Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνίδες vs Αλλοδαπές

ruko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 22:31, 17-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Felice
Γιατί αυτό το φαινόμενο συμβαίνει μόνο με αυτές τις μετανάστριες?
Και γιατί δεν συνέβει με τους δικούς μας συγγενείς που ειχαν πεθάνει στην πείνα και αυτοί?
Ίσως δεν υπήρχε πολύ οργανωμένο trafficking τότε - λέω τώρα, δεν γνωρίζω καλά τις συνθήκες.

Ωστόσο θυμάμαι ότι σε ένα βιβλίο με μαρτυρίες Ελλήνων μεταναστών στη Γερμανία αναφερόταν πως ένα από τα παρατσούκλια που είχαν κολλήσει στις Ελληνίδες ήταν "εύκολα κορίτσια". Δυστυχώς, πάνε χρόνια από τότε που έπεσε στα χέρια μου και δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες, αλλά αυτό μου είχε κάνει εντύπωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:32, 17-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Μοιχαλίδα είναι η γυναίκα που διέπραξε μοιχεία. Και η μοιχεία δεν έχει καμία σχέση με την πορνεία.
Πώς δεν έχουν καμμία σχέση!! Και τη μοιχαλίδα και την πόρνη, πουτάνες τις ανεβάζουν, πουτάνες τις κατεβάζουν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 22:47, 17-05-10:

Και γιατί δεν συνέβει με τους δικούς μας συγγενείς που ειχαν πεθάνει στην πείνα και αυτοί?
γιατί οι δικοί μας συγγενείς ήταν κακάσχημοι και αξύριστοι και δεν τους καθόταν κανένας πελάτης

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 22:59, 17-05-10:

Μηπως επειδη οι συγγενεις μεταναστευαν συνηθως ζευγαρια καμια φορα και οικογενειες ολοκληρες δεν ηταν θυματα σπειρας οργανωμενης που τους εμπορευονται και νομιζω οτι ειναι ατοπο το να συγκρινεις το τοτε με το τωρα τα πραγματα εχουν αλαξει τοσο που καθε συγκριση νομιζω ειναι ατυχης

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 06:02, 18-05-10:

Εγώ δεν αρνήθηκα ποτέ οτι υπάρχει κύκλωμα εμπορίας ανθρώπων.
Όχι, δεν αρνήθηκες, αλλά δεν σε τάραξαν τα στοιχεία των εξαναγκαστικά εκδιδομένων υπο την απειλή των βασανιστηρίων.
77.500 αλλοδαπές και 500 παιδια προωθήθηκαν στην ελληνική αγορά την προηγούμενη δεκαετία…για κάθε σεξουαλική χρήση.
Και μου αναφέρεις τις 1000 διμετρες που καλοπαντρεύτηκαν ή τις 1000 που από νοσοκόμα του γεροντάκου πήραν προαγωγή σε σύντροφο? Τι σε χαλάει? Το ότι το κάνουν με τη θέληση τους?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 18-05-10 στις 13:02.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DRIFTER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 06:52, 18-05-10:

Αυτά τα "γεροντάκια", δεν έκαναν τίποτα χωρίς την θέλησή τους. Πήραν αυτό που ήθελαν από τις "ξένες" και ήξεραν ότι αυτές δεν τους θέλουν για την ομορφιά τους και την κορμοστασιά τους - άντε να ήταν τέτοιες λίγες οι περιπτώσεις. Πιστεύω ότι ένας άνθρωπος που είναι σε προχωρημένη ηλικία και φτάνει σε τέτοιο σημείο, είναι πλήρως συνειδητοποιημένος και αναζητά λίγες στιγμές χαράς και ικανοποίησης έστω και όχι τόσο αληθινής τρυφερότητας από μία σύντροφο που πέραν των άλλων τον περιποιείται (μαγείρεμα, καθάρισμα κλπ.). Βάζοντας στη ζυγαριά κάποια πράγματα, προχωράει στην επιλογή αυτή και "φεύγει" ικανοποιημένος.

Για την μετανάστευση. Οι Έλληνες έχουν τρεις γενιές μεταναστών έξω και πάνε για την τέταρτη, αν δεν κάνω λάθος. 'Αλλες συνθήκες τότε, άλλες τώρα. Μην τσουβαλιάζουμε καταστάσεις.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 08:00, 18-05-10:

ενας γνωστος πριν λιγες μερες σε συνομιλια που ειχαμε αφου εχει κανει ενα γαμο και ενα αρραβωνα αποτυχημενο τωρα βρηκε μια ρωσσιδα και παει για γαμο. ο λογος οπως ειπε ειναι αφου ειδε οτι δεν με τις ελληνιδες θα δοκιμασει και με ξενη μπας και δεσει το γλυκο.
το πανε γεωγραφικα το θεμα μερικοι λες και ειναι θεμα φυλης και οχι ανθρωπου.. εδω ειναι που διαφωνω εγω. στο τσουβαλιασμα εκατερωθεν. οτι δηλ. οι ξενες ειναι καλυτερες ή χειροτερες και το ιδιο για τις ελληνιδες.

μπορει να υπαρχουν πολλες διαφορες στην νοοτροπια πραγμα που δυσκολευει ή ευκολινει καποιες φορες τα πραγματα αλλα στην βαση μιλαμε για ανθρωπους και χαρακτηρες που ειναι ξεχωριστοι και μοναδικοι.

προσωπικα εχω γνωρισει πολλες ξενες κοπελες αρκετα καλα οπως και τις δικες μας και εκει καταληγω παντα. στο οτι φρουτα υπαρχουν πολλων ειδων εκατερωθεν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DRIFTER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 08:28, 18-05-10:

Περιπτώσεις υπάρχουν πολλές. Και έχω ζήσει μάλιστα διάφορα άσχημα σε "πολιτισμένα" κράτη - όχι του πρώην ανατολικού μπλοκ. Είναι θέμα ανθρώπων, τέλος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 08:53, 18-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από DRIFTER
Περιπτώσεις υπάρχουν πολλές. Και έχω ζήσει μάλιστα διάφορα άσχημα σε "πολιτισμένα" κράτη - όχι του πρώην ανατολικού μπλοκ. Είναι θέμα ανθρώπων, τέλος.
αρα συμφωνουμε τελος.

Παράθεση

DRIFTER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 09:00, 18-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
αρα συμφωνουμε τελος.
ναι!!!!!

Παράθεση

Felice

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 10:07, 18-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Ίσως δεν υπήρχε πολύ οργανωμένο trafficking τότε - λέω τώρα, δεν γνωρίζω καλά τις συνθήκες.

Ωστόσο θυμάμαι ότι σε ένα βιβλίο με μαρτυρίες Ελλήνων μεταναστών στη Γερμανία αναφερόταν πως ένα από τα παρατσούκλια που είχαν κολλήσει στις Ελληνίδες ήταν "εύκολα κορίτσια". Δυστυχώς, πάνε χρόνια από τότε που έπεσε στα χέρια μου και δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες, αλλά αυτό μου είχε κάνει εντύπωση.
Τώρα αυτό που το διάβασες μου κάνει φοβερή εντύπωση γιατί οι ελληνίδες ως γνωστόν ( τουλάχιστον μέχρι την προηγούμενη δεκαετία γιατι για τώρα δεν ξέρω) έχουν διεθνώς την φήμη ότι δεν είναι καθόλου εύκολες. Τον γάμο αλλα ελληνικά τον έχεις δει? Θυμάμασαι τι δείχνει? Οτι για να του κάτσει περάσαν ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ραντεβού. Πράγμα πάνω στο οποίο ο αμερικάνος δεν ήταν καθόλου συνηθισμένος.Επίσης στην Ολλανδία που έχω πάει και εκεί μου έχει τύχει πάνω σε συζήτηση πάλι το ίδιο μου είπαν ότι και εκει ακριβως το ίδιο γνωρίζουν για τις ελληνίδες.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 10:17, 18-05-10:

Pε τι 'εχουμε πάθει σε τούτη τη χώρα....και καλά για τα μικρά γατάκια να φοβόμαστε και να παρεμβαίνουμε, αλλά για τους γερόγατους κι εκεί να μας κόφτει αν τους αποπλανούν;
Οι ημεδαπές εντάξει, δικές μας είναι, τα λεφτά θα μείνουν εδώ, αλλά και οι αλλοδαπές στο παιγνίδι;;;;; E OXI νισάφι πια....
Που πας ρε 70ονο ραμολιμέντο με την αλλόδαπή 40άρα, φέρε εδώ τη σύνταξη μη σε......

Για τις απόψεις της chrisss επί του θέματος δεν έχω να σχολιάσω και πολλά, η οπτική της παραμένει μέσα από παραμορφωτικό καθρέπτη, αλλά για της felice έχω να πω κάτι....
Λάθος θέμα διάλεξες καλή μου να εκδηλώσεις τον...πατριωτισμό σου!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 18-05-10 στις 10:24. Αιτία: θα βγω στη σύνταξη κι εγώ, που θα πάει.....
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Felice

Νεοφερμένος

H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 11:33, 18-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Όχι, δεν αρνήθηκες, αλλά δεν σε τάραξαν τα στοιχεία των εξαναγκαστικά εκδιδομένων υπο την απειλή των βασανιστηρίων.
77.500 αλλοδαπές και 500 παιδια προωθήθηκαν στην ελληνική αγορά την προηγούμενη δεκαετία…για κάθε σεξουαλική χρήση.
Και μου αναφέρεις τις 1000 διμετρες που καλοπαντρεύτηκαν, οι τις 1000 που από νοσοκόμα του γεροντάκου πήραν προαγωγή σε σύντροφο? Τι σε χαλάει? Το ότι το κάνουν με τη θέληση τους?
Τελικά τις εξαναγκάζουν? ή το κάνουν με την θέληση τους? Και απο την στιγμή που έχουν περάσει περίπου στα 30 χρόνια που γίνεται αυτό το πράγμα οπου δεν θα τους είναι άγνωστο τι γίνεται άμα μπλέξεις μαυτά τα κυκλώματα, γιατι τελικά αντί να παει ο άνδρας τους μετανάστης σηκώνονται αυτες και πάνε και μπλέκουν σαυτήν την ιστορία?

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 12:45, 18-05-10:

Τώρα αυτό που το διάβασες μου κάνει φοβερή εντύπωση γιατί οι ελληνίδες ως γνωστόν ( τουλάχιστον μέχρι την προηγούμενη δεκαετία γιατι για τώρα δεν ξέρω) έχουν διεθνώς την φήμη ότι δεν είναι καθόλου εύκολες. Τον γάμο αλλα ελληνικά τον έχεις δει? Θυμάμασαι τι δείχνει? Οτι για να του κάτσει περάσαν ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ραντεβού. Πράγμα πάνω στο οποίο ο αμερικάνος δεν ήταν καθόλου συνηθισμένος.Επίσης στην Ολλανδία που έχω πάει και εκεί μου έχει τύχει πάνω σε συζήτηση πάλι το ίδιο μου είπαν ότι και εκει ακριβως το ίδιο γνωρίζουν για τις ελληνίδες.
ντάξει , επιτέλους έπεσαν στο τραπέζι επιχειρήματα

μουν , roummy και εσύ με το αλλόκοτο άβαταρ μαζέψτε τα και σε άλλο τόπικ

εγώ πάντως νιώθω ντροπή και μόνο να απαντήσω μετά από τέτοια τάπα

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 13:43, 18-05-10:

Τελικά τις εξαναγκάζουν? ή το κάνουν με την θέληση τους?
Felice, δεν έχεις τη δυνατότητα να μου φέρεις αντιεπιχειρήματα, αλλιώς θα το έκανες ήδη. Η απάντηση σου δείχνει ότι δεν καταλαβαίνεις (ή κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις) τι γράφω. Και καλά εμενα, αλλά ούτε τους έλληνες αναλυτές?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:55, 18-05-10:

Είναι ντροπή να υποννοούμε οτι αυτές οι γυναίκες γίνονται θύματα βασανιστηρίων και εξαναγκασμού με τη θέλησή τους.

Αναρωτιέμαι τελικά τι θες να πεις τόσην ώρα. Οτι γουστάρουν να πηδιούνται και γι' αυτό γίνονται πόρνες;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 16:01, 18-05-10:

Μας πήραν χαμπάρι παγκοσμίως πάλι.Το κορυφαίο είναι ότι καμαρώνουμε κιόλας.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:12, 18-05-10:

Πείτε με καμένη αλλά εγώ εδώ εντοπίζω το ζουμί.

Ερώτηση: θεωρείς το σεξ κάτι κακό για το οποίο οι γυναίκες πρέπει να ντρέπονται;

Η γυναίκα δε θα κάτσει στον άντρα σαν αγγαρεία, εννοείται πως θα το ευχαριστηθεί κι εκείνη.

Αν θες απαντάς και συγνώμη αν σε προσβάλλω με την προσωπική μου ερώτηση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DRIFTER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 18:49, 18-05-10:

Θα πηδηχτώ με αυτά που διαβάζω!!!!!

Παράθεση

Felice

Νεοφερμένος

H Felice έγραψε στις 20:23, 18-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πείτε με καμένη αλλά εγώ εδώ εντοπίζω το ζουμί.

Ερώτηση: θεωρείς το σεξ κάτι κακό για το οποίο οι γυναίκες πρέπει να ντρέπονται;

Η γυναίκα δε θα κάτσει στον άντρα σαν αγγαρεία, εννοείται πως θα το ευχαριστηθεί κι εκείνη.

Αν θες απαντάς και συγνώμη αν σε προσβάλλω με την προσωπική μου ερώτηση.
Φυσικά και οχι , απλά προσωπικό μου πιστεύω είναι να υπάρχει συναισθημα σαν βάση για να γίνει κάτι τέτοιο. Τελικά από όλα τα σχόλια βλεπουμε οτι ο κάθε άνθρωπος εχει καθαρά προσωπικα κριτήρια.
Η συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά παρά μόνο ο ένας κρίνει οτι λέει ο άλλος εφόσον δεν συμφωνει με τα προσωπικά του πιστεύω.
Και μην ανησυχεις δεν τρέχει τίποτα και δεν με πρόσβαλες, στο κάτω κάτω διάλογος γίνεται

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:15, 18-05-10:

Θα πηδηχτώ με αυτά που διαβάζω!!!!!
απ' το παραθυρο?

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 22:37, 18-05-10:

Φυσικά και οχι , απλά προσωπικό μου πιστεύω είναι να υπάρχει συναισθημα σαν βάση για να γίνει κάτι τέτοιο. Τελικά από όλα τα σχόλια βλεπουμε οτι ο κάθε άνθρωπος εχει καθαρά προσωπικα κριτήρια.
Η συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά παρά μόνο ο ένας κρίνει οτι λέει ο άλλος εφόσον δεν συμφωνει με τα προσωπικά του πιστεύω.
Και μην ανησυχεις δεν τρέχει τίποτα και δεν με πρόσβαλες, στο κάτω κάτω διάλογος γίνεται
Να υπαρχει συναισθημα σαν βαση δηλ οσοι κανουν sex χωρις συναισθημα ειναι πορνοι και πορνες οκ το καταλαβα παω να αυτομαστιγωθω αλλα να σε ενημερωσω οτι το sex ειναι μια βασικη βιολογικη λειτουργια του οργανισμου οτι υπαρχουν διαφορων ειδων συναισθηματα η ελειψη sex εχει ολεθρια αποτελεσματα διανοητικα και σωματικα και τωρα παω να πηδηχτω με την σειρα μου απ το παραθυρο με οσα διαβαζω ........................................

Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 09:48, 24-02-11:

Δαγκωτό αλλοδαπές, για 1002 λόγους που πρόχειρα μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή. Ομορφιά, φινέτσα, μπρίο, ανάστημα, τρόποι, σεξ, ελεύθερο πνεύμα και μυαλό κτλ κτλ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:02, 24-02-11:

Πού ζεις αγόρι μου και δεν έχεις δει τέτοιες Ελληνίδες;
...να υποθέσω ότι είσαι ανάλογων προσόντων ε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 12:36, 24-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
χαχαχα!!!!!!!!!!!!!! Ισιλιελ.....εγραψεςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!ατακα!!!!!!!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:32, 24-02-11:

καλα,,το καρφι ξυστα περασε απο το αυτι μου..

Παράθεση

DOINA

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DOINA
H DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H DOINA έγραψε στις 18:41, 26-04-11:

Εγω ειμαι αλλοδαπη !

Και του πρωην ανατολικου μπλοκ ! Συγκεκριμενα:
~ Μολδαβία ~
Ομως,δεν ειμαι ουτε ιεροδουλη ,ουτε ανδροχωριστρα !
Αντιθετως, εχω σκοπο να περασω σε καποια σχολη να σπουδασω και να ζησω μια αξιοπρεπης και ηθικη ζωη με καποιον που θα ειναι δικος μου και οχι καποιας αλλης ! ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΕΣ !
Και αυτο δεν εχει να κανει με την χωρα αλλα μην την παιδεια που ελαβες,τα προτυπα και το χαρακτηρα σου γενικοτερα !
Και μην λεμε βλακειες για αλλοδαπες! Και οι ελληνιδες εξω αλλοδαπες ειναι ! Αυτο τι παει να πει? Εξαλλου δεν ειναι μονο οι ξενες οπως τις περιγραψατε.. υπαρχουν και ντοπιες τετοιες και μην μου πειτε οτι δεν εχετε γνωρισει..Εγω παντως κανω παρεα με Ελληνες πιο πολυ απο τους ξενους οχι για κατι αλλο απλα επειδη ταιριαζουμε πιο πολυ σαν παρεα και δεν εχω ακουσει ποτε τετοια σχολια για μενα γιατι πολυ απλα δεν προκαλεσα ποτε ετσι οπως κανουν αλλες.Γι'αυτο μην κρινετε τις παντες απο δυο ξεκωλα που ειδατε !

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 18:47, 26-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Pε τι 'εχουμε πάθει σε τούτη τη χώρα....και καλά για τα μικρά γατάκια να φοβόμαστε και να παρεμβαίνουμε, αλλά για τους γερόγατους κι εκεί να μας κόφτει αν τους αποπλανούν;
Οι ημεδαπές εντάξει, δικές μας είναι, τα λεφτά θα μείνουν εδώ, αλλά και οι αλλοδαπές στο παιγνίδι;;;;; E OXI νισάφι πια....
Που πας ρε 70ονο ραμολιμέντο με την αλλόδαπή 40άρα, φέρε εδώ τη σύνταξη μη σε......

Για τις απόψεις της chrisss επί του θέματος δεν έχω να σχολιάσω και πολλά, η οπτική της παραμένει μέσα από παραμορφωτικό καθρέπτη, αλλά για της felice έχω να πω κάτι....
Λάθος θέμα διάλεξες καλή μου να εκδηλώσεις τον...πατριωτισμό σου!

.

Πες τα, πες τα. Όχι τίποτα άλλο παίρνουν και την σύνταξη στην βουλγαρία, ρουμανία, σερβία ή όπου αλλού και χάνει το κράτος..... με αυτά και με αυτά φαληρίσαμε.... που είναι η σύνταξη οέο;;;;

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel

Στο ανάστημα τα χαλάμε λίγο οι Ελληνίδες ή μήπως όχι;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 26-04-11 στις 22:20. Αιτία: συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων
Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 18:51, 26-04-11:

το θέμα δεν είναι από που είσαι , αλλά τι είσαι...ο χαρακτήρας του κάθε ανθρώπου μετράει και όχι η καταγωγή.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 19:08, 26-04-11:

Φυσικα και αλλοδαπες

Οταν αποβαλλουν τα κομπλεξ που εχουν οι Ελληνιδες τοτε κατι θα γινει

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 19:12, 26-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Φυσικα και αλλοδαπες

- και πόσες αλλοδαπές έχεις γνωρίσει ;
- καμία
- είδες ;
- τι να δω ; τι σχέση έχει αυτό , ούτε ελληνίδες έχω γνωρίσει

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 19:17, 26-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
- και πόσες αλλοδαπές έχεις γνωρίσει ;
- καμία
- είδες ;
- τι να δω ; τι σχέση έχει αυτό , ούτε ελληνίδες έχω γνωρίσει
Καλος ο διαλογος που σκεφτηκες αλλα δυστηχως για σενα ειναι φανταστικος

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:26, 26-04-11:

Φυσικα και αλλοδαπες

Βέβαια ίσως θα έπρεπε να μας περάσει από το μυαλό των Ελλήνων, να αποβάλλουν τα δικά τους κόμπλεξ...

Γιατί βλέπω έχουμε μαζευτεί όλοι οι ακομπλεξάριστοι, γαμάτοι, τέλειοι τύποι εδώ μέσα και γκρινιάζουμε για το κάθε τι, λες και φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από μας... Πάντα!!

Εσύ τώρα που το λες αυτό, που ξες ρε ότι σε θέλουν οι αλλοδαπές??? Που ξες ότι δεν λένε "Έλληνες?? Μπα, όταν αποβάλλουν τα κόμπλεξ τους τότε κάτι θα γίνει??"

Το έχουμε χάσει τελείως πια??

Τέσπα, δεν κάνει η καταγωγή τον άνθρωπο... Οπότε, καλή κοπέλα να είναι γενικώς και θα είμαστε μια χαρά...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 20:23, 26-04-11:

Μα δεν αναφερθηκα στους Ελληνες εγω?Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.Εγω εκρινα της γυναικες της Ελλαδας με τις γυναικες του εξωτερικου.Ας θεωρουν οι ξενες οτι θελουν για τους Ελληνες.

Υ.Σ.Και εν μερη συμφωνω,οτι οι αντρες διακατεχονται απο ενα ειδος μαλακιας (δεν ειναι κομπλεξ) και δεν εννοω τις καφριλες (που μπορει να θεωρειτε λιγο μαλακια αλλα οχι στον βαθμο που θεωρειτε σημερα)

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 20:59, 26-04-11:

Μα δεν αναφερθηκα στους Ελληνες εγω?Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.Εγω εκρινα της γυναικες της Ελλαδας με τις γυναικες του εξωτερικου.Ας θεωρουν οι ξενες οτι θελουν για τους Ελληνες.

Υ.Σ.Και εν μερη συμφωνω,οτι οι αντρες διακατεχονται απο ενα ειδος μαλακιας (δεν ειναι κομπλεξ) και δεν εννοω τις καφριλες (που μπορει να θεωρειτε λιγο μαλακια αλλα οχι στον βαθμο που θεωρειτε σημερα)
Εδώ είναι το τεράστιο λάθος σου... Κρίνεις τις Ελληνίδες ως τι?? Σαν κάτοικος του Άρη?? Ουχί... Σαν Έλληνας το κάνεις... Και δε με λες?? Οι Ελληνίδες που κατακρίνεις ποιον τρώνε στην μάπα κατα κύριο λόγο??? Ναι, καλά κατάλαβες.. Εσένα, εμένα και τους υπόλοιπους Έλληνες... Κι όσο κι αν δεν θες να το παραδεχτείς, διότι δεν μας συμφέρει άλλωστε, η συμπεριφορά τους(δεν θα μπω καν στον κόπο να σχολιάσω ότι πάλι τσουβαλιάζεις κόσμο) είναι άμεση απόρροια του περιβάλλοντος που έχουν να αντιμετωπίσουν... Και μάντεψε ποιος είναι βασικότατος, αν όχι ο βασικότατος, παράγοντας σε αυτό... Και πάλι σωστά κατάλαβες... Εσύ, εγώ και οι υπόλοιποι Έλληνες...

Όσον αφορά το υστερόγραφό σου... Όσο δεν μπορείς να πεις ότι μας διακατέχει ένα είδος μαλακίας, απλά θα εκτίθεσαι...

Πως διαγραφω το ποστ μου?Δεν βρισκω την επιλογη
Δεν μπορείς... Άπαξ και πατήσεις το κουμπάκι που λέει "Καταχώρηση απάντησης", ετελείωσε... Μόνο η ΟΔ μπορεί να το μετακινήσει... Εσύ μόνο να το επεξεργαστείς μπορείς...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 26-04-11 στις 22:19. Αιτία: split για μεταφορά σε off-topic
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:37, 26-04-11:

Φυσικα και αλλοδαπες

Δύο ερωτήσεις:
1) Αλλεπουδές, εντάξει αλλεπουδές. Αλλά από ποια αλλεπουδή χώρα εννοείς; Αραβία, Αφρική, Νότια Αμερική, πρώην παραπέτασμα πού-τις-είχαν-τόσα-χρόνια-τις-κουκλάρες-και-μας-τις-έκρυβαν, είσαι μήπως κλασικός του παραδοσιακού Ευρωπαϊκού Βορρά των γκρηκ-καμάκι, μήπως γουστάρεις τις Απωανατολίτισσες, ξένο νά 'ναι κι ό,τι νά' ναι, ποια είναι επιτέλους μάστορα η προτίμησή σου, να μάθουμε κι εμείς;

2) Ποια είναι τα κόμπλεξ για τα οποία μιλάς; Μπορείς να απαριθμήσεις πέντε από αυτά, ή έτσι γενικώς κι αορίστως να τσουβαλιάζουμε τον κόσμο;

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Τέσπα, δεν κάνει η καταγωγή τον άνθρωπο... Οπότε, καλή κοπέλα να είναι γενικώς και θα είμαστε μια χαρά...
Νομίζω πως κάνεις λάθος. Η καταγωγή παίζει κι αυτή τον ρόλο της, αφού κάθε λαός κουβαλάει την παράδοσή του, τα έθιμά του, τη νοοτροπία του κλπ. Έτσι είναι πολύ διαφορετικό το ζήτημα της ανεκτικότητας προς τους ξένους, από το εάν μπορούν "να ταιριάξουν τα χνώτα σου" που λένε με τα χνώτα οποιουδήποτε άλλου λαού. Δεν είναι απαραίτητο ότι η καλή Ινδή γειτόνισα ή η όμορφη μαύρη στο απέναντι παράθυρο, θα γίνουν εύκολα μέρος του δικού σου κόσμου. Σε κάποιους λειτουργούν κάποιοι συνδυασμοί, σε κάποιους άλλους όχι και τότε βγαίνει στον αέρα η παροιμία "παπούτσι απ' τον τόπο σου...". Ας μην ιδεολογικοποιήσουμε ένα θέμα καθαρά προσωπικής κουλτούρας.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 22:49, 26-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Αλλά από ποια αλλεπουδή χώρα εννοείς; Αραβία, Αφρική, Νότια Αμερική, πρώην παραπέτασμα πού-τις-είχαν-τόσα-χρόνια-τις-κουκλάρες-και-μας-τις-έκρυβαν, είσαι μήπως κλασικός του παραδοσιακού Ευρωπαϊκού Βορρά των γκρηκ-καμάκι, μήπως γουστάρεις τις Απωανατολίτισσες, ξένο νά 'ναι κι ό,τι νά' ναι, ποια είναι επιτέλους μάστορα η προτίμησή σου, να μάθουμε κι εμείς;
Γίνεσαι αδιάκριτος........αν είναι ρωσίδα δεν θα την ομολογήσει...

Νομίζω πως κάνεις λάθος. Η καταγωγή παίζει κι αυτή τον ρόλο της, αφού κάθε λαός κουβαλάει την παράδοσή του, τα έθιμά του, τη νοοτροπία του κλπ. Έτσι είναι πολύ διαφορετικό το ζήτημα της ανεκτικότητας προς τους ξένους, από το εάν μπορούν "να ταιριάξουν τα χνώτα σου" που λένε με τα χνώτα οποιουδήποτε άλλου λαού.
Μόλις ετοιμαζόμουν να γράψω για την διαφορετική νοοτροπία, και πόσο αυτή επηρεάζει τις σχέσεις. Βέβαια με τον γείτονα μπορεί και να επικοινωνήσεις κάπως......αλλά κυρίως ένα ζευγάρι που έχει τελείως διαφορετικά βιώματα....πως μπορεί να γεφυρώσει αυτές τις διαφορές και να συνυπάρξει; Κομματάκι δύσκολο το βλέπω.

Παράθεση

DreamRider (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamRider
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O DreamRider έγραψε στις 23:52, 26-04-11:

Εχω κανει δυο φορες σχεση με αλλοδαπες. H πρωτη ηταν με Γερμανιδα. Μετα απο λιγο καιρο καταλαβα πως δεν ταιριαζουμε καθολου σαν ανθρωποι και πως ελειπε ενταση απο την σχεση μας σε ολα τα θεματα ("γκουχου") κ επειδη επιασα τον ευατο μου να αρχισω να προσαρμοζομαι σ'αυτο το υποτονικο τροπο ζωης που εκανε απομακρυνθηκα.

Η δευτερη ηταν με Κυπρια. Κρατησε παραπανω (δυο χρονια περιπου). Να μου πεις "τι διαφορα εχουν οι Ελληνιδες απο τις Κυπριες?"... Εχουν... Πολλες...

Γενικα πιστευω πως η Ελληνιδες σαν γυναικες ειναι μοναδικες. Με τα κακα τους και τα καλα τους φυσικα. Αυτο που εχουν ομως οι Ελληνιδες κατα την γνωμη μου και δεν το εχουν οι αλλοδαπες ειναι φιλοτιμο. Αλλες πολυ αλλες λιγο αλλα το εχουν. Εστω και την τελευταια στιγμη θα στο δειξουν. Οι ξενες "γιοκ"!!! Δεν υπαρχει τετοια λεξη στο λεξιλογιο τους με τπτ

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:52, 26-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Γίνεσαι αδιάκριτος........αν είναι ρωσίδα δεν θα την ομολογήσει...
Γιατί ειδικά εάν είναι Ρωσίδα;
Δεν γίνομαι αδιάκριτος, αλλά αλλοδαπές είναι και οι Πυγμαίες της Αφρικής, δεν νομίζω ότι είναι κι αυτές καλύτερες από τις Ελληνίδες διάολε...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:55, 26-04-11:

...αλλοδαπές είναι και οι Πυγμαίες της Αφρικής, δεν νομίζω ότι είναι κι αυτές καλύτερες από τις Ελληνίδες διάολε...
Για τους Πυγμαίους, θα είναι.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 00:16, 27-04-11:

Γιατί ειδικά εάν είναι Ρωσίδα;
Δεν γίνομαι αδιάκριτος, αλλά αλλοδαπές είναι και οι Πυγμαίες της Αφρικής, δεν νομίζω ότι είναι κι αυτές καλύτερες από τις Ελληνίδες διάολε...
Πλάκα κάνω.....Λες τελικά να του αρέσουν οι Πυγμαίες....;;;; Πάντως μην πας βόρειο πόλο ποτέ!!! Εκεί οι εσκιμώοι σε υποχρεώνουν το πρώτο βράδυ που θα σε φιλοξενήσουν στα ιγκλού να κοιμηθείς με την γυναίκα τους (ΑΥΤΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ). Στην δίνουν ως δώρο.....ένα θα σου πω εέε..... γράψω δεν έχουν πλυθεί από την ημέρα που γεννήθηκαν.....και το θεωρούν και μεγάλη προσβολή αν αρνηθείς.....

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:28, 27-04-11:

Πλάκα κάνω.....Λες τελικά να του αρέσουν οι Πυγμαίες....;;;; Πάντως μην πας βόρειο πόλο ποτέ!!! Εκεί οι εσκιμώοι σε υποχρεώνουν το πρώτο βράδυ που θα σε φιλοξενήσουν στα ιγκλού να κοιμηθείς με την γυναίκα τους (ΑΥΤΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ). Στην δίνουν ως δώρο.....ένα θα σου πω εέε..... γράψω δεν έχουν πλυθεί από την ημέρα που γεννήθηκαν.....και το θεωρούν και μεγάλη προσβολή αν αρνηθείς.....
Παρεμπιπτόντως, εδώ θίγεις μια ενδιαφέρουσα περίπτωση, η οποία ξεφεύγει ελαφρώς από το παρόν θέμα. Θα περιοριστώ να πω ότι τούτο το έθιμο έχει ξεκάθαρο εξελικτικό υπόβαθρο κι αποτελεί μια απόδειξη του ότι η ανάγκη γεννάει την ηθική και όχι το αντίστροφο!! Θα έλεγα ότι ίσως η ανάγκη γεννάει ακόμη και την αισθητική...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:57, 27-04-11:

Φυσικα και αλλοδαπες

εκ μερους ολων των ελληνιδων, σε ευχαριστουμε θερμα που μας προστατευεις απο το να σε γνωρισουμε!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 01:04, 27-04-11:

εκ μέρους όλων των ελλήνων (καλά , ο μπόρατ εξαιρείται) σου αφιερώνω το ρεφρέν

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 09:45, 27-04-11:

Νομίζω πως κάνεις λάθος. Η καταγωγή παίζει κι αυτή τον ρόλο της, αφού κάθε λαός κουβαλάει την παράδοσή του, τα έθιμά του, τη νοοτροπία του κλπ. Έτσι είναι πολύ διαφορετικό το ζήτημα της ανεκτικότητας προς τους ξένους, από το εάν μπορούν "να ταιριάξουν τα χνώτα σου" που λένε με τα χνώτα οποιουδήποτε άλλου λαού. Δεν είναι απαραίτητο ότι η καλή Ινδή γειτόνισα ή η όμορφη μαύρη στο απέναντι παράθυρο, θα γίνουν εύκολα μέρος του δικού σου κόσμου. Σε κάποιους λειτουργούν κάποιοι συνδυασμοί, σε κάποιους άλλους όχι και τότε βγαίνει στον αέρα η παροιμία "παπούτσι απ' τον τόπο σου...". Ας μην ιδεολογικοποιήσουμε ένα θέμα καθαρά προσωπικής κουλτούρας.
Εντάξει κύριε Χάος, έχετε απόλυτο δίκιο και δεν μπορώ να διαφωνήσω...
Το μόνο που έχω να πω, είναι ότι δεν είναι και εντελώς απίθανο να ταιριάξουν 2 άτομα που προέρχονται από διαφορετικές κουλτούρες, αν και είναι όντως αρκετά δύσκολο... Ειδικά αν λάβει κανείς υπ' όψιν την νοοτροπία μας ως Έλληνες...

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:24, 27-04-11:

Βέβαια με τον γείτονα μπορεί και να επικοινωνήσεις κάπως......αλλά κυρίως ένα ζευγάρι που έχει τελείως διαφορετικά βιώματα....πως μπορεί να γεφυρώσει αυτές τις διαφορές και να συνυπάρξει; Κομματάκι δύσκολο το βλέπω.
Οι διαφορές κουλτούρας είναι σημαντικές αλλά αν δημιουργηθούν δεσμοί αγάπης (που σημαίνει ότι οι διαφορές κουλτούρας δεν φτάσαν να είναι απαγορευτικές) ύστερα όλα παλεύονται. Άλλωστε κάθε κουλτούρα έχει συν και πλην. Ξέρω αρκετά "μικτά" ζευγάρια που ζουν με αυτές τις διαφορές όπως θα ζούσαν κι αν δεν ήταν "μικτά", με το μείγμα "αυτό το λατρεύω","αυτό το συμπαθώ","αυτό το ανέχομαι","αυτό το σιχαίνομαι" που υπάρχει σε κάθε σχέση δύο ανθρώπων.
Αρχική Δημοσίευση από DreamRider
Αυτο που εχουν ομως οι Ελληνιδες κατα την γνωμη μου και δεν το εχουν οι αλλοδαπες ειναι φιλοτιμο. Αλλες πολυ αλλες λιγο αλλα το εχουν. Εστω και την τελευταια στιγμη θα στο δειξουν. Οι ξενες "γιοκ"!!! Δεν υπαρχει τετοια λεξη στο λεξιλογιο τους με τπτ
Γιατί δεν έχουν φιλότιμο οι ξένες... και από που ως που έχουν όλες οι Ελληνίδες? (ύστερα από τα τόσα δραματικά που έχω διαβάσει στο θέμα για την φιλία από γυναίκες... το 1/8 να είναι αλήθεια θα υπάρχουν και κάποιες χωρίς φιλότιμο!)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:43, 27-04-11:

Είτε Ελληνίδες, είτε αλλοδαπές...γιατί να πρέπει να είναι διαζευκτικό, ¨ή¨-¨ή¨;
Δεν βάζω ¨απαγορεύεται¨ στην αλλοδαπή, και άλλους συμπαρομαρτούντες συνοδευτικούς χαρακτηρισμούς... (¨πουτάνα, αντροχωρίστρα κτλ...¨) Mε ενοχλούν όταν κοτσάρονται έτσι αβίαστα...
Απ'την άλλη αυτό το αυτολιβάνισμα πια με το φιλότιμο...
Ας ρωτήσουμε τους τουρίστες που έρχονται στην Ελλάδα αν ασπάζονται το παροιμιώδες ελληνικό φιλότιμο, και αν εν γένει μας θεωρούν ευγενικό λαό... για να μην βαυκαλιζόμαστε εμείς για εμάς...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:27, 27-04-11:

Η δευτερη ηταν με Κυπρια. Κρατησε παραπανω (δυο χρονια περιπου). Να μου πεις "τι διαφορα εχουν οι Ελληνιδες απο τις Κυπριες?"... Εχουν... Πολλες...
Εγώ πάλι διαφωνώ. Όσες φορές έχω κάνει παρέα με Κύπριες δεν έχω αισθανθεί κάποια διαφορά(βέβαια δεν έχω κάνει σχέση μαζί τους). Επίσης μου έχει τύχει περίπτωση που είχα ζοριστεί πολύ σε ξένη χώρα στην οποία έκανα μετεκπαίδευση από την συμπεριφορά των Αγγλοσαξώνων που με περιτριγύριζαν και τα μόνα άτομα που με υποστήριξαν συναισθηματικά και πρακτικά ήταν οι Κύπριες συμμετέχουσες, με τις οποίες απλά αισθανόμουν "σαν στο σπίτι μου".

Γενικα πιστευω πως η Ελληνιδες σαν γυναικες ειναι μοναδικες. Με τα κακα τους και τα καλα τους φυσικα. Αυτο που εχουν ομως οι Ελληνιδες κατα την γνωμη μου και δεν το εχουν οι αλλοδαπες ειναι φιλοτιμο. Αλλες πολυ αλλες λιγο αλλα το εχουν. Εστω και την τελευταια στιγμη θα στο δειξουν. Οι ξενες "γιοκ"!!! Δεν υπαρχει τετοια λεξη στο λεξιλογιο τους με τπτ
Αρχική Δημοσίευση από marina289
Απ'την άλλη αυτό το αυτολιβάνισμα πια με το φιλότιμο...
Ας ρωτήσουμε τους τουρίστες που έρχονται στην Ελλάδα αν ασπάζονται το παροιμιώδες ελληνικό φιλότιμο, και αν εν γένει μας θεωρούν ευγενικό λαό... για να μην βαυκαλιζόμαστε εμείς για εμάς...
Κι εγώ τρελαίνομαι με όλη την ιστορία για το περίφημο φιλότιμό μας. Ξέρω άτομα από άλλες χώρες (και πολλές φορές χώρες που συχνά σνομπάρει ο μέσος Ελληναράς), οι οποίοι υποστηρίζουν στο απόλυτο την λέξη. Όχι, δεν το έχουμε μονοπώλιο. Και όχι, δεν το έχουμε στον βαθμό που νομίζουμε (ή το περιορίζουμε για επιλεγμένους αποδέκτες. Την συγκεκριμένη περίοδο παίρνω συνεντεύξεις από Πακιστανούς και Μπαγκλαντεσιανούς μετανάστες στα πλαίσια έρευνας που εκπονώ. Αν μιλήσεις στους συγκεκριμένους ανθρώπους για το "ελληνικό φιλότιμο", το 80% δεν θα κάνει κάτι άλλο πέρα από το να γελάσει με στενάχωρο βλέμμα).

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 12:32, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Εγώ πάλι διαφωνώ. Όσες φορές έχω κάνει παρέα με Κύπριες δεν έχω αισθανθεί κάποια διαφορά(βέβαια δεν έχω κάνει σχέση μαζί τους)
τότε δεν μπορούμε να λάβουμε στα σοβαρά την γνώμη σου
κάνε μια σχέση και ξαναέλα

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 13:42, 27-04-11:

τα μόνα άτομα που με υποστήριξαν συναισθηματικά και πρακτικά ήταν οι Κύπριες συμμετέχουσες, με τις οποίες απλά αισθανόμουν "σαν στο σπίτι μου".
μπορεις να την λαβεις σοβαρα γιαυτον τον λογο και μονο. οπως και μενα μου συνεβηκε το αντιστοιχο απο ελλαδιτισσες κοπελες.
στις σχεσεις τωρα ο καθε ανθρωπος διαφερει σιγουρα δεν ειναι μονο θεμα νοοτροπιας αλλα σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο ο τροπος και ο τοπος που μεγαλωνει καποιος.

δεν μπορουμε να συγκρινουμε μια κοπελα που εχει μεγαλωσει μες τη φτωχεια και την κακουχια, με πολυ σκληρους αντρες γυρω της και αντιστοιχη νοοτροπια, με το ενστικτο της επιβιωσης σε τεραστιο βαθμο και την φυγη της για μια καλυτερη ζωη με μια κοπελα που μεγαλωσε σε μια πιο κλειστη κοινωνια με εντελως αλλα προτυπα. ποια θα ειναι πιο πονηρη, 'αδισταχτη' στην κατακτηση του στοχου της?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους