Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Internet και εκνευρισμός

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:48, 16-01-07:

Έχετε παρατηρήσει οτι οι ίδιες απόψεις στο internet σας εκνευρίζουν περισσότερο απ'ότι αν τις ακούγατε IRL? Στον εαυτό μου το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές. Που πιστευετε οτι οφείλεται αυτό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:50, 16-01-07:

Εγω δεν εχω παρατιρισει κατι τετιο, το ιδιο πρεπει να με ενοχλουν καπιες αποψης ειτε της ακουσω απο καπιον σε ενα forum ειτε απο καπιον στην παρεα μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 17:52, 16-01-07:

Μαλλον επειδη επιτρεπουμε περισσοτερο στον εαυτο μας να εκνευριστει, μιας και δεν θα ειναι εμφανες στον αλλον (εκτος αν το εκδηλωσουμε). In real life, προσπαθουμε να κρυψουμε τις αντιδρασεις μας περισσοτερο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:54, 16-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Μαλλον επειδη επιτρεπουμε περισσοτερο στον εαυτο μας να εκνευριστει, μιας και δεν θα ειναι εμφανες στον αλλον (εκτος αν το εκδηλωσουμε). In real life, προσπαθουμε να κρυψουμε τις αντιδρασεις μας περισσοτερο.
Προσωπικά έχω παρατηρήσει οτι και απο μέσα μου εκνευρίζομαι πολύ λιγότερο IRL!

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 17:56, 16-01-07:

Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.Εμενα δεν με εκνευριζει ξ αποψη κανενος εκτος βεβαια αν ειναι κατι που φτανει στο εγκλημα η στην κακοποιηση καποιου αλλου.
Πχ ολοι οι Εβραιοι ειναι κακοι σκοτωστε τους (ακραιο παραδειγμα).Κατα αλλα δεν εκνευριζομαι με αποψεις ειμαι ηρεμη σαν ατομο.Το να εκνευρισει καποιον μια αποψη το βρισκω παρατραβηγμενο .

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:57, 16-01-07:

Εγώ δεν νευριάζω πολύ στο internet. Πιο πολύ in real life που συνδυάζω την άποψη με εκφράσεις. Αλλά δε νευριάζω πολύ ούτως ή άλλως.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:17, 16-01-07:

Ουτε εγω πολυδινω σημασια στα νετικα, απ'την αποψη οτι μου τη βιδωνει ενα συγκεκριμενο νικ για 2 λεπτα και τελος..Ενω σε 3d ο εκνευρισμος μου ειναι φανερος και δεν περναει τοοοοοοσο γρηγορα (οχι πριν κανω κεφαλοκλειδωμα). Στο κατω κατω ειναι απλως λιγα πιξελ στην οθονη :p

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:30, 17-01-07:

Πάντως αν κάποιος εκνευρίζεται πιο πολύ με ιντερνετικές απαντήσεις, παρά με "ζωντανές" απαντήσεις (που το παθαίνω κι εγώ Μισέλ για να μη νιώθεις μόνη και μάλιστα μετά ξαναεκνευρίζομαι με τον εαυτό μου αυτή τη φορά, επειδή εκνευρίστηκα με κάποιον που δεν ξέρω καν! ), γι' αυτό νομίζω φταίει το ότι δεν βλέπει τον άλλον, δεν μπορεί συνεπώς να δει τη γλώσσα του σώματος (είχα δει ένα ντοκιμαντέρ που έλεγε πως γι' αυτό πχ οι πεζοί όταν πάνε να τρακάρουν, κανείς δεν θυμώνει, ενώ αν κάτι αντίστοιχο συμβεί σε οδηγούς, μπορεί να προκληθεί μέχρι και ..φονικό! )

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 10:38, 17-01-07:

εγώ πάλι θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο...
στο νετ πολύ απλά μπορεί κάποια γνώμη να μου φανεί "ok what the f*** she's talking about?" αλλά μέχρι εκεί γιατί πολύ απλά δεν με πολυενδιαφέρει ο χαρακτήρα κάποιου που δεν γνωρίζω κ απλά είναι ένα avatar στην οθόνη μου.
αντιθέτως αν μια φίλη έχει κάποια άποψη με την οποία δεν συμφωνώ, απογοητεύομαι, (θα εκνευριστώ μόνο σε ακραίες περιπτώσεις) απλά επειδή είναι κάποιος με τον οποίο ζω στην καθημερινότητα κ δεν μπρείς να ξεφλυγεις πολλές φορές ενώ με εικονική πραγματικότητα αν κατι σε δυσαρεστεί απλά κάνεις log off!!!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 13:21, 17-01-07:

μισελ αυτο που λες μου συμβαινει και μενα συνεχεια! εκνευριζομαι συνεχεια και περισσοτερο με κατι αποψεις εδω (και γενικα νετ) παρα αν μου τα λεγαν irl! και δεν μπορω να καταλαβω κι εγω γιατι..
ωραιο θρεντ ανοιξες

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:42, 17-01-07:

Ίσως γιατί σε 3d όπως λέει η κατερίνα από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει.
Ίσως γιατί κρίνεις τον άλλον με βοηθητικά ερεθίσματα και στο μυαλό σου μέσα ακούγεται μόνο ένα Μπλα Μπλα και μα τι βλάκας είναι αυτός....

Ενώ στο νετ είναι γραπτό. Σίγουρα το μυαλό το επεργάζεται περισσότερο το γραπτό από το προφορικό, σίγουρα δεν είναι πάντα ένα απλό πιστεύω ότι είναι έτσι και συνοδεύεται συνήθως από τεκμηρίωση. Αν αυτό που λέει τσούζει και πονάει κιόλας ενοχλείσαι περισσότερο και περίπου με το έτσι θέλω βλέπεις και το γιατί.
Ενώ στο μπλα μπλα απλά παίζει να πεις την άποψη σου να σκεφτείται αλλήλως μα τι χλεχλές και άντε γειά δεν σε είδα δεν με είδες.
Δοκίμαστε το εξής. Η άποψη που δεν θα σας εκνευρίσει να ακούσεται και την πλήρη αιτιολογία της και να σκεφτείται και όλα τα παραγόμενα τριγύρω συμπεράσματα.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:31, 17-01-07:

Προσπαθω να μην εκνευριζομαι γενικα ουτε με το ενα ουτε με το αλλο...Και αυτο οχι για καναν αλλο λογο αλλα γιατι οοοοοταν ημουν εφηβος...περσυ δηλαδη.... εκνευριζομουν τοσο πολυ με ολα και ειχα κανει τοσα πολλα που μαλλον στερεψα...

Γενικοτερα ομως εκνευριζομαι περισσοτερο στην πραγματικη ζωη και με τον αλλο να τον εχω σε τετ-α-τετ παρα στο νετ.Απλουστατα γιατι μεσω του net ο αλλος οοοοοοσο καλο κειμενο και να γραψει ειναι πολυ ευκολο απο δικο μου "λαθος" ή δικια του παραληψη να τον παρερμηνευσω.
Κι ακομα το Net προσφερει την δυνατοτητα σε πολλους "παιχνιδιαρηδες" και καλοπαιδα κρυμμενοι πισω απο την ανωνυμια τους και το πληκτρολογιο τους να "προκαλουν" προς τερψην των οποιον "θελω" τους.
Και τελος στον γραπτο λογο μπορει καποιος να εκνευριστει περισσοτερο γιατι δεν εχει το πλεονεκτημα του "μπαινακης-βγαινακης".Δεν μπορεις να διακοψεις τον αλλο για να πεις το δικο σου ή να κοιτας τα πουλακια...Αναγκαστικα το διαβαζεις ολο το κειμενο (αν θες) και απαξ και γινει αυτο αναγκαστικα αποτυπονεται περισσοτερο στο μυαλο σου και ισως να σε εκνευρισει περισσοτερο...

Οποτε στο θεμα μας η ψηφος μου παει σοτ οτι σιγουρα εκνευριζομαι περισσοτερο στην πραγματικη ζωη!
Τωρα αν τυχει και ειμαι ηδη φορτισμενος και δω και κατι "κουλο" στο forum και "ξεσπασω"...νταξ'!Αυτο ειναι αλλο πραγμα.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:33, 17-01-07:

Παρόλο που δεν έχω προσέξει καμμία διαφορά, όσοι εκνευρίζεστε πιο εύκολα στο νετ πιθανόν να οφείλεται στην διαφορά προφορικού με γραπτού λόγου.Κάτι που διαβάζεις το εκλαμβάνεις όπως θες εσύ ενώ κάτι που σου λένε μπορείς να δεις το ύφος του συνομιλητή,το ποσό συγκαταβατικός,διαλλακτικός ή εριστικός είναι.Ένα κείμενο δεν μπορεί να περικλείσει συναισθήματα και τα σμάιλ δεν αρκούν για να τα υποκαταστήσουν.
Ένα απλό παράδειγμα:Αν σε μια διαφωνία κάποιος μεταξυ σοβαρού και αστείου μας πει, "ρε συ πας καλά;" θα μας εκνευρίσει (ίσως και καθόλου) στιγμιαία θα απαντήσουμε κάτι έξυπνο και θα συνεχιστεί η συζήτηση.Αν κάποιος όμως μας γράψει ως απάντηση στην άποψη μας την ίδια φράση θα μας εκνευρίσει πολύ περισσότερο συν του ότι θα παραμείνει γραμμένο και θα μπορεί να διαβαστεί απο χιλιαδες.
Σκέψου κάτι ανάλογο να συμβαίνει στην ανταλλαγή απόψεων, αυτά που γράφονται μας εκνευρίζουν πολύ περισσότερο απο αυτά που λέγονται.Δεν νομίζω να έχει σχέση το νετ.

Παράθεση

darkness_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη darkness_
H darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H darkness_ έγραψε στις 22:35, 18-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Έχετε παρατηρήσει οτι οι ίδιες απόψεις στο internet σας εκνευρίζουν περισσότερο απ'ότι αν τις ακούγατε IRL? Στον εαυτό μου το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές. Που πιστευετε οτι οφείλεται αυτό;
πιστευω οτι συμβαινει αυτο,επειδη στον γραπτο λογο,πρεπει να υπαρχει μεγαλο ταλεντο,ωστε να δωσεις ακριβως την διασταση που εννοεις στα γραφομενα σου,ενω σε μια συζητηση που υπαρχει προσωπικη επαφη,βλεπεις ξεκαθαρα την προθεση που εχει ο αλλος,το υφος,το βλεμμα του,τις κινησεις,ασε που η κουβεντα δεν ειναι 2,3,5 ξερες προτασεις,πασπαλισμενες και απο μερικες ατυχεις-τις περισσοτερες φορες- φατσουλες,επισης μιλας με γνωστους και φιλους ενω στο νετ μιλας και με αγνωστους ανθρωπους...

και κατι ακομα...οταν εχεις διαλογο με καποιον που διαφωνεις,και γραψεις και γραψει και 2 κουβεντες παραπανω-γιου νοου -δεν ειναι και οτι ωραιοτερο σαν αισθηση να ξερεις οτι τον διαβαζουν αλλοι 50 και εκνευριζεσαι περισσοτερο,ενω εαν ηταν σε πμ,ισως να μην σε επιρρεαζε τοσο.

αληθεια,σου εχει τυχει να εκνευριστεις με κατι που θα διαβασεις στο φορουμ,απο ατομο ομως που γνωριζεις καλα και εχετε επαφη και εκτος νετ?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:38, 18-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από darkness_
αληθεια,σου εχει τυχει να εκνευριστεις με κατι που θα διαβασεις στο φορουμ,απο ατομο ομως που γνωριζεις καλα και εχετε επαφη και εκτος νετ?
Ναι!! Μου έχει συμβεί να εκνευριστώ (ντάξ όχι πολύ) με απάντηση ατόμου που γνωρίζω ΚΥΡΙΩΣ εκτός νετ, που έχω γνωρίσει εκτός νετ, που συμπαθώ πολύ και που απο κοντά δεν με έχει εκνευρίσει ποτέ μα ποτέ και δεν έχουμε μαλώσει ποτέ! Και αυτός ήταν και ο κυριότερος λόγος που άνοιξα το παρόν θέμα!

Παράθεση

darkness_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη darkness_
H darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H darkness_ έγραψε στις 22:50, 18-01-07:

μηπως ομως-υποθεσεις κανω,ετσι?-
εκεινη την περιοδο περιμενες απο αυτο το ατομο κατι στην προσωπικη επαφη σας,που ενιωσες οτι δεν σου εδινε,οποτε ηταν απλα μια σταση ξεσπασματος ο εκνευρισμος σου?

μηπως ειχες "ζηλεψει" απο κατι που ειδες,ενιωσες,εδω στο φορουμ σε σχεση με το ατομο αυτο,απεναντι σε καποιο αλλο?

μηπως απλα ειχες τις ακεφιες σου, και εκεινη την μερα θα σε τσαντιζε οτι διαβαζες,ετσι κι αλλιως?

παντως,τωρα που το σκεφτομαι,μου εχει τυχει να διαβασω ανεπιρεαστα -σκεφτομενη,οτι δεν το γνωριζω αυτο το ατομο προσωπικα-καποια γραφομενα του,και να σκεφτω"τι γραφει τωρα ο-η #$$#$#%",ενω αμα αφεθω στην γνωριμια μας,μου φαινονται ολα τοσο γλυκα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:09, 18-01-07:

Μπα, δεν ισχύει τίποτε απο αυτά.
Το έχω παρατηρήσει βασικά και σε άτομα που ξέρω και δεν μπαίνουν στο ιντερνετ: Εφράζουν μια άποψη με την οποία είμαι κάθετα αντίθετη και το παίρνω χαλαρά και ούτε νευριάζω ούτε τπτ. Αν την ίδια άποψη την έγραφαν στο νετ και τη διάβαζα θα είχα γίνει έξω φρενών!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 23:21, 18-01-07:

Το έχω παρατηρήσει βασικά και σε άτομα που ξέρω και δεν μπαίνουν στο ιντερνετ: Εφράζουν μια άποψη με την οποία είμαι κάθετα αντίθετη και το παίρνω χαλαρά και ούτε νευριάζω ούτε τπτ. Αν την ίδια άποψη την έγραφαν στο νετ και τη διάβαζα θα είχα γίνει έξω φρενών!
Πιθανώς να το αισθάνεσαι αυτό επειδή στο internet γίνεται ανταλλαγή απόψεων, αναφέρεις ένα ζήτημα για να πάρεις μια μεμονωμένη άποψη χωρίς να σε ενδιαφέρει η προσωπικότητα του άλλου στο σύνολό της και χωρίς να έχεις κανένα συναισθηματικό δέσιμο. Βλέπεις μια πληκτρολογημένη άποψη κι όχι κάτι που αποτελεί υποχαρακτηριστικό ενός ατόμου.

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 23:27, 18-01-07:

Θεωρώ ότι αυτό οφείλεται στη δύναμη του γραπτού λόγου!
Το γραπτό μένει, είναι εκεί, το κοιτάς όση ώρα θες...έχεις άπλετο χρόνο να σκεφτείς μια όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη επιχειρηματολόγια και να "επιτεθείς" στον άλλο!Λογικό είναι να σε νευριάσει περισσότερο σε κάποιες περιπτώσεις!
Στις τετ-α-τετ συζητήσεις, έχεις τον άλλο μπροστά σου...και οι κινήσεις του, το βλέμμα του, εν ολίγοις η γλώσσα του σώματός του μπορεί να δράσουν σαν "ελαφρυντικά" εκείνη την ώρα, χωρίς καν να το καταλάβεις!

Eπίσης θα συμφωνήσω και με την UNDERWATER!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:46, 22-02-07:

Underwater, kelftra

+1!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 02:14, 22-02-07:

Οχι, το αντιθετο μαλιστα. Στο ιντερνετ πολυ δυσκολα με εκνευριζει καποιος αν εχει καποια ακραια αποψη, για πολλους λογους:

Γιατι δεν τον γνωριζω, δεν τον εκτιμαω οσο θα εκτιμουσα εναν φιλο μου στην πραγματικη ζωη, το να εκφραστει γραπτως ειναι πιο δυσκολο - ενω παραλληλα εχω και εγω πιο πολυ χρονο να σκεφτω το τι αλλο θα μπορουσε να εννοει, κτλ.

Στην οχι ιντερνετικη πραγματικοτητα, αν καποιος ειναι φανερα ακραιος και με προκαλει, πιθανο θα ειναι να παθιαστω και εγω και να ανοιξω συζητηση (που ξερω οτι μαλλον δεν θα καταληξει πουθενα) προκειμενου να τον πεισω οτι κανει λαθος. Στο ιντερνετ παλι, σπανιως θα το κανω αυτο, κυριως γιατι δεν ξερω αν ο αλλος οντως θα δωσει σημασια σε αυτο που λεω ή απλα θα το προσπερασει, δεν με ενδιαφερει και ιδιαιτερα να του αλλαξω την αποψη εφοσον δεν τον γνωριζω και προσωπικα (οποτε δεν επηρεαζεται και η σχεση μου μαζι του), και γιατι...πολλες φορες βαριεμαι να γραφω μεγαλα κειμενα (αλλα ποτε δεν βαριεμαι να μιλαω! )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:23, 22-02-07:

Ο γραπτός λόγος πιστέυω ότι δεν συγκρίνετε με την πραγματική παρέα στο λόγο γράφεις κάτι και άν δεν το κάνεις σωστά παρεξηγήσε, δεν υπάρχει ματιά για αντίδραση είναι σαν να σου κάνει κάποιος ένα αστείο και δεν γελάσει θα εκνευριστείς ενώ άν γελάσει τότε γελάς και εσύ. Κάτι άλλο με τον λόγο είναι οτι μερικοί δεν διαβάζουν όλο το ΄κείμενο και βιάζοντε να απαντήσουν χωρίς να δούν λεπτομέριες που είναι σημαντικές και αρχίζει η κρίση χωρίς να ανοίξουν τα μάτια τους και να διαβάσουν απο την αρχή. Το πιστέυω πραγματικά ότι η αντίδραση στο πρόσωπο και σώμα είναι συμαντική

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 19:42, 12-03-07:

Παλαιότερα εκνευριζόμουν με τις συζητήσεις μέσω νετ (μιλάμε για καμιά 10αριά χρόνια πριν, όταν π.χ. πρωτοέκανα chat.

Πλέον, δεν ασχολούμαι (τα chat τα έχω κόψει προ πολλού ), με το αν κάποιος "μου την πει" π.χ. εδώ μέσα. Θα του απαντήσω μία, δύο, ε....... δε θα ασχοληθώ και για ώρα μαζί του.

Αντιθέτως στην έξω ζωή, κάποιος και από αυτά που θα πει, αλλά και από τον τρόπο που θα τα πει, μπορεί να μπει στη μαύρη ή τη γκρι λίστα και να μη βγαίνει από εκεί με τίποτα.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 19:44, 12-03-07:

Αυτό που με εκνευρίζει στο ιντερνετ είναι:
Η υποκρισία
Η σοβαροφάνεια και
Η "εξουσία" του κουμπιού (admins-mods)

ΟΧΙ οι αντίθετες απόψεις...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 20:04, 12-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Αυτό που με εκνευρίζει στο ιντερνετ είναι:
Η υποκρισία
Η σοβαροφάνεια και
Η "εξουσία" του κουμπιού (admins-mods)

ΟΧΙ οι αντίθετες απόψεις...

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΑ.

+100000!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:19, 12-03-07:

εμένα πάλι με εκνευρίζει πάρα πολύ όταν κάποιος δεν λέει αυτό που θέλει αλλά πετάει σπόντες και υποννοούμενα
όταν κάποιος γενικά προκαλεί εντυπώσεις

χαλιέμαιιιιιιιιιιιι

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:33, 12-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
εμένα πάλι με εκνευρίζει πάρα πολύ όταν κάποιος δεν λέει αυτό που θέλει αλλά πετάει σπόντες και υποννοούμενα
όταν κάποιος γενικά προκαλεί εντυπώσεις

χαλιέμαιιιιιιιιιιιι

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 03:17, 13-03-07:

Εμένα δε με εκνευρίζει σχεδόν τίποτα στο νετ.Στην καθημερινότητα με εκνευρίζουν πολλά, κυρίως γιατί είναι πιο δύσκολο να τα αποφύγω...

ΥΓ: Στο e-steki με ενοχλούν ενήλικες που κάνουν σα μικρά παιδιά.

Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 10:14, 13-03-07:

Εγώ εκνευρίζομαι όταν συμπληρώνω μια φόρμα επικοινωνίας ή κάνω εγγραφή σε κάποιο site και μου λέει ότι έχω εισάγει λάθος στοιχεία.......!

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 15:16, 26-03-07:

Θέλω να πιστεύω ότι παίζει ρόλο το γεγονός που επέρχεται κάποιος σχετικός εκνευρισμός, ειδικότερα όταν δημιουργηθεί αντιπαράθεση ανάμεσα σε δύο χρήστες σε μία συζήτηση, είναι το παλιό, γνωστό και αληθές ρητό "scripta manent" δηλαδή, τα γραπτά μένουν, ότι έχει ειπωθεί μένει εκεί και εκτίθεται στα μάτια τρίτων και η αίσθηση της "έκθεσης" κάτι που αντίκειται στα πίστεύω, τις αρχές, την αισθητική ή τις απόψεις μας ενδεχομένως να μας προκαλεί αυτόν τον εκνευρισμό.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 15:21, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από briki
Θέλω να πιστεύω ότι παίζει ρόλο το γεγονός που επέρχεται κάποιος σχετικός εκνευρισμός, ειδικότερα όταν δημιουργηθεί αντιπαράθεση ανάμεσα σε δύο χρήστες σε μία συζήτηση, είναι το παλιό, γνωστό και αληθές ρητό "scripta manent" δηλαδή, τα γραπτά μένουν, ότι έχει ειπωθεί μένει εκεί και εκτίθεται στα μάτια τρίτων και η αίσθηση της "έκθεσης" κάτι που αντίκειται στα πίστεύω, τις αρχές, την αισθητική ή τις απόψεις μας ενδεχομένως να μας προκαλεί αυτόν τον εκνευρισμό.

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ.-

Πσ. δε το χα σκεφτει ποτε αυτο

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 18:16, 26-03-07:

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο, νομιζω οτι πρεπει να δω απο κοντα καποια παιδια απο το Chatting.gr για να το διαπιστωσω...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 18:23, 26-03-07:

χεχε! εγω παντως δε το αμφισβητω.
εξω ειμαι μια χαρα και εδωμεσα εκνευριζομαι οσο δε παει με καποιους!

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 18:36, 26-03-07:

Πάντως δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε ρε παιδιά αλλά έχω ένα έμφυτο ταλέντο στο να εκνευρίζω τους άλλους (ιντερνετικώς).

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 18:38, 26-03-07:

Μην νομιζεις, υπαρχουν και χειροτεροι απο σενα.

Παράθεση

max (Μακης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη max
Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O max έγραψε στις 18:47, 26-03-07:

Το πρόβλημα με το Νετ είναι ότι είναι πολύ συχνά επικοινωνούν άτομα που δεν έχουν σχετιστεί με κανένα άλλο τρόπο και παρεξηγούν την επικοινωνία για συσχέτιση.Αυτή η επικοινωνία μπορεί να οδηγήσει σε συσχέτιση αλλά δεν είναι διόλου απαραίτητο να σου βγει όπως το φαντάζεσαι. Από τη γλώσσα σώματος που μπορεί να είναι απωθητική μέχρι το κλασσικό : αλλά λέω και άλλα είμαι στη πραγματικότητα.

Μπορεί να γίνει και το ανάποδο που λέτε φυσικά. Χωρίς άλλα ερεθίσματα να παρεξηγείς τον συνομιλητή, που θεωρεί ότι καταλαβαίνει τι του λες γιατί κάνει τις εκφράσεις που θα έκανε αν σε είχε απέναντι, χωρίς όμως εσύ ποτέ να τις βλέπεις!

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 18:48, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από max
Χωρίς άλλα ερεθίσματα να παρεξηγείς τον συνομιλητή, που θεωρεί ότι καταλαβαίνει τι του λες γιατί κάνει τις εκφράσεις που θα έκανε αν σε είχε απέναντι, χωρίς όμως εσύ ποτέ να τις βλέπεις!
+1!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 18:49, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Πάντως δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε ρε παιδιά αλλά έχω ένα έμφυτο ταλέντο στο να εκνευρίζω τους άλλους (ιντερνετικώς).
Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Μην νομιζεις, υπαρχουν και χειροτεροι απο σενα.

ε σε αυτο!!!!! αχαχαχ!!!! ναι!!!!

Αρχική Δημοσίευση από max
Το πρόβλημα με το Νετ είναι ότι είναι πολύ συχνά επικοινωνούν άτομα που δεν έχουν σχετιστεί με κανένα άλλο τρόπο και παρεξηγούν την επικοινωνία για συσχέτιση.Αυτή η επικοινωνία μπορεί να οδηγήσει σε συσχέτιση αλλά δεν είναι διόλου απαραίτητο να σου βγει όπως το φαντάζεσαι. Από τη γλώσσα σώματος που μπορεί να είναι απωθητική μέχρι το κλασσικό : αλλά λέω και άλλα είμαι στη πραγματικότητα.

Μπορεί να γίνει και το ανάποδο που λέτε φυσικά. Χωρίς άλλα ερεθίσματα να παρεξηγείς τον συνομιλητή, που θεωρεί ότι καταλαβαίνει τι του λες γιατί κάνει τις εκφράσεις που θα έκανε αν σε είχε απέναντι, χωρίς όμως εσύ ποτέ να τις βλέπεις!
συμφωνω και με αυτο!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:19, 26-03-07:

'Οποτε καταλαβαίνω ότι με αντιπαθεί κάποιος ανεξήγητα ή λόγω των απόψεών μου, αποφεύγω πλέον να λογομαχώ μέσω internet, το θεωρώ τελείως χαζό και σπατάλη ενέργειας. Παλιότερα είχα περισσότερο ζήλο, τώρα προσπαθώ να είμαι πιο αποστασιοποιημένος από εικονικές αντιπαραθέσεις. 'Εχω πείσει τον εαυτό μου πια ότι δεν αξίζει να προσπαθώ να πείθω κανέναν για τα πιστεύω μου. Αυτό όμως δεν το κάνω πια ούτε στην πραγματική μου ζωή. Δεν παλεύω να πείσω και να μεταπείσω κανέναν. 'Εχω κουραστεί ιδιαίτερα από το internet, έχει απογυμνωθεί και απομυθοποιηθεί τελείως στη συνείδησή μου. Διαβάζω την άλλη άποψη, την αντικρούω και αν συνεχίσει την επίθεση ένα μέλος, το αγνοώ και γράφω σε άλλες κατηγορίες. Δεν συμμμετέχω επίσης καθόλου και σε chat rooms. Σ'αυτά ποτέ δεν συμετείχα έτσι κι αλλιώς. Με εκνευρίζει όχι τόσο η συμπεριφορά των διαφόρων, αλλά νοιώθω ότι λίγο έως πολύ όσοι επικοινωνούμε στο διαδίκτυο είμαστε νευρωτικοί μέχρι ένα σημείο. Γράφεις, γράφεις τόση ώρα και μετά τί βγαίνει ? Και γιατί δεν του/της τηλεφωνείς να τελειώνετε ? Το internet σε καταπίνει, είμαι σίγουρος. Eπειδή στο σχολείο είχα πάντα την υψηλότερη βαθμολογία στο μάθημα της 'Εκθεσης, είχα μια ευκολία να εκφράζομαι γραπτά και το δίκτυο μου προσέφερε επίσης και ψυχαναλυτικές υπηρεσίες όπως στους περισσότερους, κι ας μην το παραδέχονται. Από κοντά όμως οι άνθρωποι που είχα γνωρίσει ανταλάσοντας απόψεις, ήταν τελείως διαφορετικοί από αυτό που έδειχναν γράφοντας. Πολύ πιο συχνά τσακωνόμουν από μακρυά, παρά από κοντά. Η ένταση εξαφανίζοταν όταν βρισκόμασταν από κοντά.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:41, 02-04-10:

Πριν καποια χρονια, οταν πρωτοξεκινησα σε φορα, εκνευριζομουν συχνα με απαντησεις και με τροπους κυριως που απαντουσαν. Μεχρι που αρχισα να διαπιστωνω πως εκνευριζω κι εγω κοσμο με τις απαντησεις μου, ισως αδικως και πως δεν ειμαι η μονη που ειχε αυτα τα συναισθηματα.
Περασε καποιος καιρος μεχρι να αντιληφθω πως ειναι θεμα body language και διαφορας γραπτου με προφορικο λογο, οπως ειπαν και αλλοι. Στην πραγματικη σου ζωη, εχεις τον αλλο απεναντι σου, βλεπεις τις κινησεις του, τον γνωριζεις κιολας πανω κατω και ετσι φιλτραρεις διαφορετικα τα οσα σου λεει. Παραλληλα με τον λογο, υπαρχει και η πραξη, η κινηση.

Περνωντας λοιπον τα χρονια, διαπραγματευεσαι διαφορετικα τον κοσμο του ιντερνετ, διοτι δε γνωριζεις ποτε ποιον εχεις απεναντι σου. Μπορει να χεις εναν που in real life ουτε να γυρνουσες βλεφαρο να τον κοιταξεις. Ετσι ειναι. Κι ολοι οσοι μετεχουμε σε φορα καιρο, το χουμε διαπιστωσει αυτο κι εχει κι αυτο την πλακα του τελικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 03:14, 02-04-10:

γιατι δε μπορουμε να ξερουμε το υφακι και τον τονο που μας μιλαει ο αλλος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Το internet που μας ενώνει, το internet που μας χωρίζει... - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διαδίκτυο και καθημερινή ζωή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-03-14 στις 03:26.
    • Εφημερίδες vs Internet - Από g1wrg0s
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-01-12 στις 09:56.
    • ADSL internet - Από integral
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-08-09 στις 21:53.
    • Internet Explorer Vs. Internet - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-09 στις 01:04.
    • Internet και SMS!! - Από bunny217
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-02-06 στις 16:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους