Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,816 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Επαγγελματική vs προσωπική ζωή

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 00:08, 31-01-07:

Σας έχει δημιουργηθεί ποτέ δίλημμα, ή σύγκρουση ανάμεσα στην προσωπική και στην επαγγελματική σας ζωή? Τις θεωρείτε εξίσου σημαντικές ή κάποια είναι έστω και ελάχιστα σημαντικότερη σε σχέση με την άλλη?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:35, 31-01-07:

ναι φυσικά....
και νομίζω στους περισσότερους....

Μέχρι μια ηλικία (Δε θυμάμαι ποια, τόσο παλιά ήταν ) υπερίσχυε η επαγγελματική μου ζωή....
Μετά πέρασα ένα διάστημα που προσπαθούσα να τα ζυγιάσω και έλεγα στον εαυτό μου ότι τα έχω ίσα... και τέλος, κοιτώντας γύρω μου και τους άλλους και τον εαυτο μου και μερικά χρόνια μπροστά, αποφάσισα ότι με ενδιαφέρει περισσότερο η προσωπική μου ζωή...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:15, 31-01-07:

Δεν ξέρω αν μετρά αν όταν στην παρέα μου ξεκίνησα να δουλεύω, εμφανίστηκαν σημαντικές διαφορές που εν μέρη κατέληξαν σε τριβές και απομάκρυνση.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:26, 31-01-07:

Για μένα, μετά από εκείνο το 3μηνο που πέρασα δουλεύοντας πρωί απόγευμα κάθε μέρα σχεδόν, εκτός από σ/κ, και βλέποντας και άλλους που δούλευαν έτσι, έχει πλέον μεγαλύτερη σημασία η προσωπική ζωή, παρά η επαγγελματική. Καλύτερα να βγάζω λιγότερα χρήματα, αλλά να τα ευχαριστιέμαι, παρά να βγάζω πάρα πολλά, αλλά να μην έχω ποτέ χρόνο να τα ξοδέψω ή χρόνο για να περάσω με τους δικούς μου ανθρώπους!

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 16:32, 31-01-07:

Για μένα, μετά από εκείνο το 3μηνο που πέρασα δουλεύοντας πρωί απόγευμα κάθε μέρα σχεδόν, εκτός από σ/κ, και βλέποντας και άλλους που δούλευαν έτσι,
Πώς γίνεται να συμβεί αυτό?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:24, 31-01-07:

Μπορεί να γίνει και χειρότερα....
επί 2 χρόνια πρωι μεσημέρι βραδυ ΚΑΙ σαββατοκύριακα μέσα....και γιορτές και αργίες....
Νταξ, έβγαλα λεφτάκια και έκλεισα τρύπες και χρεη.... αλλά αυτο έγινε γιατι ακριβώς δεν πηγαινα ΠΟΥΘΕΝΑ ωστε να χαλαω κι ολας...
Με το που εμενε λιγος free χρόνος το μονο που ήθελα ήταν να ΚΟΙΜΗΘΩ!!!
Και όχι... οι "φίλοι" δεν με κατάλαβαν... καλά να είναι όπου κι αν είναι τώρα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:29, 31-01-07:

παντα η προσωπικη μου ζωη επαιζε τον πιο σημαντικο ρολο στη ζωη μου....και εξακολουθει....και ελπιζω να μην αλλαξει στο μελλον....

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 19:39, 31-01-07:

ειμαι ακομα μικρη νομιζω.. για να εχω σαφη σχηματισμενη αποψη.. ουτε καν παντρεμενη δεν ειμαι..
αλλα νομιζω οτι προς κουε μερια παω κι εγω..

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 19:54, 31-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Για μένα, μετά από εκείνο το 3μηνο που πέρασα δουλεύοντας πρωί απόγευμα κάθε μέρα σχεδόν, εκτός από σ/κ, και βλέποντας και άλλους που δούλευαν έτσι, έχει πλέον μεγαλύτερη σημασία η προσωπική ζωή, παρά η επαγγελματική. Καλύτερα να βγάζω λιγότερα χρήματα, αλλά να τα ευχαριστιέμαι, παρά να βγάζω πάρα πολλά, αλλά να μην έχω ποτέ χρόνο να τα ξοδέψω ή χρόνο για να περάσω με τους δικούς μου ανθρώπους!
+100 αυτήν την άποψη την έχω και εγώ εδώ και 2 χρόνια ... δηλαδή από τα 18 μου

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris7
Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O thodoris7 έγραψε στις 22:47, 31-01-07:

Ευτυχώς για μένα η επαγγελματική ζωή μου είναι ξεχωριστή από την προσωπική ζωή μου

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:08, 01-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Πώς γίνεται να συμβεί αυτό?
Εύκολο.. αν θες να μαζέψεις λεφτά ή απλά να κάνεις τεστ στις αντοχές σου.. ή αν έχεις πολύ σοβαρά προβλήματα στη σχέση σου και δεν θες να σκέφτεσαι.. μπορεί να το κάνεις αυτό για πάρα πολλούς λόγους!

Ομολογουμένως, είχα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση τότε, επειδή ένιωθα πως αφού αντέχω αυτό τον τρόπο ζωής, τότε μπορώ να κάνω τα πάντα .. και όταν έβγαινα έξω τελικά, ένιωθα ικανή και γεματή ζωή.. μέχρι που συνειδητοποίησα πως δεν άξιζε τον κόπο- έπρεπε να κανονίζω μια εβδομάδα για να καταφέρω να βγω και τις περισσότερες φορές μετά από μισή ώρα έκλειναν τα μάτια μου.. ναι, ακόμα και τα Σαββατόβραδα!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:59, 02-02-07:

Το να δουλεύεις σαν τον μαύρο για να μπαλώσεις τρύπες, εις βάρος της προσωπικής ζωης, είναι απόλυτα κατανοείτο. Θα δουλεύατε έτσι για την δόξα? Για να προχωράς στην καριέρα σου?

Ρωτώ, γιατί κάποτε το έκανα. Δεν είχα προσωπική ζωή πριν τις 10-11 το βράδι. Και αν άντεχα για μια ώρα δυο ακόμα με τους φίλους ζήτημα…πήγαινα για ύπνο γιατί θα άρχιζε το πρόγραμμα μου από της 6:30 το πρωί…

Βασικά πιστεύω ότι όταν δεν έχεις σχέση, η πολύ δουλειά είναι η εναλλακτική λύση να σκοτώνεις την ώρα σου. Όταν έχεις σχέση, παιδιά, γάμο…αλλάζουν τα πράγματα. Αναθεωρείς τις προτεραιότητες…

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:15, 02-02-07:

Και καλά εργάζεσαι σκληρά πολεμάς και πιο το όφελος; χρήματα; δέν λέω όχι αλλά μόνο αυτό χάνεις τα πάντα στην ζωή σου, προσπαθόντας να καταλάβεις τι κερδισες, εκτώς απο μπικικινια. Ενώ στην προσωπική ζωή αποκτάς εμπειρίες, αποκτάς οικογένια, και πληρώνεσε με τα χαμόγελα τον παιδιών και την αγγαλιά του συζήγου που είναι ανεκτήμητα.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 11:39, 02-02-07:

τα χρήματα χωρίς να μπορείς να τα απολαμβάνεις δεν λέει. η μόνη φάση που αξίζει περισσότερο η εργασιοθεραπεία, είναι για να μην σκέφτεσαι πράγματα που σε πληγώνουν.

κατα τ'αλλα καλύτερα 3.60 κ με χαμόγελο, παρά εκατομμυριούχος κ μόνος

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 19:48, 07-03-07:

Κι εγώ την προσωπική μου ζωή την βάζω πάνω από την εργασία μου. Γιατί δουλεύεις για να ζεις και δε ζεις για να δουλεύεις.

Ακόμα και έτσι όμως, δε μου αρέσει που σχεδόν κάθε μέρα δεν έχω όρεξη για πολλά πολλά και που τα Σάββατα νυστάζω από τις 5 το απόγευμα.

Αλλά μάλλον πρέπει να το συνηθίσω. Έτσι είναι η ζωή με τη δουλειά, αλλά δεν πρόκειται να ξεφύγω για να πιάσω τους "επαγγελματικούς στόχους" που στην Ελλάδα μου φαίνονται απάτη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:56, 07-03-07:

Επαγγελματική ζωή;
Δηλαδή;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:37, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Κι εγώ την προσωπική μου ζωή την βάζω πάνω από την εργασία μου. Γιατί δουλεύεις για να ζεις και δε ζεις για να δουλεύεις.

Ακόμα και έτσι όμως, δε μου αρέσει που σχεδόν κάθε μέρα δεν έχω όρεξη για πολλά πολλά και που τα Σάββατα νυστάζω από τις 5 το απόγευμα.

Αλλά μάλλον πρέπει να το συνηθίσω. Έτσι είναι η ζωή με τη δουλειά, αλλά δεν πρόκειται να ξεφύγω για να πιάσω τους "επαγγελματικούς στόχους" που στην Ελλάδα μου φαίνονται απάτη.
Υποθέτω ότι πρωτοξεκίνησες? Αν ναι καλή αρχή και καλή συνέχεια.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 11:42, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Γιατί δουλεύεις για να ζεις και δε ζεις για να δουλεύεις.
Η πιο περιεκτική πρόταση κατά την γνώμη μου αυτού του thread!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:52, 08-03-07:

ok, ας είμαι η "άλλη άποψη"... Δουλευω πολύ. Και κάνω 2 πράγματα ταυτόχρονα. Και έχω με αυτόν τον τρόπο μέσα σε ένα χρόνο βάλει στην άκρη λεφτά που υπό άλλες συνθήκες θα εκάνα 3-4 χρόνια για να τα βάλω στην άκρη.

Επίσης ξεκινάω από τις 7.30 τη μέρα μου και υπό νορμάλ συνθήκες την τελειώνω στις 10-11. Η ελεύθερη μου μέρα είναι η Κυριακή. Είμαι 26 [σχεδόν]. Σε 3 χρόνια [δεν πάω μακρυά] ΔΕΝ θα είμαι σε θέση να το κάνω αυτό και το ξέρω... δεν θα αντέχω... Ήδη νιώθω κάποιες φορές ότι θα "σκότωνα" για λίγο ύπνο!

ΟΜΩΣ. ΤΩΡΑ θέλω να explore το τι θέλω να κάνω στη ζωή μου... ΤΩΡΑ θέλω να δω που φτάνουν οι ικανότητες μου. ΤΩΡΑ θέλω να δω ... την κλίση μου, ΤΩΡΑ θέλω να δω τι θα μου είναι ευχάριστο να κάνω για μια ζωή ώστε στα (πχ ) 35 μου να μην γυρνάω με νεύρα από τη δουλειά αλλά να μπορώ να απολαμβάνω την οικογένεια μου όντας ήρεμη...

θα μου πείτε... Και πότε θα προλάβεις να την κάνεις τη ρημαδα την οικογένεια άμα δεν προλαβαίνεις να δεις άνθρωπο εκτός από ...όσους πιάνει το μάτι σου πίσω από την οθόνη σου...
so far, δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα και ακόμα και ο (πρόσφατος) χωρισμός μου δεν είχε σχέση με τα... ωράρια αλλά με άσχετα πράγματα.

Ξέρω ότι με τους ρυθμούς αυτούς ΔΕΝ θα αντέξω για πολύ όμως για όσο νιώθω να αντέχω θα έβαζα την επαγγελματική ζωή πάνω από τις διαπροσωπικές σχέσεις. Σε λίγα χρόνια το νιώθω ότι θα θέλω.. .ακριβώς το αντίθετο βέβαια

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 12:02, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Υποθέτω ότι πρωτοξεκίνησες? Αν ναι καλή αρχή και καλή συνέχεια.
Είχα δουλέψει παλαιότερα για 10 μήνες 4ωρο, αλλά τότε δεν το είχα πάρει και πολύ στα σοβαρά.

Τώρα δουλεύω κανονικά τους τελευταίους 10 μήνες και ακόμα δυσκολεύομαι (αν και έχω μπει στη ρουτίνα, ο πρώτος καιρός ήταν φρίκη).

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:09, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Δεν ξέρω αν μετρά αν όταν στην παρέα μου ξεκίνησα να δουλεύω, εμφανίστηκαν σημαντικές διαφορές που εν μέρη κατέληξαν σε τριβές και απομάκρυνση.
Η υπόλοιπη παρέα σου δούλευε;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:20, 08-03-07:

Όσος φορες έδινα βάρος πολύ στη δουλειά μου, είχα μόλις χωρίσει, και ξεσπούσα εκεί.
Κάποιες φορες, βεβαια, απλά έπρεπε να δουλέψω πολύ, βλ. εξετάσεις η διπλωματική, και τελικά συνειδητοποιούσα ότι οι φίλοι μου και η προσωπική μου ζωή "έχανε".

Τουλάχιστον κατάλαβα ποιοι ήταν οι πραγματικοί μου φίλοι. Αλλα δεν το ξανακάνω, δεν μπορώ να δίνω βάρος μονο στο ένα.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 12:26, 08-03-07:

βαρος ΜΟΝΟ στην προσωπικη ζωη και ευχομαι να μην χρειαστει να αλλαξει ποτε.. η δουλεια ειναι για να μας εξασφαλιζει τα προς το ζην και δεν αξιζει να χαραμιζουμε τα χρονια μας μονο και μονο για την "φιλοδοξια".. άποψή μου..

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:53, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ

Ξέρω ότι με τους ρυθμούς αυτούς ΔΕΝ θα αντέξω για πολύ όμως για όσο νιώθω να αντέχω θα έβαζα την επαγγελματική ζωή πάνω από τις διαπροσωπικές σχέσεις. Σε λίγα χρόνια το νιώθω ότι θα θέλω.. .ακριβώς το αντίθετο βέβαια
σου θέτω ένα ζήτημα το οποίο καλείσαι να απαντήσεις μοναχούλι σου, χωρίς να μου πεις την απάντηση:
ο μισθός σου, σε σχέση με όσους εργαζόμενους/φίλους και πέριξ γνωρίζεις στην ηλικία σου, είναι μεγαλύτερος κατά 20% περίπου στα μικτά?

Δε διαφωνώ με όσα λες, απλά εγώ το υπολογίζω αυτό που σου είπα στον απολογισμό μου.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:58, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
σου θέτω ένα ζήτημα το οποίο καλείσαι να απαντήσεις μοναχούλι σου, χωρίς να μου πεις την απάντηση:
ο μισθός σου, σε σχέση με όσους εργαζόμενους/φίλους και πέριξ γνωρίζεις στην ηλικία σου, είναι μεγαλύτερος κατά 20% περίπου στα μικτά?

Δε διαφωνώ με όσα λες, απλά εγώ το υπολογίζω αυτό που σου είπα στον απολογισμό μου.
ok, δεν σου λέω (το υπολόγισα ) I am just not sure τι εννοείς

...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:02, 09-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
ok, δεν σου λέω (το υπολόγισα ) I am just not sure τι εννοείς

...
τουλάχιστον να σου βγαίνει η πίστη, αλλά να παίρνεις και κανά σοβαρό μισθό (~1200 καθαρά, στην ηλικία σου). φαντάσου μετά από καιρό να λες, "και που δούλευα 12ωρα, με αντάμειψε κανείς???" και θα τρέχουν τα δάνεια, τα νοίκια, τα τουτού
μη σου πω πόσο πάνε τα έξοδα του γάμου: θα αποταμιεύεις για μια ζωή

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:05, 09-03-07:

τουλάχιστον να σου βγαίνει η πίστη, αλλά να παίρνεις και κανά σοβαρό μισθό (~1200 καθαρά, στην ηλικία σου). φαντάσου μετά από καιρό να λες, "και που δούλευα 12ωρα, με αντάμειψε κανείς???" και θα τρέχουν τα δάνεια, τα νοίκια, τα τουτού
ok, σωστά τόπιασα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:11, 09-03-07:

εγώ πάντως όταν το έκανα αυτό (να δουλεύω πολλές και τρελλές ώρες και μέρες) καθάριζα γύρω στα 2000 και το έκανα... για λιγότερο δεν θα το συζητούσα καν!
Και το έκανα... για πολύ περιορισμένο χρονικό διάστημα!!

Παράθεση

Lawnmower man (Νίκος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lawnmower man
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Lawnmower man έγραψε στις 20:59, 13-06-07:

Αυτό τον καιρό κάνω τα πρώτα μου (σοβαρά) βήματα στον επαγγελματικό στίβο. Επειδή είμαι αρκετά εργατικός και δεν λέω και εύκολά όχι αυτή την περίοδο ουσιαστικά δουλεύω σε δύο δουλειές. Μία μισθωτή και μία την οποία κάνω εκτός. Τα ωράρια είναι εξώντοτικά αλλά τουλάχιστον οι αμοιβές είναι δίκαιες. Απο προσωπική ζωή δεν το συζητάμε ... χάλια μαύρα αυτή την περίοδο... Αλλά άμα κάνω πίσω τώρα που χτίζω τα θεμέλια της "καριέρας" μου, θα αναγκαστώ να απορρίψω ευκαιρίες που μετά δεν ξανάρχονται εύκολα. Ελπίζω μόνο ότι κάποια στιγμή θα έχω την δυνατότητα να επιλέγω τις δουλειές που θέλω, να ορίζω εγώ το πόσο θα δουλεύω, να έχω εγώ το πάνω χέρι. Αξίζει μια θυσία τώρα που αντέχω. Τι λέτε?

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 00:28, 14-06-07:

Δουλεύω το λιγότερο 10 ώρες τη μέρα! Στη δουλειά που βρίσκομαι οι προοπτικές είναι σημαντικές και τα χρήματα που παίρνω όπως και οι γενικότερες παρχοές είναι "επιπέδου".

Τον τελευταίο χρόνο έχασα δύο γνωστούς και μία καλή φίλη από την μακριά από εμάς αρρώστια. Η ηλικία του μεγαλύτερου εξ αυτών?
27!

Βρισκόμασταν αραιά και που γιατί είχαμε "τις δουλειές μας", ώσπου μία μέρα φύγανε όλοι. Για πάντα!

Ἐχουμε κάνει τη ζωή μας τραγωδία, αν υπάρχει κάποια άλλη μορφή ζωής στο σύμπαν θα μας βλέπει από κάπου και θα χαμογελάει με τον παραλογισμό που ζούμε. Στην επόμενη δουλειά μου θέλω να μπορώ να βλέπω τους ανθρώπους μου κάθε μέρα, να ηρεμώ να ξεκουράζομαι και να έχω το χρόνο να κάνω όσα με ευχαριστούν. Είμαι 26 και ήδη κουρασμένη από το ζήτημα καριέρα. Καλύτερα στη γενιά των 700 ευρώ παρά στην καθημερινότητα που σκοτώνει!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:48, 14-06-07:

Ο Δημοκριτος ειχε πει :

"Αν δεν επιθυμεις πολλα, τα λιγα θα σου φαινονται πολλα. Ευτυχισμενος ειναι εκεινος που νιωθει χαρα με τα λιγα αγαθα.Δυστυχισμενος εκεινος που νιωθει λυπη και με τα πολλα."

Και ακομα καλυτερα ο Επικτητος :

"Eυτυχια δεν ειναι να αποκτας και να απολαμβανεις , αλλα να μην επιθυμεις."

Ολοι θελουμε περισσοτερα λεφτα και λιγοτερη δουλεια (εκτος απο τους πωρωμενους με τη δουλεια) και αν μπορουμε να το κανουμε χωρις να συρικνωνουμε ολη την υπολοιπη ζωη μας, so be it. Αλλα πρεπει να ξερουμε που να τραβαμε τη γραμμη, γιατι συντομα θα βρεθουμε να μην ζουμε αλλα να δουλευουμε και απλα να "υπαρχουμε" τις υπολοιπες (λιγοστες ) ωρες.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:32, 14-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lawnmower man
Ελπίζω μόνο ότι κάποια στιγμή θα έχω την δυνατότητα να επιλέγω τις δουλειές που θέλω, να ορίζω εγώ το πόσο θα δουλεύω, να έχω εγώ το πάνω χέρι. Αξίζει μια θυσία τώρα που αντέχω. Τι λέτε?
λέμε ότι εσύ αποφασίζεις, αλλά το πιο χιλιοπαιγμένο σενάριο είναι το παρακάτω:

είμαι μικρός, δουλεύω τώρα που αντέχω, για να μπορώ να ριλαξάρω αργότερα με δουλειές του γούστου μου.
Η ζωή μου περνάει, και όταν μπορώ να κάνω τη δουλειά του γούστου μου (παίζει και να έχεις σαρανταρίσει), καταλαβαίνω το κενό που άφησα πίσω μου στη προσωπική μου ζωή, που δύσκολα αναπληρώνεται.

Την εμπειρία την αποκτάς και με μία δουλειά...όσο πιο γρήγορα αφήσεις τους μισθωτούς, τόσο καλύτερα για σένα. Μη περιμένεις σπουδαία πράγματα από αυτούς, keep a low profile. Αλλιώς θα στιφτείς, και θα λες και ευχαριστώ για τα λίγα που σου δίνουν. Γιατί πάντοτε λίγα θα είναι.

Και ένα παράδειγμα: συνάδελφος του άντρα μου, στην προηγούμενη δουλειά του, ετών 37, παραπονιόταν στη κουζίνα της εταιρείας, μπροστά σε κάμποσους άντρες, ότι με τη δουλειά της δε βρίσκει χρόνο για πήδημα και χαρά στα σκέλια της...σαν να τους έλεγε, "κάντε το το ψυχικό, κανάς εθελοντής?"..
Ναι, ήταν μάνατζερ.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 09:03, 14-06-07:

σαφως και βαζω την προσωπικη ζωη πανω απο την επαγγελματικη, και ευχομαι να συνεχισουν ετσι τα πραγματα..

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:44, 14-06-07:

Eίναι αυτονόητο οτι η προσωπική ζωή είναι πάνω από όλα.
Δεν είμαστε σκλάβοι....

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 11:51, 14-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Eίναι αυτονόητο οτι η προσωπική ζωή είναι πάνω από όλα.
Δεν είμαστε σκλάβοι....
ετσι πειρατοι....

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 12:09, 17-06-07:

Σας έχει τύχει να χαλάσει η σχέση σας και ένας σημαντικό λόγος να είναι η επαγγελματική ζωή; Τραγικό δεν είναι; Όπως επίσης και το αντίθετο, να μην παίρνεις την απόφαση να ξεκινήσεις μια σχέση επειδή έχεις σε εξέλιξη τους επαγγελματικούς σου ορίζοντες.

Και τα δύο τα έχω ζήσει. Ειδικά το δεύτερο, επειδή πάντα ήθελα μια σοβαρή σχέση (άσχετα αν πολλές φορές το λίμπιντο πιάνει κόκκινο και θέλω να ρεφάρω) μʼ έχει σκοτώσει στην κυριολεξία!

Στα 17, είχα γνωρίσει το απόλυτο ταίριασμα, αμοιβαία αισθήματα, όλα τέλεια. Κι ο χαζός έλεγα: «Πρέπει να περάσω στις Πανελλαδικές, δεν είναι καιρός για έρωτες».

Στα 26, ίδια περίπτωση. Ωραία κοπέλα, ήθελε, αλλά εγώ έλεγα: «Φεύγω για μεταπτυχιακό στην Αγγλία, τι σχέση να κάνω;»

Είναι κι άλλες περιπτώσεις αλλά αυτές είναι ενδεικτικές και τις θυμάμαι ακόμα. Η δε πρώην μου, στέλεχος σε μεγάλη εμπορική εταιρεία, με βάλε κανά τρίμηνο ταξιδιών στο εξωτερικό, ζούσε πάντα με την ανασφάλεια ότι θα την αφήσω γιʼ αυτό το λόγο. Αν και δεν κατάλαβα ποτέ την αληθινή αιτία που χωρίσαμε, θυμάμαι ότι στα τελειώματα η ταύτιση με τη δουλειά της ήταν απόλυτη.

Τόσο πολύ που....στις «σκοτεινές» μου σκέψεις μετά το χωρισμό, υπήρχε και το: «Τι να κάνει άραγε τώρα με το αφεντικό;»

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:24, 17-06-07:

Η προσωπική μου ζωή ήταν και είναι πάνω απ' όλα...
Η δουλειά μου είναι κάτι που με ευχαριστεί μεν, μου δίνει τα απαραίτητα για να ζήσω άνετα, αλλά κρατάει όσο πρέπει να κρατήσει....
Προτεραιότητα έχει ο σύντροφος μου, η σχέση μου, η οικογένεια μου, η παρέα μου, η προσωπική μου ζωή....
Πολλές φορές νιώθω ότι όσο κι αν λατρεύω αυτό που κάνω, αυτό που πραγματικά με γεμίζει, μου δίνει δύναμη σε ότι έχω να αντιμετωπίσω είναι τα άτομα που έχω δίπλα μου και όχι η δουλειά
Εξαιρούνται οι περιπτώσεις χωρισμών που αρχίζω εργασιοθεραπεία για να ξεχαστώ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους