Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνίδες vs Αλλοδαπές

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:46, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamRider
Αυτο που εχουν ομως οι Ελληνιδες κατα την γνωμη μου και δεν το εχουν οι αλλοδαπες ειναι φιλοτιμο. Αλλες πολυ αλλες λιγο αλλα το εχουν. Εστω και την τελευταια στιγμη θα στο δειξουν. Οι ξενες "γιοκ"!!! Δεν υπαρχει τετοια λεξη στο λεξιλογιο τους με τπτ
φιλότιμο = η αυξημένη ευαισθησία κάποιου σε σχέση με την προσωπική τιμή, την αξιοπρέπειά του και γενικότερα με την εικόνα που σχηματίζουν οι άλλοι γι΄ αυτόν. Επίσης η προθυμία, η ευσυνειδησία, στην εκτέλεση του καθήκοντος, της εργασίας.

δηλαδη, επειδη δεν εχουμε "φιλοτιμο" στο λεξικο δεν εχουμε αξιοπρέπεια?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 27-04-11 στις 18:40.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 685 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 14:48, 27-04-11:

Οι ελληνιδες ειναι οι καλυτερες!!!!!!!!!!

Σε ολααα φοβερες στο φαγητο στο σκουπισμα και στο ΚΡΕΒΑΤΙ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamRider (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamRider
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O DreamRider έγραψε στις 14:51, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
φιλότιμο = η αυξημένη ευαισθησία κάποιου σε σχέση με την προσωπική τιμή, την αξιοπρέπειά του και γενικότερα με την εικόνα που σχηματίζουν οι άλλοι γι΄ αυτόν. Επίσης η προθυμία, η ευσυνειδησία, στην εκτέλεση του καθήκοντος, της εργασίας.

Καποιες λεξεις εκπροσωπουν μια ολοκληρη εννοια και δεν μπορουν να καλυφθουν με μια απλη "Αντιγραφη-Επικολληση" απο ενα λεξικο...
Τουλαχιστον για εμενα

Επισης ολα αυτα που εγραψα τα συμπερανα βασει των δικων μου εμπειριων. Μπορει να επεσε στις δυο εξαιρεσεις (που μεταξι μας δεν το νομιζω) και το συμπερασμα μου να ειναι λαθος.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:01, 27-04-11:

Καποιες λεξεις εκπροσωπουν μια ολοκληρη εννοια και δεν μπορουν να καλυφθουν με μια απλη "Αντιγραφη-Επικολληση" απο ενα λεξικο...
Τουλαχιστον για εμενα
Τότε να βγάλεις και εσύ ένα λεξικό… τι, ο Μπαμπινιώτης είναι καλύτερος?

Η λέξη που χρησιμοποίησες, συγκεκριμένα, φιλότιμο, σημαίνει αξιοπρέπεια, τιμή και υπερηφάνεια. Είσαι σίγουρος ότι έχοντας δυο εμπειρίες μπορείς να συμπεράνεις πως οι αλλοδαπές δεν έχουν φιλότιμο?

[later edit] Φυσικά και δεν μπορείς…

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 27-04-11 στις 15:11. Αιτία: Επαναλαμβάνομαι, μπας και…
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:10, 27-04-11:

βασικα οι βορειοευρωπαιες..
απο οτι ξερω,,και η αδελφη μου πχ μου ειχε πει για καναδα..

ειναι πιο αντρογυναικες,,και στο σωμα(ταβλες ,πανω κατω,αχαρες) και στη πιο επιθετικη σεξουλικη συμπεριφορα,,ευθυτητα..
αλλα ειναι πολυ ψυχρες μανες,,δεν ενδιαφερονται τοσο,,αλλα ειναι οπως ξερουμε απο τις τοσες τουριστριες πιο ευκολες στην πρωτη επαφη..σεξ κλπ
(μην ξεχναμε ομως πχ,οτι υπηρχε σχεδιο κυκλωμα σχεδον βορειευρωπαιων σκανδιναβων γυναικων τουριστριων που την επεφταν στους ελληνες στα νησια και μετα απειλουσαν με καταγγελια και ζητουσαν λεφτα..το ειχαν πει και στις ειδησεις..)

οι ελληνιδες ειναι πιο δυσκολες,,αλλα πιο θηλυκα,,και καλυτερες τρυφεροτερες μανες,,μετα..καλυτερες για οικογενεια δηλαδη

το καλο θηλυκο ειναι το πιο κρυφο ,μυστηριωδες και δυσκολο..

αν σου λεει ναι με τη μια,,ή στην πεφτει αυτη,,ωμα,,το παιζει ανδρας-λογω απουσιας του υποθετω-τι να την κανεις?γυναικα θελεις ,οχι ανδρα..

αυτη ειναι χοντρικα η αποψη μου..

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamRider (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O DreamRider έγραψε στις 15:13, 27-04-11:

Τότε να βγάλεις και εσύ ένα λεξικό… τι, ο Μπαμπινιώτης είναι καλύτερος?

Η λέξη που χρησιμοποίησες, συγκεκριμένα, φιλότιμο, σημαίνει αξιοπρέπεια, τιμή και υπερηφάνεια. Είσαι σίγουρος ότι έχοντας δυο εμπειρίες μπορείς να συμπεράνεις πως οι αλλοδαπές δεν έχουν φιλότιμο?
Δεν σχολιαζω το ειρωνικο σου υφος (προφανως το πηρες πολυ προσωπικα) και θα σου απαντησω λεγοντας σου πως οσο και να προσπαθησεις να με πεισεις για το αντιθετο δεν προκειται να αλλαξω γνωμη γι αυτο το θεμα.
Σε αυτες τις δυο σχεσεις που ειχα (ειδικα στην δευτερη με την Κυπρια) εβλεπα πως εκανα πραγματα και για τους δυο μας τα οποια δεν τα εκτιμουσε και νομιζε οτι ηταν απλα για εμενα. Επισης με αφηνε να κανω σχεδια για τη σχεση που ειχαμε ενω ειχε προκαθορησει το τελος της και τελος, πολλες ηταν οι φορες που ηταν μακρυα μου σε δυσκολες στιγμες (οικονομικες, οικογενιακες, ψυχολογικες).

Υ.Γ. Σιγουρα ο Μπαμπινιωτης δεν ειναι καλυτερος απο εμενα. Αν εχεις κανει τον κοπο να ανοιξεις ποτε το λεξικο του θα εχεις παρατηρησει ποσο οπισθοδρομικος ανθρωπος ειναι. Ειναι ενας απο τους οπαδους της καθαρευουσας γλωσσας που εγκλωβιζουν τη γλωσσα και δεν την αφηνουν να αναπτυχθει και να αναπαραχθει οπως θα επρεπε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:26, 27-04-11:

Δεν σχολιαζω το ειρωνικο σου υφος (προφανως το πηρες πολυ προσωπικα)
Ναι το παίρνω προσωπικά. Ή συζητάμε ή κοροϊδεύουμε. Αν είναι να χρησιμοποιήσετε τις λέξεις μεταφορικά,(λασπώνετε τους άλλους, εντωμεταξύ) να γράψετε στο «μοιραζόμαστε τα ποιήματα μου». Εκει ο καλλιτέχνης έχει πάντα δίκιο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:27, 27-04-11:

Δεν σχολιαζω το ειρωνικο σου υφος (προφανως το πηρες πολυ προσωπικα).......
Μήπως γιατί της είπες ότι δεν έχει φιλότιμο?

Παράθεση

DreamRider (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O DreamRider έγραψε στις 15:32, 27-04-11:

Ναι το παίρνω προσωπικά. Ή συζητάμε ή κοροϊδεύουμε. Αν είναι να χρησιμοποιήσετε τις λέξεις μεταφορικά,(λασπώνετε τους άλλους, εντωμεταξύ) να γράψετε στο «μοιραζόμαστε τα ποιήματα μου». Εκει ο καλλιτέχνης έχει πάντα δίκιο.
Ενταξει λοιπον. Σου ζητω συγγνωμη αν σε προσεβαλα με αυτα που ειπα.
Αν και δεν μιλουσα προσωπικα για εσενα (δεν θα μπορουσα αλλωστε εφ οσον δεν σε γνωριζω) και το διευκρινισα και πριν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:37, 27-04-11:

Δεν σχολιαζω το ειρωνικο σου υφος (προφανως το πηρες πολυ προσωπικα) και θα σου απαντησω λεγοντας σου πως οσο και να προσπαθησεις να με πεισεις για το αντιθετο δεν προκειται να αλλαξω γνωμη γι αυτο το θεμα.
Nομίζω ότι προφανώς, ορθώς και δικαίως το πήρε ¨πολύ προσωπικά¨ για ένα θέμα που αφορά άμεσα την προσωπική της ταυτότητα και την προέλευσή της, όπως θα το παίρναμε ίσως εσύ και εγώ, αν μπαίναμε σε ένα site όπου εξέφραζαν λόγο κατά 99% αλλοδαποί, αποτελούσες-α μόλις το 1% , και σου-μου καταλόγιζαν ψυχρότητα, έλλειψη ευαισθησίας και φιλότιμου, ανηθικότητα, πουτανιά, σε αποκαλούσαν αντροχωρίστρα( οι παρθένες οι αγνές και αμόλυντες Ελληνίδες),κακή και ψυχρή μητέρα κτλ...Μιλάω για χαρακτηρισμούς προηγούμενων ποστς, όχι δικούς σου...Οι περισσότεροι εξ αυτών χωρίς να έχουν βιωματική εμπειρία και συναναστροφή με αυτό που βρίζουν...Τα 2-3 άτομα που ίσως έχουμε συναναστραφεί δεν αποτελούν ενδεικτικό κριτήριο...
Πολύ ¨Πας μη έλλην βάρβαρος¨ απόψεις, για να κουλάρουμε λίγο...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamRider (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O DreamRider έγραψε στις 15:38, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Μήπως γιατί της είπες ότι δεν έχει φιλότιμο?
Νομιζω οτι δεν κατανοητε αυτα που λεω. Τελος παντων εγω ξεκαθαρισα τη θεση μου και απολογηθηκα αν σε καποια περιπτωση προσεβαλα καποιον.
Σιγουρα δεν αλλαζει η αποψη μου, αλλα πιστευω στις εξαιρεσεις.
Τωρα αν εσεις οι δυο το πηρατε προσωπικα λυπουμαι διοτι γραφτηκα σε αυτο το forum για να μοιραστω αποψεις που αλλες φορες θα ειναι αρεστες και αλλες οχι και τοσο και περισσοτερο με ενδιαφερουν οι περιπτωσεις που οι αποψεις μου δεν ειναι αρεστες.
Κι εμενα υπηρχαν post σε διαφορα θεματα που δεν μου αρεσουν αλλα δεν ενιωσα προσβεβλημενος διοτι καταλαβαινω οτι σχολιαζουμε το γενικο και οχι συγκεκριμενα ενα ατομο.

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Τα 2-3 άτομα που ίσως έχουμε συναναστραφεί δεν αποτελούν ενδεικτικό κριτήριο...
Πολύ ¨Πας μη έλλην βάρβαρος¨ απόψεις, για να κουλάρουμε λίγο...
Μα κανεις δεν διαβαζει ολα τα ποστ σε ενα θεμα πριν γραψει?
marina289 μηπως προσεξες οτι επανελαβα τοσες φορες οτι μιλω μεσω της δικης μου εμπειριας που μπορει να ειναι ανεπαρκης αλλα υπαρχει. Σιγουρα εχουν γραψει και ατομα σε αυτο το θεμα που δεν ειχαν καν καποια εμπειρια με αλλοδαπη γυναικα. Απλα εξεφρασαν την γνωμη τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 27-04-11 στις 16:36. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:46, 27-04-11:

Ενταξει λοιπον. Σου ζητω συγγνωμη αν σε προσεβαλα με αυτα που ειπα.
Αν και δεν μιλουσα προσωπικα για εσενα (δεν θα μπορουσα αλλωστε εφ οσον δεν σε γνωριζω) και το διευκρινισα και πριν.
Δεχτή, αν και δεν με πειράζει, πλέον.
Απλά διάβαζε (γενικά στο internet, chat, forums) πόσα κοριτσάκια αλλοδαπά αισθάνονται την ανάγκη να δικαιολογηθούν και δεν έχουν φιληθεί καν πρώτη φορά…

Πίστεψέ με, είναι άδικο.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:47, 27-04-11:

Νομιζω οτι δεν κατανοητε αυτα που λεω. Τελος παντων εγω ξεκαθαρισα τη θεση μου και απολογηθηκα αν σε καποια περιπτωση προσεβαλα καποιον.
Σιγουρα δεν αλλαζει η αποψη μου, αλλα πιστευω στις εξαιρεσεις.
Τωρα αν εσεις οι δυο το πηρατε προσωπικα λυπουμαι διοτι γραφτηκα σε αυτο το forum για να μοιραστω αποψεις που αλλες φορες θα ειναι αρεστες και αλλες οχι και τοσο και περισσοτερο με ενδιαφερουν οι περιπτωσεις που οι αποψεις μου δεν ειναι αρεστες.
Κι εμενα υπηρχαν post σε διαφορα θεματα που δεν μου αρεσουν αλλα δεν ενιωσα προσβεβλημενος διοτι καταλαβαινω οτι σχολιαζουμε το γενικο και οχι συγκεκριμενα ενα ατομο.
Αυτή είναι και η ένστασή μου... Αρκούν 2-3 άτομα που ίσως έχεις συναναστραφεί να σε κάνουν να σχηματίσεις μια τόσο αλώβητη άποψη για το ¨γενικό¨, για ολόκληρο το σύνολο;;;
Ίσως να ήταν πιο cool αν σχολίαζες τα δύο -τρία άτομα που γνώρισες, και σε έκαναν να σχηματίσεις αυτή την άποψη, και όχι να προέκτεινες γενικευμένα και σε συλλογικό επίπεδο...
Όπως και να'χει είναι η άποψή σου, και είναι σεβαστή!

Μα κανεις δεν διαβαζει ολα τα ποστ σε ενα θεμα πριν γραψει?
marina289 μηπως προσεξες οτι επανελαβα τοσες φορες οτι μιλω μεσω της δικης μου εμπειριας που μπορει να ειναι ανεπαρκης αλλα υπαρχει. Σιγουρα εχουν γραψει και ατομα σε αυτο το θεμα που δεν ειχαν καν καποια εμπειρια με αλλοδαπη γυναικα. Απλα εξεφρασαν την γνωμη τους.
για να μην το πολυαναλύουμε, η θετική που έριξα πιο πάνω στη ¨συγνώμη¨ σου, είναι η απάντησή μου...
Δεν τίθεται θέμα επίθεσης, μην το παίρνεις έτσι...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 27-04-11 στις 16:36. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων.
Παράθεση

DreamRider (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O DreamRider έγραψε στις 15:53, 27-04-11:

Δεχτή, αν και δεν με πειράζει, πλέον.
Απλά διάβαζε (γενικά στο ιντερνετ, chat, forums) πόσα κοριτσάκια αλλοδαπά αισθάνονται την ανάγκη να δικαιολογηθούν και δεν έχουν φιληθεί καν πρώτη φορά…

Πίστεψέ με, είναι άδικο.
Αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κατα τη γνωμη μου. Αυτο εχει σχεση με την συντηριτικοτητα της κοινωνιας που μεγαλωνουν που αλλαζει ανα χωρα.

για να μην το πολυαναλύουμε, η θετική που έριξα πιο πάνω στη ¨συγνώμη¨ σου, είναι η απάντησή μου...
Δεν τίθεται θέμα επίθεσης, μην το παίρνεις έτσι...
οκ τοτε δεν ανησυχω για την σωματικη μου ακαιρεοτητα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 27-04-11 στις 16:41. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:00, 27-04-11:

Αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κατα τη γνωμη μου. Αυτο εχει σχεση με την συντηριτικοτητα της κοινωνιας που μεγαλωνουν που αλλαζει ανα χωρα.
Οχι.
Έχει να κάνει με τον ρατσισμό και την απαξίωση που νιώθουν λόγω καταγωγής τους.

Όλο και λιγότερο, το αναγνωρίζω.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 16:01, 27-04-11:

Αυτή είναι και η ένστασή μου... Αρκούν 2-3 άτομα που ίσως έχεις συναναστραφεί να σε κάνουν να σχηματίσεις μια τόσο αλώβητη άποψη για το ¨γενικό¨, για ολόκληρο το σύνολο;;;
Ίσως να ήταν πιο cool αν σχολίαζες τα δύο -τρία άτομα που γνώρισες, και σε έκαναν να σχηματίσεις αυτή την άποψη, και όχι να προέκτεινες γενικευμένα και σε συλλογικό επίπεδο...
Όπως και να'χει είναι η άποψή σου, και είναι σεβαστή!
Ρε συ Μαρίνα, συμφωνώ με το 95% περίπου των όλων των γραφόμενών σου μέσα στο στέκι. Είσαι ειλικρινής και οκ στις απόψεις σου, αλλά από φόβο μην χαρακτηριστούμε ρατσιστές δεν μπορούμε να γράφουμε απόψεις;;; Γιατί συνήθως αυτό φοβόμαστε όταν αναλύουμε τέτοια θέματα, αρχίζουμε και κάνουμε πίσω και λέμε αυτά που θέλουμε καλυμένα. Γιατί να ζητάει συγνώμη ο φίλος πιο πάνω, επειδή έγραψε την εμπειρία του με δυο γυναίκες;; Αυτήν αποκόμισε αυτήν έγραψε. Φυσικά και δεν θα τους βάλουμε όλους στο ίδιο σακί και φυσικά δεν άλλαξε η γνώμη μου, που διάβασα το ποστ του για τις Κύπριες ή για τις Γερμανίδες.....Δημοκρατία έχουμε.... άμα σου γράψω εγώ για μια Βουλγάρα που ζει στην πολυκατοικία μου και για μια Βελγίδα θα σε καραφλιάσω.....αυτές έχω μπροστά μου γι' αυτές θα γράψω, τις υπόλοιπες μπορώ απλά να τις φανταστώ......άλλωστε από που βγάζουμε συμπεράσματα για τους άλλους;; απο την καθημερινή επαφή μαζί τους....από που αλλού;;; Και φυσικά έχω την χειρότερη γνώμη για τις δυο κατσίκες που μένουν από κάτω μου, αλλά δεν θα πω ότι όλες οι Βελγίδες είναι θεοπάλαβες και όλες οι Βουλγάρες πουτάνες, επειδή έτυχε να συναντήσω αυτά τα δύο χείριστα παραδείγματα, αλλά την αλήθεια θα την πω, δεν θα την κάνω γαργάρα, από φόβο μήπως με πουν ρατσίστρια, τότε να κλείσει το θέμα και να βουλώσουμε το στόμα μας και να κρατήσουμε τις απόψεις μας για τον εαυτό μας.... αλλά αυτό θα ήταν πολύ άδικο για όλους μας....

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:13, 27-04-11:

Έχει να κάνει με τον ρατσισμό και την απαξίωση που νιώθουν λόγω καταγωγής τους.
δηλαδη εσυ πιστευεις πως δεν εχουν κανενα δικαιωμα μεχρι τωρα οι αλλοδαπες για αυτα που ακουγονται?
δε το λεω με κακια, πολυ καλη μου φιλη ειναι αλλοδαπη και ειναι απιστευτα καλη κοπελα και αυτη και η οικογενεια της. ασε που και εσυ απο το λιγο που σε ξερω μεσα απο το φορουμ φαινεσαι υποδειγμα οικογενειαρχισας και ηθικης, απλα αναρρωτιεμαι εγω.. οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει και φωτια?

δε γινεται να εχει βγει η φημη ετσι στα καλα καθουμενα. γιατι δεν εχει βγει για τις κινεζες μεταναστριες π.χ. και εχει βγει για αυτες του πρωην ανατολικου μπλοκ?

εχετε ακουσει για το καινουριο νομο, συμφωνα με τον οποιο τη συνταξη του παππου μετα θανατον την παιρνει η πρωην γυναικα του αν εχει ζησει περισσοτερα χρονια μαζι του αποτι η καινουρια αλλοδαπη συζυγος?
Πώς μοιράζεται η σύνταξη θανάτου ανάμεσα στις συζύγους. Τί παίρνει η πρώην και τί η χήρα.

Την σύνταξη του θανάντος θα «μοιράζονται» όλες οι γυναίκες της ζωής του. Δεν θα την παίρνει μόνο η τελευταία.
Αυτό προβλέπει το νέο ασφαλιστικό νομοσχέδιο και είναι κάτι μπου έχει π[ροκαλεσει αναστάτωσει στις χήρες. Και αυτό καθώς η πρώην σύζυγος θα λαμβάνει μέρος της σύνταξης εις βάρος των αποδοχών της χήρας (δεύτερης ή τελευταίας συζύγου). Αρκει η πρώτη-προηγούμενη σύζυγος να έχει τουλάχιστον 10 χρόνια γάμου.

Η εν λόγω σύνταξη μπορεί να φτάσει ακόμη και στο 50% στην περίπτωση που ο γάμος διήρκησε έως και 35 έτη. Πάντως, η εν λόγω πρόβλεψη αφορά και τον άνδρα διαζευγμένο καθώς ο επόμενος και τελευταίος σύζυγος δεν λαμβάνει ολόκληρη την σύνταξη της θανούσης. Και αυτή η σύνταξη επιμερίζεται αναλόγως.
Σύμφωνα με το άρθρο 38 του σχεδίου νόμου του υπουργείου Εργασίας προβλέπεται ότι σε περίπτωση θανάτου του/της πρώην συζύγου, εφόσον ο γάμος είχε διαρκέσει τουλάχιστον 10 έτη έως τη λύση του με αμετάκλητη δικαστική απόφαση, το ποσό σύνταξης που δικαιούται ο χήρος ή η χήρα (τελευταία/ος σύζυγος) επιμερίζεται κατά 75% στο χήρο ή τη χήρα και 25% στο/στη διαζευγμένο/-η (πρώην σύζυγο). Για κάθε έτος και έως το 35ο έτος του γάμου, το ποσοστό σύνταξης που δικαιούται ο χήρος ή η χήρα μειώνεται κατά 1% στο χήρο ή χήρα και αυξάνεται αντίστοιχα κατά 1% στο/στη διαζευγμένο/-η. Ετσι για 20 χρονια (αρχικού) γάμου η πρώην σύζυγος λαμβάνει το 35% της σύνταξης του θανόντος. Προκειμένου για (πρώτο) γάμο που διήρκησε πλέον των τριανταπέντε (35) ετών έως τη λύση του, το ποσό σύνταξης που δικαιούται ο χήρος ή η χήρα αυξάνεται στο 50%. Δηλαδή με 35 έτη διαρκειας στον πρώτο γάμο η σύνταξη μοιράζεται μεταξύ της χήρας/ου (τελευταίας/ου συζύγου) και της/του πρώην συζύγου.
Στις ανωτέρω περιπτώσεις που ο θανών ή η θανούσα δεν αφήνει χήρα ή χήρο (μη τέλεση νέου γάμου ή θάνατος της τελευταίας/ου συζύγου), ο/η διαζευγμένος/-η (πρώτη σύζυγος) δικαιούται το ίδιο ποσοστό σύνταξης. Δεν δικαιούται δηλαδή ολόκληρη την σύνταξη του θανόντος-θανούσης.

να δουμε τωρα πως θα βολευονται οι παππουδες που θα το σκεφτονται περισσοτερο τωρα πια πριν τους παντρευτουν γι αν τους γηροκομησουν!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:19, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Ρε συ Μαρίνα, συμφωνώ με το 95% περίπου των όλων των γραφόμενών σου μέσα στο στέκι. Είσαι ειλικρινής και οκ στις απόψεις σου, αλλά από φόβο μην χαρακτηριστούμε ρατσιστές δεν μπορούμε να γράφουμε απόψεις;;; Γιατί συνήθως αυτό φοβόμαστε όταν αναλύουμε τέτοια θέματα, αρχίζουμε και κάνουμε πίσω και λέμε αυτά που θέλουμε καλυμένα. Γιατί να ζητάει συγνώμη ο φίλος πιο πάνω, επειδή έγραψε την εμπειρία του με δυο γυναίκες;; Αυτήν αποκόμισε αυτήν έγραψε. Φυσικά και δεν θα τους βάλουμε όλους στο ίδιο σακί και φυσικά δεν άλλαξε η γνώμη μου, που διάβασα το ποστ του για τις Κύπριες ή για τις Γερμανίδες.....Δημοκρατία έχουμε.... άμα σου γράψω εγώ για μια Βουλγάρα που ζει στην πολυκατοικία μου και για μια Βελγίδα θα σε καραφλιάσω.....αυτές έχω μπροστά μου γι' αυτές θα γράψω, τις υπόλοιπες μπορώ απλά να τις φανταστώ......άλλωστε από που βγάζουμε συμπεράσματα για τους άλλους;; απο την καθημερινή επαφή μαζί τους....από που αλλού;;; Και φυσικά έχω την χειρότερη γνώμη για τις δυο κατσίκες που μένουν από κάτω μου, αλλά δεν θα πω ότι όλες οι Βελγίδες είναι θεοπάλαβες και όλες οι Βουλγάρες πουτάνες, επειδή έτυχε να συναντήσω αυτά τα δύο χείριστα παραδείγματα, αλλά την αλήθεια θα την πω, δεν θα την κάνω γαργάρα, από φόβο μήπως με πουν ρατσίστρια, τότε να κλείσει το θέμα και να βουλώσουμε το στόμα μας και να κρατήσουμε τις απόψεις μας για τον εαυτό μας.... αλλά αυτό θα ήταν πολύ άδικο για όλους μας....
Στο ¨συγνώμη¨ έβαλα θετική με χίλια, γιατί το θεωρώ μεγάλη μαγκιά για έναν άντρα, έναν άνθρωπο, να το λέει, και ειδικά όταν το κάνει ανοιχτά, είναι εντελώς προς τιμήν του!...
Σε όλα τα άλλα συμφωνώ! Η άρση της ταμπελίτσας του μη ρατσιστή θα μας φάει...
Απλώς ας κρατάμε και μία πισινή... Ας κρατάμε μία μικρή πισινούλα...Αυτό το ¨αυτή είναι η άποψή μου και δεν αλλάζω¨ μου κάνει πολύ τσιμεντοποιημένη αντίληψη...Ειδικά όταν οι εμπειρίες μας δεν αποτελούν και αξιοσέβαστο στατιστικό δείγμα...
Μπήκα για λίγο στη θέση της roumana και εντελώς αυθόρμητα δικαιολόγησα την αντίδρασή της...
Ούτως ή άλλως, αναμενόμενο και εξαρχής προβλέψιμο σε ένα site Ελληνικό, να υποστηρίξουν πλειοψηφικά τις Ελληνίδες...
Θες να πάω στο Mycat να θέσω θέμα ¨γάτα ή σκύλος;;;¨ ... Μακάρι να μπορούσα να παίξω στοίχημα τα αποτελέσματα να βγάλω κανα φράγκο...

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 16:25, 27-04-11:

Στο ¨συγνώμη¨ έβαλα θετική με χίλια, γιατί το θεωρώ μεγάλη μαγκιά για έναν άντρα, έναν άνθρωπο, να το λέει, και ειδικά όταν το κάνει ανοιχτά, είναι εντελώς προς τιμήν του!...
Σε όλα τα άλλα συμφωνώ! Η άρση της ταμπελίτσας του μη ρατσιστή θα μας φάει...
Απλώς ας κρατάμε και μία πισινή... Ας κρατάμε μία μικρή πισινούλα...Αυτό το ¨αυτή είναι η άποψή μου και δεν αλλάζω¨ μου κάνει πολύ τσιμεντοποιημένη αντίληψη...Ειδικά όταν οι εμπειρίες μας δεν αποτελούν και αξιοσέβαστο στατιστικό δείγμα...
Μπήκα για λίγο στη θέση της roumana και εντελώς αυθόρμητα δικαιολόγησα την αντίδρασή της...
Ούτως ή άλλως, αναμενόμενο και εξαρχής προβλέψιμο σε ένα site Ελληνικό, να υποστηρίξουν πλειοψηφικά τις Ελληνίδες...
Θες να πάω στο Mycat να θέσω θέμα ¨γάτα ή σκύλος;;;¨ ... Μακάρι να μπορούσα να παίξω στοίχημα τα αποτελέσματα να βγάλω κανα φράγκο...
Χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου. Όσο για αυτό που έχω με κόκκινο, δεν έχω πρόβλημα να υποστηρίξω τους πάντες εφόσον είναι εντάξει απεναντί μου, δεν θα κοιτάξω σε καμία περίπτωση την καταγωγή τους...

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:26, 27-04-11:

Δεν διαφωνώ ότι κάποιες αλλοδαπές τρώνε συντάξεις παππούδων...
Αλλά θα ήθελα να δω και τις Ελληνίδες αν αντιμετώπιζαν ανάλογες καταστάσεις επιβίωσης(κοντά είμαστε), πόσο ψηλά θα έβαζαν τον πήχη της ...τιμής τους...
Για την ώρα μιλάμε έξω από τον χορό...

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 16:31, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
δηλαδη εσυ πιστευεις πως δεν εχουν κανενα δικαιωμα μεχρι τωρα οι αλλοδαπες για αυτα που ακουγονται?
δε το λεω με κακια, πολυ καλη μου φιλη ειναι αλλοδαπη και ειναι απιστευτα καλη κοπελα και αυτη και η οικογενεια της. ασε που και εσυ απο το λιγο που σε ξερω μεσα απο το φορουμ φαινεσαι υποδειγμα οικογενειαρχισας και ηθικης, απλα αναρρωτιεμαι εγω.. οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει και φωτια?

δε γινεται να εχει βγει η φημη ετσι στα καλα καθουμενα. γιατι δεν εχει βγει για τις κινεζες μεταναστριες π.χ. και εχει βγει για αυτες του πρωην ανατολικου μπλοκ?

εχετε ακουσει για το καινουριο νομο, συμφωνα με τον οποιο τη συνταξη του παππου μετα θανατον την παιρνει η πρωην γυναικα του αν εχει ζησει περισσοτερα χρονια μαζι του αποτι η καινουρια αλλοδαπη συζυγος?

να δουμε τωρα πως θα βολευονται οι παππουδες που θα το σκεφτονται περισσοτερο τωρα πια πριν τους παντρευτουν γι αν τους γηροκομησουν!
Αν αυτό ισχύσει είναι και το πιο σωστό, διότι όταν η άλλη είναι μαζί του μια ζωή, έχει παιδιά κ.λπ.και ξαφνικά για λίγα χρόνια γάμου με την αλλοδαπή (πόσο να ζήσει και ο παππούς;; θα τον αποτελειώσει) να τα παίρνει αυτή δεν είναι και τόσο δίκαιο....

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:46, 27-04-11:

¨εχετε ακουσει για το καινουριο νομο, συμφωνα με τον οποιο τη συνταξη του παππου μετα θανατον την παιρνει η πρωην γυναικα του αν εχει ζησει περισσοτερα χρονια μαζι του αποτι η καινουρια αλλοδαπη συζυγος?
¨
Θα τον θεωρήσω, και πάλι,άδικο αυτόν τον νόμο...
Το δίκαιο για μένα θα ήταν μια αναλογικού τύπου μοιρασιά της σύνταξης του παππού, ανάλογα με τα έτη συμβίωσης...
Έζησε η πρώτη γυναίκα 40 χρόνια μαζί του και η δεύτερη 10;
Γιατί να πρέπει να τα πάρει όλα η πρώτη και η δεύτερη τίποτα;
Tην θεωρείτε δίκαιη μοιρασιά αυτή;
Ας γινόταν αναλογική μοιρασιά βάσει ετών συμβίωσης...

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 16:58, 27-04-11:

¨εχετε ακουσει για το καινουριο νομο, συμφωνα με τον οποιο τη συνταξη του παππου μετα θανατον την παιρνει η πρωην γυναικα του αν εχει ζησει περισσοτερα χρονια μαζι του αποτι η καινουρια αλλοδαπη συζυγος?
να δουμε τωρα πως θα βολευονται οι παππουδες που θα το σκεφτονται περισσοτερο τωρα πια πριν τους παντρευτουν γι αν τους γηροκομησουν! ¨
Θα τον θεωρήσω, και πάλι,άδικο αυτόν τον νόμο...
Το δίκαιο για μένα θα ήταν μια αναλογικού τύπου μοιρασιά της σύνταξης του παππού, ανάλογα με τα έτη συμβίωσης...
Έζησε η πρώτη γυναίκα 40 χρόνια μαζί του και η δεύτερη 10;
Γιατί να πρέπει να τα πάρει όλα η πρώτη και η δεύτερη τίποτα;
Tην θεωρείτε δίκαιη μοιρασιά αυτή;
Ας γινόταν αναλογική μοιρασιά βάσει ετών συμβίωσης...
Άμα όμως η γιαγιά του παππού είναι 60 -70 και η χψ αλλοδαπή 20-30 η δεύτερη μπορεί να δουλέψει( ή να ξαναπαντρευτεί ) η πρώτη μάλλον λίγο δύσκολο. Οπότε να δούνε τα έτη συμβίωσης αλλά πάντα αναλογικά και με τις ηλικίες τους....

Σημ: Ρε τι είμαστε εμείς, εμάς έπρεπε να είχαν στο υπουργείο οικονομικών.... θα τους τα λύναμε όλα.....αυτοί δυο βοδιών άχυρα δεν μπορούν να μοιράσουν....

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:06, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Άμα όμως η γιαγιά του παππού είναι 60 -70 και η χψ αλλοδαπή 20-30 η δεύτερη μπορεί να δουλέψει( ή να ξαναπαντρευτεί ) η πρώτη μάλλον λίγο δύσκολο. Οπότε να δούνε τα έτη συμβίωσης αλλά πάντα αναλογικά και με τις ηλικίες τους....

Σημ: Ρε τι είμαστε εμείς, εμάς έπρεπε να είχαν στο υπουργείο οικονομικών.... θα τους τα λύναμε όλα.....αυτοί δυο βοδιών άχυρα δεν μπορούν να μοιράσουν....
Συγνώμη ,αλλά θα κοντραριστούμε άσχημα! Εγώ πάντως θα θέσω και θέμα βαρέων και ανθυγιεινών προς υποστήριξη της αλλοδαπής...
Η άλλη τον είχε κοτσονάτο στα νιάτα του, και η καημενούλα η αλλοδαπή, έχει φάει στη μάπα όλο τον γαϊδουρόβηχα, την κλ@νίλα, την γεροντίλα, τα φλέματα, τα σάλια να τρέχουν, τα ανεπιθύμητα χουφτώματα κτλ. και δεν θα επιβραβευτεί καθόλου;;;;
Εγώ αν είναι έτσι, στα 65 του συζύγου μου, θα ψάξω μια αλλοδαπή, να τον κρατήσει όσο πάει, και να πάρω εγώ τη σύνταξη, οκ θα της δώσω και μία μιζούλα για τις υπηρεσίες της...
(τί γλυκειά!)

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 17:09, 27-04-11:

Τα σάλια και τις κλανιές δεν τις είχα σκεφτεί, ταπεινά ζητώ συγνώμη...αν είναι έτσι να τα πάρει όλα το κορίτσι....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:15, 27-04-11:

ανοιξτε κανα παραθυρο ρε παιδια........!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

super_deal (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη super_deal
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O super_deal έγραψε στις 17:55, 27-04-11:

μαλλον και τις 2 θα διαλεγα

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 18:24, 27-04-11:

Ξέρεις τι; Πάντα αναρωτιόμουν γιατί οι άνθρωποι έχουν τη τάση να ομαδοποιούν τους πάντες και τα πάντα (βλέπε "αλλοδαπές ανατολικού μπλοκ", "κινέζες", "βουλγάρες" και πάει λέγοντας), αλλά όταν η συζήτηση γίνεται γύρω από το δικό μας τομάρι να μπαίνουν οι ανωτερότητες του τύπου "αυτή μπορεί να είναι έτσι, αλλά εγώ δεν είμαι, μην γενικεύετε". Όταν μιας Ελληνίδας της "βγει το όνομα" που λένε () θα ήταν πολύ ωραίο να λένε "όλες οι Ελληνίδες είναι τ@νες";, προφανώς όχι, και ούτε θα ήταν αλήθεια, όπως δεν είναι αλήθεια και όλα αυτά που ακούγονται. Υπάρχουν όλων των ειδών και έλληνες και γερμανοί και ρώσοι και κινέζοι και άγγλοι, απ' όλα.
Ποιο το νόημα για μια πράξη ενός ανθρώπου (ή και παραπάνω) να στιγματίζονται και όλοι οι υπόλοιποι που έχουν την ίδια καταγωγή;
Και σε αυτό που λες
απλα αναρρωτιεμαι εγω.. οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει και φωτια?
προφανώς και υπάρχει αλλα ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ, γιατί να βάζεις ταμπέλες και να μη λες "Η Μαρίκα είναι για τα μπάζα" και λες "Οι Ολλανδέζοι είναι για τα μπάζα"
;

λες και ο κάθε άνθρωπος κρινεται από τη καταγωγή του και από τίποτα άλλο. Ο καθένας έχει τα καλά του και τα κακά του, δε θα κλέψει ο αλβανός επειδή είναι αλβανός, και δε θα βιάσει ο τούρκος επειδή είναι τούρκος.

Άπειρη γενίκευση έπεσε και δεν το καταλαβαίνετε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:33, 27-04-11:

Kαι εγώ δεν κατανοώ την συσχέτιση της ¨που@ανιάς¨ με τον τόπο καταγωγής...
¨Οι αλλοδαπές είναι που@άνες¨...
Αλλά και όταν οι αλλοδαπές είναι εκτός συζήτησης ,
ξεκινάει άάάλλος εμφύλιος για την ...καταγωγή της που@ανιάς...
¨Οι Πατρινές είναι που@άνες.... οι Σαλονικιές είναι που@άνες... οι Πειραιώτισσες είναι που@άνες...(στην τελευταία κατηγορία ανήκω

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:44, 27-04-11:

Kαι εγώ δεν κατανοώ την συσχέτιση της ¨που@ανιάς¨ βάσει τόπου καταγωγής..
οταν επεσε το ανατολικο μπλοκ,,γεμισαμε με π@@τανες,,,,ενω οχι αντιστοιχα με ρωσους κλπ ανδρες εργατες..

σκεφτομαι...
στον κομμουνισμο ολα ειναι κοινα,,και ανηκουν στο κρατος..

Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MaryVeg
H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 19:13, 27-04-11:

H γνώμη μου... οι αλλοδεπές διαφέρουν από τις ελληνήδες μοναχά στην καταγωγή, τον τρόπο με τον οποίο μεγάλωσαν, την κουλτούρα αλλά και πολλές φορές την εμφάνιση (διαφορετικό χρώμα επιδερμίδας, μαλλιών, διαφορετικό σωματότυπο), λόγο κλιματικών συνθηκών.
Οι σύγχρονοι έλληνες και όχι μόνο δεν προτιμούν αλλοδαπές, αλλά προτιμούν αλλοδαπές από συγκεκριμένες χώρες(συνήθως από ευρωπαικές χώρες, λατινοαμερικάνες, ρωσίδες. βουλγάρες κλπ). Αυτό οφείλεται ΄σε πολλούς λόγους τους οποίους απαριθμώ:
1. 'έλκονται - όπως κάθε άνθρωπος - από το διαφορετικό και το άγνωστο.
2.ακούν μύθους που κυκλοφορούν (καλό σεξ κλπ) και θέλουν να δοκιμάσουν.
3.Η γυναικεία ζήλια απέναντι στην θέα του διαφορετικού κλπ καθώς και παθήματα γυναικών που έχασαν τον άντρα τους λόγο μιας αλλοδαπής ενησχύπουν το γεγονώς πως οι άντρες τις προτειμούν.

Βέβαια δεν θα πρέπει να εξετάζουμε τόσο το γεγονώς πως τις επιλ'έγουν, αλλά τον λόγο για τον οποίο τις επιλέγουν. Πρόκειται για μια εφήμερη κατάσταση ή για μια μακροχρόνια ερωτική συμβίωση?

δεν τις αντιμάχομαι ούτε θεωρώ πως χρησιμοποιούν αθέμητα μέσα στο σύνολο τους.

Και κάτι ακόμη... το γεγονώς πως φαντασιώνονται πολλοί άντρες, αλλοδαπές κοπέλες έχει να κάνει και με τον τρόπο με τον οποίο ζουν αυτές ερχόμενες στην ελλάδα, αλλά και με τα αίτια που τις οδηγούν σε έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής - αυτό γισ όσες το επιλέγουν που δεν είναι η πληοψηφία -

Τέλος δεν τις θεωρώ στο σύνολο τους τυχοδιόκτριες και συμφεροντολόγες. Υπάρχουν και αυτές, όπως άλλωστε και στις ελληνίδες, αλλά όχι στο σύνολο !

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:19, 27-04-11:

1. 'έλκονται - όπως κάθε άνθρωπος - από το διαφορετικό και το άγνωστο.
2.ακούν μύθους που κυκλοφορούν (καλό σεξ κλπ) και θέλουν να δοκιμάσουν.
3.Η γυναικεία ζήλια απέναντι στην θέα του διαφορετικού κλπ καθώς και παθήματα γυναικών που έχασαν τον άντρα τους λόγο μιας αλλοδαπής ενησχύπουν το γεγονώς πως οι άντρες τις προτειμούν.
επισης πολλοι τις επιλεγουν γιατι ειναι πιο αδυναμες σε ξενη χωρα,,και ευαλωτες..
και βρισκουν τελικα βεβαια το μαστορα τους..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:19, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Και σε αυτό που λες προφανώς και υπάρχει αλλα ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ, γιατί να βάζεις ταμπέλες και να μη λες "Η Μαρίκα είναι για τα μπάζα" και λες "Οι Ολλανδέζοι είναι για τα μπάζα"
;
με ειδες να λεω κατι τετοιο?
ειπα απλως στη ρουμανα πως ναι συμφωνω πως δεν ειναι ολες ετσι, αλλα για να εχει βγει η φημη καποιος την ξεκινησε και εδωσε το δικαιωμα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:21, 27-04-11:

η ξενη ,φοβαται,,την κλεινεις πιο ευκολα στο σπιτι,αντι-μιλαει λιγοτερο,και σου φευγει δυσκολοτερα..
την εχεις στην αναγκη που λεμε..

ετσι πιστευουν πολλοι.

και οταν τους τα φανε,,τις βριζουν μετα..

Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 19:25, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
η ξενη ,φοβαται,,την κλεινεις πιο ευκολα στο σπιτι,αντι-μιλαει λιγοτερο,και σου φευγει δυσκολοτερα..

ετσι πιστευουν πολλοι.

και πάλι εξαρτάται για ποια ξένη μιλάμε... Μια αλλοδαπή κοπέλα από μια ανεπτυγμένη χώρα δεν μπορείς να της επιβληθείς ή να της φερθείς περιοριστηκά και κτητικά. Αντίθετα μια γυναίκα αλλοδαπή από μια υποανάπτυκτη μπορείς να την "χρησιμοποιήσεις". Παίζει ρόλο το κοινωωικό στάτους της εκάστωτε κοπέλας, η καταγωγή κλπ!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:26, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος

ετσι πιστευουν πολλοι.

Ρε συ Άγγελε, ειδικά η εισαγωγή σου είναι σαν να μιλάς για... σκυλάκι

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 21:49, 27-04-11:

με ειδες να λεω κατι τετοιο?
ειπα απλως στη ρουμανα πως ναι συμφωνω πως δεν ειναι ολες ετσι, αλλα για να εχει βγει η φημη καποιος την ξεκινησε και εδωσε το δικαιωμα.
Καλά, το ποστ σου δες το ως αφορμή για να τα πω αυτά.
Αλλά, όπως και να' χει, το ότι ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΤΕ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ δε σημαίνει ότι είναι όλοι έτσι. Φταίει και είναι λάθος του ανθρώπου αυτού, όχι της καταγωγής του.
Τεσπα, γενικά θεωρώ το τοπικ λίγο, αμμμμ......... "κάπως".
Καθώς ο άντρας που απατάει τη γυναίκα του, θα την απατούσε κι ας μην υπήρχαν αλλοδαπές.
Οι ηλικιωμένοι θα παντρεύονταν νεότερες, κι ας μην υπήρχαν αλλοδαπές.
$%^@τες υπάρχουν και Ελληνίδες.
Αντροχωρίστρες υπάρχουν και Ελληνίδες.
Και απ' όλα έχει η Ελλάδα και η κάθε Ελλάδα ξέρω γω, το ότι κάποιοι κολλάνε στη καταγωγή είναι τελείως άκυρο.

love προφανώς δεν απευθύνομαι σε σένα συγκεκριμένα.

Αυτά από μένα, τσίου.

:]

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 21:55, 27-04-11:

Κορίτσια θα σας μιλήσω ειλικρινά.
ΟΛΕΣ οι αλλοδαπές που είναι ολίγον εμφανίσιμες είναι πιο attractive από την όμορφη "ελληνίδα", όχι χάρην φυσικού κάλους or something, αλλά επειδή ως επί τω πλείστω γκόμενες από Ισπανία,Ιταλία,ΓΑΛΛΙΑ είναι far more classy.Και λέω γκόμενες επειδή μιλάμε μόνον για ομορφιά, μη παρεξηγιέστε προσωπικοτάρες μου εσείς!

Και είναι πιο κλασάτες, ή τουλάχιστον μας φαίνονται έτσι, επειδή απλά είναι κάτι το ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.Τόσο απλό.Καλά ντάξει δε παίρνω κι όρκο για αυτό, αλλά σας λέω χωρίς τύψεις ότι ναι η μέση αλλοδαπή είναι πιο ελκυστική από τη μέση ελληνίδα.

Βάλτε αρνητικές, περιμένω.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:58, 27-04-11:

και πάλι εξαρτάται για ποια ξένη μιλάμε... Μια αλλοδαπή κοπέλα από μια ανεπτυγμένη χώρα δεν μπορείς να της επιβληθείς ή να της φερθείς περιοριστηκά και κτητικά. Αντίθετα μια γυναίκα αλλοδαπή από μια υποανάπτυκτη μπορείς να την "χρησιμοποιήσεις". Παίζει ρόλο το κοινωωικό στάτους της εκάστωτε κοπέλας, η καταγωγή κλπ!
σωστοοοοοοοοο...

επειδή απλά είναι κάτι το ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
βασικα αυτο ειναι...

(ειναι οπως ολες οι γυναικες περα απο τη συζυγο φαινονται ωραιοτερες..ακομα και αν ειναι ασχημοτερες..)

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:00, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alchemist
ως επί τω πλείστω γκόμενες από Ισπανία,Ιταλία,ΓΑΛΛΙΑ είναι far more classy.]
και ο μεσος ισπανοσ, ιταλος, ΓΑΛΛΟΣ ειναι far more classy απο το κιτσο στη γωνια.

λολ?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:48, 28-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alchemist
Κορίτσια θα σας μιλήσω ειλικρινά.
ΟΛΕΣ οι αλλοδαπές που είναι ολίγον εμφανίσιμες είναι πιο attractive από την όμορφη "ελληνίδα", όχι χάρην φυσικού κάλους or something, αλλά επειδή ως επί τω πλείστω γκόμενες από Ισπανία,Ιταλία,ΓΑΛΛΙΑ είναι far more classy.Και λέω γκόμενες επειδή μιλάμε μόνον για ομορφιά, μη παρεξηγιέστε προσωπικοτάρες μου εσείς!

Και είναι πιο κλασάτες, ή τουλάχιστον μας φαίνονται έτσι, επειδή απλά είναι κάτι το ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.Τόσο απλό.Καλά ντάξει δε παίρνω κι όρκο για αυτό, αλλά σας λέω χωρίς τύψεις ότι ναι η μέση αλλοδαπή είναι πιο ελκυστική από τη μέση ελληνίδα.

Βάλτε αρνητικές, περιμένω.
Βασικά αντέκρουσες μόνος σου το επιχείρημά σου... Απλώς σε ενημερώνω...
Αν ζούσες στην Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία θα μας τα έλεγες λίγο διαφορετικά...

και ο μεσος ισπανοσ, ιταλος, ΓΑΛΛΟΣ ειναι far more classy απο το κιτσο στη γωνια.

λολ?
Λολ δεν λες τίποτα...

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 09:40, 28-04-11:

λολ?
Βασικά δεν υπάρχουν και πολλοί κίτσοι πια, έτσι μου φαίνεται.Κάτσε να πάω να ρωτήσω αν μένω Ελλάντα και θα σου πω

Όπως και να'χει μαντάμ, αυτό που θέλω να πω είναι ότι γενικά οι ισπανίδες,ιταλίδες,ΓΑΛΛΙΔΕΣ εμένα αυτό μου βγάζουν, just SOME classes above the average greek girl.Γνώμη μου, τελείως υποκειμενική.Το μόνο που έκανες είναι να μου τη πεις, και δεν είναι ούτε ευγενικό, ούτε καν λες και τίποτα.Άσε που είναι και οφφ τόπικ.

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Βασικά αντέκρουσες μόνος σου το επιχείρημά σου... Απλώς σε ενημερώνω...
Αν ζούσες στην Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία θα μας τα έλεγες λίγο διαφορετικά...
Γιεα, ντάξει, ΟΚ μετά έγραψα "ή τουλάχιστον έτσι μας φαίνονται", οπότε η άποψη μου γίνεται μάλλον κατανοητή έτσι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 28-04-11 στις 22:08. Αιτία: merge
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:48, 28-04-11:

πωωωωω.... οι Ελληνίδες δεν είστε-είμαστε καθόλου εξοικειωμένες με την απόρριψη...
Λέει ο άνθρωπος ότι θεωρεί πιο ελκυστικές τις αλλοδαπές, και αμέσως ¨ο κίτσος στη γωνία¨... (Παρεμπιπτόντως μου αρέσουν πιο πολύ οι Έλληνες Κίτσοι από τους αλλοδαπούς)
Μην ανησυχείτε Ελληνίδες! Καμία δεν θα σας-μας πάρει το στέμα! Άλλωστε, έχουμε πολλούς υποστηρικτές...
¨με λένε κυτταρίτιδα, αντιπαθώ τις αλλοδαπές και συχνάζω στην Ελλάδα. Ρίχνω ψήφο εμπιστοσύνης στις Ελληνίδες!¨
(ξέρω, δεν σας αρέσει το σχόλιο... )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 28-04-11 στις 10:04.
Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg έγραψε στις 10:06, 28-04-11:

πωωωωω.... οι Ελληνίδες δεν είστε-είμαστε καθόλου εξοικειωμένες με την απόρριψη...
Λέει ο άνθρωπος ότι θεωρεί πιο ελκυστικές τις αλλοδαπές, και αμέσως ¨ο κίτσος στη γωνία¨... (Παρεμπιπτόντως μου αρέσουν πιο πολύ οι Έλληνες Κίτσοι από τους αλλοδαππούς)
Κατά τ'άλλα , επειδή βλέπω έναν υπερβάλλοντα ζήλο που με χαλάει... ¨με λένε κυτταρίτιδα, αντιπαθώ τις αλλοδαπές και συχνάζω στην Ελλάδα. Ρίχνω ψήφο εμπιστοσύνης στις Ελληνίδες!¨
(ξέρω, δεν σας αρέσει το σχόλιο... )
Μα ο μοναδικός λόγος για τον οποίο μια γυναίκα θα μπορούσε να σχηματίσει αρνητική γνώμη για τις αλλοδαπές είναι το γεγονώς πως φοβάται την απόριψη για χάρη του Διαφορετικού. Βέβαια φοβάται ισάξια και την απόρριψη για χάρην μιας άλλης γυναίκας της ίδιας εθνικότητας, απλά αναφορικά με τις αλλοδαπές έχουν σχηματιστεί μύθοι που τις θέλουν ελευθέρων ηθών, δίχως αναστολές και τα σχετικά, και οι οποίοι μύθοι δεν έχουν καμία απολύτως επιστημονική βάση !!!

Από την άλλη, εμένα προσωπικά, αν κάποιος μου πει "προτειμώ την αλλοδαπή από εσένα" δεν θα με πειράξει καθόλου! Απλά προσπερνώ!

Ερώτηση: αντιπαθείς τις αλλοδαπές επειδή βγαίνουν πρώτες στις προτυμίσεις των αντρών, ή για άλλον λόγο?

Και κάτι ακόμη... Ας μην ξεχνάμε εμείς οι γυναίκες(λόγο ότι είμαι γυναίκα) πως υπάρχουν πολλά αντικά αλλοδαπά πρότυπα που θα προτειμούσαμε έστω και για μια νύχτα !!!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:09, 28-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από MaryVeg
Μα ο μοναδικός λόγος για τον οποίο μια γυναίκα θα μπορούσε να σχηματίσει αρνητική γνώμη για τις αλλοδαπές είναι το γεγονώς πως φοβάται την απόριψη για χάρη του Διαφορετικού. Βέβαια φοβάται ισάξια και την απόρριψη για χάρην μιας άλλης γυναίκας της ίδιας εθνικότητας, απλά αναφορικά με τις αλλοδαπές έχουν σχηματιστεί μύθοι που τις θέλουν ελευθέρων ηθών, δίχως αναστολές και τα σχετικά, και οι οποίοι μύθοι δεν έχουν καμία απολύτως επιστημονική βάση !!!

Από την άλλη, εμένα προσωπικά, αν κάποιος μου πει "προτειμώ την αλλοδαπή από εσένα" δεν θα με πειράξει καθόλου! Απλά προσπερνώ!

Ερώτηση: αντιπαθείς τις αλλοδαπές επειδή βγαίνουν πρώτες στις προτυμίσεις των αντρών, ή για άλλον λόγο?

Και κάτι ακόμη... Ας μην ξεχνάμε εμείς οι γυναίκες(λόγο ότι είμαι γυναίκα) πως υπάρχουν πολλά αντικά αλλοδαπά πρότυπα που θα προτειμούσαμε έστω και για μια νύχτα !!!
Μα δεν αντιπαθώ τις αλλοδαπές! Αντιθέτως! Τις αποδέχομαι όσο αποδέχομαι και μία Ελληνίδα...
Με χαλάνε οι κολλημένες γυναίκες ,ανεξαρτήτου εθνικότητας, που την έχουν δει αυθεντίες και δεν δέχονται την απόρριψη...
υγ στην γειτονιά μου έχουν ανοίξει ένα ψιλικατζίδικο 2 αλβανίδες.... Οκ, οι κοπέλες είναι γκομενάρες... Δεν έχουν δώσει κανένα δικαίωμα, είναι νοικοκυρές, πεντακάθαρες,ευγενέστατες, μια χαρά είναι οι κοπέλες.... Το ξερετε ότι οι Ελληνίδες γειτόνισες προτιμούν να πάνε σε ψιλικατζίδικο 5 τετράγωνα πιο πέρα, από το να πάνε στις γκομενάρες Αλβανίδες;;; Μόνο και μόνο επειδή είναι γκομενάρες και είναι Αλβανίδες.... Μου κάνει τις προάλλες η θεία μου η Κούλα,¨την είδα στο κομμωτήριο τη μία. Μάθανε και τα κομμωτήρια...¨ Τί να της πεις...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 28-04-11 στις 10:34.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 11:05, 28-04-11:

Με χαλάνε οι κολλημένες γυναίκες ,ανεξαρτήτου εθνικότητας, που την έχουν δει αυθεντίες και δεν δέχονται την απόρριψη...
γενικως θα συμφωνησω μαζι σου, προσωπικα δεν εχω κανενα λογο να ασχολουμαι με καμια γυναικα ειτε ειναι της ιδιας εθνικοτητας ή αλλης. εγω κοιταζω τι κανω εγω γενικως στη ζωη μου.

απο την αλλη αυτο το θεμα οτι θεωρουν αυθεντιες και δεν δεχονται την απορριψη θα σου πω μετα βεβαιοτητως οτι τουλαχιστον οι ρωσσιδες θεωρουν τον εαυτο τους σκαλια ανωτερες απο μας, οτι ειμαστε εντελως αχρηστοι σαν λαοι και οτι το μονο που εχουμε καταφερει ειναι να μιλαμε για την αρχαια ελλαδα και τους ολυμπιακους ενω αυτοι σαρωνουν τα μεταλλια και εχουν πολιτισμο και μεις δεν εχουμε τιποτα. αυτα τα λεω γιατι πολλες φορες ημουν παρουσα και με διαφορετικα ατομα που η αποψη τους ηταν η ιδια για μας απλα δεν την λενε προς τα εξω τοσο ευκολα οπως αντιλαμβανεστε γιατι δεν συμφερει.
οι αντρες μας ειναι χαζα και τα κανουν οτι θελουν, εμεις οι γυναικες δεν εχουμε ιδεα πως να ντυθουμε και γενικοτερα μας υποτιμουν. και ολα αυτα απο ανθρωπους που ερχονται ηθελημενα στον τοπο μας, ζουν , εργαζονται , παντρευονται κλπ.

λοιπον θεωρω οτι καλο θα ηταν ο καθενας μας να κοιταζει τι κανει αυτος στη ζωη του, κανεις δεν ειναι ανωτερος κανενος, ολοι κατω απο το θεο ειμαστε και στην τελικη οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα. θυμωνω πραγματικα οταν ακουω ανθρωπους να λενε οι ελληνιδες δεν ειναι καλες γιατι βρε συ τι εισαι? ο θεος ο καλοκαιρινος? ανθρωπος εισαι και συ και κατσε βρες εκει περα εναν ανθρωπο να συνεννοησε και αστα αυτα. απο την αλλη να ασχολουμαστε εμεις αν αυτες ειναι καλυτερες και να αναλωνομαστε σε ανωφελες καταστασεις δεν εχει καμια σημμασια. ας δουμε τι θα κανουμε με τη ζωη μας η καθε μια και καθενας και ολα τ'αλλα ειναι χαζομαρες.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:14, 28-04-11:

Λέει ο άνθρωπος ότι θεωρεί πιο ελκυστικές τις αλλοδαπές, και αμέσως ¨ο κίτσος στη γωνία¨.
αλλο να πεις,,προτιμω την ταδε εθνικοτητα,απο τις ελληνιδες..δεκτον και δικαιον..

και αλλον οι αλλοδαπες-ποιες συγκεκριμενα?και οι φιλιππινεζες πχ?-ειναι γενικα καλυτερες απο τις ελληνιδες..

οι αγγλιδες πχ,,δεν ξερω αν ειναι classy αλλα ολοι ξερουν οτι πινουν και μεθουν ξερνανε σε βαθμο που οι ελληνιδες δεν θα φανταζονταν..

ποσο classy ειναι,,μεσα στα μπαρ να μην νοειται βιασμος ή παρενοχληση, λογω μεθυσιου?οπως ισχυει στην αγγλια πχ?που ξερω απο την αδελφη μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 28-04-11 στις 12:22.
Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 19:08, 01-05-11:

παπουτσι απο τον τοπο σου και ας ειναι μπαλωμενο

ο σοφος λαος μας κατι ξερει και οι παροιμιες παντα ειναι επικαιρες..

ελληνιδα ελληνιδα ελληνιδα.
βεβαια δεν ειμαι ρατσιστης... αλλα προτιμω ελληνιδα

Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 23:55, 03-05-11:

γιατί μου φαίνεται ότι όσοι υποστηρίζουν ότι οι αλλοδαπές είναι μακράν καλύτερες από τις Ελληνίδες, είναι επιρρεπείς στο να γίνουν αργότερα γεροντάκια που θα τους τρώνε τα λεφτά οι Ρωσσίδες;
τουλάχιστον παραδεχθείτε το ρεεε οι Ελληνίδες σας γηροκομούν, οι αλλοδαπές θα σας έχουν γραμμένους και θα τρέχουν με τα τεκνά όταν εσάς θα σας πέφτει η μασέλα!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:40, 04-05-11:

γιατί μου φαίνεται ότι όσοι υποστηρίζουν ότι οι αλλοδαπές είναι μακράν καλύτερες από τις Ελληνίδες, είναι επιρρεπείς στο να γίνουν αργότερα γεροντάκια που θα τους τρώνε τα λεφτά οι Ρωσσίδες;
απλα εχουν φαει πολλες χυλοπιτες απο Ελληνιδες και εχουν παθει αλλεργια..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους