Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,655 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 17:55, 28-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
5. Δε βλεπω να σχολιαζεις καποια αλλα πραγματα στα οποια σου απαντησα στο προηγουμενο ποστ μου. Να θεωρησω οτι συμφωνεις μαζι μου ; (πχ ερευνα-πιστη).
(τώρα με την αρίθμηση μάλιστα... δεν χάνομαι! )

Όχι, αλλά δεν έχω χρόνο πάντοτε να κάθομαι να γράφω για όλα όσα αναφέρεις (συγγνώμη ) οπότε εστιάζω σε αυτά που θεωρώ περισσότερο ουσιώδη ν απαντήσω. Σε πολλά έχω ήδη καταλάβει και από παλαιότερους διαλόγους ότι θα διαφωνούμε ότι κ αν γίνει, επομένως γιατί ν ξανά εστιάσω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:03, 28-09-08:

Πως γινεται κατι να ειναι αρκετα σημαντικο να το συζητησουμε εις βαθος, και οταν φτανουμε στο "δι ταυτα" να γινεται ξαφνικα, μη σημαντικο ; (αναφερομαι για παραδειγμα στα περι πιστης και ερευνας). Τελοσπαντων, ο καθενας καταλαβαινει ποτε εχουμε κατι να πουμε και ποτε οχι. Εγω θα χαιρομουν να ακουσω αντιλογο και δεν κουραζομαι, γιατι θελω να λεω οτι ειμαι σκεπτομενο ατομο και ψαχνομαι, αλλά οκ, οπως θελεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 06:59, 29-09-08:

Όλοι σκεπτόμενα άτομα είμαστε, δεν γράφουμε εδώ μέσα μόνο για χαβαλέ!

Όμως, όταν σ ένα θέμα διαφωνούμε και το πιάνουμε από διαφορετική βάση ο καθένας, τι να το ξανασυζητάμε? Ο,τι είπα στο θέμα της έρευνας - πίστης είναι λίγα ποστ παρά πίσω. Μπορείς να ανατρέξεις και να τα δεις. Εξάλλου, η γνώμη μου και τα πιστεύω μου συμφωνούν, στο θέμα αυτό, με την άποψη της Κ. Διαθήκης. Τότε, όμως, μου λες πως είμαι ένας "στυγνός" παπαγάλος των όσων μου έχει να μου πει ένα βιβλίο και μόνο. Για μένα αυτό το βιβλίο είναι ο λόγος του Θεού και γίνεται κάθε μέρα πράξη στη ζωή μου. Για πιο λόγο να το αφήσω? Αφού βρήκα μια πηγή που μου δίνει καθαρό νερό (πάντα για μένα μιλάω) για πιο λόγο να τρέξω σε άλλη?

Έτσι , λοιπόν, για να έρθω στο δια ταύτα, και επειδή πρέπει να πιω κ ένα καφέ να ανοίξει το μάτι, καταλήγουμε πάντα στο ότι αυτό το λέει ένα βιβλίο και φτάνουμε στο σημείο να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια χωρίς νόημα.

Εφόσον διαφωνούμε και ο καθένας έχει τις απόψεις του, τις οποίες και δεν αποχωρίζεται, φρόνιμο είναι (να που χρησιμεύει και η λογική - η περίφημη) να μην αναμοχλεύουμε τα ίδια και τα ίδια.

Άντε καλημέρα μας!

...Κι όμως ΖΕΙ και Σ ΑΓΑΠΑ!!! (για να μην ξεχνιόμαστε)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:58, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
...Άντε καλημέρα μας!

...Κι όμως ΖΕΙ και Σ ΑΓΑΠΑ!!! (για να μην ξεχνιόμαστε)
...και μάλιστα εναγωνίως:" Πλην ο Υιός του ανθρώπου όταν έλθη, άραγε θέλει εύρει την πίστιν επί της γης;"!

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 07:56, 30-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Η γενική ενασχόληση με το αν υπήρξε σήμερα, πιστευω ότι ακολούθησε την τεράτια επίτυχία του Κώδικα Ντα Βιντσι, η οποία όμως οφείλεται στο ότι κάποιοι απόφάσισαν να την κάνουν τεράστια επιτυχία. Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι υπάρχουν βιβλία που γράφουν απ όλα. Έχουν σίγουρα γραφτεί πολλά και υπέροχα παιδικά βιβλία, οχι μονο ο Χάρυ Πότερ. Υπάρχουν πολλές θεωρίες για το Χριστό, όχι μονο αυτή του Ντάν Μπράουν.

Τα βιβλία είναι, και ήταν πάντα, η αρχή για τα πάντα. Το γιατί ορισμενμες συγκεκριμμένες εκδόσεις αποφασίστηκε να πουσαριστούν με όλα τα μέσα αποκαλύπτει τις προθέσεις του συστήματος απο πίσω τους. Γιατί δηλαδή ΠΡΕΠΕΙ να σκεφτόμαστε αυτά που γράφουν αυτά τα βιβλία και όχι κάποια άλλα.
Πολλοί χριστιανοί πάνε δυο φορές το χρόνο στην εκκλησιά, κάνουν το σταυρό τους από συνήθεια, ξέρουν τα πολύ στοιχειώδη, η πίστη τους πηγάζει κατά βάθος απ’ την επιθυμία να "τα έχουν καλά με το Θεό", αλλά παρ’ όλ’ αυτά είναι αρεστοί (αφού δηλώνουν πιστοί, αν και "αμαρτωλοί" βεβαίως βεβαίως) και κατατάσσονται στα εκατομμύρια των χριστιανών. Με τέτοια πρόβατα δεν είναι τυχαίο που οι εκπρόσωποι της εκκλησίας ανησυχούν, μήπως και τους φύγουν απ’ το μαντρί, κάθε φορά που κάποιοι δεξιοτέχνες της συνομοσιολογίας (και όχι μόνο), τύπου Dan Brown, εκδίδουν τα "αριστουργήματά" τους. Φταίει βέβαια και το ίδιο το θρησκευτικό κατεστημένο που επί αιώνιες φρόντιζε να καλύπτει τα στραβά και τα ανάποδα, με αποτέλεσμα, όταν αυτά αποκαλύπτονται (είτε όπως είναι, είτε εν μέρει, είτε παραποιημένα) να ταράζονται εύκολα τα πρόβατα.

Από κει και πέρα τρέχα γύρευε να βρεις τι ισχύει και τι δεν ισχύει όταν μάλιστα σε πολλά θέματα οι ίδιοι οι ειδικοί της Βίβλου δε συμφωνούν, ενώ δεν υπάρχουν και επαρκή στοιχεία (π.χ το περιεχόμενο των ευαγγελίων είναι πολύ περισσότερο θεολογικό παρά ιστορικό). Για μένα, πάντως, το σημαντικότερο που ένας άνθρωπος μπορεί να κάνει είναι να ερευνήσει την ηθική αξία που έχει γι’ αυτόν η διδασκαλία του Ιησού. Δεν έχει, λοιπόν, τόσο σημασία να ψάχνουμε το τι έγινε, πώς έγινε, αν έγινε, όσο το να εμβαθύνουμε νοητικά και συναισθηματικά σε έννοιες όπως συμπόνια, οίκτος, ενοχές, ταπεινοφροσύνη, εξάρτηση, ελευθερία, εγωισμός και αγάπη. Κι όσο κι αν μας αγγίζει μια διδασκαλία, νομίζω ότι δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζεται σα μια υπέρτατη αλήθεια που απηχεί στο σύμπαν! Πώς είναι δυνατόν να τις προσδίδουμε μια απόλυτη σημασία για τον κάθε άνθρωπο;; Κάποιους, για παράδειγμα, μπορεί να τους εκφράζει περισσότερο η διδασκαλία του Βούδα παρά του Ιησού, ενώ κάποιοι άλλοι αναζητούν εκείνα τα στοιχεία απ’ την κάθε διδασκαλία που τους εκφράζουν περισσότερο…

"Για όσους πιστεύουν στο Θεό, καμιά εξήγηση δεν είναι αναγκαία.Για όσους δεν πιστεύουν, καμιά εξήγηση δεν είναι δυνατή."
George Seaton

Πάντως, όπως ξέρεις, ο διαχωρισμός δεν υφίσταται μονάχα ανάμεσα σε πιστούς και μη πιστούς. Υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες πολύ ενδιαφέρουσες όπως οι ασυνείδητα ένθεοι ή άθεοι. Υπάρχουν οι αδιάφοροι, οι οποίοι δεν παίρνουν θέση και δεν τους νοιάζει εάν πιστεύει κανείς ή όχι. Μην ξεχνάς τώρα ότι οι δηλωμένοι άθεοι, αν και οι απόψεις τους αντανακλούν τη δική τους δογματική οπτική, έχουν ευαισθησίες. Επιμένουν πως δεν υπάρχει θεός, πράγμα που σημαίνει πως το ερώτημα αυτό τους έχει προβληματίσει, τους έχει πιέσει – δεν είναι αδιάφοροι. Αρκετούς δε εγώ προσωπικά τους σέβομαι, διότι δε διακρίνονται από φανατισμό, αλλά και οι θέσεις τους, αν και δογματικές, αντανακλούν εμπιστοσύνη και ειλικρινή πίστη στις δυνατότητες του ανθρώπου. Σίγουρα θα υπάρχουν και φανατικοί άθεοι, αλλά ο φανατισμός και η μισαλλοδοξία συναντάται πολύ πιο συχνά εντός της θρησκείας παρά εκτός. Και δε νομίζω να είναι απλώς η υποκειμενική μου άποψη αυτό.

Και κάτι ακόμα: Δεν είναι και εύκολο πράγμα να προσπαθεί κανείς να δώσει ο ίδιος νόημα στη ζωή του, χωρίς να να πιστεύει σε θεό. Γι’ αυτό σέβομαι ιδιαίτερα τους άθεους που βρίσκονται στη δύση της ζωής τους κι είναι συμφιλιωμένοι με την ιδέα του θανάτου τους. Πιστεύουν ακράδαντα ότι στο τέλος θα γίνουν λίπασμα κι αυτό είναι όλο. Κι όμως αντιμετωπίζουν το θάνατό τους με κουράγιο και αξιοπρέπεια. Για μένα μια τέτοια στάση αποτελεί ιδανικό που δεν ξέρω κατά πόσο θα πλησιάσω.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 08:29, 30-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης
...Δεν είναι και εύκολο πράγμα να προσπαθεί κανείς να δώσει ο ίδιος νόημα στη ζωή του, χωρίς να να πιστεύει σε θεό. Γιʼ αυτό σέβομαι ιδιαίτερα τους άθεους που βρίσκονται στη δύση της ζωής τους κι είναι συμφιλιωμένοι με την ιδέα του θανάτου τους. Πιστεύουν ακράδαντα ότι στο τέλος θα γίνουν λίπασμα κι αυτό είναι όλο. Κι όμως αντιμετωπίζουν το θάνατό τους με κουράγιο και αξιοπρέπεια. Για μένα μια τέτοια στάση αποτελεί ιδανικό που δεν ξέρω κατά πόσο θα πλησιάσω.
Όχι, δεν είναι εύκολο. Δε θα έλεγα όμως ότι θαυμάζω έναν άνθρωπο που επικαλείται την εξυπνάδα και την λογική, στοχεύει σε μεγάλα επιτεύγματα, αλλά στο τέλος πιστεύει ότι θα γίνει λίπασμα.

Θεωρώ κουταμάρα να πιστεύει κάποιος ότι αφού αγωνισθεί 80 χρόνια (κατά μέσο όρο) πάνω σ αυτή τη Γη, κοπιάσει, χτίσει, δημιουργήσει, κάνει οικογένεια ή καριέρα ή και τα δύο, αφού αγωνισθεί για αξίες, ιδανικά, πιστεύω, αφού κοπιάσει να επιβιώσει μέσα σε όλες τις αντίξοες συνθήκες της ζωής, αφού τελικά καταφέρει να φτάσει στη δύση της ζωής του να πιστεύει ότι τώρα θα γίνει λίπασμα για το πλατάνι ή το κυπαρίσσι το οποίο αν και δεν έκανε τίποτα απ όλα αυτά θα συνεχίζει να υπάρχει για πολύ περισσότερο από αυτόν.

Θεωρώ λιγότερο κουτό έναν που πιστεύει στο Θεό και σε όλα τα "παραμύθια" της Κ.Δ. όπως τα αποκαλούν οι σοφοί του κόσμου αυτού. Τουλάχιστον η Κ.Δ. δίνει αξία στον άνθρωπο, δίνοντας του μια θέση δίπλα στο Θεό. Η εξυπνάδα όμως αυτού του κόσμου του δίνει μια θέση δίπλα στα σκουλήκια - στην καλύτερη περίπτωση - αποτελώντας λίπασμα για όλα αυτά που έως τότε καταφρονούσε.

Το να αποδεχθείς το θάνατο δεν είναι κατόρθωμα. Κι ένας γκάνκστερ το κάνει αυτό, κι αφού θερίσει, στο τέλος γίνεται λίπασμα και πεθαίνει ηρωικά. Το να αποδεχθείς τη ζωή είναι το μεγαλύτερο κατόρθωμα!!!

1. ΣΤΗΝ αρχή ήταν ο Λόγος, και ο Λόγος ήταν προς τον Θεό, και Θεός ήταν ο Λόγος.
2. Αυτός ήταν στην αρχή προς τον Θεό.
3. Όλα έγιναν διαμέσου αυτού· και χωρίς αυτόν δεν έγινε ούτε ένα το οποίο έχει γίνει.
4. Μέσα σ' αυτόν ήταν ζωή, και η ζωή ήταν το φως των ανθρώπων.
5. Και το φως μέσα στο σκοτάδι φέγγει, και το σκοτάδι δεν το κατέλαβε.
...
9. Ήταν το φως το αληθινό, το οποίο φωτίζει κάθε άνθρωπο που έρχεται στον κόσμο.
10. Ήταν μέσα στον κόσμο, και ο κόσμος έγινε διαμέσου αυτού· και ο κόσμος δεν τον γνώρισε.
11. Στα δικά του ήρθε, και οι δικοί του δεν τον δέχθηκαν.
12. Όσοι, όμως, τον δέχθηκαν, σ' αυτούς έδωσε εξουσία να γίνουν παιδιά τού Θεού, σ' αυτούς που πιστεύουν στο όνομά του·
13. οι οποίοι, όχι από αίματα ούτε από θέλημα σάρκας ούτε από θέλημα άνδρα, αλλά από τον Θεό γεννήθηκαν.
14. Και ο Λόγος έγινε σάρκα, και κατοίκησε ανάμεσά μας, (και είδαμε τη δόξα του, δόξαν ως μονογενή από τον Πατέρα), γεμάτος χάρη και αλήθεια.
[Κατά Ιώαννη 1]
Ε, τι? Να επαινέσω τη σοφία του κόσμου αυτού?
20. Πού είναι ο σοφός; Πού είναι ο γραμματέας; Πού είναι ο συζητητής αυτού τού αιώνα; Δεν μώρανε ο Θεός τη σοφία αυτού τού κόσμου;
21. Επειδή, βέβαια, με τη σοφία τού Θεού ο κόσμος δεν γνώρισε τον Θεό διαμέσου τής σοφίας, ο Θεός ευδόκησε διαμέσου τής μωρίας τού κηρύγματος να σώσει αυτούς που πιστεύουν·
[Κορινθίους Α' 1]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ale3andros : 30-09-08 στις 08:35.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:25, 30-09-08:

Όλοι σκεπτόμενα άτομα είμαστε, δεν γράφουμε εδώ μέσα μόνο για χαβαλέ!
Γραφουμε κ μονο για χαβαλε μερικες φορες, χρειαζεται κι αυτο. Μερικοι παντως κυριως σκεπτονται, και αλλοι κυριως πιστευουν

Όμως, όταν σ ένα θέμα διαφωνούμε και το πιάνουμε από διαφορετική βάση ο καθένας, τι να το ξανασυζητάμε? Ο,τι είπα στο θέμα της έρευνας - πίστης είναι λίγα ποστ παρά πίσω. Μπορείς να ανατρέξεις και να τα δεις.
Μα τι να ανατρεξω. Τα ειπες, εφερα αντεεπιχειρηματα-αντιλογο, ...και περιμενω τα δικα σου επιχειρηματα. Και μου λες πρακτικά οτι δεν εχεις να πεις κατι άλλο..

Εξάλλου, η γνώμη μου και τα πιστεύω μου συμφωνούν, στο θέμα αυτό, με την άποψη της Κ. Διαθήκης. Τότε, όμως, μου λες πως είμαι ένας "στυγνός" παπαγάλος των όσων μου έχει να μου πει ένα βιβλίο και μόνο. Για μένα αυτό το βιβλίο είναι ο λόγος του Θεού και γίνεται κάθε μέρα πράξη στη ζωή μου. Για πιο λόγο να το αφήσω? Αφού βρήκα μια πηγή που μου δίνει καθαρό νερό (πάντα για μένα μιλάω) για πιο λόγο να τρέξω σε άλλη?
Γιατι υποτιθεται οτι εισαι σκεπτομενο ατομο και ψαχνεσαι. Πρεπει λοιπον αν θες να αυτοαποκαλεισαι ετσι, να εχεις ψαξει πολυ καλα κατι, να εχεις ψαξει τα υπολοιπα, να συγκρινεις, να αποκτησεις μια σφαιρικη εικονα, και μετα να επιλεξεις.

Όχι, δεν είναι εύκολο. Δε θα έλεγα όμως ότι θαυμάζω έναν άνθρωπο που επικαλείται την εξυπνάδα και την λογική, στοχεύει σε μεγάλα επιτεύγματα, αλλά στο τέλος πιστεύει ότι θα γίνει λίπασμα.
Θεωρώ κουταμάρα να πιστεύει κάποιος ότι αφού αγωνισθεί 80 χρόνια (κατά μέσο όρο) πάνω σ αυτή τη Γη, κοπιάσει, χτίσει, δημιουργήσει, κάνει οικογένεια ή καριέρα ή και τα δύο, αφού αγωνισθεί για αξίες, ιδανικά, πιστεύω, αφού κοπιάσει να επιβιώσει μέσα σε όλες τις αντίξοες συνθήκες της ζωής, αφού τελικά καταφέρει να φτάσει στη δύση της ζωής του να πιστεύει ότι τώρα θα γίνει λίπασμα για το πλατάνι ή το κυπαρίσσι το οποίο αν και δεν έκανε τίποτα απ όλα αυτά θα συνεχίζει να υπάρχει για πολύ περισσότερο από αυτόν.
Δε μας εξηγεις γιατι το θεωρεις κουταμαρα ομως...

Θεωρώ λιγότερο κουτό έναν που πιστεύει στο Θεό και σε όλα τα "παραμύθια" της Κ.Δ. όπως τα αποκαλούν οι σοφοί του κόσμου αυτού. Τουλάχιστον η Κ.Δ. δίνει αξία στον άνθρωπο, δίνοντας του μια θέση δίπλα στο Θεό. Η εξυπνάδα όμως αυτού του κόσμου του δίνει μια θέση δίπλα στα σκουλήκια - στην καλύτερη περίπτωση - αποτελώντας λίπασμα για όλα αυτά που έως τότε καταφρονούσε.
Αυτο ειναι ενα καλο παραδειγμα, του πως η θρησκεια (ή η πιστη σε ενα βιβλιο τελοσπαντων, δεν λεω το "θρησκεια" με την αρνητικη της εννοια), προτιμαται απο καποιους, επειδη τους κανει να αισθανονται καλυτερα (εθελοτυφλοντας στο αν και ποσο μπορει να ειναι αληθης), και παραμεριζουν την πιθανη αληθεια, επειδη τους κανει να αισθανονται ασχημα.

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 01:43, 01-10-08:

Πάντως, εγώ δεν στάθηκα στο τι επικαλούνται ή ποια κοσμοθεωρία ενστερνίζονται. Είπα συγκεκριμένα ότι θαυμάζω τη στάση τους απέναντι στο θάνατο.
Το να αποδεχθείς τη ζωή είναι το μεγαλύτερο κατόρθωμα!!!
Μα ίσα ίσα η ιδέα πολλών από αυτών, ότι ο θάνατος σηματοδοτεί την πλήρη ανυπαρξία, είναι που τους κάνει να αποδεχθούν τη ζωή. Μπορείς να το δεις κι ως εξής:
Σε ποικίλες διαστάσεις της η ύπαρξη λειτουργεί μέσα από πολικότητες: κούραση – ανάπαυση, γυναίκα – άντρας, ζωή - θάνατος… για να δημιουργήσει ορμή, αλλιώς θα υπάρξει σιωπή. Το κάθε τι αποκτά μεγαλύτερη αξία ξέροντας ότι θα το χάσουμε. Η ζωή είναι όμορφη επειδή υπάρχει ο θάνατος. Χωρίς το θάνατο η ζωή, σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο (ανθρωπότητα), θα ήταν μια κόλαση!
Για κάποιους η τωρινή μας ζωή είναι απλώς η πρόβα για τη μετά θάνατον ζωή, η οποία είναι η πραγματική ζωή. Για κάποιους άλλους η πραγματική ζωή είναι αυτή που ζούμε τώρα και μετά θάνατον η αυλαία πέφτει. Για τους τελευταίους η ιδέα ότι κάποτε θα πεθάνουν και θα τελειώσουν όλα, τους κάνει να προσδίδουν στην τωρινή ζωή τη μέγιστη αξία. Δεν εννοώ αυτό που λέει ο απόστολος Παύλος για κάποιους: "ας φάμε κι ας πιούμε, γιατί αύριο δε θα ζούμε". Εννοώ την ουσιαστική αξιοποίηση της ζωής στο σήμερα. Είναι αυτό που έγραψες κι εσύ: να κοπιάσει, να χτίσει, να δημιουργήσει, να αγωνισθεί για αξίες, ιδανικά, πιστεύω. Και κάνοντας αυτά, θα έλεγα εγώ συμπληρώνοντας, να αξιοποιήσει τις κλίσεις και τις δυνατότητές του, να εκπληρώσει τον εαυτό του, να αυτοπραγματωθεί. Παρόμοιο αγώνα πιστεύω ότι μπορεί να δώσει και ο θρησκευόμενος με τη διαφορά ότι για εκείνον ο αγώνας αυτός αποτελεί μια πρόβα για την άλλη ζωή, στην οποία θεωρείται ότι εκπληρώνονται οι απόλυτοι σκοποί του ανθρώπου που δεν ολοκληρώνονται στην τωρινή ζωή (απόλυτη γνώση, ευτυχία…). Όταν δεν πιστεύεις στην άλλη ζωή, ο αγώνας σου δεν αποτελεί πρόβα, αλλά αποκτά απόλυτη αξία, τον βιώνεις στο έπακρο αφού δεν θα υπάρξει άλλη ζωή να βιώσεις, σε γεμίζει τόσο πολύ ώστε να αντέξεις στην ιδέα της πλήρους ανυπαρξίας, ο ίδιος ο αγώνας από μόνος του συνθέτει το νόημα της ζωής.

Ακόμα δεν έχω διαμορφώσει συγκεκριμένες απόψεις γύρω από αυτά τα ζητήματα, αλλά πιστεύω ότι η αυτοπραγμάτωση μπορεί να αποτελέσει κατάκτηση, όχι μονάχα του άθεου, αλλά και του πιστού. Αρκεί ο τελευταίος να μη φοβάται την κόλαση και να μην ονειρεύεται τον παράδεισο. Να προσπαθεί μέσω της αγάπης του για το θείο να αγαπήσει τους ανθρώπους, χωρίς παράδεισο, κόλαση, διαόλους και σατανά. Φαντάσου έναν τέτοιο άνθρωπο στο τέλος της ζωής του να μη ζητάει καμία ανταμοιβή απʼ τον Θεό. Δε θα ήταν ένδειξη μεγαλείου κάτι τέτοιο;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 01-10-08 στις 05:41.
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 07:09, 01-10-08:

Για το ευαγγέλιο πάντως η τωρινή ζωή δεν αποτελεί πρόβα ούτε δοκιμή. Ο σκοπός της δημιουργίας ήταν η αγάπη του Θεού. Προς αυτόν τον σκοπό δημιούργησε τα πάντα. Το τελειότερο από τα δημιουργήματα ήταν ο άνθρωπος.

Δυστυχώς όμως επέλεξε να ζήσει μακριά από το Θεό. Έτσι ενώ η δημιουργία ξεκίνησε από το χρόνο, το χώρο, το σύμπαν, τη Γη, τη ζωή πάνω στη Γη, τον άνθρωπο (πρώτα το σώμα και τέλος η ψυχή), τώρα, μετά την σταυρική θυσία η δημιουργία συνεχίζεται αλλά αντίστροφα.

Ο Θεός ξεκινά από την ψυχή θέλοντας για τον άνθρωπο να γίνει πραγματικός άνθρωπος, μετά θα ακολουθήσει το νέο σώμα, μετά η νέα Γη, το νέο σύμπαν κτλ...

Άρα η ζωή σήμερα για τους χριστιανούς δεν αποτελεί πρόβα αλλά συνέχεια και ολοκλήρωση της πρώτης δημιουργίας.

Η ουσιαστική, λοιπόν, αξιοποίηση της ζωής για τους χριστιανούς, είναι να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι και χριστιανοί, μέσα από την αξιοποίηση (προς θετικές κατευθύνσεις) όλων όσων τους δίνονται (κλίσεις, δυνατότητες κτλ), μέσα από την οικογένεια, μέσα από την προσφορά
στην κοινωνία αλλά και δια μέσου του Ευαγγελίου.

Άλλο το ότι κάποιοι την βλέπουν ως πρόβα. Υπάρχουν και κάποιοι που δεν ακολουθούν κάτι ευσυνείδητα αλλά με φόβο για το θάνατο, τυπικότητα, κοινωνικές επιταγές κτλ...

Αυτοί όμως που αποβλέπουν σε μια μελλοντική ζωή θα απολαμβάνουν όλα όσα έκτισαν αιώνια. Κι αυτό είναι μια μεγάλη απολαβή. Σ αυτό το σημείο θεωρώ κουταμάρα αυτούς που κοπιάζουν για όοοοοοολα αυτά αλλά στο τέλος ότι κτίσουν θα αποτελεί απλώς λίπασμα...

Δηλ... όπως λέει και ο Απ. Παύλος (προς τους χριστ. βέβαια):
16. Διότι εάν δεν ανασταίνωνται νεκροί, ουδ' ο Χριστός ανέστη·
17. αλλ' εάν ο Χριστός δεν ανέστη, ματαία η πίστις σας· έτι είσθε εν ταις αμαρτίαις υμών.
18. Άρα και οι κοιμηθέντες εν Χριστώ απωλέσθησαν.
19. Εάν εν ταύτη τη ζωή μόνον ελπίζωμεν εις τον Χριστόν, είμεθα ελεεινότεροι πάντων των ανθρώπων.
20. Αλλά τώρα ο Χριστός ανέστη εκ νεκρών, έγεινεν απαρχή των κεκοιμημένων.
[Κορινθίους Α' 15]
Εάν ελπίζει κάποιος μόνο σ αυτή τη ζωή, τότε είναι ελεεινότερος όλων των ανθρώπων. Να σου πω γιατί:

Είμαι εγώ και ο Χ. Εγώ προσπαθώ να ζω με αξίες, ιδανικά, να σέβομαι, να κτίζω, να δημιουργώ. Είναι και ο Χ ο οποίος προσπαθεί να πατεί επί πτωμάτων, να σκοτώνει, να γκρεμίζει, να πλουτίζει, να αρπάζει, να ζει πλουσιοπάροχα εις βάρος των άλλων (δεν υπάρχουν και λίγοι τέτοιοι κ δυστυχώς δε ζούνε στις φυλακές)

Στο τέλος, πεθαίνουμε και οι δύο και γινόμαστε λίπασμα. Τι νόημα είχαν οι αξίες και τα ιδανικά μου? Που πήγαν? Τι κατάφερα να γίνω? Λίπασμα? Γι αυτό κόπιαζα μια ζωή να χτίσω έναν καλό άνθρωπο? Αυτό είναι η μεγαλύτερη κουταμάρα που μπορεί κάποιος να πιστεύσει...κατά τη γνώμη μου πάντα.

Τώρα αν κάποιος σκεπτόμενος ότι θα γίνει λίπασμα αφιερώσει τη ζωή ώστε να κτίσει κάτι καλό με αξίες και ιδανικά και θετικές κατευθύνσεις στη ζωή του τι να πω, είναι φαινόμενο!

Απλά να σημειώσω πως το θάνατο τον φοβόμαστε όλοι. Κι όσοι κάνουν τους γενναίους απέναντι σ αυτήν την σκέψη είναι επειδή δε βρέθηκαν στη σκιά του. Να είμαστε ειλικρινείς. Όλοι αγαπούν τη ζωή και έχουν αγωνία για το τέλος, αν ήταν έτσι, δε θα έτρεχαν πανικοβλημένοι στους γιατρούς και στα νοσοκομεία και ούτε θα πάσχιζαν οι άνθρωποι να βρουν τις θεραπείες για διάφορες ασθένειες, αφού στο τέλος είναι να γίνουν λίπασμα...

Μάλλον όλοι θέλουν να ζήσουν όσο γίνεται περισσότερο... Φυσικά όχι με τα βάσανα που έχει αυτή η ζωή...Τελικά όλοι μας κατά βάθος αναζητούμε την αιώνια ζωή, την οποία δίνει μόνον ο Χριστός, αλλά εγωιστικά πλάσματα όντες θέλουμε να την πετύχουμε μόνοι μας..

Στην τρύπα δε χώραγε ο ποντικός, κολοκύθα κουβαλούσε (λέει μια σοφή παροιμία)

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 06:20, 02-10-08:

Δηλ... όπως λέει και ο Απ. Παύλος (προς τους χριστ. βέβαια):
16. Διότι εάν δεν ανασταίνωνται νεκροί, ουδ' ο Χριστός ανέστη·
17. αλλ' εάν ο Χριστός δεν ανέστη, ματαία η πίστις σας· έτι είσθε εν ταις αμαρτίαις υμών.
18. Άρα και οι κοιμηθέντες εν Χριστώ απωλέσθησαν.
19. Εάν εν ταύτη τη ζωή μόνον ελπίζωμεν εις τον Χριστόν, είμεθα ελεεινότεροι πάντων των ανθρώπων.
20. Αλλά τώρα ο Χριστός ανέστη εκ νεκρών, έγεινεν απαρχή των κεκοιμημένων.
[Κορινθίους Α' 15]
Βλέποντας το απόσπασμα που παρέθεσες, έριξα μια ματιά στις επιστολές του Παύλου και τότε πρόσεξα ότι λίγο πιο κάτω βρίσκεται η φράση του που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Για την ακρίβεια γράφει: "Αν οι νεκροί δεν πρόκειται νʼ αναστηθούν τότε, όπως λέγεται, ας φάμε κι ας πιούμε, γιατί αύριο δε θα ζούμε."
Δε θα κάνω κανένα σχόλιο, απλώς σου λέω κι εγώ ότι η Καινή Διαθήκη δεν αποτελεί για μένα κανένα θέσφατο. Και τούτο δεν προέκυψε τόσο επειδή κάποιοι μου το είπαν ή κάπου το διάβασα κτλ…κτλ… όσο από τη δική μου αίσθηση διαβάζοντάς την. Σε πολλά σημεία ακόμα και ο τρόπος που διατυπώνονται οι σκέψεις των συγγραφέων (ιδιαίτερα στις επιστολές) δε με εμπνέει. Αυτό δε σημαίνει φυσικά ότι στο σύνολό του είναι για μένα ένα έργο χαμηλού επιπέδου, απλώς καταθέτω την άποψή μου.

Σχετικά με το άλλο που έγραψες:
Είμαι εγώ και ο Χ. Εγώ προσπαθώ να ζω με αξίες, ιδανικά, να σέβομαι, να κτίζω, να δημιουργώ. Είναι και ο Χ ο οποίος προσπαθεί να πατεί επί πτωμάτων, να σκοτώνει, να γκρεμίζει, να πλουτίζει, να αρπάζει, να ζει πλουσιοπάροχα εις βάρος των άλλων (δεν υπάρχουν και λίγοι τέτοιοι κ δυστυχώς δε ζούνε στις φυλακές)
Στο τέλος, πεθαίνουμε και οι δύο και γινόμαστε λίπασμα. Τι νόημα είχαν οι αξίες και τα ιδανικά μου? Που πήγαν? Τι κατάφερα να γίνω? Λίπασμα? Γι αυτό κόπιαζα μια ζωή να χτίσω έναν καλό άνθρωπο?Αυτό είναι η μεγαλύτερη κουταμάρα που μπορεί κάποιος να πιστεύσει...κατά τη γνώμη μου πάντα.

Τον "Χ" γιατί τον ανέφερες;
Λοιπόν, κάτι πολύ σημαντικό για να καταλάβεις τι θέλω να πω:
Το γήρας είναι η εικόνα του πώς ζήσαμε. Ο ηλικιωμένος άνθρωπος ανατρέχει στο παρελθόν του και μπορεί να νιώσει συναισθήματα προσωπικής καταξίωσης (πέτυχε στη δουλειά του, γνώρισε πραγματικούς φίλους, έκανε καλή οικογένεια, δημιούργησε βαθιές και ουσιαστικές σχέσεις με τους άλλους, αντιμετώπισε τις δυσκολίες της ζωής του και έμαθε από αυτές, αξιοποίησε τις δυνατότητές του, γνώρισε και εκπλήρωσε τον εαυτό σε μεγάλο βαθμό…), αλλά και συναισθήματα αποτυχίας και απελπισίας. Στην τελευταία περίπτωση δεν πρόκειται να τον παρηγορήσει (αληθινά) κανένας θεός και καμία μέλλουσα ζωή. Δεν είναι τόσο η ιδέα του βιολογικού του θανάτου που τον τρομοκρατεί και τον απελπίζει, όσο η ιδέα ότι είναι πλέον πολύ αργά να επιστρέψει πίσω στο χρόνο και να διορθώσει τα πράγματα.
Στην περίπτωση τώρα του ηλικιωμένου που καταξίωσε τη ζωή του, εάν αυτός είναι θρησκευόμενος, το γεγονός ότι δημιούργησε και αγάπησε, ότι αξιοποίησε τις δυνάμεις του και εκπλήρωσε τον εαυτό του, τον κάνει να αισθάνεται γεμάτος. Πιστεύω ότι περισσότερο αυτό το συναίσθημα της πληρότητας είναι που τον κάνει να αντιμετωπίζει με αξιοπρέπεια το φόβο του για το θάνατο κι όχι τόσο η πίστη του στην άλλη ζωή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 02-10-08 στις 07:18.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 07:57, 02-10-08:

Μόνο ένα σχόλιο!

το εδάφιο που λες είναι αυτό:
32. Αν κατά άνθρωπο πολέμησα στην Έφεσο με θηρία, ποιο είναι το όφελος σε μένα, αν οι νεκροί δεν ανασταίνονται; «Ας φάμε και ας πιούμε· επειδή, αύριο πεθαίνουμε».
33. Μη πλανιέστε· «τα καλά ήθη τα φθείρουν οι κακές συναναστροφές».
[Κορινθίους Α' 15]
Δε ξέρω τι κατάλαβες από αυτό αλλά είναι εμφανές ότι υποστηρίζει ακριβώς αυτό που σου λέω: Ότι δηλ αν είναι να πεθάνουμε και να γίνουμε λίπασμα, αν δεν υπάρχει ανάσταση τότε ποιο το όφελος? Ας φάμε και ας πιούμε γιατί αύριο πεθαίνουμε. Υποθετική πρόταση είναι το συγκεκριμένο εδάφιο γι αυτό ξεκινά με το ΑΝ, όπως όλες οι υποθέσεις.

Ρωτάει ο Απ. Παύλος: Αν δεν υπάρχει ανάσταση νεκρών, τότε εγώ κόπιασα τσάμπα? Τσάμπα πολέμησα με θηρία στην έφεσο? Τότε ας φάμε κι ας πιούμε...

Απλά για την ιστορία να ξέρεις ότι δημιουργήθηκε πρόβλημα στην εκκλησία της Κορίνθου την εποχή εκείνη καθώς πολλοί επειδή δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως και τι είναι η ανάσταση των νεκρών διέδιδαν φήμες ότι δεν υπάρχει ανάσταση νεκρών. Γι αυτό τους λέει ο Απ. Παύλος την παραπάνω πρόταση.

35. Αλλά, θα πει κάποιος: Πώς ανασταίνονται οι νεκροί; Και με ποιο σώμα έρχονται;
36. Άφρονα, εκείνο που εσύ σπέρνεις, δεν ζωογονείται, αν δεν πεθάνει.
37. Και εκείνο που σπέρνεις, δεν σπέρνεις το σώμα που πρόκειται να γίνει, αλλά έναν γυμνό κόκκο, σιταριού ίσως ή κάποιον από τους υπόλοιπους.
38. Ο Θεός, όμως, του δίνει σώμα όπως θέλησε, και σε κάθε ένα από τα σπέρματα το ιδιαίτερό του σώμα.
39. Κάθε σάρκα δεν είναι η ίδια σάρκα· αλλά, άλλη μεν είναι η σάρκα των ανθρώπων, άλλη η σάρκα των κτηνών, άλλη δε η σάρκα των ψαριών, και άλλη των πτηνών.
40. Υπάρχουν και σώματα επουράνια, και σώματα επίγεια· πλην, άλλη είναι η δόξα των επουρανίων, άλλη δε η δόξα των επιγείων.
41. Άλλη είναι η δόξα τού ήλιου, και άλλη η δόξα τού φεγγαριού, και άλλη η δόξα των αστεριών· επειδή, αστέρι από αστέρι διαφέρει σε δόξα.
42. Έτσι και η ανάσταση των νεκρών· σπέρνεται με φθορά, ανασταίνεται με αφθαρσία·
43. σπέρνεται χωρίς τιμή, ανασταίνεται με δόξα· σπέρνεται με ασθένεια, ανασταίνεται με δύναμη·
44. σπέρνεται ως σώμα ζωικό, ανασταίνεται ως σώμα πνευματικό. Υπάρχει σώμα ζωικό, υπάρχει και σώμα πνευματικό.
[Κορινθίους Α' 15]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ale3andros : 02-10-08 στις 08:05.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:32, 02-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
...στ. Η απόδειξη είναι ελλειπής
ζ.- Η "έλλειψη" αίρεται από την αποδοχή της πίστης, ότι ο Θεός δεν έχει καμία αιτία, αλλά απλά "είναι αγάπη".

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 17:29, 03-10-08:

Αλέξαντρε
Στα προηγούμενά μου μηνύματα δεν αναφέρομαι σε κάποιον που αγαπάει το θεό, αλλά ντε και καλά αρνείται την ύπαρξη άλλης ζωής. Άλλωστε, ποιος μπορεί να ξέρει; Αναφερόμουν σε κάποιον που επιζητεί να αγαπά το θεό και τους ανθρώπους, να αγαπάει τον αγώνα που δίνει στην τωρινή του ζωή, χωρίς να επενδύει συναισθηματικά στην άλλη ζωή. Τον αν αυτή υπάρξει ή όχι, θα το δούμε… δεν την σκέφτεται, δεν επιτρέπει σʼ αυτή την ιδέα να έχει ισχυρό συναισθηματικό αντίκτυπο μέσα του… το αφήνει καθαρά στα χέρια του Θεού. Προσπαθεί να τον αγαπήσει, γιατί αυτό επιτάσσει η επιθυμία της καρδιάς του, βιώνει ουσιαστικά την τωρινή του ζωή και αγαπάει τον αγώνα του σʼ αυτήν με τις όποιες επιτυχίες και δυσκολίες του, κι από κει και πέρα ας κάνει ο Θεός ό, τι θέλει….για να το πω απλά. Βέβαια, στα πλαίσια κάποιας "υπερβατικής νομοτέλειας" (), η ύπαρξη θεού συνεπάγεται και ύπαρξη άλλης ζωής. Εγώ όμως δε μιλάω από θεολογική, αλλά από καθαρά ψυχολογική σκοπιά. Δεν ξέρουμε αν υπάρχει άλλη ζωή, αλλά προσανατολίζομαι στην ιδέα ότι θα πρέπει να συμπεριφερόμαστε σα να μην υπάρχει.

Τώρα βέβαια το παραπάνω σκεπτικό, έχοντας παράλληλα υπόψη ότι είμαστε άνθρωποι με αδυναμίες, ίσως να υποδηλώνει και πάλι κάποια μικρή και ενδόμυχη συναισθηματική επένδυση στην άλλη ζωή, αλλά ας μην το πλατιάσω… Είπαμε, αυτά τα θέματα δεν είναι καθόλου απλά και εύκολα, δεν εξαντλούνται σε μερικά μηνυματάκια. Οι σκέψεις που διατυπώνω τώρα, π.χ., δεν είναι κάποιες άκαμπτες και ξεκάθαρα διαμορφωμένες σκέψεις, ούτε μπορώ να πω ότι θα κατασταλάξω σε κάποια συγκεκριμένη πίστη που θα με ακολουθεί εσαεί (αν γίνει και ποτέ κάτι τέτοιο δηλαδή…. )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 04-10-08 στις 03:04.
Παράθεση

Rotoras James

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rotoras James
Ο Rotoras James αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Rotoras James Ο Ανυπότακτος έγραψε στις 19:01, 03-10-08:

Ακομα να αποδιχθει οτι δεν υπηρξε ποτε ο ιησους... Ακομα και τοτε θα υπαρχουν πολλοι που θα πιστευουν σε αυτον. Η χαζομαρα κ η ημιμαθεια ειναι ανικητες!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 17:14, 04-10-08:

Η χαζομαρα κ η ημιμαθεια ειναι ανικητες!
Ε τώρα το ξεφτίλισες ρε μαν. Η πίστη δεν είναι θέμα εκπαίδευσης.

Θέλει κ λίγη ψυχασθένεια

Λολ, αστειεύομαι. Η αλήθεια είναι πως
χρειάζεται μια μικρή περιφρόνηση για την κοινή λογική

Πάλι λολ, ξανα-αστειεύομαι. Η πίστη είναι προσωπικό θέμα του καθενός, και δική του υπόθεση. Οπότε, η οργανωμένη θρησκεία είναι αυτό που κατηγορείς...

Και να μην το ξανακάνεις. Ο Χριστός σε ακούει

και το άκυρο...

Ρωτάει ο Απ. Παύλος: Αν δεν υπάρχει ανάσταση νεκρών, τότε εγώ κόπιασα τσάμπα?
Λολ
έφαγε την μεγαλύτερη ήττα της ζωής του

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 18:07, 05-10-08:

Ας υποθέσουμε ότι υπήρξε.

1. Ο Ιησούς Χριστός σταυρώθηκε την Παρασκευή; Αν ναι, τότε πως γίνεται να έμεινε τρεις μέρες στον τάφο;

Αναστήθηκε την επομένη (Σάββατο) και μετά έκανε άλλες δύο μερούλες τον έγκλειστο για να κλείσει τριημεράκι;

2. Τα ιερά κείμενα αναφέρουν ως πρωτότοκο τον Χριστό παρόλο που είναι και μονογενής..

"πρωτότοκον εν πολλοίς αδελφοίς" (Ρωμ. η' 2 !!!

Τελικά ήταν μοναχογιός ο Jesus ή ευσταθεί η υπόθεση για ομομήτριους αδελφούς του, άρα η Παναγία ήταν αειπάρθενη μόνο στον Jesus και για τα άλλα παιδιά πήγε η καισαρική σύννεφο;

Μία απάντηση θα ήταν:

Χριστός: όστις γαρ αν ποίηση το θέλημα του πατρός μου του εν ουρανοίς, αυτός μου αδελφός και αδελφή και μήτηρ εστίν".

Πιστεύω πως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ερμηνευτικής όσο και λογικής υπόστασης.

..κάπου αλλού, ο Ιησούς αποκαλεί τον Ιωάννη γιο της Μαρίας και τη Μαρία, μητέρα του Ιωάννη, χωρίς όμως να είναι στην πραγματικότητα, πράγμα που επιβεβαιώνει την διαφορά της σημερινής γλώσσας με τη βιβλική, στην ερμηνεία των βαθμών συγγένειας. ("αδελφός","πρωτόπλαστος Αδάμ" χωρίς να υπάρχουν δευτερόπλαστοι καθώς ο Αδάμ είναι ο πρώτος που επλάσθη, πρωτότοκος με την έννοια του "εκλεκτός" κοκ...)

3. Τα "κεκρυμμένα χρόνια" ή χρόνια της σιωπής της ζωής του Χριστού απο την ηλικία των 12 εώς την ηλικία των 30 ετών.

Γιατί τέτοια αποσιώπηση;
Η φαινομενική σιωπή των Ευαγγελίων για τα χρόνια αυτά, ήταν το έναυσμα εικασιών για μετάβαση του Ιησού στις Ινδίες και αλλού, όπου απέκτησε κάποιες "μαγικές" δυνάμεις με τις οποίες θαυματοποιούσε.

Όσο εικασία αποτελεί η εξήγηση αυτή, ισοπίθανη εικασία είναι επίσης και η τέλεση θαυμάτων δια Θεϊκής παρεμβάσεως...διαλλιέχτε.

4. Στο Ταλμούδ, ο Ιησούς αναφέρεται ως Γιεσσού μπεν Πανθέρα (Yeshu Ben Pantera), που σημαίνει Ιησούς ο Γιος του Πάνθηρα.

Τελικά ο Ιωσήφ ήταν μαύρος; Ε, αυτό κι αν είναι θαύμα! Προήλθε λευκό παιδί από μαυρούκο φάδα!
Μνημονεύεται η μετάβαση του στην Αίγυπτο, όπου κατά την ιουδαϊκή αυτή παράδοση σπούδασε την τέχνη της μαγείας, που αργότερα άσκησε, επιστρέφοντας στην πατρίδα του.

Αγυρτεία είναι μία άλλη λέξη για τη μαγεία... . Τσαρλατανιά ftw.
Μήπως τελικά δεν ήταν τίποτε παραπάνω από έναν Κόπερφιλντ της εποχής;

Εξαιτίας δε αυτού του γεγονότος δίνεται και η ερμηνεία της καταδίκης του σε σταυρικό θάνατο. Αν και τα σωζόμενα αυτά στοιχεία της ραββινικής παράδοσης στηρίζονται σε μια διάθεση πολεμικής κατά του Ιησού, εντούτοις λόγω αυτής ακριβώς της διάθεσης, αποκτά ιδιαίτερη σημασία μια προσπάθεια «απομυθοποίθησης» του Ιησού με το να καταδειχθεί η ταπεινή του προέλευσή, χωρίς όμως να γίνεται λόγος για άρνηση της ιστορικότητάς του.

5. α) Θαύματα επί της φύσης (το εν Κανά θαύμα, ο επί της θάλασσα περίπατος κ.λ.π.)
β) Ιάσεις πασχόντων (τα περισσότερα)
γ) Αναστάσεις νεκρών (κόρη Ιαείρου, υιού χήρας Ναΐν και Λαζάρου)

Πώς να πιστέψεις στο θαύμα εκ περιγραφών των άλλων, πόσο μάλιστα των γραπτών περιγραφών; Είναι κάτι σαν τις οράσεις u.f.o. Όλοι έχουμε δει περίεργες φωτόμπαλες στον ουρανό αλλά ούτε κι εμείς μας παίρνουμε στα σοβαρά... Πόσο μάλλον, τους άλλους...

Η λογική μας ως ανθρώπων δε συγκλίνει με τα γραπτά των κειμένων που μας παραδόθηκαν από όποιους μας παραδόθηκαν.

και κάπου εδώ, το όλο θέμα περί ύπαρξης ή όχι του δισυπόστατου Χριστού, μπάζει νερά...

υ.γ. κάποιοι εκκλησιαστικοί συγγραφείς προέβαλαν την άποψη ότι οι "αδελφοί" του Ιησού θα πρέπει να ήταν παιδιά του Ιωσήφ από προηγούμενο γάμο του κι επομένως δεν ήταν πραγματικοί αδελφοί και ούτε παιδιά της Μαρίας.

Αν τέτοιοι, λένε τέτοια, εγώ πάω πάσσο και πάω στα φρουτάκια για να ρεφάρω!

Θα ήταν πιο spicy αν το ερώτημα ήταν "Χριστός: Θεός ή άνθρωπος;"

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:32, 05-10-08:

Αυτοί όμως που αποβλέπουν σε μια μελλοντική ζωή θα απολαμβάνουν όλα όσα έκτισαν αιώνια. Κι αυτό είναι μια μεγάλη απολαβή. Σ αυτό το σημείο θεωρώ κουταμάρα αυτούς που κοπιάζουν για όοοοοοολα αυτά αλλά στο τέλος ότι κτίσουν θα αποτελεί απλώς λίπασμα...Στο τέλος, πεθαίνουμε και οι δύο και γινόμαστε λίπασμα. Τι νόημα είχαν οι αξίες και τα ιδανικά μου? Που πήγαν? Τι κατάφερα να γίνω? Λίπασμα? Γι αυτό κόπιαζα μια ζωή να χτίσω έναν καλό άνθρωπο? Αυτό είναι η μεγαλύτερη κουταμάρα που μπορεί κάποιος να πιστεύσει...κατά τη γνώμη μου πάντα.
"It seems to me that the idea of a personal God is an anthropological concept which I cannot take seriously. I also cannot imagine some will or goal outside the human sphere.... Science has been charged with undermining morality, but the charge is unjust. A man's ethical behavior should be based effectually on sympathy, education, and social ties and needs; no religious basis is necessary. Man would indeed be in a poor way if he had to be restrained by fear of punishment and hope of reward after death.
-- Albert Einstein
,"

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 06:52, 06-10-08:

Αμάν ρε @Lorien, κάνεις που κάνεις τον κόπο, βάλε και μια μετάφραση! Πάντως συμφωνώ με τον Αλβέρτο στην τελευταία πρόταση (αν τη μετάφρασα σωστά, χεχε!) Καμιά θρησκεία δεν είναι χρήσιμη. Και πραγματικά θα ήταν τρομερό να ζω τη ζωή μου στο φόβο της τιμωρίας ή να μετατρέψω τη ζωή μου μια εμπορική συναλλαγή επειδή επιδιώκω απλά μόνο σε μια μελλοντική, μεταθανάτια, απολλαβή.

Η ζωή με το χριστό δεν είναι ούτε φόβος για τιμωρία ούτε εμπορική συναλλαγή. Ζω με τον Χριστό επειδή πρώτος με αγάπησε. Και τον αγαπώ και εγώ. Γιατί πέθανε για μένα ενώ δε το άξιζα, πριν εγώ τον αγαπήσω. Με κάνει χαρούμενο και ευτιχισμένο, με γεμίζει με την αγάπη του κάθε μέρα και έχοντας την αγάπη του έχω τον κόσμο όλο!

Δεν φοβάμαι μήπως με τιμωρήσει γιατί ξέρω πως με αγαπά και επειδή με αγαπά θέλω και εγώ να τον κάνω χαρούμενο με τη ζωή μου κ αν κάνω κάτι λάθος ξέρω πως αυτός με συγχωρεί και μου ζητά να προχωρήσω παρακάτω.

Δεν είμαι μαζί του γιατί θα ζώ σε ωραίους κήπους μία μέρα, αλλά γιατί μακριά του νιώθω κενός, δυστυχισμένος, νεκρός. Δεν υπάρχει ζωή μακριά από τον Χριστό.

...Αλέξανδρος

Παράθεση

Rotoras James

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rotoras James
Ο Rotoras James αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Rotoras James Ο Ανυπότακτος έγραψε στις 00:48, 08-10-08:

''Δεν υπάρχει ζωή μακριά από τον Χριστό.''
Ε?
Ολοι οι αλλοθρησκοι ή ακομα και οι αθεοι πως ζουν????
Βεβαια ''προσωπικο πιστευω'' σου ειναι, αλλα ειναι πολυ ισοπεδωτικο... Δεν ειναι απαραιτητο να ειμαστε μοιρολατρες κ να ψαχνουμε τον χριστο ή τον οποιοδηποτε θεο κ ημιθεο ωστε να γαντζωσουμε την υπαρξη μας πανω του! Δεξου το αγνωστο κ βαλε σκοπο της ζωης σου να το περιορισεις, χωρις να καταφευγεις σε θρησκευτικες κ προφανως τελειως αβασιμες, κοσμοθεωριες...
(γενικα μιλαω... δεν απευθυνομαι στον ale3.. μονο)

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:02, 08-10-08:

Δεν είμαι μαζί γιατί θα ζώ σε ωραίους κήπους μία μέρα, αλλά γιατί μακριά νιώθω κενός, δυστυχισμένος, νεκρός. Δεν υπάρχει ζωή μακριά από

...εκείνη
αχ.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:18, 08-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Mpalarinos
Ας υποθέσουμε ότι υπήρξε.

1. Ο Ιησούς Χριστός σταυρώθηκε την Παρασκευή; Αν ναι, τότε πως γίνεται να έμεινε τρεις μέρες στον τάφο;
είμαι σχεδόν σίγουρη ότι σταυρώθηκε Πέμπτη
Την Παρασκευή τάφηκε

κατά τα άλλα συμφωνώ αρκετά

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:28, 08-10-08:

Η ζωή με το χριστό δεν είναι ούτε φόβος για τιμωρία ούτε εμπορική συναλλαγή. Ζω με τον Χριστό επειδή πρώτος με αγάπησε.
εδώ που τα λέμε, η υπόσχεση του παραδείσου, ή η απειλή της κόλασης είναι μια ανταμοιβή και μια τιμωρία αντίστοιχα
Δεν φοβάμαι μήπως με τιμωρήσει γιατί ξέρω πως με αγαπά
μα δεν είναι στην αρμοδιότητά του να τιμωρεί, ούτως ή άλλως
ο Θεός το κάνει αυτό

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:42, 08-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rotoras James
Ακομα να αποδιχθει οτι δεν υπηρξε ποτε ο ιησους... Ακομα και τοτε θα υπαρχουν πολλοι που θα πιστευουν σε αυτον. Η χαζομαρα κ η ημιμαθεια ειναι ανικητες!
" Ότε δε είπε ταύτα, είς των υπηρετών ιστάμενος πλησίον έδωκε ράπισμα εις τον Ιησούν..."

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:29, 17-10-08:

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 23:21, 17-10-08:

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο της ερώτησης..''υπήρξε ο Ιησούς?''Τι θα άλλαζε με το εάν δεν υπήρξε?ή ακόμα γιατί κάποιοι πρέπει να αναρωτιούνται εάν υπήρξε ή όχι?έχουν να κερδίσουν κάτι?μπορείς απλά να μην πιστέψεις στον λόγο του Χριστού ούτε και στον ίδιο.Μπορείς να πιστέψεις σε όποιον και ότι θες.....αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο Χριστός δεν υπάρχει...αλλά ούτε επειδή πιστεύω εγώ πρέπει να πίσω αυτόν που δεν πιστεύει.Εμένα προσωπικά ο λόγος του και μόνο μου φτάνει , μου είναι αρκετός για να με κάνει να πιστέψω στην ύπαρξη του.

Υ.Γ.Κανένας θεός και κανένας χριστός δεν τιμωρεί....η τιμωρία είναι ανθρώπου εφεύρεση και όχι θεού , για να μπορεί να ελέγχει τις μάζες...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 19:43, 18-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από negative
Εμένα προσωπικά ο λόγος του και μόνο μου φτάνει , μου είναι αρκετός για να με κάνει να πιστέψω στην ύπαρξη του.
Δηλαδή αν σου έλεγαν ότι τα λόγια αυτά τα έχει πει τελικά ο Μωάμεθ (απίθανο το ξέρω), θα γινόσουν Μωαμεθανός;

Φυσικά και έχει σημασία αν υπήρξε το φυσικό πρόσωπο που περιγράφεται από τις γραφές και για το οποίο ακούμε τόσα, γίνονται άλλα τόσα, αφού αν δεν υπήρξε, σίγουρα υπάρχει σκοπιμότητα σε όλο αυτό. Εκτός αυτού, σε ποιον αρέσει να πιστεύει σε ένα ψέμα (σε πολλούς μάλλον );

Δέχομαι όμως, να πάρεις όλα τα θετικά της όλης υπόθεσης, είναι αρκετά εκπαιδευτικά κάποια

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 23:32, 18-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago

Φυσικά και έχει σημασία αν υπήρξε το φυσικό πρόσωπο που περιγράφεται από τις γραφές και για το οποίο ακούμε τόσα, γίνονται άλλα τόσα, αφού αν δεν υπήρξε, σίγουρα υπάρχει σκοπιμότητα σε όλο αυτό. Εκτός αυτού, σε ποιον αρέσει να πιστεύει σε ένα ψέμα (σε πολλούς μάλλον );
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πουθενά ψέμα στον λόγο του Χριστού.Ο λόγος του είναι απλός και κατανοητός.''αγάπα τον πλησίον σου''...μια ''πολυφορεμένη'' φράση που δεν βλέπω τελικά να εφαρμόζετε ούτε να τηρείτε από πολλούς , μάλλον το αντίθετο...Είναι λοιπόν ποιο δύσκολο να κάνεις πράξη αυτό το τόσο φαινομενικά απλό απ'ότι να ασχοληθείς με το εάν υπήρξε ο Χριστός ή όχι.Έχει ποιο γούστο και ιντριγκάρει ποιο εύκολα από το να αγαπάς και να καταλαβαίνεις την έννοια της αγάπης στην καθημερινότητα της ζωής.
Η σκοπιμότητα που θέλω να δω εγώ , είναι η εκπαίδευση και η βελτίωση μας γιατί δεν πιστεύω ότι είμαστε ικανοί για να πραγματώσουμε όλο αυτό μονοί μας....αλλά μονο με την βοήθεια της πίστης και ενός ανώτερου ων

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 15:09, 20-10-08:

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο της ερώτησης..''υπήρξε ο Ιησούς?''Τι θα άλλαζε με το εάν δεν υπήρξε?ή ακόμα γιατί κάποιοι πρέπει να αναρωτιούνται εάν υπήρξε ή όχι?έχουν να κερδίσουν κάτι?μπορείς απλά να μην πιστέψεις στον λόγο του Χριστού ούτε και στον ίδιο.Μπορείς να πιστέψεις σε όποιον και ότι θες.....αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο Χριστός δεν υπάρχει...αλλά ούτε επειδή πιστεύω εγώ πρέπει να πίσω αυτόν που δεν πιστεύει.Εμένα προσωπικά ο λόγος του και μόνο μου φτάνει , μου είναι αρκετός για να με κάνει να πιστέψω στην ύπαρξη του.

Υ.Γ.Κανένας θεός και κανένας χριστός δεν τιμωρεί....η τιμωρία είναι ανθρώπου εφεύρεση και όχι θεού , για να μπορεί να ελέγχει τις μάζες...
Αγαπητέ φίλε, έχεις εν μέρει δίκιο. Φαντάσου όμως, ότι ακόμη και η ερώτηση αυτή για έναν 'ορθόδοξο' Χριστιανό είναι και λανθασμένη και 'εκ του πονηρού'! Διότι κανονικά θα έπρεπε να τεθεί η ερώτηση: 'Υπάρχει ο Ιησούς Χριστός;'. Καθότι, ως γνωστόν, ο Ι.Χ. ως αναστηθείς, ζει και είναι Κύριος( δηλαδή Ακέραιος, Αφθαρτος) και σε αδιάλλειπτη αγωνία, για το αν ποτέ θα πιστέψει κάποια γενιά ανθρώπων στο γεγονός αυτό! Δεν ξέρω πάντως, αν είναι πιο εύκολο να αγαπηθούν μεταξύ τους οι πιστεύοντες σ' Αυτόν, ή να γίνει πιστευτό, ότι 'Ζει Κύριος' και οι πιστεύοντες σ' αυτό (τότε), 'δεν θέλουν γευθεί θάνατο'!

Υ.Γ. Πάντως, κατά την 'ορθή πίστη', δε σώζεται κανείς επειδή απλά πιστεύει, αλλά επειδή αγαπάει. Πράγμα που σημαίνει, ότι ο πιστός προσμένει πρώτα τη σωτηρία όλου του κόσμου και τελευταία τη δική του. Γι' αυτό κι ο Ντοστογιέφσκι συνήθιζε να δηλώνει:' Για όλα τα κακά του κόσμου, πρώτος υπεύθυνος είμαι εγώ'!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 20-10-08 στις 15:16.
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 12:59, 21-10-08:

Έχεις δίκιο @negative. Έτσι είναι τα πράγματα. Και για να προσθέσω θα απαντήσω πάλι μέσα από το λόγο του Χριστού (τον κατανοητό και απλό όπως εύστοχα ανέφερες) και ας "φωνάζουν" μερικοί :

17. Αν κάποιος θέλει να κάνει το θέλημά του, θα γνωρίσει για τη διδασκαλία, αν είναι από τον Θεό ή αν εγώ μιλάω από τον εαυτό μου.
18. Όποιος μιλάει από τον εαυτό του, ζητάει τη δική του δόξα· όποιος, όμως, ζητάει τη δόξα εκείνου που τον απέστειλε, αυτός είναι αληθινός, και αδικία δεν υπάρχει σ' αυτόν.
[Ιωάννης 7 κεφ.]
Εαν κάποιος είναι διατεθιμένος να κάνει το θέλημα του Θεού θα γνωρίσει ότι το
Ευαγγέλιο είναι ο αληθινός λόγος του Θεού. Οπότε δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να πείσεις κανέναν για την ύπαρξη ή όχι του Χριστού. Εγώ αυτό που θέλω να τονίσω από την αρχή είναι πως αν κάποιος είναι διατεθιμένος να γνωρίσει τον αληθινό Θεό δεν έχει παρά να τον επικαλεσθεί:

Και καθένας που θα επικαλεστεί το όνομα του Κυρίου, θα σωθεί».
[Πράξεις 2:21]

Και δεν υπάρχει διαμέσου κανενός άλλου η σωτηρία· επειδή, ούτε άλλο όνομα είναι δοσμένο κάτω από τον ουρανό ανάμεσα στους ανθρώπους, διαμέσου τού οποίου πρέπει να σωθούμε.
[Πράξεις 4:12]

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 09:56, 24-10-08:

Εγώ αυτό που θέλω να τονίσω από την αρχή είναι πως αν κάποιος είναι διατεθιμένος να γνωρίσει τον αληθινό Θεό δεν έχει παρά να τον επικαλεσθεί:

Και καθένας που θα επικαλεστεί το όνομα του Κυρίου, θα σωθεί».
[Πράξεις 2:21]
Ρεμ. - Κύριε... Κύριε... KΥΡΙΕ...! Ακούς?
Θεός - Έλα τέκνον ρεμπεσκέ. Τι είναι?
Ρεμ. - Τπτ. Να δω αν ακούς.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:36, 24-10-08:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πουθενά ψέμα στον λόγο του Χριστού.Ο λόγος του είναι απλός και κατανοητός.
Μα αν δεν υπήρχε καν Ιησούς, τότε δεν υπήρξε ποτέ και ο λόγος του, ορίστε ένα πιθανό ψέμα, το οποίο εξετάζουμε εδώ.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 12:16, 25-10-08:

Αυτή την ''εξέταση'' θα ήθελα να μου εξηγήσεις.....τον σκοπό της , το τι τελικά θα σου προσφέρει στην καθημερινότητα σου στην ζωή σου στα προβλήματα της , στα πιθανόν αδιέξοδα σου στις κακές στιγμές σου αλλά και στην χαρά σου...γιατί για μένα προσωπικά το πρόβλημα δεν είναι εάν υπήρξε ο Ιησούς ή ο Βούδας ή ο Μωάμεθ....αλλά στο εάν υπάρχει πίστη και η ποιότητα αυτής..

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:26, 25-10-08:

Αυτή την ''εξέταση'' θα ήθελα να μου εξηγήσεις.....τον σκοπό της , το τι τελικά θα σου προσφέρει στην καθημερινότητα σου στην ζωή σου στα προβλήματα της , στα πιθανόν αδιέξοδα σου στις κακές στιγμές σου αλλά και στην χαρά σου...γιατί για μένα προσωπικά το πρόβλημα δεν είναι εάν υπήρξε ο Ιησούς ή ο Βούδας ή ο Μωάμεθ....αλλά στο εάν υπάρχει πίστη και η ποιότητα αυτής..
Προσωπικά προτιμώ να ξέρω την αλήθεια, παρά να στηρίζω τις ελπίδες μου σε ένα παραμύθι. Αλήθεια αν δεν ανησυχούσε ο κόσμος για το τι γίνεται μετά θάνατον, νομίζεις ότι τα πράγματα γύρω σου θα ήταν τα ίδια;
Σκοπός της εξέτασης λοιπόν είναι αυτό που ακόμα και οι χριστιανοί πλέον λένε "πίστευε και μη, ερεύνα" (λέω πλέον, για την αλλαγή της θέσης του κόμματος). Αυτό που κάνουμε εδώ λοιπόν είναι να ερευνούμε.

Θα προτιμούσα λοιπόν σε ένα θέμα που σκοπός του είναι να οδηγήσει σε συμπεράσματα για το αν υπήρξε ή όχι το φυσικό πρόσωπο Ιησούς Χριστός, όσοι ΔΕΝ ενδιαφέρονται για το αν υπήρξε και απλά ασπάζονται τον χριστιανισμό ως ιδεολογία, να απέχουν αφού δεν προσθέτουν κάτι στην κουβέντα.
Είναι σα να συζητάμε για κινητά τηλέφωνα και να έρχεται κάποιος και να λέει "εγώ χρησιμοποιώ μόνο σταθερό τηλέφωνο..."

Υπάρχει άλλωστε το θέμα Πιστεύετε στον Θεό; στο οποίο συζητούνται τα περί πίστεως

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 18:47, 25-10-08:

Μάθε να ζεις σε αυτήν την ζωή και άσε την μεταθανάτιο .....μάθε περί πίστης.... και αργότερα θα μάθεις εάν προσφέρει κάποιος , που ασπάζεται τον χριστιανισμό και τι σε μια τέτοια κουβέντα ή όχι .....και ίσως να μάθεις και να ερευνάς.....αφού για να κάνεις μια τέτοια έρευνα δεν μπορείς να την κάνεις καθήμενος μπροστά στο pc σου......
Για σένα μπορεί να είναι παραμύθι η ιστορία του Χριστού αλλά για μένα και για κάποιους άλλους δεν είναι.
Μπορείς λοιπόν να κάνεις την έρευνα σου χωρίς αν υποτιμάς την πίστη κανενός...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:18, 25-10-08:

Άρχισε και εσύ να καταλαβαίνεις τι γράφει ο άλλος και μετά μίλα για υποτίμηση της πίστης. Μου είναι παντελώς αδιάφορο αν κάποιος πιστεύει η όχι (πόσο μάλλον να το υποτιμώ), σε ένα θέμα που αφορά την ύπαρξη του Ιησού ως φυσικού προσώπου, αν μου μιλάει με στοιχεία.
Μάθε λοιπόν και εσύ πως λειτουργούν σε ένα forum και ποιο το νόημα του σαφώς ορισμένου θέματος και μετά postαρε.
Φυσικά λοιπόν δεν μπορείς να ξέρεις αν η έρευνα που κάνει οποιοσδήποτε σε αυτό το θέμα, είναι η μοναδική ή καλύπτει και τις οποιαδήποτε άλλες προϋποθέσεις σου. Άντε καλή συνέχεια...

υγ: και αν η υποτίμηση στην οποία αναφέρεσαι έχει να κάνει με τον χαρακτηρισμό παραμύθι, ξεκαθαρίζω ότι ο λόγος της οποιαδήποτε έρευνας (που ήταν και η απάντηση στην ερώτηση σου) σε τέτοια θέματα, είναι ότι προτιμάω να ξέρω την αλήθεια και όχι παραμύθια, οπότε ψάχνω να δω εαν η ζωή και η ύπαρξη του Χριστού ήταν εξαρχής ένα παραμύθι

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:32, 25-10-08:

Μάθε να ζεις σε αυτήν την ζωή και άσε την μεταθανάτιο .....μάθε περί πίστης.... και αργότερα θα μάθεις εάν προσφέρει κάποιος , που ασπάζεται τον χριστιανισμό και τι σε μια τέτοια κουβέντα ή όχι .....και ίσως να μάθεις και να ερευνάς.....
Εσυ δλδ ισχυριζεσαι οτι τα εχεις μαθει αυτα κιολας ;

αφού για να κάνεις μια τέτοια έρευνα δεν μπορείς να την κάνεις καθήμενος μπροστά στο pc σου......
Δε λες εσυ πως εκανες την δικη σου ομως Και κατι μου λεει πως δεν εχει και πολλα να κανει με facts.

Για σένα μπορεί να είναι παραμύθι η ιστορία του Χριστού αλλά για μένα και για κάποιους άλλους δεν είναι.Μπορείς λοιπόν να κάνεις την έρευνα σου χωρίς αν υποτιμάς την πίστη κανενός...
Παντα οταν ακουω αυτο περι υποτιμησης της πιστης χαμογελω. Γιατι την ωρα που το σκεφτεται και το λεει καποιος, αυτοματως την υποτιμα ο ιδιος ! και μαλιστα αναδεικνυει οτι δεν εχι και τοσο γερα θεμελια Οποιος εχει (ή ετσι λεει τουλαχιστον) μαθει να κανει ερευνα και να ψαχνεται, και εχει βρει πιστη κλπ την οποία ασπαζεταιβιωματικα, ...ε δεν απειλειται ουτε αισθανεται οτι του την υποτιμησε ο καθε ενας αγνωστος σε ενα φορουμ που του ειπε οτι ειναι "παραμυθακι".

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 14:20, 27-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
...Ρεμ. - Τπτ. Να δω αν ακούς.
.... Ο Κύριος ακούει, εσυ άραγε?

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:25, 29-10-08:

.... Ο Κύριος ακούει, εσυ άραγε?
...Γιατί " Σήμερα, εάν ακούσετε της φωνής αυτού, μη σκληρύνητε τας καρδίας σας...".

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 20:29, 29-10-08:

Η πίστη ειναι μάλλον προσωπική υπόθεση.....το γιατί κάποιος φτάνει σε ενα σημείο της ζωής του να πιστέψει κάπου....ειναι απόφασιση απο μια σειρά γεγονότων που δεν ειναι αναγκασμενος να μοιραστεί οταν δεν το επιλέξει αυτος. Όπως επίσης είναι δικαίωμα του να επιλέξει τα άτομα που θα μοιραστεί κάτι τέτοιο.
Δεν είμαι φανατικός Χριστιανός , ούτε και με άφορα η πίστη του άλλου . Αλλά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί πρέπει να ανακηρύξουν κάποιοι την ιστορία του Χριστού ως παραμύθι? Θα ανακουφιστούν? Τι ακριβώς θα τους προσφέρει?
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να πιστέψει κάπου χωρίς την θέληση του .Και εάν τελικά κάποιοι πιστεύουν , νοιώθουν , ότι καταπιέζονται από τον χριστιανισμό η λύση δεν είναι να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει ο Ιησούς , αλλά να καταλάβουν εάν θέλουν ή εάν έχουν την ανάγκη να πιστέψουν κάπου και εάν ναι τι θα είναι αυτό.
Αυτή λοιπόν η '' έρευνα'' που δεν είναι δικός μου χαρακτηρισμός , είναι κάτι το οποίο γίνετε με το πέρασμα του χρόνου .Από αυτά που κάποιος βιώνει και αντιλαμβάνεται .Από τις ανάγκες που του δημιουργούνται και από ένα πολύ απλό γεγονός για μένα , ότι κανείς άνθρωπος δεν είναι ικανός να κάνει τα πάντα , να διαχειριστεί ότι μπορεί να του συμβεί στην ζωή του.

Επομένος κάποιος άνθρωπος μπορεί να πιστέψει στον ήλιο, σε μια πέτρα ,στον Βουδα στον Χριστό …. σε ότι αποφασίσει εκείνος …..σε ότι πιστεύει ότι θα τον βοηθήσει να δει την δίκη του αλήθεια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 29-10-08 στις 22:55.
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 21:27, 29-10-08:

To οξύμωρο θα ήταν να αποδειχθεί ότι υπήρξε, αλλά με τον εξής τρόπο:
ν’ ανακαλυφθούν τα λείψανά του μια μέρα από κάποια ομάδα αρχαιολόγων!! Λίγες οι πιθανότητες φυσικά, αλλά δεν είναι και σενάριο επιστημονικής φαντασίας! Το θέμα είναι πώς θα το αντιμετώπιζε αυτό η επίσημη εκκλησία.Κάποιος "τρόπος" θα υπάρχει... Δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα κατέρρεε ολόκληρο το "σύστημα"...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 01:11, 30-10-08:

To οξύμωρο θα ήταν να αποδειχθεί ότι υπήρξε, αλλά με τον εξής τρόπο:
νʼ ανακαλυφθούν τα λείψανά του μια μέρα από κάποια ομάδα αρχαιολόγων!! Λίγες οι πιθανότητες φυσικά, αλλά δεν είναι και σενάριο επιστημονικής φαντασίας! Το θέμα είναι πώς θα το αντιμετώπιζε αυτό η επίσημη εκκλησία.Κάποιος "τρόπος" θα υπάρχει... Δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα κατέρρεε ολόκληρο το "σύστημα"...
Αφού υπήρξε, υπάρχει, επειδή αναστήθηκε. Άρα δυστυχούν, και η Αρχαιολογία και κάθε επιστημονική φαντασία, περί αυτού. Φυσικά, τύποι σαν τον Κάμερον πχ και τον Δαβίδ Μπράουν, απλά γνωρίζουν ότι υπάρχουν και μυαλά με "αντιεπιστημονική φαντασία" που θέλγονται από "Κώδικες" και πάσης φύσεως "απόκρυφα", για να αγοράσουν "πάσα νόσο και πάσα μαλακία"!

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 23:17, 30-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Αφού υπήρξε, υπάρχει, επειδή αναστήθηκε.
Αν και κανείς δεν μπορεί ν’ αποδείξει την ανάσταση ως ιστορικό γεγονός, πώς εξηγείται το ότι οι απόστολοι, που είχαν τρομάξει και απελπιστεί για τα καλά με την σταύρωση του δασκάλου τους, μετά από μέρες άρχισαν να κηρύττουν με θάρρος όντας ικανοί ακόμα και να μαρτυρήσουν για το χαρμόσυνο μήνυμά τους;; Υπάρχει όμως η πιθανότητα να πίστεψαν πραγματικά σε μια ανάσταση, που δεν έγινε ποτέ. Δεν μπορώ να αποκλείσω την πιθανότητα της αυτοεξαπάτησης, αλλά δεν μου κολλάει και τόσο αυτό…
…. περισσότερο στέκομαι στο εξής:
Tα ευαγγέλια αποδίδονται στον Μάρκο, τον Ματθαίο, τον Λουκά και τον Ιωάννη. Είναι βέβαιο ότι τα έγραψαν αυτοί;; Είναι βέβαιο ότι αυτοί που τα έγραψαν είχαν δει από κοντά τον Ιησού ή και είχαν ζήσει μαζί του;; (δεν είμαι σε θέση να το αποκλείσω με σιγουριά, απλώς θέτω το ερώτημα) Εν τέλει είναι γνωστό ποιοι τα έγραψαν;; Όπως και να’ χει, εάν μου έλεγε κανείς ότι σ’ αυτά υπάρχει ένα μέρος της προφορικής παράδοσης απ’ τους μαθητές σε κάποιους άλλους, θα το δεχόμουν ευκολότερα. Ότι δηλαδή ένα μέρος όλων αυτών των πληροφοριών ξεκίνησε απ’ τους μαθητές και στη συνέχεια μεταδόθηκε προφορικώς (άρα σε κάποιο βαθμό "φιλτραρίστηκε") πριν καταγραφεί στα ευαγγέλια. Γενικότερα, εάν δεχτούμε αυτό το σκεπτικό, τότε αυτοί που τα έγραψαν, αν και πίστευαν πραγματικά ότι αφηγούνται τη ζωή του Ιησού, εντούτοις έγραφαν βασισμένοι σε αυτά που οι πρώτοι χριστιανοί σκέφτονταν και πίστευαν για τον Ιησού. Άρα δεν γνωρίζουμε σε ποιο βαθμό αυτά που γράφονται στα ευαγγέλια αντανακλούν αυτούσια αυτά που έχει πει και έχει κάνει ο Ιησούς. Είναι εμφανές, άλλωστε, ότι οι ευαγγελιστές δεν λειτουργούσαν ως ιστορικοί, γι’ αυτό και συν τοις άλλοις παραλείπουν 18 ολόκληρα χρόνια από τη ζωή του. Κοντολογίς προσάρμοσαν – κι όχι παραποίησαν κακόβουλα φυσικά- τα δεδομένα της προφορικής παράδοσης, κινούμενοι από μια διάθεση υπεράσπισης και δικαίωσης της χριστιανικής πίστης, για να προσδώσουν κύρος στο θεολογικό μήνυμα που ήθελαν να μεταδώσουν, στην αλήθεια του οποίου πίστευαν ειλικρινά.

Επιπλέον, μέσα από αυτή την οπτική ίσως να εξηγούνται καλύτερα αυτές οι τρανταχτές ομοιότητες μεταξύ του Ιησού (όπως αυτός παρουσιάζεται), με αρχαιότερα πρόσωπα και θεότητες όπως Ο Κρίσνα της Ινδίας, ο Μίθρας της Περσίας και ο Ώρος της Αιγύπτου. Οι δύο τελευταίοι γεννήθηκαν κι αυτοί στις 25 Δεκεμβρίου και χαρακτηρίστηκαν Μεσσίες και Υιοί του Θεού. Όλοι τους είχαν δώδεκα μαθητές, όλοι τους έκαναν θαύματα, όλοι τους αναστήθηκαν και αναλήφθηκαν εις τους ουρανούς και δεν ξέρω πόσες άλλες ομοιότητες, οι οποίες τροφοδοτούν τις θεωρίες εκείνων που δεν πιστεύουν στην ιστορική ύπαρξη του Ιησού. (και στο zeitgeist λέγονται παρόμοια πράγματα...)

Βέβαια, δεν περιμένω συγκεκριμένη απάντηση και δεν κολλάω σε αυτά που έγραψα (υπάρχουν πολλά άλλα…), απλώς θέλω να πω ότι το κατάλληλο έδαφος για να δημιουργηθούν επιφυλάξεις υπάρχει από μόνο του. Κι αυτό δεν ισχύει μονάχα για το θέμα στο thread. Σε πολλά άλλα ζητήματα, έχω την αίσθηση ότι από ένα σημείο και μετά, όσο τα ψάχνει κανείς μπλέκεται σε έναν κυκεώνα ασαφειών, ανεπαρκών στοιχείων και πιθανολογίας, με αποτέλεσμα να προκύπτει πληθώρα αναπόδεικτων υποθέσεων, πολλαπλών ή και αντικρουόμενων ερμηνειών. Κοντολογίς…τρέχα γύρευε. Γι’ αυτό νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε.
Μιλάμε…όταν ακόμα φράσεις του τύπου: εδώ οι ειδικοί της Βίβλου διαφωνούν!... τι να πούμε και οι υπόλοιποι;;… Πάντως, δεν έχω υπ’ όψιν να διαφωνούν οι ειδικοί στο θέμα της ύπαρξης του Ιησού. Ποτέ δεν έχω ακούσει ή διαβάσει κάτι τέτοιο, κι έχω την αίσθηση ότι υπάρχει διεθνής ομοφωνία στο ότι υπήρξε. Οι πιθανότητες δηλαδή δεν είναι 50 – 50. Οι φωνές που αμφισβητούν αυτή την ύπαρξη υπήρχαν απ’ τον 18ο αιώνα, αλλά φαίνεται ότι το εύρος της επίδρασής τους ήταν και είναι περιορισμένο. Αλλά και σε άλλα σοβαρά επιστημονικά ή και λογοτεχνικά κείμενα κτλ …το θέμα δεν θίγεται καν. Δηλαδή όλοι οι άλλοι ζουν στην πλάνη τους και οι zeitgeistες είναι καλύτερα ενημερωμένοι;;

Για μένα το βασικότερο ζήτημα είναι αυτό: Θεός ή άνθρωπος;; Κι όταν κάνω λόγο για πιθανή ανακάλυψη των λειψάνων του, εννοώ να γίνει αυτό από ομάδα σοβαρών αρχαιολόγων με επιστημονικές γνώσεις. Απλώς το θέμα είναι το κατά πόσο θα ήταν δυνατό να υπάρξουν επαρκείς αποδείξεις για μια τέτοια ανακάλυψη, ώστε να είναι ατράνταχτες. Φαίνεται ότι για κάτι τέτοιο οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες, κι έτσι η εκκλησία πάντα θα βρίσκει κάποια τρύπα για να διοχετεύσει αμφιβολίες. Εάν όμως πράγματι γινόταν μια τέτοια ανακάλλυψη και οι αποδείξεις ήταν ατράνταχτες….τι θα γινόταν;; Θα κατεύφεγαν σε μια νέα ερμηνεία της ανάληψης;; Όπως και να το δεις, το χτύπημα θα ήταν βαρύ…και δεν μπορώ να φανταστώ ότι η επίσημη εκκλησία στηρίζεται στην πίστη, κι ότι δεν είναι καθόλου προετοιμασμένη για ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:56, 31-10-08:

Αν και κανείς δεν μπορεί νʼ αποδείξει την ανάσταση ως ιστορικό γεγονός, πώς εξηγείται το ότι οι απόστολοι, που είχαν τρομάξει και απελπιστεί για τα καλά με την σταύρωση του δασκάλου τους, μετά από μέρες άρχισαν να κηρύττουν με θάρρος όντας ικανοί ακόμα και να μαρτυρήσουν για το χαρμόσυνο μήνυμά τους;; Υπάρχει όμως η πιθανότητα να πίστεψαν πραγματικά σε μια ανάσταση, που δεν έγινε ποτέ. Δεν μπορώ να αποκλείσω την πιθανότητα της αυτοεξαπάτησης, αλλά δεν μου κολλάει και τόσο αυτό…
.........................
Από την ημέρα που ο Θεάνθρωπος Ι.Χ. συνάντησε τη Σαμαρείτιδα στο πηγάδι, οι άνθρωποι, μόνον «εν πνεύματι και αληθεία» αναζητούν τον Θεό. Τούτο σημαίνει, ότι κάθε ατομική αυτοειδωλοποίηση και αυτοπροβολή ( με μία λέξη, κάθε μορφής ειδωλολατρεία- ακόμη και η πιο εκλεπτυσμένη, όπως η ιουδαϊκή!) ανήκει στην «παλιά» θρησκευτικότητα και η μυστηριακότητά της είναι «αποκεκαλυμμένη». Στα κέντρα της κλασικής ελληνικής σκέψης, η διαδικασία ξεπεράσματος της αρχαίας θρησκευτικότητας συντελέστηκε με τον «ορθό λόγο» και τη φιλοσοφία. Αυτό είχε σαν συνέπεια τη σταδιακή εγκατάλειψη των Μυστηρίων και τη Μύηση (σʼ αυτά).
Η αναγγελία, από τον Ι.Χ. στη Σαμαρείτιδα, για μία εποχή «νέας πνευματικότητας», δεν είναι άσχετη με την ιστορική συγκυρία, της υποχώρησης στον ελληνικό κόσμο, κι αυτής ακόμη της φιλοσοφικής σκέψης. Ενόψει αυτού του γεγονότος (ούτε Μυστήρια ούτε φιλοσοφική σκέψη), ο «υιός του Τέκτονος»(Ι.Χ.) θα επανέφερε στην ανθρωπότητα, το καθήκον της να «μυείται», μέχρι να φθάσει στα «Άχραντα Μυστήρια», για να κινήσει τον τελευταίο εχθρό της, τον θάνατο. Δεν είναι(επίσης) τυχαίο, που μόνον όταν «τινές των Ελλήνων» Τον πλησίασαν, είπε: « Ήρθε η ώρα να δοξασθεί ο υιός του ανθρώπου!».
Υπέδειξε δε, ως Δάσκαλος προς Μαθητές, ότι κάθε μύηση εδράζει σε δύο βασικές προϋποθέσεις:
-Στη «σιγή»: «Ιδού ο δούλος μου, τον οποίον έκλεξα, ο αγαπητός μου, εις τον οποίον η ψυχή μου ευηρεστήθη. Θέλω θέσει το Πνεύμα επʼ αυτόν, και θέλει εξαγγείλει κρίσιν εις τα έθνη. Δεν θέλει αντιλογήσει, ουδέ κραυγάσει, ουδέ θέλει ακούσει τις την φωνήν αυτού εν ταις πλατίαις, κάλαμον συντετριμμένον δεν θέλει θλάσει και λινάριον καπνίζον δεν θέλει σβέσει, εωσού εκφέρη εις νίκην την κρίσιν» και
-Την φιλανθρωπία: «Έλεον θέλω και ουχί θυσίαν, διότι δεν ήλθον δια να καλέσω δικαίους, αλλά αμαρτωλούς εις μετάνοιαν».
Κατά συνέπεια, η μύηση που επανέφερε στο ιστορικό στερέωμα (και προσκήνιο) των ανθρώπων ο Ι.Χ. προϋποθέτει την Μετάνοια. Δηλαδή, την υπέρβαση της αρχαίας θρησκευτικότητας, όσο και της περιρρέουσας (τότε, στα χρόνια της φανερής παρουσίας Του) «νεο-φιλοσοφικής σκέψης» (βασικά, γνωστικός εκλεκτικισμός, όπως νεοπλατωνισμός, νεοπυθαγορισμός και νεομαγεία!). Η μύηση πλέον ήταν ζήτημα, και «πνεύματος» και «αλήθειας».Εξάλλου το θέατρο, με την ελληνική Τραγωδία, είχε εξαντλήσει τα όρια της Τέχνης, από την «αληθινή ζωή». Στη διαλεκτική της ζωής και του τάφου, ο μυημένος, είναι αποκλειστικά υπεύθυνος, για τις δικές του αλήθειες, όσο και την (όποια) αληθινή του πίστη. Αυτές τον κρίνουν και μόνον μʼ αυτές μπορεί να φθάσει, ή στην νίκη ή στην πτώση. Διότι « εκτων λόγων σου θέλεις δικαιωθή, και εκ των λόγων σου θέλεις καταδικασθή» ή, ακόμη, « Δεν μολύνει τον άνθρωπον το εισερχόμενον εις το στόμα, αλλά το εξερχόμενον εκ του στόματος, τούτο μολύνει τον άνθρωπον»!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 31-10-08 στις 08:12.
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 21:57, 31-10-08:

Ο τρόπος που ο χριστιανισμός "έπαυσε" τον αρχαίο κόσμο, τον ελληνικό και ρωμαϊκό πολιτισμό, δεν ξέρω κατά πόσο σηματοδοτεί την απαρχή κάποια νέας εποχής προόδου και πνευματικότητας. Δεν τίθεται θέμα αξιολόγησης, εάν δηλαδή αυτή η επικράτηση έγινε καλώς ή κακώς. Άλλο θέμα αυτό και δε θα ήθελα ούτε και θα μπορούσα να το θίξω. Κι αυτή η "μύηση" που λες, μέχρι προσεγγίσεως των "αχράντων μυστηρίων", μάλλον πρέπει να αφορά κάποιους ολίγους. Δεν ξέρω πόσο υγιής, βαθιά και ουσιαστική ήταν και είναι η χριστιανική πίστη όπως αυτή έχει εκδηλωθεί σε ιστορικό, ψυχολογικό και ευρύτερο κοινωνικό επίπεδο.

Από την ημέρα που ο Θεάνθρωπος Ι.Χ. συνάντησε τη Σαμαρείτιδα στο πηγάδι, οι άνθρωποι, μόνον «εν πνεύματι και αληθεία» αναζητούν τον Θεό. Τούτο σημαίνει, ότι κάθε ατομική αυτοειδωλοποίηση και αυτοπροβολή ( με μία λέξη, κάθε μορφής ειδωλολατρεία- ακόμη και η πιο εκλεπτυσμένη, όπως η ιουδαϊκή!) ανήκει στην «παλιά» θρησκευτικότητα και η μυστηριακότητά της είναι «αποκεκαλυμμένη».

Η καρδιά και το πνεύμα γίνεται λοιπόν ο πραγματικός ναός εντός του οποίου ο πιστός μπορεί να προσεγγίσει καλύτερα τον Θεό. Και δεν έχει νόημα να αναφερθεί κανείς στην φιλοσοφική σκέψη, που ακόμα κι έτσι περιορίζεται. Αλλά ο απ. Παύλος, που συνέβαλε τα μέγιστα στην ίδρυση του χριστιανισμού ως οργανωμένης θρησκείας, είπε πως αν ο Χριστός δεν αναστήθηκε, τότε η πίστη των χριστιανών είναι χωρίς νόημα και περιεχόμενο. Η επίγεια ζωή του θα ήταν άνευ αξίας και νοήματος, ίσως και να γινόταν αβάστακτη, αν δεν υπήρχε ανάσταση και μετά θάνατον ζωή.

Στη διαλεκτική της ζωής και του τάφου, ο μυημένος, είναι αποκλειστικά υπεύθυνος, για τις δικές του αλήθειες, όσο και την (όποια) αληθινή του πίστη. Αυτές τον κρίνουν και μόνον μʼ αυτές μπορεί να φθάσει, ή στην νίκη ή στην πτώση. .....

Ο καθένας επιλέγει την "αλήθεια" του με κριτήριο το όφελος που αποκομίζει από αυτήν. Εάν επιθυμεί οπωσδήποτε την αθανασία για να δώσει νόημα στη ζωή του, τότε θα αναζητήσει μια "αλήθεια" που να ικανοποιεί αυτή του την επιθυμία… ό, τι κι αν γίνει.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:17, 31-10-08:

"Εγώ είμαι η οδός, και η αλήθεια, και η ζωή..."!

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 04:26, 02-11-08:

4 το πρωί κι αναρωτιόμουν...

Τι είν'αυτό που κάνει τον jesus, πρόσωπο τόσο ευρείας αποδοχής όσο κανένα άλλο;

Κάποιος άσχετος με τη ζωγραφική, όταν είδε κάποιους πίνακες του Πικάσο ή του Σαγκαλ ή του Πόλοκ, για να μην αναφέρω όλη τη μεταμοντέρνα τέχνη, είπε: “Με μερικούς κουβάδες χρώματα και λίγη παιγνιώδη διάθεση θα μπορούσα να κάνω πολλά παρόμοια έργα τέχνης, ακόμα και ανώτερα απο αυτά”. Δεν είναι όμως έτσι με τον περί ου ο λόγος.

Η φιλοσοφία του Jesus, έχει μια αξία που αναγνωρίζεται, αν και όχι πρωτοπόρα. Πολλά είχαν ήδη ειπωθεί αρκετά νωρίτερα.
Δεν είναι παστις, ούτε κολλάζ, ούτε παραλήρημα και ασυναρτησίες. Είναι ένα σύμπαν εικόνων πέρα από λέξεων και νοημάτων, που αντλεί απο κάτι που ο κοινός θνητός δεν μπορεί να έχει πρόσβαση.

Απο την παιδική ηλικία του Λόγου δηλαδή. Απ' το όνειρο και τον εφιάλτη...

Όμως, όταν η κορωνίδα της διδασκαλίας και το επικρατές μότο είναι: εγώ είμαι η οδός, εγώ είμαι η αλήθεια, εγώ η ζωή...εγώ τα φρούτα Αμαλιάδος και το μετσοβόνε, είναι σαν να ενοχοποιεί τις υπόλοιπες αλήθειες ή σαν να ενοποιεί κάθε αλήθεια υπο τη σκέπη της κρίσης της δικής του αλήθειας.

...κι αυτή είναι η δική του ενοχή, ίσως η πλάνη του Ιησού Χριστού του εκ του πατρός γεννηθέντα.

Γειά μας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 04:53, 02-11-08:

Andre Gide: Believe those who are seeking the truth; doubt those who find it.

Buddha: Believe nothing just because a so-called wise person said it. Believe nothing just because a belief is generally held. Believe nothing just because it is said in ancient books. Believe nothing just because it is said to be of divine origin. Believe nothing just because someone else believes it. Believe only what you yourself test and judge to be true.

Demosthenes: Nothing is easier than self-deceit. For what each man wishes, that he also believes to be true.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:47, 02-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
4 Απο την παιδική ηλικία του Λόγου δηλαδή. Απ' το όνειρο και τον εφιάλτη...

Όμως, όταν η κορωνίδα της διδασκαλίας και το επικρατές μότο είναι: εγώ είμαι η οδός, εγώ είμαι η αλήθεια, εγώ η ζωή...εγώ τα φρούτα Αμαλιάδος και το μετσοβόνε, είναι σαν να ενοχοποιεί τις υπόλοιπες αλήθειες ή σαν να ενοποιεί κάθε αλήθεια υπο τη σκέπη της κρίσης της δικής του αλήθειας.

...κι αυτή είναι η δική του ενοχή, ίσως η πλάνη του Ιησού Χριστού του εκ του πατρός γεννηθέντα.

Γειά μας.
Απορίες:
1.- Ποια είναι η "παιδική ηλικία του Λόγου";

2.- Είναι αλήθεια, ότι "Εν αρχή ην Λόγος...", όπως διακύρηξε και ο Ηράκλειτος ο Σκοτεινός;

Πάντως, άλλο σκέτο Jesus κι άλλο Ιησούς Χριστός: ιστορικά και μετα-ιστορικά.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 14:26, 03-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
4 το πρωί κι αναρωτιόμουν...

...Όμως, όταν η κορωνίδα της διδασκαλίας και το επικρατές μότο είναι: εγώ είμαι η οδός, εγώ είμαι η αλήθεια, εγώ η ζωή...εγώ τα φρούτα Αμαλιάδος και το μετσοβόνε, είναι σαν να ενοχοποιεί τις υπόλοιπες αλήθειες ή σαν να ενοποιεί κάθε αλήθεια υπο τη σκέπη της κρίσης της δικής του αλήθειας...
Η Γραφές αγαπητέ @Δεσμώτης είναι μια αλυσίδα που όλα της τα εδάφια δένουν μεταξύ τους και κάθε εδάφιο εξηγείται με κάποιο άλλο... Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις παραπάνω, ας το δούμε λίγο πιο ολοκληρωμένο:

3. Και αφού πάω και σας ετοιμάσω τόπο, έρχομαι πάλι, και θα σας παραλάβω κοντά σε μένα, για να είστε κι εσείς, όπου είμαι εγώ.
4. Και όπου εγώ πηγαίνω ξέρετε, και τον δρόμο ξέρετε.
5. Ο Θωμάς λέει σ' αυτόν: Κύριε, δεν ξέρουμε πού πηγαίνεις· και πώς μπορούμε να ξέρουμε τον δρόμο;
6. Ο Ιησούς λέει σ' αυτόν: Εγώ είμαι ο δρόμος, και η αλήθεια, και η ζωή· κανένας δεν έρχεται στον Πατέρα, παρά μόνον διαμέσου εμού·
7. αν γνωρίζατε εμένα, θα γνωρίζατε και τον Πατέρα μου· και από τώρα τον γνωρίζετε, και τον είδατε.
8. Λέει σ' αυτόν ο Φίλιππος: Κύριε, δείξε σε μας τον Πατέρα, και μας αρκεί.
9. Ο Ιησούς λέει σ' αυτόν: Τόσον καιρό είμαι μαζί σας, και δεν με γνώρισες, Φίλιππε; Όποιος είδε εμένα, είδε τον Πατέρα· και πώς εσύ λες: Δείξε σε μας τον Πατέρα;
[Ιωάννης 14]
Ρωτάει ο Θωμάς "Που πηγαίνει Κύριε? Γιατι εμείς δεν γνωρίζουμε ούτε που πας, άλλα ούτε και από πιο δρόμο θα πάμε εκεί που πας". Ο Ιησούς λοιπόν του απαντά πως "Εγώ είμαι ο δρόμος η αλήθεια και η ζωή και διαμέσου εμού μόνο, μπορείς να έρθεις/ετε εκεί που πάω, δηλ στον Πατέρα"

η φράση "Εγώ είμαι η αλήθεια, ο δρόμος και η ζωή" δεν αναιρεί την ύπαρξη άλλων αληθινών πραγμάτων και ιδεών ή άλλων δρόμων ή άλλων τρόπων ζωής, αλλά σαν θεός ο Ιησούς Χριστός είναι Η αλήθεια και ο μοναδικός δρόμος για την αιώνια ζωή και ο μοναδικός που μπορεί να δώσει πραγματική και αληθινή ζωή στον άνθρωπο!

10. Εσείς είστε μάρτυρές μου, λέει ο Κύριος, και ο δούλος μου, που έκλεξα, για να μάθετε και να πιστέψετε σε μένα, και να εννοήσετε ότι εγώ ο ίδιος είμαι· πριν από μένα άλλος Θεός δεν υπήρξε ούτε ύστερα από μένα θα υπάρχει.
11. Εγώ, εγώ είμαι ο Κύριος· και εκτός από μένα άλλος σωτήρας δεν υπάρχει.
[Ησαΐας 43]

Αναγγείλατε, και φέρτε τους κοντά· μάλιστα, ας συμβουλευθούν μαζί· ποιος το ανήγγειλε εξαρχής; Ποιος το φανέρωσε από εκείνο τον καιρό; Όχι εγώ ο Κύριος; Και εκτός από μένα, δεν υπάρχει άλλος Θεός· Θεός δίκαιος και Σωτήρας· εκτός από μένα δεν υπάρχει.
[Ησαΐας 45:21]
ο Απ. Παύλος το εξηγεί καλύτερα:
4. Όσο, λοιπόν, για το αν θα τρώει κάποιος ειδωλόθυτα, ξέρουμε ότι το είδωλο δεν είναι τίποτε μέσα στον κόσμο, και ότι δεν υπάρχει κανένας άλλος Θεός παρά μονάχα ένας.
5. Επειδή, αν και υπάρχουν οι λεγόμενοι θεοί, είτε στον ουρανό είτε επάνω στη γη· (καθώς και υπάρχουν πολλοί θεοί, και πολλοί κύριοι)·
6. αλλά, σε μας υπάρχει ένας Θεός, ο Πατέρας, από τον οποίο προέρχονται τα πάντα, κι εμείς σ' αυτόν· και ένας Κύριος, ο Ιησούς Χριστός, διαμέσου τού οποίου έγιναν τα πάντα, κι εμείς διαμέσου αυτού.
[Κορινθίους Α' 8]
Ο Ιησούς Χριστός μας αγαπά!

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 04:09, 04-11-08:

1.- Ποια είναι η "παιδική ηλικία του Λόγου";
..είναι ακριβώς την εποχή που ρουφούσε τη πιπίλα του ο Γιαμπαμιάχ, ένα από τα 72 αγγελικά πνεύματα που διοικεί τους αντίστοιχους πεντανούς του ζωδιακού κύκλου και η επίκληση τους ή η χρήση των ονομάτων τους για τη κατασκευή μαγικών σφραγίδων ειναι θεμελιώδους σημασίας στην Καμπαλιστική μαγεία.

Ο για-μπαμι-άχ () είναι ο Λόγος που δημιουργεί το παν. Προστατεύει αυτούς που θέλουν να αναγεννηθούν πνευματικά (1ος στίχος της Γενέσεως).

Άρα η παιδική ηλικία (του Λόγου) θα πρέπει να αναζητηθεί στη βρεφική κούνια του γιαμπάμιατέτοιου.

Seriously,

παιδική ηλικία του Λόγου είναι στις πρώτες κραυγές των προιστορικών όπου αν και άναρθρες, είχαν ένα μοτίβο, δε μπορείς να πεις...

Π.χ.

Αγκαγκαου-γκα γκα..*πάμε για κυνήγι;

Γκα γκα- γκάγκου. *Βαριέμαι, θα ζωγραφίσω καμιά αρκούδα. Όλο ελάφια ζωγραφίζω.

ή

Γκιγκογκα γκαγκουγκαράτσα! *πάμε ρε μ*λ*κ* σου λέω, μη πλακώσει καμιά σαύρα απ'τις μικρές κι είμαι μόνος μου!

Γκι γκουγκααααααααααααααα .Ούγκα-γκα *δε τη παλεύω. Πάω να σπάσω πέτρες και να κόψω κανά νύχι. Άι σιχτήρ!

2.- Είναι αλήθεια, ότι "Εν αρχή ην Λόγος...", όπως διακύρηξε και ο Ηράκλειτος ο Σκοτεινός;

Αυτοί που κοιμούνται ειναι εργάτες και συνεργοί σε όσα γίνονται στο κόσμο. Ηράκλειτος ο ονειρώδης.

Εν αρχή ην ο...θαυμασμός.

Το λουλούδι, π.χ. στην άκρη του βράχου, που κινεί τον θαυμασμό μου, με συγκινεί και μαζί κινεί την περιέργεια μου να μάθω πώς γίνεται.

..μια μοναδική παρόρμηση που ξεπηδά σαν από ένστικτο και με παρωθεί νακοιτώ και να ψάχνω γύρω μου για μια εξήγηση του πράγματος που με ξάφνιασε.

Και τότε μπαίνει ...η .....(ταρατατζούμ!) περιγραφή, η ερμηνεία, ο Λόγος ο πολλές φορές άλογος!

Κάτι ανάλογο του θαυμασμού είναι και το ξάφνιασμα (προϋπάρχει επίσης του Λόγου)...
Μας αιχμαλωτίζει, μας συνεπαίρνει, μας κρατά σε διέγερση και σε ανησυχία, σε θέση αναμονής και σε τρομερή περιέργεια: "τί είναι αυτό;" , "τί συμβαίνει πραγματικά;", "τί θα γίνει μετά;".

...αν και τα αντικείμενα που θαυμάζουμε δεν είναι πράγματα που επιλέγουμε και ο θαυμασμός είναι μάλλον κάτι αυθόρμητο, ωστόσο θαυμάζουμε, επειδή έχουμε την προδιάθεση και την ικανότητα να περιεργαζόμαστε τον κόσμο...

Το αντικείμενο του θαυμασμού μπορεί να έχει μόνο την αίγλη του "σπάνιου"...

Εδώ βρίσκεται η αρχή της αρχής.

Ας μη ξεχνάμε τον λόγο του Carlyle πως ο "άνθρωπος που δεν μπορεί να θαυμάσει δεν είναι παρά ένα ζευγάρια ματογυάλια"...

Πάντως, άλλο σκέτο Jesus κι άλλο Ιησούς Χριστός: ιστορικά και μετα-ιστορικά.
Αποφεύγω να λέω Jesus Christ, γιατί πάντα κολάω και το "SuperStar" και μπαίνω στον πειρασμό να δώ μεσημεριανάδικα.

Και απο το πολύ trash, βρωμά η ανάσα μου, μετά.

..και "after midnight-ιστορικά", ακόμα πιο διαφορετικοί...

Άραγε ο Jesus τι ντρινκ να έπινε στα κλαμπάκια;
Καλούα?

(Εδώ οι καλές αρνητικές ψήφες! Δώσε και τη ψυχή μου σώσε.)

Η Γραφές αγαπητέ @Δεσμώτης είναι μια αλυσίδα που όλα της τα εδάφια δένουν μεταξύ τους και κάθε εδάφιο εξηγείται με κάποιο άλλο...
Αν ήταν έτσι τότε δε θα παύαμε ποτέ να διαβάζουμε για να καλύπτουμε τις απορίες μας.

Τελικά αν περνούσαμε τη ζωή διαβάζοντας τα επόμενα για να καλύψουμε τα κενά των προηγούμενων ενοτήτων θα'πρεπε να είχαμε τουλάχιστον την επιλογή να γεννηθούμε βιβλία...

η φράση "Εγώ είμαι η αλήθεια, ο δρόμος και η ζωή" δεν αναιρεί την ύπαρξη άλλων αληθινών πραγμάτων και ιδεών ή άλλων δρόμων ή άλλων τρόπων ζωής, αλλά σαν θεός ο Ιησούς Χριστός είναι Η αλήθεια και ο μοναδικός δρόμος για την αιώνια ζωή και ο μοναδικός που μπορεί να δώσει πραγματική και αληθινή ζωή στον άνθρωπο!
Το "εγώ είμαι" υπονοεί το "δεν είσαι εσύ, κι άλλος κανείς"...

Τα άλλα είναι παράδρομοι, ψέματα ή ψαίματα κατά Δημουλά (το ψέμα όταν το προσφέρεις το γράφεις με "ε" αλλά όταν το δέχεσαι το γράφεις με "αι" ) και ζομποκατάσταση.

ο Απ. Παύλος το εξηγεί καλύτερα: Ο Ιησούς Χριστός μας αγαπά!
Πολύ ζουζουνιάρης ο Παυλάρας ή ιδέα μου;

Το ίδιο μας αγαπά κι ο Αζαέλ, κι ο Γαναώθ, και η Ψιψινέλ (μόνο τα στρουμφάκια μισεί, αιωνίως) κι ο Αζόρ (το σκυλάκι σου), και ο Θεός για τα πιτσιποπάκια, και η Κυβέλη και ο Λάιονελ (Thunder thunder thunder thundercaaaaats, oooooooooooo , όξινο!), και οι Βούδες και οι Σουρλουλούδες, κι ο Μωάμεθ και οι συγχωριανοί του από τα πέρατα της Βιθυνίας.

Εσύ βλέπεις την αγάπη σαν κουπιά μιας βάρκας, γιατί ΕΣΥ την βάζεις-την αγάπη- μπροστά στη θέα με τους ωκεανούς θλίψης όπου κολυμπάμε.
Όχι γιατί ο Ιησούς σε αγαπά.

Κι εγώ λέω ότι μ'αγαπούν οι αλιγάτορες του Αμαζονίου.
Άσε που αυτοί έχουν και το βάρος των αποδείξεων ότι υπάρχουν.

Άρα είναι πιο πιθανό να με αγαπούν οι αλιγάτορες από το να λέτε αλήθεια εσύ κι ο Pavlos.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους