Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,733 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πράξεις με ευθύγραμμα τμήματα

labma

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη labma
Ο labma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O labma έγραψε στις 10:29, 27-06-05:

Πράξεις με ευθύγραμμα τμήματα:
ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ (Σελίδα 25)

Ορισμός:
Ονομάζεται άθροισμα δύο τμημάτων ΑΒ και ΓΔ ένα τμήμα ΜΝ με μήκος (ΑΒ)+(ΓΔ).
Συμβολικά ΜΝ = ΑΒ + ΓΔ αν και μόνο αν (ΜΝ) = (ΑΒ) + (ΓΔ).

Σκεπτικό:
Αφού το άθροισμα δύο τμημάτων ανάγεται στο άθροισμα των μηκών τους, ισχύουν και γι αυτό όλες οι ιδιότητες, που ισχύουν για το άθροισμα μη αρνητικών αριθμών.
Για τη γεωμετρική κατασκευή του αθροίσματος ΑΒ+ΓΔ παίρνουμε με το διαβήτη σε μία ημιευθεία Οχ σημείο Μ τέτοιο, ώστε ΟΜ = ΑΒ. Στην αντικείμενη ημιευθεία Οχ παίρνουμε σημείο τέτοιο, ώστε ΟΝ = ΓΔ. Το σημείο Ο ανήκει στο τμήμα ΜΝ, οπότε (ΜΝ) = (ΜΟ) + (ΟΝ) = (ΑΒ) + (ΓΔ). ʼρα ΜΝ = ΑΒ + ΓΔ

Απορία μου:
Παρακαλώ πολύ, μπορεί κάποιος να μου πει, γιατί κάνουμε όλη αυτή τη διαδικασία προκειμένου να αθροίσουμε το ΑΒ και ΓΔ επί ευθείας χ και μετονομάζουμε το παράγωγο της άθροισης, αντί ΑΔ (με εσωτερικά σημεία τα ΒΓ), σε ΜΝ;
Αφού (ΜΟ) + (ΟΝ) = (ΑΒ) + (ΓΔ) γιατί επιλέγουμε το ΜΝ με την διαδικασία και δεν αναφερόμαστε απευθείας στο ίσο του ΑΔ;
Τι εξυπηρετεί η αλλαγή της ονομασίας ή δεν πρόκειται μόνο για αλλαγή ονομασίας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 20:58, 27-06-05:

Υποθέτω οτι ο σκοπός εδώ δέν είναι απλώς να προσθέσεις τα μήκη αλλά να φτιάξεις το ευθύγραμμο τμήμα - αθροισμα εκεί που θέλεις, δηλαδη επι της ευθείας χ, απο τα AB και ΓΔ που κατα πάσα πιθανότητα δέν είναι πάνω στην ευθεία. Τα σημεία Μ και Ν είναι διαφορετικά απο τα Α και Δ ασχετα αν το μήκος του ΜΝ είναι το ίδιο με του ΑΔ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

labma

Νεοφερμένος

O labma έγραψε στις 21:17, 27-06-05:

Φίλε μου καλέ, ο σκοπός είναι η άθροιση των ευθύγραμμων τμημάτων και όχι η τοποθέτησή τους σε σημείο της αρεσκείας. Αυτόν τον σκοπό εξάλλου δηλώνει και το "Πράξεις με ευθύγραμμα τμήματα" και ο ορισμός της άθροισης των ευθύγραμμων τμημάτων, εν προκειμένω ΑΒ και ΓΔ.
Προς τούτο γενήθηκε και η απορία. Προς τι; Γιατί χρειάζεται το ΜΝ και δεν μας αρκεί το ΑΔ αφού η διαδικασία είναι ίδια; Τα συμετέχοντα ευθύγραμμα τμήματα γιατί αλλάζουν όνομα; Μήπως αλλάζουν μήκος;
Μήπως σημαίνει κάτι άλλο;
Δεν κρίνω αναγκαίο να μου απαντήσεις αν δεν γνωρίζεις, γιατί η επιθυμία να γνωρίσω είναι δική μου και δεν έχεις καμία υποχρέωση.
Αν μου απαντήσεις εκ νέου, είναι καλοδεχούμενη η απάντησή σου.

Παράθεση

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KoRaKi
Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O KoRaKi έγραψε στις 21:21, 27-06-05:

Μα νομίζω είναι απλό ο συνδυασμός ΜΝ είναι πολύ πιο σεξουαλικός από το ΑΔ. Είναι σαφές το σεξουαλικό υπονοούμενο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:27, 27-06-05:

Εγώ πιστεύω οτι έγινε χάριν ευκολίας και σαφήνειας. Σκέψου οτι απευθύνεται σε παιδιά πρώτης λυκείου...

ΥΓ: KoRaKi να σαι καλά, πέθανα στο γέλιο!!!

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 00:51, 28-06-05:

Φίλε μου καλέ, ο σκοπός είναι η άθροιση των ευθύγραμμων τμημάτων και όχι η τοποθέτησή τους σε σημείο της αρεσκείας. Αυτόν τον σκοπό εξάλλου δηλώνει και το "Πράξεις με ευθύγραμμα τμήματα" και ο ορισμός της άθροισης των ευθύγραμμων τμημάτων, εν προκειμένω ΑΒ και ΓΔ.
Προς τούτο γενήθηκε και η απορία. Προς τι; Γιατί χρειάζεται το ΜΝ και δεν μας αρκεί το ΑΔ αφού η διαδικασία είναι ίδια; Τα συμετέχοντα ευθύγραμμα τμήματα γιατί αλλάζουν όνομα; Μήπως αλλάζουν μήκος;
Μήπως σημαίνει κάτι άλλο;
Δεν κρίνω αναγκαίο να μου απαντήσεις αν δεν γνωρίζεις, γιατί η επιθυμία να γνωρίσω είναι δική μου και δεν έχεις καμία υποχρέωση.
Αν μου απαντήσεις εκ νέου, είναι καλοδεχούμενη η απάντησή σου.
Δεν γνωρίζω σίγουρα, υπόθεση έκανα οτι χρειαζόταν γεωμετρική κατασκευή γιατι πράγματι άν ήθελες απλώς να τα αθροισεις θα αρκουσε αυτο που λές.
Επίσης παίζει απλώς να το αντιγράψανε απο κάπου οπου η εκφώνηση να απαιτούσε γεωμετρική κατασκευή, και η απαίτηση να "χάθηκε" στην μεταφορα.

Παράθεση

labma

Νεοφερμένος

O labma έγραψε στις 08:54, 28-06-05:

Προς τον "γκαντέμι":
Θα περιμένω φίλε απάντηση από άλλον, επειδή το θέμα δεν σχετίζεται καθόλου με γεωμετρική κατασκευή. Πρόκειται ακριβώς για την υπόδειξη του τρόπου άθροισης ευθύγραμμων τμημάτων, όπως αυτό το προβλέπει το σχολικό εγχειρίδιο. Πάντως σε ευχαριστώ και προτιμώ να μιλάω με ανθρώπους όπως εσύ που το θάρρος τους αγγίζει το όριο της παράδοχής της άγνοιας και δεν το μετατρέπουν σε "εξυπνάδες".

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:47, 16-07-05:

Αν γράψεις ΑΒ+ΓΔ=ΑΔ, θα έχεις ταυτοποιήσει τα Β,Γ. Αυτό πιθανώς δεν γίνεται, αν το Β είναι στο θεό και το Γ εδώ. Γι' αυτό απλά εισάγεις ένα καινούριο τμήμα, και κοιμάσαι ήσυχος (που ο θεός δεν είναι εδώ).

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη billthevampire
Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε στις 18:58, 23-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από labma

Ορισμός:

Σκεπτικό:
Αφού το άθροισμα δύο τμημάτων ανάγεται στο άθροισμα των μηκών τους, ισχύουν και γι αυτό όλες οι ιδιότητες, που ισχύουν για το άθροισμα μη αρνητικών αριθμών.
Για τη γεωμετρική κατασκευή του αθροίσματος ΑΒ+ΓΔ παίρνουμε με το διαβήτη σε μία ημιευθεία Οχ σημείο Μ τέτοιο, ώστε ΟΜ = ΑΒ. Στην αντικείμενη ημιευθεία Οχ παίρνουμε σημείο τέτοιο, ώστε ΟΝ = ΓΔ. Το σημείο Ο ανήκει στο τμήμα ΜΝ, οπότε (ΜΝ) = (ΜΟ) + (ΟΝ) = (ΑΒ) + (ΓΔ). ʼρα ΜΝ = ΑΒ + ΓΔ

Απορία μου:
Παρακαλώ πολύ, μπορεί κάποιος να μου πει, γιατί κάνουμε όλη αυτή τη διαδικασία προκειμένου να αθροίσουμε το ΑΒ και ΓΔ επί ευθείας χ και μετονομάζουμε το παράγωγο της άθροισης, αντί ΑΔ (με εσωτερικά σημεία τα ΒΓ), σε ΜΝ;
Αφού (ΜΟ) + (ΟΝ) = (ΑΒ) + (ΓΔ) γιατί επιλέγουμε το ΜΝ με την διαδικασία και δεν αναφερόμαστε απευθείας στο ίσο του ΑΔ;

Βασικά, αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα στην γεωμετρία, δεν πρόκειται για κάποια αλλαγή της ονομασίας, απλώς λέει ότι σε ένα ευθύγραμμο τμήμα ΕΗ με φορέα μία ευθεία (ε), ένα οποιοδήποτε σημείο Ζ εσωτερικό του ΕΗ μπορεί και χωρίζει το ΕΗ σε δύο ευθύγραμμα τμήματα ΕΖ και ΖΗ που τα μέτρα τους είναι ίσα με τα μέτρα των ΑΒ και ΓΔ αντίστοιχα. Για να το καταλάβεις καλύτερα αυτό, διάβασε σχετικά με την σύγκριση ευθυγράμμων τμημάτων. Το κομμάτι που λέει για την ισότητα ευθυγράμμων τμημάτων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 14-08-07 στις 23:50. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία στο μεγαλύτερο μέρος των δημοσιεύσεων στο e-steki forum.
Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 19:14, 23-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από labma

Ορισμός:

Σκεπτικό:

Απορία μου:
Μα αφού το ΑΔ δεν ισούται με ΑΒ+ΓΔ!
@Ρεμπεσκέ: Ακόμα και αν ταυτίζονται τα Β και Γ, και πάλι το ΑΔ δεν ισούται με ΑΒ+ΒΔ. Για να γίνει αυτό, πρέπει τα ευθύγραμμα τμήματα να βρίσκονται στην ίδια ευθεία.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 19:30, 23-08-05:

χμ, πραγματικά δεν καταλαβαίνω με τι ασχολούμαστε

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 19:47, 23-08-05:

Oύτε εγώ καταλαβαίνω που κολλάτε...Η απάντηση είναι πολύ απλή και την έδωσε ο Rempeskes(γεια σου συνάδελφε!)...Ολα τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα μετονομασίας.Το ευθύγραμμο τμήμα μπορείς να το πεις και Μήτσο αν σε βολεύει,η ουσία παραμένει η ίδια!

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 19:48, 23-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Η απάντηση είναι πολύ απλή και την έδωσε ο Rempeskes
Όχι ακριβώς, δείτε και το δικό μου ποστ.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 19:55, 23-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
Όχι ακριβώς, δείτε και το δικό μου ποστ.
Δεν έχει σημασία το αν είναι στην ίδια ευθεία ή όχι.Αν είναι καλώς,αν όχι τα ευθυγραμμίζεις και τα προσθέτεις.Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το μήκος τους,όχι η διεύθυνσή τους.Δεν κάνει γεωμετρική πράξη,άλλωστε θα μιλούσε για διανύσματα αν ήταν έτσι.

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 20:20, 23-08-05:

Δεν έχει σημασία το αν είναι στην ίδια ευθεία ή όχι.Αν είναι καλώς,αν όχι τα ευθυγραμμίζεις και τα προσθέτεις.Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το μήκος τους,όχι η διεύθυνσή τους.Δεν κάνει γεωμετρική πράξη,άλλωστε θα μιλούσε για διανύσματα αν ήταν έτσι.
Δεν κατάλαβες τι λέω. Πάρε ένα κομμάτι χαρτί. Σχεδίασε τρία μη συνευθειακά σημεία Α, Β, Δ. Φέρε το ΑΒ. Φέρε το ΒΔ. Φέρε τώρα και το ΑΔ. Βλέπεις ότι η σχέση ΑΔ=ΑΒ+ΒΔ δεν ισχύει. Άρα το ότι δεν είναι στην ίδια ευθεία παίζει ρόλο.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 21:40, 23-08-05:

Δεν κατάλαβες τι λέω. Πάρε ένα κομμάτι χαρτί. Σχεδίασε τρία μη συνευθειακά σημεία Α, Β, Δ. Φέρε το ΑΒ. Φέρε το ΒΔ. Φέρε τώρα και το ΑΔ. Βλέπεις ότι η σχέση ΑΔ=ΑΒ+ΒΔ δεν ισχύει. Άρα το ότι δεν είναι στην ίδια ευθεία παίζει ρόλο.
Βρε Nessa κατά πρώτον δεν υπάρχει ΑΒ και ΒΔ αλλά ΑΒ και ΓΔ!Κατά δεύτερον έχεις νομίζω την κακή συνήθεια να απαντάς πριν διαβάσεις τι έχει γράψει ο προηγούμενος!Είπα λοιπόν και πρίν ότι αν είναι συνευθειακά καλώς,αν όχι τα φέρνουμε στην ίδια ευθέια και προσθέτουμε τα μήκη τους που είναι αυτό που μας ενδιαφέρει!Κατά τρίτον τυχαίνει να είμαι μαθηματικός...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:08, 23-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από billthevampire
ΒΑΣΙΚΑ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ.... κλπ
Κανονισμός του φόρουμ:
17.Να αποφεύγεται η χρήση ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ (CAPS) γιατί “δηλώνουν” υψηλό τόνο φωνής και είναι δυσανάγνωστα και αισθητικά δυσάρεστα..

ΥΓ: Κάντα μικρά εαν μπορείς περικαλώ!

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 23:20, 23-08-05:

Βρε Nessa κατά πρώτον δεν υπάρχει ΑΒ και ΒΔ αλλά ΑΒ και ΓΔ!
O Rempeskes είπε να ταυτίσουμε το Β με το Γ, άρα το ΓΔ γίνεται ΒΔ. Εγώ σχολίαζα το ποστ του Ρεμπεσκέ.

αν είναι συνευθειακά καλώς,αν όχι τα φέρνουμε στην ίδια ευθέια
Στην περίπτωση αυτή θα είχαμε δύο εντελώς διαφορετικά ευθύγραμμα τμήματα., αφού τα άκρα τους θα ήταν σε διαφορετικά σημεία. Άρα πάλι δεν ισχύει αυτό που λένε τα παιδιά.
Κατά τρίτον τυχαίνει να είμαι μαθηματικός...
Επειδή σπουδάζεις στο μαθηματικό δε σημαίνει ότι είσαι και μαθηματικός. Αν είναι έτσι τότε κι εγώ θα έπρεπε να λέω ότι είμαι μηχανικός

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε στις 23:40, 23-08-05:

Επειδή σπουδάζεις στο μαθηματικό δε σημαίνει ότι είσαι και μαθηματικός. Αν είναι έτσι τότε κι εγώ θα έπρεπε να λέω ότι είμαι μηχανικός

Nessa NetMonster αξίζεις πoλλά συγχαρητήρια για αυτή την παρατήρηση αυτό το πράγμα λίγοι το αντιλαμβάνονται.Απο την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω στο που κολλάμε.Τα πραγματα ειναι πολύ απλά έχουμε εισάγει την έννοια της πρόσθεσης και της αφαίρεσης ευθύγραμμων τμημάτων έτσι ώστε να δώσουμε μία γεωμετρική ερμηνεία στις ιδιότητες των μη αρνητικών αριθμών. Τώρα το θέμα μας όπως καλά είπε και ο Alex δεν είναι ο διανυσματικός λογισμός ο οποίος κατά κάποιον τρόπο έχει εισαχθεί για να καλύψει στην γεωμετρική ερμηνεία τους αρνητικούς αριθμούς. Το θέμα μας τώρα είναι ποσοτικό και όχι ποιοτικό. Αυτό το λέω σχετικά με αυτό που λες ότι υπάρχει πρόβλημα αν τα ευθύγραμμα τμήματα είναι μη συνευθιακά.

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 23:46, 23-08-05:

Μα εγώ δεν έκανα λόγο για διανυσματικό λογισμό. Δε μίλησα για διανύσματα. Αλλά το ότι τα ευθύγραμμα τμήματα που λέμε δεν είναι συνευθειακά έχει σημασία, όπως εξηγώ παραπάνω.

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε στις 23:58, 23-08-05:

Έστω ένα ευθύγραμμο τμήμα ΕΔ με φορέα μία ευθεία χ ένα οποιοδήποτε σημείο Μ το οποίο ανήκει στο ΕΔ χωρίζει το ΕΔ σε δύο ευθύγραμμα τμήματα ΕΜ και ΜΔ τα οποία έχουν μέτρο ίσο με δύο άλλα ευθύγραμμα τμήματα ΑΒ και ΓΚ αντίστοιχα. Σκέψου το καλά ότι μιλάμε για μέτρα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας ενδιαφέρει το ποιος μπορεί να είναι ο φορέας τους. Απλώς μας λέει ότι υπάρχουν δύο ευθύγραμμα τμήματα που αν τα προσθέσουμε αλγεβρικά μας δίνουν το μέτρο ενός τρίτου ευθύγραμμου τμήματος.

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 01:00, 24-08-05:

Έστω ένα ευθύγραμμο τμήμα ΕΔ με φορέα μία ευθεία χ ένα οποιοδήποτε σημείο Μ το οποίο ανήκει στο ΕΔ χωρίζει το ΕΔ σε δύο ευθύγραμμα τμήματα ΕΜ και ΜΔ τα οποία έχουν μέτρο ίσο με δύο άλλα ευθύγραμμα τμήματα ΑΒ και ΓΚ αντίστοιχα. Σκέψου το καλά ότι μιλάμε για μέτρα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας ενδιαφέρει το ποιος μπορεί να είναι ο φορέας τους. Απλώς μας λέει ότι υπάρχουν δύο ευθύγραμμα τμήματα που αν τα προσθέσουμε αλγεβρικά μας δίνουν το μέτρο ενός τρίτου ευθύγραμμου τμήματος.
Κάτσε τωρα γιατί νομίζω ότι τα μπέρδεψες. Προσθέτουμε δύο μέτρα και παίρνουμε μέτρο. Προσθέτουμε δύο ευθύγραμμα τμήματα και παίρνουμε ευθύγραμμο τμήμα. Για τη δεύτερη περίπτωση, για να ορίσεις την πράξη πρέπει να ορίσεις πού θα είναι τα δύο ακραία σημεία του εν λόγω ευθυγράμμου τμήματος.

Κατά τα άλλα, διαβάζοντας το ποστ σου βλέπω μόνο μια περιγραφή/εξήγηση του τι κάνει το σχολικό βιβλίο. Δε βλέπω κάπου να διαφωνούμε. Εγώ είπα το εξής: το ότι δεν είναι ευθύγραμμα σημαίνει ότι δεν ισχύει η σχέση ΑΔ=ΑΒ+ΓΔ (κάτι που υποστήριζε το μέλος που ξεκίνησε το thread - σόρι, μου διαφεύγει τώρα το nick). Δε λέω ότι δε μπορεί να εκτελεστεί η πράξη ΑΒ+ΓΔ.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 01:10, 24-08-05:

Your wish is my command... http://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=1106

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:05, 24-08-05:

Ξεκαθάρισα όσο μπορούσα το θέμα από τα offtopic (τα offtopic βρίσκονται εδώ )
Το θέμα μένει ωστόσο ανοιχτό, ασχετά αν υπήρξε χοντρός τσακωμός και moderator αναγκάστηκε να κάνει κυρώσεις, με την ελπίδα ότι η συζήτηση θα κυλίσει ομαλά...

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε στις 02:17, 24-08-05:

Κάτσε τωρα γιατί νομίζω ότι τα μπέρδεψες. Προσθέτουμε δύο μέτρα και παίρνουμε μέτρο. Προσθέτουμε δύο ευθύγραμμα τμήματα και παίρνουμε ευθύγραμμο τμήμα. Για τη δεύτερη περίπτωση, για να ορίσεις την πράξη πρέπει να ορίσεις πού θα είναι τα δύο ακραία σημεία του εν λόγω ευθυγράμμου τμήματος.

Κατά τα άλλα, διαβάζοντας το ποστ σου βλέπω μόνο μια περιγραφή/εξήγηση του τι κάνει το σχολικό βιβλίο. Δε βλέπω κάπου να διαφωνούμε. Εγώ είπα το εξής: το ότι δεν είναι ευθύγραμμα σημαίνει ότι δεν ισχύει η σχέση ΑΔ=ΑΒ+ΓΔ (κάτι που υποστήριζε το μέλος που ξεκίνησε το thread - σόρι, μου διαφεύγει τώρα το nick). Δε λέω ότι δε μπορεί να εκτελεστεί η πράξη ΑΒ+ΓΔ.
Αγαπητή Nessa δεν πιστευω να έχω μπερδέψει τα πράγματα σου έγραψα ξεκάθαρα οτι εχεις μπερδέψει την γεωμετρική ερμηνεία με τις ιδιότητες των
μη αρνητικών αριθμών.Απλώς τα ευθύγραμμα τμήματα δίνουν μία "εικόνα"
στους αριθμούς.Δίνουν μια ποιότητα (ευθ. τμήματα) στην ποσότητα (αριθμοί).Σχετικά τώρα με τη σχέση ΑΔ=ΑΒ+ΓΔ που λέει το παιδί εχει μπερδέψει και αυτο μάλλον αυτά που έχεις μπερδέψει και εσύ. Αν και έχω καταλάβει το τι μας λες τόση ώρα μήπως θα ήταν καλύτερα να διατυπώσεις την αντίθεση σου με το παιδί αλλιώς; :exclamati

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 02:21, 24-08-05:

Ε, διαφωνώ με τη σχέση που λέει.

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

O billthevampire έγραψε στις 07:48, 24-08-05:

Nessa NetMonster μήπως εννοείς ότι τα ευθύγραμμα τμήματα ΑΒ και ΓΔ δεν συμπίπτουν με το ευθύγραμμο τμήμα ΜΝ έτσι ώστε ΑΔ = ΜΝ = ΑΒ + ΓΔ ; Γιατί το παιδί που έχει την απορεία αυτή πιθανόν δεν έχει καταλάβει αυτό το πράγμα. Γιατί για να ισχύει η σχέση ΑΔ = ΜΝ = ΑΒ + ΓΔ θα πρέπει τα ΑΒ και ΓΔ να συμπίπτουν με το ΜΝ και επίσης τα Β και Γ να ταυτίζονται. Μήπως έχεις κολλήσει σε αυτό το πράγμα και μας λες σχετικά με τις θέσεις που πρέπει να έχουν τα ευθύγραμμα τμήματα ΑΒ και ΓΔ ; Και για να μην υπάρχει μπέρδεμα ξεκαθαρίζω από τώρα ότι αναφέρομαι στην γεωμετρική ερμηνεία που έχουν όλα τα παραπάνω ευθύγραμμα τμήματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billthevampire : 24-08-05 στις 07:57.
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 11:33, 24-08-05:

ουγκ ρε

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 12:15, 24-08-05:

Nessa NetMonster μήπως εννοείς ότι τα ευθύγραμμα τμήματα ΑΒ και ΓΔ δεν συμπίπτουν με το ευθύγραμμο τμήμα ΜΝ έτσι ώστε ΑΔ = ΜΝ = ΑΒ + ΓΔ ; Γιατί το παιδί που έχει την απορεία αυτή πιθανόν δεν έχει καταλάβει αυτό το πράγμα. Γιατί για να ισχύει η σχέση ΑΔ = ΜΝ = ΑΒ + ΓΔ θα πρέπει τα ΑΒ και ΓΔ να συμπίπτουν με το ΜΝ και επίσης τα Β και Γ να ταυτίζονται. Μήπως έχεις κολλήσει σε αυτό το πράγμα και μας λες σχετικά με τις θέσεις που πρέπει να έχουν τα ευθύγραμμα τμήματα ΑΒ και ΓΔ;
Ακριβώς!

Παράθεση

tanos56

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tanos56
Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O tanos56 έγραψε στις 00:30, 24-07-06:

Στην Ευκλείδια γεωμετρία -στην οποία αναφέρεσαι- ασχολούμαστε με τα μέτρα των ευθυγράμμων τμημάτων.
"Δύο ευθύγραμμα τμήματα είναι ίσα ανν έχουν ίσα μέτρα" (δηλαδή μήκη).
Θα μπορούσες κάλλιστα να γράψεις ΑΒ+ΓΔ=ΑΔ αν η σχέση ίσχυε για τα μέτρα τους . Η άποψη ότι ταυτοποιείς τα Β,Γ δεν είναι ορθή, γιατί η παραπάνω ισότητα θα μπορούσε να ισχύει σε ένα τραπέζιο με βάσεις ΑΒ και ΓΔ . Απλά αντικαθιστούμε στην ενέργεια που αναφέρεις -μεταφεροντας σε ευθεία- τμήματα με ίσα τους. Αν δύο τμήματα δεν τα καταστήσεις ομοευθειακά, τότε το άθροισμα τους θα ήταν εποπτικά ευθύγραμμο τμήμα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:39, 24-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από tanos56
Στην Ευκλείδια γεωμετρία -στην οποία αναφέρεσαι- ασχολούμαστε με τα μέτρα των ευθυγράμμων τμημάτων.
"Δύο ευθύγραμμα τμήματα είναι ίσα ανν έχουν ίσα μέτρα" (δηλαδή μήκη).
Θα μπορούσες κάλλιστα να γράψεις ΑΒ+ΓΔ=ΑΔ αν η σχέση ίσχυε για τα μέτρα τους . Η άποψη ότι ταυτοποιείς τα Β,Γ δεν είναι ορθή, γιατί η παραπάνω ισότητα θα μπορούσε να ισχύει σε ένα τραπέζιο με βάσεις ΑΒ και ΓΔ . Απλά αντικαθιστούμε στην ενέργεια που αναφέρεις -μεταφεροντας σε ευθεία- τμήματα με ίσα τους. Αν δύο τμήματα δεν τα καταστήσεις ομοευθειακά, τότε το άθροισμα τους θα ήταν εποπτικά ευθύγραμμο τμήμα?
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
H αλλαγη επεξεργαστή χρειάζεται format;
Όσο δεν υπάρχει διάνυσμα το θέμα είναι το μέτρο και μόνο! Άντε και η γωνία μεταξύ δύο τμημάτων!
Και όπως είπατε η ευκλείδια βασίζεται σε κατασκευαστικές αποδείξεις που βασίζονται μόνο σε κανόνα και διαβήτη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:09, 26-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από demelene
H αλλαγη επεξεργαστή χρειάζεται format;
τι ειναι τούτο;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:19, 26-07-06:

τι ειναι τούτο;
Έχεις δίκιο!! Και εγώ να σου πω δεν ξέρω. Κακό copy paste το πιθανότερο!! Μήπως κανά bug? Γιατί δυο παραθέσεις η μία πίσω από την άλλη βγαίνουν με την πολλαπλή παράθεση!!
Το σβήνω? και τα λοιπά μηνύματα ή τα αφήνω?? Ότι θέλεις

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:15, 27-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Έχεις δίκιο!! Και εγώ να σου πω δεν ξέρω. Κακό copy paste το πιθανότερο!! Μήπως κανά bug? Γιατί δυο παραθέσεις η μία πίσω από την άλλη βγαίνουν με την πολλαπλή παράθεση!!
Το σβήνω? και τα λοιπά μηνύματα ή τα αφήνω?? Ότι θέλεις
Αν κανεις πολλαπλη παραθεση ενα ποστ στο χ thread και πας στο y thread για να απαντησεις ... θα βγει και το ποστ απο το χ thread

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Όταν οι σκέψεις δε γίνονται πράξεις - Από Dhmh
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-06-12 στις 18:47.
    • Στοιχειώδεις πράξεις του επεξεργαστή - Από Μιχάλης9867
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-10-10 στις 23:49.
    • Πράξεις μαθηματικών - Από Nio21
      Το θέμα έχει λάβει 39 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γυμνάσιο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-08-09 στις 10:47.
    • Μαθηματικά Πράξεις - Από Boom
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-08-08 στις 17:27.
    • Αγάπη χωρίς πράξεις - Από μπαμπης5304
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα μέσα στη σχέση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-05-08 στις 20:54.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους