Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Eurovision

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:09, 15-05-09:

Ο Σακης την προηγουμενη φορα ειχε μπουζουκι εντονο....Τωρα δεν εχει τιποτα...
και ψηφιζουν 50/50 κοινο και επιτροπες,οποτε δεν ειναι σαν τις άλλες φορές(κοινως τα ωραια αντρικα ,γυναικεια κορμια απο μονα τους δεν πιανουν τοσο.)..να δειτε που θα παρει καμια 5-7 θεση ή και παρακατω και θα γελαμε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:10, 15-05-09:

Τί έχει το νερό που πίνουν αυτοί που στέλνουν τέτοια σκουπίδια κάθε χρονιά να μας εκπροσωπήσουν ; Ούτε ομορφιά, χάρη και μελωδικότητα, ούτε ρυθμός, δύναμη και νεύρο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 15-05-09 στις 13:08. Αιτία: split
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:25, 15-05-09:

Ούτε ομορφιά, χάρη και μελωδικότητα, ούτε ρυθμός, δύναμη και νεύρο.
γλυκαναλατα ουδετρα τραγουδια....τα ντοπια τραγουδια ειναι πολυ καλυτερα απο αυτα που στελνουμε εξω..γιατι?γραφουμε για τον εαυτο μας καλα τραγουδια και για eurovision ανοιγουμε την κονσερβα και σερβιρουμε...
κανα μοντερνο δυναμικο παραδοσιακο δεν τολμανε να στειλουν? φανταστητε κλαρινο και φουστανελα με ηλεκτρονικη και ρυθμικη μουσικη..σαν της Βουλγαριας ,αν θυμαστε παλαιοτερα..
γιατι ειμαστε τοσο κοτες?εδω οι άλλοι κανουν την τρελα τους-πχ ουκρανια- και βγαινουν πρωτοι....Τι φοβομαστε?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:38, 15-05-09:

http://www.youtube.com/watch?v=acXxlTPObvg

τα λογια ειναι περιττα!!!!

π.σ. μηπως ειμαι σε λαθος thread??

πραγματικο οφθαλμολουτρο!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:03, 15-05-09:

Στο θέμα της Eurovision τώρα ... το τραγούδι μας δεν μου λέει και πολλά, όπως και στον περισσότερο κόσμο. Ούτε η χορογραφία με εντυπωσίασε.... Ο Σάκης μόνος του μου αρέσει, νομίζω ότι με αυτό το κομμάτι που του έδωσαν και αυτό το πλαισίωμα, ότι καλύτερο θα μπορούσε να κάνει κανείς για να το σώσει ο Σάκης το κάνει.
Και για να σας προλάβω ... παλιά τον σιχαινόμουν, τον έβρισκα φρικτό και θεωρούσα πολύ χαζά όλα αυτά τα κοριτσάκια που τσιρίζουν.
Έτυχε (πραγματικά έτυχε) και τον είδα μια φορά και έπαθα την πλάκα μου ... είναι από τους καλύτερους showmen που έχω δει .... έχει εκπληκτική σκηνική παρουσία, γεμίζει τον χώρο ... νομίζω ότι πρέπει να παραδεχόμαστε τα θετικά. Επίσης είναι ένας κούκλος ... και αυτό νομίζω πρέπει να το παραδεχτούμε.

Όσον αφορά τώρα στα τραγουδάκια του συγκεκριμένου διαγωνισμού ... συγγνώμη αλλά δε νομίζω ότι γενικά και οι άλλες χώρες στέλνουν τίποτα της προκοπής (φέτος ακόμα χειρότερα τα πράγματα). Το περσινό τραγούδι π.χ. το άκουσα πριν 2-3 μέρες στο ραδιόφωνο και δεν μου έλεγε τίποτα, ούτε και πέρσι μου έλεγε. Ούτε και οι Λόρντυ μου άρεσαν όταν είχαν βγει ... γενικά πάνε οι εποχές που τα τραγούδια της Eurovision ήταν καλά.
Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο τραγούδι που έχει περάσει την τελευταία 5-6ετία από το διαγωνισμό, ήταν το Lane Moje του Ζέλικο από το Μαυροβούνιο. Το οποίο δεν είχε έρθει πρώτο, διότι ο κόσμος προτίμησε το σκουπιδάκι της Ρουσλάνα, αν δεν κάνω λάθος.
Αυτά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:13, 15-05-09:

παιδια την Αρμενια την σκοτωνουν οι παραδοσιακες στολες που φορανε..εγω τρομαξα ετσι που ήταν βαμμενες και ντυμενες..τις νομιζα για ασχημες χοντρες 50αρες μεσοκοπες...
δειτε τες-νεαρες ομορφες ειναι- χωρις τι μπουργκες παρακατω...ας ελπιζω να τις βγαλουν στον τελικο...ειναι τελειως άλλη η εντυπωση χωρις αυτες...και για τις χορευτριες επισης..
άλλοι γδυνουν οτι μπορουν απο τις κοπελες και αυτοι τις φορεσαν μπουργκες!
πανε καλα?μονο για την ομορφια θα επαιρναν πολλες ψηφους...σαν την sirusho περσι..είπαμε μην τις γδυνουμε επιτηδες ,αλλα ούτε και να τις ασχημιζουμε επιτηδες...

πριν
http://www.youtube.com/watch?v=3weo42GH2rE
http://www.youtube.com/watch?v=3su2kQBwk9I

και μετα

http://www.youtube.com/watch?v=gS2D2K-0tU8

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:18, 15-05-09:

Δεν ενθουσιάστηκα από την όλη εμφάνιση, παρολαυτά μου άρεσε ο Σάκης ως Σάκης.

Δε τους βλέπω να έχουν πάντως την επιτυχία που περιμένουν, γιατί φέτος απ΄ότι άκουσα συμμετέχουν επιτροπές.
Στην πράξη δλδ αυτό σημαίνει ότι 12άρι καθαρό είναι σχεδόν απίθανο να πάρουν, αφού ο τελικός βαθμός είναι ο μέσος όρος του κοινού και της επιτροπής.

Πλάκα θα ΄χει να βγει το Azerbaijan.. να δω που θα βρουν τα λεφτά και ποιος θα πάει εκεί του χρόνου

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:25, 15-05-09:

δεν ειναι όμως τεραστια η διαφορα χωρις τις βαριες στολες της σκηνης.?τις κατεστρεψαν τις κοπελες κι το τραγουδι...πρωτη φορα βλεπω να καταπνιγεις ετσι την σκηνικη παρουσια..
απλα,φανταστητε τον Ρουβα με μια τετοια βαρια παραδοσιακη στολη...και σχεδον ακινητος...ποσο διαφορετικη θα ηταν η όλη εμφανιση?χωρις να φαινεται τιποτα απο το σωμα του...?με το τραγουδι που εχουμε στο σκουπιδοντενεκε θα πηγαινε...
ποσες ρουβιτσες θα ζητωκραυγαζαν τοτε?

Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stargazer
H Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H Stargazer έγραψε στις 16:01, 15-05-09:

Εγώ πάντως θα ψηφίσω Αγγλία αν εμφανιστεί ο Andrew Lloyd Webber, αν και δεν έχω ακούσει το τραγούδι της.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 654 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 16:25, 15-05-09:

Η Ελλάδα έχει πολλές πιθανότητες να βγει πρώτη ή όχι. Μπορεί να βγει, γιατί το τραγούδι δεν είναι και τόσο άσχημο και εκπροσωπείται από τον Ρουβά, τον οποίο θα ψηφίσουν όλες οι ευρωπαίες ρουβίτσες. Άλλωστε, ο Ρουβάς έχει από μόνος του μεγάλη εντύπωση. Μπορεί να μην βγει, γιατι το 50% του ψήφου επηρεάζεται από τις επιτροπές, οι οποίες δεν ψηφίζουν τραγούδια όπως της Ελλάδας, ψηφίζουν τραγόυδια όπως του νορβηγού. Επίσης, μην νομίζετε ότι ότι ο νορβηγός θα τα πάει χάλια μόνο και μόνο επειδή σε όλες τις εκπομπές λένε την Νορβηγία δεν την ψηφίζουμε. Σε όλη την Ευρώπη τα ίδια θα λένε για εμάς, αλλά και για τον νορβηγό φυσικά.
Το δικό μου τοπ 5 για τον τελικό (όπως θα βγει στην ψηφοφορία του τελικόυ) είναι:
1. Ελλάδα
2. Νορβηγία
3. Αζερμπαιτζάν
4. Τουρκία
5. Ισπανία (σε αυτό το τελευταίο δεν είμαι και πολύ σίγουρος, όλα παίζονται)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:43, 15-05-09:

Εγώ πάντως θα ψηφίσω Αγγλία αν εμφανιστεί ο Andrew Lloyd Webber, αν και δεν έχω ακούσει το τραγούδι της.
ακομα και χωρις τραγουδι?το τραγουδι του ειναι μονοτονη βλακεια ,οποτε χεστηκα για το πως τον λενε,μαυρο θα φαει...εδω(πρεπει να ) κρινουμε τραγουδια ,όχι ονοματα και ιστοριες συνθετων.....

Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stargazer
H Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H Stargazer έγραψε στις 17:01, 15-05-09:

Ε τώρα, θεωρώ λίγο δύσκολο να στείλουν ολόκληρον Webber σε έναν τέτοιο διαγωνισμό, έχοντας απαράδεκτο τραγούδι. Πιστεύω ότι τουλάχιστον θα ακούγεται
Δεν παίρνω και τόσο στα σοβαρά τον διαγωνισμό- πολύ σπάνια να μου αρέσει κάποιο κομμάτι από εκεί. Οπότε το βλέπω χαλαρά το θέμα

Παράθεση

guru

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guru
Ο guru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O guru έγραψε στις 13:38, 16-05-09:

Εν ολιγης,
Ο sakis εδωσε πολυ βαση στη χορογραφια και στο...πηδημα και ..Ροδο δεν ειδαμε, οποτε επειδη δεν ακουστηκε πολυ η φωνη του πρεπει να τραγουδησει λιγο παραπανω ή να του δυναμωσουν το μικροφωνο, οπως συνηθιζεται και στας Ελλαδας Ετυχε να δω την εμφανιση του sakis στον ημιτελικο αλλη μια φορα, χωρις ηχο, και ομολογω πως ηταν αρκετα καλη, παρα τις συνηθης κινησεις του που, κακα τα ψεματα, ειναι αυτες που τον χαρακτηριζουν και εφοσον ειναι τεσταρισμενες καλα κανει και τις εκμεταλευεται....οσο για το δαιμονισμενο ποδι του, ουδεν σχολιον οπως επισις και για το χαμογελο-αυτοκολλητο που πλεον εχει χασει ολη την αληθεια του...Θελει δουλιτσα ακομα για να φτασει την performance της Παπαριζου, ποσο μαλλον να την ξεπερασει...
Η συμμετοχη της Αρμενιας μου αρεσε πολυ ακομα και με τις μπούργκες γιατι ειχε πολυ ωραιο ηχο. Απ'την αλλη, η συμμετοχη της Βοσνιας, μου θυμισε κατι απο εθνικο υμνο και της Ρουμανιας ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ Παπαριζου-και τη λενε και Έλενα-!!!Η Μακεδονια χτυπιοταν τζαμπα με λουκ Βασιλης Καζουλης, αλλα πιστευω πως δε θα πατωσει κιολας.Η Αγγλια ειναι ενα αδιαφορο -σχετικα παντα- κομματι και σκασιλα μας που ειναι Αndrew Lloyd -μας πρηξατε- Weber. ειναι βαρετο και αυτη όμορφη
Με τα πολλα,
Μεσα στη 10άδα θα'μαστε, αλλα για πρωτιά καπως χλωμο το κοβω...
Και δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να σκαμε κιολας -και να μην κατσουμε απλα να το χαρουμε- για ενα διαγωνισμο που κερδιζουν τραγουδια οπως των Lordi που θεωρω ως ενα απο τα πλεον αποτυχημενα κομματια ever κι οχι απλα της Eurovision...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ!!!!!!!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:36, 16-05-09:

θα βγούμε 5οι.
Η έμπνευση της ημέρας είναι αυτή, δεν έχω ακούσει κανένα τραγούδι εκτός από το δικό μας στη νετ την παρασκευή το πρωί και λίγο το νορβηγικό σήμερα το πρωί στη νετ επίσης, καθώς και το της Μολδαβίας που βάλατε λινκ εδώ.

Οπότε δεν στηρίζομαι στο πως είναι τα τραγούδια, είναι απλώς... η σημερινή έμπνευση

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 15:59, 16-05-09:

Εγώ λέω 4οι έως 7οι...Κάπου εκεί μέσα μας έχω...
Για τρεις πρώτους έχω Νορβηγία, Αγγλία και Γαλλία...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:15, 16-05-09:

Αγγλία και Γαλλία...
μονο και μονο για την αλαζονια τους...ευχομαι ολοψυχα...να παρουν τον ****!!!!!!!!!!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 16-05-09 στις 16:49. Αιτία: πολύ κακές λεξούλες
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:26, 16-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από vendetta
Εγώ λέω 4οι έως 7οι...Κάπου εκεί μέσα μας έχω...
Για τρεις πρώτους έχω Νορβηγία, Αγγλία και Γαλλία...
οι Εurovisionoλόγοι της Βρετανίας [ανταπόκριση αδερφής είναι αυτή ] θεωρούν εαυτόν φαβορί και φοβούνται μόνο τη Νορβηγία. Εμάς μας ποντάρουν στο 9 λέει.

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 22:51, 16-05-09:

Υπέροχος ο Σακης απόψε. Έλαμπε!
Της Σουηδίας ωραίο το τραγούδι (είναι και σοπράνο αυτή) της Φιλανδίας και ενα άλλο που δεν θυμάμαι ποιάς χώρας.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:00, 16-05-09:

Λοιπόν, παρακολούθησα με έκσταση την μεγαλειώδη εμφάνιση της Ρουσλανίας...εχμμ, Ουκρανίας. Αυτοί δεν έβγαλαν κανένα δεκαεξάχρονο να τους εκπροσωπήσει, αλλά μια γυναίκα με τα...ούλα της. Φαίνεται εξασκημένη η κοπέλα...

Όσο για το χορευτικό; Α ρε αθάνατη Ελλαδάρα, που ακόμη και την κιτσαρία και την παρακμή σου αντιγράφουν οι βάρβαροι λαοί!!! Λέτε ρε ο Ελληναραδισμός να είναι μεταδοτικός;

Εκείνη την Τουρκάλα με το μπαλέτο της, την βλέπω το καλοκαίρι πρώτο όνομα στα σκυλάδικα της παραλίας. Θα τη σχίσει τη Γαρμπή μιλάμε!!

Α και ξέχασα: Οι Αμερικάνοι έχουν μια παροιμία που λέει: "Τίποτε δεν τελειώνει εάν δεν τραγουδήσει η χοντρή", γι' αυτό κανείς ας μην υποτιμά τη Μάλτα!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 16-05-09 στις 23:07.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 23:06, 16-05-09:

Καλός ήταν πράγματι...

Νορβηγία, Μολδαβία, Αζερμπαιτζαν και Βοσνία-Ερζεγοβίνη μου άρεσαν περισσότερο [όσο τα θυμάμαι δλδ γιατί ήδη έχω ξεχάσει τα μισά]. Και της Ρωσσίας και της Εσθονίας καλά ήταν...

χάλια η Πορτογαλία και η Γαλλία κατ'εμέ...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:09, 16-05-09:

Ναι, Πορτογαλία και Γαλλία ήταν χάλια!! Επίσης η Γερμανία απαράδεκτη!!

Δεν ξέρω αν μου άρεσε και κανένα εδώ που τα λέμε...

Ούτε η Νορβηγία δηλαδή. Το μόνο καλό του κομματιού ήταν ότι "κυλούσε" ευχάριστα. Κατά τ' άλλα μου φάνηκε πολύ μέτριο...

Το πιο εντυπωσιακό χορευτικό το είχε πάντως η...Αλβανία. Άξια θα πάρει το δωδεκάρι της Ελλάδας

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:41, 16-05-09:

Αααα, πατώνει ο Sakis μααααας, δεν θα το αντέξω.

Πάει ο μύθος του Greek Lover και τώρα τι πρότυπα θα δώσουμε στα παιδιά μας ρε άδικε ντουνιά...

(τώρα που τον ξαναείδα, άρχισε να μοιάζει με τον Γεωργούλη μιλάμε...)

Έκτακτος είδησις: Μόλις τώρα η αδελφή Μαγγίρα (δεν ξέρω ποια πετάει τις κοτσάνες, γιατί μου έρχονται στερεοφωνικά ή στέρεο φονικά) είπε τον Σάκη, άκουσον άκουσον...Μάκη!

Μου θύμισε μια παλιά διαφήμιση: "Μάκη, Τάκη, Σούλα, κατσαριδάκια μου γλυκά..."

Λέτε την επόμενη χρονιά να στείλουν ΤΟΝ Μάκη (Χριστοδουλόπουλο ρε άσχετοι!!) να μας εκπροσωπήσει; Άντε να γουστάρουμεεεεε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 16-05-09 στις 23:47. Αιτία: Έκτακτος είδησις
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 00:43, 17-05-09:

Ηταν κατι που το χρειαζομασταν. Το ειχαμε απολυτη αναγκη. Ειχαμε ολες τις ταλευταιες μερες συνεχεια με τον Saki και τον Saki. Καναμε για αλλη μια φορα εθνικη υποθεση το ποιο αθλιο και ανουσιο πανυγηρακι που περισσοτερο εχει σχεση με τον χαβαλε παρα με τη μουσικη. Ενταξει δεν μπορω να πω ευχαριστηθηκα και φετος καρα-κιτσια και γκομενακια. Οπως καθε χρονο ηταν πολυ ψηλα ο πυχης.
Να 'μα' 'στε καλα να απολαυσουμε και του χρονου τους απανταχου χαβαλεδες της Ευρωπης. "Μπραβο Saki, μπραβο Ελλαδα", ανατριχιλα...

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 00:45, 17-05-09:

Βρε δεν κέρδισε η ντουμ τεκ τεκ και εσύ κάνεις αναλύσεις;

Δάκρυσα, δεν ακούν καλή μουσική οι Ευρωπαίοι τελικά

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:47, 17-05-09:

αισχος! πατο ο σακης!

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 00:55, 17-05-09:

Tι εγινε ρε παιδια? Ποιος κερδισε?Τι βγηκε ο Σακης?

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:59, 17-05-09:

νορβηγια-ισλανδια-αζερμπαιτζαν η τριαδα

ελλαδα 7...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:04, 17-05-09:

Ε όχι και χάλια η Γαλλία! Patricia Kaas και ξερό ψωμί. Εγώ αυτό λέω, αν βγήκε αυτή 8η (νομίζω), καλά είμαστε εμείς... Καμία λογική στο πώς βγήκαν όλα. Η Ισλανδία, η απόλυτη μπάρμπι με μία συμπαθητική αριομπαλάντα, δεύτερη. οοοοο-κ. Άσε δε η Ρωσία, σκιάχτηκα.

Νταξ, η ζωή συνεχίζεται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 17-05-09 στις 01:11.
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 01:06, 17-05-09:

Η τουρκια τι εκανε?

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 654 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 01:06, 17-05-09:

Τελικά βγήκε πρώτη η Νορβηγία, δεύτερη η Ισλανδία και τρίτη η Τουρκία. Ο Ρουβάς πήρε χειρότερη θέση από αυτήν που πήρε το 2004. Η Ισλανδία ήταν φοβερή!!! Η Νορβηγία είχε αυτό το "κάτι" που κάνει το τραγούδι φανταστικό και η Τουρκία ήταν καλή δεν λέω. Πιστεύω ότι στην Ελλάδα ο Ευαγγελινός έκανε χάλια δουλειά και για αυτό πήραμε και την θέση που πήραμε. Θα σας δείξω τα links των χωρών που βγήκαν στην τριάδα και που μου άρεσαν.
http://www.youtube.com/watch?v=uiH4BFTELME
http://www.youtube.com/watch?v=hcXCjC1Yijg
http://www.youtube.com/watch?v=-8gr5GS2Sno
http://www.youtube.com/watch?v=z3DaC...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=RnAJjXuY5YM
http://www.youtube.com/watch?v=vZbHX...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=KP07YbJCSAI
http://www.youtube.com/watch?v=gS2D2K-0tU8
http://www.youtube.com/watch?v=6CJBzBrRkPc

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 01:09, 17-05-09:

η τουρκια 4!

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 01:17, 17-05-09:

Ευτυχως το τραγουδι μας πατωσε. Ενταξει δεν ηταν τραγουδι τωρα αυτο. Εχουμε χρονια να στειλουμε αξιοπρεπες τραγουδι.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 01:22, 17-05-09:

3η στην Ευρώπη, 1η στην καρδιά μου! Αχ Aysel!!!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 01:26, 17-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
Ευτυχως το τραγουδι μας πατωσε. Ενταξει δεν ηταν τραγουδι τωρα αυτο. Εχουμε χρονια να στειλουμε αξιοπρεπες τραγουδι.
Απο τοτε που στειλαμε τον Ρακιτζη...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 01:28, 17-05-09:

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 02:27, 17-05-09:

Η πρωτη πενταδα οπως θα ηθελα να ειναι:

1. Ελλαδα. (για να κερδιζε το στοιχημα η love angel... )
2. Τουρκια.
3. Ισπανια.
4. Αζερμπαϊτσαν.
5. Αγγλια.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:43, 17-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Η πρωτη πενταδα οπως θα ηθελα να ειναι:

1. Ελλαδα. (για να κερδιζε το στοιχημα η love angel... )
2. Τουρκια.
3. Ισπανια.
4. Αζερμπαϊτσαν.
5. Αγγλια.

τι καλος!!

εμενα παντως η ισπανια δε μαρεσε! θα προτιμουσα εστονια!

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 04:31, 17-05-09:

Εικοσιεννέα Ελληνικές γιουροεκπομπές
συνιστούν Παναγία βόηθα μας (τον Σάκη).

Αυτές (ΔΕΝ) ξέρουν...(η παναγία γούσταρε φιόρδ και fairy-tales)

Αρχική Δημοσίευση από Valder
3η στην Ευρώπη, 1η στην καρδιά μου! Αχ Aysel!!!
Με οικονομία το μέλι στα πλήκτρα,
γιατί στάζουν οι οθόνες και κολάνε οι υπολογιστές...

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εμενα παντως η ισπανια δε μαρεσε!
Κάπως σαν κακέκτυπο της pink, δεν έμοιαζε αυτό το ισπανό παρτσακλό;

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
θα προτιμουσα εστονια!
Τι εστόνια τι πιστόνια

Πολύ παρθεναγωγείο φέτος, η Γιουρο-βύζον, πάντως.
Ούτε μια τρανσέξουαλ, ούτε ένας εγχειρισμένος.

Ούτε ένα στριπτιζ, οn stage. Ο διαγωνισμός περνάει κρίση.

Ανέλαβαν οι κουλτουρέ, Κάας και Γουέμπερ και ανέβασαν το επίπεδο, ρίχνοντας το.
Απαράδεκτοι.

Χίλιες φορές να άκουγα τα τρυζόνια στο μπαλκόνι.

Πρέπει να μετονομάσουν τη κεντρική λεωφόρο στη Κωνσταντινούπολη σε λεωφόρο Χαντισέ, με τέτοιο επίτευγμα δεδομένου του μάπα σονγκ.

Καλά στο άκουσμα του ντουμ τεκ τεκ, νόμιζα οτι στο δεύτερο τεκ έσπαγε ο δονητής.

Έχει να ακούσει ο φουκαράς ο Σάκης...

Σάκιεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :"(

Απόσταγμα του contest: Kάπως έτσι δεν πρέπει ναʼ ναι οι γιορτές; Να γελάμε να φαίνονται οι μαύρες γλώσσες μας;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:08, 17-05-09:

Να πω την αμαρτία μου εμένα αυτό το τραγούδι μου άρεσε πολύ περισσότερο από άλλα... Τα τύπου "dum tek tek" (που τέτοιο ήταν και το δικό μας) δεν τα πολυσυμπαθώ...

Από ότι βλέπω από τον πίνακα των βαθμολογιών πήραμε 12άρια από Κύπρο, Αλβανία και Βουλγαρία και 10 από την Αρμενία [αλήθεια η Αρμενία μας ψηφίζει γενικά? Ή όντως τους άρεσε το τραγούδι?! ]

H Νορβηγία σάρωσε τα 12αρια από ότι βλέπω (16 χώρες!) και τα 10αρια (7 χώρες) ήτοι η μισή Ευρώπη και βάλε (23 χώρες από τις 41-βγάζω την ίδια απέξω μιας και είναι η μόνη που δεν...την ψήφισε αφού δεν μπορεί ) θεώρησε το τραγούδι της το καλύτερο ή σχεδόν καλύτερο του διαγωνισμού, well i guess it was!

Γενικώς expected ήτανε μου φαίνεται τα αποτελέσματα... Κέρδισε το "διαφορετικό" που ήταν το πιο ευχάριστο σε άκουσμα, ακολουθούμενο από την πιο "ευχαριστη" μπαλάντα του διαγωνισμού και τρίτο το πιο "συμπαθητικό" "sertaboΠαπαριζοSvetlanoτραγουδο".
Νοt bad

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 17-05-09 στις 11:06. Αιτία: Η Res μαθαίνει πρόσθεση :redface:
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:41, 17-05-09:

Βασικά είδα κι εγώ (αλλά το 1/3 των τραγουδιών οπότε δεν έχω κι ιδιαίτερη άποψη). Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν της Κροατίας (εννοώ μου άρεσε κανονικά, όχι όπως μας ''αρέσουν'' συνήθως τα euroτράγουδα), αλλά από όσο είδα πήρε τον ξέρετε ποιόν. Εκτός αυτού καλό ήταν και της Γαλλίας. Της Νορβηγίας μέτριο, το δικό μας τελείως συνηθισμένο. Όσα κουνήματα και να κάνει ο Σάκης, όσο καλός performer κι αν είναι, όταν η επιλογή τραγουδιού είναι τόσο ουδέτερη (για να μην πω κάτω του μετρίου) τι να κάνει ο άνθρωπος?

Τουρκία, Αζερμπαϊτζάν και Ισλανδία δεν άκουσα, μετά είδα αποσπάσματα και τα θεωρώ οικτρά. Και UK πολύ συνηθισμένο, αν κι ευχάριστο. Έχει απείρως καλύτερα στο ενεργητικό του ο sir Andrew.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 17-05-09 στις 12:03.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:32, 17-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ε όχι και χάλια η Γαλλία! Patricia Kaas και ξερό ψωμί. Εγώ αυτό λέω, αν βγήκε αυτή 8η (νομίζω), καλά είμαστε εμείς... Καμία λογική στο πώς βγήκαν όλα. Η Ισλανδία, η απόλυτη μπάρμπι με μία συμπαθητική αριομπαλάντα, δεύτερη. οοοοο-κ. Άσε δε η Ρωσία, σκιάχτηκα.

Νταξ, η ζωή συνεχίζεται.
H Καας οσο και καλη να ειναι, μονο και μονο για το αλαζονικο της υφος, λες και ηταν η Μονσερα Καμπαγιε, ηθελε μπουφλες και το ευχαριστηθηκα που εφαγε μαυρο...

Προσωπικα, πηρε την πρωτη θεση το καλυτερο...Το διαφορετικο, εκεινη η εμφανιση που ειχε το πακετο...
Απ την πρωτη στιγμη που το ειχα ακουσει, χωρις να εχω ακουσει τα υπολοιπα τραγουδια στο συνολο τους, ημουν πολυ σιγουρη για την πρωτη θεση...
Τωρα περι Σακη...και παλι καλα που τερματισε στην 7η θεση...Εκανε ο,τι μπορουσε με το αθλιοτατο τραγουδι που του εδωσαν...

Περριτο να πω, οτι με πηρε ο υπνος μετα τις 17 πρωτες δοθησες βαθμολογιες ... Δεν υπηρχε σασπενς

Τα αποτελεσματα ηταν αναμενομενα...και νεξτ ταιμ, ας μαθουμε επιτελους να παταμε στη γη και να μην ονειροβατουμε...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:45, 17-05-09:

νορβηγια και ισλανδια ειχαν νεαρους τραγουδιστες,και με παρομοιο νοημα στιχων σχεδον...
μια κοπελιτσα και ενα αγορακι που θρηνουν και ρωτανε,"γιατι τους αφησε το ετερον ημισυ..
ενας ρομαντικος παιδικος-εφηβικος ερωτας...Συμπτωση?Ο κοσμος βαρεθηκε τις φιγουρες και τα ονοματα και θελει αγνοτητα αθωοτητα και απλοτητα...
Η Ισλανδια χωρις λεφτα και με το ζορι εστειλε την κοπελα..και πιασαν την 2 θεση!Μια χρεωκοπημενη χωρα!
και εμεις με τοση διαφημηση λεφτα και πληση εγκεφαλου...τι καταφεραμε...?Ας παψουμε πια να κοιταμε μονο τα λεφτα ,αλλα να την ποιοτητα...δεν κανουν τα λεφτα το τραγουδι....ούτε τη νικη..

Ας στειλουμε και αναλογο με μερικα παραδοσιακα στοιχεια του χρονου...κανεναν νεο και αγνο τραγουδιστη....Το κοινο βαρεθηκε σιχαθηκε το απολυτα στημενο στυλ σαν του Ρουβα...
το μαθατε οτι ο Κοντοπουλος ήθελε να στειλει αρχικα τραγουδι σαν τα καλα του Ρουβα τα ντοπια που ειχε γραψει..και ο Φωκας τον εβαλε να στειλει την eurovision κονσερβα που ειδαμε τυπου Παπαριζου κλπ...................

της Ρωσιας σας αρεσε?εμενα μου αρεσε!ήταν ενας θεατρικος σχεδον θρηνος ,,με την κοπελα να λεει-απο ότι καταλαβα και ακουσα δηλαδη..- ,-μετα απο ερωτικη απογοητευση,αποτυχια-"μανα γιατι δεν σε ακουσα,μανα που εισαι,μανα γερναω.μια βαθια μετανοια...δεν ξερω πολυ καταθληπτικο στεναχωρο αλλα με νοημα βαθυ..με συγκινησε.(σαν ρωσικο,που μοιαζει και ελληνικο μοιρολοι...)..εννοειται βεβαια οτι δεν προκειται να παρει καμια καλη θεση στο διαγωνισμο..παραειναι στεναχωρο για να προκριθει...
εγω ανατριχιασα ,....δεν εχουμε ξαναδει ποτε θρηνο και κλαμα ετσι στη eurovision στη σκηνη...(ειδικα με τις οθονες ,απιστευτο)...

http://www.youtube.com/watch?v=a-sFrrR6OWY

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 17-05-09 στις 14:07.
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 20:20, 17-05-09:

Ευθύς σπεύδω να διευκρινίσω πως ο τίτλος του άσματος που ακολουθεί δεν αποτελεί χαιρέκακο σχολιασμό για το χθεσινό αποτέλεσμα της γουριβίζιονν. Ούτε φυσικά έχει σκοπό να σατιρίσει αποτελέσματα παλαιοτέρων ασμάτων όπως εκείνο του φίλου Ρακιντζή:

ευτυχώς που έκανα τις διευκρινίσεις και είμαι ήσυχος τώρα

Στον αντίποδα αυτών των ελεεινών κουλτουριάρηδων που χάρηκαν μάλιστα με αυτό που έπαθε ο Sakis μας, εγώ βρήκα τα χθεσινά άσματα εξαιρετικά! Ειδικά εκείνο της Τουρκίας είναι τόσο όμορφο που αγγίζει τα όρια του διαστροφικού εθισμού - θες να το ακούς και να το ξανακούς για να το χωρέσει ο νους σου: πώς είναι δυνατόν ο άνθρωπος να δημιουργήσει ένα τέτοιο κομψοτέχνημα!!

Πολύ θα εγούσταρα εάν συμμετείχε ένα άσμα σάν του Iggy.
Έστω ένα!
Xωρίς αυτό τον τίτλο αλλά ακόμα κι όπως είναι…δεν θα με χάλαγε κι ας πάτωνε…

…ένα ρε γαμώτο!
Έτσι για σπάσιμο!

Εισέρχομαι στο ψητό:
IGGY POP: I'm L.O.S.T lost
http://www.youtube.com/watch?v=0CTy4GtXg40

Παράθεση

Nikitas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nikitas
Ο Nikitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Nikitas έγραψε στις 22:09, 17-05-09:

«Ζητώ συγγνώμη, ήθελα να νικήσουμε.
Είμαι πολύ λυπημένος που δεν μπόρεσα
να ανταπεξέλθω στις προσδοκίες όλων».

Σάκης

O Σάκης είναι πολύ όμορφος, πάντα νέος, γεμάτος ζωντάνια και χαμογελαστός. Πήγε στη Eurovision για το πρώτο βραβείο και τα έδωσε όλα. Προετοιμάστηκε καλά, πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις και έδωσε τον καλύτερο εαυτό του. «Αυτό ήθελα και αυτό προσπάθησα με την καρδιά, την ψυχή μου και όλες μου τις δυνάμεις» Σάκης. Επιδίωξε και πόθησε τόσο πολύ την πρώτη θέση ώστε έφθασε στους τελικούς με ένα δικαιολογημένο άγχος να στολίζει σεμνά την ελευθερία της κίνησής του, τη δύναμη της φωνής του και το πασίχαρο χαμόγελό του. Η εναγώνια προσπάθεια δεν έφερε το ποθούμενο αποτέλεσμα. Πολλοί αστάθμητοι παράγοντες συνέβαλλαν στην αποτυχία. «Άλλοι κερδίζουν και άλλοι χάνουν. Έδωσα τα πάντα». Σάκης
Είναι σαφές ότι η επίμονη προσπάθεια δεν αρκεί για να οδηγήσει στην επιτυχία. Οι αρχαίοι Στωικοί φιλόσοφοι γνώριζαν καλά αυτή την αλήθεια «Αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο τις δυνατότητές σου και δέξου τα υπόλοιπα έτσι όπως έρχονται» Επίκτητος.
Το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι στα χέρια μας. Μπορούμε να προσπαθήσουμε αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τα αποτελέσματα των προσπαθειών μας. «Να μη ζητάς να γίνονται τα πράγματα που δεν είναι στα χέρια σου και δεν εξαρτώνται από εσένα όπως τα θέλεις εσύ, αλλά να τα δέχεσαι όπως έρχονται και τότε θα είσαι ευτυχισμένος» Επίκτητος. Ούτε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τις θετικές ή αρνητικές συνέπειες που θα έχει μια πιθανή επιτυχία στην μετέπειτα ζωή μας.
Γι αυτό και δεν πρέπει να αξιολογούμε τον εαυτό μας με βάση τις επιτυχίες και τις αποτυχίες αλλά σύμφωνα με την προσπάθεια που καταβάλλουμε. Και αν θα θέλαμε να εμβαθύνουμε ακόμη περισσότερο το συλλογισμό μας θα λέγαμε ότι δεν πρέπει να αξιολογούμε τον εαυτό μας με βάση τις επιτυχίες και τις αποτυχίες αλλά με βάση την προαίρεσή μας. Το πιο σημαντικό είναι η προαίρεση, η διάθεση, η όρεξη και το μεράκι για την επιτυχία του στόχου. Όχι διότι η επιτυχία είναι σημαντική από μόνη της αλλά επειδή λειτουργεί ως κίνητρο το οποίο κινητοποιεί την ύπαρξή μας και την βγάζει από την αδράνεια. Αυτό που μετράει δεν είναι η επιτυχία αλλά η δράση. Η εγρήγορση και η αγωνιστική προσπάθεια είναι σημαντικές αξίες από μόνες τους.

Η Οδύσσεια δεν αποκτά το νόημά της από την επιτυχή επιστροφή στην Ιθάκη αλλά από τον πλουτισμό και τη νοηματοδότηση της ύπαρξης που συνοδεύει το ταξίδι. Η περιπέτεια είναι το νόημα. Όπως και στην τέχνη η έμπνευση και η εμπειρία της δημιουργίας έχουν μεγαλύτερη σημασία από το ίδιο το έργο τέχνης. Το ίδιο το τελικό δημιούργημα σηματοδοτεί το τέλος της καλλιτεχνικής δημιουργίας. Η επιστροφή στην Ιθάκη οδηγεί στο τέλος της νοηματογόνου εμπειρίας του ταξιδιού. Η βράβευση στη Eurovision σημαίνει το τέλος της διαγωνιστικής περιπέτειας.
Αυτές τις μέρες τα παιδιά μας δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις για μια θέση στις ανώτερες και ανώτατες σχολές. Ο Σάκης είναι ένα καλό παράδειγμα χαρισματικού και ικανού αγωνιστή που αποτυγχάνει. Η αποτυχία δεν μειώνει καθόλου τα χαρίσματα και τις ικανότητες του διαγωνιζόμενου. Αγκαλιάζουμε στοργικά, άνευ όρων τα παιδιά μας και χαιρόμαστε για την προσπάθεια που καταβάλλουν χωρίς να απαιτούμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Διότι γνωρίζουμε ότι ακόμη και οι καλύτεροι αποτυγχάνουν. Ένα μόνο καλό αναγνωρίζουμε στις πανελλήνιες: Δίνουν στα παιδιά μας την ευκαιρία να αγωνιστούν. Οι υποψήφιοι καλούνται να ξεπεράσουν τον εαυτό τους. Καλούνται να μείνουν πάνω από το βιβλίο αντί να βρίσκονται κοντά στους φίλους τους. Καλούνται να αποστηθίζουν ένα σωρό ανόητες πληροφορίες αντί να χαίρονται τη ζωή. Καλούνται να υπακούν σε συμβουλές και παραγγέλματα των καθηγητών και των φροντιστών αντί να βιώνουν στην πληρότητα την ελευθερία που συνοδεύει την άνθιση της ηλικίας.
Αυτός ο αγώνας υπέρβασης του εαυτού είναι το φωτεινό σημείο μέσα στο πνιγηρό τοπίο των εξετάσεων. Η υπομονετική προετοιμασία για τις πανελλήνιες αυξάνει την δυνατότητα για αυτοέλεγχο, αυτογνωσία και αγωνιστική διεκδίκηση. Χαιρόμαστε για την μικρή ή μεγάλη προσπάθεια των παιδιών. Τα επιβραβεύουμε για αυτό που είναι και όχι για αυτό που κατορθώνουν. Τα βοηθούμε να καταλάβουν ότι ο ίδιος τους ο εαυτός μετράει πάνω από τις προσπάθειες που μπορούν να καταβάλλουν. Το τελικό αποτέλεσμα ίσως έχει ωφελιμιστική λειτουργικότητα αλλά δεν μπορεί να προσδιορίσει την αξία ενός ανθρώπου.
Η έβδομη θέση του Σάκη είναι η πρώτη θέση στην καρδιά μας. Διότι δεν βαθμολογήσαμε με βάση την ψηφοφορία των πολλών αλλά σύμφωνα με τον μέτρο της αγάπης. Ο Σάκης αναλαμβάνοντας την ευθύνη και βιώνοντας την ενοχή δείχνει τα χέρια του στους δημοσιογράφους και λέει «πιείτε όσο αίμα θέλετε, έχω άφθονο». Εμείς του απαντούμε με την αποδοχή, τη στήριξη και την αγάπη. Δεν θέλουμε το πρώτο βραβείο ... θέλουμε το Σάκη. Όπως είπε μια φίλη μετά τα αποτελέσματα «Δεν με ενδιαφέρει για την Ελλάδα εμένα με νοιάζει που στενοχωρήθηκε ο Σάκης». Και αν αγαπάμε τον καλλιτέχνη που εκπροσώπησε την Ελλάδα στη Eurovision πόσο μάλλον αγαπάμε τα παιδιά μας που είναι η ίδια μας η ζωή.

του Νικήτα Καυκιού

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 17-05-09 στις 23:17. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 11:55, 18-05-09:

Εμενα παλι η αποψη μου ειναι να στελνουμε νεους καλλιτεχνες αγνωστους, με τραγουδια που να αναδυκνειουν την ελληνικη μουσικη , κι οχι ευπεπτες κονσερβοποιημενες αμερικανιες που δε μας εκφραζουν. Το ζητουμενο δεν ειναι η πρωτη θεση, αλλα η αξιοπρεπης συμμετοχη.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:33, 18-05-09:

Εμενα παλι η αποψη μου ειναι να στελνουμε νεους καλλιτεχνες αγνωστους, με τραγουδια που να αναδυκνειουν την ελληνικη μουσικη ,
σωστο....αυτο εκανε και η νορβηγια και η Ισλανδια και τα πηγαν τοσο καλα..οι νεοι τραγουδιστες δεν εχουν να χασουν κατι,αλλα μπορουν να γινουν και διασημοι,ενω οι μεγαλοι φοβουνται ...

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 15:23, 18-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
...κι οχι ευπεπτες κονσερβοποιημενες αμερικανιες που δε μας εκφραζουν.
Σ'αυτο το σημειο κανεις ενα μικρο λαθακι.

Μας εκφραζουν απολυτα...

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 15:33, 18-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Μας εκφραζουν απολυτα...
Γιατί;;;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:45, 18-05-09:

Ειναι πολυ απλο...στα καφε-μπαρ και κλαμπακια ακουμε κατι διαφορετικο?! Τσου...
Ή μηπως η πλειοψηφια της νεολαιας απεχει απο αυτου του ειδους τη διασκεδαση και τα ακουσματα?!
Κοροιδευομαστε?!
Αυτα "μας" αρεσουν, αυτα "μας σερβιρουν" και αυτα σερβιρουμε και στους "εξω"...

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 15:45, 18-05-09:

Γιατι εχουμε ξεχασει απο καιρο τι θα πει καλο φαγητο και εχουμε συνηθισει τις κονσερβες και ως γνωστον η Αμερικη βγαζει τις καλυτερες. Γιατι οσο περναει ο καιρος τοσο περισσοτερο ταυτιζομαστε με την Αμερικανικη αισθητικη οπου εχει θεσει παγκοσμιως πλεον τους κανονες της. Εδω περυσι στειλαμε την απολυτη αμερικλανια και γουσταραμε (και 'γω μεσα)...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Eurovision 2016 - Από Γκρινιάρης Gkrr
      Το θέμα έχει λάβει 71 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-08-16 στις 18:00.
    • Eurovision 2012! - Από Εχέμυθη
      Το θέμα έχει λάβει 73 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-06-12 στις 22:45.
    • Eurovision 2011 - Από Himela
      Το θέμα έχει λάβει 265 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μουσική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-05-11 στις 00:19.
    • Eurovision 2010 - Από Himela
      Το θέμα έχει λάβει 251 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μουσική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-06-10 στις 22:22.
    • anti - Eurovision - Από actaestfaboula
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-05-07 στις 13:45.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους