Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,364 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θέλουν οι γυναίκες;

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:47, 20-04-09:

Μου αρέσει που στο θέμα έχουν δημιουργηθεί δυο διαμετρικά αντίθετες ομάδες. Για ένα θέμα τόσο αυθαίρετο, πως μπορεί η αλήθεια να είναι είτε άσπρη είτε μαύρη;

Μια εύκολη και πρόχειρη προσέγγιση είναι να εξεταστεί το θέμα σε δυο τομείς. Δεν μπορεί να ισχύουν τα ίδια κριτήρια αν μιλάμε απλά για ερωτική σχέση με το μιλάμε για κάτι πιο πολύπλοκο όπως αγάπη, ερωτική συντροφικότητα κτλ . Μπορεί να έρθει με φτύσει όποια γυναίκα όταν ένιωσε λαγνεία για έναν άντρα δεν επηρεάστηκε από σωματότυπο ή από κοινωνικό γόητρο κτλ. Όπως επίσης μπορεί να έρθει να με φτύσει όποια γυναίκα ένιωσε κάτι πιο πολύπλοκο για κάποιον και δεν επηρεάστηκε από το εγώ του.

Πάντως το θεωρώ εντελώς ηθική δυστοπία να θεωρούμε ότι σε μια ερωτική πράξη δεν πρέπει να μας ενδιαφέρουν κριτήρια που μερικοί τα αποκαλούν «φτηνά». Είναι μια πράξη ομορφιάς, πόθου. Μου είναι, λοιπόν, αδιανόητο να πιστέψω ότι αυτή η πράξη θα συνεχίσει να είναι το ίδιο χωρίς αυτά τα κριτήρια.

Από την άλλη έχουμε, ωστόσο, την δεύτερη κατάσταση όπου εκεί μιλάμε για ταίριασμα ανθρώπων σε επίπεδο συντροφικότητας . Ω ναι εδώ είμαστε καθαρά σε μια πνευματική χροιά και παίζουμε με τελείως διαφορετικά κριτήρια. Εδώ ίσως να έχει νόημα να αποκαλούμε «φτηνά» τα παραπάνω κριτήρια.

Δυστυχώς εδώ αξίζει να σημειωθεί η επιρροή μιας βιολογικής ανάγκης, την ανάγκη της αναπαραγωγής. Αν μελετήσουμε την αναπαραγωγική συμπεριφορά του ζωικού βασιλείου θα εκπλαγούμε από την κυνικότητα. Για παράδειγμα, η θηλυκή γάτα όταν είναι σε οίστρο βγάζει τις χαρακτηριστικές κραυγές, μαζεύονται οι γάτοι και όποιος καταφέρει να κυριαρχήσει στον χώρο αυτό είναι και ο «εκλεκτός». Αυτός είναι τρόπος όπου γίνεται η επιλογή με βάση την ισχύ των γονιδίων, αρά ικανοτήτων.

Κατά την γνώμη μου έχω παρατηρήσει δυο κατά την γνώμη μου τραγικά λάθη που κάνει ο άνθρωπος στην διαλογή του συντρόφου όπου θα καλύψει την ανάγκη της αναπαραγωγής. Το πρώτο λάθος είναι ότι η επιλογή γίνεται με βάση με την πρώτη ομάδα κριτηρίων με αποτέλεσμα να μην υπάρχει διαχρονική αξία δεσμού και το δεύτερο λάθος είναι ότι η επιλογή γίνεται με βάση την δεύτερη ομάδα κριτηρίων με αποτέλεσμα ο δεσμός να είναι «άσχημος» με έντονα χαρακτηριστικά ρουτίνας, μιζέριας κτλ. Αρά θεωρώ ότι η «αλήθεια» βρίσκεται κάπου στην μέση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 08:04, 20-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Καθόλου δικές μου εικασίες. Όπως ανέφερα μέσω του ωραίου στίχου των Zeppelin πολλές φορές κάποιες λέξεις μπορούν να ερμηνευτούν με δύο τουλάχιστον τρόπους. Δυστυχώς έχω ακούσει πολλές γυναίκες να λένε τις ίδιες λέξεις και να εννοούν εκείνα που έθεσα ως ερωτήματα. Χαίρομαι που εσύ τα βλέπεις αλλιώς.

Παρακαλώ!
Δε διαφωνώ ότι υπάρχουν πολλές γυναίκες που θα σήκωναν σημαία ό,τι έγραψα, επαυξάνοντας ότι "τσουρέκια πια, όλοι μαμάκηδες είναι, μην του πω εγώ να πάμε μία εκδρομή θα πει ότι έχει τρεις μήνες να δει τους δικούς του, μπλα μπλα". Αλλά όπως είπες, κάποιοι απλά το βλέπουμε αλλιώς.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μπορείτε να ζητάτε ό,τι θέλετε από τους άνδρες αλλά ΜΗΝ το λέτε σαν να μιλάτε δια στόματος όλων των γυναικών, διότι προσβάλλετε πολλές άλλες γυναίκες που δεν σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο.

There I said it, και χωρίς υπονοούμενα.
Και μόνο ο τίτλος του θέματος, "τι θέλουν οι γυναίκες σήμερα", ωθεί σε χοντροκομένες γενικεύσεις. Προσωπικά έκανα μία απόπειρα για γενικευμένη διαπίστωση, χωρίς να αναφέρω πουθενά αν με εκφράζει αυτό, αν πρόσεξε κανείς. Δε ρωτάει το θέμα "τι θέλει η Σούλα, η Μίκα και η Λενιώ"... Κοινώς αν κάποιος πει τι πιστεύει ότι θέλουν οι γυναίκες (κάτι πολύ κατάλληλο για υστερικές 'αστείες' σειρές της τηλεόρασης ή στερεοτυπικές ποπ-κορν ταινίες κι όχι βάσιμο διάλογο, if u ask me), δε σου βάζει λόγια στο στόμα αλλά αποπειράται να εκφράσει μία πλειοψηφία.

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Μου αρέσει που στο θέμα έχουν δημιουργηθεί δυο διαμετρικά αντίθετες ομάδες. Για ένα θέμα τόσο αυθαίρετο, πως μπορεί η αλήθεια να είναι είτε άσπρη είτε μαύρη;

... Αρά θεωρώ ότι η «αλήθεια» βρίσκεται κάπου στην μέση.
Agree, μιας και...:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ναι, αλλά όλες οι συνεπαγωγές που παρέθεσες είναι δικές σου εικασίες.
Ξέρεις, υπάρχει συχνά και μέση οδός, κανείς δεν είπε ότι οι άνδρες είναι κοάλα που πρέπει να γραπωθούν από κάποιον κορμό....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 20-04-09 στις 08:20.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:06, 20-04-09:

ναι αλλά κάποιο φύλο υπερέχει αριθμητικά έναντι του άλλου οπότε κάποιοι περισσεύουν.Για να λες ότι είναι έτσι απλά , μάλλον με κλήρο θα γίνεται ε ;

Sex ratio: at birth: 1.07 male(s)/female
under 15 years: 1.06 male(s)/female
15-64 years: 1.02 male(s)/female
65 years and over: 0.78 male(s)/female
total population: 1.01 male(s)/female (2008 est.)

Definition: This entry includes the number of males for each female in five age groups - at birth, under 15 years, 15-64 years, 65 years and over, and for the total population. Sex ratio at birth has recently emerged as an indicator of certain kinds of sex discrimination in some countries. For instance, high sex ratios at birth in some Asian countries are now attributed to sex-selective abortion and infanticide due to a strong preference for sons. This will affect future marriage patterns and fertility patterns. Eventually, it could cause unrest among young adult males who are unable to find partners.

αρα ειμαστε ουσιαστικα ενα προς ενα,με τα αρσενικα αμυδρα παραπανω....
οποτε......η φυση μας θελει τα ποιο μονογαμικα απο τα άλλα ζωα...απλα μαθηματικα...
1-1 κανουν ερωτευονται,κανουν παιδια,οικογενεια...τα λιγο περισσοτερα αρσενικα ειναι κυριως λογω ριξιματος θηλυκων πριν τη γεννα για κοινωνικους λογους κλπ...
κοινως δεν υπαρχουν παραπανισιοι.....φτανει να βρουμε το συμπληρωματικο μας-ταιρι μας...κατι που ειναι κυνηγι μιας ζωης.....αλλα και υπερτατος στοχος για μια πραγματικα ευτυχισμενη ζωη...

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...s_by_sex_ratio

αμα δειτε ατο παραπανω την Ελλαδα,θα δειτε ότι για ηλικια 15-65 η αναλογια ανδρων γυναικων ειναι 1 !οποτε μην ψαχνετε για περισσια...ορματε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 20-04-09 στις 09:18.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:19, 20-04-09:

αρα ειμαστε ουσιαστικα ενα προς ενα,με τα αρσενικα αμυδρα παραπανω....
οποτε......η φυση μας θελει τα ποιο μονογαμικα απο τα άλλα ζωα...απλα μαθηματικα...
1-1 κανουν ερωτευονται,κανουν παιδια,οικογενεια...τα λιγο περισσοτερα αρσενικα ειναι κυριως λογω ριξιματος θηλυκων πριν τη γεννα για κοινωνικους λογους κλπ...
κοινως δεν υπαρχουν παραπανισιοι.....φτανει να βρουμε το συμπληρωματικο μας-ταιρι μας...κατι που ειναι κυνηγι μιας ζωης.....αλλα και υπερτατος στοχος για μια πραγματικα ευτυχισμενη ζωη...
λολ σοβαρα?

πως εξηγεις τοτε τον φυλετικο διμορφισμο των ανθρωπων?

πως εξηγεις το αναλογικα μεγαλο μεγεθος ορχεων στους αρσενικους ανθρωπους?

πως εξηγεις τα κριτηρια επιλογης συντροφου?

στα περισοτερα ζωα η αναλογια αρσενικου θυλικου ειναι 1-1 πως θα μπορουσε να ΜΗΝ ειναι αλλωστε, ειναι 50-50 τι θα γενηθει το βρεφος. Ασχετο που σε πολλα ζωα τα αρσενικα παιθαινουν σαν τις μυγες λογο του οτι μπαινουν σε μεγαλυτερο κινδυνο. Για δες την αναλογια αρσενικων θυλικων μετα το Β παγκοσμιο πολεμο...

wake up and smell the fire οι ανθρωποι ΔΕΝ διαφερουν τοσο πολυ απο τους πιθηκους.

καθολου βασικα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:36, 20-04-09:

Ασχετο που σε πολλα ζωα τα αρσενικα παιθαινουν σαν τις μυγες λογο του οτι μπαινουν σε μεγαλυτερο κινδυνο. Για δες την αναλογια αρσενικων θυλικων μετα το Β παγκοσμιο πολεμο...
γιατι οι ανδρες πολεμουσαν στην πρωτη γραμμη....οι γυναικες δεν μπαινουν ποτε στην πρψτη γραμμη ,γιατι απλα μια λιγοτερη γυναικα σημαινει το λιγοτερο 2 παιδια λιγοτερα για την κοινωνια..ενω ενας ανδρας λιγοτερος δεν σημαινει τιποτα...

εδω που ζουμε..ειμαστε ισοι σε πληθυσμο ανδρες γυναικες..αλλη μια φυσικη ενδειξη ισοτητας..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:42, 20-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
θα σου πω εγω τι θελουν οι γυναικες:p!
θελουν ασφαλεια, λεφτα, σοβαροτητα στις καταστασεις που πρεπει, να παιρνει ο αλλος πρωτοβουλιες, να μη ξεχναει γενεθλια/επετειους κ.ο.κ., καλους τροπους και να ης θυμιζεις οτι εισαι Ο αντρας! μια δυναμικοτητα ενα αντριλικι ρε παιδακι μου! και τρυφεροτητα σαφως.... προσωπικα πιστευω οτι το θεμα εμφανιση για τη γυναικα παιζει ελαχιστο ως μηδαμινο ρολο... ολα ειναι θεμα του ''αερα'' που εκπεμπεις!!
Αρχική Δημοσίευση από Vintage
αυτο που θελουν οι γυναικες απο τους αντρες ειναι να ειναι Πλουσιοι Ωραιοι να Γυμναζονται να μην στηριζονται στους γονεις τους να πληρωνουν τα Ψωνιαα!!και το συμαντηκοτερο?? ικανοποιητικοι στο κρεβατι!

[..]
πρέπει να το πάρω απόφαση, δεν είμαι γυναίκα .-

απλά για μένα, σταματάνε σε άλλα πιο ανόητα πράγματα τα θέλω μου
Σεβασμός για παράδειγμα, να είναι καλός πατέρας, να μην είναι καταπιεστικός
Αν ήμουν έξυπνη, θα ήμουν απλά όμορφη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 23-04-09 στις 07:55. Αιτία: Merge
13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:58, 01-05-09:

Τι θέλουν οι γυναίκες σήμερα;
Δεν ξέρουν και οι ίδιες, μα δεν πρόκειται να σταματήσουν σε τίποτα μέχρι να το αποκτήσουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:06, 02-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Αν ήμουν έξυπνη, θα ήμουν απλά όμορφη
μεταφραση ;

Δυστυχως η φραση που ειπε ο Ρεμπ, ειναι τελικα διαχρονική. Ισως η γυναικα ειναι σκοπιμα κατασκευασμενη ετσι, για να ισχυει οτι η εντροπια συνεχως αυξανεται συνολικα στο συμπαν.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vintage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vintage
H Vintage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Vintage MaDe In ChInA :PP έγραψε στις 05:42, 02-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Και τι θα πρέπει να έχουν αυτές οι γυναίκες που τα θέλουν όλα αυτά;
εξυπναδα και να ξερουν πως να φερονται απλα!α και να ειναι και εμφανισιμες !γτ ο καθενας οσο και αν δεν το θελουν μερικες το πρωτο που κοιταει για να ερθει να σου μιλησει ειναι αρχικα η εμφανιση!

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 00:03, 04-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Vintage
αυτο που θελουν οι γυναικες απο τους αντρες ειναι να ειναι Πλουσιοι Ωραιοι να Γυμναζονται να μην στηριζονται στους γονεις τους να πληρωνουν τα Ψωνιαα!!και το συμαντηκοτερο?? ικανοποιητικοι στο κρεβατι!
Πες τα χρυσόστομη όχι παίζουμε , σε γκόλντεν βγαίνει ? Ή να πάρω αμέρικαν εξπρες τι μου προτείνεις ?
ικανοποιητικοι στο κρεβατι!
Έλα μωρέ αυτό μπορούσες να το παρακάμψεις σιγά τώρα , όσο να ʽναι έναν στρατό θα τον έχουν περάσει οπότε ένα στρώσιμο θα ξέρουν να του κάνουν …
Αρχική Δημοσίευση από love_angel
θα σου πω εγω τι θελουν οι γυναικες:p!
θελουν ασφαλεια, λεφτα, σοβαροτητα στις καταστασεις που πρεπει, να παιρνει ο αλλος πρωτοβουλιες, να μη ξεχναει γενεθλια/επετειους κ.ο.κ., καλους τροπους και να ης θυμιζεις οτι εισαι Ο αντρας! μια δυναμικοτητα ενα αντριλικι ρε παιδακι μου! και τρυφεροτητα σαφως.... προσωπικα πιστευω οτι το θεμα εμφανιση για τη γυναικα παιζει ελαχιστο ως μηδαμινο ρολο... ολα ειναι θεμα του ''αερα'' που εκπεμπεις!!
Ον / οφ θα έχει ?
Με μπαταρίες θα είναι ή με ρεύμα ?

Τελικά , το ξανασκέφτηκα με βλέπω καλύτερα να παίρνω ένα ρομποτάκι από του Ζαχαριά …

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
επίσης και η ανάγκη να ξεφύγεις από την ξεφτίλα είναι συνυφασμένη με το φαινόμενο της υπάρξεως(ανεξάρτητα αν το ξέρει αυτό ή όχι η ύπαρξη)
Μπα μη το λες , τις περισσότερες φορές είναι συνυφασμένο με το φαινόμενο της " ανυπαρξίας " τουτέστιν όσο υπάρχουμε τη ξεφτίλα μας θα τη βλέπουμε ..δυστυχώς …

Τι θέλουν οι γυναίκες σήμερα
Ωχ, τώρα εγώ πρέπει να απαντήσω εξ ονόματος όλων των γυναικών ?

Αδυνατώ κύριε πρόεδρε …
Μήπως να σας κλίνω το ρήμα γενικεύω , γενικεύουμε , πόσοι θα γενικεύσουν απόψε πάλι και πάλι και πάλι και πάλι ….εσένα στο μυαλό έχω και ταξιδεύω …( μαζέψουυυ )

Αλλά ….πάλι γιατί να μην το προσπαθήσω συλλέγοντας λεγόμενα όχι μόνο από το φόρουμ αλλά και από συζητήσεις , κουβεντολόγια μετά από βαθυστόχαστες βραδιές όπου η βρόχα έπεφτε ραιτ θρου και το ουίσκι …ραιτ ιν ….

….. να με σέβεται , να με υπολογίζει , να με στηρίζει , να στέκεται δίπλα μου και στα δύσκολα , να μη με καταπιέζει , να με ποθεί , να με καταλαβαίνει , να μου δείχνει την όμορφη πλευρά όταν όλα σκοτεινιάζουν και αγχώνομαι , να χαίρεται όταν χαίρομαι , να μη μου κρατάει κακία όταν γίνομαι " λίγη " από τις δυσκολίες της ζωής ,να είναι και φίλος μου και εραστής μου , να με αντέχει , να με προσέχει … να … να … να…
Ουφ ….

Όμως τώρα που το ξανασκέφτομαι ακριβώς τα ίδια δεν θα ήθελε και ένας άντρας από μια γυναίκα ?
Κι όλα αυτά αν θυμάμαι καλά συνήθως τα περικλείω σε μια λέξη , μόνο που τώρα δεν μου έρχεται εύκολα στο μυαλό ….

Χμ !

Α, ναι ! Θυμήθηκα !

Να με αγαπάει . Πολύ

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,302 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:20, 05-05-09:

Αν μπορούσα να συλλέξω δύο χαρακτηριστικά που ζητάνε όλες οι γυναίκες θα ήταν αγάπη και τρυφερότητα. Κατά τα άλλα περί ορέξεως ουδείς ο λόγος, τουτέστιν τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό. Πάντως ένα είναι σίγουρο: για κάθε άνθρωπο υπάρχει ένα ταίρι.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 09:29, 05-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
για κάθε άνθρωπο υπάρχει ένα ταίρι.
Και 2 μη σου πω..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mcguirefan07

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mcguirefan07
H mcguirefan07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H mcguirefan07 Αλλαγες παιδακι μου. Αλλαγες. έγραψε στις 19:32, 09-06-09:

Λοιπόν, για να απαντήσω στους αντρες της παρέας που πιστεύουν οτι οι γυναίκες δεν ξέρουν τι θέλουν, μάλλον παιδιά γνωρίσατε τις λάθος γυναίκες. Ξέρω κοπέλες που ξέρουν τι ψάχνουν ή αντίστοιχα ξέρουν τι να κάνουν, τι να ζητήσουν από κάποιον και αν δεν το πάρουν έχουν τα κότσια να σηκωθούν να φύγουν.
Ναι, υπάρχουν και αλλες που το σκέφτονται λίγο παραπάνω. Θα τις ελεγα αναποφάσιστες αυτές.. Χαχα..

Και να θέσω το δικό μου ερώτημα παύλα γενική απορία: Γιατί όταν εσεις οι αντρες ενδιαφέρεστε για κάποια, δεν ρίχνετε τον εγωισμό σας ένα λέβελ, να πάτε να της το πείτε? Γιατι πρέπει πάντα να ψάχνετε τον ΤΡΟΠΟ? Και τελικά να καταλήγετε να μην το πείτε ποτέ? Δεν μπορείτε να καταλάβετε οτι απο σας περιμενουμε.. και μόνο όταν δεν δουμε φως κάνουμε το πρώτο βήμα? Χεμ, δεν ξέρω ήθελα πάντα να το ρωτήσω αυτό.

Παράθεση

Estartu (τρελή κι αλλοπαρμένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Estartu
H τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Estartu (e)friends call me "Jok" .... έγραψε στις 19:52, 09-06-09:

στοργή και προδέρμ

(όλα τα υπόλοιπα μπορούν πλέον να τα αποκτήσουν/δημιουργήσουν/συντηρήσουν και μόνες τους)

και άντε ... προδέρμ έχει και στο σουπερμάρκετ της γειτονιάς ... στοργή όμως πως μπορούν
να μάθουν να προσφέρουν οι κακόμοιροι οι άντρες όταν τόσους αιώνες έχουν μάθει μόνο να την εισπράτουν ??

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 10:25, 10-06-09:

Οχτώ πράγματα που κάνει μια γυναίκα όταν είναι στις μαύρες της.
1.βγαίνει να αγοράσει ρούχα....απαίσια που ποτέ δεν θα φορέσει,
2. πάει και κόβει τα μαλλιά της....και γίνεται μια φρίκη,
3. κοιτιέται στον καθρέπτη..... και ξεσπάει στο πρόσωπο της,
4. το ρίχνει στον ύπνο και στο φαεί.... και μετά πνίγεται στις τύψεις,
5. γράφει πολυσέλιδα γράμματα.... που καταλήγουν στα σκουπίδια,
6. τηλεφωνεί στις φίλες τις....και κλείνει μόλις το σηκώσουν,
7. ακούει μελαγχολική μουσική... για να γίνει ακόμα πιο χάλια,
8. κάνει τα πιο απίθανα ερωτήματα.... : και τελικά, τι; .. για να απαντήση όχι.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 11:56, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sagittarius
Καλησπέρα σας.
Είναι καιρός τώρα που με απασχολεί ένα συγκεκριμένο θέμα. Τι είναι αυτό που θέλουν σήμερα οι γυναίκες από τους άντρες?
Ότι κ χθες!!

Να την αλλάξω λίγο την ερώτηση? Τι είναι αυτό που θέλουν οι άντρες από της γυναίκες σήμερα?
Ε αυτό!!

Αγάπη, κατανόηση, ειλικρίνεια, σεβασμό.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μπαμπης5304

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μπαμπης5304
Ο μπαμπης5304 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 94 μηνύματα.

O μπαμπης5304 έγραψε στις 11:23, 23-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Άλλωστε τα "στάνταρ" δεν είναι σταθερά. Εμένα αλλάζουν ανά μήνα!
εμενα αλλαζουν καθε βδομαδα

Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ares
Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Ares έγραψε στις 01:58, 27-06-09:

Αυτά τα οκτώ πράγματα που περιέγραψες σημαίνουν ένα πράγμα:

Υστερία.

Το ερώτημα δεν είναι τί θέλουν οι γυναίκες αλλά τί μπορούν να προσφέρουν.
Στην περίπτωση πολλών γυναικών στην χώρα μας δύσκολα βλέπει κανείς κάτι άλλο πέρα απο εμφάνιση. Κάποιος μάλιστα θα πεί οτι δεν συμβάλλουν ούτε στα θέματα οικογενειακού προγραμματισμού και γεννητικότητας.
Το χειρότερο: ούτε αισθάνονται καν υποχρεωμένες!
Φυσικά είναι πολύ απασχολημένες και δεν προλαβαίνουν για τα παραπάνω αφού συζητούν όλη την ώρα τι..θέλουν απο την ζωή τους και απο τους άντρες.
Πράγματι πλήρης απασχόληση που λέμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 27-06-09 στις 02:02. Αιτία: Ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kloki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kloki
H Kloki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Kloki έγραψε στις 11:22, 17-07-09:

Μμμμμ,δύδκολο...
Γιατί κά8ε άν8ρωπος άρα + κά8ε γυναίκα 8έλι διαφορετικά πράγματα...
Αλλά πιστεύω κάποιον να την καταλαβαίνει λόγω των πολλών αποσχολιών που έχει..

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 12:30, 17-07-09:

"Τι θέλουν οι γυναίκες σήμερα;"

την ηρεμια τους!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:53, 17-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimitral
"Τι θέλουν οι γυναίκες σήμερα;"

την ηρεμια τους!
Ψάξε, ψάξε.. δε θα τη βρεις!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:38, 19-07-09:

Eαν ξερουν τι θελουν, τοτε ειτε δεν ξερουν πως να το αποκτησουν (και παραπονουνται), ή ξερουν αλλά δεν τα καταφερνουν (και παραπονουνται).

Εαν δεν ξερουν τι θελουν, τοτε δεν γινεται να το αποκτησουν. Και φυσικα κακως τα ακουμε εμεις που δεν τα δινουμε. Ποια να δωσουμε αφου δεν ξερετε ποια θελετε.

Επισης, για να παρει καποιος αυτα που θελει, πρεπει να ξερει και να τα αναγνωριζει μπροστα του και να τα εκτιμα. Οι ισορροπιες ειναι λεπτες και αν θεωρουμε πραγματα δεδομενα και δεν τα εκτιμουμε διαρκως οσο τους αξιζουν, θα τα χασουμε.

Φυσικα αυτα ισχυουν και για τα 2 φυλλα, απλά συνηθως οι αντρες θελουν πιο απλα και ξεκαθαρα πραγματα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:25, 19-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Eαν ξερουν τι θελουν, τοτε ειτε δεν ξερουν πως να το αποκτησουν (και παραπονουνται), ή ξερουν αλλά δεν τα καταφερνουν (και παραπονουνται).

Εαν δεν ξερουν τι θελουν, τοτε δεν γινεται να το αποκτησουν. Και φυσικα κακως τα ακουμε εμεις που δεν τα δινουμε. Ποια να δωσουμε αφου δεν ξερετε ποια θελετε.

Επισης, για να παρει καποιος αυτα που θελει, πρεπει να ξερει και να τα αναγνωριζει μπροστα του και να τα εκτιμα. Οι ισορροπιες ειναι λεπτες και αν θεωρουμε πραγματα δεδομενα και δεν τα εκτιμουμε διαρκως οσο τους αξιζουν, θα τα χασουμε.

Φυσικα αυτα ισχυουν και για τα 2 φυλλα, απλά συνηθως οι αντρες θελουν πιο απλα και ξεκαθαρα πραγματα.
Ολως τυχαιως, ακριβως τα ιδια λενε και οι γυναικες για τους ανδρες...

Να κανω μια παρατηρηση...Δεν ξερω τι εχει πιασει τους ανδρες του φορουμ, αλλα συνεχως βλεπω να γινονται απο κεινους αναφορες σε πιθανες και μη διαφορες αναμεσα στα δυο φυλα και παντα μα παντα οι γυναικες να ειναι οι ριγμενες...
Δεν ειμαστε η ριζα ολων των κακων...Ιλεος....

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 20:39, 19-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Δεν ειμαστε η ριζα ολων των κακων...Ιλεος....
Απ'την στιγμη που ειστε ολη η προσοχη του κοσμου θα ειστε και ταυτοχρονα η ριζα ολων των κακων..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:40, 19-07-09:

Αν μια γυναικα ισχυριζεται οτι ειναι το ιδιο απλο, ευθυ και θυμικα σταθερο ον με τον ανδρα, μαλλον ζηλευει. Προσωπικα εχω ακουσει γυναικες να παραδεχονται το γεγονος οτι ειναι πιο πολυπλοκα πλασματα, με περισσοτερες διακυμανσεις (ισως βαζουν το χερι οι ορμονες εδω), και με μεγαλυτερη ταση συναισθηματικης αντιμετωπισης των πραγματων σε βαρος της λογικης. Δεν ειναι κατι σεξιστικό αυτο, ειναι μια παρατηρηση που δυσκολα μπορει να αρνηθει καποιος.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:41, 19-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Απ'την στιγμη που ειστε ολη η προσοχη του κοσμου θα ειστε και ταυτοχρονα η ριζα ολων των κακων..
Δε νομιζω οτι εχουμε ολη την προσοχη.
Τη μοιραζομαστε...

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 20:57, 19-07-09:

Δε νομιζω οτι εχουμε ολη την προσοχη.
Τη μοιραζομαστε...
αα, μην θες να μας φορτωσεις και ευθυνες τωρα..

Εσεις εχετε ολη την προσοχη μας. Επιμενω..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:58, 19-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
αα, μην θες να μας φορτωσεις και ευθυνες τωρα..

Εσεις εχετε ολη την προσοχη μας. Επιμενω..
Ναι οκ, κι εσεις τη δικη μας...
Σε τι ακριβως διαφωνεις?

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 21:11, 19-07-09:

Δεν διαφωνω καπου συγκεκριμενα..

Πιστευω γενικως οτι η προσοχη των αντρων ειναι πιο εντονη πανω στις γυναικες παρα το αντιθετο.

Αν και συμφωνω μαζι σου, σκεφτομαι κυριως και τον βιολογικο παραγοντα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rascal_gd : 19-07-09 στις 21:18.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,302 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:06, 19-07-09:

Η διαφορά άντρα-γυναίκας είναι οτι η γυναίκα δεν ξέρει τι θέλει και προσπαθεί να εξηγήσει αυτό που δεν ξέρει με χίλιους τρόπους, ενώ ο άντρας ξέρει τι θέλει αλλά δεν έχει ούτε έναν τρόπο να το εκφράσει.

Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

O Ares έγραψε στις 22:32, 19-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Η διαφορά άντρα-γυναίκας είναι οτι η γυναίκα δεν ξέρει τι θέλει και προσπαθεί να εξηγήσει αυτό που δεν ξέρει με χίλιους τρόπους, ενώ ο άντρας ξέρει τι θέλει αλλά δεν έχει ούτε έναν τρόπο να το εκφράσει.

Καλό αυτό, μπράβο, συμφωνώ απόλυτα.

Όταν σταματήσουν να αμπελοφιλοσοφούν τότε τα πράγματα θα ομαλοποιηθούν σχεδόν αμέσως.
Αλλά τί λέμε τώρα?
Αυτές είναι αποφασισμένες για να διανύσουν μλεχρι τέλους τον αυτοκαταστροφικό αυτό δρόμο.
Εάν τους τα πείς αυτά τότε γίνεσαι είτε κακός είτε περίεργος είτε οτιδήποτε άλλο.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:45, 19-07-09:

Ωρες ωρες αναρωτιεμαι γιατι θα πρεπει να αναλυθουν τα πλεον αυτονοητα...
Ναι οκ, υπαρχει μια μεριδα ατομων που δεν ξερει τι θελει ή ακομα και να ξερει δεν εχει βρει τον τροπο για να το ζητησει και να το αποκτησει.
Το μεγαλυτερο ομως ποσοστο ξερει ακριβως τι θελει, μονο που το ζηταει απο λαθος ατομα. Διοτι εαν απευθυνομαστε σε λαθος προσωπα, με οποιον τροπο και να το ζητησουμε, δε θα το παρουμε.
Λογικο ειναι οταν προσπαθουμε να παρουμε κατι απο καποιον που δεν μπορει να μας το δωσει να υπαρχουν τα παραπονα που παραπανω αναφερθηκαν και πιστεψτε με δεν εχουν συγκεκριμενο φυλο.
Ας κοιταξουμε τις επιλογες μας και ας αφησουμε κατα μερος τα υπολοιπα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

O Ares έγραψε στις 00:02, 20-07-09:

Ναι αλλά νομίζεις αυτό το περίφημο και αιώνιο:"Το μεγαλυτερο ομως ποσοστο ξερει ακριβως τι θελει, μονο που το ζηταει απο λαθος ατομα"-αυτό το:"το ζηταει απο λαθος ατομα" δεν περιέχει και το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης?

Η ατομική ευθύνη που πάει?
Πάντως όχι περίπατο.......

Be well...

To site είναι γεμάτο απο γυναίκες γι'αυτό πάντα και τα σχόλια μου κρίνονται αυτόματα και με δριμύτητα ώς αρνητικά και πολύ αρνητικά? χα...χα.

Τέλως πάντων...να είστε όλες καλά.....

Αρχική Δημοσίευση από Ares
Ναι αλλά νομίζεις αυτό το περίφημο και αιώνιο:"Το μεγαλυτερο ομως ποσοστο ξερει ακριβως τι θελει, μονο που το ζηταει απο λαθος ατομα"-αυτό το:"το ζηταει απο λαθος ατομα" δεν περιέχει και το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης?

Be well...
Εννοώ ότι έχουν ευθύνη και τα κορίτσια μας για τις όποιες επιλογές τους, έτσι δεν είναι?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 20-07-09 στις 00:54. Αιτία: merge
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:19, 20-07-09:

Be well...
Δες καλυτερα τι εχω γραψει..

Ας κοιταξουμε τις επιλογες μας και ας αφησουμε κατα μερος τα υπολοιπα...
Εννοώ ότι έχουν ευθύνη και τα κορίτσια μας για τις όποιες επιλογές τους, έτσι δεν είναι?
Κοιτα πρεμουρα που εχεις με τις γυναικες...
Δες καλυτερα τον ανθρωπο και ασε κατα μερος τα φυλα...

Σαφως κι ολοι ειμαστε υπευθυνοι για τις επιλογες μας...ανδρες γυναικες...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 20-07-09 στις 00:52. Αιτία: merge
Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

O Ares έγραψε στις 22:10, 21-07-09:

Δες καλυτερα τι εχω γραψει..

Κοιτα πρεμουρα που εχεις με τις γυναικες...
Δες καλυτερα τον ανθρωπο και ασε κατα μερος τα φυλα...

Σαφως κι ολοι ειμαστε υπευθυνοι για τις επιλογες μας...ανδρες γυναικες...

Ελα ρε Νεράϊδα, μα με ποιούς να έχω πρεμούρα δηλαδή?
Οι γυναίκες είναι το θέμα. Αλλά και εσύ είσαι αρνητική, εγώ δεν ήρθα εδώ να αντιπαρατεθώ και ειδικά με γυναίκες. Είναι βαρετό πια γι'αυτά τα θέματα να αντιπαρατίθεσαι αλλά την τράπουλα πάντα την μοίραζαν οι γυναίκες, τι να κάνουμε τώρα?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:47, 22-07-09:

Οι γυναίκες πρέπει να κλείσουν λίγο το στόμα για να ακούσουν τις ανάγκες του άντρα, κι ο άντρας πρέπει να ανοίξει το στόμα του για να πει τις ανάγκες του. Τότε η ζωή θα ήταν καλύτερη.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:22, 22-07-09:

Ελα ρε Νεράϊδα, μα με ποιούς να έχω πρεμούρα δηλαδή?
Οι γυναίκες είναι το θέμα. Αλλά και εσύ είσαι αρνητική, εγώ δεν ήρθα εδώ να αντιπαρατεθώ και ειδικά με γυναίκες. Είναι βαρετό πια γι'αυτά τα θέματα να αντιπαρατίθεσαι αλλά την τράπουλα πάντα την μοίραζαν οι γυναίκες, τι να κάνουμε τώρα?
Κανοντας την ερωτηση, δινεις και την απαντηση...
Δεν υπαρχει μηνυμα σου σε αυτο το φορουμ οπου να μη γραφεις τα χειροτερα για τις γυναικες. Μπορει να ισχυριζεσαι οτι δεν ειναι σκοπος σου οι αντιπαραθεσεις με γυναικες, αλλα τα γραφομενα σου αλλα μαρτυρουν...

Οι γυναίκες πρέπει να κλείσουν λίγο το στόμα για να ακούσουν τις ανάγκες του άντρα, κι ο άντρας πρέπει να ανοίξει το στόμα του για να πει τις ανάγκες του.
Και ποιος ειπε οτι αυτο ισχυει?!
Συμπερασμα βασει προσωπικων εμπειριων?
Και εαν ναι, γιατι το διατυπωνουμε λες και ειναι "αξιωμα"?

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:43, 22-07-09:

...
Επί ματαίω, Αφροδίτη (εεε, Νεράιδα) μου!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:08, 22-07-09:

Ωρες ωρες αναρωτιεμαι γιατι θα πρεπει να αναλυθουν τα πλεον αυτονοητα...
Διότι χωρίς αλληλεπίδραση και τριβή ιδεών και απόψεων μεταξύ των ανθρώπων, τίποτα δε θα άλλαζε εις τους αιώνας των αιώνων, αφού καθείς θα έμενε παρέα με το προσωπικό του αυτονόητο. Βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ ανταλλαγής ιδεών επειδή ακριβώς θέλουμε να συζητήσουμε ακόμη κι αυτά που μας φαίνονται αυτονόητα. ...Question Everything και πολύ περισσότερο αυτά που προσωπικά θεωρείς αδιάσειστα... (όχι εσύ, στον εαυτό μου το λέω).

Το μεγαλυτερο ομως ποσοστο ξερει ακριβως τι θελει, μονο που το ζηταει απο λαθος ατομα.
Παρόλο που συμφωνώ ότι εν μέρη αυτό ισχύει, είναι παρανοϊκό να ζητά κανείς π.χ. κρέας από το φούρναρη.
Αυτό δείχνει στην ουσία πως νομίζουμε ότι ξέρουμε τι θέλουμε, διότι εάν πραγματικά ξέραμε, θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε και τα σωστά άτομα ή καταστάσεις, που θα μας το παρείχαν.
Απόδειξη αυτού, είναι το γεγονός ότι ακόμη κι όταν εισπράττουμε αυτό που "θέλουμε" δεν γινόμαστε περισσότερο ευτυχισμένοι...

Πιστεύω πως αυτό που νομίζουμε πως ξέρουμε, πολλές φορές είναι μια αφηρημένη ιδέα χωρίς πραγματικό υπόβαθρο βαλμένη στο κεφάλι μας από εξωτερικές επιρροές και δε συμβαίνει μόνο σε διαπροσωπικές σχέσεις, αλλά και σε επιλογή καριέρας ή ανάγκη απόκτησης συγκεκριμένων αντικειμένων με την πίστη ότι θα μας κάνουν περισσότερο ευτυχισμένους, κ.α.

Αυτό είναι πράγματι κάτι που δε συμβαίνει μονάχα στις γυναίκες, όμως θεωρώ φυσιολογικό στις μέρες μας οι γυναίκες να είναι περισσότερο ..."μπερδεμένες", να έχουν μεγαλύτερη ροπή προς την αβεβαιότητα των "θέλω" τους.

Βρισκόμαστε σαν φύλο σε μια μεταβατική περίοδο στην οποία προσπαθούμε να ισορροπήσουμε μεταξύ της ισότητας και της θηλυκής μας φύσης.

Η συνεχής και ανικανοποίητη ανάγκη μας να αποδεικνύουμε συνεχώς ότι δεν είμαστε "λιγότερες" από έναν άντρα, εμένα μου βρωμάει ανασφάλεια (φυσικό επόμενο της μεταβατικής περιόδου που ανέφερα παραπάνω) και τονίζει περισσότερο ότι απέχουμε ακόμα πολύ από το να νιώθουμε πραγματικά αντάξιες μέσα στις διαφορές μας με το αντίθετο φύλο.

Γενικότερα η σκέψη μας, εμάς των γυναικών, είναι συνήθως περισσότερο περίπλοκη από αυτή των ανδρών κι αυτό το αποδεικνύουν οι διάφοροι επιστήμονες σήμερα, που ασχολούνται με τον εγκέφαλο.

Εάν αυτό δεν το χρησιμοποιήσουμε προς όφελός μας, παρά το ξορκίζουμε στο όνομα της ισότητας, πολύ φοβάμαι ότι θα χάσουμε ένα μέρος του δυναμικού μας σε μια ανούσια αντιπαράθεση.

(προς αποφυγή παρεξηγήσεων, και πάλι δε μιλώ προσωπικά)

Αρχική Δημοσίευση από Νεράιδα
Μην το βλέπεις έτσι. Όλοι μας παρουσιάζουμε την προσωπική μας θέαση των πραγμάτων στις δημοσιεύσεις μας. Δεν υποχρεώνουμε κάποιον να ασπαστεί τις απόψεις μας, δε θα μπορούσαμε άλλωστε. Κάθε ποστ αντανακλά την άποψη του συγγραφέα του. Δεν είναι απαραίτητο ότι την εκφράζει σαν αξίωμα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

O Ares έγραψε στις 12:14, 22-07-09:

Κανοντας την ερωτηση, δινεις και την απαντηση...
Δεν υπαρχει μηνυμα σου σε αυτο το φορουμ οπου να μη γραφεις τα χειροτερα για τις γυναικες. Μπορει να ισχυριζεσαι οτι δεν ειναι σκοπος σου οι αντιπαραθεσεις με γυναικες, αλλα τα γραφομενα σου αλλα μαρτυρουν...

Και ποιος ειπε οτι αυτο ισχυει?!

Μα ποιός σου είπε οτι θεωρώ τις γυναίκες αποκλειστικά υπεύθυνες για οτιδήποτε δηλαδή?
Και ειδικά οι Ελληνίδες ανέχονται περισσότερα απο ότι η μέση Ευρωπαία γυναίκα.
Νομίζω όμως οτι εάν θέλουν τον άντρα να ξαναγίνει παρορμητικός και διεκδικητικός και εκείνες πρέπει να ξανα - γίνουν αυθόρμητες. Η γυναίκα είναι αυθόρμητη και γενικά συναισθηματική δεν της πάει ο ρόλος της άτεγκτης και απόλυτης στις απόψεις της, της ψυχρής υπολογίστριας των συμφερόντων (όχι απαραίτητα μόνο οικονομικών συμφερόντων). Μην νομίζεις οτι οι περισσότεροι θέλουν τις γυναίκες "υπό" και χαμηλοβλεπούσες καλόγριες. Αλλά που εΊναι ο αυθορμητισμός όπου τώρα πια τον βλέπεις ακόμα και σε Αγγλίδες??!!!! Πίστεψε το εάν θέλεις. Φυσικά δεν ισχύει για όλες το ίδιο αλλά δεν είναι τυχαίο οτι οι συναισθηματικές και αυθόρμητες γυναίκες έχουν και το μεγαλύτερο ανδρικό κοινό να τους ακολουθάει.

* Όταν λέω αυθορμητισμό δεν εννοώ την Ελένη Μενεγάκη απαραίτητα. Κάθε γυναίκα έχει το στύλ που της πάει.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 12:26, 22-07-09:

Μα ποιός σου είπε οτι θεωρώ τις γυναίκες αποκλειστικά υπεύθυνες για οτιδήποτε δηλαδή?
Και ειδικά οι Ελληνίδες ανέχονται περισσότερα απο ότι η μέση Ευρωπαία γυναίκα.
Νομίζω όμως οτι εάν θέλουν τον άντρα να ξαναγίνει παρορμητικός και διεκδικητικός και εκείνες πρέπει να ξανα - γίνουν αυθόρμητες. Η γυναίκα είναι αυθόρμητη και γενικά συναισθηματική δεν της πάει ο ρόλος της άτεγκτης και απόλυτης στις απόψεις της, της ψυχρής υπολογίστριας των συμφερόντων (όχι απαραίτητα μόνο οικονομικών συμφερόντων). Μην νομίζεις οτι οι περισσότεροι θέλουν τις γυναίκες "υπό" και χαμηλοβλεπούσες καλόγριες. Αλλά που εΊναι ο αυθορμητισμός όπου τώρα πια τον βλέπεις ακόμα και σε Αγγλίδες??!!!! Πίστεψε το εάν θέλεις. Φυσικά δεν ισχύει για όλες το ίδιο αλλά δεν είναι τυχαίο οτι οι συναισθηματικές και αυθόρμητες γυναίκες έχουν και το μεγαλύτερο ανδρικό κοινό να τους ακολουθάει.

* Όταν λέω αυθορμητισμό δεν εννοώ την Ελένη Μενεγάκη απαραίτητα. Κάθε γυναίκα έχει το στύλ που της πάει.
Σε διαβάζω εδώ και τόσα ποστ και το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αυτά σου τα ..συμπεράσματα, από πού ακριβώς προκύπτουν;
Πώς ξέρεις εσύ ότι "οι Αγγλίδες είναι πλέον αυθόρμητες", ότι "οι γυναίκες δεν είναι συναισθηματικές όσο πρέπει", ότι όταν η γυναίκα έχει άποψη, γίνεται αυτόματα ψυχρή υπολογίστρια και το συναίσθημα παραμερίζεται..
Και όλες τις γυναίκες σε αυτές τις χώρες να είχες γνωρίσει, και πάλι θα έπρεπε να είσαι πιο φειδωλός σε τέτοια λόγια.
Αυθαίρετες γενικεύσεις μου φαίνονται εμένα όλα αυτά..

Όταν σταματήσουν να αμπελοφιλοσοφούν τότε τα πράγματα θα ομαλοποιηθούν σχεδόν αμέσως.
Αλλά τί λέμε τώρα?
Να αμπελοφιλοσοφούν ίσον να έχουν άποψη ή να ..το ψάχνουν; Άλλο η υπερ-ανάλυση, που τη δέχομαι ότι ίσως και να είναι "ελάττωμα" των γυναικών- μα ..γιατί τελικώς να μην είναι αυτό το σύνηθες και να είναι ο τρόπος των ανδρών;
Ως προς τι θα ομαλοποιηθούν..; Το ζητούμενο είναι ο χρόνος στον οποίο θα λύσεις το διαγώνισμα, ή να είναι αυτό σωστά λυμένο;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:35, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Άλλο η υπερ-ανάλυση, που τη δέχομαι ότι ίσως και να είναι "ελάττωμα" των γυναικών- μα ..γιατί τελικώς να μην είναι αυτό το σύνηθες και να είναι ο τρόπος των ανδρών;
Όχι ελάττωμα. Διαφορετικός μηχανισμός. Διαφορετική προσέγγιση. Κάθε τι διαφορετικό δεν είναι απαραίτητα κατώτερο ή ανώτερο, είναι απλά ...διαφορετικό!

H Helen Fisher λέει στην ομιλία της:
Αρχική Δημοσίευση από Helen Fisher
Έχουν την τάση [οι γυναίκες] να σκέφτονται πολύπλοκα. Επειδή τα θηλυκά μέρη του εγκεφάλου είναι καλύτερα συνδεδεμένα, έχουν την τάση να συλλέγουν περισσότερα δεδομένα όταν σκέφτονται, να τα τοποθετούν σε πιο σύνθετα σχήματα, βλέπουν περισσότερες επιλογές και αποτελέσματα. Έχουν την τάση να σκέφτονται σε πλαίσια, ολιστικά, αυτό που αποκαλώ πολύπλοκη σκέψη.

Οι άντρες έχουν την τάση - και αυτά είναι μέσοι όροι - να αφήνουν απέξω ό,τι θεωρούν ως μη σχετικό, εστιάζουν σ' αυτό που κάνουν και προχωρούν με ένα βήμα προς βήμα σύστημα σκέψης. Και οι δύο τρόποι σκέψης είναι εξίσου καλοί. Χρειαζόμαστε και τους δύο για να προχωρήσουμε. [...] Και εγώ - αυτό που αλήθεια νομίζω ότι κάνουμε είναι να οδεύουμε προς μια συνεταιριστική κοινωνία, μια κοινωνία όπου τα ταλέντα και των ανδρών και των γυναικών γίνονται κατανοητά και εκτιμούνται και αξιοποιούνται.

Το ζητούμενο είναι ο χρόνος στον οποίο θα λύσεις το διαγώνισμα, ή να είναι αυτό σωστά λυμένο;
Πολλές φορές είναι σημαντικά και τα δύο

Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

O Ares έγραψε στις 23:10, 22-07-09:

Σε διαβάζω εδώ και τόσα ποστ και το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αυτά σου τα ..συμπεράσματα, από πού ακριβώς προκύπτουν;
Πώς ξέρεις εσύ ότι "οι Αγγλίδες είναι πλέον αυθόρμητες", ότι "οι γυναίκες δεν είναι συναισθηματικές όσο πρέπει", ότι όταν η γυναίκα έχει άποψη, γίνεται αυτόματα ψυχρή υπολογίστρια και το συναίσθημα παραμερίζεται..
Και όλες τις γυναίκες σε αυτές τις χώρες να είχες γνωρίσει, και πάλι θα έπρεπε να είσαι πιο φειδωλός σε τέτοια λόγια.
Αυθαίρετες γενικεύσεις μου φαίνονται εμένα όλα αυτά..

Να αμπελοφιλοσοφούν ίσον να έχουν άποψη ή να ..το ψάχνουν; Άλλο η υπερ-ανάλυση, που τη δέχομαι ότι ίσως και να είναι "ελάττωμα" των γυναικών- μα ..γιατί τελικώς να μην είναι αυτό το σύνηθες και να είναι ο τρόπος των ανδρών;
Ως προς τι θα ομαλοποιηθούν..; Το ζητούμενο είναι ο χρόνος στον οποίο θα λύσεις το διαγώνισμα, ή να είναι αυτό σωστά λυμένο;
Οκ ......Καλυψώ...αρκετά μίλησα εγώ.

Η αποψή σου?
Όχι η αποψή σου για εμένα αλλά για το .."θέμα".

Μόνο μην μου πείς σε παρακαλώ να κοιτάξω τα προηγούμενα ποστ σου. Δεν είμαι εδώ μήνες η χρόνια για να ξέρω.

Οκ΄?

@ Kalypso

bellum omnium in omnes

Καλύτερο το παραπάνω και πιο λογικό......

Επίσης το θέμα είναι να λύσεις το διαγώνισμα σωστά στο εξαιρετικλα περιορισμένο διάστημα που μας δίνεται.
Εάν κρίνω απο αυτό όμως που έχεις δηλώσει για ηλικία, ακόμα έχεις μπροστά σου τα περισσότερα-αρκετοί άλλοι όμως όχι....και ο υποφαινόμενος..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 22-07-09 στις 23:28. Αιτία: Συγχώνευση
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 23:39, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Ότι κ χθες!!

Να την αλλάξω λίγο την ερώτηση? Τι είναι αυτό που θέλουν οι άντρες από της γυναίκες σήμερα?
Ε αυτό!!

Αγάπη, κατανόηση, ειλικρίνεια, σεβασμό.
Ares, η παραπάνω απάντηση καλύπτει απόλυτα τη θέση μου πάνω στο θέμα.

Περαν αυτού, νομίζω πως το σχόλιο περι του να σου πω να κοιτάξεις παλαιότερα ποστ μου, περιττεύει- μιας και δεν πρόκειται για συμπεριφορά που έχω εκδηλώσει ποτέ, ούτε σε αυτό το θέμα ούτε και σε κανένα άλλο. Συγχέεις γυναικείες συμπεριφορές, και αναρωτιέμαι γιατί συμβαίνει αυτό- λες ξανα, ότι εφόσον το έκανε κάποια γυναίκα, θα το κάνουν όλες και προβαίνεις για ακόμα μία φορά σε αδικαιολόγητη γενίκευση..
Ήταν και η απορία που εξέφρασα και στο παραπάνω ποστ μου, και σε βεβαιώνω πως ήταν ειλικρινέστατη και χωρίς καμία διάθεση να σε θίξω ή να ..θιχτώ η ίδια.

Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

O Ares έγραψε στις 10:00, 23-07-09:

Ares, η παραπάνω απάντηση καλύπτει απόλυτα τη θέση μου πάνω στο θέμα.

Περαν αυτού, νομίζω πως το σχόλιο περι του να σου πω να κοιτάξεις παλαιότερα ποστ μου, περιττεύει- μιας και δεν πρόκειται για συμπεριφορά που έχω εκδηλώσει ποτέ, ούτε σε αυτό το θέμα ούτε και σε κανένα άλλο. Συγχέεις γυναικείες συμπεριφορές, και αναρωτιέμαι γιατί συμβαίνει αυτό- λες ξανα, ότι εφόσον το έκανε κάποια γυναίκα, θα το κάνουν όλες και προβαίνεις για ακόμα μία φορά σε αδικαιολόγητη γενίκευση..
Ήταν και η απορία που εξέφρασα και στο παραπάνω ποστ μου, και σε βεβαιώνω πως ήταν ειλικρινέστατη και χωρίς καμία διάθεση να σε θίξω ή να ..θιχτώ η ίδια.

Καλυψώ,

Δεν θίγομαι άλλωστε γιατί να θιχτώ? Δεν είπες τίποτα και στο ίντερνετ κανείς ακούει ακόμα και βρισιές αλλά τα ποστ σου δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά.

Όσο αφορά το θέμα , ναί και εγώ τα θέλω αυτά, ειλικρίνια, σεβασμός, ενδιαφέρον. Τι καλύτερο άλλωστε?...Πλην όμως...όλα αυτά νομίζω οτι δεν είναι τόσο εύκολα να τα βρείς. Και εάν λοιπόν είναι τόσο εύκολα γιατί υπάρχει κοινή ομολογία ότι οι σχέσεις είναι δύσκολες σήμερα? Γιατί υπάρχουν επίσημες στατιστικές ότι χωρίζει ένα μεγάλο ποσοστό μετά τον γάμο? Τόσο ωραία ειναι τα πράγματα λοιπόν σήμερα και εγώ η κάποιοι άλλοι ελάχιστοι έχουμε καταλάβει λάθος λοιπόν? Μακάρι ξέρεις, εγΏ θέλω να διαψεύδομαι που και πού-άλλωστε θα μΕ συνέφερε να κάνω εγώ το λάΘος γιατί έτσι μπορώ εγώ να το ελέγξω και να το διορθώσω αλλά οτι ξεφεύγει απο τον δικό σου έλεγχο δεν μπορείς να το διορθώσεις.

Επίσης κάνω γενικεύσεις αλλά όπως όλοι, σίγουρα. Το σύνολο όμως σε ενδιαφέρει πως λειτουργεί και όχι οι εξαιρέσεις, τις εξαιρέσεις μόνο τυχερός και μετά απο πολύ ψάξιμο θα τις βρείς. Ή άν είσαι πολύ τυχερός όπως σου είπα.

Μετά και αυτά που λές σχετικά με ειλικρίνια και σεβασμό ενώ είναι σωστά και αρκετά γλυκά καί εγώ θέλω ακριβώς τα ίδια, δεν είναι όμως και αυτά κάπως γενικά και αόριστα? Τι εννοώ? Εννοώ ότι στην καθημερινότητα το δικό μου ενδιαφέρον, ειλικρίνια , σεβασμό, εσύ μπορείς να τα εκτιμήσεις διαφορετικά. Για εμένα και για τον καθένα οι έννοιες αυτές μπορεί να μην είναι το ίδιο , μπορεί να αντιλαμβάνομαι εγώ διαφορετικά την ειλικρίνια και το ενδιαφέρον απο ότι εσύ και το αντίστροφο.
Το έχω δεί να γίνεται γι'αυτό σου λέω.

Ίσως εσύ να διαφέρεις αρκετά-δεν ξέρω και να είναι αρκετά ξεκάθαρα τα πράγματα μέσα σου σε σχέση με αρκετές άλλες γυναίκες αλλά σε δαιβεβαιώνω ότι 'όχι λίγες ' γυναίκες εκεί έξω δεν γνωρίζουν ακριβώς τι θέλουν.
Φυσικά γι'αυτό δεν φταίνε μονάχα οι ίδιες αλλά και οι άντρες που θα έπρεπε να ακούνε λίγο περισσότερο απο τις ίδιες τί θέλουν και να προσπαθούν.
Επίσης στις γυναίκες (ειδικά όταν είναι όμορφες) την πέφτει ενας αρκετά μεγάλος αριθμός ανδρών κάθε μήνα, κάθε μέρα, κάθε εβδομάδα, κάθε χρονική περίοδο απο όλα τα status και τις ηλικίες.
Το αποτέλεσμα είναι ίσως να μπερδεύονται και να κάνουν συχνότερα λάθη στην επιλογή.

Και αυτό που λές οτι γενικεύω, που να δείς αρκετές γυναίκες πόσο γενικεύουν ακριβώς γιατί φαίνεται ότι τους βάζουν όλους στην ίδια ζυγαριά.

Εγώ τουλάχιστον γράφω μόνο σχόλια κάπου.
Εκείνες αποφασίζουν με βάση αυτήν την νοοτροπία ποιόν θα απορρίψουν και ποιόν θα δεχτούν.

Και άλλα πολλά βέβαια αποφασίζουν αλλά δεν είναι της στιγμής ή του τωρινού θέματος.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:02, 23-07-09:

Παρόλο που συμφωνώ ότι εν μέρη αυτό ισχύει, είναι παρανοϊκό να ζητά κανείς π.χ. κρέας από το φούρναρη.
Αυτό δείχνει στην ουσία πως νομίζουμε ότι ξέρουμε τι θέλουμε, διότι εάν πραγματικά ξέραμε, θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε και τα σωστά άτομα ή καταστάσεις, που θα μας το παρείχαν.
Απόδειξη αυτού, είναι το γεγονός ότι ακόμη κι όταν εισπράττουμε αυτό που "θέλουμε" δεν γινόμαστε περισσότερο ευτυχισμένοι...

Το παραδειγμα που εδωσες φοβαμαι πως δεν εχει καμμια σχεση με το τι συμβαινει στις διαπροσωπικες σχεσεις. Το εμπορικο παρε-δωσε ειναι απολυτα ξεκαθαρο και χωρις συναισθηματισμους. Οποτε ναι, θα ηταν παρανοικο να ζητουσα κρεας απο το φουρναρη.
Δε συμβαινει το ιδιο ομως και στις διαπροσωπικες σχεσεις. Στις τελευταιες υπαρχουν τα συναισθηματα που αναπτυσσονται και δυστυχως λογω του οτι εχουμε την ελπιδα για το καλυτερο που πιστευουμε πως θα ερθει, δε θελουμε να καταλαβουμε τις λαθος επιλογες μας και ας το γνωριζουμε μεσα μας.
Οταν εγω θα αποζητω π.χ δεσμευση γαμου απο τον ανθρωπο μου, ενω δεν ειναι στα σχεδια εκεινου, οπως και να το ζητησω, δε θα μπορεσει να μου το δωσει, γιατι δεν το θελει. Ξερω τι θελω, αλλα οταν επιμενω να μενω εκει, ενω ηδη γνωριζω την κατασταση, ειναι γιατι ελπιζω πως κατι θα αλλαξει, γιατι ειμαι ερωτευμενη, γιατι αγαπαω, γιατι εχω συνηθισει, γιατι...γιατι....γιατι....και οχι επειδη δεν ξερω τι θελω ή επειδη δεν γνωριζω τι δε θελω. Και ειμαι πολυ σιγουρη οτι οι περισσοτεροι, εαν οχι ολοι, γνωριζουμε τι δε θελουμε.

Και πως εννοεις το οτι ακομα και οταν εισπραττουμε αυτο που θελουμε, δεν ειμαστε ευτυχισμενοι? Σε εχασα σε αυτο. Διοτι εαν δεν μας δινει ευτυχια κατι που τελικα αποκτουμε, τοτε σημαινει οτι ειτε δεν το θελαμε πραγματικα, που σημαινει οτι κοροιδευουμε τον εαυτο μας, κατι βεβαια που πιστευω οτι μεσα στο γνωριζουμε πολυ καλα ειτε οτι το εισπραξαμε σε βαθμο που δε μας ικανοποιει.

Πιστεύω πως αυτό που νομίζουμε πως ξέρουμε, πολλές φορές είναι μια αφηρημένη ιδέα χωρίς πραγματικό υπόβαθρο βαλμένη στο κεφάλι μας από εξωτερικές επιρροές και δε συμβαίνει μόνο σε διαπροσωπικές σχέσεις, αλλά και σε επιλογή καριέρας ή ανάγκη απόκτησης συγκεκριμένων αντικειμένων με την πίστη ότι θα μας κάνουν περισσότερο ευτυχισμένους, κ.α.
Δεν πιστευω πως δεν υπαρχει πραγματικο υποβαθρο. Εαν καποιος κατσει και "κουβεντιασει" με τον εαυτο του, τοτε γνωριζει πολυ καλα τι θελει, τι δε θελει, πως να το αποκτησει κ.ο.κ.
Αυτο που εντοπιζω εγω ως προβλημα ειναι οτι τις περισσοτερες φορες ειτε παραμυθιαζομαστε εν γνωση μας, αλλες φορες βολευομαστε, ειτε φοβομαστε να αποκτησουμε στη ζωη μας εκεινο που θελουμε, διοτι καποια αποφαση μας μπορει να επηρεασει αλλους τομεις της ζωης μας με τροπο που μπορει να μην αντεχουμε ή να μη θελουμε.

Αυτό είναι πράγματι κάτι που δε συμβαίνει μονάχα στις γυναίκες, όμως θεωρώ φυσιολογικό στις μέρες μας οι γυναίκες να είναι περισσότερο ..."μπερδεμένες", να έχουν μεγαλύτερη ροπή προς την αβεβαιότητα των "θέλω" τους.

Βρισκόμαστε σαν φύλο σε μια μεταβατική περίοδο στην οποία προσπαθούμε να ισορροπήσουμε μεταξύ της ισότητας και της θηλυκής μας φύσης.
Εγω το συγκεκριμενο δεν μπορω να το εννοησω...
Δεν πιστευω οτι εμεις προσπαθουμε να ισορροπησουμε μεταξυ της ισοτητας και της θηλυκης μας φυσης. Εμεις μια χαρα ισορροπια εχουμε. Αυτο που ισως γινεται ειναι οτι προσπαθουμε να δειξουμε στους αλλους οτι αυτο ισχυει.
Επομενως, δε βλεπω και το φυσιολογικο που αναφερεις στο να ειναι σημερα οι γυναικες περισσοτερο μπερδεμενες.

Η συνεχής και ανικανοποίητη ανάγκη μας να αποδεικνύουμε συνεχώς ότι δεν είμαστε "λιγότερες" από έναν άντρα, εμένα μου βρωμάει ανασφάλεια (φυσικό επόμενο της μεταβατικής περιόδου που ανέφερα παραπάνω) και τονίζει περισσότερο ότι απέχουμε ακόμα πολύ από το να νιώθουμε πραγματικά αντάξιες μέσα στις διαφορές μας με το αντίθετο φύλο.
Το να αποδειξω εγω στον εργοδοτη μου οτι εσφαλμενα θεωρει λογω του φυλου μου π.χ πως δεν μπορω να βγαλω εις περας ενα προτζεκτ οπως θα εκανε ενας αντρας, δε σημαινει οτι ειμαι ανασφαλης. Επιβαλλεται να αποδειξω οτι ειμαι το ιδιο ικανη τουλαχιστον με εναν ανδρα.
Οταν εν μεσω μιας συζητησης, θα απευθυνθει καποιος προς εμενα λεγοντας "δε γνωριζεις εσυ, εισαι γυναικα", πρεπει να αδιαφορησεω, για να μη θεωρηθει οτι ειμαι ανασφαλης σχετικα με τι γνωριζω ή οχι?
Δυστυχως τιθεμεθα υπο αμφισβητηση λογω φυλου σε καποιους τομεις της ζωης μας, οπου αναγκαστικα πρεπει, ενω δε θα επρεπε, να αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε "ελεφαντες".

Γενικότερα η σκέψη μας, εμάς των γυναικών, είναι συνήθως περισσότερο περίπλοκη από αυτή των ανδρών κι αυτό το αποδεικνύουν οι διάφοροι επιστήμονες σήμερα, που ασχολούνται με τον εγκέφαλο.
Εάν αυτό δεν το χρησιμοποιήσουμε προς όφελός μας, παρά το ξορκίζουμε στο όνομα της ισότητας, πολύ φοβάμαι ότι θα χάσουμε ένα μέρος του δυναμικού μας σε μια ανούσια αντιπαράθεση.
Συμφωνω περι περιπλοκης σκεψης, αλλα δεν καταλαβαινω τη συσχετηση.
Δε νομιζω οτι ειπε κανεις πως οι γυναικες ειναι ομοιες. Αλλα πως ειναι ισες.
Τις περισσοτερες φορες εχουμε απεναντι μας στερεοτυπα και αυτα προσπαθουμε να ξορκισουμε. Δεν παραλογιζομαστε σε σημειο π.χ να θελουμε να αποδειξουμε οτι μια γυναικα που ανηκει στο μεσο ορο εχει την ιδια μυικη δυναμη με ενα αντιστοιχο ανδρα.
Ομως το γεγονος οτι καποιος δεν ξερει τι θελει ή δεν ξερει πως να το αποκτησει ειτε δεν εχει τα κοτσια γι αυτο, εχει να κανει με το χαρακτηρα, την προσωπικοτητα και οχι με το φυλο.

Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

O Ares έγραψε στις 15:17, 23-07-09:

@ Νεράϊδα

"" Εμεις μια χαρα ισορροπια εχουμε.............""

Και μόνο η παραπάνω σου έκφραση αλλά και η απολυτότητα αυτής μαρτυρούν ότι ίσως κάμποσες γυναίκες έχουν βρεί την απόλυτη, την μοναδική, την πιο εύκολη απάντηση απο όλες η οποία συνοψίζεται στο:"αλλού είναι το λάθος".

Οκ λοιπόν.........

p.c: Χθές βράδυ έλαβα μια απάντηση απο άντρες απο ένα άλλο -κυρίως είναι αλήθεια - αντρικό site. Η απάντηση τους ήταν περισσότερο βρισιές παρά συζήτηση. Ο λόγος? Τόλμησα να υπερασπιστώ το αυτονόητο ότι δεν φταίνε μονάχα οι γυναίκες αλλά και οι άντρες σε κάποια πράγματα. Αυτοί μάλιστα πήγαν και ένα βήμα παραπέρα λέγοντας μου διάφορα για τις γυναίκες που δεν θα ήθελα να πώ εδώ. Αρκετά σχολια ακούμε γενικά απο αντροπαρέες σχεδόν καθημερινά απο άντρες διαφόρων κοινωνικών στρωμάτων-όχι μόνο losers δηλαδή όπως ενδεχόμενα θα έλεγε κάποιος/κάποια.

Οπότε γλυκιά Νεράϊδα είναι αλήθεια, πολλοί άντρες έχουν την άποψη ότι σε πολλά φταίνε οι γυναίκες -αυτό είναι η αλήθεια.
Εγώ απλά ενημερώνω για να μην συζητάμε μακριά απο αυτό που λέμε:"κόσμος και κοινωνία"

Regards.

Παράθεση

M.Scofield

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη M.Scofield
Ο M.Scofield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O M.Scofield έγραψε στις 15:21, 23-07-09:

Τέτοιες ερωτήσεις δεν τις κάνουμε ρε παιδιά. Tι θέλουν οι γυναίκες σήμερα...Long story...

Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

O Ares έγραψε στις 15:56, 23-07-09:

Συγγνώμη αλλά δεν είναι η δεν θα έπρεπε να είναι long story αλλά short story and quick.

Παράθεση

M.Scofield

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη M.Scofield
Ο M.Scofield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O M.Scofield έγραψε στις 16:01, 23-07-09:

Τι τι θέλουν οι γυναίκες έχει να κάνει με τον χαρακτήρα και την προσωπικότητά τους, και καμιά προσωπικότητα δεν είναι απλή, το αντίθετο μάλιστα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους