Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλασική Μουσική

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 20:29, 10-05-10:

Κι εγώ έπαιζα για 6 χρόνια βιολί(κλασσικό) σε ωδείο.Μ'αρέσει πολύ.Πριν 2 χρόνια σταμάτησα αλλά μάλλον του χρόνου θα ξαναρχίσω.
http://www.youtube.com/watch?v=N8fa7wSgfdk
http://www.youtube.com/watch?v=S61k19kdG3s
http://www.youtube.com/watch?v=ZDUjt6iH52E

Δεν είναι γνωστά κομμάτια αλλά είναι ωραία...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rea_94 (Rea)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rea_94
H Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H rea_94 ^^ έγραψε στις 16:13, 04-07-11:

Ξεκινησα με κιθάρα, έφτασα μέχρι την τρίτη μέση και μετά σταμάτησα, κάπου μάγκωνε, δεν ξέρω, ίσως δε μου άρεσε πια τόσο, ίσως δεν μπορούσα να διαβάσω όσο απαιτούσε η ανωτέρα... Τώρα, μετά από πτυχίο αρμονίας και φέτος αντίστηξης και μια απροσδιόριστη επιθυμία να συνεχίσω, με πιάνο, οχι κιθάρα, πάω στην τρίτη λυκείου και δεν ξέρω τι να κάνω! :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:29, 04-07-11:

Δεν υπάρχει πιο ωραίο κομμάτι από την εισαγωγή αυτή του Richard Strauss :
http://www.youtube.com/watch?v=cWnmCu3U09w

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 21:27, 06-07-11:

Αγαπημενο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 12:00, 07-07-11:

Part 1 Part 2

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 12:14, 07-07-11:

Ἂς βάλουμε καὶ κάτι ἀνάλαφρο ἀπὸ τὴν περίοδο τοῦ Ῥομαντισμοῦ.

Franz Schubert- Moment musical #3

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 12:51, 07-07-11:

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:04, 07-07-11:

Nabuco του Verdi:
Ο χορός των σκλάβων

http://www.youtube.com/watch?v=5sBp5FDkFIU

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αρίσταρχος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αρίσταρχος
Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O Αρίσταρχος Περπατῶ μὲς τ' ἀγκάθια, μὲς τὰ σκοτεινὰ έγραψε στις 13:08, 07-07-11:

Λατρεύω Κλασική μουσική.
Απο συγχρονους ΑΓΑΠΩ Andre Rieu!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 13:12, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Αρίσταρχος
Λατρεύω Κλασική μουσική.
Απο συγχρονους ΑΓΑΠΩ Andre Rieu!
Ανέβασέ μας κάποιο κομμάτι που σου αρέσει.
Ένα από εμένα:
http://www.youtube.com/watch?v=dHyR4ZzA2R0

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αρίσταρχος

Δραστήριο Μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O Αρίσταρχος Περπατῶ μὲς τ' ἀγκάθια, μὲς τὰ σκοτεινὰ έγραψε στις 13:18, 07-07-11:

Που να το έχει συνθέσει ή να το ενορχηστρώνει;

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 13:20, 07-07-11:

Προσωπικά επειδή μου αρέσει το βιολί, θα προτιμούσα να παίζει κάποιο κομμάτι, είτε δικό του είτε όχι.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 13:21, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Ανέβασέ μας κάποιο κομμάτι που σου αρέσει.
Ένα από εμένα:
http://www.youtube.com/watch?v=dHyR4ZzA2R0
Τὸ συγκεκριμένο κομμάτι, ἀπ' ὅ, τι γνωρίζω, τὸ ἔχει συνθέσει ὁ Ἱταλὸς συνθέτης Νίνο Ῥότα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 07-07-11 στις 18:28.
Παράθεση

Αρίσταρχος

Δραστήριο Μέλος

O Αρίσταρχος Περπατῶ μὲς τ' ἀγκάθια, μὲς τὰ σκοτεινὰ έγραψε στις 13:26, 07-07-11:

http://www.youtube.com/watch?v=LX1fi...eature=related

Η αγαπημενη μου ισως εκτελεση!
Το βιντεακι αυτο το βάζω "στα πεταχτα" γιατι βιαζομαι.
Σε λίγο που θα τελειωσω αυτο που κανω παραλληλα θα σας παραθεσω μια λιστα με λινκς απο τα αγαπημενα μου κομματια που ενορχηστρωνει ο Rieu

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 13:30, 07-07-11:

Δεν νομιζω οτι υπαρχει κλιμακα αξιολογησης γι'αυτο το αριστουργημα...

Παράθεση

Pianojen89

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pianojen89
H Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Pianojen89 έγραψε στις 18:27, 03-08-11:

Καλησπέρα! Πολύ ωραίο τόπικ!
Εγω προσωπικά μυήθηκα στην κλασσική με την ενασχόληση μου με το πιάνο.. Μου αρέσουν πολλοί συνθέτες της ρομαντικής περιόδου όπως ο Σοπέν, ο Λιστ, ο Ντεμπυσί, και ο Τσαικόφσκι. Μερικά από τα αγαπημένα μου κομμάτια είναι τα παρακάτω:

http://www.youtube.com/watch?v=s2XzoA94Zws (Clair de Lune - Claude Debussy)
http://www.youtube.com/watch?v=FSSx9Z7-dJQ (1st piano concerto, in e minor - Chopin)
http://www.youtube.com/watch?v=M_VCbnqbwwA( Piano concerto no2 - Sergei Rachmaninoff)

Επίσης, μου αρέσει ο Μπετόβεν, ιδιαίτερα η Παθητική σονάτα του!
Αυτά από εμένα!!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 18:48, 03-08-11:

Είδα αυτή την ανάρτηση πριν λίγο στο fb, και είπα να την βάλω κι εδώ.
Το κλασικό "Φτερό στον άνεμο":

http://www.youtube.com/watch?v=8A3zetSuYRg

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:16, 03-08-11:

http://www.youtube.com/watch?v=YGRO05WcNDk Σοπέν
http://www.youtube.com/watch?v=5sBp5...eature=related Βέρντι
http://www.youtube.com/watch?v=3X9LvC9WkkQ Μπράμς
http://www.youtube.com/watch?v=a91pJDut50E Μπετόβεν
http://www.youtube.com/watch?v=2bosouX_d8Y Σούμπερτ

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 19:38, 03-08-11:

Sainte Colombe - Tombeau - Les Regrets

Απ' την ταινία (4.15)

Παράθεση

aluteros (σημαντικος αλλος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aluteros
Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O aluteros θελεις; έγραψε στις 20:13, 03-08-11:

Moonlight Sonata - Ludwig van Beethoven

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 10:32, 06-08-11:

Κλασική μουσική για παιδιά απο την DISNEY!

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 11:21, 06-08-11:

Vivaldi - Winter
Από τις 4 εποχές

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 11:50, 06-08-11:

ES Posthumus - Nara
Yiruma - A River Flows In You
Yann Tiersen !
Dance Of The Sugar Plum Fairy - P.Y Tchaikovsky

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 12:52, 07-08-11:

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 13:13, 07-08-11:

Από ό,τι έχω διαβάσει σε ένα από τα CD τους, ξεκίνησαν σαν κλασική ορχήστρα δωματίου και έκαναν διάφορες συναυλίες, κατόπιν πρόσθεσαν ένα μπάσο και μία ντραμς και έγιναν κάτι σαν μοντέρνο μπαρόκ.
Μου αρέσουν πολύ τα κομμάτια τους, είναι οι Rondo Veneziano.

http://www.youtube.com/watch?v=FjL5hyYe2mE

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 13:50, 07-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici

Κλασική μουσική για παιδιά απο την DISNEY!

H Disney έχει δώσει το καλό παράδειγμα με τη Φαντασία και τη Φαντασία 2000.
Από πού να ξεκινήσω?

Από το Πουλί της Φωτιάς του Στραβίνσκι,

τη Γαλάζια Ραψωδία του Γκέρσουϊν,

ή τα α-πί-στευ-τα Πεύκα της Ρώμης του Ρεσπίγκι

ένα έργο λίγο πολύ άγνωστο μας αλλά τόσο δυνατό κι αισιόδοξο

Μακάρι κι άλλοι δημιουργοί παιδικών προγραμμάτων ή ταινιών να χρησιμοποιούσαν κλασσική μουσική ως επένδυση, (και για εμπορικούς σκοπούς δεν θα τα χαλάσουμε τώρα), θα ήταν πιο εύκολο και αποτελεσματικό από όλες τις προσπάθειες που γίνονται (όπου γίνονται ) μαζί...

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 13:52, 07-08-11:

Δεν ξέρω γιατί αλλά όποτε ακούω αυτό το κομμάτι, δακρύζω...

Μια Ωδή στην Ομορφιά της Ζωής, ένα Αριστούργημα από τον πιο Ρομαντικό Συνθέτη όλων των εποχών!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 14:10, 07-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Δεν ξέρω γιατί αλλά όποτε ακούω αυτό το κομμάτι, δακρύζω...

Μια Ωδή στην Ομορφιά της Ζωής, ένα Αριστούργημα από τον πιο Ρομαντικό Συνθέτη όλων των εποχών!
Ξέρεις... είναι κάπου βαθιά μέσα σου κρυμμένο, ίσως να μην συνειδητοποιείς από που, αλλά δεν πειράζει, έχει κι αυτό τη γλύκα του.

... κι ένα δώρο, κάτι που ακολουθεί εμένα για πολύ, πολύ καιρό...

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 14:46, 07-08-11:

Και μια που πιάσαμε τα δακρύβρεχτα... άλλο ένα που με συγκίνησε πολύ όταν το πρωτάκουσα.
Ήμουνα Αγγλία για μεταπτυχιακό και έπεσα πάνω του σε ένα Launch Time Concert. Η σοπράνο ήταν φοβερή, είχε μια σέξυ βραχνάδα που σε τσίτωνε!

Άκουσα καμιά 10ριά εκτελέσεις αλλά καμία δεν με άγγιξε όσο αυτή η "παλιά" της Isobel Baillie :

Προσέξτε πως η μουσική αλλάζει μαζί με τους στίχους (γύρω στο 4').

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 18:27, 09-08-11:

Κι επειδή μου αρέσει το βιολί, ένα του Παγκανίνι.

http://www.youtube.com/watch?v=Dr3x0CjiHqs

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:55, 09-08-11:

Αν με υποχρέωναν να φτιάξω ένα CD με κομμάτια που περιγράφουν τί ακριβώς είδος κλασσικής μουσικής μου αρέσει, θα έβαζα τα παρακάτω για δείγμα. Αυτά έμειναν σταθερές αξίες. Είναι το είδος της κλασσικής που μου αρέσει, με παθιάζει για να μην πω με σεληνιάζει και δεν βαριέμαι ποτέ να ακούω. Τα υπόλοιπα τα περισσότερα τα έχω βαρεθεί. Αυτά δεν νομίζω να τα βαρεθώ ποτέ :

Dies Irae (Ρέκβιεμ) του Τζιουζέπε Βέρντι

Ο χορός των Ιπποτών του Σεργκέι Προκόβιεφ

Ουγγρικός χορός του Μπραμς

Συμφωνία Νο 25 σε G minor του Μότσαρτ

Κοσνέρτο 1 του Τσαικόφσκι

Finlandia Jean Sibelius
Johann Pachelbel Canon in D Major

Mahler symphony no.5 - Adagietto. Sehr Langsam ξέρω έχω αντιφάσεις

και από όπερα

TOSCA - G. PUCCINI - E Lucevan Le Stelle

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 12:37, 16-08-11:

Lacrimosa

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,804 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:48, 16-08-11:

Ω....ναι...,συγκλονιστικο.Απο το ρεκβιεμ του μοτσαρτ.Ισως το καλυτερο ρεκβιεμ που γραφτηκε ποτε.

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tasos09
Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O Tasos09 έγραψε στις 13:29, 16-08-11:

Ορίστε και μερικά από μένα

Valse No 2 - Shostakovich

Bach Keyboard Concerto No. 3

Vitali - Ciaccona

18th Variation - Rachmaninoff

Greensleeves Αγγλικό (νομίζω) παραδοσιακό εποχής Μεσαίωνα

Chopin - Valse No.19

Saint-Seans - The Swan

Allegri - Miserere mei, Deus (Ψαλμός)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Provlima Megalo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Provlima Megalo
Ο Provlima Megalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Provlima Megalo έγραψε στις 13:51, 16-08-11:

Rachmaninoff-Piano Concerto No.1 Op.1

Debussy Clair de lune

Beethoven Σονάτα του Σεληνόφωτος

Παράθεση

Wild_Boy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wild_Boy
Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 347 μηνύματα.

O Wild_Boy IMY έγραψε στις 14:08, 16-08-11:

Ας βάλω κι εγώ μερικά:

Carl Orff-O Fortuna από το γνωστό έργο Carmina Burana~Πολύ δυναμικό,τρελαίνομαι

Ode to Joy-Beethoven~Ωδή στην ευτυχία,γαλήνιο,απλό,σε αγγίζει.Τα λόγια είναι περιττά. Να και μια διασκευή του αστεία(ως προς το βίντεο)

Lacrimosa από το Requiem του Mozart~Το καλύτερο μέρος του καλύτερου Requiem που γράφτηκε ποτέ

Spring από τις Τέσσερις Εποχές του Vivaldi~Τρομερά χαρούμενο και γνωστό.

Rondo Alla Turca-Mozart~Ανέκαθεν μου άρεσε πολύ,αλλά όταν έμαθα να το παίζω στο αρμόνιο ήταν διαφορετικά,διαφορετική επαφή με το κομμάτι

Vivaldi-Storm~Μου αρέσει πιο πολύ από όλα,μάλλον επειδή όντας 13 χρονών,επιθυμώ να ακούω κάτι πιο γρήγορο και δυναμικό

Αυτά

-Χταπόδι

Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 12:58, 17-08-11:

Χμμμ... να και μερικά από τα δικά μου αγαπημένα:

Franz Schubert - Marche Militaire

Rossini - William Tell

Wolfgang Amadeus Mozart - 40th Symphony

Ludwig Van Beethoven - 9th Symphony

Giuseppe Verdi - Aida

αυτά και άλλα πολλά...

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 13:40, 17-08-11:

Η κλασσικη μουσικη ειναι τοσο μα τοσο ομορφη,μαγικη,υπεροχη μα πανω απο ολα αποτελει ενα διαχρονικο ειδος μουσικης....θα σας βαλω κι εγω μερικα απο τα αγαπημενα μου κομματια
Ξεκιναω με Yann Tiersen
http://www.youtube.com/watch?v=SZlej4EdPX8 - le matin
http://www.youtube.com/watch?v=Vc3_ICii3f4 - Summer '78
και φυσικα κλεινω με ενα απο τα αγαπημενα μου κομματια : La Valse D'Amelie http://www.youtube.com/watch?v=wCTW_IfZzTE
ενας απο τους αγαπημενους μου συνθετες ειναι και ο Vivaldi διοτι τα κομματια του ειναι τοσο αναλαφρα αλλα παραλληλα αποτυπονονται στο μυαλο
http://www.youtube.com/watch?v=wCTW_IfZzTE -winter
http://www.youtube.com/watch?v=N00XK...eature=related - storm
http://www.youtube.com/watch?v=FrmUMwdOqVM - Violin Sonata in G Minor
καθως και μερικα αλλα αγαπημενα...
http://www.youtube.com/watch?v=vQVeaIHWWck - moonlight sonata
http://www.youtube.com/watch?v=PSlqglZSn1Y - Οταν έρχονται τα σύννεφα
http://www.youtube.com/watch?v=5q9H2cd36RU&NR=1 Μάνος Χατζιδάκις ~ Το βαλς των χαμένων ονείρων
http://www.youtube.com/watch?v=2O0oPZF3gTA - Beethoven - Fur Elise
http://www.youtube.com/watch?v=pSujHbm-rG8 - χαρταετοι μικης θεοδωρακης
http://www.youtube.com/watch?v=X9DOt...eature=related - Concerto De Aranjuez Adagio
http://www.youtube.com/watch?v=712tD...AB20BFA16E64AB - David Russell Mauro Giuliani Rossiniana
http://www.youtube.com/watch?v=mxMQ2...el_video_title - Claire de Lune
http://www.youtube.com/watch?v=3X9Lv...eature=related - Johannes Brahms - Hungarian Dance
http://www.youtube.com/watch?v=o3upRNN_Bag - City Of My Dreams - Andre Rieu
http://www.youtube.com/watch?v=s8zE-WNA6os - La Traviata (Giuseppe Verdi)
http://www.youtube.com/watch?v=k1-Tr...eature=related - Mozart - Lacrimosa
http://www.youtube.com/watch?v=FcOt6mfjxeA - Forrest Gump Theme by Alan Silvestri

ουπς....δε περιμενα οτι θα εβγαινε τοσο μεγαλο (θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ενα φιλο μου με ταξιδευει στα μονοπατια της κλασσικης μουσικης )

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 01:16, 01-02-12:

Claude Debussy - String Quartet in G minor

αυτο εδω ειναι το πρώτο μέρος, το 2ο, το 3ο και το 4ο.

μ αρεσει πολυ. (η αδερφη μου μολις ειπε πως της θυμιζει μουσική από ταινίες του χιτσκοκ)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 21:10, 23-02-12:

Δεν μπορω να πω οτι ξερω πολλα απο κλασσικη μουσικη,ομως την εκτιμω και θα ηθελα να αποκτησω καποιες γνωσεις παραπανω..
Πιστευω το θεματακι πρεπει να ανεβει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 00:05, 10-03-12:

http://www.youtube.com/watch?v=ZpA0l2WB86E
schubert standchen (ή serenade στο αγγλικο του)

εδω ειναι κ με λογια. ενταξει υπαρχουν παρα πολλες βερσιον γι αυτο το κομματι, εγω ποσταρα αυτες που βρηκα ευκαιρες στο youtube
http://www.youtube.com/watch?v=KPa7E_ATBL0

οταν ημουνα μικρη μ αρεσε τοσο η μελωδια που ειχα βρει καπου τους στιχους - χωρις να ξερω γερμανικα - και τους τραγουδαγα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ciela : 10-03-12 στις 00:25. Αιτία: 2ο λινκ και σχολια
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 00:42, 10-03-12:

επισης
david garrett
θαυμαστε τον
http://www.youtube.com/watch?v=yZV4dZuKavM

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:53, 10-03-12:

Lacrimosa του Wolfgang Amadeus Mozart,μερος της σύνθεσης Requiem Mass in D minor που δεν κατάφερε να τελειώσει.

Περισσότερα εδώ

Απο το συγκεκριμένο κομμάτι έχουν βγάλει τραγούδι οι Evanescence με τίτλο Lacrymosa

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 04:54, 10-03-12:

http://www.youtube.com/watch?v=Kc9sc542mdk

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:41, 10-03-12:

από τα αγαπημένα μου... Barber - Adagio for strings:
http://www.youtube.com/watch?v=RRMz8fKkG2g

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 14:14, 14-03-12:

Μπετόβεν, 9η συμφωνία, 2η κίνηση...

Ἀριστούργημα

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 16:53, 14-03-12:

http://www.youtube.com/watch?v=lyJwbwWg8uc
Ειδικά η εισαγωγή είναι μοναδική !

Και η σκηνή από την ταινία 2001
http://www.youtube.com/watch?v=cWnmCu3U09w

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 17:13, 14-03-12:

πολυ μ αρεσει
http://www.youtube.com/watch?v=DUUcWKtoALY

και αυτο εδω:
ενταξει, σουπερ αγαπημενο απο την ταινια cinema paradiso
http://www.youtube.com/watch?v=9Aqj6u_7kFM

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ciela : 14-03-12 στις 17:28. Αιτία: 2o link
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 17:48, 16-03-12:

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 18:00, 16-03-12:

swan lake!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Helium, Lancelot, Panos188, Stickerbush, Unseen skygge

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους