Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,265 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προξενιό: Υπέρ ή κατά;

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 21:08, 01-02-07:

Έγραψε ο Μάριος σε άλλο θέμα κι αξίζει ειδική μνεία γιατί μου ενέπνευσε αυτό το θρεντ.
Αν και οι περισσότεροι παίρναμε για δωράκια τζι αι τζο ή μπάρμπι κι όχι γαμπρούς ή νύφες, πάραυτα αρκετοί αφήνονται στα έμπειρα χέρια των γραφείων συνοικεσίων ή των απανταχού καλοθελητάδων συγγενών για να βρουν τον/ην σύντροφο της ζωής τους.
Εσείς;Θα το κάνατε ποτέ ακόμη κι αν είχατε φτάσει σε προχωρημένη ηλικία ή το θεωρείτε κατάντια;Θα μπορούσε να ξεκινήσει ένας γάμος προσχεδιασμένα ή είναι προδικασμένος στην αποτυχία;Η γνώμη σας για όσους έκαναν ένα γάμο έτσι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 21:13, 01-02-07:

Πιστέυω οτι ΄προσχεδιασμένος γάμος = 30 χρόνια πίσω που οι κοπέλες έπερναν κάποιον και απλά συμβιβάζονταν σε κάτι που είχε ημερομηνια λήξης, μόνο που συνέχιζαν να είναι μέσα σε αυτό γιατι δέν είχαν που να πάνε. ΛΑΘΟΣ τρομερο το να παρετήσε και να ζείς μεσα σε ένα γάμο που πραγματικά σε κάνει χειρότερα, σε κάνει να σκευτεσε ότι άν ήμουν έλευθερη θα έβρισκα αυτό που ήθελα; ή αυτό μου αξίζει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 21:16, 01-02-07:

Βασικά όσο παρωχημένη κι αν φαίνεται η έννοια προξενιό, νομίζω πως ισχύει και στις μέρες μας, με διαφορετικό όμως στυλ. Όταν κάποιος μπαίνει σε ένα site γνωριμιών και λέει "είμαι έτσι, έχω αυτά, θέλω σύντροφο που να είναι έτσι κι έτσι", δεν μπαίνει σε μια διαδικασία προξενιού; Αν κάποιος βγει "μιλημένα" με φίλο φίλων επειδή του έχουν πει "μου φαίνεται καλός για σένα" δεν είναι προξενιό;

Αυτό δηλαδή που νομίζω είναι πως ανάλογα με την κοινωνία γίνονται και τα αντίστοιχα "προξενιά"και αμφιβάλλω αν θα σταματήσουν. Όσο για αυτόν που στις μέρες μας βρίσκει σύντροφο με την παραδοσιακή προξενοδιαδικασία, τον θεωρώ ιδιόρρυθμο και άβουλο, πιθανώς από συντηρητική οικογένεια, αλλά όχι οπωσδήποτε "τσίρκο".

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 21:25, 01-02-07:

Έτσι γίνεται το προξενιό σήμερα…

Ελεύθεροι? Πολυάσχολοι? Επιτυχημένοι?

10 ραντεβού τετ-α-τετ κάθε βράδι.

Αναπτύξτε μια ξεχωριστή γνωριμία κάθε 10 συναρπαστικά λεπτά.

Ανακαλύψτε κοινά ενδιαφέροντα. Έχετε χημεία?

Άντρες Άντρες Άντρες

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 21:29, 01-02-07:

Έτσι όπως το θέτει η kleftra δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το "προξενιό" που γινόταν παλιότερα από τους γονείς. Τότε σου φέρναν κάποιον (αυτόν που θέλαν) και λέγαν θες δε θες θα τον πάρεις. Τα γραφεία συνοικεσίων και οι γνωριμίες μέσω καλοθελητών συγγενών είναι απλά γνωριμίες. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να παντρευτείς. Απλά ο σκοπός είναι να βρεις κάποιον να παντρευτείς. Νομίζω μοιάζει λίγο με αυτό που όλοι λίγο πολύ έχουμε κάνει: να γνωρίζουμε φίλους μας μεταξύ τους. Δεν το θεωρώ κατακριτέο, αλλά δεν νομίζω ότι θα το έκανα ποτέ μέσω γραφείου, να πληρώσω για να μου γνωρίσουν κόσμο. Ευτυχώς ο κόσμος εκεί έξω είναι και με περιμένει να τον γνωρίσω!!!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 21:41, 01-02-07:

Με τον τροπο που το παραθετει η kleftra πιο πανω μεσω γραφειων δηλαδη δεν ειμαι κατα.
Ειναι διαφοροι οι λογοι που καποιος μπορει να μην μπορει ταιρι οπως κανουν οι υπολοιποι.
Ειτε αυτο λεγετε φοβος,ειτε ελλειψη χρονου,ειτε κι εγω δεν ξερω τι.
Εναντιων του προξενιου ειμαι με την εννοια και τον τροπο που γινοταν παλαιοτερα, οπου αυτος που θα επρεπε να περασεις την ζωη σου μαζι του, κανονιζοταν απο τους γονιους σου χωρις καν να σε ρωτισουν τι μπορει να ψαχνεις και να θες.
Και φυσικα ηταν συνηθες το φαινομενο κοριτσακια 20 ετων να παντρευονται 50αρηδες παρα την θεληση τους φυσικα.

Ακομα και σημερα παντως εαν παρουμε λιγο χαλαρα την εννοια της λεξης "προσξενιο", αυτο μπορει να γινει και γινεται συνεχεια διπλα μας και με τους φιλους-γνωστους μας.Μιλαω για τις περιπτωσεις οπου οταν υπαρχει μια κοπελα που μας κεντριζει το ενδιαφερων (ή το αντιθετο) καποιος γνωστος-φιλος να μας κανει το κονε και να κανονισει με τετοιο τροπο τα πραγματα ωστε να βγουμε...να βρεθουμε...κτλ κτλ.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 16:02, 02-02-07:

To Fast Dating το ξέρεται?

Εγώ ψήνομαι να πάω.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 16:17, 02-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
To Fast Dating το ξέρεται?

Εγώ ψήνομαι να πάω.
πήγε ο φίλος μου, κ απλά τα περασε καλά χωρίς όμως αποτελεσματα, κ γύρισε στον πατροπαράδοτο τρόπο. κλαμπ, παρτακι, μαρεσεις σαρεσω τα βρήκαμε!

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 16:32, 02-02-07:

προξενιο ε; ουτε με σφαιρες....

δοκιμασαν κατι θειες καποια στιγμη σε κατι γαμους που ειχα παει να με πεισουν που μου ελεγαν "αντε και στα δικα σου, σου βρηκαμε και καλη νυφη" δεν εδινα σημασια, ομως οταν ετυχε να βλεπω της ιδιες θειες σε κηδεια της ελεγα, "αντε και στην δικια σου - σου βρηκα και ωραιο μερος" απο τοτε δεν αναφερθηκαν ξανα μα ποτε στο προσωπο μου.

τελεια και παυλα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:46, 02-02-07:

Ποίος ο λόγος στον 21ο αιώνα να υπάρχει το προξενιό; Πλέον ο άνθρωπος αναγκάζεται να έρθει σε επαφή με δεκάδες άτομα την ημέρα είτε λόγο δουλείας είτε λόγο απλώς επιβίωσης είτε και εγώ δεν ξέρω γιατί ... Αν κάποιος δεν έχει δεσμευτεί μέχρι κάποια προχωρημένη ηλικία και θεωρεί ότι πρέπει να δεσμευτεί* μπορεί άνετα να δημιουργήσει κάποια κοινωνική σχέση και οδηγηθεί στον έρωτα και μετέπειτα στον γάμο.

Ακόμη και αν κάποιος δεν τα πάει καλά στις δημόσιες σχέσεις ακόμη και τότε θα τον συμβούλευα να αποφύγει το προξενιό γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να υπάρξει έρωτας/αγάπη σε μια σχέση από προξενιό.

*Βασικά δεν νομίζω ότι στον 21ο αιώνα να είναι κατακριτέο κάποιος να μην δεσμευτεί πότε του

Τέλος δεν ξέρω αν στην εποχή μας χρειάζονται ακόμη και τα λεγόμενα "κονέ"

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 18:21, 02-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Τέλος δεν ξέρω αν στην εποχή μας χρειάζονται ακόμη και τα λεγόμενα "κονέ"
Mην το πας βαση εποχης, γιατι το λεγομενο "κονε" ισως ειναι το μονο που δεν θα πεθανει.
Και με κονε δεν εννοειται να τους κανονισεις να τα φτιαξουν.
Και μονο να οργανωσεις να βγουμε π.χ. ολοι μαζι παρεα ωστε να ειμαικ ιεγω (π.χ.) κι εκεινη στην ιδια παρεα, κονε θεωρειται.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 19:38, 02-02-07:

ρε παιδιά μια θεία μου προσπαθεί να με προξενέψει σε έναν 28 ετών γιατρό....
λέει ότι είναι μεγάλη ευκαιρία , να της δώσω το κινητό για να το δώσει αυτή στην μανα του παιδιού(ο γιατρός δεν ξέρει τιποτα)
και όμως ακομα οι μεγαλοι προσπαθουν να προξενεψουν

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:17, 02-02-07:

Α βρε zanin κελεπούρι που βρήκες…δεν πειράζει που είναι σαν το avatar σου…ε?!
Πλάκα, πλάκα, φαντά σου να είναι κανένα παίδαρο …

...το καλό του προξενιού είναι ότι αν κάτι πάει στραβά, έχεις ποιόν να κατηγορείς: την προξενήτρα.

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 00:28, 03-02-07:

Λοιπόν το πρώτο πράγμα που μου είπαν μόλις μετακόμισα στον Ορχομενό ήταν. Άντε τώρα που γύρισες στα πάτρια εδάφη και έχεις και καλή δουλειά καιρός να βρείς κι ένα καλό κορίτσι.

Έ λέω θα βρώ...

Οπότε εκεί έπεσε η ατάκα από τη θεία : έχω στον παιδικό σταθμό μια κοπελίτσα βρεφονηπιοκόμο πολύ όμορφη και από καλή οικογένεια!Άμα δεν έχεις κοπέλα πές μου είναι καλή περίπτωση!

Για μερικά δευτερόλεπτα σκεφτόμουνα πώς μπορεί να είναι η κοπέλα και μετά όταν συνειδητοποίησα ότι μιλάμε για ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ κούνησα το κεφάλι μου πέρα δώθε και είπα στον εαυτό μου: έεε σύνελθε!

...αυτό

Απλά δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα μπω στη διαδικασία του προξενειού για να βρω τη γυναίκα που θα κάνω μαζί της οικογένεια.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 00:36, 03-02-07:

Kαλα βρε 'σεις...εχετε και παραπονο;
Εμενα κανενας απο τους συγγενεις μου δεν μπαινει καν στον κοπο να μου προξενεψει καποια...
Φανταστειτε δηλαδη οτι ακομα και αυτοι εχουν παρει χαμπαρι οτι δεν πιανω "μια"...
Πωπωωωωωω απογοητευση....

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 00:39, 03-02-07:

εμένα με έχουν προξενέψει. ή τουλάχιστον προσπαθήσει.

Πέρναγα την "άγρια" φάση μου και καλά επανάσταση.

Είχα πάει διακοπές στη κρήτη και σκάει μια μέρα η γιαγιά μου με μια ντοπια και τη μάνα της και "καλά" για επισκεψη. Και να με ρωτάνε εάν είμαι ελεύθερος klpklp

πήρα το κοριτσάκι από το χέρι και το τρόμαξα πολύ... δεν είπα και τίποτα σοκινγκ τώρα που το σκέφτομαι αλλα σκεφτόμουν δυνατά (και όχι δεν είχε να κάνει με το σεξ)

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 04:02, 03-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
To Fast Dating το ξέρετε;
Όχι Τι είναι δαύτο;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:42, 03-02-07:

Το θέμα που έχει ανοιχτεί αφορά την κοινωνική θέση του προξενιού και την άποψη μας περί αυτού....
Βρίσκεται στο Κοινωνικές Σχέσεις και οικογένεια και οχι στο chat & fun....

Υπάρχουν προξενιά και προξενιά....
Κάποτε το προξενιό ήταν να πάει κάποιος στους γονείς της κοπελας, να δώσει στοιχεία για ένα καλο παλικάρι και αυτοι αποφάσιζαν αν θα τον παντρευτεί ή όχι και thats it...

Σήμερα τα προξενιά έχουν περάσει ακριβως με τη μορφή του κονε....
δεν καταλαβαίνω για ποιο λογο να ειναι κάποιος κατα....
άλλωστε το κάνουμε όλοι μας πυκνα συχνά στους φίλους μας κι απλα το ονομάζουμε "έλα ρε να σου γνωρίσω ένα καλο παιδι που θα το γουσταρεις και που ειμαι σιγουρος ότι ταιριάζετε"!!!
(το έκανα προσφατα στον Breather )

Το να ερθει η θεία μου και να μου πει... υπάρχει ένα παλικάρι που ειναι καλο και χρυσο κι ετσι κι έτσι... και ελα να στο γνωρίσω δεν το βρίσκω κακο...
Ισα ισα που το βρίσκω γλυκό από μέρους της.
Ολα αυτα βέβαια με κάποια δεδομένα... όπως το ότι η ηλικία μου είναι άνω των 28.... όπως το ότι η θεία μου δεν είναι καμια θείτσα απ το χωριό κι άλλα τέτοια

Το να πάω να γνωρίσω ένα φίλο ενός φίλου με σκοπό κάτι περισσότερο... δεν είναι το ίδιο?
Απλά... στα προξενιά "παλιαού τύπου" γινοταν ο γάμος είτε υπήρχε και συναίσθημα είτε οχι... ενώ στα "νέου τύπου", απαραιτητη προυπόθεση είναι η αγαπη..
Αρα αν αγαπήσεις κάποιον, τι σημασία εχει πως τον γνώρισες?

Παράθεση

Jigsaw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jigsaw
Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Jigsaw έγραψε στις 10:02, 05-02-07:

Προσωπικά είμαι υπέρ του γάμου από έρωτα, αλλά μπορώ να δεχτώ και το προξενιό υπο συγκεκριμένες πάντα προύποθέσεις.

Τί εννοώ? Δεν με πειράζει να γνωριστεί αρχικά το ζευγάρι με τη παρέμβαση τρίτων. Στη συνέχεια όμως πρέπει να αποφασίσει μόνο του αν θέλει να προχωρήσει το πράμα ή όχι. Αν δε θέλει, τότε η όλη διαδικασία πρέπει να τελειώσει εκεί. Δε δέχομαι με τίποτα να γίνει κάτι παρά τη θέληση έστω και ενός ατόμου από το ζευγάρι. Ο γάμος υπό πίεση είναι κάτι που δεν ταιριάζει με τις κατακτήσεις της εξέλιξης της κοινωνίας μας και παραπέμπει σε άλλες εποχές.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 10:37, 05-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Υπάρχουν προξενιά και προξενιά....
Κάποτε το προξενιό ήταν να πάει κάποιος στους γονείς της κοπελας, να δώσει στοιχεία για ένα καλο παλικάρι και αυτοι αποφάσιζαν αν θα τον παντρευτεί ή όχι και thats it...

Σήμερα τα προξενιά έχουν περάσει ακριβως με τη μορφή του κονε....
δεν καταλαβαίνω για ποιο λογο να ειναι κάποιος κατα....
άλλωστε το κάνουμε όλοι μας πυκνα συχνά στους φίλους μας κι απλα το ονομάζουμε "έλα ρε να σου γνωρίσω ένα καλο παιδι που θα το γουσταρεις και που ειμαι σιγουρος ότι ταιριάζετε"!!!
(το έκανα προσφατα στον Breather )

Το να ερθει η θεία μου και να μου πει... υπάρχει ένα παλικάρι που ειναι καλο και χρυσο κι ετσι κι έτσι... και ελα να στο γνωρίσω δεν το βρίσκω κακο...
Ισα ισα που το βρίσκω γλυκό από μέρους της.
Ολα αυτα βέβαια με κάποια δεδομένα... όπως το ότι η ηλικία μου είναι άνω των 28.... όπως το ότι η θεία μου δεν είναι καμια θείτσα απ το χωριό κι άλλα τέτοια

Το να πάω να γνωρίσω ένα φίλο ενός φίλου με σκοπό κάτι περισσότερο... δεν είναι το ίδιο?
Απλά... στα προξενιά "παλιαού τύπου" γινοταν ο γάμος είτε υπήρχε και συναίσθημα είτε οχι... ενώ στα "νέου τύπου", απαραιτητη προυπόθεση είναι η αγαπη..
Αρα αν αγαπήσεις κάποιον, τι σημασία εχει πως τον γνώρισες?

+1

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 12:40, 05-02-07:

Και εγώ συμφωνώ με την KOYE. Γιώργο κάνε μια wiki στο fast dating θα στα πει καλύτερα. Αλλιώς google. ΑΝ βρω το λινκ θα σου στείλω και για ένα ελληνικό που ξέρω.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:54, 05-02-07:

Πφφ, το 'δα. Ας μη το σχολιάσω καλύτερα...

Και για να μείνω ontopic, υπάρχει κάποιος που μπορεί να συμπληρώσει την ΚουΕ;
Τα είπε όλα. Όντως, υπάρχουν και "καλά" και "κακά" ανάλογα την περίπτωση

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 23:13, 08-03-08:

Από τη στιγμή που είναι πολύ δύσκολο να κάνεις γνωριμίες στη σημερίνη εποχή, λόγω της έλλειψης χρόνου, λόγω του οτι οι άνθρωποι είναι πλέον πιο απαιτητικοί στις διαπροσωπικές σχέσεις, είναι πιο κλειστοί, πολλοί άνθρωποι καταφεύγουν σε γραφεία συνοικεσίων. Δεν είναι ο,τι καλύτερο, αλλά απ' το να μείνεις μόνος σου, καλύτερα έτσι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:16, 08-03-08:

Είναι όμως Pathetic, επίσης με την πρώτη δυσκολία ψάχνουμε να βρούμε τις εύκολες λύσεις; Άνθρωποι νόμιζα ότι ήμασταν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη e-1961
H e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H e-1961 έγραψε στις 13:00, 08-04-08:

Ξέρετε κάτι ? Ο γάμος είναι λαχείο!!!
Αμα σου κάτσει ο πρώτος λαχνός ... δεν έχει σημασία που γνωριστήκατε!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:25, 09-04-08:

Αν ο γάμος είναι σαν το λαχνό τότε είναι απλά μια κοινωνική σύμβαση χωρίς κανένα ρομαντικό/ερωτικό στοιχείο.

Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη e-1961
H e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H e-1961 έγραψε στις 09:12, 09-04-08:

O ρομαντισμός χάνεται μόλις αρχίσουν τα προβλήματα. Και τα προβλήματα αρχίζουν όταν υπάρχει : ανέχεια, χαμηλό εισόδημα κλπ τέτοια.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 09:19, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από e-1961
O ρομαντισμός χάνεται μόλις αρχίσουν τα προβλήματα. Και τα προβλήματα αρχίζουν όταν υπάρχει : ανέχεια, χαμηλό εισόδημα κλπ τέτοια.
Ε..νταξ...δεν είναι έτσι ακριβώς. Αλλοίμονο αν αρκούσε μόνο το υψηλό βιοτικό επίπεδο για να θεωρείται επιτυχημένος ένας γάμος. Ο ρομαντισμός κατά τη γνώμη μου χάνεται, όταν πάψει να υπάρχει η καλή διάθεση και από τους δυο για την επίλυση των καθημερινών προβλημάτων που προκύπτουν σε έναν γάμο. Επίσης, όταν το ζευγάρι δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι η συμβίωση επιφέρει τριβές και ευθύνες και θεωρεί ότι η ζωή θα είναι όπως όταν βγαίνει κανείς ραντεβού ή όταν πάει διακοπές.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:25, 09-04-08:

Ναι ο γάμος είναι λαχείο μια και όντως δεν ξέρουμε πάντα πως θα εξελιχθούμε σαν πρoσωπικότητες εμείς και ο σύντροφος μας, και οι δύσκολες καταστάσεις στη ζωή παίζουν σημαντικό ρόλο σε αυτήν την εξέλιξη. Αλλά αν η βάση μιας σχέσης είναι ο έρωτας και η αγάπη (και αυτό δεν αποκλείει σαν αρχή και το προξενιό αν οδήγησε σε τέτοια αισθήματα) φαντάζομαι ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες από ότι αν η βάση ήταν μια συμφωνία "δούναι και λαβείν" που απέτυχε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lugar : 09-04-08 στις 10:11.
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 09:39, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
δεν ξέρουμε πάντα πως θα εξελιχθούμε σαν πρωσοπικότητες εμείς και ο σύντροφος μας, και οι δύσκολες καταστάσεις στη ζωή παίζουν σημαντικό ρόλο σε αυτήν την εξέλιξη.
Για αυτό το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι πριν το γάμο να επιδιώξουμε μια συβίωση για κάποια χρόνια, γιατί έτσι βλέπεις τον άλλο σε όλες τις πτυχές της ζωής του, όχι μόνο της καλές, και αποφασίζεις αν μπορείς να περάσεις μια ζωή μαζί του. Δε λέω ότι είναι απόλυτο, αλλά είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό.

Παράθεση

azac (---)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη azac
Ο --- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O azac έγραψε στις 22:36, 12-04-08:

Προξενιό σιγουρα οχι γιατι χάνεται η "μαγεία" της γνωριμίας και μαλλον θα κοιταζόσαστε σαν αγγούρια.Βεβαία απο την άλλη ,αν σου πει καποιος φιλος η γνωστός οτι υπαρχει ενδιαφέρων απο κάποιο άτομο για σενα δεν ειναι και τοσο κακο.

Παράθεση

anda (Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anda
H Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H anda έγραψε στις 20:50, 04-12-08:

Γενικά είμαι κατά του προξενιού!!!Ακόμα και όταν αυτό υπονοεί τη γνωριμία ατόμων μέσω κοινών γνωστών..!!Ανήκω στην κατηγορία ατόμων που όταν ακούνε τη φράση:"Δε γίνεται άλλο να είσαι μόνη!Ξέρω ένα πολύ ωραίο παιδί με το οποίο θα μπορούσατε να ταιριάξετε.." κόβουν λάσπη!!!!Σιγά ρε παιδιά, δε χάθηκε και ο κόσμος αν είσαι single!!!!Ειδικά όταν βλέπω να γίνεται αυτό με νέα παιδιά, μου ανάβουν τα λαμπάκια!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:59, 04-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Αν ο γάμος είναι σαν το λαχνό τότε είναι απλά μια κοινωνική σύμβαση χωρίς κανένα ρομαντικό/ερωτικό στοιχείο.
Βλέπω άρχισες να πιάνεις το νόημα. Φυσικά ο γάμος είναι μια σύμβαση, από τις βαρύτερες και δυσκολότερες ίσως, επενδυμένη με τεράστιες ποσότητες μύθου, κοινωνικής προστασίας, θεϊκής νομιμοποίησης (έκανε και θαύμα, τι το ήθελε ο ευλογημένος; ) και αφόρητης κοινοτοπίας. Φυσικά και δεν περιέχει κανένα ερωτικό στοιχείο, αντίθετα κάνει ό,τι περνάει απ' το χέρι του για να διαλύσει κάθε όμορφο συναίσθημα και να το αντικαταστήσει με το γκρίζο της ανίας, την ώχρα της συνήθειας και το μαύρο της λησμονιάς εκείνης της εποχής που ήσουν ερωτευμένος. Της λησμονιάς του ίδιου σου του εαυτού (Κοίτα να δεις ποιον μου θυμίζει αυτός ο τύπος, ποιον μου θυμίζει, ποιον...Ρε λούστη μου, στον καθρέφτη κοιτάζω τόσην ώρα;;; ).

Αρχική Δημοσίευση από e-1961
Λεφτά υπήρχαν μπόλικα και υπήρχε οψιόν γι' ακόμη περισσότερα. Συναίσθημα...χμ...υπήρχε δεν μπορώ να πω και υπάρχει ακόμη. Ρομαντισμός δεν υπήρχε, ερωτισμός καθόλου, παιχνίδι τίποτε, φυσικα ο γάμος σχόλασε, όπως όταν κλάνει η νύφη, κατά τη γνωστή παροιμία.

Συνεπώς:
Αφού απ' όσο ψηλότερα πέσετε, τόσο βαρύτερα θα χτυπήσετε, μην παντρευτείτε από έρωτα. Μην πετάξετε στα σύννεφα, ή αν ποτέ πετάξετε, έτσι για την εμπειρία ρε αδερφέ, προσγειωθείτε εγκαίρως.
Παντρευτείτε με προξενιό. Δεν θα κινδυνεύετε να απογοητευτείτε, αφού από την αρχή θα σας δένει η σύμβαση και μόνο, αφού θα παντρευτείτε την απογοήτευση αυτοπροσώπως. Ναι, θα μάθετε να τη γουστάρετε σιγά σιγά. Δεν θα κοιτάξετε ποτέ αυτόν που ροχαλίζει στο πλάι σας λέγοντας "Πού είναι βρε ο κούκλος που αγάπησα κάποτε;", "Πού πήγε εκείνη που ποθούσα και δεν μπορούσα στιγμή χωρίς αυτήν;" κλπ. Θα κοιτάτε δίπλα σας και θα λέτε: "Υπάρχουν και χειρότερα, δεν βαριέσαι".

Ίσως γι' αυτό λένε πως οι γάμοι από προξενιό κρατούν περισσότερο και θεωρούνται πιο πετυχημένοι από τους άλλους...του έρωτος και της σκιάς δηλαδής.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:36, 05-12-08:

Απεναντιας...παντρευτειτε και καντε οικογενεια ενω ειστε ερωτευμενοι..
Ειναι ο,τι πιο γλυκο, τρυφερο, ουσιωδες εχω δει να γινεται....Φροντιστε αυτην τη σχεση οσο καλυτερα μπορειτε, ωστε να διατηρησετε αυτον τον ερωτα για οσο μεγαλυτερο χρονικο διαστημα γινεται...Και οταν πια θα περασει ο ερωτας, το εντονο παθος, ας εχετε δημιουργησει γερες βασεις σε αυτη τη σχεση και με την αγαπη σας για τον ανθρωπο σας θα μπορεσετε να νικησετε και τη συνηθεια της οποιας η δυναμη ειναι πολυ μεγαλη και την καθημερινοτητα και την ανια....θελει προσπαθεια ομως....οποιος επαφιεται στα κεκτημενα, χανει και το "παιχνιδι"....Δυναμη χρειαζεται, υπομονη, επιμονη και αληθινη αγαπη...
Τα ιδια ισχυουν βεβαια και για τις μακροχρονιες σχεσεις εκτος γαμου...

Τελικα, αυτο που σκοτωνει το συναισθημα δεν ειναι ο γαμος, αλλα η μη συνειδητοποιηση της αναγκης για καθημερινη φροντιδα της οποιας σχεσης....

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 00:49, 05-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Συνεπώς:
Αφού απ' όσο ψηλότερα πέσετε, τόσο βαρύτερα θα χτυπήσετε, μην παντρευτείτε από έρωτα. Μην πετάξετε στα σύννεφα, ή αν ποτέ πετάξετε, έτσι για την εμπειρία ρε αδερφέ, προσγειωθείτε εγκαίρως.
Παντρευτείτε με προξενιό. Δεν θα κινδυνεύετε να απογοητευτείτε, αφού από την αρχή θα σας δένει η σύμβαση και μόνο, αφού θα παντρευτείτε την απογοήτευση αυτοπροσώπως. Ναι, θα μάθετε να τη γουστάρετε σιγά σιγά. Δεν θα κοιτάξετε ποτέ αυτόν που ροχαλίζει στο πλάι σας λέγοντας "Πού είναι βρε ο κούκλος που αγάπησα κάποτε;", "Πού πήγε εκείνη που ποθούσα και δεν μπορούσα στιγμή χωρίς αυτήν;" κλπ. Θα κοιτάτε δίπλα σας και θα λέτε: "Υπάρχουν και χειρότερα, δεν βαριέσαι".

Ίσως γι' αυτό λένε πως οι γάμοι από προξενιό κρατούν περισσότερο και θεωρούνται πιο πετυχημένοι από τους άλλους...του έρωτος και της σκιάς δηλαδής.
Χάος μου, ελπίζω να μην τα εννοείς σοβαρά όλα αυτά... Γιατί αν τα εννοείς, λυπάμαι τόσο που σε ακούω να τα λες... Καταλαβαίνω πως λόγια όπως αυτά προέρχονται από έναν άνθρωπο που βίωσε αρκετά πράγματα, μα η στάση σου λίγο σαν παραίτηση μου κάνει και ελπίζω να με συγχωρείς που σου το λέω έτσι ανοιχτά.
Οι γάμοι από προξενιό κρατούν περισσότερο γιατί αν κοιτάξεις τους λόγους για τους οποίους γίνονται εξ αρχής, θα δεις ότι δεν υπάρχει διαφυγή. Αν αποφασίσεις να κάνεις έναν τέτοιο γάμο, και προχωρήσεις σε αυτόν, σημαίνει ότι κάτι πιο δυνατό από ο,τιδήποτε άλλο σε έσπρωξε να πάρεις την απόφαση αυτή. Και άπαξ και την πήρες, γυρισμός δεν υπάρχει... Ενώ στον έρωτα είναι αλλιώς τα πράγματα- δεν υπάρχουν πρέπει, ούτε συμβάσεις, υπάρχεις μόνο εσύ και ο άλλος... Και αυτά που θέλετε και νιώθετε είναι αυτά που σας ενώνουν. Αν αυτά παύουν να υπάρχουν, τότε φυσικά δεν υφίσταται πλέον σχέση, μα αν δεν υπάρχουν εξ αρχής;... Τι υπάρχει πλέον για να διαλυθεί;

Για μένα, η αγάπη πρέπει να είναι ο λόγος που δύο άνθρωποι παντρεύονται. Αν ακόμη και το συναίσθημα μπει σε καλούπι, τι μας μένει να ελπίζουμε και να ονειρευόμαστε;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:53, 05-12-08:

Πιστευω πως ο καθενας εχει την ευθυνη του εαυτου του ασχετως ηλικιας. Ομως καλο ειναι οι μεγαλύτεροι, να προσεχουν λιγο για το πως μπορει να επηρεασουν αθελα τους, τους μικροτερους.

Φυσικά και δεν περιέχει κανένα ερωτικό στοιχείο, αντίθετα κάνει ό,τι περνάει απ' το χέρι του για να διαλύσει κάθε όμορφο συναίσθημα και να το αντικαταστήσει με το γκρίζο της ανίας, την ώχρα της συνήθειας και το μαύρο της λησμονιάς εκείνης της εποχής που ήσουν ερωτευμένος.
Μιλας για το γαμο λες και ειναι καποια αυτονομη ξεχωριστη οντοτητα ! και κανει οτι θελει, εχει αποψη και εχει και σατανικα σχεδια. Ολα αυτα που αναφερεις, τα κανουμε εμεις και υπεθυνοι ειμαστε εμεις και οι αποφάσεις μας. Το ερωτικο στοιχειο δεν ειναι κατι που εχει το γαμο σαν κρυπτονίτη. Η ρουτινα, ο στρεσογονος τροπος ζωης, η συνηθεια, και η μη ανανεωση...αυτα σκοτωνουν τον ερωτα (ο οποιος ετσι κι αλλιως σπανια παραμενει ακριβως στην ιδια ενταση, ειδικα την αρχικη). Αλλα απο την αλλη δε σημαινει οτι γαμος ειναι μονο ο ερωτας. Μετα απο καποιο καιρο η αγαπη και άλλα πραγματα ανεβαινουν πιο ψηλα στη λιστα των "θελω" μας.

Λεφτά υπήρχαν μπόλικα και υπήρχε οψιόν γι' ακόμη περισσότερα. Συναίσθημα...χμ...υπήρχε δεν μπορώ να πω και υπάρχει ακόμη. Ρομαντισμός δεν υπήρχε, ερωτισμός καθόλου, παιχνίδι τίποτε, φυσικα ο γάμος σχόλασε, όπως όταν κλάνει η νύφη, κατά τη γνωστή παροιμία.
Μπερδευτηκα. Αναφερεσαι στο δικο σου γαμο ; Και αν ναι, φαινεται οτι αυτα μπορει να μην υπηρχαν και πριν "υπογραψετε", αρα δε φταιει ο γαμος. Και παλι, αν καποιοι γαμοι ειναι ετσι, αυτο σημαινει οτι ειναι κανονας ; Ή τον εχουμε κανει εμεις κανονα, λογω του πως κανουμε τις επιλογες μας.

Συνεπώς:
Αφού απ' όσο ψηλότερα πέσετε, τόσο βαρύτερα θα χτυπήσετε, μην παντρευτείτε από έρωτα. Μην πετάξετε στα σύννεφα, ή αν ποτέ πετάξετε, έτσι για την εμπειρία ρε αδερφέ, προσγειωθείτε εγκαίρως. Παντρευτείτε με προξενιό. Δεν θα κινδυνεύετε να απογοητευτείτε, αφού από την αρχή θα σας δένει η σύμβαση και μόνο, αφού θα παντρευτείτε την απογοήτευση αυτοπροσώπως. Ναι, θα μάθετε να τη γουστάρετε σιγά σιγά. Δεν θα κοιτάξετε ποτέ αυτόν που ροχαλίζει στο πλάι σας λέγοντας "Πού είναι βρε ο κούκλος που αγάπησα κάποτε;", "Πού πήγε εκείνη που ποθούσα και δεν μπορούσα στιγμή χωρίς αυτήν;" κλπ. Θα κοιτάτε δίπλα σας και θα λέτε: "Υπάρχουν και χειρότερα, δεν βαριέσαι".
Με λιγα λογια , αγκαλιαστε απο μονοι σας την βαρετη μετριοτητα, για να μην ρισκαρετε να αποκτησετε λιγη ευτυχια. Νομιζω οτι τετοιες σκεψεις δεν συναδουν με το "Θελημα" του Κροουλι και το τοπικ των Ταρω (σχετικα σχολια των οποιων διαβαζουμε σε πολλα τοπικς), και δεν ειναι σκεψη και τροπος ζωης που "εχει πιασει το νοημα". Εκτος αν εκεινο που μας ενδιαφερει ειναι να ζουμε ρηχα, μια ψευδαισθηση, χωρις να κοιταμε προς τα πανω, απο φοβο μηπως και πονεσουμε, πληγωθουμε, αποτυχουμε...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:23, 05-12-08:

Λοιπόόόόνννν.

Θα συστήσω ανεπιφύλακτα να ακολουθήσετε τη συνταγή της Νεράιδας. Είναι όμορφη (η συνταγή), καλογυαλισμένη και άψογη απ' όλες τις απόψεις. Είναι τελικά το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για μια σχέση που τη δοκιμάζει ο χρόνος και θέλουμε ειλικρινά ν' αντέξει. Μια σχέση που ξεκίνησε από έρωτα τρελό. Αυτά ακριβώς πρέπει να κάνετε, συμφωνώ κι επαυξάνω. Τα έκανα κι εγώ. Με μεγάλη προσήλωση, έθεσα βάσεις, θεμέλια, έριξα μπετά, έκανα κι ένα πανωσήκωμα ψιλοαυθαίρετο να κλέψουμε και λίγο τη ρημάδα την εφορία, όλα τα έκανα.

Ένα είναι κατά μεγάλη πλειοψηφία σίγουρο. Ότι στο τέλος, σ' αυτά που έγραψα πιο πάνω θα καταλήξουμε. Οι φωτεινές εξαιρέσεις είναι για να υπογραμμίζουν τον κανόνα, σαν λαμπάκια φωτεινής επιγραφής που αναβοσβήνουν πρόσχαρα, γύρω από μια μουντή γιγαντοαφίσα. Ο κανόνας όμως είναι αδυσώπητος, όπως και ο χρόνος. Τα είκοσι χρόνια για παράδειγμα είναι βαριά σαν τη...φούστα του τσολιά!
Μη βιαστείτε να συγκρίνετε το γάμο με σχέσεις μακροχρόνιες χωρίς παιδιά, πεθερικά, υποχρεώσεις κοινωνικού χαρακτήρα κλπ, όσο κι αν αυτές οι σχέσεις έχουν στοιχεία από έναν γάμο στην καθημερινότητά του. Αλλάζουν πολλά πράγματα από τη στιγμή που παντρεύεσαι επισήμως, όσο κι αν εσύ δεν θέλεις να το δεχτείς. Δεν ξεκινάει από εσένα αρχικά. Οι άλλοι σε βλέπουν διαφορετικά. Μετά, σιγά σιγά, προσαρμόζεσαι. Βλέπεις κι εσύ τον εαυτό σου διαφορετικά.

Σε μεγάλο βαθμό χαριτολογώ Καλυψώ μου, μην τα παίρνετε απολύτως τοις μετρητοίς, εντάξει μ' έπιασες!!

Πίσω απ' αυτό το ύφος όμως, κάτι θέλω να πω, που δεν σου αρέσει, όπως δεν αρέσει και σε μένα.

Πολύ ωραία λοιπόν τα λες...

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Ενώ στον έρωτα είναι αλλιώς τα πράγματα- δεν υπάρχουν πρέπει, ούτε συμβάσεις, υπάρχεις μόνο εσύ και ο άλλος...
Ακριβώς γι' αυτό που γράφεις, μα ακριβώς γι' αυτόν το λόγο, σωστά λένε πως ο γάμος σκοτώνει τον έρωτα, πολύ κοινό για νά 'ναι τραγικό. Στο γάμο δεν υπάρχεις μόνο εσύ κι ο άλλος, ενώ αντίθετα υπάρχουν χιλιάδες συμβάσεις, αυτές που απαιτεί η κοινωνία και η οικογένεια από εσένα.

Και αυτά που θέλετε και νιώθετε είναι αυτά που σας ενώνουν. Αν αυτά παύουν να υπάρχουν, τότε φυσικά δεν υφίσταται πλέον σχέση, μα αν δεν υπάρχουν εξ αρχής;... Τι υπάρχει πλέον για να διαλυθεί;
Δεν χωρίζουν όλοι, παρά το γεγονός ότι οι περισσότεροι απ' όσο έχω δει στη ζωή μου σταματούν να θέλουν τα ίδια πράγματα με τον καιρό και τίποτε πια δεν τους ενώνει. Δεν υφίσταται σχέση παρά σε ελάχιστες εκλεκτές περιπτώσεις, ενώ συνεχίζει να υφίσταται γάμος. Μόνο αυτός μένει τελικά να διαλυθεί, είναι απλά θέμα επιλογής.

Συγνώμη αν σας σκοτίζω νυχτιάτικα.

Ακούστε αυτά που σας λέει η Νεράιδα, χωρίς καμμία διάθεση ειρωνείας. Ίσως είναι καλύτερα έτσι τελικά...

Λόρυ...

Έξω απ' το χωρό τραγουδάς υπέροχα παλληκάρι μου. Ποια είναι η πιο μακροχρόνια σχέση που έχεις κάνει ρε μπαγάσα;

Η δική μας σίγουρα...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:14, 05-12-08:

Δεν χωρίζουν όλοι, παρά το γεγονός ότι οι περισσότεροι απ' όσο έχω δει στη ζωή μου σταματούν να θέλουν τα ίδια πράγματα με τον καιρό και τίποτε πια δεν τους ενώνει. Δεν υφίσταται σχέση παρά σε ελάχιστες εκλεκτές περιπτώσεις, ενώ συνεχίζει να υφίσταται γάμος. Μόνο αυτός μένει τελικά να διαλυθεί, είναι απλά θέμα επιλογής.
Προφανως αυτα που τους ενωναν καποτε δεν επρεπε να αποτελεσουν βαση για εφ'ορου ζωης αποφαση τοτε. Γιατι δεν ηταν αρκετα, σωστα και με αντοχη στο χρονο. Δε θα πας να παντρευτεις επειδη μια γυναικα σου καλυπτει απλα αυτα που χρειαζεσαι την περιοδο που τη γνωρισες, σωστα ;

Λόρυ...Έξω απ' το χωρό τραγουδάς υπέροχα παλληκάρι μου. Ποια είναι η πιο μακροχρόνια σχέση που έχεις κάνει ρε μπαγάσα;
Η δική μας σίγουρα...
Ενω οι υπολοιποι που δε συμφωνησαν εχουν υποχρεωτικα παντρευτει/κανει μακροχρονια σχεση ;

Κοιτα, με την ιδια λογικη, και συ μιλας κρινοντας εξ ιδιων τα αλλοτρια. Μα θα μου πεις "εχω δει κι αλλους γαμους". Ε οκ. Κι εγω εχω δει. Δεν ειναι προαπαιτουμενο να παντρευτω ο ιδιος για να εχω αποψη για το τι ειναι ο κανονας και τι η εξαιρεση , το γιατι, και το τι φταιει. Προαπαιτουμενο ειναι, για να δω και βιωσω πως θα επιδρασει σε μενα, τι δυσκολιες θα συναντησω κλπ. Και παλι τοτε, δε θα μπορω να λεω "ετσι ειναι , καντε αυτο, καντε εκεινο", αν δε δω και τι συμβαινει συχνοτερα σε μεγαλο αριθμο ατομων και γιατι.

Δεχομαι τις δυσκολιες που εχει, και εχω δει καποιες σε αλλους, και ξερω οτι δυσκολα τα καταλαβαινει καποιος 100% αν δε τα ζησει. Να δεχτω και οτι πανω απο 50% των περιπτωσεων ειναι οπως περιγραφεις. Πριν βγαλουμε ετυμηγορια και συμπερασμα ομως, δε θα πρεπει να εχουμε εξετασει γιατι απετυχε αυτο το % ? Και εν τελει, οσα κυρητουμε και πιστευουμε και συζηταμε εδω μεσα, ειναι αφελεις ουτοπικοι ρομαντισμοι μεχρι και το τελευταιο κομμα ;

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:04, 05-12-08:

Δεν με πειράζουν τα προξενιά για αυτούς που τα αποφασίζουν οι ίδιοι, εμένα όμως δεν με αφορούσαν ποτέ. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα'κανα παραχωρήσεις για έναν άνθρωπο που δεν αγαπώ οπότε δεν θα πετύχαινε ένας τέτοιος δικός μου γάμος.........

Μη βιαστείτε να συγκρίνετε το γάμο με σχέσεις μακροχρόνιες χωρίς παιδιά, πεθερικά, υποχρεώσεις κοινωνικού χαρακτήρα κλπ, όσο κι αν αυτές οι σχέσεις έχουν στοιχεία από έναν γάμο στην καθημερινότητά του. Αλλάζουν πολλά πράγματα από τη στιγμή που παντρεύεσαι επισήμως, όσο κι αν εσύ δεν θέλεις να το δεχτείς. Δεν ξεκινάει από εσένα αρχικά. Οι άλλοι σε βλέπουν διαφορετικά. Μετά, σιγά σιγά, προσαρμόζεσαι. Βλέπεις κι εσύ τον εαυτό σου διαφορετικά. ......
.......Ακριβώς γι' αυτό που γράφεις, μα ακριβώς γι' αυτόν το λόγο, σωστά λένε πως ο γάμος σκοτώνει τον έρωτα, πολύ κοινό για νά 'ναι τραγικό. Στο γάμο δεν υπάρχεις μόνο εσύ κι ο άλλος, ενώ αντίθετα υπάρχουν χιλιάδες συμβάσεις, αυτές που απαιτεί η κοινωνία και η οικογένεια από εσένα.
Αυτό θέλει μεγάλο αγώνα για να μην το κάνεις ...... και χρειάζεται ο αγώνας να είναι κοινός με τον σύντροφο σου .......... γιατί στην ουσία παλεύεις μια εικόνα που είναι τυπωμένη και μέσα σου από τα χρόνια που είσουνα παιδί.... είναι η εικόνα της οικογένειας σου και της αποδεκτής κοινωνίας.
Επίσης κολλάει μόνο σε περιπτώσεις που οι άλλοι ζητούν από σένα κάτι που έχεις αποφασίσει ότι δεν σου ταιριάζει (δεν είναι όλοι οι γονείς/ πεθερικά έτσι αλλά εμένα μου μίλησε αυτή η φράση γιατί με αφορά κι εμένα και τον άντρα μου - η μάνα μου κάνει τον αγώνα να μας κάνει κλασσίκ ζευγάρι από τότε που παντρευτήκαμε και πάψαμε να ζούμε στην παρανομία )

Τώρα αυτό είναι ρίσκο .... δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κανείς κάτι γι'αυτό .... το να μένει ίδιος ο άνθρωπος καθώς περνούν τα χρόνια είναι ουτοπία, μόνο κάποια θεμελιώδη χαρακτηριστικά του μένουν ίδια, άρα είναι τύχη ή σοφία τα χαρακτηριστικά που ερωτεύτηκες στον άλλον να είναι από τα θεμελιώδη. Επίσης δεν νομίζω ότι πάντα θες τα ίδια πράγματα με τον άλλον, μπορείς όμως να θες γι'αυτόν αυτά που θέλει αυτός για τον εαυτό του (και το ανάλογο αυτός για σένα). Το θέμα είναι αυτά που θέλει ο άλλος για τον εαυτό του να τα εκτιμάς... να μην σε αποτροπιάζουν ... ώστε να μπορείς να τον στηρίξεις.
Εγώ επειδή όλα τα παραπάνω θέλουν πολλή φροντίδα δεν θα μπορούσα να τα κάνω για κάποιον που δεν αγαπώ... θα κλάταρα χωρίς κίνητρο... και ναι όπως λες βρε Χάος θα πέσω από ψηλά αν δεν πετύχουν .... αλλά και το άλλο - να μην έχω καμμιά προσδοκία - ενώ ίσως να μπορώ να το ζήσω σε άλλες πλευρές της ζωής μου δεν το ανέχομαι στις σχέσεις ζωής με τους ανθρώπους (γάμο, παιδιά, φιλία).

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:37, 05-12-08:

Λοιπόν αγαπητέ μου Λόρυ, με παρεξήγησες.
Εγώ μιλάω για μια σχέση που άντεξε είκοσι χρόνια, όχι για μια σχέση που θέλεις είκοσι χρόνια για ν' αποφασίσεις να την κάνεις, όπως υπονοείς εσύ. Γιατί αν είναι να σκεφτείς, να υπολογίσεις, να σταθμίσεις, να μετρήσεις, να δεις πως θα επιδράσει επάνω σου κλπ, απλά δεν πρόκειται ποτέ να παντρευτείς, οπότε πάλι στα λόγια μου έρχεσαι. Κατά τα πενήντα, θα σου κάνουν ένα προξενιό με καμμία ξέμπαρκη και θα τη βολέψεις μια χαρά. Μέχρι τότε, θα "ψάχνεις" το τέλειο, που ποτέ δεν θα βρίσκεις. Μετά, όταν θα βαρεθείς, θα είναι πια αργά για ν' αμαρτήσεις κι έτσι θα κάτσεις και θα το φας και θα πεις κι ευχαριστώ από πάνω.

Αυτό που αναρωτιέμαι, είναι πώς μπορείς να γνωρίζεις το τι θα θέλεις μετά από δέκα ή είκοσι χρόνια, ώστε να ψάξεις να το βρεις σε μια γυναίκα από σήμερα για να την παντρευτείς. Να πάρει η ευχή, αν είναι έτσι δεν θα σου ταιριάζει σήμερα. Εκτός αν τη βάλεις στην κρυονική και την ξυπνήσεις όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου που θα νιώσεις ότι πλέον σου ταιριάζει.

Ακόμη με προβληματίζει το εξής:

Δεν ειναι προαπαιτουμενο να παντρευτω ο ιδιος για να εχω αποψη για το τι ειναι ο κανονας και τι η εξαιρεση , το γιατι, και το τι φταιει. Προαπαιτουμενο ειναι, για να δω και βιωσω πως θα επιδρασει σε μενα, τι δυσκολιες θα συναντησω κλπ.
Προφανώς, είναι σύνηθες να έχεις άποψη για τα πάντα, ακόμη και γι' αυτά που δεν γνωρίζεις. Αυτό το "βιώσω" όμως δεν το έπιασα. Χωρίς να έχεις παντρευτεί, πώς θα βιώσεις το γάμο; Από καμιά σειρά στην τηλεόραση;

Γενικά στη θεωρία είσαι άσσος και μπράβο σου. Να σε δω και στην πράξη. Σου εύχομαι τα καλύτερα, όταν αποφασίσεις να το κάνεις. Αλήθεια φίλε, είσαι σε ηλικία γάμου, πότε με το καλό;; Μετά από είκοσι χρόνια να δώσουμε ένα ραντεβού (αν θέλει το Χάος) να τα πούμε. Εγώ θα έχω και δεύτερη εικοσαετία στην πλάτη μου και θα έχω περισσότερα να πω.

Εσύ φυσικά καλή μου Λούγκαρ καταλαβαίνεις για ποιο πράγμα μιλάω και σου εύχομαι ειλικρινά κάθε επιτυχία στον "αγώνα σου". Θέλω να δω αυτούς που μπορούν να πάνε κόντρα στις πιθανότητες, να πετυχαίνουν, έστω και εκεί που εγώ απέτυχα. Υπάρχει ελπίδα, αν και ισχνή πάντα...

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Αυτό θέλει μεγάλο αγώνα για να μην το κάνεις ...... και χρειάζεται ο αγώνας να είναι κοινός με τον σύντροφο σου .......... γιατί στην ουσία παλεύεις μια εικόνα που είναι τυπωμένη και μέσα σου από τα χρόνια που είσουνα παιδί.... είναι η εικόνα της οικογένειας σου και της αποδεκτής κοινωνίας.
Παλεύεις με κάτι περισσότερο από μια εικόνα· παλεύεις με έναν μύθο. Ως γνωστόν, κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με τον Προαιώνιο Μύθο. Από αυτό έχω πικρή εμπειρία...

η μάνα μου κάνει τον αγώνα να μας κάνει κλασσίκ ζευγάρι από τότε που παντρευτήκαμε και πάψαμε να ζούμε στην παρανομία
Προσέξτε την έκφραση, η οποία είναι ιδιαίτερα εύστοχη: "Να μας κάνει κλασίκ ζευγάρι". Αυτό είναι για το οποίο λέω πως δεν υπάρχει καμμία περίπτωση επιτυχίας. Αν θέλετε να έχετε ελπίδα να μην καταλήξετε εκεί που με τόσο πεσιμισμό αλλά κι με κάθε ειλικρίνεια σας περιέγραψα, φυλάξτε το αυτό καλά μέσα στο μυαλό σας. Να μη γίνετε ποτέ κλασίκ ζευγάρι, να ζείτε πάντα στην "παρανομία". Συγχαρητήρια αγαπητή Λούγκαρ, έκανες διάνα...

Τώρα αυτό είναι ρίσκο .... δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κανείς κάτι γι'αυτό .... το να μένει ίδιος ο άνθρωπος καθώς περνούν τα χρόνια είναι ουτοπία, μόνο κάποια θεμελιώδη χαρακτηριστικά του μένουν ίδια, άρα είναι τύχη ή σοφία τα χαρακτηριστικά που ερωτεύτηκες στον άλλον να είναι από τα θεμελιώδη.
Το μυστικό είναι να συνεξελίσεσαι μαζί με το σύντροφό σου. Πολύ δύσκολη ισορροπία, σαν να περπατάς όλη σου τη ζωή επάνω στην κόψη ενός σπαθιού. Αυτό σημαίνει πως δεν πρέπει να μείνεις ποτέ στατικός, ποτέ να μην πιστέψεις πως έφθασες κάπου, πως "έδεσες το γάιδαρό σου", ότι υπάρχει κάτι το δεδομένο. Η θεωρία του χάους σε όλο της το μεγαλείο! Προσπαθήστε το, αλλά μην περιμένετε και πολλά. Μόνο αν συμβεί το Θέλημα του ενός να συμπίπτει με το Θέλημα του άλλου, μπορεί να πετύχει κάτι τέτοιο. Αλλιώς, μοιραία οι Δρόμοι αποκλίνουν και τότε έχεις να διαλέξεις: Χωρισμό ή Υπαρξιακό πόνο...

Επίσης δεν νομίζω ότι πάντα θες τα ίδια πράγματα με τον άλλον, μπορείς όμως να θες γι'αυτόν αυτά που θέλει αυτός για τον εαυτό του (και το ανάλογο αυτός για σένα). Το θέμα είναι αυτά που θέλει ο άλλος για τον εαυτό του να τα εκτιμάς... να μην σε αποτροπιάζουν ... ώστε να μπορείς να τον στηρίξεις.
Σωστότατο! Ωστόσο, αν διαβάσεις τα διάφορα θέματα για το τι είδους σύντροφο θέλουμε, τι είδους σχέση κλπ, ή αν συζητήσεις κατ' ιδίαν για τα ίδια ζητήματα με διάφορους γνωστούς και φίλους, ακούς συνεχώς "θέλω, θέλω, θέλω, να έχει αυτό, να κάνει εκείνο, να μου δίνει το άλλο...". Ποτέ δεν θ' ακούσεις να μιλούν για το τι θέλει ο άλλος. Με αυτό ως δεδομένο, πες μου τι πιθανότητες υπάρχουν να σκεφτεί κανείς πως πρέπει να εκτιμήσει εκείνα που θέλει ο σύντροφός του, ενώ ο ίδιος δεν θέλει τα ίδια για τον εαυτό του;

ναι όπως λες βρε Χάος θα πέσω από ψηλά αν δεν πετύχουν .... αλλά και το άλλο - να μην έχω καμμιά προσδοκία - ενώ ίσως να μπορώ να το ζήσω σε άλλες πλευρές της ζωής μου δεν το ανέχομαι στις σχέσεις ζωής με τους ανθρώπους (γάμο, παιδιά, φιλία).
Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Μην παίρνετε τοις μετρητοίς τα όσα λέω όπως είπα και στην Καλυψώ (εκτός του Λόρυ που πάντα με παίρνει πιο σοβαρά απ' όσο παίρνω εγώ τον εαυτό μου, αλλά τι να κάνουμε αγάπα το φίλο σου με τα ελαττώματά του...), τα λέω περισσότερο για να δώσω έμφαση στις δυσκολίες και στις λίγες πιθανότητες επιτυχίας που έχει μια προσπάθεια μακρόχρονης συμβίωσης, ένας "γάμος" (πολιτικός, θρησκευτικός ή με σύμφωνο ελευθέρας βοσκής, το θεωρώ το ίδιο πράγμα). Στην πραγματικότητα "Η αγάπη είναι ρίσκο και γι' αυτό μονάχα ζω". Όχι μόνο παραμένω αμετανόητος, αλλά σκοπεύω να το ξανακάνω, άσχετα με την πικρή προηγούμενη εμπειρία μου.

Venceremos αδέρφια!!!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:47, 05-12-08:

Σκληρά αλλά αληθινά λόγια Chaos. Αυτά που γράφεις ισχύουν και για πολλές σχέσεις, πόσο μάλλον για το γάμο. Μερικές κυρίες είναι αυτοκαταστροφικές, έχουν το μέλι στα δάχτυλα και δεν το γλύφουν προσδοκώντας ανάσταση νεκρών χωρίς να κάνουν το παραμικρό για να ανανεώνουν τη σχέση. 'Εχεις δίκιο. 'Οσο για το προξενιό, μεγαλύτερη βλακεία απ'αυτό δεν υπάρχει.

'Ολα είναι ατμός. Θρασύβουλας.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:52, 06-12-08:

Λοιπόν αγαπητέ μου Λόρυ, με παρεξήγησες.
Εγώ μιλάω για μια σχέση που άντεξε είκοσι χρόνια, όχι για μια σχέση που θέλεις είκοσι χρόνια για ν' αποφασίσεις να την κάνεις, όπως υπονοείς εσύ. Γιατί αν είναι να σκεφτείς, να υπολογίσεις, να σταθμίσεις, να μετρήσεις, να δεις πως θα επιδράσει επάνω σου κλπ, απλά δεν πρόκειται ποτέ να παντρευτείς, οπότε πάλι στα λόγια μου έρχεσαι. Κατά τα πενήντα, θα σου κάνουν ένα προξενιό με καμμία ξέμπαρκη και θα τη βολέψεις μια χαρά. Μέχρι τότε, θα "ψάχνεις" το τέλειο, που ποτέ δεν θα βρίσκεις. Μετά, όταν θα βαρεθείς, θα είναι πια αργά για ν' αμαρτήσεις κι έτσι θα κάτσεις και θα το φας και θα πεις κι ευχαριστώ από πάνω.
Για σιγα, πηρες φορα παλι αφεντικο ! Δε μιλησα ουτε υπονοησα να θες 100 χρονια να σιγουρευτεις για καποιον , ουτε μιλησα για να ψαχνουμε το τελειο. Αυτα ειναι δικα σου. Πως καταφερνεις το

"δε παντρευεσαι απλα οποια ικανοοποιει τις αναγκες σου εκεινης της εποχης"

που ειπα εγω, να το κανεις :

"να σκεφτείς, να υπολογίσεις, να σταθμίσεις, να μετρήσεις, για 20 χρονια..".."ψαχνοντας το τελειο"....

ειναι αποριας αξιο. Θελει ταλεντο.

Αυτό που αναρωτιέμαι, είναι πώς μπορείς να γνωρίζεις το τι θα θέλεις μετά από δέκα ή είκοσι χρόνια, ώστε να ψάξεις να το βρεις σε μια γυναίκα από σήμερα για να την παντρευτείς. Να πάρει η ευχή, αν είναι έτσι δεν θα σου ταιριάζει σήμερα. Εκτός αν τη βάλεις στην κρυονική και την ξυπνήσεις όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου που θα νιώσεις ότι πλέον σου ταιριάζει.
Καταρχην δε παντρευεσαι στα 20. Βασικο. Γιατι ακομα δε ξερεις καλα τον εαυτο σου, ουτε τι θελεις εκεινη την ωρα, ποσο μαλλον μετα απο 10-20 χρονια. Επειδη ομως οντως δε μπορεις να ξερεις ακριβως τι θα θελεις πολυ μετα, το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι μια προσεγγιση, ενω παραλληλα να ψαχνεις ποιος εισαι απο νωρις. Τελος, ψαχνεις πραγματα στο αλλο ατομο, που θα βοηθησουν να διατηρηθει σε καλα επιπεδα μια σχεση, οταν αργοτερα θα προκυψουν διαφοροποιησεις.

Ακόμη με προβληματίζει το εξής:

Προφανώς, είναι σύνηθες να έχεις άποψη για τα πάντα, ακόμη και γι' αυτά που δεν γνωρίζεις. Αυτό το "βιώσω" όμως δεν το έπιασα. Χωρίς να έχεις παντρευτεί, πώς θα βιώσεις το γάμο; Από καμιά σειρά στην τηλεόραση;
Δε το διαβασες καλα, ή δε το διατυπωσα καλα. Φυσικα, δε ρωτας, πιο ευκολη ειναι η ειρωνια. Εκεινο που ειπα μαλλον πιο πολυπλοκα απο οσο θα πρεπε, ειναι οτι το να παντρευτω ειναι προαπαιτουμενο για να λεω οτι εχω βιωσει το γαμο, και οχι για να εχω αποψη για καποιες πτυχες του. (ασχετα ποσο ευστοχη θα ειναι αυτη).

Γενικά στη θεωρία είσαι άσσος και μπράβο σου. Να σε δω και στην πράξη. Σου εύχομαι τα καλύτερα, όταν αποφασίσεις να το κάνεις. Αλήθεια φίλε, είσαι σε ηλικία γάμου, πότε με το καλό;; Μετά από είκοσι χρόνια να δώσουμε ένα ραντεβού (αν θέλει το Χάος) να τα πούμε. Εγώ θα έχω και δεύτερη εικοσαετία στην πλάτη μου και θα έχω περισσότερα να πω.
Ειπα καπου οτι αυτα που ανεφερα ειναι πανευκολα ; Οχι. Ομως το αν καποιοι για τους χ ,ψ λογους, δε τους ηρθαν οπως θα ηθελαν, ή καηκαν, ή την πατησαν, ή οτιδηποτε, δε νομιζω οτι ειναι λογος για να λεμε "καντε προξενιο, ο γαμος ειναι σιγουρη καταδικη και συμβολαιο με τη δυστυχια" και άλλες τετοιες υπερβολές. Ειδικα σε νεους που μπορει να επηρεαστουν περισσοτερο απόσο νομιζουμε (αν το σκεφτουμε καν δλδ).

Εσύ φυσικά καλή μου Λούγκαρ καταλαβαίνεις για ποιο πράγμα μιλάω ...
Lugar συμφωνει/καταλαβαινει...καλη....Λοριεν διαφωνει...κακος/δεν καταλαβαινει

Παλεύεις με κάτι περισσότερο από μια εικόνα· παλεύεις με έναν μύθο. Ως γνωστόν, κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με τον Προαιώνιο Μύθο. Από αυτό έχω πικρή εμπειρία...
Δηλαδη ολοι οι παντρεμενοι, ολων των εθνων, ολων των εποχων,ειτε ήταν δυστυχισμενοι ειτε χωρισαν ;

Το μυστικό είναι να συνεξελίσεσαι μαζί με το σύντροφό σου. Πολύ δύσκολη ισορροπία, σαν να περπατάς όλη σου τη ζωή επάνω στην κόψη ενός σπαθιού. Αυτό σημαίνει πως δεν πρέπει να μείνεις ποτέ στατικός, ποτέ να μην πιστέψεις πως έφθασες κάπου, πως "έδεσες το γάιδαρό σου", ότι υπάρχει κάτι το δεδομένο. Η θεωρία του χάους σε όλο της το μεγαλείο! Προσπαθήστε το, αλλά μην περιμένετε και πολλά. Μόνο αν συμβεί το Θέλημα του ενός να συμπίπτει με το Θέλημα του άλλου, μπορεί να πετύχει κάτι τέτοιο. Αλλιώς, μοιραία οι Δρόμοι αποκλίνουν και τότε έχεις να διαλέξεις: Χωρισμό ή Υπαρξιακό πόνο...
Συμφωνοι, αλλά μπορεις και να το φιλοσοφησεις, και να συνειδητοποιησεις οτι το να πετυχεις το τελειο, το ατομο που θα αλλαζει οπως ακριβως χρειαζεται μαζι σου, που θα θελει ακριβως τα ιδια κλπ, ειναι option...bonus...Οχι ο κανονας. Επομενως βαζεις πλωρη για "κατι αξιολογο", και εχεις στο νου σου οτι δεν αποκλειεται να μην πετυχει. Ειτε σε 10 χρονια ειτε αυριο. Ομως αν παει καποιος και παντρευεται χωρις να γνωρισει καποια βασικα στοιχεια του αλλου ε ...δε φταιει η ατιμη κενωνια...

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Μην παίρνετε τοις μετρητοίς τα όσα λέω όπως είπα και στην Καλυψώ (εκτός του Λόρυ που πάντα με παίρνει πιο σοβαρά απ' όσο παίρνω εγώ τον εαυτό μου, αλλά τι να κάνουμε αγάπα το φίλο σου με τα ελαττώματά του...),
Is that even possible ?

τα λέω περισσότερο για να δώσω έμφαση στις δυσκολίες και στις λίγες πιθανότητες επιτυχίας που έχει μια προσπάθεια μακρόχρονης συμβίωσης, ένας "γάμος" (πολιτικός, θρησκευτικός ή με σύμφωνο ελευθέρας βοσκής, το θεωρώ το ίδιο πράγμα).
E του δωσες τοση εμφαση που ακουστηκες απολυτος βρε ! Και τελικα....ο Προαιωνιος μυθος νικιεται ή οχι ;

Στην πραγματικότητα "Η αγάπη είναι ρίσκο και γι' αυτό μονάχα ζω". Όχι μόνο παραμένω αμετανόητος, αλλά σκοπεύω να το ξανακάνω, άσχετα με την πικρή προηγούμενη εμπειρία μου. Venceremos αδέρφια!!!
Εεετσσσιιι !

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:08, 06-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Σκληρά αλλά αληθινά λόγια Chaos. Αυτά που γράφεις ισχύουν και για πολλές σχέσεις, πόσο μάλλον για το γάμο. Μερικές κυρίες είναι αυτοκαταστροφικές, έχουν το μέλι στα δάχτυλα και δεν το γλύφουν προσδοκώντας ανάσταση νεκρών χωρίς να κάνουν το παραμικρό για να ανανεώνουν τη σχέση. 'Εχεις δίκιο. 'Οσο για το προξενιό, μεγαλύτερη βλακεία απ'αυτό δεν υπάρχει.

'Ολα είναι ατμός. Θρασύβουλας.
"..και μερικοι κυριοι..." θα προσεθετα εγω....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skeptomeni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη skeptomeni
H skeptomeni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H skeptomeni έγραψε στις 18:43, 12-12-08:

Εγω π.χ. παντρεύτηκα απο αγάπη.. Και τελικά μετά απο 2 παιδιά κατάλαβα οτι αγαπούσα μόνο εγω.. Αφού το αποτέλεσμα είναι χάλια ούτως ή άλλως ο τρόπος άραγε σε τι διαφέρει?

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 19:52, 12-12-08:

Δεν νομίζω να καταλήγουν όλοι σε αυτό το αποτέλεσμα. Απλά πολλοί τυχαίνει να μην κάνουν σωστές επιλογές, και στην πορεία αυτό αποκαλύπτεται.

Παράθεση

Absent Minded (Τζένη Μπότση)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Absent Minded
Ο Τζένη Μπότση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Ωρεοί (Εύβοια). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Absent Minded ξύνει τη μύτη του... έγραψε στις 02:55, 13-12-08:

Όχι μόνο παραμένω αμετανόητος, αλλά σκοπεύω να το ξανακάνω, άσχετα με την πικρή προηγούμενη εμπειρία μου.
Θα περίμενα μετά από όλα αυτά να μας έλεγες ποιος θα σου κάνει το προξενιό τώρα και όχι πως θα ξανακάνεις το ίδιο πράγμα. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα προσπαθήσεις να βρεις κάποια μόνος σου, αυτό δεν αναιρεί τη θεωρία σου;
Όπως και να έχει νομίζω ότι έχεις ζήσει κάτι που σε έκανε να νοιώσεις έτσι και ίσως δυστυχώς σε ένα μεγάλο μέρος να έχεις δίκιο αλλά όλοι μας θέλουμε να ελπίζουμε και να πιστεύουμε πως δεν είναι έτσι. Πως υπάρχει πραγματική αγάπη, πως υπάρχει κάποιος/κάποια που να είναι πραγματικά το άλλο σου μισό, πως έχουμε τη δυνατότητα οι ίδιοι να κάνουμε τις σωστές επιλογές για εμάς και να ζήσουμε μια ευτυχισμένη ζωή. Δεν τον ξέρω τον γάμο,δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι πραγματικά αλλά ξέρω πως θα ήθελα να είναι και για αυτό θα παλέψω με προξενιά ή χωρίς.
Τέλος αν είμαι υπέρ ή κατά των προξενιών ακόμη δεν είμαι σίγουρος...
Μου φαίνεται τόσο μπερδεμένο και τόσο δύσκολο να βρεις αυτόν/αυτή που θα περάσετε την υπόλοιπη ζωή μαζί που δε ξέρω. Με το προξενιό δε θα αναρωτιόσουν για το τι έκανες λάθος, πως το επέλεξες αυτό απλώς θα κοιτούσες τι να κάνεις για να τα καταφέρεις.

ΥΓ: Και για να χαριτολογήσουμε λίγο ηθικόν συμπέρασμα... Stay Single ότι καλύτερο μπορείτε να κάνετε, δεν θα έχετε να ανησυχείτε για τίποτα. Ένα μοναστήρι προσφέρει έξτρα κίνητρο

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:47, 16-07-09:

Σιγουρα ειμαι κατα του προξενιου...Ενταξει,μπορει να προκυψει κατι καλο απο ενα προξενιο,αλλα η ολη ιδεα ειναι καπως...Ειδικα το προξενιο απο τους γονεις ειναι η τουλαχιστον φαινεται σε εμενα κακη ιδεα...Αλλα δεν χανει τιποτα κανεις με μια προσπαθεια οποτε ισως να βοηθαει σε μερικες περιπτωσεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 10:06, 24-02-11:

Δηλαδή θες να μου πεις ότι εν έτει 2011 σε κάτι ωραία ορεινά σπηλαιοχώρια κρύβονται πανέμορφες Νύμφες που περιμένουν καρτερικά ένα προξενειό για να ανθίσουν. Χαχα, γελάω!!! Λυπάμαι, αλλά είναι καταδικασμένος σε αιώνιο πνευματικό θάνατο όποιος ακόμη περιμένει να φτιάξει μια ζωή βασισμένη σε προξενειά τού 1940...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 18:18, 24-02-11:

φυσικα και ειμαι κατα!!το με ποιον θα περασεις την ζωη μου πιστευω οτι πρεπει να ειναι καθαρα δικια σου επιλογη....ακομα και λαθος να βγει στο τελος τουλαχιστον ηταν δικη σου επιλογη και δεν πληρωνεις το λαθος που σου επεβαλαν καποιοι αλλοι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:26, 24-02-11:

αγαπητοί συνομηλιτές, η προσωπική μας ζωή είναι το μόνο πεδίο στο οποίο μπορούμε να κινούμαστε ελεύθερα είτε αυτό αφορά φιλίες είτε ερωτικές σχέσεις είτε τον γάμο
ας μην στερήσουμε την ελευθερία και σε αυτό το πεδίο...ήδη σε όλα τα άλλα ζούμε υπό την σκέπη κατευθυνόμενων επιλογών (έμμεσων ή και άμεσων)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Facebook: υπέρ ή κατά; - Από moxa15
      Το θέμα έχει λάβει 159 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διαδίκτυο και καθημερινή ζωή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-01-15 στις 19:53.
    • Ευθανασία: υπέρ ή κατά; - Από steofstratos
      Το θέμα έχει λάβει 166 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-09-12 στις 13:58.
    • Φοροκάρτα, Υπέρ ή Κατά; - Από parafernalia
      Το θέμα έχει λάβει 58 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-10-11 στις 12:35.
    • Υπέρ ή κατά του απουσιολογίου; - Από αδαμαντια52071
      Το θέμα έχει λάβει 164 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-01-11 στις 12:27.
    • Ελιτισμός: Υπέρ ή κατά; - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 39 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-11-09 στις 12:31.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους