Κάμερες στους δρόμους

Θέλουμε κάμερες στους δρόμους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Για τις ανάγκες της κυκλοφορίας μόνο.

    Ψήφοι: 9 12.7%
  • Για τη Δημόσια Ασφάλεια και την Κυκλοφορία.

    Ψήφοι: 30 42.3%
  • Οχι δεν θέλουμε. Καταπατάει τα δικαιώματά μας.

    Ψήφοι: 27 38.0%
  • Το ίδιο μου κάνει.

    Ψήφοι: 5 7.0%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποιά είναι η άποψή σας?
Μας χρειάζονται?
Μας έχουν πείσει πως μας χρειάζονται?

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Ωραιο θεμα Isiliel!!

δεν θα ψηφισω αλλα θα πω την γνωμη μου.

για μερικους ειναι αναγκη για τους λογους που αναφερεις στην δημοσκοπηση σου, για αλλους ειναι υπερβολη, αλλα προσωπικα πιστευω οτι πρεπει επιτελους εμεις οι Ελληνες να κατεβουμε απο το σκαμνι που εχουμε τοποθετησει τον εαυτο μας και να καταλαβουμε οτι ζουμε σε αλλες εποχες αποτι αυτες που εζησαν οι γονεις και παπουδες μας.

πανε οι μερες που μπορουσες να κυκλοφορησεις στους δρομους ελευθερα, σημερα πρεπει να εχεις το νου σου σε καθε γωνια, στενο, φαναρι κτλ κτλ. ασφαλεια δεν υπαρχει, αστυνομευση ΔΕΝ υπαρχει, ο καθενας κανει οτι θελει ανενοχλητος, χωρις συνεπειες και κυρωσεις.

Στην Αφρικη που γεννηθηκα και μεγαλωσα εαν σταματαγες σε φαναρι με το τζαμι κατεβαζμενο την ειχες βαμενη κυριολεκτικα, το ιδιο συμβαινει σημερα εν ετη 2007 στην "Ασφαλη" Αθηνα.

Σκεφτειτε το λιγακι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι να σας πω ρε παιδια... Εγω εχω γενιθει και μεγαλωσει σε μια ηρεμη επαρχεια οπου κοιμομαστε με ανοιχτες της πορτες και δεν φοβομαστε. Το συντομο χρονικο διαστιμα που βρεθικα στην Σουηδια (και μαλιστα στην πρωτευουσα) αρχικα δεν ειχα συνιδιτοποιησει την διαφορα, αλλα σιγα-σιγα ειδα οτι προκειτε για κατι τελιως διαφορετικο. εκει φοβομουν και την σκια μου.... Εβλεπα μεθυσμενο και εκανα οτι μπορουσα για να φυγω χωρις να με καταλαβει, εδω περα βλεπω μεθυσμενο και τον πλησιαζω και του μιλαω κλπ. Οσο για αγνωστους με "αγριες" φατσες... δεν το συζιτω... ουτε για πλακα....
Απο την μια ειμαι εντελος αντιθετος στις καμερες, απο την αλλη, σιγα μην καθετε ο αλλος να παρακολουθει τον καθενα... Αλλωστε μονο αμα εχει γινει κατι τις παρακολουθουν... αλλη ορεξη δεν ειχανε...
Ομως κατα ποσο μπορει οντως μια καμερα να βοηθεισει στην καταπολεμιση της εγκληματικοτιτας (και δεν θα μιλισω για τρομοκρατια, γιατι τρομοκρατια δεν εχουμε στην Ελλαδα, αν η 17Νοεμβρη και ο Επαναστατικος αγωνας θεωρουνται τρομοκρατια τοτε πρεπει να επανεξετασουμε την ενοια της τρομοκρατιας) Σιγουρα ειναι αποτρεπουν εναν τσαντακια και ολους οσους ειναι να κανουν ενα μικρο εγκλημα, αλλα καπιον αποφασισμενο δεν τον σταματανε μερικες καμερες, θα πρεπει να υπαρχουν καμερες παντου για να τον αποτρεψουμε.
Επισης το προσχημα της τρομοκρατιας ειναι απιστευτα ηλιθιο και ακυρο, τοσο με τις καμερες οσο και με τις καταγραφες των συνομιλιων μας. Ετσι θα πιασουμε των λαντεν και την παρεα του... σιγουρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά όποιος έχει κυκλοφορήσει μόνος στα σοκάκια κάποιας μεγαλούπολης, ειδικά οι κοπέλες... Ε, κάπου θέλεις μία ασφάλεια, να ξέρεις ότι ή δε θα σου την πέσουν, ή αν γίνει το κακό, θα υπάρχει κάποια μαρτυρία...

Η απορία μου είναι, αφού το κάνουν για ασφάλεια...
Τι έπαθαν οι παραδοσιακοί τρόποι, βλέπε παραπάνω αστυν΄νομευση; Δεν αξίζιε να επενδύσουμε σε αυτό;;;

Πολύ ωραία θέμα, Ίζι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εχοντας αλλαξει καμποσες πολλεις στην Ιταλια οπου ολες ειχαν καμερες,δεν μπορω να πω οτι θεωρησα οτι παραβιαζαν την προσωπικοτητα μου ή οτιδηποτε.
Απο την στιγμη που εγω σαν Μαριος και δεν εχω κατι να κρυψω, και "περιεργες"παρεες δεν κανω, και παρε δωσε με υποπτα ατομακια δεν εχω κτλ κτλ, δεν εχω κανενα προβλημα να μπουν απο την στιγμη που αυτο το μετρο μπορει να μου προσφερει ακομα περισσοτερη ασφαλεια.
Ετσι κι αλλιως και με την κοπελα μου σε κανα σοκακι να φιλιομαστε να με πιασει ή να ξυνω την μυτη μου π.χ.:P ή δεν ξερω τι, τετοια δεδομενα δεν διαρεουν.
Οποτε σε συμπληρωση των οσων πολυ σωστων ειπε ο φιλος hunter πλεον οι εποχες αλλαξαν.
Ειναι πολυ απλο.Εγω σαν Μαριος θελω να προστατευομαι.Και να ξερω οτι υπαρχει καποιο μετρο που θα μου εγγυατε οσο γινεται π.χ. την ασφαλεια των δικων μου,των παιδιων μου, την δικη μου κτλ κτλ.




Γιδι ο λογος που το κανουν αυτο αντι για περισσοτερη αστυνομευση (αν και αυτο ειναι στα αμεσα σχεδια για την Ελλαδα) ειναι πολυ απλος.Το οικονομικο.
Ειναι απιστευτα πιο ευκολο να τοποθετησεις 1000 καμερες οι οποιες θα πιανουν μια πολυ μεγαλη γωνια ληψης,και θα δολευουν 24/7, απο το να βαλεις ατυνομικους.
Αυτοι θα δουλευουν οχταωρο,και μαλιστα σιγα μην δουλεψει αστυνομικος και τις 8ωρες στον δρομο.Θα δουλεψει εκει τις μισες περιπου.
Βαλες τωρα ποσους θες για να καλυψεις 24ωρη φουλ καλυψη και καθε μερα ειτε ειναι γιορτη,αργια κτλ κτλ.
Συν του οτι το κοστο συντηρησης τους ειναι μικροτερο απο την μηνιαια αμοιβη των αστυνομικων.(μιλωντας σαν συνολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ έχω ανάμοικτα συναισθήματα. Έχουμε την κλασσική περίπτωση κοινόφέλεια εναντίον προσωπικής ζωής.

Το πρόβλημα δεν είναι αν έχεις κάτι να κρύψεις ή όχι αλλά ότι οι κάμερες γράφουν και παρακολουθούνται από άτομα μη παρόντα στον χώρο.Στην πρώτη περίπτωση σχετίζετε με την κατάχρηση. Ποιος μου λέει εμένα ότι οι προδιαγραφές τηρούνται ειδικά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα. ήδη οι υπάρχουσες αποδεδειγμένα δεν τηρούνται. Υπήρχε και ολόκληρο άρθρο στις εφημερίδες πρόσφατα.

Σχετικά με την απροσωπία στην παρακολούθηση. Είναι μια θεά πχ που περνάει κάθε μέρα από ένα σημείο. Ο βλέπων ματάκιας κάνει και εγώ δεν ξέρω τι και φωνάζει και τους φίλους του για μπύρες. Η κοπέλα ανυποψίαστη, ενώ αν ο τύπος ήταν εκεί θα είχε γίνει θέμα.

Σχετικά με τις φοβίες των γυναικών οι κάμερες δεν προσφέρουν ασφάλεια. Τιμωρία προσφέρουν.Δλδ αν είναι να γίνει κάτι θα γίνει και μετά ίσως η κάμερα βοηθήσει.

Όποιος έχει κάτι να κρύψει έιναι και υποψιασμένος για τις κάμερες.

Από τηνάλλη όμως οι κάμερες αυτές χρησιμοποιούνται και για κυκλοφοριακές παρεμβάσεις.

Αν ζούσα σε μια χώρα όπου η ασυδωοσία, το του κεφαλιού μου δεν βασίλευε τότε θα επιδίωκα τις κάμερες για κοινωνικό ώφελος, με τελευταία την ασφάλεια.
Στην Ελλάδα όμως που πραγματικά εγω πιστεύω δεν βοηθάνε σε κάτι παρά μόνο για να φάει μίζα κάποιος και να δικαιωλογηθεί το στήσιμο τους στους Ολυμπιακούς αγώνες, δεν τις θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα δεν με ενοχλούν οι κάμερες. Αισθάνομαι περισσότερη ασφάλεια από ότι χωρίς. Κι εντάξει βρε παιδιά, αμάν με τα "στην Ελλάδα αυτό κι εκείνο". Δηλαδή σε όλες τις άλλες χώρες είναι ΤΟΣΟ πολιτισμένοι και κύριοι που δεν θα πάρουν μάτι ας πούμε ή θα τις χρησιμοποιήσουν ΟΛΟΙ με τον ενδεδειγμένο τρόπο; Τουλάχιστον στην Σκωτία που είμαι αμφιβάλλω, αλλά αν σκεφτείς ότι πηγαίνω τρέχοντας το βράδυ να γυρίσω σπίτι δεν με χαλάει καθόλου που υπαρχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αν σε πληρώνουν(βλέπε reality) δεν υπάρχει πρόβλημα να σε δουν και πώς κάνεις μπάνιο…και πώς...

Εσείς λέτε : « καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται»
Γιατί τόση φοβία? Α ναι! θα είναι ένα ζήτημα με το « και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή».[FONT=&quot].. [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Σχετικά με την απροσωπία στην παρακολούθηση. Είναι μια θεά πχ που περνάει κάθε μέρα από ένα σημείο. Ο βλέπων ματάκιας κάνει και εγώ δεν ξέρω τι και φωνάζει και τους φίλους του για μπύρες. Η κοπέλα ανυποψίαστη, ενώ αν ο τύπος ήταν εκεί θα είχε γίνει θέμα.

Ειλικρινά, αυτό το επιχείρημα δεν μπορώ να το καταλάβω....
Και αν υποθέσουμε ότι αυτός ο "ματάκιας" είναι στημένος κάθε μέρα πίσω από το παράθυρό του και χαζεύει την θεά που περνάει καθημερινά, και εκτός του ότι τη χαζεύει κάνει και άλλα πράγματα, ποιά ακριβώς είναι η διαφορά από την κάμερα ασφαλείας? Ότι δεν μπορεί να "παγώσει" την εικόνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Για μένα ξεχνάτε μια βασική παράμετρο που πρέπει να σκεφθεί ο νομοθέτης.
Εμένα μπορεί να μην με ενοχλεί, εσύ μπορεί να μην έχεις τίποτα να κρύψεις αλλά ο δέκατος μπορεί να θέλει κάτι να κρύψει το οποίο δεν είναι παράνομο. Και έτσι εισέρχεται και η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων. Η ιδιωτική ζωή του καθενός είναι προσωπική και ιδιωτική και πρέπει να διαφυλλάσεται από το κράτος έστω και γιαυτούς που δεν την θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για μένα ξεχνάτε μια βασική παράμετρο που πρέπει να σκεφθεί ο νομοθέτης.
Εμένα μπορεί να μην με ενοχλεί, εσύ μπορεί να μην έχεις τίποτα να κρύψεις αλλά ο δέκατος μπορεί να θέλει κάτι να κρύψει το οποίο δεν είναι παράνομο. Και έτσι εισέρχεται και η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων. Η ιδιωτική ζωή του καθενός είναι προσωπική και ιδιωτική και πρέπει να διαφυλλάσεται από το κράτος έστω και γιαυτούς που δεν την θέλουν.

Δεν ειναι το σπιτι του big-brother ομως... μερικες καμερες στον δρομο ειναι, που δεν εχουν ουτε τελεια εικονα ουτε ηχο. Τι πρωσοπικο δεδομενο θα φανει απο μια τετια καμερα; Μην το τραβαμε και στα ακρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Δεν ειναι το σπιτι του big-brother ομως... μερικες καμερες στον δρομο ειναι, που δεν εχουν ουτε τελεια εικονα ουτε ηχο. Τι πρωσοπικο δεδομενο θα φανει απο μια τετια καμερα; Μην το τραβαμε και στα ακρα...

Συμφωνώ. Άλλωστε υποθέτω ότι δεν θα υπάρχει πρόσβαση στον οποιοδήποτε. Ούτε νομίζω ότι η απατημένη σύζυγος θα ανατρέξει στις Αστυνομικές Αρχές για να διαπιστώσει αν την απατά ο άντρας της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ειλικρινά, αυτό το επιχείρημα δεν μπορώ να το καταλάβω....
Και αν υποθέσουμε ότι αυτός ο "ματάκιας" είναι στημένος κάθε μέρα πίσω από το παράθυρό του και χαζεύει την θεά που περνάει καθημερινά, και εκτός του ότι τη χαζεύει κάνει και άλλα πράγματα, ποιά ακριβώς είναι η διαφορά από την κάμερα ασφαλείας? Ότι δεν μπορεί να "παγώσει" την εικόνα?
Η διαφορά είναι ότι ο θυγώμενος μπορεί να αντιληφθεί την κακοβουλία.Δεν το θεωρώ σημαντικό επιχείρημα.βασικά δεν είναι επιχείρημα καθε αυτό όσο ένα παράδειγμα κατάχρησης που δυστυχώς βασιλεύει σε αυτό το τόπο.

Δεν είμαι κατά γενικά, αλλά στην Ελλάδα ας φτοιάξουν όλα τα άλλα και οι κάμερες είναι το τελευταίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Η διαφορά είναι ότι ο θυγώμενος μπορεί να αντιληφθεί την κακοβουλία.

Όχι απαραίτητα! Μην σου πω, ότι κατά 99% δεν θα πάρει χαμπάρι, ενώ με τις κάμερες μπορεί να έχει και το νου του, και ίσως π.χ. η θεά που λέγαμε πριν, να μην φτιάξει το σουτιέν της νομίζοντας ότι δεν την βλέπει κανείς ;)

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Δεν είμαι κατά γενικά, αλλά στην Ελλάδα ας φτοιάξουν όλα τα άλλα και οι κάμερες είναι το τελευταίο.

Μ'αυτό το σκεπτικό όμως δεν πρόκειται να δούμε ποτέ άσπρη μέρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Αυτη την γκρινια κι την αυτολυπηση μας κι την αναγκη μας να τα απαξιωνουμαι ολα την εχω βαρεθει.
Μπαινω σε ελληνικα sites με ταινιες πχ κι βλεπω κρητικες οπως ο Ελληνικος κινηματογραφος ειναι απαισιος,καθετι στην ελλαδα ειναι υποβαθμισμενο κι ολα αυτα.Μαλλον νομιζουμε οτι ειμαστε πριγκηπες κι ολα ειναι πολυ κατωτερα για εμας.
Σιγουρα υπαρχουν προβληματα στην Ελλαδα αλλα εγω στην συνεχη γκρινια βλεπω μονο κομπλεξ ειδικα σε ατομα πχ που λενε στο Ελληνικο δημοσιο ολα ειναι χαλια ασχετο που εδωσα 10 φορες να μπω κι με κοψανε.Το να απαξιωνουμε την Ελλαδα για να καλυψουμε δικα μας κομπλεξ δεν μου αρεσει.
Κι αναφερομαι γενικα στην νοοτροπια μας που την βρισκω πολυ αναξιοπρεπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ένα από τα ζητήματα είναι κατά πόσο είναι θεμιτή η καταγραφή αυτή.Η φιλοσοφία είναι ότι δεν πρέπει να υπάρχει καμιά πληροφορία καταγεγραμένη για το άτομο σου. Επειδή όμως αυτό δεν γίνεται η ελάχιστη είναι επιτρεπτή.

Η προστασία προσωπικών δεδομένων για το σύνολο του κόσμου είναι σοβαρή υπόθεση και το γεγονός ότι κάποια πράγματα γίνονται ήδη λάθος αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πειράζει ας κάνουμε και άλλα.

Δίνω εγώ αναφορά πχ για το που ήμουν χθες στις 8 στο κράτος επειδή κάνω φορολογική δήλωση? ΌΧΙ! Συνεπώς γιατί να υπάρχει καταγεγραμένη αυτή η πληροφορία.

Όταν μια πληροφορία είναι καταγεγραμένη αυξάνεις τις πιθανότητες αυτή να αναδυθεί δημόσια κάποια στιγμή. Το κάνεις πιο εύκολο. ΤΟυ δίνεις μεγαλύτερες πιθανότητες. Γιατί? Και αν από αυτή την πιθανότητα κάποια φάση θιχτεί άδικα κάποιος? Τι θα πούμε? ούπς λάθος. Δεν είναι τόσο απλό όσο δεν έχω τίποτα να κρύψω! Το τι κρύβει ο καθένας είναι προσωπικό και τι είναι σημαντικό υποκειμενικό.Αλλιώς θα λέγαμε στον καθένα όλα τα εσώψυχα μας αν δεν είχαμε κάτι να κρύψουμε. Ένας λόγος που δεν τα λέμε είναι για να μην μας γυρίσει μπούμερανκ. Η φιλοσοφία είναι ίδια απλά η υλοποιήση αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Επειδή
Μ'αυτό το σκεπτικό όμως δεν πρόκειται να δούμε ποτέ άσπρη μέρα....
και
Αυτη την γκρινια κι την αυτολυπηση μας κι την αναγκη μας να τα απαξιωνουμαι ολα την εχω βαρεθει....
Κι αναφερομαι γενικα στην νοοτροπια μας που την βρισκω πολυ αναξιοπρεπη.
για να μην ξεφύγει το θέμα crazyhellen θα έχεις πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ μαζί σου (Δεμελενε), αλλά προτιμώ να είναι καταγεγγραμμένο το πού βρισκόμουν χθες βράδυ στις 8, παρά να με κατηγορούν ότι βρισκόμουν κάπου που δεν ήμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Το "αξιωμα" οτι στην Ελλαδα ειναι οοοοολα στραβα κι αναποδα εχει καταληξει να ειναι μια δικαιολογια στο να μην γινεται κανενα απολυτος βημα ακολουθησης της χωρας των ρυθμων στους οποιους κινουνται αλλες.

Δεμελενε αυτο που λες για καποιον που κυκλοφορει κι εχει κατι να κρυψει που δεν ειναι παρανομο, δεν ισχυει γιατι απλουστατα...κυκλοφορει!Και μαλιστα σε δημοσιο χωρο.
Οταν εγω θα βγω στην Αθηνα και θα σε δουν 50000 ατομα, σε ενδιαφερει αν σε καταγραψει μια καμερα;
Και σου λεω οτι εμενα π.χ. με εχουν καταγραψει καμερες αυτη την στιγμη σε τουλαχιστον 10 πολεις την Ιταλιας.Μην σου πω και περισσοτερες...
Αν μεσα σε αυτες βαλω και τραπεζες,ταχυδρομεια,κτλ τκλ κτλ...σωθηκαμε!:P
Και γιατι πηγαμε ηδη στο σκηνικο οτι θα πεσουν σε κακοβουλα χερια,θα τα δουν ατομα που δεν πρεπει κτλ κτλ κτλ.
Απο που προκυπτει αυτο;Υποτιθεται (και πιστευω πως ετσι θα ειναι) οτι αυτες οι καμερες θα ειναι ενα ακομα κρατικο μεσο προστασιας του πολιτη.Τουλαχιστον ετσι οριζεται οκ;
Αρα τον ελεγχο τους θα τον εχουν οχι τυχαια ατομα.Και δεν θα ειναι ολη μερα μπροστα απο μια οθονη να βλεπουν καποιον αν κανει την αναγκη του σε ενα σοκακι ή αν εγω που περναω με την δικια μου απο εκει της πιασω το...χερι ή οτιδηποτε.(Απλοικα παραδειγματα το ξερω)
Αλλα σε μεγαλες πλατειες διακινησης ναρκτωτικων π.χ. θα μπορουν να ελεγχονται καλυτερα, το ιδιο και μερη που ειναι στην μαυρη λιστα κτλ κτλ κτλ... και γενικοτερα σε περιπτωση καποιας στραβης σε ενα "α" μερος, θα μπορουν ανα πασα στιγμη οι αρχες να ανατρεξουν στα καταγεγραμμενα της καμερας για να βρουν ποιος που και γιατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Νομιζω οτι μια παρακουλουθηση με καμερα που στην χειροτερη περιπτωση θα την ελεγξουν με φωτο μεσα στις εκατομυρια αλλες απο το διαβατηριο μας δεν μπορει να βοηθησει για αναγνωριση ειδικα αν απλα περνουσες τον δρομο κι δεν συχναζες με τις ωρες περιεργως εκει καθε μερα.

Τις χρησιμοποιουν για να ελεγχουν μονο ατομα που ειναι υποπτα σιγα μην καθονται να εξακριβωνουν το ποιος βρεθηκε καθε ωρα που.

Οταν βρεθηκα σε αμερικανικο κτιριο κι μου ανοιξαν την τσαντα για να μπω μεσα λες κι δεν μπορουσα να κουβαλαω κατι πανω μου πχ παλι αυτο δεν ηταν παραβιαση δικαιωματων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top