Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνίδες vs Αλλοδαπές

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:49, 30-04-07:

Σε επίπεδο ερωτικής σχέσης απ' όσο έχω καταλάβει, Πειράτη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:50, 30-04-07:

A, δεν μπορώ να απαντήσω, δεν είχα ποτέ ερωτική σχέση με αλλοδαπή για να συγκρίνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 08:52, 30-04-07:

συμφωνώ και δε συμφωνώ σε αυτό..

να ρωτήσω κάτι ως προβληματισμό περισσότερο για να εξηγήσω το δίλλημα μου..

γιατί όταν είχαμε τα δικά μας κύματα μετανάστευσης, όταν εμείς πεινούσαμε και φεύγαμε μαζικά στο εξωτερικό ΔΕΝ υπήρξαν τέτοια φαινόμενα από τις Ελληνίδες στις αντίστοιχες χώρες που πηγαίναμε?
σίγουρα υπήρξαν και κάποιες δε λέω αλλά σε καμία περίπτωση σε σημείο να γίνεται κοινωνικό πρόβλημα στις χώρες ''φιλοξενίας''.

παιδιά όσο και αν θέλουμε να το παίζουμε φιλελεύθεροι υπήρξε μεγάλο κοινωνικό πρόβλημα στη χώρα, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.

υγ. μην τυχόν και χαρακτηριστώ ρατσίστρια ή εθνικίστρια ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.

εντιτ το συμφωνω δε συμφωνω πήγαινε στην kajira στο ότι είναι θέμα ατόμου και όχι εθνικότητας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:54, 30-04-07:

Ποιο είναι το μεγάλο κοινωνικό πρόβλημα βρε παιδιά;

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 08:55, 30-04-07:

Πειρατή είσαι οφ τόπικ και στον κόσμο σου

διάβασε το αρχικό ποστ μου και το θέμα

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:58, 30-04-07:

Έχεις δίκιο πάντως πως κάποιες εθνικότητες έχουν μια τάση να δημιουργούν πρόβλημα όπου πηγαίνουν, αλλά δεν ξέρω αν τελικά αυτό είναι η απόλυτη αλήθεια ή αν οι συνθήκες τους ευνοούν να επιδείξουν τέτοια συμπεριφορά.. πάντως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υπάρξει χαρακτηρισμός για όλες τις αλλοδαπές, θετικός ή αρνητικός. (Και ναι, ξέρω πως δεν είπες κάτι τέτοιο, απλά το επιβεβαιώνω )

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:01, 30-04-07:

Εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω για ποιο κοινωνικό πρόβλημα λέτε.....
Το θέμα αν κατάλαβα καλά είναι αν οι ελληνίδες είναι καλύτερες από τις αλλδαπές.
Ρώτησα σε τι να είναι καλύτερες, και μου απάντησαν , στον ερωτικό τομέα.
Το κοινωνικό πρόβλημα δεν τον βλέπω.......

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:11, 30-04-07:

Τ Β' πρόσωπο είναι επειδή εσύ prime αναφέρθηκες σε αυτά τα θέματα... Δεν κάνω επίθεση

Κοίτα... Αρχικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα φαινόμενα τα οποία λες και καταδικάζεις (αυτες δλδ που έρχονται και "κάνουν τα πάντα για να εξασφαλίσουν την διαμονή τους") πιστεύεις ότι είναι περισσότερα από τις αλλοδαπές που έρχονται και προσπαθούν έντιμα να διεκδικήσουν μια άδεια παραμονής. Δεν ξέρω που βασίζεσαι για το συμπέρασμα αυτό, αλλά εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω συναντήσει περισσότερες τέτοιες περιπτώσεις, παρά άλλες. Ίσως ακούγονται περισσότερο (ιιιιιιιιι!!! έμαθες τι έπαθε η κατίνα; Την χώρισε ο Κώτσος για μια Αλβανίδα κουνίστρα). Είναι σαν τις κακές ειδήσεις που λέγαμε σε άλλο thread. Απλά τα κακά "πουλάνε περισσότερο".

Έπειτα, δεν μπορείς να ξέρεις τις κοινωνικοοικονομικές συνθήκες που ώθησαν κάποιες κοπέλες να προσπαθήσουν να επιβιώσουν με αυτόν τον τρόπο. Αλήθεια, ξέρεις τι εξαθλίωση υπήρχε και υπάρχει ακόμη στις χώρες του πρώην Ανατολικού Μπλόκ; Με μισθό 100 ευρώ το μήνα, με το να ζεις σε μια χώρα που η μαφία κυβερνάει, να φοβάσαι μήπως δεν είσαι ζωντανός την άλλη μέρα κτλ, είναι φυσικό μερικές να φτάνουν στο σημείο να λένε : "Θα τα παίξω όλα για όλα! Η αυτό, ή θα πεθάνω!"... Οπότε δεν είναι θέμα επιλογής τις περισσότερες φορές. Είναι θέμα ανάγκης. Οπότε θεωρώ άδικο να λέμε ότι "φταίνε". Τα αίτια είναι πολύ βαθύτερα από τον χαρακτήρα και τις ίδιες...

Που λες, οι Ελληνίδες δεν έφτασαν σε αυτό το σημείο γιατί η μετανάστευση των Ελλήνων έγινε υπό εντελώς διαφορετικές συνθήκες και σε εντελώς διαφορετικές χώρες, με διαφορετικούς νόμους περί νομιμοποίησης κτλ κτλ κτλ. Είναι δύο εντελώς ανόμοια πράγματα. Αλλά και πάλι είμαι σίγουρος ότι θα υπήρξαν τέτοια φαινόμενα.

Το γεγονός ότι δεν έγιναν "μάστιγα" τα φαινόμενα αυτά στις χώρες που μετανάστευσαν οι Ελληνίδες ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι απλά οι άνθρωποι εκεί δεν νοιάζονται και πολύ για τον διπλανό τους. Δεν μαθαίνουν με ποια παντρεύτηκε, πως, γιατί κτλ. Ο καθένας στη ζωούλα του. Επειδή στην Ελλάδα η νοοτροπία είναι διαφορετική και τα θέματα αυτά είναι "hot", γι' αυτό και το συγκεκριμένο έχει πάρει διαστάσεις μάστιγας στα αυτιά πολλών. Μπορεί να ξέρεις 100 αλλοδαπές που τα έκαναν όλα "σωστά" και 1 να το έκανε λάθος. Ε, είναι φυσικό ότι θα συγκρατήσεις την μία Αλβανίδα/Βουλγάρα/κτλ που ήταν "λάθος".

Όπως είπα και πιο πάνω, αμφιβάλλω αν πράγματι είναι μάστιγα...

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 09:21, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω για ποιο κοινωνικό πρόβλημα λέτε.....
Το θέμα αν κατάλαβα καλά είναι αν οι ελληνίδες είναι καλύτερες από τις αλλδαπές.
Ρώτησα σε τι να είναι καλύτερες, και μου απάντησαν , στον ερωτικό τομέα.
Το κοινωνικό πρόβλημα δεν τον βλέπω.......
μπορει καποιος να το πει κοινονικο προβλημα με την εννοια οτι πολλα ατομα συνδεουν την Αλλοδαπη γυναικα ως σφηνα η καλυτερα "ηρθε εδω να χαλασει σπιτια και οικογενιες" αυτο ειναι καθαρα ρατσιμος κατ εμε

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:33, 30-04-07:

Σαφώς και είναι ρατσισμός.
Γιατί δεν ασχολούμαστε με τη Ηπειρώτισσα που ήρθε στην Αθήνα, ή την Κρητικιά που ήρθε στην Τρίπολη;
Το ίδιο πράγμα δεν είναι;

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 11:36, 30-04-07:

Δεν χρησιμοποίησα ποτε τη λέξη μάστιγα απλά είπα ότι από τέτοιου είδους φαινόμενα υπήρξε κοινωνικό πρόβλημα και τίποτε παραπάνω, όπως επίσης είπα ότι υπάρχουν και πολλοί αλλοδαποί (άντρες- γυναίκες) που ζουν και εργάζονται αξιοπρεπέστατα.
μη με βάζετε να επαναλαμβάνω όσα έχω γράψει προηγούμενο ποστ.

όπως επίσης μη με βάζετε στη διαδικασία να επιχειρηματολογήσω αν υπήρξε κοινωνικό πρόβλημα ή όχι.
και μόνο η ύπαρξη αυτού του θέματος και οι συγκεκριμένες ερωτήσεις που έκανε ο Hunter του τύπου αν είναι τυχοδιώκτριες και αν χρησιμοποιούν αθέμιτα μέσα κάτι υποδηλώνει...και αυτές οι ερωτήσεις με οδήγησαν στο να πω τη γνώμη μου ότι ναι κάποιες λειτούργησαν υστερόβουλα όπως και κάποιες γίνανε καθαρίστριες για να ζησουν.
ποτέ δε γενικοποίησα ούτε είπα όλες.
οπότε ελπίζω ο χαρακτηρισμός ''ρατσιστικό'' να μην πήγαινε σε δικά μου λεγόμενα.

και ξαναρωτάω γιατί δεν μιλάμε για Έλληνες vs Αλλοδαποί?
μήπως αυτό δεν ''πουλάει'' ή μήπως γιατί δεν έχει την έκταση που έχει το αντίθετό του..
προφανώς επειδή ισχύει το δέυτερο και ένας από τους λόγους κατ΄εμέ είναι και ο τυχοδιωκτισμός κάποιων γυναικων.

δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τον ειρμό της σκέψης μου και ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα όσα γράφω γιατί δεν εμπεριέχουν πρόθεση ρατσισμού.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:37, 30-04-07:

εγώ πάντως σε καταλαβαίνω και συμφωνώ και μαζί σου

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 11:46, 30-04-07:

Σαφώς και είναι ρατσισμός.
Γιατί δεν ασχολούμαστε με τη Ηπειρώτισσα που ήρθε στην Αθήνα, ή την Κρητικιά που ήρθε στην Τρίπολη;
Το ίδιο πράγμα δεν είναι;
ναι ειναι, αλλα σαν Ελληνες που ειμαστε παντα κολλαμε στα ξενα, επλιζω να καταλαβες τι λεω

Αρχική Δημοσίευση από prime
Δεν χρησιμοποίησα ποτε τη λέξη μάστιγα απλά είπα ότι από τέτοιου είδους φαινόμενα υπήρξε κοινωνικό πρόβλημα και τίποτε παραπάνω, όπως επίσης είπα ότι υπάρχουν και πολλοί αλλοδαποί (άντρες- γυναίκες) που ζουν και εργάζονται αξιοπρεπέστατα.
μη με βάζετε να επαναλαμβάνω όσα έχω γράψει προηγούμενο ποστ.

όπως επίσης μη με βάζετε στη διαδικασία να επιχειρηματολογήσω αν υπήρξε κοινωνικό πρόβλημα ή όχι.
και μόνο η ύπαρξη αυτού του θέματος και οι συγκεκριμένες ερωτήσεις που έκανε ο Hunter του τύπου αν είναι τυχοδιώκτριες και αν χρησιμοποιούν αθέμιτα μέσα κάτι υποδηλώνει...και αυτές οι ερωτήσεις με οδήγησαν στο να πω τη γνώμη μου ότι ναι κάποιες λειτούργησαν υστερόβουλα όπως και κάποιες γίνανε καθαρίστριες για να ζησουν.
ποτέ δε γενικοποίησα ούτε είπα όλες.
οπότε ελπίζω ο χαρακτηρισμός ''ρατσιστικό'' να μην πήγαινε σε δικά μου λεγόμενα.

μήπως αυτό δεν ''πουλάει'' ή μήπως γιατί δεν έχει την έκταση που έχει το αντίθετό του..
προφανώς επειδή ισχύει το δέυτερο και ένας από τους λόγους κατ΄εμέ είναι και ο τυχοδιωκτισμός κάποιων γυναικων.

δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τον ειρμό της σκέψης μου και ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα όσα γράφω γιατί δεν εμπεριέχουν πρόθεση ρατσισμού.
το σχολιο "ρατσισμος" δεν πηγε μονο για σενα, πηγε για ολους μας γιατι ειμστε ολοι σε καποιο βαθμο, ειτε μιλαμε για αντρες οι γυναικες το ζητημα ειναι ιδιο για μενα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:50, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
το σχολιο "ρατσισμος" δεν πηγε μονο για σενα, πηγε για ολους μας γιατι ειμστε ολοι σε καποιο βαθμο, ειτε μιλαμε για αντρες οι γυναικες το ζητημα ειναι ιδιο για μενα.
Ε τώρα άμα πεταχτεί καμιά Κουέ από την γωνία, δεν θα φταίει εκείνη!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 13:45, 30-04-07:

Όχι απαραίτητα...

Τα κοινωνικά πρότυπα είναι τέτοια που επιτρέπουν σε μια γυναίκα να "εκπορνεύεται" και ο άνδρας να δίνει ανταλάγματα για αυτό. Σε όλες οι κοινωνίες του κόσμου, όντας ανδροκρατικές, η "αγοραπωλησία" του έρωτα έχει συγκεκριμένο δότη (γυναίκες) και συγκεκριμένο δέκτη (άνδρες). Οπότε πουθενά δεν θα βρεις να ισχύει το αντίθετο. Αυτό εξηγεί γιατί δεν μιλάμε για Έλληνες VS Αλλοδαπούς σε τέτοια θέματα...

... νομίζω ...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:14, 30-04-07:

Xάντερ ομολογώ οτι δεν κατάλαβα τι εννοείς........

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 19:20, 30-04-07:

Xάντερ ομολογώ οτι δεν κατάλαβα τι εννοείς........
σε τι θεμα ρε Αντρεα;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:30, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
ναι ειναι, αλλα σαν Ελληνες που ειμαστε παντα κολλαμε στα ξενα, επλιζω να καταλαβες τι λεω
Σε αυτό......

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 19:33, 30-04-07:

τι ηθελα να πω:

Σαν Ελληνες παντα κοιταμε τι κανουν οι αλλοι και οχι τι κανουμε εμεις σαν λαος, εχουμε γενικα ξενοφοβια ρε φιλε, η χωρα μας ειναι πλουσια σε τουρισμο και πολλα αλλα, ομως οταν ερχεται ο ξενος τον γδερνουμε κανονικοτατα και με τον νομο. το ιδιο κανουμε και στους ντοπιους οταν πανε διακοπες σε νησια κτλ.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:35, 30-04-07:

Ναι δυστυχώς είναι αλήθεια αυτό........

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:38, 01-05-07:

Ανησυχητικό για μένα είναι ότι τα κορίτσια αυτά βρίσκουν καλό έδαφος για να πουλανε τον εαυτό τους.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 20:47, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Ανησυχητικό για μένα είναι ότι τα κορίτσια αυτά βρίσκουν καλό έδαφος για να πουλανε τον εαυτό τους.
Bingo!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 16:17, 08-05-07:

Να κάνω μια επισήμανση όμως που για μένα αιτιολογεί το Ελληνίδες VS ένα έθνος διαφορετικό (ως γνωστό η άποψη μου είναι Έλληνες (άνδρες γυναίκες) VS πολλά 0-100 αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Οι συνήθεις,παραδόσεις θρησκεία ενός έθνους ασκούν ίσως την μεγαλύτερη επηροή στην διαμόρφωση χαρακτήρων ανθρώπων. Και αυτό είναι και φάβλος κύκλος καθώς αυτές οι συνήθεις είναι απόροια των πράξεων των μελλοντικά ήδη διαμορφωμένων χαρακτήρων.

Συνεπώς συγκεκριμένα για τις Ελληνίδες εγώ πραγματικά πιστεύω ότι κατά μέσο όρο έχουν καβαλήσει ένα καλάμι μέχρι τον ουρανό. Και όταν κάνω σύγκριση με αλλοδαπές δεν αναφέρομαι σε πρώην ανατολικό μπλόκ μόνο και ούτε σε ζητήματα οικονομικής εκμετάλευσης που αν θέλεται δεν είναι και ξένα στον πολιτισμό μας (άλλα thread) και απορώ κιόλας γιατί με την λέξη αλλοδαπή όλοι προς εκεί κατευθυντήκατε.

Και ναι ξέρω για τις εξαιρέσεις και ξέρω είναι να μην σου τύχει, γιαυτό και μιλάω κατά μέσο όρο. Και ξέρεται και κάτι? Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά και πάρα πολλοί ξένοι στα διάφορα εράσμους και λεονάρντο και επίσης πάρα πολλοί έλληνες που ζήσαν έξω. Και οι ξένες έχουν ελατώματα αλλά το ότι από όλους ακούω χαρακτηρισμούς για καλάμια και βασιλικά .μπιπ. κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό.

Και ορίστε και στο φόρουμ μέσα για παράδειγμα πως το θέμα σχέση-σεξ ανάγεται σε μείζον πρόβλημα της καθημερινότητας μας.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:24, 05-03-10:

Πάντως η αλήθεια είναι οτι οι αλλοδαπές είναι πιο "ελαφρών ηθών", χωρίς σεξουαλικούς φραγμούς γιατί έτσι έχουν μεγαλώσει.

Προσωπικά θα έβλεπα "κάπως" έναν άντρα της ηλικίας μου που έχει σοβαρή σχέση με αλλοδαπή - και δε μιλάω για αυτές που μεγάλωσαν εδώ και δεν ξεχωρίζεις αν είναι αλλοδαπές, αλλά για αυτές που ήρθαν πρόσφατα και δεν ξέρουν καν τη γλώσσα καλά καλά. Ναι είμαι ρατσίστρια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:27, 05-03-10:

Εγω θα ρωτησω το αναποδο.
Ελληνας vs Aλλοδαπός.
Σημερα πολλοί άνθρωποι γύρω μας δεν είναι Ελληνες (και δε φαίνονται κιόλας) αν έχουν ζήσει/σπουδάσει/διαμορφωθεί εδώ στην Ελλάδα.
Γιατι θεωρείται ταμπού ακόμα, αν μια γυναίκα είναι σε σχέση με Αλλοδαπό (κι όχι Ευρωπαίο*)

* διαχωρισμός που κάνει συνηθως ο Ελληνας, λες κι ο Ευρωπαίος(Αγγλος, Γερμανός, Ιταλός, Γάλλος..) δε θεωρείται αλλοδαπός...

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πάντως η αλήθεια είναι οτι οι αλλοδαπές είναι πιο "ελαφρών ηθών", χωρίς σεξουαλικούς φραγμούς γιατί έτσι έχουν μεγαλώσει.

Προσωπικά θα έβλεπα "κάπως" έναν άντρα της ηλικίας μου που έχει σοβαρή σχέση με αλλοδαπή - και δε μιλάω για αυτές που μεγάλωσαν εδώ και δεν ξεχωρίζεις αν είναι αλλοδαπές, αλλά για αυτές που ήρθαν πρόσφατα και δεν ξέρουν καν τη γλώσσα καλά καλά. Ναι είμαι ρατσίστρια.
αχ Χιμ, σκεψου, αν αναγκαζοταν η μαμα κι ο μπαμπας σου να σε πανε σε μια αλλη χωρα, ποσο ασχημα θα ζουσες και θα αισθανοσουν αν σε αντιμετωπιζαν οι ανθρωποι με καχυποψια και σε κακολογουσαν χωρις να σε γνωριζουν, μονο και μονο επειδη εισαι απο αλλη χωρα. Το βλεπω στα σχολεια. Παιδια απο αλλες χωρες (αλβανια, ρωσια) ποσο φτυσιμο τρωνε και ποση απαξιωση νιωθουν απο τα δικα μας. Αναγκαζομαι να κανω σε μια χρονια αρκετες φορες ''κηρυγμα'' κι επαινο στην Αγαπη, ομως σιγουρα λιγα θα καταφερω. Οση πλυση εγκεφαλου εχει γινει απο το σπιτι, αρκει για να κανει θρυψαλα μια αλβανικη ή ρωσικη κι εν πασει περιπτωσει.... ανθρωπινη καρδούλα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:42, 05-03-10:

Πάντως εγώ θέλω επειγόντως μια γιαπωνέζα, πόσο μ'αρέσουν οι γιαπωνέζες

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:43, 05-03-10:

Η αληθεια ειναι πως ειναι ομορφες Ντοκτωρα, εχουν ενα κατι... εντελως διαφορετικο απο το μεσογειακο το δικο μας.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:16, 05-03-10:

Ποιές; Οι ανατολικές, οι ινδές, οι πακιστανές, οι δυτικοευρωπαίες, οι αμερικάνες;
Εμένα το μόνο ήθος που μου φαίνεται τελείως ελαφρό είναι αυτό των πωλήσεων, είτε πουλάς "παρθενία" είτε πουλάς "ξεκόλιασμα". Αν δεν πουλάς τίποτε κρίνεσαι από όλο το πακέτο... χωρίς η ιθαγένεια () να αποτελεί πρόβλημα.
Πραγματικό πρόβλημα έχω εκεί που δεν μπορώ να κρίνω... όταν ένας άνθρωπος λόγω κουλτούρας μου φαίνεται απροσπέλαστος. Εκεί σηκώνω τα χέρια ψηλά.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:45, 05-03-10:

Βασικά δεν είσαι ρατσίστρια γιατί δε θα 'θελες να δεις τον άντρα σου με ξένη, αλλά γιατί βάζεις τη Χίλντε, τη Γκόλνους, τη Σβετλάνα και την Αζούμι στο ίδιο τσουβάλι.
Μα και ακόμα για μία εθνικότητα μόνο να μιλούσες, τι γενίκευση είναι αυτή;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Audit01 (ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Audit01
Ο ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O Audit01 έγραψε στις 15:55, 05-03-10:

Ετσι πως καταντησανε οι περισσοτερες νεοελληνιδες...
Οι αλλοδαπες φαινονται ολο και πιο υποσχομενες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Audit01 : 05-03-10 στις 16:30.
-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:06, 05-03-10:

Ποιές αλλοδαπές είναι πιο ελαφρών ηθών?

Εκείνες που διαπαιδαγωγήθηκαν μ' ένα διαφορετικό τρόπο χωρίς την υποκρισία και τον καθωσπρεπισμό που χαρακτηρίζει εμάς τις Ελληνίδες πολλές φορές και βιώνουν διαφορετικά τη σεξουαλικότητά τους?

Εκείνες που έζησαν τη φτώχεια και την ανέχεια και έφτασαν εδώ με την τελευταία ελπίδα να γλιτώσουν και μη σου πω να ζήσουν και σπίτια πίσω τους?

Εκείνες που έρχονται από χώρες με πολύ πιο αυστηρά ήθη και προσπαθούν να προσαρμοστούν στο δικό μας το "μπούτι ή στήθος" που βγαίνουν τα κοριτσάκια το βράδυ μη και δεν μαζέψουν όλα τα αδηφάγα αντρικά βλέμματα πάνω τους? Ή μη και δε βρουν άντρα για να γίνουν μετά οι σύζυγοι και μητέρες της διαφήμισης και να τα ξαναπετάξουν όξω στη βάφτιση του μπέμπη? (έχετε πάει σε βάφτιση καλοκαίρι? μπαξές τα φρούτα μιλάμε)

Και τί είναι το ελαφρύ ήθος?

Και τί μας κάνει εμάς τις αγνές ελληνοπούλες πιο βαρέων ηθών? (και με πόναγε η μέση μου από το πρωί σήμερα...)

Η ηλικία σου πάλι, αν παίζει αυτό το 28 που φαίνεται, είναι μια ηλικία που τα αγοράκια και πειραματίζονται, και ανοίγονται σε εμπειρίες και είναι σε μια εποχή πολύ πιο ανοιχτόμυαλη από το παρελθόν, συνεπώς φυσικά και είναι λογικό να κάνουν μια σχέση με κάποια που δεν είναι ακριβώς το κορίτσι της διπλανής πόρτας. Άσε που σε αυτή την ηλικία δεν μπαίνουν καν στη λογική του τί θα κάνουν μετά, οπότε όσο σοβαρή και να είναι αυτή η σχέση, δεν ξέρω τί μέλλον έχει τελικά.

Τέλος, κάθε μετανάστρια/ης έχει περάσει από το στάδιο που δεν ήξερε τη γλώσσα, εκτός και αν για κάποιο λόγο "δικαιώνονται" ή "νομιμοποιούνται" στο μυαλό μας μόνο όσοι έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα και αναπόφευκτα μιλάνε τα Ελληνικά καλύτερα.

Εγώ δεν θα σε χαρακτηρίσω ρατσίστρια ή όχι. Δεν θεωρώ ότι έχω τέτοιο δικαίωμα για τους άλλους όπως και οι άλλοι για μένα καθώς οι απόψεις μας διαμορφώνονται από πολυάριθμους υποκειμενικούς και αντικειμενικούς παράγοντες.

Αυτή σου η άποψη όμως περί ελαφρών ηθών με προβλημάτισε γι αυτό και έθεσα τα παραπάνω ερωτήματα.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:32, 06-03-10:

Θα συμφωνήσω με αυτό που λέτε για τσουβάλιασμα, κάτι που είχα ξαναπεί όταν είχα πρωτοδιαβάσει το θέμα αυτό, καθώς μου είχε κάνει εντύπωση το Ελληνίδες vs όλων των άλλων ουσιαστικά.

Ποιό είναι το στοιχείο που ενώνει την Αλβανίδα, τη Νορβηγίδα, την Αιγύπτια, την Πολωνή (σκεφτόμενη παραδείγματα γυναικών που ξέρω, διαφορετικών ηλικιών, πανεπιστημιακής μόρφωσης όλων αν κάνει διαφορά σε κάποιους) πέρα από το ότι ζουν κι εργάζονται ή σπουδάζουν στην Ελλάδα; Και τι το μεμπτό έχουν; Μερικές φορές διαβάζω θέσεις που με κάνουν να ανοιγοκλείνω τα μάτια πολλές φορές για να πιστέψω ότι όντως τις διάβασα.

Και να πεις ότι προερχόμαστε από κάποιο κουλτουριάρικο, εκλεπτυσμένο, με κύρος κράτος, να πω εντάξει, "επιτρέπεται" να είσαι σνομπ. Αλλά ρε παιδιά, ξεχνάτε πού είμαστε;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 11:20, 06-03-10:

Κάπως πρέπει να αναδειχθούν τα εγχώρια προϊόντα.

Η λάσπη προς τα ξένα προϊόντα είναι στρατηγική προώθησης.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:47, 06-03-10:

Πάντως η αλήθεια είναι οτι οι αλλοδαπές είναι πιο "ελαφρών ηθών", χωρίς σεξουαλικούς φραγμούς γιατί έτσι έχουν μεγαλώσει

H μονη διαφορα αναμεσα στις Ελληνιδες και τις αλλοδαπες, ειναι οτι εμεις εχουμε μαθει να τα κανουμε στη ζουλα, αφου εχουμε μεγαλωσει με το ρητο "καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα", ενω εκεινες οχι, συν του οτι βρισκονται σε μια πολη που κανεις δεν τiς γνωριζει και οχι στην πολη που εχουν μεγαλωσει.
Και οι περισσοτερες δικες μας δε θα κανουν ο,τι κανουν στην πολη ή sτην περιοχη oπου εχουν μεγαλωσει και μενουν, αλλα εκει που δεν τις ξερουν και δεν ειναι η μονιμη κατοικια τους...απο παραδειγματα, αλλο τιποτα.
Οποτε καλο ειναι να μην εθελοτυφλουμε και να μη θεωρουμε εαυτον καλυτερο απο τους αλλους.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 14:19, 06-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
H μονη διαφορα αναμεσα στις Ελληνιδες και τις αλλοδαπες, ειναι οτι εμεις εχουμε μαθει να τα κανουμε στη ζουλα...
Μες το χώμα κρύβονται όλες οι αλήθειες..! d:-X

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:17, 06-03-10:

Τα ίδια λέγανε και για τις προγόνους μου τις μικρασιάτισες όταν ήρθαν στην προσφυγιά. Επείδή μάλιστα συνήθιζαν να πλένονται, τις κατηγόρησαν ηθικά ως "παστρικιές". Υπάρχει λοιπόν από παλιά η τάση να χαρακτηρίζονται οι γυναίκες των "εισβολέων" ως αμφιβόλου ηθικής. Είναι μια στρατηγική υπεράσπισης κεκτημένων κι αυτή, όπως και να το κάνουμε...

Αρχική Δημοσίευση από Audit01
Ετσι πως καταντησανε οι περισσοτερες νεοελληνιδες...
Δηλαδή στα σοβαρά πιστεύεις ότι οι Ελληνίδες έχουν καταντήσει τα μαύρα τους τα χάλια (τα οποία δεν μας καθορίζεις κιόλας), ενώ οι άντρες είναι ως φύλο ακμαιότατοι;

Μήπως εκφράζοντας συνεχώς αυτές σου τις φοβίες, ουσιαστικά αποδεικνύεις το αντίθετο;

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 21:25, 06-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Τα ίδια λέγανε και για τις προγόνους μου τις μικρασιάτισες όταν ήρθαν στην προσφυγιά. Επείδή μάλιστα συνήθιζαν να πλένονται, τις κατηγόρησαν ηθικά ως "παστρικιές". Υπάρχει λοιπόν από παλιά η τάση να χαρακτηρίζονται οι γυναίκες των "εισβολέων" ως αμφιβόλου ηθικής. Είναι μια στρατηγική υπεράσπισης κεκτημένων κι αυτή, όπως και να το κάνουμε...
Τι μου θύμισες....
Ο πατριός του πατέρα μου, από το "θρυλικό" Πυργο Ηλείας, να εξηγεί στην μάνα του ότι η μέλλουσα νύφη της (βορειοελλαδίτισσα, εργαζόμενη, χήρα με 2 παιδιά ) είχε μια περίεργη μυρωδιά και γι'αυτό πλενόταν συχνά!

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 19:46, 03-04-10:

εγω ειμαι απο β.ελλαδα.πολλα σπιτια εκλεισαν απο τοτε ----πριν 10 χρονια περιπου---που ανοιξαν ενα καρο κωλομπαρα και στριπτιτζαδικα και ηρθαν ενα καρο ξενες,βουλγαρες,ρουμανες,ρωσιδες,νιγιριανες κτλ.----οι αλβανιδες δε ξερω γιατι αλλα δεν εκπορνευονται.

πιστευω οτι και μεις οι ελληνιδες αν δεν ειχαμε να φαμε, αν δεν ειχαμε κρεβατι να κοιμηθουμε, οι μισες τουλαχιστον τα ιδια θα καναμε---εννοω θα δουλευαμε στα κωλομπαρα.

νομιζω οτι οι αλλοδαπες ειναι τυχοδιωκτριες, εχοντας ζησει την πεινα για αυτες το κορμι δεν εχει πια καμια σημασια, ξερουν πως η ζωη τους δεν εχει αξια και ετσι προσπαθουν να επιβιωσουν με καθε τροπο---δε τους νοιαζει αν θα κλεισουν σπιτια, δεν εχουν ηθικη.
το παιζουν και λιγακι αδυναμες και οτι τις εκμεταλευονται, ολες εχουν αρρωστη μαμα που πρεπει να τις στειλουν λεφτα κτλ η στρατιγικη παντα η ιδια....
και κατι μεγαλοι μ.....κες πεφτουν στην παγιδα τους.ναι φταινε και οι αντρες.πιο πολυ φταινε οι αντρες.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:41, 03-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από chrisss
εναι φταινε και οι αντρες.πιο πολυ φταινε οι αντρες.
Χαχα και έλεγα που είναι ο μισανδρισμός σου σήμερα;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:43, 03-04-10:

εγω ειμαι απο β.ελλαδα.πολλα σπιτια εκλεισαν απο τοτε ----πριν 10 χρονια περιπου---που ανοιξαν ενα καρο κωλομπαρα και στριπτιτζαδικα και ηρθαν ενα καρο ξενες,βουλγαρες,ρουμανες,ρωσιδες,νιγιριανες κτλ.
Ευτυχώς, αφού η εγχώρια παραγωγή δεν επαρκούσε για να καλύψει την τεράστια ζήτηση θέσεων εργασίας σε τούτα τα ευαγή ιδρύματα. Μετά λένε ότι στην Ελλάδα έχουμε ανεργία...

Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 21:31, 03-04-10:

εγω ειμαι απο β.ελλαδα.πολλα σπιτια εκλεισαν απο τοτε ----πριν 10 χρονια περιπου---που ανοιξαν ενα καρο κωλομπαρα και στριπτιτζαδικα και ηρθαν ενα καρο ξενες,βουλγαρες,ρουμανες,ρωσιδες,νιγιριανες κτλ.----οι αλβανιδες δε ξερω γιατι αλλα δεν εκπορνευονται.

πιστευω οτι και μεις οι ελληνιδες αν δεν ειχαμε να φαμε, αν δεν ειχαμε κρεβατι να κοιμηθουμε, οι μισες τουλαχιστον τα ιδια θα καναμε---εννοω θα δουλευαμε στα κωλομπαρα.

νομιζω οτι οι αλλοδαπες ειναι τυχοδιωκτριες, εχοντας ζησει την πεινα για αυτες το κορμι δεν εχει πια καμια σημασια, ξερουν πως η ζωη τους δεν εχει αξια και ετσι προσπαθουν να επιβιωσουν με καθε τροπο---δε τους νοιαζει αν θα κλεισουν σπιτια, δεν εχουν ηθικη.
το παιζουν και λιγακι αδυναμες και οτι τις εκμεταλευονται, ολες εχουν αρρωστη μαμα που πρεπει να τις στειλουν λεφτα κτλ η στρατιγικη παντα η ιδια....
και κατι μεγαλοι μ.....κες πεφτουν στην παγιδα τους.ναι φταινε και οι αντρες.πιο πολυ φταινε οι αντρες.
Κάνεις μέγα λάθος άμα θεωρούσαν ότι η ζωή τους δεν είχε άξια θα έμεναν εκεί που ήταν και δεν θα ερχόντουσαν εδώ, επίσης θα σου συνιστούσα να ρίξεις μια ματιά σε κάποια ρεπορτάζ που έχουν γίνει (Φάκελοι,Πρωταγωνιστές κτλ όπως επίσης και σε άρθρα εφημερίδων) να δεις με ποιόν τρόπο έρχονται εδώ πέρα οι "παστρικές" αλλοδαπές.. Συνήθως έχουν συμφωνία με τους νταβατζήδες να δουλέψουν για 1-2+ χρονιά σε στριπτιτζαδικα και αλλα παρεμφερή μαγαζιά για να αποζημιώσουν την μεταφορά τους εδώ. Όταν φταίνε οι άλλοι είναι πάντα ευκολότερα τα πράγματα, το σφάλμα είναι του άντρα διότι ο άλλος μπορεί να σου κουνάει πέρα δοθε την φραουλίτσα άλλα στο στόμα σου με την βία δεν μπαίνει. Άλλα για να ξένο-κοιτάξει ο άλλος τότε something is missing dear and here is your part..

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 00:32, 04-04-10:

(Απορώώώώ με την καρδιάάάά μου, που αντέέέέχει να πονάάάά!!!)

Είναι πρώτη φορά που παίρνω θέση σε τέτοιο θέμα, μάλλον και η τελευταία. Αλλά πρέπει να το πω, γιατί διαβάζουν και παιδιά: chrisss, εθελοτυφλείς.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 04-04-10 στις 07:53.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 22:46, 05-04-10:

Έχω ακούσει/δει σε αυτή την φάση αρκετά "περιστατικά" στα οποία η (δυνάμει ή κυριολεκτικά) "αντροχωρίστρα" είναι Ελληνίδα και το ζευγάρι αλλοδαπό. Θα ήθελα να ήξερα αν όλες οι κοπέλες που ελαφρά τη καρδία κρίνουν τις αλλοδαπές απλά επειδή υπάρχουν θα κρίνουν με την ίδια ευκολία τις Ελληνίδες που φέρονται "κατακριτέα". Ή μήπως όταν η Ελληνίδα είναι η "κακιά" τα σταθμά είναι διαφορετικά;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:18, 06-04-10:

Ξερεις τι γινεται και στην περιπτωση που κατηγορουν με περισσοτερο μενος τις αλλοδαπες?
Και σε αυτην την περιπτωση ισχυει το "εμεις ειμαστε καλυτεροι απο τους αλλους", οπου "εμεις" οι Ελληνες και οι "αλλοι" οι αλλοδαποι...
Ειναι συνηθες το φαινομενο του να μη φταιμε "εμεις", αλλα παντα οι "αλλοι".
Προσωπικα δε μου κανει καμμια εντυπωση, ασχετα με το εαν το θεωρω γελοιο.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:06, 06-04-10:

χωρίς την υποκρισία και τον καθωσπρεπισμό που χαρακτηρίζει εμάς τις Ελληνίδες πολλές φορές
Δεν καταλαβαίνω γιατί το να βλέπει και να αντιμετωπίζει κάποια το σεξ πιο "συντηρητικά" από τους υπόλοιπους βαφτίζεται υποκρισία, δήθεν καθωσπρεπισμός και τελικά ταμπού...

Όσο για τα υπόλοιπα που λες, πραγματικά δε θα μπω στη διαδικασία να σε πείσω. Η άποψή μου είναι αυτή ωσότου κάποια ζωντανά παραδείγματα με κάνουν να θελήσω να το ξανασκεφτώ.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:27, 06-04-10:

Δεν καταλαβαίνω γιατί το να βλέπει και να αντιμετωπίζει κάποια το σεξ πιο "συντηρητικά" από τους υπόλοιπους βαφτίζεται υποκρισία, δήθεν καθωσπρεπισμός και τελικά ταμπού...
Himela, δικαίωμα του καθενός είναι να αντιμετωπίζει το ζήτημα σεξ όπως τον αφήνει η καρδιά του, η γνώση του και η παιδία του. Όταν όμως υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά τότε μιλάμε είτε για διχασμένη προσωπικότητα είτε για υποκρισία.
Είναι τουλάχιστον αστείο να πούμε ότι για τα χιλιάδες διαζύγια στην Ελλάδα λόγω τρίτου προσώπου ευθύνονται οι αλλοδαπές. Θα μένεις έκπληκτη αν διαβάζεις κάποιες μελέτες, πόσες ελληνίδες και έλληνες υπήρξαν «τρίτο πρόσωπο».

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 06-04-10 στις 12:59.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:32, 06-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Himela, δικαίωμα του καθενός είναι να αντιμετωπίζει το ζήτημα σεξ όπως τον αφήνει η καρδιά του, η γνώση του και η παιδία του. Όταν όμως υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά τότε μιλάμε είτε για διχασμένη προσωπικότητα είτε για υποκρισία.
Είναι τουλάχιστον αστείο να πούμε ότι για τα χιλιάδες διαζύγια στην Ελλάδα λόγο τρίτου προσώπου ευθύνονται οι αλλοδαπές. Θα μένεις έκπληκτη αν διαβάζεις κάποιες μελέτες, πόσες ελληνίδες και έλληνες υπήρξαν «τρίτο πρόσωπο».
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Για μένα όσες μπαίνουν ανάμεσα σε ζευγάρια έχουν πρόβλημα ηθικής, άσχετα με την εθνικότητα.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:47, 12-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Felice
[...] (γιατι τους περισσότερους μας τους πηραν οι Βόρειες)[...]
Εδώ συμβαίνουν 2 τινά:

1ον Διακρίνω παράπονο

ή

2ον Διακρίνω παράπονο

Δεν ξέρω σε τι "φταίνε" οι Βόρειες... Στο ότι κι αυτές είναι γυναίκες ή στο ότι δεν εξασκούν κι αυτές το κατεξοχήν ελληνικό σπορ της Καβαλακαλαμοδρομίας; Η Εθνική μας ομάδα παίρνει χρυσό μετάλλιο από το 1985 και έπειτα σ' αυτό το άθλημα αν δεν απατώμαι.

Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 14-05-10 στις 11:11.
Παράθεση

DRIFTER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 22:50, 12-05-10:

οταν λεμε βορειες εννοούμε τις βορειοευρωπαίες ή τις βορειοελλαδίτισες?

Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα

Παράθεση

Felice

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 23:27, 12-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Εδώ συμβαίνουν 2 τινά:

1ον Διακρίνω παράπονο

ή

2ον Διακρίνω παράπονο

Δεν ξέρω σε τι "φταίνε" οι Βόρειες... Στο ότι κι αυτές είναι γυναίκες ή στο ότι δεν εξασκούν κι αυτές το κατεξοχήν ελληνικό σπορ της Καβαλακαλαμοδρομίας; Η Εθνική μας ομάδα παίρνει χρυσό μετάλλιο από το 1985 και έπειτα σ' αυτό το άθλημα αν δεν απατώμαι.
Τι εννοεις? Ότι οι ελληνίδες εχουν καβαλίσει το καλάμι?

Σημείωση Editor:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους