Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
Ναί, συμφωνώ.
119
78,29%
Όχι, διαφωνώ.
12
7,89%
Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.
13
8,55%
Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω
8
5,26%

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:51, 25-07-08:

Σύμφωνα με το διάταγμα, άδεια για αποτέφρωση νεκρού θα δίνεται από το Δήμαρχο ή τον Κοινοτάρχη μετά την πάροδο 60 ωρών από το θάνατο.
δλδ μετά από δυόμιση ολόκληρες μέρες....
ένας έμμεσος και ύπουλος τρόπος για να αποθαρρύνουν τον κόσμο να το κάνει...
(όπως ύπουλα έχουν οδηγήσει και τον κόσμο να μην κάνει πολιτικούς γάμους)
η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο

όπως και να έχει όμως... πάλι καλά που το επέτρεψαν και θυμίζουμε κάτι από Ευρώπη κι εμείς, ενδιαφερόμενοι πάντα για το "οικολογικό" του θέματος....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:55, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δλδ μετά από δυόμιση ολόκληρες μέρες....
ένας έμμεσος και ύπουλος τρόπος για να αποθαρρύνουν τον κόσμο να το κάνει...
(όπως ύπουλα έχουν οδηγήσει και τον κόσμο να μην κάνει πολιτικούς γάμους)
Θέλω να ελπίζω ότι γίνεται γιατί ακριβώς επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα εκταφής πρέπει να δίνεται χρόνος για πιθανές αντιρρήσεις σε επίπεδο "λόγων του θανάτου"........ Λες να έγινε για κακό!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 09:56, 25-07-08:

βασικά νομίζω ότι προτιμώ να με κάψουν...μου φαίνεται κάπως ανατριχιαστικό το ότι θα πρέπει να με φάνε τα σκουλήκια για να αναστηθώ κάποια στιγμή-πότε και αν...είναι λίγο φρίκη! πρόσφατα το έζησα όλο αυτό με τον παππού μου, κηδεύτηκε κανονικά, και μετά που ξανανοίξαμε...μπλιάχ!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:58, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Θέλω να ελπίζω ότι γίνεται γιατί ακριβώς επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα εκταφής πρέπει να δίνεται χρόνος για πιθανές αντιρρήσεις σε επίπεδο "λόγων του θανάτου"........ Λες να έγινε για κακό!

θα μπορούσε αν ήταν για κάτι τέτοιο να υπάρχει διαφοροποίηση
να υπάρχει κάτι στην τροπολογία που να ορίζει περιπτώσεις
τις προάλλες μου είπε φίλος που εργάζεται σε ασθενοφόρο ότι έκανε περισυλλογή "τμημάτων μελών " του σώματος από ατύχημα στο δρόμο...
αυτό δλδ γιατί πρέπει να περιμένει 2,5 μέρες?
ή ο παππούς που είναι 95 χρονών... γιατί 2,5 μέρες?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:00, 25-07-08:

Έχεις δίκιο....Κρίμα.....

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 10:01, 25-07-08:

Δεν μπορώ να αναφερθώ σε θρησκευτικούς συμβολισμούς και δεν γνωρίζω ποιό είναι το πιο "ορθό". Φέτος άρχισα να κλίνω προς αυτή την επιλογή της καύσης των νεκρών, μετά από την ιστορία που έγινε με το αβάπτιστο αγγελούδι μου. Κλίβανος. Και αν είναι δυνατόν στη διαδικασία να μην επεμβαίνει κανένας παπάς (απολογούμαι για το ποστ με τα απωθημένα).

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 10:18, 25-07-08:

Χριστίνα μου, λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη...
Όσο για την καύση των νεκρών, συμφωνώ απόλυτα! Αποφεύγεται όλη η ψυχοφθόρα διαδικασία των επισκέψεων στα νεκροταφεία, της εκταφής (που συνήθως σε μικρότερες πόλεις παρατηρούνται φαινόμενα που στα μεγάλα αστικά κέντρα έχουν εκλείψει, όπως η εκταφή από τους ίδιους τους συγγενείς, αντε να δεις τον άνθρωπό σου ένα μάτσο κόκκαλα -αν είσαι τυχερός δλδ-)Όχι ευχαριστώ δε θα πάρω!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:33, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ενδιαφερόμενοι πάντα για το "οικολογικό" του θέματος....
???? Πιο ειναι το οικολογικο του θεματος...
Ενταξη, σιγουρα ο τροπος τα φης μεσα σε φερετρο κλπ δεν ειναι οπως το οριζει η φυση, αλλα το πιο φυσικο ειναι ενα σωμα να σαπιζει και αν αλοιωνετε μεχρι να μεινουν μονο τα κοκκαλα, ηδικα δεν κατω απο την γη ειναι ακομα καλητερα. Αλλα το καει τι το οικολογικο εχει;

ΥΓ, Για να εξηγουμαστε, και να μην παρεξηγουμαστε. Ειμαι υπερ της καυσης, απλα δεν καταλαβενω πως τα καταφερε και χωθικε και εδω η οικολογια...

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:57, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos

ΥΓ, Για να εξηγουμαστε, και να μην παρεξηγουμαστε. Ειμαι υπερ της καυσης, απλα δεν καταλαβενω πως τα καταφερε και χωθικε και εδω η οικολογια...
Ίσως επειδή είναι θέμα βιολογικής τάξης πλέον. Στην Αττική στο Σχιστό λόγω της ιδιομορφίας του εδάφους (πέτρα καθαρή και μόνο πέτρα) και της ξηρότητας και της ζέστης (το καλοκαίρι παίζει να έχει και 45 βαθμούς κελσίου) οι νεκροί κάνουν ίσως και διπλό χρόνο για να λιώσουν πλήρως.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 11:28, 25-07-08:

Το δίκαιο θα ήτανε να μπορεί ο καθένας να "κηδέψει" το νεκρό του κατά πως θέλει αλλά και κατά τις επιθυμίες του θανόντος (ενιότε).

Όυτως ή άλλως, αν το δούμε θρησκευτικα το ζήτημα, δε μπορώ να καταλάβω που κολλάει? Η ανάσταση των νεκρών δεν εμποδίζεται από το καμμένο ή λιωμένο σώμα. Αυτός που έχει τη δύναμη ν' αναστήσει ένα σώμα που το έχουν φάει τα σκουλίκια έχει και τη δύναμη να αναστήσει ένα σώμα που έχει γίνει στάχτη και έχει σκορπιστεί στους 5 ανέμους.

Εγώ προσωπικά προτιμώ την ταφή και όχι την καύση αλλά αυτό ίσως επειδή έτσι έχω συνηθίσει και δε μπορώ να φανταστώ κάποιον αγαπημένο μου να καίγεται. Η αλήθεια είναι πως η ταφή είναι μια πιο φυσική διαδικασία καθώς ο άνθρωπος έγινε από χώμα κ επιστρέφει εκεί.

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 15:33, 25-07-08:

μην μπλεκουμε την Ανασταση νεκρων καλυτερα την καυση πρωτον θεμα υγειηνης και μετα ψυχολογικο .τωρα τους ξεθαβουνε μετα 3-4 χρονια περνας ολο το μαρτυριο της εκταφης εαν εχει λειωσει αλλιως τον ξαναθαβεις σε καποια τρυπα για να τον ξεθαψεις σε 1 χρονο παλι η θα πρεπει να μην τους ξεθαβουν καθολου η να γινεται καυση η εκταφη ειναι χειροτερη τα λεω απο προσωπικη πειρα [3 ατομα εχω ξεθαψει]

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:02, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από KOULA
μην μπλεκουμε την Ανασταση νεκρων καλυτερα την καυση πρωτον θεμα υγειηνης και μετα ψυχολογικο .τωρα τους ξεθαβουνε μετα 3-4 χρονια περνας ολο το μαρτυριο της εκταφης εαν εχει λειωσει αλλιως τον ξαναθαβεις σε καποια τρυπα για να τον ξεθαψεις σε 1 χρονο παλι η θα πρεπει να μην τους ξεθαβουν καθολου η να γινεται καυση η εκταφη ειναι χειροτερη τα λεω απο προσωπικη πειρα [3 ατομα εχω ξεθαψει]
συγγνώμη αυτό που τους ξεθάβουνε ισχύει γενικώς? Και οι 2 μου οι γιαγιάδες ( η μία από το 1982 και η άλλη από το 1993) πάντως εκεί που...θαφτήκανε έχουνε παραμείνει (η μία στην Αθήνα η άλλη στο χωριό)
Γιατί τους ξεθάβουνε??? Εγώ αυτό γιατί το ακούω για πρώτη φορά στη ζωή μου???

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 16:12, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
συγγνώμη αυτό που τους ξεθάβουνε ισχύει γενικώς? Και οι 2 μου οι γιαγιάδες ( η μία από το 1982 και η άλλη από το 1993) πάντως εκεί που...θαφτήκανε έχουνε παραμείνει (η μία στην Αθήνα η άλλη στο χωριό)

Τους ξεθάβουν επειδή δεν έχουν χώρο, στην Αθήνα συνήθως, γιατί στο χωριό δεν αντιμετωπίζουν τόσο μεγάλο πρόβλημα!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:16, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Τους ξεθάβουν επειδή δεν έχουν χώρο, στην Αθήνα συνήθως, γιατί στο χωριό δεν αντιμετωπίζουν τόσο μεγάλο πρόβλημα!
και... που τους πανε????

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 16:24, 25-07-08:

και... που τους πανε????

Από όσο ξέρω τους πάνε στο οστεοφυλάκιο του δήμου και κάθε χρόνο πληρώνεις ένα ποσό για να στα φυλάξουν, τουλάχιστον έτσι γίνεται στον δικό μας δήμο! Τώρα αν είναι τοποθετημένα ξεχωριστά σε ειδικά κουτιά ή όλα τα οστά των νεκρών μαζί δεν ξέρω!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:34, 25-07-08:

πλέον ο καθένας έχει το... κουτάκι του που μπαίνει μέσα, αφού πρώτα οι συγγενείς του... πλύνουν τα οστά

υπάρχει φυσικά η δυνατότητα του να αγοράσει κάποιος τον χώρο του τάφου που είναι κάποιος αλλά κοστίζει πλέον όσο ένα διαμέρισμα
υπάρχει πάντα και το ενοίκιο... να πληρώνεις κάθε χρόνο ένα συγκεκριμένο ποσό για να μη σε ξεθάψουν
αυτό σκοπεύουμε να κάνουμε με τη μαμά μου μιας που εγώ δήλωσα ρητά ότι η μαμά μου δεν πρόκειται να βγει από εκεί που είναι .-
αν είχε αποτεφρωθεί, θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα...

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:43, 25-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Από όσο ξέρω τους πάνε στο οστεοφυλάκιο του δήμου και κάθε χρόνο πληρώνεις ένα ποσό για να στα φυλάξουν, τουλάχιστον έτσι γίνεται στον δικό μας δήμο! Τώρα αν είναι τοποθετημένα ξεχωριστά σε ειδικά κουτιά ή όλα τα οστά των νεκρών μαζί δεν ξέρω!
Καλησπέρα,

Έχεις δίκιο και μάλιστα στο οστεοφυλάκιο τα οστά μπαίνουν σε ξεχωριστά κουτιά με ονόματα και αν κάποιος θέλει φωτογραφίες και θήκες για λουλούδια και άλλα γραφικά. Και φυσικά γίνονται ΚΑΙ ΕΚΕΙ τρισάγια με το γνωστό κύκλο εργασιών. Όλα μαζί τα οστά πάνε στο λεγόμενο χωνευτήριο όπου ρίχνονται κυριολεκτικά τα οστά όσων οι οικογένειες τους δεν θέλουν να πληρώνουν για το οστεοφυλάκιο.
Στην επαρχία είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί έχουν χώρο και δεν κάνουν εκταφές ή τουλάχιστον έτσι νομίζω ότι ισχύει μέχρι σήμερα...

Συγχωρήστε μου τον κυνισμό αλλά πιστεύω ότι όσοι έχουμε θάψει και ξεθάψει άνθρωπο σε αθηναϊκό νεκροταφείο μπορούμε να εκτιμήσουμε την αξία της καύσης...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 17:14, 25-07-08:

αν πας μια βολτα στα νεκροταφεια της αθηνας νωρις το πρωι γυρω στις 7.30 -9 τοτε θα δεις το λιγοτερο 5 εκταφες καθε μερα και γινονται νωρις γιατι μετα πλακωνει κοσμος και δεν ειναι ωραιο θεαμα και οχι να δεις τα οστα του καθε ανθρωπου αλλα εαν δεν εχει λειωσει τοτε μπορει να τον δεις και ατοφιο [αλλειωτο] τοτε θα δεις ξανα τον ανθρωπο σου σε αλλη μορφη και αντε μετα να σου φυγει η εικονα απο το μυαλο σου περσι εκανα μια εκταφη δικου μου ανθρωπου ειχαν λειωσει μονο τα ποδια και τα χερια του βεβαια υπαρχουν και οι οικογενειακοι ταφοι αλλα ειναι πανακριβοι ο ξαδελφος μου [1 χρονος πεθαμενος] δεν χωραγε μεσα γιατι ηταν ψιλος και οταν ρωτησα τον υπευθυνο τι θα γινει ξερεις τι μου απαντησε ?οτι θα μπει σε κομματια μολις φυγει ο κοσμος εκει παγωσα δεν το χωρεσε το μυαλο μου με τιποτε

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:18, 25-07-08:

ρώτησα τους γονείς μου και ... έχετε δίκιο

τη γιαγιά μου που την έχουμε εδώ στην Αθήνα πληρώνουμε ... ενοίκιο από το 1982 μέχρι σήμερα [και συνεχίζουμε]... για την άλλη στο χωριό δεν χρειάζεται...

Έπεσα από τα σύννεφα...

Αλήθεια δεν το ήξερα...

Σόρρυ... αλλά μετά από αυτό [κουλα πραγματικά ΔΕΝ θα ήθελα να το ζήσω αυτό που περιγράφεις! ], ακόμα και να ... μου ακυρώσετε οποιονδήποτε άλλο λόγο (ιδεολογικό, οικολογικό κοκ) προσωπικά τάσσομαι υπέρ της καύσης... Δεν είχα ... κατασταλλάξει με σιγουριά για το αν το προτιμώ ή όχι, αλλά ανάμεσα σε αυτό που μου λέτε να γίνεται και την επιλογή της καύσης... 1000 φορές το 2ο

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA έγραψε στις 19:27, 25-07-08:

εγω τα εζησα και δεν μου φευγει απο το μυαλο μου απλα εγω θελω να καω και ας ριξουν στην θαλασσα την σκονη μου η ψυχη μου ομως θα ζει και αυτοι που με αγαπουν θα με θυμουνται οπως ειμαι σμασια εχει αν τον θυμασαι ευχομαι να μην το ζησει κανεις αυτο που εζησα εγω αλλα ειναι...ονειρο και αλλοι πολλοι θα πονεσουν οπως εγω

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:59, 25-07-08:

Είμαι υπερ της καύσης, ασυζητητί... Το θεωρώ χίλες φορές καλύτερο και πιο ανθρώπινο από όλη αυτή την "επιχείρηση" που έχει στηθεί πίσω από τις "θέσεις" στα νεκροταφεία και τα οστεοφυλάκια.

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 11:26, 26-07-08:

Υπέρ είμαι αλλά ως μία εναλλακτική λύση... Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ τον παραδοσιακό τρόπο ταφής των νεκρών... Με τον τρόπο αυτόν πιστεύω ότι σέβεσαι περισσότερο το νεκρό... Το να καις κάποιον μοιάζει σαν να θέλεις κάπως να τον ξεφορτωθείς...

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 12:19, 26-07-08:

Κι αν θες ο ίδιος να καείς αλλά το συγγενικό σου περιβάλλον ακριβώς για να μην νιώσει ότι σε ξεφορτώνεται αποφασίζει να σε θάψει; Ποιος δε σέβεται ποιον σε αυτήν την περίπτωση; Θα συμβούν και τέτοια, δεν έχω καμία αμφιβολία.

Βρίσκω την ταφή σχεδόν αηδιαστική και χαλαρά κερδοσκοπική διαδικασία. Δεν ξέρω αν ο μεγάλος με αποκλείσει από τους Παραδείσους επειδή θέλω να με κάψουν όταν αποθάνω, αλλά είναι σίγουρα ένα ρίσκο που είμαι πρόθυμη να πάρω. Και τι στο καλό, στην Κόλαση έχει καλύτερη παρέα, Αρκάς says so too.

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 12:27, 26-07-08:

Χαίρομαι που επιτέλους δίνεται η δυνατότητα επιλογής και δεν είναι μονόδρομος πλέον. Παρόλα αυτά είναι σίγουρο ότι θα παρουσιαστούν διάφορα προβλήματα και διαδικαστικά και κοινωνικά. Ίσως δηλαδή η γραφειοκρατεία για την καύση να είναι ανυπόφορη και να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για κάποιον που έχει αποφασίσει ότι την προτιμάει από την ταφή. Επιπλέον σκέφτομαι ότι κυρίως οι μεγάλοι σε ηλικία άνθρωποι θα κατακρίνουν μία τέτοια επιλογή αν γίνει από συγγενικό τους πρόσωπο και ενδεχομένως να πραγματοποιήσουν κανονικά ταφή. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό, ακόμα τα πράγματα είναι ρευστά και πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να περάσει κάποιος καιρός μέχρι να προσαρμοστεί σε αυτό η ελληνική κοινωνία και η Εκκλησία.

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 13:42, 26-07-08:

Το 1992, ο μητροπολίτης Δωδώνης Χρυσόστομος, άφηνε ένα παραθυράκι: "πιστεύω -έλεγε στην "Ε", 10.11.92- ότι από τη στιγμή που κάποιος φαγωθεί στη θάλασσα από τους καρχαρίες ή αποτεφρωθεί σε μια πυρκαγιά, δεν θα μείνει χωρίς να αναστηθεί".

Αργότερα, στις 23.3.1994, πάλι ο Χρυσόστομος δήλωνε ακόμα πιο καθαρά ότι "ο ενταφιασμός δεν αποτελεί δόγμα για τους ορθοδόξους". Και, πράγματι, από το 1937 η Ιεραρχία αντιμετώπιζε το ίδιο θέμα (το είχε θέσει ο καθηγητής της Θεολογικής και ακαδημαϊκός Δημ. Μπαλάνος, οπαδός από τότε της αποτέφρωσης) απλώς ως στοιχείο παράδοσης: "Η καύσις αντίκειται εις το πνεύμα της ορθοδόξου Εκκλησίας, δεδομένου ότι η ταφή αποτελεί μακροχρόνιον παράδοσιν, διά την κατάργησιν της οποίας απαιτείται απόφασις του συνόλου των ορθοδόξων Εκκλησιών".

Δηλαδή, αν αποφάσιζε το σύνολο των ορθοδόξων Εκκλησιών να αποδεχτεί την καύση των νεκρών, τότε και η Ιερά Σύνοδος δεν θα έλεγε όχι. Ενα έθιμο είναι. Ποια ανάσταση και ποιος παράδεισος; Ο,τι πει το πολιτμπιρό. Ακριβώς όπως και το Βατικανό μια μέρα του 1886 άφησε τα στελέχη, τα μέλη και τους φίλους του να αποφασίσουν οι ίδιοι αν θέλουν ταφή ή καύση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 15:31, 26-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Molka
Κι αν θες ο ίδιος να καείς αλλά το συγγενικό σου περιβάλλον ακριβώς για να μην νιώσει ότι σε ξεφορτώνεται αποφασίζει να σε θάψει; Ποιος δε σέβεται ποιον σε αυτήν την περίπτωση; Θα συμβούν και τέτοια, δεν έχω καμία αμφιβολία.

Βρίσκω την ταφή σχεδόν αηδιαστική και χαλαρά κερδοσκοπική διαδικασία. Δεν ξέρω αν ο μεγάλος με αποκλείσει από τους Παραδείσους επειδή θέλω να με κάψουν όταν αποθάνω, αλλά είναι σίγουρα ένα ρίσκο που είμαι πρόθυμη να πάρω. Και τι στο καλό, στην Κόλαση έχει καλύτερη παρέα, Αρκάς says so too.
Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει οι συγγενείς σου να σεβαστούν την επιθυμία σου...Δε χωράει συζήτηση κάτι τέτοιο...

Όσο για την ταφή δεν τη θεωρώ καθόλου αηδιαστική (βέβαια δεν καταλαβαίνω και για ποιο λόγο σου φαίνεται αηδιαστική...)...Είναι ένας καθώς πρέπει τρόπος για να τιμήσεις το νεκρό και να τον τιμάς όποτε θέλεις...

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 15:46, 26-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από vendetta
Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει οι συγγενείς σου να σεβαστούν την επιθυμία σου...Δε χωράει συζήτηση κάτι τέτοιο...

Όσο για την ταφή δεν τη θεωρώ καθόλου αηδιαστική (βέβαια δεν καταλαβαίνω και για ποιο λόγο σου φαίνεται αηδιαστική...)...Είναι ένας καθώς πρέπει τρόπος για να τιμήσεις το νεκρό και να τον τιμάς όποτε θέλεις...
Θα προτιμούσα να με τιμάνε σε ένα βαζάκι με τις στάχτες μου πάνω από το τζάκι (ναι, βλέπω πολλές αμερικανιές) παρά να σαπίζει το φιδίσιο κορμί μου κάτω από τη γης και να το τρώνε τα σκουλήκια.

Ένας από τους μεγαλύτερους φόβους μου όσα χρόνια με θυμάμαι, ήταν να πεθάνω, να με θάψουν, και να ξυπνήσω στο φέρετρο. Οπότε καλύτερα να γίνω στάχτη και μπούρμπερη, και όποιος θέλει να με τιμάει, ας με τιμάει όσο ακόμα βρίσκομαι στον μάταιο τούτο κόσμο. Εμ θα πεθάνω, εμ θα σαπίσω, εμ θα έχω και τον εγωισμό του καθενός, που με θυμήθηκε μετά θάνατον και θεωρεί χρέος του να μου αφήσει ένα λουλουδικό στο μάρμαρο που με πλακώνει. Ζαμέ.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 15:54, 26-07-08:

Δήθεν σοβαρά κόμματα, σοβαροί πολιτικοί, δήμαρχοι και υπουργοί έχουν κρυφτεί πίσω από τις δογματικές καθηλώσεις της Ιεραρχίας, συζητώντας για το αν η αποτέφρωση μας στερεί ή όχι μιά θέση στον παράδεισο, την οποία, ως γνωστόν, μας εγγυώνται τα σκουλήκια των νεκροταφείων.
Αλλά ας φύγουμε από τη μεταφυσική.
Διαβάστε για ποιό λόγο στα τόσα χρόνια το Πρωτοδικείο Αθηνών εκδίδει απορριπτικές αποφάσεις για το ζήτημα της αποτέφρωσης:
  • η καύσις των νεκρών προσκρούει εις το δόγμα της Αναστάσεως των Νεκρών.
  • είναι αντιχριστιανική.
  • προσκρούει εις το όραμα του Προφήτου Ιεζεκιήλ.
  • την έχει χαρακτηρίσει ο εκκλησιαστικός συγγραφεύς Τερτυλλιανός ως απανθρωπίαν.
Είναι σίγουρα το Πρωτοδικείο Αθηνών ή κανένα εκκλησιαστικό μέγαρο και μπέρδεψαν τα μέγαρα; Μήπως είχαν κανένα γιο παπά για δικαστή;

Τα χρόνια πέρασαν, αλλά η επιρροή της Εκκλησίας παραμένει ισχυρή. Μπορεί οι κυβερνώντες να αποφεύγουν την ευθεία ταύτιση, αλλά δεν μπορούν να πουν εύκολα όχι.
Όταν από τα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας άρχισε να διαπιστώνεται ότι η αττική γη δεν ήταν σε θέση να αναπαύσει τους νεκρούς της (λόγω έλλειψης διαθέσιμων στρεμμάτων), τότε πολλοί δήμαρχοι, όλου του πολιτικού φάσματος, σκέφτηκαν τη λύση της αποτέφρωσης -όχι μόνο για ιδεολογικούς ή θρησκευτικούς λόγους.

Εν τω μεταξύ, όπως διαβάζω στον Τύπο των ημερών, περισσότεροι από 50 Ελληνες έχουν αναγκαστεί, τον τελευταίο καιρό, να πάρουν το πτώμα του αγαπημένου τους προσώπου και να το τρέχουν σε αποτεφρωτήρες του εξωτερικού. Αν πιστέψουμε και τη παλαιά δημοσκόπηση της ICAP (1992) σύμφωνα με την οποία μόνο το 39,2% των κατοίκων του λεκανοπεδίου της Αττικής δεν συμφωνεί με την αποτέφρωση, τότε δεν μιλάμε μόνο για παραβίαση δικαιώματος, αλλά για καταπάτηση της θέλησης της πλειοψηφίας.

Και σε ποιό έτος βρισκόμαστε λέει; λοοοοοοοολ.

Και ένα μήνυμα προς το Υπουργείο Θρησκευμάτων:

Η ανεξιθρησκεία (πολιτικά μου φιντάνια) είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη στη χώρα μας. Είναι εξίσου γνωστό ότι στην Ελλάδα κατοικούν μόνιμα ή προσωρινά, εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι ξένης υπηκοότητας, στις χώρες των οποίων η αποτέφρωση είναι ευρύτατα διαδεδομένη.
Οπότε δεν μπορεί το ελληνικό κράτος, εξ αιτίας της άρνησης της Ιεραρχίας της ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας, να στερεί το ανθρώπινο, συνταγματικό και θρησκευτικό δικαίωμα χιλιάδων κατοίκων της χώρας μας, κατά παράβαση των διεθνών συνθηκών τις οποίες έχει υπογράψει και κατά παράβαση του απαράβατου ηθικού νόμου -που και στα πιο βάρβαρα κράτη του κόσμου γίνεται σεβαστός- της ικανοποίησης της τελευταίας επιθυμίας του ατόμου.

Ξεκολλήστε τον εγκέφαλο σας. Έλεος και ντροπή..Ρεζίλια της ανθρωπότητας μας καταντήσατε. Σε λίγο τις Εκκλησίες θα τις βλέπουμε μόνο σε κάτι πόστερ και αναμνηστικά άλμπουμ παλαιών γάμων.

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA έγραψε στις 19:05, 27-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsos The Great
Εγώ δεν συμφωνώ....
Δηλαδή γιατί να τους καίνε?
Πρόσφατα έχασα την αδερφή μου. Αν είχε οριστεί αυτό πριν απο αυτό θα επεφτα σε κατάθλιψη. Μα είναι δυνατόν να βλέπεις τον ανθρωπό σου να καίγετε???
δεν βλεπεις τιποτε ολα γινονται κατα την ωρα της νεκρωσιμης ακολουθειας ειναι ποιο σκληρο να βλεπεις τον ανθρωπο σου να τον θαβουν και μετα 3-4 χρονια να τον ξεθαβουν καλα θα ειναι τοτε να δεις μονο τα οστα αν ομως τον δεις αλιωτο?τα χω δει αυτα και ειναι πολυ ψυχοφορα περασε 1 χρονος που πεθανε ο ξαδελφος μου το ....ελλαττωμα του ηταν ψηλος και δεν χωραγε στον οικογενειακο ταφο αποτελεσμα !να τον βαλουν κομματια μολις φυγαμε ξερεις οτι απο τοτε δεν μπορω να παω στο νεκροταφειο?περναω απο νεκροταφειο και με πιανει κρυος υδρωταςκαι λυποθυμω? και η πλακα ειναι οτι περνω καθε μερα απο νεκροταφειο και εχω παθει καταθλιψη

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 19:23, 27-07-08:

Εκκλησία: το μοναδικό μπίζνες που στους χαλεπούς καιρούς πάει καλά.

Μα πώς να μη πάει καλά όταν βγάζεις φράγκα απ' τά τρισάγια; Γιατί να επιτραπεί η καύση νεκρών; Να χαθεί το εύκολο χαρτζηλικάκι;

Όμως, εκείνος που υπηρετεί το Θεό για χρήματα, με περισσότερη αμοιβή θα υπηρετήσει και τον Διάβολο.
Ανώτερος κλήρος: οι εκλεκτοί του Θεού που θα μπουν στον Παράδεισο με εξακοσάρες «Μερσεντές», απλώς θάβοντας κόσμο.

Είναι άραγε πίστη το να μην κατανοείς τίποτα και απλώς να παραδίδεις ανεπιφύλακτα τα πιστεύω σου στην Εκκλησία;
...μέχρι και το πώς θα διαθέσεις το σώμα σου, after death ?

Αν ο Ιησούς Χριστός έκανε αγωγή διαζυγίου ενάντια στην Εκκλησία κατηγορώντας την για σκληρότητα, απιστία, παράβαση του καθήκοντος, φανατισμό… σίγουρα θα είχε κερδίσει αυτήν τη δίκη.

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε περισσότερο και να προσευχόμαστε λιγότερο;

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 19:27, 27-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Molka
Ένας από τους μεγαλύτερους φόβους μου όσα χρόνια με θυμάμαι, ήταν να πεθάνω, να με θάψουν, και να ξυπνήσω στο φέρετρο. .
Ακριβός αυτό!Έχω δει πολλούς εφιάλτες κ ξυπνούσα μούσκεμα.

Η γιαγιά μου κ ο παππούς μου είχαν αυτήν την επιθυμία στην Ολλανδία κ έτσι κ έγινε.Δεν μπορούσα να παραβρεθώ λόγο σχολείου, αλλά ειλικρινά δεν με ενόχλησε καθόλου. Περισσότερο θα με ενοχλούσε η ιδέα ότι θα γινόντουσαν τροφή σκουληκιών.
Τέλος αυτή ήταν η επιθυμία τους κ αυτήν ήθελα να σεβαστώ.

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

O vendetta έγραψε στις 10:17, 28-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Kyrios_Myrmigkis
Εκκλησία: το μοναδικό μπίζνες που στους χαλεπούς καιρούς πάει καλά.

Μα πώς να μη πάει καλά όταν βγάζεις φράγκα απ' τά τρισάγια; Γιατί να επιτραπεί η καύση νεκρών; Να χαθεί το εύκολο χαρτζηλικάκι;

Όμως, εκείνος που υπηρετεί το Θεό για χρήματα, με περισσότερη αμοιβή θα υπηρετήσει και τον Διάβολο.
Ανώτερος κλήρος: οι εκλεκτοί του Θεού που θα μπουν στον Παράδεισο με εξακοσάρες «Μερσεντές», απλώς θάβοντας κόσμο.

Είναι άραγε πίστη το να μην κατανοείς τίποτα και απλώς να παραδίδεις ανεπιφύλακτα τα πιστεύω σου στην Εκκλησία;
...μέχρι και το πώς θα διαθέσεις το σώμα σου, after death ?

Αν ο Ιησούς Χριστός έκανε αγωγή διαζυγίου ενάντια στην Εκκλησία κατηγορώντας την για σκληρότητα, απιστία, παράβαση του καθήκοντος, φανατισμό… σίγουρα θα είχε κερδίσει αυτήν τη δίκη.

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε περισσότερο και να προσευχόμαστε λιγότερο;
Έχεις σκεφτεί ότι ίσως δεν θα πρέπει να συνδέεις την Εκκλησία με την Πίστη σου;;;

Είναι στο χέρι σου να δώσεις όσα χρήματα επιθυμείς και εάν το επιθυμείς σε έναν ιερέα... Προσωπικά δε θα του έδινα ούτε σεντ... Πληρώνεται από το κράτος και μάλιστα από ό,τι έμαθα πρόσφατα με έναν παχυλότατο μισθό... Εάν θέλει να δει τον εαυτό του στα παράθυρα του Ευαγγελάτου μπορεί πολύ άνετα να αρνηθεί την καύση στους συγγενείς που το επιθυμούν...

Παράθεση

haramiat (Χαρά)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη haramiat
H Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H haramiat έγραψε στις 13:19, 28-07-08:

Συμφωνώ με την καύση των νεκρών. Εγώ έχασα πριν από τέσσερα χρόνια το πιο αγαπημένο μου πρόσωπο.Τη μητέρα μου. Και μου στοίχισε πολύ. Και το ότι μου στοίχισε καμία σχέση δεν είχε με την κηδεία. Θα έλεγα ότι με έκανε χειρότερα.
Εξάλλου, το σώμα είναι ύλη. Φθαρτή. Καμία σχέση δεν έχει με την ψυχή. Γι αυτό το λόγο είμαι και υπέρ της δωρεάς οργάνων. Αλλά ας μην ξεφεύγω...
Τέλος, υπάρχουν και πρακτικοί λόγοι! Ο ελληνικός πληθυσμός συρρικνώνεται, οι νεκροί πληθύνονται και να δω που θα τους βάζουμε στο τέλος. Δηλαδή, τι? Θα γίνουμε ένα απέραντο νεκροταφείο.

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 16:07, 28-07-08:

Έχεις σκεφτεί ότι ίσως δεν θα πρέπει να συνδέεις την Εκκλησία με την Πίστη σου;;;
«Λειψανοθήκη (η) ους. Ένα δοχείο για ιερά αντικείμενα όπως κομμάτια του τιμίου σταυρού, παΐδια αγίων, τα αυτιά του γαϊδάρου του Μπαλαάμ, το πνευμόνι του πετεινού που κάλεσε τον Πέτρο να μετανοήσει, κλπ. Οι λειψανοθήκες είναι συνήθως από μέταλλο, και διαθέτουν κλειδαριά για να μην βγαίνουν τα περιεχόμενά τους και κάνουν θαύματα σε ακατάλληλες στιγμές.»
— Ambroce Pierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 - ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

«Πίστη (η) ουσ. Το να αποδέχεσαι άνευ αποδείξεων τα λεγόμενα κάποιου που μιλά άνευ γνώσεων για πράγματα άνευ προηγουμένου.»

«Εκκλησία (ο) ους. Ένας οίκος που αναλαμβάνει τη διαχείρηση των πνευματικών μας υποθέσεων ως μέσο βελτίωσης των δικών της εγκόσμιων υποθέσεων.»

Βγάλε άκρη.

Είναι στο χέρι σου να δώσεις όσα χρήματα επιθυμείς και εάν το επιθυμείς σε έναν ιερέα... Προσωπικά δε θα του έδινα ούτε σεντ... Πληρώνεται από το κράτος και μάλιστα από ό,τι έμαθα πρόσφατα με έναν παχυλότατο μισθό...
Αφού πληρώνεται από το κράτος γιατί να δώσω; Να σκάσει μύτη και ο Buggs και να αρχίζει να με υποψιάζεται ότι έχω παράξενες δοσοληψίες με παπάδες κι ύστερα με τι μούτρα θα βγώ στη μυρμηγκοκοινωνία;
Τίποτα δεν είναι πιό ενάντιο στη θρησκεία και στο ιερατείο από την κρίση και την κοινή λογική...

Εάν θέλει να δει τον εαυτό του στα παράθυρα του Ευαγγελάτου μπορεί πολύ άνετα να αρνηθεί την καύση στους συγγενείς που το επιθυμούν...
Καταρχάς, ακόμα δεν θεσμοθετήθηκε η καύση. Είπαμε. Αν θές καύση, όξω απ"τη παράγκα. Άρα η άρνηση της καύσης από τους αρνητές, είναι μια νόμιμη άρνηση μέχρι ώρας.
Κατά δεύτερον, αν χρειάζονται Ευαγγελάτοι για να γίνει σεβαστό το απολύτως νόμιμο δικαίωμα του καθενός στο πώς θα μεταχειριστεί το body του, δε πάμε να καούμε μια ώρα αρχύτερα;
Προσφέρομαι, μάλιστα το μυρμήγκι να γίνω μάρτυρας (να αυτοπυρποληθώ) μήπως και κινητοποιηθούν οι ΅μυρμηγκοφάγοι΅ και δούμε φώς.
Θα σας λείψω, καθόλου μωρέ;

υ.γ. «Δεν υπάρχει καμία ανοησία, όσο πρόδηλη κι αν είναι, που να μην μπορεί να εμφυτευτεί μόνιμα στο μυαλό του καθενός, αρκεί να ξεκινήσουμε να εντυπώνουμε πριν τη νεαρή ηλικία των έξι με συνεχή επανάληψη και ύφος βαθειάς κατάνυξης.»

Άρθουρ Σόπενχάουερ, (1788-1860) Γερμανός Φιλόσοφος.

Τι κατανυκτικότερο από την υποβολή ενός οριζοντιωμένου σώματος λίγο πριν πέσουν τα χώματα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:01, 05-09-08:

Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών?
Λογικό είναι να αντιδρά η Εκκλησία
ειδικότητά τους ήταν η καύση των ζωντανών

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:22, 05-09-08:

Εγω είμαι υπερ για να επιτραπει...Όποιος θελει ας το κανει....
Αλλα θεωρητικα διαφωνω....με την αποτεφρωση(όχι καυση που παλια έμεναν τα κοκκαλα) δεν θα είχαμε κοκκαλα σημερα για να γνωριζουμε την ιστορια μας...Σκεφτείτε πολυ απλα όλα τα πλασματα και οι άνθρωποι να γινονταν σταχτη όταν πεθαιναν....Ποσα πραγματα δεν θα ξεραμε?

Τα κοκκαλα μπορει να εχουν και αθικτο dna οποτε θα μπορουσε να γινει και κλωνοποιηση!(είναι επιστημονικες έρευνες και σκεψεις , όχι αδυνατες)Κοινως κατα τη γνωμη μου υπερ της αποτεφρωσης είναι κυριως οι μηδενιστες και αυτοι που δεν έχουν λεφτα και χωρο για να ταφουν κανονικα και μονιμα(είναι ο φτηνος και γρηγορος τροπος,αλλα ο καλος,επισημος είναι και θα είναι η μονιμη ταφη,στην Ιαπωνια με υπερπληθυσμο όλοι αποτεφρωνονται ,τι σας λεει αυτο?.)..Ο κυκλος της φυσης περιλαμβανει το λιωσιμο των νεκρων οργανισμων ,μην το ξεχναμε αυτος είναι ο φυσικος τροπος θανατου..τα κοκκαλα παντα μενουν(έχετε ακουσει για νεκροταφεια ελεφαντων?Ευτυχισμενα ζωα,πεθαινουν με την ησυχια τους),η αποτεφρωση είναι τεχνητος τροπος αναγκης.....

Εγω θα προτιμουσα να ταφω στην εξοχη σε κανενα βουνο ,να μεινουν τα κοκκαλακια μου που ίσως καποιος αρχαιολογος του μελλοντος τα βρει και καταλαβει πως είμασταν οι ανθρωποι στην εποχη μας..(και αυτη είναι η λυση ,αποκεντρωση νεκροταφειων , υπαρχουν άπειρες ερημες περιοχες που ανετα θα δεχονταν νεκρους..το χωμα των πολεων έχει ήδη κορεστει... γιαυτο δεν λιωνουν και τα πτωματα ευκολα)Ένα άλλο βεβαια θα ήταν και να σε πεταξουν στο διαστημα όταν πεθανεις...ωραιο δε θα ήταν?

Κοινως η σταχτη δεν έχει κανενα γνωρισμα απο εσενα..Αν σου δωσουν σταχτη άλλου ανθρωπου θα το καταλαβεις(για να μη πω ζωου)?Ενω τα κοκκαλα δειχνουν στους ειδικους απειρα πραγματα,είναι κατι απο εσενα που υπαρχει και ίσως (με απολιθωση πχ)να μη καταστραφει και ποτε!

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 21:08, 05-09-08:

Δεν είμαι κατά του να θεσπιστεί η καύση (αποτέφρωση) των νεκρών αλλά δεν πιστεύω ότι ένας ο οποίος είναι Χριστιανός Ορθόδοξος και πιστεύει θα το κάνει αυτό. Η αντίρρησή μου αφορά στο ότι αν κάποιος πεθάνει μπορούν να το επιλέξουν οι συγγενείς, πράγμα το οποίο θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Αν οι μισοί θέλουν το μεν και οι άλλοι το δε, τί γίνεται τότε;

Σίγουρα η Εκκλησία θα πρέπει να ξεκαθαρίσει ευθύς εξ αρχής ότι η Εκκλησία θάπτει τους νεκρούς και δεν τους αποτεφρώνει και να μην τελεί νεκρώσιμη ακολουθία σε όσους θέλουν να αποτεφρωθούν. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να είναι πολύ αυστηρή και να μην κάνει εξαιρέσεις ούτε σε επίσημα πρόσωπα που δυστυχώς πολλές φορές κάνει για άλλα θέματα.

Φιλοσοφικά τώρα, θεωρώ ως κατάντημα του πολιτισμού μας το ότι φτάνουμε στο σημείο να συζητούμε για αυτό το θέμα. Ας μην ξεχνούμε ότι οι πρώτοι οι οποίοι το εισήγαγαν ήταν οι Διαμαρτυρόμενοι οι οποίοι αποϊεροποίησαν πρώτοι το ανθρώπινο σώμα. Όπως και στο θέμα της ευθανασίας, το ανθρώπινο σώμα θεωρείται πλέον μία περιττή μάζα ύλης την οποία πρέπει να ξεφορτωθούμε πάραυτα. Στην Ορθόδοξη παράδοση ο νεκρός νεκροστολίζεται και διαβάζεται στην Εκκλησία ώστε να παραδοθεί το σώμα του στη γη η οποία και θα το αποσυνθέσει εις τα "εξ ων συνετέθη" και θα περιμένουμε τον Κύριο του ουρανού και της γης να το αναστήσει. Η ανάσταση των νεκρών δε θα εμποδιστεί φυσικά από την αποτέφρωση αλλά απλούστατα η σκέψη του να κάνουμε αυτό δηλώνει από μόνη της το ποιά άποψη έχουμε για το ανθρώπινο σώμα.

Όσον αφορά την εξοικονόμηση χώρων, έχω μια πρόταση η οποία είναι πολύ καλύτερη και οικονομική από την αποτέφρωση: Γίνεται ταφή του σώματος μέχρι να αποσυντεθεί και μόλις τελειώσει αυτή η διαδικασία, τα οστά όλων μεταφέρονται σε οστεοφυλάκιο. Υποχρεωτικά. Πολύ οικονομικότερη λύση της αποτέφρωσης.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:11, 05-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Η ανάσταση των νεκρών δε θα εμποδιστεί φυσικά από την αποτέφρωση αλλά απλούστατα η σκέψη του να κάνουμε αυτό δηλώνει από μόνη της το ποιά άποψη έχουμε για το ανθρώπινο σώμα.
Και ποια ειναι αυτη ;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 21:14, 05-09-08:

Αυτό που είπα, το ότι δηλαδή το έχουμε αποϊεροποιήσει και θέλουμε να το ξεφορτωθούμε όπως-όπως. Είναι στα μάτια μας μια άχρηστη μάζα την οποία θα κάψουμε όπως καίμε τα ξερά χόρτα στον κήπο μας ή τα σκουπίδια.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:15, 05-09-08:

Αν οι μισοί θέλουν το μεν και οι άλλοι το δε, τί γίνεται τότε;

Σωστή και αυτή η παράμετρος... Προτείνω τότε να συμβουλευόμαστε τον θανόντα:
"Έχεις αντίρρηση να σε αποτεφρώσουμε?"

Λολζ. Επειδή έπεσε ψύχος...
Σε αυτή τη περίπτωση κάνουμε αυτό που θα ήθελε ο θανών.

αλλά απλούστατα η σκέψη του να κάνουμε αυτό δηλώνει από μόνη της το ποιά άποψη έχουμε για το ανθρώπινο σώμα.

Και ποια ειναι αυτη ;

Ρίξε στο κορμί μου σπίρτο, να πυρποληθώ...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 21:21, 05-09-08:

Και πώς ξέρουμε τί πραγματικά ήθελε ο θανών; Εκείνες τις στιγμές οι συγγενείς οι οποίοι έχουν χάσει τον δικό τους άνθρωπο, δεν ξέρω κατά πόσον μπορούν να κρίνουν νηφάλια. Με λίγα λόγια οποιος είναι Χρ. Ορθόδοξος να θάβεται εκτός αν έχει δηλώσει αλλαγή θρησκεύματος ώστε να αποτεφρωθεί. Και αν κάποιος πέθανε Χρ. Ορθόδοξος να μην έχει το δικαίωμα να τον αποτεφρώσει κάποιος άλλος. Ή πιστεύουμε στο κάτω-κάτω ή όχι. Δεν μου φαίνονται καλά τα ημίμετρα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 22:25, 05-09-08:

Με λίγα λόγια οποιος είναι Χρ. Ορθόδοξος να θάβεται εκτός αν έχει δηλώσει αλλαγή θρησκεύματος ώστε να αποτεφρωθεί

Exμ,
δηλαδή όλοι για ταφή εκτός αν το δηλώσουμε ρητώς πως... αλλάζουμε θρήσκευμα.

Ξέρεις βέβαια πως, με τις επιταγές (και τις επιταγές ) της ευρώπης, το θρήσκευμα δεν είναι κατοχυρωμένο. Δηλαδή, δεν μπορούμε να θεωρούμε τους πάντες ΧΟ μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.

Από την άλλη, αναγνωρίζω απολύτως το δικαίωμα της Εκκλησίας στο ποίμνιό της. Οπότε το μόνο λογικό είναι να αποφασίζουν οι συγγενείς, με βάση τα πιστεύω του θανόντος. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν συγγενείς, αναγκαστικά ταφή, και κανονικά ταφή, τριήμερα, εννιάμερα, σαράντα, εξάμηνα και τρισάγια χωρίς να υπάρχει κανείς να χώσει το πενηντάρικο στο ελεύθερο χέρι του παπά (αυτό χωρίς θυμιαντό).

Δεν μου φαίνονται καλά τα ημίμετρα.
Θα συμφωνούσα μαζί σου, αν ήμασταν όλοι μαζί μια παρέα ΧΟ-ξων, και μια χούφτα αντιδραστικοί ήθελαν να ξεχωρίσουν από εμάς. Μα δυστυχώς, ξέρω πολλούς χριστιανούς που δεν επιθυμούν να αλλάξουν θρήσκευμα, μα και ούτε έχουν αντίρρηση να αποτεφρωθούν.

Πολύ σοβάρεψα... Τι στο διάολο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:48, 05-09-08:

Αυτό που είπα, το ότι δηλαδή το έχουμε αποϊεροποιήσει και θέλουμε να το ξεφορτωθούμε όπως-όπως. Είναι στα μάτια μας μια άχρηστη μάζα την οποία θα κάψουμε όπως καίμε τα ξερά χόρτα στον κήπο μας ή τα σκουπίδια.

Συμφωνω απολυτως....Συγκεκριμενοι κυκλοι και αποψεις προωθουν την αποτεφρωση(ποι μεσογειακοι λαοι ως πιο αισιοδοξοι προτιμουν την ταφη τι σας λεει αυτο?,και το αντιθετο γινεται στους βορειους που έχουν πρωτη αιτια θανατου αλκοοισμο και καταθλιψη)....Όντως υποχρεωτικη εκταφη μετα το λιωσιμο δεν θα μπορουσε να γινει?Και οι αρχαιοι έλληνες σε οστεοφυλακια εβαζαν ακομα και τα κοκκαλα βασιλεων...Αφου πρωτα είχαν καψει τη σαρκα ...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 01:41, 06-09-08:

Η Ε.Ε. είναι ένα μόρφωμα το οποίο θέλει να περάσει (με το ζόρι ενίοτε και χρησιμοποιώντας τα πληρωμένα όργανά της σε κάθε χώρα) κάποιες κοινές αρχές οι οποίες κυρίως είναι οι αρχές των χωρών που την ίδρυσαν (όπως το Βέλγιο και η Ολλανδία, αλλά δεν πάει πίσω και το Λουξεμβούργο). Στην αρχή σου βάζουν για δόλωμα τα χρήματα τα οποία εισρέουν στα ταμεία και μετά σε υποχρεώνουν να ακολουθήσεις αυτά που προστάζουν. Αυτό ισχύει και με το θρήσκευμα στις ταυτότητες, αυτό και με την αποτέφρωση. Δυστυχώς κάποια πράγματα τα οποία θεωρούσαμε στοιχεία της ταυτότητάς μας τώρα έγιναν ...ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα. Φυσικά εννοείται τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα οι "δημοκράτες" τα ζητούν ανά πάσα στιγμή. Το θρήσκευμα τους πείραξε...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:54, 06-09-08:

Και ποιος σου ειπε οτι το σωμα ειναι "ιερο" to begin with ? Στα δικα σου ματια, ειναι μια χρησιμη μαζα ; Σε τι ακριβως ; (εξαιρω την δωρεα οργανων φυσικα).

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 02:10, 06-09-08:

Ή πιστεύουμε στο κάτω-κάτω ή όχι. Δεν μου φαίνονται καλά τα ημίμετρα.
Άλλο η πίστη στη θρησκεία και άλλο η ακολουθία τυπικών κανόνων. Οι κανόνες που θεωρούνται συνήθως σαν κομμάτι της φιλοσοφίας του χριστιανισμού απλώς είναι ιστορικοί συμβιβασμοί. Ε, σε 30 χρόνια μια χαρά θα το θεωρεί η εκκλησία σωστό όπως δέχτηκε και η καθολική ότι η γη είναι στρογγυλή πρόσφατα και όχι δεν είναι κακή η αναλογία μου. Εξελίσσεται ο κόσμος και δεν είναι ημίμετρα...

Αυτό ισχύει και με το θρήσκευμα στις ταυτότητες, αυτό και με την αποτέφρωση. Δυστυχώς κάποια πράγματα τα οποία θεωρούσαμε στοιχεία της ταυτότητάς μας τώρα έγιναν ...ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα. Φυσικά εννοείται τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα οι "δημοκράτες" τα ζητούν ανά πάσα στιγμή. Το θρήσκευμα τους πείραξε...
το θρήσκευμα είναι προσωπικό δεδομένο εφόσον θεωρούμαστε κοσμικό κράτος και όχι χριστιανική δημοκρατία

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 10:41, 06-09-08:

Η Ελλάδα δεν είναι κοσμικό κράτος, όπως πολλοί ονειρεύονται να γίνει. Επίσης όταν λέμε ότι το σώμα είναι ιερό, δε σημαίνει ότι το ιερό είναι χρήσιμο. Είναι ιερό γιατί είναι το λείψανο ενός ανθρώπου, το οποίο αφήνουμε να αναπαυθεί στη γη ώστε να ολοκληρώσει αυτή την αποσύνθεσή του και περιμενουμε την επανασύνδεσή του με την ψυχή. Βέβαια αυτά μπορεί οποιοσδήποτε να μην τα πιστεύει, αλλά δεν μπορεί να έχει την απαίτηση να αλλάξει η Εκκλησία αυτά τα οποία λέει...

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Delfis
H Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Delfis έγραψε στις 12:06, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
.... Μα δυστυχώς, ξέρω πολλούς χριστιανούς που δεν επιθυμούν να αλλάξουν θρήσκευμα, μα και ούτε έχουν αντίρρηση να αποτεφρωθούν...]

Προφανώς (κι) αυτούς είχαν κατά νου κάποιοι στην Ελβετία, κι ανακάλυψαν τον τρόπο να "μετουσιώνουν" την τέφρα (των νεκρών...ειδικά τη χριστιανική!) σε διαμάντια!

[Πολύ σοβάρεψα... Τι στο διάολο.
Φαίνεται πως πήρες στα σοβαρά(μήπως ...τους Ελβετούς...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 22:13, 06-09-08:

τι συμβαίνει...? Ποιός από σας μ έβαλε λόγια?

Λοιπόν, καλέ μου πιτγκ21. Λες την ΕΕ "μόρφωμα", μα προσωπικά την βρίσκω πολύ πιο Ομόρφωμα από την κατάντια "Πρώην Οθωμανικής Δημοκρατίας" που μας είχαν φέρει οι πονηρές συνδιαλλαγές εκκλησίας και κράτους. Λες η Ελλάδα δεν είναι "κοσμικό" κράτος - συμφωνώ, εν πολλοίς είναι τριτο-"κοσμικό" και με ελάχιστες προοπτικές βελτίωσης, μια από αυτές το δικαίωμα να επιλέγει ο ίδιος ο άνθρωπος πως θέλει να μεταχειρισθούν το λείψανό του, χωρίς κανένας να του αρνηθεί είσοδο στην Εκκλησία του.

Καταλαβαίνω πως δεν επιθυμείς τον χωρισμό Εκκλησίας-Κράτους, και ίσως έχεις και δίκιο. Απομένει να νοήσεις πως η Παράδοση είναι μπούσουλας για το μέλλον και όχι αλυσίδα που μας δένει στο παρελθόν.

Πς. δεν πάω καλα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 06-09-08 στις 22:22.
Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Delfis
H Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Delfis έγραψε στις 22:18, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
τι συμβαίνει...? Ποιός από σας μ έβαλε λόγια?
Συγνώμη, μάλλον συνέβη εκ παραδρομής!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους