Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κάμερες στους δρόμους

Θέλουμε κάμερες στους δρόμους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
Για τις ανάγκες της κυκλοφορίας μόνο.
9
12,68%
Για τη Δημόσια Ασφάλεια και την Κυκλοφορία.
30
42,25%
Οχι δεν θέλουμε. Καταπατάει τα δικαιώματά μας.
27
38,03%
Το ίδιο μου κάνει.
5
7,04%

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:24, 13-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Σορυ παλι βρε Νεραιδα μου αλλα αλλο παλι κλισε κι αυτο...
"Στην Ελλαδα ζουμε", ολα μας φταινε, δεν κανουμε τιποτα και καμια αλλαγη για κατι απο αυτα, αλλα μας φταιει οτι στην Ελλαδα ζουμε.
Δεν ξερω εαν τελικα ειμαστε τοσο απογοητευμενοι απο την Ελλαδα ή αν εχουμε βρει την δικαιολογια για ολα.
(προσωπικα πιστευω οτι μοιραζονται τα παραπανω)

Αν και ο dark απευθυνοταν σε εμενα χωρις να εχει (οχι μονο αυτος αλλα και οποιοσδηποτε αλλος ετσι? ) την παραμικρη ιδεα τι επιτρεπω και σε ποιον και αν εχω προσωπικα "πολεμισει" για τις ελευθεριες "μου" ή οχι, πιο πανω εθεσα ενα πολυ απλο ερωτημα.
Αυτο που φταιει ειναι οτι ειμαστε απαιδευτοι. Η νοοτροπια μας δε, απεριγραπτη. Αλλα θα μου πεις οτι και αυτο ειναι κλισε. Κλισε ξεκλισε, ετσι ειναι. Δυστυχως, ο Ελληνας για να τηρει τους νομους πρεπει να εχει ενα "περιστροφο στον κροταφο". Σας αρεσει? Εμενα οχι.
Και αντι να γινει κατι για μη χρειαζεται κατι τετοιο, εσεις μου λετε για καμερες στους δρομους, κατι που το επιβεβαιωνει.
Μηπως τελικα μας χρειαζεται αλλη μια χουντα?!

Τωρα σχετικα με αυτο που ειπα, οτι συκφωνω με νταρκ, δεν αναφερομουν προσωπικα σε σενα...σαν θεση με εκφραζει...Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 20:26, 13-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
[
Μα ούτε καν για παρακολούθηση χρησιμοποιούνται. Απλά, αν κατάλαβα καλά, τις χρησιμοποιούν για να βρίσκουν τοποθεσίες κτλ
Ακου, εχεις δικιο.Το εχεις ψαξει καλυτερα το θεμα.Βασικα τον ορο "παρακολουθηση" τον εβαλα εγω για να δειξω οτι βαση οσων εχω διαβασει ορισμενοι δορυφοροι εχουν την ικανοτητα να κανουν απιστευτο "ζουμαρισμα" και με την αναλογη επεξεργασια να παρουν πολυ καλα αποτελεσματα.(χοντρικα το τι ειχα διαβασει)
Οχι οτι σωνει και ντε χρησιμοποιουνται για παρακολουθηση.Αυτο ηταν λαθος δικο μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:27, 13-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Αυτο που φταιει ειναι οτι ειμαστε απαιδευτοι. Η νοοτροπια μας δε, απεριγραπτη. Αλλα θα μου πεις οτι και αυτο ειναι κλισε. Κλισε ξεκλισε, ετσι ειναι. Δυστυχως, ο Ελληνας για να τηρει τους νομους πρεπει να εχει ενα "περιστροφο στον κροταφο". Σας αρεσει? Εμενα οχι.
Και αντι να γινει κατι για μη χρειαζεται κατι τετοιο, εσεις μου λετε για καμερες στους δρομους, κατι που το επιβεβαιωνει.

Τωρα σχετικα με αυτο που ειπα, οτι συκφωνω με νταρκ, δεν αναφερομουν προσωπικα σε σενα...σαν θεση με εκφραζει...Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.
Ναι μας αρέσει.
Αφού κάποιοι δεν μπορούν να τηρούν τους νόμους χωρίς το περίστροφο στον κρόταφο, ας το κάνει με το περίστροφο.
Το ζητούμενο είναι η προστασία του πολίτη.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 20:37, 13-12-07:

[B]Αυτο που φταιει ειναι οτι ειμαστε απαιδευτοι. Η νοοτροπια μας δε, απεριγραπτη. Αλλα θα μου πεις οτι και αυτο ειναι κλισε. Κλισε ξεκλισε, ετσι ειναι. Δυστυχως, ο Ελληνας για να τηρει τους νομους πρεπει να εχει ενα "περιστροφο στον κροταφο". Σας αρεσει? Εμενα οχι.
Καμια σχεση να μου αρεσει και να με ικανοποιει.Τι να με ικανοποιει οτι οι ιδιοι μας θεωρουμε (δικαιολογημενα και μη, μερικες φορες) ζωα και οπως σωστα ειπες με "απεριγραπτη νοοτροπια"?
Απλως ορμομενος απο αυτο που ειπες, ειπα κι εγω οτι πολλες φορες χωρις καν να προσπαθησουμε κατι βασιζομαστε στο οτι στην Ελλαδα ξερουμε (?) εχουμε ακουστα (?), εχουμε διαπιστωσει (?) οτι δεν λειτουργει τιποτα και δεν το προσπαθουμε καν το θεμα.
Δηλαδη μερικες φορες σαν να μας βολευει για να μην κηνυγησουμε τιποτα και να μπορουμε και να γκρινιαξουμε.

Ασε μας τωρα ρε Νεραιδα που δεν αναφεροσουν σε εμενα.
Παραδεξου το κι εσυ να τελειωνουμε!

χαχαχα!!!!
το ξερω βρε καρδουλα μην αγχωνεσαι.Απλως με χει πιασει μια απιστευτη βαρεμαρα στο να βαζω smilies και φαινεται οτι μιλαω αποτομα.(φταιει και ο opera που ειναι beta και με εχει πηδησ... λιγο)
Μην μου παρεξηγηθεις ε?

Υποψην οτι και για το "γκρινιαγμα" (ή γκρινιασμα ?) που εκανα λογο πριν δεν ειναι για εσενα.Απο αυτο που ειπες απλως πηρα την αφορμη.Απλως μεταξυ μας ο Ελληνας το εχει μεσα λιγο του να γκρινιαζει.(φυσικα κι εγω το ειχα παρα πολυ πριν την κανω.Τωρα εχω κανει διαλογισμο και γιογκα τι θελετε?)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:40, 13-12-07:

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
σεβαστες οι ορεξεις σου....αλλα ασε με να εχω τις αντιρρησεις μου!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:46, 13-12-07:

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
σεβαστες οι ορεξεις σου....αλλα ασε με να εχω τις αντιρρησεις μου!
Αν μια κάμερα σου υποδείκνυε το δράστη που λίγες ώρες πριν είχε διαρρήξει το αυτοκίνητο ή το μαγαζί σου, θα ζητούσες να αθωωθεί λόγω της χρήσης της κάμερας;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:57, 13-12-07:

Δηλαδη μερικες φορες σαν να μας βολευει για να μην κηνυγησουμε τιποτα και να μπορουμε και να γκρινιαξουμε.
Μπορουμε να κανουμε κατι, πως δεν μπορουμε...! Να φροντισουμε ο καθενας απο εμας να ειναι εννομος...αλλα τι λεμε τωρα...λεπτομερειες! Μας αρεσει η ζουλα...
Ασε μας τωρα ρε Νεραιδα που δεν αναφεροσουν σε εμενα.
Παραδεξου το κι εσυ να τελειωνουμε!

πλακα πλακα, σε αυτο το σημειο, γουρλωσαν τα ματακια μου!
χαχαχα!!!!
το ξερω βρε καρδουλα μην αγχωνεσαι.Απλως με χει πιασει μια απιστευτη βαρεμαρα στο να βαζω smilies και φαινεται οτι μιλαω αποτομα.(φταιει και ο opera που ειναι beta και με εχει πηδησ... λιγο)
Μην μου παρεξηγηθεις ε?
το εσωσες!
Υποψην οτι και για το "γκρινιαγμα" (ή γκρινιασμα ?) που εκανα λογο πριν δεν ειναι για εσενα.Απο αυτο που ειπες απλως πηρα την αφορμη.Απλως μεταξυ μας ο Ελληνας το εχει μεσα λιγο του να γκρινιαζει.(φυσικα κι εγω το ειχα παρα πολυ πριν την κανω.Τωρα εχω κανει διαλογισμο και γιογκα τι θελετε?)
υ.γ παλι σ$ατα τα εκανα με τις παραθεσεις!!!!! πφφφφφφ!!! μαζεψτε με

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Αν μια κάμερα σου υποδείκνυε το δράστη που λίγες ώρες πριν είχε διαρρήξει το αυτοκίνητο ή το μαγαζί σου, θα ζητούσες να αθωωθεί λόγω της χρήσης της κάμερας;
Μου κανεις μια υποθετικη ερωτηση...χμμ...αλλα θα φροντιζα να μην δωθει ευκαιρια σε καποιον για να μου το κλεψει. Υπαρχουν και τα γκαραζ ξερεις...
Δε φταιω εγω για την απαντηση....η ερωτηση σου φταιει...

Εμενα αυτο που με απασχολει ειναι πιο βαθυ ...απο το αν θα μπορεσουν να πιασουν αυτον που θα προσπαθησει να κλεψει το τουτου μου.
Και ειναι αυτο που ανεφερε ο νταρκ και συμφωνησα. Εαν αρχισουμε ετσι ευκολα να αφηνουμε να καταπατουνται οι προσωπικες μας ελευθεριες, και μια απο αυτες ειναι και το να κυκλοφορουμε χωρις να μας εποπτευουν, τοτε ανοιγουμε το δρομο και για αλλα χειροτερα αυτου....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 14-12-07 στις 00:47. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:01, 13-12-07:

Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερη καταπάτηση της ελευθερίας μου την καταστροφή της περιουσίας μου, από κάποιον που θα ξέρει οτι μπορεί να το κάνει ανεμπόδιστα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:44, 14-12-07:

Παντως αν οι καμερες εξολοθρευαν το εγκλημα, θα το ειχαμε αφανισει προ πολλου.

Και παρατηρω οτι πότε μιλαμε για καμερες με τη σκεψη οτι θα ειναι μονο σε ορισμενα σημεια, ...και πότε με τη σκεψη οτι θα ειναι παντου εκτος απο το σπιτι μας. Το 2ο ειναι μαλλον ακυρο προς το παρον. Οποτε και ενα στενο απο το σπιτι μας να εχουμε παρκαρει, δεν αλλαζει κατι. Δε θα υπαρχει καμερα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:03, 14-12-07:

Η χρήση των καμερών στην εποχή μας μέρος 1ο
Η χρήση των καμερών στην εποχή μας μέρος 2ο
Η χρήση των καμερών στην εποχή μας μέρος 3ο

Ένα ενδιαφέρον, αν και μακροσκελές άρθρο που βρήκα σε ένα blog

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:13, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Παντως αν οι καμερες εξολοθρευαν το εγκλημα, θα το ειχαμε αφανισει προ πολλου.

Και παρατηρω οτι πότε μιλαμε για καμερες με τη σκεψη οτι θα ειναι μονο σε ορισμενα σημεια, ...και πότε με τη σκεψη οτι θα ειναι παντου εκτος απο το σπιτι μας. Το 2ο ειναι μαλλον ακυρο προς το παρον. Οποτε και ενα στενο απο το σπιτι μας να εχουμε παρκαρει, δεν αλλαζει κατι. Δε θα υπαρχει καμερα.
Mα θεωρώ οτι η διαφορά είναι αυτονόητη. Θέλουμε να υπάρχουν κάμερες στο δρόμο για τη δημόσια ασφάλεια του πολίτη. Μέσα στο σπίτι μας δεν κινδυνεύουμε σε τέτοιο βαθμό ώστε να το παρακολουθούν οι αρχές, εκεί μπορείς να προστατευθείς με άλλα μέσα.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 12:44, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Αν εσύ προχωράς στην Ερμού και σου πάρουν το πορτοφόλι θα υπάρχει η δυνατότητα να δούν ποιός το έκανε καθώς θα έχει καταγραφεί, και να μην έχει καταγραφεί δεν θα πάρει ο άλλος το ρίσκο με την ιδεά ότι καταγράφετε.
Γιάννη, ειλικρινά... πιστεύεις ότι η ΕΛ.ΑΣ. θα χρησιμοποιήσει τις κάμερες για τέτοιες περιπτώσεις;

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:36, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Γιάννη, ειλικρινά... πιστεύεις ότι η ΕΛ.ΑΣ. θα χρησιμοποιήσει τις κάμερες για τέτοιες περιπτώσεις;
Με την παρουσία εισαγελέα στο κέντρο με τις κάμερες ναι θα το κάνει.
Δεν είμαστε σε εποχή χούντας για να καταγράψουν τι ψηφίζει ο κάθε ένας, τι άλλο να τις κάνουν βρε μοναχέ πέρα απο την αποτροπή εγκλήματος?
Σαν πολίτης που δεν έχεις τίποτα να κρύψεις για ποιό λόγο να μην θες να σε καταγράφει κάμερα?
Είναι αυτοματοποιημένη η όλη διαδικασία δεν κάθονται πάνω απο τα monitor να χαβαλεδιάζουν.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:39, 14-12-07:

Με την παρουσία εισαγελέα στο κέντρο με τις κάμερες ναι θα το κάνει.
Δεν είμαστε σε εποχή χούντας για να καταγράψουν τι ψηφίζει ο κάθε ένας, τι άλλο να τις κάνουν βρε μοναχέ πέρα απο την αποτροπή εγκλήματος?
Σαν πολίτης που δεν έχεις τίποτα να κρύψεις για ποιό λόγο να μην θες να σε καταγράφει κάμερα?
Είναι αυτοματοποιημένη η όλη διαδικασία δεν κάθονται πάνω απο τα monitor να χαβαλεδιάζουν.
Διάβασα επίσης οτι στο σχετικό νομοσχέδιο, προστέθηκε μια παράγραφος η οποία υποχρεώνει την καταστροφή του υλικού που καταγράφεται, αμέσως μετά την αξιολόγηση της μη ύπαρξης ποινικών πράξεων.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 13:55, 14-12-07:

Όταν πρωτομπήκαν οι κάμερες στην Αθήνα, ήταν για τους Ολυμπιακούς και τις δεχτήκαμε. Καλά κάναμε, αφού αν γινόταν μια στραβή, θα χαλούσε η εικόνα της χώρας μας σαν ασφαλής τουριστικός προορισμός. Μετά τους Ολυμπιακούς, οι κάμερες έπρεπε να ξηλωθούν, αφού ήταν μόνο για την περίοδο των Ολυμπιακών.

Μείνανε όμως, με το πρόσχημα του ελέγχου της κυκλοφορίας των οχημάτων. Το δεχτήκαμε. Μάλιστα συστάθηκε και ανεξάρτητη αρχή που θα ήταν υπεύθυνη για την χρήση των καμερών. Μέχρι σήμερα είχαν κάποια ουσιαστική συμβολή στην τήρηση του ΚΟΚ? Π.χ. πιάστηκε κάποιος δολοφόνος που παράτησε το θύμα του στην άσφαλτο? Κανείς δεν ξέρει. Το μόνο που έχουμε δει, είναι βιντεάκια στο youtube, με ανυποψίαστους Έλληνες πολίτες να πρωταγωνιστούν.

Σήμερα, οι κάμερες ελέγχου της κυκλοφορίας, χρησιμοποιήθηκαν χωρίς λόγο για την καταγραφή ειρηνικών διαδηλώσεων. Η ανεξάρτητη αρχή δεν το δέχθηκε, αλλά με "αποφασίζω και διατάσσσω τρόπο", οι κάμερες χρησιμοποιήθηκαν, καταλύωντας έτσι κάθε έννοια νομιμότητας, επειδή ένας εισαγγελέας και ο υπουργός το αποφάσισαν έτσι, καλώντας μάλιστα δημόσια την ανεξάρτητη αρχή, ουσιαστικά να γίνει φερέφωνο και να δεχτεί αυτά που θέλει η κυβέρνηση.

Τώρα πλέον συζητάμε για εκτεταμένο δίκτυο καμερών, "για την ασφάλειά μας".

Και κλείνω με την φράση του dark: "Επέτρεψε τους εσύ να σου περιορίζουν τις ελευθερίες τόσο εύκολα και όλα θα γίνουν χωρίς να καταλάβεις το πώς και το γιατί".

Όσο για την επιτυχία των καμερών στην μείωση της εγκληματικότητας, έχουν γίνει κατά καιρούς πολλές εκπομπές για χώρες που χρησιμοποιούνται δίκτυα καμερών. Συγκεκριμένα, σε μια εκπομπή του Παπαχελά στην Αγγλία, είχαν αναφέρει πως υπάρχει ελάχιστη μείωση της εγκληματικότητας στους δημόσιους χώρους, παρά την χρήση δεκάδων χιλιάδων καμερών.

edit: Θα αισθανόμουν πιό ασφαλής αν γινόταν καλύτερη κατανομή των αστυνομικών και κάναν καλύτερες περιπολίες όπου υπάρχει πρόβλημα ώστε να υπάρξει άμεση επέμβαση, παρά να υπάρχει μία κάμερα που αφού θα γίνει κάτι θα μπορέσει να βρεθεί εκ των υστέρων ο δράστης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maik85 : 14-12-07 στις 14:05.
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:58, 14-12-07:

Διάβασα επίσης οτι στο σχετικό νομοσχέδιο, προστέθηκε μια παράγραφος η οποία υποχρεώνει την καταστροφή του υλικού που καταγράφεται, αμέσως μετά την αξιολόγηση της μη ύπαρξης ποινικών πράξεων.
Αν βάλεις για τι αριθμό καμερών μιλάμε, μόνο και μόνο η διατήρηση ενός αρχείο ενός 24 ώρου προηποθέτει τρελά έξοδα σε αποθηκευτικά μέσα.
Βέβαια αυτό που γράφεις είναι δίκοπο μαχαίρι καθώς μπορεί να μην περιέχει αξιόποινη πράξη το συγκεκριμένο πλάνο αλλα μπορεί μετά να βοηθήσει σε κάποια άλλη κατάσταση (π.χ να φαίνετε κάποιο αυτοκίνητο το οποίο έχει κλαπεί και μέσα σε αυτό οι δράστες).
Θέλει τρελή οργάνωση πάντος.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 14:16, 14-12-07:

@Γιάννης έχω αναφέρει πιο πάνω τι θεωρώ ότι θα κάνουν τις κάμερες. Δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι. απαντάω απλά για να μην νομίζεις ότι σε γράφω

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:21, 14-12-07:

Όταν πρωτομπήκαν οι κάμερες στην Αθήνα, ήταν για τους Ολυμπιακούς και τις δεχτήκαμε. Καλά κάναμε, αφού αν γινόταν μια στραβή, θα χαλούσε η εικόνα της χώρας μας σαν ασφαλής τουριστικός προορισμός. Μετά τους Ολυμπιακούς, οι κάμερες έπρεπε να ξηλωθούν, αφού ήταν μόνο για την περίοδο των Ολυμπιακών.

Το έχω ξαναγράψει, η προσωπική σου ασφάλεια/περουσιά είναι σε μικρότερη μοίρα απο τους Ολυμπιακούς αγώνες?
Για ποιό λόγο να νιώθουμε ασφαλεις μονο για 15μέρες?

Μείνανε όμως, με το πρόσχημα του ελέγχου της κυκλοφορίας των οχημάτων. Το δεχτήκαμε. Μάλιστα συστάθηκε και ανεξάρτητη αρχή που θα ήταν υπεύθυνη για την χρήση των καμερών. Μέχρι σήμερα είχαν κάποια ουσιαστική συμβολή στην τήρηση του ΚΟΚ? Π.χ. πιάστηκε κάποιος δολοφόνος που παράτησε το θύμα του στην άσφαλτο? Κανείς δεν ξέρει. Το μόνο που έχουμε δει, είναι βιντεάκια στο youtube, με ανυποψίαστους Έλληνες πολίτες να πρωταγωνιστούν.

Εφόσον δεν υπάρχει ξεκάθαρο νομοσχέδιο και ένας θεός ξέρει πόσες απο τις κάμερες δουλεύουν δεν μπορείς να ζητήσεις και ευθήνες, όσο για τα βιντεάκια του youtube, ένα έχω δει και είναι απο την περιοδο των Ολυμπιακών αγώνων και το οποίο δείχνει τροχαίο ατύχημα.

Σήμερα, οι κάμερες ελέγχου της κυκλοφορίας, χρησιμοποιήθηκαν χωρίς λόγο για την καταγραφή ειρηνικών διαδηλώσεων. Η ανεξάρτητη αρχή δεν το δέχθηκε, αλλά με "αποφασίζω και διατάσσσω τρόπο", οι κάμερες χρησιμοποιήθηκαν, καταλύωντας έτσι κάθε έννοια νομιμότητας, επειδή ένας εισαγγελέας και ο υπουργός το αποφάσισαν έτσι, καλώντας μάλιστα δημόσια την ανεξάρτητη αρχή, ουσιαστικά να γίνει φερέφωνο και να δεχτεί αυτά που θέλει η κυβέρνηση.

Αν οι κάμερες παρέδιδαν στην δικαιωσύνη 10 κουκουλοφόρους θα ήταν κατακρηταίο? Εφόσον είναι ειρηνική η διαδήλωση ποιό είναι το πρόβλημα αν την καταγράφουν ή όχι? Πόσο ποιό ξεκάθαρο μπορεί να είναι ότι οι δρόμοι απο το σύνταγμα δεν ανοίκουν σε κανέναν και η πολιτεία έχει την υποχρέωση να προστατέψει τους κατοικους και τους επιχειρηματίες της περιοχής χρησιμοποιόντας προληπτικά μέτρα

Τώρα πλέον συζητάμε για εκτεταμένο δίκτυο καμερών, "για την ασφάλειά μας".

Πάντα μιλάμε για την ασφάλεια μας, (μιλάω πάντα για την θεωρεία για την πράξη δεν μπορώ να ξέρω)

Και κλείνω με την φράση του dark: "Επέτρεψε τους εσύ να σου περιορίζουν τις ελευθερίες τόσο εύκολα και όλα θα γίνουν χωρίς να καταλάβεις το πώς και το γιατί".

Το θέμα είναι η ελευθερία σου στον δημόσιο δρόμο? Ρε παιδιά θεωρείτε οτι τώρα δεν καταγράφουν τίποτα? Την κίνηση της κάρτα σου, τις ιστοσελίδες που βλέπεις, το τι λες στο τηλέφωνο, αν θέλει να ακούσει και το τι λες δεν έχει το κράτος τρόπο? Εδω μέσα στο σπίτι σου αν θέλουν σε παρακολουθούν στον δρόμο σε καίει?

Όσο για την επιτυχία των καμερών στην μείωση της εγκληματικότητας, έχουν γίνει κατά καιρούς πολλές εκπομπές για χώρες που χρησιμοποιούνται δίκτυα καμερών. Συγκεκριμένα, σε μια εκπομπή του Παπαχελά στην Αγγλία, είχαν αναφέρει πως υπάρχει ελάχιστη μείωση της εγκληματικότητας στους δημόσιους χώρους, παρά την χρήση δεκάδων χιλιάδων καμερών.

Τα γήπεδα της αγγλίας είναι το πιο τρανό παράδειγμα για την εφαρμογή οργανωμένου σχεδίου ασφαλείας και αν ο παπαχελάς δηλώνει κάτι τέτοιο το discovery με αρκετά ρεπορτάζ του δηλώνει το αντίθετο.

edit: Θα αισθανόμουν πιό ασφαλής αν γινόταν καλύτερη κατανομή των αστυνομικών και κάναν καλύτερες περιπολίες όπου υπάρχει πρόβλημα ώστε να υπάρξει άμεση επέμβαση, παρά να υπάρχει μία κάμερα που αφού θα γίνει κάτι θα μπορέσει να βρεθεί εκ των υστέρων ο δράστης.

Αυτό ειναι άλλο θέμα και ο σκοπός της κάμερας δεν αντικαθηστά τον αστυνομικό απλά τον κάνει πιο αποδοτικό καθώς δεν περιμένει ένα τηλέφωνο μετά που έχει γίνει το έγκλήμα, αλλα το αναγνωρίζει την ώρα που γίνεται και καταγράφει όλη την πορεία του όση ώρα επιχειρή να διαφήγει.
Τα ελικόπτερα το κάνουν ήδη αυτά γιατί δεν σαν ενοχλούν? Νομίζεται ότι απλά πετάνε? Όλο το 24ωρο είναι στον αέρα και δεν κόβουν απλά βόλτες!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:22, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
@Γιάννης έχω αναφέρει πιο πάνω τι θεωρώ ότι θα κάνουν τις κάμερες. Δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνομαι. απαντάω απλά για να μην νομίζεις ότι σε γράφω

Το σαβουάρ βίβρ του φόρουμ!

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:34, 14-12-07:

Γιάννη μπορώ να σε ρωτήσω κάτι;

Ειλικρινά πιστεύεις οτι στην πράξη θα υπάρχει μείωση της εγκληματικότητας με το να βάλουν κάμερες; Σαν θεωρία είναι μια χαρά και σε πολλά που λες συμφωνώ και εγώ αλλα μου φαίνεται οτι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να συμβεί !

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:39, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Γιάννη μπορώ να σε ρωτήσω κάτι;

Ειλικρινά πιστεύεις οτι στην πράξη θα υπάρχει μείωση της εγκληματικότητας με το να βάλουν κάμερες; Σαν θεωρία είναι μια χαρά και σε πολλά που λες συμφωνώ και εγώ αλλα μου φαίνεται οτι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να συμβεί !
Δεν μπορώ να ξέρω βρε phoebe μου τι θα γίνει.
Πάντα μιλάω για την θεωρία της ασφάλειας μέσα απο τις κάμερες, τώρα το πως θα υλοποιηθεί και ποιά θα είναι η πραγματική του χρήση δεν μπορώ να το ξέρω, για εμένα οι κάμερες με το λογισμικό ελέγχου προσώπων, πινακίδων κτλ δίνουν βοήθημα στην αστυνομία που άλλωστε είναι ήδη πολύ ανεπαρκείς.
Ας υπάρχουν μόνο και μόνο για αποτροπή ενός ποσοστού εγκλημάτων, απο το να μην υπάρχουν καθόλου καλό είναι.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:49, 14-12-07:

Εστω κι ένας κακοποιός αν συλληφθεί, εγώ πιστεύω πως θα είναι επιτυχημένο το μέτρο.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:52, 14-12-07:

Εστω κι ένας κακοποιός αν συλληφθεί, εγώ πιστεύω πως θα είναι επιτυχημένο το μέτρο.
+1

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 14:57, 14-12-07:

Το έχω ξαναγράψει, η προσωπική σου ασφάλεια/περουσιά είναι σε μικρότερη μοίρα απο τους Ολυμπιακούς αγώνες?
Για ποιό λόγο να νιώθουμε ασφαλεις μονο για 15μέρες?
Δεν νοιώθω ασφαλής με μια κάμερα. Αν κάποιος με ληστέψει, τί να το κανω αν μετά βρω ποιός το έκανε?
Εφόσον δεν υπάρχει ξεκάθαρο νομοσχέδιο και ένας θεός ξέρει πόσες απο τις κάμερες δουλεύουν δεν μπορείς να ζητήσεις και ευθήνες, όσο για τα βιντεάκια του youtube, ένα έχω δει και είναι απο την περιοδο των Ολυμπιακών αγώνων και το οποίο δείχνει τροχαίο ατύχημα.
Αυτό δηλαδή σημαίνει πως ακόμα και την αρχή που υπάρχει την κάνουμε ό,τι θέλουμε εμείς? Νομοσχέδιο υπάρχει. Δεν τηρείται όμως. Από πότε αποκτήσαμε ολοκληρωτικό καθεστώς ώστε οι νόμοι να αλλάζουν σε μια νύχτα? Φυσικά και μπορώ να ζητήσω ευθύνες. Επειδή αυτοί είναι αυθέρετοι στις πράξεις τους εμείς θα λέμε εντάξει??
Αν οι κάμερες παρέδιδαν στην δικαιωσύνη 10 κουκουλοφόρους θα ήταν κατακρηταίο? Εφόσον είναι ειρηνική η διαδήλωση ποιό είναι το πρόβλημα αν την καταγράφουν ή όχι? Πόσο ποιό ξεκάθαρο μπορεί να είναι ότι οι δρόμοι απο το σύνταγμα δεν ανοίκουν σε κανέναν και η πολιτεία έχει την υποχρέωση να προστατέψει τους κατοικους και τους επιχειρηματίες της περιοχής χρησιμοποιόντας προληπτικά μέτρα
Γιατί εμμέσως ενοχοποιεί την πορεία και την συμμετοχή σε αυτήν! Πες μου έναν λόγο που θα έπρεπε αν υπάρχει καταγραφή της πορείας. Η δικαιολογία ήταν πως θα καταγράφεται σε περίπτωση που υπάρχουν αυτόφορα αδικήματα. Θα πηγαίναν κουκουλοφόροι όπως λέγαν για το Πολυτεχνείο? Ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου μου ακούγεται αυτή η τακτική τους.
Το θέμα είναι η ελευθερία σου στον δημόσιο δρόμο? Ρε παιδιά θεωρείτε οτι τώρα δεν καταγράφουν τίποτα? Την κίνηση της κάρτα σου, τις ιστοσελίδες που βλέπεις, το τι λες στο τηλέφωνο, αν θέλει να ακούσει και το τι λες δεν έχει το κράτος τρόπο? Εδω μέσα στο σπίτι σου αν θέλουν σε παρακολουθούν στον δρόμο σε καίει?
Και αισθάνεσαι ωραία για αυτό.. Και αντί να κάνεις κάτι, λες κάντε μου κι άλλη παρακολούθηση. ΟΚ, είναι μια άποψη κ αυτό.

Τα γήπεδα της αγγλίας είναι το πιο τρανό παράδειγμα για την εφαρμογή οργανωμένου σχεδίου ασφαλείας και αν ο παπαχελάς δηλώνει κάτι τέτοιο το discovery με αρκετά ρεπορτάζ του δηλώνει το αντίθετο.
Τα γήπεδα της Αγγλίας είναι το πιο τρανό παράδειγμα χουλιγκανισμού που έφυγε από τα γήπεδα και πήγε σε πλατείες, χωράφια, pub και στα εκτός έδρας παιχνίδια των αγγλικών ομάδων. Εκτός και αν αυτό που θελουμε κι εμείς εδώ, είναι απλά το κουκούλωμα.

Τα ελικόπτερα το κάνουν ήδη αυτά γιατί δεν σαν ενοχλούν? Νομίζεται ότι απλά πετάνε? Όλο το 24ωρο είναι στον αέρα και δεν κόβουν απλά βόλτες!
Τα ελικόπτερα σηκόνονται μια στιγμή. Δεν πετάν συνέχεια..

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 15:05, 14-12-07:

Πιστεύω δεν μιλάς σοβαρά. Με 10 πεζές περιπολίες μπορούν να πιάσουν πολύ περισσότερους μικροκακοποιούς.

Δαπάνη εκατομμυρίων για να πούμε πως πιάσαμε 10 κλέφτες παραπάνω με τις κάμερες?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 15:07, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Δεν νοιώθω ασφαλής με μια κάμερα. Αν κάποιος με ληστέψει, τί να το κανω αν μετά βρω ποιός το έκανε?
Δηλαδή αν σε ληστέψει κάποιος προτιμάς να διαφύγει, αντί να συλληφθεί;

Αυτό δηλαδή σημαίνει πως ακόμα και την αρχή που υπάρχει την κάνουμε ό,τι θέλουμε εμείς? Νομοσχέδιο υπάρχει. Δεν τηρείται όμως. Από πότε αποκτήσαμε ολοκληρωτικό καθεστώς ώστε οι νόμοι να αλλάζουν σε μια νύχτα? Φυσικά και μπορώ να ζητήσω ευθύνες. Επειδή αυτοί είναι αυθέρετοι στις πράξεις τους εμείς θα λέμε εντάξει??

Γιατί εμμέσως ενοχοποιεί την πορεία και την συμμετοχή σε αυτήν! Πες μου έναν λόγο που θα έπρεπε αν υπάρχει καταγραφή της πορείας. Η δικαιολογία ήταν πως θα καταγράφεται σε περίπτωση που υπάρχουν αυτόφορα αδικήματα. Θα πηγαίναν κουκουλοφόροι όπως λέγαν για το Πολυτεχνείο? Ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου μου ακούγεται αυτή η τακτική τους.
Δεν καταλαβαίνω, με ποιον τρόπο ενοχοποιείται η συμμετοχή στην πορεία;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 15:09, 14-12-07:

Πιστεύω δεν μιλάς σοβαρά. Με 10 πεζές περιπολίες μπορούν να πιάσουν πολύ περισσότερους μικροκακοποιούς.

Δαπάνη εκατομμυρίων για να πούμε πως πιάσαμε 10 κλέφτες παραπάνω με τις κάμερες?
Δεν μπορείς να έχεις ούτε έναν πεζό αστυνομικό συνέχεια σε ένα σημείο.
Πέραν του αδυνάτου του πράγματος, είναι και ακριβότερος (αφού μίλησες για οικονομικά).

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:12, 14-12-07:

Δεν σε ενδιαφέρει ούτε να τον πιάσουν ούτε την πιθανότητα να σου επιστραφούν τα κλοπημαία?

Το λες και μόνος σου απο την στιγμή που δεν τηρείτε το νομοσχέδιο απο ποιόν μπορείς να ζητήσεις ευθύνες?
Ποιός μίλησε για νόμους που αλλάζουν σε μια νύχτα???

Στην πορεία πήγαν 100.000 άτομα τι μπορεί να κάνει σε αυτούς η αστυνομία? Να του καταγράψει και να τους την έχει στημένη για την επόμενη φορά? Δεν νομίζω ότι κανένας απο αυτούς που πήγαν στην πορεία το είχε κρυφό οπότε ποιός ο λογος να μην σε καταγράψει η κάμερα?
Αν έπιαναν 10 κουκουλοφόρους και τους έστελναν αυτόφωρο για καταστροφές ξένης περιουσιάς δεν θα δικαιολογούσε την παρουσιά της εκεί η κάμερα?

Και αισθάνεσαι ωραία για αυτό.. Και αντί να κάνεις κάτι, λες κάντε μου κι άλλη παρακολούθηση. ΟΚ, είναι μια άποψη κ αυτό.

Δεν σου είπα ότι αισθάνομαι ωραία με αυτό αλλα τουλάχιστον δεν έχω και την ψευδαίσθηση της ελευθερίας. Απλά εξηγώ ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει μια κάμερα για να μάθει κάποιος το τι κάνεις δεν είπα ότι μου αρέσει και όλας.
Αν μου άρεσε θα είχα βάλει και εγώ κάμερα στο σπίτι και θα χρέωνα 1,5€/15 "

Τα γήπεδα της Αγγλίας είναι το πιο τρανό παράδειγμα χουλιγκανισμού που έφυγε από τα γήπεδα και πήγε σε πλατείες, χωράφια, pub και στα εκτός έδρας παιχνίδια των αγγλικών ομάδων. Εκτός και αν αυτό που θελουμε κι εμείς εδώ, είναι απλά το κουκούλωμα.

Όπως και να έχει όμως έχει μειωθεί σε μεγάλο αριθμό ο χουλιγκανισμός στην Αγγλία,δεν είπαμε ότι με κάμερες θα ληθεί το πρόβλημα του χουλιγκανισμού αλλα θα βοηθήσει στην καταστολή του.

Τα ελικόπτερα σηκόνονται μια στιγμή. Δεν πετάν συνέχεια.

Μια στιγμή? Κάθε μέρα είναι 1 με 2 στο αέρα και ελέγχουν την κίνηση στην Κηφησίας, σε κάθε πορεία πετάνε και γενικά είναι ελάχιστες οι μέρες που δεν υπάρχουν ελικόπτερα.
Επειδή έχω λόξα με τα αεροπορικά πάντα τα παρατηρώ άσε που πέρα απο τα ελικόπτερα έχω πετύχει και αεροπλάνα να πετάνε πάνω απο την Αττική εκτός αεροδιαδρόμου !

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:13, 14-12-07:

Και εαν δηλαδη το κανουν εν αγνοια μας, θα πρεπει να τους δωσουμε και την αδεια???
Τι θελουμε δηλαδη? Καθεστος χουντας?! Ποιος θα μου εγγυηθει οτι η χρηση των καμερων θα ειναι σωστη και δε θα υπαρξει καταχρηση..? Σορρυ, αλλα κανεις......
Γιατι το βλεπετε τοσο επιφανειακα το θεμα...?!

Συμφωνω με Μαικ κιντς....

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:15, 14-12-07:

Και εαν δηλαδη το κανουν εν αγνοια μας, θα πρεπει να τους δωσουμε και την αδεια???
Τι θελουμε δηλαδη? Καθεστος χουντας?! Ποιος θα μου εγγυηθει οτι η χρηση των καμερων θα ειναι σωστη και δε θα υπαρξη καταχρηση..? Σορρυ, αλλα κανεις......

H πρόληψη κατά τις εγκληματικότητας είναι καθεστός χούντας?????
Ρε παιδιά μέτρο αστυνόμευσης είναι και τίποτα παραπάνω.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 15:21, 14-12-07:

Τι θελουμε δηλαδη? Καθεστος χουντας?! Ποιος θα μου εγγυηθει οτι η χρηση των καμερων θα ειναι σωστη και δε θα υπαρξει καταχρηση..? Σορρυ, αλλα κανεις......

Και όταν λέμε κατάχρηση, τι μπορεί να εννοούμε;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:26, 14-12-07:

H πρόληψη κατά τις εγκληματικότητας είναι καθεστός χούντας?????
Ρε παιδιά μέτρο αστυνόμευσης είναι και τίποτα παραπάνω.
Το να μπορει καποιος να κυκλοφορει ελευθερα χωρις να τον εποπτευουν ειναι ενα απο τα δικαιωματα ενος πολιτη σε μια δημοκρατικη χωρα.
Εμενα αυτο που με απασχολει, ειναι οτι εαν δεχτουμε ενα τετοιο μετρο, τοτε θα εχουμε και συνεχεια...σιμπλ ας δατ...
Και στην τελικη, γιατι να κανουν οι καμερες τη δουλεια που θα επρεπε να κανουν οι αστυνομικοι?
Που ενω θα επρεπε να ειναι στους δρομους, αντι αυτου πινουν τον καφε τους?!

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 15:32, 14-12-07:

Δεν σε ενδιαφέρει ούτε να τον πιάσουν ούτε την πιθανότητα να σου επιστραφούν τα κλοπημαία?
Πήγα στην Βαρκελώνη και σε κάθε γωνία είχε κάμερα και σε κάθε πλατεία κλούβα. Ληστέψαν 2 άτομα από την παρέα μου. Η κάμερα μας προσέφερε ασφάλεια?
Το λες και μόνος σου απο την στιγμή που δεν τηρείτε το νομοσχέδιο απο ποιόν μπορείς να ζητήσεις ευθύνες?
Ποιός μίλησε για νόμους που αλλάζουν σε μια νύχτα???
Όταν ο υπουργός γράφει τον νόμο στα παλιά του τα παπούτσια να του πούμε και μπράβο? Υπάρχει αρχή που έπρεπε να πει το ΟΚ και απλά την προσπεράσανε. Εμένα δε με αφήνει αδιάφορα αυτό. Αντίθετα με κάνει να πιστεύω πως η κυβέρνηση κινείται όπως θέλει πέρα από νόμους. Λέω κάτι παράλογο? Η χρήση των καμερών στις πορείες ήταν παράνομη.

Στην πορεία πήγαν 100.000 άτομα τι μπορεί να κάνει σε αυτούς η αστυνομία? Να του καταγράψει και να τους την έχει στημένη για την επόμενη φορά? Δεν νομίζω ότι κανένας απο αυτούς που πήγαν στην πορεία το είχε κρυφό οπότε ποιός ο λογος να μην σε καταγράψει η κάμερα?
Αν έπιαναν 10 κουκουλοφόρους και τους έστελναν αυτόφωρο για καταστροφές ξένης περιουσιάς δεν θα δικαιολογούσε την παρουσιά της εκεί η κάμερα?
Γιατί αυτούς τους 10 κουκουλοφόρους, μπορούσαν να τους πιάσουν άλλες πόσες φορές και δεν το κάνανε. Στο συλλαλητήριο θα πιάναν άτομα που φοράν κουκούλα και μετά θα κρυφτούν στα στενά?? Και όλα αυτά με την κάμερα? Προφάσεις βρίσκου για να έχουν πατήματα για μελλοντικές πράξεις. Οι κάμερες χρησιμοποιήθηκαν αναίτια και σίγουρα παράνομα.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:32, 14-12-07:

Το να μπορει καποιος να κυκλοφορει ελευθερα χωρις να τον εποπτευουν ειναι ενα απο τα δικαιωματα ενος πολιτη σε μια δημοκρατικη χωρα.
Εμενα αυτο που με απασχολει, ειναι οτι εαν δεχτουμε ενα τετοιο μετρο, τοτε θα εχουμε και συνεχεια...σιμπλ ας δατ...
Και στην τελικη, γιατι να κανουν οι καμερες τη δουλεια που θα επρεπε να κανουν οι αστυνομικοι?
Ελευθερία έχεις τώρα που πρέπει να κλειδαμπαρώνεσε στο σπίτι σου για να μην στο ληστέψουν ή να μην τολμάς να κυκλοφορείς σε κάποιες περιοχές?
΄Δεν πειράζει να βιάσουν κάποια κοπέλα δηλαδή αρκεί να μην νιώσει ότι την κατασκοπέυουν>
Οι κάμερες βοηθούν την δουλειά της αστυνομίας και την κάνουν πιο αποδοτική, δεν την αντικαθηστούν και σε μία πόλη 5.000.000 κατοίκων ξέρεις πόσους αστυνομικούς θές για να την αστυνομέυσουν σωστά?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 15:33, 14-12-07:

Ποια είναι η διαφορά όταν σε εποπτεύει η κάμερα από το να σε εποπτεύει ο αστυνομικός;
Ισα ίσα που η κάμερα θα είναι πάντα εκεί και θα καταγράφει, αν συμβεί κάτι ύποπτο.
Επίσης θα το πάω και λίγο παραπέρα.
Λέτε οτι "αν δεχτείτε αυτό το μέτρο......"
Δηλαδή αν δεν το δεχτείτε, τι θα γίνει; Υπήρξε ποτέ απόφαση κυβερνήσεως που δεν έγινε νόμος του κράτους;
Τα ίδια έλεγαν και πέρσι οι καταληψίες μαθητές και φοιτητές.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:38, 14-12-07:

Και όταν λέμε κατάχρηση, τι μπορεί να εννοούμε;
Αυτο που λεει η λεξη ντεντχεντ....
Η χρηση αυτων περαν της εξαρχης οριοθετημενης και "υποτιθεμενης" χρησης τους
Δε με εχουν πεισει για τις ανιδιοτελεις τους προθεσεις..
Αλλωστε εγω το ολο θεμα το αντιλαμβανομαι τελειως διαφορετικα...ειναι για μενα θεμα αρχων..

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 15:40, 14-12-07:

Αυτο που λεει η λεξη ντεντχεντ....
Η χρηση αυτων περαν της εξαρχης οριοθετημενης και "υποτιθεμενης" χρησης τους
Δε με εχουν πεισει για τις ανιδιοτελεις τους προθεσεις..
Αλλωστε εγω το ολο θεμα το αντιλαμβανομαι τελειως διαφορετικα...ειναι για μενα θεμα αρχων..
Εννοούσα κάποιο παράδειγμα...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:48, 14-12-07:

Επίσης θα το πάω και λίγο παραπέρα.
Λέτε οτι "αν δεχτείτε αυτό το μέτρο......"
Δηλαδή αν δεν το δεχτείτε, τι θα γίνει; Υπήρξε ποτέ απόφαση κυβερνήσεως που δεν έγινε νόμος του κράτους;
Τα ίδια έλεγαν και πέρσι οι καταληψίες μαθητές και φοιτητές.
Μα οχι βεβαια..η κυνβερνησουλα μας αυτο που θελει να κανει, θα το κανει. Εγω ομως δεν διατιθεμαι να "συνυπογραψω".
Δεν περιμενα και κατι αλλο απο μια δεξια κυβερνηση αλλωστε...
Ειδες ομως, οτι αυτα που ελεγαν καταληψιες, τα λενε και αλλοι...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 15:55, 14-12-07:

Μα οχι βεβαια..η κυνβερνησουλα μας αυτο που θελει να κανει, θα το κανει. Εγω ομως δεν διατιθεμαι να "συνυπογραψω".
Δεν περιμενα και κατι αλλο απο μια δεξια κυβερνηση αλλωστε...
Ειδες ομως, οτι αυτα που ελεγαν καταληψιες, τα λενε και αλλοι...
Συγνώμη βρε Νεράιδα, αλλά δεν είδα να σου ζητήσει και κανείς να συνυπογράψεις, και ούτε και δέχομαι οτι το θέμα είναι κομματικό. Αν έρθει δηλαδή μια άλλη κυβέρνηση, θα καταργήσει τις κάμερες;
Τι σημασία έχει πια τι έλεγαν και τι λένε και οι άλλοι; Ολα αυτά για τα οποία διαμαρτύρονταν, είναι πλέον νόμος του κράτους.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:12, 14-12-07:

Πφφφφφ, ελα τωρα καταλαβαινεις φανταζομαι πως χρησιμοποιησα τη λεξη "συνυπογραφω". Να μην εξηγω και αυτο.(εξου και τα εισαγωγικα που χρησιμοποιησα πριν)
Κατα τ' αλλα, δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω. Εχω αρχισει ηδη να επαναλαμβανομαι...
Απλα το βλεπουμε το θεμα απο διαφορετικη μερια...ή μαλλον διαφερουμε στο "βαθος"

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:39, 14-12-07:

Για να τελειωνουμε με κουκουλοφορους και πορειες : Αν ηθελαν να τους εχουν πιασει , θα τους ειχαν πιασει, ξερουν και ονοματα και τροπους. Μη δεχομαστε σαν δικαιολογιες και οτι να ναι τωρα...

Mα θεωρώ οτι η διαφορά είναι αυτονόητη. Θέλουμε να υπάρχουν κάμερες στο δρόμο για τη δημόσια ασφάλεια του πολίτη. Μέσα στο σπίτι μας δεν κινδυνεύουμε σε τέτοιο βαθμό ώστε να το παρακολουθούν οι αρχές, εκεί μπορείς να προστατευθείς με άλλα μέσα.
Δεν ειπα ΜΕΣΑ στο σπιτι. Στη γειτονια.

Καλο, αρκει να τηρειται, γιατι για να γινει θα πρεπει να ξημεροβραδιαζονται στα μονιτορ και να τα ελεγχουν ολα.

Συμφωνω και αυτο ανεφερα και νωριτερα. Υπαρχουν και πολεις με χαμηλη εγκληματικοτητα, που δεν οφειλεται σε καμερες.

Ελευθερία έχεις τώρα που πρέπει να κλειδαμπαρώνεσε στο σπίτι σου για να μην στο ληστέψουν ή να μην τολμάς να κυκλοφορείς σε κάποιες περιοχές?
΄Δεν πειράζει να βιάσουν κάποια κοπέλα δηλαδή αρκεί να μην νιώσει ότι την κατασκοπέυουν>
Μα το βιασμο δε θα τον αποφυγει. Και γιατι η καμερα δεν εχει λειζερ επανω, αλλα και γιατι ο βιαστης θα καλυφθει.

Αν δεν ειστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ για κατι που θελει να κανει το κρατος, το ασφαλες ειναι να ειστε επιφυλακτικοι και καχυποπτοι. Μιλαμε για κυβερνησεις, πολιτικους, ελεγχο και χειραγωγηση. Δε μιλαμε για μενα και για σενα τους γειτονες που νοιαζομαστε πραγματικα.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 17:04, 14-12-07:

και
Μα το βιασμο δε θα τον αποφυγει. Και γιατι η καμερα δεν εχει λειζερ επανω, αλλα και γιατι ο βιαστης θα καλυφθει.
Ναι αλλα όσο κυκλοφορεί σε περιοχή που την καλύπτουν κάμερες πιθανόν να μην τολμήσει να το κάνει με τον φόβο της σύλληψης.
Πόσο χαζός πρέπει να είναι ο άλλος να πάει να επιτεθεί σε κάποιον την ώρα που τον καταγράφει μια κάμερα η οποία μπορεί να ειδοποιήσει ένα περιπολικό το οποίο μπορεί να έιναι και στο πιο πάνω στενό??

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 17:07, 14-12-07:

Πήγα στην Βαρκελώνη και σε κάθε γωνία είχε κάμερα και σε κάθε πλατεία κλούβα. Ληστέψαν 2 άτομα από την παρέα μου. Η κάμερα μας προσέφερε ασφάλεια?

Εκεί τουλάχιστον υπάρχει και η περίπτοση αναγνώρισης του δράστη ενώ εδώ χωρίς κάμερα δύσκολο έως απίθανο.

Όταν ο υπουργός γράφει τον νόμο στα παλιά του τα παπούτσια να του πούμε και μπράβο? Υπάρχει αρχή που έπρεπε να πει το ΟΚ και απλά την προσπεράσανε. Εμένα δε με αφήνει αδιάφορα αυτό. Αντίθετα με κάνει να πιστεύω πως η κυβέρνηση κινείται όπως θέλει πέρα από νόμους. Λέω κάτι παράλογο? Η χρήση των καμερών στις πορείες ήταν παράνομη.

Δεν εξετάζουμε την νομιμότητα της κάμερας, αυτό είναι άλλο, μιλάμε για την επιβολή τους και την χρησιμότητα, το νομοθετικό πλαίσιο έχει τόσες τρύπες όσο και το σφουγγάρι.

Γιατί αυτούς τους 10 κουκουλοφόρους, μπορούσαν να τους πιάσουν άλλες πόσες φορές και δεν το κάνανε. Στο συλλαλητήριο θα πιάναν άτομα που φοράν κουκούλα και μετά θα κρυφτούν στα στενά?? Και όλα αυτά με την κάμερα? Προφάσεις βρίσκου για να έχουν πατήματα για μελλοντικές πράξεις. Οι κάμερες χρησιμοποιήθηκαν αναίτια και σίγουρα παράνομα.

Μπορεί να εντοπίσει ομάδες ατόμων που πλησιάζουν προς την πορεία και να τους αναχαιτήσει πριν φτάσουν ή να του παρακολουθήσει μετά που θα απομακρηνθούν.
Αν υπήρχαν κάμερες στα στενά που θα κρύβονταν οι κουκουλοφόροι?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:17, 14-12-07:

Ναι αλλα όσο κυκλοφορεί σε περιοχή που την καλύπτουν κάμερες πιθανόν να μην τολμήσει να το κάνει με τον φόβο της σύλληψης.
Πόσο χαζός πρέπει να είναι ο άλλος να πάει να επιτεθεί σε κάποιον την ώρα που τον καταγράφει μια κάμερα η οποία μπορεί να ειδοποιήσει ένα περιπολικό το οποίο μπορεί να έιναι και στο πιο πάνω στενό??
Σε αυτη την περιπτωση δε μιλαμε για χαζο αλλα για αρρωστο...
Ασε που δεν πιστευω οτι δεν υπαρχουν χαζοι, που εαν ειναι να κανουν κατι θα το κανουν και ας ξερουν οτι παρακολουθουνται...
Λιγοι ειναι αυτοι που στις εθνικες οδους τρεχουν ανω του επιτρεπομενου οριου ταχυτητας, παρολο που γνωριζουν για την υπαρξη των ρανταρ?!
Και για να καταλαβω, δηλαδη θα υπαρχει καποιος, που θα παρακολουθει τις καμερες 24 ωρες το 24ωρο??

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:25, 14-12-07:

Και για να καταλαβω, δηλαδη θα υπαρχει καποιος, που θα παρακολουθει τις καμερες 24 ωρες το 24ωρο??
Οχι βέβαια. Οταν όμως δηλωθεί ένα συμβάν, θα υπάρχει η δυνατότητα η αστυνομία να ανατρέχει στο υλικό της κάμερας, μήπως και έχει καταγραφεί κάτι σχετικό.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:19, 14-12-07:

Και χαζοι υπαρχουν, αλλα και αρρωστοι οπως ειπωθηκε. Και αν δεν ειναι χαζος , απλα θα καλυψει το προσωπο, ή θα επιτιθεται σε περιοχες χωρις καμερα.

Οχι βέβαια. Οταν όμως δηλωθεί ένα συμβάν, θα υπάρχει η δυνατότητα η αστυνομία να ανατρέχει στο υλικό της κάμερας, μήπως και έχει καταγραφεί κάτι σχετικό.
Επαναλαμβανω οτι εφοσον μιλαμε για καμερες σε συγκεκριμενα σημεια, δεν υφισταται αυτο που λετε για την εγκληματικοτητα, γιατι τα σημεια θα ειναι λιγα, συγκεκριμενα, και γνωστα. Και σιγουρα οχι παντου.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:21, 14-12-07:

Επαναλαμβανω οτι εφοσον μιλαμε για καμερες σε συγκεκριμενα σημεια, δεν υφισταται αυτο που λετε για την εγκληματικοτητα, γιατι τα σημεια θα ειναι λιγα, συγκεκριμενα, και γνωστα. Και σιγουρα οχι παντου.
Αυτό δεν αλλάζει τον ισχυρισμό μου. Τι ακριβώς δηλαδή δεν υφίσταται;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:22, 14-12-07:

Οτι θα δουμε καποια σημαντικη μειωση της. Και πιθανοτατα η μειωση που θα δουμε, θα ειναι πολυ μακρια απο το να δικαιολογει να εχουμε το ματι του Σάουρον απο πανω μας συνεχεια.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:30, 14-12-07:

Οτι θα δουμε καποια σημαντικη μειωση της. Και πιθανοτατα η μειωση που θα δουμε, θα ειναι πολυ μακρια απο το να δικαιολογει να εχουμε το ματι του Σάουρον απο πανω μας συνεχεια.
Αδιάβαστο σε βρίσκω.
Εγώ είπα οτι έστω κι ένας κακοποιός αν συλληφθεί, το μέτρο θα είναι επιτυχημένο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:37, 14-12-07:

Δεν απαντησα τι ισχυριστηκες, αλλα τι πιστευω οτι δεν υφισταται, σχετικα με την εγκληματικοτητα. Νομιζα οτι δεν αναφεροσουν στη δικη σου φραση. Την οποια δεν σχολιασα γιατι με καλυψε ο maiκ.

Ενας κακοποιος συλλαμβανεται και τωρα. Οπως ειπα και πριν, ας λειτουργησει πρωτα η αστυνομια οπως πρεπει, και μετα συζηταμε αν χρειαζεται κατι αλλο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους