Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι τελικά λύση η μετανάστευση;

Stroumfita (Κρυσταλλένια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stroumfita
H Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Stroumfita έγραψε στις 23:59, 26-02-10:

Παιδια? Και πειτε οτι τελικα φευγω για Καναδα, πρεπει να εχω τελιωσει μια σχολη απο εδω ή αρκει και το χαρτι Λυκειου? Και εκτος αυτου, δεν εχω καποιο γνωστο εκει ωστε να μου εξασφαλισει καποια δουλεια! Πως θα βρω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 04:02, 27-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Stroumfita
Παιδια? Και πειτε οτι τελικα φευγω για Καναδα, πρεπει να εχω τελιωσει μια σχολη απο εδω ή αρκει και το χαρτι Λυκειου? Και εκτος αυτου, δεν εχω καποιο γνωστο εκει ωστε να μου εξασφαλισει καποια δουλεια! Πως θα βρω?
θα πρεπει να επικοινωνησεις με καποιο προξενειο ή πρεσβεια του καναδα. Δε χρειαζεσαι ειδικευση για να μπεις στην χωρα. Γνωριζω πολλα ατομα που μολις τελειωσαν το λυκειο στη χωρα τους ηρθαν εδω και επιασαν δουλεια και δεν εχουν κανενα προβλημα. Νομιζω ομως πως αν δεν εχεις χρηματα για να φυγεις απο την ελλαδα, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με πρεσβεια/προξενειο για να σε καθοδηγησουν για δουλεια και οτι αλλο χρειαζεσαι. Ειναι πολυ πιθανο να σου βρουν δουλεια απο το προξενειο/πρεσβεια και οταν ερθεις να δουλεψεις την επομενη μερα.

Να σου πω και κατι αλλο που θεωρω σημαντικο. Αν εχεις σκοπο να σπουδασεις τοτε ισως δυσκολευτεις στην αρχη γιατι τα διδακτρα ειναι αρκετα. Σου δινει βοηθεια ομως το κρατος και μπορεις πχ να δουλευεις 4 μηνες το καλοκαιρι full time και part time τους υπολοιπους 8 μηνες για να βγαζεις τα εξοδα σου. Οι περισσοτεροι ετσι κανουν (μεταναστες και μη).

Οπως και να 'χει, πιστευω πως το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με την πρεσβεια/προξενειο. Θα σου δωσουν πληροφοριες για τα παντα και θα σου λυσουν ολες τις αποριες σου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stroumfita (Κρυσταλλένια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stroumfita
H Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Stroumfita έγραψε στις 09:54, 27-02-10:

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου!! Ειναι πολυτιμη και ενθαρυντικη συναμα!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 21:47, 06-03-10:

Αγνωστούπολη.

Διασταύρωση φίντοντίντο και ραταπλαν.

Παρασκευή, 5 Μαρτίου 2010, 4.45 μ.μ.

Από ΙΧ που έχει διπλοπαρκάρει επί της ραταπλάν,
αμέσως μετά το φανάρι, κατεβαίνει ένας άντρας γύρω στα 30
και μπαίνει βιαστικά στο γωνιακό περίπτερο / μίνι μάρκετ.

«Το dvd με τη Τζούλια το έχεις;».

«Μου ʽφυγαν όλα!
Έχω παραγγείλει και θα έχω αύριο».

«Όχι ρε γαμώτο…»

Είναι τελικά λύση να γίνεις πορν γκερλ εν αγνοία.
Γλυτώνεις και τα αεροπορικά (μια περιουσία).
Αποταμιεύεις κιόλας σε χαλεπούς καιρούς, έτσι;

Που να τρέχεις τώρα στις Αμερικές,
γίνε κι εσύ φουτάνα σαν μερικές (ριμες.com)

υγ. και μπάϊδεγουέϊ, το τζουλιοντβντ κυκλοφορεί φρεε στο διαδίκτυο.
Τ
Ζ
Α
Μ
Π
Ε

Να βγάλω λινκ ή να μη βγάλω;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:16, 06-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Νόμιζα Chaos ότι είχες καταλάβει τί εννοούσα και έκανες πλάκα.

Τέλος πάντων, δεν μίλησα για εξορίες, μίλησα για τους ανθρώπους οι οποίοι πριν την επανάσταση του '21 και κατά την διάρκεια αυτής, γυρνούσαν στην Ευρώπη προσπαθώντας να πείσουν τους Ευρωπαίους να βοηθήσουν τους Έλληνες στον αγώνα τους. Κάτι ανάλογο πιστεύει ότι θα γίνει αν πάρουν την ελληνική ιθαγένεια όλοι αυτοί οι μετανάστες. Θα δραστηριοποιούνται πολλοί στο εξωτερικό να πείσουν για την απο-ισλαμοποίηση της Ελλάδας που θα γίνεται...
Α, αυτήν την επανάσταση εννοούσες. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε πιάσω, είσαι πάντοτε μια ιστορική περίοδο οπισθοδρομικότερος εμού (τώρα όντως κάνω χιούμορ...)

Δεν κατάλαβα πάντως. Θα πάνε στο εξωτερικό να ζητήσουν να διώξουν τους μουσουλμάνους, όταν η ίδια η ελληνική κοινωνία θα τους έχει αποδεχτεί; Γιατί εάν δεν τους έχει αποδεχτεί, πώς μπορεί να ισλαμοποιηθεί; Υπονοείς μήπως ότι μέσω του σχεδίου για τις αθρόες ελληνοποιήσεις, θα γεμίσουμε έποικους εξ ανατολών;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 22:21, 06-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Α, αυτήν την επανάσταση εννοούσες. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε πιάσω, είσαι πάντοτε μια ιστορική περίοδο οπισθοδρομικότερος εμού (τώρα όντως κάνω χιούμορ...)

Δεν κατάλαβα πάντως. Θα πάνε στο εξωτερικό να ζητήσουν να διώξουν τους μουσουλμάνους, όταν η ίδια η ελληνική κοινωνία θα τους έχει αποδεχτεί; Γιατί εάν δεν τους έχει αποδεχτεί, πώς μπορεί να ισλαμοποιηθεί; Υπονοείς μήπως ότι μέσω του σχεδίου για τις αθρόες ελληνοποιήσεις, θα γεμίσουμε έποικους εξ ανατολών;
Δεν το υπονοώ, το λέω ευθέως

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:51, 06-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos

Η Πόλη πχ αλώθηκε, όχι από τους Οσμανίδες, αλλά από τους εξισλαμισθέντες Μικρασιάτες, φίλοι μου!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:20, 06-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
εκει ειναι που πεφτουν τα πραγματα..
'Αντε συμφωνούμε και σε κάτι. Πράγματι παντού σου πέφτει πλέον την σήμερον ημέρα. 'Ενα παγκοσμιοποιημένο ντεκα@@ έγινε ο πλανήτης.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 22:39, 09-03-10:

Εγω βασικα ψαχνω σαν τρελος τροπο να βρω δουλεια στο εξωτερικο..Ψαχνω βασικα αρχικα για το Βερολινο..Ημουν εκει 2 εβδομαδες και επαθα πλακα με την ποιοτητα ζωης που απολαμβανουν οι Βερολινεζοι..Τελεια μ.μ.ε.,ποδηλατα και σκυλια στο μετρο,παρασκευες-σαββατα το μετρο ολο το βραδυ ανοιχτο,τελειο δικτυο ποδηλατοδρομων σχεδον σε ολη την τεραστια αυτη πολη,τεραστια παρκα σε καθε γειτονια στην οποια μολις κανει ανοιξη κατα μαιο αρχιζουν να πλημυριζουν καθημερινα απο κοσμο που αραζει στα γρασιδια,τελεια μπαρακια με ακριβοτερη μεγαλη βαρελισια μπυρα στα 2.90 και καιπιρινια στα 4,5..

Και γυρισα εδω πισω..Στην πολη που δεν μπορω να παω πουθενα με το ποδηλατο,που εχει μονιμα μποτιλιαρισμα με κορνες και μπινελικια,που ο καθε οδηγος ειναι τρελαμενος και ετοιμος για ξυλο,εχει το λιγοτερο πρασινο αν κατοικο στην ευρωπη (να και μια πρωτια),στα μμε γινεται της σουλτανας,τα κτιρια-εκτρωματα ειναι το ενα πανω στο αλλο,που η φθηνοτερη μεγαλη βαρελισια και ας ειναι αμστελ ειναι στα 5 ευρω και η καιπιρινια στα 9(Που τα μισα ποτα ειναι μπομπες) κλπ κλπ (θα μπορουσα να γραφω πολλα χρονια για αυτη τη χωρα..)

Ειναι να μην θελω να φυγω?

Παντως εβγαλα το συμπερασμα οτι το γερμανικο κρατος γενικα δινει πολλες παροχες στους πολιτες..Σε αντιθεση με το ελληνικο..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:27, 09-03-10:

Γιατί δεν έμεινες Γερμανία;
Γιατί όλοι οι μεγάλοι Έλληνες επιστήμονες του εξωτερικού και οι απλοί μετανάστες που τους «έφαγε» η ξενιτιά...θέλουν να επιστρέψουν κάποια στιγμή στο Ελλαδιστάν και να ζήσουν το υπόλοιπο της ζωής εκεί;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:44, 09-03-10:

ευρωπαιος πολιτης εισαι και στη Γερμανια..ουτε υπηκοοτητα δεν αλλαζεις..

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 00:44, 10-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Γιατί δεν έμεινες Γερμανία;
Γιατί όλοι οι μεγάλοι Έλληνες επιστήμονες του εξωτερικού και οι απλοί μετανάστες που τους «έφαγε» η ξενιτιά...θέλουν να επιστρέψουν κάποια στιγμή στο Ελλαδιστάν και να ζήσουν το υπόλοιπο της ζωής εκεί;
Γιατι δεν ξερω Γερμανικα και δεν ειχα λεφτα..Τωρα ψαχνομαι..
Γιατι κακα τα ψεμματα υπαρχουν 3 πραγματα που σου λειπουν στο εξωτερικο.Οι γονεις,οι φιλοι και ο καιρος.Και εγω αν ημουν μεγαλος ελληνας επιστημονας του εξωτερικου θα ηθελα οταν δεν θα ηθελα πλεον να ασχοληθω σοβαρα με την ερευνα (γιατι η ερευνα στην ελλαδα ειναι μεγαλη ιστορια) γυρω στα 60 θα ηθελα να ερθω με τα λεφτακια μου εδω στον καλο καιρο..Που ειναι το περιεργο?

Οι γνωστοι μου παντως που ειναι 5 χρονια λενε οτι υπαρχουν πραγματα που τους λειπουν η τους ενοχλουν αλλα δεν ειναι τρελοι να ερθουν πισω στην παρανοια που επικρατει στη μικρη αφρικανικη μας χωρα..

Παράθεση

ruko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 11:17, 10-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Γιατι δεν ξερω Γερμανικα και δεν ειχα λεφτα..Τωρα ψαχνομαι..
Λίγο άσχετο, αλλά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση στο Βερολίνο είναι ότι ελάχιστοι μιλούν αγγλικά, ακόμα και σε τουριστικά μαγαζιά στο κέντρο της πόλης. Οπότε μάλλον δεν είναι καλή επιλογή αν δεν ξέρεις Γερμανικά, παρόλο που είναι πανέμορφη πόλη. Όμως έχω την εντύπωση ότι στην πρώην Δυτική Γερμανία τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα καλύτερα απ' αυτή την άποψη. Επίσης υπάρχουν πολυεθνικές που ψάχνουν για φυσικούς ομιλητές και ένας φίλος μου τώρα δουλεύει για μια τέτοια εταιρία στην Ολλανδία.

Όπως και να 'χει σου εύχομαι καλή επιτυχία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 13:16, 10-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Λίγο άσχετο, αλλά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση στο Βερολίνο είναι ότι ελάχιστοι μιλούν αγγλικά, ακόμα και σε τουριστικά μαγαζιά στο κέντρο της πόλης. Οπότε μάλλον δεν είναι καλή επιλογή αν δεν ξέρεις Γερμανικά, παρόλο που είναι πανέμορφη πόλη. Όμως έχω την εντύπωση ότι στην πρώην Δυτική Γερμανία τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα καλύτερα απ' αυτή την άποψη. Επίσης υπάρχουν πολυεθνικές που ψάχνουν για φυσικούς ομιλητές και ένας φίλος μου τώρα δουλεύει για μια τέτοια εταιρία στην Ολλανδία.

Όπως και να 'χει σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Εγω παντως οσους νεους γνωρισα μιλουσαν καλα την αγγλικη..Οι μεγαλοι οχι και τοσο..Καλα αν βρω δουλεια εκει πχ στα αγγλικα μετα τα γερμανικα τα μαθαινεις..Κανεις και μαθηματα..Αλλα ειναι ζορικο να βρεις..
Για Ολλανδια ειναι πιο ευκολο σχετικα να βρεις στα Αγγελικα δουλεια μιας και ολοι μιλανε εκει σαν πρωτη γλωσσα,απλα συνηθως οι πολυεθνικες ψαχνουν ατομα με μεγαλη εμπειρια.Θα δειξει..Αυριο εχω συναντησει και με τον υπευθυνο απο το γραφειο διασυνδεσης του πανεπιστημιου μπας και με βοηθησει..

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την ευχη..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Audit01 (ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Audit01
Ο ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O Audit01 έγραψε στις 13:25, 10-03-10:

Ετσι χαλια που καταντησε η Ελλαδα και με τοσους ηλ*θιους και ηλ*θιες που γεμισε πραγματικα ωρες ωρες ευχομαι να πηγαινα να ζησω σε καμια αλλη χωρα. Αυτος ο τοπος ειχε αξια μονο στην αρχαιοτητα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:42, 10-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Audit01
Ετσι χαλια που καταντησε η Ελλαδα και με τοσους ηλ*θιους και ηλ*θιες που γεμισε πραγματικα ωρες ωρες ευχομαι να πηγαινα να ζησω σε καμια αλλη χωρα. Αυτος ο τοπος ειχε αξια μονο στην αρχαιοτητα
Παρτο εσυ αποφαση και τα εισιτηρια δωρο!

Παράθεση

pwlina (pwlina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pwlina
H pwlina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Λογιστής/ρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H pwlina έγραψε στις 14:31, 10-03-10:

Παιδιά καλώς σας βρήκα μιας και είμαι new!Εγώ πάντως θα έφευγα από αυτή την χώρα μας άαααανετα, αλλά δεν το τολμώ μιας μόνο οι δικοί μου άνθρωποι με κρατάνε εδώ.Αν δεν μου ομόρφαιναν τόσο την ζωή μου θα την είχα κάνει με ελαφρά πηδηματάκια.Αφού την έκαναν και θα συνεχίσουν να την έχουν σαν τα μούτρα τους οι πολιτικοί και όχι μόνο, ας κάτσουν μόνοι τους εδώ να την ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ την Ελλαδίτσα μας!Θα πήγαινα προς Αμερική μεριά(θα μου πεις τώρα άλλος ηλίθιος λαός από εκεί) αλλά κάθε μέρα ξυπνάω με αυτή την σκέψη..να φύγω με τον αγαπημένο μου και να μην κοιτάξω πίσω ποτέ!Εδώ είναι σαν να αμφισβητούν την νοημοσύνη μασ,πάρε τον πρωθυπουργό μέχρι την τελευταία (βλέπε Τζούλια).

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:43, 10-03-10:

Κι εγώ το σκέφτομαι συνέχεια να φύγω. Και συνέχεια μετανιώνω για το ότι δεν έμεινα έξω αφού τελείωσα το μάστερ. Δεν ξέρω, δύσκολη, πολύ δύσκολη απόφαση. Έχω και τον φίλο μου που όλο με πριζώνει, αλλά δεν ταυτίζονται οι ανάγκες μας στο πού. Κι έχω και τους δικούς μου να μου λένε ότι αφού με στηρίζουν για ποιό λόγο να μεταναστεύσω; Πολύ δύσκολες οι αποφάσεις γ@μώτο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:47, 10-03-10:

Τελευταία διαβάζω σε ξένες εφημερίδες για φόβους για κύμα μεταναστών από την Ελλάδα... Και δεν ξέρω πώς νιώθω γι'αυτό.
Από τη μία "και τι θέλετε να κάνουμε, ρε παιδιά;"... από την άλλη, μήπως αν κάποιος δεν το έχει ανάγκη, να μη φύγει...

Πώς σας επηρεάζει η οπτική γωνία των άλλων;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:01, 10-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Από τη μία "και τι θέλετε να κάνουμε, ρε παιδιά;"... από την άλλη, μήπως αν κάποιος δεν το έχει ανάγκη, να μη φύγει...

Πώς σας επηρεάζει η οπτική γωνία των άλλων;
Πώς ορίζεται το "δεν έχει ανάγκη"; Ας πούμε σκέφτομαι ότι κάποιος που δεν είναι άνεργος μπορούμε να πούμε ότι δεν έχει ανάγκη. Την βγάζει με αξιοπρέπεια. Αν όμως σκεφτεί ότι ο Κλάους στο Μόναχο, με παρόμοιες σπουδές κι ίδια πάνω-κάτω ηλικία έχει πολύ μεγαλύτερο μισθό, λιγότερα έξοδα κι επομένως πολύ περισσότερες δυνατότητες για μόρφωση, διασκέδαση, ταξίδια, λέει "εγώ στο πηγάδι κατούρησα"; Νομίζω ότι η έννοια ανάγκη διαφέρει από άτομο σε άτομο.

Όσο για την γνώμη των ξένων, εντάξει, επηρεάζεσαι, αλλά όπως και να 'χει έξω ο καλός επιβραβεύεται. Βλέπω τους Πολωνούς φίλους μου Βρετανία, έχουν ενταχθεί καλά, ενώ το 2006 που πρωτοπήγανε υπήρχε πολύ αρνητικό κλίμα για τις "ορδές Πολωνών στην Βρετανία" μετά την ένταξη της Πολωνίας στην ΕΕ.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 11:17, 11-03-10:

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...&artid=4564167

Η γενιά των εικοσάρηδων, αντιμέτωπη με την άγρια αγορά εργασίας.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M
Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.

O H-M έγραψε στις 21:12, 11-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...&artid=4564167

Η γενιά των εικοσάρηδων, αντιμέτωπη με την άγρια αγορά εργασίας.
Σίγουρα είναι ένα τεράστιο πρόβλημα.
Ενα πρόβλημα που έχει τις ρίζες του από πολύ παλιά ( ξεκινήστε από το 1950, από πιο παλιά ίσως κουραστείτε )
Η λύση του όμως δεν βρίσκεται στην σκέψη της μετανάστευσης ( όπως διαβάζω στα ΝΕΑ ).Είναι μια σκέψη που προκύπτει από την απόγνωση, την αδυναμία να δούμε λίγο πιο μακρια ( μας το απαγορεύουν τα ΜΜΕ και Καναλάρχες, σερβίροντας αυτά που βολεύουν, αποπροσανατολίζοντας, παραποιώντας την ουσία, αποχαυνώνοντας με τα μεσημεριανάδικα,life styl και reality show Με λίγα λόγια ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ )
Τα πράγματα δεν είναι καλλίτερα στην Ευρώπη, ΗΠΑ, Ασία ( σκεψου μόνον ότι το χρέος της " Μεγάλης" Αμερικής ανέρχεται στα 14 Τρισ $ και το έλλειμα στο 13%, η Βιομηχανική Ιαπωνία, μετά την αντιπληθωριστική 10ετία 1990-2000, αφού κατάφερε να δώσει επι τέλους ένα μικρό επιτόκιο 0,5%, έχει έλλειμα 170% του ΑΕΠ της και ένα παράξενο μεγάλο χρέος, που συνίσταται σε εσωτερικό και εξωτερικό χρέος!, και διάφορα άλλα κράτη )
Η λύση βρίσκεται στα χέρια μας.
Απλά να συνειδητοποιήσουμε ότι τελικά πρέπει να αποφασίζουν ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΜΕ ΕΜΑΣ!!

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 02:04, 14-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από H-M
Ενα πρόβλημα που έχει τις ρίζες του από πολύ παλιά ( ξεκινήστε από το 1950, από πιο παλιά ίσως κουραστείτε )
Η λύση του όμως δεν βρίσκεται στην σκέψη της μετανάστευσης ( όπως διαβάζω στα ΝΕΑ ).Είναι μια σκέψη που προκύπτει από την απόγνωση, την αδυναμία να δούμε λίγο πιο μακρια
Η λύση θα έρθει όταν πάψουμε όλοι εμείς να αποτελούμε τους εγγυητές, προκειμένου να δανείζονται τεραστίου μεγέθους ποσά, αλλά και να τα διαχειρίζονται με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να έχουμε τα σημερινά αποτελέσματα.
Ότι δέν κατάφεραν δύο παγκόσμιοι πόλεμοι, το κατάφεραν χειριζόμενοι τις εξισώσεις τους οι οικονομολόγοι που υπηρετούν το διεθνές τραπεζικό σύστημα.
Με ποιό τρόπο μπορούμε εμείς να αντιδράσουμε; Όταν η συντρηπτική πλειοψηφία αγνοεί η λέξη (ΡΑΝΤΑ), στο τραπεζικό σύστημα, τί σημαίνει, πώς είναι δυνατό να καταννοήσουμε τις εξισώσεις που ρυθμίζουν τις υπεραξίες που προκύπτουν απο την χρήση τους;
Εδώ ένα νομοσχέδιο ρύθμισης των χρεών στα υπερχρεωμένα νοικοκυριά, είναι έξι μήνες προς ψήφιση και εμπαίζουν τον κόσμο αλλά και τους επιχειρηματίες που ελπίζουν στην ανάκαμψη, υποσχόμενοι την ψήφησή του.
Φήμες, λένε πως περίπου στις 15/3/2010, θα ανανεωθούν οι υποσχέσεις για το περίφημο νομοσχέδιο.
Η ολιγωρία στην ψήφηση του νομοσχεδίου, απλά τοποθετεί τους κυβερνητικούς χειρισμούς να φαίνονται πως είναι υπέρ του τραπεζικού συστήματος και σαφώς όχι υπέρ της ανάπτυξης και ευημερίας των πολλών σε αυτό το κράτος.
Οι εξισώσεις τους δουλεύουν καλά. Άν υπολογίσουμε με χωριάτικους λογαριασμούς, θα δούμε το αποτέλεσμα που έχει η πρωτοφανής μείωση στα χρονικά δεδομένα των μισθών. Εμέσως πλήν σαφώς οδηγούνται οι μισθωτοί πάλι στις τράπεζες.
Ο χρόνος δουλεύει σε βάρος αυτών που χρωστούν και υπέρ στις τράπεζες.

Λέτε να το αγνοεί η σημερινή κυβέρνηση; Μπά δέν το πιστεύω. Η ικανότατη σημερινή κυβέρνηση χειρίζεται τις έλπίδες μας. Το μόνο που απομένει είναι να περιμένουμε και λίγες ημέρες ακόμα.

Ο δείκτης δανεισμού των νοικοκυριών άλλωστε αποτελεί και στατιστικά υπολογίσιμο ποσοστό στην βιομηχανική ανάπτυξη της χώρας. Άν είναι δυνατόν.

Στατιστικοαπατεώνες
επιτέλους πότε θα σταματήσετε να μας εμπέζετε;

Δέν υπάρχει φρένο για εσάς;

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 02:28, 14-03-10:

Η λύση του όμως δεν βρίσκεται στην σκέψη της μετανάστευσης ( όπως διαβάζω στα ΝΕΑ ).Είναι μια σκέψη που προκύπτει από την απόγνωση, την αδυναμία να δούμε λίγο πιο μακρια ( μας το απαγορεύουν τα ΜΜΕ και Καναλάρχες, σερβίροντας αυτά που βολεύουν, αποπροσανατολίζοντας, παραποιώντας την ουσία, αποχαυνώνοντας με τα μεσημεριανάδικα,life styl και reality show Με λίγα λόγια ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ )
Τα πράγματα δεν είναι καλλίτερα στην Ευρώπη, ΗΠΑ, Ασία ( σκεψου μόνον ότι το χρέος της " Μεγάλης" Αμερικής ανέρχεται στα 14 Τρισ $ και το έλλειμα στο 13%, η Βιομηχανική Ιαπωνία, μετά την αντιπληθωριστική 10ετία 1990-2000, αφού κατάφερε να δώσει επι τέλους ένα μικρό επιτόκιο 0,5%, έχει έλλειμα 170% του ΑΕΠ της και ένα παράξενο μεγάλο χρέος, που συνίσταται σε εσωτερικό και εξωτερικό χρέος!, και διάφορα άλλα κράτη )
Τα χέρια μας είναι αδύναμα σήμερα.
Κάποιες άλλες εποχές ίσως να συμμετείχαν στην Γαλική, στην Οκτωβριανή ή άν θέλεις και στην δική μας επανάσταση το 21.
Σήμερα όμως είναι δύσκολο ή ακατόρθωτο.
Όσον αφορά την Αμερική, είναι πράγματι μεγάλη φίλε μου. Δέν είναι τυχαία προταγωνιστής στα παγκόσμια δρώμενα.
Άλλο όμως το χρέος της, αυτό ίσως είναι και το τίμημα που πληρώνουν.
Όσον αφορά τους καναλάρχες, καραδοκούν απλά κάποιο γεγονός προκειμένου να το ανταλάξουν με την σιωπή ή ακόμα και παπαγαλίζοντας, με αποτέλεσμα την κατα το δοκούν όπως γράφεις κατεύθυνση της κοινής γνώμης.
Είναι απλά δούνε και λαβείν, ίσως είναι και μιά μορφή του ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ. Για το τελευταίο έχω πολές απορίες, κατα συνέπεια δέν συμφωνώ.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 16:18, 19-03-10:

Τι εννοεις οτι η λυση δεν ειναι στη μεταναστευση? Οταν εισαι νεος εδω και δεν μπορεις να βρεις με τιποτα δουλεια θα πρεπει να κατσεις εδω και να περιμενεις να ξυπνησει επιτελους ο ελληνας και να ξαναχτιστει απο την αρχη η κατασταση?
Μεγαλο ποσοστο των ελληνων ακομα και τωρα αν τους δωσεις μια θεση που μπορουν να φανε θα φανε..Γιατι τετοια νοοτροπια εχουν παρει απο τις μεγαλυτερες γενιες..

Εγω προσωπικα πιστευω οτι η σημερινη γενια των 25-30 δεν εχει ελπιδα σε αυτη τη χωρα..Ολες οι ελπιδες πανε μπας και μπορεσουν οι επομενες γενιες να ζησουν με αξιοπρεπεια σε ενα κρατος που να τους σεβεται.Για να γινει αυτο θα πρεπει να βγουμε απο την κριση (δυσκολο με τα μεχρι στιγμης μονο εισπρακτικα μετρα και την απουσια μετρων αναπτυξης) και να μεγαλωσουμε τις νεες γενιες με νεες αξιες..

Αλλα μεχρι να γινει αυτο τι να κανει ενας ανεργος νεος σε αυτη τη χωρα?Να μενει με τους γονεις του και να ελπιζει να ξυπνησουν και οι υπολοιποι?

Και δεν ξερω τι χρεη εχουν οι αλλες χωρες..Ξερω ομως τι μισθο παιρνουν οι νεοι εκει,τι υπηρεσιες απολαμβανουν και ποσο φθηνοτερα ειναι ολα στα περισσοτερα μερη της ευρωπης..

Δυστυχως ολη η γενια των γονιων μας τα σκατωσε..Φαγανε πολιτικοι,εφαγε και ο λαος και τωρα την πληρωνουν οι νεοι..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:01, 19-03-10:

Εγω προσωπικα πιστευω οτι η σημερινη γενια των 25-30 δεν εχει ελπιδα σε αυτη τη χωρα..
τοτε τι να πει η μεταπολεμικη γενια?που εφτιαξε ολοκληρη της Ελλαδα μεσα απο τοσες περιπετειες?

οι μεγαλυτερες επαναστασεις και αλλαγες και η μεγαλυτερη ανοδος ερχονται μετα απο τις κρισεις..τωρα ειναι η εποχη της ευκαιριας για τους νεους που εχουν μυαλο,και οχι γιαυτους που θελουν να τρωνε ετοιμα για να ζουνε ανετα(οπως εμαθαν πολλοι τοσα χρονια)..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:18, 19-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Τι εννοεις οτι η λυση δεν ειναι στη μεταναστευση? Οταν εισαι νεος εδω και δεν μπορεις να βρεις με τιποτα δουλεια θα πρεπει να κατσεις εδω και να περιμενεις να ξυπνησει επιτελους ο ελληνας και να ξαναχτιστει απο την αρχη η κατασταση?
Μεγαλο ποσοστο των ελληνων ακομα και τωρα αν τους δωσεις μια θεση που μπορουν να φανε θα φανε..Γιατι τετοια νοοτροπια εχουν παρει απο τις μεγαλυτερες γενιες..

Εγω προσωπικα πιστευω οτι η σημερινη γενια των 25-30 δεν εχει ελπιδα σε αυτη τη χωρα..Ολες οι ελπιδες πανε μπας και μπορεσουν οι επομενες γενιες να ζησουν με αξιοπρεπεια σε ενα κρατος που να τους σεβεται.Για να γινει αυτο θα πρεπει να βγουμε απο την κριση (δυσκολο με τα μεχρι στιγμης μονο εισπρακτικα μετρα και την απουσια μετρων αναπτυξης) και να μεγαλωσουμε τις νεες γενιες με νεες αξιες..

Αλλα μεχρι να γινει αυτο τι να κανει ενας ανεργος νεος σε αυτη τη χωρα?Να μενει με τους γονεις του και να ελπιζει να ξυπνησουν και οι υπολοιποι?

Και δεν ξερω τι χρεη εχουν οι αλλες χωρες..Ξερω ομως τι μισθο παιρνουν οι νεοι εκει,τι υπηρεσιες απολαμβανουν και ποσο φθηνοτερα ειναι ολα στα περισσοτερα μερη της ευρωπης..

Δυστυχως ολη η γενια των γονιων μας τα σκατωσε..Φαγανε πολιτικοι,εφαγε και ο λαος και τωρα την πληρωνουν οι νεοι..
Δηλαδή λες οτι η γενιά μας είναι ξοφλημένη αλλά στα παιδιά μας πρέπει να δώσουμε αξίες αλτρουισμού. Μα πώς θα γίνει αυτό; Όταν εμείς σπουδάσαμε, κοπιάσαμε, ιδρώσαμε και πήραμε το τίποτα, πώς ακριβώς θα διδάξουμε στα παιδιά μας να κάνουν το ίδιο με σκοπό μήπως τα πράγματα γίνουν καλύτερα; Εγω υποθέτω οτι όλη αυτή η αγανάκτηση θα γεννήσει πιο πολύ ατομικισμό παρά νοιάξιμο για το γενικό συμφέρον.

τοτε τι να πει η μεταπολεμικη γενια?που εφτιαξε ολοκληρη της Ελλαδα μεσα απο τοσες περιπετειες?

οι μεγαλυτερες επαναστασεις και αλλαγες και η μεγαλυτερη ανοδος ερχονται μετα απο τις κρισεις..τωρα ειναι η εποχη της ευκαιριας για τους νεους που εχουν μυαλο,και οχι γιαυτους που θελουν να τρωνε ετοιμα για να ζουνε ανετα(οπως εμαθαν πολλοι τοσα χρονια)..
Λόγια, πάλι λόγια. Τι επανάσταση ζητάτε;;; Με πράξεις. Πείτε ονομαστικά να καταλάβω. Η ευκαιρία για αυτούς που έχουν μυαλό δε θα είναι σίγουρα μέσα στην ετοιμόρροπη Ελλαδίτσα. Οπότε κάποιοι θα φύγουν, κάποιοι θα "πεθάνουν" και κάποιοι θα εξακολουθήσουν την επανάσταση του καναπέ. Ο σκοπός των μεγάλων βαδίζει προς την πραγματοποίησή του. Κάποιοι θα αγοράσουν μεγαλύτερα χρυσά κουτάλια για να τρώνε πιο εύκολα.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 01:36, 20-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Δε με προσβάλλεις, άλλωστε εγώ το παραδέχτηκα πρώτη.

Να με συγχωρείς αλλά εγώ το σήμερα θα ζήσω. Κι έχω την υποχρέωση προς τον εαυτό μου να το κάνω όσο γίνεται καλύτερο.
Το σήμερα όμως που λές πως θα ζήσεις, θα το συναντήσεις αφού πρώτα το έχεις δεί απο το χθές.
Προννόησε μιά φορά, μήν αφήνεις τον οίστρο σου να σε κουμαντάρει.
Δες το σήμερα σαν μιά καινούργια ημέρα. Άλλωστε στην Ιθάκη δέν πρόκειται σε μιά ημέρα να πας.
Όμως τη Ιθάκη την έχεις οραματιστεί πρίν κάν ξεκινήσεις και εδώ ακριβώς είναι η διαφωνία μου.
Είναι απαραίτητο να οραματιζόμαστε. Εσείς περισότερο απο εμένα.
Άν μάθεις να οραματίζεσαι, έστω και εμπειρικά, δέν είναι απαραίτητο να πας και πανεπιστήμιο γι'αυτό,
τότε να είσαι σίγουρη πως θα είναι το σήμερα πάντα λίγο ποιό ενδειαφέρον απο αυτό που έχεις αφήσει να σου εμφανιστεί ξαφνικά ένα πρωϊνό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 20-03-10 στις 08:37. Αιτία: Διόρθωση εκ παραδρομής λαθών
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:15, 20-03-10:

Να με συγχωρείς αλλά εγώ το σήμερα θα ζήσω. Κι έχω την υποχρέωση προς τον εαυτό μου να το κάνω όσο γίνεται καλύτερο.
ισως με αυτην την ιδεα δεν κοιμα το μελλον οπως πρεπει και τελικα φτανει το "σημερα" σε χρεωκοπια ,οπως η Ελλαδα σημερα..

η ιδεα του να ζεις πανω απο ολα το παρον οδηγησε τη γενια μας απο το 80 και μετα στην κατρακυλα..

Παράθεση

jimphoto

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jimphoto
Ο jimphoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O jimphoto έγραψε στις 00:36, 13-10-10:

Καλησπέρα. Με λένε Δημήτρη.........είμαι 36 ετών και θα σου δώσω τη συμβουλή μου από τα βάθη της καρδιάς μου ειλικρινά. Και «μάρτυρας» για αυτό που σου λέω είναι ότι γράφω το πρώτο μήνυμα σε αυτό το φόρουμ.
Δεν σου είπα την ηλικία μου γιατί δεν θεωρώ τον εαυτό «κάποιον» για να σε συμβουλέψει αλλά θα καταλάβεις παρακάτω γιατί την αναφέρω.
Σίγουρα πολλοί είναι εκείνοι που θα διαφωνήσουν κάθετα. Σίγουρα πολλοί είναι εκείνοι που θα συμφωνήσουν απόλυτα. Το σίγουρο είναι ότι αυτά που θα σου πω είναι από την εμπειρία μου μέχρι στιγμής από αυτά που έχω ζήσει εγώ.
Ξεκινάω λέγοντας σου ότι εγώ θα σε συμβουλέψω να φύγεις όσο ποιο σύντομα μπορείς. Άμεσα και γρήγορα πριν περάσει ο καιρός. Και εξηγούμε ………..
Έχω ήδη κάνει τα χαρτιά μου για βίζες κλπ για Αυστραλία. Για Αμερική που σκέφτεσαι δεν στο συνιστώ. Μετά από έρευνα που έκανα εδώ και 7 μήνες κατέληξα στα εξής. Λίγες χώρες είναι αυτές που μπορούν να προσφέρουν κάτι καλύτερο. Θα στις πω με σειρά ξεκινώντας από την καλύτερη επιλογή.
Καναδάς , Δανία , Αυστραλία , Νορβηγία , Σουηδία , Αυστρία .
Εγώ κατέληξα Αυστραλία λόγω ενός γνωστού που έχω εκεί και λόγω ότι ξέρω μόνο Αγγλικά. Ο Καναδάς έχει την ποιοτικότερη ζωή αυτή τη στιγμή στο κόσμο σύμφωνα με αρκετές πηγές. Όταν λέμε ποιότητα ζωης επειδή ο καθείς το αντιλαμβάνεται διαφορετικά η έρευνα που έκανα η ποιότητα μεταφράζεται σε βιοτικό επίπεδο δουλειά , κόστος ζωης κλπ. Σύστημα υγείας , κουλτούρα ανθρώπων , παιδία και σχέση μισθού/ζωης ας μου επιτραπεί η έκφραση.
Δεν θα σε κουράσω με λεπτομέρειες τι παίρνουμε τι παίρνουνε κλπ κάνε μια έρευνα στο δυκτιο και θα καταλάβεις.
Τώρα στο διαταυτα ! ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ !!!
Εδώ είναι που θα πικράνω κόσμο και θα βγούνε οι φίλοι και θα με πούνε έτσι η αλλιώς …….. αλλά δεν πειράζει σεβαστές και οι γνώμες τους και τα πρόσωπα τους εξάλλου κουβέντα κάνουμε.
Ο κύριος λόγος που φεύγω δεν είναι η αναδουλειά να το πω……..αλλά ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ οι Έλληνες….. μας βαρέθηκα. Είμαστε χειρότεροι και από τους ποιο κανίβαλους στα βάθη της ζούγκλας. Εγωιστές και υπερόπτες…..μια ζωή εμείς ….εμείς εφεύραμε εμείς φιλοσοφήσαμε εμείς πρώτοι σε αυτό στο άλλο μια ζωή ΕΜΕΙΣ ! Οι άλλοι είναι πάντα πίσω μας ….εμείς πρώτοι. Παρτακηδες …….μπας και βοηθήσουμε τον διπλανό μας θα μας πέσει ο κ@#$ς ! Όχι πρέπει να κάνουνε οι άλλοι για εμάς έτσι πάει. Αξιοκρατία ?? Τι είναι αυτό ? Άσε να διορίσω τον δικό μου και άσε τους άλλους να κουρεύονται. Αγενείς ……. Πατάμε την αξιοπρέπεια όλων γιατί εμείς είμαστε πάνω από όλους οι άλλοι δεν υπάρχουν. Θα το παρατηρήσεις ποιο έντονα όταν πας σε κάποιο κατάστημα να πάρεις κάτι και βλέπεις ότι απαιτούμε επειδή πληρώνουμε. Ναι φίλε μου πληρώνεις να πάρεις ψωμί πχ στο φούρνο. Αν σου φέρει πορτοκαλάδα πες εγώ ζήτησα ψωμί όχι πορτοκαλάδα όμορφα και ευγενικά δε χάλασε ο κόσμος που έγινε λάθος. Εμείς όμως «πατάμε» την αξιοπρέπεια του ανθρώπου που κάνει μια δουλειά επειδή πληρώνουμε βρίζοντας τον.
Πας εσύ να πιάσεις δουλίτσα κάπου με τα πτυχία σου και βλέπεις την θέση σου θα την πάρει η κάποια ξανθο-μπιμπο «μπαλκωνατη» η κανας άχρηστος που έχει μπει με μέσο. Μετά παίρνεις το πτυχιακι σου όπως χιλιάδες παιδιά και το κάνεις λαδόκολλα να τυλας σουβλάκια. Εδώ δεν μετράει το πτυχίο αλλά η γνωριμίες. Να το ήξερα να μην χαράμιζα και τα χρόνια μου στα θρανία.
Μην πιάσω παιδία υγεία τα γνωρίζουμε όλοι. Θα σου πω κάτι τελευταίο γιατί έχω γράψει ήδη πολλά και σίγουρα θα έχω κουράσει. Σου λέω λοιπόν φύγε ! γιατί αν μείνεις ελπίζοντας ότι κάτι θα αλλάξει σε αυτή τη χώρα απατασε. Ξέρω θα με πουν απαισιόδοξο μηδενιστή κλπ. Μην τους ακούς γιατί αυτά τα άκουγα και εγώ στην ηλικία σου και κατάντησα 36 χρονών να περιμένω πότε θα αλλάξει αυτή η χώρα. Δυστυχώς για μένα δεν θα αλλάξει. Απλά γιατί δεν έχουμε τα κότσια να δούμε ότι δεν φταίνε ούτε κυβερνήσεις ούτε τίποτα. Πρέπει να παραδεχτούμε ότι φταίμε εμείς οι ίδιοι ….η νοοτροπία μας……εμείς ψηφίζουμε εμείς αποφασίζουμε εμείς κάνουμε τα πάντα αλλά αυτό το γονίδιο που έχουμε όλοι οι Έλληνες είναι αυτό της ΠΑΡΤΗΣ μας. Αυτό πρέπει να αλλάξουμε.
Ντρέπομαι που είμαι Έλληνας πολλές φορές.
Δεν το βλέπουμε και ρίχνουμε το φταίξιμο αλλού …… γιαυτο κοπέλα μου επειδή η ζωούλα σου είναι μια και μοναδική ΦΥΓΕ το να κάτσεις εδώ επειδή κάποιοι νομίζουν ότι θα αλλάξουν αυτή τη χώρα και οι ίδιοι δεν κάνουν τίποτα γιαυτο δεν είναι λύση. Θα χαραμίσεις την ζωή σου κυνηγώντας το ρημάδι το Ελληνικό dream …… πάρε ένα σπίτι και ένα αυτοκίνητο. Τι ευτυχία !
Και κλείνοντας για να μην παρεξηγηθώ γιατί αν μιλάς σκληρά θα σε γιουχάρουν και θα σε χλευάσουν αντί να κάτσουν να σκεφτούν.
Η Ελλάδα είναι μια πανέμορφη χώρα όντος. Οι κάτοικοι της είμαστε ο ιός αυτής της χώρας που εξαπλώνουμε τη μιζέρια μας και την κακομοιριά μας σε κάθε άκρη της.
Καλή πορεία σου εύχομαι στη ζωή σου ότι και να αποφασίσεις.

Δημήτρης

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M
Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.

O H-M έγραψε στις 08:23, 13-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από jimphoto
Καλησπέρα. Με λένε Δημήτρη.........είμαι 36 ετών και θα σου δώσω τη συμβουλή μου από τα βάθη της καρδιάς μου ειλικρινά. Και «μάρτυρας» για αυτό που σου λέω είναι ότι γράφω το πρώτο μήνυμα σε αυτό το φόρουμ.
Δεν σου είπα την ηλικία μου γιατί δεν θεωρώ τον εαυτό «κάποιον» για να σε συμβουλέψει αλλά θα καταλάβεις παρακάτω γιατί την αναφέρω.
Σίγουρα πολλοί είναι εκείνοι που θα διαφωνήσουν κάθετα. Σίγουρα πολλοί είναι εκείνοι που θα συμφωνήσουν απόλυτα. Το σίγουρο είναι ότι αυτά που θα σου πω είναι από την εμπειρία μου μέχρι στιγμής από αυτά που έχω ζήσει εγώ.
Ξεκινάω λέγοντας σου ότι εγώ θα σε συμβουλέψω να φύγεις όσο ποιο σύντομα μπορείς. Άμεσα και γρήγορα πριν περάσει ο καιρός. Και εξηγούμε ………..
Έχω ήδη κάνει τα χαρτιά μου για βίζες κλπ για Αυστραλία. Για Αμερική που σκέφτεσαι δεν στο συνιστώ. Μετά από έρευνα που έκανα εδώ και 7 μήνες κατέληξα στα εξής. Λίγες χώρες είναι αυτές που μπορούν να προσφέρουν κάτι καλύτερο. Θα στις πω με σειρά ξεκινώντας από την καλύτερη επιλογή.
Καναδάς , Δανία , Αυστραλία , Νορβηγία , Σουηδία , Αυστρία .
Εγώ κατέληξα Αυστραλία λόγω ενός γνωστού που έχω εκεί και λόγω ότι ξέρω μόνο Αγγλικά. Ο Καναδάς έχει την ποιοτικότερη ζωή αυτή τη στιγμή στο κόσμο σύμφωνα με αρκετές πηγές. Όταν λέμε ποιότητα ζωης επειδή ο καθείς το αντιλαμβάνεται διαφορετικά η έρευνα που έκανα η ποιότητα μεταφράζεται σε βιοτικό επίπεδο δουλειά , κόστος ζωης κλπ. Σύστημα υγείας , κουλτούρα ανθρώπων , παιδία και σχέση μισθού/ζωης ας μου επιτραπεί η έκφραση.
Δεν θα σε κουράσω με λεπτομέρειες τι παίρνουμε τι παίρνουνε κλπ κάνε μια έρευνα στο δυκτιο και θα καταλάβεις.
Τώρα στο διαταυτα ! ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ !!!
Εδώ είναι που θα πικράνω κόσμο και θα βγούνε οι φίλοι και θα με πούνε έτσι η αλλιώς …….. αλλά δεν πειράζει σεβαστές και οι γνώμες τους και τα πρόσωπα τους εξάλλου κουβέντα κάνουμε.
Ο κύριος λόγος που φεύγω δεν είναι η αναδουλειά να το πω……..αλλά ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ οι Έλληνες….. μας βαρέθηκα. Είμαστε χειρότεροι και από τους ποιο κανίβαλους στα βάθη της ζούγκλας. Εγωιστές και υπερόπτες…..μια ζωή εμείς ….εμείς εφεύραμε εμείς φιλοσοφήσαμε εμείς πρώτοι σε αυτό στο άλλο μια ζωή ΕΜΕΙΣ ! Οι άλλοι είναι πάντα πίσω μας ….εμείς πρώτοι. Παρτακηδες …….μπας και βοηθήσουμε τον διπλανό μας θα μας πέσει ο κ@#$ς ! Όχι πρέπει να κάνουνε οι άλλοι για εμάς έτσι πάει. Αξιοκρατία ?? Τι είναι αυτό ? Άσε να διορίσω τον δικό μου και άσε τους άλλους να κουρεύονται. Αγενείς ……. Πατάμε την αξιοπρέπεια όλων γιατί εμείς είμαστε πάνω από όλους οι άλλοι δεν υπάρχουν. Θα το παρατηρήσεις ποιο έντονα όταν πας σε κάποιο κατάστημα να πάρεις κάτι και βλέπεις ότι απαιτούμε επειδή πληρώνουμε. Ναι φίλε μου πληρώνεις να πάρεις ψωμί πχ στο φούρνο. Αν σου φέρει πορτοκαλάδα πες εγώ ζήτησα ψωμί όχι πορτοκαλάδα όμορφα και ευγενικά δε χάλασε ο κόσμος που έγινε λάθος. Εμείς όμως «πατάμε» την αξιοπρέπεια του ανθρώπου που κάνει μια δουλειά επειδή πληρώνουμε βρίζοντας τον.
Πας εσύ να πιάσεις δουλίτσα κάπου με τα πτυχία σου και βλέπεις την θέση σου θα την πάρει η κάποια ξανθο-μπιμπο «μπαλκωνατη» η κανας άχρηστος που έχει μπει με μέσο. Μετά παίρνεις το πτυχιακι σου όπως χιλιάδες παιδιά και το κάνεις λαδόκολλα να τυλας σουβλάκια. Εδώ δεν μετράει το πτυχίο αλλά η γνωριμίες. Να το ήξερα να μην χαράμιζα και τα χρόνια μου στα θρανία.
Μην πιάσω παιδία υγεία τα γνωρίζουμε όλοι. Θα σου πω κάτι τελευταίο γιατί έχω γράψει ήδη πολλά και σίγουρα θα έχω κουράσει. Σου λέω λοιπόν φύγε ! γιατί αν μείνεις ελπίζοντας ότι κάτι θα αλλάξει σε αυτή τη χώρα απατασε. Ξέρω θα με πουν απαισιόδοξο μηδενιστή κλπ. Μην τους ακούς γιατί αυτά τα άκουγα και εγώ στην ηλικία σου και κατάντησα 36 χρονών να περιμένω πότε θα αλλάξει αυτή η χώρα. Δυστυχώς για μένα δεν θα αλλάξει. Απλά γιατί δεν έχουμε τα κότσια να δούμε ότι δεν φταίνε ούτε κυβερνήσεις ούτε τίποτα. Πρέπει να παραδεχτούμε ότι φταίμε εμείς οι ίδιοι ….η νοοτροπία μας……εμείς ψηφίζουμε εμείς αποφασίζουμε εμείς κάνουμε τα πάντα αλλά αυτό το γονίδιο που έχουμε όλοι οι Έλληνες είναι αυτό της ΠΑΡΤΗΣ μας. Αυτό πρέπει να αλλάξουμε.
Ντρέπομαι που είμαι Έλληνας πολλές φορές.
Δεν το βλέπουμε και ρίχνουμε το φταίξιμο αλλού …… γιαυτο κοπέλα μου επειδή η ζωούλα σου είναι μια και μοναδική ΦΥΓΕ το να κάτσεις εδώ επειδή κάποιοι νομίζουν ότι θα αλλάξουν αυτή τη χώρα και οι ίδιοι δεν κάνουν τίποτα γιαυτο δεν είναι λύση. Θα χαραμίσεις την ζωή σου κυνηγώντας το ρημάδι το Ελληνικό dream …… πάρε ένα σπίτι και ένα αυτοκίνητο. Τι ευτυχία !
Και κλείνοντας για να μην παρεξηγηθώ γιατί αν μιλάς σκληρά θα σε γιουχάρουν και θα σε χλευάσουν αντί να κάτσουν να σκεφτούν.
Η Ελλάδα είναι μια πανέμορφη χώρα όντος. Οι κάτοικοι της είμαστε ο ιός αυτής της χώρας που εξαπλώνουμε τη μιζέρια μας και την κακομοιριά μας σε κάθε άκρη της.
Καλή πορεία σου εύχομαι στη ζωή σου ότι και να αποφασίσεις.

Δημήτρης
Ξεκινάω αρχικά με το ότι η γνώμη σου είναι ΣΕΒΑΣΤΗ.
Αντιπαραβολή στοιχείων.
  1. Όπου και να πας, θα κουβαλάς την Ελλάδα μέσα σου. Πρέπει πρώτα να αποκυρήξεις τον εαυτό σου και μετά τους 9.999.999 ιθαγενείς
  2. Πρέπει να καταφέρεις να ενσωματωθείς στον " τρόπο του σκέπτεσθαι " ενός λαού που δεν ανήκει στον μεσογειακό τρόπο σκέψης ( πίστεψέμε, από προσωπική εμπειρία, θα είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο )
  3. όσο και αν αυτή η χώρα διώχνει τα παιδιά της, δεν της αξίζει η " τύχη " της εγκατάληψης λόγω μετανάστευσης και
  4. Η δραπέτευση δείχνει κάποιον " φιλοτομαρισμό " ( ζητώ συγνώμη για την σκληρή έκφραση, αλλά μ΄αρέσει να λέω τα πράγματα με τ΄όνομά τους ). Ποτέ δεν θα γινόμουνα οπαδός του ρηθέντος από τον Λουδοβίκο ΙΔ " μετά από μένα η καταστροφή ". Μένουμε εδώ και προσπαθούμε ν΄αλλάξουμε τους δίπλα μας και να πολεμήσουμε τους πάνω μας
Όπως και ν΄άχει, καλή επιυυχία στην νέα σου ζωή.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:02, 13-10-10:

και το κυριοτερο,,ολα μπορουν ννα γινουν καλυτερα..

ο καναδας δεν μπορει να αποκτησει ποτέ το κλιμα της Ελλαδας,,αλλα η Ελλαδα μπορει και θα βελτιωθει οικονομικα με το περασμα του χρονου,,και εχει βελτιωθει..

εγω μια συμβουλη εχω να δωσω..(μετα την επιστροφη της αδελφης μου μετα απο 4 χρονια Καναδα,βανκουβερ..που τις προσφερανε δουλεια σε πανεπιστημια κλπ,,)και αφου πηγα σε θειο μου στον Μοντρεαλ για λιγες μερες.και ειδα εκει..

ΜΗΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...οι αγγλωσαξωνικες χωρες εχουν αρχισει την κατηφορα,,το μελλον ειναι η Ευρωπη..
μεταναστες χρονια που συναντησα στα αεροδρομια ,αυτομου λεγανε,ο καναδας και η αμερικη δεν ειναι οπως παλια,,που τρεχαμε για χρημα..τωρα το δολλαριο ειναι πιο ανισχυρο απο το ευρω...

δεν ειναι η εποχη του '60 που κυριαρχουσε η αμερικη κλπ..τωρα ειναι σε παρακμη..

μεινε Ευρωπη,,μια χωρα ειμαστε ουσιαστικα,,και οποτε γουσταρεις γυριζεις...

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 11:38, 13-10-10:

ο καναδας δεν μπορει να αποκτησει ποτέ το κλιμα της Ελλαδας,,αλλα η Ελλαδα μπορει και θα βελτιωθει οικονομικα με το περασμα του χρονου,,και εχει βελτιωθει..

εγω μια συμβουλη εχω να δωσω..(μετα την επιστροφη της αδελφης μου μετα απο 4 χρονια Καναδα,βανκουβερ..που τις προσφερανε δουλεια σε πανεπιστημια κλπ,,)και αφου πηγα σε θειο μου στον Μοντρεαλ για λιγες μερες.και ειδα εκει..

ΜΗΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...οι αγγλωσαξωνικες χωρες εχουν αρχισει την κατηφορα,,το μελλον ειναι η Ευρωπη..
μεταναστες χρονια που συναντησα στα αεροδρομια ,αυτομου λεγανε,ο καναδας και η αμερικη δεν ειναι οπως παλια,,που τρεχαμε για χρημα..τωρα το δολλαριο ειναι πιο ανισχυρο απο το ευρω...

δεν ειναι η εποχη του '60 που κυριαρχουσε η αμερικη κλπ..τωρα ειναι σε παρακμη..

Μία συμπλήρωση μόνον στο " μεινε Ευρωπη,,μια χωρα ειμαστε ουσιαστικα,,και οποτε γουσταρεις γυριζεις...

που προσωπικά θεωρώ δεδομένο ότι θα επιστρέψει λόγω του δυσανάλογου καταμερισμού πολιτικών, οικονομικών, κοινωνικών προοπτικών των λαών που την απαρτίζουν ( βλέπε ΒΑ Ευρώπη, Νότια και Ανατολική. Δεν βλέπω καμία χρυσή τομή, παρά μόνον της αλληλοεκμετάλευσης σε επίπεδο Κυβερνήσεων και κατ΄επέκταση των λαών )

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:16, 13-10-10:

Όταν λες ότι θεωρείς δεδομένο ότι θα επιστρέψει, τι εννοείς;

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 19:53, 13-10-10:

Τίποτα συγκεκριμένο. Απλά πιστεύω ότι είμαστε λαός με τελείως διαφορετική νοοτροπία.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:23, 14-10-10:

εγω μια χαρα το βρισκω το κλιμα του καναδα (βανκουβερ). Δεν εχει αφορητη ζεστη τα καλοκαιρια οπως στην ελλαδα, και τον χειμωνα δεν κανει κρυο. Βρεχει λιγο περισσοτερο, αλλα βλεποντας το πρασινο γυρω σου θελεις την βροχη. Η ανοιξη και το φθινοπωρο ειναι μαγευτικα. Ανθισμενες κερασιες και καμελιες την ανοιξη, κοκκινα και κιτρινα maple trees το φθινωπορο.

Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να κρινεις μια χωρα απο τις λιγες μερες που πηγες διακοπες. Εγω ζω εδω 8 χρονια και δεν προκειται να επιστρεψω ελλαδα ή ευρωπη. Το συστημα υγειας ειναι εξαιρετικο, το συστημα παιδειας επισης εξαιρετικο. Η ανεργεια ειναι σε σχετικα χαμηλα επιπεδα και βρισκεις δουλεια. Επισης οι μισθοι ειναι παρα πολυ καλοι (εξαρταται βεβαια απο το αντικειμενο σου). Στην αλμπερτα για παραδειγμα, ο μεσος ετησιος μισθος ειναι γυρω στα $75 χιλιαρικα. Εδω στο βανκουβερ ειναι γυρω στα 45 χιλιαρικα. Ακομα και τα 45 χιλιαρικα ομωςωειναι σαφως καλυτερα απο τον μισθο που θα επαιρνες στην ελλαδα. Επισης η ζωη ειναι πιο φθηνη σε σχεση με την ελλαδα και την ευρωπη. Το βιοτικο επιπεδο ειναι πολυ υψηλο και το σημαντικοτερο ειναι οτι υπαρχει κρατος. Υπαρχουν ατομα που δουλευουν και με $9 την ωρα (συνηθως μαθητες), αλλα το κρατος δεν σε αφηνει ετσι. Παιρνεις επιστροφη φορου, δεν πληρωνεις ιατρικη περιθαλψη κτλ. Το μοναδικο πραγμα που δεν μου αρεσει εδω ειναι οι υπερβολικα υψηλες τιμες στην ενοικιαση κατοικιας (αυτο βεβαια ισχυει μονο για το βανκουβερ).

Ο καναδας αυτη τη στιγμη ειναι απο τις χωρες που εχουν το καλυτερο τραπεζικο συστημα. Οι τραπεζες εδω ουτε που κλονιστηκαν με την κριση. Επισης ηταν η 1η χωρα που βγηκε απο την κριση και αρχισε την ανακαμψη. Πολλοι μπερδευετε την κατασταση με τις ΗΠΑ, αλλα δεν εχουν απολυτως καμια σχεση. Εκει υπαρχει μεγαλο προβλημα.

Επισης οι αποστασεις πλεον ειναι τοσο μικρες με τα αεροπλανα ωστε οπου και να πας μπορεις να φυγεις πολυ ευκολα. Το οτι το ευρω ειναι πιο "ισχυρο" (ειδαμε ποσο ισχυρο ειναι τους προσφατους μηνες με την κατασταση στην ελλαδα), δεν σημαινει οτι η χωρα που χρησιμοποιει το ευρω ειναι πιο πλουσια απο μια χωρα που χρησιμοποιει το καναδικο δολλαριο. Το καναδικο δολλαριο (το οποιο δεν εχει πλεον μεγαλη διαφορα απο το ευρω) επιτηδες το κρατουν χαμηλα για να ευνοουνται οι εξαγωγες της χωρας. Επισης αν σκοπευεις τα χρηματα που βγαζεις να τα μετατρεπεις σε ευρω, σαφως και δεν συμφερει, αλλα απο την στιγμη που ζεις σε χωρα οπου πληρωνεσαι και πληρωνεις σε δολλαρια, γιατι να μπεις στην διαδικασια να τα μετατρεψεις σε ευρω; Για να πηγαινεις για 1 μηνα διακοπες στην ελλαδα;

Ποτε προβλεπεις να ανακαμψει η ελλαδα; Γιατι σιγουρα δεν προκειται να ανακαμψει σε 5-10 χρονια. Το ελειμμα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και θα χρειαστουν αρκετες γενιες για να πληρωσουμε πισω τα χρηματα που δανειστηκαμε!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:46, 14-10-10:

Βρεχει λιγο περισσοτερο, αλλα βλεποντας το πρασινο γυρω σου θελεις την βροχη.
δεν μιλαω για διακοπες..

η αδελφη μου παντως εζησε 4 χρονια εκει,,και παρολο που τις δινανε δουλεια ως καθηγητρια σε πανεπιστημιο ακομα και στο harvard..(στο simon fraser ηταν)
εφυγε και λογω του καιρου,,σχεδον καταθλιψη την ειχε πιασει..και μη σου πω για το τι της εκανε το συστημα υγειας..ασε,,μεγαλη πικρα..

εσυ ποτε εφυγες για καναδα δηλαδη?

Ποτε προβλεπεις να ανακαμψει η ελλαδα; Γιατι σιγουρα δεν προκειται να ανακαμψει σε 5-10 χρονια. Το ελειμμα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και θα χρειαστουν αρκετες γενιες για να πληρωσουμε πισω τα χρηματα που δανειστηκαμε!
η Ελλαδα ειναι επαρχια της ευρωπης ουσιαστικα..η ευρωπη θα ανακαμψει..

φυσικα ολοι οι αμερικανοι καναδοι περιφρονουν βαθια μεσα τους την Ευρωπη..(οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια που λεμε)αλλα αυτο ειναι προβλημα τους.οχι δικο μας..

παντως τωρα πανε οιΕλληνες κλπ ευρωπαιοι για φτηνα ψωνια λογω χαμηλου δολαριου στην αμερικη καναδα,και οχι το αντιθετο οπως παλια..

και ενα αρθρο του reuters προσφατο που δειχνει γιατι ειναι καλυτερο να ζεις στην Ευρωπη απο την αμερικη..

και ενα εξαιρετικο σχολιο για την αμερικη...(ο Καναδας ειναι πιο κρατικος διαφορετικος βεβαια..)

One other thing… An excellent strategic method of tackling the kind of private-sector over-production that leads to serious inequalities, whilst using the excess capacity for something GOOD, is to INCREASE THE PUBLIC SECTOR. Services like:
* Public healthcare
* Advocacy services for the downtrodden in society…
etc. We have excellent public services in Europe, but I see and hear little of it in the good ʽol USA.
It seems to me that the American system was well-placed to dominate the 20th Century, but in the 21st Century, the Americans are following an ideological dinosaur (of unrestricted free market chaos, or “every man for himself”) to collective disaster… All because theyʼre frightened of the other ideological dinosaur, “Communism.”

Iʼd love to see how the US government would respond to a major health epidemic or natural dister on home soil. (Oh, we already saw that in New Orleans, sorry.)

Americans ARE more “competitive”, but theyʼre also more AGGRESSIVE than Europeans. Case in point, an American thought I was after the girl he liked, so he had a friend call me up and threaten to kill me. No European has ever tried that sort of thing with me, even though Iʼve lived in a few rough areas. So what do you think – does the character of AGGRESSION make people happier? No wonder half of you are on Prozac.

οντως .στο μοντρεαλ που πηγα,ειδα καιστο μετρό(χωρις ηλεκρικες σκαλες ,παλιατζουρα) και τα σπιτια,,τοσο παλιο εξοπλισμο,παλια σπιτια,,ου δεν ειχα δει καν στην Ελλαδα..σαν να ξαναγυριζα λιγο στο '60..
και μιλαμε απο τις ξυλινες πολυκατοικιες μεχρι του διακοπτες σοτυς τοιχους που εμοιαζαν πρωτογονοι..σε σχεση με το σπιτι μου-μονοκατοικια- ή το μεσο διαμερισμα σε μια πολυκατοικια..

η αμερικη εχει κολλησει λιγο σε μια παλια εποχη..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 14-10-10 στις 08:27.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 08:32, 14-10-10:

...εγω μια χαρα το βρισκω το κλιμα του καναδα (βανκουβερ). Δεν εχει αφορητη ζεστη τα καλοκαιρια οπως στην ελλαδα, και τον χειμωνα δεν κανει κρυο. Βρεχει λιγο περισσοτερο, αλλα βλεποντας το πρασινο γυρω σου θελεις την βροχη. Η ανοιξη και το φθινοπωρο ειναι μαγευτικα. Ανθισμενες κερασιες και καμελιες την ανοιξη, κοκκινα και κιτρινα maple trees το φθινωπορο.
Απάντηση
Δεν πας για πικ-νικ στον Καναδά, αλλά για να έχεις ένα καλλίτερο μέλλον.
Μία χώρα που το Εθνικό της Νόμισμα εξαρτάται από την πορεία του Πετρελαίου, δεν μπορεί να είναι και πολύ σταθερή.
Για του λόγου το αληθές ανοίξτε μια πλατφόρμα του FOREX, και παρακολουθήστε την πορεία του πετρελαίου και του USDCAD

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 14-10-10 στις 15:51. Αιτία: προσθήκη quote tags
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:43, 14-10-10:

και κατι περι volt..
http://askville.amazon.com/differenc...questId=724312

Originally Europe was 120 V too, just like Japan and the US today. It has been deemed necessary to increase voltage to get more power with less losses and voltage drop from the same copper wire diameter. At the time the US also wanted to change but because of the cost involved to replace all electric appliances, they decided not to. At the time (50s-60s) the average US household already had a fridge, a washing-machine, etc., but not in Europe.

The end result is that now, the US seems not to have evolved from the 50s and 60s, and still copes with problems as light bulbs that burn out rather quickly when they are close to the transformer (too high a voltage), or just the other way round: not enough voltage at the end of the line (105 to 127 volt spread !).
Note that currently all new American buildings get in fact 240 volts split in two 120 between neutral and hot wire. Major appliances, such as virtually all drying machines and ovens, are now connected to 240 volts. Mind, Americans who have European equipment shouldn't connect it to these outlets. Although it may work on some appliances, it will definitely not be the case for all of your equipment. The reason for this is that in the US 240 V is two-phase, whereas in Europe it is single phase.
για το '50-'60 που λεγαμε..λογω μεγεθους χωρας ,δεν μπορουσαν οικονομικα να αλλαξουν τα παντα,ενω η ευρωπη ,αλλαξε με καθε χωρα ξεχωρα..γιαυτο και εκσυχρονιστικε..

η Αμερικη εχει κολλησει στον 20ο αιωνα...για τον 21ο ,,η Ευρωπη ή Κινα εναι η επιλογη..το παραδεχονται και οι αμερικανοι σε αρθρα που εχω δει,,που ποσο εντυπωσιαστηκαν απο τη νεα τεχνολογια και τρενα στν Κινα πχ..σε σχεση με τον πολυκαιρισμενο εξοπλισμο και εγκαταστασεις της Αμερικης..

η κορυφη της Αμερικης ηταν το 60-70..και εκει εμεινε η καρδια της,,παρολη την κατηφορα της μεχρι τωρα..

"...In the rebuilding of Europe after the war, companies had an opportunity to rethink the design of electrical distribution from the ground up. Unfortunately, they ignored Tesla.
αυτο που λεγαμε,,η Ευρωπη στον πολεμο μηδενισε και ξαναρχισε απο το μηδεν πιο καινουρια,,η αμερικη επειδη δεν γνωρισε πολεμο και καταστροφη,,εμεινε με παλιες εγκαταστασεις και νοοτροπια συχνα..

αυτους τους διακοπτες ειδα παντου στο μοντρεαλ,και σε πανεπιστημιο..ουτε που τους ειχα ξαναδει..

ενω στο σπιτι μου εχω βαλει παντου..τους γερμανικους abb.

Μία χώρα που το Εθνικό της Νόμισμα εξαρτάται από την πορεία του Πετρελαίου, δεν μπορεί να είναι και πολύ σταθερή.
και το πετρελαιο τελειωνει..ενω η ευρωπη εχει πλαι της τα μεγαλυτερα αποθεματα αεριου,,τη ρωσσια..

πολλα που εγραψα παραπανω μπορει να φαινονται ασχετα,,αλλα δειχνουν καθαρα τον χρονο που ζει η αμερικη ,η ευρωπη..απλα καποια δειγματα.

(το Βανκουβερ ειναι καπως εξαιρεση γιατι φτιαχτηκε απο το μηδεν κυριολεκτικα το '80 λογω μια εκθεσης..και μεχρι τοτε οι ανθρωποι ζουσανε σε καλυβες σχεδον..πολυ πιο πρωτογονα..)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 14-10-10 στις 09:02.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:26, 14-10-10:

Τελικά, το "παιδί της Διασποράς"( ο ΓΑΠ), μας διασπείρει γενικά και, μάλιστα, χωρίς... πυξίδα!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:49, 14-10-10:

Τελικά, το "παιδί της Διασποράς"( ο ΓΑΠ), μας διασπείρει γενικά και, μάλιστα, χωρίς... πυξίδα!
ετσι και αλλιως αυτος παντα διεσπαρμενος ηταν..
ο σπορος..

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 14:20, 14-10-10:

η μεταναστευση μου μοιαζει σα να τα παρατας...σα να μην το παλευεις

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:40, 14-10-10:

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 01:59, 14-12-10:

γεια σας παιδια!!!!!
εχω φρικαρει!!!!!δεν ξερω τι να κανω.....ειμαι ανεργη χωρις προοπτικες να βρεθει κατι....ουτε καν σε καφετερια!!!!!!
τελικα μηπως η μεταναστευση ειναι η μονη λυση?

Παράθεση

VAGGKALL1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη VAGGKALL1
Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 09:14, 14-12-10:

πρώτων στο δημιουργό του θέματος να πω ότι θεωρώ ότι το να πάει στην Αμερική πριν καν μάθει αν θα μπορέσει να βρει δουλειά είναι μέγα λάθος...

γιατί όπως είπαν αρκετοί η αμερική έχει απίστευτα μεγαλύτερα προβλήματα από την ελλάδα...

είμαι από αυτούς που σκέφτονται (ή τουλάχιστον σκέφτονταν) να φύγουν αργά ή γρήγορα στο εξωτερικό όμως είμαι από τους πιο απαισιόδοξους ανθρώπους σχετικά με τα εγχώρια αλλά κυρίως παγκόσμια τεκτενόμενα και δυστυχώς πιστεύω ότι με τον τρόπο που φέρονται κράτη όπως η γερμανία , οι ΗΠΑ και η Κίνα δεν θα αργήσει να ξεσπάσει πόλεμος....

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:04, 14-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από LunaDark
γεια σας παιδια!!!!!
εχω φρικαρει!!!!!δεν ξερω τι να κανω.....ειμαι ανεργη χωρις προοπτικες να βρεθει κατι....ουτε καν σε καφετερια!!!!!!
τελικα μηπως η μεταναστευση ειναι η μονη λυση?
μια αποφαση ειναι... ελα απο τα μερη μας

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 13:41, 14-12-10:

O Καναδας ειναι κατι παραπανω απο δελεαστικη επιλογη σε θεμα τυχον μεταναστευσης και οχι μονο!
Ειλικρινα για αυτην την χωρα δεν ακουγεται τιποτα,δεν μπλεκεται σε πολεμους,σκανδαλα κλπ... η οικονομια της ειναι απτις πιο σταθερες στον κοσμο και ειναι πανεμορφη χωρα με βιωσιμες πολεις οχι οπως την τσιμεντουπολη Αθηνα...

Αλλα η μεταναστευση ειναι αποφαση ζωης,θα ζεις πλεον σε μια ξενη για σενα χωρα και μπορει να μην επιστεψεις ξανα στην πατριδα σου ή να την επισκεπτεσαι μονο τα καλοκαιρια(για πολλους αυτο δεν ειναι το δυσκολο κομματι της υποθεσης),και σιγουρα στην αρχη τα πραγματα δεν θα ειναι τοσο ευκολα..... οποτε πρεπει να το σκεφτεις ξανα και ξανα προτου προβεις σε μια τετοια μεγαλη κινηση!

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 15:05, 14-12-10:

Πάντως από ότι έχω διαβάσει, χώρες που παραδοσιακά δέχονταν μετανάστες, όπως η Γερμανία, πλέον δεν τους θέλουν. Τουλάχιστον όχι για εργάτες- ζητούν καλά εκπαιδευμένο επιστημονικό προσωπικό.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:18, 14-12-10:

Ειλικρινα για αυτην την χωρα δεν ακουγεται τιποτα,δεν μπλεκεται σε πολεμους,σκανδαλα κλπ... η οικονομια της ειναι απτις πιο σταθερες στον κοσμο και ειναι πανεμορφη χωρα με βιωσιμες πολεις οχι οπως την τσιμεντουπολη Αθηνα...
και οι σκανδιναβικες χωρες το ιδιο,,γιατι αραγε δεν τρεχουν ολοι εκει ?

κοινος παρονομαστης το κρυο.

Παράθεση

VAGGKALL1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη VAGGKALL1
Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 19:23, 14-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Πάντως από ότι έχω διαβάσει, χώρες που παραδοσιακά δέχονταν μετανάστες, όπως η Γερμανία, πλέον δεν τους θέλουν. Τουλάχιστον όχι για εργάτες- ζητούν καλά εκπαιδευμένο επιστημονικό προσωπικό.
γι' αυτό ζητάνε Έλληνες ήτε με προπτυχιακά ήτε με μεταπτυχιακά καλών σχολών εσωτερικού ή εωτερικού και αυτό γιατί αυτές οι χώρες δεν έχουν πολλούς δικούς τους πτυχιούχους
και οι σκανδιναβικες χωρες το ιδιο,,γιατι αραγε δεν τρεχουν ολοι εκει ?

κοινος παρονομαστης το κρυο.
σιγά σιγά αρχίζουν να ακούγονται και αυτές...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους