What about a programming camp?

Ποια γλώσσα θα σας ενδιέφερε περισσότερο να μάθετε?
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 2)

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
  1. Junior_aromeo
  2. mechanicarts
  3. Rania.(μαλλον)
  4. Eruyomo
  5. Φιλος Junior_aromeo
  6. mariosxania
  7. Zed
  8. Silent_Killer
-----------------------------------------
Eγώ λέω python!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Συμφωνώ με C αρκεί να συμφωνηθεί ένα περιβάλλον. Επίσης δεν μπορώ να βοηθάω σε σχέση με πράγματα που έχουν να κάνουν με το windows-only devcpp.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Προτείνω codelite ή codeblocks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
χρωσταω το μαθημα C και λεω να το παρακολουθησω αυτο το εξαμηνο, επομενως, γιατι οχι, μπορω να μπω και εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ψηφίζετε και περιβάλλον μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Συμφωνώ με codeblocks μιας και υπάρχει έκδοση και για win και για linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Και για codelite υπάρχει στο linux και είναι πολύ καλύτερη μπορώ να πω. Εγώ ψηφίζω codelite.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Junior_aromeo

Νεοφερμένος

Ο Junior_aromeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
  1. Για python:
  2. Junior_aromeo
  3. Silent_Killer

    Για c:
  4. mechanicarts
  5. Rania.(μαλλον)
  6. Eruyomo
  7. Φιλος Junior_aromeo
  8. mariosxania
  9. Zed
Η ψηφοφορια ληγει την Παρασκευη 18:00 η ωρα.Μην γραψετε δεν εχω προβλημα και τετοια....μια γλωσσα για να τελειωνουμε.Φυσικα οταν ολοκληρωθει το πρωτο θα ερθει δευτερο τριτο τεταρτο με την ιδια γλωσσα.Μην λετε μετα γιατι δεν καναμε την αλλη.Να ξεκαθαρισουν τα πραγματα απο τωρα.
Have a nice Programing Day
J-R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
  1. Junior_aromeo
  2. mechanicarts
  3. Eruyomo
  4. Φιλος Junior_aromeo
  5. mariosxania
  6. Zed
  7. Silent_Killer
Sorry guys, μαθημα το σαββατο, no χρονος available.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Και εγώ c και codeblocks...
Η ημερομηνία επίσης δεν είναι πολύ καλή πιστεύω γιατί σάββατο οι πιο πολλοί βγαίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα απλά ένα θεματάκι εδώ, οπου θα γίνονται κάποια μαθήματα, απορίες και όχι spam. Όχι live μαθήματα. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να κανονίσω για live μαθήματα.

codelite ή codeblocks δεν με ενδιαφέρει. Αρκεί ένα περιβάλλον που να ναι ίδιο και σε win και σε linux. Υπάρχει και το eclipse αλλα είναι βαρύ και overkill για εισαγωγικά μαθήματα σε c.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Νομίζω οτι κάτι σε python θα ήταν το πιο εύκολο, αλλα είναι και κάτι που έχει ήδη υλοποιηθεί πολλάκις. Τόσο σε forums (όπως πχ το ubuntu-gr) όσο και σε ανεξάρτητα tutorials και στα ελληνικά.

Σε C/C++ απο την άλλη θα χουμε προβλήματα με τα διαφορετικά περιβάλλοντα που έχει ο καθένας.

Μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση, κάτι που γενικά δεν διδάσκεται στα ελληνικά ιδρύματα απο ότι ξέρω και είναι τελείως διαφορετικής προσέγγισης, πολύ απλή (αλλα πολύ δυνατή) γλώσσα είναι η lisp.
Μια άλλη εναλλακτική της pythonείναι η Ruby (την οποία δεν γνωρίζω)

Αλλα νομίζω οτι ένα τέτοιο tutorial δεν κάνει για σχολικό forum και ειδικά για forum στο οποίο γράφουν/διαβάζουν μαθητές Γ' Λυκειου Τεχνολογικής.

Lisp κάνουν σε κάποια ιδρύματα όπως το δικό μας αλλά δεν ενδείκνυται για το forum αυτό, όπως λες.

Εγώ θα πρότεινα απλά ένα θεματάκι εδώ, οπου θα γίνονται κάποια μαθήματα, απορίες και όχι spam. Όχι live μαθήματα. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να κανονίσω για live μαθήματα.

codelite ή codeblocks δεν με ενδιαφέρει. Αρκεί ένα περιβάλλον που να ναι ίδιο και σε win και σε linux. Υπάρχει και το eclipse αλλα είναι βαρύ και overkill για εισαγωγικά μαθήματα σε c.

Κι εγώ αυτό προτείνω. Όχι live, δεν είναι εφικτό.
Ναι, όχι Eclipse.

Λοιπόν, θα δημιουργήσω πρώτα ένα poll για την γλώσσα κι έπειτα αποφασίζουμε και το περιβάλλον ανάπτυξης.

Το θέμα είναι ποιος θα αναλάβει την παράδοση των μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Lisp κάνουν σε κάποια ιδρύματα όπως το δικό μας αλλά δεν ενδείκνυται για το forum αυτό, όπως λες.
Όχι σαν γλώσσα μια χαρά είναι. Για πρώτη γλώσσα ειδικά είναι πολύ λουκούμι.
Αλλα ξεφεύγει πολύ απο την λογική των άλλων γλωσσών, οπότε δεν ξέρω.



Λοιπόν, θα δημιουργήσω πρώτα ένα poll για την γλώσσα κι έπειτα αποφασίζουμε και το περιβάλλον ανάπτυξης.

Το θέμα είναι ποιος θα αναλάβει την παράδοση των μαθημάτων.

Μπορεί να αναλαμβάνει κάποιος κάθε φορά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Όχι σαν γλώσσα μια χαρά είναι. Για πρώτη γλώσσα ειδικά είναι πολύ λουκούμι.
Αλλα ξεφεύγει πολύ απο την λογική των άλλων γλωσσών, οπότε δεν ξέρω.





Μπορεί να αναλαμβάνει κάποιος κάθε φορά :)

Το θέμα βέβαια είναι ότι δεν έχουν όλοι το ίδιο υπόβραθο γνώσεων σε προγραμματισμό όπως και σε βασικές γνώσεις.Τι θα κάνουμε με αυτό?Θα ξεκινήσουμε από το μηδέν η θα δώσουμε στους ενδιαφερόμενους links με κάποια βασικά πράγματα ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Γεια σας κι από μένα! Πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα σας αυτή...

Μπάι δε γουέι, :P, μου φαίνεται λίγο περίεργο που μαθητές ακόμα και γυμνασίου εκφράζουν την επιθυμία να μάθουν μια γλώσα προγραμματισμού σαν τη C++, τη C ή τη Java...

Μην παρεξηγηθεί κανείς, ε; Απλά λέω ότι μου κάνει εντύπωση το όλο γεγονός, αφού γλώσσες σαν κι αυτές κάνουν τη ζωή αμέτρητων φοιτητών... ποδήλατο! (Μιλάω ως παθών!! :D!)

+ ότι στο Γυμνάσιο τα παιδιά μαθαίνουν το πολύ κάποια απλά πράγματα περί ψευδοκώδικα...

Αλλά, σαφώς, το να την ψάχνεις από νωρίς-νωρίς είναι πολύ καλό και κάποια βασικά πραγματάκια που αφορούν γλώσσες προγραμματισμού, μπορούν άνετα να περαστούν (Ειδικά όταν η εκμάθηση γίνεται χωρίς το άγχος εξετάσεων...)

Δε θα μπορέσω να συμμετάσχω, αλλά μπράβο σας και καλή επιτυχία με το εγχείρημα αυτό! :)

(Να δείτε πόσο πιο εύκολα θα σας φαίνονται όταν θα κληθείτε να τα κάνετε κανονικά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Γεια σας κι από μένα! Πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα σας αυτή...

Μπάι δε γουέι, :P, μου φαίνεται λίγο περίεργο που μαθητές ακόμα και γυμνασίου εκφράζουν την επιθυμία να μάθουν μια γλώσα προγραμματισμού σαν τη C++, τη C ή τη Java...

Μην παρεξηγηθεί κανείς, ε; Απλά λέω ότι μου κάνει εντύπωση το όλο γεγονός, αφού γλώσσες σαν κι αυτές κάνουν τη ζωή αμέτρητων φοιτητών... ποδήλατο! (Μιλάω ως παθών!! :D!)

+ ότι στο Γυμνάσιο τα παιδιά μαθαίνουν το πολύ κάποια απλά πράγματα περί ψευδοκώδικα...

Αλλά, σαφώς, το να την ψάχνεις από νωρίς-νωρίς είναι πολύ καλό και κάποια βασικά πραγματάκια που αφορούν γλώσσες προγραμματισμού, μπορούν άνετα να περαστούν (Ειδικά όταν η εκμάθηση γίνεται χωρίς το άγχος εξετάσεων...)

Δε θα μπορέσω να συμμετάσχω, αλλά μπράβο σας και καλή επιτυχία με το εγχείρημα αυτό! :)

(Να δείτε πόσο πιο εύκολα θα σας φαίνονται όταν θα κληθείτε να τα κάνετε κανονικά!)

Μα εμάς μας αρέσει ο προγραμματισμός έτσι κι αλλιώς δεν το βλέπουμε σαν αγγαρεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Junior_aromeo

Νεοφερμένος

Ο Junior_aromeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δυστηχως ας αναλαβει καποιος αλλος να διοργανωσει γιατι εγω δεν εχω χρονο :)
Καλη συνεχεια

Για python:

  1. Silent_Killer

    Για c:
  2. mechanicarts
  3. Rania.(μαλλον)
  4. Eruyomo
  5. mariosxania
  6. Zed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Και εγώ για python είμαι. Η C έχει πολλές περιέργειες σαν low-level γλώσσα και δεν είναι και τόσο τετριμμένο να κάνεις ενδιαφέροντα πράγματα. Στην python ο προγραμματισμός είναι rapid, χώρια που το να δώσεις ολοκληρωμένα προγράμματα σε άλλους είναι πολύ πιο εύκολο.

Προτείνω θα πάρουμε σαν reference κάποια ήδη έτοιμα tutorials ή μαθήματα και να δουλεύουμε εκεί πάνω, με ασκήσεις, διευκρινίσεις και τέτοια πράγματα.
-----------------------------------------
Δυστηχως ας αναλαβει καποιος αλλος να διοργανωσει γιατι εγω δεν εχω χρονο :)
Καλη συνεχεια

Για python:

  1. Silent_Killer

    Για c:
  2. mechanicarts
  3. Rania.(μαλλον)
  4. Eruyomo
  5. mariosxania
  6. Zed

Εσύ το είπες, και εσύ δεν έχεις χρόνο τώρα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω python γτ ήδη έχω κάνει μια αρχή!Και είναι και πλ καλή γλώσσα για να αρχίσει κάποιος!
-----------------------------------------
Ρε Junior μην το χαλάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Προσωπικά θα θελα java αλλά μου παν ότι δεν είναι καλή ιδέα για αρχάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top