Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,084 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έχεις προίκα;

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:03, 01-02-07:

Σήμερα μιλούσα με μια φίλη μου. Ο πατέρας δεν της δίνει τελικά ένα μεγάλο σπίτι όπως ζητούσε ο γαμπρός, αλλά ένα πιο μικρό. Πως αντέδρασε ο γαμπρός? …Την πείρε τηλέφωνο και της είπε ότι «θα σκεφτεί» αν μπορεί να την παντρευτεί.

Παιδιά, όσο και αν σας φαίνεται αστείο…ακόμα παρα πολλοί άντρες ζητούν προίκα. Από συζητήσεις που ακούω γύρο μου, καταλαβαίνω πόση σημασία δίνουν. Έχουνε χαλάσει αρραβώνες και αρραβώνες επειδή δεν τα βρίσκανε στη… προίκα.
Είναι δυνατών?

Στις ημέρες μας να χαλάσει μια σχέση, επειδή η νύφη δεν έχει προίκα?

Δεν θα το έκανα θέμα αν ήταν μεμονωμένη περίπτωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 20:11, 01-02-07:

Εγω παντως, αν φτασουμε στα του γαμου και αρχισει να ζηταει προικα θα τον τουφεκισω. Θα φωναξω και τα ξαδερφια απο την Κρητη και μετα ας βρει καραβι να φυγει.

Περα απο την πλακα..
Μου φαινεται πολυ ασχημο, το να ζητησει καποιος προικα. Γενικα.. Ακομα κι αν της κοπελιας της τρεχουν απ' τα μπατζακια τα λεφτα.

Δεν εχω ακουσει καμια τετοια περιπτωση στην "εποχη μας" και ευχομαι να ειναι μεμονομενα τα περιστατικα που αναφερεις..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:11, 01-02-07:

Να σου έξηγίσω κάτι γίνονται αρραβώνες αφού συζητηθει η προίκα. Αυτή η κοπέλα, δεν λέω για τον πατέρα, δέν μπορούσε να του δώσει τα παπούτσια στο χέρι και να αρνηθεί; και αυτός ο... να μην τον πω, δεν ντράπηκε να πουλήσει τον ανδρισμό του για ένα σπίτι;
Παιδιά ξευτίλα, ντροπη, η προίκα πρέπει να σταματήσει, η γυναίκα που δίνει προίκα σήμερα για μένα είναι(θα το πω κομψά) κουτή.
Και να πείς της κοπέλας, ότι έπρεπε να τον είχε σουτάρει πρώτη.

Σύγνώμη άν είπα κάτι που δέν έπρεπε αλλα φρικάρω με κάτι τέτοια:mad17:

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 20:16, 01-02-07:

ντροπη του.............

μάλλον δεν την αγαπούσε αρκετά ώστε να θέλει να περάσει τα επόμενα χρόνια της ζωής του με την κοπέλα.....
και αυτή ....καλή χαζή είναι αν συνεχίζει να είναι μαζί του

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 20:23, 01-02-07:

Αυτοδημιουργητος και υπερανω χρηματων ακουγεται ο γαμπρος..Θελω να ελπιζω οτι η φιλη σου ακομα τρεχει να σωθει και δεν περιμενει σοβαρα να ακουσει τι απεφανθησαν τα συμπεθερια.

Εχω ακουσει κι εγω τετοιες περιπτωσεις και μου φαινεται περιεργο που ανθρωποι με σοβαρες/χρονων σχεσεις δεν ξερουν που πατανε και περιμενουν τη στιγμη του γαμου για να αποκαλυφθει το οικοπεδακι στο Κατακωλο.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 20:25, 01-02-07:

Aμεσως να κατηγορισετε!!!
Καταρχην ηταν πολυ μεγαλη η διαφορα αναμεσα στα σπιτια;Απλως ο ανθρωπος ηθελε μεγαλο σπιτι για να μπορει να χωρεσει ευκολα εκει μεσα ο μεγαλος ερωτας που ειχε για την κοπελα!
Αχ...δυστυχως γινονται ακομα κι αυτα...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 20:29, 01-02-07:

Τώρα θυμήθηκα το θεϊκό: πριν 10 χρόνια είχα πάει σε έναν γάμο στο χωριό μου (κ*λοχώρι στην Αρκαδία). Μια κοπέλα παντρευόταν έναν από άλλο χωριό. Είχαμε πάει κάτω από το σπίτι της που μαζεύτηκαν πολλά αγροτικά αυτοκίνητα που έβαλαν στην καρότσα τα προικιά (ήταν πολλά και σε κοινή θέα!) και σε ατμόσφαιρα πανηγυριού ξεκίνησε η μεταφορά για το χωριό του γαμπρού. Σν φολκλόρ θέαμα ήταν όλα τα λεφτά, αλλά ως εκεί.

Πάντως αυτό που λέει η Ρουμάνα δεν μου κάνει εντύπωση αν μιλάμε για ελληνική επαρχία. Τόσα που έχω δει εκεί!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:34, 01-02-07:

Παιδιά… είναι πιο συχνό φαινόμενο απ' ότι φαίνεται…
Έχω ακούσει παρα πολλές περιπτώσεις σας λέω… μήπως μόνο εδώ στη Ρόδο(νησιωτική νοοτροπία) είναι πιο συχνό?

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 20:39, 01-02-07:

Καλα underwater,αααααλλο αυτο που λες εκει.εκει η προικα βρε συ ειναι το τελευταιο.
Εδω οι κοπελες και οι αντρες πολλες φορες τις μελλοντικες γυναικες τους τις βρισκουν κατω απο το Χρισοτυγεννιατικο δεντρο τις γιορτες.(Δεν μιλαω για πασχα, γιατι με την σουβλα θα ειχαμε προβλημα...)
Εκει που καθονται και βλέπουν τιβου,αξάφνου μπαινει ο πατερ φαμιλιας και αντι για δωρο,τους φερνει πακετο την νυφη με τις προσκλησεις ετοιμες.
Παλι καλα που μου χαριζαν Τζι αϊ τζο εμενα οι δικοι μου...

Για καποιο ζευγαρι η οικονομικη ανεση ειναι σημαντικος παραγοντας διευκοληνσης της ζωης τους δεν αντιλεγω, αλλα τα παραπανω περιστατικα κατατασονται σε αυτο που λεμε "ξεφτυλα".Για εμενα τουλαχιστον.

Παντως καλο θα ηταν να μπει και μια δημοσκοπση επωνυμη μαλιστα με το ποιος εχει προικα (και ποιος πικρα) κι εδω.
Οχι τιποτα αλλο αλλα να ξερουμε με ποιους μιλαμε δηλαδη...

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 20:47, 01-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Για καποιο ζευγαρι η οικονομικη ανεση ειναι σημαντικος παραγοντας διευκοληνσης της ζωης τους δεν αντιλεγω, αλλα τα παραπανω περιστατικα κατατασονται σε αυτο που λεμε "ξεφτυλα".Για εμενα τουλαχιστον.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι, οτι ανηκει στην νυφη πρεπει να περασει στο ονομα του γαμπρου για να γινει γαμος.
Σαφως κι αν καποια εχει σπιτι δικο της θα μεινουν εκει και οχι σε ενοικιο πχ, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:48, 01-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Παιδιά… είναι πιο συχνό φαινόμενο απ' ότι φαίνεται…
Έχω ακούσει παρα πολλές περιπτώσεις σας λέω… μήπως μόνο εδώ στη Ρόδο(νησιωτική νοοτροπία) είναι πιο συχνό?
Αυτό συμβένει μόνο στα χωριά και σιγα- σιγά χάνετε, Βέβαια όσο υπάρχουν παλιοι, θα υπάρχουν και αυτά. Που να δείς τι γίνετε στα μικρά νησιά τρυγήρω, που θέλουν και προίκα και παρθενιά.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 20:51, 01-02-07:

Καλα underwater,αααααλλο αυτο που λες εκει.εκει η προικα βρε συ ειναι το τελευταιο.
Εδω οι κοπελες και οι αντρες πολλες φορες τις μελλοντικες γυναικες τους τις βρισκουν κατω απο το Χρισοτυγεννιατικο δεντρο τις γιορτες.(Δεν μιλαω για πασχα, γιατι με την σουβλα θα ειχαμε προβλημα...)
Εκει που καθονται και βλέπουν τιβου,αξάφνου μπαινει ο πατερ φαμιλιας και αντι για δωρο,τους φερνει πακετο την νυφη με τις προσκλησεις ετοιμες.
Παλι καλα που μου χαριζαν Τζι αϊ τζο εμενα οι δικοι μου...
Καταλαβαίνω τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά το συγκεκριμένο ζευγάρι από ότι ξέρω παντρεύτηκε από έρωτα. Αλλά εκεί ξέρουν να συνδυαζουν έρωτα με πατροπαράδοτα έθιμα!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 20:54, 01-02-07:

Παντως καλο θα ηταν να μπει και μια δημοσκοπση επωνυμη μαλιστα με το ποιος εχει προικα (και ποιος πικρα) κι εδω.
Οχι τιποτα αλλο αλλα να ξερουμε με ποιους μιλαμε δηλαδη...
Συμφωνω. Δεν μπορει να μιλαει η πλεμπα με την αφροκρεμα, τι το καναμε :S

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 20:55, 01-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Καταλαβαίνω τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά το συγκεκριμένο ζευγάρι από ότι ξέρω παντρεύτηκε από έρωτα. Αλλά εκεί ξέρουν να συνδυαζουν έρωτα με πατροπαράδοτα έθιμα!
Σωστη η underwater!!!!χαχα!

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 20:56, 01-02-07:

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί εκπλήσσεστε.Είναι συνηθες το φαινόμενο που περιγράφει η ρουμάνα απλά στις μερες μας δεν είναι τόσο προφανές σε κάποιες περιπτώσεις. πχ. μπορείς κάποιος να μην ζητάει ξεκάθαρα προίκα αλλά η σκέψη "καλή κοπέλα, όμορφη,μορφωμένη, για σπίτι και με σπίτι" που μπορεί να παροτρύνει κάποιον ή "καλό παιδί με καλή και στρωμένη δουλειά" που μπορεί να σκεφτεί κάποια, ένα είδος προίκας δεν είναι;
Σίγουρα και οι περισσότεροι έχουμε ακούσει τον μπαμπά ή την μαμά μας να μας λεει πως αυτό το σπιτι ή αυτό το οικόπεδο θα μας το γράψει.Προίκα δεν είναι κι αυτό;
Βέβαια ο νεαρός της περίπτωσης τα είπε τόσα χοντροκομμένα που μόνο προικοθήρα τον χαρακτηρίζεις. Όχι όμως πως είναι ο μόνος που σκέφτεται έτσι.Χιλιάδες κόσμος σκέφτεται το ίδιο,ίσως όχι τόσο κυνικά(μετρώντας τα τμ του σπιτιού) αλλά η οικονομική κατάσταση είναι μια βάση για έναν γάμο δλδ το αν υπάρχει απο κάποια πλευρά σπίτι ιδιοκτητο, η δουλειά που κάνουν κλπ.Είναι γεγονός πως ένας γάμος όπου το οικονομικό(όχι ο πλούτος αλλά η σχετική άνεση) δεν είναι θέμα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης.Και πριν πέσετε όλοι οι "ρομαντικοί" να με φάτε σκεφτείτε καλά αν θα δεχόσασταν για σύντροφο της ζωής σας κάποιον/α που είναι μονίμως άνεργος/η χωρίς προοπτική να αλλάξει μόνο και μόνο για τα ωραία του/ης μάτια.
Σε μια χώρα που το προικοσύμφωνο καταργήθηκε μόλις πριν απο 40(ή 50) χρόνια, που τα περισσότερα ιδιόκτητα ακίνητα δεν είναι αγοραστέα αλλά κληρονομήθηκαν απο τους γονείς, είναι τουλάχιστον χαζό να μας εκπλήσσουν τέτοιες περιπτώσεις.Σε 100 χρόνια που ίσως το παιδί να φεύγει απο το σπίτι με τις ευχές και μόνο των γονιών μπορεί, τώρα όμως όχι.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 21:06, 01-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
σκεφτείτε καλά αν θα δεχόσασταν για σύντροφο της ζωής σας κάποιον/α που είναι μονίμως άνεργος/η χωρίς προοπτική να αλλάξει μόνο και μόνο για τα ωραία του/ης μάτια.
Προσωπικα αν ο φιλος μου ηταν ανεργος δε θα το σκεφτομουν καν πριν γινει φιλος μου, οχι για το χρηματικο, οσο για το οτι δεν θα θελα εναν τεμπελη μονιμως μεσα στα ποδια μου, θα μου την εδινε αφορητα.
Αν ομως ειχαμε φτασει στο ζητημα του γαμου, και τον ακυρωνα τελικα επειδη ο μισ8ος του ειναι 800 και οχι 1000, ε τοτε δε θα μουν για μπατσες?
Σιγουρα η οικονομικη ανεση δινει και αλλη ανεση γενικως στο ζευγαρι, αλλα για μενα το ζητημα ειναι να εχεις τοσα ωστε να περνας καλα, κι οχι να σκεφτεσαι μονιμως "οσο περισσοτερα, τοσο καλυτερα".

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 21:11, 01-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Προσωπικα αν ο φιλος μου ηταν ανεργος δε θα το σκεφτομουν καν πριν γινει φιλος μου, οχι για το χρηματικο, οσο για το οτι δεν θα θελα εναν τεμπελη μονιμως μεσα στα ποδια μου, θα μου την εδινε αφορητα.
Αν ομως ειχαμε φτασει στο ζητημα του γαμου, και τον ακυρωνα τελικα επειδη ο μισ8ος του ειναι 800 και οχι 1000, ε τοτε δε θα μουν για μπατσες?
Σιγουρα η οικονομικη ανεση δινει και αλλη ανεση γενικως στο ζευγαρι, αλλα για μενα το ζητημα ειναι να εχεις τοσα ωστε να περνας καλα, κι οχι να σκεφτεσαι μονιμως "οσο περισσοτερα, τοσο καλυτερα".
Δυστυχώς η πραγματικότητα μιας μέσης ελληνικής οικογένειας ας πούμε με ένα έφηβο παιδί( δεν βάζω δύο που είναι το συνηθες για να μην σας ψυχοπλακώσω) είναι να έχεις τόσα ώστε να περνάς, χωρίς το καλά, το καλά ισχύει όσο είναι ακόμη το ζευγάρι άτεκνο.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 21:13, 01-02-07:

Να θεωρούμε λοιπόν προίκα και τα χαρίσματα που έχει κάποιος, και την δυνατότητα να προχωρήσει στην ζωή του?

Ένταξη. Τον θέλω προικισμένο.

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 21:23, 01-02-07:

Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι ακόμα στις μέρες μας υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται την προίκα!!! Αν είναι δυνατόν.
Κι ακόμα κι αν το σκέφτονται με τη λογική της οικονομικής άνεσης και της καλύτερης ζωής γιατί δεν κοιτάνε αν έχουν αυτοί "προικα" να δώσουν? Πωπω απίστευτοι...

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Και πριν πέσετε όλοι οι "ρομαντικοί" να με φάτε σκεφτείτε καλά αν θα δεχόσασταν για σύντροφο της ζωής σας κάποιον/α που είναι μονίμως άνεργος/η χωρίς προοπτική να αλλάξει μόνο και μόνο για τα ωραία του/ης μάτια.
Αυτό είναι λίγο διαφορετικό. Έχει να κάνει με το κατα πόσο ο άλλος είναι διατεθιμένος να προσφέρει κάτι πρώτα απ'όλα στον εαυτό του αλλά και στην οικογένειά του. Άλλο αυτό και άλλο το "τι του/της έγραψε ο μπαμπάκας".

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:03, 02-02-07:

Η προίκα ήταν ένα έθιμο που υπήρχε παλαιότερα που οι γυναίκες δεν δούλευαν και δεν έφερναν χρήματα στο σπίτι, ώστε να αντισταθμίζει τη διαφορά αυτή. Δηλαδή ο άντρας έφερνε χρήματα κάθε μήνα, η γυναίκα τα έδινε όλα μαζεμένα στην αρχή. Πλέον που και οι δύο δουλεύουν, το θεωρώ άσκοπο, υποτιμητικό και ηλίθιο. Βάση ίσως έχει μόνο σε περίπτωση που το ζευγάρι έχει αποφασίσει εκ των προτέρων να μην δουλευει η γυναίκα. Το ίδιο (θα έπρεπε να) ισχύει και για την περίπτωση που θα δουλεύει μόνο η γυναίκα, να παίρνει προίκα απο τον άνδρα.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 03:16, 02-02-07:

κι εγω προικισμενο αντρα θελω! (ξερετε τι εννοω ε!)

καλα, ελεος. πες μου οτι η κοπελα τον σουταρε τον τυπο να ηρεμησω!

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 03:47, 02-02-07:

Εμένα πάντως η γιαγιά μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, όλο τραπεζοκαρέ μου πλέκει, και άλλα τέτοια παρόμοια Αλλά αυτό φαντάζομαι δεν το κάνει μόνο η δικιά μου η γιαγιούλα (ε?)

Πέρα απ' την πλάκα, νομίζω ότι είναι αν μη τι άλλο ανόητο το θέμα της προίκας, ακόμα και αν το δούμε όπως είπε η Michelle. Και πες ότι ο/η προκομένος/η σε ένα ζευγάρι έχει αποφασιστεί να μην δουλέψει, θα του/της πει ο άλλος να φέρει για το σπιτικό τους τα πιρουνομάχαιρα, τα καλά τραπεζομάντηλα και τα κρύσταλλα Βοημίας για να δεξιώνονται τους φίλους τους? Και ο άλλος τι? Θα δουλεύει σαν το σκυλί για να φέρνει τους αστακούς στο τραπέζι?

Όσον αφορά το σπίτι, είτε θεωρείται προίκα είτε όχι, νομίζω ότι είναι super βασικός παράγοντας που πρέπει να λάβει υπ' όψιν ένα ζευγάρι πριν αποφασίσει να παντρευτεί. Καλώς ή κακώς, για μένα πάντα, δεν πας πουθενά χωρίς ένα δικό σου "κεραμίδι" για να βάλεις το κεφάλι σου από κάτω (και του αγαπημένου σου, αν χωράει).

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:49, 02-02-07:

Έχεις δίκιο Molka, απλά είπα με ποιά λογική πιστευω οτι έχει καθιερωθεί.

Παράθεση

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΞΕΠΛΑ
H ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H ΞΕΠΛΑ έγραψε στις 04:37, 02-02-07:

Πες μου οτι τον έδιωξε κακήν κακώς να ησυχάσω

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 07:45, 02-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
καλα, ελεος. πες μου οτι η κοπελα τον σουταρε τον τυπο να ηρεμησω!
Αρχική Δημοσίευση από ΞΕΠΛΑ
Πες μου οτι τον έδιωξε κακήν κακώς να ησυχάσω

Δυστυχώς τα έβαλε με τον πατέρα της αντί να σουτάρει τον γαμπρό… όταν ο γονιός έχει την προίκα(λεφτά, χωράφια, σπίτια κτλ) και απλά δεν την δίνει στη κόρη… το λαμβάνει σαν έλλειψη αγάπης…
Εγω προσωπικά πιστεύω ότι οι γονείς της κοπέλας τον μυρίστηκαν ότι είναι προικοθήρας και δημιουργούν ένα τέτοιο κλίμα, μπας και το καταλαβαίνει και η κόρη τους.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:23, 02-02-07:

Eγώ την περίμενα αυτή την αντίδραση από την κοπέλα. Δεν μπορεί ο τύπος ξαφνικά να της είπε πως δεν του κάνει το σπίτι γιατί είναι μικρό, σίγουρα της έχει δώσει κι άλλα δείγματα!

Στην Αθήνα δεν έχω ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις (κι ευτυχώς), φαντάζομαι πως στην επαρχία όμως είναι ακόμα πολύ συνηθισμένες..

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:05, 02-02-07:

Όλο αυτό ξεκίνησε απο το προξενιό, τότε για να προξενέψουν κάποια γρήγορα έταζαν οι άλλοι οτι άν την πάρεις θα σου δώσουν και σπίτι, θεωρούσαν οτί άν η κοπέλα ήταν 25 χρονών και ανήπαντρη ήταν γεροντοκόρη και για να αποφύγουν την ντροπή, έταζαν και σπίτι για δωροδοκία. Έτσι ξεκίνησε απλά μετα θεωρούσαν δεδομένο ότι θα πάρουν προίκα ότι και να γίνει και διατηρήτε ακόμα, γιατι καποιοι παλιοί πήραν πρίν χρόνια και θέλουν να πάρουν και τα παιδιά τους, για αυτό όλοι οι χωριάτες είναι πλούσιοι. Ρώτησα τη μάνα μου

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 10:37, 02-02-07:

λετε να ζητησω και εγω προικα απο τον μελλουσα πεθερο μου;

θα πρεπει πρωτα βεβαια να αγοραζω γιλεκο απο kevlar

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:41, 02-02-07:

Κοίτα…στην χώρα μου η παράδοση λέει ότι ο γαμπρός για να παντρευτεί πρέπει να έχει ένα σπίτι οπού να παει την νύφη.(νομιζω και στη Τουρκια...)
Καλό είναι να ρωτάς πια είναι η παράδοση στην χώρα της κοπέλα σου… μην πας για μαλλί και βγεις και κουρεμένος...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 02-02-07 στις 11:56.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 12:22, 02-02-07:

Ρουμάνα πάντως εγώ σε δύο αστικά κέντρα (Αθήνα Πάτρα) που ξέρω δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.

Όμως από συμφοιτητές αλλά και επαρχιώτες Πατρινούς ακούω κάτι κουλά μια στο τόσο.

Αλλά από αστους ακούω το εξής όλο και πιο συχνά, δλδ του να είναι πρακτικά ματσό η κοπέλα. Όχι με την μορφή της προίκας. Η ατάκα είναι ότι θα έμενα με μια λεφτού και ας μην μάρεσε πολύ αν είχε τα φράγκα και εγώ ήμουν άνετος στην υπόλοιπη ζωή! Όταν το πρωτοάκουσα δεν το πίστευα αλλά τελευταία παρατηρώ ότι είναι πεποίθηση των ανδρών.

Δεν συμφωνώ αλλά γιατί να μην είναι? Μόνο οι γυναίκες έχουν αυτό το δικαιώμα? Και μην αρχίσετε και λέτε τα περί ρομαντισμού και εξυπνάδες κάθε μια για την προσωπική της ζωή. Είναι γνωστό και κοινό μυστικό ότι η μέση γυναίκα έχει επεξεργαστεί τα πάντα για σένα πριν το καταλάβεις. Και το έχω δει και από μορφωμένες γυναίκες.

Συνεπώς σχετικά με αυτά που λέτε, εγώ είμαι με την κλέφτρα. Έμεσα ή άμεσα όλοι κοιτάζουμε λίγο την προίκα. Και αν θέλετε εκεί μέσα βάζω και το potential. Ένας τεμπελχανάς είναι τόσο τεμπέλης όσο και μια τεμπελχανού. Μόνο για την γυναίκα είναι ή απαίτηση ή αποδεκτό το να παραμένει στο σπίτι τεμπέλα.

Για μένα Ρουμάνα σου έκανε εντύπωση που ο τύπος το έκανε χύμα. Και κακώς κιόλας καθώς το σπίτι που θα καταλήξει? Στην οικογένεια του δεν θα πήγαινε σε βάθος χρόνου. Μια σκέψη που πολλοί κάνουν ασυναίσθητα δλδ αλλά μας ενοχλεί όταν γίνεται φωναχτα. Το φαινόμενο προίκα υπήρχε,υπάρχει και θα υπάρχει απλά με διαφορετική μορφή καθώς σε κάποιο βαθμό όλοι το συμφέρον για τον μέλλον μας κοιτάζουμε.

Να σας πω και κάτι τελευταίο που ένας Έλληνας άνδρας σκέφτεται. Η γυναίκα του να είναι δημόσιος υπάλληλος για να μπορεί να αναλλάβει τα παιδιά λόγω του καθεστότως του δημοσίου.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:52, 02-02-07:

Το potential ναι, είναι μια προίκα που θέλω να την έχει ο άλλος… «καλό χαρακτήρα - προοπτική» θέλουμε να έχει. Δεν φαίνεται ότι το ζητάμε σαν προίκα…

Για τα υλικά αν μιλάμε…μάλλον είναι ανασφάλεια ... δεν μπορείς να τα κανείς αυτά τα λεφτά… όμως σου καλοαρέσουν που έρχονται έτοιμα.

Θα μπορούσα να το βλέπω και σαν προσπάθεια να ασφαλίζεις την οικογένεια. να μην της λείπει τίποτα… ξέρω εγώ? Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι ανασφάλεια, ή απληστία…το να ζητάς προίκα…

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 12:52, 02-02-07:

Παιδια αν αφησουμε το συγκεκριμενο παραδειγμα της Ρουμανας, τι σχεσει εχει καποιος που ειναι τεμπελχανας ή μια που δεν κουναει το χερι της με την προικα;
Δηλαδη καποιος θα δεχτει να παντρευτει μια που δεν ξερει και δεν εχει διαθεση να κανει τιποτα μονο και μονο για την προικα;
Υπαρχουν και οι περιπτωσεις ή κοπελα να εχει δουλεια και ο αλλος παλι να κοιταει κυριως την προικα της.
Κατι τετοιο ειναι απαραδεκτο για εμενα.Οσο περισσοτερη οικονομικη ανεση,τοσο καλυτερο ειναι για ενα ζευγαρι δεν αντιλεγω, αλλα μην το κανουμε σαν κατι φυλλες στην Αφρικη που η νυφη παει πακετο με μερικα βοδια και αλλα ζωα.
Και τουλαχιστον προσωπικα ειμαι ευτυχισμενος που ουτε οι γονεις μου μεταξυ τους κοιταξαν αυτο το πραγμα, και που ουτε εμενα με ενδιαφερει.Περισσοτερο μ'ενδιαφερει να ειναι δραστηρια η γυναικα μου,εξυπνη,εργατικη κτλ κτλ και χωρις μια, παρα να εχει 5-6 σπιτια και να ειναι αλλα ντ' αλλα τα μεγαλα σε κοιτω μεσα απ' την γυαλα.

Και οσο για τον νεαρο, οσο και αν αυτη η σκεψη μπορει να γινει μεσα "μας", οταν το λες ετσι "φωναχτα" στην αλλη και στο καπακι μολις σου λεει οτι δεν θα παρεις το μεγαλο σπιτι, ειναι και καφριλα.Και 1000 δικια να ειχες τα χανεις, οταν γινεσαι καφρος.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:48, 02-02-07:

Δηλαδη καποιος θα δεχτει να παντρευτει μια που δεν ξερει και δεν εχει διαθεση να κανει τιποτα μονο και μονο για την προικα;
Αν αφαιρέσουμε το έντονο ποια είναι η απάντηση? Για να δούμε ποιος θα το βρει.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:08, 02-02-07:

ΡΟυμάνα και Μάριε αυτό που θέλω να πω είναι ότι έμμεσα ή άμεσα όλοι κοιτάζουμε τι συνοδεύει ή από τι αποτελείτε αν θέλετε το πακέτο.

Το ποια είναι σωστά και ποια όχι είναι αντικείμενο συζήτησης. Ένα από αυτά είναι η προίκα με την μορφή που απέκτησε παλαιότερα. Ο μηχανισμός είναι ίδιος απλά η μορφή που και ο τρόπος που υλοποιείται αλλάζει.

Και με την ίδια λογική άλλοι κοιτάζουν την "προίκα" με πιο σύγχρονη προσέγγιση άλλοι κοιτάζουν άλλα στοιχεία αν συνοδεύονται. Ο καθένας ότι κρίνει σημαντικό,σκόπιμο και ηθικά σωστό. Ο ιδέα και ο μηχανισμός είναι ίδιος.

Παράθεση

evangelia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evangelia
H evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H evangelia έγραψε στις 22:42, 11-02-07:

...ενας φιλος μου απο το Ιραν μου εξηγουσε οτι πριν παντρευτει ενα ζευγαρι, η κοπελα οριζει κατι και το αγορι πρεπει να της το δωσει οποιαδηποτε στιγμη αυτη το ζητησει κατα τη διαρκεια του γαμου τους. Αυτο υποτιθεται εξασφαλιζει την γυναικα σε περιπτωση που ο ανδρας θελησει να την χωρισει και αυτη θα ειναι αφραγκη. Οταν του ειπα πως στην Ελλαδα οι γονεις των κοριτσιων δινουν προικα στα αγορια, μου ζητησε να παντρευτουμε! )

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 00:46, 12-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από evangelia
Οταν του ειπα πως στην Ελλαδα οι γονεις των κοριτσιων δινουν προικα στα αγορια, μου ζητησε να παντρευτουμε!
θα με παντρευτείς?

Παράθεση

evangelia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evangelia
H evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H evangelia έγραψε στις 00:48, 12-02-07:

εξαρταται.... εισαι μηπως ιρανος??? ...

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 00:52, 12-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από evangelia
εξαρταται.... εισαι μηπως ιρανος??? ...

ειρωνικό σχόλιο ήταν. Για το εάν στις μέρες μας υπάρχει ο θεσμός της "προίκας".

Και η ερώτηση ήταν ρητορική. Μη σου μπαίνουν ιδέες. Και μη γεμίσει pm ο φάκελος μου

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 10:09, 12-02-07:

Προίκα? Πού ζούμε?
Αν ήμουν στη θέση της κοπέλας απλά θα χώριζα εκείνη τη στιγμή και χωρίς δεύτερη σκέψη. Του τα χρώσταγε κιόλας τα σπίτια?

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 10:45, 12-02-07:

Κρίμα.Ποιον να λυπηθείς περισσότερο?Τον προικοθήρα ή την κοπέλα που νομίζει θα κερδίσει την αγάπη του τύπου με κάτι επιπλέον τετραγωνικά?

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 00:13, 13-02-07:

Και στο Dubai η αξία της γυναίκας υπολογίζεται με καμήλες!!!!
- Σου δίνω 10 καμήλες για τη γυναίκα σου!
- Να σου δώσω άλλες 10 να την πάρεις σήμερα κι όλας???????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:57, 13-02-07:

Έχω εξελίξεις. Πήρε τηλ η μαμά του αγοριού και δήλωσε πως αν δεν «παίρνουν» το μεγάλο το σπίτι «γάμο δεν θα γίνει».
Είναι πολύ υποτιμητικό και με τσαντίζει η φίλη μου, που αντί να τους πει μαμά και γιο μαζί «στο καλό» (καλά, άλλο θα τους έλεγα εγώ) κλαίει και κατηγορεί τους γονείς της.

Εγω αυτή τη στάση προς την προίκα την θεωρώ αδυναμία-ανασφάλεια να αντιμετωπίζεις την αρχή που κάνεις, χωρίς βοήθεια από τους γονείς. Και τραγικό είναι ότι η γυναίκα που παντρεύεται χωρίς προίκα θεωρείται από κάποιους δεύτερης κατηγορίας νύφη…

(ρε σεις, λέτε να πάρω το αεροπλάνο να έρθω Αθήνα, γιατί με τρέλαναν τελείως οι νησιώτες? μια μέρα ...ε?.. ε ?)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 13:03, 13-02-07:

Roumana η φίλη σου χάλια; είναι τέρας; γιατι αγχώνετε τόσο; πόσο χρονόν είπες ότι είναι και απο πιό χωρίο;(άν επιτρέπετε)
Κάπου έξω μου ακούγετε

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 13:12, 13-02-07:

Όλα αυτά αποδεικνύουν ότι πολλοί αντιμετωπίζουν το γάμο σαν μια εμπορική συμφωνία.Βάζουν την αριθμομηχανή κάτω και ξεκινούν τους υπολογισμούς.
Με το γάμο θα μοιραστείς τη ζωή σου και θα φέρεις στον κόσμο παιδιά .Δεν πρόκειται για μεταφορά κεφαλαίου.
Όταν σκέφτεσαι έτσι χάνεις το νόημα.
Δυστυχώς δεν είναι λίγες και οι γυναίκες που επιλέγουν σύζυγο βάσει της φορολογικής του δήλωσης.

Δεν είμαι βέβαια ούτε της άποψης ''παντρευόμαστε και έχει ο Θεός.''
καλό είναι να υπάρχουν κάποιες βασικές προυποθέσεις όπως να εργάζονται αν όχι και οι δύο τουλάχιστον ο ένας. (ναι έχω δει ζευγάρι και οι δυο άνεργοι να παντρεύονται και να τους θρέφουν οι γονείς ..εδώ ταιριάζει το πού πας ρε Καραμήτρο???...και σορι αν ακούγεται κάπως.)

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:31, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Roumana η φίλη σου χάλια; είναι τέρας; γιατι αγχώνετε τόσο; πόσο χρονόν είπες ότι είναι και απο πιό χωρίο;(άν επιτρέπετε)
Κάπου έξω μου ακούγετε
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ο γαμπρός είναι καρπάθιος. (εκείνη είναι μια χαρά κουκλαρα... χωρίς αυτοπεποίθηση.)
Αρχική Δημοσίευση από prime
Όλα αυτά αποδεικνύουν ότι πολλοί αντιμετωπίζουν το γάμο σαν μια εμπορική συμφωνία.Βάζουν την αριθμομηχανή κάτω και ξεκινούν τους υπολογισμούς.
Με το γάμο θα μοιραστείς τη ζωή σου και θα φέρεις στον κόσμο παιδιά .Δεν πρόκειται για μεταφορά κεφαλαίου.
Όταν σκέφτεσαι έτσι χάνεις το νόημα.
Δυστυχώς δεν είναι λίγες και οι γυναίκες που επιλέγουν σύζυγο βάσει της φορολογικής του δήλωσης.

Δεν είμαι βέβαια ούτε της άποψης ''παντρευόμαστε και έχει ο Θεός.''
καλό είναι να υπάρχουν κάποιες βασικές προυποθέσεις όπως να εργάζονται αν όχι και οι δύο τουλάχιστον ο ένας. (ναι έχω δει ζευγάρι και οι δυο άνεργοι να παντρεύονται και να τους θρέφουν οι γονείς ..εδώ ταιριάζει το πού πας ρε Καραμήτρο???...και σορι αν ακούγεται κάπως.)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 13-02-07 στις 16:59.
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 19:01, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ο γαμπρός είναι καρπάθιος. (εκείνη είναι μια χαρά κουκλαρα... χωρίς αυτοπεποίθηση.)

Άχ κορίτσι μου γλυκό. Οι καρπάθιοι είναι οι χειρότερη φαρα νησιώτη. Θές παράδειγμα; Πριν 6 χρόνια περίπου καρπαθιος παντρέυτηκε κοπέλα με προξενιό αυτή φοβόταν να πεί σε αυτόν ότι έχει πάει με κάποιον και πρώτη νύχτα του γάμου πάει ο γαμπρός με ένα κουτάκι νουνου στους γονείς της κοπέλας ανοιγμένο πάνω και κάτω, τους χτύπησε το κουτί στο τραπέζι και τους είπε οτι διαλύει το γάμο γιατι η κόρη τους είναι σάν το κουτί.
Δεν θέλω να προσβάλω τους καρπάθιους αλλα νόμος για εκείνους είναι σπίτι για προίκα και η μάνα τους πάντα μέσα στο σπίτι με το ζευγάρι. Πές της οτι η μάνα θα μπλέκετε σε όλα. Σίγουρα η μάνα του είναι εκείνη που θέλει την πρόικα και σίγουρα αυτός την ακούει. Έτσι θέλει να ζήσει τη ζωή της;

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 19:07, 13-02-07:

Eυτυχισμενο το 1500!!!!

Δυστυχως ομως και αναφερομενος στην περιπτωση της Ρουμανας (αλλα και γενικοτερα) οσο υπαρχουν και κοπελες (στην προκειμενη περιπτωση) που ειναι διατεθμενες να πανε πακετο με σπιτια και οικοπεδα,αλλα τοσο θα υπαρχουν και γυμνοσαλιαγκες που θα μετρανε την αγαπη τους με τα τετραγωνικα.
Ας του ελεγε να παρει τον Πουλοπουλο με ολη του την δισκογραφια του,και ας γινοταν αυτο καθολικα και θα σου ελεγα εγω μετα.
(Το παραπανω ποστ δεν ερχεται να δικαιολογησει τους προικολαγνους ε!)

@prime-> +1

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 19:13, 13-02-07:

Λίγο άσχετο (αλλά όπως ξέρετε δεν μπαίνω για πολύ τον τελευταίο καιρό και πολλά θέματα μου έχουβ ξεφύγει): όταν είδα το συγκεκριμένο τόπικ νόμιζα ότι θα τό έχει ανοίξει κάποιος άντρας, κάνοντας κάτι σαν "έρευνα αγοράς".
Τουλάχιστον βρε Ρουμάνα αν δώσουν το μικρό σπίτι και μαζί τίποτα κεφάλια γιδοπράβατα και καμιά κότα έχουμε συμφωνία?

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:51, 14-02-07:

faithplus1 Με διαφώτισε η mania. Ο καρπάθιος δεν πρόκειται να συμβιβάζεται…

Είμαι ευτυχισμένη που οι γονείς μου με μάθανε πως η μόνη προίκα που πρέπει να έχει έναν άνθρωπο είναι το μυαλό του.
Λυπάμαι όσους έχουν μάθει ότι η προίκα είναι υλικά με κάποια αξία. Το λέω γιατί, όταν μιλάω με την φίλη μου, μου λέει πως «δικαιούται από τους γονείς να της δώσουν την προίκα που ζητάει ο γαμπρός». Την λυπάμαι με την καρδιά μου, όταν βλέπω ότι είναι θύμα μιας παράδοσης που είχε ως βασικό σκοπό να έχει που να μείνει η μάνα με τα παιδιά σε περίπτωση που χωρίζει. Όχι να δείξει την αξία της νύφης…ή των γονιών της.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 14-02-07 στις 10:11.
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 21:55, 14-02-07:

Πρόσφατα μου είπαν το εξής για τους Κρπάθιους: Λόγω του ότι παλιά όλοι οι άντρες σχεδόν ήταν ναυτικοί και άρα έμεναν πίσω οι γυναίκες να διαχειρίζονται τις περιουσίες, έμεινε η παράδοση ΟΛΑ τα περιουσικά στοιχεία της οικογένειας να τα κληρονομεί η μεγαλύτερη κόρη, η οποία με τη σειρά της τα κληροδοτούσε στη δική της πρωτότοκη κόρη κ.ο.κ. Έτσι οι άντρες δεν είχαν τίποτα στο δικό τους όνομα. Αυτό ισχύει ακόμα και σήμερα, ιδίως σε ένα χωριουδάκι, την Όλυμπο που στην ουσία είναι ψιλοαποκομένο από το υπόλοιπο νησί και έχει κρατήσει παραδόσεις απίστευτες.
Φαντάζομαι ότι σε αυτό οφείλεται το ότι ο συγκεκριμένος
Καρπάθιος έχει "απαιτήσεις". Στον τόπο του έτσι του μάθαν.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αν έχεις τύχη... - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 36 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-06-15 στις 13:12.
    • Πώς να σου το πω αφού δεν μου το έχεις δείξει; - Από nimos96
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-03-12 στις 21:09.
    • Η τέχνη του να έχεις πάντα δίκιο - Από anisixos
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-08-11 στις 21:30.
    • Έχεις βάψει τα χέρια σου με αίμα; - Από Crow_of_Darkness
      Το θέμα έχει λάβει 53 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-06-11 στις 20:39.
    • Αν έχεις μόνο έναν δίσκο... - Από Hakuna Matata
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μουσική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-02-09 στις 11:22.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους