Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,102 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,203 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόληψη

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 13:19, 14-02-07:

σημερα βγηκα απο το νοσοκομειο εκανα την εγχειριση και σωθηκα !στο τσακ το προλαβα για να μην δειξει θετικο .εκανα ολικη αφαιρεση . αλλα ειδα μεσα στο νοσοκομειο γυναικες 40 και πανω με τοσα προβληματα στην μητρα και η δικαιολογια ηταν οτι ποτε δεν πηγαιναν στον γιατρο για ελεγχο , ποτε δεν εκαναν το παπτεστ , η τελευταια επισκεψη στον γιατρο ηταν πριν 20 χρονια οταν γεννησαν . μα ειναι δυνατον ? να μηνκανεις τις απλες εξετασεις στον γυναικολογο ?γιατι ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 16:10, 14-02-07:

Έχεις απόλυτο δίκιο. Κανονικά πρέπει τουλάχιστον μια φορά το χρόνο να επισκετπόμαστε το γιατρό. Και δυστυχώς τέτοιες ασθένειες πολλές φορές δεν έχουν εμφανή συμπτώματα...

Περαστικά σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 16:14, 14-02-07:

ελα ντε. περαστικα σου κουλα! παιδακια εχεις?

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:19, 14-02-07:

Περαστικά σου Κούλα μου.
Και γω αναρωτιέμαι πολλές φορές γιατί οι γυναίκες παραμελούν τόσο πολύ την υγεία τους. Να φανταστείς ότι έχω συνάδελφο ετών 34, η οποία δεν έχει πάει ΠΟΤΕ στον γυναικολόγο, γιατί.... ντρέπεται!!!!! Είναι δυνατόν????

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 16:22, 14-02-07:

Περαστικα σου!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 16:47, 14-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Περαστικά σου Κούλα μου.
Και γω αναρωτιέμαι πολλές φορές γιατί οι γυναίκες παραμελούν τόσο πολύ την υγεία τους. Να φανταστείς ότι έχω συνάδελφο ετών 34, η οποία δεν έχει πάει ΠΟΤΕ στον γυναικολόγο, γιατί.... ντρέπεται!!!!! Είναι δυνατόν????

Αν είναι δυνατόν...
Και τελοσπάντων γιατί δεν πάει σε μια γυναίκα γιατρό αφού ντρέπεται τόσο πολύ;;;;;;;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:49, 14-02-07:

Κουλάκι περαστικά σου....
εύχομαι να αναρώσεις γρήγορα.... και σωματικά και ψυχολογικά γιατι όσο να ναι...

Ναι η πρόληψη είναι το παν... εχω να το λέω...

Πριν απο περίπου 15 χρόνια πρόλαβα μια μορφή καρκίνου στον τράχηλο...
Κι αυτο, το πρόλαβα μόνο με την τακτική μου ετήσια επίσκεψη στον γυναικολόγο μου.... έκανα την απαραίτητη επέμβαση laser και τελείωσε για παντα αυτο το προβλημα...
Το χαρακτηριστικό όμως που μου ειχε πει τοτε ο γυναικολογος μου είναι...
"δεν εισαι τυχερη, είσαι έξυπνη γυναικα!!!... κάποια άλλη γυναικα στη θεση σου θα ερχοταν σε 2 χρόνια απο σημέρα και αν... με ήδη καρκίνο"

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 17:52, 14-02-07:

πωπω...αντε ρε κουε.
μπραβο!
τωρα που το πατε, κι εγω πρεπει να παω, νομιζω περασε χρονος..

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:50, 14-02-07:

Εμείς τα αγοράκια τι μπορούμε να κάνουμε για τέτοιες προλήψεις; Ετήσιο τσεκ απ;

Θέλω να ξέρω όλη την αλήθεια!

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 09:11, 15-02-07:

αποτι ξερω απο καποια ηλικια στα 45η 50 κανεις την εξεταση για προστατη κλπ χωρια τις ετησιες εξετασεις αιματος ,ουρων κλπ που τα κανεις απο τα 20 ενα τσεκαπ κανεις αναλογα την ηλικια και ασε τις εξυπναδες γιατι οι περισοτεροι αντρες εισαστε φοβητσιαρηδες βλεπετε βελονα η λιγο αιμα και ..........λιποθυματε

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 20:22, 03-07-16:

Εγώ έκανα πριν 3 μέρες κολονοσκόπηση. Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα. Γίνεται ολική νάρκωση και η εξέταση είναι τελείως ανώδυνη. Ευτυχώς βγήκε πολύ καλή.
Επειδή είναι και οι δύο γονείς μου καρκινοπαθείς, ανήκω σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Με συμβούλεψε λοιπόν ο γιατρός να ξεκινήσω από νωρίς τις προληπτικές εξετάσεις.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 20:26, 04-08-16:

Eυτυχώς και η ψηφιακή μαστογραφία και ο υπέρηχος μαστού ήταν αρνητικά κακοήθειας και δεν υπάρχουν αλλαγές σε σχέση με τις περσινές μου εξετάσεις. Έτσι, γλίτωσα τη μαγνητική μαστογραφία, που τη φοβόμουν, επειδή είμαι κλειστοφοβική. Όταν είναι να πάρω ιατρικά αποτελέσματα, δεν κοιμάμαι όλη τη νύχτα απ' την αγωνία μου.

Α. Δίνω και μια δυνητικά χρήσιμη πληροφορία για τη μαστογραφία.

Στα αποτελέσματα κάθε μαστογραφίας υπάρχει ένας σχετικός κωδικός (BI–RADS) που, ανάλογα με αυτό που αναγράφεται, ερμηνεύεται ως:

BI–RADS 0: Ανεπαρκής εξέταση. Ο περαιτέρω απεικονιστικός έλεγχος είναι αναγκαίος.

BI–RADS 1: Αρνητική μαστογραφία.

BI–RADS 2: Καλοήθη ευρήματα.

BI–RADS 3: Πιθανά καλοήθη ευρήματα, με απόκλιση 2% η αλλοίωση να παριστά κακοήθεια.

BI–RADS 4: Ευρήματα με πιθανότητα κακοήθειας (3-94%). Η περαιτέρω διερεύνηση με βιοψία είναι αναγκαία. Η κατηγορία 4 υποδιαιρείται σε 4a, 4b και 4c.

Στην κατηγορία 4a εντάσσονται αλλοιώσεις που έχουν μορφολογικά χαρακτηριστικά που συνηγορούν περισσότερο υπέρ καλοήθειας (εκφυλισμένο ινοαδένωμα, επιπλεγμένες κύστεις).

Στην κατηγορία 4b ταξινομούνται αλλοιώσεις που έχουν μεγαλύτερη υπόνοια να είναι κακοήθεια. Η ιστολογική εξέταση είναι αναγκαία.

Στην κατηγορία 4c εντάσσονται αλλοιώσεις που έχουν μορφολογικούς χαρακτήρες ακόμη πιο ύποπτους για κακοήθεια. Η βλάβη διερευνάται περαιτέρω με βιοψία.

BI–RADS 5: Ευρήματα με τυπικούς κακοήθεις χαρακτήρες. Η περαιτέρω αντιμετώπιση κρίνεται αναγκαία.

BI–RADS 6: Κακοήθεις αλλοιώσεις που έχουν επιβεβαιωθεί με ιστολογική εξέταση.

Β.Δίνω και μια δεύτερη πληροφορία.
Πολλές φορές έχετε δεί στις μαστογραφίες να γράφουν στο κάτω μέρος της γνωμάτευσης την λέξη ACR και ακολουθείται από ένα αριθμό 1,2 3 ή 4. Τι σημαίνει αυτό;
Είναι η κωδικοποίηση του Αμερικανικού Κολλεγίου των Ακτινολόγων (American College of Radiology, αρχικά ACR) για το πόσο πυκνός είναι ο μαστός. Ετσι όταν ο μαστός είναι λιπώδης (10% περιέχει ινώδη ιστό-οι ανοικτόχρωμες περιοχές στην μαστογραφία) είναι ACR 1. Οταν περιέχει από 10-50% ιστό είναι ACR 2, οταν περιέχει 50-70% είναι ACR 3 και όταν περιέχει πάνω από 70% είναι ACR 4.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 04-08-16 στις 22:26.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 01:34, 05-08-16:

Γιατι δεν κανεις και μια εξεταση DNA για τα BRCA1 & BRCA2 για μεγαλυτερη σιγουρια;

Το θεμα αφορα την προληψη, αλλα εχω να προσθεσω οτι εκτος απο την προληψη, καλο ειναι οταν νιωθουμε κατι, εστω και ασημαντο, να πηγαινουμε σε ειδικο. Καλυτερα να πας νωρις και να προλαβεις τα χειροτερα, παρα να το αφηνεις και να κυλαει ο χρονος και να επιβαρυνεις την υγεια σου και το συστημα υγειας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 09:52, 05-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Γιατι δεν κανεις και μια εξεταση DNA για τα BRCA1 & BRCA2 για μεγαλυτερη σιγουρια;

Το θεμα αφορα την προληψη, αλλα εχω να προσθεσω οτι εκτος απο την προληψη, καλο ειναι οταν νιωθουμε κατι, εστω και ασημαντο, να πηγαινουμε σε ειδικο. Καλυτερα να πας νωρις και να προλαβεις τα χειροτερα, παρα να το αφηνεις και να κυλαει ο χρονος και να επιβαρυνεις την υγεια σου και το συστημα υγειας.
Δεν είχα κάποια δυσάρεστη ένδειξη. Κάνω μαστογραφία κάθε χρόνο από τα 35 και μετά, επειδή έχει περάσει και η μητέρα μου καρκίνο του μαστού. Όσο για την εξέταση που λες έχεις δίκιο. Δεν μου το είπε βέβαια ο γιατρός μου, αλλά θα τον ρωτήσω. Μου έβαλες την ιδέα. Ε, λογικά αφού είναι πολύ καλές οι εξετάσεις που προανέφερα (μαστογραφία και υπέρηχος μαστού), ελπίζω και με την εξέταση DNA να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 05-08-16 στις 15:35.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ikarionas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ikarionas
Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Ikarionas έγραψε στις 10:57, 05-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από KOULA
σημερα βγηκα απο το νοσοκομειο εκανα την εγχειριση και σωθηκα !στο τσακ το προλαβα για να μην δειξει θετικο .εκανα ολικη αφαιρεση . αλλα ειδα μεσα στο νοσοκομειο γυναικες 40 και πανω με τοσα προβληματα στην μητρα και η δικαιολογια ηταν οτι ποτε δεν πηγαιναν στον γιατρο για ελεγχο , ποτε δεν εκαναν το παπτεστ , η τελευταια επισκεψη στον γιατρο ηταν πριν 20 χρονια οταν γεννησαν . μα ειναι δυνατον ? να μηνκανεις τις απλες εξετασεις στον γυναικολογο ?γιατι ?

Τυχερή είσαι. Περαστικά.
Παράθεση

Ikarionas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ikarionas
Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Ikarionas έγραψε στις 11:36, 05-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Εμείς τα αγοράκια τι μπορούμε να κάνουμε για τέτοιες προλήψεις; Ετήσιο τσεκ απ;

Θέλω να ξέρω όλη την αλήθεια!
Εε για μας δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Στην καλύτερη εξετάσεις αίματος, στη χειρότερη καμιά κωλονοσκόπηση

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Εγώ έκανα πριν 3 μέρες κολονοσκόπηση. Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα. Γίνεται ολική νάρκωση και η εξέταση είναι τελείως ανώδυνη. Ευτυχώς βγήκε πολύ καλή.
Επειδή είναι και οι δύο γονείς μου καρκινοπαθείς, ανήκω σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Με συμβούλεψε λοιπόν ο γιατρός να ξεκινήσω από νωρίς τις προληπτικές εξετάσεις.
Πωω αυτή η κολονοσκόπηση....Μόνο στην ιδέα....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 05-08-16 στις 11:56. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 12:48, 05-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ikarionas
Εε για μας δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Στην καλύτερη εξετάσεις αίματος, στη χειρότερη καμιά κωλονοσκόπηση
Α λολ, νομίζω ότι 9 χρόνια μετά έχει λύσει αυτή την απορία του βέβαια

Από αιματολογικές PSA, σε συνδυασμό με δακτυλική. Και κολονοσκόπηση από μια ηλικία και μετά, αλλά πάντα μιλάμε για περιπτώσεις 45+ χρονών. Τα έγραφε αναλυτικά στο βιβλίο της ουρολογίας μου, αλλά σε όσους (γνωστούς ή συγγενείς) δοκίμασα να το συστήσω σαν προτεινόμενο προληπτικό σχήμα, αντέδρασαν πολύ άσχημα. Νομίζω ότι είναι η νοοτροπία μας "έλα μωρέ σε μένα θα τύχει" και το θέμα είναι ότι τελικά σε κάποιους τυχαίνει και τρέχουμε. Τέλος πάντων.

Τώρα γενικά για την πρόληψη, όχι μόνο για Ca, αυτό που μας έχουν πει σχεδόν όλες τις κλινικές είναι ότι τα περισσότερα τυχαίνουν στους άντρες, οι γυναίκες είναι πιο ευάλωτες σε κάποια ενδοκρινολογικά θέματα μόνο. Μας λένε και "το τυχερό φύλο",αλλά νομίζω ότι εν μέρει αυτό βασίζεται στο ότι οι γυναίκες είναι πιο τακτικές στις προληπτικές τους εξετάσεις, έχουν μάθει από μικρές να πηγαίνουν στο γυναικολόγο συχνά, και άρα η διάγνωση για Ca π.χ. γίνεται συνήθως σε αναστρέψιμο στάδιο.

Η ιδέα είναι βασικά. Δεν είναι κάτι σούπερ σαν εξέταση.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:25, 05-08-16:

Mην ανησυχείς! Τώρα γίνεται νάρκωση και δεν καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα. Εγώ βέβαια, επειδή έχω πρόσπτωση μιτροειδούς βαλβίδας (δεν είναι κάτι σοβαρό ούτε επηρεάζει την ποιότητα ζωής), μου χορήγησαν ενδοφλέβια amoxil, πριν μου κάνουν τη νάρκωση και την εξέταση.

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Μας λένε και "το τυχερό φύλο",αλλά νομίζω ότι εν μέρει αυτό βασίζεται στο ότι οι γυναίκες είναι πιο τακτικές στις προληπτικές τους εξετάσεις, έχουν μάθει από μικρές να πηγαίνουν στο γυναικολόγο συχνά, και άρα η διάγνωση για Ca π.χ. γίνεται συνήθως σε αναστρέψιμο στάδιο.
Έχεις δίκιο. Η πρόληψη σώζει ζωές.

Εγώ να πω την αλήθεια δεν φοβάμαι τόσο τις εξετάσεις που πονάνε (αν και σχεδόν όλες, για να μην πω όλες έχουν γίνει "φιλικές" προς τον/την ασθενή) όσο τις εξετάσεις που απαιτούν να βρίσκεται ο/η ασθενής σε κλειστό χώρο (όπως η μαγνητική τομογραφία). Αν βέβαια χρειαστεί να την κάνω, θα την κάνω, προκειμένου να αποφύγω τα χειρότερα. Τώρα που έχω ελεγχθεί σε όλα και είμαι οκ θα πάω με περισσότερο κουράγιο να κάνω εξέταση σε καρκινικούς δείκτες. Επειδή έχω βαρύ οικογενειακό ιστορικό καρκίνου (η μητέρα μου στον μαστό, ο πατέρας μου στο στομάχι, ο ένας παππούς και η μια γιαγιά στο έντερο, ο άλλος παππούς στον πνεύμονα, δύο εξάδελφοι στο στομάχι, δύο θείοι λευχαιμία, μια θεία στον πνεύμονα), σκέφτομαι να συμβουλευτώ έναν γενετιστή.
Εγώ ως άτομο είμαι πολύ τυπική. Από 18 ετών κάνω προληπτικές εξετάσεις, διατρέφομαι πολύ υγιεινά, δεν καπνίζω, γυμνάζομαι, διανύω τις απαιτούμενες αποστάσεις με τα πόδια όσο είναι δυνατόν κ.ά. Τα τελευταία χρόνια μάλιστα ελέγχω αρκετά και το άγχος. Θα τη γλιτώσω όμως με τόσο βεβαρυμένο ιστορικό;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 05-08-16 στις 15:37.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:59, 26-10-16:

Τον τελευταίο μήνα που είχαμε τον πατέρα μου στο νοσοκομείο και έπινα πολλούς καφέδες, αλλά και τις τελευταίες 3 μέρες με τον θάνατο του πατέρα μου έκανα κατάχρηση στους καφέδες (ιδιαίτερα εσπρέσο και στιγμιαίο) και έχω κάποια συμπτώματα έλκους (απώλεια βάρους, τάση εμετού, μειωμένη όρεξη για φαγητό, επιγαστρικός πόνος). Να πω την αλήθεια, αν και δεν είχα ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα με το στομάχι μου, υπήρχε μια ευαισθησία. Έτσι και τώρα: λόγω της μεγάλης συναισθηματικής πίεσης, "την πλήρωσε" το στομάχι μου. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω μια γαστροσκόπηση. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ο γιατρός κατεβάζει τον σωλήνα στο στομάχι του ασθενούς πριν ή μετά τη νάρκωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Όπως και να έχει θα πάω να την κάνω, γιατί έχω και βαρύ κληρονομικό καρκίνου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 26-10-16 στις 23:08.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:05, 26-10-16:

Τον τελευταίο μήνα που είχαμε τον πατέρα μου στο νοσοκομείο και έπινα πολλούς καφέδες, αλλά και τις τελευταίες 3 μέρες με τον θάνατο του πατέρα μου έκανα κατάχρηση στους καφέδες (ιδιαίτερα εσπρέσο και στιγμιαίο) και έχω κάποια συμπτώματα έλκους. Να πω την αλήθεια, αν και δεν είχα ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα με το στομάχι μου, υπήρχε μια ευαισθησία. Έτσι και τώρα: λόγω της μεγάλης συναισθηματικής πίεσης, "την πλήρωσε" το στομάχι μου. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω μια γαστροσκόπηση. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ο γιατρός κατεβάζει τον σωλήνα στο στομάχι του ασθενούς πριν ή μετά τη νάρκωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Όπως και να έχει θα πάω να την κάνω, γιατί έχω και βαρύ κληρονομικό καρκίνου.
Μετά Τέσα μου, αν και δεν χρησιμοποιούν όλοι οι γιατροί την ολική. Κάποιοι προτιμούν να την κάνουν με τοπική, αν μπορώ να την πω έτσι. ' Ενα σπραίυ στο στόμα σου βάζουν για να μουδιάσει και να μην νοιώθεις τον σωλήνα να μπαίνει.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:09, 26-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Μετά Τέσα μου, αν και δεν χρησιμοποιούν όλοι οι γιατροί την ολική. Κάποιοι προτιμούν να την κάνουν με τοπική, αν μπορώ να την πω έτσι. ' Ενα σπραίυ στο στόμα σου βάζουν για να μουδιάσει και να μην νοιώθεις τον σωλήνα να μπαίνει.
Σ' ευχαριστώ. Θα πάω άμεσα.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:10, 26-10-16:

[QUOTE]
Τον τελευταίο μήνα που είχαμε τον πατέρα μου στο νοσοκομείο και έπινα πολλούς καφέδες, αλλά και τις τελευταίες 3 μέρες με τον θάνατο του πατέρα μου έκανα κατάχρηση στους καφέδες (ιδιαίτερα εσπρέσο και στιγμιαίο) και έχω κάποια συμπτώματα έλκους. Να πω την αλήθεια, αν και δεν είχα ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα με το στομάχι μου, υπήρχε μια ευαισθησία. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω μια γαστροσκόπηση. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ο γιατρός κατεβάζει τον σωλήνα στο στομάχι του ασθενούς πριν ή μετά τη νάρκωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.[/QUOTΕ]

Η επέμβαση γίνεται με spray ξυλοκαίνης ή με ελαφριά μέθη ή με γενική αναισθησία. Τα φάρμακα μπαίνουν πριν μπει ο σωλήνες στο στόμα.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,471 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:10, 26-10-16:

Μη κάνεις αυτό με το σπρέι, ναρκώνουν μόνο όσο πιάνει ο οισοφάγος, αλλά θα είναι δυσάρεστη η εξέταση.
Να ζητήσεις να σου κάνουν μέθη, αυτό έκανα κι εγώ και δεν κατάλαβα τίποτα.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:12, 26-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Η επέμβαση γίνεται με spray ξυλοκαίνης ή με ελαφριά μέθη ή με γενική αναισθησία. Τα φάρμακα μπαίνουν πριν μπει ο σωλήνες στο στόμα.
Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Μη κάνεις αυτό με το σπρέι, ναρκώνουν μόνο όσο πιάνει ο οισοφάγος, αλλά θα είναι δυσάρεστη η εξέταση.
Σας ευχαριστώ όλους/ες. Και την κολονοσκόπηση την είχα κάνει με μέθη και δεν κατάλαβα τίποτα. Εκείνη είχε βγει πολύ καλή. Τώρα να δούμε.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:13, 26-10-16:

Γίνεται δηλαδή να ζητήσεις αυτό που προτιμάς; Γιατί μου είχαν πει να κάνω κι εγώ και όταν μου είπαν την διαδικασία, την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια...
Βέβαια ήταν πριν αρκετά χρόνια, ίσως έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:15, 26-10-16:

Γίνεται δηλαδή να ζητήσεις αυτό που προτιμάς; Γιατί μου είχαν πει να κάνω κι εγώ και όταν μου είπαν την διαδικασία, την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια...
Βέβαια ήταν πριν αρκετά χρόνια, ίσως έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.
Βάσω μου, αυτά δεν πρέπει να τα αφήνουμε. Πρέπει να πηγαίνουμε στον γιατρό, ακόμα και με ήπια συμπτώματα.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,471 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:16, 26-10-16:

Δεν πιστεύω να είναι κάτι σοβαρό. Το πολύ η διάγνωση να βγάλει καμιά γαστρίτιδα ή Γ.Ο.Π. (Γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση).
Εμένα μου βρήκαν Γ.Ο.Π. μαζί με κάτι πολυποδάκια που μου αφαίρεσαν επιτόπου. Και είχα χρόνια ενοχλήσεις αρκετά σοβαρές και φοβόμουν να πάω.
Βάσω εξαρτάται σε ποιό νοσοκομείο είναι ο γιατρός που θα πας. Στα δημόσια νοσοκομεία συνήθως περιορίζονταν στο σπρέι το οποίο με τα σημερινά δεδομένα, αμφίοβλο κι αν διαθέτουν
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 26-10-16 στις 23:19. Αιτία: προσθήκη κειμένου
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:20, 26-10-16:

Βάσω μου, αυτά δεν πρέπει να τα αφήνουμε. Πρέπει να πηγαίνουμε στον γιατρό, ακόμα και με ήπια συμπτώματα.
Πάντα πηγαίνω στον γιατρό Τέσα μου, ακόμα και με το παραμικρό. Ευτυχώς δεν έχω αντρική νοοτροπία, εξάλλου είμαι σε συνεχή επαφή με γιατρούς γιατί έχω χρόνιο νόσημα.
Παρ' όλα αυτά, αυτή την εξέταση πάντα την φοβάμουν. Επίσης δεν υπάρχει καμμιά μα καμμιά περίπτωση να κάνω ποτέ μου κολονοσκόπηση...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 23:22, 26-10-16:

Βάσω μη λες ποτέ. Γιατί κι εγώ έτσι έλεγα και ήρθε μια στιγμή που με ανάγκασαν οι καταστάσεις.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:26, 26-10-16:

Εγώ δε πήγαινα στο ιατρό και είχα κερατόκωνο να πηγαίνετε στο ιατρό αν και πολλοί κοροιδεύουν διαλέξτε ιατρό που εμπιστεύεστε και ακολουθήστε τον τυφλά.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 23:27, 26-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Εγώ δε πήγαινα στο ιατρό και είχα κερατόκωνο να πηγαίνετε στο ιατρό.
Μα εσύ είσαι γιατρός
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:28, 26-10-16:

Βάσω μη λες ποτέ. Γιατί κι εγώ έτσι έλεγα και ήρθε μια στιγμή που με ανάγκασαν οι καταστάσεις.
Το λέω και θα το λέω γιατί έχει υπάρξει ανάγκη εδώ και χρόνια και δεν την κάνω και μένω με την πρόχειρη διάγνωση, σπαστική κολίτιδα.
Σου λέω ακόμα και αν μου πουν πως πιθανόν έχω καρκίνο, δεν θα την κάνω. Για την κακή μου τύχη, είχα σύζυγο νοσηλευτή που μοιραζόταν μαζί μου όλες τις εμπειρίες που είχε από την άσκηση που έκανε στις διάφορες ειδικότητες, πριν κατασταλάξει σε αυτήν που αγαπούσε περισσότερο.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 23:31, 26-10-16:

Και τι ήταν (αν δεν είμαι αδιάκριτη) αυτό το τόσο αποτρεπτικό που σου εκμυστηρεύτηκε ο αείμνηστος σύζυγος, ώστε να βάλεις σε δεύτερη μοίρα κάποια ενδεοχομένως σωτήρια εξέταση?
Αν δεν επιθυμείς να απαντήσεις, το σέβομαι.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 23:35, 26-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Μα εσύ είσαι γιατρός
Ναι είμαι ιατρός και όταν το διάβαζα το κεφάλαιο αυτό στο 6ο έτος έλεγα μήπως το φώκο έχεις αυτό (φυσικά οι καθηγητές στις διαλέξεςι ουτε αναφορά κάνανε καθώς δεν υπάρχει το μηχάνημα για το cross liniking που σταθεροποιει τον κερατόκωνο στα δημόσια νοσοκομεία).....

και έλεγα θα πάω το καλοκαιρί. . Όμως το καλοκαίρι διάβαζα για πτυχίο γιατί χρωστούσα μόνο φαρμακολογία και παθολογία και έλεγα θα πάω τον Οκτώβρη όταν πάρω το πτυχό. Αλλα κόπηκα φαρμακολογία και είπα καλά θα πάω τον Μαρτη όταν πάρω το πτυχίο.

Φυσικά είχα πάει στο Πανεπιστημιακό της Πάτρας να με δουν .... αλλά αυτοί απλά είπαν ότι έχω μυωπία. .

Όταν πήρα το πτυχίο χαιρόμουν και δε διάβαζα γιατί δεν είχα διάβασμα πλέον οπότε είχα ξεχάσει ότι δεν έβλεπα καλά . Μέχρι που ήρθε και το καλοκαίρι και είπα και δεν πάω να κάνω ένα check up τι έχω να χάσω....

και έτσι αρχισαν όλα.

Έτσι έκανα την επέμβαση cross linking και τώρα δε μπορώ να διαβάσω τπτ και περιμένω να περάσει τρίμηνο για να μου γράψει νεα γυαλιά και φακους να βλέπω. Όμως παράλληλα περιμένω τα αγροτικά οπότε σκεφτομαι πως θα έχει πλάκα να πάνω να κάνω αγροτικό και να μην βλέπω την τύφλα μου όμως δε με νοιάζει εγώ θα παώ.

Οπότε που καταλήξαμε

Δεν πάμε σε δημόσια νοσοκομεία για τα μάτια μας ......

επίσης αν έχω παιδια΄δε τα παίρνω στο ΙΚΑ αλλά σε ιδιώτη παιδίατρο..... να τα εμβολιάσει σωστά και να έχουμε έναν άνθρωπο να μας βοηθήσει στα επείγοντα...... και να μας κατευθύνει σωστά.

Σε όλα τα παιδιά 16 έτων κάνουν μια .......κερατινομετρία

γενικά τα δημόσια νοσκομεία τα εμπιστευόμαστε μόνο για να πάρουμε φάρμακα......
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 26-10-16 στις 23:47.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:36, 26-10-16:

Και τι ήταν (αν δεν είμαι αδιάκριτη) αυτό το τόσο αποτρεπτικό που σου εκμυστηρεύτηκε ο αείμνηστος σύζυγος, ώστε να βάλεις σε δεύτερη μοίρα κάποια ενδεοχομένως σωτήρια εξέταση?
Αν δεν επιθυμείς να απαντήσεις, το σέβομαι.
΄Εχω την εντύπωση πως το είχαμε συζητήσει παλιότερα αρκετά εκτενώς.
Μάλλον δεν το θυμάσαι, θα σου πω αλλά σε πμ, ίσως το έλεγα και στην Τέσα (με τον ίδιο τρόπο εννοείται), αλλά όχι δημόσια. Δεν θέλω να επηρρεάσω κάποιον που ίσως πρέπει να κάνει αυτή την εξέταση, εξάλλου ο καθένας μας σκέπτεται διαφορετικά και τον ενοχλούν επίσης διαφορετικά πράγματα.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:19, 27-10-16:

Το λέω και θα το λέω γιατί έχει υπάρξει ανάγκη εδώ και χρόνια και δεν την κάνω και μένω με την πρόχειρη διάγνωση, σπαστική κολίτιδα.
Σου λέω ακόμα και αν μου πουν πως πιθανόν έχω καρκίνο, δεν θα την κάνω. Για την κακή μου τύχη, είχα σύζυγο νοσηλευτή που μοιραζόταν μαζί μου όλες τις εμπειρίες που είχε από την άσκηση που έκανε στις διάφορες ειδικότητες, πριν κατασταλάξει σε αυτήν που αγαπούσε περισσότερο.
Πηγαινε να την κανεις. Δεν θελεις να μαθεις τι εκαναν στο χερι μου τις προαλλες γιατι θα διαπιστωσεις οτι αγχωνεσαι για το τιποτα. Πραγματικα δεν ειναι τιποτα αυτες οι εξετασεις. Μην την αποφευγεις γιατι συνηθως αυτο που αποφευγουμε το λουζομαστε. Εχω παθει ενα σωρο ατυχηματα απο αθλητισμο και δεν πηγαινα σε ορθοπεδικο γιατι δεν ηθελα να τρωω ακτινοβολια απο τις ακτινες. Αποτελεσμα; Στο χερι μου τωρα εχω βγαλει απειρες ακτινες, fluoroscopy, αξονικες, bone scan, μαγνητικες (εχουν και αυτες ακτινοβολια) και επονται ακομα πολλες ακτινες. Α, και κατεληξα να δουλευω στο ορθοπεδικο τμημα και τα ματακια μου εχουν δει πολυ χειροτερα πραγματα στο χειρουργειο απο μια κωλονοσκοπηση. Πχ ακρωτηριασμο διαλυμμενου χεριου απο τον αγκωνα, compartment syndrome σε ολοκληρο το ποδι (ειχε γινει μπαλονι απο το πρηξιμο και την αυξημενη πιεση λογω κακης ή μαλλον ανυπαρκτης κυκλοφοριας αιματος) και μαλλον θα παει για ακρωτηριασμο πανω απο το γονατο (25 ετων ανθρωπος το επαθε απο χρηση κοκαινης) γιατι εχουν νεκρωσει εντελως οι μυες του και ειχε φτασει σε σημειο να κατουραει σχεδον μαυρα ουρα! Αν ειχε παει νωριτερα στο νοσοκομειο και δεν ειχε κρυψει το γεγονος οτι πηρε κοκαινη ισως να ειχε γλιτωσει το ποδι του. Τωρα καταστραφηκε η ζωη του (το αλλο του ποδι ειναι επισης χαλια αλλα μαλλον θα σωθει).
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:41, 22-03-17:

Εδώ και τρεις μέρες συνεχόμενα η διαστολική μου πίεση (η μικρή) είναι 40 mmHg. Αυτό με έχει ανησυχήσει και φοβάμαι μήπως σχετίζεται με την καρδιά. Ειδικότερα φοβάμαι πολύ για καρδιακή ανεπάρκειά (μιας κι έχω πρόσπτωση μητροειδούς βαλβίδας, αν και αυτό ουδέποτε επηρεασε την ποιότητα ζωής μου ούτε μου ενέγειρε ανησυχία ο καρδιολόγος).
Εκτός από μια ήπια ζαλάδα δεν έχω άλλα συμπτώματα. Η συστολική μου πίεση πάλι (η μεγάλη) γενικώς είναι γύρω στα 80 mmHg. Όταν έχω περίοδο και λίγο πιο κάτω. Η μεγάλη πίεση όμως δεν με ανησυχεί. Καλύτερα που είναι χαμηλή. Η μικρή πιέση όμως ήταν πάντα γύρω στα 60 mmHg. Δεν μπορώ να εξηγήσω, γιατί έπεσε τόσο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 22-03-17 στις 22:47.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 07:31, 23-03-17:

Εδώ και τρεις μέρες συνεχόμενα η διαστολική μου πίεση (η μικρή) είναι 40 mmHg. Αυτό με έχει ανησυχήσει και φοβάμαι μήπως σχετίζεται με την καρδιά. Ειδικότερα φοβάμαι πολύ για καρδιακή ανεπάρκειά (μιας κι έχω πρόσπτωση μητροειδούς βαλβίδας, αν και αυτό ουδέποτε επηρεασε την ποιότητα ζωής μου ούτε μου ενέγειρε ανησυχία ο καρδιολόγος).
Εκτός από μια ήπια ζαλάδα δεν έχω άλλα συμπτώματα. Η συστολική μου πίεση πάλι (η μεγάλη) γενικώς είναι γύρω στα 80 mmHg. Όταν έχω περίοδο και λίγο πιο κάτω. Η μεγάλη πίεση όμως δεν με ανησυχεί. Καλύτερα που είναι χαμηλή. Η μικρή πιέση όμως ήταν πάντα γύρω στα 60 mmHg. Δεν μπορώ να εξηγήσω, γιατί έπεσε τόσο.
Εμενα μου ειναι χαμηλη οταν ειμαι αφυδατωμενη, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο. 40 ειναι πολυ χαμηλη. Εγω θα εβλεπα γιατρο ASAP.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:12, 23-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Εμενα μου ειναι χαμηλη οταν ειμαι αφυδατωμενη, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο. 40 ειναι πολυ χαμηλη. Εγω θα εβλεπα γιατρο ASAP.
Είναι τελικά παρενεργεια από κάποια καινούρια αγχολυτικά φάρμακα που παίρνω. Το λέει και στις αντενδείξεις του φαρμάκου. Τα προηγούμενα μου τα σταμάτησε, επειδή μου προκαλούσαν ναυτία και έντονους πονοκεφάλους, αν και κατά τα άλλα είχα θεαματικά αποτελέσματα ως προς το ψυχολογικό κομμάτι. Αύριο βέβαια που θα έχω άδεια από τη δουλειά μου θα βάλω χόλτερ για ένα 24ωρο κι ο Θεός βοηθός! Ελπίζω να μην είναι κάθε σοβαρό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 23-03-17 στις 20:36.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:01, 24-03-17:

Και η συστολική σου είναι χαμηλή όμως.
Πάντα στο 80 ήταν;
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:22, 24-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Και η συστολική σου είναι χαμηλή όμως.
Πάντα στο 80 ήταν;
Nαι, πάντα εκεί γύρω.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 12:03, 25-03-17:

Ευτυχώς το χολτερ ρυθμού δεν έδειξε κάποιο ανησυχητικό εύρημα. Όταν λοιπόν βγήκα από το ιατρικό κέντρο, βάρεσα μια διπλή εσπρεσιά. Δύο μερες δεν ήπια καφέ και πήγα να σαλτάρω. Δόξα τω Θεώ, τέλος καλό, όλα καλά. Ελπίζω να μην σκάσει και τίποτε άλλο, γιατί όλα κάτι παθαίνω φέτος. Τουλάχιστον είναι περαστικά.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:10, 29-06-17:

Επειδή την τελευταία χρονιά (και ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό) έχω κάποια συμπτώματα έλκους, θα κάνω γαστροσκόπηση άμεσα. Είναι οριστικό. Όταν έχουμε υπαρκτά συμπτώματα, οι στρουθοκαμηλισμοί δεν ωφελούν. Δύο θέματα όμως με προβληματίζουν: Αν πρέπει να κάνω την εξέταση με "μέθη" (μερική απώλεια των αισθήσεων) ή με νάρκωση (ολική απώλεια των αισθήσεων). Εγώ προτιμώ το δεύτερο. Την απόφαση όμως -λογικά- θα την πάρει ο γαστρεντερολόγος μου. Το δεύτερο που με προβληματίζει είναι οι πιθανές παρενέργειες που αναφέρονται σε ιατρικά δημοσιεύματα. Λ.χ. Σχίσιμο στον βλεννογόνο του ανώτερου πεπτικού, εισρόφηση τροφής στους πνεύμονες, δυσκολία στην κατάποση, διάτρηση στομάχου κτλ. Δεν νομίζω να έχω καρκίνο δεδομένου ότι δεν έχω αιμορραγία και απώλεια βάρους ή όρεξης (αυτή αποκαταστάθηκε, αν και μπορώ να τρώω μόνο ελαφρά φαγητά), αλλά κάποιες φορές πονάει το στομάχι μου τόσο έντονα που κλαίω από τους πόνους. Τα όποια συμπτώματα τα αποδίδω σε στρεσογόνους παράγοντες. Τώρα βέβαια ότι και να πω εγώ είναι εικασία. Η εξέταση θα δείξει. Αύριο κιόλας θα μιλήσω με τον γιατρό!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 29-06-17 στις 22:33.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 00:35, 30-06-17:

Μάλλον ο γιατρός θα σου συστήσει τη μέθη. Δεν βλέπω τον λόγο να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με ολική νάρκωση.

Για το δεύτερο, σου συνιστώ να ενημέρωνεσαι μεν, αλλά μην αφήνεις να σε προβληματίζει και να σε αποτρέπει από την ωφέλεια της πρόληψης ή της θεραπείας η πιθανότητα παρενεργειών.
Οι παρενέργειες είναι ένα ενδεχόμενο(έστω και με ελάχιστο ποσοστό) σε κάθε ιατρική πράξη, ακόμα και στην πιο "αθώα".

Έχω κάνει γαστροσκόπηση με μέθη. Δεν καταλαβαίνεις τίποτα (παρότι είσαι σε θέση να ακούς κατά τη διάρκειά της, τις οδηγίες του γιατρού).

Εύχομαι περαστικά και καλά αποτελέσματα
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 12:12, 30-06-17:

Μάλλον ο γιατρός θα σου συστήσει τη μέθη. Δεν βλέπω τον λόγο να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με ολική νάρκωση.
Για το δεύτερο, σου συνιστώ να ενημέρωνεσαι μεν, αλλά μην αφήνεις να σε προβληματίζει και να σε αποτρέπει από την ωφέλεια της πρόληψης ή της θεραπείας η πιθανότητα παρενεργειών. Οι παρενέργειες είναι ένα ενδεχόμενο(έστω και με ελάχιστο ποσοστό) σε κάθε ιατρική πράξη, ακόμα και στην πιο "αθώα". Έχω κάνει γαστροσκόπηση με μέθη. Δεν καταλαβαίνεις τίποτα (παρότι είσαι σε θέση να ακούς κατά τη διάρκειά της, τις οδηγίες του γιατρού).Εύχομαι περαστικά και καλά αποτελέσματα
Σ' ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου και για τα καλά σου λόγια.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:23, 07-07-17:

Την έκανα τη γαστροσκόπηση. Ευτυχώς δεν κατάλαβα τίποτα, γιατί έγινε με αναισθησία και νιώθω πολύ καλά. Γαστρίτιδα έχω τελικά και παρατηθηκε ερυθρότητα του βλεννογόνου στο άντρο (ένα από τα μέρη) του στομάχου. (Τα περίμενα χειρότερα να πω την αλήθεια). Μου χορηγήθηκε λανσοπραζόλη (για τη μείωση της ποσότητας του οξέως). Μάλιστα ελήφθησαν ιστοτεμάχια από το άντρο του στομάχου για ιστολογική εξέταση, επειδή ο γιατρός υποψιάζεται ότι μπορεί να έχω το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού. Θα βγουν τα αποτελέσματα σε 10 μέρες. Δεν υπάρχει ανησυχία για καρκίνο. Ο γιατρός μου με καθησύχασε. Ευτυχώς που βρήκα το κουράγο και πήγα να κάνω την εξέταση και ό,τι υπάρχει θα το προλάβω σε αρχικό στάδιο.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 20:31, 07-07-17:

Α μπράβο και "σιδερένια"!
Εύχομαι να βγουν οι εξετάσεις "καθαρές" κι από το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού (δεν είναι κάτι που δεν θεραπεύεται, αλλά σε περίπτωση που έχεις θα πρέπει να πάρεις αρκετά αντιβιωτικά για να το εξαλείψεις). Σε μένα δεν βρήκαν τότε ελικοβακτηρίδιο, όμως βρήκαν 3 πολυποδάκια που τα αφαίρεσαν επι τόπου. Και βέβαια γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση(ΓΟΠ).
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:50, 07-07-17:

Α μπράβο και "σιδερένια"!
Εύχομαι να βγουν οι εξετάσεις "καθαρές" κι από το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού (δεν είναι κάτι που δεν θεραπεύεται, αλλά σε περίπτωση που έχεις θα πρέπει να πάρεις αρκετά αντιβιωτικά για να το εξαλείψεις). Σε μένα δεν βρήκαν τότε ελικοβακτηρίδιο, όμως βρήκαν 3 πολυποδάκια που τα αφαίρεσαν επι τόπου. Και βέβαια γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση(ΓΟΠ).
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Κι εσύ να είσαι "σιδερένια" και να προσέχεις. Όταν κάτι το εντοπίζουμε από νωρίς, κατά κανόνα είναι ιάσιμο. Όσο για το ελικοβακτηρίδιο πολύ φοβάμαι πως το έχω. Δεν βαριέσαι; Ό,τι και να είναι θα το παλέψω. Μου έχουν τύχει και χειρότερα. Έτσι, κατάφερα να γίνω ψύχραιμη.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 23:09, 07-07-17:

Δεν βαριέσαι; Ό,τι και να είναι θα το παλέψω. Μου έχουν τύχει και χειρότερα. Έτσι, κατάφερα να γίνω ψύχραιμη.
Και δυνατή επίσης. Να'σαι καλά.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 09:51, 08-07-17:

Τέσα μην ανησυχείς και να έχεις το ελικοβακτηρίδιο, είναι λίγο παίδεμα για κάποιους μήνες αλλά τίποτα συγκλονιστικό. Και ίσως δεν σου δώσει καν θεραπεία εκρίζωσης και μείνεις στα γαστροπροστατευτικά.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους