Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,035 μέλη και 2,416,586 μηνύματα σε 75,365 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 610 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 00:14, 05-02-07:

Έεελα μωρέ...

Εγώ τα έβαλα στα 12 μου, πονεμένη ηλικία, και τα κράτησα 3.5 χρόνια!!

Κι είχα επίσης πολλάααα πράγματα να διορθώσω, μικρό σαγόνι, τα δύο μπροστινά πάνω ήταν κάθετα μεταξύ τους, οι πάνω κυνόδοντες μου φύτρωσαν λίγο κάτω από τη μύτη...

Είναι μικρούλα! Θα το διασκεδάσει πιο πολύ απ' όσο θα το αντιπαθήσει. Και, είπαμε, πλέον φοράνε σχεδόν όλα τα παιδάκια!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 09:15, 05-02-07:

Εγώ φόρεσα σιδεράκια από την πέμπτη δημοτικού ως την τρίτη γυμνασίου. Εντάξει, μια ιδέα είναι,συνηθίζεται. Θα πονάει κάποιες μέρες (εγώ τότε έτρωγα μόνο πουρέ θυμάμαι) αλλά αξίζει τον κόπο. Όσον αφορά τα σχόλια των άλλων παιδιών, εγώ πάνε 13 χρόνια που φόρεσα (OMG) και τότε ήδη φορούσανε πολλές συμμαθήτριές μου, και δεν θυμάμαι ποτέ κανείς να μας κορόιδεψε
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε: στις 00:14, 08-02-07:

Isiliel μου, η κορούλα σου είναι αρκετά μικρούλα. Προφανώς δεν υπάρχει χώρος για να "κατέβουν" όλα τα δόντια γι'αυτό ο ορθοδοντικός επιχηρεί να της φαρδύνει την άνω γνάθο(μπορεί όμως να χρειαστεί να της αφαιρέσει κάποια δόντια αργότερα αν παρ' όλα αυτά δεν υπάρχει αρκετός χώρος- συνήθως αφαιρούν τους πρώτους προγομφίους).
Εκτός από τα κεραμικά μπράκετ (τα λεγόμενα άσπρα)που δεν φαίνονται, υπάρχουν και κάποια που τοποθετούνται υπερώια/παριακά, δηλ. από μέσα και δεν φαίνονται καθόλου. Μειονεκτήματα:ακριβά, εκτενέστερη διάρκεια θεραπείας, ενόχληση στη γλώσσα.
Η ομιλία της θα καλυτερέψει πάντως, γιατί η γλώσσα της θα προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση . Τα μπράκετ (κολλημένα στα δόντια) δεν ενοχλούν τόσο πολύ στην ομιλία όσο τα συγκρατητικά (μασελάκια). Αυτό πού συνήθως ενοχλεί και πληγώνει το μάγουλο είναι το σύρμα και συγκεκριμένα η άκρη του. Δοκίμασε να την τυλίξεις με το κερί αφού το κάνεις σγρομπαλάκι .
Υ.Γ Και ναι έχω φορέσει κι εγώ σιδεράκια (στην εφηβεία ).
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 01:12, 10-02-07:

Τα εσωτερικά σιδεράκια πόσο φαίνονται; Υπάρχουν εσωτερικά και διαφανή σιδεράκια;
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,040 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 01:15, 10-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kassie
Isiliel μου, η κορούλα σου είναι αρκετά μικρούλα. Προφανώς δεν υπάρχει χώρος για να "κατέβουν" όλα τα δόντια γι'αυτό ο ορθοδοντικός επιχηρεί να της φαρδύνει την άνω γνάθο(μπορεί όμως να χρειαστεί να της αφαιρέσει κάποια δόντια αργότερα αν παρ' όλα αυτά δεν υπάρχει αρκετός χώρος- συνήθως αφαιρούν τους πρώτους προγομφίους).
Εκτός από τα κεραμικά μπράκετ (τα λεγόμενα άσπρα)που δεν φαίνονται, υπάρχουν και κάποια που τοποθετούνται υπερώια/παριακά, δηλ. από μέσα και δεν φαίνονται καθόλου. Μειονεκτήματα:ακριβά, εκτενέστερη διάρκεια θεραπείας, ενόχληση στη γλώσσα.
Η ομιλία της θα καλυτερέψει πάντως, γιατί η γλώσσα της θα προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση . Τα μπράκετ (κολλημένα στα δόντια) δεν ενοχλούν τόσο πολύ στην ομιλία όσο τα συγκρατητικά (μασελάκια). Αυτό πού συνήθως ενοχλεί και πληγώνει το μάγουλο είναι το σύρμα και συγκεκριμένα η άκρη του. Δοκίμασε να την τυλίξεις με το κερί αφού το κάνεις σγρομπαλάκι .
Υ.Γ Και ναι έχω φορέσει κι εγώ σιδεράκια (στην εφηβεία ).
Δυστυχώς είχε την κακή συνήθεια να κοιμάται με το δάχτυλο στο στώμα με αποτέλεσμα να έχει παραμορφώσει τον ουρανίσκο της
Αυτό που φοράει τώρα, δεν ξέρω πως λέγεται πάντως δε φαίνεται καθόλου απ' έξω γιατί είναι στον ουρανίσκο και τον διευρύνει.
Παράθεση

provatooo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H provatooo έγραψε: στις 21:32, 05-12-08:

δηλαδη πιστευετε πως τα σιδερακια δεν επηρεάζουν την εξωτερικη εμφανιση? δεν εχω βαλει μεχρι τωρα αλλα μαλλον θα βαλω και ειμαι 15... χεσε ψηλα και αγναντευε..
Παράθεση

dmn

Νεοφερμένος

H dmn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H dmn έγραψε: στις 20:49, 15-03-09:

Καλησπέρα, ειμαι 20 χρονων κ μολις εβαλα σιδερακια γιατι το προβλημα εμφανιστικε τωρα...
και θα ηθελα να ρωτησω αν τα πορσελανινα σιδερακια(λευκα) επειρεαζονται απο το καπνισμα δηλ. αν κιτρινιζουν ή κατι αλλο!
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 21:03, 15-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από dmn
Καλησπέρα, ειμαι 20 χρονων κ μολις εβαλα σιδερακια γιατι το προβλημα εμφανιστικε τωρα...
και θα ηθελα να ρωτησω αν τα πορσελανινα σιδερακια(λευκα) επειρεαζονται απο το καπνισμα δηλ. αν κιτρινιζουν ή κατι αλλο!
Τα λευκά που λες είναι τα διάφανα; Αν ναι, τότε 6 μήνες που φορούσα και κάπνιζα, δεν έπαθαν τίποτα.
Παράθεση

dmn

Νεοφερμένος

H dmn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H dmn έγραψε: στις 21:08, 15-03-09:

Ναι τα διαφανα officially πορσελανινα...βασικα κ εγω για κανενα χρονο θα τα φοραω κ ακουσα κατι φημες για κιτρινισμα κ τετοια...

Ευχαριστω παντως με ανακουφισες λιγακι...
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 21:40, 15-03-09:

Τα έχω ένα χρόνο και δεν έχουν πάθει απολύτως τίποτε.
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε: στις 13:57, 20-03-09:

Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τιμη για γλωσσικα σιδεράκια που κυμαινονται.
Ηδη φοραω στην πανω γνάθο και μου κοστησαν στα 1800 ευρω.
Ειναι καπως πιο ακριβη σαν μεθοδος,απλα επειδη καθε ορθοδοντικος οτι θελει χρεωνει
(για παραδειγμα ενας ορθοδοντικος μου ειπε το λιγοτερο 4.500ευρω για καθε γναθο αν ειναι δυνατον!!!) θελω να μαθω και αλλες τιμες να δω κατα ποσο μπορω να αντεξω οικονομικα να βαλω και στην κατω γναθο!
Ξερει μηπως κανεις που κυμαινονται?
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 16:39, 20-03-09:

Φοράω εδώ και ένα χρόνο σιδεράκια (πάνω-κάτω), τα κεραμικά (διάφανα).
Μου στοίχισαν 2200 ευρώ.
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε: στις 14:03, 22-03-09:

Τα γλωσσικα σιδερακια ειναι πιο ακριβα απο τα υπολοιπα,ειναι διαφορετικη μεθοδος.
Ειναι σαν τα κλασικα μεταλικα σιδερακια,αλλα ειναι σε μικροτερο μεγεθος και απο την μεσα πλευρα του δοντιου,πραγμα που το κανει εντελως αορατο απο τους αλλους.Τα φοραω εδω και 4 μηνες στην πανω γναθο και κανεις δεν με πιστευει οταν του λεω οτι φοραω σιδερακια.Εχει ακριβως τα ιδια αποτελεσματα,και τα χρωνουν πολυ περισσοτερο και απο τα κλασσικα σιδερακια και απο τα κεραμικα.Πανω κατω τις γνωριζω τις τιμες για απλα και τα κεραμικα.
Υπαρχει καποιος που να εχει βαλει γλωσσικα,η που να γνωριζει εν πασει περιπτωσει τιμη για αυτα?Απλως θελω να βρω αν υπαρχουν πιο οικονομικα απο οτι τα εχω βαλει ουτως ωστε να βαλω και στην κατω γναθο!

και ενα λινκ για οποιον θελει να δει αυτην την μεθοδο:γλωσσικα σιδερακια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αννουλα : 22-03-09 στις 14:09.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 14:22, 22-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Αννουλα
Τα γλωσσικα σιδερακια ειναι πιο ακριβα απο τα υπολοιπα,ειναι διαφορετικη μεθοδος.
Ειναι σαν τα κλασικα μεταλικα σιδερακια,αλλα ειναι σε μικροτερο μεγεθος και απο την μεσα πλευρα του δοντιου,πραγμα που το κανει εντελως αορατο απο τους αλλους.Τα φοραω εδω και 4 μηνες στην πανω γναθο και κανεις δεν με πιστευει οταν του λεω οτι φοραω σιδερακια.Εχει ακριβως τα ιδια αποτελεσματα,και τα χρωνουν πολυ περισσοτερο και απο τα κλασσικα σιδερακια και απο τα κεραμικα.Πανω κατω τις γνωριζω τις τιμες για απλα και τα κεραμικα.
Υπαρχει καποιος που να εχει βαλει γλωσσικα,η που να γνωριζει εν πασει περιπτωσει τιμη για αυτα?Απλως θελω να βρω αν υπαρχουν πιο οικονομικα απο οτι τα εχω βαλει ουτως ωστε να βαλω και στην κατω γναθο!

και ενα λινκ για οποιον θελει να δει αυτην την μεθοδο:γλωσσικα σιδερακια
Αρχική Δημοσίευση από borat
Φοράω εδώ και ένα χρόνο σιδεράκια (πάνω-κάτω), τα κεραμικά (διάφανα).
Μου στοίχισαν 2200 ευρώ.
Παράθεση

marakiOLE

Νεοφερμένος

H marakiOLE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H marakiOLE έγραψε: στις 14:29, 22-03-09:

χαιρεται!Απλα θα ηθελα να πω κ εγω την εμπειρια μου με τα σιδερακια.Εβαλα πριν 3 μηνες και με ενοχλουν αρκετα-δεν τα εχω συνηθισει ακομη οπως καποιοι αλλοι.σε εναν μην θα βαλω και αυτο το σιδερενιο εξαρτημα στον ουρανισκο αλλα φοβαμια λιγο γτι δεν θα μπορω να μιλησω!Αλλα για ενα καλο αποτελεσμα απλα θα κανω υπομονη-ευτυχως θα τα φοραω μονο για 6 μηνεσ συνολικα.(κεραμικα)Παντως εχω δει ατομα με κεραμικα σιδερακια τα οποια εχουν κιτρινισει απο το καπνισμα--
Παράθεση

provatooo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H provatooo έγραψε: στις 12:36, 25-03-09:

εγώ πάλι, θα βάλω κανονικά σιδεράκια στις 3/4..... και δεν θέλωωω
Παράθεση

Vicki

Νεοφερμένος

H Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Vicki έγραψε: στις 15:34, 25-03-09:

Εγώ φόρεσα σιδεράκια από την πέμπτη δημοτικού (10 ετών) εώς και τη δευτέρα λυκείου (17 ετών). Είχα τα κλασσικά μεταλλικά πάνω και κάτω. Στην κάτω γνάθο τα έβαλα αργότερα. Επίσης, αφαίρεσα 4 φρονιμήτες. 2 πάνω και 2 κάτω. Το πρόβλημα ήταν πως το στόμα μου ήταν μικρό. Και παρόλο που τα δόντια μου στη φάση που ξεκίνησα ήταν ίσια (με τα πάνω ελαφρώς πεταχτά) στην πορεία άρχισαν να στραβώνουν γιατί έβγαιναν τα νέα δόντια.

Τώρα, φοράω ακόμα το μασελάκι στην πάνω γνάθο, ενώ στην κάτω έχω εσωτερικά ένα μόνιμο σύρμα στα 6 μπροστινά. Ταλαιπωρήθηκα κυρίως τον πρώτο καιρό και κάθε φορά που μου έσφιγγε το σύρμα. Επίσης, είχα κι εγώ μία πλαστελίνη κόκκινη, την οποία όμως ποτέ δεν κατάφερα να χρησιμοποιήσω.

Ψυχολογικά δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε στο σχολείο ούτε εχμ.. στην εφηβεία γενικότερα. Ίσα ίσα που το μεγαλύτερο ξενέρωμα το ένιωσα τη μέρα που τα έβγαλα, γιατί τα δόντια μου μου φαίνονταν.. τεράστια!
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 16:21, 25-03-09:

7 χρόνια;

Μαρτύριο έζησες.
Παράθεση

Vicki

Νεοφερμένος

H Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Vicki έγραψε: στις 23:16, 25-03-09:

Ναι, 6.5 για την ακρίβεια. Αλλά δε μου φάνηκαν και τόσο δύσκολα.

Ούτε καν όταν τα πρωτοέβαλα. Άλλωστε, ένας φίλος μου πριν κανά χρόνο περίπου μου εξομολογήθηκε πως

"Είχα πάθει σοκ όταν σε είδα χωρίς σιδεράκια. Σε προτιμούσα με αυτά.."
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vicki : 26-03-09 στις 00:12.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Φοίβος έγραψε: στις 23:42, 25-03-09:

Καμιά φορά τα σιδεράκια μπορεί να είναι και ωραία, εμφανισιακά τουλάχιστον
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος