Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 07:58, 12-09-08:

Το οτι η ιστορια διασκευάστηκε καταλλήλως, δεν υπάρχει η παραμικρη αμφιβολία. Οτι δεν υπήρξε ποτέ δεν το πιστεύει σχεδόν κανείς (εκτός απο τη Μισέλ ίσως )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 10:56, 12-09-08:

Michelle,

αγνοείς μια σημαντική λεπτομέρεια στην όλη συζήτηση. Εγώ πιστεύω στο Χριστό. Τον έχω γευθεί αμέτρητες φορές μέσα στη ζωή μου. Έχω βιώσει καταστάσεις που μου "απέδειξαν" το οτι ειναι ζωντανός και με αγαπά πάμπολλες φορές. Η διαφορά, εμού (του Θεϊστή - όπως το είπες) με του Αθεϊστή (που εγώ ουδέποτε χρησιμοποίησα στον παρόντα διάλογο τέτοια έκφραση) είναι οτι εγώ δεν προσπάθησα με εμμονή να σου αποδειξώ οτι ο Χριστός υπάρχει, απλά έκανα μια πρόταση η οποία στηρίχθηκε στο σεβασμό μου πως εσύ και αρκετοί άλλοι δεν πιστεύουν στο Χριστό.

Αντίθετα,

οι Αθεϊστές (δικός σου ο όρος, έτσι?) προσπαθούν επιμόνως να αποδείξουν πως δεν υπάρχει ο Χριστός. Βέβαια, ανταπαντώντας εγώ σε εδάφια που χρησιμοποιήθηκαν προσπάθησα να εξηγήσω την έννοια τους. Δεν προσάπθησα με το ζόρυ να αποδείξω την εγκυρότητα τους...

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να ενοχλεί αν οι 9 / 10 πιστεύουν στο Χριστό? Που στην πραγματικότητα είναι πολύ-πολύ λιγότεροι. Οι περισσότεροι απλά έχουν ενταχθεί από παιδιά σε κάποια θρησκεία και απλά την περιφέρουνε ως ένδυμα στη ζωή τους, όποτε βοελεύει.

Τι σε πειράζει αν αυτοί πιστεύουν στο Χριστό? Κι είσαι τόσο σίγουρη οτι εσύ βλέπεις και θέλεις να ανοίξεις και τα μάτια των άλλων? Μπορείς να μου φέρεις αποδείξεις οτι ΔΕΝ υπάρχει ο Χριστός? Ούτε εγώ μπορώ να σου φέρω αποδείξεις οτι ΥΠΑΡΧΕΙ. Επομένως, όπως εγώ δε προσπαθω να σου ανοίξω τα μάτια και σου κάνω μια πρόταση για να διαπιστώσεις ή οχι κάτι κάνε κ εσύ μια πρόταση. Γιατί η εμμονή να μου ανοίξεις τα μάτια?

Μήπως θα σε βόλευε να μην υπάρχει ο Χριστός και προσπαθείς πρώτα-πρώτα να αποδείξεις στον ίδιο σου τον Εαυτό οτι δεν υπάρχει?

Ρώτα όσους ψυχολόγους θέλεις στην πλειονότητα των περιπτώσεων ανθρώπουν που προσπαθούν απεγνωσμένα να αποδείξουν κάτι, το κάνουν κυριώς για τον εαυτό τους πρώτα.

41. Και γιατί βλέπεις το ξυλαράκι, που είναι στο μάτι τού αδελφού σου, το δοκάρι, όμως, στο ίδιο σου το μάτι δεν το παρατηρείς;
42. Ή, πώς μπορείς να λες στον αδελφό σου: Αδελφέ, άφησε να βγάλω το ξυλαράκι, που είναι στο μάτι σου, ενώ εσύ δεν βλέπεις το δοκάρι, που είναι στο δικό σου μάτι; Υποκριτή, βγάλε πρώτα το δοκάρι από το δικό σου μάτι, και τότε θα δεις καθαρά για να βγάλεις το ξυλαράκι που είναι στο μάτι τού αδελφού σου. [Λουκάς 6:41]
19. Επειδή, ό,τι μπορεί να γίνει γνωστό για τον Θεό, είναι φανερό μέσα τους· για τον λόγο ότι, ο Θεός το φανέρωσε σ' αυτούς.
20. Δεδομένου ότι, τα αόρατα αυτού βλέπονται φανερά από την εποχή τής κτίσης τού κόσμου, καθώς νοούνται διαμέσου των δημιουργημάτων του, και η αιώνια δύναμή του και η θεότητα, ώστε αυτοί να είναι αναπολόγητοι.
21. Επειδή, ενώ γνώρισαν τον Θεό, δεν τον δόξασαν ως Θεό, ούτε τον ευχαρίστησαν· αλλά, μέσα στους μάταιους συλλογισμούς τους, αναζήτησαν μάταια πράγματα, και σκοτίστηκε η ασύνετη καρδιά τους.
22. Ενώ έλεγαν ότι είναι σοφοί, έγιναν μωροί.
23. Και άλλαξαν τη δόξα τού άφθαρτου Θεού σε ομοίωμα εικόνας φθαρτού ανθρώπου, και πουλιών και τετράποδων και ερπετών. [Ρωμαίους 1:20]

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:41, 12-09-08:

Buggs δεν είναι μόνο η Μισέλ... Δες το ντοκυμαντέρ Zeitgeist και θα δεις ότι υπάρχουν λογικά επιχειρήματα περί της ανυπαρξίας του (ενώ αντιθέτως, τα επιχειρήματα υπέρ της ύπαρξης του μόνο στη λογική δεν στηρίζονται...)

Αλέξανδρε, καταρχάς, τις λέξεις "άθεος" και "θεϊστής" τις διαθέτει η ελληνική γλώσσα για να χρησιμοποιούνται, δεν αποτελούν δική μου επινόηση. Επίσης, δεν αναφέρθηκα πουθενά σε "αθεϊστές", παρά μόνο σε θεϊστές.
Κατά δεύτερον, που ακριβώς είδες την υποτιθέμενη μανία μου να αποδείξω ότι δεν υπάρχει; Έχω παραιτηθεί από την προσπάθεια αυτή χρόνια τώρα, μιας και οι θεϊστές δεν πρόκειται να αλλάξουν γνώμη με τίποτα, όσα λογικά επιχειρήματα κι αν τους φέρεις. Απλά δεν πιστεύουν στη λογική, οπότε δεν υπάρχει σημείο συννενοήσης. Τουλάχιστον οι άθεοι, αν δουν τον θεό μπροστά τους, θα πιστέψουν, ενώ οι θεϊστές δεν αλλάζουν άποψη με τίποτα, πράγμα που ίσως αποδεικνύει και το αναληθές των λεγομένων τους (οποιαδήποτε πρόταση δεν είναι διαψεύσιμη δεν είναι επιστημονική, και προσωπικά πιστεύω μόνο στην Επιστήμη). Μήπως εσένα σε βολεύει να πιστεύεις ότι όσοι διαφωνούν μαζί σου είναι obsessive άτομα, ώστε να αγνοείς τις απόψεις τους;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 12:14, 12-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Buggs δεν είναι μόνο η Μισέλ... Δες το ντοκυμαντέρ Zeitgeist και θα δεις ότι υπάρχουν λογικά επιχειρήματα περί της ανυπαρξίας του (ενώ αντιθέτως, τα επιχειρήματα υπέρ της ύπαρξης του μόνο στη λογική δεν στηρίζονται...)
Το ντοκυμανταίρ αυτό λέει κάτι που είναι απόλυτα λογικό. Οτι οι άνθρωποι ανέκαθεν έφτιαχναν τους μυθους τους πανω στους φυσικούς νόμους. Οι εποχές, ο θάνατος η ανάσταση, ο κύκλος του ήλιου,οι δώδεκα μήνες κλπ. Αυτό που εγώ λέω και δεν το λέει το Zeitgeist είναι το επόμενο βήμα σκέφης, ότι η συγκεκριμένη ιστορία, του Χριστού, δεν φαίνεται απλά σαν μια παραλλαγή του παλαι ποτέ μύθου. Εχουν εμπλακεί προσωποποιημένες έννοιες, που δεν έχοιυν σχέση με τον κύκλο της ζωής στον οποίο, με τον ένα ή το άλλο τρόπο ολες οι θρησκείες αναφέρονται, όπως πολύ σωστα επισημαίνει το Zeitgeist. Γιατί ο Χριστός θα μπορούσε να είναι ο κάθε ένας απο εμάς που θα αποφάσιζε να ζήσει τίμια, με πραότητα, ταπεινοφροσύνη, αγάπη για τους άλλους και με ειρηνική διάθεση.

Η ιστορία τώρα, όπως γράφτηκε, και όπως διαδοθηκε ότι συνέβη, είναι μια μετατροπή, της φιλοσοφικής θεωρίας που εν ζωή, τότε, ο κάθε ένας θα μπορουσε να έχει υποστηρίξει. Φυσικά αποτελώντας εξαίρεση, το ίδιο όπως και σήμερα, ενας άνθρωπος που θα επέμενε να ζήσει έτσι,θα αποτελούσε εξαίρεση. Τίποτα το θεικό δηλαδή ίσως, όμως σίγουρα μια μοναδική και αξιοθαύμαστη στάση ζωής. Επίσης, μια στάση ζωής που, αδιαφιλονίκητα, αν την ακολουθούσαμε όλοι, θα σωνόμασταν όλοι. Αυτή μαλιστα ίσως είναι η ανάσταση, και το μύνημα της αιώνιας βασιλείας. Το πέρασμα, από την παλαι ποτέ κουλτούρα, σε μία καινούργια.

Αυτά δεν είναι θεικά, θα μπορούσαν κάλιστα να έχουν συμβεί αφού και σήμερα, οποιοισδήποτε πάλι μπορεί να τα κάνει. Και θα είναι το ίδιο αξιοθαύμαστα, χρησιμα και συγκλονιστικά.

Γιατί όμως η ιστορία περιεπλάκη, γέμισε ατοπήματα, και αμφισβητούμενα σημεία. Ο Θεός, τ πενήντα χιλιάδες ψωμιά και ψάρια, η ανάσταση νεκρών, walk up my swimming pool οπως λέει και ο Ηρώδης στην γνωστή όπερα; Μα γιατί ακριβώς η εξουσία δεν θέλει τους ανθρώπους καλούς. Οι καλοί άνθρωποι δεν εκπορνεύονται, ούτε εξαγοράζονται, και η εξουσία έτσι κάνει τις δουλειές της. Ο Μπους και ο Χίτλερ δεν σκότωσαν αυτοί κανέναν, σκοτωναν αυτοί που πληρώνονταν απο αυτούς. Που ήταν χιλιάδες περισσότεροι....

Επρεπε λοιπόν να υπάρξει μια πανίσχυρη δικαιολογία, ενα πανίσχυρο διαχρονικο κίνητρο για όλους αυτούς τους ψεύτες, κλέφτες,υποκριτές και δολοφόνους. Και ποιο ειναι αυτό; Ο σταυρός ! Απο τη μια δηλαδή τα λεφτά και η κοινωνική καταξίωση που σου προσφέρονται για να προδώσεις ιδανικά αξίες ανθρώπους τα πάντα, απο την άλλη η απειλή, ότι αν δεν εξαγοραστείς, εκεί θα καταλήξεις. Μάλιστα μια τρομερή απειλή που είναι πολύ δυσκολο να την αμφισβητήσεις. Αφού αυτοί που την εκτοξεύουν , σύμφωνα με το μύθο τους τουλαχιστον, κατάφεραν να σταυρώσουν τον ίδιο το Θεό.

Ε λοιπόν αυτό είναι το μεγαλύτερο παραμύθι του κόσμου. Εγώ δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω με βεβαιότητα άν ο Θεός (και κατα συνέπεια ο Θεικός Χριστός, όχι ο ανθρώπινος) υπάρχει. Ομως για ενα είμαι απόλυτα σίγουρος. Αν υπάρχει το παντοδύναμο Ον, δεν υπάρχει περίπτωση όχι τότε, αλλα ποτέ, οι γραμματείς και φαρισαίοι να κατάφερναν να του κάνουν οτιδήποτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιφικράτης (Ιφικράτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιφικράτης
Ο Ιφικράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Ιφικράτης έγραψε στις 12:29, 12-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Michelle,

αγνοείς μια σημαντική λεπτομέρεια στην όλη συζήτηση. Εγώ πιστεύω στο Χριστό. Τον έχω γευθεί αμέτρητες φορές μέσα στη ζωή μου. Έχω βιώσει καταστάσεις που μου "απέδειξαν" το οτι ειναι ζωντανός και με αγαπά πάμπολλες φορές. Η διαφορά, εμού (του Θεϊστή - όπως το είπες) με του Αθεϊστή (που εγώ ουδέποτε χρησιμοποίησα στον παρόντα διάλογο τέτοια έκφραση) είναι οτι εγώ δεν προσπάθησα με εμμονή να σου αποδειξώ οτι ο Χριστός υπάρχει, απλά έκανα μια πρόταση η οποία στηρίχθηκε στο σεβασμό μου πως εσύ και αρκετοί άλλοι δεν πιστεύουν στο Χριστό.

...................

Ρώτα όσους ψυχολόγους θέλεις στην πλειονότητα των περιπτώσεων ανθρώπουν που προσπαθούν απεγνωσμένα να αποδείξουν κάτι, το κάνουν κυριώς για τον εαυτό τους πρώτα.
Η τέλεια περίπτωση της αυθυποβολής!!!

Ότι κι αν ποτε κάνεις στη ζωή σου, ότι κι αν ποτέ προσπαθήσεις να αποδείξεις δε θα μπορέσεις ποτέ να βγάλεις την έντονη επιθυμία της ψυχής σου να βρει και να γευθεί Αυτόν, τον Δημιουργό της.
Εμένα η ψυχή μου είναι συνδεδεμένη με το αιώνιο πνεύμα της Ελλάδας.
Δεν έχει καμία απολύτως ανάγκη να συνδεθεί με επινοήματα και φαντασιοπληξίες!!!

Το ερώτημα δεν είναι αν ο Ιησούς ήταν θεάνθρωπος, είναι αν υπήρξε ή όχι.
Είναι φυσικό όταν ομιλούμε περί ενός τέτοιου προσώπου, που θεωρείται ως η κεφαλή μιας θρησκείας, να μην μπορούμε και να μην εξετάζουμε το εάν όντως μπορεί υπό τις προϋποθέσεις που αφηγείται η Βίβλος, να ήταν ένα τέτοιο πρόσωπο θεός, και εν προκειμένω ο Ιησούς;
Αφού διαχωρίζεται έτσι, το αρχικό ερώτημα, θα κάνω εγώ την αρχή και θα θέσω ευθέως την ερώτηση:
Ήταν ο Ιησούς θεός;
Δεσμεύομαι για τη συνέχεια ώστε να δοθούν οι κατάλληλες απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα.

Παράθεση

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 12:51, 12-09-08:

Τουλάχιστον οι άθεοι, αν δουν τον θεό μπροστά τους, θα πιστέψουν
Πώς ακριβώς το φαντάζεσαι αυτό;

Δεν παίζει, Μισέλ... Για πολλούς (όχι δυσκολονόητους) λόγους... Λίγο-πολύ είναι η ιδέα πως ό,τι βλέπεις το ανάγεις σε χωρο-χρονικούς όρους, γιατί έτσι έχεις μάθει (σαν άνθρωπος) να αποκωδικοποιείς τις αισθήσεις σου. Οπότε, για ο,τιδήποτε δεις θα ξεσκιστείς να το λογικοποιήσεις, ειδικά αν για κάτι τέτοιο έχεις προδιάθεση. Αυτό το "κάτι" που θα δεις, θα έχει χρώμα, σχήμα, μέγεθος κλπ. Οπότε γιατί να μην είναι "της φαντασίας σου" ή "ιδέα σου" ή "έχω πιει πολύ σήμερα" ή "Γιάννη εσύ είσαι; Έλα, άσε τα αστεία" ...

Γενικά πάντως βλέπω ότι οι "άθεοι" όταν λένε "θεός" (τουλάχιστον σε "επιχειρήματα άρνησης") τον φαντάζονται ακριβώς σαν το θεό των χριστιανών (της βίβλου), ενώ οι "θεϊστές" πιο χύμα (σαν έννοια). Κρατάω πισινές αλλά για κει το cut...

Προσπαθώ να ξεχωρίζω (στη σκέψη μου, βασικά) το αν οι παπάδες είναι π$#&* από την όποια αλήθεια της θρησκείας από την οποία βγάζουν το παντεσπάνι

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 12:55, 12-09-08:

Michelle,

δεν ισχυρίστηκα ότι επινόησες τις λέξεις αυτές, αλλά οτί εσύ της χρισημοποιείς. Εγώ προσωπικά δεν ταμπελώνω κανένα άνθρωπο ως "Θεϊστή" ή ως "Αθεϊστή" γιατί δε μαρέσει να το κάνω αυτό.

Επίσης στο περί μανίας να αποδείξεις αναφερόμουν σε τρίτο πλυθηντικό, όχι συγκεκριμένα εσένα. Όυτε που έχω διαβάσει αναλυτικά τα γραφόμενα σου στο συγκεκριμένο τόπικ, πως θα μπορούσα να μιλώ για σένα? Το εσύ είχε την έννοια - εσύ που δεν πιστεύεις στο Χριστό.

Ακόμα, συνέχιζεις το ίδιο λάθος να ταμπελώνεις ανθρώπους και προσωπικότητες. Και μεις που πιστεύουμε στο Χριστό, έχουμε λογική και αποδεχόμαστε την επιστημή. Μην ξεχνάς μόνο ότι οι μεγαλύτεροι επιστήμονες πιστευαν στο Θεό. Η λογική και ο Θεός δεν αλληλοαναιρούνται. Η λογική χρησιμοποίται για να μας εξυπηρετεί στις ανθρώπινες μας δραστηριότητες και η πίστη στο Θεό για να μας βοηθά εκεί που η λογική δε μπορεί να κάνει τίποτα.

Τέλος θέλω να σου διευκρινίσω πως:

ΕΙΝΑΙ δε η πίστη, πεποίθηση γι' αυτά που ελπίζονται, βεβαίωση για πράγματα που δεν βλέπονται.

[Εβραίους 11:1]
Αυτό οσον αφορά το επιχείρημα σου οτι οι "Αθεϊστές" αν δουν το θεό θα πιστέψουν. Πρέπει να γνωρίζεις οτι αυτό που βλέπει κανείς δεν είναι πίστη, είναι αποδοχή της πραγματικότητας, δε μπορεί να κάνει και αλλιώς.

Κ επίσης:

27. Είπε δέ· παρακαλώ σε λοιπόν, πάτερ, να πέμψης αυτόν εις τον οίκον του πατρός μου·
28. διότι έχω πέντε αδελφούς· διά να μαρτυρήση εις αυτούς, ώστε να μη έλθωσι και αυτοί εις τον τόπον τούτον της βασάνου.
29. Λέγει προς αυτόν ο Αβραάμ, Έχουσι τον Μωϋσήν και τους προφήτας· ας ακούσωσιν αυτούς.
30. Ο δε είπεν· Ουχί, πάτερ Αβραάμ, αλλ' εάν τις από νεκρών υπάγη προς αυτούς, θέλουσι μετανοήσει.
31. Είπε δε προς αυτόν· Εάν τον Μωϋσήν και τους προφήτας δεν ακούωσιν, ουδέ εάν τις αναστηθή εκ νεκρών θέλουσι πεισθή.

[Λουκάς 16]
Πίστεψε με, κανείς δε θα πιστέψει στο Θεό επειδή θα τον δει.

Και τελευταίο, δεν πιστεύω πως όσοι διαφωνούν μαζί μου είναι μανιακοί. Αλλά όσοι μανιωδώς ασχολούνται με κάτι που θεωρούν ανύπαρκτο, ε τότε σίγουρα κάτι κρύβεται από πίσω. Δεν ισχυρίστηκα ότι κάποιος είναι γενικώς μανιακός άνθρωπος αλλά οτι με εμμονή προσπαθεί να αποδείξει κάτι. Έχει διαφορά και κακώς βάζεις λόγια στο στόμα μου. Καλό είναι να προσέχουμε αυτά που διαβάζουμε.

Παράθεση

Ιφικράτης (Ιφικράτης)

Νεοφερμένος

Ο Ιφικράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Ιφικράτης έγραψε στις 13:19, 12-09-08:

Θεός δεν είναι εκείνος που δεν φαίνεται και βρίσκεται μονίμως υπό αμφισβήτηση.
Και ερωτώ:
Τί σόι θεός είναι ο Ιησούς που αφήνει έτσι να τον αμφισβητούν δίχως να τους τιμωρεί παραδειγματικά;
Συνεπώς, θεός είναι μόνον εκείνος όπου η παρουσία του γίνεται πάντοτε αντιληπτή, σε όλη τη διάρκεια του χρόνου και του 24ώρου καθώς και τα έργα του και οι πράξεις του γίνονται και αυτά αντιληπτά απ' τους ανθρώπους και δεν αμφισβητούνται απ' τους ανθρώπους.

Π.χ. Ο ήλιος, που ίσταται αιωνίως και διατηρεί τη ζωή στη γη (Γαία) με τη θερμότητα (θαλπορή)
που εκπέμπει κλπ. που είναι γνωστά απ' την επιστήμη.
Παραδείγματα χιλιάδες.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 13:57, 12-09-08:

... ότι υπάρχουν λογικά επιχειρήματα περί της ανυπαρξίας του (ενώ αντιθέτως, τα επιχειρήματα υπέρ της ύπαρξης του μόνο στη λογική δεν στηρίζονται...)
Αν θέλουμε να είμαστε λογικοί δεν μπορούμε παρά να συζητήσουμε μόνο αν ο Χριστός είναι ιστορικό πρόσωπο, δηλαδή αν υπάρχουν ιστορικές πηγές για την ύπαρξη του. Την ίδια του την ύπαρξη δεν μπορούμε να την συζητήσουμε γιατί υπάρχουν χιλιάδες Γιάννηδες, Κώστηδες κλπ που δεν κατέγραψε την ύπαρξή τους η ιστορία.
Επίσης θα'θελα να πω ότι η ιστορία έχει την τάση να καταγράφει μεγάλες ήττες και μεγάλες νίκες και ο Χριστός δεν ήταν "μεγάλο" γεγονός στην εποχή του. Τα μικρά γεγονότα καταγράφονται λόγω των τυχαίων γούστων και προτιμήσεων κάποιων και από την τυχαία επίσης επιβίωση των κειμένων που αφορούν τα "μικρά".
Τώρα η μη ύπαρξη του Χριστού είναι μεγάλο πρόβλημα για τους χριστιανούς γιατί αλλοιώς δεν υπάρχει ενσάρκωση του Θεού και δεν υπάρχει "κοινωνία". Αλλά αυτό δεν γίνεται να αποδειχθεί οπότε δεν γεννάται τέτοιο θέμα.
Τώρα πάλι εγώ καταλαβαίνω τους αγνωστικιστές, σου λέει ούτε η ύπαρξη αλλά ούτε και η μη ύπαρξη αποδεικνύεται, άρα δεν ξέρω. Τους άθεους όμως τους θεωρώ επίσης "πιστούς" γιατί ακόμα και στην επιστήμη όταν βγαίνει μια θεωρία που δεν αντιβαίνει αυτά που ξέρουμε και τα εξηγεί με έναν τρόπο δεν αναιρείται από χέρι απλώς οι επιστήμονες ψάχνουν περαιτέρω αποδείξεις για να την αναιρέσουν ή να την δεχτούν (πχ αυτό που γίνεται τώρα στο CERN, δεν το'χει δει κανείς το μποζόνιο,...).
H πιθανότητα ύπαρξης ή μη ύπαρξης του Θεού δεν μπορεί να αποδειχτεί οπότε τι νόημα έχει να λέμε "υπάρχει" ή "δεν υπάρχει"? Η σωστή έκφραση είναι ΠΙΣΤΕΥΩ ότι "υπάρχει" ή "δεν υπάρχει".

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:05, 12-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ιφικράτης
Και ερωτώ:
Τί σόι θεός είναι ο Ιησούς που αφήνει έτσι να τον αμφισβητούν δίχως να τους τιμωρεί παραδειγματικά;

Τώρα ακόμα και από άποψη κοινωνική μας πήγες πολύ πίσω. Μην μεγαλώσεις έτσι τα παιδιά σου .... γιατί για κάποιο καιρό εσύ είσαι ο Θεός τους.............

Συνεπώς, θεός είναι μόνον εκείνος όπου η παρουσία του γίνεται πάντοτε αντιληπτή, σε όλη τη διάρκεια του χρόνου και του 24ώρου καθώς και τα έργα του και οι πράξεις του γίνονται και αυτά αντιληπτά απ' τους ανθρώπους και δεν αμφισβητούνται απ' τους ανθρώπους.

Π.χ. Ο ήλιος, που ίσταται αιωνίως και διατηρεί τη ζωή στη γη (Γαία) με τη θερμότητα (θαλπορή) που εκπέμπει κλπ. που είναι γνωστά απ' την επιστήμη.
Παραδείγματα χιλιάδες.
Τώρα σε έχασα. Εγώ αμφισβητώ τον ήλιο και τη γαία ως Θεούς αλλά δεν είδα να με τιμωρούν επιδεικτικά...... και παρακαλώ μην μου απαντήσεις για την κλιματική αλλαγή γιατί από αυτήν την άποψη σέβομαι και τον ήλιο και την γη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιφικράτης (Ιφικράτης)

Νεοφερμένος

O Ιφικράτης έγραψε στις 14:24, 12-09-08:

Αγαπητή @ lugar, ο χριστιανισμός δεν είναι αυτός που διατείνεται ότι κάποια μέρα θα επέλθει η τελική κρίση, η τιμωρία για τους αμαρτωλούς και λοιπά;

Ο θεός ο οποίος αληθινά υπάρχει, δεν τιμωρεί ποτέ με την ανθρώπινη έννοια,
δεν λειτουργεί εκδικητικά διότι δεν έχει τίποτα να κερδίσει.
Οι θεοί πάντα λειτουργούν με σκοπό την διατήρηση της εγκόσμιας ισορροπίας και της δικαιοσύνης, ικανοποιώντας τους αιώνιους φυσικούς νόμους.
Υπακούν σε αυτούς, εφόσον και αυτοί είναι εγκόσμιοι.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 14:36, 12-09-08:

Αγαπητή @ lugar, ο χριστιανισμός δεν είναι αυτός που διατείνεται ότι κάποια μέρα θα επέλθει η τελική κρίση, η τιμωρία για τους αμαρτωλούς και λοιπά;

Οι θεοί πάντα λειτουργούν με σκοπό την διατήρηση της εγκόσμιας ισορροπίας και της δικαιοσύνης, ικανοποιώντας τους αιώνιους φυσικούς νόμους.
Συγγνώμη αλλά εσύ το έθεσες έτσι:
Και ερωτώ:

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:48, 12-09-08:

Μην μπερδεύεις τις ανοησίες της Αποκάλυψης με το φιλοσοφικό νόημα του Χριστιανισμού.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:43, 14-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Μην μπερδεύεις τις ανοησίες της Αποκάλυψης με το φιλοσοφικό νόημα του Χριστιανισμού.
Κι όμως η Αποκάλυψη σε σχέση με άλλες "χριστιανικές" γραφές (πχ την Παλαιά Διαθήκη) είναι πολύ πιο εσωτερικό και φιλοσοφικό κείμενο απ'ότι φαντάζονται πολλοί, γι'αυτό άλλωστε και δεν διαβάζεται από τις ελληνορθόδοξες Εκκλησίες. Δεν την ψέλνουν. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει μια αντίληψη στην Εκκλησία της Ελλάδας να μην ακουμπάει το θέμα ποτέ. Αυτό θα το παρατηρήσεις ακόμα και σε τηλεοπτικές εκπομπές που κάτι άσχετοι θεολόγοι του κατεστημένου ακόμα και στις μέρες μας τρέμουν μήπως τους ξεφύγει λέξη για αυτό το κείμενο. Ποιός ξέρει για παράδειγμα ότι οι 144.000 ψυχές που θα σωθούν συμβολίζουν τον Λωτό με τα πέταλα στον Ινδουισμό ; Πόση τρομακτική δύναμη έχει ακόμα το σύμβολο της γυναίκας στεφανωμένης απ'τα 12 αστέρια, οι τόσοι απόκρυφοι αριθμοί και τα μυστικά κλειδιά ; Θα λεγα να μην είμαστε τόσο βιαστικοί να κρίνουμε αυτή τη γραφή. Για την μοιρολατρία και την τρομοκρατία του εκφοβισμού, ευθύνονται τα κατεστημένα της Εκκλησίας μας, όχι το κείμενο αυτό καθ'εαυτό. 'Oσο για το ότι η θεότητα δεν τιμωρεί, επέτρεψε μου να αμφιβάλλω. Είμαι της άποψης ότι η δικαιοσύνη υπό την έννοια της συμπαντικής νομοτέλειας είναι πολύ πιο ισχυρή κι απ'την αγάπη την οποία ως καραμέλα πιπιλάνε οι σύγχρονοι Χριστιανοί και που στην πράξη δεν την βιώνουν παρά μειοψηφικά. Εξάλλου γιατί να μην δούμε και την Δικαιοσύνη ως την ύψιστη εκδήλωση αγάπης όπως λες εξάλλου κι εσύ ; Ο εγωισμός μας εμποδίζει. Η αγάπη πούλησε και πουλάει τρελλά όπως και ο τρόμος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 14-09-08 στις 10:53.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:11, 14-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
H πιθανότητα ύπαρξης ή μη ύπαρξης του Θεού δεν μπορεί να αποδειχτεί οπότε τι νόημα έχει να λέμε "υπάρχει" ή "δεν υπάρχει"? Η σωστή έκφραση είναι ΠΙΣΤΕΥΩ ότι "υπάρχει" ή "δεν υπάρχει".
Ισως ακομη πιο σωστο ειναι να πουμε πως η βεβαιοτητα δε μπορει να αποδειχθει (ακομα). Για την πιθανοτητα, κατι παιζει.

ακόμα και αν δεν ήμουν 1000% σίγουρος πως ο Χριστός υπάρχει και είναι ζωντανός και με Αγαπάει με αγάπη αιώνια, πράγμα για το οποίο είμαι βεβαιωμένος, αυτή η ίδια σου η μανία να αποδείξεις πως ο χριστός δεν υπάρχει και πως είναι ένα ψέμα θα με έκανε να πιστεύσω σε Αυτόν!
Πολύ ριψοκίνδυνο το σκεπτικό σου Αλεξανδρε...Το αν καποιοι προσπαθουν (που απόσο γνωριζω οι αθεοι/αθειστες κλπ, κατα βαση δεν ειναι φανατικοι να περνανε τη μερα τους προσπαθοντας να ακυρωσουν το χριστο κλπ) να δειξουν οτι ο χριστός δεν ηταν θεος, δεν πρεπει κατα καμία εννοια να αποτελει λόγο να τον πιστευουμε ! Καταρχην δε ξερεις καν τους λογους που καποιοι θελουν να δειξουν οτι δεν ηταν θεος. Δε μπορεις να βγαλεις συμπερασματα χωρις να ξερεις τους λογους. Δευτερον, κατι που σχετιζεται με πιστη και με βιωματα, δεν θα πρεπε να επηρεαζεται κατα κανενα τροπο, απο τις γνωμες των αλλων. Τελος, να μην ξεχναμε οτι στη ζωη, κατα καιρους (συνεχως), διαφοροι ανθρωποι προσπαθουν να μας αποδειξουν και να μας πεισουν για κατι, απο καθαρό συμφερον. Δεν ειναι συνετό να πιστευουμε εμεις το αντιθετο, μονο και μονο απο αντιδραση ή καχυποψία. ΄Η εχεις ζησει κατι και πιστευεις, ή το ψαχνεις απο ολες τις μεριες και δεν εχεις καταληξει.

Αν δεν υπήρχε, πιστεύεις στ αλήθεια οτι θα ασχολιόσουν με Αυτόν? Κι αν κατα βάθος η ίδια σου η ψυχή & το Πνεύμα δεν ενιωθαν την ανάγκη να ενωθούν με Αυτόν από τον οποίον δημιουργήθηκαν πιστεύεις οτι θα προσπαθούσες τόσο επίμονα να αποδείξεις πως ο Θεός δεν υπάρχει? Σε διαβεβαιώ πως όχι.
Αν η ψυχη και το πνευμα μας νιωθουν την αναγκη να ενωθουν με το θεο, για ποιο ακριβώς λόγο να καταβαλλουν τοση αντισταση τοσοι ανθρωποι ; Και αν ο δημιουργός δεν ηθελε να αμφιβαλλουμε, να αμφισβητουμε, και να εξερευνουμε με οπλο τη λογική και την περιεργεια, δε νομιζεις οτι δε θα ειχε εμφυσησει μεσα μας τοσο εντονες αυτες τις ορμες ;

Όταν ασχολούμαστε με κάποιον έντονα, ακόμα κι αν η ενασχόληση μας είναι αρνητική, σημαίνει οτι ενδιαφερόμαστε γι αυτόν.
Κοιτα, πολλοι ασχολουνται αρνητικά με καποια ατομα (πχ πολιτικους), δε σημαινει οτι στην ουσια θελουμε να γινουμε φιλαρακια μαζι τους

Υπαρχει τυχη για καποιον που πιστευει τοσο εντονα στο θεο και εχει πειστει απο βιωματα οτι ο χριστος ηταν θεος κλπ ;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 17:20, 14-09-08:

Αγαπητή Lorien,

το πιστεύω σε κάποιον από τον παραδέχομαι την υπόσταση του είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Στο σκεπτικό που εσύ λές επικύνδυνο λέω πως ακόμα κι αν δεν παραδεχόμουν την ύπαρξη του Χριστού (ως πρόσωπο ή οντότητα αν θέλεις) θα με έκανε να πιστεύσω (οτι υπάρχει ή υπήρξε) η ίδια η προσπάθεια κάποιου να μου αποδείξει το αντίθετο. Φυσικά, το να πιστεύω στον Χριστό (ως Θεό μου), έχεις δίκιο, δεν επηρεάζεται από τη γνώμη άλλων.

...Και αν ο δημιουργός δεν ηθελε να αμφιβαλλουμε, να αμφισβητουμε, και να εξερευνουμε με οπλο τη λογική και την περιεργεια, δε νομιζεις οτι δε θα ειχε εμφυσησει μεσα μας τοσο εντονες αυτες τις ορμες;
Αυτό δεν αναιρεί πως η ψυχή μας χρειάζεται το Θεό για να είνα ευτυχισμένη και πως τον αναζητά. Μην ξεχνάς πως ο άνθρωπος αποτελείται και από ύλη. Αυτή η ύλη θέλει τα δικά της, τα γήινα, αυτά που βλέπει, αυτά που πιάνει, αυτά που μπορεί να νοήσει και προσπαθεί να στρέψει όλη μας την προσοχή σ αυτά. Αντίθετα η ψυχή μας αναζητά τα αιώνια, αυτά που δεν βλέπονται με τα μάτια και δεν αγγίζονται με τα χέρια:

Το σώμα ενδιαφέρεται για το νερό, την τροφή, το ένδυμα τη στέγη. Η ψυχή μας όμως τρέφεται με άλλα, με την αγάπη, την φροντίδα, την ανάγκη να αγαπηθεί και να αγαπήσει, να ζήσει αιώνια, να ευτυχίσει. Άρα οι ορμές που μου λες υπάρχουν μέσα μας εκφύσεως και ο Θεός μας έχει χαρίσει την ελευθερία μας. Έτσι μας αφήνει να ερευνήσουμε και να αφοσιωθούμε σ αυτό που εμείς θεωρούμε σημαντικότερο, ειδάλλως θα είχε εμφανιστεί και θα μας έκανε όλου να τον παραδεχτούμε θελωντας και μη, έχει τη δύναμη αλλά δε το θέλει. Έχει τους Αγγέλους να τον υπηρετούνε. Εμάς μας έπλασε κατ εικόνα και ομοίωση. Δημιουργικούς και ελεύθερους να επιλέξουμε.

Κοιτα, πολλοι ασχολουνται αρνητικά με καποια ατομα (πχ πολιτικους), δε σημαινει οτι στην ουσια θελουμε να γινουμε φιλαρακια μαζι τους
Ε, όχι βέβαια. Αλλά τουλάχιστον για να ασχολούμαστε θεωρούμε πως έχουν φυσική υπόσταση, αυτό είναι το θέμα μας. Δεν είδα κανέναν να ασχολείται με ανύπαρκτες οντότητες... Εντάξει είναι ο Λιακόπουλος που το κάνει... Επαναλαμβάνω γιατί πολλές φορά παρεξηγούμε τα γραφόμενα: Άλλο το να πιστεύω (=παραδέχομαι) στην ύπαρξη κάποιου (=οντότητα, υπόσταση) και άλλο να τον πιστεύω (=ως θεό μου, να τον εμπιστεύομαι, να είναι μέρος της ζωής μου).

Στην παρούσα συζήτηση, το θέμα μας, απ όσο κατάλαβα, αλλιώς διορθώστε με είναι αν ο Χριστός υπήρξε, υπάρχει κτλ. Όχι αν τον πιστεύουμε, αν είναι ο Θεός μας.

Πάνω λοιπόν σε αυτό είπα κ εγώ διαβάστε το Ευαγγέλιο, ψάξτε, ερευνήστε, ζητήστε από το Θεό να σας φανερώσει, αν δεν υπάρχει έχετε μια επιτυχημένη έρευνα με αρνητικό αποτέλεσμα αλλιώς με θετικό. Εμένα μη με πιστεύετε, αγνοήστε με, γράψτε με... αλλά ΨΑΞΤΕ! Η πίστη μου είναι προσωπικό θέμα, δε σχετίζεται με την δική σας παραδοχή περί ύπαρξης ή όχι του Χριστού.

Το καλή τύχη είναι απλώς μια έκφραση Lorien μην τα παίρνουμε κι όλα τοις μετρητοίς...

Ο Κύριος ζεί, ζήτησε τον να έρθει στη ζωή σου. Διάβασε το Ευαγγέλιο. Τον έχω γευθεί, είναι αληθινός. Μας αγαπά, όλους!

Επειδή, δεν ντρέπομαι, βέβαια, το ευαγγέλιο του Χριστού· για τον λόγο ότι, είναι δύναμη Θεού προς σωτηρία σε κάθε έναν που πιστεύει, και στον Ιουδαίο, πρώτα, και στον Έλληνα· [Ρωμαίους 1:16]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ale3andros : 14-09-08 στις 17:36.
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:06, 14-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Κι όμως η Αποκάλυψη σε σχέση με άλλες "χριστιανικές" γραφές (πχ την Παλαιά Διαθήκη) είναι πολύ πιο εσωτερικό και φιλοσοφικό κείμενο απ'ότι φαντάζονται πολλοί, γι'αυτό άλλωστε και δεν διαβάζεται από τις ελληνορθόδοξες Εκκλησίες. Δεν την ψέλνουν. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει μια αντίληψη στην Εκκλησία της Ελλάδας να μην ακουμπάει το θέμα ποτέ. Αυτό θα το παρατηρήσεις ακόμα και σε τηλεοπτικές εκπομπές που κάτι άσχετοι θεολόγοι του κατεστημένου ακόμα και στις μέρες μας τρέμουν μήπως τους ξεφύγει λέξη για αυτό το κείμενο. Ποιός ξέρει για παράδειγμα ότι οι 144.000 ψυχές που θα σωθούν συμβολίζουν τον Λωτό με τα πέταλα στον Ινδουισμό ; Πόση τρομακτική δύναμη έχει ακόμα το σύμβολο της γυναίκας στεφανωμένης απ'τα 12 αστέρια, οι τόσοι απόκρυφοι αριθμοί και τα μυστικά κλειδιά ; Θα λεγα να μην είμαστε τόσο βιαστικοί να κρίνουμε αυτή τη γραφή. Για την μοιρολατρία και την τρομοκρατία του εκφοβισμού, ευθύνονται τα κατεστημένα της Εκκλησίας μας, όχι το κείμενο αυτό καθ'εαυτό. 'Oσο για το ότι η θεότητα δεν τιμωρεί, επέτρεψε μου να αμφιβάλλω. Είμαι της άποψης ότι η δικαιοσύνη υπό την έννοια της συμπαντικής νομοτέλειας είναι πολύ πιο ισχυρή κι απ'την αγάπη την οποία ως καραμέλα πιπιλάνε οι σύγχρονοι Χριστιανοί και που στην πράξη δεν την βιώνουν παρά μειοψηφικά. Εξάλλου γιατί να μην δούμε και την Δικαιοσύνη ως την ύψιστη εκδήλωση αγάπης όπως λες εξάλλου κι εσύ ; Ο εγωισμός μας εμποδίζει. Η αγάπη πούλησε και πουλάει τρελλά όπως και ο τρόμος.
Πρώτα από όλα δεν θεωρώ άμεσα χριστιανική την Παλαιά διαθήκη αλλά περισσότερο ιουδαϊκή και ως εκ τούτου απλώς βάση για την δημιουργία της ιουδαιοχριστιανικής κληρονομιάς. Έπειτα (και αυτό είναι καθαρά πρωτόλεια προσωπική σκέψη από το λίγο που την έχω διαβάσει και τα ακόμα λιγότερα από αυτά που έχω ακούσει) την θεωρώ ένα άκρως εξτρεμιστικό κείμενο το οποίο προτάσσει την εκδικητικότητα του θείου απέναντι στον άνθρωπο και τον αναγκαίο κομφορμισμό του ατόμου στο σιδερένιο θεϊκό νόμο γιατί αλλιώς θα υποφέρει μαρτυρικά βασανιστήρια και φρικτό τέλος. Οι σκηνές της Αποκάλυψης μπορεί να έχουν συμβολισμούς όπως σωστά αναφέρεις (αν και δεν τους είχα σκεφτεί) αλλά εμπεριέχουν και αποτροπιαστικές εικόνες. Άποψη μου (και όχι μόνο δικιά μου, για την ακρίβεια την έχω κλέψει ) είναι ότι οι βιαιότητες των εκκλησιών και των χριστιανών έχουν ως μια πηγή τον Αποκαλυπτικό Λόγο ο οποίος δεν νομίζω να έχει σχέση με την μη χρήση βίας. Για την ακρίβεια είναι η αιτία του θρησκευτικού εξτρεμισμού. Και για να διαφωνήσω πλήρως πιστεύω ότι φταίει το κείμενο αυτό καθαυτό και όχι τυχόν λάθος ερμηνεία της εκκλησίας. Η Δικαιοσύνη πάλι στην Αποκάλυψη δεν είναι αγάπη αλλά απρόσωπη τιμωρία...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 21:43, 14-09-08:

Πάντως εμείς οι άνθρωποι έχουμε μια τάση να επιλέγουμε ότι μας συμφέρει από τη Αγ. Γραφή!

Οταν κάποιος αδικεί, σκοτώνει, βιάζει, ληστεύει, εξοντώνει ευχαριστούμαστε να τον βλέπουμε να πληρώνει όσο ποιο σκληρά γίνεται για τις πράξεις του, και ιδίως όταν τα θύματα είναι αγαπημένα μας πρόσωπα. Όταν αυτό το κάνουν οι άνθρωποι τότε το θεωρούμε δικαιοσύνη, αν το κάνει ο Θεός τότε είναι σκληρότητα και αδικία...

Όταν τα παιδιά στην Αφρική πεθαίνουν φταίει ο άδικος θεός (όχι η ιμπεριαλιστική πολιτική των ευρωπαίων-αμερικάνων...) όταν κάποιος γιατρεύεται από ανίατη ασθένεια, όταν ένας ναρκομανής ελευθερώνεται από το πάθος του κτλ τότε ευθύνεται η αυθυποβολή...

32. Είναι όμοιοι με παιδιά, που κάθονται στην αγορά και φωνάζουν αναμεταξύ τους, και λένε: Σας παίξαμε φλογέρα, και δεν χορέψατε· σας μοιρολογήσαμε, και δεν κλάψατε.
33. Επειδή, ήρθε ο Ιωάννης ο Βαπτιστής μήτε τρώγοντας ψωμί μήτε πίνοντας κρασί, και λέτε: Έχει δαιμόνιο.
34. Ήρθε ο Υιός τού ανθρώπου τρώγοντας και πίνοντας, και λέτε: Δέστε, ένας άνθρωπος φαγάς και κρασοπότης, φίλος τελωνών και αμαρτωλών. [Λουκάς 7]
Με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι... Αφήνει ο θεός την αδικία να υπάρχει, τότε γίνεται σύμμαχος της, ενεργεί για να την απομακρύνει τότε είναι άδικος τιμωρός...Φευ!

24. Τους παρέθεσε μια άλλη παραβολή, λέγοντας: Η βασιλεία των ουρανών ομοιώθηκε με έναν άνθρωπο, που έσπειρε στο χωράφι του καλόν σπόρο·
25. αλλά, ενώ οι άνθρωποι κοιμόνταν, ήρθε ο εχθρός του, και έσπειρε ζιζάνια ανάμεσα στο σιτάρι, και αναχώρησε.
26. Και όταν βλάστησε το χορτάρι, και έκανε καρπό, φάνηκαν τότε και τα ζιζάνια.
27. Και καθώς ήρθαν κοντά του οι δούλοι τού οικοδεσπότη είπαν σ' αυτόν: Κύριε, καλόν σπόρο δεν έσπειρες στο χωράφι σου; Από πού, λοιπόν, έχει τα ζιζάνια;
28. Και εκείνος είπε σ' αυτούς: Ένας εχθρός άνθρωπος το έκανε. Και οι δούλοι τού είπαν: Θέλεις να πάμε και να τα μαζέψουμε;
29. Και εκείνος είπε: Όχι, μήπως και, μαζεύοντας τα ζιζάνια, ξεριζώσετε μαζί τους και το σιτάρι·
30. αφήστε να αυξάνονται και τα δύο μαζί μέχρι τον θερισμό· και κατά τον καιρό τού θερισμού θα πω στους θεριστές: Μαζέψτε πρώτα τα ζιζάνια, και να τα δέσετε σε δέσμες, για να τα κατακάψετε· το σιτάρι, όμως, συγκεντρώστε το στην αποθήκη μου. [Ματθαίος 13]
Δεν πρέπει κάποτε τα ζιζάνια να και το σιτάρι να ξεχωρίσουν fantasmenos? Η μήπως όλοι πάνω στη Γη είναι αγγελούδια? Αν είναι έτσι πάω πάσο... ο Θεός είναι ένας σκληρός τιμωρός... Αλίμονο... Ποιός είπε ότι καθημερινά βιάζονται χιλιάδες παιδιά για να ικανοποιούν τις αρρωστημένες ορέξεις τους κάποιοι, ποιος είπε ότι καθημερινά εξοντώνονται από την πείνα χιλιάδες άνθρωποι πάνω στη Γη τη στιγμή που άλλοι σκορπίζουν τον πλούτο της γης για πλάκα, ποιος είπε ότι χιλιάδες νέοι καθημερινά σβήνουν στο δρόμο μαζί με τα όνειρα τους επειδή κάποιοι θέλουν να πλουτίσουν εύκολα δίνοντας τους τον "Λευκό θάνατο"? Όλοι είμαστε αγγελούδια... Κι αυτός ο Θεός, τι σκληρός ρε παιδί μου! Θα έρθει μια μέρα και θα κάνει κρίση... Θα ξεχωρίσει το σιτάρι από τα ζιζάνια... ΑΔΙΚΙΑ!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:13, 14-09-08:

το πιστεύω σε κάποιον από τον παραδέχομαι την υπόσταση του είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Στο σκεπτικό που εσύ λές επικύνδυνο λέω πως ακόμα κι αν δεν παραδεχόμουν την ύπαρξη του Χριστού (ως πρόσωπο ή οντότητα αν θέλεις) θα με έκανε να πιστεύσω (οτι υπάρχει ή υπήρξε) η ίδια η προσπάθεια κάποιου να μου αποδείξει το αντίθετο. Φυσικά, το να πιστεύω στον Χριστό (ως Θεό μου), έχεις δίκιο, δεν επηρεάζεται από τη γνώμη άλλων.
Για να μην μπερδευομαστε : δεν μιλησα για παραδοχή υποστασης. Μιλησα για το αν πιστευεις οτι ηταν θεος και κατεβηκε στη Γη. Οχι για το αν υπηρχε σαν ιστορικο προσωπο και ηταν καποιος διαφορετικος απο αυτο που λεει ο χριστιανισμος. Απαντησα στη δηλωση σου που ελεγε ακριβως το οτι ειναι θεος ("υπηρχε,ειναι ζωντανος,με αγαπαει αιωνια" κλπ) και οχι στο αν ηταν καποιος υπαρκτός θνητος αναμεσα σε πολλους. Οι επισημανσεις μου παραμενουν λοιπον,δεν άλλαξε κατι.

Αυτό δεν αναιρεί πως η ψυχή μας χρειάζεται το Θεό για να είνα ευτυχισμένη και πως τον αναζητά. Μην ξεχνάς πως ο άνθρωπος αποτελείται και από ύλη. Αυτή η ύλη θέλει τα δικά της, τα γήινα, αυτά που βλέπει, αυτά που πιάνει, αυτά που μπορεί να νοήσει και προσπαθεί να στρέψει όλη μας την προσοχή σ αυτά. Αντίθετα η ψυχή μας αναζητά τα αιώνια, αυτά που δεν βλέπονται με τα μάτια και δεν αγγίζονται με τα χέρια:
Τι σχεση εχει η υλη. Η ψυχη μας και ο νους μας μας ωθουν στο τι θα σκεφτουμε , τι θα πιστεψουμε τι θα ψαξουμε και πόσο. Οχι το σωμα μας.

Έτσι μας αφήνει να ερευνήσουμε και να αφοσιωθούμε σ αυτό που εμείς θεωρούμε σημαντικότερο, ειδάλλως θα είχε εμφανιστεί και θα μας έκανε όλου να τον παραδεχτούμε θελωντας και μη, έχει τη δύναμη αλλά δε το θέλει. Έχει τους Αγγέλους να τον υπηρετούνε. Εμάς μας έπλασε κατ εικόνα και ομοίωση. Δημιουργικούς και ελεύθερους να επιλέξουμε.
Καταρχην καθε φορα που ακουω καποιον να νομιζει οτι ξερει πως σκεφτεται ο θεος και τι θελει και τι οχι, νιωθω μια απογοητευση. Γιατι προκειται ειτε περι αφελειας, ειτε περι πλυσης εγκεφαλου, ειτε περι υπεροψίας. Τουλαχιστον δεν εχω σκεφτει άλλο αιτιο. Δε το λεω με κακία ή με σκοπο να θιξω. Εκφραζω απλά την απογοητευση μου οχι προς εσενα συγκεκριμενα, αλλά γενικά προς αυτον τον τροπο σκεψης. Το σοφό δεν ειναι να θεωρουμε τον εαυτο μας κεντρο του συμπαντος και τον ανθρωπο να μοιαζει στο δημιουργο ενός συμπαντος τοσο τεραστιου που και μονο βασει πιθανοτητων μαλλον φιλοξενει κι αλλες μορφες ζωης ή και πολιτισμους. Γιατι θα πρεπει να μοιαζουμε εμεις σε αυτον και οχι καποιοι άλλοι ;

Ε, όχι βέβαια. Αλλά τουλάχιστον για να ασχολούμαστε θεωρούμε πως έχουν φυσική υπόσταση, αυτό είναι το θέμα μας. Δεν είδα κανέναν να ασχολείται με ανύπαρκτες οντότητες... Εντάξει είναι ο Λιακόπουλος που το κάνει... Επαναλαμβάνω γιατί πολλές φορά παρεξηγούμε τα γραφόμενα: Άλλο το να πιστεύω (=παραδέχομαι) στην ύπαρξη κάποιου (=οντότητα, υπόσταση) και άλλο να τον πιστεύω (=ως θεό μου, να τον εμπιστεύομαι, να είναι μέρος της ζωής μου).
Και με τον Αγιο Βαισλη, τους καλικαντζαρους, τα ζομπι, βρυκολακες και ενα σωρο άλλα ασχολουμαστε, μα δεν εχουν υποσταση...

Το καλή τύχη είναι απλώς μια έκφραση Lorien μην τα παίρνουμε κι όλα τοις μετρητοίς...
Μια φραση, αρα μια σκεψη. Και ερωτω τελικα εσενα : πιστευεις στην τυχη ; κι αν οχι, γιατι κανεις τετοιες σκεψεις (και τις εκφραζεις με τις λεξεις)

Πάντως εμείς οι άνθρωποι έχουμε μια τάση να επιλέγουμε ότι μας συμφέρει από τη Αγ. Γραφή!
Και συ ομως το κανεις τωρα, επιλεγοντας να αναφερεις μονο τα παρακατω : "Όταν τα παιδιά στην Αφρική πεθαίνουν φταίει ο άδικος θεός (όχι η ιμπεριαλιστική πολιτική των ευρωπαίων-αμερικάνων...) όταν κάποιος γιατρεύεται από ανίατη ασθένεια, όταν ένας ναρκομανής ελευθερώνεται από το πάθος του κτλ τότε ευθύνεται η αυθυποβολή..." ... εγω θα θελα να μου πεις για τον θεο στα παιδια που πεθαινουν από άλλους λογους υγειας για τα οποια δεν ευθυνεται πχ η ασιτια...

Οσο περι αδικιας στα περισσοτερα φταιει ο ανθρωπος. Οχι σε ολα ομως. Και εν τελει, εφοσον οταν θελουμε να εξυμνησουμε το θεο τα αποδισουμε ολα σε αυτον,...τοτε γιατι να μην του καταλογιζουμε και τις πραξεις των ανθρωπων ; Παντοδυναμος και παντογνωστης ων, ηξερε/ξερει τι θα συμβει.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:45, 14-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
...Και ερωτώ:
Ακριβώς γι' αυτό ο Ι.Χ. είναι, εκτός από Τέλειος Άνθρωπος, και Τέλειος Θεός! Φαντάσου να μην ήταν τέλειος, αλλά ικανός μόνον μέχρι το σημείο της Εκδίκησης. Δεν θα υπήρχε ούτε ένας άνθρωπος, "έκτοτε"!

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 23:55, 14-09-08:

Σωστα. Γιατι ετσι βολευει :Ρ
Αφου δεν υπηρξε και δεν υπαρχει, την ανυπαρξια και την απραγια του τιποτα την μεταφραζουμε ως απολυτη τελειοτητα.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:57, 14-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorelai
Σωστα. Γιατι ετσι βολευει :Ρ
Αφου δεν υπηρξε και δεν υπαρχει, την ανυπαρξια και την απραγια του τιποτα την μεταφραζουμε ως απολυτη τελειοτητα.
Αλήθεια, τι είναι το "τίποτα"; Παντώς θα μπορούσε να είναι, τουλάχιστον, ο Θεός!

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 07:12, 15-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Για να μην μπερδευομαστε : δεν μιλησα για παραδοχή υποστασης. Μιλησα για το αν πιστευεις οτι ηταν θεος και κατεβηκε στη Γη. Οχι για το αν υπηρχε σαν ιστορικο προσωπο και ηταν καποιος διαφορετικος απο αυτο που λεει ο χριστιανισμος. Απαντησα στη δηλωση σου που ελεγε ακριβως το οτι ειναι θεος ("υπηρχε,ειναι ζωντανος,με αγαπαει αιωνια" κλπ) και οχι στο αν ηταν καποιος υπαρκτός θνητος αναμεσα σε πολλους. Οι επισημανσεις μου παραμενουν λοιπον,δεν άλλαξε κατι.
Ναι μα το θέμα του συγκεκριμένου τόπικ είναι αυτό. Το αν ο Χριστός υπηρξε ποτε, ως υπόσταση. Δεν είδα να ενδιαφέρει αν είναι ο Υιός του Θεού του ζώντος... Έτσι λέει ο τίτλος: "Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός"? Αν διαπραγματευότανε την Θεότητα του θα έλεγε: "Υπάρχει ο Ιησούς Χριστός"? Δε το λέω για να θίξω, αλλά να καταλαβαινόμαστε, γιατί αν ο ένας πιάνει ένα θέμα κι ο άλλος άλλο δε πρόκειται να κάνουμε διάλογο...

Τι σχεση εχει η υλη. Η ψυχη μας και ο νους μας μας ωθουν στο τι θα σκεφτουμε , τι θα πιστεψουμε τι θα ψαξουμε και πόσο. Οχι το σωμα μας.
Είσαι σίγουρος γι αυτό? Γιατί έγω βλέπω στην ανθρωπότητα να κυριαρχεί το χρήμα και ο υλισμός... Ιδέα μου είναι? Θα είσαι από τους λίγους που θα ισχυριστεί ότι στη Γη κυριαρχεί ο πνευματισμός...

Καταρχην καθε φορα που ακουω καποιον να νομιζει οτι ξερει πως σκεφτεται ο θεος και τι θελει και τι οχι, νιωθω μια απογοητευση. Γιατι προκειται ειτε περι αφελειας, ειτε περι πλυσης εγκεφαλου, ειτε περι υπεροψίας. Τουλαχιστον δεν εχω σκεφτει άλλο αιτιο. Δε το λεω με κακία ή με σκοπο να θιξω. Εκφραζω απλά την απογοητευση μου οχι προς εσενα συγκεκριμενα, αλλά γενικά προς αυτον τον τροπο σκεψης. Το σοφό δεν ειναι να θεωρουμε τον εαυτο μας κεντρο του συμπαντος και τον ανθρωπο να μοιαζει στο δημιουργο ενός συμπαντος τοσο τεραστιου που και μονο βασει πιθανοτητων μαλλον φιλοξενει κι αλλες μορφες ζωης ή και πολιτισμους. Γιατι θα πρεπει να μοιαζουμε εμεις σε αυτον και οχι καποιοι άλλοι;
Δεν ισχυρίστηκα πως γνωρίζω πως σκέφτεται ο Θεός, αυτό είναι δική σου συμπερασματολογία για να προκαλέσεις εντυπώσεις. Επειδή σου είπα πως μας αφήνει ελεύθερους να επιλέξουμε σημαίνει οτι γνωρίζω πως σκέφτεται ο Θεός? Αλλά 5 πράγματα για το πως ενεργεί και τι ζητά από τον άνθρωπο μπορώ να τα διαβάσω μέσα στην Κ. Διαθήκη.

Τότε, ο Ιησούς είπε στους μαθητές του: Αν κάποιος θέλει νάρθει πίσω μου, ας απαρνηθεί τον εαυτό του, κι ας σηκώσει τον σταυρό του, κι ας με ακολουθεί. [Ματθαίος 16:24]
Και ούτε ισχυρίστηκα πως ο άνθρωπος είναι το κέντρο του σύμπαντος. Αντίθετα οι επιστήμονες το ισχυρίζονται όταν λένε πως όλο το Ηλιακό Σύστημα υπάρχει για ένα και μόνο λόγο: Για να αναπτύσσεται & διατηρείται η ζωή στη Γη. Τι να πω εγω σ΄αυτό? Μη το αμφισβητήσεις, γιατί πρόσφατα το είδα σ ένα ντοκυμαντέρ του BBC, αν θέλεις να το δεις κατέβασε το. Λέγεται: "Earth: The power of the planet". Βέβαια, το σύμπαν είναι απέραντο. Το αν υπάρχουν κι άλλοι δε το γνωρίζω. Τώρα μιλάμε για εμάς, εδώ, ΓΗ! Οι άλλοι ας πιάσουνε κουβέντα στο δικό τους φόρουμ...

Και με τον Αγιο Βαισλη, τους καλικαντζαρους, τα ζομπι, βρυκολακες και ενα σωρο άλλα ασχολουμαστε, μα δεν εχουν υποσταση...
Έλα ρε Lorien, πότε δηλ ασχολήθηκες τόσο έντονα με τον Αι Βασίλη ή τους καλικάντζαρους ώστε να πασχίσεις να αποδείξεις πως δεν υπάρχουν? Η θαρρείς πως αν έλεγα σήμερα εδώ πως πιστεύω ειλικρινά ότι υπάρχει Αι Βασίλης θα ασχολούτανε κανένας μαζί μου? θα με περνούσατε για φευγάτο και άντε γεια... Όταν λέω όμως οτι πιστεύω στο Χριστό δε συμβαίνει το ίδιο... Πάλι δε με πείθεις...

Μια φραση, αρα μια σκεψη. Και ερωτω τελικα εσενα : πιστευεις στην τυχη ; κι αν οχι, γιατι κανεις τετοιες σκεψεις (και τις εκφραζεις με τις λεξεις)
Yπάρχουν πολλά πράγματα στη ζωή μας, εκφράσεις καταστάσεις που τα χρησιμοποιούμε χωρίς να έχουμε ένα υπόβαθρο σκέψης πάνω σ αυτά. Δεν κάνω σκέψεις για καλή τύχη... Χρησιμοποιώ απλά μια έκφραση που την χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος, έτσι. Κανείς δε σκέφτεται κάτι όταν λέει καλή τύχη...

Και συ ομως το κανεις τωρα, επιλεγοντας να αναφερεις μονο τα παρακατω : "Όταν τα παιδιά στην Αφρική πεθαίνουν φταίει ο άδικος θεός (όχι η ιμπεριαλιστική πολιτική των ευρωπαίων-αμερικάνων...) όταν κάποιος γιατρεύεται από ανίατη ασθένεια, όταν ένας ναρκομανής ελευθερώνεται από το πάθος του κτλ τότε ευθύνεται η αυθυποβολή..." ... εγω θα θελα να μου πεις για τον θεο στα παιδια που πεθαινουν από άλλους λογους υγειας για τα οποια δεν ευθυνεται πχ η ασιτια...
Από AIDS ας πούμε ή άλλες ανίατες ασθένειες? Χμ.. Ποιος να ευθύνεται άραγε? Ο κακός Θεός ε... Ε βέβαια... Εμείς ξοδεύουμε 6 εκ. ευρώ για ένα πείραμα που απλά θα μας λύσει την περιέργεια ενώ άλλοι πεθαίνουν από έλλειψη φαρμάκων... Έχεις δίκιο.

Οσο περι αδικιας στα περισσοτερα φταιει ο ανθρωπος. Οχι σε ολα ομως. Και εν τελει, εφοσον οταν θελουμε να εξυμνησουμε το θεο τα αποδισουμε ολα σε αυτον,...τοτε γιατι να μην του καταλογιζουμε και τις πραξεις των ανθρωπων ; Παντοδυναμος και παντογνωστης ων, ηξερε/ξερει τι θα συμβει.
Και εσύ όταν θα γίνεις πατέρας, ξέρεις πολύ καλά οτι παιδί σου πρόκειται και να πονέσει και να κλάψει και να περάσει στιγμές δυστυχίας, ξέρεις ότι θα καλεστεί να κάνει δύσκολες επιλογές, να υποφέρει, να κοπιάσει όμως και να περάσει ευτυχισμένες στιγμές, να γέλασει, να περάσει ασθένειες. Μπορεί ίσως να γίνει ληστής ή φονιάς ή ένας Χίτλερ... Αλλά δε θα το σκοτώσεις στην κοιλιά της γυναίκας σου, ούτε στην κούνια του... Είσαι σίγουρος ότι το παιδί σου θα αρρωστήσει αλλά η αγάπη σου να γίνεις πατέρας, να δώσεις αγάπη και στοργή και η σιγουριά σου πως θα κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου ώστε νά έχει όλα τα απαραίτητα μέσα για να ευτυχίσει σε κάνουν να το γεννήσεις. Μήπως κ εσύ μοιάζεις τόσο άδικα στον Θεό? Μήπως δε μας έδωσε ότι έχουμε ανάγκη για να ευτυχίσουμε?

Ζούμε σ έναν υπέροχο πλανήτη. Μας δίνει ότι έχουμε ανάγκη από τροφή, στέγαση, ιδανικές θερμοκρασίες, υπέροχη φύση και ανεπανάληπτα τοπία για να μην βαριόμαστε, διαφορετικές εποχές και ένα σωρό άλλα αλλά τι κάναμε εμείς με αυτά? Καταστρέψαμε τον πλανήτη, οι λίγοι πήραμε όλους τους πόρους του πλανήτη από απληστία και αφήνουμε τους περισσότερους να λιμοκτονούν, χαλάσαμε την τόσο όμορφη ισορροπία του πλανήτη και ο καιρός πλέον είναι εναντίον μας και η απληστία μας ακόμα συνεχίζει να καταστρέφει... Αλλά για όλα αυτά φταίει ο Παντογνώστης... Ελπίζω εσύ στα δικά σου παιδιά (ως ΠΑΤΕΡΑΣ γι αυτά θα είσαι παντογνώστης, γι αυτό κι θα σ αρχίσουν με τα γιατί) να έχεις καλύτερες απαντήσεις...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ale3andros : 15-09-08 στις 07:19.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:55, 15-09-08:

Ναι μα το θέμα του συγκεκριμένου τόπικ είναι αυτό. Το αν ο Χριστός υπηρξε ποτε, ως υπόσταση. Δεν είδα να ενδιαφέρει αν είναι ο Υιός του Θεού του ζώντος... Έτσι λέει ο τίτλος: "Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός"? Αν διαπραγματευότανε την Θεότητα του θα έλεγε: "Υπάρχει ο Ιησούς Χριστός"? Δε το λέω για να θίξω, αλλά να καταλαβαινόμαστε, γιατί αν ο ένας πιάνει ένα θέμα κι ο άλλος άλλο δε πρόκειται να κάνουμε διάλογο...
Δε διαφωνω, ομως ασχοληθηκες με τις διαφορές του αν υπηρχε σαν ιστορικο προσωπο με το αν ηταν θεος, και η συζητηση μας ηδη καταπιανοταν με το αν ειναι θεος. Ή το σχολιαζεις επι τοπου μια και ξεφυγαμε ηδη, ή το συζηταμε σε αλλο τοπικ.

Είσαι σίγουρος γι αυτό? Γιατί έγω βλέπω στην ανθρωπότητα να κυριαρχεί το χρήμα και ο υλισμός... Ιδέα μου είναι? Θα είσαι από τους λίγους που θα ισχυριστεί ότι στη Γη κυριαρχεί ο πνευματισμός...
Δε καταλαβες. Σου συνοψιζω τι ειπαμε πανω σε αυτο για να καταλαβεις :
Λόριεν : το να αμφιβαλλουμε και να ψαχνουμε ειναι ορμη που ο δημιουργος μας ενεπνευσε. Μηπως λοιπον δε θελει απλα να πιστευουμε απο αναγκη ;
Αλεξανδρος : αποτελουμαστε απο ψυχη που θελει να ενωθει με το θεο, θελει ευτυχια κλπ, και απο υλη, που θελει νερο,τροφη,κλπ. Ειμαστε ελευθεροι να διαλεξουμε πιο ειναι σημαντικοτερο.
Λόριεν : τι σχεση εχει η υλη ; μιλαμε για το πνευμα μονο και για το οτι σε αυτο, συμπεριλαμβανεται η διψα για γνωση, η περιεργεια, η αμφισβητηση, σαν εργαλεια προοδου. Γιατι λοιπον να θεωρουμε οτι ειναι "λαθος δρομος" και μονο η μετεωρη πιστη θα μας ευτυχησει ;
Αλεξανδρος : εγω βλεπω περισσοτερο υλισμο οχι πνευματισμο σημερα..

..... Νομιζω πως άλλα ρωταω, άλλα απαντας.

Δεν ισχυρίστηκα πως γνωρίζω πως σκέφτεται ο Θεός, αυτό είναι δική σου συμπερασματολογία για να προκαλέσεις εντυπώσεις. Επειδή σου είπα πως μας αφήνει ελεύθερους να επιλέξουμε σημαίνει οτι γνωρίζω πως σκέφτεται ο Θεός?
Δεν εκανες ισχυρισμο επισημο, αλλά οπως μιλησες φανηκες πολυ σιγουρος για το πως σκεφτεται, και για το τι θελει και τι τον ενδιαφερει, και το πως μας εχει πλασει. Διπλα ησουν οταν τα κανε και παιζατε ταβλι ; Εντυπωσεις δε χρειαζεται να προκαλεσω, δε με ενδιαφερει να πεισω κανεναν. Αλλωστε ασχολουμαι με τις εντυπωσεις που παντα μου προκαλουν αυτες οι σκεψεις

Αλλά 5 πράγματα για το πως ενεργεί και τι ζητά από τον άνθρωπο μπορώ να τα διαβάσω μέσα στην Κ. Διαθήκη.
Α ναι...ξεχασα...ο "λογος του θεου"...δεν αποδεικνυεται, δεν ξερουμε αν κανενας δημιουργος ειχε καμια σχεση με αυτα τα εγγραφα...αλλα δε χρειαζεται. Απλα θα πιστεψουμε οτι ετσι ειναι, και αυτο αυτοματως θα το κανει πραγματικο.

Και ούτε ισχυρίστηκα πως ο άνθρωπος είναι το κέντρο του σύμπαντος.
Τοτε γιατι το χεις σιγουρο να ηρθε ο θεος εδω σε μας, να ασχολειται τοσο με μας, να εκανε εμας κατ εικονα και καθ'ομοιωση του ;

Βέβαια, το σύμπαν είναι απέραντο. Το αν υπάρχουν κι άλλοι δε το γνωρίζω. Τώρα μιλάμε για εμάς, εδώ, ΓΗ! Οι άλλοι ας πιάσουνε κουβέντα στο δικό τους φόρουμ...
Ολα στο συμπαν ομως συνδεονται. Επομενως εχει μεγαλη σημασια αν υπαρχουν κι αλλοι, γιατι αυτοματως κοβει τη φόρα σε οσους νομιζουν οτι ειμαστε οι εκλεκτοι...

Έλα ρε Lorien, πότε δηλ ασχολήθηκες τόσο έντονα με τον Αι Βασίλη ή τους καλικάντζαρους ώστε να πασχίσεις να αποδείξεις πως δεν υπάρχουν? Η θαρρείς πως αν έλεγα σήμερα εδώ πως πιστεύω ειλικρινά ότι υπάρχει Αι Βασίλης θα ασχολούτανε κανένας μαζί μου? θα με περνούσατε για φευγάτο και άντε γεια... Όταν λέω όμως οτι πιστεύω στο Χριστό δε συμβαίνει το ίδιο... Πάλι δε με πείθεις...
Καταρχην δε προσπαθω να σε πεισω. Αν πειστεις ή μάλλον, αν αρχισεις να αμφιβαλλεις, κερδος δικο σου θα ειναι. Με Αγιο Βασιλη κλπ, δεν ασχολειται τοσο κανείς, γιατι δεν τυχαινει να αποτελει μια παλια θρησκεια που πιθανοτατα σχηματιστηκε για τον ελεγχο των ανθρωπων. Μια και αυτη η πλυση εγκεφαλου συντελειται επι πολλους αιωνες, σαφως και πολυς κοσμος θα ασχοληθει με αυτην. Ειδικα οταν ολο και περισσοτερο αντιλαμβανεται οτι πιστευε απλα επειδη ετσι του παν οι γονεις του.

Yπάρχουν πολλά πράγματα στη ζωή μας, εκφράσεις καταστάσεις που τα χρησιμοποιούμε χωρίς να έχουμε ένα υπόβαθρο σκέψης πάνω σ αυτά. Δεν κάνω σκέψεις για καλή τύχη... Χρησιμοποιώ απλά μια έκφραση που την χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος, έτσι. Κανείς δε σκέφτεται κάτι όταν λέει καλή τύχη...
Δικη σου θεωρια αυτη ; Εγω ψηφιζω πως οταν ο κοσμος λεει "καλη τυχη" ή "ατυχια ρε γαμωτο", θεωρει δεδομενο οτι υπαρχει η τυχη/ατυχια και ευχεται την μια και παραπονιεται για την αλλη. Ισως ειμαι παλαβος κιολας...

Από AIDS ας πούμε ή άλλες ανίατες ασθένειες? Χμ.. Ποιος να ευθύνεται άραγε? Ο κακός Θεός ε... Ε βέβαια... Εμείς ξοδεύουμε 6 εκ. ευρώ για ένα πείραμα που απλά θα μας λύσει την περιέργεια ενώ άλλοι πεθαίνουν από έλλειψη φαρμάκων... Έχεις δίκιο.
Δε ξερω σε τι πειραμα αναφερεσαι, αλλά αν καταλαβα καλα, ειναι σα να λες οτι η ιαση του Aids ειναι δεν εχει επελθει επειδη δεν αφιερωνουμε αρκετα χρηματα. Το οποίο φυσικα δεν στεκει.Δεν κανουν τα χρηματα την ανακαλυψη. Ουτε μπορει κανείς να πει οτι δεν προσπαθουν πολλοι επιστημονες στη Γη για να βρουν λυση. Ομως δεν σκεφτηκα το Aids οταν στο ειπα. Σκεφτηκα μια μεταλλαξη. Σκεφτηκα να περπατα ενας στο δρομο και να πεφτει ενας μεθυσμενος πανω του με το αμαξι και να τον σκοτωνει. Πραγματα που δε μπορεις να βρεις την ευκολη λυση "για ολα φταιμε εμεις".

Και εσύ όταν θα γίνεις πατέρας, ξέρεις πολύ καλά οτι παιδί σου πρόκειται και να πονέσει και να κλάψει και να περάσει στιγμές δυστυχίας, ξέρεις ότι θα καλεστεί να κάνει δύσκολες επιλογές, να υποφέρει, να κοπιάσει όμως και να περάσει ευτυχισμένες στιγμές, να γέλασει, να περάσει ασθένειες. Μπορεί ίσως να γίνει ληστής ή φονιάς ή ένας Χίτλερ... Αλλά δε θα το σκοτώσεις στην κοιλιά της γυναίκας σου, ούτε στην κούνια του... Είσαι σίγουρος ότι το παιδί σου θα αρρωστήσει αλλά η αγάπη σου να γίνεις πατέρας, να δώσεις αγάπη και στοργή και η σιγουριά σου πως θα κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου ώστε νά έχει όλα τα απαραίτητα μέσα για να ευτυχίσει σε κάνουν να το γεννήσεις. Μήπως κ εσύ μοιάζεις τόσο άδικα στον Θεό? Μήπως δε μας έδωσε ότι έχουμε ανάγκη για να ευτυχίσουμε?
Ο παραλληλισμος σου ενος θνητου γεματου ελλατωματα ανθρωπου-πατερα, με ενα υπερτατο θεο παντοδυναμο και παντογνωστη που επλασε ολο το συμπαν ειναι τουλαχιστον ατυχης, καθως οι ιδιοτητες που εχει ο καθενας τους ειναι ασσυληπτα διαφορετικές. Και παλι πιστευεις οτι ο θεος θα σκεφτει οπως εμεις, ή οτι εχει τα ιδια συναισθηματα κλπ. Σχεδον τιποτε απο οσα ανεφερες δεν εχει αντιστοιχια με εναν θεο. Και σε ξαναρωταω : εφοσον ειναι παντογνωστης, ηξερε ή δεν ηξερε την πορεια της ανθρωποτητας απο την αρχη ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 15-09-08 στις 20:28.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:19, 15-09-08:

Δε διαφωνω, ,,, Δε καταλαβες...Ολα στο συμπαν ομως συνδεονται...Καταρχην δε προσπαθω να σε πεισω. Αν πειστεις ή μάλλον, αν αρχισεις να αμφιβαλλεις, κερδος δικο σου θα ειναι... Ο παραλληλισμος σου ενος θνητου γεματου ελλατωματα ανθρωπου-πατερα, με ενα υπερτατο θεο παντοδυναμο και παντογνωστη που επλασε ολο το συμπαν ειναι τουλαχιστον ατυχης, καθως οι ιδιοτητες που εχει ο καθενας τους ειναι ασσυληπτα διαφορετικές. Και παλι πιστευεις οτι ο θεος θα σκεφτει οπως εμεις, ή οτι εχει τα ιδια συναισθηματα κλπ. Σχεδον τιποτε απο οσα ανεφερες δεν εχει αντιστοιχια με εναν θεο. Και σε ξαναρωταω : εφοσον ειναι παντογνωστης, ηξερε ή δεν ηξερε την πορεια της ανθρωποτητας απο την αρχη ;

Ζούμε σ έναν υπέροχο πλανήτη. Μας δίνει ότι έχουμε ανάγκη από τροφή, στέγαση, ιδανικές θερμοκρασίες, υπέροχη φύση και ανεπανάληπτα τοπία για να μην βαριόμαστε, διαφορετικές εποχές και ένα σωρό άλλα αλλά τι κάναμε εμείς με αυτά? Καταστρέψαμε τον πλανήτη, οι λίγοι πήραμε όλους τους πόρους του πλανήτη από απληστία και αφήνουμε τους περισσότερους να λιμοκτονούν, χαλάσαμε την τόσο όμορφη ισορροπία του πλανήτη και ο καιρός πλέον είναι εναντίον μας και η απληστία μας ακόμα συνεχίζει να καταστρέφει... Αλλά για όλα αυτά φταίει ο Παντογνώστης... Ελπίζω εσύ στα δικά σου παιδιά (ως ΠΑΤΕΡΑΣ γι αυτά θα είσαι παντογνώστης, γι αυτό κι θα σ αρχίσουν με τα γιατί) να έχεις καλύτερες απαντήσεις...
Συγνώμη που παρεμβαίνω, στον επιοκοδομητικό σας διάλογο, αλλά παρατηρώ, ότι πολλές φορές "πέφτετε" σε "ζωροαστρισμό"( δυϊσμό) : αφενός η ψυχή κι αφετέρου( ως έναντι) το σώμα. Έχω την εντύπωση, ότι η χριστιανική ανθρωπολογία (π.χ. Μάξιμος Ομολογητής) είναι (πιο) διαλεκτική, στη θεώρηση του "όλου ανθρώπου"!
Δεν ξέρω αν η παρέμβαση μου βοηθάει... Αν όχι, ζητώ πάλι συγνώμη... Πάντως συνεχίστε...Έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον ο διάλογός σας... Ευχαριστώ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 15-09-08 στις 19:34. Αιτία: Διόθρωση bbcode
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 09:31, 16-09-08:

Ε όχι, ας μη το κάνουμε τσιφλίκι μας. Ας εκφράσουν κι άλλοι τις απόψεις τους. Εγώ ότι είχα να πω το είπα. Δεν έχει νόημα να εμπλεκόμαστε σε ατέρμονες συζητήσεις που ο καθένας θα επιχειρηματολογεί από τη δική του βάση/αλήθεια. Αν ξεκινούσαμε από την ίδια βάση ίσως καταλήγαμε κάπου... Όταν όμως κάποιος το πιστεύω μου το θεωρέι πλύση εγκεφάλου, καταλαβαίνεις αγαπητέ Νώευς πως δε μπορώ να προχωρήσω σε διάλογο.. Είμαι ήδη καταδικασμένος από τον συνομιλητή μου... Λυπάμαι για τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν τη φράση αυτή όποτε βρίσκουν μια διαφορετική πραγματικότητα απ αυτήν στην οποία ζούνε...

Ας ακολουθήσω την συμβουλή του Παύλου:

Τις δε βέβηλες ματαιοφωνίες απόφευγέ τες· επειδή, θα προχωρήσουν σε περισσότερη ασέβεια· [Τιμοθ. Β' 2:16]

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:41, 16-09-08:

...Ας ακολουθήσω την συμβουλή του Παύλου:
"Τις δε βέβηλες ματαιοφωνίες απόφευγέ τες· επειδή, θα προχωρήσουν σε περισσότερη ασέβεια· [Τιμοθ. Β' 2:16] "
Πράγματι! Νομίζω επ' αυτού, μόνον ένας "κακοπροαίρετος" θα διαφωνούσε με τον Παύλο!

Παράθεση

Ιφικράτης (Ιφικράτης)

Νεοφερμένος

O Ιφικράτης έγραψε στις 17:52, 16-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Παύλος-Σαούλ
Τις δε βέβηλες ματαιοφωνίες απόφευγέ τες· επειδή, θα προχωρήσουν σε περισσότερη ασέβεια {Τιμοθ. Β' 2:16}
Ποιός μιλάει για ασέβεια...
Ο αρχι-υβριστής των Ελλήνων, Παύλος-Σαούλ!!!

Λυπάμαι για τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν τη φράση αυτή όποτε βρίσκουν μια διαφορετική πραγματικότητα απ αυτήν στην οποία ζούνε.
Την πραγματικότητα, αγαπητέ @ale3andros, ο άνθρωπος δεν έχει την ικανότητα ώστε να την αντιληφθεί (πλήρως), τουλάχιστον μέσω των αισθητικών αντιληπτικών οργάνων του ανθρώπινου σώματος, όπως μας λέει η Σύγχρονη Φυσική, επομένως ο άνθρωπος φτιάχνει κάθε φορά και μια "πραγματικότητα" κατά το δοκούν, στα δικά του δηλαδή μέτρα και σταθμά.
Δυστυχώς, ο άνθρωπος δεν είναι το κέντρο (αναφοράς) του Σύμπαντος κόσμου.

Είμαι ήδη καταδικασμένος από τον συνομιλητή μου...
Ασφαλώς και η καταδίκη σας είναι βέβαιη και προεξοφλημένη!
Όχι εσύ προσωπικά, αλλά όλος αυτός πνευματικός ευνουχισμός και η ψυχονοητική αποχαύνωση που επιβλήθηκε στους ανθρώπους, αποκλειστικός ιθύνων του οποίου
είναι ο Ιουδαιοχριστιανισμός.

Και για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, οι μέχρι τώρα απαντήσεις που δίνεις, δείχνουν μοναδικό απολογητικό ύφος, αφού άλλωστε αυτό μόνο μπορείτε να κάνετε, περι-φέροντας ώς δήθεν αποδείξεις... τις γραφές!!!

Ερώτηση :
Πώς εξηγείται το γεγονός, ότι ο Ιουδαίος και μετέπειτα εκρωμαϊσθείς Ιστορικός, Ιώσηπος Φλάβιος {37μ.Χ. - 100 μ.Χ}, στο πολυσχιδές έργο του, "Αρχαιότητες των Ιουδαίων", ενώ αναφέρει δεκάδες ιστορικές προσωπικότητες του Ισραήλ, με το όνομα "Ιησούς", για τον Ιησού Χριστό δεν αναφέρει ούτε μια λέξη;
Ή μήπως εμφανίστηκε ο Γιαχβέ στον ύπνο του και τον πρόσταξε να μην γράψει τίποτα;

ΥΓ. Το όλο πρόβλημα βέβαια, δεν είναι το αν υπήρξε ή όχι ο Ιησούς, δεν είναι εκεί η ουσία του προβλήματος. Το ζήτημα είναι το τί είδους έργο άφησε πίσω του αυτός, η αντιφατικότητα της διδασκαλίας του, και στην μετέπειτα σκοτεινή πορεία του χριστιανισμού. Το εάν υπήρξε ή όχι αποτελεί έλασον (και όχι ελάσον) ζήτημα.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:55, 16-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Η Δικαιοσύνη πάλι στην Αποκάλυψη δεν είναι αγάπη αλλά απρόσωπη τιμωρία...
Τιμωρία που καταλήγει στο "και μου έδειξε το ποτάμι ύδατος ζωής λαμπρό σαν κρύσταλλο" ή στο "και νύχτα δεν θα υπάρχει πλέον'' ; (κεφάλαιο ΚΒ) ; Το βρίσκω κάπως αισιόδοξο βέβαια γιατί δεν ξέρω αν και πότε είναι δυνατό να σταματήσει η αιώνια πάλη καλού-κακού. Το πρόβλημα της συντέλειας γενικότερα μου φαίνεται και το σοβαρότερο πρόβλημα στο Χριστιανισμό με την έννοια ότι τίποτα δεν "τελειώνει" και τίποτα δεν "πεθαίνει" κατά τη γνώμη μου. Το τέλος της Ιστορίας είναι λογικό ; Θα τελειώσουν όλα έτσι απλά όμορφα μια μέρα και όλοι θα πάμε σ'ένα συννεφάκι και θα επικρατήσει δικαιοσύνη για τους καλούς, αυτό είναι το γενικό πνεύμα ; 'Η πρέπει να εξετάσουμε το κείμενο εσωτερικά ; Τιμωρία για ποιούς ; Μήπως για τις κακές μας συνειδήσεις τις αφώτιστες ; Τέτοια κείμενα ή παρόμοια μπορείς να βρεις και σ'άλλες θρησκείες που περιγράφουν την αιώνια πάλη καλού-κακού. Το κείμενο είναι εσωτερικό και αλληγορικό, αλλιώς δεν δικαιολογείται τόση παράνοια.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 20:03, 16-09-08:

...όπως και να χει Ιφικράτης ο Ιησούς Χριστός σε αγαπά και θέλει να γίνεις παιδί του. Όσο νωρίτερα δεχθείς την αγάπη Του, τόσο καλύτερο για σένα. Δε μπορώ παρά να σου απαντήσω με μια μεγάλη αλήθεια...

Και ο Αγρίππας είπε στον Παύλο: Παρά λίγο με πείθεις να γίνω Χριστιανός.
Και ο Παύλος είπε: Θα το ευχόμουν στον Θεό, όχι μονάχα εσύ, αλλά και όλοι αυτοί που με ακούν σήμερα να γίνουν, και παρά λίγο και παρά πολύ, τέτοιοι, όπως είμαι και εγώ, εκτός βέβαια από τούτα τα δεσμά.
[Πράξεις 26:29]
...και ναι. Το Ευαγγέλιο είναι η μόνη μου πηγή. Και για μένα είναι πέρα για πέρα αληθινό αφού ότι διαβάζω σε αυτό γίνεται πραγματικότητα στη ζωή μου... Α! Ναι... Η λεγόμενη πλύση εγκεφάλου... Ή καλύτερα αυθυποβολή!

Βρες λοιπόν και συ Ιφικράτη μια τέτοια αυθυποβολή που να σε γεμίζει, να σε κάνει ευτυχισμένο και να γίνεται κάθε μέρα πράξη στη ζωή σου και ζήσε στη δική σου πραγματικότητα, αφού ούτως ή άλλως όπως είπες:

...επομένως ο άνθρωπος φτιάχνει κάθε φορά και μια "πραγματικότητα" κατά το δοκούν, στα δικά του δηλαδή μέτρα και σταθμά...
και άσε λοιπόν τους χριστιανούς στη δική του "πλάνη". Τι νόημα έχει αφού ο καθένας έχει μια δική του πραγματικότητα να τους καυτηριάζεις με αυτόν τον τρόπο? Δε μπορώ παρά να διακρίνω στα λεγόμενα σου μια μεροληπτική απαξίωση μιας πίστης που ασπάζονται εκατομύρια άνθρωποι. Σεβάσου την πίστη των άλλων, εξέφρασε τις αντιρρήσεις σου, είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων, αλλά η προσωπική πίστη του καθένα είναι κάτι ιερό. Μην προσπαθείς να χτίζεις το δικό σου μικρόκοσμο με τα μπάζα που θέλεις να προκαλέσεις γκρεμίζοντας των άλλων...

Τουλάχιστον οι αρχαίοι πρόγονοι μας τους οποίους διαρκώς επικαλείσαι ήσαν ευγενέστεροι από σενα στις ξένες φιλοσοφίες... Πάρε ένα παράδειγμα σεβασμού από Χριστιανούς και τους Προγόνους σου...

18. Μερικοί δε από τους Επικούρειους και τους Στωικούς φιλοσόφους λογομαχούσαν μαζί του· και οι μεν έλεγαν: Τι θέλει τάχα να πει αυτός ο σπερμολόγος; Οι δε άλλοι: Φαίνεται ότι είναι κήρυκας ξένων θεών· επειδή, τους κήρυττε τον Ιησού και την ανάσταση.
19. Και πιάνοντάς τον από το χέρι, τον έφεραν στον Άρειο Πάγο, λέγοντας: Μπορούμε να μάθουμε, ποια είναι αυτή η νέα διδασκαλία, που κηρύττεται από σένα;
20. Επειδή, φέρνεις στις ακοές μας μερικά παράδοξα πράγματα· θέλουμε, λοιπόν, να μάθουμε, τι σημαίνουν αυτά.
21. Όλοι δε οι Αθηναίοι, και οι ξένοι που έμεναν εκεί, σε τίποτε άλλο δεν ευκαιρούσαν, παρά στο να λένε και να ακούν κάτι νεότερο.
22. Και ο Παύλος, αφού στάθηκε όρθιος, στο μέσον τού Αρείου Πάγου, είπε: Άνδρες Αθηναίοι, σας βλέπω, από κάθε πλευρά, στο έπακρον θεολάτρες.
23. Επειδή, ενώ περνούσα, και πρόσεχα τα σεβάσματά σας, βρήκα και έναν βωμό, στον οποίο υπάρχει η επιγραφή: ΣΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΟ. Εκείνον, λοιπόν, που αγνοώντας λατρεύετε, αυτόν εγώ σας κηρύττω. [Πράξεις 17]
...επειδή ενω περνούσα και πρόσεχα τα σεβάσματα σας...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:21, 16-09-08:

Όταν όμως κάποιος το πιστεύω μου το θεωρέι πλύση εγκεφάλου, καταλαβαίνεις αγαπητέ Νώευς πως δε μπορώ να προχωρήσω σε διάλογο.. Είμαι ήδη καταδικασμένος από τον συνομιλητή μου... Λυπάμαι για τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν τη φράση αυτή όποτε βρίσκουν μια διαφορετική πραγματικότητα απ αυτήν στην οποία ζούνε.
Αλεξανδρε, δε νομιζω οτι ειναι σωστο να μιλάς για υποτιθεμενη ασεβεια και καταδικη κλπ, τη στιγμη που δε σεβεσαι τις αποψεις του συνομιλητη σου εσυ ο ιδιος. Πως λες οτι λυπασαι εκεινους που λενε την Χ φραση όποτε βρισκουν μια διαφορετικη πραγματικοτητα απο αυτην που ζουνε; Για τον εαυτο σου τι θα ειχες να πεις τοτε, που εχεις παμπολες φρασεις να πεις για οσους δε βλεπουν το φως το αληθινο του χριστιανισμου ; Λιγη αυτοκριτικη χρειαζεται ακομα και σε οσους (νομιζουν) οτι ξερουν την αληθεια. Δεν σε εχω καταδικασει εξαρχης και αδικα μου το καταλογιζεις. Αν ηταν ετσι δε θα ξεκινουσα καν διαλογο. Δεν εισαι δα ο 1ος χριστιανος με τον οποιο συζητω. Πιο σημαντικο δε, ειναι, το οτι επιλεγεις να σταματησεις, οχι οταν ακουσες περι πλυσης εγκεφαλου, αλλά έπειτα που εθεσα ερωτηματα και απαντησα στα σχόλιά σου. Αυτο μάλλον δειχνει πως οι λογοι που δεν απαντας δεν εχουν να κανουν με το οτι σε προσεβαλα. Άλλωστε σε εκεινο το σχόλιο απαντησες αντιστοιχα. Δεν εμεινα σε αυτα και συνεχισα επι του θεματος.

Τα ερωτηματα και τα σχόλιά μου ειναι εκει, αν θελεις μπορείς και σε ενδιαφερει, απαντας. Αν ολα οσα ειχες να πεις, τα ειπες, τοτε θα ειναι κριμα, γιατί μου φανηκες να εισαι ψαγμενος στο θεμα, αλλά το να παραθετουμε αποσπασματα απο ενα βιβλιο που θεωρουμε την αληθεια, ενω παραλληλα δε μπορουμε να απαντησουμε απλα ερωτηματα ουσίας, δεν δειχνει οτι εχει γινει σωστο "ψαξιμο".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 17-09-08 στις 00:41. Αιτία: ελειπε λεξη
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:37, 17-09-08:

Ποιός μιλάει για ασέβεια...Ο αρχι-υβριστής των Ελλήνων, Παύλος-Σαούλ!!!
Την πραγματικότητα, ... ο άνθρωπος δεν έχει την ικανότητα ώστε να την αντιληφθεί (πλήρως), τουλάχιστον μέσω των αισθητικών αντιληπτικών οργάνων του ανθρώπινου σώματος, όπως μας λέει η Σύγχρονη Φυσική, επομένως ο άνθρωπος φτιάχνει κάθε φορά και μια "πραγματικότητα" κατά το δοκούν, στα δικά του δηλαδή μέτρα και σταθμά.
Δυστυχώς, ο άνθρωπος δεν είναι το κέντρο (αναφοράς) του Σύμπαντος κόσμου.

Όχι εσύ προσωπικά, αλλά όλος αυτός πνευματικός ευνουχισμός και η ψυχονοητική αποχαύνωση που επιβλήθηκε στους ανθρώπους, αποκλειστικός ιθύνων του οποίου
είναι ο Ιουδαιοχριστιανισμός.

Ερώτηση :
Πώς εξηγείται το γεγονός, ότι ο Ιουδαίος και μετέπειτα εκρωμαϊσθείς Ιστορικός, Ιώσηπος Φλάβιος {37μ.Χ. - 100 μ.Χ}, στο πολυσχιδές έργο του, "Αρχαιότητες των Ιουδαίων", ενώ αναφέρει δεκάδες ιστορικές προσωπικότητες του Ισραήλ, με το όνομα "Ιησούς", για τον Ιησού Χριστό δεν αναφέρει ούτε μια λέξη;....
Φίλε Ιφικράτη, εδώ οι θέσεις σου για τον "άνθρωπο", δεν είναι και τόσο ελληνικές. Για τους Έλληνες, όσο και γενικότερα για την "ιαπετική παράδοση"( ή μυθολογία, αν θέλεις), ακριβώς, ο άνθρωπος είναι το "κέντρο βάρος" της κοσμολογίας τους, αλλά και της εν γένει θεογονίας τους. Ο Ι.Χ., διαψεύδοντας και καταγγέλοντας τον Ιουδαϊσμό και το ιερατείο του, στην πραγματικότητα ανέσυρε από τη λησμονιά ( μη ξεχνούμε το κατάντημα του Ελληνισμού, μετά τον 4ο πΧ αι. και τους πολέμους των Επιγόνων!) την ουσία εκείνης της παράδοσης. Απλά, δεν επανέλαβε το "λάθος" του Ιαπετού(εξέγερση), αλλά ούτε και την πατροκτονία του Δία...

Παράθεση

Ιφικράτης (Ιφικράτης)

Νεοφερμένος

O Ιφικράτης έγραψε στις 02:31, 17-09-08:

...και ναι. Το Ευαγγέλιο είναι η μόνη μου πηγή. Και για μένα είναι πέρα για πέρα αληθινό αφού ότι διαβάζω σε αυτό γίνεται πραγματικότητα στη ζωή μου...
Μέσα στην ατυχία σου, όπου κάνεις απλή ανάγνωση του Ευαγγελίου, και επιφανειακή,
ίσως φανείς τυχερός, εάν αποφασίσεις μια μέρα να μελετήσεις προσεκτικότερα,
σε βάθος και με αυστηρό σκεπτικισμό.
Άνθρωποι που επικρίνουν τον χριστιανισμό, έχουν μελετήσει για πολλά χρόνια τα κείμενα, προτού εξάγουν τα συμπεράσματα τους.
Επαναλαμβάνω, εν βυθώ είναι η αλήθεια, αν έχουν τα Ευαγγέλια κάποια αλήθεια να βγάλουν αυτή είναι η περί της πλάνης τους "αλήθεια".

18. (...)επειδή, τους κήρυττε τον Ιησού και την ανάσταση...
Τί λέει εδώ;
Ότι τους κήρυττε την ανάσταση του Ιησού.
Προφανώς, πρόκειται περί μιας ύπουλης κίνησης για την σύνδεση του χριστιανισμού και κατά το δοκούν, με την Αρχαία Ελληνική Παράδοση, διότι είναι απίθανο ο Παύλος να κήρυττε "Αναστάσεις" στην Αθήνα και στην Ελλάδα, έτι δε περισσότερο να καθόντουσαν οι Αθηναίοι και να έχαναν τον καιρό τους ακούοντάς τον, αφού οι Έλληνες εόρταζαν την Ανάσταση του Άδωνη (Αδώνεια), πολλούς αιώνες πριν τον Παύλο!!! Πώς και δεν τον κατέβασαν βίαια απ' το βήμα της Εκκλησίας του δήμου, είναι απορίας άξιον...

Προφανώς, έγινε αυτή η ύπουλη σύνδεση και η υφαρπαγή της Ελληνικής Παράδοσης απ' τον Χριστιανισμό, ώστε να δεχθούν οι Έλληνες ώς προγόνους τους, τον Μωϋσή, τον Αβραάμ, τον Ισαάκ και όλη εκείνη την Ιουδαιο-θεοκρατική συμμορία της Παλαιάς Διαθήκης.
Ο Ιησούς ΥΠΗΡΞΕ και έζησε και έδρασε ως ένας εβραίος Ραββίνος & Πολιτικός. Αλλά προφανώς, ποτέ δεν σταυρώθηκε. Έτσι βόλευε όμως, να γράψουν οι Ευαγγελιστές.
Και εδώ προφανώς έχουμε να κάνουμε με την βίαιη επιβολή του Ιουδαϊκού Πολιτισμού στον Ελληνικό Κόσμο.
Και ενώ οι χριστιανοί απολογητές λέγουν και διακηρύσσουν και υβρίζουν και συκοφαντούν τους προγόνους μας ως σατανολάτρες και ειδωλολάτρες, την ίδια ώρα ψευδολογούν και αντιφάσκουν λέγοντας πως δήθεν η Πυθία είχε δώσει χρησμό για την "Έλευση" του Ιησού(!)...

23. Επειδή, ενώ περνούσα, και πρόσεχα τα σεβάσματά σας, βρήκα και έναν βωμό, στον οποίο υπάρχει η επιγραφή: ΣΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΟ. Εκείνον, λοιπόν, που αγνοώντας λατρεύετε, αυτόν εγώ σας κηρύττω.
Ακόμη ένα ψέμμα των παπάδων καταρρίπτεται.
Η κανονική επιγραφή στην Αθήνα, και όχι αυτή που είδε ο Παύλος-Σαούλ στον ύπνο του,

έλεγε:
«Τοις θεοίς, Ασίας, Ευρώπης και Αφρικής, θεοίς αγνώστοις και ξένοις»
Συνεπώς, ούτε μιλά γιά έναν θεό ούτε έχει το νόημα που του έδωσε ο δημαγωγός Παύλος!

Και εν πάση περιπτώσει, τον έναν θεό, πάλι τον βρήκαν οι Έλληνες, όταν ο Πυθαγόρας διεκήρυσσε στη Σχολή του στον Κρότωνα στη Μεγάλη Ελλάδα, 500 χρονια πριν τον Ιησού, ότι ο θεός είναι ένας.
Σύμφωνα πάντα δηλαδή, με την Ελληνική Κοσμοθέαση, ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ (Το παν - του παντός), του σύμπαντος δηλαδή κόσμου, και όχι κανενός εξω-συμπαντικού ανύπαρκτου και μπαμπούλα θεού, εβραίου στη καταγωγή και την επινόηση!

ΥΓ. Αγαπητέ @ale3andros, ασφαλώς και είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να πιστεύεις εκεί που πιστεύεις, και καλώς πράτ τεις, όπως βέβαια και μένα είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου, εφόσον έχουμε Δημοκρατία (υποτίθεται...) να κρίνω αλλά και επικρίνω δημόσια κάθε τι που μου κινεί τη περιέργεια προς τη δική μου ψυχική Ανάταση και ως Έλληνα πάνω απ' όλα. Πιστεύω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Φυσικά και οι κρίνοντες κρίνονται, και τα δικά μου λόγια κάποιος άλλος εύλογα θα τα κρίνει, και καλώς θα κάνει._

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 08:18, 17-09-08:

Αλεξανδρε, δε νομιζω οτι ειναι σωστο να μιλάς για υποτιθεμενη ασεβεια και καταδικη κλπ, τη στιγμη που δε σεβεσαι τις αποψεις του συνομιλητη σου εσυ ο ιδιος. Πως λες οτι λυπασαι εκεινους που λενε την Χ φραση όποτε βρισκουν μια διαφορετικη πραγματικοτητα απο αυτην που ζουνε; Για τον εαυτο σου τι θα ειχες να πεις τοτε, που εχεις παμπολες φρασεις να πεις για οσους δε βλεπουν το φως το αληθινο του χριστιανισμου ; Λιγη αυτοκριτικη χρειαζεται ακομα και σε οσους (νομιζουν) οτι ξερουν την αληθεια. Δεν σε εχω καταδικασει εξαρχης και αδικα μου το καταλογιζεις. Αν ηταν ετσι δε θα ξεκινουσα καν διαλογο. Δεν εισαι δα ο 1ος χριστιανος με τον οποιο συζητω. Πιο σημαντικο δε, ειναι, το οτι επιλεγεις να σταματησεις, οχι οταν ακουσες περι πλυσης εγκεφαλου, αλλά έπειτα που εθεσα ερωτηματα και απαντησα στα σχόλιά σου. Αυτο μάλλον δειχνει πως οι λογοι που δεν απαντας δεν εχουν να κανουν με το οτι σε προσεβαλα. Άλλωστε σε εκεινο το σχόλιο απαντησες αντιστοιχα. Δεν εμεινα σε αυτα και συνεχισα επι του θεματος...
Βρες μου μία φράση μου ή πρόταση μου στην οποία να θίγω άλλα πιστεύω να κατακρίνω π.χ. την πίστη στον δωδεκαθεισμό ή στην αρχαία ελλάδα ή στον ήλιο ή... ή... ή... Βρήκες?

Θεωρώ ασέβεια το να αξιολογείς μια πίστη με το εξυβρίζεις τον ακρογωνιαίο λίθο της. Όχι με το να παραθέτεις τις σκέψεις και τα επιχειρήματα σου βάσει των οποίων θεωρείς ότι είναι λάθος. Είναι διαφορετικό πράγμα να λέω οτι η χριστιανική πίστη δεν είναι σωστή γι αυτούς τους λόγους και άλλο να λές:

...Ο ίδιος ο Ιησούς, υπήρξε, τουλάχιστον έτσι όπως μας τον παρουσιάζει το παραμύθι της κΕνής Διαθήκης (έτσι με έψιλον!), μέγας και ανεπανάληπτος κήρυξ μίσους, διχόνοιας, ρατσισμού, ανθελληνισμού και μισογυνισμού...

...Ο ίδιος ο Χριστός ήταν βλάσφημος...
Το θεωρείς σωστό Lorien να αποκαλεί κάποιος την Κ. Διαθήκη ΚΕΝΗ? Ή τον Ιησού Χριστό κύρηκα διχόνοιας και μίσους ,ρατσισμού και ανθελληνισμού και μισογύνη? Έτσι θεωρείς πως γίνεται ο γόνιμος διάλογος αντιπαράθεσης απόψεων? Δεν γνωρίζεις πως το Ευαγγέλιο και ο Ιησούς Χριστός αποτελούν "σέβασμα" για πολλούς ανθρώπους? Το να πει κάποιος οκ, εγώ θεωρώ πως η Κ. Διαθήκη είναι ψεύτικη και ο Ιησούς Χριστός δεν υπήρξε το καταλαβαίνω, γιατί πρέπει κάποιος να προβεί σε τέτοιους χυδαίους χαρακτηρισμούς?

Κι όταν η δική μου άποψη αποκαλείται:

...εμένα η ψυχή μου είναι συνδεδεμένη με το αιώνιο πνεύμα της Ελλάδας.
Δεν έχει καμία απολύτως ανάγκη να συνδεθεί με επινοήματα και φαντασιοπληξίες!!!...
επινοήματα και φαντασιοπληξίες εξ ορισμού... Που τον βρίσκεις εσύ εφικτό το διάλογο? Για να μπορέσουμε να διαλεχθούμε πρέπει να υπάρχει αμοιβαία αποδοχή και σεβασμός στα πιστεύω του άλλου.

Με είδες έμενα πουθενά να ανφέρομαι με εξυβριστικούς χαρακτηρισμούς για τον Θεό ή προφήτη ή αρχηγό μιας κίνησης, ιδεολογίας, θρησκείας ή δόγματος μέσα σ ολα τα γραφόμενα μου? Είδες πουθενά να αντεπιχειρώ λέγοντας πως αυτό που λες ή πιστεύεις είναι επινόμηα ή φαντασιοπληξία? Θα μπορούσε να υπάρχει βάση για διάλογο σε μια τέτοια περίπτωση? Η λέξη πιστεύω από μόνη της σημαίνει ότι αποδέχομαι κάτι ως υπαρκτό ή αληθινό χωρίς να έχω χειροπιαστές αποδείξεις γι αυτό, έτσι δεν είναι? Αλλιώς γιατι να το αποκαλούμε πίστη? Αν κάτι το βλέπω και το γνωρίζω δεν είναι πίστη είναι γνώση? Από τα λίγα ελληνικά που ξέρω δηλ...

Επομένως όταν και οι δύο έχουμε πίστη σε κάτι, κανένας όμως δεν έχει χειροπιαστές αποδείξεις για τα πιστεύω του νομίζω οτι αρκεί μια απλή παράθεση των πιστεύων του χωρίς να θίγει τον απέναντι...

Αν είναι να ακούω από κάποιος πως είμαι φαντασιόπληκτος, επινοώ πράγματα, πιστεύω σε κάποιος που είναι ρατσιστής, μισογύνης και βλάσφημος πρέπει να σταματήσω. Τι νόημα έχει? Να συνεχίσω να δίνω απαντήσεις από που και γιατί? Όλες μου οι απαντήσεις έρχονται μέσα από την Καινή διαθήκη... Αν εσύ την αποκαλείς κενή, τι να συζητήσουμε?

Αν μπορείς να πεις το ίδιο για μένα, πως αποκάλεσα την πίστη και τα βιώματα κάποιου "πλύση εγκεφάλου" ή "αυθυποβολή" ή "φαντασιοπληξία" ή "επινόημα" πες το μου να ζητήσω δημόσια συγγνώμη. Εκτός κι αν στη ζωη αυτή μετράει μόνο ότι γίνεται αντιλητπό με τις 5 αισθήσεις... Λυπάμαι, δε θα συμφωνήσω σε αυτό...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 08:29, 17-09-08:

Οταν κάποιος αδικεί, σκοτώνει, βιάζει, ληστεύει, εξοντώνει ευχαριστούμαστε να τον βλέπουμε να πληρώνει όσο ποιο σκληρά γίνεται για τις πράξεις του, και ιδίως όταν τα θύματα είναι αγαπημένα μας πρόσωπα. Όταν αυτό το κάνουν οι άνθρωποι τότε το θεωρούμε δικαιοσύνη, αν το κάνει ο Θεός τότε είναι σκληρότητα και αδικία...

Δεν το κάνει ομως ο Θεός...

Με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι... Αφήνει ο θεός την αδικία να υπάρχει, τότε γίνεται σύμμαχος της, ενεργεί για να την απομακρύνει τότε είναι άδικος τιμωρός...Φευ!
Αν το έκανε λές να ήταν δυσαρεστημένοι οι άνθρωποι;

Κι αυτός ο Θεός, τι σκληρός ρε παιδί μου! Θα έρθει μια μέρα και θα κάνει κρίση... Θα ξεχωρίσει το σιτάρι από τα ζιζάνια... ΑΔΙΚΙΑ!
Αυτο τώρα συγγνώμη αλλά ακούγεται πολύ σαν στερότυπο της εκκλησίας. Αν συνυπολογίσει καποιος και το αβαταρ σου και την υπογραφή σου, φαίνεται σαν ενα κυρηγμα για τη δευτέρα παρουσία. Σαν μια διαβεβαίωση, δια στόματος Αλέξανδρου, ότι ο Θεός δεν κοιμάται... (αν δεν απουσιάζει ολως διόλου).

Ο Θεος ειναι μέσα μας Αλέξανδρε. Κι αν θα γίνει τιμωρός των κακών, αυτοί θα είμαστε εμείς, οι τιμωροί των κακών. Κάτι μου λέει μάλιστα, ότι πριν να τους τιμωρήσουμε εμείς, τους κακους, δεν θα τους τιμωρήσει κανένας άλλος.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 09:01, 17-09-08:

....η απορία μου είναι πως θα τιμωρήσεις κάποιον που σκότωσε 6 εκατομμύρια ανθρώπους π.χ. ... ή κάποιος που κρύβεται τόσο καλά που δε θα τον πιάσεις ποτέ ή κάποιον που δε θα μάθεις ποτέ όσο ζεις τι έχει κάνει ή κάποιον που έχει άφθονο χρήμα και δύναμη ή...

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 09:12, 17-09-08:

Δεν συμφωνώ, το θέμα είναι η μετάνοια και η συγγνώμη. Γιατί η τιμωρία με βάση τα πεπραγμένα ακόμα κι αν δεν είναι πρακτικά εφικτή είναι εύκολη ψυχολογικά. Το ανάποδο είναι δύσκολο να δεχτούμε ότι κάποιος καλός ή και κακός έκανε κάτι για το οποίο μετάνοιωσε.
Αν παρατηρήσετε στα πιο ευρείας κατανάλωσης κείμενα ο κακός που μετανοιώνει ή και ο καλός "κακός" (πχ πόρνες που όμως είναι καλοί άνθρωποι) ακόμα και να βρει την ευτυχία δεν θα την χαρεί γιατί θα πεθάνει ή θα αυτοτιμωρηθεί αρνούμενος να δεχτεί να ζήσει ευτυχισμένος. Δεν αντέχουμε εμείς οι "καλοί" άνθρωποι να μην την πληρώνει ο "κακός"!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:22, 17-09-08:

Εχουμε βγεί εκτός τόπικ ή μου φαίνεται;

Πρόταση σπλιτ θέματος. Τιμωρία ή όχι στους κακούς;

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 09:28, 17-09-08:

Συμφωνώ με αυτό που λες lugar, πως γενικώς οι άνθρωποι είμαστε εκδικητικά όντα και συνήθως με τις δικές μας προσδοκίες και πεποιθήσεις πλάθουμε και τον χαρακτήρα του Θεού. Η ουσία είναι στην μετάνοια. Άλλωστε, "ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω"...

Σε όλα όμως υπάρχει μια περίοδος "χάριτος" μέσα στην οποία καλούμαστε να διορθώσουμε, να μετανοήσουμε και να αλλάξουμε τακτική και υπάρχει και περίοδος που πρέπει κάποιος να μας βάλει στη θέση μας. Αυτή η περίοδος, για εμάς τους ανθρώπους εξαρτάται από την μακροθυμία μας που ως συνήθως είναι στο ελάχιστο.

...και για να επαναφέρω το τόπικ... Αντίθετα ο Ιησούς Χριστός που υπήρξε, υπάρχει και θα υπάρχει έχει μεγάλη μακροθυμία και μας περιμένει όλους να μετανοήσουμε και να ζήσουμε.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:35, 17-09-08:

Το θέμα της εμπλοκής της ύπαρξης του Χριστού με την ύπαρξη του Θεού, ή τη μεταξύ τους συγγένεια, νομίζω ότι δημιουργεί όλο το πρόβλημα.

Αποκλείεται δηλαδή ο Χριστός να ήταν ένας εμπνευσμένος φιλόσοφος που, σε μία ταραγμένη εποχή, να διαμύνησε πρώτος το μύνημα, όπως και το νόημα, της αγάπης;

Παράθεση

takis.stathis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη takis.stathis
Ο takis.stathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O takis.stathis έγραψε στις 10:21, 17-09-08:

και μόνο που δήλωνες άθεη, αυτοπροσδιορίζεσαι σε σχέση με κάτι που για σένα δεν υπάρχει -θεός. Αντίφαση; Μάλλον.
Η αναζήτηση της ιστορίκότητας απαιτεί
1. στόχο
2. μέθοδο
3. στοιχεία. Μάλλον κανείς δεν μπορεί να μας τα παρέχει. Από εκεί και πέρα, πίστευε ότι θέλεις και άν θέλεις και μία συμβουλή, να φέρεσαι όπως θα ήθελες να σου φέρονται. Αυτό είναι ο Χριστιανισμός, τα υπόλοιπα είναι για τους παπάδες.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:46, 17-09-08:

Πως ο Χριστιανισμος είναι συνωμοσια των Εβραιων ..αφου τον κυνηγησαν οι ίδιοι..Και μονο οι Έλληνες τον έσωσαν στην ουσια..Αν δεν υπηρχαν οι Έλληνες σημερα δεν θα υπηρχε χριστιανισμος......

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:19, 17-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Αποκλείεται δηλαδή ο Χριστός να ήταν ένας εμπνευσμένος φιλόσοφος που, σε μία ταραγμένη εποχή, να διαμύνησε πρώτος το μύνημα, όπως και το νόημα, της αγάπης;
Ναι, αποκλείεται. Απουσιάζουν φιλοσοφικά στοιχεία από το λόγο του. Ο λόγος του είναι λόγος ενός μυστικιστή, ενός εσωτεριστή, ενός μύστη, εξ ου και οι τόσο συχνές αλληγορίες και τα υπονοούμενα και οι γρίφοι. 'Ολη η ζωή του έχει στοιχεία ενός Δασκάλου και οι ενέργειές του ήταν σκόπιμα μυητικές (αλήθεια πότε θα πουν στον κόσμο ότι ποτέ δεν εννοούσε ότι θα ξανάρθει λέγοντας Δευτέρα Παρουσία . Ο φιλοσοφικός λόγος αποκλείεται όπως τον εννοούμε τουλάχιστον εμείς οι 'Ελληνες και οι κληρονόμοι μας οι δυτικοί Φιλόσοφοι, γιατί χαρακτηρίζεται κυρίως από ''λογικά'' σχήματα και μέθοδο. Ο φιλοσοφικός λόγος είναι μαθηματικός, και ο λόγος του Ιησού κάθε άλλο παρά φιλοσοφικός ήταν. Τελικά απ'όπου κι αν το πιάσουμε, το τέλος του ήταν μια έμεση αυτοκτονία αφού μπορούσε να διαφύγει του θανάτου και δεν αντιστάθηκε. Ακόμα κι αυτή η πράξη έχει την παθητικότητα - ουσιαστικά όμως ενεργητικότητα ενός μύστη που ταπεινώνεται μέχρις εσχάτων. Ο κύκλος των μαθητών του είναι περιορισμένος και ο αριθμός όχι τυχαίος, η ηλικία του θανάτου (33) επίσης όχι τυχαία. Ούτε κοινωνικός επαναστάτης ήταν όπως θέλουν να τον δουν - απορώ από που κι ως που - οι θεωρητικοί του κομμουνισμού κυρίως, επειδή τους βολεύει αυτή η άποψη. [Μεταξύ μας, δεν έχω ακούσει πιο ατεκμηρίωτη άποψη από αυτήν των κομμουνιστών].

Τελικά πιο δεινοί υπονομευτές του Χριστιανισμού από τους ίδιους τους Χριστιανούς δεν υπάρχουν γιατί αδιαφορούν για το πνεύμα των γραφών και μένουν προσκολημένοι στο γράμμα. Ο Χριστός υπήρξε και σταυρώθηκε από τον πατριαρχικό θεό των Εβραίων και την σπείρα του ως ασεβής σατανάς. Αυτό συμβαίνει με κάθε νέο ενσαρκωμένο και μη θεό - αντάρτη στα εδώ πεδία ή στα άλλα, τα αόρατα... Διδασκαλίες όπως η "Βασιλεία των ουρανών μέσα σας", τα θαύματα, καθαρές μαγικές πράξεις, η συγχώρεση, το αγκάλιασμα της πόρνης και το κήρυγμα εσωτερικής αυτουπέρβασης μακρυά από τους τύπους φυσικά αναστάτωσαν το τότε κατεστημένο της πίστης στον Θεό. Οι συγκρούσεις μεταξύ των παλιών και των νέων θεών συμβαίνουν κάθε τόσο. Θέλησε να μας σώσει προκαλώντας την μεγαλύτερη εσωτερική επανάσταση που είναι καταρχήν ατομική υπόθεση, αλλά οι υποταγμένοι στον ψευδο-Πατέρα τον σταύρωσαν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 17-09-08 στις 14:53. Αιτία: προσθήκες
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:30, 17-09-08:

Προφανώς, έγινε αυτή η ύπουλη σύνδεση και η υφαρπαγή της Ελληνικής Παράδοσης απ' τον Χριστιανισμό, ώστε να δεχθούν οι Έλληνες ώς προγόνους τους, τον Μωϋσή, τον Αβραάμ, τον Ισαάκ και όλη εκείνη την Ιουδαιο-θεοκρατική συμμορία της Παλαιάς Διαθήκης.
Ο Ιησούς ΥΠΗΡΞΕ και έζησε και έδρασε ως ένας εβραίος Ραββίνος & Πολιτικός. Αλλά προφανώς, ποτέ δεν σταυρώθηκε. Έτσι βόλευε όμως, να γράψουν οι Ευαγγελιστές.
Και εδώ προφανώς έχουμε να κάνουμε με την βίαιη επιβολή του Ιουδαϊκού Πολιτισμού στον Ελληνικό Κόσμο.
Και ενώ οι χριστιανοί απολογητές λέγουν και διακηρύσσουν και υβρίζουν και συκοφαντούν τους προγόνους μας ως σατανολάτρες και ειδωλολάτρες, την ίδια ώρα ψευδολογούν και αντιφάσκουν λέγοντας πως δήθεν η Πυθία είχε δώσει χρησμό για την "Έλευση" του Ιησού(!)...

Μήπως συνομωσιολογείς λίγο ; Η σύνδεση της αρχαιοελληνικής παράδοσης με την χριστιανική δεν πιστεύω να αμφισβητείται από κανέναν. Το βίντεο που παρέθεσες το θεωρείς δηλαδή συνωμοσιολογικό ; Το βίντεο παρουσιάζει τα κοινά σημεία που συνδέουν τους πολιτισμούς διαχρονικά, δεν είδα πουθενά να υποστηρίζει ότι οι 'Ελληνες κατάγονται από τους Ιουδαίους.
Και ποιά τα στοιχεία που τεκμηριώνουν ότι ήταν Ραββίνος ; Σχετικά με τις αρχαιοελληνικές προφητείες τώρα, θα ήθελα την άποψή σου για αυτήν στον ''Προμηθέα Δεσμώτη'' όταν ρωτάει η Ιώ τον Προμηθέα ''Μα γίνεται ποτέ να πέσει ο Δίας ;'' και ακολουθεί η εξής στιχομυθία :

Ιω : - απ'τον Δία πάσχω
Προμ : - Ο ίδιος (ο Δίας) με την κενοδοξία του θα χάσει την εξουσία.
Ιω : - Και πώς ;

(Τον ρωτάει ποιός θα τον λυτρώσει εκτός από το Δία και εκείνος απαντά ''Κάποιος απόγονός σου πρέπει να'ναι στην τρίτη γενιά μετά από τις δέκα. (στιχ.775)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 17-09-08 στις 16:36.
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 16:50, 17-09-08:

1. Ναι, αποκλείεται. Απουσιάζουν φιλοσοφικά στοιχεία από το λόγο του. .......

2. Τελικά πιο δεινοί υπονομευτές του Χριστιανισμού από τους ίδιους τους Χριστιανούς δεν υπάρχουν γιατί αδιαφορούν για το πνεύμα των γραφών και μένουν προσκολημένοι στο γράμμα........

3. Ο Χριστός υπήρξε και σταυρώθηκε από τον πατριαρχικό θεό των Εβραίων και την σπείρα του ως ασεβής σατανάς. Αυτό συμβαίνει με κάθε νέο ενσαρκωμένο και μη θεό - αντάρτη στα εδώ πεδία ή στα άλλα, τα αόρατα... Διδασκαλίες όπως η "Βασιλεία των ουρανών μέσα σας", τα θαύματα, καθαρές μαγικές πράξεις, η συγχώρεση, το αγκάλιασμα της πόρνης και το κήρυγμα εσωτερικής αυτουπέρβασης μακρυά από τους τύπους φυσικά αναστάτωσαν το τότε κατεστημένο της πίστης στον Θεό. Οι συγκρούσεις μεταξύ των παλιών και των νέων θεών συμβαίνουν κάθε τόσο. Θέλησε να μας σώσει προκαλώντας την μεγαλύτερη εσωτερική επανάσταση που είναι καταρχήν ατομική υπόθεση, αλλά οι υποταγμένοι στον ψευδο-Πατέρα τον σταύρωσαν.....
1. Αν η αγάπη δεν είναι φιλοσοφία τότε τί ειναι;
2. Το πνεύμα των γραφών αν βγάλεις όλα τα παραμύθια που και εσύ αναφέρεις στο 3, είναι ακριβώς η φιλοσοφία της αγάπης, της οποίας ο Χριστός κατ'εξοχήν αποτελεί σύμβολο.
3. Αυτό είναι το γράμμα των γραφών, ο έντεχνα και με πολιτικές σκοπιμότητες δημιουργημένος μυθος..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 17:04, 17-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
1. Αν η αγάπη δεν είναι φιλοσοφία τότε τί ειναι;
2. Το πνεύμα των γραφών αν βγάλεις όλα τα παραμύθια που και εσύ αναφέρεις στο 3, είναι ακριβώς η φιλοσοφία της αγάπης, της οποίας ο Χριστός κατ'εξοχήν αποτελεί σύμβολο.
3. Αυτό είναι το γράμμα των γραφών, ο έντεχνα και με πολιτικές σκοπιμότητες δημιουργημένος μυθος..
1. H αγάπη δεν είναι φιλοσοφία. Η Φιλοσοφία είναι αναζήτηση της αλήθειας, της γνώσης πρωταρχικά. Αγαπάς τον άνθρωπο όταν θες να του δώσεις τα όπλα της γνώσης. Οι Εκκλησίες δεν αγαπάνε τους ανθρώπους. 'Αλλο η Πίστη άλλο η Φιλοσοφία. Ο Φιλόσοφος αναζητά την αλήθεια, ο βαφτισμένος ''ορκισμένος'' πιστός, είτε χριστιανός είτε οποιασδήποτε άλλης πίστης πιστεύει ότι έχει οδηγηθεί με βεβαιότητα στην αλήθεια.
2. 'Οχι μόνο η αγάπη, αλλά και η γνώση είναι το πνεύμα των γραφών. Αυτό το πνεύμα αποκρύπτουν από τον κόσμο. Πιστεύουν ότι ο Χριστός ήταν ένας χαρωπός μελιστάλαχτος τύπος που ήξερε μόνο να φλυαρεί για αγάπη (εξ ιδίων κρίνουν τα αλλότρια όσοι τον επικαλούνται - συνήθως οι φαρισαίοι πιστοί του). Ακόμα ο Χριστός αποτελεί σύμβολο αγάπης - σε αυτό συμφωνούμε - αλλά όχι το μοναδικό ιστορικά. Δεν μπορούν να έχουν ''πατέντα'' κατοχυρωμένη οι Χριστιανοί μόνο την την αγάπη.
3. Όχι, αυτό είναι το πνεύμα των γραφών. Αυτή είναι η ιστορία. Τον έβγαλαν απ'τη μέση επειδή ανέτρεψε το νόμο της υποταγής ως άλλος Προμηθέας. Το γράμμα είναι ό,τι διαβάζετε στις γραφές χωρίς να κοιτάτε τί κρύβεται πίσω από τις λέξεις. Αυτό το πνεύμα των γραφών είναι που κυβερνά μέχρι τις μέρες μας τον κόσμο. Ο Χριστός δεν ήταν αρκετός για να μας απαλλάξει από την τυπολατρία φαίνεται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 17-09-08 στις 17:10.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:38, 17-09-08:

@ Ιφικράτης: τον Παύλο!!! Πώς και δεν τον κατέβασαν βίαια απ' το βήμα της Εκκλησίας του δήμου, είναι απορίας άξιον...@

Αν οι «όντως Έλληνες» φέρονταν προς τους ξένους, όπως «απορείς», σήμερα μάλλον θα ντρεπόταν κανείς να τους θεωρεί προγόνους του. Ή μήπως εδώ γίνεται κάποιο μπέρδεμα μεταξύ «Αρχαίων Ελλήνων» και «Νεοελλήνων» (έστω και «Δωδεκαθεϊστών»; Εν πάσει περιπτώσει πάντως, όταν οι Έλληνες πήραν την κατιούσα( αρχές 4ου πΧ αι.)…κατέβασαν από το «βήμα», το Σωκράτη!

@ Ιφικράτης: … Ο Ιησούς ΥΠΗΡΞΕ και έζησε και έδρασε ως ένας εβραίος Ραββίνος & Πολιτικός. Αλλά προφανώς, ποτέ δεν σταυρώθηκε. Έτσι βόλευε όμως, να γράψουν οι Ευαγγελιστές.@

Εδώ ο λόγος γίνεται «γόρδιο κουβάρι»! Οι πλέον άσπονδοι εχθροί του Ι.Χ. υπήρξαν (και είναι), όσοι λένε ότι «δεν υπήρξε». Εδώ γίνεται μεν παραδοχή της ιστορικότητάς Του, αλλά, ως «ένας εβραίος Ρ & Π», που «προφανώς, ποτέ δε σταυρώθηκε». Δύο αυθαιρεσίες όμως μαζί, αγαπητέ Ιφικράτη, δε σημαίνει ότι μπορούν να συνθέσουν μία αλήθεια! Και σε τι «βόλευε» τους «Ευαγγελιστές», να γράψουν «έτσι»; «Απορίας άξιον», που μπορεί να φθάσει κανείς, από «αντιχριστικό μένος»!

@ @ Ιφικράτης: Και εδώ προφανώς έχουμε να κάνουμε με την βίαιη επιβολή του Ιουδαϊκού Πολιτισμού στον Ελληνικό Κόσμο...@

Φίλτατε Ιφικράτη, για «ιουδαϊκό πολιτισμό», ούτε οι ίδιοι οι Εβραίοι ποτέ διανοήθηκαν να ισχυριστούν! Μήπως κάπως έτσι (αυθαίρετα) αναφερόμαστε και για τον «Ελληνικό Κόσμο»;

@ Ιφικράτης:…και ως Έλληνα πάνω απ' όλα. Πιστεύω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Φυσικά και οι κρίνοντες κρίνονται, και τα δικά μου λόγια κάποιος άλλος εύλογα θα τα κρίνει, και καλώς θα κάνει._@

Πόθεν τεκμαίρεται η «ελληνικότητα» τινός, φίλε μου;

@Buggs :… Ο Θεος ειναι μέσα μας Αλέξανδρε. Κι αν θα γίνει τιμωρός των κακών, αυτοί θα είμαστε εμείς, οι τιμωροί των κακών. Κάτι μου λέει μάλιστα, ότι πριν να τους τιμωρήσουμε εμείς, τους κακους, δεν θα τους τιμωρήσει κανένας άλλος.@

!!! Μου θυμίζεις τον Ισαάκ το Σύριο, που έβλεπε να συγχωρούνται (στη Κρίση), ακόμη και τα δαιμόνια! Προφανώς, όταν ο Ι.Χ. μακάριζε τους «ειρηνοποιούς», είχε κατά νου Του ανθρώπους, με τέτοιες αντιλήψεις και θέσεις!

@ale3andros ...η απορία μου είναι πως θα τιμωρήσεις κάποιον που σκότωσε 6 εκατομμύρια ανθρώπους π.χ. ... ή κάποιος που κρύβεται τόσο καλά που δε θα τον πιάσεις ποτέ ή κάποιον που δε θα μάθεις ποτέ όσο ζεις τι έχει κάνει ή κάποιον που έχει άφθονο χρήμα και δύναμη ή...@

Κάποιον δηλαδή σαν τον «ανθρωποκτόνο διάβολο», Αλέξανδρε; Ποιος άλλως θα μπορούσε να σκοτώσει «6 εκατομμύρια ανθρώπους», φίλε μου;

@ Άγγελος: Αν δεν υπηρχαν οι Έλληνες σημερα δεν θα υπηρχε χριστιανισμος......»

Ίσως όμως και το αντίστροφο! Πάντως πράγματι, ο ΙΧ είπε «Ήρθε η ώρα να δοξασθεί ο Υιός του ανθρώπου», όταν τον πλησίασαν «τινές των Ελλήνων[1]»!

@ DrStrangelove:… Θέλησε να μας σώσει προκαλώντας την μεγαλύτερη εσωτερική επανάσταση που είναι καταρχήν ατομική υπόθεση, αλλά οι υποταγμένοι στον ψευδο-Πατέρα τον σταύρωσαν…@

Πράγματι! Λέει[2] (προς Γραμματείς και Φαρισαίους): «Σεις είστε εκ πατρός του διαβόλου και τας επιθυμίας του πατρός σας θέλετε να πράττητε…διότι είναι ψεύστης και ο πατήρ αυτού του ψεύδους»…
[1] Ιωάν. Ιβ΄, 20-23 τ.σ.

[2] Ιωάνν. Η΄, 44 τ.σ.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:22, 18-09-08:

1. H αγάπη δεν είναι φιλοσοφία. Η Φιλοσοφία είναι αναζήτηση της αλήθειας....
Δεν θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερο παράδειγμα του γιατί και κυρίως πώς, το μύνημα του Χρστιστιανισμού διαστρευλώθηκε.

Η αγάπη εχει σαν αποτέλεσμα την έκφραση της αλήθειας. Κι αυτό είναι μια ολόκληρη φιλοσοφία. Η κακία έχει σαν εκφραστή της το ψέμα την έχθρα, το φόβο, την συστηματική άγνοια, το σκοταδισμό ...

2. ......Πιστεύουν ότι ο Χριστός ήταν ένας χαρωπός μελιστάλαχτος τύπος που ήξερε μόνο να φλυαρεί (sic) για αγάπη ......... Ακόμα ο Χριστός αποτελεί σύμβολο αγάπης - σε αυτό συμφωνούμε - ........
Αλλα ήταν φλύαρος σωστά; Τι εντεχνη υποβάθμιση του ρόλου της αγάπης, με μια φαινομενικα αθώα λεξουλα. Αν μίλαγε για πόλεμο θα αγόρευε ; Ή μήπως τότε θα δίδασκε;

3. Όχι, αυτό είναι το πνεύμα των γραφών. Αυτή είναι η ιστορία. Τον έβγαλαν απ'τη μέση επειδή ανέτρεψε το νόμο της υποταγής ως άλλος Προμηθέας. Το γράμμα είναι ό,τι διαβάζετε στις γραφές χωρίς να κοιτάτε τί κρύβεται πίσω από τις λέξεις. Αυτό το πνεύμα των γραφών είναι που κυβερνά μέχρι τις μέρες μας τον κόσμο. Ο Χριστός δεν ήταν αρκετός για να μας απαλλάξει από την τυπολατρία φαίνεται
Η ιστορία, ότι τον έβγαλαν απο τη μέση κλπ κλπ, είναι το παραμύθι, και είναι γραμμένο ξεκαθαρώτατα. Πίσω απο τις λέξεις είναι αυτά που δεν είναι σαφώς διατυπωμένα.

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
!!! Μου θυμίζεις τον Ισαάκ το Σύριο, που έβλεπε να συγχωρούνται (στη Κρίση), ακόμη και τα δαιμόνια! Προφανώς, όταν ο Ι.Χ. μακάριζε τους «ειρηνοποιούς», είχε κατά νου Του ανθρώπους, με τέτοιες αντιλήψεις και θέσεις!
Το πώς θα έρθει η ειρήνη ειναι ενα άλλο ζητημα. Δεν είπα πουθενα, ούτε καν υποννόησα, ότι βλέπω να συγχωρούνται οι κακοί πόσο μάλλον τα δαιμόνια.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 06:54, 18-09-08:

@Νωεύς:
Κάποιον δηλαδή σαν τον «ανθρωποκτόνο διάβολο», Αλέξανδρε; Ποιος άλλως θα μπορούσε να σκοτώσει «6 εκατομμύρια ανθρώπους», φίλε μου;
...Νωεύς... Ο Χίτλερ ας πούμε σκότωσε περίπου 6 εκατομμύρια εβραίων μόνο. Να μην πούμε για τα υπόλοιπα έθνη.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 07:33, 18-09-08:

@Νωεύς: ...Νωεύς... Ο Χίτλερ ας πούμε σκότωσε περίπου 6 εκατομμύρια εβραίων μόνο. Να μην πούμε για τα υπόλοιπα έθνη.
Ο Χιτλερ αυτοκτόνησε. Αρα τιμωρήθηκε. (όσον αφορά το λόγο που το ανέφερες, δηλαδή πως τιμωρείται κάποιος που κλπ, σε προηγούμενο ποστ σου). Το μυστικο της επιτυχίας μας σαν είδος θα είναι οι διάφοροι Χιτλερ, σε κάθε επίπεδο, να τιμωρούνται πριν σκοτώσουν πόσα εκ. κόσμο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους