Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι προτιμούν περισσότερο οι άντρες; Μόνιμη σχέση ή απλό σεξ;

Μόνιμη σχέση ή σεξ; Σε τι νιώθετε καλύτερα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 115)
Μόνιμη σχέση
92
80,00%
Σέξ
23
20,00%

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:46, 21-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από PYLH
Ενας 20αρης τι να την κανει την μονιμη σχεση ? Το μονο που εχει στο μυαλο του ειναι το σεξ ( οχι βεβαια πως μεγαλωνοντας αυτο αλλαζει...!!! )
Δεν νομίζεις οτι αυτό είναι τρομερά ισοπεδωτικό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gsova
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O gsova έγραψε στις 09:04, 21-06-07:

Μόνιμο σέξ! (μα όλα εγώ θα σας τα λέω; )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 16:38, 21-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν νομίζεις οτι αυτό είναι τρομερά ισοπεδωτικό;

Τρομερα ισοπεδωτικο...??? Οχι δεν πιστευω κατι τετοιο !!! Το θεωρω μαλλον φυσιολογικο καποιος στα 18-20 χρονια του να' χει το σεξ κυριως στο μυαλο του! Αυτο δεν σημαινει οτι δεν τον ενδιαφερει να εχει ενα δεσμο , αλλα και μεσα στον δεσμο αυτον , το σεξ τον " αποσχολει " περισσοτερο απ' το να δημιουργησει μια " μονιμη " σχεση !!! Ελπιζω να γινομαι κατανοητη ! Αν του προκυψει κι αυτο και ειναι κατι που το επιθυμει και τον καλυπτει γενικοτερα , ακομα καλυτερα γι αυτον !!! Πολυ απλα , γνωμη μου ειναι , οτι σ'αυτες τις ηλικιες , οι αντρες κι ισως κι οι γυναικες τωρα πια , δεν αναζητουν τοσο την μονιμη σχεση , αλλα το ν' αποκτησουν περισσοτερες εμπειριες !!! Αλλωστε , ποιος μπορει να γνωριζει ξεκινωντας μια σχεση , αν θα ειναι μονιμη η' οχι ??? Μαλλον κανεις !!!
Ας μην ξεχναμε , οτι μιλαμε γενικα , αφου τιποτα δεν ειναι απολυτο και καθε ανθρωπος ειναι " μοναδικος " αρα και διαφορετικος απ' ολους τους αλλους ! ! !

" Πηγαινω ως εκει που με παιρνει.
Για να χαιρομαι.
Κι αν εχω κεφι , προχωρω ως εκει που δεν με παιρνει.
Για να μαθαινω !!! "

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:09, 21-06-07:

Ας μην ξεχναμε , οτι μιλαμε γενικα , αφου τιποτα δεν ειναι απολυτο και καθε ανθρωπος ειναι " μοναδικος " αρα και διαφορετικος απ' ολους τους αλλους ! ! !
Ακριβώς. Αυτό εννοούσα ως "ισοπέδωση", οτι με το πρώτο σου μήνυμα φαινόταν να γενικεύεις και να λες οτι έτσι είναι για ΟΛΟΥΣ τους 20χρονους.
Και πίστεψε με, έχω γνωρίσει πάααρα πολλούς που δεν είναι έτσι.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:39, 21-06-07:

Ακριβώς. Αυτό εννοούσα ως "ισοπέδωση", οτι με το πρώτο σου μήνυμα φαινόταν να γενικεύεις και να λες οτι έτσι είναι για ΟΛΟΥΣ τους 20χρονους.
συμφωνω με μισελ οτι ετσι φανηκε στο πρωτο μνμ σου...πυλη

πλεον πιστευω οτι τα παιδια 18-20 ειναι ποιο οριμα απο παλοια χωρισ αυτο να συμαινει οτι τα ατομα που εχουν στο μυαλο τους μονο το σεχ ειναι ανωριμα...

το βλεπω κ στον αδερφο μου αυτο που ειναι μολις δεκαπαντε κ δεν θελει σχεση μονο για το σεχ δεν τον καλυπτει μονο αυτο...

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 05:40, 22-06-07:

Καλημερα !!! Ισως η λεξη: " το μονο " να ηταν! Αλλα οπως εχεις γνωρισει παααρα πολλους που δεν ειναι ετσι δεν αποκλειει την περιπτωση , να μην εχεις γνωρισει αλλους τοοοσους που ειναι ετσι !!! Δεν ειναι προσβλητικο για καποιον αλλωστε να σκεφτετε περισσοτερο το σεξ !!! Ασχετα με το φυλο και την ηλικια!

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 08:53, 22-06-07:

Μόνο σεξ.

Εμείς οι άντρες είμαστε πολύ πρόστυχοι/σάτυροι

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:14, 22-06-07:

Καλημερα !!! Ισως η λεξη: " το μονο " να ηταν! Αλλα οπως εχεις γνωρισει παααρα πολλους που δεν ειναι ετσι δεν αποκλειει την περιπτωση , να μην εχεις γνωρισει αλλους τοοοσους που ειναι ετσι !!! Δεν ειναι προσβλητικο για καποιον αλλωστε να σκεφτετε περισσοτερο το σεξ !!! Ασχετα με το φυλο και την ηλικια!
Συμφωνώ σε όσα λες, όμως άλλο να ενδιαφέρει κάποιον μόνο το σέξ και άλλο να τον ενδιαφέρει πολύ το σεξ. Στην πρώτη περίπτωση, ναι, είναι κακό, όπως κάθε μονομανία.
Δεν αμφισβητώ οτι πολλοί 20χρονοι σκέφτονται μόνο το σεξ, απλά σου είπα οτι ξέρω πολλούς που δεν είναι έτσι, αυτό που θέλω να πω δεν είναι οτι αυτοί αποτελούν την πλειοψηφία αλλά οτι η εμμονή στο σεξ δεν ισχύει για όλους τους 20χρονους ανεξαιρέτως.

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 15:16, 22-06-07:

δεν στεκει η ερωτηση σου

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:23, 22-06-07:

Παντως , μια και ξερουμε οτι τετοια θεματα δεν ειναι απολυτα, δε μου φανηκε ισοπεδωτικη η φρασου PYLH , ηταν σαφες οτι το ειπες για εμφαση.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 15:39, 22-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΙΡΗ
και τι πρεπει να κανει η γυναικα οταν ενδιαφερετε να κανει σχεση με καποιον που της αρεσει και ανακαλειπτει οτι αυτος που την ενδιαφερει δειχνει οτι θελει μονο σεξ? εκτος απο το να μην ξαναασχοληθει μαζι του υπαρχει αλλη λυση?

δεν ειναι καθολου δικαιο αυτο ομως. εγω εχω καταλαβει οτι τουσ περισσοτερους αντρες τους ενδιαφερει περισσοτερο το σεξ

Εξαλλου οι αντρες επιλεγουν την γυναικα με βαση την εμφανιση. οποτε το πρωτο πραγμα που θελουν ειναι σεξ.
Αγαπητή μου εξαρτάται με ποιον θα μπλέξεις.Φυσικά το σεξ είναι μέρος της σχέσης δεν μπορούμε να είμαστε ανέραστοι...Παρόλα αυτά σκέψου σε τι περιπτώσεις πέφτεις γιατί αντίστοιχα μπορώ να πω το ίδιο για αρκετές γυναίκες

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH έγραψε στις 18:48, 22-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από DiavolakoS
δεν στεκει η ερωτηση σου
Λιγα λογια και καλα !!!

" Με διαβαταρικα πουλια ερωτα να μην πιανεις ,
γιατι ειναι διαβαταρικα και γρηγορα τα χανεις! "

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zarathustra
Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O zarathustra έγραψε στις 19:00, 22-06-07:

Εμένα τα τελευταία 2-3 χρόνια έχει αρχίσει να με ενδιαφέρει περισσότερο η προοπτική μιας σοβαρής σχέσης που μπορεί να εξελιχθεί και σε γάμο απο το να κάνω "ξέπετες".Όμως με τα μυαλά που κουβαλάνε πολλές γυναίκες απο αυτές που γνωρίζω έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το τι θέλουν απο μένα και γενικότερα απο την ζωή τους...
Α και κάτι άσχετο:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΣΑΣ.....

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:43, 22-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΙΡΗ
και τι πρεπει να κανει η γυναικα οταν ενδιαφερετε να κανει σχεση με καποιον που της αρεσει και ανακαλειπτει οτι αυτος που την ενδιαφερει δειχνει οτι θελει μονο σεξ? εκτος απο το να μην ξαναασχοληθει μαζι του υπαρχει αλλη λυση?

δεν ειναι καθολου δικαιο αυτο ομως. εγω εχω καταλαβει οτι τουσ περισσοτερους αντρες τους ενδιαφερει περισσοτερο το σεξ

Εξαλλου οι αντρες επιλεγουν την γυναικα με βαση την εμφανιση. οποτε το πρωτο πραγμα που θελουν ειναι σεξ.
Εντυπωσιάζομαι με τη γνώση που έχετε για τους άνδρες αγαπητή μου. Ξέρετε πώς επιλέγουμε, ξέρετε τι θέλουμε, ξέρετε ακόμη και τι είναι δίκαιο.

Εδώ θα είχα να παρατηρήσω τα εξής:

Αν θέλει ο άντρας σεξ και δεν μπορείτε να τον απορρίψετε παρολαυτά, σημαίνει ότι κι εσείς θέλετε σεξ και δεν τολμάτε να το πείτε. Δώστε του αυτό που θέλει. Μια γυναίκα που γνωρίζει τους άνδρες τόσο καλά όσο εσείς, μπορεί κατόπιν να τον κάνει ό,τι θέλει. Οι άντρες είναι εξαιρετικά εύκολοι στο χειρισμό, ακόμη και για μένα που δεν τους εξυπηρετώ σεξουαλικά. Χάθηκε η τέχνη του να είσαι γυναίκα σ' αυτόν τον κόσμο. Γι' αυτό χάθηκε και η τέχνη του να είσαι άνδρας.

Κι εγώ έχω καταλάβει ότι τις περισσότερες γυναίκες τις ενδιαφέρει το χρήμα και το βόλεμα, αλλά μέχρι τώρα ντρεπόμουν να το πω, ενώ εσείς δεν ντραπήκατε να γενικολογείτε κατ' αυτόν τον τρόπο. Νομίζω πως η εποχή μας είναι τόσο κυνική όσο και ο θείος μου ο Μαρκήσιος. Οι σχέσεις συναλλαγής, έλεγε, είναι οι μόνες αξιόπιστες. Ωραία λοιπόν. Σεξ και χρήμα κάνουν καλή συναλλαγή μεταξύ τους, να το δοκιμάσετε. Θα ήταν απόλυτα δίκαιο. Όσο οι γυναίκες πιστεύουν ότι αυτό που μας δίνουν (το κορμί τους πχ) είναι πιο πολύτιμο και χρήσιμο απ' αυτό που τους δίνουμε εμείς (το κορμί μας πχ) και απαιτούν οτιδήποτε άλλο πέραν από αυτό, γιατί λέει εκείνες "θέλουν", το σεξ γίνεται καταναλωτικό αγαθό και τα καταναλωτικά αγαθά κοστίζουν, όπως και να το κάνουμε.

Ποιο θα έπρεπε αγαπητή μου να είναι το πρώτο πράγμα που θα ήθελε ένας άνδρας από μία γυναίκα, να παίζει τάβλι; Η συντροφικότητα πριν την εκδήλωση της ίδιας της σχέσης; Η φιλία, όταν για τη γυναίκα το "σε βλέπω σα φίλο" σημαίνει ότι "σε φτύνω και δεν σου κάθομαι που να χτυπιέσαι"; Το μυαλό; Αν ήταν το μυαλό κριτήριο, τότε θα έπρεπε λίγες γυναίκες να έχουν πολλούς πολλούς άνδρες, σχεδόν χαρέμι θα έλεγα. Γιατί δυσανασχετείτε, δεν καταλαβαίνω.

Θα ζητήσω συγνώμη από τη συνομιλήτρια, δεν την κατακρίνω προσωπικά, απλά αυτού του είδους οι απόψεις μου κάθονται στο λαιμό και πήρα αφορμή από το συγκεκριμένο ποστ για να παρέμβω. Λυπάμαι αγαπητή μου, δεν με πετύχατε σε εποχή που ήθελα να είμαι συμπαθής. (Πού είσαι Lorien φίλε μου;)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 22-06-07 στις 19:54.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:04, 22-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Το μυαλό; Αν ήταν το μυαλό κριτήριο, τότε θα έπρεπε λίγες γυναίκες να έχουν πολλούς πολλούς άνδρες, σχεδόν χαρέμι θα έλεγα.
Το ίδιο ισχύει και αντίστροφα, έτσί;

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 20:36, 22-06-07:

Great Chaos----->

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH έγραψε στις 21:44, 22-06-07:

Το ίδιο ισχύει και αντίστροφα, έτσί;

@Michelle: ........

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH έγραψε στις 21:58, 22-06-07:

@Great Chaos..... κι απο μενα , εκτος βεβαια απ' το σημειο που αναφερεσαι " στο μυαλο ". Χλωρα - ξερα......ολα σ' ενα καλαθι??? Κατα τ' αλλα θα συμφωνησω !!! Το να ειμαστε , οσο μπορουμε , ειλικρινεις με τον εαυτο μας και να υποστηριζουμε τα "πιστευω μας" , εστω κι αν αυτα δεν ειναι αρεστα σ' ολους , το "χρωσταμε" τουλαχιστον στον εαυτο μας!!!

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 22:21, 22-06-07:

Οι άντρες είναι εξαιρετικά εύκολοι στο χειρισμό, ακόμη και για μένα που δεν τους εξυπηρετώ σεξουαλικά. Χάθηκε η τέχνη του να είσαι γυναίκα σ' αυτόν τον κόσμο. Γι' αυτό χάθηκε και η τέχνη του να είσαι άνδρας.
Δεν συμφωνώ απλά... δεν θα μπορούσες να το θέσεις πιο σωστά κατα την δική μου προσωπική άποψη και ας είμαι γυναίκα.
Ειλικρινά όσο άσχημο και αν ακουστεί χαίρομαι που υπάρχουν αυτού του είδους οι γυναίκες που λες, χαίρομαι που υπάρχουν οι τσ**λες και οι .. ότι θες (γιατί δεν εξυπηρετούν σκοπούς οι συγκεκριμένες..
Χαίρομαι γενικότερα που υπάρχουν όλοι αυτοί/ες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται (για μένα προσωπικά) γιατί με αυτόν τον τρόπο δίνουν τεράστια αξία σε αυτούς που είναι πολύυυυ υπεράνω ... και ναι... σε αυτούς/ές (τελευταίες που αναφέρω) πέφτουν πάνω οι περισσότεροι άνδρες/γυναίκες..
Περισσότερο όμως χαίρομαι γιατί δεν έχω φτάσει στο σημείο να ξεφτυλίζω κανέναν για τις επιλογές του. Ναι, οι άνδρες θέλουν sex, ίσως κάποιες φορές θέλουν και μόνο sex. Οι γυναίκες απλά έχουν φτάσει στο σημείο στο πρώτο ραντεβού να σκέφτονται πόσα παιδιά μπορούν να κάνουν με τον συγκεκριμένο. Έχουν φτάσει στο σημείο να τις επιλέγουν και να μην επιλέγουν οι ίδιες... και για μένα αυτό είναι πολύ χειρότερο από το να θέλεις απλά σεξ.
Γενικά ως γυναίκα θα το πω απλά ;Οι γυναίκες γουστάρουν παραμύθιασμα, όσο πιο πολύ τους δίνεις τόσο μένουν και κολλάνε.

** Φυσικά δεν μιλάω για Όλους τους άνδρες και για Όλες τις γυναίκες και φυσικά είναι απλά η ταπεινή μου άποψη και μόνο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:20, 23-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Έχουν φτάσει στο σημείο να τις επιλέγουν και να μην επιλέγουν οι ίδιες...
  1. Γιατί θα έπρεπε να είναι ο άντρας στη θέση "να τον επιλέγουν"; Δεν είναι άδικο; Φυσικά κανείς δεν θέλει να βρίσκεται στη θέση να τον επιλέγουν αντί να επιλέγει, αλλά να το θεωρούμε αποκλειστικό δικαίωμα των γυναικών είναι, το λιγότερο, εγωιστικό.
  2. Ποτέ στο (σχετικά πρόσφατο, δεν μιλάμε για πρωτόγονες κοινωνίες ή εξαιρέσεις) παρελθόν δεν επέλεγαν οι γυναίκες, παρα μόνο σχετικά. Επέλεγαν μεταξύ όσων τις είχαν επιλέξει. Μόνο ο "κυνηγός" μπορεί να επιλέγει απο όλη τη γκάμα, οπότε απο αυτής της απόψεως, η σημερινή εποχή είναι καλύτερη απο ποτέ επι του θέματος. Σήμερα μόνο οι γυναίκες μπορούν πραγματικά να επιλέξουν, ασχέτως αν τελικά ορισμένες δεν εκμεταλλεύονται αυτή τη δυνατότητα.
  3. Πότε θα σταματήσουμε ρε γμτ όλοι, άντρες και γυναίκες, να θεωρούμε οτι είμαστε κάτι σπέσιαλ αποκλειστικά λόγω φύλου; Κάτι τέτοια προωθούν το φαλλοκρατισμό και τον κακώς εννοούμενο φεμινισμό (ναι, και τα δύο προωθούν, το ένα φέρνει το άλλο ως δράση-αντίδραση)

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 10:36, 23-06-07:

Στο μόνο που θα διαφωνήσω με τη Μισέλ, είναι κάτι για το οποίο η βιολογία, κοινωνιολογία και ανθρωπολογία συμφωνούν (έχω πλήρη γνώση του θέματος), ενώ για την κοινωνία αυτό ακόμη παραμένει υπό αμφισβήτηση. Εξελικτικά, όπως συμβαίνει σε όλα τα θηλαστικά, εκτός από αυτά που έχουν επιλέξει την υπερβολική πολυγαμία των κυρίαρχων αρσενικών (πχ λιοντάρια, θαλάσσιοι ελέφαντες, γορίλλες) αλλά και σε όλα τα πουλιά το θηλυκό επιλέγει πρώτο. Η ψευδαίσθηση ότι επιλέγει το αρσενικό κατασκευάστηκε για να εξυπηρετήσει το παιχνίδι του ζευγαρώματος, από κοινωνικής απόψεως. Παρακαλώ μην το αμφισβητήσετε, η επιστήμη το έχει μελετήσει επισταμένως.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 10:42, 23-06-07:

Μμμμ...εγώ γιατί στο μικρό μου μυαλό νομίζω ότι μας επιλέγουν και τους επιλέγουμε ταυτόχρονα;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:49, 23-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Μμμμ...εγώ γιατί στο μικρό μου μυαλό νομίζω ότι μας επιλέγουν και τους επιλέγουμε ταυτόχρονα;
Μάλλον μας επιλέγει κάτι άλλο πέρα από τις δυνάμεις μας, οπότε μην σκοτίζεστε. Κάποτε πετυχαίνει για λόγους που ακόμα ούτε κι εγώ, ο σοφός (και πάνω απ'όλα πολύ μετριόφρων) Δρ δεν έχω καταλάβει. Φφφφφφ

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:54, 23-06-07:

Ποτέ δεν το είχα σκεφτεί έτσι Χάος, αν και αν το σκεφτεί κανείς, τα αρσενικά είναι πάντα πιο εντυπωσιακά στην όψη (βλέπε: παγώνια, ελάφια, πολλά είδη πουλιών κτλ.)
Ακόμα και το αντρικό κορμί είναι πιο εντυπωσιακό (στα μάτια των γυναικών τουλάχιστον )

You got a point nevertheless

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:58, 23-06-07:

Συγνώμη Isi αλλά βρίσκω πολύ πιο εντυπωσιακές τις γυναίκες

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 10:59, 23-06-07:

Επίσης, αν ίσχυε αυτό για το μυαλό και αντιστρόφως, για τους άνδρες, όπως είπαν η Μισέλ και η Πύλη, εγώ κι ο Δόκτωρ, που εκτός των άλλων ξεχωρίζουμε και για τη μετριοφροσύνη μας, θα έπρεπε να έχουμε από ένα χαρέμι. Θα φτιάξω χαρέμι όταν θα αποκτήσω τα φράγκα, απλά για να σας αποδείξω ότι αυτό και μόνο είναι το ζητούμενο και το πλέον αφροδισιακό.

Το αντρικό κορμί έχει καλύτερη συμμετρία από το γυναικείο, από πλευράς ψυχρής αισθητικής. Αυτό πίστευαν και οι αρχαίοι Έλληνες καλλιτέχνες, οι οποίοι από άποψη συμμετρίας και αρμονίας είναι ακόμη αξεπέραστοι...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:01, 23-06-07:

@Ντοκ, Χα-χα! ...έκαστος στο είδος του...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 11:05, 23-06-07:

Επίσης, αν ίσχυε αυτό για το μυαλό και αντιστρόφως, για τους άνδρες, όπως είπαν η Μισέλ και η Πύλη, εγώ κι ο Δόκτωρ, που εκτός των άλλων ξεχωρίζουμε και για τη μετριοφροσύνη μας, θα έπρεπε να έχουμε από ένα χαρέμι. Θα φτιάξω χαρέμι όταν θα αποκτήσω τα φράγκα, απλά για να σας αποδείξω ότι αυτό και μόνο είναι το ζητούμενο και το πλέον αφροδισιακό.
Τα χρήματα ή το μυαλό είναι το αφροδισιακό ? Δεν παρακολούθησα το thread, για πες τη γνώμη σου, μόνο γρήγορα γιατί φεύγω.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:42, 23-06-07:

Τα φράγκα φίλε, τα φράγκα. Δεν βλέπεις τι παίζει με το δήθεν μυαλό μας, ουρά περιμένουν έξω από την πόρτα μας. Μαμώ κι εμένα και τη μόρφωσή μου και τη Νανοτεχνολογία μου. Μια Μπέμπα κάμπριο τα πατάει κάτω όλα αυτά.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 19:39, 23-06-07:

Τα φράγκα φίλε, τα φράγκα. Δεν βλέπεις τι παίζει με το δήθεν μυαλό μας, ουρά περιμένουν έξω από την πόρτα μας. Μαμώ κι εμένα και τη μόρφωσή μου και τη Νανοτεχνολογία μου. Μια Μπέμπα κάμπριο τα πατάει κάτω όλα αυτά.
Oxi αναγκαστικα...
Πολλες φορες και μια δουλεια οπως μπαρμαν,πορτιερης κτλ κτλ ειναι εξισου αρκετα.Δεν ξερω φυσικα αν συνοδευονται απο καμπριο.
Αλλα και παλι απο την στιγμη που ολα ειναι επιλογες, ετσι και μια κοπελα δεν σε επιλεξει επειδη εισαι,καλος,μορφωμενος,"ξεχωριστος", ομορφος (οσο ομορφος) και θελει να σε επιλεξει βαση του καμπριο,ή αυτων που λεω πιο πανω, ή κι εγω δεν ξερω τι, τοτε οσο δεν κανεις εσυ για αυτην, αλλο τοσο δεν κανει αυτη για εσενα.
Τα χρηματα ειναι κινητηρια δυναμη κακα τα ψεματα.
Αλλοι τα αναγαγουν σε προσωπικο Θεο τους κι αλλοι απλος σαν το μεσο που θα τους βοηθησει στο να ζησουν οσο πιο ανετα γινεται.Χωρις ομως να ξεχναναι αλλα πραγματα.
Ετσι και σε πολλες κοπελες ειναι βασικοτατο κριτηριο.Βασικο κριτηριο το να υπαρχουν για να εξασφαλισουν σε αυτη οσο δυνατον περισσοτερες ανεσεις, δισως εκεινη να χρειαστει να κανει κατι.
Απο την αλλη ομως υπαρχουν κι αλλες τοσες κοπελες οι οποιες καθε αλλο παρα αυτο κοιτανε.
Κι ενω εκεινες πραγματικα λαμπουν σαν τον "χρυσο" εμεις παμε και πεφτουμε στα σκα@τα.
Καπου εχουμε κι εμεις την ευθυνη μας.
Δεν μας τραβηξε καμια απο το μανικι με το ζορι να παμε εκει.Επιλογες καναμε και την πατησαμε.

Συγχωρεσε με για το πρωτο προσωπο και τον α πλυθηντικο μετα.
Δεν ειναι οτι λεω κατι αντιθετο με εσενα,απλως το εκανα πιο "προσωπικο" ετσι.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:24, 23-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Oxi αναγκαστικα...
Πολλες φορες και μια δουλεια οπως μπαρμαν,πορτιερης κτλ κτλ ειναι εξισου αρκετα.Δεν ξερω φυσικα αν συνοδευονται απο καμπριο.
Αλλα και παλι απο την στιγμη που ολα ειναι επιλογες, ετσι και μια κοπελα δεν σε επιλεξει επειδη εισαι,καλος,μορφωμενος,"ξεχωριστος", ομορφος (οσο ομορφος) και θελει να σε επιλεξει βαση του καμπριο,ή αυτων που λεω πιο πανω, ή κι εγω δεν ξερω τι, τοτε οσο δεν κανεις εσυ για αυτην, αλλο τοσο δεν κανει αυτη για εσενα.

Ετσι και σε πολλες κοπελες ειναι βασικοτατο κριτηριο.Βασικο κριτηριο το να υπαρχουν για να εξασφαλισουν σε αυτη οσο δυνατον περισσοτερες ανεσεις, δισως εκεινη να χρειαστει να κανει κατι.

Κι ενω εκεινες πραγματικα λαμπουν σαν τον "χρυσο" εμεις παμε και πεφτουμε στα σκα@τα.
Συγχωρεσε με για το πρωτο προσωπο και τον α πλυθηντικο μετα.
Δεν ειναι οτι λεω κατι αντιθετο με εσενα,απλως το εκανα πιο "προσωπικο" ετσι.

Α) Γι' αυτό κι ένας συμφοιτητής μου της Νανοτεχνολογίας, τα παράτησε και δουλεύει μπάρμαν σε κεντρικό μπαράκι της Σαλλονίκης. Ήξερε ο μάγκας τι έκανε, όχι βλακείες σαν κάποιους που νομίζουν ότι μόλις μια γυναίκα τους πει "τι έξυπνος που είσαι", "τι γοητευτικός που είναι ο λόγος σου", "τι ωραίο το χιούμορ σου", "τι ξεχωριστό το μυαλό σου", είναι τάχα ερωτευμένη μαζί τους. (για γέλια και για κλάματα)

Β) Φυσικά αυτό που λες είναι πολύ σωστό, όμως ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Εγώ προσωπικά και κάτι λαλάκες σαν και μένα δεν κάνουν για καμία. Άντε κανά πήδημα, μέχρι εκεί. Ποιος να εκτιμήσει...Ή μάλλον η εκτίμηση είναι αντισεξουαλική. Δεν πάνε ποτέ με κάποιον που εκτιμούν, γιατί αν το δουν γυμνό μπορεί να αλλάξουν γνώμη...

Γ) Ποιος είναι ο ορισμός της πορνείας;;; (Παρακαλώ απάντηση απ' όποιον γνωρίζει)

Δ) Ξέρεις πόσους χιλιάδες τόνους τη μέρα από αυτά τα... που λες παράγει ο πολιτισμός μας; Πού αλλού να πέσεις δηλαδή. Οι θέσεις είναι ήδη πιασμένες και όποιος πάει να χωθεί τρώει κλωτσιά, και ξανά στα ...κόπρανα.

Ε) Δεν χρειαζόταν να το πεις, ξέρω να διαβάζω και ν' ακούω τι λέει ο άλλος. Πολλοί πάλι πιστεύουν εντελώς το αντίθετο, μου έχουν απαντήσει ότι καταλαβαίνω ό,τι θέλω. Άλλες φορές πάλι κάνω το λάθος να καταλάβω περισσότερα απ' όσα θα ήθελε ο άλλος να μου φανερώσει. Τότε βέβαια, γίνομαι ξαφνικά βλαξ και τα έχω καταλάβει όλα λάθος. Τι τα θες...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:47, 23-06-07:

(Πού είσαι Lorien φίλε μου;)
Ασε, δε κανει να λεω πολλα εδω

Ποτέ δεν το είχα σκεφτεί έτσι Χάος, αν και αν το σκεφτεί κανείς, τα αρσενικά είναι πάντα πιο εντυπωσιακά στην όψη (βλέπε: παγώνια, ελάφια, πολλά είδη πουλιών κτλ.)
Ακόμα και το αντρικό κορμί είναι πιο εντυπωσιακό (στα μάτια των γυναικών τουλάχιστον )
Γιαυτο ειναι ετσι, ωστε να διαλεγει το θυληκο, ποιο αρσενικο θα αποδεχθει για την διαιωνιση γονιδιων. Στα ντοκυμαντερ για τα ζωα, μπορει να παρατηρηθει ευκολα.

Πολλοί πάλι πιστεύουν εντελώς το αντίθετο, μου έχουν απαντήσει ότι καταλαβαίνω ό,τι θέλω. Άλλες φορές πάλι κάνω το λάθος να καταλάβω περισσότερα απ' όσα θα ήθελε ο άλλος να μου φανερώσει. Τότε βέβαια, γίνομαι ξαφνικά βλαξ και τα έχω καταλάβει όλα λάθος. Τι τα θες...
Οχι ρε συ, μη λες τετοια. Δε συμβαινουν αυτα τα πραματα. Μονο στις ταινιες αυτα

Παντως το τοπικ απο το τι θελουν οι αντρες εχει παει και στο τι θελουν οι γυναικες. Εγω παντως "απλο σεξ" δε θελω ! Τουλαχιστον 100 οκτανιων

Και οπως αναφερθηκε και καποια στιγμη, η απαντηση αλλαζει αναλογα με το "πότε". Τις "αναγκες" ικανοποιησης του "εγω" και το πως διαφοροποιουνται μεσα στο χρονο.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:25, 26-06-07:

αυτό το έγραψες για να αντιδράσω εγώ δεν είναι? λες.. "πολύ καιρό έχει να μας μιλήσει η ρουμάνα..."

…Χαος μου γλυκό... όσο μια κούκλα θέλει το κάμπριο της και δεν εκτιμάται το μυαλό, άλλο τόσο θέλετε εσείς μια «Pamela Anderson» και δεν εκτιμάτε την "νοικοκυρά-πιστη-οχι τοσο ομορφη" που δεν ενδιαφέρεται για το κάμπριο... φαύλος κύκλος και κανένας δεν έχει δίκιο να παραπονεθεί...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 10:15, 26-06-07:

Tώρα τα ισοπεδώνεις... Άσε που οι περισσότεροι σπουδάζουν Νανοτοχνολογίες για να αποκτήσουν κάμπριο μια μέρα

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 10:54, 26-06-07:

Μισέλ, δεν το εννοούσα κατ' αυτόν τον τρόπο. Εννοώ απλά ότι όταν βλέπω γύρω μου κοπέλες ειδικά σε κάποια Α' ηλικία να λένε ο τάδε μου κάνει αυτό/θέλει αυτό/μου προσφέρει αυτό/σκέφτεται αυτό για εμάς... αρα ίσως συνεχίσω μαζί του, τότε τις επιλέγουν και δεν σκέφτονται οι ίδιες : Εμένα μου κάνει, μου αρέσει, μου ταιριάζει ; Τον θέλω πραγματικά ; Δεν το λέω εγωιστικά, το λέω καθαρά από την τεράστια ανασφάλεια που διακατέχει τις περισσότερες γυναίκες.

** Συγνώμη για τα τεράστια γράμματα στο προηγούμενο ποστ, δεν τα είχα προσέξει

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 11:05, 26-06-07:

Μάλλον, δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 22:06, 28-06-07:

@fandago δεν θα διαφωνησω με το : " Μονιμη σχεση με καλο σεξ " , αλλα μηπως παιζει ρολο κι η ηλικια ??? Ενας 20αρης τι να την κανει την μονιμη σχεση ? Το μονο που εχει στο μυαλο του ειναι το σεξ ( οχι βεβαια πως μεγαλωνοντας αυτο αλλαζει...!!! ) Ο αντρας εχει παντα στο μυαλο του το σεξ. Μεγαλωνοντας ομως , λογικο ειναι να ζητα και κατι περισσοτερο , κατι πιο " βαθυ " ας πουμε. Το σεξ για το σεξ , δεν αντιλεγω οτι ειναι !!! Αρκει ομως μονο αυτο ? Μαλλον οχι !!! Αρα , ενω συμφωνω μ'αυτο που λες , φοβαμαι οτι ειναι πολυ καλο...για να ειναι αληθινο 'η τουλαχιστον να εχει διαρκεια. Οπως λεει κι ενας φιλος μου : " Καθε μερα αστακο...??? Ας φαμε και καμμια φασολαδα! " Φυσικα δεν θα μπορουσα να μην τον
Πολυ απλα , γνωμη μου ειναι , οτι σ'αυτες τις ηλικιες , οι αντρες κι ισως κι οι γυναικες τωρα πια , δεν αναζητουν τοσο την μονιμη σχεση , αλλα το ν' αποκτησουν περισσοτερες εμπειριες !!! Αλλωστε , ποιος μπορει να γνωριζει ξεκινωντας μια σχεση , αν θα ειναι μονιμη η' οχι ??? Μαλλον κανεις !!!
Λοιπόν, ποιος λέει ότι εμπειρία αποκτάς κάνοντας πολλές μικρές-πρόσκαιρες σχέσεις; Η μόνιμη σχέση που αναφέρεται στο topic εννοείται ότι δεν είναι σχέσεις γάμου, αλλά σχέσεις μεγαλύτερες των 6 μηνών πχ. Προσωπικά μπορεί να έχω απολαύσει κάτι πρόσκαιρό που μου έτυχε, αλλά απολαμβάνω περισσότερο κάτι σταθερό με το οποίο είμαι συναισθηματικά δεμένος και πολύ πιο άνετος να δοκιμάσω νέα πράγματα που όσο να ναι προσθέτουν στην εμπειρία που λέτε.
Μάλιστα, επιτρέψτε μου να πω ότι κάποιος σε μια "μόνιμη σχέση" κάνει κατά κανόνα πολύ περισσότερο και ποιοτικότερο sex από κάποιον που ψάχνει one night stands πχ.
Κλείνοντας, κανείς δεν ξέρει ξεκινώντας μια σχέση ότι αυτή θα είναι μόνιμη, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν έχει καλό sex έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να γίνει. Οπότε επιμένω για όλες τις ηλικίες: Μόνιμη σχέση με καλό sex...

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 12:10, 30-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
[...]
Μάλιστα, επιτρέψτε μου να πω ότι κάποιος σε μια "μόνιμη σχέση" κάνει κατά κανόνα πολύ περισσότερο και ποιοτικότερο sex από κάποιον που ψάχνει one night stands πχ. [...]
Συμφωνώ σε αυτό.
Όσο για το αρχικό ερώτημα του θέματος...
Καταρχήν, εξαρτάται από τη φάση που βρισκόμαστε (κ όχι μόνο οι άντρες, ίσως κ τα 2 φύλα). Ωστόσο, πιστεύω πως το απλό σεξ σε κρατάει στην επιφάνεια, δεν σε "αναπτύσσει", δεν υπάρχει εξέλιξη μέσα μας, απλά σκορπάμε ενέργεια κ μένουμε παρ' όλα αυτά ανικανοποίητοι. Μια μόνιμη σχέση σου δίνει πολλά περισσότερα, κ πάνω απ' όλα, σε γεμίζει συναισθηματικά.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:29, 30-12-07:

Θα συμφωνησω με την πρασινη χελωνα και την χαλκινομαλλουσα

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:36, 31-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Θα συμφωνησω με την πρασινη χελωνα και την χαλκινομαλλουσα
Παραδόξως κι εγώ. Μήπως μας έπιασε το πνεύμα των Χριστουγέννων ξαφνικά και συμφωνούμε; Αίσχος, θα απογοητεύσουμε τους αναρίθμητους οπαδούς μας που περιμένουν τον επόμενο αγώνα των δεινοσαύρων

Το μονο που εχει στο μυαλο του ειναι το σεξ ( οχι βεβαια πως μεγαλωνοντας αυτο αλλαζει...!!! ) Ο αντρας εχει παντα στο μυαλο του το σεξ
Αυτά τα στερεότυπα με ενοχλούν ιδιαίτερα, όπως θα ενοχλείτο η Μισέλ αν ακούγονταν τέτοια για τις γυναίκες. Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου φαίνεται, είναι πως οι γυναίκες αρκούνται στα στερεότυπα των περιοδικών περί της φύσεως των ανδρών και δεν προσπαθούν να κατανοήσουν πραγματικά τους άντρες, ούτε καν να επικοινωνήσουν μαζί τους. Με τη συνεχή αυτή επανάληψη του στερεότυπου ("Ξέρεις τι είναι μια αλήθεια; Είναι χίλιες επαναλήψεις ενός συνθήματος" Άλντους Χάξλεϋ), ο άντρας που δεν νιώθει πως έχει συνεχώς στο μυαλό του το σεξ, όπως του έχουν πει πως πρέπει να κάνουν και πως πράγματι κάνουν οι άντρες, αρχίζει να νιώθει πως κάτι δεν πάει καλά με τον ανδρισμό του. Ξέρετε πόσο αδύναμο είναι το αντρικό πρότυπο και πόσο υποχρεώνει τον άντρα να επιβεβαιώνει συνεχώς τον ανδρισμό του. Επομένως, τον καταλαμβάνει τρόμος και φόβος, μήπως δεν είναι αρκετά άντρας και μήπως δεν ανταποκρίνεται στα πρότυπα επιλογής των γυναικών (μου έχει τύχει και μένα να πω πως δεν σκέφτομαι όπως πιστεύεται για τους άντρες και κάποια γυναίκα να μου πετάξει υπονοούμενο ότι είμαι gay, έτσι στην ψύχρα). Έτσι, όταν συναντά γυναίκες παριστάνει πως ταιριάζει με το πρότυπο, δηλώνει πως έχει συνεχώς στο μυαλό του το σεξ και προσπαθεί να γίνει πολυγαμικός μάλιστα για να το αποδείξει (αυτό για τους περισσότερους άντρες που γνωρίζω δεν είναι καθόλου εφικτό κι έτσι όλοι έχουν κόμπλεξ με τον ανδρισμό τους). Οι γυναίκες βλέπουν λοιπόν πως το στερεότυπο αληθεύει, το αναπαράγουν και ο φαύλος κύκλος ενισχύει συνεχώς το φαινόμενο.

Κάτι αντίστοιχο θα μπορούσαμε να πούμε και για τις γυναίκες. Το στερεότυπο λέει πως οι γυναίκες δεν έχουν συχνά στο μυαλό τους το σεξ. Φυσικά, απ' όσα έχω δει, κάτι τέτοιο δεν αληθεύει. Όμως, αν η γυναίκα σκέφτεται το σεξ, το στερεότυπο τη χαρακτηρίζει ως πόρνη. Έτσι, οι γυναίκες που νιώθουν πως χρειάζονται το σεξ, φοβούνται μην χαρακτηριστούν ως πόρνες, δηλώνουν ότι δεν σκέφτονται το σεξ και συχνά μάλιστα πείθουν τον εαυτό τους για κάτι τέτοιο.

Θάνατος στα στερεότυπα λοιπόν...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:50, 31-12-07:

Να μην έχει πρόβλημα η γυναίκα τους όταν θέλουν να δουν τον Ολυμπιακό ή τον Άρη στην τηλεόραση (για την πλειοψηφία μιλάω....)

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να γενικεύσουμε. Εξαρτάται από το χαρακτήρα του ανθρώπου, από τη φάση της ζωής του, από τις συγκυρίες, από... από... από... και δεν εξαρτάται κατ' εμέ από το φύλο (αν θα 'ναι άντρας ή γυναίκα).
Δεν νομίζω ότι μπορούμε από το παρόν ερώτημα να αποφανθούμε ότι όλες οι γυναίκες προτιμούν τη μόνιμη σχέση από το απλό σεξ, ε;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:04, 31-12-07:

Αυτά τα στερεότυπα με ενοχλούν ιδιαίτερα, όπως θα ενοχλείτο η Μισέλ αν ακούγονταν τέτοια για τις γυναίκες.
Μπα, και για άντρες όταν πρόκειται εξίσου με ενοχλεί.
Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια στις γυναίκες, επειδή τυγχάνει να είμαι γυναίκα.

Παράθεση

Fragment (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fragment
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Fragment έγραψε στις 00:04, 08-01-08:

Είμαι πολύ μικρή βέβαια για να βγάζω τέτοια συμπεράσματα αλλά...
Θα συμφωνήσω με τη Michelle για τα στερεότυπα! Είναι άκρως εκνευριστικά και πολλές φορές γελοία ή και προσβλητικά! (εντάξει, μπορεί να έχω συμφωνήσει ορισμένες φορές με κάποιο αλλά πάνω στα νεύρα πολλά λέγονται)
Πλανάται στον αέρα μια γενική άποψη ότι με όσες περισσότερες γυναίκες έχει πάει κάποιος τόσο περισσότερο άντρας είναι και αντίστοιχα ότι με όσους περισσότερους έχει πάει κάποια, τόσο περισσότερο π*τ*ν* είναι... Το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του είναι δική του υπόθεση και δν αποδεικνύει τπτ απολύτως!
Και προσωπικά δν μπορώ να καταλάβω το νόημα μιας τέτοιας ψηφοφορίας.. Ο καθένας μας είναι διαφορετικός, μια ξεχωριστή προσωπικότητα με δικά του "θέλω",ανάγκες και επιθυμίες, οι οποίες μπορεί να αλλάξουν κιόλας με το χρόνο και τις συγκυρίες...

Παράθεση

nikostheater (Νίκος Θεμελής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikostheater
Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O nikostheater έγραψε στις 21:27, 29-04-08:

Σοβαρή σχέση,αν και όταν προκύψει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

panagiotis1988 (παναγιωτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panagiotis1988
Ο παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O panagiotis1988 έγραψε στις 14:27, 30-04-08:

μου αρεσει πολυ το γεγονος να μην εχω δεσμευσεις με την οποιαδηποτε αλλα με εξιταρει το γεγονος να εχω σχεση με μια κοπελα και καθε μερα να προσπαθω να γινομαι ολο κ καλυτερος μεσα στην σχεση...το ψυχικο δεσιμο που αποκτας με την κοπελα σου δεν συγκρινεται με κανενα one night stand...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 16:41, 30-04-08:

Γιατί να διαλέξουν, αφού συνήθως συνδιάζουν και τα δύο παράλληλα χωρίς πρόβλημα....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fetish

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fetish
H fetish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H fetish έγραψε στις 17:05, 30-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis1988
το ψυχικο δεσιμο που αποκτας με την κοπελα σου δεν συγκρινεται με κανενα one night stand...
συμφωνω απολυτα!!!!εχω κανει απ'ολα αλλα τα συναισθηματα κ το σεξ μεσα σε μια σχεση δεν συγκρινοναι με τιποτα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 30-04-08 στις 17:07. Αιτία: Διόρθωση quote tag.
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 15:11, 01-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---

Γιατί να διαλέξουν, αφού συνήθως συνδιάζουν και τα δύο παράλληλα χωρίς πρόβλημα....
Mυρίζομαι καμένη από το χυλό

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 11:57, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Mυρίζομαι καμένη από το χυλό

Αρκεί να έχεις αρκετούς φίλους και συναδέλφους άντρες.....

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:38, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---

Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, και στη θέση του......

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους