Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,797 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μοναχοπαίδια

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 04:26, 15-02-07:

Ας μιλήσουμε λοιπόν για τα μοναχοπαίδια !
Εγώ ως μοναχοπαίδι αλλά βλέποντας και άλλα μοναχοπαίδια έχω παρατηρήσει πως είμαστε πιο αντικοινωνικά και γενικά λίγο πιο βλαμμένα !
Τι λέτε επηρεάζει πολύ ένα άτομο το να μην έχει αδέρφια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:28, 15-02-07:

Κι εγώ μοναχοπαίδι!
Βασικά πιο αντικοινωνικά πιστευω οτι είμαστε επειδή δεν μεγαλώνουμε με παρέα (αδέρφια) όπως τα υπόλοιπα παιδιά, και έτσι συνηθίζουμε να τα βγάζουμε πέρα λίγο-πολύ μόνοι μας.
Για το οτι είμαστε πιο βλαμμένα δεν έχω βρει ακόμα εξήγηση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 10:01, 15-02-07:

Είδαμε και εγώ που έχω 5 αδέρφια πως αισθάνομαι...... Να σας χαρίσω κανένα?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:24, 15-02-07:

Βασικά τα μοναχοπαίδια έχουν 2 προβλήματα σε σχέση με τα παιδιά που έχουν αδέρφια: από την μία στον τομέα κοινωνικότητας κι από την άλλη στον εγωκεντρισμό (θεωρούν ότι είναι το κέντρο του κόσμου αφού στο σπίτι έχουν την αποκλειστικότητα της προσοχής, κάτι που εκφράζουν στην συνέχεια κι εκτός σπιτιού. Γι'αυτό και ακούμε πολλές φορές να λένε "είναι μοναχοπαίδι, γι'αυτό είναι κακομαθημένο").

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 15:33, 15-02-07:

Πράγματι τα μοναχοπαίδια έχουν κάποα ξεχωριστά χαρακτηριστικά αλλά όλα αυτά περί κακομαθημένων έιναι κατά τη γνώμη μου λάθος. Κακομαθημένο μπορεί να είναι και ένα τριτότοκο παιδί, σε αυτό παίζουν ρόλο και οι γονείς.
Όμως δεν είναι μόνο τα μοναχοπαίδια που έχουν ξεχωριστή προσωπικότητα. Έχουν γίνει πολλές έρευνες σχετικά με το πως επηρρεάζει η σειρά γέννησης την προσωπικότητα ενος παιδιού. Και όπως ένα μοναχοπαίδι ξεχωρίζει το ίδιο γίνεται με έναν πρωτότοκο ή δευτερότοκο.
Αν θέλετε δείτε αυτό το πολύ ενδιαφέρον link σχετικά με το θέμα http://www.birthorderplus.com/birtho...omparisons.htm

EDIT

Και ένα ακόμη καλό link
http://birthorder.blogster.com/

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:33, 15-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Βασικά τα μοναχοπαίδια έχουν 2 προβλήματα σε σχέση με τα παιδιά που έχουν αδέρφια: από την μία στον τομέα κοινωνικότητας κι από την άλλη στον εγωκεντρισμό (θεωρούν ότι είναι το κέντρο του κόσμου αφού στο σπίτι έχουν την αποκλειστικότητα της προσοχής, κάτι που εκφράζουν στην συνέχεια κι εκτός σπιτιού. Γι'αυτό και ακούμε πολλές φορές να λένε "είναι μοναχοπαίδι, γι'αυτό είναι κακομαθημένο").
συμφωνω απολυτα στο θεμα του εγωκεντρισμου...βεβαια αυτο συμβαινει και σε παιδια που εχουν αδερφια....και συνηθως στα πρωτοτοκα και οφειλεται στο πως του συμπεριφερονται οι γονεις....δηλαδη το ολο θεμα ειναι στην διαπαιδαγωγηση των γονεων...απλα στα μοναχοπαιδια ειναι πιο εντονο το φαινομενο..
τωρα οσον αφορα στο θεμα κοινωνικοτητας...εχω δει να συμβαινουν και τα δυο πραγματα....και να ειναι ιδιαιτερα αντικοινωνικα αλλα και επισης κοινωνικα ατομα....αναγνωριζω βεβαια οτι τα πανε καλυτερα με το θεμα "μοναξιας" απο οτι τα παιδια που εχουν αδερφια....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:37, 15-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Πράγματι τα μοναχοπαίδια έχουν κάποα ξεχωριστά χαρακτηριστικά αλλά όλα αυτά περί κακομαθημένων έιναι κατά τη γνώμη μου λάθος. Κακομαθημένο μπορεί να είναι και ένα τριτότοκο παιδί, σε αυτό παίζουν ρόλο και οι γονείς.
Όμως δεν είναι μόνο τα μοναχοπαίδια που έχουν ξεχωριστή προσωπικότητα. Έχουν γίνει πολλές έρευνες σχετικά με το πως επηρρεάζει η σειρά γέννησης την προσωπικότητα ενος παιδιού. Και όπως ένα μοναχοπαίδι ξεχωρίζει το ίδιο γίνεται με έναν πρωτότοκο ή δευτερότοκο.
Αν θέλετε δείτε αυτό το πολύ ενδιαφέρον link σχετικά με το θέμα http://www.birthorderplus.com/birtho...omparisons.htm
οντως....εχουν γινει αρκετες ερευνες ακομα και για το θεμα συνεργασιας αναμεσα σε πρωτοτοκα και δευτεροτοκα...εχει γραφτει π.χ οτι σε ενα χωρο εργασιας συνεργαζεται καλυτερα και αποδοτικοτερα ενα δευτεροτοκο με ενα πρωτοτοκο παρα π.χ δυο δευτεροτοκα ή δυο πρωτοτοκα...γιατι απλα το ενα συμπληρωνει το αλλο...

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 10:27, 16-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Βασικά τα μοναχοπαίδια έχουν 2 προβλήματα σε σχέση με τα παιδιά που έχουν αδέρφια:
Και που να δεις ποσα προβληματα εχουν τα παιδια που εχουν αδερφια..

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:12, 16-02-07:

Μοναχοπαίδι κι εγώ.. Πάντα ζήλευα τα άλλα παιδάκια που είχαν αδέρφια.. αλλά δεν νομίζω πως είμαι αντικοινωνική - το αντίθετο θα έλεγα.. εκτός κι αν δεν έχω κέφια! Αλλά γνωρίζω κόσμο παντού και πανεύκολα, φυσικά οι καλοί μου φίλοι είναι πολύ λίγοι.

Όσο για το κακομαθημένο, βλέπω άλλες μανάδες κι επίσης ζηλεύω (δεν είναι και λίγο να ξυπνάω στο σπίτι της θείας μου και να με περιμένει τοστάκι, πορτοκαλάδα, καφές και το μεσημέρι πάλι να την βλέπω να μαγειρεύει, να στρώνει τραπέζι, να μαζεύει, να έρχεται στο δωμάτιο επειδή την φώναξε η ξαδέρφη μου να ανοίξει το παράθυρο (!) κλπ, τη στιγμή που εγώ σπίτι μου δεν θεωρούσα τίποτα απ' αυτά δεδομένο μετά τα 12.. και το προτιμώ δηλ, απλά λέω πως γι' αυτό δεν θεωρώ εαυτόν κακομαθημένο!)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:05, 16-02-07:

δεν είμαι μοναχοπαίδι και δεν μπορώ να ξέρω....
πάντως ειμαι αληθινά πανευτυχής που έχω μια αδερφή

Ο πατέρας μου, απο πολύ μικρές που είμασταν, μας έλεγε συνεχώς μια παροιμία? ρήση? δεν ξέρω τι είναι.... έλεγε τέλος πάντων (και σπάνια το λέει ακόμα)

"ορφανός δεν είναι αυτός που δεν έχει γονείς... ορφανός είναι αυτός που δεν έχει αδέρφια...."

Οταν πέθανε η μαμά μου, κατάλαβα πόσο δίκιο είχε

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:16, 16-02-07:

Κουε ναι, ξύσε πληγές κι εσύ, δείξε μας πόσο καλό είναι να έχεις αδέλφια, μπράβο, μπράβο
btw δεν θα ήθελα να έχω αδερφι με τίποτα. Για να είμαι ειλικρινής, θα το έβλεπα τρομερά ανταγωνιστικά

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:18, 16-02-07:

αν ειχες αδερφι κατα μεγάλη πιθανότητα θα ήσουν διαφορετικός άνθρωπος απ ότι είσαι σήμερα, θα είχες άλλα βιώματα, άλλες εμπειρίες, οπότε ειναι και πολύ πιθανό να μην ήσουν τόσο ανταγωνιστική όσο είσαι τώρα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:20, 16-02-07:

Πολύ σωστό αυτό...
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα ήθελα να μην είμαι τόσο ανταγωνιστική... Δημιουργεί και προβλήματα αλλά και καλά αυτό...

Παράθεση

δi0m (diomidis)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη δi0m
Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O δi0m έγραψε στις 14:58, 26-02-07:

Κι εγώ μοναχοπαίδι!
Βασικά πιο αντικοινωνικά πιστευω οτι είμαστε επειδή δεν μεγαλώνουμε με παρέα (αδέρφια) όπως τα υπόλοιπα παιδιά, και έτσι συνηθίζουμε να τα βγάζουμε πέρα λίγο-πολύ μόνοι μας.
Για το οτι είμαστε πιο βλαμμένα δεν έχω βρει ακόμα εξήγηση
Ακριβως...ειμαστε πιο κλειστοι στον εαυτο μας...ισως επειδη δν εχουμε προστασια απο τα αδερφια?

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 21:31, 26-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Μοναχοπαίδι κι εγώ.. Πάντα ζήλευα τα άλλα παιδάκια που είχαν αδέρφια.. αλλά δεν νομίζω πως είμαι αντικοινωνική - το αντίθετο θα έλεγα.. εκτός κι αν δεν έχω κέφια! Αλλά γνωρίζω κόσμο παντού και πανεύκολα, φυσικά οι καλοί μου φίλοι είναι πολύ λίγοι.

αυτο ακριβως,.
ΔΕΝ ειμαι κακομαθημενη.
Ουτε "καλομαθημενη" αν ειστε απο αυτους που το παιρνουν "αλλιως"...

Θα ηθελα παρα πολυ να ειχα αδερφακια.. πολλα, οχι ενα.
Ας μοιραζομουν την αγαπη των γονιων, ας μοιραζομουν ρουχα, πετσετες, στολιδια, σκατουλες. Ας ηταν καλυτεροι, εξυπνοτεροι απο μενα, ας ειχαν ωραιοτερο σωμα η οτιδηποτε, δε με απασχολει.

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ!

Ειναι φοβερο να νιωθω οτι οταν ερθει ο καιρος να αποχωριστω τη μαμα μου, θα μεινω ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
Σε αυτη τη σκεψη μου ρχεται παντα λυγμος.

Ισως γιαυτο παντα δινομαι στις σχεσεις μου και σε πολλες απο τις φιλιες μου..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:55, 26-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna

Ειναι φοβερο να νιωθω οτι οταν ερθει ο καιρος να αποχωριστω τη μαμα μου, θα μεινω ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

Αυτός είναι ο χειρότερος μου εφιάλτης. Να σκεφτώ ότι χάνω τους γονείς μου. Βέβαια έχω κάτι πρώτες ξαδέρφες, επίσης μοναχοπαίδια, με τις οποίες είμαστε πολύ κοντά, αλλά ειλικρινά νιώθω πως τότε θα νιώθω ο πιο ..μόνος άνθρωπος στη Γη..

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 22:54, 26-02-07:

kajiraki,καταλαβαινομαστε...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:57, 26-02-07:

Κλασσικά!

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 12:54, 27-02-07:

Ας μοιραζομουν την αγαπη των γονιων, ας μοιραζομουν ρουχα, πετσετες, στολιδια, σκατουλες. Ας ηταν καλυτεροι, εξυπνοτεροι απο μενα, ας ειχαν ωραιοτερο σωμα η οτιδηποτε, δε με απασχολει.

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ!

οι σκέψεις μου ακριβώς..!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 12:58, 27-02-07:

Κι εγώ μοναχοπαίδι είμαι. Δεν πιστεύω οτι θα μείνω μόνη μου στον κόσμο αν χάσω τους γονείς μου. Υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν αδέρφια κι έχουν τσακωθεί τόσο άσχημα μεταξύ τους που θα ήταν καλύτερα να μην είχαν. Δε λέω οτι είναι άσχημο να έχει κανείς αδέρφια, κι εγώ πολλές φορές ευχόμουν να είχα, ιδιαίτερα όταν ήμουν μικρότερη. Τώρα απλά δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα. Αν θέλεις ανθρώπους να σε στηρίζουν θα τους έχεις, είτε έχουν το ίδιο αίμα με σένα είτε όχι. Η ουσία είναι που μετράει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη adespoto : 27-02-07 στις 13:37.
Παράθεση

maroula_z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroula_z
H maroula_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

H maroula_z έγραψε στις 13:28, 27-02-07:

Κι εγώ μοναχοπαίδι...πάντα μου έκειπαμ τα αδέρφια,συγκεκριμένα ένας μεγαλύτερος αδερφός!!! Πιστεύω είναι το όνειρο κάθε κοριτσιού που μεγαλώνει μόνο του! Αν και πρόσφατα έπαψα να είμαι μοναχοπαίδι, εγώ έτσι θα συνεχίσω να ζω!!!
Α!!!!!! Και πιστεύω πως ίσως να έχουμε συγκεντρώσει όλη την αγάπη των γονιών,αλλά δεν ισχύει πως εξαιτίας αυτού είμαστε ''κακομαθημένα''!! Ε???
Μοναχοπαίδια υποστηρίξτε με!!!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:27, 28-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από maroula_z
Α!!!!!! Και πιστεύω πως ίσως να έχουμε συγκεντρώσει όλη την αγάπη των γονιών,αλλά δεν ισχύει πως εξαιτίας αυτού είμαστε ''κακομαθημένα''!! Ε???
Μοναχοπαίδια υποστηρίξτε με!!!

Εγω που δεν ειμαι μοναχοπαίδι σε υποστηρίζω μαζί σου, δεν ισχύει
+5 απο μένα

Παράθεση

maroula_z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroula_z
H maroula_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

H maroula_z έγραψε στις 11:32, 28-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Εγω που δεν ειμαι μοναχοπαίδι σε υποστηρίζω μαζί σου, δεν ισχύει
+5 απο μένα

Σ'ευχαριστώ πολύ Μανια μου!!!
Εσείς που έχετε αδέρφια πως θα σας φαινόταν η ιδέα να ήσασταν μοναχοπαιδια???

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:43, 28-02-07:

Φανταστική όχι γιατί δεν θα ειχα αδέρφια αλλα γιατί δεν θα είχα τις συγκρίσεις απο την μάνα μου, η αδερφή σου ειναι όμορφή, η αδερφή σου έξηπνη, νοικοκιρά, καλή μαθήτρια, ήρεμη, σωστή,κ.λ.π
Ειναι συχαμένο να τα πάς καλά με τα αδέρφια και να σε πρίζουν οι γονείς, ενώ μόνη δεν θα το έκαναν αυτό άν και πιστέυω ότι τότε θα με σύγκρινάν με το παιδί του γείτωνα

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:18, 28-02-07:

Προσωπικα εχοντας τον αδερφο που εχω και σκεφτομενος ολα τα καλα που εχω περασει μαζι του, ολους τους τσακωμους, αλλα και ποσα αλλα πραγματα δεν θα ηθελα με τιποτα να ημουν μοναχοπαιδι...
ειναι παρα πολλοι οι λογοι που τωρα που να καθομαι να γραφω...

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 14:25, 28-02-07:

Σε γενικες γραμμες πιστευω κι εγω πως τα μοναχοπαιδια τεινουν να ειναι πιο κακομαθημενα και λιγοτερο κοινωνικα, και εχω δει πολλα μοναχοπαιδια να ειναι πιο "κτητικα" στις σχεσεις τους.
Ο πρωην μου ομως, μοναχοπαιδι, δεν ηταν τιποτα απο αυτα. Οποτε, οπως λεω παντα, δεν υπαρχουν κανονες.
Μεγαλωσα με δυο αδερφια και τωρα εχω ενα, κι αυτο στο εξωτερικο. Νιωθω πολυ μονη. Δεν θα ηθελα με τιποτα να ημουν μοναχοπαιδι και μου τη δινει απιστευτα που τωρα ουσιαστικα ειμαι.
Βεβαια ως μοναχοκορη ειχα αρκετα απο τα προνομια που θα ειχα και ως μοναχοπαιδι!!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:33, 19-02-10:

Κι εγω μοναχοπαίδι

Τα πρωτότοκα μοιάζουν αρκετά με τα μοναχοπαίδια. Ιδιαίτερες κατηγορίες παιδιών.
Δεν υπαρχουν όμως στάνταρ αλλά κάποιες ομοιότητες. Αυτές θα προσπαθήσω να καταθέσω, αποσα εχω παρατηρήσει, έχοντας έρθει σε στενή επαφή με διάφορους τύπους ανθρώπων.

Προσωπικα Όμορφα παιδικά χρόνια, αμέριστη προσοχή των δικών μου, φροντίδα, αγάπη, όλα σε υπερθετικό βαθμό!
Το μόνο αρνητικό που μπορώ να δω είναι η μεταβαση απτο γεματο αγαπη περιβαλλον στον σκληρο αγώνα της ζωής, εκει που δε σε κανακεύουν και ο κινδυνος να πληγωνεσαι ελλοχευει συνέχεια. Απο κει κι έπειτα είναι στην παιδεία και τη δυναμη που εχει αποκτήσει το κάθε παιδί, κι ολαυτα γινονται υποθετω πιο εντονα, όταν φευγουν απο τη ζωη οι γονεις. Δε θυμάμαι μια φορά που στα δύσκολα να μην έτρεξα στη μαμά μου. Δε θυμάμαι ποτέ το σπίτι μου (αλλά και η ψυχή μου) να πλημμυρίζει απο φίλους κι ανθρωπους..Δενομαι εντονότερα. Αλλοι ήρθαν, άλλοι έφυγαν.. κάποιοι έμειναν.. δούλεψα γιαυτό και χαίρομαι. Δεν υπάρχει ωραιότερο συναίσθημα και ικανοποίηση όταν φίλοι σου που έχουν αδέρφια σου εξομολογούνται πως θα ήθελαν να σε έχουν αδερφή. Οι ''φίλοι'' μου αρκετά συχνά, μικρότερη οταν ημουν, με αντιμετώπιζαν σαν μικρή αδερφη, υπο την προστασία τους. Δε στερηθηκα ποτε την ελευθερια και παντα στα επιτρεπτα ορια. Υπηρξα και παραμένω κουλ. Εχω μάθει στην ησυχία και δεν μπορώ τις φωνές.

Το πως θα διαμορφωθεί μια προσωπικότητα ενος μοναχοπαιδιού εξαρτάται πάντα απο πολλούς παράγοντες(γονείς, περιβάλλον, συνθήκες).
Άλλοτε "καλαναθρεμένα", ευγενικη ψυχη, καλη μορφωση/ αγωγη κτλ, ανασφαλη, δειλά, εσωστρεφη, αναποφασιστα, δυσπροσαρμοστα, με ελαχιστες φιλιες και οχι "στενες", αγχωδη, αντκοινωνικα, μοναχική εφηβεία και παιδικά χρόνια.
Και η άλλη περίπτωση - με πολλη αυτοπεποιθηση, αποφασιστικά, υπερκοινωνικα, ευπροσαρμοστα, δυναμικα, με δυνατες φιλιες, και καθολου αγχωδη, κοινωνική εφηβεία.

Ανήκω στη δεύτερη κατηγορία χωρίς το τελευταίο (άγχος) αν κι έχω μάθει να το δουλεύω.

Σα μοναχοπαίδι έχεις την αμέριστη προσοχή, προσήλωση και χρόνο των γονιών σου. Περιουσιακά δεν έχεις ποτέ σκέψεις και προβληματισμούς.
Εισαι μακρια απο τις ψυχοφθορες καταστασεις που ταλαιπωρουν τα αδερφια. Καμμιά φορα σε εναν ροζ, παρα πολυ ήσυχο κόσμο. Όταν εκείνα βρισκονται σε μονιμο ανταγωνισμο για το ποιο θα ειναι το αγαπημενο παιδι της μαμας η του μπαμπα. Το παρατηρω σε ολα τα αδερφια που γνωρίζω και δεν το έχω ποτέ νιώσει. Ολα τα παιδια απο την φυση τους(το ενα απο τα δυο αρκεί) βλεπουν τα αδερφια του ανταγωνιστηκα. Εκεινο που θα εχει την μεγαλυτερη προσοχη εχει και τις μαγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης. Προβλημα που αντιμετωπιζουν τα μοναχοπαιδια ειναι η ασφυκτικη αγαπη των γονιων του. Ενω μικρός έχεις αυτή την προσοχή, μεγαλύτερος έχεις περισσότερες ευθύνες που δεν μοιράζεσαι κι αυτό το κάνει δυσκολότερο.
Τρέχεις για όλους χωρίς τη βοήθεια απο τον αδερφό ή την αδερφή.

Μια επιπρόσθετη ομοιότητα νόμιζω, πως είναι πως όλα τα μοναχοπαίδια, αν ονειρεύονται να κάνουν παιδιά, θέλουν να κάνουν πολλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 19-02-10 στις 17:56.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:48, 19-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Μια επιπρόσθετη ομοιότητα νόμιζω, πως είναι πως όλα τα μοναχοπαίδια, αν ονειρεύονται να κάνουν παιδιά, θέλουν να κάνουν πολλά.

λες για αυτο και γω να θελω να κανω 3-4 παιδακια?? και γω που νομιζα οτι φταιει το οτι ειμαι καρκινακι!

οι γονεις μου μου εχουν υπερβολικη αδυναμια μου κανουν ολα τα χατηρια και ανησυχουν διπλα για μενα μιας και ειμαι μονο ενα παιδι. η ατακα της μανας μου ειναι: ''ενα το χω, πως να μη το λατρευω.''

ζηλευω τους αλλους που εχουν αδερφια καπου να βασιστουν ενω εγω αν χτυπα ξυλο χασω τους γονεις μου θα μαι μονη μου. αυτη ειναι και η μεγαλυτερη φοβια μου. μη τους χασω μεινω μονη και χασω τα λογικα μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 20:12, 19-02-10:

αυτο ακριβως,.
ΔΕΝ ειμαι κακομαθημενη.
Ουτε "καλομαθημενη" αν ειστε απο αυτους που το παιρνουν "αλλιως"...

Ας μοιραζομουν
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ!

τωρα με εκανες ενα με το χωμα..............
αυτο δε το σκεφτηκα ποτε!!!! (μα καλα τοσο καθυστερημενη ειμαι?????)
παω να αυτοκτονησω

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:57, 19-02-10:

Ετσι ειναι κοριτσια με εμας τις μοναχοκορες, κι ας λενε πως ειμαστε βλαμμενα (δεν ξερουν). Ειμαστε υπερευαισθητα, γιαυτο πολλες φορες αντιδρουμε υπερβολικα σε χωρισμους μας με φιλους και ανθρωπους μας. Δε θελουμε να φευγει κανεις απο την ζωη μας και προσπαθουμε να τους κραταμε με νυχια και με δοντια. Ομως αυτο δεν ειναι εφικτο
Αυτοματως συνειδητοποιώ τώρα πως οι περισσοτεροι ''φιλοι'' που δεθηκα στη ζωη μου ειναι ή μοναχοπαίδια ή πρωτότοκα. Αυτο ίσως και να έτυχε. Είχαμε πολλά κοινά όμως.

Παθαινω πανικο κι εγω στη σκεψη να φυγουν οι γονεις μου. Επισης μπαινω πολλες φορες στο διλημμα, αν φυγει ο ενας τον αλλο μονο δεν τον αφηνω. Κι αυτοματως σκεφτομαι πως αν εχω οικογενεια, ισως ο συζυγος μου να μη θελει να μενουμε ολοι μαζι. Τι σκεψεις κι αυτες....
Οποτε τα πλαθω οπως μου ρχονται ευνοικοτερα, γνωριζοντας πως ο,τι πλαθω, παει στα απατα τελικα διοτι αλλιως τα σκεφτομαστε, αλλιως ερχονται

Το βασικοτερο ειναι πως ο ομφαλιος πρεπει να κοβεται συντομα, για καλο αυτων των παιδιων κι οχι για κανεναν αλλο λογο. Θελει δουλεια κι απο τους γονεις κι απο το παιδι και πληρη συμφιλωση με την πραγματικοτητα.

Λαβ και Κρις και Γιοβαννα(αν μας παρακολουθει, κι οσοι εχουν αυτην την αποψη) , οταν φευγουν οι γονεις, εχεις ηδη φτιαξει οικογενεια και δε νιωθεις μονος. Αν οχι, εχεις φιλους. Ακομα κι αδερφια να χεις, εχουν τη δικη τους οικογενεια. Και παλι, δε μπορεις να χωνεσαι σε κανενος τα ποδια. Γερνώντας δε θαθελα να φορτωθω πχ στα παιδια μου, κι ας ειμαι μονη.
Αν δε σε πληρουν ουτε οι φιλοι, εχοντας κατα νου την ερχομενη μοναξια φτιαχνεις τη ζωη σου ετσι ωστε να την αντεξεις. Οφειλεις αλλωστε. Δικαιουσαι την ευτυχια ως το τελος που δεν το οριζεις εσυ.
Η ευτυχια πηγαζει απο μεσα μας και κανεις δεν ειναι μονος αν δεν το επιθυμει.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 12:48, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
(...)
ζηλευω τους αλλους που εχουν αδερφια καπου να βασιστουν ενω εγω αν χτυπα ξυλο χασω τους γονεις μου θα μαι μονη μου. αυτη ειναι και η μεγαλυτερη φοβια μου. μη τους χασω μεινω μονη και χασω τα λογικα μου.

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
(...)
Παθαινω πανικο κι εγω στη σκεψη να φυγουν οι γονεις μου. Επισης μπαινω πολλες φορες στο διλημμα, αν φυγει ο ενας τον αλλο μονο δεν τον αφηνω. Κι αυτοματως σκεφτομαι πως αν εχω οικογενεια, ισως ο συζυγος μου να μη θελει να μενουμε ολοι μαζι. Τι σκεψεις κι αυτες....
Οποτε τα πλαθω οπως μου ρχονται ευνοικοτερα, γνωριζοντας πως ο,τι πλαθω, παει στα απατα τελικα διοτι αλλιως τα σκεφτομαστε, αλλιως ερχονται
Κορίτσια με το να πανικοβάλλεστε στην σκέψη του αναπόφευκτου, απλά δημιουργείτε φοβίες που θα σας κουράσουν και θα σας ταλαιπωρήσουν περισσότερο. Ζήστε μαζί τους εδώ και τώρα και δείξτε τους την αγάπη σας ακόμα και με τρόπους που μπορεί να μην κατανοούν απόλυτα, θα τους αισθανθούν όμως.

Πιστέψτε με, όταν έρθει η ώρα να φύγουν οι γονείς σας, θα είναι με έναν τρόπο που δεν θα έχετε προβλέψει, που δεν θα έχετε προετοιμαστεί. Εκτός αν τους δείτε να καταβάλλονται από κάποιο πρόβλημα υγείας και έχετε τον χρόνο να συνειδητοποιήσετε αυτό που θα συμβεί και ότι ίσως και να είναι μια ανακούφιση. Αυτό για κάποιους είναι σωτήριο καθώς ανεξοικείωτοι με το βίωμα του θανάτου θα συντρίβονταν από το σοκ της ξαφνικής απώλειας.
Μην ξεχνάμε ότι *Η διαφορά είναι ότι στην ειρήνη τα παιδιά θάβουν τους γονείς τους ενώ στον πόλεμο θάβουν οι γονείς τα παιδιά.....*
Ένα είναι όμως το σίγουρο: Θεός, ή Κάρμα, Τυχαίο ή Οικονομία του Σύμπαντος, αυτό που θα συμβεί, όταν συμβεί, με όποιον τρόπο συμβεί, θα είναι τόσο όσο μπορείτε να αντέξετε, ούτε σταγόνα παραπάνω. Και τότε θα δείτε μέσα σας αποθέματα δύναμης που τώρα ούτε που φαντάζεστε ότι υπάρχουν. Είναι τότε που όπως μια σοφή φίλη είπε, "παύεις να κινείσαι στην περιφέρεια του κύκλου και γίνεσαι το κέντρο του".

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:28, 20-02-10:

Είμαι κι εγώ μοναχοπαίδι. Σαν να μαζευτήκαμε πολλοί εδώ μέσα ε; Βλέπετε, ένεκα η υπογεννητικότητα. Ευτυχώς όταν πέθανε η μητέρα μου, ήμουν πλέον αρκετά μεγάλος ώστε να το αντιμετωπίσω, ήταν άλλωστε πολύ αργά να τρελαθώ, αφού ήδη ήμουν τρελός από χρόνια πριν. Όχι, δεν νιώθω μόνος μου, έχω ανθρώπους ν' αγαπώ και πάνω απ' όλα την κόρη μου...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:59, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Είμαι κι εγώ μοναχοπαίδι. Σαν να μαζευτήκαμε πολλοί εδώ μέσα ε; Βλέπετε, ένεκα η υπογεννητικότητα. Ευτυχώς όταν πέθανε η μητέρα μου, ήμουν πλέον αρκετά μεγάλος ώστε να το αντιμετωπίσω, ήταν άλλωστε πολύ αργά να τρελαθώ, αφού ήδη ήμουν τρελός από χρόνια πριν. Όχι, δεν νιώθω μόνος μου, έχω ανθρώπους ν' αγαπώ και πάνω απ' όλα την κόρη μου...
Μα δεν επρόκειτο να τρελαθείς φίλε μου. Κανείς δεν τρελαίνεται, εκτός αν υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που να συμβάλλουν σε αυτό και η απώλεια ενός γονέα είναι απλά η θρυαλλίδα, αλλά αυτό είναι μάλλον εξαιρετικά σπάνιο.

Και η μοναξιά που βιώνουμε σε τέτοιες στιγμές δεν είναι αληθινή κι απόλυτη γιατί κλείνει μέσα της τους δικούς της εσωτερικούς διαλόγους που δεν είναι πάντα ήρεμοι και νηφάλιοι...

Βέβαια, κι αυτό το έχω παρατηρήσει σε πλείστες όσες περιπτώσεις, οι αντιδράσεις των ανδρών απέναντι στον θάνατο προσφιλών τους προσώπων είναι πάντα λιγότερο ψύχραιμες από εκείνες των γυναικών, είναι σαν η φυσική λειτουργία και δύναμη που γεννά μέσα μας τη ζωή, να μας οπλίζει και με την απαραίτητη αντοχή στο αντίθετό της.

Εγώ είχα την "τύχη" να ζήσω και τις δύο καταστάσεις, έχασα τη μητέρα μου μετά από πολυετή άνιση πάλη με τον καρκίνο όταν πήγαινα ακόμη σχολείο. Τον πατέρα μου τον έχασα εντελώς ξαφνικά, σε μεγαλύτερη ηλικία και έχοντας ήδη τη δική μου οικογένεια.
Κάλυψα λοιπόν και τον αργό και τον αδόκητο θάνατο, και την εφηβική ηλικία και την ωριμότητα στην απώλεια.
Και στις δύο περιπτώσεις, μοναχοπαίδι γαρ, ρύθμισα και τακτοποίησα τα πάντα μόνη μου, βίωσα πολλά πράγματα μόνη μου, κι έμαθα κάτι. Ότι υπάρχουν στιγμές που θα βρεθούμε μόνοι μας, και θα αισθανθούμε μόνοι μας, όσους ανθρώπους κι αν έχουμε γύρω μας, όση αγάπη κι αν "ανταλλάσσουμε". Δεν είναι απαραίτητα κακό, πολλές φορές είναι μια κάθαρση, μια λύτρωση για όσα δεν προλάβαμε να πούμε, για όσα δεν βρήκαμε την ευκαιρία να κάνουμε. Είναι ο πάτος που αγγίζουμε για να βάλουμε κάτω τα πόδια, να πατήσουμε γερά και να ξαναξεκινήσουμε την πορεία προς τα άνω...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους