Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αυτοπεποίθηση και φοβίες

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:14, 12-01-07:

Η αυτοπεποίθηση είναι μια 'στάση' που επιτρέπει στο άτομο να έχει μια θετική αλλά και ρεαλιστική αντίληψη για τον εαυτό του και για τις ικανότητές του να χειρίζεται τις καταστάσεις ή τις δυσκολίες που το αφορούν. Με άλλα λόγια, είναι η πεποίθηση του ατόμου ότι έχει την ικανότητα να πράξει, στα πλαίσια των δυνατοτήτων του και της λογικής, ό,τι επιθυμεί, σχεδιάζει και αναμένει.

Αντανακλά, επίσης, την εμπιστοσύνη που έχει στις ικανότητές του αυτές, αλλά και την αίσθηση ότι ασκεί έλεγχο στη ζωή του. Ακόμα και αν κάτι δεν πάει καλά, η θετική στάση και η αποδοχή του εαυτού στα άτομα με υψηλή αυτοπεποίθηση δεν αλλάζει.

Αντίθετα, τα άτομα που δεν έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους εξαρτώνται υπερβολικά από την αποδοχή και την έγκριση των άλλων για να νιώσουν καλά με τον εαυτό τους. Γενικά, δεν αναλαμβάνουν κινδύνους γιατί φοβούνται την αποτυχία, αλλά και δεν προσδοκούν ότι θα κάνουν κάτι επιτυχώς.

Η εμπιστοσύνη στον εαυτό δεν είναι απαραίτητα ένα γενικευμένο χαρακτηριστικό που αναφέρεται σε όλες τις πλευρές της ζωής. Συνήθως, ένα άτομο έχει υψηλή αυτοπεποίθηση για ορισμένες δραστηριότητες (π.χ., σπουδές, κοινωνικές σχέσεις), ενώ ταυτόχρονα μπορεί να έχει μικρή αυτοπεποίθηση για άλλες δραστηριότητες (π.χ., σχέσεις με το άλλο φύλο).

Δεν γεννηθήκαμε, βέβαια, αμφισβητώντας τον εαυτό μας. Αυτό είναι κάτι που το μαθαίνουμε, ή που μας το μαθαίνουν οι άλλοι, οι οποίοι αν και θεωρούν ότι μας προστατεύουν, στην πραγματικότητα μας κληροδοτούν τις δικές τους αμφιβολίες και ανησυχίες. Αν και θέλουν δυνατούς, ικανούς και με αυτοπεποίθηση ανθρώπους, διδάσκουν μερικές φορές διαδικασίες και τρόπους σκέψης και συμπεριφοράς που οδηγούν αλλού.

Καταλαβαίνω λοιπόν ότι η καχυποψία που νιώθω απέναντι στους φίλους έχει να κάνει με το φόβο μου ότι θα αποτύχω, όχι να γίνομαι αγαπητή, αλλά στο να ψυχολογήσω ποιες είναι οι αληθινές προθέσεις όταν θα μου κάνουν παρέα. Όλοι φοβούνται την εκμετάλλευση, όλοι θέλουν να μην πληγωθούν…όμως δεν απομονώνονται…(όπως έκανα εγώ)

Αντιθέτως, με τους αγνώστους δεν νιώθω ότι δεν θα μπορούσα να προβλέπω τις προθέσεις τους…
Άρα μου γίνετε φοβία μόνο όταν αποκτά σημασία για μένα ο κάθε υποτιθέμενο φίλος(η)...

Και πώς το ξεπερνάμε αυτό αν δεν ρισκάρουμε? (η ερώτηση δεν είναι ρητορική)

Αν έχετε και εσείς παρόμοιες φοβίες που προέρχονται από έλλειψη αυτοπεποίθησης (είπαμε δεν μπορούμε να έχουμε υψηλή αυτοπεποίθηση για όλες μας τις δραστηριότητες) ελατέ να τα συζητήσουμε εδώ…

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 12:41, 12-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Η αυτοπεποίθηση είναι μια 'στάση' που επιτρέπει στο άτομο να έχει μια θετική αλλά και ρεαλιστική αντίληψη για τον εαυτό του και για τις ικανότητές του να χειρίζεται τις καταστάσεις ή τις δυσκολίες που το αφορούν. Με άλλα λόγια, είναι η πεποίθηση του ατόμου ότι έχει την ικανότητα να πράξει, στα πλαίσια των δυνατοτήτων του και της λογικής, ό,τι επιθυμεί, σχεδιάζει και αναμένει.

Αντανακλά, επίσης, την εμπιστοσύνη που έχει στις ικανότητές του αυτές, αλλά και την αίσθηση ότι ασκεί έλεγχο στη ζωή του. Ακόμα και αν κάτι δεν πάει καλά, η θετική στάση και η αποδοχή του εαυτού στα άτομα με υψηλή αυτοπεποίθηση δεν αλλάζει.
Θα διαφωνήσω λιγάκι με την πρώτη παράγραφο στο εξής... Μιλώντας πάντα προσωπικά και για τον εαυτό μου θα έλεγα οτι δεν είναι αναγκαστικά ρεαλιστική η αντίληψη που έχουν τα άτομα με αυτοπεποίθηση, για τον εαυτό τους. Άσχετα αν μεσα απο μια κατάσταση τελικά τα καταφέρνουν... είναι πολλές οι φορές που αναλαμβάνω κάτι με την πεποίθηση οτι θα τα καταφέρω, χωρίς να είμαι σίγουρος όμως οτι θα το κάνω, αλλά και χωρίς να είμαι σίγουρος οτι έχω της δυνατότητες να το κάνω. Απλά αν βρεθώ σε μια τέτοια δύσκολη κατάσταση (που ανακαλύπτω κάποια αδυναμία ή έλλειψη κάποιας ικανότητας) λειτουργώ πάνω απο το 100% και πάντα μα πάντα βρίσκω την άκρη, υπάρχουν και περιπτώσεις που για να τα καταφέρω εκμηδενίζω τις αδυναμίες ή αποκτώ τις ικανότητες...

όσο για την ερώτηση σου...
Η ζωή η ίδια είναι ένα ρίσκο... δεν μπορούμε να ζούμε πάντα εκ του ασφαλούς. Φυσικά και θα ρισκάρουμε, αρκεί να ήμαστε έτοιμοι για τις συνέπειες που θα έχει αυτό το ρίσκο... Για αυτό, πάντα μα πάντα σε κάθε είδους σχέση που έχουμε με κάποιον άνθρωπο, κρατάμε ενα κομματάκι του εαυτού μας για πάρτυ μας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:58, 12-01-07:

Δεν το ξεπερναμε. Απλα ρισκαρουμε, κι ο,τι κατσει. Δεν αξιζει να αφησεις να περνανε τα χρονια σε απομονωση φοβουμενη ΜΗΠΩΣ καποιος θελει να σε εκμεταλλευτει. Δεν γινεται δουλεια ετσι. Πρεπει να βγεις απ'το καβουκι, να εμπιστευθεις τους αλλους (οχι βεβαια "αγαπαω ολο τον κοσμο" και δανειζω σε κεινη την καλη μου φιλη που γνωρισα χθες :p). Με την καχυποψια δεν γινεται τιποτα..απλα παντα φροντισε να μπορεις να εχεις μια αποσταση που να μπορει να σου δειξει τα πραγματα ΚΑΙ αντικειμενικα. Δηλαδη, αυτο που εγω δεν βλεπω ως εκμεταλλευση τη στιγμη που το ζω, η αδερφη μου, οι φιλοι μου κτλ, μπορουν να το αντιληφθουν και να μου το επισημανουν καλυτερα. Ομως δεν καταλαβαινω, τι ακριβως φοβασαι οτι θα εκμεταλλευτουν σ'εσενα?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 13:20, 12-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Ομως δεν καταλαβαινω, τι ακριβως φοβασαι οτι θα εκμεταλλευτουν σ'εσενα?
Δεν έχω ιδέα τι «θα» εκμεταλλευτούν ... δεν ξέρω καν αν θα το κάνουν. Γιʼ αυτό λέμε ότι είναι λίγο παρανοϊκός φόβος…Και λογικό είναι να σκέφτεσαι ότι δεν μπορείς να προβλέπεις τα πάντα.
Ξέρω όμως τι εκμεταλλεύτηκαν στο παρελθόν. Το ζήτημα δεν είναι να μην γίνει, αλλά να βρω θάρρος να το αντιμετωπίζω. Αυτό έχω χάσει…

Founes…later.ok?

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:28, 12-01-07:

Εχοντας την πειρα απο τα λαθη του παρελθοντος..γιατι δεν εμπιστευεσαι τον εαυτο σου οτι εισαι αρκετα ικανη να ξεχωρισεις πλεον αναλογες συμπεριφορες? Υπαρχουν ενα σωρο ανθρωποι που μπορει να θελουν απλως την παρεα σου χωρις τιποτα αλλο..γιατι να τους απομακρυνεις?
(Και ξανα: επεσα, χτυπησα, ε και τι μ'αυτο?!)

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:51, 12-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Εχοντας την πειρα απο τα λαθη του παρελθοντος..γιατι δεν εμπιστευεσαι τον εαυτο σου
Επειδή έχασα την αυτοπεποίθηση μου.(Το καλό είναι ότι το παλεύω.)

Βέβαια δεν θέλω να μιλάμε μόνο για μένα… εσείς δεν έχετε παρόμοιες φοβίες?(Πείτε μου όχι για να σας ζηλεύω…)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:10, 12-01-07:

για το δικό σου θέμα λίγο ως πολύ με καλύπτουν όσοι σου απάντησαν....
θα σου εκφράσω λοιπόν τις δικές μου ανασφάλειες, έτσι για να μην νοιώθεις μόνη

εγω λοιπόν, έχω τρομερό αέρα και αυτοπεποίθηση σε ότι αφορά τη δουλειά μου ή τις κοινωνικές συναναστροφές....
δεν ειναι οτι απλά δεν έχω προβλημα και ότι τα καταφέρνω.... είναι ότι μέσα μου πραγματικά νοιώθω πολύ δυνατή να ανταπεξελθω σε όποια προκληση παρουσιαστει.
Εκει λοιπόν που υστερώ σαν άνθρωπος είναι το θέμα της εξωτερικής εμφάνισης...
εκεί δεν έχω εμπιστοσύνη και παρόλα τα 36 μου χρόνια, δυστυχως δεν έχω μάθει να αποδεχομαι τον εαυτο μου όπως ακριβως είναι....
δεν έχω μάθει να τον αγαπάω όπως είναι
νταξ, έχω κάνει σοβαρές προοδους απ το παρελθόν αλλά και παλι....
δεν έχω αυτον τον αέρα και τον τουπέ που έχουν άλλες γυναίκες (ή και άντρες) παρόλο που εμφανισιακά δεν ειναι και κάτι το ιδιαιτερο
Πιστευω ακράδαντα όπως είπες και εσύ, οτι παιζει πολύ σημαντικό ρόλο το πως μεγάλωσε κάποιος ....
εγω μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που πάντα "εσπρωχναν" τα πνευματικά μας προσόντα και ποτε μα ποτέ την εξωτερική εμφάνιση....
δεν λέω ότι είναι κακό αυτο που έκαναν... απλά μάλλον δεν είχαν το σωστό μέτρο....
δεν θυμάμαι ούτε μια φορά στη ζωή μου τη μητέρα μου να μου λεει ότι είμαι όμορφη... ενώ όλες οι μανάδες λένε τέτοια πραγματα στα παιδια τους
οχι οτι ειπε ποτε ότι είμαι άσχημη.... αλλά πάντα όταν ήθελε να τονίσει κάτι σε μένα (και στην αδερφή μου, τα ίδια κομπλεξ κουβαλάμε) πάντα θα ήταν για το πόσο έξυπνες ή δυναμικές ή δεν ξέρω και γω τι άλλο είμαστε ή θα έπρεπε να είμαστε....
οι απαιτήσεις της σταματούσαν εκεί... και ποτε δεν είπε...βγαλε παιδι μου τις αρβύλες και βάλε μια γοβα να δείχνεις γυναικα... με αφησε με τις αρβυλες
Η ίδια δε, ήταν μια γυναίκα η οποία πρόσεχε τον εαυτό της εμφανισιακά.... και όλοι έλεγαν ότι ήταν η πιό όμορφη απ τις αδερφές της (6 το σύνολο) οπότε φαντάζομαι ότι κι αυτή με τη σειρά της θα είχε το παράπονο ότι κανενας δεν της ειπε ποτε ποσο έξυπνη είναι.... (ψέμμα... γιατί εγω και η αδερφή μου παντα την θαυμάζαμε)
το θέμα λοιπόν είναι ότι έτσι μεγάλωσα... πιστευοντας στο μυαλό μου κι οχι στην εμφανιση μου....
δεν ειναι οτι δεν βλεπομαι το ξέρω οτι αν ντυθω βαφτω φτιαχτω όπως ολες οι γυναικες ειμαι καλουτσικη
το θεμα ειναι όμως νομίζω, ότι θα επρεπε να νοιωθω καλα με τον εαυτό μου, να έχω αυτοπεποίθηση, χωρίς να έχω φάει πρωτα τη μισή μου ζωή μπροστα στον καθρέφτη .... ετσι δεν ειναι?
ακουω κι εγω λοιπόν προτασεις (ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ) πως θα αποκτήσω λιιιιιιιιιιιιγο περισσοτερη αυτοπεποίθηση

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 15:19, 12-01-07:

@κουε: ω ναι! το διάβασα το κειμενάκι σου...
κ καταλήγω: χρυσή συνταγή: δεν χρειάζεται να βαφτεις κ να ντυθείς για να νιώθεις όμορφη. ψαξε το στο βλέμμα του άντρα σου (κ σε ότι άλλο βλέμμα πέφτει πάνω σου), ψώνισε την ...λιγάκι, κ κάθε φορά που είσαι μπροστά στον καθρέφτη φτύσε τον εαυτό σου μην σε ματιάξουν!!!

και προχωράμε στις δικές μου φοβίες...
φοβίες εγκατάληψης...νιώθω ότι αν κάνω κάτι λάθος θα απολυθώ από την δουλειά, θα με φτύσουν οι φίλοι, συνεχής φόβος ότι θα με αφήσει το αμορ. κοινώς ανασφάλεια, παρ'όλο που όλοι (ή τελοσπάντων όλοι όσοι ξέρω, με θαυμάζουν λίγο πολύ για την κοινωνικότητά μου κ τις αξίες μου).
κ απλά παλεύω να μην το σκέφτομαι κ απλά να απολαμβάνω χωρίς τις συνηθισμένες σκέψεις μου του τύπου "πολύ καλό για να είναι αληθινό για μένα"!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:28, 12-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
και προχωράμε στις δικές μου φοβίες...
φοβίες εγκατάληψης...νιώθω ότι αν κάνω κάτι λάθος θα απολυθώ από την δουλειά, θα με φτύσουν οι φίλοι, συνεχής φόβος ότι θα με αφήσει το αμορ. κοινώς ανασφάλεια, παρ'όλο που όλοι (ή τελοσπάντων όλοι όσοι ξέρω, με θαυμάζουν λίγο πολύ για την κοινωνικότητά μου κ τις αξίες μου).
κ απλά παλεύω να μην το σκέφτομαι κ απλά να απολαμβάνω χωρίς τις συνηθισμένες σκέψεις μου του τύπου "πολύ καλό για να είναι αληθινό για μένα"!
tks Για τη συμβουλή
πάμε σε σένα
τι θα γίνει δλδ αν σε απολύσουν απ τη δουλεια????
- θα κάτσεις κανα μήνα σπιτι σου, θα ξεκουραστείς, θα γραφεις στο στέκι και τελικα... θα βρεις άλλη δουλειά για να σε ξεζουμίζουν
τι θα γίνει αν σε φτύσουν οι φίλοι?
- θα κλάψεις, θα χτυπηθείς, θα πονέσεις, θα κλειστείς στο σπιτι και τελικά... θα βρεις άλλους φίλους απ το στέκι αντε και εκτος στεκιου (οι σχέσεις είναι ανοιχτοί κύλοι... όταν κλυσουν, παμε για άλλα )
τι θα γίνει αν σε χωρίσει το αμόρ?
- ότι θα έκανες για τους φίλους χ 2 και τι θα γίνει τελικά? ότι γίνεται με όλους τους χωρισμένους ανθρωπους σε αυτον τον πλανήτη... κάποια στιγμή θα βρεθεί άλλη αγάπη
εν ολίγης... όταν σε πιανουν αυτες οι φοβίες... ΑΝΑΛΥΣΕ τις.... τι θα γινει δλδ αν συμβει αυτο? και θα δεις ότι οκ ναι, ειναι άσχημο αλλά ξεπερνιέται άρα δεν είναι τραγικο, άρα δεν υπάρχει και λογος να εισαι ανασφαλής

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:28, 12-01-07:

Εγώ πάλι ο κυριότερος τομέας που δεν έχω αυτοπεποίθηση είναι η σχέση μου. Φοβάμαι κι εγώ συνέχεια μήπως συμβεί κάτι και σταματήσει να είναι ερωτευμένος ή μηπως κάποια στιγμή σταματήσουμε και οι δύο ή σταματήσω εγώ και χρειαστεί να χωρίσουμε, κάτι που μου φαίνεται τώρα τραγικότερο απο οποιαδήποτε επαγγελματική αποτυχία. Γι'αυτό ακριβώς το λόγο συνεχώς βασανίζω τον εαυτό μου, προσπαθώντας να "τεστάρω" κατα πόσον είμαι ακόμη ερωτευμένη, μην τυχόν και "μου έφυγε" και μένω απο συνήθεια και τέτοια... Πάντα βέβαια διαπιστώνω οτι είμαι ερωτευμένη, αλλά μερικές μέρες μετά πάλι ανησυχώ... Με τον σύντροφο μου όταν το παθαίνω αυτό το ονομάζουμε "οι κρίσεις μου" Πλέον ξέρω οτι αυτό οφείλεται σε όσους προβληματισμούς έχω διαβάσει κατα καιρούς περι σχέσεων που ο ένας σταμάτησε να είναι ερωτευμένος και άργησε πολύ να το καταλάβει, και συνεχώς φοβάμαι μην συμβει και σε μένα...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:29, 12-01-07:

εσύ θες απλά μερικά χαστούκια να συνέλθεις

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:30, 12-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
.....ακουω κι εγω λοιπόν προτασεις (ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ) πως θα αποκτήσω λιιιιιιιιιιιιγο περισσοτερη αυτοπεποίθηση
Κουεδίνι, έχεις ένα υπέροχα όμορφο και τσαχπίνικο προσωπάκι, που μπορείς να μαγνητίσεις όποιον θες, όποτε θες, αμα θες. Μην ακούω τέτοια πράγματα.....

Υ.Γ. Και το πιστεύω αυτό που γράφω, αλλιώς δεν θα έγραφα τίποτα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:40, 12-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
εσύ θες απλά μερικά χαστούκια να συνέλθεις
ΛΟΛ! Το ξέρω μωρέ, αλλά ...φοβία είναι αυτή..
Πάντως όσον αφορά το δικό σου θέμα, πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν να έχεις εσύ τέτοια έλλειψη αυτοπεποίθησης για την εμφάνιση σου Τι να πουν δηλαδή άλλες; Εσύ όταν σε είχα πρωτοδει που ήσουν πιο αδύνατη ήσουν ΚΟΥΚΛΑ! Και τώρα είσαι, απλά σε χαλάνε λίγο τα λίγα κιλάκια που έβαλες (που όλες εχουμε κάποιες μικρές άτελειες ). Κατά τα άλλα, πρόσωπο έχεις φοβερό και πολύ γοητευτικό και τσαχπίνικο που είπε και η Ελένη!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:30, 12-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
Θα διαφωνήσω λιγάκι με την πρώτη παράγραφο στο εξής... Μιλώντας πάντα προσωπικά και για τον εαυτό μου θα έλεγα οτι δεν είναι αναγκαστικά ρεαλιστική η αντίληψη που έχουν τα άτομα με αυτοπεποίθηση, για τον εαυτό τους.
Πιστεύω απλά ότι γίνετε ποιο ρεαλιστική αν συνδυάζεται και με μια υγειές αυτοκριτική. Διαφορετικά είναι απλά φαντασία, για να μην πω ψέμα που λέμε στον εαυτό μας. Που και αυτό έχει τις αιτίες του.(Αμυντικοί ψυχικοί μηχανισμοί)
Η ζωή η ίδια είναι ένα ρίσκο... δεν μπορούμε να ζούμε πάντα εκ του ασφαλούς. Φυσικά και θα ρισκάρουμε, αρκεί να ήμαστε έτοιμοι για τις συνέπειες που θα έχει αυτό το ρίσκο... Για αυτό, πάντα μα πάντα σε κάθε είδους σχέση που έχουμε με κάποιον άνθρωπο, κρατάμε ενα κομματάκι του εαυτού μας για πάρτυ μας!
Συμφωνώ απόλυτα. Το μόνο κακό είναι ότι αποφεύγω να εφαρμόζω την θεωρία στη πράξη. Ακόμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 12-01-07 στις 16:42.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:50, 13-01-08:

Eπαναφέρω το θέμα γιατί τελευταία με προβληματίζει αρκετά ο "αέρας" που βγάζω προς τα έξω. Έχω παρατηρήσει πως φέρομαι, στέκομαι και μιλάω σαν μικρό κοριτσάκι, ιδίως αν δεν ξέρω κάποιον καλά και θέλω να κάνω "σοβαρή" και "καλή" εντύπωση. Κάνω γκριμάτσες, ανοιγοκλείνω μάτια, κοιτάω σαν χαζό το κενό, λέω με χίλιες λέξεις αυτό που θα μπορούσα να πω με δύο και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Φυσικά αυτό δεν με έχει βοηθήσει καθόλου στο να βρω δουλειά (ένα θα σας πω.. εκεί που δουλεύω τα αφεντικά είναι τυφλά ) - θυμάμαι πως έχω περάσει άπειρες συνεντεύξεις και ποτέ δεν προχώρησα πιο κάτω (στην δουλειά μου δεν χρειάστηκε συνέντευξη ευτυχώς )

Το κακό είναι πως παρόλο που το έχω συνειδητοποιήσει, δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αλλάξω την εικόνα μου και νομίζω πως γι' αυτό φταίει η ιδιαίτερως χαμηλή μου αυτοπεποίθηση Δεν πίστεψα ποτέ πως είμαι κάτι ιδιαίτερο ή έχω κάνει οτιδήποτε ιδιαίτερο, οπότε αυτό βγάζω και προς τα έξω (κάνοντας την μαμά μου έξαλλη ) και αυτό τελικά μου έχει κάνει πολύ μεγάλο κακό γιατί έχω μείνει πίσω (και δεν εννοώ μόνο στα επαγγελματικά, ποτέ δεν διεκδικώ τίποτα και δεν δείχνω ποια είμαι στ' αλήθεια).

Έχετε καμία ΠΡΑΚΤΙΚΗ ιδέα πως θα μπορούσα να αλλάξω; Γιατί από θεωρία και σκέψεις έχω κάνει πολλές, αλλά πάντα όταν έρχεται η κρίσιμη ώρα κάνω σαν μικρό κοριτσάκι και κανείς τελικά δεν με αντιμετωπίζει σαν άτομο με ικανότητες και αξία.. (και δεν εννοώ τους φίλους και την μαμά μου εδώ που είναι οι μόνοι που με έχουν δει πραγματικά - αν και πάλι δεν νιαουρίζω χαριτολογώντας )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 06:09, 14-01-08:

Κάτσε και γράψε σε ένα χαρτί όλα τα επιτεύγματα σου, απο τότε που ήσουν παιδί μέχρι τώρα.
Μετά κοίτα τα αρκετές φορές και ...ψωνίσου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:33, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κάτσε και γράψε σε ένα χαρτί όλα τα επιτεύγματα σου, απο τότε που ήσουν παιδί μέχρι τώρα.
Μετά κοίτα τα αρκετές φορές και ...ψωνίσου
Αυτό ακριβώς.
Και απο εδώ και στο εξής, βάζε στόχους.
Από απλούς καθημερινούς, μέχρι πιο μακροπρόθεσμους και σύνθετους.
Το βράδυ πριν κοιμηθείς, κάνε τον απολογισμό της ημέρας:
Σήμερα κατάφερα αυτό, αυτό κι εκείνο.
Αύριο, έχω να παλέψω για το άλλο.
Αλλωστε και η καθημερινότητά μας πλέον, είναι μια συνεχής μάχη που οφείλουμε να κερδίζουμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:35, 14-01-08:

Εσύ συμφώνησες μαζί μου;;
Μπαααα, δεν παίζει, θα κοιμάμαι ακόμα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:58, 14-01-08:

Καλά μην το παίρνεις και πάνω σου.
Αν 1 στις 1000 πεις μια σωστή κουβέντα, γιατί να μη συμφωνήσω;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:07, 14-01-08:

Στόχους βάζω συνέχεια (ειδικά τον τελευταίο χρόνο) και τους πετυχαίνω - γι' αυτό και νιώθω πλέον καλύτερα με μένα. Αλλά άμα βρεθώ με κόσμο που δεν ξέρω ή πιθανούς εργοδότες ..βράστα Χαράλαμπε!

Τεσπά, θα τα δοκιμάσω, ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:23, 14-01-08:

Καγίρι μου, θέτεις δύο θέματα.
Για μένα είναι άλλο το πως παρουσιάζεσαι σε άλλους ανθρώπους και το αν έχεις την ικανότητα να στηρίξεις τον εαυτό σου, και άλλο το τι όντως πιστεύεις για σένα...

Όσον αφορά το πρώτο, καλό είναι να βλέπεις σοβαρά τις συζητήσεις σου με συναδέλφους, ανώτερους... Θέλεις να σε βλέπουν εκείνη την ώρα σαν κοριτσάκι; Όχι βέβαια!!
Δοκίμασε ξεκινώντας από πιο μικρές προκλήσεις. Στην εφορία, στο γραφείο, στο ταξί, όταν παραγγέλνεις τον καφέ σου.. Πρόσεξε την άρθρωσή σου, κοίτα τον άλλον στα μάτια, παρατήρησε αν οι εκφράσεις σου είναι υπερβολικά "καθημερινές", αν οι φράσεις σου μένουν ανολοκλήρωτες. Ναι, θέατρο είναι. Είναι η παράσταση του εαυτού σου, και καλό είναι να σου γίνει συνήθεια...

Όσο για το τι παίζει μέσα στην ψυχούλα σου, είναι πιο δύσκολο.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ και είσαι ένας ικανός άνθρωπος, τελείωσες μία δύσκολη σχολή και τώρα μπαίνεις και στο επάγγελμα.
Αν όμως δε διαχωρίσεις τον Τζέκυλ και τον Χάιντ μέσα σου, βγάζοντας έξω τον σωστό κάθε φορά, θα σε φάνε ζωντανή.
Σε όλες μας αρέσει το make up, τα κοκκαλάκια, ο χορός, αλλά αυτό δεν το δείχνουμε στον εργασιακό χώρο, δεν το αφήνουμε εμφανές στην εικόνα μας.

Ουσιαστικά δε σε ξέρω, αλλά έχω περάσει κι εγώ από αυτή τη φάση και λίγο μιλάω και στον εαυτό μου τώρα. Άλλο να είναι κανείς χαζοχαρούμενο με την παρεούλα του, κι άλλο να πατάει πόδι στη δουλειά. Προσωπικά αναγκάστικα να το μάθω the hard way, σε μία ξένη γλώσσα, μέσα από μικροαποτυχίες (ή έστω απογοητεύσεις) και συνειδητοποιώντας ότι για κάποιους ήμουν "λάιτ" και στη δουλειά, απλά και μόνο γιατί με ήξεραν πρώτα σα φίλη, άρα σαν παρτσακλό.

Ελπίζω να μη χρειαστεί να μάθεις κι εσύ έτσι το να πατάς πόδι.
Έχει σημασία τόσο το να μην πάψεις να πιστεύεις σε σένα, σε ό,τι κατάφερες, σε ό,τι πρόκειται να καταφέρεις, και στους ανθρώπους που πιστεύουν σε σένα. Πολλών μας οι γονείς μας θεωρούν μικρούς ήρωες και δεν είναι γιατί "...και η μαϊμού το μαϊμουδάκι της".

Ελπίζω να βγάζουν νόημα όσα γράφω. Σκέψου το πόσο σε υποτιμάει, το να σε βλέπει κάποιος μη-φίλος σαν κοριτσάκι.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:29, 14-01-08:

Στην δουλειά αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόβλημα γιατί τους ξέρω πλέον κι αν πάνε να με ρίξουν, κάνω πανικό και τέλος. Βέβαια και πάλι δεν ξέρω πόσο το οπτικό μου, δείχνει όσα θέλω να δείξει ή είναι ελαφρά παιδικό ακόμα, αλλά αυτό είναι και θέμα ρούχων - που πολλές φορές επειδή ξυπνάω πολύ βάρβαρη ώρα, είναι το τελευταίο που με απασχολεί και βάζω ό,τι βρω μπροστά μου. Το πρόβλημα το έχω με νέους ανθρώπους που μόλις γνωριζω και ξέρω πως όλα αυτά ένα θέατρο είναι, αλλά δυσκολεύομαι πολύ να μπω στον ρόλο..

Θενκς πάντως πολύ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:34, 14-01-08:

Νι Καγίρι μου, αλλά αν αλλάξεις δουλειά, αυτούς τους τωρινούς συναδέλφους μπορεί να τους συναντήσεις στο μέλλον... και να μη θέλεις να πούνε "αχ το χαρούμενο του πρώτου ορόφου! Τι κάνεις μικρή;"
Όλοι νιώθουμε εκνευρισμό και ταχυπαλμία σε κάποιες φάσειες της δουλειάς, ειδικά σε νέες καταστάσεις...
Οπότε επεισή τρώγοντας έρχεται η όρεξη, ξεκίνα το πράκτις. Μη σε υποτιμάνε, πόσο ΔΕΝ το αξίζεις...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:37, 14-01-08:

Ουφ, θα προσπαθήσω
Θενκς

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:16, 14-01-08:

εφόσον δεν είσαι καλή στο θέατρο, πρέπει απλά να κάνεις πρόβες και να μάθεις καλύτερα τις ατάκες σου

ξεκίνα με πρόβες στον καθρέπτη σου και στη συνέχεια δοκίμασε να σε βοηθήσουν άνθρωποι δικοί σου ... οι φίλοι σου ή κάποιος απ τους γονείς σου

ένα μικρό τρικ πάντως για να μην αποσπάται η προσοχή σου στις συνεντεύξεις και να δείνεις και την εντύπωση ότι κοιτάς τον άλλον κατάματα, είναι να τον κοιτάζεις ανάμεσα στα φρύδια
(αρκεί να μην σε πιάσει κανα σπαστικό κι αρχίσεις και σκέφτεσαι ότι θα ήταν καλύτερα αν έβγαζε αυτή την τριχούλα εκεί και να κουρέψει την άλλη τριχούλα που πετάει )

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:38, 14-01-08:

Αχαχαχαχα! Το ξέρω κι εγώ αυτό το κόλπο με τα φρύδια, χουχου!

Θενκς Κουεδίνιμ
Θα κάνω πρόβες το βράδυ σπιτι στον καθρέφτη, αύριο και μεθαύριο έχω πολύ σημαντικά επαγγελματικά ραντεβού!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:41, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira

Θενκς Κουεδίνιμ
Θα κάνω πρόβες το βράδυ σπιτι στον καθρέφτη, αύριο και μεθαύριο έχω πολύ σημαντικά επαγγελματικά ραντεβού!

ειδικά τα επαγγελματικά ραντεβού είναι εύκολα...
η ποικιλία των ερωτήσεων που σου γίνονται είναι συγκεκριμένη
σκέψου σαν εργοδότης, ετοίμασε καμιά 30αριά πιθανές ερωτήσεις, πρόβαρε τις απαντήσεις και θα είσαι μια χαρά

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 12:49, 14-01-08:

Σκεψου οτι εισαι στο σπιτι των φιλων σου και μιλας με τους γονεις τους. Θες να σαι ευγενικη αλλα ανετη, ευχαριστη αλλα οσο πρεπει ομιλητικη. Μη σε πιανει αγχος για το "με ποιον μιλαω τωρα, κι αυτος ειναι πολυ σημαντικος" και παει λεγοντας γιατι το χασες το παιχνιδι. Μιλα σαν ισος προς ισο, εξαλλου σ'ολες τις δουλειες οταν γνωριζεις απο μεσα πια τα πραγματα βλεπεις οτι δεν ηταν και κανα τερας αυτος που σου πηρε τη συνεντευξη. Κουλ, σαν να πηγαινεις για καφε και να θες να κανεις καλη εντυπωση, απλως! Αλλωστε στην ουσια με τη συνεντευξη εχεις περασει τη φαση που τους ενδιαφερουν τα προσοντα σου και θελουν να δουν τι ανθρωπος εισαι κι αν ταιριαζετε, οποτε δες το σαν πρωτο ραντεβου

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 13:10, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira

Θενκς Κουεδίνιμ
καλη επιτυχια καγιρι...κανε προβες οπως ειπαν τα κοριτσια και θα τα πας μια χαρα

και για να ειμαι οντοπικ να πω κι εγω τις δικες μου φοβιες
βασικα σε θεματα σχεσεις φιλιες κλπ πιστευω οτι εχω μεγαλη αυτοπεποιθηση.
δλδ δεν θυμαμαι τον εαυτο μου να μου φερεται σκαρτα ενας αντρας κι εγω να τρεχω απο πισω του σαν το σκυλακι και να μυξοκλαιω λεγοντας: μα εγω τον αγαπαωωωωωω ....κλαψ...
ποτε δεν το εκανα αυτο ξανα εκτος την πρωτη μου σχεση που εκει ηταν πρωτη φορα εκανα λαθη και μαλακιες εμαθα και τελος. αυτο ηταν!!!
απο τοτε..εμαθα να λειτουργω με το μυαλο κι οχι με την καρδια ...η καρδια κατα 99% κανει λαθος σε αισθηματικα προβληματα.
παντα εκρινα με τη λογικη αν η κατασταση αυτη ειναι σωστη και αν μου αξιζει να την υπομενω η οχι.
αν εκρινα με βαση τη λογικη οτι δεν μου φερεται σωστα...απο κει πανε κι οι αλλοι. νταξ τις πρωτες μερες χαλιομουν... αλλα οι καταστασεις δεν αλλαζουν. δεν υπαρχει λογος να μενεις σε μια σχεση και να υπομενεις τα ψυχολογικα του αλλουνου.
ελεος δλδ....
ποτε μην τρεχετε πισω απο εναν αντρα και απο ενα λεωφορειο...παντα υπαρχει το επομενο
στο θεμα αυτο καλα τα παμε... οταν εχω να αντιμετωπισω κπ ανωτερο μου ομως στη δουλεια....εκει χεζομαι... και δικιο να εχω νομιζω οτι θα βγω εκτος εαυτου και θα βγω με αδικο στο τελος και ετσι δεν τολμαω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι του. κολωνω πως το λενε; το χω συζητησει και με ψυχολογο το συγκεκριμενο...πως γινεται σε ενα θεμα να ειμαι δυναμικη και σε ενα αλλο να πιανω πατο. και μου ειπε οτι εχω περισσοτερη ανεση με τους οικειους μου εκει μπορω και τα χωνω πιο ευκολα απ οτι αν ειναι απο αγνωστο περιβαλλον ο αλλος νταξ τα τελευταια χρονια εχω κανει μεγαλη προοδο... προσπαθω συνεχως για να το εξαλειψω αυτο στο θεμα "αγνωστοι"
και επισης ενω ειχα πολυ αυτοπεποιθηση με την εμφανιση μου πριν πρηστω απο την κορτιζονη γιατι ειχα ενα πολυ τελειο σωμα που θα το ζηλευε η καθε γυναικα ξαφνικα εγινα μια αλλη.... εντελως μια αλλη ομως. οσοι με γνωρισαν τωρα και ειδαν φωτος μου πριν δεν πιστευαν οτι ειμαι εγω
στην αρχη μου εριξε την αυτοπεποιθηση στον αδη η ολη αλλαγη...μετα αρχισα να συνηθιζω τον νεο μου εαυτο...δεν με πειραζει πια... ελπιζω καποτε να επανελθω
αυτα απο μενα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 14-01-08 στις 14:35.
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 13:19, 14-01-08:

Είμαι μάλλον ο τελευταίος άνθρωπος που μπορεί να δώσει συμβουλές αυτοπεποίθησης γιατί πάσχω κι εγώ σ'αυτό τον τομέα (η καημένη η Angie-Ann έχει βαρεθεί να προσπαθεί να με πείσει ότι αξίζω κάτι...) αλλα επειδή θέλω να βοηθήσω με οποιο τρόπο μπορώ να τα πας καλά στα interview σου θα σου περιγράψω τη δικη μου εμπειρία. Λοιπόν εγώ πέρασα μονο μια και μοναδική συνέντευξη στη ζωή μου, ήμουν τυχερή και με πήραν οποτε δεν ξαναχρειάστηκε. Ήταν όμως αξέχαστη!

Όταν πήρα το πτυχίο μου είχα σκοπό να κάνω διδακτορικό αλλα στους τρεις μήνες δεν άντεξα και το παράτησα (άλλη πονεμένη ιστορία αυτή), έμαθα λοιπόν ότι παίρνουν κόσμο στην εταιρεία που είμαι τώρα και έστειλα ένα βιογραφικό. Τρεις μέρες μετά με κάλεσαν. Πανικόβλητη εγώ έκανα ο,τι μπορούσα για να μοιάζω μεγαλύτερη, φόρεσα ένα businesslike σακάκι για πρώτη φορα στη ζωή μου (never again!), ίσιωσα τα μαλλιά μου και αποφάσισα να φαίνομαι σοβαρή (ναι εγώ, γιατί τέτοια βλέμματα απορίας?) και professional (σταματα να γελάς τώρα γιατί δε θα συνεχίσω την ιστορία!)

Τη μέρα λοιπόν που έδινα συνέντευξη είχε βροχή, λάσπες παντού και όπως βγήκα από το taxi δεν ξέρω πως τα κατάφερα, πάτησα σε μια λακούβα η κάτι τέτοιο και έγινα ένα πενταβρωμικο γουρουνάκι χωρίς να το πάρω χαμπάρι! Το καλο της υπόθεσης ήταν ότι δεν κατάλαβα τίποτα γιατί το παντελόνι είχε λασπωθεί μονο από την πίσω μεριά κι εγώ συνέχιζα να νομίζω ότι είμαι μια χαρά (κούνια που με κούναγε!). Η συνέντευξη πήγε καλούτσικα αν και ήμουν πολύ τρακαρισμένη και αφού τελειωσε,την ώρα που γύρισα να φύγω μου είπε ο προϊστάμενος "a, έχει λασπωθεί λίγο το παντελόνι σου" οποτε γυρνάω και βλέπω τα μπατζάκια μου να είναι καφέ από τον αστράγαλο μέχρι το γόνατο, πως δε λιποθύμησα εκείνη τη στιγμή ακόμα δεν έχω καταλάβει!

Μη σε νοιάζει λοιπόν, μη σκέφτεσαι ποσο στραβά μπορεί να πάνε τα πράγματα γιατί τελικά αυτό δε σημαίνει τίποτα, δε χρειάζεται καν τσαμπουκάς, και λίγο τρακ να έχεις το καταλαβαίνουν και δείχνουν κατανόηση. Εγώ πιστεύω ότι ο τύπος το είχε δει από την πρώτη στιγμή και δεν είπε τίποτα μέχρι να τελειώσει η συνέντευξη γιατί φαινόταν ότι είχα άγχος και δεν ήθελε να με κάνει χειρότερα. Αφού λοιπόν κατάφερα να πάρω εγώ δουλειά έχοντας δώσει τη συνέντευξη βουτηγμένη στη λάσπη, σίγουρα μπορείς κι εσύ να τα πας δυο φορες καλά!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία! Και προσοχή στις λακκούβες άμα βρέχει!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:38, 14-01-08:

Σας ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:00, 29-07-08:

Confidence comes not from always being right but from not fearing to be wrong. ~Peter T. Mcintyre

Plant your own garden and decorate your own soul, instead of waiting for someone to bring you flowers. ~Veronica A. Shoffstall, "After a While," 1971

Great tranquility of heart is his who cares for neither praise nor blame. ~Thomas à Kempis

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:06, 29-07-08:

Λοιπόν, χαίρομαι που επανέφερες το θέμα... Έχω κι εγώ μία κρίση χαμηλής απτοπεποίθησης...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:18, 29-07-08:

Που σου εξωτερικευεται/εμφανιζεται, πως ;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:22, 29-07-08:

Επηρεάζει το πώς παρουσιάζω τον εαυτό μου, πώς μιλάω... Το μόνο, για το οποίο ήμουν βέβαιη παλιότερα, ήταν η δουλειά μου και η σοβαρότητα στην απόδοσή μου... Ε, τελευταία, και ειδικά τους τελευταίους μήνες που κυνηγάω κάτι καλό, νιώθω πολύ αγχωτική και αβέβαιη πριν από όποιο βήμα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:32, 29-07-08:

Δλδ τελευταια το εχεις ΚΑΙ στα επαγγελματικα. Και που αλλου ;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:36, 29-07-08:

Πφ, παλιότερα ήμουν ντροπαλή μέχρι αηδίας στα διαπροσωπικά, ενώ η αυτοπεποίθησή μου σε θέματα συμπεριφοράς, ομορφιάς κλπ, ήταν στον πάτο. Για διάφορους λόγους.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:38, 24-08-08:

Η αυτοπεποίθησή μου είναι από τα πιο εύκολα στην αλλαγή σημεία της προσωπικότητάς μου. Αισθάνομαι συχνά ωραία, αλλά αν συμβεί κάτι μικρό όλα γκρεμίζονται.

Στον ερωτικό τομέα από την 1 αισθάνομαι ότι πολύ εύκολα θα βρω κάποιον να κάνω κάτι, φοβάμαι υπερβολικά όμως για το αν θα συνεχιστεί επειδή οι σχέσεις μου είναι πάντα σύντομες.

Επαγγελματικά ξέρω ότι είμαι καλή, αλλά όταν βλέπω άλλους που εκπέμπουν περισσότερη αυτοπεποίθηση αισθάνομαι σκουλήκι.

Στον τομέα φίλοι ξέρω πως εύκολα θα με συμπαθήσουν οι άλλοι, με αγχώνει όμως η βαθύτερη φιλία επειδή έχω πληγωθεί πολλές φορές.

Επίσης όταν μιλάω με μεγαλύτερους φοβάμαι ότι δεν θα με λάβουν ιδιαίτερα υπόψην. Οπότε πολλές φορές δεν αναφέρω πράγματα και κρατάω πιο παθητική στάση.

Το άσχημο είναι ότι η έλλειψη αυτοπεποίθησης με εμποδίζει να αισθανθώ ευτυχισμένη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 19:35, 24-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Η αυτοπεποίθησή μου είναι από τα πιο εύκολα στην αλλαγή σημεία της προσωπικότητάς μου. Αισθάνομαι συχνά ωραία, αλλά αν συμβεί κάτι μικρό όλα γκρεμίζονται.

Στον ερωτικό τομέα από την 1 αισθάνομαι ότι πολύ εύκολα θα βρω κάποιον να κάνω κάτι, φοβάμαι υπερβολικά όμως για το αν θα συνεχιστεί επειδή οι σχέσεις μου είναι πάντα σύντομες.

Επαγγελματικά ξέρω ότι είμαι καλή, αλλά όταν βλέπω άλλους που εκπέμπουν περισσότερη αυτοπεποίθηση αισθάνομαι σκουλήκι.

Στον τομέα φίλοι ξέρω πως εύκολα θα με συμπαθήσουν οι άλλοι, με αγχώνει όμως η βαθύτερη φιλία επειδή έχω πληγωθεί πολλές φορές.

Επίσης όταν μιλάω με μεγαλύτερους φοβάμαι ότι δεν θα με λάβουν ιδιαίτερα υπόψην. Οπότε πολλές φορές δεν αναφέρω πράγματα και κρατάω πιο παθητική στάση.

Το άσχημο είναι ότι η έλλειψη αυτοπεποίθησης με εμποδίζει να αισθανθώ ευτυχισμένη.
σα να ακούω τον εαυτό μου...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:34, 04-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Που σου εξωτερικευεται/εμφανιζεται, πως ;
Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Δλδ τελευταια το εχεις ΚΑΙ στα επαγγελματικα. Και που αλλου ;
Ρωτάς που ρωτάς… πες μας και τι συμπέρασμα βγάζεις, την γνώμη σου τέλος πάντων… γιατρός είσαι, όλο και κάτι ενδιαφέρον θα μάθουμε από σένα.

(κορίτσια, υποστηρίξτε με, να κάνουμε ψυχανάλυση τσάμπα )

Μοναχέ…που χάθηκες?

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 23:50, 02-10-09:

Αυτοπεποίθηση.. τι περίεργο πράγμα..

Τη μία σε φτάνει στα ουράνια και την άλλη σε ρίχνει στο καναβάτζο..
Ας πω και εγώ τα δικά μου με τη σειρά μου..

Όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου ήμουν ένα άτομο γεμάτο αυτοπεποίθηση σε όλους τους τομείς.. Ότι μου έμπενε στο κεφάλι να καταφέρω και το πιο δύσκολο και ακατόρθοτο βάση συνθηκών εξέπλητα εκτός απο τον εαυτό μου τους πάντες. Μία τρομερή ενέργεια και μία τρομερή αυτοπεποίθηση δίναν ώθηση σε ένα πείσμα που πραγματικά θαύμαζα στον εαυτό μου. Ξεκίνησε με πτυχία που άλλοι τα βλέπουν με τα κυάλια και την ίδια στιγμή την πιο αλητήρια ζωή που μπορούσε να ζήσει ένας έφηβος. Συνεχίστηκε με την είσοδο μου σε υψηλόβαθμη σχολή εκεί που όλοι με είχαν ξεγραμένο και με εμπόδια που μου βάζαν ίδιοι καθηγητές γιατί δεν τους έκανα τα χατήρια. Κανένας δεν πίστευε ότι θα τα κατάφερνα εκτός απο εμένα. Ούτε η ίδια μου η μάνα που πάρολο που ήξερε τι πείσμα είμαι δεν το πίστεψε. Φυσικά σαν σωστή μάνα μου το αποκάλυψε πολύ αργότερα και δεν μου είχε δείξει ούτε λεπτό έλειψη εμπιστοσύνης. Άτομο μέσα σε όλα και παντού. Σχέσεις?.. εκεί να δεις αυτοπεποίθηση. Και όσο περισσότερη έβγαζα τόσο περισσότερες κοβόντουσαν για πάρτυ μου. Ψωνισμένο άτομο απο τα λίγα και οι κατακτήσεις βροχή.

Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα. Ξέρω ότι στη ζωή μου αν πεισμώσω να κάνω κάτι θα γυρίσει ο κόσμος 10 γύρες και θα γίνει. ΕΚΤΟΣ απο τα θέματα σχέσεων. Ναι κατακτήσεις ανέκαθεν είχα, ποτέ δεν είχα παράπονο, όπως επίσης και τα κοπλιμέντα για την εμφάνιση περισευαν πάντοτε. Τρομερά ντροπαλός, τρομερά εγωιστής και καθόλου ετοιμόλογος συνθέτουν ένα διόλου όμορφο πάζλ. Λόγω αυτών άργησα πολύ να κάνω την πρώτη μου σχέση και γενικότερα άργησα πολύ να κάνω τα πάντα σε αυτό τον τομέα. Δεν έχω παράπονο τα έκανα. Άλλα άργησα να δώ ότι στις σχέσεις δεν είναι όλα ρόδινα. Φοβάμαι πια τις γυναίκες, δεν περίμενα να το πω ποτέ αυτό. Αλλά ναι. Φοβάμαι πια να κάνω σχέση γτ στο τέλος θα πληγωθω. Πάντα είχα ανασφάλεια με την εμφάνιση μου, παρόλα αυτά που είπα παραπάνω, και νομίζω θα πρέπει να συμβιβαστώ σιγά σιγά με αυτό. Ρίχνω το φταίξιμο σε αυτήν στο γεγονός ότι δεν μπορω να κάνω σωστές σχέσεις με τη λογική ότι ε μάλλον δεν είμαι ΤΟΣΟ ωραίος τελικά για να μην έχει τα κότσια να με αφήσει. Δεν μπορώ να το αποβάλω με τπτ. Η αυτοπεποίθηση μου πια είναι... δεν είναι βσκ.. δεν ξέρω τι είναι. Νόμιζα ότι περνάω φάση αλλά είναι πολύ σοβαρότερο το ζήτημα. Ξεκινάει απο την ρίζα. Άργησα, και η έλειψη εμπειριών με το άλλο φύλο είναι καταστροφική. Έχω κάνει 2 σχέσεις, και οι 2 κοπέλες επιλογής μου και ερωτευμένος πολυ και στις 2 περιπτώσεις με παράτησαν.Ενώ στην αρχή όλα τέλεια μετά κάπου τις χαλούσε το όλο πράγμα. Ακόμα ψάχνω αιτίες και απαντήσεις δεν μπορώ να βρώ. Δεν μπορώ να το ξεπεράσω. Αν ήμουν αυτός ο κάποιος που νόμιζα με τι κότσια ρε γαμώτο θα με άφηναν? Πάντα έτσι έλεγα βλέπεις. Άστην. Που θα βρει καλύτερο απο εμένα! Τώρα πια φοβάμαι και αποφεύγω τις σχέσεις. Όλη αυτή η κατάσταση σε αυτό το θέμα με έχει πάει πίσω σε όλα. Έχω καταστρέψει όλη τη ζωή μου και δεν έχω τη δύναμη να μαζέψω τα κομμάτια μου. Όσο η αυτοπεποίθηση μου είναι στον πάτο σε τόσο περισότερο δεινή θέση θα βρίσκομαι. Και το χειρότερο. Δεν μπορώ να ξεφύγω πολύ καιρο τώρα.... Και όσο για τη σχολή που με τόσο κόπο και ιδρώτα κατάφερα?.. τα έχω παρατήσει εδώ και καιρό παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες που κάνω κατά καιρούς.. Δεν είμαι καθόλου καλά ψυχολογικά για να ενεργοποιήσω ξανά αυτό το πείσμα μου.... και δεν ξέρω αν θα ξαναείμαι..

Ευχαριστώ που με ανεχτήκατε... όποια συμβουλή μόνο καλοδεχούμενη μπορεί να είναι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Speedy : 03-10-09 στις 00:23.
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 00:17, 03-10-09:

Αυτοπεποίθηση.. χμ, περίεργο το μίγμα όλων αυτών που νιώθω και σκέφτομαι, σε σχέση με αυτή.

Έχω αυτοπεποίθηση σαν άνθρωπος. Πιστεύω στον εαυτό μου και στις ικανότητές του- θεωρώ ότι είμαι αρκετά ισορροπημένο άτομο ντιπ ντάουν, και αυτό μου δίνει μία ώθηση, μία δύναμη που με βοηθά να ξυπνάω κάθε πρωί και να ατενίζω το μέλλον με αισιοδοξία και χαμόγελο. Επειδή ξέρω πως ό,τι και να γίνει, θα επιβιώσω και θα είμαι καλά- όποια δυσκολία ή όποια αναποδιά τύχει, θα την αντιμετωπίσω και θα τα καταφέρω.

Αυτό όμως συμβαίνει, παραδόξως, μόνο όταν είμαι μόνη μου. Γι αυτό λατρεύω την παρέα με τον εαυτό μου, ενώ για τους περισσότερους ανθρώπους που βλέπω γύρω μου, είναι αβάσταχτο- μισούν να μένουν για πολλή ώρα μόνοι τους, σε αντίθεση με εμένα που πολλές φορές το επιζητώ!
Αυτό συμβαίνει επειδή όταν έρχομαι πολύ κοντά με κάποιον άνθρωπο νιώθω πίεση, νιώθω ..ευθύνη- νιώθω ότι κατα κάποιο τρόπο τον "κουβαλάω" μαζί μου όπου πάω, και αυτό για μένα είναι σαν βαρύ φορτίο. Γιατί ..η ισορροπία που έχω, είναι σχεδιασμένη να αντέχει μόνο έναν.. Σαν να είμαι μόνη σε ένα δωμάτιο, και να είμαι σε απόλυτη γαλήνη, να αφουγγράζομαι όλους τους θορύβους και να γνωρίζω απ έξω κάθε γωνία του, κάθε σημείο αυτού- και μετά να μπαίνει μέσα κάποιος άλλος. Και τότε όλα αλλάζουν- η ροή του αέρα, ο όγκος του δωματίου που είναι ελεύθερος.. και μαζί τα όσα νιώθω.

Είμαι κοντά με πολλά άτομα. Παρα πολλά..
Είμαι πολύ κοντά, με πολύ λιγότερα.
Αλλά νομίζω κανένας δεν με "αγγίζει" ντιπ νταουν, γιατί όσες φορές έχω αφήσει να γίνει αυτό, η ισορροπία ανατρέπεται, και η αυτοπεποίθηση εξαφανίζεται- και κυριαρχεί των συναισθημάτων μου ένας διαρκής φόβος για τον άλλο. Για το αν θα είναι καλά εκείνος/η. Και η αυτοπεποίθηση, εξ ορισμού, έρχεται σε αντίθεση με αυτή την επικυριαρχία.

Αυτό όλο, είναι κάτι που πρέπει να διορθώσω. Ίσως όχι τελείως, απλά, για αρχή, απέναντι στα άτομα για τα οποία νοιάζομαι πολύ.. Ίσως απλά να είναι μηχανισμός άμυνας, για να μην πληγωθώ- τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον αυτό είναι.
Αλλά επειδή γενικώς θεωρώ πολύ μεγάλη κατάκτηση να τα έχει κάποιος καλά με τον εαυτό του, και αυτό το έχω καταφέρει σε βαθμό που με ικανοποιεί, δε βλέπω το λόγο να με τρομάζει μια ..μικρή τροποποίηση, όπως το να αφήσω να εισέλθουν στο ..δωμάτιό μου, κάποια αγαπημένα άτομα.

Ελπίζω πως, σιγα σιγα, θα το καταφέρω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:20, 03-10-09:

Πάντα είχα ανασφάλεια με την εμφάνιση μου, παρόλα αυτά που είπα παραπάνω, και νομίζω θα πρέπει να συμβιβαστώ σιγά σιγά με αυτό. Ρίχνω το φταίξιμο σε αυτήν στο γεγονός ότι δεν μπορω να κάνω σωστές σχέσεις με τη λογική ότι ε μάλλον δεν είμαι ΤΟΣΟ ωραίος τελικά για να μην έχει τα κότσια να με αφήσει. Δεν μπορώ να το αποβάλω με τπτ.
Το θεμελιώδες λάθος που κάνεις στον παραπάνω συλλογισμό είναι ότι αν ήσουν πραγμαστικά ΠΟΛΥ ωραίος, δεν θα μπορούσαν να σε αφήσουν. Όσο ωραίος και να είναι κάποιος (ανεξαρτήτως φύλου), κανείς δεν θα μείνει μαζί του για πολύ μόνο και μόνο για αυτό. Αλήθεια, τι σου έφεραν ως λόγο για τον οποίο σε παράτησαν;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 01:02, 03-10-09:

Το θεμελιώδες λάθος που κάνεις στον παραπάνω συλλογισμό είναι ότι αν ήσουν πραγμαστικά ΠΟΛΥ ωραίος, δεν θα μπορούσαν να σε αφήσουν. Όσο ωραίος και να είναι κάποιος (ανεξαρτήτως φύλου), κανείς δεν θα μείνει μαζί του για πολύ μόνο και μόνο για αυτό. Αλήθεια, τι σου έφεραν ως λόγο για τον οποίο σε παράτησαν;
Μισελ μην κολλάς μόνο εκεί.. είναι πολύ γενικότερο το πρόβλημα και τώρα καταλαβαίνω ότι ξεκινάει απο πολύ καιρό τώρα χωρίς να το έχω καταλάβει ούτε εγώ ο ίδιος. Να σου πώ την αλήθεια πήγα να σου αναλύσω εκτενώς τις περιπτώσεις αλλά δεν νιώθω ιδιετερα άνετα. Το ρεζουμέ ήταν και στις 2 ότι πιέστηκαν. Και εγώ πιέστικα και ειδικά με την μία που δεν ταιριάζαμε καθόλου αλλά έμεινα εκεί και το πάλεψα.. Δεν το πάλεψε. Αν με ήθελε πολύ γιατί δεν το πάλεψε καθόλου? Πότε πρόλαβε και κατάλαβε ότι δεν ταιριάζαμε? Εγώ γιατί προσπαθούσα? Γιατί προφανώς εγώ μόνο την ήθελα. Με την άλλη ήρθε απλά απο το πουθενά κεραμίδι.. Μπορώ να την δικαιολογήσω αυτήν γιατι υπήρχαν και κάποιες άλλες παράμετροι που δυσκόλευαν τη σχέση μας.... Καμία δεν έκατσε να με γνωρίσει καλύτερα πάντως.. Το μόνο λάθος που έκανα ήταν ότι τις ήθελα πολύ.. ίσως δεν είναι καλό στις σχέσεις αυτό τελικά.. το καβαλάνε και σε στέλνουν απο εκεί που δεν το περιμένεις..

Σου ξαναλέω πάντως.. Το πρόβλημα μου δεν είναι αυτές.. Δεν είναι δυνατόν με 2 αποτυχίες να γκρεμίζετε ένας ολόκληρος κόσμος τόσων χρόνων κτισμένος.. Δεν γίνεται με 2 αποτυχημένες σχέσεις να καταρακώνετε έτσι η αυτοπεποίθηση μου, κάτι που το θεωρούσα πάνω μου το δυνατότερο στεοιχείο του χαρακτήρα μου.. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.. Νόμιζα ότι ήταν μία φάση και θα περάσει όπως έιπα και πιο πάνω αλλά πάει πια πάρα πολύς καιρός.. τα έχω κάνει μαντάρα στη ζωη μου όλα...

Μπορείς να μπείς καθόλου στη θέση μου? Θέλω να δώσω αγάπη ειλικρινά αλλιώς δεν θα καθόμουν να ασχοληθώ και να επιμένω,αλλά όσο βλέπω ότι δίνω τόσο χάνω και μετά... και δεν θέλω να κάνω σχέση για να μου ανέβει η αυτοπεποίθηση προς θεού..... Μου έκατσαν πολύ άσχημα αυτά τα σκηνικά..

Ξέρω ότι τα λέω πολύ συγκεχυμένα αλλά δεν μπορώ... αν με έβλεπες σε τι κατάσταση είμαι πόσο καιρό τώρα θα με λυπώσουν όπως με λυπάμαι και εγώ τώρα πια... Σευχαριστώ που με διάβασες!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Speedy : 03-10-09 στις 01:11.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:10, 03-10-09:

Δεν το πάλεψε καθόλου γιατί θεώρησε ότι αυτά που την ενοχλούσαν σε σένα δεν μπορούν να αλλάξουν. Αν σε ενοχλεί ο χαρακτήρας ο ίδιος του άλλου, δεν έχει και πολύ νόημα να το παλέψεις. Όσον αφορά αυτό που λες ότι όσο τους δείχνεις ότι γουστάρεις, τόσο σε έχουν δεδομένο, τα έχουμε πει και σε άλλο, πιο σχετικό θέμα. Ναι, ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όχι σε όλες. Το αν θα σε πάρουν ως δεδομένο ή αν η σχέση θα γίνει even better είναι άμεση συνάρτηση του τι νιώθουν αυτές. Γενικά οι γυναίκες έχω παρατηρήσει ότι έχουν το κακό συνήθειο να νομίζουν ότι ερωτεύτηκαν κάποιον επειδή απλά κολακεύτηκαν από το ενδιαφέρον του, κάτι που γκρεμίζεται πολύ εύκολα αργότερα.

Πάντως δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο με 2 αποτυχίες να γκρεμίζεται η αυτοπεποίθηση σου. Και με μία μη σου πω. Όσο περισσότερη αυτοπεποίθηση έχει κανείς, τόσο πιο δύσκολα "συγχωρεί" τις αποτυχίες στον εαυτό του και τόσο περισσότερο τον καταρρακώνουν.
Και πίστεψε με, σε καταλαβαίνω επ'αυτού πολύ περισσότερο απ'ότι νόμιζεις...

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 01:30, 03-10-09:

Δεν το πάλεψε καθόλου γιατί θεώρησε ότι αυτά που την ενοχλούσαν σε σένα δεν μπορούν να αλλάξουν. Αν σε ενοχλεί ο χαρακτήρας ο ίδιος του άλλου, δεν έχει και πολύ νόημα να το παλέψεις.
Δεν το πάλεψε πολύ γιατί δεν με ήθελε πολύ. Εγώ την ήθελα πολύ και να σου πώ την αλήθεια πάλευα να την αλλάξα όσο γίνεται.. φυσικά οι άνθρωποι δεν αλλάζουν.. Να σου πω την αμαρτία μου ένας άλλος λόγος είναι η δυσκολία που έχω στο να κάνω σχέσεις, λόγω του ότι είμαι απίστευτα επιλεκτικός, και μου δημιουργόνταν ανασφάλειες ότι δεν θα ξαναβρώ κάποια που να μου αρέσει τόσο πολύ. Αυτός ήταν βασικά ο λόγος που το πάλευα τώρα που το σκέφτομαι. Έως τώρα μετά απο πολύ καιρό επιβεβαιώνομαι με τον χειρότερο τρόπο.

Γενικά οι γυναίκες έχω παρατηρήσει ότι έχουν το κακό συνήθειο να νομίζουν ότι ερωτεύτηκαν κάποιον επειδή απλά κολακεύτηκαν από το ενδιαφέρον του, κάτι που γκρεμίζεται πολύ εύκολα αργότερα.
Και οι 2 ήταν ερωτευμένες πάρα πολύ. Στην άρχη. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Μετά.. αστα.. Δεν μπορώ να διαχειριστώ καταστάσεις.. Με τις σχέσεις δεν τα καταφέρνω καθόλου καλά. Όσο εύκολα μπορώ να κερδίσω αυτή που θέλω τόσο εύκολα την χάνω μετά..
Πάντως δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο με 2 αποτυχίες να γκρεμίζεται η αυτοπεποίθηση σου. Και με μία μη σου πω. Όσο περισσότερη αυτοπεποίθηση έχει κανείς, τόσο πιο δύσκολα "συγχωρεί" τις αποτυχίες στον εαυτό του και τόσο περισσότερο τον καταρρακώνουν.
Και πίστεψε με, σε καταλαβαίνω επ'αυτού πολύ περισσότερο απ'ότι νόμιζεις...
Ναι έτσι όπως το λές έχει κάποια λογική. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι ομολογουμένος.Έτσι είναι. Πάντως δεν μπορώ να ηρεμήσω και δεν έχω άλλα περιθώρια. Έχω ριμάξει όλη μου τη ζωη και ακόμα και τώρα δεν νιώθω έτοιμος.. Δεν μπορώ να συνέλθω.. Πιο πολύ πάνω σε αυτό θέλω να βρώ τρόπο πως να τα ξεπεράσω όλα αυτά..Προσπάθησα ειλικρινά πολύ και δεν μπορώ. Με έχει πάρει πολύ απο κάτω.. Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά πια..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:47, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Δεν το πάλεψε πολύ γιατί δεν με ήθελε πολύ. Εγώ την ήθελα πολύ και να σου πώ την αλήθεια πάλευα να την αλλάξα όσο γίνεται.. φυσικά οι άνθρωποι δεν αλλάζουν.. Να σου πω την αμαρτία μου ένας άλλος λόγος είναι η δυσκολία που έχω στο να κάνω σχέσεις, λόγω του ότι είμαι απίστευτα επιλεκτικός, και μου δημιουργόνταν ανασφάλειες ότι δεν θα ξαναβρώ κάποια που να μου αρέσει τόσο πολύ. Αυτός ήταν βασικά ο λόγος που το πάλευα τώρα που το σκέφτομαι. Έως τώρα μετά απο πολύ καιρό επιβεβαιώνομαι με τον χειρότερο τρόπο.
Μα σαφώς και δεν ήθελαν πολύ. Όταν θέλεις κάποιον πολύ δεν σκέφτεσαι με τη λογική (οι χαρακτήρες δεν αλλάζουν) αλλά κάθεσαι και προσπαθείς, σαν τον τύπο που σπρώχνει τον τοίχο.
Η επιλεκτικότητα είναι άλλο ένα χαρακτηριστικό των ανθρώπων με υψηλή αυτοπεποίθηση. Δεν είναι βασικα επιλεκτικότητα, είναι άρνηση να συμβιβαστείς (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο). Όταν θεωρείς ότι είσαι γαμάτος/η, δεν βρίσκεις το λόγο να συμβιβαστείς διότι θεωρείς ότι μπορείς να έχεις αυτό ακριβώς που θέλεις. Παρατήρησε ας πούμε λίγο πόσο συμβιβάζονται οι φίλοι σου που έχουν λιγότερη αυτοπεποίθηση από σένα στις κοπέλες με τις οποίες κάνουν σχέση και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Και οι 2 ήταν ερωτευμένες πάρα πολύ. Στην άρχη. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Μετά.. αστα.. Δεν μπορώ να διαχειριστώ καταστάσεις.. Με τις σχέσεις δεν τα καταφέρνω καθόλου καλά. Όσο εύκολα μπορώ να κερδίσω αυτή που θέλω τόσο εύκολα την χάνω μετά..
Πρόσεξε λίγο, γιατί το μυαλό πολλές φορές παίζει παιχνίδια. Το αν ήταν πάρα πολύ ερωτευμένες στην αρχή αμφιβάλλω αν μπορούν να το πουν με βεβαιότητα και οι ίδιες. Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους μπορεί να νομίσεις ότι είσαι πάρα πολύ ερωτευμένος με κάποιον/α χωρίς να ισχύει. Πχ ότι θα ήθελες τόοοσο πολύ να είσαι ερωτευμένος/η μαζί του, που στο τέλος αυθυποβάλλεσαι. Και συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, οι εκδηλώσεις ...λατρείας από το άτομο που αυθυποβλήθηκε είναι ιδιαίτερα έντονες διότι δεν προσπαθεί να πείσει τον άλλο μόνο, αλλά κυρίως τον εαυτό του.

Ναι έτσι όπως το λές έχει κάποια λογική. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι ομολογουμένος.Έτσι είναι. Πάντως δεν μπορώ να ηρεμήσω και δεν έχω άλλα περιθώρια. Έχω ριμάξει όλη μου τη ζωη και ακόμα και τώρα δεν νιώθω έτοιμος.. Δεν μπορώ να συνέλθω.. Πιο πολύ πάνω σε αυτό θέλω να βρώ τρόπο πως να τα ξεπεράσω όλα αυτά..Προσπάθησα ειλικρινά πολύ και δεν μπορώ. Με έχει πάρει πολύ απο κάτω.. Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά πια..
Όσο κάνεις τέτοιες σκέψεις και βουλιάζεις στην αυτολύπηση, τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα. Σταμάτα καταρχάς να προσπαθείς να τα ξεπεράσεις με το ζόρι. Δεν έχει νόημα και γίνεσαι χειρότερα. Χαλάρωσε. Θα έρθει η στιγμή που θα έχεις κάποια σημαντική επιτυχία πάλι (δεν αναφέρομαι απαραίτητα στον ερωτικό τομέα), και θα αναπτερωθεί το ηθικο σου. Μέχρι τότε...χμμμ δεν έχω ιδέα τι να κάνεις. Υπομονή I guess (?)

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 01:49, 03-10-09:

Εγώ την ήθελα πολύ και να σου πώ την αλήθεια πάλευα να την αλλάξα όσο γίνεται..
πρωτο λαθος.
οταν ερωτευομαστε τον αλλον, τον ερωτευομαστε για αυτο που ειναι. δε προσπαθουμε να τον αλλαξουμε. αν ειναι δυνατον δηλαδη.

Να σου πω την αμαρτία μου ένας άλλος λόγος είναι η δυσκολία που έχω στο να κάνω σχέσεις, λόγω του ότι είμαι απίστευτα επιλεκτικός, και μου δημιουργόνταν ανασφάλειες ότι δεν θα ξαναβρώ κάποια που να μου αρέσει τόσο πολύ.
ολοι ειμαστε επιλεκτικοι... με τον τροπο μας.
σχεδον δε ολα σου τα θεματα εχω διαβασει να λες οτι εισαι ιδιαιτερα επιλεκτικος.
μηπωςνα ρηξεις λιγο τα στανταρ σου? και δεν εννοω να κανεις σχεση με καποια που δε σαρεσει φυσικα. εννοω να δοκιμασεις κατι με καποια που σαρεσει ο χαρακτηρας της, ειναι ομορφη αλλα ξεφευγει λιγο απο το καλουπι που εχεις σχηματισει στο κεφαλακι σου.

ο ερωτας δεν ερχεται και φευγεια σε τοσο συντομα χρονικα διαστηματα. προφανως ηταν ενθουσιασμενες μαζι σου, οχι ερωτευμενες.
λες οτι εισαι ιδιατερα επιλεκτικος. πώς ειναι δυνατον να εισαι ιδιαιτερα επιλεκτικος αλλα οι κοπελες που εχεις επιλεξει ως τωρα να μη ''πληρουν'' τις προυποθεσεις στο χαρακτηρα ωστε να ταιριαζετε?
μηπως εισαι επιλεκτικος μονο οσο αφορα την εμφανιση και στο κατα ποσο μοιαζει στη ζιζελ ξεχνωντας να προσεξεις ποσα κοινα εχετε? τοτε σορι αλλα καλα να παθεις. η εμφανιση δεν ειναι το παν. δε θα μπορουσα να με φανταστω με ανθρωπο που δεν επικοινωνω. ουτε να προσπαω να αλλαξω τον κουκλο με τους κοιλιακους που κυκλοφορω και ειναι τουβλο στο εγκεφαλο προσπαθωντας να τον κανω εξυπνο, κατι που δεν ειναι για παραδειγμα.

Πάντως δεν μπορώ να ηρεμήσω και δεν έχω άλλα περιθώρια. Έχω ριμάξει όλη μου τη ζωη και ακόμα και τώρα δεν νιώθω έτοιμος.. Δεν μπορώ να συνέλθω.. Πιο πολύ πάνω σε αυτό θέλω να βρώ τρόπο πως να τα ξεπεράσω όλα αυτά..Προσπάθησα ειλικρινά πολύ και δεν μπορώ. Με έχει πάρει πολύ απο κάτω..
ποια ζωη σου εεις ρημαξει βρε παληκαρι μου? νεο παιδι εισαι!
δεν εχεις ζησει τιποτα ακομα! ολα τωρα ξεκινανε.και με τη γκρινια δε καταφερνεις τιποτα. δε λυνονται ετσι τα προβληματα. και στο λεει αυτο η μις γκρινια 2009!

Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά πια..
ωραια. αυτη τη στιγμη ξανα κατεβασε τα κατω και αρχισε να ξεπερνας τις ''φοβιες'' σου. οκ, ολοι περναμε κρισεις αυτοεκτιμησης και αυτοπεποιθησεις μια στο τοσο. μη νομιζεις οτι εχεις το μονοπωλειο. σκοπος ομως ειναι να το αντιμετωπισεις και οχι να σηκωσεις τα χερια ψηλια. βγες εξω, χαμογελα και ολα θα ερθουν.αν δεν πιστευεις εσυ στον ευατο σου λογικο και επομενο ειναι να μη πιστευει κανεις αλλος. ποσο μαλλον η κοπελα σου οταν σε γνωρισει καλυτερα και ανακαλυψει πως πισω απο τον αερα που βγαζεις κρυβονται πολλες ανασφαλειες.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 02:05, 03-10-09:

Μα σαφώς και δεν ήθελαν πολύ. Όταν θέλεις κάποιον πολύ δεν σκέφτεσαι με τη λογική (οι χαρακτήρες δεν αλλάζουν) αλλά κάθεσαι και προσπαθείς, σαν τον τύπο που σπρώχνει τον τοίχο.
Με πονάει και μόνο η ιδέα να σκεφτομαι ότι δεν με ήθελαν πολύ.. Συγνώμη ίσως φανεί ψωνίστικο αλλά όταν έχω ένα κάρο κοπέλες να με θέλουν πολύ δεν το σηκώνει με τπτ ο οργανισμός μου να μην με θέλουν πολύ αυτές που θέλω εγώ.. είναι unfair απλά..

Η επιλεκτικότητα είναι άλλο ένα χαρακτηριστικό των ανθρώπων με υψηλή αυτοπεποίθηση. Δεν είναι βασικα επιλεκτικότητα, είναι άρνηση να συμβιβαστείς (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο). Όταν θεωρείς ότι είσαι γαμάτος/η, δεν βρίσκεις το λόγο να συμβιβαστείς διότι θεωρείς ότι μπορείς να έχεις αυτό ακριβώς που θέλεις. Παρατήρησε ας πούμε λίγο πόσο συμβιβάζονται οι φίλοι σου που έχουν λιγότερη αυτοπεποίθηση από σένα στις κοπέλες με τις οποίες κάνουν σχέση και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Όταν λέω επιλεκτικότητα μην φαντάζεσαι τα τέρατα πια.. μου έχει τύχει και να ερωτευτω μία κοπέλα που δεν μου άρεζε πολύ στην αρχή αλλά άρχισα να εντυπωσιάζομαι απο την εξυπνάδα και τον χαρακτήρα της.. Ναι δεν μπορώ να συμβιβαστώ να κάνω σχέση με κάποια που δεν μου αρέσει πολύ.. Δεν μου βγαίνει με τπτ.. δεν το αντεχω και στην τελική θα ήταν άδικο και για αυτήν.. Είναι ελάχιστες οι φορές που θα πώ αυτή μου αρέσει πολύ.. καταλαβαίνεις νομίζω πόσο δύσκολο είναι.. δεν μπορω να κάνω το κλάσσικο που κάνουν μερικοί έλα μωρέ ας τα φτιάξουμε και βλέπουμε.. αρνούμε να το κάνω..

Όσο κάνεις τέτοιες σκέψεις και βουλιάζεις στην αυτολύπηση, τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα. Σταμάτα καταρχάς να προσπαθείς να τα ξεπεράσεις με το ζόρι. Δεν έχει νόημα και γίνεσαι χειρότερα. Χαλάρωσε. Θα έρθει η στιγμή που θα έχεις κάποια σημαντική επιτυχία πάλι (δεν αναφέρομαι απαραίτητα στον ερωτικό τομέα), και θα αναπτερωθεί το ηθικο σου. Μέχρι τότε...χμμμ δεν έχω ιδέα τι να κάνεις. Υπομονή I guess (?)
Θα γελάσεις αλλά μόνο εκεί νιώθω το μεγάλο κενό.. αν δεν έρθει εκεί δεν ξέρω αν θα συνέλθω ξανά.. γενικά απο τη ζωή είμαι γεμάτος και απο όλους τους τομείς εκτός απο αυτόν.. Γιαυτό έχω φτάσει φυσικά σε αυτό το σημείο.. εξου και οι ανασφάλειες και τα πάντα.. Είναι ο μόνος τομέας που δεν τα κατάφερα ποτέ όπως θα ήθελα.. Όσο για την υπομονή δεν αντέχω πια αλλό.. ειλικρινά είμαι στα όρια μου, δεν έχω φτάσει ποτέ έτσι..

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 02:26, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
πρωτο λαθος.
οταν ερωτευομαστε τον αλλον, τον ερωτευομαστε για αυτο που ειναι. δε προσπαθουμε να τον αλλαξουμε. αν ειναι δυνατον δηλαδη.
είπα και πιο πάνω ότι ήταν λάθος μου.. οι άνθρωποι φυσικά δεν αλλάζουν και είναι λάθος να προσπαθουμε να αλλάξουμε έναν άνθρωπο..

ολοι ειμαστε επιλεκτικοι... με τον τροπο μας.
σχεδον δε ολα σου τα θεματα εχω διαβασει να λες οτι εισαι ιδιαιτερα επιλεκτικος.
μηπωςνα ρηξεις λιγο τα στανταρ σου? και δεν εννοω να κανεις σχεση με καποια που δε σαρεσει φυσικα. εννοω να δοκιμασεις κατι με καποια που σαρεσει ο χαρακτηρας της, ειναι ομορφη αλλα ξεφευγει λιγο απο το καλουπι που εχεις σχηματισει στο κεφαλακι σου.
Ωραία θα στο πω αλλιώς.. δύσκολα μου αρέσει κάποια πολύ.. αν δν μου αρέσει πολύ γιατί να κάνω σχέση μαζί της? δεν θα καταφέρω τπτ και θα την πληγώσω και απο πάνω.. Δεν έχω κολλήματα του στυλ να είναι η θεά η δν ξέρω εγώ.. θέλω απλά να μου αρέσει και μου είναι ιδιέτερα δύσκολο αυτό.. Φυσικά και μου έχει αρέσει κοπέλα που με τράβηξε πιο πολύ ο χαρακτήρας της και θες να σου πω την αλήθεια? Στην αρχή δν μου άρεζε πολύ εμφανησιακά.. μετά έκανα σαν τρελός μαζί της και μου άρεζε και πολύ...

ο ερωτας δεν ερχεται και φευγεια σε τοσο συντομα χρονικα διαστηματα. προφανως ηταν ενθουσιασμενες μαζι σου, οχι ερωτευμενες.
λες οτι εισαι ιδιατερα επιλεκτικος. πώς ειναι δυνατον να εισαι ιδιαιτερα επιλεκτικος αλλα οι κοπελες που εχεις επιλεξει ως τωρα να μη ''πληρουν'' τις προυποθεσεις στο χαρακτηρα ωστε να ταιριαζετε?
μηπως εισαι επιλεκτικος μονο οσο αφορα την εμφανιση και στο κατα ποσο μοιαζει στη ζιζελ ξεχνωντας να προσεξεις ποσα κοινα εχετε?
Γιατί πρώτα απο όλα είμαι εγώ πολύ δύσκολος άνθρωπος.. Αυτό μπορώ να το αναγνωρίσω.. Απο εκεί και πέρα ναι είμαι τραγικός στο γεγονός του ότι τρελένομαι με την εμφανιση και δεν κοιτάω τπτ άλλο γύρω μου.. λογική 0 για να μην πω -1. Αλλά απο αυτό εντυπωσιάζομαι πως μπορώ να αλλάξω κάτι σε αυτό? Έτσι μου βγαίνει... Με το θέμα χαρακτήρα όπως σου είπα παίζει να εντυπωσιαστώ πάλι αλλά αυτο συμβαίνει πολύ πιο σπάνια.. Αλλά αν απο εμφάνιση το έχει πέφτω με τα μούτρα σαν.. και τα σπάω γιατί αντικειμενικά αυτά που ζητάω απο μία κοπέλα για σχέση μια πολύ εμφανήσιμη δεν μπορεί να μου τα δώσει.. σίγουρο αυτό και το ξέρω...
τοτε σορι αλλα καλα να παθεις. η εμφανιση δεν ειναι το παν. δε θα μπορουσα να με φανταστω με ανθρωπο που δεν επικοινωνω. ουτε να προσπαω να αλλαξω τον κουκλο με τους κοιλιακους που κυκλοφορω και ειναι τουβλο στο εγκεφαλο προσπαθωντας να τον κανω εξυπνο, κατι που δεν ειναι για παραδειγμα.
Ναι το έκανα και αυτό γιατί μου άρεζε πολύ και έλεγα ότι δεν θα ξαναβρώ τοσο όμορφη ξανά... ανασφάλειες όσο δεν πάει.. η κοπέλα ήταν λίγο έως πολύ χαζή, αλλά φόραγα παρωπίδες και δεν το έβλεπα. Μεταγενέστερα το κατάλαβα.. αλλά εγώ το βιολί μου... Εννοείται καλά να πάθω και με το παραπάνω.. αλλά ξες κάτι? ακόμα αυτήν σκέφτομαι!

ποια ζωη σου εεις ρημαξει βρε παληκαρι μου? νεο παιδι εισαι!
δεν εχεις ζησει τιποτα ακομα! ολα τωρα ξεκινανε.και με τη γκρινια δε καταφερνεις τιποτα. δε λυνονται ετσι τα προβληματα. και στο λεει αυτο η μις γκρινια 2009!
Αστο σε γκρίνια πίστεψε με δεν μπορείς να με φτάσεις!! Δεν έχω γνωρίσει ποτέ στη ζωή μου γκρίνια σαν τη δική μου και ούτε πιστεύω πρόκειται.. 1000 καλά αν έχω και πάει 0.5 στραβα θα έχω μούτρα ως το πάτωμα και θα γκρινιάζω όσο δεν πάει ανθρώπου νους.. και στο λέει αυτο η μις γκρίνια των τελευταίων 2 δεκαετιών.. πως μου πήρες την πρωτιά φέτος απορώ...

ωραια. αυτη τη στιγμη ξανα κατεβασε τα κατω και αρχισε να ξεπερνας τις ''φοβιες'' σου. οκ, ολοι περναμε κρισεις αυτοεκτιμησης και αυτοπεποιθησεις μια στο τοσο. μη νομιζεις οτι εχεις το μονοπωλειο. σκοπος ομως ειναι να το αντιμετωπισεις και οχι να σηκωσεις τα χερια ψηλια. βγες εξω, χαμογελα και ολα θα ερθουν.αν δεν πιστευεις εσυ στον ευατο σου λογικο και επομενο ειναι να μη πιστευει κανεις αλλος. ποσο μαλλον η κοπελα σου οταν σε γνωρισει καλυτερα και ανακαλυψει πως πισω απο τον αερα που βγαζεις κρυβονται πολλες ανασφαλειες.
Εχω προσπαθήσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ στο λέω ειλικρινέστατα... απλά είναι πάνω απο τις δυνάμεις μου.. προσπαθώ να βρώ τον παλιό μου εαυτό αλλα δεν τα καταφέρνω.. και ξέρεις κάτι? Όσο είμαι έτσι τόσες περισσότερες αποτυχημένες σχέσεις θα κάνω και το ξέρω.. με τόσες ανασφάλειες φυσικό επόμενο είναι... είναι φαύλος κύκλος απλώς δεν βρίσκω τον τρόπο να το ξεπεράσω με τπτ..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Speedy : 03-10-09 στις 02:45.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους