Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,260 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγγλισμοί στην καθημερινή ομιλία

annapapa (αννα βασιλικη παπαδιονυσιου)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη annapapa
H αννα βασιλικη παπαδιονυσιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H annapapa xairetw. έγραψε στις 14:18, 12-04-11:

η καταφατικη απαντηση αναφερεται στην ερωτηση της Μαρως

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:48, 01-03-12:

Σκοπός του τόπικ είναι να φανεί με ποια λογική οι περσόνες που καραδοκούν πίσω από τα πίσι και μέσα στις καφετέριες μιλούν ένα μίγμα ελληνικών και αγγλικών αλλά και για να τους κράξω με τη ψυχή μου. Προσοχή! Δεν αναφέρομαι στη χρήση ξένων λέξεων αλλά στην προσπάθεια της περσόνας να με μπερδέψει και να αναχαιτίσει τον δυναμισμό του λόγου μου με την ύπουλη τακτική του SHIFT+ALT από το πουθενά (ακόμη και νοητά σε μια συζήτηση επί προσωπικού) με αποτέλεσμα να οδηγεί στην έκφραση της οργιώδους οργής μου. Με αφορμή αυτό το κείμενο (ένα από τα χιλιάδες αν όχι τετράκις τρισεκατομμύρια παρόμοια κείμενα που υπάρχουν στο νετ)

http://www.e-steki.gr/showpost.php?p...9&postcount=11

Σκέφτομαι, προβληματίζομαι και γράφω...

Γιατί εκεί που διαβάζεις ή ακούς ελληνικά σου πετάγονται κάτι φράσεις όπως "indeed", "for real" "whatever" κτλ κτλ; Γιατί ενώ περιμένεις να ακούσεις αγγλικά όταν ο άλλος σου απαντά ξεκινώντας με τη λέξη "Well" υπομένεις το υπόλοιπο ηλίθιο επιχειρημά του στα ελληνικά; Χάθηκε ο κόσμος να συνεχίζει την ανοησία του στην ίδια γλώσσα; Τόσο δύσκολο είναι να μιλάμε τη κάθε γλώσσα με συνέπεια; Και όπως θα έλεγε και ο Ρεμπεσκές WTF IS GOING ON ΙΝ ΤHIS FUCKING PLANET?

Ντισκλέιμερ: Δεν εννοώ ότι το επιχείρημα του λινκ είναι ανόητο. Τουλάχιστον όχι τόσο ώστε να το δηλώσω δημόσια Απλώς με ενδιέφερε η μορφή, όχι το περιεχόμενο...

Σημείωση: η παρούσα ανάρτηση και οι επόμενες απαντήσεις (52-56) προέκυψαν από το θέμα English Mania FTW που συνενώθηκε με το παρόν θέμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 02-03-12 στις 01:50.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 21:02, 01-03-12:

What a fucking nice thread.. Οπ! Συγνώμη.

Απλά μ' αρέσουν περισσότερο τ' αγγλικά. Και σαν ήχος και σαν έκφραση. Αυτό. Κι ενώ θα ήθελα να μιλάω και να γράφω εντελώς αγγλικά, κυρίως για να βελτιώσω ό,τι ήδη ξέρω ακριβώς επειδή δεν ξέρω την τύφλα μου, τουλάχιστον για τα δικά μου standards, δε μπορώ (εδώ τουλάχιστον ή έξω). Απ' την άλλη δε γίνεται και να μη μιλάω/γράφω (επειδή ΘΕΛΩ να μιλάω/γράφω, όχι τίποτα). Άρα τα μπλέκω. Δεν είναι θέμα δυσκολίας μου στα ελληνικά ξερωγώ ή κάτι άλλο. Είναι απλά θέμα του "γράφω όπως σκέφτομαι". Στ' αγγλικά σκέφτομαι (work in progress) but you get the point.

ps Με το κουμπί κάτω απ' το esc δίπλα απ' το 1 πάω απ' τη μία γλώσσα στην άλλη, σιγά μην έσπαγα τα δάχτυλά μου κάθε φορά με 423647436532 πλήκτρα για ν' αλλάζω

ps2 Είδα και το μήνυμα που σου 'δωσε αφορμή. "Once a bitch, always a bitch." Oh, reaaaalllyyyy??

Το επιχείρημα του link είναι ανόητο (χειρότερα, αλλά χρησιμοποιώ ό,τι είπες), άρα καλά έκανες και το πέταξες εδώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:10, 01-03-12:

Τη Μαντάμ Σουσού την έχεις δει; Ανέλυσε λίγο την περίπτωσή της και ίσως σου δοθούν κάποιες απαντήσεις.
Δεν θεωρώ πως είναι κάτι περισσότερο από μόδα να σου πω την αλήθεια.
Συνήθως το κάνουν άτομα που ζουν στο εξωτερικό με τη δικαιολογία ότι ξεχνούν την ελληνική λέξη.
Είναι πάντως σίγουρα ενοχλητικό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 21:48, 01-03-12:

Μ' αρέσει που έχεις και ντισκλέιμερ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 22:56, 01-03-12:

Κάτι μικρό λίγο, αλλά παρατηρείτε πόσο γαμάτο/ambiguous είναι το ακριβώς-από-πάνω μήνυμα?

Δες, αν της αρέσει το disclaimer για το disclaimer τότε απλά ειρωνεύεται ΠΟΛΥ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΑ ένα post που ενώ κριτικάρει τα ξέμπαρκα αγγλικά σ' άλλα μηνύματα, πετάει το ίδιο ξέμπαρκα το disclaimer στο τέλος (κι ακόμα χειρότερα με ελληνική γραφή, I mean seriously?)

Αν της αρέσει το disclaimer γι' αυτό που περιέχει, τότε ειρωνεύεται ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ την ηλίθια γενίκευση "once a bitch, always a bitch" και τον OP που, όσο κι αν δε θέλει να κρίνει το επιχείρημα (περίμενε, ποιο!?) του post που έφερε για παράδειγμα, φέρνει τελικά βλακείες για παραδείγματα.

Ας έπαιρνες ένα άλλο μήνυμα ρε φίλε, κάποιο με, wait for it, αληθινό επιχείρημα κάπου μέσα.

Κατά τ' άλλα ξανά, γαμάτο το πάνω μήνυμα.

Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 01:47, 02-03-12:

τώρα θυμήθηκα ενα περσινό corpus, που μας έλεγε να ονειρευόμαστε στ' Αγγλικά. λολ. ήμαρτα.

μερικές φορές μου 'ρχεται πρώτα η αγγλική λέξη και μετά η ελληνική, λόγω ύπαρξης της αγγλικής στη ζωή μου σχεδόν καθημερινά (αγγλική φιλολογία γαρ!), internet, χρόνιας τριβής με την γλώσσα, αγάπης, κ.λ.π και ναι μ'αρέσουν τ' Αγγλικά και ευελπιστώ μια μέρα να εκδώσω ότι Αγγλικό έχω γράψει. αναμένετε. lulz

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους