Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,629 εγγεγραμμένα μέλη και 2,843,623 μηνύματα σε 81,572 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 210 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

sofikristi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofikristi
H sofikristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sofikristi έγραψε στις 14:11, 29-04-09:

Kαλησπέρα και από μένα.Μπήκα εντελώς τυχαία στο site καθώς έκανα αναζήτηση για πληροφορίες σχετικά με τα κόστη ορθοδοντικής θεραπείας.Είδα το πολύ ωραίο forum και αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος της παρέας σας. Έχω και εγώ μια κόρη σχεδόν 10 χρονών και αποφασίσαμε να επισκεφθούμε ορθοδοντικό γιατί τα 2 επάνω μπροστινά δόντια της πετούσαν προς τα έξω.
Τελικά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα απ΄ότι φανταζόμουν γιατί ο γιατρός μας είπε ότι θα πρέπει ένα χρόνο να φορέσει ειδικό μηχανισμό στην κάτω γνάθο,για να έρθει προς τα έξω και ύστερα θα βάλουμε σιδεράκια και πάνω και κάτω για να ισιώσουν τα δόντια της.
Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε και επιτρέπετε φυσικά ,ενδεικτικές τιμές σε παρόμοιους μηχανισμούς και σιδεράκια καθώς και πόσο σας είπε ο γιατρός σας ότι κοστίζουν παραπάνω τα διάφανα (κεραμικά) σιδεράκια σε κάθε γνάθο (για τα 6 μπροστά πχ.)Επίσης αν κάποιος-α έχει φορέσει κάτι αντίστοιχο να μου πει αν πονάει γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε πολύ γκρίνια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,536 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:51, 29-04-09:

Το να μετακινήσει τη γνάθο της είναι αναγκαίο ή είναι απλά το κερασάκι της τελειότητας στο πρότζεκτ που έχει ο γιατρός στο μυαλό του;

Μου το πρότεινε και εμένα ο γιατρός μου αλλά δε θέλησα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 18:25, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από sofikristi
Kαλησπέρα και από μένα.Μπήκα εντελώς τυχαία στο site καθώς έκανα αναζήτηση για πληροφορίες σχετικά με τα κόστη ορθοδοντικής θεραπείας.Είδα το πολύ ωραίο forum και αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος της παρέας σας. Έχω και εγώ μια κόρη σχεδόν 10 χρονών και αποφασίσαμε να επισκεφθούμε ορθοδοντικό γιατί τα 2 επάνω μπροστινά δόντια της πετούσαν προς τα έξω.
Τελικά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα απ΄ότι φανταζόμουν γιατί ο γιατρός μας είπε ότι θα πρέπει ένα χρόνο να φορέσει ειδικό μηχανισμό στην κάτω γνάθο,για να έρθει προς τα έξω και ύστερα θα βάλουμε σιδεράκια και πάνω και κάτω για να ισιώσουν τα δόντια της.
Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε και επιτρέπετε φυσικά ,ενδεικτικές τιμές σε παρόμοιους μηχανισμούς και σιδεράκια καθώς και πόσο σας είπε ο γιατρός σας ότι κοστίζουν παραπάνω τα διάφανα (κεραμικά) σιδεράκια σε κάθε γνάθο (για τα 6 μπροστά πχ.)Επίσης αν κάποιος-α έχει φορέσει κάτι αντίστοιχο να μου πει αν πονάει γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε πολύ γκρίνια.
Το φόραγα για 1,5 χρόνο. Μόνο που εγώ αντί να βγάλω την κάτω γνάθο προς τα έξω έβαλα την πάνω προς τα μέσα... Λοιπόν, αυτό είναι σαν ένα πλαστικό μασελάκι με ουρανίσκο, σαν τα κανονικά essex, που έχει στην θέση του κυνόδοντα δύο μεταλικά συρματάκια...εκεί θα στηριχτεί ένα άλλο υφασμάτινο -σαν στέκα φαντάσου- που θα δένει πίσω από το κεφάλι της. Εγώ το φόραγα μόνο μέσα στο σπίτι και από ότι θυμάμαι δεν με πόναγε. Μόνο όταν πήγαινα και το έσφιγγε λίγο ο ορθοδοντικός, με ψιλοπόναγε για 1-2 μέρες. Το δύσκολο είναι ο ύπνος......ειδικά εγώ που μόνο μπρούμουτα βολεύομαι είχα ένα θεματάκι. Θα πρέπει να κοιμάται ανάσκελα, σαν τους Φαραό ένα πράγμα. Εκεί θέλει λίγη υπομονή για να μην την πιάσει απελπισία.

Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει διαφορετική τεχνική για την κάτω γνάθο...
Και επίσης η μετακίνηση της γνάθου δεν εξυπηρετεί μόνο αισθητικούς σκοπούς αλλά και λειτουργικούς. Αν οι γνάθοι δεν είναι σωστά τοποθετημένοι και δεν υπάρχει καλό ''πάτημα'' στα δόντια, μελλοντικά θα δημιουργηθούν προβλήματα τόσο με τον κόνδυλο όσο και με τα ίδια τα δόντια.

Αξίζει όμως, θα το δεις... Τιμές δεν θυμάμαι να σου πω -άσε που έχουν περάσει και 6-7 χρόνια από τότε.

Παράθεση

sofikristi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofikristi
H sofikristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sofikristi έγραψε στις 17:26, 30-04-09:

Φίλε Borat , από τα λεγόμενα του γιατρού το βασικότερο είναι η μετακίνηση της κάτω γνάθου (14 χιλιοστά προς τα έξω) γιατι όπως ανέφερε και η wonderlust queen έτσι εκτός από την καλαισθησία θα πετύχουμε και καλλίτερη μάσηση κτλ. Τα πάνω δόντια να φανταστείς πρέπει να μπουν μέσα μόνο 4 χιλιοστά.Άρα την διαφορά την κάνει η κάτω γνάθος.Θυμάσαι μήπως, το κόστος που σου είπε ο γιατρός για την μετατόπιση, τα σιδεράκια κτλ;
Όσο για τον μηχανισμό wonderlust queen, αυτό που μας προτείνει ο γιατρός είναι ένας σταθερός ακίνητος μηχανισμός που σχηματιζει V ανάμεσα στα πάνω και στα κάτω πίσω δόντια και από τις 2 μεριές (δεν θα μπορεί να τον βγάλει), και θα πιέζει το κόκκαλο της γνάθου να βγει προς τα έξω. Ελπίζω και αυτός ο μηχανισμός να μην πονάει όπως και ο δικός σου. Άντε να δούμε τι θα γίνει. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,536 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 17:44, 30-04-09:

Στη δική μου τη περίπτωση η μετακίνηση θα γινόταν χειρουργικά οπότε το κόστος διαφέρει.

Παράθεση

ΑΦΡΟΥΛΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΦΡΟΥΛΑ
H ΑΦΡΟΥΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΑΦΡΟΥΛΑ έγραψε στις 15:45, 01-05-09:

Γεια σας... Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι... Η αδελφη μου ειναι 25 ετων και εχει προβλημα με τα δοντια της... Δηλ στην πανω γναθο τα δοντια ειναι αρκετα αραια διοτι λειπουν 2 δοντια πριν τους κυνοδοντες.(ειναι κληρονομικο)επισκεφτηκε καποιο ορθοδοντικο και της προτεινε να τραβηξει ολα τα δοντια απο πισω προς τα μπροστα με σιδερακια που θα μπουν και στην ανω και στην κατω γναθο...(φρονιμιτες δεν εχουν βγει)..Ποια ειναι η αποψη σας... Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει... Ειναι σωστο αυτο;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 01-05-09 στις 15:52. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφλαία σε όλη την έκταση του μηνύματος. :)
Παράθεση

provatooo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη provatooo
H provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H provatooo έγραψε στις 22:11, 01-05-09:

αν και δεν είμαι ειδική σε αυτά, με φαίνεται λίγο ακατόρθωτο και πολύ χρονοβόρο. έχω την εντύπωση πως υπάρχουν κάποια εμφυτεύματα δοντιών ή κάπως έτσι, αλλά απ ότι έχω ακούσει κοστίζουν ακριβά. δεν βοήθησα και πολύ ε?

Παράθεση

Μαρίζα Π.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαρίζα Π.
H Μαρίζα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Μαρίζα Π. έγραψε στις 22:54, 01-05-09:

Διάβασα το θέμα σας με τα σιδεράκια και με τα δοντάκια των παιδιών σας και θα ήθελα να πω και 'γω δυο λόγια, ίσως για να ξορκίσω το κακό που μου συμβαίνει...
Τραβάω Του Χριστού τα πάθη από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μ' αυτά τα δόντια. Αρχικά τα πήρα όλα πολύ ελαφριά αλλά τελικά κατέληξα να τρέχω με επεμβάσεις, γέφυρες, πόνους, παυσίπονα και ένα σωρό άλλα που καλύτερα να μη τα συζητάω για δικό μου και ίσως και για δικό σας καλό.
Ό,τι κιαν περνάνε στη μικρή τους ηλικία τα παιδάκια σας σχετικά με τα δοντάκια τους ας γινόμαστε λίγο πιο σκληροί, αλλά τουλάχιστον να γίνεται δουλειά. Ψάξτε για έναν καλό παιδο- οδοντίατρο και ακουλουθήστε τις οδηγίες του κατά γράμμα με όποιο τίμημα. Το παιδάκι σας όταν με το καλό γίνει ένας ενήλικος άνθρωπος θα σας ευγνομωνεί. Πιστέψτε με...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Faoulini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Faoulini
H Faoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Faoulini έγραψε στις 02:59, 01-07-09:

Γεια σου ανννουλα... Λοιπον, εγω σκεφτομαι να βαλω σε κανενα μηνα περιπου γλωσσικα σιδερακια... Και θελω να σε ρωτησω αρχικα αν σε δυσκολεψαν καθολου στην ομιλια και αν θελεις να μου πες ποσο σου στοιχησαν για να συγκρινω με αυτο που μου ειπε ο δικος μου γιατρος!!.. Θα με βοηθουσες πολυ αν μου ελυνες αυτες τις αποριες...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 01-07-09 στις 03:07. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία. :)
Παράθεση

Faoulini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Faoulini
H Faoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Faoulini έγραψε στις 22:08, 01-07-09:

oποισ γενικοτερα μπορει να βοηθησει ας απαντησει... τα γλωσσικα σιδερακια ποσο στοιχιζουν??... υπαρχει προβλημα στον τροπο ομιλιας για αρκετο καιρο????.....

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,010 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 18:40, 09-07-09:

Ξερω δυο κοριτσια που φοραγαν σιδερακια οταν ηταν περιπου 11 χρονων και απο οσο θυμαμαι ηταν πολυ δυσκολο για αυτες..Η μια ειχε σιδερακια και πανω και κατω και ενα αλλο εξαρτημα που λεγοταν λαστιχακι η καπως ετσι...Τις πρωτες μερες/βδομαδες παραπονιοταν συχνα,αν θυμαμαι καλα,αλλα νομιζω το συνηθισε υστερα απο λιγο καιρο..Η αλλη κοπελα φορουσε σιδερακια τα οποια επρεπε καθε εβδομαδα να σφιγγει και ετσι ενω χαλαρωνε και τα συνηθιζε μεσα στη βδομαδα οταν ηταν να τα σφιξει την ενοχλουσαν υπερβολικα πολυ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tasinho

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη tasinho
Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O tasinho . έγραψε στις 03:37, 25-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΟΥΛΑ
Γεια σας... Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι... Η αδελφη μου ειναι 25 ετων και εχει προβλημα με τα δοντια της... Δηλ στην πανω γναθο τα δοντια ειναι αρκετα αραια διοτι λειπουν 2 δοντια πριν τους κυνοδοντες.(ειναι κληρονομικο)επισκεφτηκε καποιο ορθοδοντικο και της προτεινε να τραβηξει ολα τα δοντια απο πισω προς τα μπροστα με σιδερακια που θα μπουν και στην ανω και στην κατω γναθο...(φρονιμιτες δεν εχουν βγει)..Ποια ειναι η αποψη σας... Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει... Ειναι σωστο αυτο;;
αφρουλα γινεται αυτο που λες και δεν ειναι τοσο επιπονο ουτε ακατορθωτο.....υπαρχει πολυς πονος τις 3 μερες απο τη στιγμη που σου σφιγγει τα συρματα στα σιδερακια..αυτο γινεται μια φορα το μηνα φυσικα,αλλα τις 3 αυτες μερες δε μπορεις να φας τπτ ουτε καν να ακουμπησεις το στομα σου εξωτερικα...μετα το περας αυτων των ημερων ολα ειναι μια χαρα παλι...οσον αφορα τους φρονιμητες αυτοι μπορει να μη βγουν και ποτε...ουτως η΄αλλως θα κανει ακτινογραφια και απο τη στιγμη που δουν οτι μπορει να πιεσει τα δοντια αργοτερα τοτε θα τους κανει εξαγωγη...το κοστος παντως ειναι κατα πολυ μικροτερο απο την εμφυτευση δοντιων...η ολη θεραπεια θα διαρκεσει πανω κατω 3-4 χρονια...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 469 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 22:35, 25-10-09:

Eκανα ορθοδοντική στα 13 μου,στο εξωτερικο.

Φορεσα σιδερακια στα δοντια για δυο δοντια,προκειμενου να επανελθει η σωστη συγκλιση των γναθων.

Ευτυχώς ημουν επιμελλης οσον αφορα την εφαρμογη και την καθαριοτητα και δε χρειαστηκε κατι περισσοτερο.

Φορουσα στον υπνο και μικροσκοπικα λαστιχακια που εδεναν τα πισω κατω δοντια με τα επανω,προκειμενου να "τραβηχτει" η κατω γναθος μπροστα. Δεν ξερω κατα ποσο η πρακτική αυτη εφαρμόζεται σημερα...

Το γεγονος ειναι οτι λυθηκε το προβλημα.
Θυμαμαι ακομα και το πρωτο μου φαγητο,αμεσως μετα την τοποθετησή τους:φακες!
Δε μπορουσα να τις φαω με τιποτα:καθε δοντι το αισθανομουν να πονα!

Ντρεπομουν πολυ στο Γυμνασιο με αυτα θυμαμαι...

Αλλα μπρος στα καλλη,τι ειν' ο πονος??

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tasinho

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη tasinho
Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O tasinho . έγραψε στις 01:47, 26-10-09:

ετσι heptamer αυτα χρησιμοποιουντε ακομα και τωρα....σ'αυτο το τομεα ενας ειναι ο δρομος,δεν εξελισσεται...

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 02:14, 19-04-10:

H ώρα έφθασε!

Τη πέμπτη βγάζω από τα δόντια μου τη κιγκαλερία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:54, 20-04-10:

Μπράβο Borat!!!

Να θυμηθείς μαζί σου να έχεις εναν καθρεφτη μιάς και μόλις τα βγάλεις το μόνο που θα θελεις είναι να χαμογελάς και να βλέπεις τα δοντάκια σου. (Την θυμάμαι αυτη την στιγμή και ήταν το κάτι άλλο!)

Αααα!Να βγάλεις και μια φωτογραφία ενθύμιο με τα σιδεράκια για να θυμάσαι πως ήταν...

Όπως καταλαβαίνετε και εγώ φορούσα στο Γυμνάσιο σιδεράκια πάνω κάτω και στην αρχή μηχάνημα για να ανοίξει η γνάθος. Και ακόμα φοράω εσωτερικά σιδεράκια στα μπροστινα κάτω δόντια.

Πρέπει να παω να τα κοιτάξω αυτα τώρα που το θυμήθηκα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 02:00, 20-04-10:

Με το καλό ρε Τζων!!

Πωπω, όντως τράβα καμμία φωτογραφία με τα σιδεράκια γιατί μετά δεν θα θυμάσαι καν πως ήσουν!! Και να έχεις κατά νου οτι επειδή έχεις συνηθίσει να τα βλέπεις με τα brackets, μόλις τα βγάλεις θα σου φαίνονται τεράααστια και πολύ γιαλυστερά...αααχ, και να φοράς το μασελάκι διατήρησης γιατί αλλιώς θα σου ξαναστραβώσουν σε κανένα χρόνο -μιλάει η παθούσα!!

Παράθεση

queen v

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη queen v
H queen v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H queen v έγραψε στις 17:57, 21-05-10:

HEEELP!
Είμαι 16 ετών και σκέφτομαι να βάλω γλωσσικά σιδεράκια!
Μπορεί να μου πει κάποιος το κόστος πάνω κάτω και πόσο καιρό περίπου θα διαρκέσει η θεραπεία;
Ευχαριστώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 21-05-10 στις 18:06. Αιτία: Παρακαλούμε μη χρησιμοποιείτε greeklish.
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,380 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 01:57, 30-06-10:

Το κόστος για τα γλωσσικά σιδεράκια είναι το διπλάσιο σε σχέση με αυτό των προστομιακών. Το χρόνο της θεραπείας, θα στον πει ο ορθοδοντικός, (δε γίνεται διάγνωση από μακριά)..

Παράθεση

Maraki7 (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maraki7
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Maraki7 έγραψε στις 16:25, 01-07-10:

Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας.Από τότε που εγώ τουλάχιστον θυμάμαι τον εαυτό μου δεν έχω πάει οδοντίατρο.Δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με τα δόντια μου.Ξέρω φυσικά πως στον οδοντίατρο δεν πάμε όταν έχουμε πρόβλημα αλλά πάμε τακτικά.Μικρή είναι αλήθεια ότι δεν έπλενα τα δόντια μου.Τώρα που τα πλένω είναι αργά.Τα δόντια μου είναι κίτρινα,είναι λίγο στραβά και το έχω μετανοιώσει πάάάάάάάάρα πολύ!Είναι σίγουρο πως χρειάζομαι σιδεράκια και μάλλον θα βάλω σύντομα...Αυτές τις μέρες κιόλας θα πάω οδοντίατρο.
Σας παρακαλώ αν σας είχε συμβεί και σε εσάς κάτι τέτοιο,ή φοράτε σιδεράκια,ή αν θα φορέσετε βοηθήστε με λίγο.Δώστε μου καμία συμβουλή...πείτε μου αν πονάνε...τη διαδικασία....κλπ...
Επίσης φοβάμαι πάρα πολύ για το τι θα μου πει ο γιατρός...
Παρηγορήστε με λίγοοοο.....

Παράθεση

magasn1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη magasn1
Ο magasn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O magasn1 έγραψε στις 17:13, 03-07-10:

μήν ανησυχείσ.πάνω κάτω όλοι τα έχουμε περάσει.για το κίτρινο των δοντιών που λέσ δέν είναι τίποτε.μία απλή λεύκανση.δέν χρειάζετε ούτε ενέσεις ούτε τίποτα.αν τα δόντια σου είναι χαλασμένα λυπάμαι που στο λέω αλλα τότε πρέπει να "τρέξεισ" στον οδοντίατρο.χρειάζετε μία απλή ένεση που δέν πονάει καθόλου... η πρώτη φορά ειναι...αλλα μετά...τεσπα.για τα σιδεράκια έχω προσωπική εμπηρία.δέν είναι κάτι που ποναέι.είναι μέχρι να βάλεισ τισ βάσεισ οπου θα στηρίζονται...αυτά απο εμένα.και μήν ανησυχείσ.εμπιστεύσου τον οδοντίατρο!!!ξέρει.

Παράθεση

CSX2033 (Κωνσταντίνος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη CSX2033
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O CSX2033 έγραψε στις 19:40, 03-07-10:

Eγώ έβαλα τα σιδεράκια μου πέρσι τέτοια εποχή και θα τα βγάλω σε 3 μήνες. Λογικά όσο μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα στα δόντια σου τόσο περισσοτερο θα τα κρατήσεις. Δεν πονάνε καθόλου. Μόνο την πρώτη/δεύτερη μέρα ίσως σε πονάνε λίγο μόλις μασάς, αλλά περνάει γρήγορα. Γενικά δεν είναι τίποτα το φοβερό όπως νομίζουν κάποιοι. Εγώ πια ούτε που καταλαβαίνω ότι τα φοράω...

Παράθεση

Maraki7 (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maraki7
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Maraki7 έγραψε στις 09:57, 04-07-10:

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ παιδιά!!
Νομίζω πως έχετε δίκιο...δεν πρέπει να φοβάμαι....και εγώ τώρα αρχίζω να το συνειδητοποιώ!!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

emmanouela 94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη emmanouela 94
H emmanouela 94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H emmanouela 94 έγραψε στις 17:34, 03-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Φοράω εδώ και ένα χρόνο σιδεράκια (πάνω-κάτω), τα κεραμικά (διάφανα).
Μου στοίχισαν 2200 ευρώ.
Εμένα τα κανονικά μου στοίχισαν 3300

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 03-08-10 στις 17:43. Αιτία: greeklish
Παράθεση

AntziWin (Κουφό Χρυσόψαρο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntziWin
H Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 660 μηνύματα.

H AntziWin έγραψε στις 18:37, 30-08-10:

Μήπως ξέρει κάποιος πόσο κοστίζουν περίπου τα εσωτερικά σιδεράκια??

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:43, 30-08-10:

εξαρταται απο την περιπτωση! εμεις το 1999-2000 ειχαμε δωσει για τα δικα μου 700000 δραχμες αν θυμαμαι αλλα εγω ειχα μεγαλο προβλημα με τα δοντια μου, φοραγα και πανω και κατω εσωτερικα και εξωτερικα καποια περιοδο και λαστιχακια οτι θες το χω φορεσει απο σιδερακια! τα δυο μπροστινα δοντακια μου ηταν εξω απο τα χειλη οταν χαμογελαγα και ημουν σε λαγακι!!

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

H Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 660 μηνύματα.

H AntziWin έγραψε στις 20:34, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εξαρταται απο την περιπτωση! εμεις το 1999-2000 ειχαμε δωσει για τα δικα μου 700000 δραχμες αν θυμαμαι αλλα εγω ειχα μεγαλο προβλημα με τα δοντια μου, φοραγα και πανω και κατω εσωτερικα και εξωτερικα καποια περιοδο και λαστιχακια οτι θες το χω φορεσει απο σιδερακια! τα δυο μπροστινα δοντακια μου ηταν εξω απο τα χειλη οταν χαμογελαγα και ημουν σε λαγακι!!
haha σε λυπαμαι πραγματικα....εγω θα βαλω αλλα ευτυχως μονο για ενα χρονο... αλλα πιστευω οτι θα φαίνομαι χαλια... 700000 δραχμες ποσα ευρω ειναι γτ τις εχω ξεχασει εντελως τις δραχμες...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:37, 30-08-10:

2.200 καπου εκει αλλα αυτες ειναι τιμες προ 10ετιας! καλυτερα να σου πει καποιος που πηγε πιο προσφατα!

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

H AntziWin έγραψε στις 20:44, 30-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
2.200 καπου εκει αλλα αυτες ειναι τιμες προ 10ετιας! καλυτερα να σου πει καποιος που πηγε πιο προσφατα!
aha οκ... βασικα σιγουρα θα ειναι διαφορετικές επειδή 2.200 σημερα κανουν τα απλα σιδεράκια ενω τα εσωτερικά σιγουρα θα ειναι πιο ακριβά απο τα απλα...!! ναι σιγουρα θα ρωτήσω αλλα ειπα μηπως εχει βάλει καποιος τωρα πρόσφατα να μου πει... σ'ευχαριστω πάντως !!

Παράθεση

zaxosm (Χαρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zaxosm
Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O zaxosm έγραψε στις 18:02, 15-09-10:

Χα εγω εβαλα χτες! Εβαλα τα κεραμικα μονο στην ανω γναθο οπου τα δυο μπροστινα δοντια μου συγκλιναν το ενα πανω στο αλλο. Αν ολα πανε καλα το Μαη τα χαιρεταω! Για τα γλωσσικα μου ειπε 3400 ενω αυτα τα εβαλα με 2400.

Το θεμα ειναι πως πονανε και δε μπορω να φαω! Τουλαχιστον δε φαινονται πολυ εντονα!

Τεσπα ενα 8μηνο υπομονη και μετα ολα καλα! (το ευχομαι τουλαχιστον!)

Παράθεση

tiger8755

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tiger8755
H tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H tiger8755 έγραψε στις 17:38, 13-11-10:

Καλημέρα σε όλους θέλω να κάνω ορθοδοντική θεραπεία για να αποκτήσω ίσια δόντια και λευκά και αν γίνετε να έχω λίγο χρονικό διάστημα τα σιδεράκια χρειάζομαι πληροφορίες για κάλους γιατρούς με συγχρόνους μεθόδους που υπάρχουν στη Αθήνα, από τη ξέρω είναι περίπου 6000 ευρώ αν δεν κάνω λάθος στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Παράθεση

Drama Prinzessin (Κλεοπάτρα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Κλεοπάτρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,395 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 19:16, 09-12-10:

Εγώ είχα βάλει σιδεράκια μόνο στα πάνω δόντια και απ' ότι θυμάμαι είχε κοστίσει 900 ευρώ..
Τώρα έχω ολόισια δοντάκια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tiger8755

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tiger8755
H tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H tiger8755 έγραψε στις 12:38, 05-02-11:

Καλημέρα σε όλους θέλω να κάνω ορθοδοντική θεραπεία για να αποκτήσω ίσια δόντια και λευκά και αν γίνετε να έχω λίγο χρονικό διάστημα τα σιδεράκια χρειάζομαι πληροφορίες για κάλους γιατρούς με συγχρόνους μεθόδους που υπάρχουν στη Αθήνα, από τη ξέρω είναι περίπου 6000 ευρώ αν δεν κάνω λάθος στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:09, 05-02-11:

6000 είναι να τα κάνεις όλα χρυσά,
σαφώς φθηνότερα.
2-3 χιλιάδες ευρώ να υπολογίζεις.

Παράθεση

νατ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νατ
H νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 151 μηνύματα.

H νατ έγραψε στις 15:00, 05-02-11:

Γεια σε όλους.!
Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα.... Φορούσα για αρκετά χρόνια σιδεράκια και τα έβγαλα την περασμένη άνοιξη.Μου είχε δώσει ο ορθοδοντικος να φοράω μετα ένα πλαστικό μασελάκι το οποίο κάλυπτε τελέιως όλα τα δόντια. Κάποια στιγμη έσπασε και σταμάτασει να το φοράω.Πίστευα ότι δεν θα πείραζε και πολύ καθως και όλες μου οι φίλες που εβγαλαν τα σιδεράκια δεν φόραγαν μετα τίποτα και τα δόντια τους μια χαρα.Τα δόντια μου στράβοσαν πάλι πολύ.Πρόσφατα σχετικα πήγα σε εναν οδοντίατρο για άλλο θεμα και μου είπε ότι ευθυνονται οι φρονημιτες που στράβωσαν τοσο πολύ τα δοντια μου και θα έπρεπε να τους είχα βγάλει πριν βάλω σιδεράκια.Θα τους βγαλω.Τώρα όμως τα δόντια μου έχουν στραβώσει...... τι μπορώ να κανω για αυτο.....???

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,261 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:35, 05-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Miss Daisy
Γεια σε όλους.!
Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα.... Φορούσα για αρκετά χρόνια σιδεράκια και τα έβγαλα την περασμένη άνοιξη.Μου είχε δώσει ο ορθοδοντικος να φοράω μετα ένα πλαστικό μασελάκι το οποίο κάλυπτε τελέιως όλα τα δόντια. Κάποια στιγμη έσπασε και σταμάτασει να το φοράω.Πίστευα ότι δεν θα πείραζε και πολύ καθως και όλες μου οι φίλες που εβγαλαν τα σιδεράκια δεν φόραγαν μετα τίποτα και τα δόντια τους μια χαρα.Τα δόντια μου στράβοσαν πάλι πολύ.Πρόσφατα σχετικα πήγα σε εναν οδοντίατρο για άλλο θεμα και μου είπε ότι ευθυνονται οι φρονημιτες που στράβωσαν τοσο πολύ τα δοντια μου και θα έπρεπε να τους είχα βγάλει πριν βάλω σιδεράκια.Θα τους βγαλω.Τώρα όμως τα δόντια μου έχουν στραβώσει...... τι μπορώ να κανω για αυτο.....???
ΦΥΣΙΚΑ και έχεις ένα μεγάλο πρόβλημα.

Όταν σου έδωσε το μασελάκι ο ορθοδοντικός θα σου είπε για πόσο θα έπρεπε να το φοράς σωστά?
Από τη στιγμή που έσπασε έπρεπε να πας αμέσως να φτιάξεις καινούριο.
(Το τί συνέβη με τα δόντια-σιδεράκια των φίλων σου δεν το συζητώ, η ορθοδοντική γίνεται εξατομικευμένα όπως διαφορετική είναι και κάθε περίπτωση)
Πολλές οδοντοστοιχίες έχουν την τάση να ξαναστραβώνουν για διάφορους λόγους.
Όσο για τους φρονιμίτες το να τους βγάλεις όταν είναι ακόμα μέσα στο ούλο, σημαίνει επέμβαση η οποία δεν είναι πάντα έτσι απλό να γίνει...γι αυτό και κάποιοι γιατροί δεν την συνιστούν αβασάνιστα.

Ο οδοντίατρος μπορεί να είναι εξαιρετικός στη δουλειά του αλλά θα σε συμβούλευα να ξαναπάς (μη σου πω και με τον κηδεμόνα σου ) στον ορθοδοντικό που σου είχε βάλει τα σιδεράκια την πρώτη φορά γιατί ξέρει το ιστορικό σου και ίσως μόνο αυτός να μπορεί να σε βοηθήσει αποτελεσματικά.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,402 μηνύματα.

H Imadlak όλα ήτανε δικά σου από πάντα... έγραψε στις 18:39, 07-02-11:

φορουσα σιδερακια για παρα πολλα χρονια!!!!! τυρρανηθηκα παραααααα πολυ γιατι ειχα τεραστιο προβλημα!!!! ομως το αποτελεσμα ειναι φανταστικο!!!! αξιζει τον κοπο.....

Παράθεση

irinaki1999

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irinaki1999
H irinaki1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H irinaki1999 έγραψε στις 20:18, 21-02-11:

Εγώ πάντως φοράω διάφανα σιδεράκια και είναι μια χαρά, αλλά το μόνο κακό είναι ότι ξεκολλάνε συνέχεια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 21-02-11 στις 22:05. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 20:58, 21-02-11:

ας πω κι εγω την εμπειρια μου με τα σιδερακια...εβαλα στην εκτη δημοτικου και ο ορθοδοντικος με εβαλε να κανω 4 εξαγωγες σε δοντια π ειχαν ηδη βγει γτ ελεγε πως θα εκλεινε τα κενα...περασαν 2 χρονια και το μονο π εκανε ηταν να ισιωσει λιγο τα μπροστινα και στην ουσια να αραιωσει τα δοντια για να καλυφ8ουν τα κενα...αφου μασ εφαγε 2000 ευρω αποφασισα να βγαλω τα σιδερακια εφου ετσι κι αλλιως δουλεια δν γινοταν και τωρα εχω μεινει με δυο μεγαλα κενα στην κατω γναθο και κα8ολου χωρο για να βγουν οι φρονημιτες...σιδερακια δν υπαρχει περιπτωση να 3αναβαλω αυτην την περιοδο τουλαχιστον...

Παράθεση

Νάντια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νάντια
H Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Νάντια έγραψε στις 21:59, 21-02-11:

Τα σιδεράκια είναι ένα θέμα που με βασανίζει πολύ τελευταία. Έχω μικρή οριζόντια πρόταξη (οι 2 μπροστινοί κοπτήρες είναι λίγο πιο ''πεταχτοί'') αλλά δεν δείχνει ιδιαίτερα άσχημα. Παρ' όλα αυτά είναι κάτι που θέλω να το διορθώσω. Έβγαλα και τους 4 φρονιμίτες στην ηλικία των 16, ο οδοντίατρος είπε ότι έχω χώρο στο στόμα μου και γι αυτό δεν στριμωχτήκαν ή στράβωσαν τα υπόλοιπα δόντια. Τώρα είναι 21 και θέλω να διορθώσω τα μπροστινά μου (θα μου πείτε ''καλά τώρα το θυμήθηκες?''). Αλλά το πρόβλημα είναι η σχολή μου!! Σπουδάζω λουτροθεραπεία και απαιτούνε οι καθηγητές μας από εμάς να έχουμε άψογη ομιλία, ειδικά όταν εξετάζουμε περιστατικά. Έχω δει αρκετά άτομα που έχουν βάλει σιδεράκια στην αρχή να δυσκολεύονται να αρθρώσουν στην αρχή καλά αλλά και ακόμα και όταν τα συνηθίσουν συχνά σφυρίζουν το σίγμα.
Σκέφτομαι ίσως να έβαζα μασελάκι, ώστε να μπορώ να το αφαιρώ στα μαθήματα που θα μου δημιουργούσε πρόβλημα αλλά δεν γνωρίζω αρκετά πάνω στο όλο θέμα με τα σιδεράκια (και όλο αμελώ να πάω να δω έναν ορθοδοντικο...)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:17, 21-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από skatoula14
ας πω κι εγω την εμπειρια μου με τα σιδερακια...εβαλα στην εκτη δημοτικου και ο ορθοδοντικος με εβαλε να κανω 4 εξαγωγες σε δοντια π ειχαν ηδη βγει γτ ελεγε πως θα εκλεινε τα κενα...περασαν 2 χρονια και το μονο π εκανε ηταν να ισιωσει λιγο τα μπροστινα και στην ουσια να αραιωσει τα δοντια για να καλυφ8ουν τα κενα...αφου μασ εφαγε 2000 ευρω αποφασισα να βγαλω τα σιδερακια εφου ετσι κι αλλιως δουλεια δν γινοταν και τωρα εχω μεινει με δυο μεγαλα κενα στην κατω γναθο και κα8ολου χωρο για να βγουν οι φρονημιτες...σιδερακια δν υπαρχει περιπτωση να 3αναβαλω αυτην την περιοδο τουλαχιστον...
Φορούσα και εγώ και ο κόρη μου σιδεράκια στην εφηβεία και μάλιστα χρειάστηκε να βγάλουμε και οι δύο 4 δόντια αφού υπήρχε στενότητα χώρου. Οι αλλαγές δεν γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη. Χρειάζεται υπομονή.
Δεν μπορώ να ξέρω φυσικά αν ο γιατρός σου ήταν καλός κι αν θα γινόταν τελικά δουλειά, πάντως τα κενά που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο στόμα σου λογικά θα επηρεάσουν και τα υπόλοιπα δόντια με διάφορους τρόπους.
Κακώς σταμάτησες τη θεραπεία στη μέση και δεν συνέχισες με κάποιον άλλο γιατρό.
Έτσι σίγουρα θα πάνε χαμένα τα χρήματα που δαπανήθηκαν ως τώρα.

Αρχική Δημοσίευση από Νάντια
Τα σιδεράκια είναι ένα θέμα που με βασανίζει πολύ τελευταία. Έχω μικρή οριζόντια πρόταξη (οι 2 μπροστινοί κοπτήρες είναι λίγο πιο ''πεταχτοί'') αλλά δεν δείχνει ιδιαίτερα άσχημα. Παρ' όλα αυτά είναι κάτι που θέλω να το διορθώσω. Έβγαλα και τους 4 φρονιμίτες στην ηλικία των 16, ο οδοντίατρος είπε ότι έχω χώρο στο στόμα μου και γι αυτό δεν στριμωχτήκαν ή στράβωσαν τα υπόλοιπα δόντια. Τώρα είναι 21 και θέλω να διορθώσω τα μπροστινά μου (θα μου πείτε ''καλά τώρα το θυμήθηκες?''). Αλλά το πρόβλημα είναι η σχολή μου!! Σπουδάζω λουτροθεραπεία και απαιτούνε οι καθηγητές μας από εμάς να έχουμε άψογη ομιλία, ειδικά όταν εξετάζουμε περιστατικά. Έχω δει αρκετά άτομα που έχουν βάλει σιδεράκια στην αρχή να δυσκολεύονται να αρθρώσουν στην αρχή καλά αλλά και ακόμα και όταν τα συνηθίσουν συχνά σφυρίζουν το σίγμα.
Σκέφτομαι ίσως να έβαζα μασελάκι, ώστε να μπορώ να το αφαιρώ στα μαθήματα που θα μου δημιουργούσε πρόβλημα αλλά δεν γνωρίζω αρκετά πάνω στο όλο θέμα με τα σιδεράκια (και όλο αμελώ να πάω να δω έναν ορθοδοντικο...)
Δεν μπορείς, απ' όσο ξέρω τουλάχιστον, να βάλεις ό,τι θέλεις εσύ. Ο γιατρός είναι εκείνος που αποφασίζει τι χρειάζεσαι και συνήθως το μασελάκι δίδεται στο τέλος της θεραπευτικής περιόδου για συντήρηση. Πρέπει να ασκείται στα δόντια συνεχής πίεση, από τα μόνιμα σιδεράκια ώστε να πάρουν με τον καιρό την τελική τους θέση.
Δεν πιστεύω προσωπικά πως η ομιλία σου θα επηρεαστεί σε βαθμό που να δυσχεραίνει τις σπουδές σου. Μπορείς φυσικά να το συζητήσεις και με τον ορθοδοντικό αυτό και να βρείτε μια λύση.

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 22:28, 21-02-11:

δεν εχω βαλει σιδερακια...διοτι δεν επρεπε...ειχα ισια απο μονη μου...επειδη ομως ο καλος θεουλης δεν αφηνει κανεναν παραπονεμενο μου εδωσε αντι για λιγο στραβα δοντακια 4 βαθμους μυωπια να εχω να χορταινω....παλι καλα που υπαρχουν και οι φακοι !!!

σορρι για το οφ τοπικ(αν ειναι)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:30, 21-02-11:

Μην παραπονιέσαι, γιατί εμένα μου έδωσε ΚΑΙ μυωπία.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νάντια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νάντια
H Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Νάντια έγραψε στις 22:31, 21-02-11:

εμενα υπερμετροπία!!! Για όνομα είμαι μόνο 20!!! υπερμετρωπία έχουν οι ηλικιωμένοι!

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

H AntziWin έγραψε στις 22:42, 21-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νάντια
εμενα υπερμετροπία!!! Για όνομα είμαι μόνο 20!!! υπερμετρωπία έχουν οι ηλικιωμένοι!
εε ειμαι 17 χρονων και εχω υπερμετρωπια....
Δεν εξαρταται απο την ηλικια δυστυχως....

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 04:44, 22-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Miss Daisy
Γεια σε όλους.!
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να σου πω τη δική μου γνώμη. Είμαι οδοντίατρος μετεκπαιδευθείσα στην γναθοχειρουργική κλινική ενός στρατιωτικού νοσοκομείου της Αθήνας. Το αν η ανατολή των φρονιμιτών ευθύνεται για το στράβωμα των δοντιών είναι ένα ερώτημα στο οποίο μέχρι στιγμής δεν έχει δοθεί απάντηση ούτε θετική ούτε αρνητική. Ούτε οι ορθοδοντικοί ούτε οι γναθοχειρουργοί δεν έχουν καταλήξει για το θέμα. Πρόκειται για ένα πολυπαραγοντικό σύμπτωμα το οποίο έχει να κάνει, κατά πολύ, με την ανάπτυξη των γνάθων αλλά και με την κατεύθυνση των δυνάμεων της μάσησης, η συνισταμένη των οποίων σπρώχνει τα δόντια προς τα εμπρός. Δεν ξέρω αν έγινα σαφής. Το θέμα είναι πως όταν κάποιος κάνει ορθοδοντική θεραπεία, αν οι φρονιμίτες του βγαίνουν με στραβή φορά -αυτό εκτιμάται με την πανοραμική ακτινογραφία και με την κλινική εξέταση, με το να εξετάσει ο οδοντίατρος τα δόντια μέσα στο στόμα δηλαδή- φρόνιμο είναι να τους αφαιρέσει προληπτικά. Διότι οπως προείπα δεν υπάρχει σαφής ένδειξη πως η στραβή ανατολή των φρονιμιτών προκαλεί το πρόβλημα, αλλά δεν έχει αποκλειστεί αυτό ως ενδεχόμενο. Είναι γεγονός ότι πολλές φορές η εξαγωγή των φρονιμιτών αποτελεί χειρουργική επέμβαση, για τον εκπαιδευμένο κλινικό, όμως, αποτελεί εργασία ρουτίνας. Αυτές οι επεμβάσεις πραγματοποιούνται απο εξειδικευμένους οδοντιάτρους. Το κόστος της επέμβασης είναι υψηλότερο απο αυτό της απλής εξαγωγής- αν και εφόσον χρειαστεί να γίνει κάτι τέτοιο-, υπάρχουν, όμως, κρατικά νοσοκομεία στα οποία μπορεί κανείς να απευθυνθεί ώστε να λάβει χώρα η επέμβαση. Το ίδιο κάναμε κι εμείς στους δικαιούχους του στρατιωτικού νοσοκομείου, όπου σου προανέφερα.

Όσον αφορά το γεγονός πως τα δόντια σου έχουν ήδη στραβώσει, μόνο ο ορθοδοντικός μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα. Αφού έβλεπες, όμως, ότι τα δόντια σου στραβώνουν, γιατί δεν πήγες ξανά σε αυτόν για να σου φτιάξει ένα καινούριο μασελάκι; Θα σε γλίτωνε από πολλά.

Παράθεση

VICKY1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη VICKY1980
H VICKY1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H VICKY1980 έγραψε στις 15:19, 08-04-11:

Γεια σας παιδιά! είμαι νέα χρήστης στο φόρουμ, σας ανακάλυψα γκουγκλάροντας και ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με γλωσσικά σιδεράκια...λοιπόν !το πρόβλημα μου ξεκίνησε πριν κάνα χρόνο περίπου που μου διέγνωσαν περιοδοντίτιδα και ότι πρέπει μεταξύ άλλων θεραπειών να κάνω και ορθοδοντική! Να σας πω ότι είμαι 30 χρονων και τα τα κλασσικά σιδεράκια είναι κάτι που δεν διαπραγματεύομαι οπότε την ψάχνω για εναλλακτικές, όπως invisalign ή γλωσσικά-εσωτερικά σιδεράκια .επειδή δεν γνωρίζω κάποιον -α που να έχει ανάλογη εμπειρία με αυτές τις μεθόδους θεραπείας, κάθε πληροφορία γύρω απ το θέμα θα μου φαινόταν πολύ χρήσιμη ...αν γνωρίζετε κάποιον συγκεκριμένο ορθοδοντικό που να τις εφαρμόζει, τι τιμές παίζουν κλπ. από το ιντερνετ βρήκα κάποιο ορθοδοντικό κέντρο που έλεγε ότι εφαρμόζει αυτές τις δυο μεθόδους ,αλλά όταν πήγα από κει για περισσότερες πληροφορίες ,η μονή πληροφορία που θέλησε να μου δώσει ο γιατρός ήταν πως είναι πολύ δαπανηρές μέθοδοι κ οι δυο ,ασύμφορες κ πως δεν κάνουν για την περίπτωση μου. τεσπα θα πάω κ σε άλλον την άλλη εβδομάδα κ ιδωμεν..

Αρχική Δημοσίευση από tiger8755
tiger ειναι καπως παλιό το μηνυμα σου αλλα αν έχεις βρει κάτι..στείλε μου κ μενα μηνυματάκι αν θέλεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 08-04-11 στις 15:47. Αιτία: merge
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 23:16, 30-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από VICKY1980
Γεια σας παιδιά! είμαι νέα χρήστης στο φόρουμ, σας ανακάλυψα γκουγκλάροντας και ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με γλωσσικά σιδεράκια...λοιπόν !το πρόβλημα μου ξεκίνησε πριν κάνα χρόνο περίπου που μου διέγνωσαν περιοδοντίτιδα και ότι πρέπει μεταξύ άλλων θεραπειών να κάνω και ορθοδοντική! Να σας πω ότι είμαι 30 χρονων και τα τα κλασσικά σιδεράκια είναι κάτι που δεν διαπραγματεύομαι οπότε την ψάχνω για εναλλακτικές, όπως invisalign ή γλωσσικά-εσωτερικά σιδεράκια .επειδή δεν γνωρίζω κάποιον -α που να έχει ανάλογη εμπειρία με αυτές τις μεθόδους θεραπείας, κάθε πληροφορία γύρω απ το θέμα θα μου φαινόταν πολύ χρήσιμη ...αν γνωρίζετε κάποιον συγκεκριμένο ορθοδοντικό που να τις εφαρμόζει, τι τιμές παίζουν κλπ. από το ιντερνετ βρήκα κάποιο ορθοδοντικό κέντρο που έλεγε ότι εφαρμόζει αυτές τις δυο μεθόδους ,αλλά όταν πήγα από κει για περισσότερες πληροφορίες ,η μονή πληροφορία που θέλησε να μου δώσει ο γιατρός ήταν πως είναι πολύ δαπανηρές μέθοδοι κ οι δυο ,ασύμφορες κ πως δεν κάνουν για την περίπτωση μου. τεσπα θα πάω κ σε άλλον την άλλη εβδομάδα κ ιδωμεν..
- Η διάρκεια της θεραπείας και για τις δύο μεθόδους- σιδεράκια από την έξω ή από την μέσα πλευρά των δοντιών- είναι πάνω-κάτω η ίδια.
- Η χρήση εκείνων που μπαίνουν εσωτερικά διπλασιάζει απόλυτα το κόστος της θεραπείας.
- Υπάρχουν και τα λευκά- πορσελάνινα: η χρήση τους ανεβάζει το κόστος της θεραπείας κατά 500 ευρω.
- Υπάρχει η πολύ δαπανηρή λύση των ναρθήκων, οι οποίοι κατασκευάζονται στο εξωτερικό και ανανεώνονται διαρκώς.
- Γνωρίζω έναν ορθοδοντικό, με τον οποίο συνεργάζομαι, ο οποίος είναι γνώστης και των δύο μεθόδων: εξωτερικά και εσωτερικά σιδεράκια.
- Γνωρίζεις, φυσικά, ότι χρειάζεται να θεραπεύσεις ικανοποιητικά την περιοδοντίτιδα, n'est ce-pas?
Μην κολλώνεις, το χρονικό διάστημα για το οποίο θα τα φορέσεις δεν θα είναι τόσο μεγάλο. Και τα κλασσικά μεταλλικά είναι πολύ καλά. Δεν τρέχει τίποτα που θα φαίνονται.

Παράθεση

Danielhealthy (Δανιήλ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Danielhealthy
Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O Danielhealthy http://daniel-iamhealthy.blogspot.com/ έγραψε στις 12:11, 03-05-11:

Είμαστε στο 2011.Πολλά πράγματα έχουν αλλάξει πλέον και δεν είναι όπως παλιά.Οτιδήποτε,παύει να αποτελεί μειοψηφία και εξαίρεση αντιμετωπίζεται πιο ανοιχτά και διαφορετικά από τον κόσμο.Τα σιδεράκια δεν αποτελούν εξαίρεση στον κανόνα αυτό.Εσείς η ίδια πρέπει να με τον τρόπο σας να κάνετε την κόρη σας να το δει έτσι και να την πείσετε με τη στάση σας ότι δε διαφέρει σε τίποτα από τα άλλα παιδιά της ηλικίας της.Πολλά παιδιά φοράνε πλέον σιδεράκια και δε φαίνεται περιέργο σε κανέναν.Είναι φυσιολογικό να αισθάνεται έτσι αλλά σύντομα θα καταλάβει ότι δεν είναι αυτή η πραγματικότητα.

Σας συστήνω να είστε συνεχώς δίπλα της,μόνο όμως όταν σας χρειάζεται και χωρίς να της μιλάτε συνέχεια για αυτό ή να την πιέζετε.Αφίστε την να το βιώσει και να τη βοηθάτε όποτε χρειάζεται στήριξη και μόνο.Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο,αν σκεφτείτε ότι άλλα παιδάκια έχουν πολύ σημαντικότερα προβλήματα που δε τα αφίνουν να ζήσουν φυσιολογικά.

Παράθεση

joanna-elena

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη joanna-elena
H joanna-elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H joanna-elena έγραψε στις 12:29, 27-05-11:

Κοιτάξτε πήγα μια μέρα στον οδοντίατρο για την ακρίβεια εχθές και μου είπε πως πρέπει να βάλω σιδεράκια για 2 χρόνια μέχρι να πάω δηλαδή 3η γυμνασίου.
Φοβάμαι πάρα πολύ πως τα άλλα γυμνασιάκια θα με κοροϊδεύουν επειδή είναι πολύ ενοχλητικά. Γι' αυτό τον λόγο άμα είναι να φορέσω σιδεράκια να φορέσω λευκά για να μην το καταλάβει κανείς... Σας παρακαλώ άμα ξέρει κανείς από σας πόσο κοστίζουν τα λευκά σιδεράκια να μου το πει σας παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 27-05-11 στις 15:10. Αιτία: greeklish
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους