Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,337 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ρομαντισμος

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:58, 26-01-07:

Με αφορμη τα δυο θεματα που φουντωσαν σημερα, για τον τιτανικο και τη γιορτη του αγιου βαλεντινου..θελω απλα να δω αλλες αποψεις σχετικα με τον ρομαντισμο.

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι παρεξηγημενη εννοια. Συχνα βλεπω αντιδρασεις τυπου συγκινηση/κλαματα/βουρκωματα, για πραγματα η γεγονοτα που νομιζω οτι αν δεν ειχαμε μεγαλωσει πιστευοντας οτι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ, καμια αισθηση δε θα μας εκαναν.
Παρατηρω οτι οι περισσοτεροι κρινουν απ'αυτα που οι ιδιοι θεωρουν ρομαντικα για το αν οι αλλοι ειναι ρομαντικοι.. πχ, οπως τεθηκε και στο θεμα, δεν γιορταζεις του αγιου βαλεντινου? εισαι κυνικος, γιορταζεις? εισαι θυμα, σ'αρεσε ο τιτανικος? εισαι των εμπορικων, δεν σ'αρεσε εισαι ντεμεκ ψαγμενος, και παει λεγοντας..

Τα ορια μεταξυ σαχλας και ρομαντισμου για σας ποια ειναι?
Επισης..ο ρομαντισμος σ'ενα ατομο κρινεται μονο απο καποιες πραξεις? Πχ, ξερω καφρους που δινουν δωρακια στις κοπελες τους σε ασχετες φασεις, κι αυτο ειναι -ααχ τι ρομαντικο α λα λαουρα στο καρουζελ-για οσους το βλεπαν :p- ενω πισω απ'την πλατη τους πηδανε αλλες τρεις, κι αλλους που θα τους χαρακτηριζε καποιος μουντρουχους η κλειστους, αλλα οταν πρεπει δειχνουν οτι ειναι ρομαντικοι πραγματικα. Αυτα, ακουω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:51, 29-01-07:

Τι έγινε? Καμία άποψη περί ρομαντισμού?
...μήπως είναι πολύ παρεξηγημένο?

Ρομαντικοί είμαστε όλοι. Δεν βγαίνει εύκολα όταν κυριαρχεί ο φόβος γελιοποίησης...το ξερω.

…απλα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία.. όπως σε όλα τα πράγματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 16:55, 29-01-07:

Προσωπικα ειμαι αθεραπευτα ρομαντικος...κι αυτο το δειχνω στην κοπελα μου και με τις πραξεις μου, και με την συμπεριφορα μου και με τα λογια κτλ κτλ.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:13, 29-01-07:

Είναι ό,τι καλύτερο. Αν της αρέσει…είσαι τυχερός.
Ξέρω και κοπέλες που δεν θέλουν ρομαντικοί άντρες… (γούστα είναι …όπως τα βρίσκει κανείς)

Εγω πάντως λατρεύω να είναι ρομαντικός. Όχι κάθε μέρα, όχι όλη την ώρα, αλλά εκεί που χρειάζεται. Η καλή επικοινωνία έχει να κάνει με το πόσο και πότε εκφράζεις τον ρομαντισμό σου.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 17:21, 29-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Είναι ό,τι καλύτερο. Αν της αρέσει…είσαι τυχερός.
Ξέρω και κοπέλες που δεν θέλουν ρομαντικοί άντρες… (γούστα είναι …όπως τα βρίσκει κανείς)

Εγω πάντως λατρεύω να είναι ρομαντικός. Όχι κάθε μέρα, όχι όλη την ώρα, αλλά εκεί που χρειάζεται. Η καλή επικοινωνία έχει να κάνει με το πόσο και πότε εκφράζεις τον ρομαντισμό σου.
Ακριβως αυτο...απλως οταν μου δινεται η ευκαιρια και ξερω οτι ειναι καταλληλη η στιγμη, θα την κανω την "ρομαντζαδα" μου!(νεα Ελληνικη γλωσσα ετσι; )

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:47, 29-01-07:

Ο ρομαντισμός κατά τη γνώμη μου είναι συστατικό της σχέσης και ποτέ η ίδια η σχέση. Τι εννοώ; Φανταστείτε ένα γλυκό που είναι στο στάδιο της ετοιμασίας. Ρίξτε υπερβολική ζάχαρη και πέντε κιλά σιρόπι και θα έχετε σιρόπι με γλυκό και όχι γλυκό με σιρόπι. Όλα θέλουν τις δόσεις τους. Και ο σάχλας σαλιάρας υπάρχει, αλλά και ο ανέραστος υπάρχει. Το θέμα είναι να μη βρίσκεται κάποιος στα άκρα αλλά σε μια εξισσορόπηση ρομαντισμού/μη ρομαντισμού.

Δεν έχει σημασία αν είσαι γυαλάκιας, χοντρός, κοντός, νταλικέρης, γαλατάς, νταβατζής, βρωμόστομος ή ευγενικός. Όλοι μπορούν να είναι ρομαντικοί και μάλιστα με το δικό τους τρόπο. Δε θα μιλήσω πολύ για μένα. Την εικόνα μου τη βλέπετε, ξέρετε πως μιλάω, πως συμπεριφέρομαι, αυτό όμως δε με κάνει μη ρομαντικό. Ξέρω σε ποιά άτομα προσγειώνω τα λόγια μου και τις μπουνιές μου και ξέρω πως αγαπάνε μια γυναίκα. Το ίδιο πιστεύω και για σας. Παρά τα όσα είστε και δείχνετε, κάποτε είστε ρομαντικοί, άλλοι πιό λίγο κι άλλοι πιό πολύ από μένα.

Εκείνο που δε μπορώ είναι το στυλάκι "αχ καλέ κοπελιές είμαι ρομαντικός και φαίνομαι από χιλιόμετρο μακριά, κοιτάξτε με, δε σας ρίχνω;" που αυτόματα κατά τη γνώμη μου μειώνει ενα άλλο σημαντικό συστατικό ενός ισορροπημένου άντρα, απλούστατα... την αντρίλα. Δε νομίζω οι πιό πολλές γυναίκες να θέλουν ενα "στα χαρτιά αρσενικό" που τρέχει ξωπίσω τους όλη μέρα με ενα μπουκέτο και βλέπει "Το πλοίο της αγάπης" σε επαναλήψεις 24/7. Ε όχι, βγάζω το πρωινό μου με τέτοια άτομα. Αντίστοιχα και για τις κοπέλες αν και εκεί υπάρχει μια ανοχή λόγω ιδιοτήτων του φύλου (μέχρι να φτάσει κι εκείνη στο επίπεδο της σάχλας που βρίσκει τον πρίγκηπα και του φυλάει τα μπόσικα 24/7/365).

Το άλλο άκρο "$$%$^% αγάπες και βλακείες" και λοιπά γαλλικά... Για κάτσε ρε φιλάρα, εσύ δε θα ζευγαρώσεις ποτέ; Μόνος σου θα τα κάνεις τα παιδιά σα τις αμοιβάδες; Τη γυναίκα πως θα τη ρίξεις; Με ρόπαλο στο κεφάλι και σύρσιμο στη σπηλιά σου; Θέλει και λίγη γλύκα, αλλά όχι είπαμε εσύ είσαι ο Κρο-Μανιόν και δεν το κατέχεις το ζήτημα... Εκεί κι αν βγάζω το πρωινό μου...

Στο κάτω κάτω όλα είναι και προσωπικά σε ένα μεγάλο βαθμό. Κι εγώ το μωρό μου το λατρεύω, θα το πω μία δύο τρείς, θα το φωνάξω γιατί το γουστάρω αλλά δε θα ντυθώ και στα ρόζ να χοροπηδάω σαν λαγός στο δρόμο και να τραγουδάω "Μάτια μου γλυκά μου μάτια, ο έρωτάς σου μ' έκανε κομμάτια" σαν κανελωμένη συναγρίδα.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:32, 29-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Εκείνο που δε μπορώ είναι το στυλάκι "αχ καλέ κοπελιές είμαι ρομαντικός και φαίνομαι από χιλιόμετρο μακριά, κοιτάξτε με, δε σας ρίχνω;" που αυτόματα κατά τη γνώμη μου μειώνει ενα άλλο σημαντικό συστατικό ενός ισορροπημένου άντρα, απλούστατα... την αντρίλα. Δε νομίζω οι πιό πολλές γυναίκες να θέλουν ενα "στα χαρτιά αρσενικό" που τρέχει ξωπίσω τους όλη μέρα με ενα μπουκέτο και βλέπει "Το πλοίο της αγάπης" σε επαναλήψεις 24/7. Ε όχι, βγάζω το πρωινό μου με τέτοια άτομα. Αντίστοιχα και για τις κοπέλες αν και εκεί υπάρχει μια ανοχή λόγω ιδιοτήτων του φύλου (μέχρι να φτάσει κι εκείνη στο επίπεδο της σάχλας που βρίσκει τον πρίγκηπα και του φυλάει τα μπόσικα 24/7/365).
Βλέποντας αυτά σκέφθηκα το εξής: πράγματι, ποιο το όριο μεταξύ "ρομαντισμού" () και "αντρίλας" () ;

Δύο ανεξάρτητα, κατ' εμέ, πράγματα, εφόσον βέβαια υπάρχει το μέτρο και στα δύο. Αλλά ρε παιδιά, δεν είναι τελικά παρεξηγημένος ο όρος "ρομαντισμός";

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:42, 29-01-07:

Στον ρομαντικό χαρακτήρα, κυρίαρχο στοιχείο είναι το συναίσθημα αντί της λογικής.

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 20:58, 29-01-07:

Τη γυναίκα πως θα τη ρίξεις; Με ρόπαλο στο κεφάλι και σύρσιμο στη σπηλιά σου;
Ax... που είναι αυτές οι καλές εποχές...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:02, 29-01-07:

Βλέποντας αυτά σκέφθηκα το εξής: πράγματι, ποιο το όριο μεταξύ "ρομαντισμού" () και "αντρίλας" () ;

Μα κοροϊδευόμαστε ρε παίδες;

Είμαστε και τα δύο, και κανένα από τα δύο, και μόνο το οποιοδήποτε ένα, και ξανά πάλι τίποτα. Τα πάντα κάνουμε ότι είμαστε, αρκεί να μας ανοίξουν τα πόδια, και για μετά δεν μας απασχολεί το ερώτημα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 01:11, 30-01-07:

Για μένα ο ρομαντισμός φαίνεται σε μικρά πράγματα και όχι σε πομπώδη. Αυτός που κάνει τις "κλασσικές" ρομαντικές κινήσεις σε μεγάλο βαθμό θέλει να αποδώσει στον εαυτό του ορισμένα χαρακτηριστικά και συγκεκριμένο προφίλ. Είμαι πολύ επιφυλακτική με αυτά τα άτομα. Βέβαια πια έχω φτάσει στο σημείο να μου αρέσει να μου προσφέρει κάποιος λουλούδια ή να μου λέει για τα μάτια μου. Μάλλον επειδή πέρασα πολλά χρόνια να κυνηγάω κάφρους.

Όσο για το πως εκφράζω τον ρομαντισμό μου, κυρίως μοναχικά! Νομίζω πως έχω πολλά στοιχεία της κλασσικής εικόνας ρομαντικού ανθρώπου που έχουμε στο μυαλό μας, αλλά προσπαθώ να τα κρατάω για τον εαυτό μου. Από την μία για να μην φαίνομαι γελοία, από την άλλη επειδή δεν μου αρέσει να βγάζω την εικόνα της ρομαντικής, αλλά δεν ξέρω να εξηγήσω τον λόγο.

Πάντως σίγουρα τα παραδείγματα στυλ Τιτανικού και Αγίου Βαλεντίνου δεν τα θεωρώ ένδειξη ρομαντισμού, αλλά γλυκανάλατων καταστάσεων στις οποίες λέω ΜΑΚΡΙΑ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:34, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Πάντως σίγουρα τα παραδείγματα στυλ Τιτανικού και Αγίου Βαλεντίνου δεν τα θεωρώ ένδειξη ρομαντισμού, αλλά γλυκανάλατων καταστάσεων στις οποίες λέω ΜΑΚΡΙΑ.
Είμαι γλυκανάλατη και είμαι καλά, νι

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 10:02, 30-01-07:

Ρομαντισμός....

Μου αρέσει ο ρομαντισμός όταν απορρέει από ανθρώπους οι οποίοι είναι αληθινοί. Ο ψευτορομαντισμός είναι η σάχλα. Αλλά ο ρομαντισμός είναι κάτι όμορφο, όποια μορφή κι αν έχει.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:01, 30-01-07:

εχει κλάψει κανένας σας επειδή κοιτούσε την ανατολή?
όποιος το έχει κάνει (αντε εστω και με δύση) να πει νι
Δεν ξερω ποια ειναι τα όρια του ρομαντισμού και της σάχλας αλλά αν υπάρχουν τέτοια, τότε προσωπικά στανταρ συγκαταλέγομαι στους σαχλούς ανθρώπους

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:19, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Δεν ξερω ποια ειναι τα όρια του ρομαντισμού και της σάχλας αλλά αν υπάρχουν τέτοια, τότε προσωπικά στανταρ συγκαταλέγομαι στους σαχλούς ανθρώπους
Συμφωνώωωω!
(αν και δεν έχω κλάψει με ανατολή ή δύση)

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 17:22, 30-01-07:

Εγω που κλαιω οταν κοβουν τα δεντρα, τι ειμαι?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:41, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Εγω που κλαιω οταν κοβουν τα δεντρα, τι ειμαι?

ΑΝΘΡΩΠΟΣ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 18:05, 30-01-07:

Τα παραλες. Να'σαι σιγουρη.
Τα λατρευω τα δεντρα αλλα δε νομιζω οτι σημαινει και πολλα αυτο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ρομαντισμός vs Χρήμα - Από Μάξιμος
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-12-11 στις 23:22.
    • Ρομαντισμός ή επιδειξιομανία; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-02-11 στις 13:41.
    • Ρομαντισμός στη σχέση - Από Γίδι
      Το θέμα έχει λάβει 116 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-10-09 στις 17:58.
    • Enakei - Ρομαντισμός και Καλλιτεχνία - Από Katerina Kechaya
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εικαστικές τέχνες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-03-09 στις 01:14.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους