Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,798 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προσοχή στα μηνύματα κινητών από άγνωστους χρήστες!

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 11:30, 12-01-07:

Εξαπάτηση χιλιάδων χρηστών κινητών τηλεφώνων στην Ελλάδα και το εξωτερικό, αποκάλυψε το Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Η απάτη των κινητών τηλεφώνων είχε ως στόχο την χρέωση του χρήστη με υπέρογκα πόσα τα οποία εισέπρατταν οι εγκέφαλοι της κομπίνας, που ακόμα παραμένουν άγνωστοι.

Οι επιτήδειοι, εκμεταλλευόμενοι την περιέργεια των πολιτών, απέστειλαν μηνύματα σε χιλιάδες χρήστες ζητώντας τους να επικοινωνήσουν μαζί τους σε ένα συγκεκριμένο νούμερο τηλεφώνου.

Με το που καλούσαν τα θύματα τους το συγκεκριμένο νούμερο, ο μηχανισμός της ηλεκτρονικής απάτης ενεργοποιούνταν.

Στόχος των δραστών ήταν τα θύματα τους να απαντούν με μήνυμα, το οποίο μέσω εκτροπής κλήσεων τους συνέδεε σε σταθερό τηλέφωνο με υψηλή χρέωση, ενώ για να προσεγγίσουν ευκολότερα κόσμο, το μήνυμα-παγίδα συνήθως συνδεόταν με γυναικείο όνομα.

Ο χρήστης λάμβανε μήνυμα τύπου «είμαι η τάδε περιμένω μήνυμα σου», απαντούσε και στη συνέχεια λάμβανε απάντηση συνεχίζοντας την επικοινωνία για αρκετή ώρα με αποτέλεσμα να χρεώνεται με πόσα που έφταναν ως και τα 5 ευρώ το κάθε μήνυμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:44, 12-01-07:

Φαντάζομαι ότι θα ο αριθμός επιστολής ήταν λίγο υπόπτος, και όχι συνηθισμένης μορφής, ώστε η χρεώση να ήταν ακόμη και 5ευρώ ανα μηνυμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 14:33, 12-01-07:

Προσοχή όχι μόνο σε αυτό, αλλά και όταν συνδέετε το κινητό σας με τον υπολογιστή σας. Ακούστε τι συνέβη σε μένα:
Είχα συνδέσει το sony ericsson στο pc όταν κοιτάζοντας τυχαία την οθόνη του κινητού παρατηρώ οτι γίνεται κληση σε έναν αριθμό που δεν τον ήξερα. Αρχικά νόμιζα οτι κάποιος μου έκανε κλήση κι εγώ κατά λάθος πάτησα κάποιο κουμπί και την απάντησα, οπότε τερμάτισα την κλήση. Μετά όμως, επαναλήφθηκε το ίδιο γεγονός και αποσύνδεσα το κινητό μου από τον υπολογιστή. Πριν τερματίσω την κληση, πρόσεξα οτι ο αριθμός κλήσης ήταν 901...., ωστόσο στις εξερχόμενες κλήσεις δεν υπήρχε αυτός ο αριθμός...
Ο πατέρας μου μου είπε οτι η vodafone έχει φραγή σε αυτές τις κλήσεις, καθώς και στις διεθνείς και πρέπει κανείς να ζητήσει να του βγάζουν τη φραγή για να τις εκτελέσει, οπότε δεν διατρέχουμε κανέναν κίνδυνο υπερχρέωσης. Εγώ παρ'όλα αυτά έχω αρχίσει να ανησυχώ...

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 14:34, 12-01-07:

σιγουρα θα ηταν καποιο τετραψηφιο, η ειχαν κανει καμια λαδια οι τυποι και εκαναν προωθηση ενα κανονικο νουμερο σε ενα με εξωφρενικες χρεωσεις.

κατι τετοιο φανταζομαι εγω

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:36, 12-01-07:

Νομιζω ότι στα μηνυματα δεν υπάρχει προωθηση και γενικα την προωθηση την πληρωνεί οποιος την κανει

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 14:48, 12-01-07:

δεν ξερω να σου απαντησω, αλλα κατι τετοιο φανταστηκα, και υποψιαζομαι οτι υπαρχει καποιος τροπος να κανεις προωθηση σε μηνυματα αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος για αυτο

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 15:31, 12-01-07:

Στα μηνύματα δεν υπάρχει παραπάνω χρεώση από αυτό που αντιστοιχεί στο νούμερο. Οποιαδήποτε προώθηση την πληρώνει ο παραλήπτης όπως στο roaming.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 15:01, 30-06-10:

Παιδιά και εμένα μου είχανε στείλει μια φορά ένα μήνυμα από άγνωστο αριθμό που έλεγε "Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας" ευτυχώς δεν απάντησα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κλώνοι κινητών - Από cha0s
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κινητή τηλεφωνία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-03-13 στις 10:28.
    • Αγαπημένη μάρκα κινητών - Από cr 7
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες καθημερινής τρέλας!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-10-11 στις 01:10.
    • Ανακύκλωση Κινητών - Από Kakerlak
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συσκευές κινητής τηλεφωνίας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-08 στις 18:05.
    • Παροχή υπηρεσιών από χρήστες σε χρήστες. Επικίνδυνο ή όχι; - Από prime
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-07-08 στις 05:53.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους