Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πληροφορίες, ερωτήσεις και απορίες για το format

koum

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 00:14, 27-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Όσο πιο αναλυτικά. You got it, son.

...

Από www.howtoformatacomputer.com/format-windows-7.
Disclaimer: δεν φέρω ουδεμία ευθύνη για απώλεια δεδομένων ή οποιαδήποτε άλλη βλάβη στο σύστημά σου. Μετά την απομάκρυνσή σας από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
Πω ρε φίλε, ήρωας.

Να προσθέσω ότι πριν ακριβώς το βήμα 2, πρέπει να ορίσεις μέσα από το bios ως πρώτη συσκευή το cd/dvd drive (1st boot device - cd/dvd drive). Η προεπιλογή είναι ο hdd, γι' αυτό θα πρέπει να το αλλάξεις. (Μερικές μητρικές δεν απαιτούν καν να μπεις στο bios - έχουν την αντίστοιχη επιλογή (press del κλπ...))

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 14:47, 14-03-11:

Γεια σας παιδιά.. έχω πρόβλημα ο υπολογιστής μου δεν κάνει boot ούτε format συγκεκριμένα όταν πατάω στην αρχή del,del,del... αντί να κάνει boot δηλαδή να μου βγάλει την μπλε οθόνη με τα άσπρα γράμματα μου βγάζει διαχείριση εκκίνησης των windows και επίσης δεν κάνει format εγώ για να ξανά περάσω τα windows πάτησα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από κάπου γιατί είχα και κάτι άλλα προβλήματα αλλά πίστευα ότι θα διορθωθεί και αυτό, τι να κάνω;;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:21, 14-03-11:

δηλαδή να μου βγάλει την μπλε οθόνη με τα άσπρα γράμματα
bios εννοεις?
γιατι στο δικο μου με del bios ανοιγει

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 16:01, 14-03-11:

ναι ακριβός!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spyroskaftanis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyroskaftanis
Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 436 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε στις 16:26, 14-03-11:

Είσαι σίγουρος ότι μπαίνει στο bios με το del?
Αν όχι κοίτα προσεχτικά τι λέει στο κάτω μέρος της οθόνης όταν ανοίγει και λέει το όνομα του κατασκευαστή συνήθως.
Σε εμένα πάντως δεν είναι το del!

Τώρα για το format είναι εύκολο.
Ξεκινάς τον υπολογιστή σου από ένα Live cd μιας διανομής Linux που θέλεις και την εγκαταστείς. Αυτόματο θα σβήσει τα windows και ότι άλλο έχουν μολύνει (!) και θα εγκαταστήσει την διανομή σου.
ubunu για αρχή είναι καλή επιλογή http://www.ubuntu.com/

Αν έχεις laptop δεν θα χρειαστεί να μπεις καθόλου στο bios για να ξεκινίσεις το live cd. Διαφορετικά αν δεν έχεις ρυθμίσει από παλαιότερα όταν υπάρχει cd να μπουτάρει από αυτό θα πρέπει οποσδήποτε να μπεις στο bios.

Αν βάλεις την διανομή Linux μετά αν δεν σου αρέσει ή δεν σε βολέψει είναι πολύ εύκολο να εγκαταστήσεις ξανά τα windows, αφού το σύστημά σου θα είναι καθαρό και θα δουλεύει σωστά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:30, 14-03-11:

λοιπον..για boot απο cd windows κλπ..εγω δεν παταω del αλλα f12 και επιλεγω πια συσκευη να φορτωσω..

τωρα ,αν δεν ανοιγει το bios

ουτε και γω ξερω απολυτα,,δεν μου εχει τυχει ποτέ..
οτι βλεπω στο google ..δεν λειτουργει τιποτα στο πληκτρολογιο μετα,,?

διαφορες προτασεις..
βγαλε τη μπαταρια του βιος μητρικης,,και δοκιμασε,,βαλε βγαλε το δισκο,,ή απλα το πληκτρολογιο..

δεν μου εχει τυχει ποτέ πραγματικα..

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 16:37, 14-03-11:

οχι,οχι... Δεν μπορώ να ανοίξω OYTE το bios OYTE να κάνω format...

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:44, 14-03-11:

Ναι, κάνε για άρχη την κίνηση να βγάλεις την μπαταρία της μητρικής για λίγο και μετά ξανάνοιξε τον...
Έτσι θα χάσουν τα BIOS της ρυθμίσεις τους και ίσως καταφέρεις να τα ανοίξεις...

Αλλά το Linux είναι πολύ καλή λύση, αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν μπορείς να αλλάξεις την συσκευή που φορτώνει πρώτη...

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 16:46, 14-03-11:

την μπαταρία της μητρικής;;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:00, 14-03-11:

Ναι... Πώς θα κρατάει τις ρυθμίσεις του συστήματος αλλιώς???

Για να την βρεις, πρέπει να ανοίξεις το manual σίγουρα...

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 17:15, 14-03-11:

εε... τώρα δεν είμαι για να ψάχνω μπαταριές και να ανοίγω το laptop για να της βγάλω..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:33, 14-03-11:

laptop ειναι?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:30, 14-03-11:

ε, αφού είναι laptop εννοείται ότι δεν θα το ανοίξεις...

Κι απ' ότι διάβασα πιο πάνω, τα live cd τα τρέχουν απευθείας, χωρίς να πρέπει να αλλάξεις boot sequence...

Παράθεση

spyroskaftanis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyroskaftanis
Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 436 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε στις 19:45, 14-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από KingFox
εε... τώρα δεν είμαι για να ψάχνω μπαταριές και να ανοίγω το laptop για να της βγάλω..
Κάτσε κάτσε!!!
Αφού είναι laptop αν βάλεις ένα Linux live cd μέσα τότε θα ξεκινήσει από αυτό, χωρίς να χρειάζεται να μπει στο bios.
Σιγουρέψουν ότι μπορείς να ανοίξεις το cd-drive και δοκίμασέ το. Δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:39, 14-03-11:

Πως θα μπεις στο bios σε λαπιτότι dell

Λύση

στα dell δοκίμασε αυτούς τους συνδυασμούς για να μπει στο bios
1) F2
2) CTRL+ALT+ENTER
3) Fn+ESC
4) Fn+F1

Kάποιο από αυτά θα δουλέψει δεν μπορεί... αλλιώς πες το μοντέλο του laptop σου

Λύση

Προσοχή αν έχεις αρχεία μέσα στο pc που θες θα σβηστούν όλα. Αν θελεις να το σώσεις κατέβασε ένα live cd μιας linux διανομής και σώσε ότι θέλεις πριν κάνεις τα παρακάτω.

Το laptop με την αγορά του συνήθως σου δίνουν κάτι recovery cd (Το ένα το cd του λειτουργικού και το άλλο το cd των drivers) για να επαναφέρεις το pc όπως το αγόρασες. Απλώς το βάζεις μέσα και αφού επιλέξεις από τα bios το pc να booταρει από το dvd τότε ακολουθάς τις οδηγιες που σου παρουσιάζονται στην οθόνη όπως ο τυπάς από κάτω

=======================================
Μερικές εταιρείες laptop επειδή τσιγκουνεύονται να δώσουν στο πελάτη τα cd έχουν περάσει το λειτουργικο και ότι αλλο χρειάζεται σε ένα κρυφό partition στο σκληρό δίσκο. Αν δεν είχε cd το pc όταν το παρέλαβες πιθανόν να ισχύει κάτι τέτοιο. Το μόνο που έχεις να κάνεις σε αυτήν την περίτπωση είναι να πατήσει ένα συνδυασμό πλήκτρο για να μπουτάρεις από το κρυφό partition και να ακολουθήσεις τις οδηγίες για να κανεις το recovery.

Στο dell του τυπά από κάτω πατάς απλώς ctrl + F11 και ενεργοποείται το recovery.

Αnyway πες ακριβώς το μοντέλο που έχεις μήπως βρούμε ακριβώς τι θα κάνεις.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 22:07, 14-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Μερικές εταιρείες laptop επειδή τσιγκουνεύονται να δώσουν στο πελάτη τα cd έχουν περάσει το λειτουργικο και ότι αλλο χρειάζεται σε ένα κρυφό partition στο σκληρό δίσκο.
Δεν ειναι μονο θεμα τσιγκουνιας (δηλ. ελαχιστοποιηση του κατασκευαστικου κοστους),μα και θεμα αντι-πειρατειας.

Οσο περισσοτερα (νομιμα) cd λειτουργικου ειναι σε κυκλοφορια,τοσο αυξανει ο κινδυνος ανεξελεγκτης αντιγραφης - και εγκατασταση και αλλο pc - τους.

Για αυτο και κρυβουν το λειτουργικο σε κρυφη κατατμηση,ωστε να μην μπορει κανεις να εχει ευκολα προσβαση εκει -- εκτος και αν παραστει αναγκη,αλλα και παλι αυτο θα γινει με τροπο αυτοματοποιημενο (οταν προκειται για recovery) και μακρια απο τον (απειρο/αδιαφορο/αδαη) χρηστη. Ακομα και η δημιουργια του recovery cd που γινεται απο αυτην την κρυφη τοποθεσια,ειναι αυτοματοποιημενη και ο χρηστης ουσιαστικα δε βλεπει τι ακριβως γινεται.

Θεματοθετη,κατα την εκκινηση (οσο βλεπεις μαυρη οθονη),δοκιμασε το εξης: πατα συνεχως το F12,εως οτου εμφανιστει ενα μενου. Απο το μενου αυτο επιλεγεις το "τελευταιες προσφατες ρυθμισεις που λειτουργουσαν" ή last known good configuration και πατας εντερ.

Λογικα θα εκκινησουν κανονικα τα windows με βαση τις τελευταιες καλες ρυθμισεις.

Αν και αυτο δε δουλεψει,τοτε βαλε το recovery dvd που λογικα εχεις με την αγορα ή εχεις φτιαξει μετα την αγορα και θα επιλεξεις επιδιορθωση εκκινησης των Windows.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 17:47, 22-03-11:

αυτό που προσπαθώ να σας πω είναι οτι ΟΤΙ live cd και να βάλω στην αρχή δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ άπλα προχωράει για να ανοίξουν τα windows ενώ θα έπρεπαι να μου λέει press any key to continue... και να μπω στην εγκατάσταση του λειτουργικού ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΡΙΚΑ είτε linux είτε windows και επίσης ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ FORMAT όταν πατάω μια ΑΛΗ στιγμή del,del,del δεν μπαίνει στο BIOS

Όπως είπα και πριν έκανα recovery αλλά δεν διορθώθηκε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 23-03-11 στις 22:47. Αιτία: Συγχώνευση.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:21, 23-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από KingFox
Όπως είπα και πριν έκανα recovery αλλά δεν διορθώθηκε
recovery πως έκανες από αυτο το menu; Άλλο recovety λέω εγώ.

για να μην μπουτάρεις από το cd πρέπει να μπεις στα bios για να αλλάξεις την αντίστοιχη ρύθμιση. Αν με del del δεν μπαίνει είναι άλλος συνδυασμός που λογικά το γράφει στην αρχή αλλά δεν προλαβαίεις να το διαβάσεις.

Πες ακριβώς το λαπιτόπι σου (μάρκα και μοντέλο) για να βρούμε το συνδυασμό.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 22:41, 23-03-11:

είναι toshiba qosmio f60-11k

τέλια! το βρήκα! είναι το f12! τώρα αυτό που μου μένει είναι να φτιάξω το format!

τελικά το βρήκα και τα 2ο πριν μπεις στο bios έχει ένα μενού για να κάνεις boot from cd!.Το θέμα έκλεισε! για άλλη μία φορά λύσατε το πρόβλημα μου σας ευχάριστο, ευχάριστό και εσένα Γιώργο!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 23-03-11 στις 22:46. Αιτία: Συγχώνευση.
Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη babisgr
Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 14:11, 15-09-11:

Έχω κάνει format σε σταθερό χωρίς πρόβλημα.. πήγα να κάνω format σε laptop (για πρώτη φορά) και έγινε πατάτα...

Έβαλα κανονοκά το cd για το format και αρχίζει κανονικά το format.. εκεί που κόλλησε είναι στο να περάσει τα windows.. Έτσι έμεινα με φορμαρισμένο υπολογιστή αλλά χωρίς windows! και δε μπορώ με τίποτα να τα περάσω..
Η βλακεία μάλλον είναι ότι πρέπει να έχουμε κρατημένο το recovery για να κάνουμε format κάτι που εγώ δε το ήξερα. Σωστά;

ΥΓ: Είχα χωρίσει παλιά το σκληρό σε δύο δίσκους (me to partition magic) και μετά τους ξαναέννωσα.. Όταν πήγα να κάνω format εμφανιζόταν ο δίσκος ως διπλός αλλά με χωρετικότητα 450gb ο καθένας (το laptop εχει συνολο 450gb) Δε ξέρω άμα φταίει αυτό..

Please, βοήθεια.. γιατί άμα πάω στην εταιρεία θα πληρώσω εξηντάρι.. και δε θα έχω μάθει αν ξαναχρειαστεί format.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:16, 15-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από babisgr
Έχω κάνει format σε σταθερό χωρίς πρόβλημα.. πήγα να κάνω format σε laptop (για πρώτη φορά) και έγινε πατάτα...

Έβαλα κανονοκά το cd για το format και αρχίζει κανονικά το format.. εκεί που κόλλησε είναι στο να περάσει τα windows.. Έτσι έμεινα με φορμαρισμένο υπολογιστή αλλά χωρίς windows! και δε μπορώ με τίποτα να τα περάσω..
Η βλακεία μάλλον είναι ότι πρέπει να έχουμε κρατημένο το recovery για να κάνουμε format κάτι που εγώ δε το ήξερα. Σωστά;

ΥΓ: Είχα χωρίσει παλιά το σκληρό σε δύο δίσκους (me to partition magic) και μετά τους ξαναέννωσα.. Όταν πήγα να κάνω format εμφανιζόταν ο δίσκος ως διπλός αλλά με χωρετικότητα 450gb ο καθένας (το laptop εχει συνολο 450gb) Δε ξέρω άμα φταίει αυτό..

Please, βοήθεια.. γιατί άμα πάω στην εταιρεία θα πληρώσω εξηντάρι.. και δε θα έχω μάθει αν ξαναχρειαστεί format.
Έχει παιχτεί μαλακία με το recovery partition. Ή θα μπεις από Linux live cd και θα τα σβήσεις όλα, ή ακολούθα τη διαδικασία recovery από το manual. Αρχεία επανάκτησης σίγουρα υπάρχουν στο σκληρό δίσκο, απλά είναι σε κρυφό partition, γι αυτό στα έσκισε όλα.

Γνώμη μου είναι να μπεις από Linux, να ανοίξεις το GParted και να τραβήξεις ένα delete σε όλα τα partition κρυφά και μη και μετά πέρνα ότι Windows θες φρέσκα. Αν είναι τα ίδια όμως με αυτά που ήρθε αρχικά το λαπιτόπι, πήγαινε στη δεύτερη λύση με recovery και manual.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:18, 15-09-11:

οποτε πειραξα παρτιτιονς με προγραμματα διαφορα το μετανιωσα..

αλλα το linux ubuntu gparted εκανε τη δουλεια.

Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 14:25, 15-09-11:

Αυτό για τα linux που λέτε που θα το βρω.. δλδ τι να κατεβάσω για να περάσω σε cd;

Αρχική Δημοσίευση από Valder
ή ακολούθα τη διαδικασία recovery από το manual.
δε μπορώ να βρω κατι..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:44, 15-09-11:

Αυτό για τα linux που λέτε που θα το βρω.
παρτο

δες απο εκει αν εχεις διαγραψει οντως το recovery partition ,αν ναι,,καθαρισε το δισκο.
αν οχι,,βρες κανα κουμπι στην εκκινηση του λαπτοπ που το επαναφερει..ετσι ξερω απο ενα acer που ειχα,αλλα μαλλον μπαχαλο εγινε

ειναι δοκιμασμενο

Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

O babisgr έγραψε στις 14:53, 15-09-11:

Καταρχήν χίλια ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια... Λοιπόν έχουν γίνει format οι δίσκοι (όχι to recovery και άλλοι δυο δίσκοι που υπήρχαν από το λαptop. Οπότε τώρα τί κάνω; Να τα ξανακάνω format και μετά θα περαστούν κανονικά τα windows 7;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:55, 15-09-11:

ναι...καθαρη λυση

κατεβαζω και εγω τωρα το gparted σε zip γιατι δεν το ειχα δοκιμασει σκετο,,εκτος του ubuntu linux cd δηλαδη,,αλλα 700mb τσαμπα..
ιδιο ειναι,,θα το αποσυμπιεσω αντιγραψω σε ενα cd και θα ειμαι ενταξει..

παντως σε μεγαλο μπχαλο με δισκο dual boot ubuntu windows κλπ,,αυτο το προγραμμα με καθαρισε μια χαρα,,ειναι πολυ εξηγημενο προγραμμα ,

μην χρησιμοποιησεις ξανα για partitions πογραμμα απο το δισκο,,εκτος του windows disk manager..

προσωπικα το εχω μετανιωσει πολλες φορες..ειδικα στο κοψιμο ενωση τμηματων,,γινεται μπαχαλο

ή windows manager ή με cd εκτος του δισκου.

το σαιτ για πληροφοριες
http://gparted.sourceforge.net/download.php

και εδω η iso εκδοση..

η zip που κατεβασα,δεν θλει νομιζω εγραφη σαν εικονα αλλα απλα αντιγραφη σε cd..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 15-09-11 στις 15:07.
Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

O babisgr έγραψε στις 15:25, 15-09-11:

a ok τώρα γιατί δεν είχε autorun και λέω πως θα το τρέξει... το iso ήθελα βασικά να το γράψω σε cd.. το κατεβάζω και ξεκινάω τη διαδικασία να δω... δεν έχει σημασία που είναι linux ενώ είχε windows έτσι; Θα σου πω για νεώτερα

Λοιπόν εντάξη έτρεξα το πρόγραμμα, και είδα ότι υπάρχει το recovery... Ο σκληρός είναι ήδη με format... Το θέμα είναι πως θα τρέξω το recovery.. Δε μπορώ να το βρω με τίποτα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 15-09-11 στις 16:47. Αιτία: συγχώνευση
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 21:22, 02-06-12:

ξετρυπωσα ένα cd xp και λέω να τα εγκαταστησω με φορματ. Το πρόβλημα μου είναι πως δε θυμάμαι αν έχει κωδικό. Υπάρχει περίπτωση να μη χρειαζεται κωδικό; (πρεπει να είναι σπασμένο αλλά δε θυμάμαι κιολας :/ )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 12:09, 06-06-12:

Ξεχάστε το αποπάνω, έχω κωδικό και cd με xp που δουλεύει εγγυημένα.

Έχω μεγάλο πρόβλημα με το format. Θα σας εξηγήσω τι κάνω να μου πείτε τι κάνω λάθος:

Βάζω το cd rοm με τα xp στο pc
Πατάω επανεκκίνηση και επιλέγω να κάνει Boot από το cd rom.
Μου βγάζει μια μπλε οθόνη και λέει ότι φορτώνονται αρχεία.
Κάποια στιγμή, σταματάει, βγάζει μια μαύρη οθόνη με τη γνωστή παύλα, και τσουπ, μου πετάει αυτήν την εικόνα.
BLUE SCREEN

Κάπως έτσι έχω προσπαθήσει με 4 διαφορετικά cd να περάσω τα windows xp, home αλλά και professional.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, γιατί έχει αρχίσει να με νευριάζει

Tέλος να πω πως έχω hp pavillion dv7,2030eV

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:24, 06-06-12:

εμενα μου το εκανε λογω χαλασμενου cd ,το αλλαξα και εφτιαξε

η αλλη λυση ειναι απλα η ραμ που φορτωνουν οι οδηγοι του cd

μυριζω θεμα υλικου..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:39, 06-06-12:

Παιδιά εγω δεν έχω κανει ποτέ φορμάτ, πλην μιας φοράς στις αρχές (πρωτο χρονο και ουτε) κι εδώ και αρκετα χρονια ζει και βασιλευει! Ενιοτε ανοιγω το κουτι και βαζω ηλεκτρικο σκουπακι στο ανεμιστηρακι γιατι κανει θορυβο να μαζεψω τα σκουπιδακια Αφηστε που βαριεμαι ξανα μανα περασμα τα προγραμματα! Μηπως οσο σκαλιζεις τοσα προβληματα βγαινουν? Δηλ. καθε τοσο φορματ? Η βγηκε θεριο ανημερο ο υπολογιστης μου? Μαλιστα οταν του χα κανει τοτε φορματ-οχι εγω- μετα κολλαγε πολυ κι εκλεινε. Μετα του αλλαξα καρτα γραφικων και ισιωσε. Απο τοτε, επειδη ταλαιπωρηθηκα με τα ανοιξε κλεισε, κολλα ξεκολλα, ρωτα ξαναρωτα, βρες, κανε δειξε, ειπα δεν ξανακανω τιποτα κι αν ειναι να κλαταρει, κλαταρε. Ε επειτα δεν ξαναπαθε τιποτα! Τι να πω! Να προσθεσω πως ειναι πολυφορτωμενος, τα πολλά και ''βαρια'' προγραμματα τα φορτωνω κει μεσα. Η χρηση που του κανω βεβαια ειναι απλή. Μονο του μειονεκτημα πως κανει 5-7 λεπτα ν'ανοιξει χρονομετρημενα

Παράθεση

xrictian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrictian
H xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H xrictian έγραψε στις 13:45, 26-08-12:

Εδώ και καιρό διακρίνω ότι ο υπολογιστής μου τα χει παίξει!
Κολλάει κάθε λίγο και λιγάκι και αναγκαστικά τον κλείνω απ το κουμπί ..
Γι αυτό και αποφάσισα να κάνω format.
Βέβαια έχω αρκετά αρχεία τα οποία δεν μπορώ να διαγράψω,που όμως πιάνουν περίπου 120GB.
Σκέφτομαι να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό αλλά τα χρήματα είναι πολλά!!
Καμία εύκολη και οικονομική λύση???!

Παράθεση

Devian

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devian
Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 13:51, 26-08-12:

Δανείσου ενός φίλου σου. Κάνε την δουλειά σου και επέστρεψε τον. :Ρ

Παράθεση

xrictian

Νεοφερμένος

H xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H xrictian έγραψε στις 13:54, 26-08-12:

καλη η ιδεα (:
ομως δε θελω να τα αντιγραψω στον υπολογιστη παλι..
θελω να τα χω καπου εκτος!!

Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,167 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 14:03, 26-08-12:

εγώ είχα αγοράσει εξωτερικο σκληρό δίσκο των 1000GB περίπου 70 Ε πριν απο 2 χρόνια σε τιμή ευκαιρίας.....
παντως ψάξε και στο internet(πχ ...http://www.skroutz.gr/c/87/eksoterik...er=&filter_id= ή και http://www.bestprice.gr/cat/3464/external-hard-disks) και δες και αυτόν ενδεικτικά

Παράθεση

Devian

Δραστήριο Μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 14:05, 26-08-12:

Υπάρχουν εξωτερικοί σκληροί σε χαμηλές τιμές skroutzαρε το . Kαι σαν εναλλακτική αμα έχεις δύο σκληρούς μπορείς με μια θήκη να τον κάνεις usb ή firewire εξωτερικό

Παράθεση

xrictian

Νεοφερμένος

H xrictian έγραψε στις 14:17, 26-08-12:

Βασικα ψαχνω κατι για να το αγορασω απο καταστημα κι οχι απο το ιντερνετ.
δημητρη πολυ μεγαλη ευκαιρια οντως!
devian δεν εχω ουτε εναν εξωτερικο !!

Παράθεση

Devian

Δραστήριο Μέλος

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 14:24, 26-08-12:

Δεν κατάλαβες, αν έχεις δύο σκληρούς εσωτερικούς εννοώ:Ρ μπορεις να τον βγάλεις και να τον κάνεις εξωτερικό αν αυτό είναι που σε ενοχλεί.

Παράθεση

xrictian

Νεοφερμένος

H xrictian έγραψε στις 18:25, 26-08-12:

Δεν ειναι και το καλυτερο μου το τεχνολογικο κομματι !!
Απ'οσο εψαξα και ειδα, κατεληξα σ'αυτο και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας!!
http://www.plaisio.gr/Computers/storage-media/hard-disk-external/Intenso-Memory-Case-500GB-Ext-HDD-USB3-2-5-6021530.htm

Παράθεση

Devian

Δραστήριο Μέλος

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 18:30, 26-08-12:

Θα προτιμούσα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301945 ή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.333550 επειδή δεν έχω ιδέα απο την ποιότητα της Intenso

Παράθεση

Cosa Nostra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cosa Nostra
Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Cosa Nostra έγραψε στις 18:38, 26-08-12:

Μπορει ο υπολογιστης σου να κολαει για ζεσταινεται η εχει σκονη το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη....
Αν εχεις υποψιες οτι κατι μπορει να συμβει, αν φταιει οποοδηποτε αλλο κομματι του υπολογιστη εκτος του σκληρου δεν εχεις προβλημα.
διοτι βγαζεις τον σκληρο αν ειναι σε αριστη κατασταση και ολα μελι γαλα δεν χανεις τ αρχεια τον μεταφερεις σ αλλο υπολογιστη και κανεις
back up.
Αν φταιει ο σκληρος ισως εχει Bad sectors η θελει ανασυγκροτηση.Τι σκληρο εχεις και ποσο χρονο τον εχεις ?
Υπαρχει περιπτωση και εχει φαει κολλημα και το λειτουργικο γιαυτο παντα χωριζουμε τον σκληρο σε 2 partitions το λιγοτερο.
και στο ενα βαζουμε το λειτουργικο κα στο αλλο τα αρχεια.
Πια οι καλυτεροι εξωτερικοι ειναι WD οι Barracunda απο τοτε που φτιαχνονται στη Ταιλανδη ολο προβληματα
ειναι.

Παράθεση

xrictian

Νεοφερμένος

H xrictian έγραψε στις 09:53, 27-08-12:

Δεν το ειχα σκεφτει αυτο για να πω την αληθεια!
Ο σκληρος μου δισκος ειναι 930 GB.
Μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να φτιαξω 2 partitions??

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 10:59, 27-08-12:

http://www.pcsteps.gr/tutorials/wind...ion--windows-7
Υπαρχουν εκατονταδες οδηγοι. Googleit!

Υ.Γ: Δεν το εχω τσεκαρει το link...
Το διορθωσα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g1wrg0s : 27-08-12 στις 13:24.
Παράθεση

xrictian

Νεοφερμένος

H xrictian έγραψε στις 13:15, 27-08-12:

Γιωργη να σαι καλα !πολυ αξιοπιστο link!!

Παράθεση

Cosa Nostra

Δραστήριο Μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Cosa Nostra έγραψε στις 17:26, 27-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από xrictian
Δεν το ειχα σκεφτει αυτο για να πω την αληθεια!
Ο σκληρος μου δισκος ειναι 930 GB.
Μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να φτιαξω 2 partitions??
Το καλυτερο http://www.partitionwizard.com/ απογονος του Partition magic.
Εγω παντως εχω χωρισει τον σκληρο σε 4 partition και ειναι 1 T
δυο λιγα τα βλεπω για τοσο μεγαλο σκληρο

Παράθεση

xrictian

Νεοφερμένος

H xrictian έγραψε στις 21:17, 27-08-12:

ποια ειναι ομως τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του χωρισμου αυτου??

Παράθεση

Cosa Nostra

Δραστήριο Μέλος

O Cosa Nostra έγραψε στις 23:13, 27-08-12:

1) Οταν κατεβασεις Ιο στο ενα partition δεν μεταφερεται στ αλλα,οποτε κανεις format στο μολυσμενο partition και στ αλλα που εχεις τ αρχεια μενουν αθιχτα.
2) το λειτουργικο το βαζεις σ ενα Partition μονο του,ετσι να φανε κολλημα τα Windows κανεις format με ελαφρα την καρδια(δεν χανεις αρχεια)
τα ξαναπερνας σφαιρα και ολα μελι γαλα.

Αρνητικα προσωπικα δεν εχω δει μεχρι τωρα,παντως μ αυτο τον τροπο σωθηκα απειρες φορες

Παράθεση

xrictian

Νεοφερμένος

H xrictian έγραψε στις 15:38, 28-08-12:

ευχαριστω για τις πληροφοριες!
τελικα κατεληξα στον http://www.seagate.com/gb/en/external-hard-drives/portable-hard-drives/standard/expansion-portable/
του φορτωσα 120 GB περιπου και δεν εχω διαπιστωσει καποιο προβλημα μεχρι στιγμης

Παράθεση

tasos33

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tasos33
Ο tasos33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O tasos33 έγραψε στις 01:12, 02-10-12:

για ασφαλή φύλαξη των σημαντικών αρχείων μπορείς πάντα να δοκιμάσεις τη δωρεάν λύση εταιρειών όπως η dropbox

Παράθεση

varicap

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη varicap
Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O varicap έγραψε στις 19:00, 25-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από tasos33
για ασφαλή φύλαξη των σημαντικών αρχείων μπορείς πάντα να δοκιμάσεις τη δωρεάν λύση εταιρειών όπως η dropbox
ή ακόμα και στικάκια που είναι και της μόδας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους