Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,044 εγγεγραμμένα μέλη και 3,035,360 μηνύματα σε 92,146 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 925 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,235 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 00:17, 25-05-15:

Εγώ εκεί που πάω τώρα άκουσα που είπαν πως όταν τα βγάλω θα μου περάσουν ένα συρματάκι από κυνόδοντα σε κυνόδοντα για να μη ξαναστραβώσουν. Βεβαια αν είναι να φοράς και μασελάκι μαζί δε ξέρω τι ρόλο θα βαράει αυτό, μάλλον θα ναι για πιο μετά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 09:50, 25-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Εγώ εκεί που πάω τώρα άκουσα που είπαν πως όταν τα βγάλω θα μου περάσουν ένα συρματάκι από κυνόδοντα σε κυνόδοντα για να μη ξαναστραβώσουν. Βεβαια αν είναι να φοράς και μασελάκι μαζί δε ξέρω τι ρόλο θα βαράει αυτό, μάλλον θα ναι για πιο μετά.
Ναι, για πιο μετά είναι.Εγώ πλεον έχω σταματήσει να φοράω τα μασελάκια οπότε αυτό το συρματάκι μου τα κρατάει ίσια τώρα.Βέβαια μόνο τα μπροστινά.Απ'του κυνόδοντες και μετά νομίζω έχουν ψιλοστραβώσει!Αλλά τα πισινά δε σε νοιάζουν και τόσο...Ας κάνουν ότι θέλουν!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maraki4you

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maraki4you
H Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H Maraki4you έγραψε στις 12:22, 26-05-15:

εγω πρεπει να φοραω ολη μερα τα μασελακια και να τα βγαζω μονο οταν τρωω αλλα ολο αυτο ειναι για μενα μαρτυριο. Το βραδυ δεν με ενολχει καθολου αλαλ την μερα δεν μπορω συνεχεια μου ερχεται να τα πειραξω και το χειροτερο οταν θελω να τσιμπησω κατι πρεπει να τα βγαλω να τα καθαρισω και τετοιες διαδικασιες σε σημειο να τρωω μαι το πρωι μια το μεσημερι και μια το βραδυ ολο κι ολο :/ Επισης οταν βγαινω εξω για να πιω η να φαω κατι δεν ξερω τι να τα κανω...και να φανταστειτε τα εχω μονο 2 εβδομαδες. Περιμενω πως και πως να φτασει η στιγμη που θα τα φοραω ΜΟΝΟ το βραδυ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 532 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 16:10, 26-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Maraki4you
εγω πρεπει να φοραω ολη μερα τα μασελακια και να τα βγαζω μονο οταν τρωω αλλα ολο αυτο ειναι για μενα μαρτυριο. Το βραδυ δεν με ενολχει καθολου αλαλ την μερα δεν μπορω συνεχεια μου ερχεται να τα πειραξω και το χειροτερο οταν θελω να τσιμπησω κατι πρεπει να τα βγαλω να τα καθαρισω και τετοιες διαδικασιες σε σημειο να τρωω μαι το πρωι μια το μεσημερι και μια το βραδυ ολο κι ολο :/ Επισης οταν βγαινω εξω για να πιω η να φαω κατι δεν ξερω τι να τα κανω...και να φανταστειτε τα εχω μονο 2 εβδομαδες. Περιμενω πως και πως να φτασει η στιγμη που θα τα φοραω ΜΟΝΟ το βραδυ
Nα τα βάζεις πάντα στο ειδικό κουτάκι. Λογικά θα σου έδωσε. Ποτέ σε χαρτοπετσέτα γιατί καθώς είναι διάφανα μπορεί εύκολα κάποιος να μπερδευτεί και να τα πετάξει ή να μην τα βρίσκεις εσύ η ίδια. Εμένα το κουτάκι είναι έντονο κίτρινο και βγάζει μάτι
Παράθεση

Maraki4you

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H Maraki4you έγραψε στις 19:26, 26-05-15:

Ναι μου εδωσε και εμενα ειναι εντονο ροζ εκει τα βαζω παντα... αλλα γενικα η διαδικασια βαλε βγαλε μασελακια την ωρα που εισαι εξω δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 532 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 19:41, 26-05-15:

πιστεύω πως για τις 2-3 ώρες που θα είσαι έξω ας μην τα βάλεις και καθόλου. παρά να τα χάσεις, να σου πέσουν, να σε εκνευρίσουν είναι προτιμότερο. εμένα το πλύσιμο με κουράζει. τα καθαρίζω με μια σκέτη οδοντόβουρτσα (ξεχωριστή από αυτή των δοντιών) 2-3 φορές την μέρα και μια φορά καθημερινά βάζω και σαπούνι πιάτων.
Παράθεση

Maraki4you

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Maraki4you έγραψε στις 20:16, 26-05-15:

εγω τα πλενω 3 φορες την ημερα και μερικες φορες μπορει και 4..βαρετο.. πλυνε δοντια πλυνε μασελακια
Παράθεση

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Peace_
H Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

H Peace_ έγραψε στις 15:45, 22-06-15:

Δηλώνω περήφανα ότι σε ένα μήνα βγάζω τα σιδεράκια...Ο απολογισμός; Επτά χρόνια και όλων των ειδών τα ορθοδοντικά εξαρτήματα να έχουν περάσει από το στόμα μου. Τρελή ταλαιπωρία. Ας είναι όμως...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,597 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 10:05, 23-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Peace_
Δηλώνω περήφανα ότι σε ένα μήνα βγάζω τα σιδεράκια...Ο απολογισμός; Επτά χρόνια και όλων των ειδών τα ορθοδοντικά εξαρτήματα να έχουν περάσει από το στόμα μου. Τρελή ταλαιπωρία. Ας είναι όμως...
Φαντάζομαι ανακούφηση. Εγώ τα είχα 6 χρόνια, τραυματική εμπειρία.
Πάντως θα ναι τέλεια όταν τα βγάλεις θα χαμογελάς μπροστά σε ένα καθρεύτη την πρώτη μέρα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

solanoudi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη solanoudi
H solanoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H solanoudi έγραψε στις 11:53, 06-07-15:

Καλησπέρα παιδιά , ειμαι 28 καινούργια στη παρέα και αποφάσισα μετα απο 14 χρονια να (ξανα) βάλω σιδεράκια. Η εμπειρία μου απο τον γιατρό μου δεν ήταν και η καλύτερη Διορι επειδη πήγα με το ΙΚΑ έβαλε σιδεράκια μόνο στα πάνω δόντια και δεν με πρόσεξε καθόλου. Τώρα λοιπόν έχοντας συνοστισμο και στραβά δόντια θα κανω 4 εξαγωγές και θα βάλω σιδεράκια την αλλαγή εβδομάδα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο δίλλημα αν πρέπει να ειναι μεταλλικά ή κεραμικά... Και τις διάφορες τους ! Αν κάνουν την ιδια δουλεια θα επιλέξω κεραμικά αν όμως ειναι καλύτερα τα μεταλλικά θα ήθελα να ξέρω το γιατί ώστε να επιλέξω αυτά. Ευχαριστω και ειλικρινά θα εκτιμήσω μια απαντηση που θα με βγάλει απο το αδιέξοδο.
Παράθεση

solanoudi

Νεοφερμένος

H solanoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H solanoudi έγραψε στις 11:55, 06-07-15:

H solanoudi έγραψε στις 11:53, Σήμερα: #310
Καλησπέρα παιδιά , ειμαι 28 καινούργια στη παρέα και αποφάσισα μετα απο 14 χρονια να (ξανα) βάλω σιδεράκια. Η εμπειρία μου απο τον γιατρό μου δεν ήταν και η καλύτερη Διορι επειδη πήγα με το ΙΚΑ έβαλε σιδεράκια μόνο στα πάνω δόντια και δεν με πρόσεξε καθόλου. Τώρα λοιπόν έχοντας συνοστισμο και στραβά δόντια θα κανω 4 εξαγωγές και θα βάλω σιδεράκια την αλλαγή εβδομάδα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο δίλλημα αν πρέπει να ειναι μεταλλικά ή κεραμικά... Και τις διάφορες τους ! Αν κάνουν την ιδια δουλεια θα επιλέξω κεραμικά αν όμως ειναι καλύτερα τα μεταλλικά θα ήθελα να ξέρω το γιατί ώστε να επιλέξω αυτά. Ευχαριστω και ειλικρινά θα εκτιμήσω μια απαντηση που θα με βγάλει απο το αδιέξοδο.
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,634 μηνύματα.

H Emilouko πολύ ωραία έγραψε στις 13:25, 06-07-15:

Εγώ 'εβγαλα τον περασμένο Σεπτέμβριο τα σιδεράκια και το μασελάκι το φόρεσα σχεδόν ένα μήνα και ούτε Οι περισσότεροι μου λένε ότι δεν κάνει και ότι θα στραβώσουν αλλά μέχρι τώρα κομπλέ είναι.
Παράθεση

Dr.K (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dr.K
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H Dr.K BE HAPPY έγραψε στις 13:36, 06-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από solanoudi
H solanoudi έγραψε στις 11:53, Σήμερα: #310
Πήγαινε στο γιατρό σου (ορθοδοντικό) και ρώτα τον ότι θες ,εδώ ο κάθε ένας μπορεί να σου πει ότι βλακεία του κατέβει
και εγώ φορούσα σιδεράκια μέχρι τα 17 αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν κεραμικά ή μεταλλικά
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 13:40, 06-07-15:

Εγώ έβγαλα τα σιδεράκια στην πρώτη γυνασίου. Στην συνέχεια μου έδωσε μασελάκι να φοράω και μετά από κάποιο διάστημα μου είπε να το φοράω μόνο στον ύπνο.
Επειδή έχω πολύ στενές γνάθους είμαι σε φάση που αφαιρώ τους φρονιμήτες, αλλιώς θα ξαναστραβώσουν τα δόντια. Το θέμα είναι ότι μου λέει πως θα συνεχίσω να φοράω το μασελάκι μέχρι να αφαιρεθούν όλοι οι φρονιμήτες. Το φοράω συνολικά 6 χρόνια, αλλά τελευταία με έχει κουράσει και δεν το φοράω κάθε βράδυ. Υπερβολή δεν είναι; Εγώ έχω ακούσει ότι συνήθως φοράνε το μασελάκι 1-2 χρόνια.
Παράθεση

solanoudi

Νεοφερμένος

H solanoudi έγραψε στις 14:36, 06-07-15:

Με μπερδεύει ... Ειναι πολύ καλός στα Χανιά Ραισάκης λεγεται αλλα δεν ειναι ξεκάθαρος. Απο την αλλη πήγα στον Μυλωνάκη και μου λεει πως ειναι κάθετος πως τα μεταλλικά ειναι καλύτερα και κανουν καλυτερη δουλεια . Γ αυτο θελω κάποιον να μου πει τι ξερει ... Ευχαριστω
Παράθεση

Dr.K (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H Dr.K BE HAPPY έγραψε στις 14:46, 06-07-15:

Με μπερδεύει ... Ειναι πολύ καλός στα Χανιά Ραισάκης λεγεται αλλα δεν ειναι ξεκάθαρος. Απο την αλλη πήγα στον Μυλωνάκη και μου λεει πως ειναι κάθετος πως τα μεταλλικά ειναι καλύτερα και κανουν καλυτερη δουλεια . Γ αυτο θελω κάποιον να μου πει τι ξερει ... Ευχαριστω ������
Πόσο πιο καλά να ξέρουμε από έναν ορθοδοντικό??? .Αν δεν σε καλύπτει αυτό που σου είπε ο γιατρός σου τότε πήγαινε και σε άλλον
Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 641 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 15:15, 06-07-15:

Με μπερδεύει ... Ειναι πολύ καλός στα Χανιά Ραισάκης λεγεται αλλα δεν ειναι ξεκάθαρος. Απο την αλλη πήγα στον Μυλωνάκη και μου λεει πως ειναι κάθετος πως τα μεταλλικά ειναι καλύτερα και κανουν καλυτερη δουλεια . Γ αυτο θελω κάποιον να μου πει τι ξερει ... Ευχαριστω ������
Και δικος μου τα ίδια είχε πει. Ειναι πιο δυνατΑ κ ανθεκτικά αρα υποθέτω και πιο γρήγορα. Και απο τη στιγμή που τα κεραμικά τα χρεωνουν περισπερισσότερο δε βρισκω λογο να λέει μπαρουφες.
Παράθεση

Sev_vo (Σεβαστή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sev_vo
H Σεβαστή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Sev_vo Queen. έγραψε στις 19:16, 03-08-15:

Εγώ, φοράω τρία χρόνια σιδεράκια (αφήστε, είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα δόντια μου καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής μου μέχρι σήμερα.. Έχω κάνει 2 χειρουργεία και πάνω από έναν χρόνο μου έλειπε το ένα από το δύο μεγαλα δόντια στην άνω γνάθο. Μόνο εγώ ξέρω τι έχω περάσει..) Τα δόντια μου τώρα είναι ίσια και σε λίγο καιρό θα βγάλω τα σιδεράκια. Ο μόνος λόγος που τα φοράω ακόμα, είναι για ένα μόνο δόντι που έχει κλίση ενός χιλιοστού προς τα έξω (έλεος) Προς τα κάλλη όμως, τι είναι ο πόνος?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dr.K (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Dr.K BE HAPPY έγραψε στις 20:07, 03-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Sev_vo
Εγώ, φοράω τρία χρόνια σιδεράκια (αφήστε, είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα δόντια μου καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής μου μέχρι σήμερα.. Έχω κάνει 2 χειρουργεία και πάνω από έναν χρόνο μου έλειπε το ένα από το δύο μεγαλα δόντια στην άνω γνάθο. Μόνο εγώ ξέρω τι έχω περάσει..) Τα δόντια μου τώρα είναι ίσια και σε λίγο καιρό θα βγάλω τα σιδεράκια. Ο μόνος λόγος που τα φοράω ακόμα, είναι για ένα μόνο δόντι που έχει κλίση ενός χιλιοστού προς τα έξω (έλεος) Προς τα κάλλη όμως, τι είναι ο πόνος?
Μην ανησυχείς ,δεν θα αποχωριστείς τόσο εύκολα την καθιερωμένη επίσκεψη στον ορθοδοντικό σου 2 φορές τον μήνα
Όταν βγάλεις τα σιδεράκια θα βάλεις μασελάκι για 1-2 χρόνια.Εγώ στα 17 έβγαλα σιδεράκια και στα 18.5 μασελάκι,
Παράθεση

Efi1994

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Efi1994
Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Efi1994 έγραψε στις 21:04, 03-08-15:

Καλησπέρα σας. Ας αναπτύξω το πρόβλημα μου, το οποίο χρονολογείται ήδη από τη παιδική ηλικία.
Στην άνω γνώθω οι δύο πλάγιοι τομείς, έχουν κλίση,μεγάλη, προς τα πίσω και-σχεδόν- προς τα πάνω. Οπότε το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτά τα δόντια, δηλαδή, σε όσα βρίσκονται πέρα από τους κυνόδοντες εκατέρωθεν. Δυστυχώς το οπτικό αποτέλεσμα είναι αισθητικά αντιαισθητικό, περιττό να το αναφέρω. Ο λόγος που δεν έβαλα δυστυχώς ποτέ σιδεράκια ήταν και παραμένει ο οικονομικός. Οι τιμές γενικά είναι απογορευτικές. Είμαι 19 ετών. Τι προτείνετε? Μάλλον τίποτα...
Παράθεση

Dr.K (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Dr.K BE HAPPY έγραψε στις 22:23, 03-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Efi1994
Καλησπέρα σας. Ας αναπτύξω το πρόβλημα μου, το οποίο χρονολογείται ήδη από τη παιδική ηλικία.
Στην άνω γνώθω οι δύο πλάγιοι τομείς, έχουν κλίση,μεγάλη, προς τα πίσω και-σχεδόν- προς τα πάνω. Οπότε το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτά τα δόντια, δηλαδή, σε όσα βρίσκονται πέρα από τους κυνόδοντες εκατέρωθεν. Δυστυχώς το οπτικό αποτέλεσμα είναι αισθητικά αντιαισθητικό, περιττό να το αναφέρω. Ο λόγος που δεν έβαλα δυστυχώς ποτέ σιδεράκια ήταν και παραμένει ο οικονομικός. Οι τιμές γενικά είναι απογορευτικές. Είμαι 19 ετών. Τι προτείνετε? Μάλλον τίποτα...
ΒΑΛΕ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ,κόψε τους καφέδες ,κόψε ότι άλλο σου τρώει χρήματα δεν ξέρω και βάλε. Το αποτέλεσμα είναι υπέροχο
Συνολικά νομίζω είναι 3000-4000 ευρώ αλλά αξίζει 100%
Παράθεση

Efi1994

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Efi1994
Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Efi1994 έγραψε στις 22:38, 03-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dr.K
ΒΑΛΕ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ,κόψε τους καφέδες ,κόψε ότι άλλο σου τρώει χρήματα δεν ξέρω και βάλε. Το αποτέλεσμα είναι υπέροχο
Η πρόταση σου ακούγεται σαν την λιτότητα που προτείνουν οι κυβερνήσεις για να μας σώσουν!
Παράθεση

Dr.K (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Dr.K BE HAPPY έγραψε στις 22:42, 03-08-15:

Η πρόταση σου ακούγεται σαν την λιτότητα που προτείνουν οι κυβερνήσεις για να μας σώσουν!
ΝΑΙ!
όμως δεν υπάρχει άλλη λύση
Παράθεση

strawberryblond

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη strawberryblond
H strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H strawberryblond έγραψε στις 07:43, 05-08-15:

το κοστος για τα σιδερακια δεν ειναι τοσο μεγαλο. αν θελεις να βαλεις σιδερακια μονο στην ανω γναθο ειναι 800-1.000. ειχε βαλει μια φιλη μου ανω και κατω γναθο και το κοστος ηταν 1.500(αναλογα βεβαια και με τον ορθοδοντικο)
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,597 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 08:00, 05-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dr.K
Εμένα δεν θυμάμαι να μη βγήκε τόσο πολύ. Βασικά ούτε καν 2000 πρέπει να ήταν.
Πάντως τα χρήματα σε δόσεις τα δίνεις όχι μπαμ και κάτω. Έτσι ίσως μπορέσεις να το κανονίσεις κάπως.
Παράθεση

legisperitus

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη legisperitus
Ο legisperitus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O legisperitus έγραψε στις 13:15, 05-08-15:

Πραγματι οι τιμες μπορει σε καποιες περιπτωσεις να ειναι απαγορευτικες αλλα αν εσυ θελεις μονο για την ανω γναθο τοτε η τιμη σαφως θα ειναι αρκετα χαμηλοτερη..
Κι εγω τρια χρονια (πριν δυο μηνες τα εβγαλα) φορουσα σιδερακια πανω-κατω....
Συνολικα μου ειχε κοστισει 2.450€...
Εγω ομως ειχα πολυ μεγαλο προβλημα...
Τα χρηματα παντως δεν τα δινεις ολα μαζι,οποτε μην αγχωνεσαι!!!!
Δινεις λιγα λιγα σε καθε επισκεψη που κανεις...
Ειναι αρκετα διαχειρισιμο διοτι το ποσο σε καθε επισκεψη ειναι "μικρο"(αν και αυτο ειναι υποκειμενικο και εξαρταται απο τις οικονομικες δυνατοτητες του καθενος...)
Οπως και να εχει ευχομαι να καταφερεις να τα φτιαξεις!!!
Παράθεση

tomy55

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tomy55
H tomy55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H tomy55 έγραψε στις 18:22, 03-12-15:

Καλησπερα.. θα ηθελα να μου καποιος αν εχει ακολουθησει την γλωσσικη.θελω να μαθω αν υπαρχει προ λημα στην ομιλια η οτι αλλο κ κατα ποσο συνηθιζεται!

η γλωσσικη ορθοδοντικη ειναι σιδερακια που τοποθετουντε απο μεσα στα δοντια. και δεν φαινεται τιποτα απ εξω.κ κανεις αορατα την θεραπεια..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 03-12-15 στις 23:05. Αιτία: Merge
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 19:59, 03-12-15:

Δε ξέρω για γλωσσικά αλλά αν σε απασχολεί το να μη φαίνονται υπάρχει και η επιλογή των aligners.
Παράθεση

tomy55

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tomy55
H tomy55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H tomy55 έγραψε στις 21:47, 03-12-15:

τι ειναι αυτο??? aligners? ναι.με απασχολει το οτι θα φαινονται.δε θελω!
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 21:49, 03-12-15:

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη john29
Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O john29 έγραψε στις 21:56, 25-01-16:

Kαλησπερα , σχετικα με τις εξαγωγες.Καλο ειναι να τις αποφυγεις,παρε γνωμες και απο αλλους ορθοδοντικους,και αν ολοι σου λενε το ιδιο τοτε προχωρα.
Με τα "οπλα"και τους μηχανισμους που εχει πλεον η ορθοδοντικη στη διαθεση της,νομιζω πως μπορεις να τις αποφυγεις.Πιθανον να ειναι πιο δυσκολη(γι αυτο ολοι κοιταν την ευκολια τους λεγοντας εξαγωγη),χρονοβορα,και δαπανηρη ,ομως το να εχεις ολα σου τα δοντια νομιζω ειναι ανεκτιμητο.

Σχετικα με μεταλλικα ή κεραμικα,νομιζω τα κεραμικα δεν εχουν κατι να ζηλεψουν ως προς την αντοχη,και τις δυναμεις που μπορουν να εφαρμοστουν σε σχεση με τα μεταλλικα.Το μονο τους μειωνεκτημα ειναι οτι ειναι πιο λιγο πιο ακριβα.
Ειμαι 33 και πριν μια βδομαδα εβαλα τα κεραμικα.Ειναι ωραια και διακριτικα.

Γενικα τα κεραμικα νομιζω οτι ειναι η καλυτερη οικονομικα διακριτικη και δοκιμασμενη λυση για να φτιαξεις τα δοντια σου.Σε σχεση με:
τα μεταλλικα γιατι κανουν αντιθεση και φαινοντε αρκετα.
τα γλωσσικα τα οποια ναι μεν δεν φαινετε τιποτα,αλλα ειναι πιο ακριβη η θεραπεια με αυτα,καθως και εχω την εντυπωση οτι εμποδιζουν την ομιλια.(με μια επιφυλαξη,καλο θα ηταν να μας πει καποιος που τα εχει βαλει)
τους διαφανους ναρθηκες invisalign ,τι γινετε τωρα με αυτα,εκτος οτι ειναι παλι πιο ακριβη η θεραπεια ,θα πρεπει να εισαι συνεχεια βαλε-βγαλε φαε καθαρισε,δεν το θεωρω πρακτικο.Επισης δεν μπορουν να εφαρμοσουν στα δοντια τις δυναμεις των κλασσικων και αυτο φυσικα συνεπαγιετε με χρονο.
Τα κλασσικα κολλητα τα εχεις παντα πανω σου,θες δεν θες δουλευουν παντα δεν ασχολεισε(εκτος απο λιγο πιο σχολαστικο καθαρισμο).Επισης κανουν για ολες τις περιπτωσεις ,και νομιζω οι ορθοδοντικοι μας τα γνωριζουν καλυτερα και εχουν εμπειρια μεγαλυτερη πανω σ'αυτα.
Στην τελικη και τι εγινε αν καταλαβει καποιος οτι φορας σιδερακια.Με γεια σου με χαρα σου.
Εγω το βλεπω ως προς τιμη καποιου ,που κανει κατι που θελει,χωρις κομπλεξ για το τι θα πουν οι αλλοι.
Παράθεση

Kleisthenis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kleisthenis
Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Kleisthenis http://ischool.e-steki.gr/search.php?do= έγραψε στις 13:32, 25-06-16:

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση

Έχω βγάλει τα σιδεράκια εδω και κατι χρονια και εκτοτε φοράω μασελάκια. Τα φοραγα τους πρωτους μήνες αλλά μετα καπως χαλαρωσα και φοραγα περιστασιακα. Τους τελευταιους τρεις μηνες δε τα εχω χασει και λογω υποχρεωσεων δεν μπορουσα να κλεισω ραντεβου. Εκλεισα λοιπον αλλα πλεον αρχισα να συνειδητοποιώ οτι η προόδος στα δοντια μου εχει καπως υποχωρησει. Τωρα λοιπον με εχει πιασει ενας μικρος πανικός οτι θα χρειαστει να ξαναβαλλω σιδερακια λόγω αυτών των μηνών που δεν τα ειχα καθολου. Ξέρετε λοιπον αν ειναι λογικές ή ανησυχίες μου ή αν δεν υπάρχει περιπτωση για κατι τετοιο; Το ξέρω πως δεν ειναι ιδανικό μερος για τετοιες ερωτησεις αλλα το ραντεβου μου αργει, εγω ανησυχω και φορουμ ορθοδοντικων δεν βρηκα
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 14:09, 25-06-16:

είναι λογικές οι ανησυχίες σου

το μασελάκι το φοράς για κάμποσο διάστημα αφού βγάλεις τα brackets για να κάτσουν τα δόντια σου στη νέα θέση. αν το αμελήσεις πιθανό να ξανά στραβώσουν.

τώρα δε ξέρω αν μπορεί να φτιαχτεί κατι μικρό μόνο με μασελάκι αλλά προσωπικά επειδή την έκανα αυτη τη μαλακία και το μασελάκι έφαγε σουτ πάνω στο 6μηνο περίπου μου ξανα'έγιναν σκατά και αποφάσισα να κανά βάλω σιδεράκια από δική μου πρωτοβουλία έπειτα από χρόνια. ( προφανώς σε τέτοια περιπτωση μη περιμένεις πως θα προσφερθεί το ΙΚΑ αν πας εκεί, το πολύ πολύ να σου ρίξουν ένα ξέχεσμα )
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 16:10, 25-06-16:

Αναρωτιεμαι αν τα χει φορεσει κανενας για πανω απ μια συνεχομενη βδομαδα, αντε να ναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 16:18, 25-06-16:

γιατί δεν είναι άνετα; δεν έχω ιδέα εγώ για aligners πήγαινα αλλά τελικά δε τα γλίτωσα τα brackets
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 16:34, 25-06-16:

Καθολου για μενα τουλαχιστον τωρα αλλοι μπορει να μην τους ενοχλουσαν. Πιεζαν αρκετα τα δοντια, ειδικα αν τα φορουσα και μερικες φορες το βραδυ, το επομενο πρωι με πονουσαν τα δοντια. Οποτε θυμομουν πως ειχα τα μασελακια, τα φοραγα.
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 16:45, 25-06-16:

πω τι μου θυμίσατε τώρα
έχω κάνα 2μηνο να τα βάλω

κάθε φορά που πλησιάζει ραντεβού με τον ορθοδοντικό τα φοράω 2-3 μέρες πιο πριν μπας και τον ξεγελάσω
κακό δικό μας κάνουμε βέβαια..
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 16:57, 25-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από aye
κάθε φορά που πλησιάζει ραντεβού με τον ορθοδοντικό τα φοράω 2-3 μέρες πιο πριν μπας και τον ξεγελάσω
Και εγώ αυτό έκανα.
Παράθεση

Kleisthenis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kleisthenis
Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Kleisthenis http://ischool.e-steki.gr/search.php?do= έγραψε στις 17:09, 25-06-16:

Χαχαχα κατάλαβα είναι κοινή πρακτική δηλαδή :p
Παράθεση

leuki kataigida

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη leuki kataigida
H leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

H leuki kataigida έγραψε στις 18:50, 25-06-16:

Άν και δεν έχω τεράστιο πρόβλημα, εδώ και μήνες όμως σκέφτομαι για σιδεράκια.Το θέμα μου βέβαια είναι οτι είμαι 22 και κομπλάρω λίγο.
Σας φαίνεται παράξενο ή απωθητικό ξέρω γω να φοράει ένας ενήλικας σιδεράκια?
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 20:02, 25-06-16:

καλύτερα 1 χρόνο σιδεράκια παρά στραβά δόντια μια ζωή. εγώ έτσι το δα και ξανα βαλα στα 22 μου. επίσης αν σε απασχολεί τόσο αυτό που προσωπικά δε το θεωρώ θέμα, υπάρχουν και τα κεραμικά που φαίνονται πολύ λιγότερο.

επίσης τα aligners δε φαίνονται καθόλου
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 20:02, 25-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από leuki kataigida
Άν και δεν έχω τεράστιο πρόβλημα, εδώ και μήνες όμως σκέφτομαι για σιδεράκια.Το θέμα μου βέβαια είναι οτι είμαι 22 και κομπλάρω λίγο.
Όχι, καθόλου. Εξάλλου δεν είναι κάτι μόνιμο. Καλός τρόπος να τεστάρεις τους κομπλεξικούς
Παράθεση

Ρυζόγαλο

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Ρυζόγαλο
Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O Ρυζόγαλο Nothing... έγραψε στις 12:10, 26-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από leuki kataigida
Ούτε στο ελάχιστο! Και μάλλον από τους περισσότερους κιόλας...
Παράθεση

leuki kataigida

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη leuki kataigida
H leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

H leuki kataigida έγραψε στις 15:17, 26-06-16:

Θενκς παιδιά, όταν βάλω θα επιστρέψω να πω κι γω την εμπειρία μου
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 16:06, 26-06-16:

Όταν είχα εγώ σιδεράκια και πήγα στην ορθοδοντικό για το μηνιαίο τσεκ απ, θυμάμαι που μετά από μένα είχε ραντεβού μια γιαγιούλα γύρω στα 65 με 70...Οπότε ποτέ δεν είναι αργά

Υ.Γ. Τα μασελάκια τα φορούσα για περίπου 3 χρόνια αφότου έβγαλα τα σιδεράκια. Βέβαια μόνο βράδυ ή καμιά φορά που ήμουν σπίτι και δεν είχα να πάω κάπου. Σταμάτησα να τα φοράω επειδή είχαν γίνει λίγο αηδιαστικά μετά από τόσα χρόνια
Μέχρι στιγμής μια χαρά διατηρούνται τα δόντια μου. Αν και μου είχε βάλει από την εσωτερική πλευρά ένα συρματάκι σε φάση για να διατηρηθούν τουλάχιστον ίσια τα μπροστά. Πιάνει από τον ένα κυνόδοντα μέχρι τον άλλο αντίστοιχα πάνω και κάτω. Το έχετε κι εσείς αυτό;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KeepDreaming! : 26-06-16 στις 16:10.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 16:16, 26-06-16:

ναι μου το πανε κι εμένα αυτό για το συρματάκι
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 16:43, 26-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Αν και μου είχε βάλει από την εσωτερική πλευρά ένα συρματάκι σε φάση για να διατηρηθούν τουλάχιστον ίσια τα μπροστά. Πιάνει από τον ένα κυνόδοντα μέχρι τον άλλο αντίστοιχα πάνω και κάτω. Το έχετε κι εσείς αυτό;
Το έχω κι εγώ αυτό το συρματάκι και στα πάνω και στα κάτω δόντια.
Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 18:42, 28-06-16:

Μετα απο καθε αποκατασταση των δοντιων και αφοτου ισιωσουν και βγαλεις τα σιδερακια ,ακολουθει η λεγομενη "συγκρατηση".
Ειδαλιως αργα ή γρηγορα στραβωνουν παλι.
Αυτο που ξερω ειναι το μασελακι ηταν παλια,τωρα εδω και αρκετα χρονια υπαρχει και η λυση που σου κολλανε ενα συρμα απο μεσα.
(εγω με αυτη τη προοπτικη τα ξαναεβαλα στα 33,καθως μασελακι δεν υπαρχει περιπτωση να το φοραω)
Ομως γιατι αναφερετε το μασελακι,δεν σας μιλησε κανεις για το συρμα?Το οποιο ειναι κλασεις ανωτερο προσωπικα.
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 19:28, 28-06-16:

Εγώ βασικά έχω και το συρματάκι στην μέσα πλευρά των δοντιών αλλά και τα aligners (τα οποία φοράω όποτε το θυμηθώ). Θέλω να πω πως το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Απλά όταν μου κόλλησε τα συρματάκια, κάτι έκανε στα aligners και τα μορφοποίησε ώστε να μπορούν να κάθονται στα δόντια, διαφορετικά "έβρισκαν" στο συρματάκι και δεν εφάρμοζαν καλά.
Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 21:38, 28-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από aye
Εγώ βασικά έχω και το συρματάκι στην μέσα πλευρά των δοντιών αλλά και τα aligners (τα οποία φοράω όποτε το θυμηθώ). Θέλω να πω πως το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Απλά όταν μου κόλλησε τα συρματάκια, κάτι έκανε στα aligners και τα μορφοποίησε ώστε να μπορούν να κάθονται στα δόντια, διαφορετικά "έβρισκαν" στο συρματάκι και δεν εφάρμοζαν καλά.
Tι εννοεις το ενα δεν αναιρει το αλλο.Οταν εχεις κολλημενο συρμα απο μεσα ,εχεις μονιμη συγκρατηση και δεν χρειαζετε το μασελακι.Καθως αυτη τη δουλεια κανει αλλιως τι στο κολλαν.
Ετσι ξερω εγω,τωρα αν ισχυει κατι αλλο δεν νομιζω.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους