Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,069 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο γιος μου στο στρατό

e-1961

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη e-1961
H e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H e-1961 έγραψε στις 12:50, 12-02-10:

Ανοίγω αυτό το Θέμα για να παρηγορηθούμε μεταξύ μας, οι μαμάδες, που ο γιος μας φεύγει για το στρατό!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:53, 12-02-10:

Ελα βρε, δεν παει και για κρεμαλα...
Φροντισε μονο να μη του μεταδωσεις το αγχος και τη στενοχωρια σου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

H e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H e-1961 έγραψε στις 13:00, 12-02-10:

Μια μέρα, μπαίνοντας στο Internet, βλέπω ότι καλούν νέα ΕΣΣΟ προς κατάταξη. Ψάχνοντας στη στρατολογία βλέπω ότι παρουσιάζεται ο γιος μου.
Το αγοράκι μου ξαφνικά μεγάλωσε! Θα φύγει φαντάρος!
Ποιός ο γιος μου! Ο δικός μου ο γιος! Που τον μεγάλωσα με χίλιους κόπους και βάσανα.
Πότε μεγάλωσε, πότε πήγε σχολείο, και τώρα φεύγει για το στρατό.

Και ναι! Δευτέρα πρωί στην Τρίπολη!
Για παρέα του; Για παρηγοριά μου; Για να μικρύνει ο χρόνος ; Ποιός ξέρει! !!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 16-02-10 στις 22:56. Αιτία: συγχώνευση διαδοχικών αναρτήσεων
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 13:10, 12-02-10:

Δεν είμαι μητέρα. Δεν μπορώ να νιώσω αυτό που αισθάνεσαι. Αυτό που ξέρω ως κόρη είναι ότι ένα τέτοιου είδους "φρικάρισμα" από την μαμά μου θα με φρίκαρε και εμενα παρα πολυ! Πιστεύω πως θα πρέπει να το παρεις λίγο πιο ηρεμα και ψυχραιμα το θεμα καθως σε λιγο καιρο μετα τον στρατο αυτο που ακολουθει ειναι ενα "παιδι" να φύγει και απο το σπίτι. Έτσι είναι ο κύκλος της ζωής.

Μας μεγαλώνετε. Δεν σας ανήκουμε. Σας αγαπαμε. Δεν σας ανήκουμε. Θα πρέπει να μας αφήσετε να μάθουμε από τα λάθη μας και να φαμε τα μουτρα μας.

Φιλικά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 14:08, 12-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από e-1961
Μια μέρα, μπαίνοντας στο Internet, βλέπω ότι καλούν νέα ΕΣΣΟ προς κατάταξη. Ψάχνοντας στη στρατολογία βλέπω ότι παρουσιάζεται ο γιος μου.
Ποιός ο γιος μου! Ο δικός μου ο γιος! Που τον μεγάλωσα με χίλιους κόπους και βάσανα.

Σίγουρα δεν είμαι αυτός που θα σας πει τι θα κάνετε.
Παρ' όλα αυτά κάθε γονιός θα έπρεπε να θέλει να φεύγει το παιδί του από αυτόν, να μάθει να είναι ανεξάρτητο και να μπορέσει μόνο του να στηριχθεί στις δικές του δυνάμεις.
Κάθε μητέρα βλέπει το παιδί της σαν να είναι νήπιο όντας εξαρτώμενο από αυτήν.
Είναι αδύνατον να διακοπεί ο στενός δεσμός μητέρας-παιδιού αλλά σίγουρα μπορεί να παραμείνει δεσμός και όχι στενός κορσές.
Θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερο να ζήσει μόνος του και να προσπαθήσετε να συνειδητοποιήσετε ότι το παιδί σας δεν είναι πια παιδί αλλά ένας ενήλικος που θα φτιάξει οικογένεια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

H e-1961 έγραψε στις 15:46, 12-02-10:

Μεγάλωσα τα παιδιά, γνωρίζοντας ότι θα φύγουν από το σπίτι. Αλλά, όταν φτάνει εκείνη η ώρα, δεν είσαι έτοιμος σαν γονιός. Και από την άλλη, το παιδί δεν φεύγει από το σπίτι για να ζήσει μόνο του. Δεν φεύγει με τα δικά του τα φτερά. Εξ άλλου είναι κάτι που αναγκάζεται να κάνει, είτε του αρέσει, είτε όχι.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 15:58, 12-02-10:

Η αγκαλιά σου πάντα ανοιχτή, ακόμα και όταν το παιδάκι σου που ανδρώνεται σιγά σιγά ζητήσει μιά γωνιά να ξαποστάσει. Η αγκαλιά σου πάντα ανοιχτή και μόλις το παιδάκι σου σηκωθεί ξανά για να πετάξει πάλι ορθάνοιχτη να στέκει...

Ο πόνος ανταμώνει την χαρά...έτσι είναι η ζωή.
Σκέψου πόσο δρόμο έχεις ακόμα και βοήθησέ τον απλά με την παρουσία σου.
Μήν ξεχαστείς όμως και κλείσεις την αγκαλιά σου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 12-02-10 στις 16:10.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 17:37, 12-02-10:

Ανοίγω αυτό το Θέμα για να παρηγορηθούμε μεταξύ μας, οι μαμάδες, που ο γιος μας φεύγει για το στρατό!!

Το Μιχαλιό τον πήρανε στρατιώτη.
Καμαρωτά ξεκίνησε κι ωραία
με το Μαρή και με τον Παναγιώτη.
Δεν μπόρεσε να μάθει καν το «επ' ώμου».
Ολο εμουρμούριζε: «Κυρ Δεκανέα,
άσε με να γυρίσω στο χωριό μου».

Τον άλλο χρόνο, στο νοσοκομείο,
αμίλητος τον ουρανό κοιτούσε.
Εκάρφωνε πέρα, σ' ένα σημείο,
το βλέμμα του νοσταλγικό και πράο,
σα να 'λέγε, σα να παρακαλούσε:
«Αφήστε με στο σπίτι μου να πάω».

Κι ο Μιχαλιός γύρισε πια σπίτι.

όλα τα άσχημα παραμύθια έχουνε καλό τέλος

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:33, 12-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Μας μεγαλώνετε. Δεν σας ανήκουμε. Σας αγαπαμε. Δεν σας ανήκουμε. Θα πρέπει να μας αφήσετε να μάθουμε από τα λάθη μας και να φαμε τα μουτρα μας.

Φιλικά.
Αυτα.. να μην τα λες στις πεθερες παντως.....

Εχει δικιο η Μαρω και συμφωνω μαζι της. Μεγαλωσε και ειναι ωρα να παρει τη ζωη στα χερια του. Αυτη ειναι η εισαγωγη. Σα μανα ισως τον δεις και συντομα να φευγει απο την πορτα του σπιτιου για να ζησει μονος του. Πιστευω πως αν κανω γιο θα τον κλειδωσω σπιτι να μη μου φευγει κι ολες οι νυφες που θα προσπαθουν να μου τον κλεψουν θα περνουν απο κοσκινο Αν κανω κορη νομιζω θαμαι πιο κουλ. Πλακα κανω.
Ξερεις τι θα κανω?
Γαργαρα οσα νιωθω για να μην τον πιεσω, να μην τον πνιξω, να μην τον κουρασω, να μην τον χασω.
Θα του δειξω ομως πως θα μου λειπει με τις καλες πραξεις μου, καλες για κεινον, ετσι οπως θελει εκεινος, να νιωθει ελευθερος και παντα ομως πως ειμαι κοντα του. Οι βασεις αλλωστε θα εχουν τοτε ηδη μπει.

Να καμαρωνεις για το γιο! Καλος πολιτης και μετα γαμπρος!

(ενα παλικαρι ισα με κει πανω θελω κι εγω... παλικαρακι σαν την μανα του! )

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 20:54, 12-02-10:

Εγώ ρε παιδιά τί να πω που οι γονείς μου συνέχεια μου λένε να πάω στον στρατό να τελειώνω;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:58, 12-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Εγώ ρε παιδιά τί να πω που οι γονείς μου συνέχεια μου λένε να πάω στον στρατό να τελειώνω;
Ειναι μεχρι να ρθει η ωρα να σου τοιμαζει η μαμα τη βαλιτσα....
Ολες ανεξαιρετως οι μαμαδες παθαινουν κατι με το στρατο του γιου τους, ειδικα αν ειναι ο πρωτοτοκος.

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 21:49, 12-02-10:

Ρε παιδιά φαντάρος πάει ο άνθρωπος,
δεν πάει στον πόλεμο!

Αγαπητή μάνα,
στηρίξτε το παιδί σας οικονομικά
και δεν έχετε να φοβηθήτε για τίποτα.

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 22:02, 12-02-10:

Σήμερα ο στρατός διαρκεί πολύ λιγότερο από άλλες εποχές, και δεν έχει σχέση με πριν μια δεκαετία και περισσότερο
Είναι κολλέγιο.
Θα περάσει γρήγορα.
Εξάλλου όπως γράφει και ο Αχιλλέας δεν πάει στον πόλεμο, φαντάρος πάει.
Δεν θα καταλάβεις πότε θα απολυθεί, θα περάσει πολύ γρήγορα

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 00:45, 15-02-10:

μην αγχωνεσαι για το γιο σου θα γινει ΑΝΤΡΑΣ τωρα που θα παει στρατο

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 04:40, 15-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από epote
δοκιμασα να παω στρατο, με εδιωξαν
Κατανοητό....

αυτο που ακολουθει ειναι ενα "παιδι" να φύγει και απο το σπίτι. Έτσι είναι ο κύκλος της ζωής.
Ωραία πάσα, ευχαριστώ....
"αντιγράφω" από αλλού (μην ανησυχείτε, δεν θα μου ζητήσουν πνευματικά δικαιώματα)

Απογαλακτισμός θεωρείται η διακοπή του θηλασμού, δηλαδή το οριστικό τέλος του μητρικού γάλατος προς το βρέφος! Μεταφορικά σημαίνει την ανάληψη ευθυνών απέναντι σε κείνη τη γενική κατάσταση των ενόργανων όντων από τη γέννηση ως το θάνατο τους, που συνηθίζουμε να αποκαλούμε ζωή.... ζήση, χωρίς την προστασία της μαμάς!!
Βρισκόμαστε σε ένα τόπο, που οι δεσμοί της οικογένειας τείνουν να γίνουν...δεσμά, συντηρώντας μια αέναη εναλλαγή και ανακύκλωση ρόλων, όπου οι σημερινοί καθοδηγούμενοι ποδηγετούν αύριο και γίνονται οι ίδιοι καταπιεστές, λησμονώντας ότι ήταν καταπιεζόμενοι αυτοί οι ίδιοι!!!
Οι υπερατλαντικοί συνάνθρωποι μας, μπορεί να μη γνωρίζουν τον Αριστοτέλη και τον Πλάτωνα, έχουν όμως σαν κανόνα ζωής, τον σχεσιασμό τόξου - βέλους!
Καλό τόξο, θεωρείται αυτό που στέλνει όσο το δυνατόν μακρύτερα το βέλος, και άξιο παιδί εκείνο που φεύγει αντίστοιχα, μακριά από τον γονιό του!!!!
Το άτομο, ως έδρα συνείδησης και ως παράγων αρνητικής ή θετικής δράσης, στα πλαίσια μιας κοινότητας υπό την αίρεση ανεξαρτησίας και αυτενέργειας φυσικά, για να εκδηλώσει θέληση σε πράξεις που συνεπάγονται αποτελέσματα αυθυπέρβασης, πρέπει να λειτουργεί στηριζόμενο στη δική του και μόνο προσπάθεια...

Τι λες κι εσύ....epote;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 15-02-10 στις 07:45. Αιτία: αϋπνίες.....
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aris80

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aris80
Ο aris80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O aris80 έγραψε στις 22:03, 15-02-10:

Θα πρεπει να χαιρεσαι και να εισαι υπερηφανη που ο γιοσ σασ ειναι φανταροσ γιατι σημαινει πολλα. ΚΑΛΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 17-02-10 στις 12:08. Αιτία: αφαίρεση μέρος μηνύματος για τη μεταφορά του σε σχετικό θέμα
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:39, 18-02-10:

Θα σε καταλάβαινα αν με τα παραπάνω περιέγραφες μια διαφορετική φάση του γιου σου, του στυλ:
-Ο γιος μου πέρασε στο πανεπιστήμιο, θα ζήσει μόνος του!
-Ο γιος μου θα κάνει τη δική του οικογένεια,παντρεύεται!
.
.
.
άρα μεγάλωσε!

Αλλά για τον στρατό; Τι υπάρχει στο μυαλό της Ελληνίδας αγορομάνας οέο;

Δυο πράματα έχω να πω..
Πρώτον να τον χαίρεσαι και να σε κάνει συνεχώς περήφανη

και δεύτερον κάτι τέτοια με κάνουν συνεχώς να αναφωνώ: δε θέλω να κάνω γιο (και δεν εννοώ να κάνω yo!), μπορώ;
Δε θα το αντέξω αυτό το οιδιπόδειο να το πω; Όπως και να το πω, επειδή βλέπω ότι είναι αναπόφευκτο, δώσ΄μου θε μου κόρες!
Χίλιες φορές να ανησυχώ για το αν θα τις πετύχει η περμανάντ, χίλιες φορές!

Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

H e-1961 έγραψε στις 09:24, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ

και δεύτερον κάτι τέτοια με κάνουν συνεχώς να αναφωνώ: δε θέλω να κάνω γιο (και δεν εννοώ να κάνω yo!), μπορώ;
Δε θα το αντέξω αυτό το οιδιπόδειο να το πω; Όπως και να το πω, επειδή βλέπω ότι είναι αναπόφευκτο, δώσ΄μου θε μου κόρες!
Χίλιες φορές να ανησυχώ για το αν θα τις πετύχει η περμανάντ, χίλιες φορές!
Επειδή έχω και κόρη, η οποία σπουδάζει σε άλλη πόλη, σε πληροφορώ, ότι τα συναισθήματα της απόστασης είναι ίδια. Η διαφορά βρίσκεται στο ότι της κόρης μου ήταν επιλογή της να φύγει από το σπίτι για 4 χρόνια, ενώ του γιου μου όχι.

Μάλλον δεν καταλάβατε το πνεύμα του μηνύματος. Δεν χρειάζομαι παρηγοριά. Ξέρω ότι θα πάει στο στρατό «για να γίνει άντρας» που έλεγε ο παππούς μου και κάποιος το έγραψε κι εδώ μέσα. Ξέρω ότι θα πάει και θα γυρίσει.
Απευθύνομαι σε μητέρες που έχουν γιο. Αν δεν ζήσεις κάποιες στιγμές δεν μπορείς και να τις νοιώσεις.
Αν πήγαινε πανεπιστήμιο, θα ήταν επιλογή του.
Αν έφευγε να ζήσει μόνος του, θα ήταν επιλογή του.
Αν έφευγε για την άκρη του κόσμου, θα ήταν επιλογή του.

Ο στρατός όμως δεν είναι επιλογή. Είναι καταναγκαστικά έργα. Για κάποιο χρονικό διάστημα της ζωής (της ζωής του κάθε αγοριού), θα είναι «πουλημένο κρέας». Θα πρέπει να υπακούει και να εκτελεί διαταγές κάποιων «ανωτέρω», ίσως κομπλεξικών γαλονάδων, γιατί…; Για ποιό σκοπό…;

Όταν ο γιος σου (μου) αποφασίσει να ζήσει μόνος του, θα είναι ώριμη η σκέψη και η ζωή.
Όταν όμως, πάει στο στρατό, κάτω από πίεση, και περισσότερο ψυχολογική πίεση, πάει να κάνει κάτι για το οποίο δεν είναι έτοιμος. Για το οποίο δεν θέλει. Για το οποίο δεν τον ενδιαφέρει.

Αρχική Δημοσίευση από aris80
Θα πρεπει να χαιρεσαι και να εισαι υπερηφανη που ο γιοσ σασ ειναι φανταροσ γιατι σημαινει πολλα. ΚΑΛΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ.
Αρη μου είμαι υπερήφανη. Σε ευχαριστώ!!!

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Αυτα.. να μην τα λες στις πεθερες παντως.....

Εχει δικιο η Μαρω και συμφωνω μαζι της. Μεγαλωσε και ειναι ωρα να παρει τη ζωη στα χερια του. Αυτη ειναι η εισαγωγη. Σα μανα ισως τον δεις και συντομα να φευγει απο την πορτα του σπιτιου για να ζησει μονος του. Πιστευω πως αν κανω γιο θα τον κλειδωσω σπιτι να μη μου φευγει κι ολες οι νυφες που θα προσπαθουν να μου τον κλεψουν θα περνουν απο κοσκινο Αν κανω κορη νομιζω θαμαι πιο κουλ. Πλακα κανω.
Ξερεις τι θα κανω?
Γαργαρα οσα νιωθω για να μην τον πιεσω, να μην τον πνιξω, να μην τον κουρασω, να μην τον χασω.
Θα του δειξω ομως πως θα μου λειπει με τις καλες πραξεις μου, καλες για κεινον, ετσι οπως θελει εκεινος, να νιωθει ελευθερος και παντα ομως πως ειμαι κοντα του. Οι βασεις αλλωστε θα εχουν τοτε ηδη μπει.

Να καμαρωνεις για το γιο! Καλος πολιτης και μετα γαμπρος!

(ενα παλικαρι ισα με κει πανω θελω κι εγω... παλικαρακι σαν την μανα του! )
Η αγκαλιά είναι ανοιχτή και το ξέρει, ότι πάντα θα είναι.......bigarmhug:

Όπως ξέρει ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα θα πλένει μόνος του τα.....του.
΄΄(ενα παλικαρι ισα με κει πανω θελω κι εγω... παλικαρακι σαν την μανα του! )΄΄ Αν σου κάνει ....πάρ' τον... Τον μεγαλώνω όμως εναντίον του γάμου -μάλλον θα παντρευτεί γρήγορα- Μια νυφούλα θέλω -θηλυκό-παλικάρι-φίλη-συντρόφισσα-....:
bigarmhug::
clapup: :

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 18-02-10 στις 10:48. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:51, 18-02-10:

Τον μεγαλώνω όμως εναντίον του γάμου
Γιατί;;;;;;

Ερώτηση κι αν θες απαντάς: και την κόρη σου εναντίον του γάμου τη μεγαλώνεις;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:33, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ερώτηση κι αν θες απαντάς: και την κόρη σου εναντίον του γάμου τη μεγαλώνεις;
Κι εμένα η μάνα μου έτσι με μεγάλωνε και παντρεύτηκα στα 23...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:10, 18-02-10:

Αν πήγαινε πανεπιστήμιο, θα ήταν επιλογή του.
Αν έφευγε να ζήσει μόνος του, θα ήταν επιλογή του.
Αν έφευγε για την άκρη του κόσμου, θα ήταν επιλογή του.
Ο στρατός όμως δεν είναι επιλογή. Είναι καταναγκαστικά έργα. Για κάποιο χρονικό διάστημα της ζωής (της ζωής του κάθε αγοριού), θα είναι «πουλημένο κρέας». Θα πρέπει να υπακούει και να εκτελεί διαταγές κάποιων «ανωτέρω», ίσως κομπλεξικών γαλονάδων, γιατί…; Για ποιό σκοπό…;
κι αν η δουλειά του τον έστελνε σε κάποιο αραβικό κράτος για ένα 9μηνο? Θα ήταν επιλογή του?
Κι αν δεν μπορούσε να βρει άλλη δουλειά γιατί είναι έτσι οι συνθήκες?
Κι αν έπρεπε να δουλεύει βάρδιες και να τον χάσει το σπίτι του?
κι αν, κι αν κι αν...
δεν έχω παιδιά, δεν έχω αδελφούς και δεν ξέρω τον...πόνο της μάνας ή της αδελφής [ούτε καν του...δεσμού βασικά όλες μου οι σχέσεις είτε πήγαν φαντάροι αφού χωρίσαμε είτε είχαν ήδη πάει] αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν τόσα πράγματα που ΔΕΝ είναι (πραγματικές) επιλογές μας και στις οποίες αντιμετωπιζόμαστε σαν "αναλώσιμα κρέατα" που ειλικρινά οι 9 (πλέον) μήνες του φανταρικού είναι μάλλον ...well όχι και τόσο "Φοβεροί και τρομεροί" για τα ένδοξα βλαστάρια των ελληνίδων μανάδων.

καλός πολίτης ο γιος εύχομαι!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 17:36, 18-02-10:

Αν σου κάνει ....πάρ' τον... Τον μεγαλώνω όμως εναντίον του γάμου
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας, τι είναι ο στρατευμένος (πλέον) υιός.....βασιλικός*** σε γλάστρα;

***το γνωστό ποώδες και μυριστικό φυτό εννοώ και όχι υποστηρικτή του (γνωστού) θεσμού!

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 03:14, 19-02-10:

Καλώς την
Για μάνες δεν το κόβω , πιο πολύ για φίλες ή συντρόφους να βρεις συμπαραστάτες
Ρε παιδιά φαντάρος πάει ο άνθρωπος,
δεν πάει στον πόλεμο!
" Πόλεμος" είναι όλη η ζωή μάτια μου

Θα πρεπει να χαιρεσαι και να εισαι υπερηφανη που ο γιοσ σασ ειναι φανταροσ γιατι σημαινει πολλα.
Αν έχεις την ευχαρίστηση , μήπως θα μπορούσες να μας πεις μερικά από αυτά ?
Μάλλον δεν καταλάβατε το πνεύμα του μηνύματος. Δεν χρειάζομαι παρηγοριά.
Ελα βρε Ελληνίδα μάνα , αφού έτσι έγραψες στο πρώτο μην , αναμενόμενες και οι απαντήσεις
αλλά φαντάζομαι ήταν το πρώτο σοκ , μετά το ξεκαθαρίζεις ...
Έλα μου ντε ! Κι εγώ την έχω αυτή την απορία , και μάλλον με αυτήν θα μείνω , οι περιγραφές περί
αντρισμού ( οου μαι γκαντ ) , "αερισμού" κοινώς πυρ κατά βούλησιν στραβάδια
ανευθυνότητας ή "ευθύνης " που αναφέρθηκαν ,προσωπικά δεν με καλύπτουν οπότε μάλλον κι εγώ με τα ερωτήματα θα μείνω ξες αυτά τα ρομαντικά και σαχλά :
<< Γιατί μαμά οι άνθρωποι να θέλουν να σκοτώνουν ο ένας τον άλλον ?
Γιατί μαμά να θέλω το περβόλι του γείτονα ? βγάζει καλύτερο φασκόμηλο ?
Κι αν "έχουμε" 5 στρέμματα πιο κει ή πιο δώθε θα με κάνει καλύτερο άνθρωπο ?
Γιατί μαμά ενώ πεθαίνουν χιλιάδες παιδιά από την πείνα εμείς δίνουμε εκατομμύρια για όπλα
που δεν θα χρησιμοποιήσουμε ποτέ ?
Κι αν τα χρησιμοποιήσουμε θα είναι μόνο για να σκοτώσουμε αθώους ανθρωπους ?
Μαμά ...Τι μου φταιει ο Σουλειμάν που είναι κι αυτός 18 χρονών και μένει 10 χιλιόμετρα πιο πέρα από μένα ? Αφού κι αυτός
τα ίδια όνειρα έχει με μένα , να ερωτευτεί , να αγαπήσει , να δημιουργήσει ...γιατί να τον μισώ ? >>

Και άλλα τέτοια σαχλά ερωτήματα που οι πατριδολάτρεις θα μου απαντήσουν:

Μελιώ είσαι εκτός γιατί ο Μεγα Αλέξανδρος
οι αρχαίοι , η πατρίδα , ο εχθρός μπλα , μπλα ... μπλααααααααααα ....

Δεν ξέρω πάντως αν ο γιος μου με ρωτούσε κάποτε : " Ποιος είναι ο εχθρός μαμά ? "
Εγώ θα του απαντούσα : Ο Εαυτός σου και μόνο αυτός !

Όπως και να έχει , μπορεί να είμαι γυναίκα , και θα πείτε πως δεν καταλαβαίνω πολλά από τα αντρικά δεδομένα
που αφορούν το στρατό , και όλα τα σχετικά , και καλό θα ήταν να μάθω να πλέκω σωβρακοφανέλες σαν έρθει
η ώρα να αναμετρηθούμε με τον ... " εχθρό" ... όμως εγώ αν είχα γιο , θα τον στήριζα στην απόφαση του να είναι
αντιρρησίας συνειδησης και μονο τότε όχι τρελόχαρτα για τη λούφα , γνωρίζοντας βέβαια και ενημερώνοντάς τον
για όλες τις επιπτώσεις μιας τέτοιας απόφασης !

υγ : Προσωπικά θεωρώ την ατάκα " να γίνει άντρας " μια από τις χειρότερες φράσεις έβερ ! όχι γιατί δεν είναι
πολίτικαλ κορρέκτ , αλλά γιατί για μένα άντρας δεν σημαίνει όπλα , πόλεμοι , θυμός , μίσος , τζάμπα μαγκιές και ουτο
καθε εξής , αλλά κυρίως γιατί αυτή η φριχτή έκφραση έχω δει να στιγματίζει ανθρώπους που δεν αρέσκονταν σε τοιαυτες
καταστάσεις σκληροπυρηνικού ( ταχαμου ) αρσενικού , και να τους οδηγούν στο να βουτήξουν από τον 3ο ή να
φουντάρουν απο μια τζαμαρία , επειδή προτιμούσαν να διαβάζουν ποίηση , να ακουν μουσική , να μαγειρεύουν, να αγαπούν πέρα από τεχνητά σύνορα , να ταξιδεύουν με το σώμα και το πνεύμα που δεν γνωρίζει πατρίδες ... και όχι
να πολεμούν με " φανταστικούς " εχθρούς που η εξουσία αρέσκεται να δημιουργεί για να διακινεί τα εμπορεύματά της
εν προκειμένω τα σύνορά που τη βολεύουν , τα όπλα της , τα .. τα .. τα ....

Νυχτερινές θυληκές φιλολογίες θα πουν .... οσοι θεωρούν πως η βία και το μίσος προάγει τον άνθρωπο εν προκειμένω
τον Άντρα ...μπορεί ... μπορεί να έχουν και δικαιο ... αλλά τότε εγώ έναν τέτοιον άντρα δεν τον θέλω και ίσως
να προτιμήσω να αλλάξω φύλο ...

...ουπς ! αυτό μου έλειπε , τότε θα με πέρνανε φαντάρο !

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 17:15, 20-02-10:

Για στάκα βρε Μελιώ γιατί είπες πολλά, αλλά εγώ θα σταθώ πρώτα σε ένα σημείο: Από πότε ένας άντρας που διαβάζει ποίηση, που ακούει μουσική, που του αρέσει να μαγειρεύει, να αγαπά κλπ δεν μπορεί να είναι καλός στρατιώτης; Ο Ελύτης πού έγραψε το «Άξιόν εστι»; Γνωρίζεις;

Όσον αφορά στα υπόλοιπα, περί συναφελφώσεως των λαών κλπ, θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον να τα έλεγες μπροστά στον στρατηγό Αλευρομάγειρο (ναι, σε αυτόν που αν δεν ήταν με τους άντρες, όλη η Κύπρος θα ήταν Τουρκική...), να δούμε κι αυτός τί θα σου έλεγε...

Τέλος, δεν ξέρω αν ο στρατιώτης ο οποίος παρελαύνει με τιμή και καμάρι φέροντας το εθνόσημο και σηκώνοντας την Ελληνική σημαία (για όσο του επιτρέπουν βέβαια να παρελαύνει οι «εθνικές» μας κυβερνήσεις) έχει μάθει στην βία και στο μίσος περισσότερο από αυτόν που «παρελαύνει» πετώντας μολότοφ και γράφοντας στους τοίχους «σκ**α στους πατριώτες». Απλώς ένας προβληματισμός.

Και για να τελειώσω,, όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, κι εγώ θέλω την συναδέλφωση των λαών (όσο κι αν είμαι «ακροδεξιό ρατσιστικό σκουλήκι»). Αλλά, τη συναδέλφωση την θέλω, αν πραγματικά την θελήσουν οι λαοί. Όχι «συναδέλφωση» με το ζόρι. Όχι «συναδέλφωση» μόνο από την μία πλευρά...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 19:00, 20-02-10:

Πέτρο, μην είσαι "κακός" με όσους έχουν διάθεση για βερμπαλισμό, χρειάζεται κι αυτός για τις...."ισορροπίες"!
Άλλωστε, και η γνωστή φράση <τον κόσμο θα άλλαζα> έπεται του....<αν μπορούσα>

Και τέλος, γι αυτό είμαστε εδώ!! Για να ξεφεύγουμε λίγο από την Πραγματικότητα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 19:22, 20-02-10:

Αχ, βρε Πέτρε , αχ βρε Πέτρε
η αλήθεια είναι πως είχα για σιγουράκι πως θα απαντούσε ο Άγγελος

Για στάκα βρε Μελιώ γιατί είπες πολλά,
Ανάπαυση ! Προσοχή ! Διατάξτε στρατηγέ μου

αλλά εγώ θα σταθώ πρώτα σε ένα σημείο: Από πότε ένας άντρας που διαβάζει ποίηση, που ακούει μουσική, που του αρέσει να μαγειρεύει, να αγαπά κλπ δεν μπορεί να είναι καλός στρατιώτης; Ο Ελύτης πού έγραψε το «Άξιόν εστι»; Γνωρίζεις;
Αχ, βρε Πέτρε .. ξαναλέω , πάνω στη φούρια σου να απαντήσεις ,ούτε το μην της μάνας διάβασες σωστά , ούτε και τη δική μου απάντηση . Μιλάμε για κοινωνίες τίγκα στα στερεότυπα περί αντρισμού όπου η διαφορετικότητα είναι καταδικασμένη ή να ...
...τρελλαθεί ή να αποβληθεί ή να αυτοκαταστραφεί , κι εσένα όλο σου το θέμα είναι ο καλός στρατιώτης .

Όσον αφορά στα υπόλοιπα, περί συναφελφώσεως των λαών κλπ, θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον να τα έλεγες μπροστά στον στρατηγό Αλευρομάγειρο (ναι, σε αυτόν που αν δεν ήταν με τους άντρες, όλη η Κύπρος θα ήταν Τουρκική...), να δούμε κι αυτός τί θα σου έλεγε...
Ενώ τώρα είναι η μισή ακριβώς όπως θέλαν οι μεγάλες δυνάμεις και όποτε φυσικά ξαναθελήσουν θα ξαναρίξουν
τα ζάρια στις πλάτες μας και θα χωρίσουν τα ...σύνορα κατά πως επιθυμούν .
Κι εμείς θα είμεθα περήφανοι που χάσαμε τους γονιούς , τους άντρες , τους αδελφούς μας δια τα υψηλά ιδεώδη
που μας δίνουν να μασουλάμε μαζί με τα κορν φλεικς μας για πρωινό !
Μάιστα !
Φαντάζομαι σ΄ενα παράλληλο σύμπαν όλες αυτές τις ψυχές των νέων που χάθηκαν να ουρλιάζουν
Ξυπνάτε ρεεεεεεεεεεεεε ....
Αλλά είναι τόσο δυνατός ο ήχος από τα πάσης φύσεως εμβατήρια σε αυτό το σύμπαν που αδυνατούμε να τους
ακούσουμε

Τέλος, δεν ξέρω αν ο στρατιώτης ο οποίος παρελαύνει με τιμή και καμάρι φέροντας το εθνόσημο και σηκώνοντας την Ελληνική σημαία (για όσο του επιτρέπουν βέβαια να παρελαύνει οι «εθνικές» μας κυβερνήσεις) έχει μάθει στην βία και στο μίσος περισσότερο από αυτόν που «παρελαύνει» πετώντας μολότοφ και γράφοντας στους τοίχους «σκ**α στους πατριώτες». Απλώς ένας προβληματισμός.
Πέφτεις πάλι απο τη βιασύνη σου στο γνωστό σφάλμα ! Στη λογική σου υπάρχει ο καλός και ο κακός .
Στη δική μου υπάρχουν εκατομμύρια υπέροχες ψυχές .....ας το
Ας το ....δεν πρόκεται να βγάλουμε άκρη για μια ακόμα φορά ...
άλλωστε το έγραψα πιο πάνω
Και άλλα τέτοια σαχλά ερωτήματα που οι πατριδολάτρεις θα μου απαντήσουν:

Μελιώ είσαι εκτός:mad2: γιατί ο Μεγα Αλέξανδρος
οι αρχαίοι , η πατρίδα , ο εχθρός μπλα , μπλα ... μπλααααααααααα ....
Και για να τελειώσω,, όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, κι εγώ θέλω την συναδέλφωση των λαών (όσο κι αν είμαι «ακροδεξιό ρατσιστικό σκουλήκι»). Αλλά, τη συναδέλφωση την θέλω, αν πραγματικά την θελήσουν οι λαοί. Όχι «συναδέλφωση» με το ζόρι. Όχι «συναδέλφωση» μόνο από την μία πλευρά...
Λεπόοον , γλυκέ μου ακροδεξιέ ρατσιστή επειδή δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη , και το ξέρεις και το ξέρω
άκου μια πρόταση που σου έχω , εγώ το αναρχικό αντιρατσιστικό καφρόμουτρο
δεν πάμε στο τρακ να βάλουμε κανένα ωραίο τραγουδάκι , μιας και η μουσική είναι η μόνη γλώσσα που δεν γνωρίζει
σύνορα , και να αφήσουμε τη δόλια μάνα που μπήκε για συμπαράσταση να ετοιμάσει τις φανέλες του φαντάρου ?

Εεε, τι λες ?
Τσάκο κι ένα λέλουδο επειδή ήσουν πολύ ευγενής μαζί μου σήμερις
( Τιιι ? δεν το θέλεις ? καλά λοιπόν , κι εγώ θα το δώσω στον πρώτο μπ@τσο που θα δω στην επόμενη πορεία )

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 09:08, 21-02-10:

Συμβιβασμός των διιστάμενων απόψεων....

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 14:17, 21-02-10:

καλός στρατιώτης;
λολ ποσο οξυμωρο μπορει να ειναι αυτο?

καλος στρατιωτης = αβουλος αποτελεσματικος δολοφονος (= κακος ανθρωπος)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 20:35, 21-02-10:

λολ ποσο οξυμωρο μπορει να ειναι αυτο?

καλος στρατιωτης = αβουλος αποτελεσματικος δολοφονος (= κακος ανθρωπος)
Πέρα από την εντελώς λανθασμένη συλλογιστική σου διαδικασία, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου μάθει έννοιες και σχεσιασμούς, ο στρατιώτης τουλάχιστον σκοτώνει μόνο εν καιρώ πολέμου και για ένα συγκεκριμένο σκοπό, απαλλάσοντας εσένα από την βρώμικη δουλειά, για να μπορείς μετά να τον καταδικάζεις απολαμβάνοντας φυσικά τα αποτελέσματα των....δολοφονιών του!

Δεν με πείθεις ρε φίλε για αντιρρησίας συνείδησης, πως να το κάνουμε......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 21-02-10 στις 20:38. Αιτία: μ αρέσει που βρήκε και υποστηρικτές και τσίμπησε....θετικές!!!!!! d8-}}}}
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:14, 21-02-10:

Χμμμ, δεν έχεις και άδικο από τη μία πλευρά, όμως απ' την άλλη ο φόνος είναι αναπόσπαστο μέρος της πολεμικής διαδικασίας. Ακόμη και ο Κινέζος στρατηγός Σουν Τζου έχει γράψει πως είναι παράλογο εκείνο που εν καιρώ ειρήνης θεωρείται έγκλημα, εν καιρώ πολέμου να θεωρείται ανδραγάθημα. Πράγματι, ο καλός στρατιώτης, πρέπει να σκοτώνει όταν του πούνε να το κάνει και να είναι έτοιμος ανά πάσα στιγμή να σκοτωθεί, χωρίς να μπορεί ν' αμφισβητήσει τις εντολές κάποιου που από την καρέκλα του γραφείου του τον στέλνει σε βέβαιο θάνατο, προκειμένου να εκτελέσει για παράδειγμα ένα φιλόδοξο στρατήγημα αντιπερισπασμού του εχθρού, που θα προσφέρει μεν τη νίκη με τα λιγότερα δυνατά θύματα, μεταξύ των οποίων όμως θα είναι ο καλός μας στρατιώτης που θα θυσιαστεί φορώντας το καλύτερό του χαμόγελο.

Επίσης, ο καλός στρατιώτης, όταν τελειώσει ο πόλεμος, θα πρέπει να σταματήσει να σκοτώνει και θα πρέπει να γίνει ξαφνικό φιλήσυχος και νομοταγής (για τις τύψεις που πιθανώς θα τον κατατρύχουν, έχουμε φτιάξει τις εκκλησίες), εκτός αν και πάλι λάβει την εντολή να το κάνει. Ένα τέτοιο μοντέλο ανθρώπου, άβουλο, υπάκουο και με ελαστική συνείδηση, παραγωγικό και εντελώς αναλώσιμο, αποτελεί το όνειρο κάθε εξουσίας, είτε ως στρατιώτης, είτε ως πολίτης-υπήκοος-ψηφοφόρος.

Τώρα εάν το ίδιο αυτό μοντέλο αποτελεί δείγμα κακού ανθρώπου, δεν μπορώ να το κρίνω, αφού και μόνο η έννοια "κακός άνθρωπος" μου φαίνεται απλοϊκή και μανιχαϊκή, κάπως σαν το αμερικάνικο "we are the good guys, they are the bad guys".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 21-02-10 στις 21:17. Αιτία: μην ζηλεύεις ρε τις θετικές ψήφους των άλλων!!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 22:20, 21-02-10:

Μόλις περιέγραψες τον πραγματικό κόσμο, όπου όλοι και τα πάντα, ενεργούν και υπάρχουν μέσα σε κάποια πλαίσια, έτσι το να κρίνει κάποιος ψηλά από την....στρατόσφαιρα, αν μη τι άλλο, μου κάνει κάτι σε....αποπνευματωμένο πνεύμα (με Ι5 στο φύλλο πορείας) που δεν έχει φύλο, δεν χρειάζεται τροφή για να ζήσει, ανάπαυση για να ξεκουραστεί, δεν πεθαίνει αλλά και δεν πολλαπλασιάζεται, όμως ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ο Αρχάγγελος ή καλύτερα το Σεραφείμ με την πύρινη σοφία, χρησιμοποιώντας...εξισώσεις για να αποδείξει τα οξύμωρα σχήματα!

Επίσης ως γνωστόν, οι ρόλοι και τα όργανα που τους υπηρετούν, εναλλάσονται σε ένα αέναο χορό αλλά οι νόμοι της λειτουργίας του κόσμου μένουν σταθεροί!
Ποιός μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό, ο...epote?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 21-02-10 στις 22:26. Αιτία: ο καλός στρατιώτης ζητάει πάντα μια δεύτερη ευκαιρία για να πεθάνει καλύτερα από την...πρώτη! (ForWhatIt'sWorth)
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 01:36, 22-02-10:

ο στρατιώτης τουλάχιστον σκοτώνει μόνο εν καιρώ πολέμου και για ένα συγκεκριμένο σκοπό, απαλλάσοντας εσένα από την βρώμικη δουλειά, για να μπορείς μετά να τον καταδικάζεις απολαμβάνοντας φυσικά τα αποτελέσματα των....δολοφονιών του!
μπα οτι δολοφονιες χρειαζεται να κανω τις κανω ο ιδιος

και τα περι "καρπων της ελευθεριας" για την οποια πολεμισαν οι ενδοξοι πολεμισταδες σε αλλους οχι σε εμενα. Η ιστορια γραφεται απο τους νικητες, αν δεν ειχε γινει ποτε η τουρκικη επανασταση θα ειμασταν τουρκοι και αν οι δωρηεις δεν ειχαν κατεβει θα ειμασταν πελασγοι κτλ κτλ, ο πολεμος σαν δραστηριοτητα ειναι τελειως ανουσιο πραγμα και δεν εξυπηρετει τιποτα ποτε

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 01:42, 22-02-10:

μπα οτι δολοφονιες χρειαζεται να κανω τις κανω ο ιδιος

και τα περι "καρπων της ελευθεριας" για την οποια πολεμισαν οι ενδοξοι πολεμισταδες σε αλλους οχι σε εμενα. Η ιστορια γραφεται απο τους νικητες, αν δεν ειχε γινει ποτε η τουρκικη επανασταση θα ειμασταν τουρκοι και αν οι δωρηεις δεν ειχαν κατεβει θα ειμασταν πελασγοι κτλ κτλ, ο πολεμος σαν δραστηριοτητα ειναι τελειως ανουσιο πραγμα και δεν εξυπηρετει τιποτα ποτε
Καλά, όταν καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται στον κόσμο (πέρα από το internet) τα ξαναλέμε....

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:11, 22-02-10:

Κύριοι, ας ρίξουμε λίγο τους τόνους κι ας σεβαστούμε ότι το θέμα ανοίχθηκε από μια μητέρα για το γιο της που θα πάει στο στρατό...

Παράθεση

e-1961

Νεοφερμένος

H e-1961 έγραψε στις 12:56, 22-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας, τι είναι ο στρατευμένος (πλέον) υιός.....βασιλικός*** σε γλάστρα;

***το γνωστό ποώδες και μυριστικό φυτό εννοώ και όχι υποστηρικτή του (γνωστού) θεσμού!
Ξέρω καλά τι είναι ο βασιλικός σε γλάστρα. Και σε πληροφορώ ότι χρειάζεται και την περιποίησή του να είναι όμορφος (ο βασιλικός), ζωντανός, καταπράσινος κ.λ.π.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:21, 22-02-10:

Ξέρω καλά τι είναι ο βασιλικός σε γλάστρα. Και σε πληροφορώ ότι χρειάζεται και την περιποίησή του να είναι όμορφος (ο βασιλικός), ζωντανός, καταπράσινος κ.λ.π.
Τουλαχιστον να τον εχεις σε γλαστρα να παιρνει αερα κι οχι σε γυαλα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους