Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,796 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,210 μηνύματα σε 93,216 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1029 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 11:10, 27-05-11:

Υποθέτω λευκά , εννοείς τα διάφανα ; Και εγώ στην ηλικία σου έβαλα σιδεράκια και τα έβγαλα στη τρίτη γυμνασίου. Ο ορθοδοντικός με συμβούλευσε να ΜΗΝ βάλω τα διάφανα που δεν φαίνονται , γιατί είναι μπελάς για ένα μικρό παιδί στα 13 καθώς και ότι θέλουν ΠΟΛΥ περισσότερη προσοχή. Ηρέμησε, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου, πολλοί φορούν σιδεράκια και μετά όμως έχουν ένα υπέροχο χαμόγελο ενώ αυτοί που κοροιδεύουν είναι κάτι ανώριμα παιδιά με στραβά δόντια (συνήθως). Μπορώ να σου προτείνω όμως να ρωτήσεις για τα speedy σιδεράκια. Είναι λίγο πιο ακριβά από τα κλασσικά, είναι μικρότερα σε μέγεθος και κάνουν τη δουλειά που θα έκαναν τα κλασικά στο μισό χρόνο. Αντί για 5 χρόνια έκανα 3 ! Το κόστος για τα διάφανα είναι ΤΡΑΓΙΚΟ. Πολύ περισσότερο και από τα speedy και από τα κανονικά. Πραγματικά μην σκας, δεν αξίζει.

Καλύτερα να γράφεις με ελληνικά όχι greeklish.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ritaki20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ritaki20
H ritaki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H ritaki20 έγραψε στις 19:34, 10-06-11:

Μπορείτε να προτείνετε κάποιον καλό ορθοδοντικό για ενήλικες στην αθήνα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aliona
H Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 325 μηνύματα.

H Aliona έγραψε στις 14:13, 30-08-11:

Γενικά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα δόντια μου αλλά θα θελα στο μέλλον να "φτιάξω" τρία δοντάκια που είναι λίγο στραβά..

Θα θελα λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς...πόσο κοστίζει περίπου και πόσο χρόνο χρειάζεται..επίσης αν υπάρχει καμία πιο γρήγορη μέθοδος,πόσο κοστίζει και αν υπάρχει τέτοιος γιατρός στην Ελλάδα...
Όπως είπα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα απλά θέλω να τα φτιάξω κι αυτά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:19, 30-08-11:

Γεια σου Φιλόδοξη. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν γνωρίζω φυσικά την έκταση του προβλήματος σου, όμως αυτά τα 3 δοντάκια είναι στραβά προφανώς επειδή δέχτηκαν πιέσεις από τα γύρω δόντια. Για να επανέλθουν θα χρειαστεί να αποκτήσουν σταδιακά νέα θέση όλα τα δόντια σου και να βρουν κι αυτά τη δική τους. Ένας ορθοδοντικός θα μπορούσε να σε κατατοπίσει καλύτερα.

Η κλασσική ορθοδοντική θεραπεία κοστίζει από 3.500 μέχρι... εξαρτάται από τον γιατρό και τη δουλειά που θα χρειαστεί να γίνει.
Μην το αφήνεις όμως γι' αργότερα! Όσο μεγαλώνεις, τόσο περισσότερος χρόνος θα χρειαστεί για να μπουν τα δόντια στη θέση τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 297 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 14:45, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από joanna-elena
Κοιτάξτε πήγα μια μέρα στον οδοντίατρο για την ακρίβεια εχθές και μου είπε πως πρέπει να βάλω σιδεράκια για 2 χρόνια μέχρι να πάω δηλαδή 3η γυμνασίου.
Φοβάμαι πάρα πολύ πως τα άλλα γυμνασιάκια θα με κοροϊδεύουν επειδή είναι πολύ ενοχλητικά. Γι' αυτό τον λόγο άμα είναι να φορέσω σιδεράκια να φορέσω λευκά για να μην το καταλάβει κανείς... Σας παρακαλώ άμα ξέρει κανείς από σας πόσο κοστίζουν τα λευκά σιδεράκια να μου το πει σας παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ...
μην αγχωνεσαι!!!! γιατι να σε κοροιδευουν?ισα ισα προσπαθεις να φτιαξεις κατι π προφανως σε ενοχλει? δηλαδη θα ηταν καλυτερα αν τα αφηνες στην τυχη τους και στραβωναν τελειως?
βαλε απο τα κανονικα, τα αλλα ειναι και πιο ακριβα και θελουν περισσοτερη προσοχη.Στο κατω κατω μικρο κοριτσακι εισαι διασκεδασε το!!!!!
εμενα μου αρεσαν πολυ,φορουσα σε ολο το γυμνασιο και στην πρωτη λυκειου και πηγαινα καθε εβδομαδα στον ορθοδοντικο να μου αλλαξει λαστιχακια (τα εβαζε σε κατι δοντακια π εχουν επανω τα σιδερακια!!!!)
συνδυαζα μαλιστα και το χρωμα στα λαστιχακια με τα γυαλια!!!!! τρελη μοδα!!!!
ο μαθηματικος καθε φορα πριν με βαλει να λυσω ασκηση στον πινακα ηθελε να του δειξω τι χρωμα εβαλα σημερα!!!!!
το σημαντικοτερο ειναι να καταλαβεις εσυ οτι δεν θα γινεις ασχημη αν βαλεις σιδερακια ισα ισα θα γινει πιο ομορφη αφου μετα τα δοντια σου θα ειναι ολοισια!!!!!!!

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 18:18, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Γεια σου Φιλόδοξη. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν γνωρίζω φυσικά την έκταση του προβλήματος σου, όμως αυτά τα 3 δοντάκια είναι στραβά προφανώς επειδή δέχτηκαν πιέσεις από τα γύρω δόντια. Για να επανέλθουν θα χρειαστεί να αποκτήσουν σταδιακά νέα θέση όλα τα δόντια σου και να βρουν κι αυτά τη δική τους. Ένας ορθοδοντικός θα μπορούσε να σε κατατοπίσει καλύτερα.

Η κλασσική ορθοδοντική θεραπεία κοστίζει από 3.500 μέχρι... εξαρτάται από τον γιατρό και τη δουλειά που θα χρειαστεί να γίνει.
Μην το αφήνεις όμως γι' αργότερα! Όσο μεγαλώνεις, τόσο περισσότερος χρόνος θα χρειαστεί για να μπουν τα δόντια στη θέση τους.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Θα το κοιτάξω

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:48, 31-08-11:

υπάρχουν και τα invisalign τα οποία δεν είναι μόνιμα κολλημένα στα δόντια και δεν φαίνονται. Τα βγάζεις μόνο για να φας και να βουρτσίσεις τα δόντια σου. Αλλά το κόστος είναι πολύ πιο μεγάλο από τα κλασσικά.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:55, 01-09-11:

Απ' αυτό έδωσαν στην κόρη μου όταν τελείωσε η θεραπεία, για συντήρηση.
Από προσωπική εμπειρία πάντως, ό,τι βγαίνει και μπαίνει... δύσκολα βλέπεις αποτέλεσμα, εκτός κι αν είσαι ιδιαίτερα σχολαστικός ή το πρόβλημα είναι πολύ-πολύ μικρό.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 06:22, 01-09-11:

Εγώ είχα βάλει από τα άλλα που βγαίνουν και μοιάζουν με retainers, με την διαφορά ότι έχουν μια βίδα που πρέπει να την γυρίζει κάθε εβδομάδα ο ορθοδοντικός. Την πρώτη φορά δεν είδα αποτελέσματα γιατί δεν τα φορούσα. Την 2η φορά ίσιωσαν αλλά έκανα την βλακεία να μη φοράω τα retainers το βράδυ και σε συνδιασμό με τους φρονιμήτες έχουν στραβώσει λίγο και πρέπει να ξαναβάλω σιδεράκια Στην αρχή τα invisalign ήταν για απλές περιπτώσεις, αλλά πλέον έχουν βελτιωθεί αρκετά και κάνουν θαύματα!

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 13:47, 01-09-11:

Γνωρίζουμε πόσο στοιχίζουν αυτά;;...

Και δηλαδή κάποιος που δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αντί για σιδεράκια μπορεί να βάλει αυτά;...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:27, 01-09-11:

Νομίζω είναι 3 φορές πιο ακριβά από τα κοινά σιδεράκια. Αν δεν είσαι δύσκολη περίπτωση μπορείς να βάλεις invisalign. Αλλά πλέον και αρκετά δύσκολες περιπτώσεις διορθώνονται με αυτά. Το κόστος εξαρτάταια από την περίπτωση γιατί νομίζω σου στέλνουν καινούρια σιδεράκια κάθε εβδομάδα. Αν πάρει ένα χρόνο μέχρι να ισιώσουν τα δόντια θα κοστίσει λογικά περισσότερο από ότι αν χρειαστείς 5 μήνες.

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 12:51, 02-09-11:

Μάλιστααα..ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

tiger8755

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tiger8755
H tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H tiger8755 έγραψε στις 11:03, 20-09-11:

Καλησπέρα σε όλους σας
Θέλω να κάνω ορθοδοντική θεραπεία να βάλω σιδεράκια οι τιμές είναι περίπου 3.000 έως 4.500 έχω ακούσει, θα ήθελα να μου προτείνετε καλά ιατρεία με καλές τιμές και έμπυρους σε περιοχές αττική νότια προάστια στείλτε μου π.μ
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,594 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 11:32, 20-09-11:

τοσα λεφτα για σιδρακια; Ρε παιδια εαν καποιο αποφασισει σε ενηλικη ηλικια να "φτιαξει " τα δοντια του τοτε θα πρεπει να υπολογιζει τοσα χρηματα;

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 724 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 12:30, 25-09-11:

Κι εγω επρεπε να ειχα βαλει γιατι τα δοντια μου ειναι ελαφρως στραβα.. Και επειδη δεν ηταν εντονο το προβλημα μου, με ειχαν αφησει να αποφασισω αν θα βαλω ή οχι, και τωρα το μετανιωσα γιατι αν ειχα βαλει τωρα θα ηταν καλυτερα..

Καλο κουραγιο στην κορουλα σου και να μην στεναχωριεται

Παράθεση

gogoula1989

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gogoula1989
H gogoula1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H gogoula1989 έγραψε στις 13:22, 01-10-11:

Γεια σας παιδιά!Θέλω να βάλω γλωσσικά σιδεράκια (εσωτερικά). Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε κάποιον ορθοδοντικό με καλές τιμές. Ευχαριστώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 01-10-11 στις 14:11. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,217 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 13:48, 01-10-11:

ο ορθοδοντικος μου ειπε πως αν με αυτο το σφυξιμο κλεισουν ολοκληρωτικα τα κενα των δοντιων που ειχα βγαλει στην αρχη της θεραπειας..υπολογιζει πως κοντα στις αποκριες θα τα βγαλω

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,951 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 22:17, 31-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλόδοξη : )

Και δηλαδή κάποιος που δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αντί για σιδεράκια μπορεί να βάλει αυτά;...
Βασικα,νομιζω οτι αυτα ειναι μασελακια...αλλα υπαρχουν και σιδερακια διαφανη(που ειναι κολλημενα στα δοντια)!!Αλλα ναι,νομιζω οτι ορισμενοι που δεν εχουν σημαντικο προβλημα δεν χρειαζονται σιδερακια...ειναι αναλογα την περιπτωση ομως!!
Εγω για παραδειγμα,που ειχα τεραστιο προβλημα,αρχικα ειχα βαλει μασελακια,μετα σιδερακια και μετα παλι μασελακια... τι τυραννιες θυμηθηκα τωρα???

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 19:34, 02-03-12:

Ξεθαβω το θεμα.
Θελω να κανω μια ερωτηση:Τα σιδερακια μπαινουν μονο σε προ-ενηλικη ηλικια η μπορει και καποιος ενηλικας να βαλει;
Και εαν βαλει,ποσο αποτελεσματικα θα ειναι;
Και τελος εαν δεν μπορει να βαλει διορθωνεται κατι στην οδοντοστοιχια με χειρουργικη επεμβαση, η ειναι χαμενος κοπος πλεον;

Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,508 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 19:41, 02-03-12:

χμμμ οταν ειχα βαλει εγω πιο μικρη θυμαμαι κ διαφορους μεγαλους να ερχονται με σιδερακια!
οποτε λογικα μπορείς να βαλεις. σίγουρα τα δόντια θα ειναι πιο ακαμπτα αλλα ειμαι βεβαιη πως υπαρχουν πραγματα που μπορεις να κανεις!
αν εμενες στο λεκανοπεδιο θα σου συστηνα κ τον ιατρο μου που ηταν τρομερος αλλα τι να σε κανω που μενεις βολο

(αν δεν αφορα εσενα το θεμα, τα σχολια πανε στον... ενδιαφερομενο τσπ )

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 19:46, 02-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Ξεθαβω το θεμα.
Θελω να κανω μια ερωτηση:Τα σιδερακια μπαινουν μονο σε προ-ενηλικη ηλικια η μπορει και καποιος ενηλικας να βαλει;
Και εαν βαλει,ποσο αποτελεσματικα θα ειναι;
Και τελος εαν δεν μπορει να βαλει διορθωνεται κατι στην οδοντοστοιχια με χειρουργικη επεμβαση, η ειναι χαμενος κοπος πλεον;
ναι μπορει και καποιος ενηλικας να βαλει σιδερακια,οπως εγω
τα δοντια θα ισιωσουν σιγουρα,αλλα αν ο ενηλικας εχει προβλημα γναθου αυτο δεν μπορει να διορθωθει,ενω σε ενα παιδακι μπορουν να διορθωσουν και την γναθο...
καποιοι προτιμουν τις οψεις(νομιζω λεγονται)στην ουσια χτιζουν πανω απο το δοντι μια λεπτη μεμβρανη η οποια το δειχνει ισιο...αισθητικη οδοντιατρικη,κοστιζουν πανακριβα,και δεν ξερω κατα ποσο κρατανε,οι ανθρωποι του θεαματος ως συνηθως βαζουν για να φαινονται πιο λευκα,δεν κανουν οπως νομιζουν καποιοι συνεχως λευκανση...
εχω δει και μια αλλη μεθοδο στην οποια τροχιζουν το περισσοτερο δοντι,και το χτιζουν ισιο...

η πιο καλη λυση και μονιμη βεβαια και οικονομικη ειναι τα σιδερακια...εγω τα εβγαλα στα 26 μου..κ εχω χαμογελο σαν απο διαφημιση οδοντοκρεμας πλεον

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,217 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 20:30, 02-03-12:

3 χρόνια και 2 μήνες..ελπίζω πως μέσα στην Άνοιξη θα τα βγάλω!
Βέβαια μιας και το πρόβλημα μου ήταν η άνω γνάθος αρχικά΄έβγαλα 2 δόντια και έβαλα σιδεράκια μόνο πάνω...τώρα ανησυχώ μήπως τα κάτω δόντια αρχίσουν να στραβώνουν και το αποτέλεσμα να έιναι μισό

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 21:15, 02-03-12:

είχα απο τα 19 μέχρι τον Νοέμβριο που τα έβγαλα.
2 χρόνια

στην αρχη είναι ταλαιπωρία γιατί πονάνε. μετά τα συνηθίζεις.
εγώ είχα βάλει τα άσπρα σιδεράκια. είναι βέβαια πιο ακριβά, αλλα αισθητικά είναι πολύ καλλίτερα.

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,132 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 22:15, 02-03-12:

είχα βάλει και εγώ, από τη 1η γυμνασίου μέχρι τη 1η λυκείου.
δεν είχα πρόβλημα αισθητικά,
δηλαδή τα δόντια μου ήταν ίσια από μόνα τους, αλλά ένα δόντι δεν είχε βγει καθόλου
και το είχαν πλακώσει τα άλλα με αποτέλεσμα να μην έχει χώρο για να βγει πια.
Είχε δηλαδή πάει στραβά όλη η μεριά... ήταν πρόβλημα που δε φαινόταν στο μάτι αλλά ήθελε χρόνο να φτιάξει.
(Πρέπει η γραμμή των 2 μπροστινών δοντιών στην άνω γνάθο να είναι στην ίδια ευθεία με τη γραμμή των 2 δοντιών στη κάτω)
Έτσι, με τα σιδεράκια άνοιξε ο χώρος και το δόντι βγήκε μόνο του,
χωρίς να το τραβάει ο οδοντίατρος ή τίποτα τέτοιο.

Αλλά εγώ προσωπικά ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ
Όσον αφορά το ψυχολογικό καθόλου, μια μικρή αλλαγή στην αρχή μετά συνηθίζεις και εσύ και οι γύρω σου.
Θυμάμαι όμως τον εαυτό μου να υποφέρει από το πόνο σε σημείο να μη μπορώ να ανοίξω το στόμα μου.
Προφανώς στο μηνιαίο ραντεβού με το γιατρό που τα στένευε(ή έβαζε δαχτυλίδια, λαστιχάκια κλπ)
ήταν λογικό να πονάς(μάλιστα πονούσα θυμάμαι τόσο που δε μπορούσα να φάω τότε και έφτανα σε σημείο να κλαίω αν και γενικά αντέχω πολύ το πόνο).
Αλλά το χειρότερο είναι πως ενώ το βράδυ που κοιμόμουν, ήμουν μια χαρά, το πρωί είχα πρόβλημα.
Μου γρατζουνούσαν τα σιδεράκια το στόμα στο εσωτερικό και με έτσουζε.Το είπα στον οδοντίατρο και μου είχε δώσει κάτι διάφανα να κολλήσω πάνω στα σιδεράκια-σαν πλαστελίνη άχρωμη-αλλά δεν έκανε δουλειά.
Έτσι σκέφτηκα να κάνω αυτό: πριν κοιμηθώ έβαζα λίγο βαμβάκι ανάμεσα στο κάτω χείλος και τα σιδεράκια και έτσι δεν υπήρχε επαφή οπότε το πρόβλημα είχε λυθεί
Όποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα, προτείνω να το δοκιμάσει.

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 00:14, 03-03-12:

Είχα βάλει και εγώ!! Λοιπόν...απο την πεμπτη δημοτικού μέχρι και την 3η γυμνασίου...ο μέχρι τώρα απολογισμός είναι τραγικός...8 σφραγίσματα...τα δοντάκια μου Αλλά....τα τωρινά μου με τα σφραγισματα βέβαια στα πίσω δόντια είναι αλφάδι!! Άξιζε ο πόνος αν εξαιρέσουμε τα σφραγίσματα που ουτε καν φαινονται!

Παράθεση

tiger8755

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tiger8755
H tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H tiger8755 έγραψε στις 16:12, 22-03-12:

Καλησπέρα σε όλους σας σήμερα πήγα στο ιατρείο πατησιών [...] για το σύστημα FASTBRACES μου φάνηκε πολύ καλό αλλά θέλω να ρωτήσω. Γνωρίζει κανείς το ορθοδοντική θεραπεία με το σύστημα FASTBRACES ίσια δόντια σε 1 χρόνο με πολύ καλή τιμή. είναι ασφαλές? Έχει αποτέλεσμα ? θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες η στείλτε μου προσωπικό μήνυμα αν θέλετε. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 22-03-12 στις 16:16. Αιτία: τροποποίηση διεύθυνσης ιατρείου
Παράθεση

KaterinakiGLIKA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KaterinakiGLIKA
H KaterinakiGLIKA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H KaterinakiGLIKA έγραψε στις 00:16, 21-04-12:

εγω εβγαλα τρια δοντια και ο ορθοδοντικος μου δεν μου εβαλέ ποτε σιδερακια
μονο μασελακια τα οποια τα εβγαζα οταν ετρωγα τα πρωτα 2,5 χρονια για την πανω και την κατω γναθο και τωρα τα φοραω μονο το βραδυ
το αποτελεσμα ειναι εξισου καλο

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 12:13, 22-04-12:

Σιδερακια ειχα φορεσει και εγω απο την 5η δημοτικου μεχριν τα τελη της 1ης γυμνασιου . Τα δοντια μου εχουν διορθωθει πληρως αν και μερικες φορες με λιγο πονο (αλλα πιστεψε με αξιζε και με το παραπανω) . Οσο αφορα το ψυχολογικο κομματι που ανεφερες οτι σε ενδιαφερει εγω ποτε δεν ειχα λαβει κανενα προβλητικο (που να με κανει να νιωσω ασχημα) σχολιο . Αυτο που φοραει η κορη σου το εχω ακουστα απο κατι φιλες που το ειχαν βαλλει (εγω δεν χρειαστηκε ευτυχως να το βαλλω) ειναι καπως ενοχλητικο και μερικες φορες ποναει αρκετα (αυτο με το φαγητο μην σε ανησυχει σε λιγο καιρο θα αρχισει να το συνηθιζει). Αν φοβασαι μην πληγωθει αν και δεν το νομιζω καλο θα ηταν να τη στηριζετε .. Αυτα απο εμενα για κατι αλλο εδω ειμαι

Παράθεση

Loony

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loony
H Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

H Loony έγραψε στις 12:19, 22-04-12:

Αλλά εγώ προσωπικά ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ
Θυμάμαι όμως τον εαυτό μου να υποφέρει από το πόνο σε σημείο να μη μπορώ να ανοίξω το στόμα μου.
Προφανώς στο μηνιαίο ραντεβού με το γιατρό που τα στένευε(ή έβαζε δαχτυλίδια, λαστιχάκια κλπ)
ήταν λογικό να πονάς(μάλιστα πονούσα θυμάμαι τόσο που δε μπορούσα να φάω τότε και έφτανα σε σημείο να κλαίω αν και γενικά αντέχω πολύ το πόνο).
Αλλά το χειρότερο είναι πως ενώ το βράδυ που κοιμόμουν, ήμουν μια χαρά, το πρωί είχα πρόβλημα.
Μου γρατζουνούσαν τα σιδεράκια το στόμα στο εσωτερικό και με έτσουζε.

Δεν είχα ιδέα ότι πονάνε!
Αυτή την στιγμή αισθάνομαι τυχερή που δεν τα χρειάζομαι

Παράθεση

Drama Prinzessin

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 13:00, 22-04-12:

Ε τι θες βρε Σοφία; Να πάνε τα δόντια στην θέση τους χωρίς καθόλου πόνο; Κάθε μήνα πας στον ορθοδοντικό και στα σφίγγει.

Εγώ είχα βάλει στην 1η γυμνασίου μέχρι και τέλος 2ας. Ενάμιση χρόνο δηλαδή τα είχα και τώρα είναι μια χαρά, δεν έχω κανένα πρόβλημα. ^^

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 13:29, 19-05-12:

Τα κενά σχεδόν έκλεισαν, μετά θα κάνουμε μερικές διορθώσεις σε μερικά δόντια που στράβωσαν ίσως λόγω κάποιου λάθους του γιατρού ή ανωμαλίας του δοντιού..και μέχρι τέλη καλοκαιριου θα τα βγάλω

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 15:32, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
Τα κενά σχεδόν έκλεισαν, μετά θα κάνουμε μερικές διορθώσεις σε μερικά δόντια που στράβωσαν ίσως λόγω κάποιου λάθους του γιατρού ή ανωμαλίας του δοντιού..και μέχρι τέλη καλοκαιριου θα τα βγάλω
Να σαι σίγουρος ότι θα σαι για πολλές μέρες σαν να έχεις καταπιεί κρεμάστρα!!!

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 16:21, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από amalia 6
Να σαι σίγουρος ότι θα σαι για πολλές μέρες σαν να έχεις καταπιεί κρεμάστρα!!!

και είναι καλό αυτό?

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 16:24, 01-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
και είναι καλό αυτό?
Πολύ καλό!!

Παράθεση

BeetleJuice

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BeetleJuice
Ο BeetleJuice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O BeetleJuice έγραψε στις 16:59, 03-06-12:

Παιδία κανά ορθοδοντικό στα νότια προάστια με καλές τιμές σε πμ; Έχω πάει σε 2 στην Καλλιθέα. Η μία μου ζήτησε 2400 για κανονικά σιδεράκια και 2800 αν βάλω τα διάφανα (πορσελάνινα), και ένας άλλος 2200 τα κανονικά και 2500 τα διάφανα. Επίσης η πρώτη μου είπε πως έχω ελαφρά μορφή προγναθισμού (τα κάτω μπροστά δόντια είναι πιο μπροστά από τα πάνω) την οποία μπορώ να διορθώσω με χειρουργική επέμβαση αν το θέλω 6-7 μήνες αφού βάλω τα σιδεράκια αλλά όταν το είπα του άλλου είπε δεν χρειάζεται θα είναι τσάμπα λεφτά και πως αν βγάλω κάποια δόντια από την κάτω γνάθο τα δόντια θα έρθουν στην θέση τους.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 17:16, 03-06-12:

Βασικα εγω μενω κρητη και ειχα βαλει σιδερακια για 3 χρονια και κατι (αν θυμαμαι καλα) μου ειχα παρει 2.000 ευρω , εδω που ειμαι εγω παραπανω απο 2.000 δεν παιρνουν (εκτος και αν βαλεις διαφανη) για να παιρνει πανω απο 2.000 στα κανονικα δεν ξερω εμενα κατι δεν μου παει καλα .. Οσο για το να βγαλεις δοντια και να κανεις επεμβαση : θα σου πω τι μου ειχε πει η δικια μου ορθοδοντικος : "Τα σιδερακια τα βαζεις για να αποφυγεις να διορθωσεις το προβλημα που εχεις (η ανω γναθος μου ηταν πιο μπροστα απο την κατω) με αυτα και να αποφυγεις την επεμεβαση αν ειναι να βαζεις σιδερακια και να κανεις ΚΑΙ επεμβαση κανε μονο ενα απο τα 2" οσο για τα δοντια εγω δεν εβγαλα κανενα και πριν καταληξω σε αυτη την ορθοδοντικο που πηγα , ειχα παει σε αλλον 1

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 17:21, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από BeetleJuice
Παιδία κανά ορθοδοντικό στα νότια προάστια με καλές τιμές σε πμ; Έχω πάει σε 2 στην Καλλιθέα. Η μία μου ζήτησε 2400 για κανονικά σιδεράκια και 2800 αν βάλω τα διάφανα (πορσελάνινα), και ένας άλλος 2200 τα κανονικά και 2500 τα διάφανα. Επίσης η πρώτη μου είπε πως έχω ελαφρά μορφή προγναθισμού (τα κάτω μπροστά δόντια είναι πιο μπροστά από τα πάνω) την οποία μπορώ να διορθώσω με χειρουργική επέμβαση αν το θέλω 6-7 μήνες αφού βάλω τα σιδεράκια αλλά όταν το είπα του άλλου είπε δεν χρειάζεται θα είναι τσάμπα λεφτά και πως αν βγάλω κάποια δόντια από την κάτω γνάθο τα δόντια θα έρθουν στην θέση τους.
Ορθοδοντικό δεν ξέρω να σου προτείνω μια και δεν είμαι από Αθήνα όμως επειδή έχω τραβήξει πολλά από το θέμα σιδεράκια μπορώ να σου πω ότι οι τιμές αυτές είναι απόλυτα λογικές και να μην εμπιστευτείς κάποιον που κατεβάζει κατά πολύ την τιμή. Επίσης χωρίς να είμαι σίγουρη το πρόβλημα αυτό μπορεί να διορθωθεί-βελτιωθεί με κάτι λαστιχάκια που φοράς κάμποσες ώρες την ημέρα πάνω στα σιδεράκια σου. Θα ηταν καλύτερα να πας σε κάποιον που έχεις δει το αποτέλεσμα του σε στόμα γνωστου και επίσης να είναι προσιτός και φιλικός άνθρωπος. Επίσης αν είναι να βγάλεις δοντια ΜΟΝΟ τα πίσω πίσω. Μια εξαιρετη επιστήμονας μου έβγαλε ένα γομφίο όταν ήμουν 11 χρονών. Για να διορθωθεί το πρόβλημα που προκάλεσε φορούσα σιδεράκια 4,5 χρόνια και για να τα βγάλω πριν λίγους μήνες έβαλα ψεύτικο δόντι... Γενικά ψάξε το πολύ πριν αφήσεις κάποιον να σου βάλει τα μεταλλα του μέσα στο στόμα.

Παράθεση

BeetleJuice

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BeetleJuice
Ο BeetleJuice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O BeetleJuice έγραψε στις 17:31, 03-06-12:

Σε αυτό το βιντεάκι http://youtu.be/bMNZg2jm_F0 δείχνει πως φτιάχνονται και τα δόντια και ο προγναθισμός. Φαίνεται να είναι επίπονο. Βέβαια το δικό μου το πρόβλημα είναι πολύ μικρό και όπως μου είχε πει ο γιατρός θα ήταν πολλά λεφτά για πολύ μικρή βελτίωση. Για εξαγωγή πάντως σίγουρα μιλάμε για πίσω δόντια. Θα πάω να πάρω και άλλες γνώμες αλλά το ιδανικό θα ήταν να βρω κάποιον με τα διάφανα σιδεράκια γύρω στο διχίλιαρο. Κάπου άκουσα πως υπάρχει κρίση στην Ελλάδα.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 14:29, 12-06-12:

Τον Σεπτέμβριο....τέλος

Παράθεση

BabaloO

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BabaloO
H BabaloO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H BabaloO έγραψε στις 23:47, 30-06-12:

παιδιά εμένα μου ζήτησαν 3.000!!!! φορούσα σιδεράκια για 1,5 χρόνο και τα έβγαλα προχθές μου έδωσε μασελάκια για πάνω και κάτω και μου είπε πρέπει να τα φοράω 3 μήνες μέρα-νύχτα (δυστυχώς) και μετά μόνο στον ύπνο και στο σπίτι! Το κακό βέβαια είναι ότι το πάνω μασελάκι είναι κάπως μεγάλο και χοντρό από μέσα και με ενοχλεί στην ομιλία! κατά τα άλλα όλα οκ από την εμπειρία μου με τα σιδεράκια! όταν τα είχα πρωτοβάλει θυμάμαι τις πρώτες μέρες δεν μπορούσα να φάω από τον πόνο λόγω της ξαφνικής πίεσης, αλλα μετα ο πόνος έφυγε (πάλι καλά)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 01:05, 01-07-12:

Εμένα μου είπαν πως πρέπει να βάλω..:\

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 13:52, 01-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Τρελη διδυμαραα
Εμένα μου είπαν πως πρέπει να βάλω..:\
Αρχική Δημοσίευση από BabaloO
παιδιά εμένα μου ζήτησαν 3.000!!!! φορούσα σιδεράκια για 1,5 χρόνο και τα έβγαλα προχθές μου έδωσε μασελάκια για πάνω και κάτω και μου είπε πρέπει να τα φοράω 3 μήνες μέρα-νύχτα (δυστυχώς) και μετά μόνο στον ύπνο και στο σπίτι! Το κακό βέβαια είναι ότι το πάνω μασελάκι είναι κάπως μεγάλο και χοντρό από μέσα και με ενοχλεί στην ομιλία! κατά τα άλλα όλα οκ από την εμπειρία μου με τα σιδεράκια! όταν τα είχα πρωτοβάλει θυμάμαι τις πρώτες μέρες δεν μπορούσα να φάω από τον πόνο λόγω της ξαφνικής πίεσης, αλλα μετα ο πόνος έφυγε (πάλι καλά)
Ρενια πρεπει να ειμαι εκει οταν τα βαλεις θα γελασουμε πολυ ενιγουεη αντε καλη δυναμη
Μπαμπαλου νομιζω οτι για 1,5 χρονου τα 3 χιλιαρικα μου φαινονται πολλα λεφτα τωρα βεβαια δεν ειμαι και ειδικος σε τετοια. Οσο αφορα τα μασελακια εγω τα σιδερακια τα εχω βγαλει εδω και 1 χρονο και κατι μηνες και φοραω ακομα μασελακια (βεβαια τωρα εχω αρχισει και τα αραιωνω δεν τα φοραω καθε βραδυ) αλλα προς ενημερωση σου τα μασελακια θα τα φορας για χρονια (νομιζω) οποτε .... και παλι καλα που δε τα φορας το πρωι

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 14:39, 01-07-12:

Έχω βγάλει τα σιδεράκια αλλά φοράω ακόμη μασελάκια, τελευταία μόνο το βράδυ. Όμως εδώ και κάποιο διάστημα, όταν φοράω τα μασελάκια με πονάει όλο μου το στόμα και νιώθω ότι οι γνάθοι μου έχουν μεγαλώσει και για αυτό δεν μπορώ να φοράω τα μασελάκια. Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό κ αν ναι, τι κάνατε; Πρέπει να πάρω καινούρια μασελάκια τώρα;

@ΒabaloO, και εγώ πιστεύω 3000 είναι πολλά λεφτά για 1.5 χρόνο.Εγώ τα φορούσα σχεδόν 3 χρόνια(από την Πέμπτη δημοτικού έως τέλος Α Γυμνασίου) και μας ζήτησε γύρω στις 2500. Βέβαια από τότε ίσως έχουν αυξηθεί οι τιμές και βέβαια εξαρτάται από το πόσο στραβά δόντια είχες, γιατί όσο πιο στραβά, τόσο περισσότερη δυσκολία για τον γιατρό αλλά και για σένα λογικά.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:52, 01-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Ρενια πρεπει να ειμαι εκει οταν τα βαλεις θα γελασουμε πολυ ενιγουεη αντε καλη δυναμη
ρε,το κακό είναι ο,τι είμαι μαζόχα και τα θέλω κιόλας
Ακόμα δεν ξέρω πότε..

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 16:27, 01-07-12:

Μπορεί κάποιος ειδικός ή κάποιος που έχει ολοκληρώσει τη θεραπεία του να μου πει για πόσο καιρό πρέπει να φοράω το μασκάκι περίπου?

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 17:00, 01-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
Μπορεί κάποιος ειδικός ή κάποιος που έχει ολοκληρώσει τη θεραπεία του να μου πει για πόσο καιρό πρέπει να φοράω το μασκάκι περίπου?
Όταν λες μασκάκι;

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 17:55, 01-07-12:

Το μασελάκι τελοσπάντων... Εδώ κάτω μασκάκι το λέμε

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,567 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 18:37, 01-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από BabaloO
Εγω ειχα βαλει μονο μασελακια TRAGIC

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 19:53, 01-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
Το μασελάκι τελοσπάντων... Εδώ κάτω μασκάκι το λέμε
Αα

εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα το φοράω 3 χρόνια περίπου.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,567 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 19:56, 01-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Αα

εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα το φοράω 3 χρόνια περίπου.
Εγω το φορουσα για 1

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    john29

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους