Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δικαιώματα πάνω σε ασθενείς

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 14:02, 05-01-07:

δεν ξέρω αν το θέμα έχει να κάνει με τον τίτλο, ούτε αν το έχω βάλει στην σωστή ενότητα (νανι καλά οι mod που θα το διορθώσουν)

άκουσα εχτές για μια οικογενεια στην αμερική, στην οποία οι γονείς του παιδιού αποφάσισαν να του αφαιρέσουν τα γεννητικά όργανα, όπως επίσης και το στήθος και του έδωσαν τεστοστερόνη για να αργοπορήσουν την ανάπτυξη του παιδιού, με την σύμφωνη γνώμη των γιατρών κ εντελώς νόμιμα.
ο λόγος αυτής της απόφασης ήταν το γεγονός ότι το κοριτσάκι, τώρα 9 χρονών, πάσχει από μια εγκεφαλική ασθένεια, και έχει μείνει ακόμα στο ψυχοκινητικό στάδιο των 3 μηνών. δεν περπατάει, δεν μιλάει, δεν μπορεί καν να κρατήσει το κεφάλι της όρθιο.

οι γονείς υποστηρίζουν ότι το έκαναν για να μπορεί να μείνει πάντα παιδί και να την προσέχουν κάλύτερα λόγω λιγότερων τεχνικών προβλημάτων. κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν είχαν το δικαίωμα και ότι το έκαναν για δικιά τους ευκολία.

ποια η άποψή σας περί αυτού;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:36, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
δεν ξέρω αν το θέμα έχει να κάνει με τον τίτλο, ούτε αν το έχω βάλει στην σωστή ενότητα (νανι καλά οι mod που θα το διορθώσουν)

άκουσα εχτές για μια οικογενεια στην αμερική, στην οποία οι γονείς του παιδιού αποφάσισαν να του αφαιρέσουν τα γεννητικά όργανα, όπως επίσης και το στήθος και του έδωσαν τεστοστερόνη για να αργοπορήσουν την ανάπτυξη του παιδιού, με την σύμφωνη γνώμη των γιατρών κ εντελώς νόμιμα.
ο λόγος αυτής της απόφασης ήταν το γεγονός ότι το κοριτσάκι, τώρα 9 χρονών, πάσχει από μια εγκεφαλική ασθένεια, και έχει μείνει ακόμα στο ψυχοκινητικό στάδιο των 3 μηνών. δεν περπατάει, δεν μιλάει, δεν μπορεί καν να κρατήσει το κεφάλι της όρθιο.

οι γονείς υποστηρίζουν ότι το έκαναν για να μπορεί να μείνει πάντα παιδί και να την προσέχουν κάλύτερα λόγω λιγότερων τεχνικών προβλημάτων. κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν είχαν το δικαίωμα και ότι το έκαναν για δικιά τους ευκολία.

ποια η άποψή σας περί αυτού;
Αρχικά ο σωστός τίτλος (ορθογραφικά) είναι αυτός που βλέπεις απάνω...

Κοίτα, αναμφίβολα έχεις πολύ πιο εύκολα υπό την επίβλεψή σου ένα παιδί, παρά έναν έφηβο. Καλά, όταν γίνει ενήλικας δεν το συζητάμε πλέον... Αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς, τουλάχιστον στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Άρα λοιπόν, θα μπορούσε κάλλιστα να το έκαναν για τη δική τους ευκολία. Τώρα μου έρχεται στο νου ο όρος "υπερπροστασία". Μήπως ήταν αποτέλεσμα υπερπροστασίας; Υπερβολικής αγάπης; Ίσως ναι, ίσως πάλι να το έκαναν και για τη δική τους ευκολία...

Όπως και να 'χει, για να περάσω στην κριτική, δεν βλέπω το παιδί δεν έχει κερδίσει κάτι... Ίσα ίσα που της έχουν στερήσει ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής της. Ωραία, θα παραμείνει υπό την προστασία των γονιών της για μεγάλο χρονικό διάστημα, ίσως και για όλη της τη ζωή (γιατί δεν ξέρουμε και μέχρι πότε θα ζήσει). Εδώ τίθονται δύο θέματα (τουλάχιστον).

Πρώτον
Τι γίνεται μετά; Οι γονείς της δεν θα μπορούν να τη φροντίζουν εις αεί - με δεδομένο ότι θα ζήσει και το κορίτσι. Τι γίνεται ύστερα από αυτό; Το κορίτσι δεν θα μπορέσει να φροντίσει τον εαυτό του. Εγώ απλώς θέτω το ερώτημα, δεν θέλω καν να φανταστώ τα πιθανά σενάρια..

Δεύτερον
Γιατί να στερηθεί την υπόλοιπη ζωή της; Δεν έχει δικαίωμα σε όλα τα υπόλοιπα; Να κάνει κοινωνικές συναναστροφές, να ερωτευθεί, να γίνει υπεύθυνη, να αυτονομηθεί, να σπουδάσει, να δουλέψει, να φτιάξει οικογένεια... Όλοι δεν έχουμε δικαίωμα στη ζωή;

Γενικότερα, στο θέμα αυτό αναγάγονται πολλοί προβληματισμοί, όπως παραδείγματος χάριν η ευθανασία...

Όσον αφορά την περίπτωση που παραθέτει η travel, η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έχουν δικαίωμα να επέμβουν στη ζωή της.. Και μάλιστα το κορίτσι ήταν υγιέστατο, έτσι δεν είναι; [edit: Όχι, είχε πρόβλημα τελικά, απλά εγώ δεν είμαι προσεκτικός ] Άρα, γιατί να επέμβουν;

Όσον αφορά το θέμα γενικότερα, οι απόψεις διίστανται, δεν είναι εύκολο να πεις "ΝΑΙ" ή "ΟΧΙ", αν δεν το καλοσκεφθείς και δεν ακούσεις άλλες απόψεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 05-01-07 στις 16:00. Αιτία: Διόρθωση Ελένης και travel
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 15:39, 05-01-07:

μα η μικρή θα μείνει για πάντα 3μηνών(νοημοσύνη )!
σύμφωνα με αυτό όταν θα είναι περίπου 30 θα σκέφτεται σαν 5

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:41, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Όσον αφορά την περίπτωση που παραθέτει η travel, η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έχουν δικαίωμα να επέμβουν στη ζωή της.. Και μάλιστα το κορίτσι ήταν υγιέστατο, έτσι δεν είναι; Άρα, γιατί να επέμβουν;
Σορρυ, αλλά εγώ γιατί κατάλαβα ότι λόγω του ότι πάσχει από μία
εγκεφαλική ασθένεια το παιδί, οι γονείς αποφάσισαν να κάνουν ότι έκαναν?

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 15:52, 05-01-07:

giorgo, το παιδί έτσι γεννηθηκε, έχει το μυαλό μωρού 3 μηνών.
crazyhelen οι γονεις το αποφάσισαν αυτό για να μπορούν να το προσέχουν.

εμένα πάντως μου φαίνεται παράλογο. αν ήταν έτσι ευκολο, τότε γιατί δεν δίνουν το δικαίωμα της ευθανασίας σε κάποιον που το ζητάει για να πεθάνει με αξιοπρέπεια;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:56, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Σορρυ, αλλά εγώ γιατί κατάλαβα ότι λόγω του ότι πάσχει από μία
εγκεφαλική ασθένεια το παιδί, οι γονείς αποφάσισαν να κάνουν ότι έκαναν?
Εχμ, μάλλον.. Απροσεξία..

Αλλά έτσι όπως το παραθέτει, εγώ υπέθεσα ότι αυτά που έχω επισημάνει ήταν αποτέλεσμα αυτών που έκαναν οι γονείς της.. Εκτός κι αν μ'έχει βαρέσει η νύστα κατακέφαλα..
Έχω άδικο;

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 15:57, 05-01-07:

Υπαρχει καποιο λινκ για αυτο?

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 16:01, 05-01-07:

Δες εδω

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 16:02, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Εχμ, μάλλον.. Απροσεξία..

Αλλά έτσι όπως το παραθέτει, εγώ υπέθεσα ότι αυτά που έχω επισημάνει ήταν αποτέλεσμα αυτών που έκαναν οι γονείς της.. Εκτός κι αν μ'έχει βαρέσει η νύστα κατακέφαλα..
Έχω άδικο;

Ναι!

Λεει οτι ο λογος της αποφασης ειναι η αρρωστια της κοπελας.

Εμενα παντως με σοκαρε αυτο χτες που το διαβασα. Ηθελα να το ποσταρω στο στεκι αλλα δεν εβρισκα ενα σχολιο να κανω...

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:05, 05-01-07:

.....αν ήταν έτσι ευκολο, τότε γιατί δεν δίνουν το δικαίωμα της ευθανασίας σε κάποιον που το ζητάει για να πεθάνει με αξιοπρέπεια;
Έλα ντε......

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 16:07, 05-01-07:

Την είδηση την άκουσα στο ραδιόφωνο...
το κοριτσάκι έχει γεννηθεί με πρόβλημα και θα έμενε για πάντα σε νοητική ηλικία 3 μηνών!

Τώρα, αν αυτό που έκαναν οι γονείς της είναι σωστό... δε νομίζω ότι μπορώ να το πω σίγουρα...

Απ' τη μια, ναι, δεν υπάρχει περίπτωση αυτή η κοπέλα να μπορέσει να συντηρήσει τον εαυτό της μόνη της και όσο μεγαλώνει θα είναι και πιο δύσκολο για τους γονείς της να την προσέχουν...
Αλλά μπορεί κανείς να αποκλείσει το (πολύ απίθανο ίσως) ενδεχόμενο να βρεθεί μετά από μερικά χρόνια μια θεραπεία που να της επιτρέψει να ζήσει μια σχεδόν φυσιολογική ζωή;;;
Απ' την άλλη, αυτό το άτομο, σε αυτήν την κατάσταση δεν υποφέρει;;;
και πότε θα υποφέρει λιγότερο; αν την αφήσουν να αναπτυχθεί σωματικά, ή αν δεν την αφήσουν;

τα ερωτήματα είναι πολλά και οι απαντήσεις δύσκολες....

περισσότερα για το θέμα...

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 16:09, 05-01-07:

μ'εχει σοκάρει κ μένα το όλο θέμα, αλλά προσπαθώ να παίξω τον δικηγόρο του διαβόλου, μπας κ υπάρχει κάποια παράμετρος που δεν έχω σκεφτεί, αλλά δεν έρχεται κάτι...

γιάυτό θέλω τη γνώμη σας

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:32, 05-01-07:

Σκέφτομαι τι πρέπει να πω και τι όχι....
Η απάντηση είναι ένα απλό δεν ξέρω.....
Για την ευθανασία θα κάνω το δικηγόρου του διαβόλου... Αν το έκαναν οι γόνεις αυτό θα λέγαμε ότι γυρνάμε στην εποχή του Καιάδα...Και πως μπορεί ένας γονιός να σκοτώσει το παιδί του από την άλλη;
Το ότι δεν την αφήνουν να μεγαλώσει από την άλλη είναι ενάντια στην φύση αλλά και να μεγαλώσει ποιος μας εγγυάται ότι η ζωή της θα'ναι καλύτερη από το να μείνει εμφανισιακά μόνο στην ηλικία που την έχουν καθηλώσει.. Νοητικά πάντα θα είναι 3 μηνών...
Δεν θα κατηγορήσω τους γονείς γι'αυτή την απόφαση... Θέλω να πιστεύω ότι το έκαναν γιατί όντως αγαπάνε το παιδί τους... Και ίσως είναι καλύτερο και αυτό για την μικρή....
Το μόνο που σκέφτομαι -πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις- είναι γιατί να γεννιούνται έτσι μικρά παιδιά και γιατί να υποφέρουν αυτά και οι γονείς
Δεν νομίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει σωστό ή λάθος....
Καλό ή κακό...
Και giostau χωρίς να θέλω να φανώ απαισιόδοξη ή μοιρολατρική δεν υπάρχει πιθανότητα ακόμα να βρεθούν θεραπείες ή λύσεις... Ούτε υπάρχει σωτήρια λύση δυστυχώς.... Και το ξέρω μέχρι στιγμής καλύτερα από τον καθένα...
Και έχω κλάψει πολλές φορές επειδή δεν έχω το μαγικό ραβδάκι ή το μαγικό άγγιγμα για να κάνω αυτά τα παιδιά φυσιολογικά... Έχω ευχηθεί πολλές φορές να μπορέσω να μάθω τι σκέφτονται - αν σκέφτονται-.... Και τα έχω βάλει πολλές φορές με τον εαυτό μου που δεν μπορώ να κάνω θαύματα...
Ξέρω έχω βγει κάπως οφφ τόπικ αλλά δεν μπορώ να κρίνω κανέναν και τίποτε...ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 17:06, 05-01-07:

ξερω πολλα, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ παιδακια σε αντιστοιχη κατασταση.
κανενα δεν ειχε αυτη την καταληξη, γιατι ναι, καταληξη το θεωρω ρε γμτ..
απο τη μια σκεφτομαι τους γονεις και το λουκι που τραβανε, απο την αλλη...

αυτο που λεει ο Gios δεν ειναι καθολου λαθος, αν και το θεωρω πολυ απιθανο.. ομως ποτε κανεις δε ξερει, μπορει κατι να βρεθει στο μελλον! πως ρε γαμωτο το πετσοκοβεις εσυ το παιδι?

Και τελοσπαντων, μια ασθενης μου, πριν αρκετα χρονια, με σκληρυνση κατα πλάκας και ΣΕ ΠΟΛΛΗ ΑΣΧΗΜΗ ΜΟΡΦΗ (ολική παραλυση) καταφερε να φερει ενα νινακι στον κοσμο... η ιστορια ειναι μεγαλη, και επιπονη, και με πολλα εμποδια..

αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολοι εχουμε μια θεση, βρισκομαστε εδω για καποιο λογο.. ακομα και αυτο το παιδι, καποιο λογο υπαρξης θα εχει.. οπως και οοοοοολα τα αλλα τα παιδακια που καποτε ειχα την ευτυχια να επισκεπτομαι καθε μερα, που και αυτα το ιδιο προβλημα εχουν...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 17:07, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Και giostau χωρίς να θέλω να φανώ απαισιόδοξη ή μοιρολατρική δεν υπάρχει πιθανότητα ακόμα να βρεθούν θεραπείες ή λύσεις... Ούτε υπάρχει σωτήρια λύση δυστυχώς.... Και το ξέρω μέχρι στιγμής καλύτερα από τον καθένα...
Και έχω κλάψει πολλές φορές επειδή δεν έχω το μαγικό ραβδάκι ή το μαγικό άγγιγμα για να κάνω αυτά τα παιδιά φυσιολογικά...

φιλεναδα, ποτε μη λες ποτε.
κι εγω το ξερω (και καλυτερα απο σενα) αλλα ας μεινουμε με μια ελπιδα!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:45, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
φιλεναδα, ποτε μη λες ποτε.
κι εγω το ξερω (και καλυτερα απο σενα) αλλα ας μεινουμε με μια ελπιδα!
Η ελπίδα υπάρχει.... αλλά μέχρις στιγμής με τα δεδομένα που υπάρχουν δεν βλέπω να γίνεται κάτι και γρήγορα Μακάρι όμως και ας μέναμε εμείς άνεργες

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 17:56, 05-01-07:

i know..

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:04, 06-01-07:

Και μένα μου κάνει πολύ εντύπωση όλο αυτό. Αλλά το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι αν κάνουμε κάποια παρέμβαση ιατρική σε έναν άνθρωπο αυτή να έχει ως αποτέλεσμα μισ βελτίωση, ακόμα και μικρή. Σε αυτή την περίπτωση δεν ισχύει αυτό. Το αντίθετο. Στην αναπηρία του παιδιού προσέθεσαν μια επιπρόσθετη! Και οι γιατροί πειραματίστηκαν. Τέλος πάντων, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε αφού το κορίτσι έγινε ούτως ή άλλως πειραματόζωο είναι να περιμένουμε τα αποτελέσματα σε μερικά χρόνια.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:02, 06-01-07:

εχω μια ξαδερφούλα η οποία με ασθένεια στον εγκέφαλο έχει ακριβώς αυτο που συζητάμε...
η νοητική της κατάσταση δεν ξεπέρασε ποτε το στάδιο ενός παιδιου 3-4ων μηνων....
η σωματικής της κατάσταση είναι στην ανάπτυξη ενός παιδιού γυρω στα 10....
μικροσκοπικό κεφάλι.... κλπ
περπαταει ευτυχως μονη της... αρκει να της κρατας το χερακι.... τρωει αν την ταΐζει κάποιος, πινει νερο αν την ποτισεις, παει τουαλέτα αν την πας...
είναι σκληρό αλλά είναι σαν να έχουν ενα μικρό σκυλάκι στην οικογενεια....
και ίσως και χειροτερα γιατι το σκυλακι αν το αμολυσεις μοναχο του στο δρόμο, έχει σοβαρές πιθανότητες να επιβιώσει... η ξαδερφούλα μου όμως όχι
Ειναι αυτη τη στιγμή γυρω στα 28? δεν είμαι και σίγουρη.... κάπου εκεί τελος πάντων....
Ναι έχει και περίοδο κάθε μήνα... και την αλλάζει η μητέρα της...
Νομίζω ότι για την θεία μου και τον θείο μου θα ήταν πολύ πιο εύκολη η ζωή τους αν είχαν κάνει κάτι αντίστοιχο.... δεν το έκαναν όμως....
Μιας που αυτοι δεν βλέπουν το παιδι τους σαν το αδεσποτο σκυλακι που η πολιτεία οφειλει να κάνει στειρωση....
Ναι ταλαιπωρουνται παρα πολύ.... ομως ειναι και πολύ περήφανοι που έχουν καταφερει και ειναι σε μια σειρα η ζωη τους.... που με ένα τοσο πολυ σοβαρο προβλημα, δεν παυουν να εχουν και ευτυχισμενες μερες σαν οικογενεια....
Δεν ειμαι στη θεση των αναφερομενων απ το αρθρο γονιων ουτε των θειων μου... δεν ξέρω σε καμια περιπτωση τι θα έκανα αν ήμουν στη θεση τους....
Δεν μπορω να κρινω κανεναν.... αν και ενστικτωδώς λέω ότι μάλλον θα άφηνα το αμοιρο πλασμα στην ησυχία του....

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 20:14, 06-01-07:

είναι πιστεύω τραγικό το παράδειγμα. Δεν έχεις δικαίωμα στη ζωή ενός ανθρώπου ακόμα και εάν είναι κομμάτι σου. Θα προτιμούσα να κάνω έκτρωση από το να παραμορφώσω το παιδί μου και να το μετατρέψω σε κούκλα...

Αυτά τα παιδάκια μπορεί να μη περπατάνε, μιλάνε ή οτιδήποτε, αλλά κρίνουμε με τα ΔΙΚΑ μας σταθμά.

που ξέρετε? μπορεί αυτά να είναι ευτυχισμένα έτσι όπως είναι.
Μπορεί να μη θέλουν να αλλάξουν.

Στη γειτονιά μου ζει ένας άντρας με νοητική καθυστέριση... μπορεί μόνο να ντύνεται και να τρώει μόνος του. Ούτε τουαλέτα κατά τα άλλα...

Παρόλα αυτά ούτε μια φορά δε τον έχω δει να μη χαμογελάει, γνώριζει περισσότερα άτομα από εμένα στη γειτονιά και χαιρετάει τους πάντες με ενθουσιασμό.

Εγώ πάντως αυτά κάνω όταν είμαι ευτυχισμένος.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 20:16, 06-01-07:

Συμφωνω απολυτως με theio vrefos!

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 20:51, 06-01-07:

Aπαισιο ,το παιδακι αυτο δεν θα μπορει να κινηθει σαν φυσιολογικο ατομο,δεν θα αναπτυχθει κανονικα.Οταν μεγαλωσει κι οι γονεις του ισως παιθανουν θα εχει σωματικη δυναμη παιδιου ,κι το υψος κι την αναπτυξη παιδιου.Κι θα ειναι ευαλωτο στον καθε εναν που θελει να το χτυπησει.
Δεν το εδεναν καλυτερα σε μια καρεκλα?Τι χρησιμοποιουν την επιστημη για αυτες τις πραξεις?
Υπαρχει γιατρος που δεχτηκε να κανει κατι τετοιο?Φρανκενσταιν μου θυμιζει ολο αυτο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:43, 08-01-07:

Εμένα μου φαίνεται πολύ λογική η πράξη τους, αφότου διάβασα ολόκληρο το άρθρο με την αιτιολόγηση τους για την κάθε επέμβαση.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 10:27, 08-01-07:

Σοκαριστηκα με την ειδηση αλλα δεν μπορω να ειμαι τοσο καθετη ωστε να πω οτι αυτο που εγινε ηταν αποκλειστικα σωστο η αποκλειστικα λαθος.
Σιγουρα το να προχωρησουν σε τετοια επεμβαση ειναι σκληρο, αλλα τι θα πρεπε να κανουν? Εφοσον υπαρχει αυτη η "ευκολια" απ'την επιστημη γιατι να καταδικαστει η αποφαση των γονιων να την επιλεξουν? Κι ας ειναι για δικια τους ευκολια. Ουτε εγω, ουτε κανεις μας δεν ξερουμε ποσο ζορι μπορει να ειναι μια τετοια κατασταση για να κρινουμε. Δεν νομιζω οτι θα ηταν πιο ευκολο η πιο..οτιδηποτε, να ειναι το κοριτσι με σωμα 30 χρονων, και να μην μπορει καν να περπατησει. Δε θα ηταν καν πιο καλο για το παιδι πιστευω.

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 10:58, 08-01-07:

Kι ποιοι ειναι αυτοι να αποφασισουν ποσο μεγαλοσωμο θα ναι το παιδι?Η φυση το ποφασιζει αυτο.
Το επομενο σταδιο ειναι να δημιουργησουμε μια γενια με εκτρωματα κι παιδια του Φρανκενσταιν επειδη ετσι ειναι πιο ευκολο για τους γονεις.
Ολοι περναμε ζορια στην ζωη μας. Ασε που σημερα τους ενοχλει το βαρος του αυριο μπορει να τους ενοχλει το κλαμα η οτι ειναι πολυ ανησυχο τι ευκολια θα ζητησουν μετα?
Εξαλλου κοριτσι ειναι.Το μεσο γυναικειο βαρος ειναι 60-65 κιλα. Δεν ειναι κανενα αγορι εξαιρετικα μεγαλοσωμο να πεις οτι ειναι αδυνατο να το φροντισεις.Απλα ετσι δεν θα χρειαστουν ξενη φροντιδα ποτε κι γλυτωνουν πολλα περιττα εξοδα.Αλλο να συντηρεις εναν κατακοιτο ενηλικο κι αλλο ενα παιδι.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:02, 08-01-07:

Προσωπικά, αν και δεν διάβασα κανένα από τα λινκς που δώσατε, θεωρώ πως η συγκεκριμένη κίνηση ήταν απαράδεκτη. Είναι καθαρά για το δικό τους βόλεμα και αυτό είναι που με εξοργίζει πιο πολύ απ' όλα. Και είναι ειρωνικό να επιτρεπέται να σταματήσεις την ανάπτυξη κάποιου και να μην επιτρέπεται η ευθανασία του ίδιου ανθρώπου.. Αν θέλαμε να μιλάμε για αξιοπρέπεια, θα έπρεπε να μη ζει αυτό το παιδί! (ναι, ξέρω, μεγάλη κουβέντα ανοίγω, δεν είναι τόσο απλό το ναι ή το όχι στην ευθανασία, αλλά δεν κατάλαβα.. και πάλι Θεοί δεν το έπαιξαν αποφασίζοντας να σταματήσουν την ανάπτυξη του παιδιού τους; ) Άντε να δω τι άλλο θα ακούσουμε πια!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 11:08, 08-01-07:

Εχεις προσπαθησει χριστινακι να σηκωσεις ανθρωπο 50 σου λεω εγω κιλων που ειναι αφημενος κατω και δε βοηθαει καθολου? Εχεις σκεφτει ποση ψυχικη δυναμη θελει ετσι κι αλλιως να μεγαλωνεις ενα παιδι με νοητικη στερηση. Σοζ κιολας, αλλα εκ του ασφαλους ολοι ομορφα τα βλεπουμε, οι πεταλουδες πετανε, και οι κακοι γονεις που για την ευκολια τους εκαναν τετοια αλλαγη στο παιδι. Αν μιλαμε για θεο, γιατι ο θεος αποφασισε το παιδακι να ειναι ετσι? "Γιατι ειχε καποιο λογο?" Γιατι να μη διευκολυνουμε καταστασεις που ετσι κι αλλιως ειναι ζορικες, και στην ουσια δεν υπαρχει καποια αλλαγη για το ιδιο το ατομο.

(Μ'αρεσει που δεν ηθελα να παρω και θεση:X)

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 11:33, 08-01-07:

Σαφως κι το χω προσπαθησει ειμαι 50 κιλα κι σηκωνω ανετα ατομο 55 κιλων την αδερφη μου τουοαχιστον που ειναι 55 κιλα την παιρνω αγκαλια για πλακα κι την γυριζω βολτες στο σπιτι.
Το ποση υχικη δυναμη χρειαζεται για να συντηρησουν ανθρωπο με ειδικες αναγκες δεν ειναι δικαιολογια.Εχω βαρεθει τις δικαιολογιες απο αδυναμους ανθρωπουςσε ολες τις περιστασεις, δεν μπορουσα ,δεν ηξερα απλα δεν θελω τα μεταφραζω εγω ολα αυτα.
Την στιγμη που το παιδι γεννηθηκε ετσι η θα το φροντισεις ,η θα το εγκαταλειεις στην τυχη του (δεν ξερω αν δικαιολογεις αυτους τους γονεις που αφηνουν παιδια με συνδρομα down στο μαιευτηριο κι δεν περνουν να τα ξαναδουν εγω δεν τους δικαιολογω).
Απλα οι συγκεκριμενοι γονεις βρηκαν μια αλλη λυση πολυ βολικη ετσι ουτε χρειαζεται να το εγκαταλειψουν μετατρεπουν το παιδι απο ανθρωπο φυσιολογικο σε pet 5,6 κιλων κι το φροντιζουν ανετα ελεοοοοοοος.

Οσο κι για τον θεο που λες δεν πιστευω στον θεο πιστευω στην φυση .Δεν εχουν κανενα δικαιωμα να παραβιασουν τοσο πολυ τους νομους της φυσης κι εναν ανθρωπο που εχει ηδη γεννηθει να παρεμβουν πανω του κι να τον κανουν κατι αλλο.Ειναι ανθρωπος πρεπει να μεγαλωσει σαν ανθρωπος οχι ενα πλασμα παραμορφωμενο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristinaki : 08-01-07 στις 12:15. Αιτία: διευκρινιση στο τι τι θελω να πω
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 11:35, 08-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από xristinaki
φανταζομαι δικαιολογεις αυτους τους γονεις που αφηνουν παιδια με συνδρομα down στο μαιευτηριο κι δεν περνουν να τα ξαναδουν εγω δεν τους δικαιολογω
Δεν χρειαζεται καν να απαντησω στην υπολοιπη ανθρωπινη απαντηση σου, οσο υπαρχει μεσα αυτη η αηδια. Σκεψου διπλα πριν μιλησεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 08-01-07 στις 11:38.
Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 11:49, 08-01-07:

Σκεφτηκα πριν μιλησω κι επειδη εχω μεγαλωσει κοντα σε περιβαλλον καταλληλο εχω δει πολλα παιδια 2,3 ετων στο μαιευτηριο επειδη εχουν τετοιο προβλημα στα αζητητα.Ενω τα μη αρρωστα ατομα τα υιοθετουν αμεσως.

Τι γινονται αυτα τα παιδια μετα ποτε δεν ρωταω κι οταν ρωτουσα μικροτερη δεν μου λεγαν.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:13, 08-01-07:

Δεν ξέρω ειλικρινά, αλλά επειδή συναναστρέφομαι καθημερινά άτομα με αναπηρία (και συγκεκριμένα τυφλούς), έχω να πω πως ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα να αποφασίσει τι σωματικό βάρος θα έχει κάποιος, τη στιγμή που ο ίδιος δεν μπορεί να συναινέσει σε μια τέτοια απόφαση! Και με την λογική της ..διευκόλυνσης, μήπως να του έκοβαν και τα χέρια μιας και δεν τα κινεί και άρα του είναι άχρηστα και προσθέτουν βάρος; (ναι οκ, τραβηγμένο το παράδειγμα, αλλά τόσο τραβηγμένη μου φαίνεται και μένα η λογική "το φροντίζω καλύτερα, αν είναι μικρόσωμο!" )

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:48, 08-01-07:

Καλά θέλει και πολύ σκέψη για να καταλάβουμε ότι είναι ένα πειραματόζωο το παιδάκι?
Δεν ξέρουμε ακόμα αν είναι για το καλό του, για το καλό της ανθρωπότητας(γιατρική) ή για το καλό των γονιών του. …δεν μας πέφτει λογο όμως να κρίνουμε τι αποφασίζουν άλλοι για την ζωή τους.
Έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρω.

Και σιγά το έγκλημα. Εδώ έχουμε γονείς που «πουλάνε» τα παιδιά τους σε παιδεραστές, και μας πείραξε μια απόφαση παρμένη με βάση του ότι θα διευκολυνθεί η ζωή κάποιου παιδιού με πρόβλημα στην υγεία…

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:51, 08-01-07:

Τα χειρότερα, Ρουμάνα μου, δεν δικαιολογούν τα λιγότερο άσχημα..

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:56, 08-01-07:

Σίγουρα. Όμως μην κλάψουμε και ολας.
Ακόμα δεν ξέρουμε αν είναι για καλό ή για κακό το πείραμα πάνω στο παιδάκι. Ας φυλάξουμε λίγο τα λόγια μας...θα δούμε αν είναι θετικό ή αρνητικό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 08-01-07 στις 13:02.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:55, 08-01-07:

Προσωπικά έχω την άποψη πως ό,τι παρεμβαίνει στη φυσική λειτουργία των πραγμάτων ενώ δεν υπάρχει κίνδυνος ζωής είναι ανεπίτρεπτο. Και ιδίως χωρίς την συναίνεση εκείνου στον οποίον γίνεται

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:11, 08-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Προσωπικά έχω την άποψη πως ό,τι παρεμβαίνει στη φυσική λειτουργία των πραγμάτων ενώ δεν υπάρχει κίνδυνος ζωής είναι ανεπίτρεπτο. Και ιδίως χωρίς την συναίνεση εκείνου στον οποίον γίνεται
αν λειτουργούσαμε έτσι... ακόμα θα ήμασταν πολυ πισω με την ιατρική...(Χωρίς να σημαίνει ότι έχεις άδικο…)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 09-01-07 στις 11:04.
Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 04:17, 09-01-07:

και τι πάει να πει αυτό ? Ότι πρέπει να κάτσουμε με τα χέρια σταυρωμένα επειδή ο τάδε κάνει κάτι χειρότερο ?

Με αυτή τη λογική ας κλειστούμε στη κοσμάρα μας και ας νοιαζόμαστε μόνο για τον εαυτό μας.

Δεν είναι θέμα ιατρικής, είναι θέμα ανθρωπιάς.
Και ισότητας και προτεραιοτήτων.

Προσωπικά έχω μάθει να φέρομαι στα άτομα με ειδικές ανάγκες σα να μην είχαν αναπηρίες. Απο τους γονείς μου, το περίγυρο μου, χωρίς ωστόσο να έχουμε κάποιο τέτοιο στην οικογένεια.

Το παιδάκι θα μείνει πάντα έτσι. Ποιός θα το υπερασπιστεί εάν όχι οι γονείς του? Ποιός θα νοιαστεί?

Μπορεί να φαίνεται ρομαντικό ή αστείο, αλλά η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων είναι τις περισσότερες φορές και η χρηστή οδός.

Η άποψη μου είναι ότι το παιδάκι δε θα γίνει πιο ευτυχισμένο εάν παραμορφωθεί και αποκτήσει περισσότερες αναπηρίες από ότι έχει ήδη. Μου θυμίζει κάτι στο στυλ "δε περπατάς που δε περπατάς, δε σου κόβουμε και τα χέρια μωρε να πάρουμε και φουλ αναπηρική?"

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 04:28, 09-01-07:

theio vrefos, απορώ, έχεις διαβάσει άραγε όλο το άρθρο; Διακρίνω εικασίες και παραπληροφόρηση... Δόθηκε link...

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

O theio_vrefos έγραψε στις 04:53, 09-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
theio vrefos, απορώ, έχεις διαβάσει άραγε όλο το άρθρο; Διακρίνω εικασίες και παραπληροφόρηση... Δόθηκε link...
όχι δε το έχω διαβάσει.

Φαντάζομαι όμως το άρθρο ως έναυσμα για γενικότερη συζήτηση και όχι ειδικά για το περιστατικό, όπως λέει και ο τίτλος.

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 08:50, 09-01-07:

To αρθρο ουτε εγω αντεξα να το διαβασω.Ειναι πολυ φρικτο για καποιους να διαβαζουν τετοια πραγματα.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:37, 09-01-07:

"The operation also removed the possibility of pregnancy if Ashley were ever the victim of sexual abuse, they said."

Αυτό που με σοκάρει εμένα είναι το πως τεκμηριώνουν την απόφαση τούς.
Απόλυτα λογικό είναι να πιστεύεις πως μια γυναίκα που νοηματικά είναι 3 μηνών, πρέπει να προστατευτεί, τέλος πάντων να μην έχει σχέση, να μην μένει έγκυος.
Αλλά να προστατευτεί για να μην γίνει θύμα σεξουαλικής κακοποιήσεις… μου φαίνεται τραγικό. Φαντά σου πώς είναι τα πράγματα εκεί…

(λες να υπερβάλουν?)

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 12:57, 09-01-07:

Τελικα το διαβασα κι τα πραγματα ηταν χειροτερα απο οσο φανταζομουν.Αρα κανατε εσεις που προτιμησατε να μην το διαβασετε.
Η θεραπεια που της εφαρμοζουν θα μειωσει το υψος της κατα 1/5 μετατρεποντας την σε νανο κι θα μειωσει το βαρος της στο μισο περιπου.Εχει που εχει το προβλημα της θα την παραμορφωσουν κιολας.
Επισης αφαιρουν την μητρα κι το στηθος της κοπελας για να μην μεινει εγγυος στην περιπτωση που καποιος την κακοποιησει(αλλος τροπος για να αποφευχθει αυτο δεν υπαρχει?Επρεπε να την πετσοκοψουν?
Αυτο που με πειραξε πιο πολυ ηταν οτι στην φωτο ειδα ενα πολυ ομορφο παιδι με ενα χαρουμενο χαμογελο.Δεν ξερω πως θα ναι αυτο το παιδι μετα απο ολες αυτες τις ορμονες κι τις εγχειρησεις.Κ κανεις δεν μπορει να το ρωτησει αν υποφερει κι αν ποναει με ολα αυτα που θα του κανουν.
Επισης ολες αυτες οι ορμονες οι εγχειρισεις κι οι θεραπειες δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλες για την υγεια της.κι δεν θα μειωσουν την ζωη της σιγουρα καλο παντως ολα αυτα τα φαρμακα δε θα της κανουν.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:05, 09-01-07:

xristinaki αν όντως διάβασες το θέμα θα είδες οτι όλα αυτά δεν γίνονται μόνο για να μην μείνει έγκυος αλλά:
1. Για να αποφευχθεί η πιθανότητα να κακοποιηθεί σεξουαλικά
2. Για να μπορούν να τη φροντίζουν πιο εύκολα (πως να κουβαλούν μια γυναίκα 30 ετών; )
3. Για να μην έχει περίοδο (επιπρόσθετο πρόβλημα, χωρίς λόγο μιας και δεν θα κάνει παιδιά)
4. Για να μην την πονάει το στήθος της όταν είναι ξαπλωμένη μπρούμυτα

Εμένα μου φαίνονται ικανοποιητικοί λόγοι. Άλλωστε ούτως ή άλλως μια ζωή άλλοι θα την φροντίζουν. Καλύτερα να είναι πιο εύκολο και για αυτούς και για εκείνη. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θα χάσει που το χρειαζόταν, αφού σεξ και παιδιά δεν θα κάνει, ποιό το νόημα να έχει αναπαραγωγικά όργανα, που μόνο discomfort θα της προκαλούν, χωρίς να εξυπηρετούν σε κάτι; Απλά για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο οτι δεν παραβίασαν τη φύση;

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 13:35, 09-01-07:

1)Επειδη αφαιρεσαν το στηθος δεν θα κακοποιηθει σεξουαλικα?Μηπως να της εμποδισουν κι με αλλο τροπο την σεξουαλικη επαφη οπως γινεται σε καποιες χωρες για να ναι σιγουροι?
2)Ποσο μεγαλοσωμη μπορει να ναι μια κοπελα?Κι δεν μπορουν να την σηκωσουν?Να την εθρεφαν σωστα ωστε να μεινει σε ενα σωστο αρος
3)Ειναι γυναικα αρα γιατι να μην εχει περιοδο?Μερχι κι τα ζωα εχουν.Ειναι προσθετο προβλημα για ποιον?
4)Σιγα τον υπερβολικο πονο λες κι η εγχειριση δεν θα πονεσει.
Πλυν της φυσης παραμορφωνουν το παιδι κι το μετατρεπουν σε τερας.Την απεχθεια κι τον οικτο στα ματια των αλλων θα τα βλεπει ολη της την ζωη.κι νομιζω ακομη κι αν δε καταλαβαινει θα ξερει οτι οι αλλοι την θεωρουν τερας.
Ολες αυτες οι εγχειρισεις ,τα φαρμακα,οι ορμονες ειναι επιπονες.Μπορει να υποφερει ολη της την ζωη κι να μην μπορει να το πει.
Εδω ατομα υγειεστατα κανουν μια επιπονη εγχειριση κι το θυμουνται ολη τους την ζωη .Δεν ειναι κριμα αυτο το παιδακι που δεν καταλαβαινει κι πολλα να το πετσοκοψουν?
Ολα τα φαρμακα κι οι εγχειρισεις επιβαρυνουν την υγεια της μικρης.Καλο παντως δεν της κανουν.
Οι γονεις το λενε κιολας.το κανουμε για την ευκολια μας.Το οτι για ενα τετοιο λογο αποφασιζουν για καποιον αλλο εμενα μου τα λεει ολα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:41, 09-01-07:

Το κάνουν για την ευκολία τη δική τους ΚΑΙ της κοόρης τους. Σόρρυ δεν φτάνει που θα περάσουν τέτοιο γολγοθά όλη τους τη ζωή, τους κατακρίνουμε και απο πάνω που θέλουν να το κάνουν πιο εύκολο (χωρίς επιπτώσεις για τη μικρή, μιας και δεν καταλαβαίνει); Το οτι έχουν περίοδο και τα ζώα δεν μου λέει κάτι. Και αυτά για αναπαραγωγή έχουν. Όσο για τον πόνο, δεν διάβασα κάτι τέτοιο, οπότε δεν κάνω εικασίες.

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

O theio_vrefos έγραψε στις 14:01, 09-01-07:

δηλαδή ρε μισέλ εάν είχες εσύ αυτό το παιδί θα το πετσόκοβες για να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη?

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 14:05, 09-01-07:

Tι δεν διαβασες?Το αυτονοητο?Δεν υπαρχει εγχειριση αναιμεκτη.Μερχι κι η πιο απλη ποναει .Φνταζεσαι να σου αφαιρεσουν κι οργανα κιολας.Οσο για τα φαρμακα τις θεραπειες φριχτο μου φαινεται μονο να το θεσουν σε τοσες ουσιες.Εγω ουτε ασπιρινη δεν παιρνω χωρις 2η σκεψη.
Τι εννοεις δεν καταλαβαινει?Ακομα κι αυτα τα πλασματα καταλαβαινουν κι υποφερουν.τα μωρα 3 μηνων οταν πονουν η θελουν κατι κλαινε κι το εκφραζουν.Δεν ειναι μπαλακια του τεννις να τα πεταμε πανω κατω.
Πως ακριβως της κανουν την ζωη πιο ευκολη?Την δικη τους την κανουν σιγουρα.Το παιδι αν του φερονται καλα κι το αγαπουν θα το καταλαβαινει.Ετσι κι αλλιως εχει νοημοσυνη τριων μηνων αρα σε τι να την διευκολυνει ακριβως?
Κι τι εγινε φταιει σε κατι το παιδι κι πρεπει να το πετσοκοουμε για να το τιμωρησουμε?Το οτι ζουν μια δυσκολη κατασταση δεν τους δινει αφεση αμαρτιων.Ουτε τους δινει το δικαιωμα επειδη ειναι γονεις ανηλικου που δεν θα μπορει ποτε να μιλησει να του αλλαξουν την ζωη του κι το σωμα τοσο δραστικα.Λιγος σεβασμος δεν βλαπτει.
Παντως θα θελα μια φωτο οπως ειναι τωρα κι οπως θα την κανουν σε λιγα χρονια.Γιατι ολη η συμπεριφορα των γονιων ευοιωνη δεν μου μοιαζει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristinaki : 09-01-07 στις 14:18.
Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 14:11, 09-01-07:

ένας άνθρωπος είναι ένας ΄΄ανθρωπος και όλοι έχουν ίσα δικαιώματα, πόσο μάλλον για την μεταχείρηση τους. το ότι δεν μιλάει δεν σημαίνει ότι δεν υποφέρει...
άλλωστε όταν ζούμε σε έναν κόσμο όπου ένας ώριμος άνθρωπος που δεν αντέχει να ζει λόγω κάποιας ανίατης ασθένειας κ δεν μπορεί να αυτοκτονήσει, του απαγορεύεται η ευθανασία, (και είανι συνειδητή απόφαση), πώς μπορείς να πάρεις εσύ κύριε, να πάρεις μια απόφαση για τη ζωή κάποιου άλλου σε τόσο σοβαρό επίπεδο;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:13, 09-01-07:

Χριστινάκι άστο, για μία ακόμη φορά, δεν συννενοούμαστε.

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

O theio_vrefos έγραψε στις 14:13, 09-01-07:

εξάλλου ίσως και να είναι χειρότερο, να υποφέρει και να μη γνωρίζει το λόγο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους