Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:11, 31-01-07:

Μέχρι πρότινος, αν και άθεη, πίστευα οτι ο Ιησούς Χρηστός υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο, απλά δεν ήταν θεός.
Σήμερα πέτυχα αυτό το site, και επειδή δεν έχω τις ιστορικές γνώσεις να αντικρούσω τα επιχειρήματα του, σκέφτηκα να το θέσω ως θέμα προς συζήτηση. Έχουν βάση αυτά που λέει;

ΥΓ: Παρακαλώ μόνο ορθολογικές και αντικειμενικές απόψεις! Το ερώτημα δεν είναι αν ο Ιησούς ήταν θεάνθρωπος, είναι αν υπήρξε ή όχι.

ΥΓ2: Το site έχει και κείμενο στα ελληνικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 31-01-07 στις 03:20.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:45, 31-01-07:

ναι ετσι ψιλοειναι, τουλαχιστον στο " σημειολογια των θρησκειων" ο elliade αφηνει να εννοειθει (αλλα δεν το λεει χυμα) οτι τα προσωπα προφητες ειναι συνηθος συλογικη εκφραση ολοκληρων πνευματικων κινηματων μιας εποχης (αλα διγενης ακριτας δηλαδη)

και αν σκεφτεις τη χρονικη διαφορα με την οποια γραφτικαν τα ευαγγελια, τις ελαχιστες γνωσεις που εχουμε για την προσωπικη ζωη (30 χρονια κανεις δεν ηξερε τιποτα για αυτον) και το γεγονος οτι τοτε σταυρωναν σαν αιρετικους προφητες τρεις την ημερα, δεν ειναι καθολου παραλογο να υποθεσουμε οτι ο χριστος δεν ηταν πραγματικο ιστορικο προσωπο.

αλλωστε δεν υπαρχει απολυτος κανενα χειροπιαστο στοιχειο περα απο τα λογια 4 μαθητων του. Thats it, ΤΙΠΟΤΑ αλλο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη drteddy
Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε στις 11:09, 31-01-07:

Επειδή γενικά είμαι από τους ανθρώπους που δε δέχονται τα πράγματα όπως είναι, η ύπαρξη ή όχι του Ιησού είναι ένα ερώτημα που με απασχολεί...
Η χριστιανική πίστη εδώ και 2000 χρόνια περίπου είναι βασισμένη στην ύπαρξή του και μάλιστα πιστεύεται φανατικά η θεϊκή του φύση. Το θέμα είναι πώς θα μπορούσε κάποιος να ανατρέψει ένα τέτοιο φανατικό κατεστημένο που συχνά έχει βασιστεί στο φόβο και μάλιστα σε συντηρηρικές κοινωνίες όπως η δικιά μας.
Επίσης, πάνω στην πίστη έχει χτιστεί ένα οικοδόμημα με τόσες παραμέτρους, κυρίως οικονομικές. Η περιουσία της Εκκλησίας πώς έγινε; Από μόνη της; Όχι! Βασίστηκε στην πίστη των ανθρώπων, άλλοτε σαν αληθινός ποιμένας και άλλοτε σαν εκβιαστής προκειμένου να επωφεληθεί... Ας τολμήσει κάποιος να ρίξει αυτό το γερά θεμελιωμένο οικοδόμημα...

Φαντάζομαι πως η εν λόγω ιστοσελίδα περιέλθει στην αντίληψη της αρχιεπισκοπής θα κλείσει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:13, 31-01-07:

Με ποιά αιτιολογία θα κλείσει; Μην ξεχνάς οτι είναι ξένη, όχι ελληνική...

Πάντως φαντάσου τι χαμός έχει να γίνει αν αποδειχθεί οτι δεν υπάρχει Ιησούς, πέρα απο κάθε αμφιβολία... Μέχρι και το έτος που έχουμε έχει βασιστεί στην ύπαρξη του...
Πάντως κάτι μου λέει οτι σε 100-300 χρόνια θα έχουν εξαφανιστεί οι περισσότερες θρησκείες, και ειδικά ο χριστιανισμός...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:13, 31-01-07:

Πάντως κάτι μου λέει οτι σε 100-300 χρόνια θα έχουν εξαφανιστεί οι περισσότερες θρησκείες, και ειδικά ο χριστιανισμός...

Ίσως, αν η εξέλιξη του πολιτισμού ήταν γραμμική. Αλλά δε το πιστεύω.

Για τον χριστιανισμό, πιο πολύ το βλέπω να χαθεί μέσα στο συγκρητισμό της εποχής.

Υγ. Η θρησκεία πάντως δεν θα χαθεί ποτέ. Είναι πολύτιμη για το είδος.

Υγ2. http://thegodmovie.com/
Δεν ξέρω αν έχει υποπέσει στην αντίληψή σας αυτή η ταινία.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:34, 01-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
ς

Υγ2. http://thegodmovie.com/
Δεν ξέρω αν έχει υποπέσει στην αντίληψή σας αυτή η ταινία.
Πολύ ενδιαφέρον η ταινία (τουλάχιστον από το trailer)... Υπάρχει με ελληνικούς υπότιτλους ... ;

Παράθεση

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΞΕΠΛΑ
H ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H ΞΕΠΛΑ έγραψε στις 08:50, 01-02-07:

Δηλαδή θέλετε να πείτε οτι κάποια στιγμή, κάποιος έβγαλε μια ιστοριούλα-ένα παραμυθάκι για κάποιον Ιησού που έκανε θαύματα, μαρτύρησε και σταυρώθηκε;;; και αυτό πήρε τέτοιες διαστάσεις και εξελίχθηκε στη μεγαλύτερη Θρησκεία;;; Το βρίσκω λίγο απίθανο, από το τίποτα να δημιουργήθηκε όλο αυτό.
Πιστεύω οτι σίγουρα υπήρξε κάποιος ιδεολόγος (τώρα αν ήταν θεάνθρωπος ή αν όντως έκανε όλα αυτά τα θαύματα είναι άλλο θέμα για συζήτηση) που είχε μια ιδανική άποψη για τα πράγματα και την διακύρηξε. Και υπήρξαν και κάποιοι οπαδοί που τον ακολούθησαν και τον πίστεψαν. Άλλωστε όλοι μας δεν λέμε οτι θα ήταν υπέροχο να ήταν όλοι οι άνθρωποι καλοί, να μοιράζονται οι πλούσιοι τα αγαθά τους με τους φτωχούς, να βοηθούν τους αδύναμους και τους αρρώστους κλπ. κλπ. ;;;; Αυτή η ιδεολογία, νομίζω είναι που έχει οδηγήσει στην εξάπλωση του Χριστιανισμού σε τόσο μεγάλο βαθμό.
Άλλωστε οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να πιστεύουν στην ύπαρξη κάποιου ανώτερου όντος (οι περισσότεροι δηλ) Πως αλλιώς άλλωστε θα μπορούσε να εξηγηθεί η ύπαρξη της ζωής και του κόσμου;;;
Επομένως θεωρώ οτι υπήρξε η Ιησούς Χριστός τώρα πως εξελίχθηκε η θρησκεία, είναι και αυτό ένα μεγάλο θέμα για συζήτηση

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:28, 03-02-07:

Το βρίσκω λίγο απίθανο, από το τίποτα να δημιουργήθηκε όλο αυτό.
Aυτό ακριβώς έλεγε και ο Παύλος για το σύμπαν, γι' αυτό δημιούργησε τον Χριστιανισμό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 03-02-07 στις 21:06.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 20:54, 03-02-07:

Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω εδώ μια επιστολή που έχω και την οποία βρήκα όταν έκανα κι εγώ την αναζήτησή μου στο συγκεκριμένο θέμα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 12:58, 07-02-07:

...Υπήρξε ο Θευδάς;

(αν και δε γουστάρω τη ςικιπεδια).

πσ. αν δεν είχαμε και αυτή την ενότητα, το φόρουμ θα είχε γίνει κοσμοπόλιταν 2. ξέρει κανείς τι κάνει αυτή η ψυχή ο ζερό;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:05, 07-02-07:

καλυτερα κοσμοπολιταν...παρα να εχουμε τετοιες ανησυχιες....τς τς τς τς τς!

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 14:12, 07-02-07:

πόσοι μεσσίες έχουν βγει μέχρι τώρα δηλαδή ?
Έχει το ςικιπιδεια κανένα κατάλογο όπως εκείνο με τους διαόλους?

Παράθεση

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΞΕΠΛΑ
H ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H ΞΕΠΛΑ έγραψε στις 14:48, 07-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από BReaTHeR
Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω εδώ μια επιστολή που έχω και την οποία βρήκα όταν έκανα κι εγώ την αναζήτησή μου στο συγκεκριμένο θέμα.
Αυτό θα ήθελα να το διαβάσω

...Υπήρξε ο Θευδάς;
Είναι λίγο άσχετο ή μου φαίνεται ;; Τι μας ενδιαφέρει εμάς ποιοι από αυτά τα πρόσωπα που αναφέρονται στην ιστορία των Εβραίων υπήρξαν ή όχι;;;
Εννοείται οτι ο Χριστός εξαιρείται διότι δεν ήταν ένας διάτοντας αστέρας που έλαμψε για ένα διάστημα και κατόπιν έσβησε και δεν ξαναακούστηκε τίποτα πια γι' αυτόν .

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 17:34, 07-02-07:

Τι μας ενδιαφέρει εμάς ποιοι από αυτά τα πρόσωπα που αναφέρονται στην ιστορία των Εβραίων υπήρξαν ή όχι;;;

Ά, ώστε ο Θευδάς είναι Εβραϊκή υπόθεση, ενώ ο Ιησούς "δικός μας"

Σκέψου τη πιθανότητα. Μια σειρά από αυτόκλητους Μεσσίες, όπως κάποιοι Θευδάς και Ιούδας (όχι ο Ισκαριώτης), και κάπου ανάμεσα - ανάμεσα, όχι στο τέλος- κάποιος Ιησούς που ήταν αληθινά ο Μεσσίας (?). Κολλάει ή όχι;

Εννοείται οτι ο Χριστός εξαιρείται διότι δεν ήταν ένας διάτοντας αστέρας που έλαμψε για ένα διάστημα και κατόπιν έσβησε και δεν ξαναακούστηκε τίποτα πια γι' αυτόν
Η μόνη ιστορική πηγή της εποχής μας λέει και για τον Θευδά και για τον Ιησού και τους υπόλοιπους, χώρια που το κομμάτι που αναφέρεται στον Ιησού θεωρειται εμβόλιμο από τον 4ο αιώνα μΧ.

Ξερω τι σκέφτεσαι τώρα. Ότι υπάρχουν και τα ευαγγέλια.
Τα ευαγγέλια όμως δεν είναι ιστορική πηγή (και δεν χρειάζεται να πιστέψεις εμένα επί τούτου - υπάρχει και το νετ στη τελική) επειδή πρώτ' απ' όλα δεν συμφωνούν μεταξύ τους, και ύστερα γιατί δεν συμφωνούν με την εποχή τους (ο Ηρώδης πχ, πέθανε 4 χρόνια πριν γεννηθεί ο Χριστός). Πέρα από αυτά, υπάρχουν και τα λεγόμενα απόκρυφα, που είναι ακόμα πιο τερατολογικά και ανιστόρητα.

Επειδή το κούρασα πάλι. Εγώ θέλω να νομίζω ότι ο Ιησούς υπήρξε. Αλλά δεν υπάρχουν αποδείξεις γι' αυτό. Οπότε, αντί να στέκομαι στο τι μου έλεγαν στο κατηχητικό (πως να κάνεις ένα παιδί άθεο του κερατά - στείλε το στο κατηχητικό ) βάζω το ξερό μου να αναλύσει τα πράγματα, και καταλήγω ότι δεν έχει νόημα να σκέφτομαι. Πάω για μπύρες, bye.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
καλυτερα κοσμοπολιταν...παρα να εχουμε τετοιες ανησυχιες....τς τς τς τς τς!

Ε ρε καρδούλα μου. Γεννητικά όργανα έχουμε όλοι, ο νους όμως ειναι σπάνιος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 07-02-07 στις 17:42.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:20, 07-02-07:

Αν και δεν είμαι ιδιαίτερη υπέρμαχος της χριστιανικής θρησκείας έτσι όπως έχει καταντήσει, μου αρέσει η σκέψη πως υπήρχε ένας άνθρωπος που διακύρηξε τόσα όμορφα πράγματα, έδειξε τόσον αλτρουισμό κι ενδιαφέρον για τον άνθρωπο και τις αρετές που έχει μέσα του (αν και καλά κρυμμένες ).

Αλλά και να μην υπήρξε, μπορώ και σε αυτό να δω θετικά στοιχεία, όπως την ύπαρξη ενός συλλογικού κινήματος που διέδωσε αυτές τις ιδέες σε τόσο μεγάλο βαθμό, ώστε να γίνουν θρησκεία. Και προσωποποίησε μερικά πράγματα. Όπως και να 'ναι, με συγκινεί η εξάπλωση ιδεών που έχουν σχέση με αγάπη και ανιδιοτέλεια.

Αλλά με αυτές τις βάσεις ξεκινάνε οι περισσότερες θρησκείες. Και στην πορεία γίνονται αυτό το χάλια πράγμα, μπαίνει μέσα (από ποιόν; ) η τάση να αισθανόμαστε ενοχές για όλα τα όμορφα που μας συμβαίνουν, και φτάνουμε σε ένα αδιέξοδο. Κι αν υπήρξε ο Ιησούς, δεν θα ήταν περήφανος τώρα για τα καμώματα των πιστών του.

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 20:38, 07-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Αν και δεν είμαι ιδιαίτερη υπέρμαχος της χριστιανικής θρησκείας έτσι όπως έχει καταντήσει, μου αρέσει η σκέψη πως υπήρχε ένας άνθρωπος που διακύρηξε τόσα όμορφα πράγματα, έδειξε τόσον αλτρουισμό κι ενδιαφέρον για τον άνθρωπο και τις αρετές που έχει μέσα του (αν και καλά κρυμμένες ).
μα η χριστιανική θρησκεία είναι ότι δίδαξε ο ιησούς? αμφιβάλλω ...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evangelia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evangelia
H evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H evangelia έγραψε στις 22:05, 11-02-07:

... υπαρχει και αλλη μια ενδειξη (οχι αποδειξη) οτι ο Ιησους ηταν υπαρκτο προσωπο. Και αυτη ειναι η αναφορα του στο μουσουλμανικο κορανι στο οποιο μαλιστα τιμαται σαν προφητης προγενεστερος του Μωαμεθ. Ειναι φοβερα ενδιαφερον να συνειδητοποιει κανεις οτι το μεγαλυτερο μερος της Παλαιας Διαθηκης γινεται δεκτο σαν ιερο κειμενο απο Χριστιανους, Εβραιους (φυσικα) και Μουσουλμανους. Μαλλον ολοι ειχαμε μια κοινη αρχη και καπου στην πορεια υπηρξαν διαφοροποιησεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evangelia : 11-02-07 στις 22:05. Αιτία: λαθακι!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:41, 11-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από evangelia
Μαλλον ολοι ειχαμε μια κοινη αρχη και καπου στην πορεια υπηρξαν διαφοροποιησεις.
Οχι μαλλον, σιγουρα. Στον ιδιο Θεο πιστευουν και οι τρεις θρησκιες, απλα οι ευραιοι και οι μουσουλμανοι περιμενουν ακομα τον σωτιρα, με τους δευτερους να πιστευουν πιο φανατικα και πιστευοντας οτι ο μωαμεθ ειναι ο μεγαλος προφητης.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:50, 11-02-07:

Μαλλον ολοι ειχαμε μια κοινη αρχη και καπου στην πορεια υπηρξαν διαφοροποιησεις.
το ελπίζω... γιατί αλλιως μας βλέπω όλους σε καμία κόλαση των μουσουλμάνων επειδή γεννηθηκαμε στην Ελλάδα

(πλακίτσα )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 23:53, 11-02-07:

... υπαρχει και αλλη μια ενδειξη (οχι αποδειξη) οτι ο Ιησους ηταν υπαρκτο προσωπο. Και αυτη ειναι η αναφορα του στο μουσουλμανικο κορανι στο οποιο μαλιστα τιμαται σαν προφητης προγενεστερος του Μωαμεθ. Ειναι φοβερα ενδιαφερον να συνειδητοποιει κανεις οτι το μεγαλυτερο μερος της Παλαιας Διαθηκης γινεται δεκτο σαν ιερο κειμενο απο Χριστιανους, Εβραιους (φυσικα) και Μουσουλμανους. Μαλλον ολοι ειχαμε μια κοινη αρχη και καπου στην πορεια υπηρξαν διαφοροποιησεις.

Δηλαδή ο Χριστός υπήρξε επειδή τον αναφέρει το Κοράνι;
Μα το Κοράνι είναι πέντε αιώνες παλαιότερο από το νεώτερο Ευαγγέλιο...

Υγ. Και ο Γκάντι είπε ότι του αρέσει ο Χριστός (αλλά όχι οι χριστιανοί), λέτε να τον γνώρισε;

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evangelia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evangelia
H evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H evangelia έγραψε στις 23:59, 11-02-07:

...οχι γιατι τοτε θα ηταν αποδειξη και οχι ενδειξη.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 00:17, 12-02-07:

Εδώ δεν έχουμε ένδειξη βρε συ, αλλά κατάφωρη παραβίαση κοπιράιτ.

Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 02:02, 14-02-07:

Για καθίστε ρε παιδιά δηλαδή!Γιατί όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως από εμάς πιστεύουμε ελαφρά τη καρδία ότι υπήρξαν όλοι αυτοί οι κατά τα άλλα υπέροχοι αρχαίοι ημών προγονοι φιλόσοφοι(βλ. Σωκράτης,Πλάτωνας κτλ) και αμφιβάλλουμε διαρκώς για την ύπαρξη του Χριστού; Σε όλους αυτούς (τους φιλόσοφους) μας είναι αρκετά στοιχεία για να πιστέψουμε ότι υπήρχαν, κάποια βιβλία που έχουν γραφτεί για αυτους και μερικοί μαθητες που είχαν ενώ τα άπειρα βιβλία που έχουν γραφτεί σχετικά με τον Χριστό και τον Χριστιανισμό καθώς επίσης και οι αναρίθμητοι άγιοι και μάρτυρες, τα αμέτρητα θαύματα και οι χιλιάδες άνθρωποι που βρίσκονται στο Άγιον Όρος και σε άλλα πραγματικά καταπληκτικά μοναστήρια και αφιερώνουν τη ζωή τους στο Χριστό, δεν μας λένε απολύτως τίποτα;Εγώ προσωπικά πιστεύω σε όλα αυτά που διακυρρήτει ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός όσον αφορά βέβαια την ιδεολογία του, το δόγμα του και την ύπαρξη όχι μόνον του θεσπιστή της αλλά και των γνήσιων απογόνων του.Άλλωστε η μόνη Θρησκεία σήμερα που δεν είναι στάσιμη αλλά έχει ακόμα πιστούς που εξακολουθούν πραγματικά να κάνουν θαύματα είναι ο Χριστιανισμός!
Σε τελική ανάλυση όλοι μας έχουμε -πιστεύω- την ανάγκη να πιστεύουμε σε κάποια ανώτερη δύναμη η οποία δεν είναι τιμωρός και εξουσιαστής αλλά Θεός αγάπης και κατανόησης.Κι αυτός ακριβώς είναι ο Χριστός που κηρύττει η Ορθοδοξία(Ορθή δόξα)!
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι όλα στην Χριστιανική Εκκλησία σήμερα είναι τέλεια και σίγουρα υπάρχουν και τρομερά άσχημες περιπτώσεις όπως και σε κάθε άλλο χώρο άλλωστε(κυβέρνηση, χώροι εργασίας κτλ).Αλλά για αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη δεν φταίει ούτε ο ιδρυτής, ούτε οι κανόνες και η ιδεολογία της Θρησκείας αυτής αλλά κάποια πραγματικά διεστραμμένα μυαλά που διαφθείρουν το χώρο με τον οποίο ασχολούνται εξαιτίας της εξουσίας ή της δύναμης που νομίζουν ότι τους δίνουν κάποια αξιώματα...
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα με ενδιέφερε να δω και της δικές σας απόψεις....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:07, 14-02-07:

Marmaths περι χριστιανισμού και άλλων θρησκειών έχουμε κάμποσα θέματα στην παρούσσα κατηγορία. Το παρόν δεν είναι ένα απο αυτά. Αφορά μόνο την ύπαρξη ή μη του Χριστού. ΔΕΝ αφορά αν ήταν θεάνθρωπος, δεν αφορά αν είναι καλή ή όχι θρησκεία ο χριστιανισμός και δεν αφορά αν ο άνθρωπος έχει ή δεν έχει ανάγκη να πιστεψει κάπου.
Μην μου π**άτε το θέμα. Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 03:00, 14-02-07:

Εντάξει Michelle!Μην μας δείρεις!Νομίζω ότι απάντησα και σε αυτό ακριβώς που ρώτησες αν κατάλαβες όλα αυτά που είπα...Έμμεσα βέβαια αλλά νομίζω ότι η απάντησή μου ήταν ξεκάθαρη!Ηρέμησε όμως λίγο αν θες να εξακολουθήσουν άνθρωποι να επισκέπτονται και να συμμετέχουν στο θέμα ΣΟΥ(

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:21, 14-02-07:

Η πλάκα είναι οτι απάντησα και ήρεμα.
Όσο για το αν θα συνεχίσουν να γράφουν άνθρωποι στο θέμα, σχώρα με αν θα σε ενοχλήσει αυτό, αλλά αν είναι να γράφουν άσχετα, ας μην γράφουν καλύτερα.

Παράθεση

Jigsaw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jigsaw
Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Jigsaw έγραψε στις 09:13, 15-02-07:

Σύμφωνα με μια θεωρία ο Ιησούς Χριστός υπήρξε, αλλά δεν ήταν το άτομο που αρχικά πιστευόταν ότι ήταν ο Μεσσίας. Αυτό το άτομο ήταν ο Ιωάννης ο Βαπτιστής που γεννήθηκε το έτος 0. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι ο Ιωάννης ήταν ο αδερφός του Ιησού Χριστού που γεννήθηκε το 7 π.χ. Εκείνη την εποχή ήταν ευρέως διαδεδομένο ότι θα έρθει ένας Μεσσίας στη περιοχή και μόλις ο Ιωάννης πρωτοπαρουσιάστηκε σαν Μεσσίας, τον ακολούθησαν πολλοί οπαδοί. Στη συνέχεια ο Ιωάννης δολοφονήθηκε και καρατομήθηκε κατ επιθυμία της Σαλώμης κόρης της συζήγου του Ηρώδη Αντίπα και κυβερνήτη της περιοχής διορισμένου από τους Ρωμαίους. Ο Ιωάννης εκστόμιζε κατηγορίες εναντίον της συζήγου του Κυβερνήτη ηθικής υπόστασης και αυτή συνομώτησε με την κόρη της Σαλώμη για να τον βγάλουν από τη μέση. Η Σαλώμη απαίτησε το κεφάλι του Ιωάννη από τον Κυβρνήτη-πατριό της ως αντάλλαγμα για ένα χορό. Εκείνος δέχτηκε -με όχι όμως μεγάλη προθυμία. Έτσι τελείωσε άδοξα η ζωή του Ιωάννη.

Μόλις ο Ιωάννης έφυγε από τη μέση οι οπαδοί του στράφηκαν προς τον Ιησού Χριστό. Ο Ιησούς μέχρι τότε ναι μεν διέδιδε ότι ήταν ο Μεσσίας αλλά είχε πολύ λιγότερους οπαδούς. Με το θάνατο του Ιωάννη πιστευόταν πλέον ευρέως ότι ήταν ο ένας και μοναδικός Μεσσίας και πολλοι προσέτρεξαν προς αυτόν.

Δεν λέω ότι συμφωνώ με το παραπάνω - ούτε διαφωνώ. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή ψέμμα. Απλά το αναφέρω ως μια θεωρία που υποδηλώνει ότι ο Ιησούς Χριστός υπήρξε πραγματικά.

Παράθεση

ΜΑΙΡΗ2399

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΑΙΡΗ2399
H ΜΑΙΡΗ2399 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H ΜΑΙΡΗ2399 έγραψε στις 18:50, 24-02-07:

Απο ότι εχω διαβασει υπηρξε συγουρα ως ιστορικο προσωπο.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:03, 24-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΙΡΗ
Απο ότι εχω διαβασει υπηρξε συγουρα ως ιστορικο προσωπο.
Θα ήθελες να μας δώσεις ένα link ή τον τίτλο του βιβλίου/περιοδικού που το είδες;

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 16:03, 25-02-07:

Δεν έχει να κάνει από ένα μόνο δημοσίευμα σε περιοδικό ή κάποιο βιβλίο. Αυτό προέρχεται από κείμενα και ιστορικούς της εποχής. Δλδ ανθρωποι που δεν είχαν σχέση με τον Ιησού, αλλά κατέγραφαν την Ιστορία της εποχής τους

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 19:22, 25-02-07:

Το ότι υπήρχε σαν υπαρκτό πρόσωπο δεν νομίζω ότι αμφισβητείται από κανέναν σήμερα.Τώρα,από εκεί και πέρα,το τι ήταν πραγματικά,είναι μια άλλη ιστορία που σηκώνει πολύ κουβέντα...

Αλλά η ύπαρξή του σαν ιστορικό πρόσωπο είναι αποδεκτή από όλη την επιστημονική παγκόσμια κοινότητα.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 19:47, 25-02-07:

Χμ... δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό... Νομίζω πως υπάρχουν αρκετοί που αμφισβητούν ακόμη και την ύπαρξή του ως ιστορικό πρόσωπο, όπως είπαν κ μερικοί πιο πάνω (βλ. κ αρχικό post της συζήτησης)...

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 19:54, 25-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Χμ... δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό... Νομίζω πως υπάρχουν αρκετοί που αμφισβητούν ακόμη και την ύπαρξή του ως ιστορικό πρόσωπο, όπως είπαν κ μερικοί πιο πάνω (βλ. κ αρχικό post της συζήτησης)...
Να πω την μαύρη αλήθεια μου βαριόμουν να διαβάσω όλα τα posts!

Anyway,δεν κόβω και το χέρι μου,απλά είχα την εντύπωση ότι είχαν καταλήξει στο ότι είναι υπαρκτό πρόσωπο...

Παράθεση

ΜΑΙΡΗ2399

Νεοφερμένος

H ΜΑΙΡΗ2399 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H ΜΑΙΡΗ2399 έγραψε στις 15:40, 27-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Θα ήθελες να μας δώσεις ένα link ή τον τίτλο του βιβλίου/περιοδικού που το είδες;
Δυστιχως δεν θυμαμαι που ακριβως το εχω διαβασει, εχει περασει καιρος. Διαβασα ομως κατι πολυ ενδιαφερον σημερα στην εφημεριδα του μετρο. Ο σκηνοθετης ΤΖειμς Αιβορι σκοπευει να γυρισει ενα ντοκυμαντερ σχετικα με τον Χρηστο.Εψαξε ,λεει,τον ταφο του Ιησου κ υποστηριζει οτι εχει ταφει μαζι με την μαρια μαγδαληνη κ τα παιδια που ειχαν αποκτησει μαζι. δεν σου θυμιζει τον κωδικα ντα βιτσι η υποθεση? ο οποιος Νταν Μπραουν που το εγραψε ανηκει στο ταγμα των υπποτων της σιων (αν θυμαμαι καλα την ονομασια) κατι μαγειρευουν οι αμερικανοι.. μηπως προσπαθουν να καταρριψουν την χριστιανικη θρησκεια?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:45, 27-02-07:

κατι μαγειρευουν οι αμερικανοι.. μηπως προσπαθουν να καταρριψουν την χριστιανικη θρησκεια?
Καιρός ήταν. 2000 χρόνια άργησαν.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΜΑΙΡΗ2399

Νεοφερμένος

H ΜΑΙΡΗ2399 έγραψε στις 16:01, 27-02-07:

Δεν ξερω. σορι θελω να κανω μια διορθωση ο Τζειμς Καμερον ειναι ο σκηνοθετης, εχω το αρθρο μπροστα μου: <<ο ταφος που υποστηριζουν οτι ανηκει στον Ιησου ανακαληφθηκε το 1980 στην ιερουσαλημ. Ανασκαφηκε απο την αρχαιολογικη υπηρεσια του ισραηλ κ σε αυτον βρεθηκαν 10 λαρνακες, 6 απο τις οποιες εφεραν επιγραφες με ονοματα απο την καινη διαθηκη. Διακεκριμενοι αρχαιολογοι βεβαιωνουν οτι οι οστεοθήκες γραφουν Ιησους γιος του ιωσηφ, ιουδας γιος του ιησου, μαρια, ιωσηφ, ματθαιος κ μαρια μαγδαληνη>> αυτα λεει λοιπον η εφημεριδα. εγω προσωπικα δεν τα πολυπιστευω παντως.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 19:21, 27-02-07:

ο οποιος Νταν Μπραουν που το εγραψε ανηκει στο ταγμα των υπποτων της σιων (αν θυμαμαι καλα την ονομασια)
είσαι σίγουρη γι αυτό; Μάλλον σαν μύθος μου κάνει, που τον βγάλανε όσοι ενοχλήθηκαν από το βιβλίο...

Υ.Γ. Η μυστική οργάνωση λέγεται "Κοινό της Σιών".

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 20:10, 21-10-07:

Κι αυτός ακριβώς είναι ο Χριστός που κηρύττει η Ορθοδοξία(Ορθή δόξα)!

Εδώ θα σταθώ λίγο (γιατί μπάφιασα). Η Ορθοδοξία δεν κηρύττεται από τον ...Χριστό.

Ο καημένος ο Χριστός θα είχε φρίξει με την προοπτική μιας μονολιθικής οργάνωσης που θα έπραττε τα πάντα στο όνομά του.

Το ίδιο ισχύει και για τον Ιδρυτή του Χριστιανισμού, Παύλο.

Άλλωστε η "ορθή δόξα" της εποχής σταύρωσε τον Χριστό...

Αλλά το θέμα είναι η Ορθοδοξία. Λεπόν... Ένα παραδειγματάκι για το πώς και ποιοί θεσμοθετούν
τι είναι "Ορθόδοξο" και τι όχι.

Κατά την Α' Οικουμενική Σύνοδο, ο Χριστιανισμός ήταν οτιδήποτε πάρα ενιαίος. Αντιθέτως, οι φραξιες είχαν στραφεί η μία εναντίον της άλλης, με αποκορύφωμα την Αλέξάνδρεια και τις ληστρικές συμμορίες των Άρειου και Αγ. Αθανάσιου (να τονιστεί το Άγιος παρακαλώ), που έφτασαν στο σημείο να σκοτώνουν οπαδούς και να καίνε τις Εκκλησίες των άλλων.

(Ιντερλούδιο: Μέσα σε αυτό το κλίμα ο Άγιος προέτρεψε τον όχλο ενάντια στην Υπατία - ο όχλος πήρε το αίμα που ήθελε, και ο Άγιος την περιουσία της).

Και είμαστε στην Οικουμενική Σύνοδο... Ο Αθανάσιος, χρησιμοποίσε την κλίση του στις παρασκηνιακές δολοπλοκίες, παρά να προσπαθήσει να αντιμετωπίσει με θεολογικά επιχειρήματα τον σαφέστατα πιο μορφωμένο Άρειο.

Και τα κατάφερε να οριοθετήσει την "Ορθοδοξία" - σε αυτή την κατεύθυνση, τουλάχιστον...

Αυτό ήταν μόνο ένα παράδειγμα του ποιοί μας επέβαλαν την "Ορθοδοξία" (τους).

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 20:23, 21-10-07:

Εγώ, σαν έφηβος με πολύ μικρή εμπειρία, πιστεύω ότι σαν Πρόσωπο υπήρξε. Ίσως, να είχε κάτι το ξεχωριστό και γι'αυτό τον λόγο κάποιοι να του έδωσαν πρόσθετες ιδιότητες τις οποίες δεν είχε. Αυτή είναι η γνώμη μου.....

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 00:57, 22-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πάντως φαντάσου τι χαμός έχει να γίνει αν αποδειχθεί οτι δεν υπάρχει Ιησούς, πέρα απο κάθε αμφιβολία... Μέχρι και το έτος που έχουμε έχει βασιστεί στην ύπαρξη του...
Μπα, δεν νομιζω να συγκινησει τους φανατικους χριστιανους οποιαδηποτε αποδειξη μη-υπαρξης. Εδω οι μουσουλμανοι προσκυνουν ακομα στη Μεκκα την πετρα που ειναι αποδεδειγμενο οτι ειναι μετεωριτης... Οσο για το δευτερο σκελος του ποστ σου, μακαρι να εξαφανιστουν, αλλα να μην αντικατασταθουν απο καποια αλλη βλακεια...

Αρχική Δημοσίευση από ΞΕΠΛΑ
Άλλωστε όλοι μας δεν λέμε οτι θα ήταν υπέροχο να ήταν όλοι οι άνθρωποι καλοί, να μοιράζονται οι πλούσιοι τα αγαθά τους με τους φτωχούς, να βοηθούν τους αδύναμους και τους αρρώστους κλπ. κλπ. ;;;;
Μπα, οχι ολοι μας. Υπαρχουν στον κοσμο και φασιστες και καπιταλιστες, μην το ξεχνας αυτο.

Το κορανι δεν ειναι ιστορικο βιβλιο. Οποτε δεν μπορει να θεωρηθει ως ιστορικη αποδειξη.

Ειναι οντως φοβερα ενδιαφερον να συνειδητοποιει κανεις οτι τοσος πολυς κοσμος (χριστιανοι, μουσουλμανοι και σημερινοι εβραιοι) εχουν πεσει θυματα της τοτε ιουδαικης προπαγανδας που ηθελε να πεισει τους ανθρωπους οτι ειναι θεικη φυλη και οτι η γη της Παλαιστινης τους εχει δωθει απο το Θεο...

Αρχική Δημοσίευση από Marmaths
Για καθίστε ρε παιδιά δηλαδή!Γιατί όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως από εμάς πιστεύουμε ελαφρά τη καρδία ότι υπήρξαν όλοι αυτοί οι κατά τα άλλα υπέροχοι αρχαίοι ημών προγονοι φιλόσοφοι(βλ. Σωκράτης,Πλάτωνας κτλ) και αμφιβάλλουμε διαρκώς για την ύπαρξη του Χριστού; Σε όλους αυτούς (τους φιλόσοφους) μας είναι αρκετά στοιχεία για να πιστέψουμε ότι υπήρχαν, κάποια βιβλία που έχουν γραφτεί για αυτους και μερικοί μαθητες που είχαν ενώ τα άπειρα βιβλία που έχουν γραφτεί σχετικά με τον Χριστό και τον Χριστιανισμό καθώς επίσης και οι αναρίθμητοι άγιοι και μάρτυρες, τα αμέτρητα θαύματα και οι χιλιάδες άνθρωποι που βρίσκονται στο Άγιον Όρος και σε άλλα πραγματικά καταπληκτικά μοναστήρια και αφιερώνουν τη ζωή τους στο Χριστό, δεν μας λένε απολύτως τίποτα;Εγώ προσωπικά πιστεύω σε όλα αυτά που διακυρρήτει ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός όσον αφορά βέβαια την ιδεολογία του, το δόγμα του και την ύπαρξη όχι μόνον του θεσπιστή της αλλά και των γνήσιων απογόνων του.Άλλωστε η μόνη Θρησκεία σήμερα που δεν είναι στάσιμη αλλά έχει ακόμα πιστούς που εξακολουθούν πραγματικά να κάνουν θαύματα είναι ο Χριστιανισμός!
Σε τελική ανάλυση όλοι μας έχουμε -πιστεύω- την ανάγκη να πιστεύουμε σε κάποια ανώτερη δύναμη η οποία δεν είναι τιμωρός και εξουσιαστής αλλά Θεός αγάπης και κατανόησης.Κι αυτός ακριβώς είναι ο Χριστός που κηρύττει η Ορθοδοξία(Ορθή δόξα)!
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι όλα στην Χριστιανική Εκκλησία σήμερα είναι τέλεια και σίγουρα υπάρχουν και τρομερά άσχημες περιπτώσεις όπως και σε κάθε άλλο χώρο άλλωστε(κυβέρνηση, χώροι εργασίας κτλ).Αλλά για αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη δεν φταίει ούτε ο ιδρυτής, ούτε οι κανόνες και η ιδεολογία της Θρησκείας αυτής αλλά κάποια πραγματικά διεστραμμένα μυαλά που διαφθείρουν το χώρο με τον οποίο ασχολούνται εξαιτίας της εξουσίας ή της δύναμης που νομίζουν ότι τους δίνουν κάποια αξιώματα...
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα με ενδιέφερε να δω και της δικές σας απόψεις....
Σωκρατης, Πλατωνας κλπ, ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο οτι υπηρξαν καθως οι μαρτυριες για τη ζωη τους ηταν απο επισης ιστορικα υπαρκτους συγχρονους τους και αλλωστε οι περισσοτεροι εγραψαν οι ιδιοι γραπτα.

Ορθοδοξια... Μου γυριζουν τ' αντερα και μονο στο ακουσμα της λεξης. Ειδικα δε στο ακουσμα της "ελληνορθοδοξης πιστης". Θα μπορουσα να γραψω παρα πολλα γι αυτο αλλα ειναι αργα και λεω να παω για υπνο. Τα λεμε προσεχως...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:48, 22-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από BrokenHeart
Εγώ, σαν έφηβος με πολύ μικρή εμπειρία, πιστεύω ότι σαν Πρόσωπο υπήρξε. Ίσως, να είχε κάτι το ξεχωριστό και γι'αυτό τον λόγο κάποιοι να του έδωσαν πρόσθετες ιδιότητες τις οποίες δεν είχε. Αυτή είναι η γνώμη μου.....
αν και μεγαλύτερης ηλικίας από το συγγραφέα του πόστ πιστεύω ακριβώς αυτό... Υπήρξε ως άνθρωπος, ήταν μεγάλος επαναστάτης της εποχής πιθανότατα και είχε κάτι ξεχωριστό που έκανε τους ανθρώπους να του δώσουν πρόσθετες ιδιότητες που δεν είχε στην πραγματικότητα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:48, 22-10-07:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BrokenHeart
Και σύμφωνα με τη Β΄Καθολικη Επιστολή του Ιωάννη, όπου γράφει, για τον "εν σαρκί Ιησού Χριστό"!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:16, 22-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
αν και μεγαλύτερης ηλικίας από το συγγραφέα του πόστ πιστεύω ακριβώς αυτό... Υπήρξε ως άνθρωπος, ήταν μεγάλος επαναστάτης της εποχής πιθανότατα και είχε κάτι ξεχωριστό που έκανε τους ανθρώπους να του δώσουν πρόσθετες ιδιότητες που δεν είχε στην πραγματικότητα.
Η ιστορικότητα του προσώπου δεν αμφισβητείται ούτε από τους άθεους. Η άποψη ότι ήταν επαναστάτης, άποψη πολύ διαδεδομένη, είναι κατά τη γνώμη μου τελείως λανθασμένη αν εννοούμε κοινωνικός ή πολιτικός επαναστάτης. Δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία που να αποδεικνύουν κάτι τέτοιο, εκτός αν μιλάμε για εσωτερική επανάσταση. 'Ηταν μύστης και Δάσκαλος, ακολούθησε αυτό που στον Εσωτερισμό αποκαλείται μεσαία ευγενής Ατραπός. 'Ολη του η ζωή ήταν ένα μυητικό ταξίδι.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 22:26, 24-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Η ιστορικότητα του προσώπου δεν αμφισβητείται ούτε από τους άθεους.

Ξέρω πολλούς άθεους που αμφιβάλλουν γι' αυτό.

'Ολη του η ζωή ήταν ένα μυητικό ταξίδι.
Όπως όλων μας, και τελειώνει με (κοι)μύ(η)ση...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:47, 24-10-07:

Όπως όλων μας, και τελειώνει με (κοι)μύ(η)ση...
Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι(κοι)μύ(η)ούνται διαρκώς και πριν το θάνατο. Το φταίξιμο είναι της Εκκλησίας - Εκλυτίας - Αλητίας.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 22:50, 24-10-07:

Και γιατί τους κατηγορείς? Καθείς με την (κατά)κλιση του.

...Θα αυτοεκπληρωθείς ως εγερτής?

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 22:59, 24-10-07:

Και γιατί τους κατηγορείς? Καθείς με την (κατά)κλιση του.

...Θα αυτοεκπληρωθείς ως εγερτής?
Δεν έχω τέτοιες φιλοδοξίες. Θα είμαι πάντα μαθητής και μάλλον η αυπνία μου θα χρονίσει. Αυτοί με τις κατακλίσεις τους και τα κλίσματά τους, κι εγώ με τις αυπνίες μου.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:57, 26-10-07:

"Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;"
Αν υπάρχει πράγματι "πνεύμα Αντιχρίστου"( όπως γράφει και ο Ιωάννης στη Β΄Καθολική Επιστολή του), τότε πράγματι ο Ιησούς Χριστός υπήρξε( και υπάρχει) ως ιστορικό πρόσωπο( "εν σαρκί").

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:31, 27-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
"Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;"
Αν υπάρχει πράγματι "πνεύμα Αντιχρίστου"( όπως γράφει και ο Ιωάννης στη Β΄Καθολική Επιστολή του), τότε πράγματι ο Ιησούς Χριστός υπήρξε( και υπάρχει) ως ιστορικό πρόσωπο( "εν σαρκί").
Σύμφωνα με τη θρησκεία των ορθόδοξων και ο Αντίχριστος είναι συγκεκριμένο πρόσωπο, όχι πνεύμα. Τον κατονόμασε μάλιστα ο Ούγκο Τσάβες σε λόγο του στον ΟΗΕ . ''Εδώ ήρθε και μίλησε πριν από λίγο ο Αντίχριστος, mr.Bush you are a donkey, you are danger (Mίστερ Ντάνγκερ σύμφωνα με προφορά Τσάβες).Τί σκηνή κι αυτή...Αντίχριστοι υπήρξαν πολλοί, Bush όμως ένας και ανεπανάληπτος, απευθείας συνομιλία με τον έξω από δω με μειωμένο πάγιο. 'Εχει πλάκα το όνομά του, που βγάζει 666 και με τα τρία αριθμολογικά συστήματα. Γουστάρω...τον έχουμε στο χέρι.

G.W.Bush - ο νέος Τουρκουεμάδα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 27-10-07 στις 12:46.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 18:28, 27-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
'Εχει πλάκα το όνομά του, που βγάζει 666 και με τα τρία αριθμολογικά συστήματα. Γουστάρω...τον έχουμε στο χέρι.

G.W.Bush - ο νέος Τουρκουεμάδα
Ενδιαφέρον! Μπορείς να το κάνεις πιο "λιανό"; Σε "πληζάρω"!
φιλικά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 10-11-07 στις 13:06.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους