Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,041 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
Ναί, συμφωνώ.
119
78,29%
Όχι, διαφωνώ.
12
7,89%
Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.
13
8,55%
Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω
8
5,26%

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:37, 13-02-07:

Ακούγεται πως σύντομα θα επιτραπεί η καύση των νεκρών και μάλιστα με τη σύμφωνη γνώμη της εκκλησίας.

Εσείς τι πιστεύετε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 13:41, 13-02-07:

Νομίζω πως ήδη έχει επιτραπεί η καύση από την εκκλησία, αλλά δεν υπάρχουν μονάδες που να μπορεί να γίνει η καύση ακόμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 13:43, 13-02-07:

συμφωνώ απόλυτα και κακώς που δεν έχει θεσπιστεί ακόμα κάτι τέτοιο στην Ελλάδα είτε το επιτρέπει η Εκκλησία είτε όχι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:44, 13-02-07:

Και εγώ θα συμφωνήσω με την καυση, άλλωστε είναι καλύτερο και απο άποψη δημόσιας υγείας.
Πέρα απο την εξεικονόμιση χώρου και τα λιγότερα έξοδα (παράνομα και μη!)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 13:44, 13-02-07:

Εγώ δεν συμφωνώ....
Δηλαδή γιατί να τους καίνε?
Πρόσφατα έχασα την αδερφή μου. Αν είχε οριστεί αυτό πριν απο αυτό θα επεφτα σε κατάθλιψη. Μα είναι δυνατόν να βλέπεις τον ανθρωπό σου να καίγετε???

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 13:47, 13-02-07:

Επιτέλους να εφαρμοστεί.Μακάρι δηλαδή, εφ'όσον θεωρητικά η καύση των νεκρών δε συνάδει με τις θεωρίες του χριστιανισμού.
Νομίζω ο κα8ένας πρέπει να έχει το δικαίωμα να αποφασίζει τι θα γίνει το σώμα του...
Όσο για του συγγενείς (είναι και αυτο σημαντική παράμετρος) τρελένομαι όταν σκεφτόμαι τον πόνο που βίωνουν κατά τη διάρκεια των εκταφών...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 13:47, 13-02-07:

δε ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά στο resident evil: apocalypse όταν περνάγανε από το νεκροταφείο, έπρεπε να διασχίσουν όλη τη διαδρομή κλωτσοπλακώνοντας ζόμπι που έβγεναν από τους τάφους.

άρα

καύση νεκρών ---> λιγότερα ζόμπι.

fair trade.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 13:47, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από xMITSOSx
Εγώ δεν συμφωνώ....
Πρόσφατα έχασα την αδερφή μου. Αν είχε οριστεί αυτό πριν απο αυτό θα επεφτα σε κατάθλιψη. Μα είναι δυνατόν να βλέπεις τον ανθρωπό σου να καίγετε???
δε μιλάμε για υποχρεωτική καύση αλλά για το δικαίωμα της επιλογής ανάμεσα στην καύση και την ταφή.
νομίζω ότι δεν παρακολουθείται η διαδικασία η οποία γίνεται σε ειδικούς χώρους και όχι σε κοινή θέα.

υγ.τα συλληπητήριά μου για την αδερφή σου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prime : 14-02-07 στις 13:45.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:48, 13-02-07:

Εγώ ήξερα πως η εκκλησία μας το απαγορεύει, κι ότι ο τρόπος για να το κάνεις είναι να πας να ξεδηλωθείς ως ΧΟ και να δηλώσεις άθεος ή άλλη θρησκεία. Θα χαρώ πολύ αν μάθω πως η εκκλησία το επέτρεψε, αν και δεν το πολυθεωρώ δυνατό.

Και είμαι υπέρ, δεν βρίσκω κανένα λόγο να λιώνουμε στοιβαγμένοι ο ένας πάνω στον άλλον. Και για λόγους υγιεινής μου φαίνεται καλύτερη η καύση!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 13-02-07 στις 14:25.
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:49, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από xMITSOSx
Εγώ δεν συμφωνώ....
Καταρχήν λυπάμε για την απώλεια σου. Η καυση γίνεται σε ειδικό "φούρνο" χωρίς ορατότητα σε ειδική άιθουσα, είναι κάτι το οποίο μοιάζει με την κηδεια.
Άλλωστε είναι ωραίο σαν θέαμα να βλέπεις να καλύπτουν με χώμα τον άνθρωπο σου ?

Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 13:51, 13-02-07:

Να'σαι καλά prime.@
.

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 13:55, 13-02-07:

και μια πιο σοβαρή απάντηση:

εφόσον ισχύει η αρχή διατήρησης της ύλης.

Αποτελούμαστε από χημικά στοιχεία. Μας κάνει η μαμά μας από τροφές κλπ που λαμβάνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ή και λίγο πριν )

Υπήρξαν πολλά δισεκατομμύρια άνθρωποι από τα αρχαία χρόνια, η ύλη όμως είναι fixed. Άρα σίγουρα έχω πάνω μου στοιχεία που άνηκαν σε άλλους κατά τη διάρκεια των αιώνων (έναν άνθρακα, ένα θείο, ένα φόσφωρο... ένα υδρογόνο βρε αδερφέ!)

Άρα το σώμα μας είναι δανεικό, εφόσον μετά θάνατον δε το χρειαζόμαστε πια, γιατί να κρατάμε τα χημικά στοιχεία του κοσμάκη και να τα περιορίζουμε?

(να δεις που μπορεί να γίνει και ποινικό αδίκημα η ταφή)

Άσε που με τη καύση δεν έχουμε διάφορα κοινωνικά προβλήματα... (δυσωσμία κλπ)

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:59, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από soydelsur
όσο για του συγγενείς (είναι και αυτο σημαντική παράμετρος) τρελένομαι όταν σκεφτόμαι τον πόνο που βίωνουν κατά τη διάρκεια των εκταφών...
Σκεπτόμενη μόνο αυτό, ψηφίζω ΝΑΙ δαγκωτό στη καύση των νεκρών (αν και εφόσων το επιθυμούν φυσικά). Γενικά πιστεύω πως η διαδικασία της κηδείας είναι πολύ ψυχοθφόρα, πόσο δε η εκταφή. Απορώ γιατί η εκκλησία επιτρέπει κάτι τόσο απάνθρωπο.

Μήτσο, τα συλληπητήριά μου για τον χαμό της αδελφή σου.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:17, 13-02-07:

Συμφωνώ.

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ακούγεται πως σύντομα θα επιτραπεί η καύση των νεκρών και μάλιστα με τη σύμφωνη γνώμη της εκκλησίας.

Εσείς τι πιστεύετε?
Στα θρησκευτικά της Γ' λυκείου αν δεν κάνω λάθος, διδάσκουν ότι η εκκλησία είναι κατα της καύσης των νεκρών και μπλα μπλα μπλα.

Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
και μια πιο σοβαρή απάντηση:

εφόσον ισχύει η αρχή διατήρησης της ύλης.

Αποτελούμαστε από χημικά στοιχεία. Μας κάνει η μαμά μας από τροφές κλπ που λαμβάνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ή και λίγο πριν )

Υπήρξαν πολλά δισεκατομμύρια άνθρωποι από τα αρχαία χρόνια, η ύλη όμως είναι fixed. Άρα σίγουρα έχω πάνω μου στοιχεία που άνηκαν σε άλλους κατά τη διάρκεια των αιώνων (έναν άνθρακα, ένα θείο, ένα φόσφωρο... ένα υδρογόνο βρε αδερφέ!)

Άρα το σώμα μας είναι δανεικό, εφόσον μετά θάνατον δε το χρειαζόμαστε πια, γιατί να κρατάμε τα χημικά στοιχεία του κοσμάκη και να τα περιορίζουμε?

(να δεις που μπορεί να γίνει και ποινικό αδίκημα η ταφή)

Άσε που με τη καύση δεν έχουμε διάφορα κοινωνικά προβλήματα... (δυσωσμία κλπ)
Φοβερό επιχείρημα έτσι;

-petros

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 14:17, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Σκεπτόμενη μόνο αυτό, ψηφίζω ΝΑΙ δαγκωτό στη καύση των νεκρών (αν και εφόσων το επιθυμούν φυσικά). Γενικά πιστεύω πως η διαδικασία της κηδείας είναι πολύ ψυχοθφόρα, πόσο δε η εκταφή. Απορώ γιατί η εκκλησία επιτρέπει κάτι τόσο απάνθρωπο.

Μήτσο, τα συλληπητήριά μου για τον χαμό της αδελφή σου.
Θα συμφωνήσω μαζί μου crazyhelen και με τη σειρά μου να σου πω Μήτσο ζωή σε σάς.
Η όλη διαδικασία που γίνεται μέχρι την ταφή ενός ατόμου και όλη η διαδικασία που σε βάζουν για την εκταφή και αν θα έχει γίνει σωστή δουλειά (να έχει λιώσει δηλαδή ο άνθρωπος, συγνώμη που το λέω τόσο ωμά αλλά έτσι είναι) είναι ψυχοφθόρα και αποκρουστική. Καλύτερα δεν είναι να θυμάσαι τον άνθρωπο σου όπως ήταν από το να αναγκαστεις να δεις ένα θέαμα που μπορεί να σου προκαλέσει απέχθεια και πολλά γενικά αρνητικά συναισθήματα;

ΥΠΕΡ της καύσης φυσικά.... καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει το σώμα ότι θέλει. Το σώμα μας είναι κτήμα μας και εμείς θα αποφασίσουμε τι θα γίνει. Αυτά που λέγονται από την μεριά της εκκλησίας, το άκουσα σε μια συζήτηση, ότι το σώμα προέρχεται από το χώμα και εκεί πρέπει να επιστρέψει, δεν με πείθει και πολύ. Θεωρώ πως μεγαλύτερη θα είναι η οικονομική απώλεια που θα υπάρξει από μεριάς της εκκλησίας αν ξεκινήσει η καύση γιατί έτσι κάθε τρεις και λίγο δεν θα πηγαίνουμε να κάνουμε τρισάγια κλπ. και να δίνουμε τον οβολό μας.

Στο θέμα της υγειινής θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για να μην επαναλαμβάνομαι!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:18, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Εγώ ήξερα πως η εκκλησία μας το απαγορεύει, κι ότι ο τρόπος για να το κάνεις είναι να πας να ξεδηλωθείς ως ΧΕ και να δηλώσεις άθεος ή άλλη θρησκεία.
Πως μπορείς να το κάνεις αυτό; Με ενδιαφέρει.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 14:24, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πως μπορείς να το κάνεις αυτό; Με ενδιαφέρει.
Νομίζω στο ληξιαρχείο ή κάπου στον δήμο σου τέλος πάντων!Κάπου είμαστε φακελωμένοι στο θέμα θρησκείας αλλά δεν είμαι σίγουρη που.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:28, 13-02-07:

Νομίζω στο ληξιαρχείο ή κάπου στον δήμο σου τέλος πάντων!Κάπου είμαστε φακελωμένοι στο θέμα θρησκείας αλλά δεν είμαι σίγουρη που.
Ευχαριστώ. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα για το που είμαστε φακελωμένοι ας στείλει πμ ή ας τα γράψει εδώ. Δεν μπορώ να το διανοηθώ οτι κάπου με γράφει ΧΟ! Τα νεύρα μου!

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 14:31, 13-02-07:

να τους καίνε. γιατί να κάνεις εκταφή κάθε 3 χρόνια, να βιώνεις πόνο, να τον ξαναθάβεις αν δεν έχει λιώσει. αν είναι η τάφοι μόνο για την μνήμη, πιστεύω ότι μια χαρά τους θυμόμαστε τους νεκρούς μας κ χωρίς λουλούδια...

ζωή σε σας μίτσο. η αδελφή σου πιστεύω ότι πήγε σε καλύτερο κόσμο...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 14:31, 13-02-07:

Ευχαριστώ. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα για το που είμαστε φακελωμένοι ας στείλει πμ ή ας τα γράψει εδώ. Δεν μπορώ να το διανοηθώ οτι κάπου με γράφει ΧΟ! Τα νεύρα μου!
Πάντως κάτι πολύ απλό που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον δήμο και να ρωτήσεις σε ποιά υπηρεσία να απευθυνθείς.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:33, 13-02-07:

Πάντως κάτι πολύ απλό που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον δήμο και να ρωτήσεις σε ποιά υπηρεσία να απευθυνθείς.
Τώρα σώθηκες! Στο δήμο Μυτιλήνης είμαι γραμμένη!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:48, 13-02-07:

Εγω πιστευω πως πρεπει να επιτραπει και απο εκει και περα αναλογα την επιθημια του καθενα να θαβετε η να καιγετε. Εγω πχ μαλλον θα ηθελα να θαυτω, αλλα γιατι να μην καουν οσοι θελουν; Αλλωστε ουσιαστικα δεν κανει και καμια ιδιετερη διαφορα... μνημα απο οσο ξερω και παλι στινετε, απλα μικροτερων διαστασεων, οποτε για την μνημη κατι υπαρχει, το σωμα και στης δυο περιπτωσης καπια στιγμη δεν θα εχει μεινει τπτ οποτε....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:53, 13-02-07:

Κρίμα που δεν έχει θεσπιστεί ακόμα...
Ειλικρινά θα το προτιμούσα για τη μαμά μου

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 15:36, 13-02-07:

Προσωπικά θα προτιμούσα ταφη. Δεν διαφωνώ όμως με την καύση των νεκρών. Δικαίωμα του κα8ενός είναι να κάνει ό,τι 8έλει.

Το θέμα που θα διαφωνήσω είναι αυτό της υγιεινής. Ο άνθρωπος θάβεται και λιώνει μέσα στο χώμα. Πού είναι λοιπόν το πρόβλημα?

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:10, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Προσωπικά θα προτιμούσα ταφη. Δεν διαφωνώ όμως με την καύση των νεκρών. Δικαίωμα του κα8ενός είναι να κάνει ό,τι 8έλει.

Το θέμα που θα διαφωνήσω είναι αυτό της υγιεινής. Ο άνθρωπος θάβεται και λιώνει μέσα στο χώμα. Πού είναι λοιπόν το πρόβλημα?
Ένα νεκρό σώμα ειδικά αν έχει πεθάνει απο μεταδοτικές ασθένειες μπορεί να κρύβει πιθανούς κινδύνους και μολισματικές ασθένειες για αυτούς που το περιβάλουν.
Η καύση ειναι οριστική λύση σε οποιαδήποτε μορφή ασθένειας (για αυτό πάντα προχωράνε σε καύση όταν υπάρχει κίνδυνος πανδυμία και τα πτώματα είναι πάρα πολλά.)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:25, 13-02-07:

"Ο Μακαριώτατος επισήμανε ότι η Εκκλησία αντιτίθεται για λόγους σεβασμού της παράδοσης στην καύση των νεκρών, πού τίθεται ως ζήτημα από την Κυβέρνηση, και θα συστήσει, ως έχει καθήκον, στους πιστούς να μην την αποδεχθούν, λαμβάνοντας ενδεχομένως, δια της Ι.Σ.Ι., μέτρα ποιμαντικής αντιμετώπισης του φαινομένου. Όμως δεν δύναται να απαγορεύσει το απαραβίαστο δικαίωμα οποιουδήποτε να αποφασίσει σχετικά για τον εαυτό του, όπως ακριβώς έπραξε και στο θέμα του πολιτικού γάμου. "

βλακειες....ακου απο σεβασμο στην παραδοση.....

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 16:29, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Ένα νεκρό σώμα ειδικά αν έχει πεθάνει απο μεταδοτικές ασθένειες μπορεί να κρύβει πιθανούς κινδύνους και μολισματικές ασθένειες για αυτούς που το περιβάλουν.
Η καύση ειναι οριστική λύση σε οποιαδήποτε μορφή ασθένειας (για αυτό πάντα προχωράνε σε καύση όταν υπάρχει κίνδυνος πανδυμία και τα πτώματα είναι πάρα πολλά.)
Πέρα από αυτά που εντάξει, δεν είναι και συνηθισμένα, υπάρχουν και πιο άμεσες αιτίες. Τα νεκροταφεία αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα χωρητικότητας, επομένως έχουμε αναγκαστικά εκταφές στο πόδι, κάτι που εμένα δεν μου φαίνεται πολύ υγιεινό. Επίσης, πολλά νεκροταφεία δεν είναι σε σωστή απόσταση από κατοικημένες περιοχές.
Η σκέψη πως το νερό που πίνει κάποιος μπορεί να έχει μολυνθεί από υγρά νεκρού με ανατριχιάζει (κι έχω ακούσει περιπτώσεις που υπήρχαν υποψίες).

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 16:49, 13-02-07:

Δίκιο έχετε. Δεν είχα σκεφεί ποτέ για τις πι8ανές αρρώστειες
thnx

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 18:42, 13-02-07:

Συμφωνώ με την καύση, για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Και κυρίως γιατί δεν θέλω να με ψάλει κανένας παπάς.

Ληξιαρχείο, δημοτολόγιο. Δες εδώ: http://www.cityofathens.gr/portal/si...000500000aRCRD

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 19:17, 13-02-07:

Απάντησα οτι συμφωνώ για τον εξής λόγο, υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να έχουν την στάχτη του ανθρώπου που αγαπούν παράδειγμα η μάνα της αεροσίνοδου που το σκάφος δεν βρηκε στόχο στην επίθεση στις 17 στην αμερική φέρανε διαμελημένο το παιδί της έκανε το σώμα της στάχτη και φοράει ένα μενταγιόν στο λαιμο με λίγο απο αυτό, γιατι τα λέω αυτά θα πείτε; γιατι άσχετα την θρησκεία και τα ιερά του καθένα θέλουμε το κομμάτι του ανθρώπου κοντά μας σε όποια μορφή, εκείνη η γυναίκα ήταν χαρούμενη που είχε το παιδί της κοντά της με αυτό τον τρόπο.
Συμφωνώ λοιπόν άσχετα θρησκείας.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 19:43, 13-02-07:

είμαι υπέρ!!!!!!!! άσε που εμένα θέλω ή να με κάψουν ή να με κάνουν μούμια! δηλαδή ταρίχευση. και η μάνα μου θέλει να καεί

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 19:48, 13-02-07:

Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν.
Η ταφή των νεκρών δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό πλεον. Το καλύτερο θα ήταν να αρχίσει η καύση των νεκρών και στη Ελλάδα.
Άλλωστε δεν υπάρχει και χώρος πια για τόσους που χρειάζεται να ταφούν.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 19:51, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν.
Η ταφή των νεκρών δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό πλεον. Το καλύτερο θα ήταν να αρχίσει η καύση των νεκρών και στη Ελλάδα.
Άλλωστε δεν υπάρχει και χώρος πια για τόσους που χρειάζεται να ταφούν.

Άν γινόταν κάτι τέτοιο θα ήταν υποχρεωτικό; ή επιλογή;

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 19:58, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Άν γινόταν κάτι τέτοιο θα ήταν υποχρεωτικό; ή επιλογή;

Πιστεύω ότι σε πρώτη φάση στην Ελλάδα θα είναι επιλογή. Δηλαδή κανονικά θα γίνεται καύση αλλά αν κάποιος ή οι συγγενείς του επιθυμούν την ταφή του θα θάβεται. Με το περασμα τον χρόνων όμως λογικά όλο και περισσότερο θα οδηγούμαστε στην καύση.

Αν έννοεις σε περίπτωση που δεν υπήρχε χώρος, πολλά από τα υπάρχοντα νεκροταφεία είναι ασφυκτικά γεμάτα, εντάξει υπάρχει χώρος για νέα αλλά θα ήταν καλύτερα να μην τον γεμίσουμε με νεκροταφεία...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 20:07, 13-02-07:

Λένε οτι μετά απο κάποια χρόνια βγένει ο ένας και μπένει σε κάποιο χώρο και κάποιος άλλος πέρνει τη θέση του. Είναι αλήθεια;

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 20:15, 13-02-07:

Λένε οτι μετά απο κάποια χρόνια βγένει ο ένας και μπένει σε κάποιο χώρο και κάποιος άλλος πέρνει τη θέση του. Είναι αλήθεια;
Ναι; Αυτό δεν το ήξερα. Τότε μπορεί να λέω και ανακρίβειες. Πάντως στα νεκροταφεία των χωριών μου δεν γίνεται κάτι τέτοιο.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 20:19, 13-02-07:

Βασικά τον παπού μου στη Λέρο έτσι κάνανε, αλλα τη γιαγιά μου στη Ρόδο την έχουν 10 Χρόνια μέσα δεν ξέρω τι διαφορά έχουν οι δύο τους

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 20:38, 13-02-07:

ρε γμτ το βρίσκω λίγο μακάβριο όχι οτι είμαι κατά αλλά ούτε και υπερ ουδέτερη βασικα

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 20:41, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
ρε γμτ το βρίσκω λίγο μακάβριο όχι οτι είμαι κατά αλλά ούτε και υπερ ουδέτερη βασικα
Όλα είναι μέσα στη ζωή, δεν πρέπει να σκέφτεσε ότι είναι κάτι κακό απλά είναι μία ροή που κάπου τελειώνει

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 20:45, 13-02-07:

Μετα απο 3 χρονια γινεται εκταφη, και φυσικα ο ταφος δε μενει ακατοικητος
Μαλιστα αν θες να κρατησεις τον νεκρο μεσα για περισσοτερο καιρο πληρωνεις κατι σαν νοικι..

Και στο θεμα, συμφωνω.

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

O theio_vrefos έγραψε στις 20:50, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Μετα απο 3 χρονια γινεται εκταφη, και φυσικα ο ταφος δε μενει ακατοικητος
Μαλιστα αν θες να κρατησεις τον νεκρο μεσα για περισσοτερο καιρο πληρωνεις κατι σαν νοικι..

Και στο θεμα, συμφωνω.
μπορείς να αγοράσεις επίσης το χώρο. Και οι τιμές δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητες.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 20:54, 13-02-07:

Τι λέτε ρε παιδιά; έμεινα στο έτσι τώρα. στο χώμα τί έξω σε ένα χόρο, γιατί πρέπει να αφήνουν τους άλλους έξω;

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 21:04, 13-02-07:

και μετα που θα τους κάψουν τί θα τους κάνουν??
σε βαζο πάνω στο τζάκι όπως στις ταινίες??
Μια φίλη της μαμας μου έφερε τον μπαμπα της απο Αμερική καμμενο

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:06, 13-02-07:

και το χειρότερο είναι οτι πρέπει να ειναι κάποιος της οικογένειας παρων στη διαδικασία της εκταφης...

αντε να πας να δεις μισολιωμένη τη μάνα σου (Αν δεν εχει λιώσει καλα στα 3 χρόνια) ή άντε να πας να δεις τα κόκκαλα...

έτσι ειναι η Αθήνα.... σε 3 χρόνια σε αδειάζουν για να παρει άλλος τη θεση σου....

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 21:07, 13-02-07:

Yπερ του καψιματος ναι,αλλα να κραταω σταχτες και μαμακιες ποτε!
Το θεωρω εντελως ακυρο και διχως νοημα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 21:09, 13-02-07:

Έγώ έχω δεί τα κόκαλα του παπού μου πριν 15 χρόνια και ένοιωσα να τον ξέρω, με έκανε να νοιώσω περίεργα αλλα καλά περίεργα. Είναι ανάλογα τον άνθρωπο πιστέυω

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 21:40, 13-02-07:

εγω ημουν παρουσα στην εκταφη του ξαδερφου μου, -μισολιωμενου και με πολλες ακομα ανατριχιαστικες λεπτομερειες που δεν θα πω- οταν ημουν 13 χρονων.. σχεδον στιγματιστηκα απο τοτε, ειναι κατι που δε θα ξεχασω ποτε...
παρ'ολο το τραγικο θεαμα, δε ξερω αν η καυση ειναι καλυτερη... δε το εχω σκεφτει ποτε.. αλλα νομιζω οτι δε θα την προτιμουσα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:50, 13-02-07:

Κάψτε τους ρε παιδιά... χώρο πιάνουν... άστε τους ελεύθερους στον αέρα...

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 21:52, 13-02-07:

100% υπερ ειμαι, τα επιχειρηματα μου τα ιδια με τα παιδια που εγραψαν πριν.

ΥΓ Μητσο ζωη σε εσας αγορι μου

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 22:39, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
εγω ημουν παρουσα στην εκταφη του ξαδερφου μου, -μισολιωμενου και με πολλες ακομα ανατριχιαστικες λεπτομερειες που δεν θα πω- οταν ημουν 13 χρονων.. σχεδον στιγματιστηκα απο τοτε, ειναι κατι που δε θα ξεχασω ποτε...
παρ'ολο το τραγικο θεαμα, δε ξερω αν η καυση ειναι καλυτερη... δε το εχω σκεφτει ποτε.. αλλα νομιζω οτι δε θα την προτιμουσα.

και δεν θα την προτιμουσα ΕΙΔΙΚΑ για θεματα-"προβληματα'" χωρου!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους