Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,040 μέλη και 2,416,968 μηνύματα σε 75,384 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 529 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

"Έφυγε" ο Νίκος Κακαουνάκης

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

H Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται μαθήτρια :p . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

H Cogito ergo sum έγραψε: στις 23:39, 30-12-09:

Έφυγε από τη ζωή ο γνωστός δημοσιογράφος Νίκος Κακαουνάκης, μετά από σκληρή μάχη με το θάνατο. Τις τελευταίες μέρες νοσηλευόταν στην εντατική λόγω επιπλοκών που σημειώθηκαν, μετά από επέμβαση στο έντερο.

Είχε υποβληθεί σε επέμβαση για αφαίρεση πολύποδα στον "Ευαγγελισμό" αλλά τις τελευταίες ημέρες είχε μεταφερθεί σε ιδιωτικό θεραπευτήριο, όπου και κατέληξε λόγω επιπλοκών.

O Νίκος Κακαουνάκης γεννήθηκε το 1938 στην Πολυρήνεια Κισσάμου της Κρήτης και έχασε τον πατέρα του σε μικρή ηλικία. Απόφοιτος εκκλησιαστικής σχολής, ασχολήθηκε με τη δημοσιογραφία για πρώτη φορά την δεκαετία του 60.

Το 1964 γνωρίστηκε τυχαία με τον Χρήστο Λαμπράκη, χάρη στον οποίο βρέθηκε να εργάζεται στο Βήμα, όπου εργάστηκε για πολλά χρόνια ως ελεύθερος ρεπόρτερ, αλλά και καλύπτοντας το δικαστικό και και το επαρχιακό ρεπορτάζ. Το 1978 ξεκίνησε να εργάζεται στα ΝΕΑ ως προϊστάμενος πλέον του ελεύθερου ρεπορτάζ, ενώ υπήρξε συνεργάτης και στο περιοδικό Αντί.

Από το 1989 ξεκίνησε να εργάζεται στο ενημερωτικό ραδιόφωνο. Παρουσίαζε την εκπομπή του "Μια στο καρφί και μια στο πέταλο", η οποία μεταδιδόταν για αρκετά χρόνια από τον Sky και αργότερα από τον Flash.

Ο Νίκος Κακαουνάκης συνεργαζόταν ως σχολιαστής με τα μεγαλύτερα τηλεοπτικά κανάλια, όπως το Mega, τον Alpha, τον Antenna και το Alter.

Από τη δεκαετία του 80 ασχολήθηκε με την έντυπη δημοσιογραφία ως εκδότης. Ξεκίνησε εκδίδοντας το Καλάμι και αργότερα (2000) την εφημερίδα Καρφί.

Ήταν γνωστός για τον ευθύ και άμεσο τρόπο με τον οποίο αντιμετώπιζε τα θέματα της επικαιρότητας και της πολιτικής, αλλά και για τη ζεστή του σχέση με το κοινό.

Γιώργος Παπανδρέου

Ο πρωθυπουργός, Γιώργος Παπανδρέου, έκανε την ακόλουθη δήλωση: "Ο Νίκος Κακαουνάκης έγραψε τη δική του προσωπική ιστορία στην δημοσιογραφία, στον Τύπο, στο ραδιόφωνο, στην τηλεόραση. Ήταν ένας χαρισματικός άνθρωπος και εκπρόσωπος μιας γενιάς δημοσιογράφων που ταυτίστηκαν με το ρεπορτάζ και την έρευνα".

"Δεν έπαψε ποτέ να αγωνίζεται για αυτά που πίστευε. Και οι αγώνες του για τη Δημοκρατική Παράταξη τον κατέστησαν προνομιακό συνομιλητή με τους απλούς καθημερινούς συνανθρώπους μας, που επιζητούσαν να ακουστεί η φωνή τους. Αυτό προσπάθησε να πετύχει και με το δημιούργημά του, «Το Καρφί», για το οποίο ήταν περήφανος. Είχε άποψη και την έλεγε πάντα χωρίς φόβο. Στην οικογένειά του εκφράζω τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια" ανέφερε ο Γ. Παπανδρέου.
Πηγή
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε: στις 23:42, 30-12-09:

Συλλυπητήρια.
Συμπαθής φιγούρα αλλά δεν προσέφερε και κάτι σημαντικό στη δημοσιογραφία.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NoiSy MaN (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O NoiSy MaN έγραψε: στις 23:43, 30-12-09:

Πολύ ξαφνικό αυτό. Τι να πω, RIP.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 23:43, 30-12-09:

Ωχ. Δεν έχω άποψη για τη δουλειά του γιατί δεν παρακολουθούσα ποτέ τηλεόραση σοβαρά, αλλά τον θυμάμαι πάντα εκεί στα παράθυρα όταν έβλεπα με την άκρη του ματιού τις ειδήσεις που έβλεπε ο πατέρας μου.
RIP λοιπόν.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε: στις 23:45, 30-12-09:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=CW6lW1k9fd0&feature=related[/ame]

Έχει άδικο;
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,240 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 23:48, 30-12-09:

χαχαχαχαχ
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,415 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 23:50, 30-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από chronis_25
Συλλυπητήρια.
Συμπαθής φιγούρα αλλά δεν προσέφερε και κάτι σημαντικό στη δημοσιογραφία.
Δεν μπορώ να τον κρίνω γιατί δεν ξέρω. Η απορία μου είναι γενικότερη. Γιατί όταν κάποιος πεθαίνει βγαίνουν όλοι και λένε τι καλός και τι σπουδαίος ήταν? Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας και τα λάθη μας. Δλδ όταν παθαίνουμε μένουν μόνον τα καλά?

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε: στις 23:50, 30-12-09:

Ακριβώς.
Τα έχωνε πολύ καλά αν και δυστυχώς ήταν φερέφωνο των Πασόκων.
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Dias
Δεν μπορώ να τον κρίνω γιατί δεν ξέρω. Η απορία μου είναι γενικότερη. Γιατί όταν κάποιος πεθαίνει βγαίνουν όλοι και λένε τι καλός και τι σπουδαίος ήταν? Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας και τα λάθη μας. Δλδ όταν παθαίνουμε μένουν μόνον τα καλά?

Υποτίθεται ότι του συγχωρούνται οι αμαρτίες.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 00:01, 31-12-09:

Αυτό η αλήθεια είναι κι εγώ το έχω απορία. Δε νομίζω πως είναι τόσο θέμα αμαρτιών απλά κανείς δεν τολμάει να σχολιάσει αρνητικό δημόσια γιατί θα πέσουν όλοι και θα τον φάνε ως αναίσθητο που δεν έχει ιερό και όσιο.Anyway RIP.
Παράθεση

PADI

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H PADI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H PADI έγραψε: στις 00:04, 31-12-09:

Κριμα...Συλληπητήρια...
(τι σημαινει το RIP; )
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε: στις 00:05, 31-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από PADI
Κριμα...Συλληπητήρια...
(τι σημαινει το RIP; )
Rest In Peace
Αναπαύσου εν ειρήνη (αν το γράφω καλά)
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,139 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 00:11, 31-12-09:

Πάντως το 1990-1992 ο Τράγκας και ο Κακαουνάκης κάθε πρωί στο ραδιόφωνο του Σκάι έκαναν μια εκπομπή αφιερωμένη στο κράξιμο-χώσιμο εναντίον της υπάρχουσας κυβέρνησης Μητσοτάκη...και φυσικά, από το πες πες (Urigellerική μέθοδος) έπεσε η κυβέρνηση! Να' ταν και άλλη!

Το θέμα που λέει πιο πάνω ο Dias, γιατί «όταν κάποιος πεθαίνει βγαίνουν όλοι και λένε τι καλός και τι σπουδαίος ήταν? Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας και τα λάθη μας. Δλδ όταν παθαίνουμε μένουν μόνον τα καλά?» βασίζεται σε μια στιχομυθία που λέει η Αντιγόνη στον Τύρρανο Κρέοντα στο ομώνυμο έργο (τραγωδία) Αντιγόνη! Γενικότερα, στα πλαίσια του αρχαιοελληνικού ιδεώδους, άπαξ και πέθαινε κάποιος "έσβηνε" η άσχημη άποψη του κόσμου (συγγενών, φίλων,...κτλ) απέναντί του και αντιμετωπιζόταν σαν νεκρός με όλες τις πρέπουσες τιμές, αξιοπρέπεια και σεβασμό! Προσοχή! δεν έσβηνε η άσχημη φήμη του νεκρού, γι' αυτό και όλοι ενδιαφέρονταν για την υστεροφημία μετά θάνατον...
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,415 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 00:20, 31-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Το θέμα που λέει πιο πάνω ο Dias, γιατί «όταν κάποιος πεθαίνει βγαίνουν όλοι και λένε τι καλός και τι σπουδαίος ήταν? Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας και τα λάθη μας. Δλδ όταν παθαίνουμε μένουν μόνον τα καλά?» βασίζεται σε μια στιχομυθία που λέει η Αντιγόνη στον Τύρρανο Κρέοντα στο ομώνυμο έργο (τραγωδία) Αντιγόνη! Γενικότερα, στα πλαίσια του αρχαιοελληνικού ιδεώδους, άπαξ και πέθαινε κάποιος "έσβηνε" η άσχημη άποψη του κόσμου (συγγενών, φίλων,...κτλ) απέναντί του και αντιμετωπιζόταν σαν νεκρός με όλες τις πρέπουσες τιμές, αξιοπρέπεια και σεβασμό! Προσοχή! δεν έσβηνε η άσχημη φήμη του νεκρού, γι' αυτό και όλοι ενδιαφέρονταν για την υστεροφημία μετά θάνατον...
Χμμ... Δεν είχα προφανώς την Αντιγόνη στο μυαλό μου! Όμως με την Αντιγόνη μου δίνεις την ιδέα και για το αντίθετο: Δλδ σύμφωνα με τόυς νόμους της εποχής αν ο νεκρός είχε κάνει κάτι κακό τον "τιμωρούσαν" να μείνει άταφος. (Πάντως μεταξύ μας νομίζω ότι το δίκιο το είχε ο Κρέων και όχι η Αντιγόνη. Το είπα στη φιλόλογο και έπαθε σσσσσόκ!!!!)

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,139 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 00:23, 31-12-09:

Χμμ... Δεν είχα προφανώς την Αντιγόνη στο μυαλό μου! Όμως με την Αντιγόνη μου δίνεις την ιδέα και για το αντίθετο: Δλδ σύμφωνα με τόυς νόμους της εποχής αν ο νεκρός είχε κάνει κάτι κακό τον "τιμωρούσαν" να μείνει άταφος. (Πάντως μεταξύ μας νομίζω ότι το δίκιο το είχε ο Κρέων και όχι η Αντιγόνη. Το είπα στη φιλόλογο και έπεθε σσσσσόκ!!!!)
το συγκεκριμένο έργο "Αντιγόνη" αποτελεί άτυπο φεμινιστικό κίνημα...

δεν λέγονται τέτοια πράγματα και πόσο μάλλον σε γυναίκες φιλόλογες...

(τι μας θύμησες τώρα...)

κλείνει το offtopic...
Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Περιβόητο Μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε: στις 00:45, 31-12-09:

Πραγματικα αναπαντεχο.
Παράθεση

Εύα

Δραστήριο Μέλος

H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 223 μηνύματα.

H Εύα έγραψε: στις 00:49, 31-12-09:

Κρίμα,συλλυπητήρια.
Παράθεση

fifika!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H fifika! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H fifika! έγραψε: στις 01:30, 31-12-09:

R.I.P
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 01:37, 31-12-09:

Επαγγελματικά δεν τον θεωρούσα και δεν τον θεωρώ αξιόλογο, αλλά σίγουρα ειναι πολύ ξαφνική η είδηση. Καλη ανάπαυση λοιπόν.
Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Περιβόητο Μέλος

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 982 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε: στις 01:42, 31-12-09:

Μαλάκα έμεινα κόκκαλο. Δεν το πιστεύω. Δεν είδα καθόλου τηλεόραση όλη την ημέρα, μόλις τώρα το διάβασα.

Διαφωνούσα με πολλές από τις απόψεις του και γενικά δεν τον πήγαινα σαν δημοσιογράφο, αλλά ας αναπαυθεί εν ειρήνη.
Παράθεση

orathac (Γεώργιος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

O orathac έγραψε: στις 01:46, 31-12-09:

Μακάρι να ήταν ο αδελφός που δεν είχα ποτέ, τώρα απλά είμαι ένα δυναμικό ούνο χωρίς αυτών. Αλλά ναι τον συμπαθούσα αρκετά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια