Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνίδες vs Αλλοδαπές

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 17:35, 29-01-07:

να καυτο θεμα κατα την γνωμη μου........ (απο αλλο φορουμ)
ειδα οτι υπαρχει αυτο το θεμα αλλα η αποψη μου ειναι οτι τα δυο ειναι αντιθετα

Τι ειναι αυτο που κανει τις αλλοδαπες να ξεχωριζουν απο τις ελληνιδες ?
Γιατι οι συγχρονοι νεοελληνες εχουν μια ιδιαιτερη προτιμηση σε αυτες ?
Ποια τα κυριαρχα χαρακτηριστικα τους ?
Θα τις χαρακτιριζατε αντροχωριστες ?
Η απλα ολα ειναι θεμα επιβιωσης ?
Και οταν μιλω για αλλοδαπες......μιλω καθε εθνοτητας...........

Μην ειν`το σεξ.......μην ειν` το κρεβατι ?
Γιατι αυτες καταφερνουν να κρατισουν τα σπιτικα τους ορθια...(τουλαχιστον ετσι λεει μια στατιστικη που διαβασα προσφατα).......και οχι σε τοσο μεγαλο ποσοστο οι ελληνιδες........

Θα τις χαρακτηριζατε τυχοδιοκτριες ?
Μηπως ειναι θεμα κουλτουρας ?
Τις αντιμαχεστε ?......η ........νομιζετε οτι χρισιμοποιουν αθεμιτα μεσα ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:51, 29-01-07:

Εγώ πιστέυω οτι όλα στό μυαλό μας είναι. Γιατί δεν υπάρχουν δικές μας αντροχωρίστρες; δεν υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη πιστέυω ότι υπαρχουν απλά αυτές που δίνουν και αυτές που είναι με το παράπωνο σε όλα χωρίς να προσπαθούν για το καλύτερο της σχέσης/γάμου τους. Απλά ρίχνουν ευθύνες σε είδη κακολογιμένες( δεν ξέρω πώς γράφετε) γύναικες για να αποφύγουν τις ευθύνες. Ας προσέχαμε τους άντρες μας. Ετσι είναι, εξάλλου στούς δύο πρεπει να υπάρχει δεσιμο για να μήν μπεί τρίτος. Ετσι πιστέυω....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 17:56, 29-01-07:

Θεωρω οτι οι αλλοδαπες ειναι ενα ζητημα σημερα αμφιλεγομενο.Σαφως πολλα σπιτια εχουν κλεισει επειδη καποιος συζυγος πηρε την περιουσια του κι πηγε να μεινει κοντα σε καποια ομορφη μικρουλα ,αλλοδαπη για καποιο χρονικο διαστημα.Δεν μιλαω βεβαια για ολες τις κοπελες οτι συμπεριφερονται ετσι αλλα για τα περιστατικα που συμβαινουν που ειναι αρκετα.

Εγω ομως για αυτο το θεμα δεν κατηγορω τις κοπελες αυτες που ηρθαν στην Ελλαδα για να βρουν μια καλυτερη τυχη κι ανεχονται πολλες φορες πραγματα που μια Ελληνιδα δεν θα τα ανεχοταν αλλα τους αντρες που ψαχνουν να ωρουν εναγωνιως μια πιο νεα κι ομορφη για να παρατησουν οικογενεια κι παιδια.Θεωρω οτι το να προσαπτουμε οτι συμβαινει στη γυναικα ειναι αδικο κι οτι οι αντρες που κανουν αυτα ευθυνονται το ιδιο μην πω πιο πολυ απο την κοπελα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:24, 29-01-07:

Πλάκα έχουν αυτά τα στερεότυπα...

Περίπτωση ένα:
Αλλοδαπές αλά πρώην ανατολικό μπλοκ, και λοιπά...
Πολλές φορές ταυτίζουμε στο μυαλό μας κοπέλες καταγωγής γεωργιανής, ρωσικής, ουκρανικής, με εύκολα "ναι" στο θέμα κρεβάτι...
Είτε γιατί κάποιοι τις θεωρούν ανήθικες, είτε γιατί απλά τις έχουμε συνδυάσει με το ότι αυτή τη στιγμή είναι πλειοψηφία, στο επάγγελμα της εκδιδομένης.
Μπορεί να είναι άδικο, εγώ λέω ναι.
Μπορεί όντως να δέχονται πιο εύκολα, άλλοτε από ανάγκη...

Περίπτωση δύο:

Εγώ.

Επειδή με έχουν πολλάκις πει, δει ως, αποκαλέσει
"μεσογειακή"
για το ταπεραμέντο, για την εμφάνιση (άλλο αν στην πατρίδα μου με λένε βόρεια)...
έχω δει πώς είναι αυτά τα στερεότυπα... κι από την άλλη!

Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι γνωστοί του καλού μου, πιστεύουν ότι κάνουμε καυτό κρεβάτι... επειδή είμαι Ελληνίδα...

Μήπως μπόρα είναι, θα περάσει;
Κι όταν "δυτικοποιηθούν" οι λαοί που έρχονται τώρα στην Ελλάδα για δουλειά και ευκαιρίες, σε νοοτροπία και χρήμα, αλλάξουν τα πράγματα;
Όταν δηλαδή μάθουμε να τους βλέπουμε και σαν τουρίστες, χωρίς να νιώθουμε ανώτεροι;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 19:31, 29-01-07:

ωραια, διαβασα μερικες γνωμες (θελω ομως κι'αλλες) και εχω να δηλωσω εγω σαν Hunter οτι χιλιες φορες να ειμαι με αλλοδαπη γυναικα παρα με ελληνιδα, οχι επειδη ειναι πιο "ευκολες" αλλα επειδη πιστευω οτι με καταλαβαινουν καλυτερα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 19:40, 29-01-07:

Γιατι σε καταλαβαινουν καλυτερα?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:40, 29-01-07:

Αλλά, για ποιες αναφέρεσαι;

Γενικά, εννοείται, αν σου ταιριάζει η νοοτροπία κάποιου άλλου λαού καλύτερα, why not!

Απλά "αλλοδαπές" είναι οι Πολωνές, αλλοδαπή είναι η Ρουμάνα μας, αλλοδαπή είμαι εγώ, αλλοδαπή είναι και η Julie Massino.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 19:41, 29-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από xristinaki
Γιατι σε καταλαβαινουν καλυτερα?
ισως επειδη δεν εχω μεγαλωσει και εγω στην Ελλαδα, ολη μου την ζωη ημουν στο εξωτερικο.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 19:42, 29-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Αλλά, για ποιες αναφέρεσαι;

Γενικά, εννοείται, αν σου ταιριάζει η νοοτροπία κάποιου άλλου λαού καλύτερα, why not!

Απλά "αλλοδαπές" είναι οι Πολωνές, αλλοδαπή είναι η Ρουμάνα μας, αλλοδαπή είμαι εγώ, αλλοδαπή είναι και η Julie Massino.
η κυρια που βλεπεις στο αβαταρ μου ειναι πολωνεζα, απαντησα το ερωτημα σου;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:42, 29-01-07:

Πού ήσουν, αν επιτρέπεται;

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 19:43, 29-01-07:

Νοτια Αφρικη, εκει γεννηθηκα, εκει μεγαλωσα, εκει πηγα φανταρος, εκει παντρευτηκα την πρωτη φορα ( τι το ηθελα ο λαλακας με αγγλιδα ) και εκει γεννηθηκε ο πρωτος μου γιος

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 19:50, 29-01-07:

Παιδια αλλοδαπη απο αλλοδαπη διαφερει ετη φωτος.Αλλο μια κοπελα που εχει μια οικογενεια στο εξωτερικο που την στηριζει οικονομικα που εχει σπουδες ,δυνατοτητες για εξελιξη κι δουλεια.Μια τετοια κοπελα μπορει να οπως ειπε κι το γιδακι απλα να προκαλει ενα νυστηριο στους αντρες ως κατι το διαφορετικο.Στην Ελλαδα που ειμαστε μεσογιακες μπορει να αρεσουν οι πιο βορειες ,στο εξωτερικο να αρεσουν οι πιο μεσογιακες.Ειναι φυσικο γιατι ξεχωριζουν.

Απο την αλλη υπαρχουν κοπελες που ηρθαν απο χωρες που λιμοκτονουν χωρις στον ηλιο μια.Αυτες ειναι οτι πρεπει για εκμεταλευση κι κατα την γνωμη μου δεν ευθυνονται αυτες για τον τροπο που τις χειριζομαστε.Απλα μια κοπελα μονη της χωρις οικογενεια ,γνωσεις,οικονομικη επιφανεια καπου ειναι κι ευκοο θυμα κατακραυγης.Εχουμε δει προσφατα περιστατικα.Με ειχε νευριασει που στον βιασμο στην Ευβοια η δευτερη λεξη που ακουγοταν για την κοπελα ηταν η λεξη βουλγαρα.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 19:55, 29-01-07:

χωρις να θελω να θιξω κανεναν, πρεπει να παρουμε ΟΛΟΙ χαμπαρι οτι ειμαστε ρατσιστες σε καποιο βαθμο ολοι, αλλοι ποιο πολυ απο τον επομενο αλλα ειμαστε, αυτο πιστευω φταιει για την αντιμετωπιση αυτων των γυναικων που ερχονται να βρουν καλυτερη τυχη στην Ελλαδα. το ιδιο ακριβως περασαν οι Ελληνες μεταναστες που εφυγαν επι εποχη χουντας και πριν.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 19:59, 29-01-07:

Οι ανθρωποι απλα ψαχνουν τον πιο αδυναμο να τον εκμεταλευτουν κι μια κοπελα μονη της σε ξενη χωρα μοιαζει ευαλωτη.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:08, 29-01-07:

Το κακό είναι ότι
«το να πας να βρεις καλύτερη τύχη» είναι κάτι σαν…
«αχ η κακομοίρα» αντί «μπράβο της…κάνει μια καινούρια αρχή, εντελώς μόνη της».

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 20:10, 29-01-07:

αυτο ακριβως συμβαινει!!

καιρος να το καταλαβουμε και να μην εχουμε συνεχεια την ονοτροπια της "καχυποτης ξενης που ηρθε να μας φαει τους ανδρες μας"

στο κατω κατω καντε κατι να κρατηστε τους ανδρες σας.

αυτο το λεω γενικα, και δεν χαρακτηριζω καμια γυναικα εδω μεσα

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 20:13, 29-01-07:

hunter παιδι μου δεν νομιζω να βγαλαμε κατι τετοιο κανεις απο εμας ακριβως τα αντιθετα λεμε.Αρα καποιον λογο εχεις που λες οσα λες.Σορρυ κιολας που στο λεω ετσι ορθα αλλα μου κανει εντυπωση.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 20:19, 29-01-07:

ναι εχεις δικο, κατι εχει γινει, και πολυ προσφατα μαλιστα με την καλη μου, η γυναικα του αφεντικου της αρχισε να λεει λογια που ηταν ακριβως αυτα που περιγραφει η ρουμανα και εγω, μεχρι που την εβαλα στην θεση της.

βγηκε μια μερα στο μαγαζι, μεσα στον κοσμο και κατηγορησε ευθεως την δικια μου οτι ο μονος σκοπος που ηρθε στην Ελλαδα ειναι να "κλεψει" τους ανδρες. και δεν μιλαω για μεγαλη γυναικα, ειναι 30 ετων η κυρια! και κουκλαρα ειναι και ολα τα αλλα.

το θεμα αυτο με εκνευρισε παρα πολυ και φτασαμε σε σημειο να χωρισουμε με το χτυπημα στην ψυχολογια που δεχτηκε η κοπελα μου.

αστα να πανε σου λεω!!

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 20:23, 29-01-07:

Η κοπελα σου την ειδα στην φωτο ειναι εντυπωσιακη,κουκλα κι η κυρια προφανως ζηλευε για αυτο γιναν αυτα.Η κυρια που αναφερεις θα μπορουσε να τα κανει αυτα κι σε Ελληνιδα.

Λυπαμαι πολυ παντως

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:37, 29-01-07:

Είναι πολλά που μπορούμε να συζητήσουμε.
Πρέπει εσύ να δεχτείς ότι υπάρχει ένα κομμάτι της κοινωνίας που μας βλέπει έτσι. Η κάθε μια, με την συμπεριφορά της, θα δείξει τι είναι. Έχω ζήσει την απόρριψη. Ξέρω πώς αισθάνεται η κοπέλα σου. Θέλει γερό στομάχι, πες της, για κάθε καινούρια αρχή στην ζωή. Χαλαρά.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 20:39, 29-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Είναι πολλά που μπορούμε να συζητήσουμε.
Πρέπει εσύ να δεχτείς ότι υπάρχει ένα κομμάτι της κοινωνίας που μας βλέπει έτσι. Η κάθε μια, με την συμπεριφορά της, θα δείξει τι είναι. Έχω ζήσει την απόρριψη. Ξέρω πώς αισθάνεται η κοπέλα σου. Θέλει γερό στομάχι, πες της, για κάθε καινούρια αρχή στην ζωή. Χαλαρά.
αυτο της ειπα (οχι με τα ηπια λογια σου βεβαια) της ειπα να τους γραψει ολους στα @@ της και να ζησει την ζωη της οπως θελει και νομιζει αυτη

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris7
Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O thodoris7 έγραψε στις 21:38, 29-01-07:

Γενικά και οι Ελληνίδες δεν είναι καλύτερες σε πολύ μεγάλο ποσοστό,αφού πολλές είναι αυτές που δίνουν σημασία σε υλικά αγαθά και γενικά "ακτινογραφούν" το μέλλον ταίρι τους,τι μπορεί να τους δώσει και τι μπορεί να κερδίσουν από αυτούς.

Βλέποντας κάτι ρεπορτάζ στην τηλεόραση ότι η δική μας,η γενιά χαρακτηρίζεται η γενιά της μοναξιάς διότι πιο εύκολα γίνεται η γνωριμία στο διαδίκτυο παρά με κάποιον γείτονα διότι δεν υπάρχει το θάρρος,να πω?Η λογική?

Για παράδειγμα,πέρυσι τον Νοέμβριο μία γειτόνισσά μου,την χτύπησε αυτοκίνητο,την είδα στο δρόμο,την σήκωσα,την πήγα νοσοκομείο και τώρα μόλις με βλέπει ούτε που μου λέει ένα γεια.

Πέρα από αυτά εγώ νομίζω ότι οι ξένες γυναίκες είναι πιο straight,ελαφριά καλύτερο χαρακτήρα από τις Ελληνίδες και τις βλέπω οπτικά πιο όμορφες.

Γενικά είναι και θέμα νοοτροπίας.Σε κάποιες χώρες στο εξωτερικό,τα παιδιά μόλις ενηλικιωθούν μένουν χωριστά από την οικογένεια που αυτό σημαίνει πλήρης απαγκίστρωση και ανεξαρτησία από τους γονείς που αυτό σημαίνει περισσότερη υπευθυνότητα κάτι που εδώ στην Ελλάδα,αν όχι όλοι,οι περισσότεροι φτάνουν σε μία ηλικία που ακόμη μένουν με τους γονείς τους και σαν παράδειγμα θα φέρω τον ευατό μου,που κάποια στιγμή αλλοδαπή μου την είπε "In this age and you stay with your parents? " . Aπό την μία πλευρά είχε δίκιο με την δική της λογική αλλά από την άλλη εγώ το έθεσα αλλιώς ότι οι μισθοί μας στην Ελλάδα είναι μικρότεροι σε σχέση με την δικιά της χώρας.

Για αυτό το λόγο,οι Έλληνες γονείς λόγω των δυσκολιών που πέρασαν δεν χαλάνε χατήρι σε κανένα παιδί και με συνδυασμό με τα πρότυπα των ΜΜΕ δημιουργούν λάθος πρότυπα και κάνουν συγκρίσεις μεταξύ φροντίδα γονέων και του δεσμού τους και περισσότερο αυτό συμβαίνει στις Ελληνίδες.

Επιπλέον υπάρχει και ο επηρεασμός της οικογένειας που αν δεν τους αρέσει ο γαμπρός ή η νύφη αρχίζουν να βομβαρδίζουν την σχέση.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:20, 30-01-07:

Θεωρώ τελείως χαζομάρα να αισθανθώ μειονεκτικά απέναντι σε οποιαδήποτε αλλοδαπή και σε καμία περίπτωση δεν τις θεωρώ "εχθρές". Μου φαίνεται φυσιολογικό ένας άντρας που βλέπει από τότε που ήρθε στον κόσμο καστανές γυναίκες να ενθουσιαστεί με μια ψηλή ξανθιά. Δεν είμαι τόσο γυναικούλα ώστε να ζηλέψω. Άλλωστε στην Βρετανία που είμαι έχω δει και την άλλη όψη. Να βλέπουν την μετρίου αναστήματος πληθωρική καστανή σαν ένα εξωτικό φρούτο στο οποίο θα δώσουν την προσοχή τους. Οπότε έχοντας βιώσει το αντίστροφο έχω έναν ακόμα λόγο να μην επηρεάζομαι αρνητικά.

Επίσης, μόνο με συμπάθεια θα δω τις κοπέλες που έχουν τραβήξει κι εγώ δεν ξέρω πόσα ζόρια και ψάχνουν να βρουν κάτι καλύτερο στην χώρα μου. Αν κάποιες είναι "τυχοδιώκτριες" καλά κάνουν και είναι αν "βρίσκουν και τα κάνουν". Και φυσικά τα σπίτια δεν "κλείνουν" από τις γυναίκες αυτές, αλλά από πολλούς λόγους.

Όμως Hunter δεν καταλαβαίνω αυτό που λες ότι μπορείς να κάνεις σχέση μόνο με ξένες και όχι με Ελληνίδες. Μου φαίνεται λίγο απλοϊκός διαχωρισμός, καθώς ξένη μπορεί να είναι Ρωσίδα, Μαροκινή, Κινέζα και μεταξύ τους να μην έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 13:38, 30-01-07:

εχω κανει σχεση σοβαρη με Ελληνιδα στο παρελθον, και μου τα φορεσε μια χαρα ευχαριστω, δεν λεω οτι ολες οι ελληνιδες ειναι ιδιες οπως και η καθε Αλλοδαπη ειναι διαφορετικη απο την αλλη, η καθε μια ειτε ειναι Ελληνιδα ειτε ειναι Αλλοδαπη μπορει να κανει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια πραγματα σε εναν αντρα, η διαφορα ειναι ο τροπος σκεψης της καθε μιας. Η Ελληνιδα θα στο κανει απο κακια, η Αλλοδαπη θα στο κανει με βαρια καρδια - αυτο πιστευω τουλαχιστον

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 14:49, 30-01-07:

Eμενα γιατι αυτες οι απαντησεις απο αντρες μου βγαζουν κομπλεξ κι φοβο προς τις γυναικες?
Πραγματικα στενοχωριεμαι οταν διαβαζω κριτικες που ας βαζουν ολες σε ενα τσουβαλι λες κι ειμαστε δεν ξερω κι εγω τι ,κι λενε οι κοπελες πχ θελουν καποιον με λεφτα,με αμαξι κτλ.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 14:51, 30-01-07:

ποιο κομπλεξ σου βγαζει;

εγω εγραψα αυτα που πιστευω, και ειμαι ο πρωτος που θα δηλωσει σε αντιστοιχη σηζητηση οτι ΟΥΤΕ εμεις οι ανδρες ξερουμε τι θελουμε μερικες φορες

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 14:59, 30-01-07:

Παιδια εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν ανεχεστε να την πατησετε απο γυναικα.Λετε πχ εγω την πατησα .Αποκλειεται να εφταιγε κι ο αντρας?Κι ακομη κι να μην εφταιγες ετσι ειναι οι σχεσεις .Γιατι τοσο κολλημα?

Εμενα ολα αυτα μου βγαζουν κομπλεξ κι το χω δει κιολας απο προηγουμενες σχεσεις.Βλεπεις οτι ο αλοος δεν ανεχεται την απορριψη ακομη κι αν αυτη η απορριψη δεν εγινε με κακια κι σκεφτηκα πολυ πριν παρω την αποφαση.

Κι μπορει να χει κανει κι πολλα λαθη κι να φταιει ουσιαστικα αυτος ,στο τελος ειναι η κοπελα κακια που το εληξε.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 14:59, 30-01-07:

Ειναι λαθος να τσουβαλιαζεις τους ανθρωπους. Δεν υπαρχουν κατηγοριες. Δεν υπαρχει "οι Ελληνιδες κανουν αυτο, οι Αγγλιδες εκεινο, οι Γαλλιδες το αλλο". Υπαρχει "οι ρομαντικες κανουν αυτο, οι ρηχες εκεινο, οι κομπλεξικες το αλλο".

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:06, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
Ειναι λαθος να τσουβαλιαζεις τους ανθρωπους. Δεν υπαρχουν κατηγοριες. Δεν υπαρχει "οι Ελληνιδες κανουν αυτο, οι Αγγλιδες εκεινο, οι Γαλλιδες το αλλο". Υπαρχει "οι ρομαντικες κανουν αυτο, οι ρηχες εκεινο, οι κομπλεξικες το αλλο".
Διαφωνώ λίγο...
Είναι λάθος να το λέει κάποιος, που δεν μπήκε στον κόπο να γνωρίσει μία κατηγορία.
Γιατί γενικά, υπάρχει διαφορά ταπεραμέντου...
Εγώ μπορώ να πω, πιστεύω, οι Ελβετίδες είναι "έτσι", ενώ οι Ελληνίδες "γιουβέτσι".

Αλλά εξαρτάται για ποιο θέμα, κι εκεί έχει δίκιο η Χακούνα... "Ανδροχωρίστρες" δεν είναι καμίας εθνικότητας γυναίκες.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:11, 30-01-07:

Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, λέει μια παροιμία και δυστυχώς στην Ελλάδα, ακούμε και μαθαίνουμε μόνο για τις "κακές" αλλοδαπές, οπότε αυτομάτως το μυαλό μας βάζει σε black list οποιαδήποτε αλλοδαπή κοπέλα.
Προσωπικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν άνθρωπο άπαξ και δεν μου πατάει τον κάλο. Ίσα ίσα, που οι διαφορετικές κουλτούρες μου εξάπτουν το ενδιαφέρον.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 15:13, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Διαφωνώ λίγο...
Είναι λάθος να το λέει κάποιος, που δεν μπήκε στον κόπο να γνωρίσει μία κατηγορία.
Γιατί γενικά, υπάρχει διαφορά ταπεραμέντου...
Εγώ μπορώ να πω, πιστεύω, οι Ελβετίδες είναι "έτσι", ενώ οι Ελληνίδες "γιουβέτσι".

Αλλά εξαρτάται για ποιο θέμα, κι εκεί έχει δίκιο η Χακούνα... "Ανδροχωρίστρες" δεν είναι καμίας εθνικότητας γυναίκες.
Οκ σε καποια θεματα - και ειδικα οσον αφορα θεματα νοοτροπιας και ταμπεραμεντου - μπορει να εντοπισεις καποιες διαφορες αλλα και παλι σιγουρα δεν θα ισχυουν για ολα τα ατομα της "κατηγοριας".

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:16, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Το κακό είναι ότι
«το να πας να βρεις καλύτερη τύχη» είναι κάτι σαν…
«αχ η κακομοίρα» αντί «μπράβο της…κάνει μια καινούρια αρχή, εντελώς μόνη της».
Ναι, κι εγώ δεν μπορώ την παραμικρή γενίκευση, αλά "Έλληνες μίζεροι", "Γερμανοί βλάχοι", "Άγγλοι άπλυτοι", κλπ...

Και σε τελική, καλά τα λέει η Ρουμάνα...
Μου θυμίζει τους καταστηματάρχες στις τουριστικές περιοχές, που δε δέχονται Πολωνούς, Ουκρανούς, κλπ για τουρίστες και "αφέντες" τους..

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 15:50, 30-01-07:

Ολοι μας για καποιους αλλους ειμαστε "αλλοδαποι"...
κι εγω ξενος ειμαι εδω που ειμαι τωρα...Αλλα τι λεω;
Εδω ειμαστε ξενοι ρε σεις μεσα στην Ελλαδα οσων αφορα τις πολεις!Να ειμαι εγω εδω και αν τυχει να παω στην γειτονικη πολη να με κοιτανε με μισο "ματι" γιατι...ειμαι απο αλλου.
Και αυτο δεν συμβαινει μονο Ελλαδα φυσικα.

Τωρα απο εκει και περα προσωπικα εχω δεν εχω πληγωθει απο Ελληνιδα,εχω δεν εχω πληγωθει απο ξενη,οταν τελειωσει ενα κεφαλαιο και παω στο επομενο, προσπαθω οσο γινεται περισσοτερο να μην "κουβαλαω" καταλοιπα απο το "παρελθον.
Εγω σαν κατοικος πολλων ετων στην Ιταλια κι εχοντας κανει "σχεσεις" (οχι ερωτικες αναγκαστικα!)με διαφορες κουλτουρες και λαους, εχω παρατηρησει διαφορα ή διαφορες που ισως πλεον να με ενοχλουν περισσοτερο στις Ελληνιδες,οπως φυσικα και μερικα + στοιχεια, που τωρα κι αυτα φανταζουν ακομα πιο ++!
(Δεν μπαινω στην διαδικασια να πω τα θετικα και τα αρνητικα,γιατι πρωτων δεν εχει αμεση σημασια και δευτερον προς αποφυγη παρεξηγησεων)
Το λοιπον κι εν κατακλειδι...καθε λαος εχει και "ξεχωριστη" κουλτουρα,νοοτροπια,ιδιοσυγκρασια κτλ κτλ.Ο καθενας μας αναλογα τον δικο τους χαρακτηρα και προσωπικοτητα ειναι αληθεια οτι μπορει να ταιριαζει περισσοτερο με τον εναν απο τον αλλο.Το ιδιο λογικα συμβαινει με τον Hunter.
Περαν απο αυτο το δυσαρεστο περιστατικο που ειχε (και οσων αφορα την απιστια διαφορα "μπλα μπλα" στερουνται νοηματος)
βλεποντας οτι τα χνωτα του γενικοτερα δεν ταιριαζουν με αυτα της "μεσης" Ελληνιδας και της γενικοτερης νοοτροπιας της,καταλαβε οτι με καποια ξενη ειναι καλυτερα.Κι αυτος κι αυτη.
Προσωπικα τωρα ειμαι με Ελληνιδα και χαιρομαι γι'αυτο.Βλεπω τι μου δινει (ελπιζω να ειναι αμφιδρομη αυτη η "εκτιμηση"),βλεπω τι εχει και με εχει κανει να την λατρευω κτλ κτλ.
Αν αυριο ή μεθαυριο αυτο τελειωσει, κι εγω ειμαι με καποια απο την Ζιμπαμπουε,και παλι θα ειμαι μαζι της γιατι "υποτιθεται" πως με ολοκληρωνει.
Και κατι τελευταιο γιατι παλι το πλατιασα το θεμα...τα οποια vs, για εμενα ερχοντα (αν ερθουν) παντα μετα το περας μιας σχεσης...
Εαν ερωτευτω καποια εκεινη την στιγμη προσωπικα, ακολουθω με τετοιο τροπο τα συναισθηματα μου, που δεν θα μπορεσω να κανω αμεσα την οποια συγκριση.Και δεν ξερω αν θα ερθει ποτε το θεμα-αμεσης- συγκρισης...Απλως στην περιπτωση που δεν ταιριαζουμε, αναγκαστικα θα χωρισουμε.κανεις δεν μπορει να μου εγγυηθει οτι με την Ελληνιδα θα χωρισω, ενω με την Αυστραλεζα οχι,ενω με την Αγγλιδα ναι κτλ κτλ.Και αν ο αλλος ειναι "bastardo dentro"...αφηστε το!Αυτο το χαρακτηριστικο δεν εχει συνορα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 30-01-07 στις 16:27.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 16:02, 30-01-07:

Hunter έχεις δίκιο για τις Ελληνίδες.
Κορίτσια πρέπει να ξέρεται ότι ο όρος Ελληνίδα έχει αρχίσει να αποκτάει πολύ άσχημη έννοια σε διαφόρους κύκλους, κυρίως λόγω της συμπεριφοράς τους αλλά και του τουπέ που έχουν.

Όσοι γνωστοί μου και γνωστοί τους έχουν πάει στο εξωτερικό και έχουν ζήσει έχουν ένα φτυάρι έτοιμο για τις Ελληνίδες. Δεν αναφέρομαι ανατολικό και μη μπλοκ. Ούτε αναφέρομαι ευκολία στο κρεβάτι. Μιλάμε για συμπεριφορά και προσέγγιση και πως αντιλαμβάνεται ο μέσος Έλληνας τον εαυτό του στο κοινωνικό σύνολο.

Να σας πω ένα δυο απλά παραδείγματα
1)Κανείς στην Ελλάδα δεν βγαίνει μόνος του να πάει σε ένα μπαρ! Γιατί μα γιατί πολύ απλά στο μαγαζί που θα πάει αν μιλήσει σε ένα άνδρα δίπλα του θα τον περάσει για Γκάυ, αν είναι γυναίκα θα θεωρήσει ότι της την πέφτει και θα τον κρίνει απόλυτα από τον τρόπο αυτό. Σε κανένα δεν θα περάσει από το μυαλό η γνωριμία για χαβαλέ με ένα άγνωστο για μια βραδιά.

2)Το ίδιο αντιστοιχως στο δρόμο. Βλέπεις μια κοπέλα με μια τσάντα που την πλακώνει άνετα. Αν πας να βοηθήσεις σίγουρα θα θεωρήσει ότι της την πέφτεις. Αν είναι άνδρας και το ίδιο. Αν είναι γριά ή παππούς μάλλον για ανώμαλο ή ότι θες να τους κλέψεις. Αν είναι και κοπέλα ίσως θεωρήσει ότι την θεωρείς και κατώτερη άσχετως ότι απλά δεν είναι σωματικά κατάλληλη για την συγκεκριμένη διεργασία.

Και για να μην λέω μόνο για την Ελλάδα, γενικά οι Μεσογιακοί λαοί είναι κάπως έτσι, όχι ακριβώς στα παραδείγματα αλλά στην συμπεριφορά γενικά.

Ο μέσος Ελληνας για να επιστρέψω ζει και μεγαλώνει με την πεποίθηση ότι η κοινωνία κάτι του χρωστάει! Φυσικά από παιδεία δεν το συζητάμε και για τις γυναίκες σε συνδυασμό με την εδώ και 10ετία μίξη μιας καταπιέσμενης,κομπλεξικής,φεμινιστικής, όλα ίσα επαναστατικότητας, τα έχει κάνει μαντάρα και μαζί και με σας και εμείς οι άνδρες.

Φυσικά θα πείτε α μλς άνδρες όσα δεν φτάνετε τα κάνετε κρεμαστάρια αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν σας πιάνει κανείς πουθενά. Συνεπώς όταν η Ελληνίδα κατέβει από το καλάμι που έχει καβαλήσει ... μόνο καλό θα κάνει.

Και έχω ταξιδέψει έξω και έχω γνωρίσει ξένες που έχουν έρθει για εράσμους και σχεδόν όλοι οι γνωστοί μου ή μόλις γυρίσαν από ξένα πανεπιστήμια ή τελειώνουν. Επίσης και στο στρατό το ίδιο παράπονο είχαν οι περισσότεροι. Φυσικά βέβαια όλοι αναγνωρίζαμε ότι είστε γενικά και πολύ όμορφες

Συγνώμη αν σας βάζω σε καλούπια και κολάω ταμπέλες όπως λέτε αλλά και για τον μέσο έλληνα έχω ράματα για την γούνα του. Απλά όπως και να το κάνουμε το γυναικείο φύλλο με ενδιαφέρει συνεπώς αυτό με αποσχολεί περισσότερο σε ζητήματα προσέγγισης σε αυτή τη φάση της ζωής μου.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:25, 30-01-07:

Λοιπόν…παιδιά. Είμαι αλλοδαπή. Έχω συναντήσει αρκετές φορές συμπεριφορές σαν αυτή που έχει νευριάσει τον Hunter. Επίσης έχω συναντήσει και φανταστικούς ανθρώπους. Όσο πάει, όλο και πιο πολλοί αναθεωρούν τις ιδέες τους για τις αλλοδαπές. Και αυτό έχει να κάνει αυστηρά με την συμπεριφορά των αλλοδαπών. Όσο πιο σωστοί είναι εκείνοι.. τόσο μικρότερο ο φόβος. Γιατί περί φόβος πρόκειται. Είναι κάτι που συμβαίνει και στη Ρουμάνια για παράδειγμα. Έχουμε και εμείς τους αλλοδαπούς μας. Δεν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα όσο φαίνεται. Όχι πλέον.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:43, 30-01-07:

Πάντως μου αρέσει πολύ που είμαι σε μια ξένη χώρα και είμαι "αλλοδαπή". Μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα από την άλλη πλευρά, να αποκτώ μεγαλύτερη ενσυναίσθηση!Αν και δεν έχω έρθει ούτε μια φορά αντιμέτωπη με ρατσιστική συμπεριφορά (δεν αποκλείω να συμβεί βέβαια). Οι Σκωτσέζοι μου έχουν φερθεί με τον καλύτερο τρόπο.

Επίσης μου αρέσει όταν διαψεύδονται στερεότυπα. Στην Ελλάδα υπάρχει συγκεκριμένη αντίληψη για τους Πακιστανούς, εδώ είναι συμφοιτητές μου και έχω μάθει ΠΟΛΛΑ από αυτούς. Η κολλητή μου είναι Πολωνέζα και έχω επίσης πολλούς Πολωνούς συμφοιτητές τους οποίους γουστάρω πολύ σαν άτομα! Δεν ήμουν από αυτούς που έχουν ιδιαίτερες προκαταλήψεις, αλλά είναι πολύ δημιουργικό από εκεί που στην Ελλάδα ήμουν σε "πλεονεκτική" θέση σε σχέση με άλλα άτομα τώρα να παίζουμε με ίσους όρους!

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 17:31, 30-01-07:

demeloene δεν ειναι απολυτο αυτο ειναι αναλογα με το ατομο προσωπικα μου χει τυχει να με βοηθησει ατομο στον δρομο , αλλοδαπος κι να μου κουβαλαει την τεραστια τσαντα που με πλακωνε ,ο ανθρωπος για λιγη ωρα χωρις να τον ξερω .ηταν ευγενεστατος αλλα κι εγω του την αφησα δεν θα προσεβαλλα τον αλλο που προσφερθηκε να βοηθησει για μια τσαντα που χε κι χαζομαρες μεσα.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 19:08, 30-01-07:

Χριστινάκι φυσικά και δεν είναι απόλυτο, αλλά μην μου πεις ότι δεν βλέπεις την καχυποψία που πλανάται?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:31, 29-04-07:

Εγώ πάντως πιστεύω πως είναι απλά θέμα χαρακτήρα. Υπάρχουν καλές και κακές Ελληνίδες και καλές και κακες αλλοδαπές όλων των εθνικοτήτων. Απλό είναι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:37, 29-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
εχω κανει σχεση σοβαρη με Ελληνιδα στο παρελθον, και μου τα φορεσε μια χαρα ευχαριστω, δεν λεω οτι ολες οι ελληνιδες ειναι ιδιες οπως και η καθε Αλλοδαπη ειναι διαφορετικη απο την αλλη, η καθε μια ειτε ειναι Ελληνιδα ειτε ειναι Αλλοδαπη μπορει να κανει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια πραγματα σε εναν αντρα, η διαφορα ειναι ο τροπος σκεψης της καθε μιας. Η Ελληνιδα θα στο κανει απο κακια, η Αλλοδαπη θα στο κανει με βαρια καρδια - αυτο πιστευω τουλαχιστον
εξακολουθείς να το πιστεύεις αυτό?

ωραια, διαβασα μερικες γνωμες (θελω ομως κι'αλλες) και εχω να δηλωσω εγω σαν Hunter οτι χιλιες φορες να ειμαι με αλλοδαπη γυναικα παρα με ελληνιδα, οχι επειδη ειναι πιο "ευκολες" αλλα επειδη πιστευω οτι με καταλαβαινουν καλυτερα.
αυτό?

μεγάλη μπουκιά φάε.... μ@λ@κίες μη λες που λεν και στο χωριό μου
ΡΕΜΑΛΙ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:41, 29-04-07:

Γι' αυτό σ' αγαπάω βρε Κουέ μου, με πιάνεις!!

(ΥΓ: Και μου χρωστάς ένα καφέ, τον έφτυσα στην οθόνη.. )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:50, 29-04-07:

καφέ κερνάω σπίτι όποτε θες
(Ευτυχώς που δεν σου χρωστάω οθόνη )

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 20:10, 29-04-07:

ΟΚ εγινα ρομπα ξεκουμποτη, δεν πειραζει ομως, ολοι κανουμε λαθη στην ζωη και αυτα που ελεγα τοτε ηταν και θα ειναι το μεγαλυτερο μου λαθος.

ΑΛΛΑ

παντα θα υπαρξει η εξαιρεση, σημασια εχει να εισαι καλα με τον ανθρωπο σου, και νε ρε γμτ ΕΙΜΑΙ

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 20:18, 29-04-07:

Δεν βλέπω καμία απολύτως διαφορά μεταξύ της λέξης 'αλλοδαπής' και της λέξης 'ελληνίδας'.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 20:26, 29-04-07:

ΟΚ εγινα ρομπα ξεκουμποτη, δεν πειραζει ομως, ολοι κανουμε λαθη στην ζωη και αυτα που ελεγα τοτε ηταν και θα ειναι το μεγαλυτερο μου λαθος.

ΑΛΛΑ

παντα θα υπαρξει η εξαιρεση, σημασια εχει να εισαι καλα με τον ανθρωπο σου, και νε ρε γμτ ΕΙΜΑΙ
Δεν εχω να πω κατι περισσοτερο...

Για εμενα δεν υπαρχει καν αυτο το λεγομενο "VS" αναμεσα σε αλλοδαπες και σε Ελληνιδες σε αλλοδαπους και Ελληνες.
Οταν ειναι να πεσεις στα σκατα (μιαλω για χαρακτηρα ανθρωπου) πιστεψτε με του Ελληνα δεν μυριζουν γλυκο κερασακι ενω καποιου αλλου...σκ@τα.
Προσωπικα δεν θα ειχα κανενα προβλημα να κανω δεσμο με κοπελα απο αλλη εθνικοτητα.
Τα "standarts" μου δεν θα μεταβαλονταν.Οσο προσεκτικος και ταυτοχρονα "τυφλος" ειμαι οταν ειμαι με μια Ελληνιδα, το ιδιο ντιρινταχτα θα παθω και στην αλλη περιπτωση.

Και να προσθεσω οτι δεν περιμενω μια αλλοδαπη να "ριξει" τα δικα της "standarts" επειδη εγω ειμαι Ελληνας.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:49, 29-04-07:

ΑΛΛΑ

εμένα πάντως σε καμία περίπτωση δεν ήταν η πρόθεση μου να σε κάνω ρόμπα και μάλιστα ξεκούμπωτη

η αλήθεια είναι ότι πάντα ήθελα να καταλάβεις αυτό που επιτέλους κατάλαβες... αυτό μου αρκεί και χαίρομαι για σένα φίλε μου

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 08:24, 30-04-07:

Τι ειναι αυτο που κανει τις αλλοδαπες να ξεχωριζουν απο τις ελληνιδες ?
Γιατι οι συγχρονοι νεοελληνες εχουν μια ιδιαιτερη προτιμηση σε αυτες ?
Ποια τα κυριαρχα χαρακτηριστικα τους ?
Θα τις χαρακτιριζατε αντροχωριστες ?
Η απλα ολα ειναι θεμα επιβιωσης ?
Και οταν μιλω για αλλοδαπες......μιλω καθε εθνοτητας...........

Μην ειν`το σεξ.......μην ειν` το κρεβατι ?
Γιατι αυτες καταφερνουν να κρατισουν τα σπιτικα τους ορθια...(τουλαχιστον ετσι λεει μια στατιστικη που διαβασα προσφατα).......και οχι σε τοσο μεγαλο ποσοστο οι ελληνιδες........

Θα τις χαρακτηριζατε τυχοδιοκτριες ?
Μηπως ειναι θεμα κουλτουρας ?
Τις αντιμαχεστε ?......η ........νομιζετε οτι χρισιμοποιουν αθεμιτα μεσα ?

καταρχήν για μένα δεν υπάρχει και δεν υφίσταται το vs.

Δεν μπορείς από τη μια να βάζεις τις Ελληνίδες και από την άλλη 15πχ.διαφορετικές εθνικότητες.
Για μένα ο κάθε λαός έχει τα χαρακτηριστικά του, τον πολιτισμό και την κουλτούρα του και δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ αν και τι είναι αυτό που κάνει -ξαναλέω αν κάνει-τόσες διαφορετικές υπηκοότητες αλλοδαπών γυναικών που βρίσκονται στην Ελλάδα να ξεχωρίζουν από τις Ελληνίδες. Εκτός ίσως από ένα στοιχείο που θα αναπτύξω παρακάτω.

Με το ξεχωρίζουν αλήθεια εννοείς ότι είναι ένα βήμα πιο μπροστά?

ότι είναι καλύτερες?

Για μένα υπάρχουν διάφορες κατηγορίες αλλοδαπών μεταναστών στην Ελλάδα.

Είναι αυτοί που αναγκάστηκαν να φύγουν από τη χώρα τους. όπως κάποτε και εμείς, για να αναζητήσουν μια καλύτερη ζωή.
Οι περισσότεροι από αυτούς (άντρες, γυναίκες) είναι αξιοπρεπέστατοι άνθρωποι που δούλεψαν σκληρά- πέφτοντας συχνά και θύματα σκληρότατης εκμετάλλευσης από τους εργοδότες τους -, άνθρωποι οικογενειάρχες ή που δημιούργησαν εδώ οικογένειες, δεν προξένησαν κανένα πρόβλημα στην ελληνική κοινωνία αντίθετα εντάχθηκαν σε αυτήν και συνέβαλαν με τη δουλειά τους στην οικονομική εξέλιξη της χώρας.
Με αυτούς δεν έχω κανένα πρόβλημα και τους βγάζω και το καπέλο.

Από την άλλη έχουμε μετανάστες που δεν έχουν καμία σχέση με όσα ανέφερα παραπάνω και που δημιούργησαν πολλά προβλήματα στη χώρα.. εγκληματικότητα, μαφία ναρκωτικά, πορνεία.
Σε αυτήν την κατηγορία θα βάλω και την υποκατηγορία κάποιων αλλοδαπών γυναικών.
Αυτές που έρχονται- στη συντριπτική τους πλειοψηφία παράνομα- από ένα καθεστώς απίστευτης ανέχειας- θα πω τη λέξη και ας ακουστεί άσχημα, πεινασμένες- και έτοιμες για όλα.
Με στόχο να βρουν τον Έλληνα-ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης- που θα έχει το σπίτι, κάποια λεφτά, μια δουλειά.
Αλήθεια γιατί μια 25άρα π.χ. Ουκρανή να μπλέκει με εναν 50η, 40η, 30η Έλληνα και όχι με έναν συνομήλικο ομοεθνή της?Μη μου πεί κανείς ότι είναι η εξαίρεση..φαινόμενο είναι γι΄αυτό και το συζητάμε και σίγουρα όχι μόνο επειδή οι Έλληνες είναι περισσότεροι πληθυσμιακά σε σχέση με τους άλλους.

Ένα επιπλέον επιχείρημα σε αυτό που λέω..αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί δεν υπάρχει το αντίστοιχο φαινόμενο στις Ελληνίδες? δλδ να συζητούσαμε τώρα σε θέμα με τίτλο..Έλληνες vs Αλλοδαποί?

Και τώρα έρχομαι στο δια ταύτα...
οι γυναίκες αυτές - δε μιλάω για όλες τις αλλοδαπές το ξαναλέω- προκειμένου από και που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα κάνουν τα ΠΑΝΤΑ για να βρουν αυτόν που θα τις εξασφαλίσει -είτε είναι άδεια παραμονής, είτε είναι οικονομικά,είτε και τα δυο μαζί- και όταν τον βρουν κάνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να τον κρατήσουν.

Εγώ και οι περισσότερες Ελληνίδες θα δεχτούμε μία, δύο λαλακίες άντε τρεις μετά στη μαμά σου (όχι εσύ γενικά) και θα φας και 10 μούντζες που λέει ο λόγος γιατί εγώ και η κάθε εγώ έχω τη δουλειά μου, την οικογένειά μου, τους φίλους μου, τη ζωή μου και δεν σε έχω ανάγκη στο κάτω κάτω.
Η αλλοδαπη που σκέφτεται ως άνω και λειτουργεί υπολογιστικά, που δεν έχει τίποτα και κανέναν, θα κάνει και 10 τούμπες στην κάθε σου λαλακία, θα σε κάνει να νιώθεις θεός και θα κάνει και 10 τούμπες για να σε κρατήσει.
Και εσύ ο καημένος το ερμηνεύεις ως αγάπη( όχι εσύ γενικά)

Αυτό είναι το στοιχείο που τις κανει να ξεχωρίζουν από τις Ελληνίδες.

Από κει και πέρα με τις αλλοδαπές που ζουν χρόνια στην Ελλάδα νόμιμα, έχουν χτίσει τη ζωή τους μόνες τους και έτυχε να γνωρίσουν έναν Έλληνα και να δέσει το γλυκό δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Αλήθεια όμως πόσες είναι αυτές?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prime : 30-04-07 στις 08:30.
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 08:41, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Από κει και πέρα με τις αλλοδαπές που ζουν χρόνια στην Ελλάδα νόμιμα, έχουν χτίσει τη ζωή τους μόνες τους και έτυχε να γνωρίσουν έναν Έλληνα και να δέσει το γλυκό δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Αλήθεια όμως πόσες είναι αυτές?
εγω ξερω πολλες, και ολες ειναι παρα πολυ καλες, πληρωνουν φορους, εκαναν παιδια, εφτιαξαν την ζωη τους κτλ κτλ, οπως ειπα και σε προηγουμενο Post μου, παντα θα υπαρξει η εξαιρεση

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:42, 30-04-07:

Και αυτό μας βγάζει στο ίδιο σύμπερασμα. Είναι θέμα χαρακτήρα κι όχι εθνικότητας!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:47, 30-04-07:

Σε ποιον ακριβώς τομέα εστιάζεται το vs;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους