Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μετά τον θάνατο, τι;

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 13:22, 11-10-05:

Εύλογη η απάντηση αλλά αν αρνούμαστε να ταυτιστούμε με την ψυχή μας στη ζωή πώς μπορούμε να ταυτιστούμε μαζί της στο θάνατο; Ασφαλώς και δεν ξέρουμε που πάει η ψυχή μας μετά το θάνατο, αλλά αν εμείς δεν είμαστε η ψυχή μας τι σημασία έχει; Τελικά ποιον αφορά το φαινόμενο του θανάτου;

- Το σώμα μου είναι νεκρό. Εγώ είμαι ζωντανός.
- Εγώ πέθανα μαζί με το σώμα μου, η ψυχή μου παρέμεινε ζωντανή.
- Το σώμα μου πέθανε, η ψυχή μου παρέμεινε ζωντανή. Εγώ είμαι ένας ζωντανός-νεκρός.

Όμως ο θάνατος δεν καραδοκεί μόνο στο κοντινό μας μέλλον αλλά στοιχειώνει και το κοντινό μας παρελθόν. Ήμασταν νεκροί ή ζωντανοί πριν γεννηθούμε;

- Η ψυχή μου, το σώμα μου κι εγώ, ήμασταν νεκροί και οι τρεις.
- Εγώ ήμουν ζωντανός. Η ψυχή και το σώμα μου νεκρά. Τα συνάντησα για πρώτη φορά τη στιγμή που γεννήθηκα.
- Η ψυχή μου ζούσε από πάντα. Το σώμα μου βρισκόταν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Εγώ ποτέ πριν δεν υπήρξα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:31, 11-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos
Ασφαλώς και δεν ξέρουμε που πάει η ψυχή μας μετά το θάνατο, αλλά αν εμείς δεν είμαστε η ψυχή μας τι σημασία έχει; Τελικά ποιον αφορά το φαινόμενο του θανάτου;

Ίσως θα γίνω πολύ πεζή με αυτή την απάντηση, αλλά τελικά πιστεύω ότι το φαινόμενο του θανάτου τελικά αφορά μόνο αυτούς που μένουν.

Ίσως προσπαθώντας να "γλυκάνουμε" την έννοια του θανάτου (ότι η ψυχή δεν χάνεται, ότι το πνεύμα ζει μπλα μπλα μπλα) προσπαθούμε να τον φοβόμαστε λιγότερο και να παραπλανήσουμε τους εαυτούς μας ότι τίποτα δεν τελειώνει πεθαίνοντας, έτσι ώστε να μην πελαγώσουμε εν ζωή με το σκεπτικό ότι τελικά όλα είναι μάταια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:21, 11-10-05:

Εύλογη η απάντηση αλλά αν αρνούμαστε να ταυτιστούμε με την ψυχή μας στη ζωή πώς μπορούμε να ταυτιστούμε μαζί της στο θάνατο; Ασφαλώς και δεν ξέρουμε που πάει η ψυχή μας μετά το θάνατο, αλλά αν εμείς δεν είμαστε η ψυχή μας τι σημασία έχει; Τελικά ποιον αφορά το φαινόμενο του θανάτου;

- Το σώμα μου είναι νεκρό. Εγώ είμαι ζωντανός.
- Εγώ πέθανα μαζί με το σώμα μου, η ψυχή μου παρέμεινε ζωντανή.
- Το σώμα μου πέθανε, η ψυχή μου παρέμεινε ζωντανή. Εγώ είμαι ένας ζωντανός-νεκρός.

Όμως ο θάνατος δεν καραδοκεί μόνο στο κοντινό μας μέλλον αλλά στοιχειώνει και το κοντινό μας παρελθόν. Ήμασταν νεκροί ή ζωντανοί πριν γεννηθούμε;

- Η ψυχή μου, το σώμα μου κι εγώ, ήμασταν νεκροί και οι τρεις.
- Εγώ ήμουν ζωντανός. Η ψυχή και το σώμα μου νεκρά. Τα συνάντησα για πρώτη φορά τη στιγμή που γεννήθηκα.
- Η ψυχή μου ζούσε από πάντα. Το σώμα μου βρισκόταν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Εγώ ποτέ πριν δεν υπήρξα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίζεις με τις λέξεις,ουσιαστικά αναπαράγεις την προηγούμενη ερώτηση σου.Νομίζω ότι σου εξηγώ γιατί δεν πιστεύω ότι μπορούμε να ταυτιστούμε μόνο με την ψυχή μας όσο είμαστε εν ζωή.Μόνο μετά το θάνατο όπου το σώμα μας δεν υπάρχει πια έχουμε καθαρά και μόνο άυλη υπόσταση,τότε είμαστε μόνο ψυχή.
Ωστόσο δεν μπορώ να μην σου αναγνωρίσω ότι θέτεις ένα εύλογο ερώτημα: Ποιον αληθεια αφορά ο θάνατος.
Πιστεύω ότι είναι φόβος.Φόβος για το άγνωστο.Θα επανέλθω.......(αυτή η διακοπή είναι ο φόβος της απόλυσης)

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 16:10, 11-10-05:

.....επανέρχομαι(χωρίς διακοπή ελπίζω ) για το τι θα μας συμβεί μετά,για το μόνο σκέλος της ανθρώπινης ύπαρξης για το οποίο η επιστημη δεν μπορεί να δωσει μια σαφή απάντηση.Η μόνη κατάσταση που μας εξισώνει όλους και κανείς παρά τα πλούτη ή τις γνώσεις του δεν μπόρεσε να νικήσει ο θάνατος.Δεν είναι τυχαίο ότι ένα απο τα ελάχιστα κοινά χαρακτηριστικά όλων των θρησκειών είναι ότι η ανώτατη μορφή τους (Θεός,Αλλάχ κτλ) είναι αιώνια και αθάνατη.

Ακόμη περισσότερο μου αρέσει το δεύτερο ερώτημα που θέτεις "Ήμασταν νεκροί ή ζωντανοί πριν γεννηθούμε;"
Κι ενώ η ίδια προηγουμένως σου γράφω ότι η ψυχή μας διαχωρίζεται κι εξακολουθεί μετά θάνατον εδώ δεν μπορώ να απαντήσω (ακριβώς αυτό είναι και το νόημα του εν λόγω ποστ).Την ίδια απορία έχω:πρωτογεννιέται η ψυχή μας μαζί με ένα και μοναδικό σώμα που της αντιστοιχεί ή προυπάρχει εναλλάσοντας σώματα;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:09, 11-10-05:

Βασικα ολα αυτα με την ενεργια ειναι και ψιλομουφα... Η ενεργια του σωματος και η μαζα του σωματος μετατρεπετε σε λιπασμα, για αυτο ειμαστε συγουρη. τωρα η ψυχη ειναι ενα πολυ περιπλοκω πραγμα για να το μελετισω εγω πρωσοπικα αλλα πιστευω πως δεν συνεχιζει να υπαρχει μετα τον θανατο. Αλλωστε απο την στιγμη που παραδεισως και κολαση για εμενα συμενει μπουρδες, απλα ενας τροπος της θρησκειας να ωμορφοποιησει τον θανατο. Και απο την στηγμη που δεν πιστευω στα φαντασματα δεν πιστευω και στην ζωη μετα θανατο.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:23, 11-10-05:

Πες τα ρε Κρόνος...

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 22:14, 11-10-05:

Ελπίζω να φάνηκαν κάπως οι δυσκολίες που θέτει η θεωρία του δυϊσμού σώματος και ψυχής. Αν όχι, υπάρχει και το πρόβλημα του συγχρονισμού και αλληλεπίδρασης των δύο ουσιών. Ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή αισθάνθηκα τρυφερότητα προς τη σύντροφό μου και της έδωσα ένα φιλί στο μέτωπο. Αν κοιτάξουμε αυτό το γεγονός με το πρίσμα του δυισμού, θα σκεφτούμε μάλλον ότι η ψυχή είναι αυτή που αισθάνθηκε τρυφερότητα, και το σώμα είναι αυτό που πλησίασε και φίλησε. Οπότε προκύπτει το ζήτημα της επικοινωνίας ψυχής και σώματος. Με πιο τρόπο προκάλεσε η ψυχική επιθυμία τη σωματική αντίδραση; Το σώμα είναι υλικό και υπακούει στους νόμους της φύσης. Η ψυχή είναι άυλη και υπακούει στους νόμους της μεταφυσικής. Πιθανές εξηγήσεις:

α) Η ψυχή με κάποιο τρόπο προκάλεσε υλικές μεταβολές στο σώμα.
β) Η ψυχή και το σώμα ζουν δύο παράλληλες ζωές που με κάποιο τρόπο παραμένουν συνεχώς συγχρονισμένες.

Στη δεύτερη περίπτωση έχουμε να κάνουμε είτε με μία τερατώδη σύμπτωση, είτε με παραδοχή ύπαρξης ενός αόρατου μαγικού πλέγματος που απλώνεται πάνω στην καθημερινότητά μας και τη διέπει στο έπακρο.

Στην πρώτη περίπτωση ανοίγεται πεδίο λαμπρό στην επιστήμη να εντοπίσει αυτές τις υλικές μεταβολές που προκαλεί η ψυχή στο σώμα, μεταβολές ανεξήγητες με βάση τους γνωστούς φυσικούς νόμους. Από τη μελέτη αυτών των μεταβολών θα προκύψει η επιστήμη της Πειραματικής Ψυχοφυσικής, που ύστερα από μακρόχρονες συστηματικές καταγραφές θα καταλήξει στη διατύπωση των νόμων που διέπουν τη λειτουργία της ψυχής.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:14, 12-10-05:

Ελπίζω να φάνηκαν κάπως οι δυσκολίες που θέτει η θεωρία του δυϊσμού σώματος και ψυχής. Αν όχι, υπάρχει και το πρόβλημα του συγχρονισμού και αλληλεπίδρασης των δύο ουσιών. Ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή αισθάνθηκα τρυφερότητα προς τη σύντροφό μου και της έδωσα ένα φιλί στο μέτωπο. Αν κοιτάξουμε αυτό το γεγονός με το πρίσμα του δυισμού, θα σκεφτούμε μάλλον ότι η ψυχή είναι αυτή που αισθάνθηκε τρυφερότητα, και το σώμα είναι αυτό που πλησίασε και φίλησε. Οπότε προκύπτει το ζήτημα της επικοινωνίας ψυχής και σώματος. Με πιο τρόπο προκάλεσε η ψυχική επιθυμία τη σωματική αντίδραση; Το σώμα είναι υλικό και υπακούει στους νόμους της φύσης. Η ψυχή είναι άυλη και υπακούει στους νόμους της μεταφυσικής. Πιθανές εξηγήσεις:

α) Η ψυχή με κάποιο τρόπο προκάλεσε υλικές μεταβολές στο σώμα.
β) Η ψυχή και το σώμα ζουν δύο παράλληλες ζωές που με κάποιο τρόπο παραμένουν συνεχώς συγχρονισμένες.

Στη δεύτερη περίπτωση έχουμε να κάνουμε είτε με μία τερατώδη σύμπτωση, είτε με παραδοχή ύπαρξης ενός αόρατου μαγικού πλέγματος που απλώνεται πάνω στην καθημερινότητά μας και τη διέπει στο έπακρο.

Στην πρώτη περίπτωση ανοίγεται πεδίο λαμπρό στην επιστήμη να εντοπίσει αυτές τις υλικές μεταβολές που προκαλεί η ψυχή στο σώμα, μεταβολές ανεξήγητες με βάση τους γνωστούς φυσικούς νόμους. Από τη μελέτη αυτών των μεταβολών θα προκύψει η επιστήμη της Πειραματικής Ψυχοφυσικής, που ύστερα από μακρόχρονες συστηματικές καταγραφές θα καταλήξει στη διατύπωση των νόμων που διέπουν τη λειτουργία της ψυχής.
Πολύ καλό το αρχικό ερώτημα όπως επίσης και η απάντηση...
Ομως γιατί υποθέτεις ότι το σώμα μας υπάκουει στην ψυχή; Μπορεί απλώς η ψυχή να αισθάνθηκε οτι θέλει να φιλήσει και απλώς "εμείς" πήγαμε και φιλήσαμε

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 15:45, 12-10-05:

Αν δεν υπακούει στην ψυχή σε ποιον υπακούει; Έχει το σώμα δική του σκέψη; Δε μπορώ να φανταστώ ότι θα μπορούσε να επαναστατήσει από την τυραννία της ψυχής και να χαράξει τη δική του πορεία...

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-stekoumenos
Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O e-stekoumenos έγραψε στις 17:09, 12-10-05:

Άν μου απαντήσεις "πριν τη γέννηση τι?" θα σου απαντήσω κι εγώ μετά τον θάνατο τι...Πιστεύω οτι γέννηση και θάνατος είναι εντελώς ανάλογα φαινόμενα και εμείς συνειδητοποιούμε το ενδιαμέσο τους....Δεν ξέρω τι συμβαίνει (σε οτι αφορά τη συνειδητότητα μας) προ της γεννήσεως ή μετά του θανάτου...αλλά αν λάβω υπόψη μου την γενικότερη συμμετρία που παρουσιάζει το σύμπαν θα μπορούσε κάλλιστα ο θάνατος να είναι μια γέννηση (σε άλλον κόσμο ή σε άλλη φάση) και η γέννηση να είναι θάνατος για κάποια πρώτερη κατάσταση....

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:49, 12-10-05:

Η συμμετρία είναι όμορφη, αλλά μόνο σα ποιητικό πρόσχημα...

Αν υπάρχουν άλλες ζωές, αλλά δεν διαφέρουν από αυτήν εδώ, θα τα πάρω άσχημα.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:58, 12-10-05:

Αν δεν υπακούει στην ψυχή σε ποιον υπακούει; Έχει το σώμα δική του σκέψη; Δε μπορώ να φανταστώ ότι θα μπορούσε να επαναστατήσει από την τυραννία της ψυχής και να χαράξει τη δική του πορεία...
Μήπως το σώμα είναι ο διάυλος/μέσο που η ψυχή ικανοποιεί τις αναγκές τις; με λίγα λόγια ότι είναι το οξυγώνο για τον άνθρωπο;

Παράθεση

kermen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kermen
Ο kermen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O kermen έγραψε στις 18:26, 15-10-05:

Υπάρχει παράδεισο αλλά δυστυχώς υπάρχει και η κολάση. Πάντως και τα δυο ξεκινάνε από αυτή την ζωή και συνεχίζονται και μετά το θάνατο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 15-10-05 στις 19:12. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 18:29, 15-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από kermen
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΟΛΑΣΗ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ...
αν είναι εύκολο να μην γράφεις με κεφαλαία, γιατί στην γλώσσα του ίντερνετ σημαίνει ότι φωνάζεις.
Καλως ήρθες πάντως στην παρέα μας!

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 21:16, 15-10-05:

Υπάρχει παράδεισο αλλά δυστυχώς υπάρχει και η κολάση. Πάντως και τα δυο ξεκινάνε από αυτή την ζωή και συνεχίζονται και μετά το θάνατο
Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν αυτά που λες, θα ήθελες να υπάρχει μόνο παράδεισος?

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 00:16, 16-10-05:

Απο οτι καταλαβα δεν πιστευεις απλως αλλα είσαι σιγουρος.Μπορεις να μου το αποδειξεις?

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 00:50, 16-10-05:

Κοιτα να δεις. Για να μελετησεις κατι, συνηθως χρειαζεσαι ενα μοντελο. Π.χ. η γεωμετρια, εχει καποια "αιτηματα", οπου αυτα δεν αποδεικνυονται, αλλα απλως αποτελουν μοντελο, ετσι ωστε να γινουν οι μελετες, ειναι δηλαδη οι βασεις. Το ιδιο ακριβως συμβαινει και εδω, θεωρουμε το παραδεισο και τη κολαση ως δυο ειδη μετα-θανατον ζωης, και μελεταμε τη μετα-θανατον ζωη. Οποτε μην περιμενεις να παρεις απαντηση.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 00:55, 16-10-05:

Ηρεμήστε ρε παιδιά, όλοι κάποτε θα μάθουμε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 00:58, 16-10-05:

Οσο πιο αργα γινεται ομως

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:29, 16-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield
Κοιτα να δεις. Για να μελετησεις κατι, συνηθως χρειαζεσαι ενα μοντελο. Π.χ. η γεωμετρια, εχει καποια "αιτηματα", οπου αυτα δεν αποδεικνυονται, αλλα απλως αποτελουν μοντελο, ετσι ωστε να γινουν οι μελετες, ειναι δηλαδη οι βασεις. Το ιδιο ακριβως συμβαινει και εδω, θεωρουμε το παραδεισο και τη κολαση ως δυο ειδη μετα-θανατον ζωης, και μελεταμε τη μετα-θανατον ζωη. Οποτε μην περιμενεις να παρεις απαντηση.
Ξεχνάς το θεώρημα της μη πληρώτητας όσο αφορά αυτό που είπες για την γεωμετρία...

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 11:08, 16-10-05:

Στην γεωμετρία απλώς αποδέχεσαι κάτι χωρίς απόδειξη, αλλά δεν μπορείς να δεχτείς κόλαση ή παράδεισο ή κατι άλλο... απλώς τα πιστεύεις

Παράθεση

kermen

Νεοφερμένος

O kermen έγραψε στις 11:34, 16-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν αυτά που λες, θα ήθελες να υπάρχει μόνο παράδεισος?
Δεν εξαρταται απο μένα. Κάποτε ρώτησα έναν καθηγητη Πανεπιστημίου: μήπως ταυτίζεται η κόλαση με τον εκμηδενισμό; και μου ειπε, ναι. Αυτό όμως δεν στέκει. Ο Χριστος λέει πως υπάρχει και αιώνια κόλασις. Η κόλασις φτιάχτηκε για τον διάβολο και τους δαίμονες, δυστυχως, όμως πολλοι άνθρωποι δεν θέλουν την παρέα του Θεου...

Παράθεση

kermen

Νεοφερμένος

O kermen έγραψε στις 11:37, 16-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Απο οτι καταλαβα δεν πιστευεις απλως αλλα είσαι σιγουρος.Μπορεις να μου το αποδειξεις?
Με μαθηματικά; μαλλον όχι...χρειάζεται άλλη μέθοδος...

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 11:50, 16-10-05:

Γιά σας σκεφτόμενοι συνάνθρωποι. Το θέμα της λήξης της ύπορξής μας απασχολεί και μένα. Περιμένω κατά τον θάνατο την τέλεια ξεκούραση του σώματος, την διάλυσή του μέσα στον πλανήτη απ' όπου προέρχεται και άραγε μια τέλεια ηδονή ένωσης με την πρωταρχική πηγή. Το Πνεύμα δεν θα έχει λόγο ύπαρξης πλέον εφόσον η σκέψη σταματά. Η ψυχή, αυτό το απειροελάχιστο τμήμα της ενέργειας του πατέρα ήλιου που θρέφεται απ' αυτόν, θα χυθεί με ορμή προς όπου αγαπιέται περισσότερο.
Βρίσκω παρατηρώντας τον κόσμο γύρω μου ότι δύο πράγματα εντελώς ίδια δεν υπάρχουν. Παρόμοια πιστεύω ότι κάθε ένα δημιούργημα έχει δικό του μετά θάνατον σενάριο.

Παράθεση

kermen

Νεοφερμένος

O kermen έγραψε στις 22:40, 16-10-05:

Αυτά που γράφεις ειναι πανθεϊσμός...να ξέρεις όμως ότι η κτίση δεν ταυτίζεται με τον Κτίστη. Υπάρχουν δύο πραγματικότητες: ο Άκτιστος Θεός και η Δημιουργία. Στον ινδουισμό έχουμε ταύτιση Θεου και κόσμου...

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 02:01, 17-10-05:

Καλά βρε σεις, πού πήγατε και γίνατε τόσο καλοί ποιητές. Να πάω κι εγώ άμα είναι για να μάθω να βλέπω τον κόσμο με την αισθητική, αντί να τον προσεγγίζω με τη λογική. Χωρίς πλάκα, η θέση σου kynofilos και ο τρόπος που την εκφράζεις είναι πολύ όμορφη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 03:41, 03-03-08:

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ: 1.ΝΗΣΤΕΙΑ, 2.ΠΡΟΣΕΥΧΗ, 3.ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ, 4.ΘΕΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ…
5. Φόρα, και από τον έκτο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:41, 03-03-08:

"Μετά το θάνατο, τι;" : Χώμα(έστω κόκαλα) και ΜΝΗΜΗ(.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 23:34, 22-05-09:

Εγώ νομίζω, οτί κάτι υπάρχει μετά από αυτό που λέγεται ζωή, τώρα τι; δε μπορώ να ξέρω.Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω κάνει ακόμα αυτό το ταξίδι.Αλλά κάθε άνθρωπος είναι μια πηγή ενέργειας και δυσκολεύομαι να καταλάβω,πως μια μέρα η ενέργεια αυτή χάνεται.Ίσως έρχεται η στιγμή που μετατρέπεται σε κάτι άλλο.Και ίσως πριν γεννηθούμε είμασταν κάποια άλλη μορφή ενέργειας, ας πούμε.Κάτι σα μετάλλαξη της ύλης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:23, 23-05-09:

Νομίζω ότι υπάρχει ζωή μετά το θάνατο γιατί η διατήρηση της ενέργειας ισχύει παντού ...
οκ, χαχα, good one

Ερωτηση:

Κατι πριν γεννηθουμε υπαρχει? Αφου η ενεργεια διατηρητε, δεν ερχομαστε απο το πουθενα...

Πως ειναι μετα το θανατο? Οπως πριν την γεννηση, τιποτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fytolee

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fytolee
Ο fytolee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O fytolee έγραψε στις 16:35, 23-05-09:

Νομιζω μια μελετη, βίος αγιον θα ξεκαθαρισουν ορισμενα θεματα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:12, 23-05-09:

..σιωπή.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 21:09, 26-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Επειδή είμαι άτομο με έντονες υπαρξιακές ανησυχίες,περνάω μια ζωή διερωτώμενη για τα πάντα (απο το τι θα φορέσω σήμερα,γιατί πολλαπλασιάζονται οι λακούβες στο δρόμο κ.α.)θα ήθελα τις απόψεις σας για ένα θέμα που συζητώ περίπου απο τα 12 μου και οι απαντήσεις ποικίλουν.Τι πιστεύετε εσείς;Υπάρχει ζωή μετά θάνατον;Πιστεύετε στη μετεμψύχωση,μετανσάρκωση;Κουβαλάμε και πληρώνουμε τα κρίματα μας απο προηγούμενες ζωές;Η ψυχή μας είναι άφθαρτη ή όλα τελειώνουν με το θάνατο; Θέλω τις προσωπικές απόψεις όλων όπου κι αν στηρίζονται γι αυτό ακριβώς δεν το κάνω και ψηφοφορία.
λοιπον και εγω διερωτεμαι πολυ αν και νομιζω πως ολα απλα τελειωνουν με το θανατο...απλα δεν υπαρχεις πια...αλλοστε ποιο το νοημα αν ξαναεπιστρεφεις στον κοσμο;παντως σιγουρα δεν υπαρχει παραδεισος κλπ

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:21, 26-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
Αλλά κάθε άνθρωπος είναι μια πηγή ενέργειας και δυσκολεύομαι να καταλάβω,πως μια μέρα η ενέργεια αυτή χάνεται.Ίσως έρχεται η στιγμή που μετατρέπεται σε κάτι άλλο.
Περισσότερο από κάθε τι, ο άνθρωπος είναι μια πηγή νόησης, έχει τη δυνατότητα να παράγει πληροφορία. Η πληροφορία είναι αθάνατη κι άφθαρτη, είναι άρρηκτα συνυφασμένη με την υφή του σύμπαντος.

Αρχική Δημοσίευση από epote
Ερωτηση:

Κατι πριν γεννηθουμε υπαρχει? Αφου η ενεργεια διατηρητε, δεν ερχομαστε απο το πουθενα...
Ο κύκλος της Σαμσάρα, ο Τροχός των Ταρώ. Η διδασκαλία των αέναων κύκλων γέννησης και θανάτου, το βαθύτερο νόημα της μυστηριώδους κάρτας του Θανάτου...

Αρχική Δημοσίευση από alis
ποιο το νοημα αν ξαναεπιστρεφεις στον κοσμο;
Η Γνώση! Να μάθεις επιτέλους το λόγο για τον οποίον αρχικά γεννήθηκες, που η ψυχή σου βούτηξε στις λάσπες τόσων πολλών ζωών στο παρελθόν, μέχρι να δεις το Φως της πραγματικής Ύπαρξης.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 06:34, 27-05-09:

Ο κύκλος της Σαμσάρα, ο Τροχός των Ταρώ. Η διδασκαλία των αέναων κύκλων γέννησης και θανάτου, το βαθύτερο νόημα της μυστηριώδους κάρτας του Θανάτου...
ηταν ειρωνικο και αφορουσε το γεγονος οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε δεν μπορουμε να θυμηθουμε τιποτα για πρωηγουμενες ζως η οτιδηποτε αλλο σχετικο τοτε ειναι κενη η κουβεντα και ταυτιζεται με το τιποτα. Αν δεν μπορεις θεμελιοδος να μετρησεις η να εχεις εμπειρια απο κατι αυτο το κατι effectively δεν υπαρχει.

ειναι σαν να λες τι υπαρχει εξω απο το συμπαν, δεν εχει νοημα σαν ερωτηση

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 21:51, 27-05-09:

Τα μεγάλα (οινο-)πνεύματα συναντώνται...

Λοιπόν, στο θέμα...
Κανένας τελικά δεν μπορεί να είναι σίγουρος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bικυ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bικυ
H Bικυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Bικυ έγραψε στις 21:33, 25-11-12:

Γεννιεσαι , μεγαλωνεις πεθαινεις. Και μετα; Πας στο παραδεισο; βραζεις στα καζανια της κολασεως; ξανα γεννιεσαι στην Γη ; μεταφερεσαι σε αλλη διασταση ; κοιμασαι αιωνια ; τι πιστευετε ;

Σημείωση:
Τα μηνύματα 87 έως 91 προέρχονται από το συγχωνευμέμο θέμα "Θάνατος , και μετά ;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-11-12 στις 16:44. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συγχώνευσης θεμάτων
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:42, 25-11-12:

Αν είσαι Cylon, μεταφέρονται η συνείδησή σου και οι αναμνήσεις σου σε ένα νέο, ίδιο σώμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 09:59, 26-11-12:

Δεν πιστεύω στον παράδεισο,στην κόλαση και σε άλλα τέτοια...
Θάνατος,και μετά,απλά τίποτα!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 12:16, 26-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bικυ
Γεννιεσαι , μεγαλωνεις πεθαινεις. Και μετα; Πας στο παραδεισο; βραζεις στα καζανια της κολασεως; ξανα γεννιεσαι στην Γη ; μεταφερεσαι σε αλλη διασταση ; κοιμασαι αιωνια ; τι πιστευετε ;

πιστεύω πως οι χρυσαυγίτες ξαναγεννιούνται ως παιδιά λαθρομεταναστών

karma is a bitch

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:56, 27-11-12:

Ζούμε στον Άρη.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:57, 29-11-12:

Μετά το θάνατο τι;
Τίποτα.The end.Πάπαλα!!
Ούτε πύλες του παραδείσου με αγγέλους να ψέλνουν και παρθένες να σε περιμένουν για αιώνια όργια,ούτε αέναες φωτιές της κολάσεως για τους αμαρτωλούς!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 01:23, 30-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Τίποτα.The end.Πάπαλα!!
Ούτε πύλες του παραδείσου με αγγέλους να ψέλνουν και παρθένες να σε περιμένουν για αιώνια όργια,ούτε αέναες φωτιές της κολάσεως για τους αμαρτωλούς!
Μπα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει μεταθάνατον ζωή ή τουλάχιστον μετενσάρκωση. Δεν γίνεται να μην υπάρχει! Είχα ποντάρει σε second chance!!!

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 11:59, 30-11-12:

Τίποτα.The end.Πάπαλα!!
...........
Και όμως, κάτι αποδεδειγμένα μετά τον θάνατο μας είναι ζωντανό…
Αφήνοντας το σώμα μας, αυτό δεν γίνεται μηδέν με τίποτα.
Τα ηλεκτρόνια και μόνο, αποδεικνύουν με την αέναη κίνηση τους, ότι θα πρέπει τουλάχιστον να τροποποιήσουμε στην σκέψη μας, αυτή καθ’ αυτή την έννοια του θανάτου.
Μετά τον θάνατο το ανθρώπινο σώμα δεν γίνεται μηδέν.

Τώρα, αν εσείς γνωρίζετε κάτι περισσότερο, θα σας ήμουν ευγνώμων αν το γράψετε να το μάθω και εγώ.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:43, 30-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
...
Μετά τον θάνατο το ανθρώπινο σώμα δεν γίνεται μηδέν.

....
Ε, καλά, μένουν τα κόκκαλα του κάθε Ιεζεκιήλ και ολίγον τι λίπασμα για τ' αγριόχορτα. Αλλά από συνείδηση, μηδέν!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:20, 30-11-12:

Πιστεύω ότι μετά το Θάνατο, είτε η ψυχή ξυπνάει σε άλλο σώμα σαν ό,τι έζησε να ήταν όνειρο, το οποίο φυσικά "ξεχνάει", είτε ότι το πνευματικό μας σώμα περιπλανιέται ασταμάτητα σε όνειρο.

Παλαιότερα πίστευα ότι απλώς περνάμε στην ανυπαρξία, αλλά τον τελευταίο καιρό μου γεννήθηκε αυτή η ιδέα, όχι από ανάγκη να πιστέψω ότι δεν χανόμαστε, απλώς τη βρίσκω πιο εύστοχη και σουρεάλ.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 11:44, 01-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Πιστεύω ότι μετά το Θάνατο, είτε η ψυχή ξυπνάει σε άλλο σώμα σαν ό,τι έζησε να ήταν όνειρο,

Πέτρο, αυτό που λες λύνεται αμέσως. Ένα τσιμπιματάκι μόνο…είναι αρκετό
το οποίο φυσικά "ξεχνάει", είτε ότι το πνευματικό μας σώμα περιπλανιέται ασταμάτητα σε όνειρο.
Ερεύνησε, ότι σκέφτεσαι. Εξ’άλλου, αυτά που ζούμε σήμερα, μπορούν να σου δώσουν υλικό…

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 01-12-12 στις 16:35.
Παράθεση

antonisd95

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonisd95
Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 619 μηνύματα.

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε στις 14:59, 01-12-12:

Τίποτα.The end.Πάπαλα!!
Έλα..από πότε;

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 18:00, 04-01-14:

Μετά το θάνατο απλά το χάος..και όταν λέω χάος εννοώ σκοτάδι. Νομίζω ότι θα είναι κάτι σαν αιώνιος ύπνος και η ψυχή μας θα διατηρείτε και θα υπάρχει έως ότου εισέλθει σε κάποιο άλλο σώμα! (μετενσάρκωση)
Όπως ακριβώς δεν ξέραμε τι ήμασταν πριν να υπάρξουμε και πώς ξαφνικά αποκτήσαμε σκέψη και μνήμη και ζωή γενικότερα έτσι ακριβώς μετά το θάνατο κάποια στιγμή ίσως ξανααποκτήσουμε σκέψη και ζωή μέσα από κάποιο άλλο σώμα!
Μπορεί να λέω και κοτσάνες με μισό κιλό αερολογίες αλλά επειδή την είχα κάνει αυτή τη συζήτηση σήμερα κάτι τέτοιο μου ήρθε στο μυαλό!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thomas l.
Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε στις 18:11, 04-01-14:

μετά τον θάνατο τίποτα
απλά το σώμα σαπίζει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους