Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Deja-Vu

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 09:44, 24-06-05:

Είχα καιρό να το νιώσω και το ένιωσα πάλι πρίν απο μερικές μέρες...
Ήμουν με 2 φιλαράκια και πίναμε κάτι ποτάκια και ένιωθα οτι ακριβώς το ίδιο σκηνικό το είχα ζήσει ξανά, ακριβώς το ίδιο, το περιβάλλον, η παρέα, οι ατάκες... Πολύ παράξενο συναίσθημα και ψυχική κατάσταση... Το έχετε ψάξει καθόλου?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 11:46, 24-06-05:

Απ' ότι ξέρω το deja-vu συμβαίνει επειδή μερικές φορές αντί να περάσει το μήνυμα πρώτα στο τμήμα 'αντίληψης' του εγκεφάλου, περνάει στο τμήμα 'καταχώρησης' (μνήμης δλδ), οπότε δίνεται η εντύπωση πως αυτή η ανάμνηση υπάρχει ήδη στον εγκέφαλο και ξανασυμβαίνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:55, 24-06-05:

Εγω το εχω νιωσει πολλες φορες, ιδικα μεσα στην ταξη οταν μας τα πριζει (ναι ρε σεις τα @ρχιδι@, οχι τα αλλα) η φιλολογος με τους τονους....

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:06, 24-06-05:

Μου έχει τύχει κι εμένα αρκετές φορές και ένιωασ πολύ παράξενα :/

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 13:35, 24-06-05:

Μήπως υπάρχει glitch στο matrix;
Μου έχει τύχει κι εμένα πολλές φορές και ομολογώ οτι έχει πλάκα

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 14:06, 24-06-05:

Εγώ έχω ακούσει οτι ο εγκέφαλος έχει ένα μηχανισμό για να αποφασίζει άν κάτι μας φαίνεται γνώριμο και το deja-vu είναι αστοχία αυτού του μηχανισμού. Πρίν κανα χρόνο είχε ενα ντοκυμαντέρ στη νετ για τον εγκέφαλο, και ένας είχε πάθει το ανάποδο:ενώ αναγνώριζε οτι τα άτομα μοιάζανε στην όψη με τους γνωστούς του δεν γνώριζε κανέναν και είχε την εντύπωση οτι ήταν άλλοι που τους έμοιαζαν. (γενικά πολύ κορυφαίο αυτό το ντοκυμαντέρ).
Μεχρι και την 1η λυκείου το πάθαινα περίπου 2-3 φορές το μήνα. Μετά βγήκε εκδωση stable για το firmware του εγκεφάλου και το έχω πάθει 5-6 φορές απο τότε.

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 14:22, 24-06-05:

Εγώ δεν το παθαίνω συχνά, αλλά 2-3 φορές το χρόνο στάνταρ.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:50, 24-06-05:

Κι εγω το παθαίνω αλλά πολύ σπάνια, άντε μια φορά στα 2 χρόνια.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 21:52, 24-06-05:

και εγω το παθαίνω συχνά
και εγω το παθαίνω συχνά.... (είδατε που σας το είπα)

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 21:58, 24-06-05:

Αν θυμάμαι καλά το Deja-Vu ευθύνεται σε λάθος εντολή των νευροδιαβιβαστών στον εγκέφαλο....Οτι το έχω πάθει,το έχω πάθει...ψέμματα να πω;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:16, 24-06-05:

Ωχ τι να πω κι εγω που εχω διαφορές απο εσας στην κατασκευή των νεύρων... (δεν κάνω πλάκα)

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 08:05, 25-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ωχ τι να πω κι εγω που εχω διαφορές απο εσας στην κατασκευή των νεύρων... (δεν κάνω πλάκα)
Τί εννοείς? :/

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 10:02, 25-06-05:

Ωχ τι να πω κι εγω που εχω διαφορές απο εσας στην κατασκευή των νεύρων...
Είναι reconfigurable ο εγκεφαλος. Ολοι εχουμε διαφορές απο όλους στην κατασκευή των νέυρων.

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 10:26, 25-06-05:

απο που τους αγορασατε ρε αυτους τους εγκεφαλους και σας βγαζουν συνεχως προβλήματα? ο δικος μου μιλαμε δουλευει ρολοι... δε μου χει τυχει ποτε!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:45, 25-06-05:

Υπάρχουν πολλές απόψεις για τι ακριβώς είναι το deja-vu
Oι επιστήμονες πιστεύουν ότι είναι απλώς μια "βλάβη" του εγκέφαλου όπου μπερδεύεται το παρελθόν με το παρόν. Γενικά πιστεύουν ότι απλώς είναι "καταστραμμένες" αναμνήσεις όπου επειδή υπάρχουν κάποια κοινά με την παρόν κατάσταση ο εγκέφαλος μπερδεύεται και νομίζει ότι το έχουμε ξαναζήσει
Οι ψυχολόγοι διαχωρίζονται κύριος σε 2 απόψεις
1. Μερικοί λένε ότι είναι απλώς μια ανάκλαση μια μνήμης που παρόλο που δεν είναι ίδια έχει κοινά γνωρίσματα με την παρόν κατάσταση και αυτά τα γνωρίσματα έφεραν στην επιφάνεια την μνήμη αυτή
2. Κάποιοι άλλοι ψυχολόγοι πιστεύουν ότι το deja-vu οφείλεται στα όνειρα. Δλδ κάποτε είδαμε ένα όνειρο που προφήτευε κάποια στιγμή. Και όταν ζούμε αυτή την στιγμή μας νομίζουμε ότι την έχουμε ζήσει λόγου του ονείρου

Υπάρχουν και κάποιες άλλες απόψεις αλλά είναι πολύ τραβηγμένες και πιστεύω ότι δεν αξίζει να τις σχολιάσουμε....

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 12:31, 25-06-05:

Μου έχει τύχει αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα.. Παράξενο συναίσθημα πάντως (πάντα προσπαθώ να θυμηθώ πότε μου έτυχε!)

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:00, 25-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
Τί εννοείς? :/
Απλά η κατασκευή του τον δίνει πολλά περισσότερα ατού από μας τους "κανονικούς"

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 14:14, 27-06-05:

Πολλές φορές μου συμβαίνει και αρκετά συχνά μπορώ να πω.
Αισθάνομαι περίεργα :/

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:35, 28-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Απλά η κατασκευή του τον δίνει πολλά περισσότερα ατού από μας τους "κανονικούς"#

ΑΧ πως φένεται ο έρωτας όλα τα ξέρεις για τον άρχοντα

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 00:33, 11-03-08:

Τι είναι το Deja vu
Η έκφραση είναι γαλλική και σημαίνει «το έχω ξαναδεί».Σημαίνει εκείνη την κατάσταση κατά την οποία για μερικά δευτερόλεπτα ή και κλάσματα δευτερολέπτων έχουμε την εντύπωση πως κάποια κατάσταση που ζούμε αυτή τη στιγμή την έχουμε ξαναζήσει στο παρελθόν. Ολοι οι άνθρωποι έχουν αισθανθεί το Deja vu τουλάχιστον μια φορά στην ζωή τους...
Τι το προκαλεi:

!!Επιστημονική άποψη!!:
Οι επιστήμονες εξηγούν το Deja vu ως μια προσωρινή «βλάβη» του εγκεφάλου κατά την οποία μπερδεύεται το παρελθόν με το παρόν..Το Deja vu είναι μια μικρή και προσωρινή βλάβη κατά την οποία αντί να αποθηκεύσει το δεδομένο ως καινούργιο «μπλοκάρει» και το αναγνωρίζει σαν παλιό Κι έτσι μας δίνεται η εντύπωση πως έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν και το ξαναζούμε ίδιο και απαράλλαχτο πάλι...

!!ψυχολόγοι αποψη!!:
Oι πιο ορθολογιστές:
Eπεξηγούν το Deja vu ως μια αστραπιαία ανακάλεση κάποιας ξεχασμένης μνήμης που όμως δεν είναι ίδια και απαράλλαχτη με αυτήν που ζούμε την στιγμή εκείνη αλλά έχει κάποια κοινά γνωρίσματα εκ των οποίων κάποιο «ξύπνησε» την ξεχασμένη μνήμη..
οι λιγότερο ορθολογιστές:

Δεν απορρίπτουν το ενδεχόμενο του να δρα προφητικά το ένστικτο κατά την διάρκεια του ύπνου και να εκφράζεται με όνειρα. Έτσι, εξηγούν το φαινόμενο του Deja vu ως μια στιγμιαία ανάκληση προφητικού ονείρου που είχε ξεχαστεί. Αυτή η άποψη συμφωνεί με μια από τις απόψεις των αποκρυφιστών.

!!Οι μυστικιστές!!: Απορρίπτουν κάθετα την επιστημονική άποψη δέχονται μέρος της ψυχολογικής αλλά το συμπέρασμα είναι άλλο. Ίσως όλοι έχουμε συχνά ακούσει ότι το Deja vu είναι ξεχασμένη μνήμη παλαιότερης ενσαρκώσεως η οποία ανακλήθηκε χάρη σε κάποιο ερέθισμα...

http://www.blackstate.gr/dejavu.htm

Καμία από αυτές τις θεωρίες όμως δεν είναι απόλυτα ακριβής και αληθινή.. και σε όλες υπάρχουν κενά… Συμπέρασμα? Το φαινόμενο αυτό δεν έχει εξηγηθεί απόλυτα και ειλικρινέστατα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 23-03-08 στις 18:02. Αιτία: Προσθήκη πηγής
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 19:14, 25-05-08:

Το έχω ζήσει πολλές φορές και μια από αυτές ήτανε σε μια συνάντηση με τα παιδία του e-steki…κάποτε είχα διάβαση 3 σελίδες που εξηγούσε αυτό το φαινόμενο αλλά καμία από τις 3 θεωρίες που έδινε δεν μπορούσε να αποδεικτή και σε όλες υπήρχαν κάποια κενά….Είναι ένα φαινόμενο που όλοι έχουμε ζήσει και που θα συνεχίσουμε να ζούμε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 14:44, 28-05-08:

Έχετε νιώσει ποτέ ότι έχετε ξαναζήσει μία στιγμή; Είναι σαν να το έχετε δει σε όνειρο- τα πάντα είναι ακριβώς ίδια και είναι σαν να βιώνετε για δεύτερη φορά μία κατάσταση, χωρίς αυτό να μπορείτε να το εξηγήσετε. Αυτό ονομάζεται deja vu.
Προγενέστερα υπήρχε η άποψη ότι το dejavu μπορούσε να προκληθεί όταν εικόνες από το ένα μάτι έφταναν στον εγκέφαλο λίγα μικροδευτερόλεπτα μετά την άφιξη εικόνων από το άλλο μάτι, προκαλώντας έτσι την αίσθηση ότι κάτι γινόταν ορατό για δεύτερη φορά. Ωστόσο, ερευνητές από το πανεπιστήμιο του Leeds ανακοίνωσαν την περίπτωση ενός τυφλού ανθρώπου, που βίωνε dejavu μέσω όσφρησης, ακοής και αφής!

Εσείς έχετε ζήσει ποτέ κάτι τέτοιο; Πώς θα το εξηγούσατε;

- @ mods: έψαξα αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, αλλά δε βρήκα κάτι... -

Παράθεση

ioanna283 (Ιωάννα... :))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna283
H Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 23:35, 23-09-08:

ναι το έχω ζήσει και ξαναζήσει.
το περίεργο είναι όμως άλλο....
εγώ βλέπω σκηνές σε όνειρα.όχι απλώς εικόνες.αλλά ιστοριούλες δευτερολέπτων.ξυπνάω το πρωί και θυμάμαι ξεκάθαρα τι έχω δει.και λέω που κολλάει αυτό.και μετά το ζω μέσα στις επόμενες μέρες.έχει συμβεί επανειλημμένα.
και σε σοβαρά πράγματα από όταν μεγάλωσα και μετά.δεν μιλάμε για τότε που πήγαινα δημοτικό κι είδα ότι μου κόπηκε το ρολόι κι όντως την ίδια μέρα μου κόπηκε

αχ παιδιά...ότι και να λέμε κι όσες μα όσες θεωρίες κι αν υπάρχουν γύρω από το ντεζαβού κι άλλα εγκεφαλοψυχολογικά θέματα ,ένα είναι το σίγουρο.
ο εγκέφαλός μας έχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ δυνατότητες που δεν έχουμε ανακαλύψει...

Παράθεση

Empyrium

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Empyrium
Ο Empyrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Empyrium ` έγραψε στις 10:37, 25-09-08:

Και εγω το εχω ζησει και μαλιστα σε υπερβολικο βαθμο, ειχε φτασει σε σημειο να μου συμβαινει και 2 φορες τον μηνα. Τωρα εχει ηρεμησει καπως . Το πολυ 3-4 φορες τον χρονο. Παντως ειναι παραξενο συναισθημα, και οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω σιγουρα παιζει κατι με τον εγκεφαλο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

summer life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη summer life
Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O summer life έγραψε στις 12:23, 14-07-09:

Παιδιά πραγματικά αυτό ειναι κάτι πολύ περίεργο. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να νομίζω ότι έχω ξαναζήσει την ίδια σκηνή-είναι μυστήριο συναίσθημα και δεν μπορώ να το εξηγήσω. Κάποιες φορές είναι έντονο και με βάζει σε σκέψεις(μήπως είχα δει αυτή τη σκηνή σε όνειρο ή μήπως σε άλλη ζωη είχα ξανακάνει το ίδιο, το τελευταίο λίγο παρατραβηγμένο βέβαια αλλά μου περνάει από το μυαλό στην προσπάθεια για μια εξήγηση) Αλλιώς μπορεί να είναι κάποιο τρικ του μυαλού τι να πω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

metalhead9121 (φλώρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη metalhead9121
H φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H metalhead9121 γυρισα απο διακοπες οεο έγραψε στις 13:00, 14-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από summer life
Παιδιά πραγματικά αυτό ειναι κάτι πολύ περίεργο. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να νομίζω ότι έχω ξαναζήσει την ίδια σκηνή-είναι μυστήριο συναίσθημα και δεν μπορώ να το εξηγήσω. Κάποιες φορές είναι έντονο και με βάζει σε σκέψεις(μήπως είχα δει αυτή τη σκηνή σε όνειρο ή μήπως σε άλλη ζωη είχα ξανακάνει το ίδιο, το τελευταίο λίγο παρατραβηγμένο βέβαια αλλά μου περνάει από το μυαλό στην προσπάθεια για μια εξήγηση) Αλλιώς μπορεί να είναι κάποιο τρικ του μυαλού τι να πω.
και μενα ακριβως το ιδιο μου συμβαινει....λες και εχω ξαναζησει την ιδια ζωη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Burp

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Burp
H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp έγραψε στις 13:52, 14-07-09:

παιδιά μυαλό ειναι αυτό..όλα να τα περιμένετε απο δ'αύτο..

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:29, 19-07-09:

Νομιζω πως οι περισσοτεροι το εχουμε παθει καποια στιγμη..Προσωπικα δεν μου φανηκε ανησυχητικο οταν το πρωτοενιωσα...Απλα ηταν περιεργο...

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 17:41, 02-08-09:

κοίτα να δεις που στην τελική, ούτε τον εγκέφαλο σου δε μπορείς να εμπιστευτείς.... παίζει μαζί σου.... μαζί σου; δηλ. με ποιον; με τον ίδιο τον εαυτό μας; περίεργο.... εγώ απορώ αν αυτό έχει σχέση με κάποιο ιδιαίτερο συναίσθημα( ένστικτο) της πορείας του ανθρώπου.... δηλ. πράγματι οτί η ζωή θα συνεχιστεί με βάση κάποιο συναισθηματικό συνδυασμό που νιώθεις τη συγκεκριμένη περίοδο.... δηλ. οτί τα πράγματα προχωράνε σύμφωνα με αυτόν τον συνδυασμό και απόδειξη αυτού είναι η επαλήθευση αυτού που λέγεται deja vu....

πάντως όπως και να έχει είναι μια ξεχωριστή αίσθηση.... όταν μου συμβαίνει αυτό, μου θυμίζει παγωμένη εικόνα από το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον.... σα να μην υπάρχει ο χρόνος....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apro : 02-08-09 στις 23:00.
Παράθεση

bkar1997

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bkar1997
Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O bkar1997 έγραψε στις 21:20, 09-06-14:

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι 17.Δόξα τω Θεώ, έχω σωματική και ψυχική (περίπου ) υγεία.Δεν έχω ιδιαίτερα οικογενειακά προβλήματα, οι επιδόσεις μου στο σχολείο είναι άριστες καθώς και η διαγωγή μου.Γενικά βέβαια χαρακτηρίζομαι ως αντικοινωνικός, βγαίνω με 2 κολλητούς και την κοπέλα μου μόνο, ενώ γνωρίζω αρκετό κόσμο.
Από μικρός πάντα είχα ένα "πρόβλημα", το οποίο το έχω μέχρι σήμερα.Έχω πολλά deja vu.
Θα μου πεις αυτό είναι πρόβλημα;Deja vu οι περισσότεροί μας έχουν βιώσει και νιώθεις περίεργα, έως κάπως ωραία.Το πρόβλημα άρχισα να το έχω όταν ωρίμασα και είχα διαμορφώσει μια συνείδηση.Όταν κάθε μέρα βιώνεις πολλές φορές deja vu έχει αντίκτυπο στην ψυχική σου υγεία.Ανόητο μεν, αλλά μέσα από αυτό έχω αναπτύξει την πεποίθηση ότι όλα βρίσκονται σε μια ισορροπία, και εσύ υπακούς σε κάποιους κανόνες, δεν μπορείς να δράσεις έξω απ'το "σχέδιο".Κοινώς, δεν έχεις ελεύθερη επιλογή και καθορίζεσαι απ'την μοίρα.Ώρες ώρες αυτό όμως επειδή παράλληλα "βιώνω το μέλλον" με οδηγεί σε κατάθλιψη.

Θα ήθελα να ρωτήσω:
α)Η μεγάλη συχνότητα των deja vu, σε τι οφείλεται;
β)Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα περιορίσω;
γ)Πιστεύετε ότι μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι σημαντικότερο;Ή να συνδέεται με άλλου είδους ασθένειας;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 21:37, 09-06-14:

Είχα διαβάσει κάπου πως η μεγάλη συχνότητα deja vu οφείλεται σε κάποια ψυχική ασθένεια(σχιζοφρένεια αν θυμάμαι καλά).Χωρις να θέλω να σε ανυσηχήσω όμως πήγαινε και σε κάποιον ειδικό αφού όπως λες σε επηρεάζουν έτσι κ αλλιώς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 21:59, 09-06-14:

Φιλε εχεις εντελως λαθος πεποιθησεις,το μελλον δεν μπορεις να το βιωσεις.Εαν ειναι απλως λαθος πεποιθησεις και δεν ειναι λαθος της μνημης,πηγαινε σε ειδικο εισαι σε εντελως λαθος συμπερασματα και δεν πρεπει να το αφησεις ετσι,εαν το εχεις αφησει πολυ καιρο.

Παράθεση

bkar1997

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O bkar1997 έγραψε στις 22:29, 09-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Φιλε εχεις εντελως λαθος πεποιθησεις,το μελλον δεν μπορεις να το βιωσεις.Εαν ειναι απλως λαθος πεποιθησεις και δεν ειναι λαθος της μνημης,πηγαινε σε ειδικο εισαι σε εντελως λαθος συμπερασματα και δεν πρεπει να το αφησεις ετσι,εαν το εχεις αφησει πολυ καιρο.
Γεια σου φίλε Γιώργο.
Ο ίδιος ξέρω ότι οι πεποιθήσεις μου μπορεί να είναι λάθος, απλώς είναι η αίσθηση τόσο ισχυρή εκεινή την στιγμή που με επηρρεάζει, χωρίς να το θέλω!

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 22:38, 09-06-14:

Φιλε δεν μπορω να σου πω κατι,το μονο που μπορω να πω ειναι διαψευσε τα λαθος αισθηματα και τις λαθος σκεψεις και ασε τις να πανε στο καλο.Αλλα επειδη μπορει να επηρεασει γενικα τη γνωστικη σου ικανοτητα αυτο που λες,θα συνιστουσα να μην το καθυστερεις θελει διορθωση των πεποιθησεων γιατι το dejavu δεν υπαρχει πραγματικα.Το dejavu ειναι ενα γνωστικο λαθος της μνημης.νομιζεις οτι εχεις δει κατι, η το εχεις ζησει.Η πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι.και πρεπει να πας σε ειδικο γιατι οι λαθος πεποιθησεις και ολο αυτο το λαθος των πεποιθησεων και των αισθηματων που τις στηριζουν σε κανουν να στεναχωριεσαι.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 06:50, 10-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από bkar1997
α)Η μεγάλη συχνότητα των deja vu, σε τι οφείλεται;
Τα deja vu είναι κομμάτια κώδικα που κολλάνε, όταν γίνεται μια απότομη και ασυνήθιστη αλλαγή στο Matrix, όπως η είσοδος πρακτόρων.

β)Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα περιορίσω;
Ο μόνος τρόπος να τα εξαλείψεις είναι να να βγεις από το σύστημα. Να θυμάσαι δεν υπάρχει κουτάλι.

γ)Πιστεύετε ότι μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι σημαντικότερο;Ή να συνδέεται με άλλου είδους ασθένειας;
Ίσως είσαι ο εκλεκτός, θα δίξει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 11-06-14 στις 19:20. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης-όρος χρήσης #4
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bkar1997

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O bkar1997 έγραψε στις 13:08, 10-06-14:

Ξεχασμενε με εκανες και γέλασα!! αχαχαχαχαχαχ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 11-06-14 στις 19:20. Αιτία: Απάντηση σε διεγραμμένο χωρίο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους