Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ανωμαλίες περιόδου

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 12:58, 10-02-10:

παρακαλω απαντηστε μου μονο αν γνωριζεται το θεμα ή ειχατε αντιστοιχη εμπειρια ή εχετε καποια καλη συμβουλη!

εδω και 6 μηνες η περιοδος μου διαρκει παραπανω απο το κανονικο.Εως τωρα ειχα 6 βια 7 μερες και τωρα εχω 12!!!!

απο την 5-6 μερα και μετα εχω υπολοιματα οχι καθαρο αιμα, και ειναι πολυ σπαστικο γιατι κραταει τοσσες μερες και καταλαβαινεται...
και εχω και μικρο κυκλο οποτε εχω καταληξει να εχω αιμα τις μισες μερες!!!

εχω παει στον γυναικολογο.εκανα υπερηχο και μου ειπε πως ειναι ολα νορμαλ.εκανα και ορμονικες και παλι ολα οκ.

ο γιατρος μου ειπε αστο να δουμε πως θα παει τους επομενους μηνες και αν δεν επανελθει μπορουμε να το ελεξουμε με αντισυληπτικα.....

απο τοτε που μου το ειπε αυτο εχουν περασει 2 μηνες και δυστυχως τα πραγματα δεν αλλαξαν.....

τι να κανω? να περιμενω κι αλλο?
να παρω χαπια? διαβασα σε ενα βιβλιο με βοτανα οτι η λυγαρια βοηθαει στη ρυθμιση του κυκλου,ρυθμιζει τις ορμονες κ αυξανει τη γονιμοτητα.---βεβαια εγω δε θελω να κανω παιδι.αυτο ειναι το - μη παμε να φτιαξουμε τον κυκλο κ καταληξουμε με κανα μπεμπε.....

οπως και τα χαπια περα απο ενα καρο παρενεργειες που μπορει να εχουν ξερω οτι μολις τα διακοψεις η γονιμοτητα αυξανεται φουλ!

σκεφτηκα μεχρι και το ενδεχομενο της ενδομητριωσης..
αλλα δεν εχω αλλα συμπτωματα κ λογικα (?) ο γιατρος δε θα εβλεπε κατι στον υπερηχο??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 13:05, 10-02-10:

Η ενδομητρίωση δεν φαίνεται με υπέρηχο παρά μόνο με ενδοσκόπιο και θα έπρεπε λογικά να συνοδεύεται κι από δυσμηνόρροια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:45, 10-02-10:

Όταν λέει ότι ο υπέρηχος ήταν κανονικός, εννοεί τι; Γιατί μπορεί να έχεις πολύ μεγάλο ενδομήτριο ...
Αλλά αν δεν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου ΑΠΟΛΥΤΩΣ, πήγαινε σε άλλον Και πες του όλα τα συμπτώματα.-

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 10-02-10 στις 22:56.
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:48, 10-02-10:

Η ενδομητρίωση όντως δεν φαίνεται με τον απλό υπέρηχο. Καλό είναι εφόσον σου έχει μπει η υποψία, να κάνεις έναν ενδοσκοπικό έλεγχο, για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο.
Τα αντισυλληπτικά είναι ένα θέμα, αν όμως σου πει ο γιατρός ότι χρειάζεται, να τα πάρεις, γιατί από ανωμαλίες στον κύκλο, μπορεί να σου προκληθούν άλλα προβλήματα.
Το θέμα της αύξησης της γονιμότητας, μετά από χρήση αντισυλληπικών, μπορείς να το ελέγξεις με την κλασσική αντισυλληπτική μέθοδο του προφυλακτικού. Δεν θα σκεφτείς αυτό, προέχει η υγεία σου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 15:11, 10-02-10:

και πως ακριβως γινεται αυτη η ενδοσκοπιση που λες?
ειμαι κ φοβητσιαρα! ασε που δεν τον εχω και πολυ εμπιστοσυνη τον γιατρο.

εγω δεν εχω πολυ αιμα μετα την 3 μερα και σας λεω οτι απο την 6 μεχρι την 11-12 μερα -τωρα που μου κραταει τοσο πολυ-- εχω υπολοιματα καφετια ισα που λερωνεται το εσωρουχο.
σορι για την περιγραφη απλα για να καταλαβεται.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:23, 10-02-10:

Πώς λες οτι δεν έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό; Αν δεν έχεις, άλλαξέ τον. Δεν παίζουμε με αυτά τα θέματα και σίγουρα ένας γιατρός που δε μας εμπνέει εμπιστοσύνη είναι ό,τι χειρότερο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:28, 10-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από chrisss
και πως ακριβως γινεται αυτη η ενδοσκοπιση που λες?
ειμαι κ φοβητσιαρα! ασε που δεν τον εχω και πολυ εμπιστοσυνη τον γιατρο.

εγω δεν εχω πολυ αιμα μετα την 3 μερα και σας λεω οτι απο την 6 μεχρι την 11-12 μερα -τωρα που μου κραταει τοσο πολυ-- εχω υπολοιματα καφετια ισα που λερωνεται το εσωρουχο.
σορι για την περιγραφη απλα για να καταλαβεται.
μισόοοο.... αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον γυναικολόγο σου, τότε θα σου πρότεινα καταρχάς να πας και σε κάποιον άλλο.
Για τις λεπτομέρειες του πως, τι, πού θα κάνεις ενδοσκόπηση, θα συνεννοηθείς με τον γιατρό σου. Νομίζω σε κάποιο μαιευτήριο, πάντως. Επίσης έχε υπόψη σου ότι στα μαιευτήρια, διαθέτουν και υπερήχους μεγαλύτερης ακρίβειας, μήπως καλό θα ήταν να κάνεις και έναν τέτοιο υπέρηχο, μη τυχόν και υπάρχει κάτι που δεν το διαβάζει αυτός του γιατρού σου; Έτσι μόνο για να σου φύγει η ιδέα.
Πάντως, δεν μου φαίνονται και πολύ ανησυχητικά αυτά που μου λες, αλλά πάλι γιατρός δεν είμαι.

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 21:32, 10-02-10:

Δε χρειάζεται να πας σε μαιευτήριο για να σου κάνουν ενδοσκόπηση. (Φυσικά γίνεται και σε ιατρείο.)

Και εννοείται δεν πας στο γυναικολόγο και του λες, τι λέει μεγάλε, δε μας κάνεις και μια ενδοσκόπηση σήμερα;
Θα πας και θα του πεις τα συμπτώματά σου και θα κρίνει αυτός αναλόγως.

Αν δεν τον εμπιστεύεσαι για τους χ προσωπικούς σου λόγους,
βρες άλλον.

Έμμηνος με διάρκεια 12 μέρες είναι μη φυσιολογική και ιδίως σε στενού εύρους κύκλο καταπονητική για τον οργανισμό (μολύνσεις, χαμηλός αιματοκρίτης, ορμονική αστάθεια κτλ.), και εφόσον έχει εγκατασταθεί απευθύνσου σε έναν γιατρό της εμπιστοσύνης σου τέλοσπάντων (αν αυτός ο τρέχων δε σου αρκεί/δε σε καλύπτει ή οτιδήποτε).

Α! και δε νομίζω ότι τα παραϊατρικά και τα βοτάνια είναι ό,τι καλύτερο μέχρι να διαπιστώσεις τι και αν έχεις κάτι. Πάντα όλα αυτά τα περνάμε από το γιατρό και όχι από το e-steki ή οποιονδήποτε άλλον άσχετο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

din@ (Κων/να)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη din@
H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 21:47, 10-02-10:

εγω θα σε συμβουλευα να ρωτησεις και κανεναν αλλο γιατρο.εχω και εγω προβληματα με τον κυκλο μου και αναγκαστηκα να παρω αντισυλληπτικα.οταν τα ξεκινησα ειχα 1 μηνα αιμοραγια και η γιατρος μου ελεγε οτι θα σταματησει και να περιμενω...αλλα δεν σταματουσε...με πηγε η μητερα μου ομως σε αλλο γιατρο ο οποιος τρομαξε με την κατασταση μου!μου εδωσε ενα σωρο χαπια γιατι ειχα χασει πολυ αιμα και μου ειπε να μεινω 3 μερες στο κρεβατι...απ ο,τι καταλαβες δεν ειναι ολοι οι γιατροι καλοι...παρε τη γνωμη και αλλου γυναικολογου και αναλογα με το τι θα σου πει θα πραξεις αναλογα.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 22:10, 10-02-10:

shoot me αν κάνω λάθος.. ο θυροειδής δεν επηρεάζει και την έμμηνο ρύση?

λέω μην δεν είναι καθαρά γυναικολογικό το πρόβλημα και θέλει περαιτέρω έλεγχο.

υγ πήγαινε πάλι στο γιατρό ή σε άλλον αν δεν τον εμπιστεύεσαι.
Οι ιατρικές συμβουλές μέσω νετ και κυρίως από μη ειδικούς (like me) δεν ενδείκνυνται.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 00:18, 11-02-10:

εκανα θυρεοειδη ειπαμε κ ειναι οκ!!!!

δυστυχως δεν υπαρχει γυναικολογος που να του εχω εμπιστοσυνη!!!!

οσες κοπελες πηγαινεται και ξερεται καταλαβαινεται τι εννοω!
εχω ακουσει τα απειρα για τους γυναικ. της περιοχης μου και εχω παει σε 3 διαφορετικους εδω για να καταληξω να πηγαινω σε αυτον που παω!
και σε αλλους 2 θεσσαλονικη.

δεν περασα το θεμα ετσι απο το στεκι απλα αναρωτηθηκα μηπως και συνεβει και σε καποια αλλη κοπελα κατι αναλογο.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 04:08, 11-02-10:

και εγω θα συμφωνησω με τα κοριτσια και αν ημουν στην θεση σου θα επαιρνα και 2η και 3η γνωμη. Επισης θα δοκιμαζα να φορεσω ταμπον (σε περιπτωση που δεν φορουσα) για να δω αν υπαρχει διαφορα.

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 09:46, 11-02-10:

εκανα θυρεοειδη ειπαμε κ ειναι οκ!!!!

δυστυχως δεν υπαρχει γυναικολογος που να του εχω εμπιστοσυνη!!!!

εχω ακουσει τα απειρα για τους γυναικ. της περιοχης μου και εχω παει σε 3 διαφορετικους εδω για να καταληξω να πηγαινω σε αυτον που παω!

δεν περασα το θεμα ετσι απο το στεκι απλα αναρωτηθηκα μηπως και συνεβει και σε καποια αλλη κοπελα κατι αναλογο.
Δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς γιατί να μην έχεις εμπιστοσύνη στο γυναικολόγο.
Σε τελική ανάλυση, πήγαινε σε γυναίκα.
Αλλά αν έχω καταλάβει καλά, αυτή η παράνοια με το υπερπολύτιμο γεννητικό σου όργανο που το γλυκοκοιτάνε όλοι οι γιατροί δε νομίζω ότι θα σε βγάλει σε καλό, και έχω την ασφαλή αίσθηση ότι πιο συχνό είναι να είσαι αδιάφορη παρά να είσαι το επόμενο θύμα (wtf, σε ποια περιοχή μένεις, στο Ιράν; )

Εκτός αν βέβαια δεν κατάλαβα.

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
και εγω θα συμφωνησω με τα κοριτσια και αν ημουν στην θεση σου θα επαιρνα και 2η και 3η γνωμη. Επισης θα δοκιμαζα να φορεσω ταμπον (σε περιπτωση που δεν φορουσα) για να δω αν υπαρχει διαφορα.
Ταμπόν για 12 μέρες ανά 16 μέρες δεν είναι καλό, 12 μέρες προκεκλημένη κολπική ξηρότητα = τραυματισμοί, κακή αίσθηση, κολπίτιδες κτλ.
Και φυσικά δεν υπάρχει πρακτική διαφορά, δεν έχει σημασία αν βάλεις ταμπόν ή πανιά ή ό,τι άλλο, δε θα αλλάξει η ορμονική κατάσταση και δεν πρόκειται να επηρεαστεί η αιμορραγία του ενδομητρίου, αν υπάρχει. Είναι θέμα προτίμησης φυσικά.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:32, 11-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πώς λες οτι δεν έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό; Αν δεν έχεις, άλλαξέ τον. Δεν παίζουμε με αυτά τα θέματα και σίγουρα ένας γιατρός που δε μας εμπνέει εμπιστοσύνη είναι ό,τι χειρότερο.
Δεν περίμενα να πάρω αρνητική ψήφο σε αυτό. Είπα κάτι παράλογο;

Η γνώμη μου είναι οτι ο γυναικολόγος είναι ο άνθρωπος που πρέπει να εμπιστεύεσαι πάνω απ' όλα, όπως ο λογιστής, ο δικηγόρος, ο μάστορας που σου φτιάχνει το αμάξι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 11-02-10 στις 11:09.
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:33, 11-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς γιατί να μην έχεις εμπιστοσύνη στο γυναικολόγο.
Σε τελική ανάλυση, πήγαινε σε γυναίκα.
Αλλά αν έχω καταλάβει καλά, αυτή η παράνοια με το υπερπολύτιμο γεννητικό σου όργανο που το γλυκοκοιτάνε όλοι οι γιατροί δε νομίζω ότι θα σε βγάλει σε καλό, και έχω την ασφαλή αίσθηση ότι πιο συχνό είναι να είσαι αδιάφορη παρά να είσαι το επόμενο θύμα (wtf, σε ποια περιοχή μένεις, στο Ιράν; )

Εκτός αν βέβαια δεν κατάλαβα.

Ταμπόν για 12 μέρες ανά 16 μέρες δεν είναι καλό, 12 μέρες προκεκλημένη κολπική ξηρότητα = τραυματισμοί, κακή αίσθηση, κολπίτιδες κτλ.
Και φυσικά δεν υπάρχει πρακτική διαφορά, δεν έχει σημασία αν βάλεις ταμπόν ή πανιά ή ό,τι άλλο, δε θα αλλάξει η ορμονική κατάσταση και δεν πρόκειται να επηρεαστεί η αιμορραγία του ενδομητρίου, αν υπάρχει. Είναι θέμα προτίμησης φυσικά.
δεν εννοουσα να βαλει ταμπον για τοσες μερες! Εννοουσα να βαλει προς το τελος της περιοδου για 1-2 μερες για να απορροφησει οτι αιμα εχει ο κολπος μηπως δει καμια διαφορα.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:44, 11-02-10:

Δεν ξέρω τι έχεις ακούσει, πάντως πρέπει να έχεις έναν γυναικολόγο, που θα τον εμπιστεύεσαι. Είναι ο γιατρός που πρέπει να επισκέπτεσαι το λιγότερο 1 φορά το χρόνο. Και να έχεις υπόψη σου, ότι δεν είσαι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία που βλέπει.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 12:00, 11-02-10:

Εκτός και αν ο γιατρός λιγουρεύεται να του αφαιτεθεί η άδεια ή του γύρισε το μυαλό στα ξαφνικά, δεν έχεις τίποτα μα τίποτα να φοβηθείς. Μην σκέφτεσαι ότι εκείνη τη στιγμή κάποιος βλέπει τα *απαπαπα* απόκρυφά σου, αλλά ένα ανατομικό στοιχείο που χρήζει εξέτασης. Βλεπουν άπειρα κάθε μέρα, θα σε αντιμετωπίσουν με σεβασμό και ανά πάσα στιγμή σου λένε πάντα ότι μπορούν να αφαιρέσουν τα όργανα κολποσκόπησης ενώ παράλληλα σου εξηγούν κάθε στιγμή τί πρόκειται να κάνουν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:24, 11-02-10:

Μηπως εχεις παρει το χαπι της επομενης μερας?

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 13:24, 11-02-10:

βρε παιδια!
αντε παλι τα ιδια.........μου κανετε προσωπικη κριτικη ενω ζητησα τη βοηθεια σας ΑΝ γνωριζατε το θεμα.

οι περισσοτεροι δυστυχως γιατροι σε βλεπουν στη τσεπη και κοιταν να σε φορτωσουν φαρμακα και εξετασεις για να τα οικονομανε!!!
δεν ειπα οτι ντρεπομαι να του δειξω το νινι μου! χ@στηκα σε τελικη! γιατρος ειναι αλιμονο!!!!
υπαρχει ενα θεμα με τα αντισυληπτικα-φαρμακοβιομηχανιες-γιατρους-κλινικες κτλ
και δυστυχως πολλοι στο βωμο του χρηματος δεν υπολογιζουν τιποτα!!!

και δε μενω στο ιρακ ουτε στο ιραν

και σε τελικη ολοι ανθρωποι ειμαστε......
μπορει να του ξεφυγει κατι....αν και ειναι πολυ αναλυτικος οταν εξεταζει και προσεκτικος.

η μαμα μου ειχε ενα σοβαρο προβλημα κ τους φαγαμε στη μαπα τους γυναικολογους χρονια εχει παει τουλαχιστον σε 20 διαφορετικους Θεσνικη στην περιοχη μου κ σε 2 διπλανους νομους..

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 14:00, 11-02-10:

Αρκετά το αναλύσαμε πιστεύω, ήρθε η ώρα να πας και να ζητήσεις εξέταση με ενδοσκόπιο για να αποκλείσουν όλα τα ενδεχόμενα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LadyPhantom (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LadyPhantom
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H LadyPhantom έγραψε στις 13:51, 25-08-17:

Γεια σας! Θα ήθελα να ζητησω τη συμβουλή σας σε ένα θέμα. Μιας φίλης μου δεν της έχει έρθει ακόμη η περίοδος για τον αυγουστο. Κατά τη διάρκεια από 10 και μετά είχε κάτι πόνους στη κοιλιά πονοκέφαλο και θεώρησε ότι εντάξει "θα μου έρθει όπου να ναι". Ομως τελειωνει τωρα ο μηνας και ανησυχει.. Απο την αρχη του χρονου μεχρι τον ιουλιο ολα καλα. Άγχος δεν είχε ήταν αρκετά χαλαρή- κορίτσια τι μπορεί να είναι σας παρακαλώ help!! Είναι φυσιολογικο;
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 13:57, 25-08-17:

Αν έχει σεξουαλικές επαφές, τότε να ελέγξει και τη περίπτωση της εγκυμοσύνης.

Κατά τ' άλλα, συμβαίνει καμιά φορά να έχουμε καθυστέρηση, χωρίς να συντρέχει κάποιος ανησυχητικός λόγος. Να παρακολουθήσει τη περίοδό της, κι εφόσον δει πως εξακολουθεί να έχει ανωμαλίες, ας πάει να συμβουλευτεί τον γυναικολόγο της.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 14:41, 25-08-17:

Να μην ανησυχεί αν έχει ακόμα συμπτώματα pms (που όσο πάνε εντείνονται κιόλας), θα της έρθει, πολλές φορές απορρυθμίζεται το καλοκαίρι με τα μπάνια! Και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια φάση και δεν αντέχω άλλο το περίμενε, κάθε μέρα που ξυπνάω είμαι χειρότερα Αν δεν έχει πρηστεί, δεν πονάει, γενικά είναι όπως θα ήταν λίγο πριν τις γόνιμες ημέρες, ας κάνει ένα τεστ εγκυμοσύνης για να αποκλείσει το ενδεχόμενο.
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 252 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 15:59, 25-08-17:

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο? Ξέρει κανείς αν είναι φυσιολογικό να αλλάζει ο κύκλος στην ηλικία μου? Εκεί που είχα μια ζωή 27 μέρες κύκλο, ξαφνικά έγινε 23-24. Πηγα αμέσως στον γυναικολογο, μου έκανε εξετάσεις παπ, καλλιέργεια, ηπερηχο και τέτοια αλλά δεν βρήκε τίποτα. Και μου είπε αν συνεχιστεί να ελεγξω τον θυρεοειδη. Επειδή συνεχίστηκε, πηγα σε ενδοκρινολογο και μου ελεγξε θυρεοειδη και μια ορμόνη αλλά κι αυτή δεν βρήκε κάτι. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο? Υπάρχει τίποτα που να μην σκεφτηκαν να μου ελέγξουν? Δεν με αγχωνει απλά είναι λίγο ενοχλητικο να έχεις τόσο συχνά περίοδο.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 16:55, 25-08-17:

Α εγώ έχω πάθει το αντίθετο από εσένα Από 23-24 μέρες, τώρα μου κάνει συνήθως ένα μήνα να έρθει. Ή απορρυθμιστηκε λόγω διακοπών ή λόγω διατροφής γιατί η αλήθεια είναι ότι είχα κάτι θέματα,θα μπορουσα να τρώω περισσότερο. Αν και τώρα που το σκεφτομαι ποτε δεν μου έχει αλλάξει ο κύκλος λόγω διακοπών στο παρελθόν, πάντα ήμουν πολύ σταθερή, γι'αυτο μου φαίνεται περίεργο γενικά. Τέλος πάντων, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας, λογικά σε όλες τις ηλικίες μπορεί να αλλάζει και αφού δεν βρήκε κάτι ο γιατρός σου δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει και εμενα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 25-08-17 στις 17:33.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη SkyBlu
H SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H SkyBlu έγραψε στις 16:33, 26-08-17:

Και εγώ είχα αντίστοιχες μεταβολές τόσο στη διάρκεια της περιόδου όσο και στις ημέρες του κύκλου μου. Όπως δυστυχώς και στα προέμμηνα συμπτώματα. Νομίζω ότι μεταβολές συμβαίνουν αλλά εφόσον χαρακτηρίζονται από μία σταθερότητα δε τρέχει λόγος ανησυχίας. Δεν μιλώ για περιπτώσεις που ξαφνικά είναι τη μία έτσι και την άλλη αλλιώς, ή για έντονη αιμορραγία/πόνος. Είμαι 26 (επειδή έβαλες το ζήτημα της ηλικίας, Helium), πριν ένα-δυο χρόνια να με ρωτούσες είχα κύκλο 23-24 μέρες ενώ τώρα 26-28. Επίσης παλιότερα είχα και λιγότερες μέρες περίοδο. Όταν μού πρωτοήλθε, είχα κάθε 28 (ακριβώς όμως) τρεις βαριά πέντε μέρες περιόδο, χωρίς καμία ταλαιπώρια. Αυτες ήταν εποχές!
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 252 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 16:57, 26-08-17:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
@SkyBlu τώρα που το λες, κι εγώ έχω πλέον προεμμηνορροϊκά συμπτώματα ενώ πριν δεν είχα. Ωραίες εποχές! Κατάρα! θα μεινω με τον μικρό κύκλο δηλαδή!
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:59, 26-08-17:

Άμα αλλάζει η συχνότητα και μετά σταθεροποιείται ξανά σε άλλο αριθμό ημερών, πάλι ευχαριστώ να λέτε, εμένα το τελευταίο εξάμηνο οι κύκλοι μου ήταν 30-21-24-32-22-37 μέρες! Και δεν έχω σύνδρομο πολυκυστικών
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Happily.Motionless

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους