Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,303 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ηθικά διλήμματα

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 22:10, 07-03-11:

Γνώμη μου...
Μιας και μάνα ποτέ των ποτών δεν παίζει να γίνω(για πολύ προφανείς και ευνοήτους λόγους), δεν έχει νόημα και το να προσπαθήσω να το φανταστώ...
Αν και πιστεύω πως θα ήταν ελάχιστες οι μανάδες που θα διάλεγαν να αφήσουν το παιδί τους, ακόμη κι αν αυτό κινδύνευε τελικά ή ρίσκαραν τον κοινωνικό του αποκλείσμο... Γιατί πολύ καλή η μητρική αγάπη, αλλά πολλές φορές τυφλώνει...

Ως γιατρός τώρα, δεν θα είχα κανένα απολύτως δίλημμα... Η θέση του παιδιού αυτού δεν είναι στο νησί, αλλά στο έξω κόσμο, όπου εκεί ακόμη κι αν στην αρχή έχει να αντιμετωπίσει τρελές δυσκολίες, θα έχει την δυνατότητα να παλέψει για ένα καλύτερο αύριο, σε σχέση με το μη μέλλον που θα είχε στον νησί...
Δεν το συζητώ καν για τους ιατρικούς λόγους, που είναι προφανέστατοι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:29, 07-03-11:

Ακριβέ, από τη θέση του παιδιού τι θα ήθελες να είχαν επιλέξει οι γονείς και ο γιατρός σου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 09:27, 08-03-11:

Αυτό το τελευταίο είναι πολύ πιο δύσκολο... Να πω την αλήθεια, πιστεύω πως θα ήθελα να επιλέξουν ακριβώς το αντίθετο από αυτό που διάλεξαν... Αν δηλαδή αποφάσιζαν να μείνω στο νησί, θα ήθελα να με είχαν αφήσει κι αν αποφάσιζαν να με δώσουν θα ήθελα να με είχαν κρατήσει... Γιατί σχεδόν πάντα εκ των υστέρων θέλουμε αυτά που δεν είχαμε...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:18, 12-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ακριβέ, από τη θέση του παιδιού τι θα ήθελες να είχαν επιλέξει οι γονείς και ο γιατρός σου;
Εν προκειμένω, η δυσκολία έγκειται βέβαια στο γεγονός ότι το παιδί αδυνατεί να επιλέξει. Οπότε το δίλημμα ουσιαστικά λέει: Είναι ένα παιδί κτήμα των γεννητόρων του, που μπορούν να το μεταχεριστούν κατά το δοκούν;

ΥΓ: Εκείνο τον καιρό πάντως ήταν. Ακόμη οι άνθρωποι μετρούσαν τα παιδιά τους μαζί με τα οικόσιτα, όταν ήθελαν να πουν πόσα "στόματα τάιζαν"!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

javment

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη javment
Ο javment αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O javment έγραψε στις 22:39, 14-03-11:

Όσο αναφορά το πρώτο δίλημμα, κάνοντας βέβαια όλες τις προσπάθειες να το αποτρέψω μάλλον δεν θα έστριβα. Γιατί αυτό? Κρατώντας σταθερή πορεία, θα έκανα ότι μπορούσα αλλά λόγω συγκυριών, λαθών θα γινόταν το δυστύχημα ενώ στρίβοντας θα ήταν επιλογή μου. Φυσικά βρισκόμενος σε αυτή την κατάσταση δεν θα γνώριζα ότι σίγουρα κάποιος σκοτωθεί, για σκεφτείτε την στιγμή που κάποιος έχει επιλέξει να στρίψει και "πατάει" τον άτυχο "έναν" να στρίψει το κεφάλι του και να δει ότι οι πέντε τον είχαν δει?Εκεί δεν θα αισθάνεται δολοφόνος?

Για να ήταν εκεί οι "πέντε" όπως ειπώθηκε και σε άλλα μηνύματα πάει να πει ότι ήταν στο λάθος σημείο την λάθος ώρα, ενώ ο "ένας" απλά έκανε την δουλειά του. Είναι αντίστοιχο σαν το δίλημμα με το να δεις πέντε άτομα να παίζουν με μία χειροβομβίδα (ξέροντας ότι είναι επικίνδυνο) και κατά λάθος τραβιέται η περόνη και τους πέφτει κάτω και εκείνοι σαστίζουν , έχει λίγα δευτερόλεπτα να αποφασίσεις είτε την αφήνεις όπως είναι και απομακρύνεσαι αφήνοντας τα υπόλοιπα στη μοίρα είτε για να τους σώσεις την παίρνεις για να την πετάξεις μακριά από τους "πέντε" για να τους σώσεις αλλά λόγω του περιβάλλοντος χώρου (κτιρίων κτλ) η μόνη κατεύθυνση που μπορείς να την πετάξεις ώστε να τους σώσεις είναι προς το σημείο που κάθεται ένας άστεγος που κοιμάται(ώστε να μην μπορεί να αντιδράσει). θα το κάνεις? είναι δίκαιο? είναι 5 έναντι 1, αλλά οι πέντε είχαν κάνει λάθος, μπορείς να τα βάλεις σε ζυγαριά? και εάν ναι ως προς τι την ποσότητα ή την ευθύνη?(Μπορεί να μην είναι τόσο αληθοφανές το σενάριο, αλλά η ουσία πιστεύω είναι η ίδια). Δεν μιλάμε να θυσιαστείς εσύ για να σώσεις 5 άτομα εκεί είναι άλλο, εδώ διαλέγεις εσύ να θυσιάσεις κάποιον.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 22:51, 01-04-11:

Στην τηλεοπτική σειρά "Το Νησί" έχει προκύψει το εξής δίλημμα:

Ένα ζευγάρι με λέπρα, που έχει μεταφερθεί στη Σπιναλόγκα, αποκτά στο νησί ένα μωρό. Ο νόμος ορίζει, πως αν το παιδί είναι καλά στην υγεία του, πρέπει να φύγει από το νησί. Η μητέρα του όμως δεν θέλει να το αποχωριστεί. Επιλέγει να το κρατήσει κοντά της και με τη βοήθεια ενός εκ των γιατρών, δημιουργούν πλαστά χαρτιά. Λίγο αργότερα, ο δεύτερος γιατρός ανακαλύπτει την απάτη.

Αν ήσασταν στη θέση της μητέρας τι θα κάνατε;
Θα κρατούσατε το παιδί μαζί σας, ή θα το αφήνατε να φύγει και να ζήσει ανάμεσα σε υγιείς ανθρώπους;
Αν ήσασταν στη θέση των γιατρών;

Θα υποχρεώνατε τη μάνα να αποχωριστεί το παιδί της, ή θα κάνατε τα στραβά μάτια;
Τι καλά που ανέβασες κι άλλο

Θα το άφηνα να φύγει,χωρίς καμμία δεύτερη σκέψη.
Για μένα αυτό το δίλημμα είναι παρόμοιο με το να με ρωτάς "Είσαι σε ένα αμάξι που πηγαινει στο χείλος του γκρεμού θα ανοίξεις την πόρτα να βγει το παιδι,ακόμη κι αν δεν έχεις συγγενείς και αν δεν ξέρεις σε τι συνθήκες θα καταλήξει."Ναι θα προτιμούσα να ζήσει.Το να το κρατήσεις σε ένα νησί-καραντίνα,καταδικασμένο να βιώσει την αρρώστια και το θάνατο (ακόμη κι αν το ίδιο δεν νοσήσει όλοι γύρω του θα είναι άρρωστοι και ετοιμοθάνατοι) χωρίς να γευτεί ποτέ μια στιγμή πραγματικής ανεμελειάς κι ελευθερίας,χωρίς να μπορέσει να περάσει (κυριολεκτικά και μεταφορικά) στην απέναντι όχθη είναι το ίδιο και χειρότερο απο το να το καταδικάζεις σε θάνατο.
Δεν θεωρώ πως η άποψη δεν ξέρω που θα καταλήξει-μονο εγώ μπορώ να το φροντίσω είναι κριτήριο,γιατί τι είδους φροντίδα είναι να μεγαλώσει σε ένα τεράστιο νοσοκομείο?Αυτές οι συνθήκες με ποιο κριτήριο είναι καλύτερες?

Αν πάλι ήμουν γιατρός δεν νομίζω πέρα απο το να δώσω την συμβουλή μου να υποχρέωνα την μητέρα να το αποχωριστεί.Αυτό ειναι καθαρά αποφαση των γονιών.

Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 20:37, 21-04-11:

για μένα είτε σκότωνα ένα άτομο, είτε πέντε το ίδιο θα ήταν
η αλήθεια είναι πως θα είχα ταραχτεί τόσο που δεν ξέρω άμα σκεφτόμουν να αλλάξω κατεύθυνση... θα το άφηνα στη σταθερή του πορεία και ταυτόχρονα στην τύχη του.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 685 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 14:25, 26-04-11:

Απλο το θεμα παιρνει στο κινητο αυτον τον ενα και του λεει πως εχει η κατασταση και οτι κιολας αν θυσιαστει θα ειναι ηρωας
και θα τον θυμουνται ολοι οπως βεβαια κανει και με τους αλλους .Αυτο ολο μας οδηγει στην ανακαλυψη οτι καποιος ή καποιοι μπορουν να γινουν ηρωες αλλα βεβαια το θεμα ειναι αλλο! Κινητο θα υπαρχει εκεινη την ωρα λεγω εγω....

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:06, 26-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Irodis
Απλο το θεμα παιρνει στο κινητο αυτον τον ενα και του λεει πως εχει η κατασταση και οτι κιολας αν θυσιαστει θα ειναι ηρωας
και θα τον θυμουνται ολοι οπως βεβαια κανει και με τους αλλους .Αυτο ολο μας οδηγει στην ανακαλυψη οτι καποιος ή καποιοι μπορουν να γινουν ηρωες αλλα βεβαια το θεμα ειναι αλλο! Κινητο θα υπαρχει εκεινη την ωρα λεγω εγω....
Θα υπάρχει... Αλλά δεν θα πιάνει...

Δεν έχει νόημα να ψάχνουμε άλλα σενάρια για να αποφύγουμε το ηθικό δίλημμα... Θα πεθάνει είτε ένας είτε πέντε... Δεν μπορείς να ειδοποιήσεις κανέναν... Ποιος/οι θα πεθάνει/ουν???

Παράθεση

*Maria (^_^)*

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,002 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 10:10, 28-04-11:

Στην τηλεοπτική σειρά "Το Νησί" έχει προκύψει το εξής δίλημμα:

Ένα ζευγάρι με λέπρα, που έχει μεταφερθεί στη Σπιναλόγκα, αποκτά στο νησί ένα μωρό. Ο νόμος ορίζει, πως αν το παιδί είναι καλά στην υγεία του, πρέπει να φύγει από το νησί. Η μητέρα του όμως δεν θέλει να το αποχωριστεί. Επιλέγει να το κρατήσει κοντά της και με τη βοήθεια ενός εκ των γιατρών, δημιουργούν πλαστά χαρτιά. Λίγο αργότερα, ο δεύτερος γιατρός ανακαλύπτει την απάτη.

Αν ήσασταν στη θέση της μητέρας τι θα κάνατε;
Θα κρατούσατε το παιδί μαζί σας, ή θα το αφήνατε να φύγει και να ζήσει ανάμεσα σε υγιείς ανθρώπους;
Αν ήσασταν στη θέση των γιατρών;

Θα υποχρεώνατε τη μάνα να αποχωριστεί το παιδί της, ή θα κάνατε τα στραβά μάτια;
Αν ήμουν στη θέση της μητέρας πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να αφήσω το παιδί μου να μεγαλώσει σ'ένα υγιές περιβάλλον. Δε θα μου άρεσε να κολλήσει κ αυτό την αρρώστιά μου και να έχω εγώ την ευθύνη για την πορεία της ζωής του. Αν δεν ήμουν σε άσχημη κατάσταση,αργά ή γρήγορα θα γινόμουν γιατί η λέπρα φτάνει κάποια στιγμή σε τραγική κατάσταση κ επομένως δε θα είχα τη δυνατότητα να μεγαλώσω το παιδί μου. Δε θα είχα δυνάμεις.

Τώρα αν ήμουν στη θέση των γιατρών θα συμβούλευα τη μητέρα να αποχωριστεί το παιδί της γιατί δε θα ήταν σωστό να μεγαλώσει σε τέτοιο περιβάλλον,αλλά να αναλάβουν την ανατροφή του άνθρωποι χωρίς καμία επικίνδυνη αρρώστια.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:41, 16-07-11:

Έφερα food for thought... Eίναι πάρα πολλά οπότε θα πρέπει να τα αναλύσουμε λίγα λίγα μάλλον...

Έχουμε πει και κάποια btw...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:25, 16-07-11:

Μισές δουλειές κάνεις ρε Τσαρατσάφ...

Επειδή εδώ έχουμε πράγματι πολλή τροφή για σκέψη, θα μεταφέρω το πρώτο δίλημμα, μεταφράζοντας το κομμάτι από τη σελίδα όπου μας παραπέμπεις.

Το 1842, ένα πλοίο χτύπησε πάνω σ' ένα παγόβουνο και περισσότεροι από 30 επιζώντες βρέθηκαν να συνωστίζονται σε μια σωσίβιο λέμβο, η οποία ήταν φτιαγμένη για μόνο 7. Καθώς ερχόταν καταιγίδα, κατέστη προφανές ότι η λέμβος θα έπρεπε να ελαφρυνθεί, εάν ήθελαν να σωθεί έστω κι ένας. Ο καπετάνιος επιχειρηματολόγησε ότι το σωστό σ' εκείνη την περίπτωση θα ήταν να εξαναγκαστούν κάποια άτομα να πηδήξουν από τη λέμβο και να πνιγούν. Μια τέτοια πράξη, είπε, δεν ήταν άδικη γι' αυτούς που θα πετιόνταν στη θάλασσα, αφού θα πνίγονταν έτσι ή αλλιώς. Εάν ωστόσο δεν έκανε τίποτε, θα ήταν υπεύθυνος για τους θανάτους εκείνων τους οποίους θα μπορούσε να είχε σώσει. Κάποιοι αντιτάχθηκαν στην απόφαση του καπετάνιου. Υποστήριξαν ότι εάν δεν έκαναν τίποτε και όλοι πνίγονταν, κανείς δεν θα ήταν υπεύθυνος για τους θανάτους τους. Από την άλλη πλευρά, εάν ο καπετάνιος προσπαθούσε να σώσει κάποιους, θα το έκανε μόνο σκοτώνοντας τους υπόλοιπους και τότε οι θάνατοί τους θα ήταν δική του ευθύνη· κάτι τέτοιο θα ήταν χειρότερο από το να μην κάνει τίποτε, αφήνοντας όλους να πεθάνουν. Ο καπετάνιος απέρριψε αυτή την επιχειρηματολογία. Εφόσον η μόνη πιθανότητα για σωτηρία προϋπέθετε ν' ασκηθεί μεγάλη προσπάθεια στο κουπί, αποφάσισε ότι οι πλέον αδύναμοι θα έπρεπε να θυσιαστούν. Υπό αυτές τις περιστάσεις, θα ήταν εξωφρενικό, σκέφτηκε, ν' αποφασιστεί μετά από κλήρωση, ποιος θα πρέπει να ριχτεί στη θάλασσα. Τελικά, μετά από αρκετές ημέρες επίπονης κωπηλασίας, οι επιζώντες διασώθηκαν και ο καπετάνιος δικάστηκε για τις πράξεις του. Εάν ήσασταν μέλος του σώματος των ενόρκων, τι θα είχατε αποφασίσει και γιατί;
Ενδιαφέρον και γαργαλιστικό δίλημμα. Ας ακούσουμε λοιπόν γνώμες επ' αυτού. Φυσικά να περιμένετε κι από μένα αλλά κι από τον Τσαρατσαφ αιτιολογημένη απάντηση...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:38, 16-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Μισές δουλειές κάνεις ρε Τσαρατσάφ...

Ενδιαφέρον και γαργαλιστικό δίλημμα. Ας ακούσουμε λοιπόν γνώμες επ' αυτού. Φυσικά να περιμένετε κι από μένα αλλά κι από τον Τσαρατσαφ αιτιολογημένη απάντηση...
Να με συγχωράτε μεσιέ Χάουλα
Δεν θα επαναληφθεί...

Θα ξεκινούσα εγώ με απάντηση, αλλά λέω να περιμένω πρώτα κανέναν άλλο να κάνει την αρχή...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:55, 16-07-11:

Εμείς οι Χριστιανοί στην προσευχή μας λέμε και το "μη εισενέγκεις ημάς εις πειρασμόν"

Τώρα, το τι θα κάνουμε σε ηθικά διλήμματα όταν θα έρθουμε σε τέτοιες ακραίες καταστάσεις, προτιμώ εγώ προσωπικά να μην πω τίποτα, γιατί έχει συμβεί όχι μόνο σε εμένα αλλά και σε πολλούς ανθρώπους να "πιανόμαστε" από τα λόγια μας, και άλλα να λέμε σε περιόδους "ευρυχωρίας" και άλλα να κάνουμε όταν θα έρθει εκείνη η ώρα.

Επειδή ο κάθε ένας μετριέται στην πράξη, άσχετα τι υποστηρίζει θεωρητικά, σε κάθε τέτοια ακραία κατάσταση, προτιμώ να μην εκφέρω γνώμη γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα σε κάποια τέτοια στιγμή.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:31, 16-07-11:

Ειλικρινής απάντηση και σε τιμά φίλε Δημήτρη. Εδώ φυσικά το ερώτημα τίθεται διαφορετικά: Εάν ήσουν ένορκος στη δίκη του καπετάνιου τι θα αποφάσιζες, από την ασφάλεια της καρέκλας σου;

Σκοπός μας είναι να δοκιμάσουμε την ηθική μας στα όριά της για ν' αποδείξουμε το προφανές: Πόσο ασταθής κι αβέβαιη είναι, έτσι ώστε να πάψουμε τελικά στη ζωή μας να ηθικολογούμε. Η απάντησή σου λοιπόν, κρίνεται θετικά προς αυτήν την κατεύθυνση...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 22:17, 16-07-11:

Εγώ θα δίκαζα με το εξής σκεπτικό. Αν ο καπετάνιος ήταν άξιος και δυνατός αρκετά για να βρίσκεται ανάμεσα στους 7 που τράβηξαν το κουπί μέχρι τέλους και όσοι επιλέχθηκαν ήταν όντως οι δυνατότεροι στην κωπηλασία, θα τον απάλλασσα. Σε αντίθετη περίπτωση θα τον καταδίκαζα.

Η λογική μου λέει ότι κανένας νόμος των ανθρώπων δεν είναι πάνω από τους νόμους της φύσης. Αν δεν υπήρχε αποδεδειγμένα δόλος να τη σκαπουλάρει ο ίδιος ή οι φίλοι του, τότε βρισκόμαστε μπροστά σε ένα φυσικό γεγονός και το δικαστήριο των ανθρώπων είναι αναρμόδιο να κρίνει αντικειμενικά την περίπτωση.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:02, 17-07-11:

Ποστ για να παρω τουλαχιστον 2 υπογεγραμμενες αρνητικες (Great Chaos, Isiliel )

Οσοι ομιλουν για το "θελημα" των ταρω κ του Κρόουλι κλπ, δεν λενε συχνα οτι δεν υπαρχει αντικειμενικη ηθικη ; Σε πολλα θεματα εχω δει οτι μολις καποιος παει να μιλησει περι ηθικης, του μπαινει η σταμπα "ηθικολογεις". Τελικα υπαρχει ηθικο διλλημα για εσας ; Αν ναι, τοτε μηπως δεν ειναι ολα χυμα και υποκειμενικα ;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 04:19, 17-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Εγώ θα δίκαζα με το εξής σκεπτικό. Αν ο καπετάνιος ήταν άξιος και δυνατός αρκετά για να βρίσκεται ανάμεσα στους 7 που τράβηξαν το κουπί μέχρι τέλους και όσοι επιλέχθηκαν ήταν όντως οι δυνατότεροι στην κωπηλασία, θα τον απάλλασσα. Σε αντίθετη περίπτωση θα τον καταδίκαζα.

Η λογική μου λέει ότι κανένας νόμος των ανθρώπων δεν είναι πάνω από τους νόμους της φύσης. Αν δεν υπήρχε αποδεδειγμένα δόλος να τη σκαπουλάρει ο ίδιος ή οι φίλοι του, τότε βρισκόμαστε μπροστά σε ένα φυσικό γεγονός και το δικαστήριο των ανθρώπων είναι αναρμόδιο να κρίνει αντικειμενικά την περίπτωση.
Ὅσον ἀφορᾷ στὸν καπετάνιο, διαφωνῶ κάθετα. Σύμφωνα μὲ τὶς ἀρχαῖες παραδόσεις τῆς θάλασσας, ὅταν ἕνα πλοῖο βουλιάζῃ, ὅ καπετάνιος ὑποχρεοῦται νὰ θυσιασθῇ μαζὶ μὲ τὸ καράβι του καὶ νὰ ἀφήσῃ τοὺς ἄλλους νὰ σωθοῦν. Μᾶλλον ὁ συγκεκριμένος δὲν κατάλαβε ἀκριβῶς τί ἐσήμαινε νὰ κατέχῃ αὐτὸ τὸ ἀξίωμα...

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:31, 17-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ὅσον ἀφορᾷ στὸν καπετάνιο, διαφωνῶ κάθετα. Σύμφωνα μὲ τὶς ἀρχαῖες παραδόσεις τῆς θάλασσας, ὅταν ἕνα πλοῖο βουλιάζῃ, ὅ καπετάνιος ὑποχρεοῦται νὰ θυσιασθῇ μαζὶ μὲ τὸ καράβι του καὶ νὰ ἀφήσῃ τοὺς ἄλλους νὰ σωθοῦν. Μᾶλλον ὁ συγκεκριμένος δὲν κατάλαβε ἀκριβῶς τί ἐσήμαινε νὰ κατέχῃ αὐτὸ τὸ ἀξίωμα...
Πάλι πέφτεις σε δίλημμα. Το καράβει δεν βούλιαζε, θα βούλιαζε απ' την καταιγίδα. Με τον καπετάνιο ζωντανό, θα μπορούσε το καράβι να μην βουλιάξει, διαφορετικά θα επικρατούσε αταξία και όλοι θα πνιγόντουσαν.

Το πρόβλημα στο αρχικό σκεπτικό μου είναι ποιος μπορεί να κρίνει αποτελεσματικά ποιος είναι δυνατός και ποιος όχι, γιατί εκτός απ' τη δύναμη του σώματος υπάρχει και η δύναμη της ψυχής. Αν κρίναμε μόνο με βάση τους μυς, τότε τα γυναικόπαιδα θα έπρεπε να θυσιαστούν πρώτα.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 11:53, 17-07-11:

Εδώ φυσικά το ερώτημα τίθεται διαφορετικά: Εάν ήσουν ένορκος στη δίκη του καπετάνιου τι θα αποφάσιζες, από την ασφάλεια της καρέκλας σου;
Κάποτε είχα πιάσει συζήτηση με κάποιον δικηγόρο για διάφορα νομικά θέματα, και του έθεσα την ερώτηση αυτή: "Αν ήμουν ένορκος κάπου, πως θα μπορούσα να είμαι αντικειμενικός και πως θα ήμουν σίγουρος ότι δεν θα έπεφτα σε λάθος απόφαση και έτσι να χαντάκωνα έναν συνάνθρωπό μου;"

Η απάντηση που πήρα ήταν ότι αν θέλεις να είσαι αντικειμενικός, θα πρέπει να βγάλεις απ' έξω το συναίσθημα, και να λειτουργήσεις με βάση μόνο την λογική, γιατί αν κρίνεις τον άλλον συναισθηματικά έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνεις λάθος στην κρίση σου.

Εδώ είναι το δύσκολο με βάση αυτά που μου είπε. Διότι όπως είχα γράψει παλιότερα σε ένα άλλο θρεντ "συναίσθημα ή λογική;", επηρεάζομαι πολλές φορές από το συναίσθημα και ο ίδιος έχω δει στην ζωή μου να με οδηγεί αυτό το ελάττωμά μου σε λάθος κινήσεις.

Και πάλι όμως, βάζω διαχωρισμούς στη λέξη "συναίσθημα" από την λέξη "συναισθηματισμός".

Το δίλημμα είναι, αν για παράδειγμα έσωζες έναν οικογενειάρχη από έναν που δεν έχει οικογένεια, με το σκεπτικό ότι ο πρώτος έχει και άλλα στόματα να θρέψει, ενώ ο δεύτερος δεν έχει πίσω του άλλους ανθρώπους που να εξαρτώνται από αυτόν, είναι συναισθηματισμός ή λογική; Και αν αυτός ο άνθρωπος π.χ. είναι ένας αφανής ευεργέτης και βοηθάει κάποιους άλλους που έχουν ανάγκη δεν θα είναι το ίδιο;

Όπως και να έχει, πραγματικά ελπίζω ποτέ να μην φθάσω σε κάποια τέτοια δύσκολη απόφαση.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:19, 17-07-11:

Προσωπικά, στην συγκεκριμένη περίπτωση θα ψήφιζα υπέρ της αθώωσης του καπετάνιου. Το σκεπτικό που ανέπτυξε κατά την ανακοίνωση της απόφασής του θεωρώ ότι είναι ορθό.

Εκείνοι που αντιτάχθηκαν στην απόφαση του καπετάνιου, είχαν ως κύριο επιχείρημά τους την αποφυγή της ανάληψης ευθύνης από πλευράς του οποιουδήποτε. "Μην κάνεις τίποτε απολύτως", του είπαν, "και τότε βέβαια σίγουρα όλοι μαζί θα πάμε στο βυθό, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχει πάρει κανείς από εμάς την ευθύνη τούτων των θανάτων". Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς θρασύδειλο ως σκεπτικό και δείχνει ότι οι άνθρωποι φοβούνται περισσότερο την ηθική ευθύνη ακόμη κι απ' τον ίδιο το θάνατο. Με το ίδιο σκεπτικό, ένας πρωθυπουργός, πχ ο Ιωάννης Μεταξάς, θα δεχόταν αδιαμαρτύρητα την εισβολή μιας ξένης δύναμης στη χώρα του, αφού το να κηρύξει αντίσταση θα σήμαινε τον θάνατο χιλιάδων συμπατριωτών του, στο πεδίο της μάχης, ενώ εάν άφηνε τους κατακτητές να εισβάλουν ανενόχλητοι, αυτό θα σήμαινε ίσως το θάνατο χιλιάδων συμπατριωτών του από πείνα ή από εκτελέσεις, αλλά τουλάχιστον εκείνος δεν θα είχε πάρει την ευθύνη των θανάτων αυτών. Ο Κολοκοτρώνης ή ο Τσε δεν θα κήρυσσαν επανάσταση, για τους ίδιους λόγους. Ακριβώς όμως η λογική του Πόντιου Πιλάτου, ήταν που χάραξε το όνομά του στην ιστορία με αρνητικό τρόπο, μέσω του περιβόητου ρητού "Νίπτω τας χείρας".

Αυτό όμως θα το έλεγαν μόνο άνθρωποι οι οποίοι δεν είχαν ήδη στα χέρια τους την βαριά ευθύνη του κυβερνήτη. Ωστόσο ο καπετάνιος εκ θέσεως είχε εκ των προτέρων επωμιστεί το επώδυνο καθήκον και το "νίπτω τας χείρας" δεν αποτελούσε επιλογή γι' αυτόν. Άραγε ο πρωθυπουργός του παραπάνω παραδείγματος δεν θα είχε εξίσου την ευθύνη για το θάνατο των συμπατριωτών του, εφόσον εκείνος ένιπτε τας χείρας; Στη θέση εκείνη είχε εκλεγεί για να παίρνει αποφάσεις, όχι για να τις αποποιείται ως το πικρόν ποτήριον του Ιησού. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον καπετάνιο. Στη θεωρητική περίπτωση που η λέμβος βούλιαζε κι όλοι πνίγονταν -ας δεχτούμε ότι ο ίδιος με κάποιον μαγικό τρόπο ήταν τελικά ο μόνος επιζών- δεν πιστεύω επ' ουδενί ότι η μη ανάληψη της ευθύνης για τον πνιγμό όλων ανεξαιρέτως των επιβατών θα τον παρηγορούσε ή θα τον δικαίωνε από ηθικής άποψης. Έτσι κι αλλιώς λοιπόν, εκείνος θα ζούσε ή θα πέθαινε με το βάρος της ευθύνης να τον τραβάει στον βυθό, κυριολεκτικά ή μεταφορικά.

Ακόμη, μπορούμε να σκεφτούμε ότι σε τόσο ακραίες συνθήκες (παρακαλώ αυτό να μη γενικευτεί με κανέναν τρόπο), η μόνη αποδεκτή ηθική είναι η φυσική-εξελικτική ηθική, αυτό που κάποιοι αποκαλούν Νόμο, σε αντιπαραβολή με τον ανθρώπινο νόμο. Ο καπετάνιος επέλεξε με βάση αυτήν, την επιβίωση δηλαδή των ισχυρότερων κι έτσι μπορούμε να πούμε ότι έπραξε σύμφωνα με την ανώτερη ηθική της αναγκαιότητας και της φυσικής επιλογής. Προσοχή, υπογραμμίζω ότι το δίλημμα δεν ήταν "θα επιβιώσουν όλοι ή μόνο οι δυνατοί", αλλά "θα επιβιώσουν μόνο οι δυνατοί ή ΚΑΝΕΝΑΣ", διότι σε άλλη περίπτωση το σκεπτικό που αναπτύσσω εδώ θα φάνταζε μάλλον ναζιστικής επινόησης (αρέσκομαι στις λεπτές διακρίσεις είναι η αλήθεια).

Τελικά, η άποψή του δικαιώθηκε στην πράξη. Όχι μόνο οι λίγοι απομένοντες στη λέμβο σώθηκαν, αλλά αυτό έγινε μετά από πολυήμερη και κοπιαστική κωπηλασία, ενώ δεν αμφισβητήθηκε το γεγονός ότι σε αντίθετη περίπτωση θα είχαν πνιγεί άπαντες.

Κατά συνέπεια: Αθώος ο κατηγορούμενος!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:39, 17-07-11:

Εφόσον η μόνη πιθανότητα για σωτηρία προϋπέθετε ν' ασκηθεί μεγάλη προσπάθεια στο κουπί, αποφάσισε ότι οι πλέον αδύναμοι θα έπρεπε να θυσιαστούν.
Μαλιστα...δηλαδη γυναικες και παιδια,που εκ φυσεως ειναι πιο αδυναμα...στην θαλασσα..
Και ειναι τωρα αυτο σταση καπετανιου;;Σορυ χαουλα μου..αλλα δεν συμφωνω...
Και για να το θεσω και αλλιως.Πες λοιπον οτι στο πλοιο ηταν η γυναικα του και το παιδι του.Και ηταν αναμεσα σε αυτους στη λεμβο.Πιστευεις οτι θα προτεινε το ιδιο;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 17-07-11 στις 14:06. Αιτία: προσθηκη σχολίου
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:55, 17-07-11:

Εγώ στηρίζομαι σε όσα στοιχεία μας δίνονται από το κείμενο. Εφόσον ίσχυε κάτι τέτοιο, όπως το λες, και ο καπετάνιος εξαιρούσε τη δική του οικογένεια από τη μοίρα των υπόλοιπων, τότε η κρίση μου να είσαι βέβαιη ότι θα ήταν εντελώς διαφορετική...

Επαναλαμβάνω ότι το δίλημμα ήταν: Να σωθούν οι δυνατότεροι ή να πεθάνουν ΟΛΟΙ. Δηλαδή, εάν δεν έκανε αυτό, πάλι τα γυναικόπαιδα θα έχαναν τη ζωή τους, ωστόσο δεν θα είχε σωθεί και κανένας άλλος. Εάν είχες εσύ να προτείνεις έναν τρόπο να σώζονταν τα γυναικόπαιδα, τότε θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου. Έχεις όμως;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:27, 17-07-11:

Εγώ στηρίζομαι σε όσα στοιχεία μας δίνονται από το κείμενο. Εφόσον ίσχυε κάτι τέτοιο, όπως το λες, και ο καπετάνιος εξαιρούσε τη δική του οικογένεια από τη μοίρα των υπόλοιπων, τότε η κρίση μου να είσαι βέβαιη ότι θα ήταν εντελώς διαφορετική...

Επαναλαμβάνω ότι το δίλημμα ήταν: Να σωθούν οι δυνατότεροι ή να πεθάνουν ΟΛΟΙ. Δηλαδή, εάν δεν έκανε αυτό, πάλι τα γυναικόπαιδα θα έχαναν τη ζωή τους, ωστόσο δεν θα είχε σωθεί και κανένας άλλος. Εάν είχες εσύ να προτείνεις έναν τρόπο να σώζονταν τα γυναικόπαιδα, τότε θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου. Έχεις όμως;
οχι...δεν εχω,η αληθεια ειναι.
Θεωρητικα εντελως,διοτι οντως δεν ξερουμε πως θα αντιδρουσαμε εκεινη τη στιγμη,θα επελεγα απλα ή ολοι μαζι να σωθουμε..ή ολοι μαζι να παμε στον πατο.Ναι..ακουγεται καπως περιεργο ισως,αλλα δεν θα μπορουσα σε καμια περιπτωση να επιλεξω εγω ποιος να πεθανει..θα το ρισκαρα μαλλον.

edit:Να προσθεσω βεβαια κατι..οτι συμφωνω με το σκεπτικο σου,για τη θρασυδειλια και την αναληψη ευθυνης,εχεις απολυτο δικιοο σε αυτο.Και σε αλλα που γραφεις.Απλα εγω...δεν θα μπορουσα να επιλεξω κανεναν..οχι ομως λογω φοβου αναληψης ευθυνης

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 17-07-11 στις 20:57.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:54, 17-07-11:

Τι συζητάμε τώρα; Σώθηκαν, από ναυάγιο και μάλιστα κάναν κουπί στην κοντινότερη στεριά, κάποια συγκεκριμένα άτομα ... ειλικρινά πιστεύουμε ότι θα μας έλεγαν αλήθεια για το ακριβώς έγινε;

Και στην τελική ποίο το νόημα οποιασδήποτε δίκης; Μήπως να δικάσουμε και τον καπετάνιο που δεν έμαθε κολύμπι σε όσους δεν ήξεραν; Εγώ προσωπικά θα δίκαζα τα συνεργεία διάσωσης που δεν ανταποκρίθηκαν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 17-07-11 στις 21:11. Αιτία: Ας γίνω πιο κόσμιος :P
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 04:11, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Πάλι πέφτεις σε δίλημμα. Το καράβει δεν βούλιαζε, θα βούλιαζε απ' την καταιγίδα. Με τον καπετάνιο ζωντανό, θα μπορούσε το καράβι να μην βουλιάξει, διαφορετικά θα επικρατούσε αταξία και όλοι θα πνιγόντουσαν.

Το πρόβλημα στο αρχικό σκεπτικό μου είναι ποιος μπορεί να κρίνει αποτελεσματικά ποιος είναι δυνατός και ποιος όχι, γιατί εκτός απ' τη δύναμη του σώματος υπάρχει και η δύναμη της ψυχής. Αν κρίναμε μόνο με βάση τους μυς, τότε τα γυναικόπαιδα θα έπρεπε να θυσιαστούν πρώτα.
Δὲ μιλῶ γιὰ τὴ λέμβο στὴν ὁποῖα βρέθηκαν οἱ ἐπιβάτες. Μιλῶ γιὰ τὸ καράβι ποὺ προσέκρουσε σὲ παγόβουνο... Ὁ καπετάνιος σὲ καμία περίπτωση δὲν ἐγκαταλείπει τὸ πλοῖο του...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 07:54, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Κάποτε είχα πιάσει συζήτηση με κάποιον δικηγόρο για διάφορα νομικά θέματα, και του έθεσα την ερώτηση αυτή: "Αν ήμουν ένορκος κάπου, πως θα μπορούσα να είμαι αντικειμενικός και πως θα ήμουν σίγουρος ότι δεν θα έπεφτα σε λάθος απόφαση και έτσι να χαντάκωνα έναν συνάνθρωπό μου;"

Η απάντηση που πήρα ήταν ότι αν θέλεις να είσαι αντικειμενικός, θα πρέπει να βγάλεις απ' έξω το συναίσθημα, και να λειτουργήσεις με βάση μόνο την λογική, γιατί αν κρίνεις τον άλλον συναισθηματικά έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνεις λάθος στην κρίση σου.
Διαφωνώ κάθετα με αυτή τη λογική. Καθώς ξέρουμε όλοι, στα δικαστήρια οι δίκες γίνονται για να συνυπολογιστούν κι άλλοι παράγοντες εκτός από το ίδιο το έγκλημα. Αν γινόταν αυτό που λες (να βγάλεις έξω το συναίσθημα τελείως) δε θα χρειάζονταν και δίκες. Θα έλεγε ο δικαστής "έκλεψες ντομάτες; 2 μήνες φυλακή. έκλεψες χρήματα; 10 χρόνια φυλακή. εξαπάτησες; σκότωσες; οι αντίστοιχες ποινές". Όμως στη δίκη αξιολογείται σαφώς ο ανθρώπινος παράγοντας, το άλλοθι, ο συναισθηματικός παράγοντας κλπ κλπ. Δεν είναι το ίδιο κάποιος που σκότωσε για την πλάκα του και κάποιος που σκότωσε το δολοφόνο του παιδιού του. Αυτούς τους συναισθηματικούς παράγονττες δεν μπορείς επ' ουδενί να τους αγνοήσεις.

Για το θέμα μας τώρα, θεωρώ οτι κανείς δεν είχε δικαίωμα να ζητήσει από κανέναν να πηδήξει στη θάλασσα και να πνιγεί. Αν κάποιος θυσιαζόταν μόνος του, έχει καλώς. Αν όχι, θα έπρεπε όλοι μαζί να προσπαθήσουν να σωθούν, γιατί η μοίρα όλων ήταν κοινή: το καράβι τους βούλιαξε. Αυτό σημαίνει οτι ο καθένας θα ήταν για τον εαυτό του εκείνη τη στιγμή, δυστυχώς.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 08:21, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Διαφωνώ κάθετα με αυτή τη λογική.

Αυτούς τους συναισθηματικούς παράγονττες δεν μπορείς επ' ουδενί να τους αγνοήσεις.
Μα ακριβώς επειδή κάθε υπόθεση δεν είναι στυγνή λογιστική, ο δικαστής οφείλει να είναι συναισθηματικά ουδέτερος ώστε να είναι σε θέση να κρίνει αντικειμενικά τα συναισθήματα των άλλων.

Προσωπικά, στην συγκεκριμένη περίπτωση θα ψήφιζα υπέρ της αθώωσης του καπετάνιου. Το σκεπτικό που ανέπτυξε κατά την ανακοίνωση της απόφασής του θεωρώ ότι είναι ορθό.
Κι εγώ μάλλον θα αθώωνα τον καπετάνιο (no more blood), αλλά το σκεπτικό περί φυσικής-εξελικτικής ηθικής - να σωθούν οι δυνατοί - είναι καθαρά φασιστικό και εσφαλμένο. Πες π.χ. ότι σαβουριάζουμε στη θάλασσα όλες τις γυναίκες λόγω αδυναμίας στους μυς, πως μετά θα διαιωνιστεί το είδος;

Μας αρέσει η άμεση δημοκρατία αλλά επιζητάμε βαθειά μέσα μας και καπετάνιους που δεν "νίπτουν τα χείρας" τους. Αυτό είναι μια αντίφαση. Το πιο δίκαιο και ηθικό θα ήταν να συμφωνηθεί μια ποσόστωση απ' την αρχή της μορφής: θα σωθούν 2 ή 3 παιδιά, 2 ή 3 γυναίκες, 2 ή 3 άνδρες και να γίνει κλήρωση. Ακόμα πιο ηθικό θα ήταν - για να βάλουμε και την λογική του Πατρεύς μέσα - ο καπετάνιος να είναι ο όγδοος και αφού ρίξει στη θάλασσα τους υπόλοιπους, στο τέλος να πέσει και ο ίδιος.

Τα υπόλοιπα, "αν δεν μείνουν οι δυνατοί, θα πνιγούμε όλοι", είναι ψευτοδιλήμματα που μοιάζουν με εκείνα τα...."αν δεν ψηφίσουμε το μνημόνιο καταστραφήκαμε".

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 13:45, 26-10-11:

Στο παρακάτω video καθηγητής Michael Sandel του πανεπιστημίου Harvard μελέτησε διεξοδικά το δίλημμα που συζητήσαμε.

Ξεκινάει με μία σύντομη εισήγηση των 2 μεγάλων ηθικών φιλοσόφων Jeremy Bentham και Immanuel Kant, τους βασικούς εισηγητές του ωφελιμισμού και της κατηγορικής ηθικής.

Ο ωφελιμισμός μας λέει ότι οι ηθικές αξίες πρέπει να πηγάζουν από τις συνέπειες των πράξεών μας. Σε αυτή τη κατεύθυνση, το τι είναι σωστό εξαρτάται από το τι μεγιστοποιεί το όφελος για την άνθρωπο και την κοινωνία. Στο αντίποδα η κατηγορική ηθική του Καντ μας λέει ότι οι ηθικές αξίες προέρχονται από τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του καθενός ανεξαρτήτως συνεπειών.

Έτσι όπως παρουσιάστηκε στο video (το δίλημμα ξεκινάει γύρω στο 30') δολοφονείται ο νεαρός ναύτης που είχε αρρωστήσει και οι υπόλοιποι κανιβαλίζουν πάνω στο πτώμα του για να παραμείνουν ζωντανοί.

Με βάση τον ωφελιμισμό Bentham, η πράξη ήταν ηθικά σωστή αφού οι επιζώντες είχαν οικογένειες και παιδιά και η σωτηρία τους επιτυγχάνει το μέγιστο δυνατό όφελος. Όμως μπαίνουν σοβαρά ερωτήματα απ' τη πλευρά της κατηγορικής ηθικής:

1. Έχουμε θεμελιώδη δικαιώματα να αφαιρέσουμε μια ανθρώπινη ζωή;

Η απάντηση είναι ότι όλοι πρέπει να μετρούνται ως ίσοι ακόμα και αν στο τέλος κάποιος θυσιάζεται για το γενικό καλό. Θα είχαμε απαντήσει το ερώτημα αν κάναμε μια λοταρία του ποιος θα πεθάνει; Όχι, θα οδηγούμασταν απλά σε νέο ερώτημα:

2. Δικαιολογεί μια δίκαιη διαδικασία το οποιοδήποτε αποτέλεσμα;

Η ένσταση σε αυτό το σημείο είναι ότι η ανθρώπινη ελευθερία παραβιάζεται όταν επιβάλλεται σε αυτήν μία εξωτερική συνθήκη. Θα είχαμε απαντήσει στο ερώτημα αν ο άτυχος ναύτης συμφωνούσε να θυσιαστεί για το κοινό καλό; Όχι, θα οδηγούμασταν σε ένα τρίτο ερώτημα:

3. Ποιο είναι το ηθικό βάρος μιας θυσίας;

Όπως λέει και ο καθηγητής Sandel, αυτή είναι η γοητεία της φιλοσοφίας. Σε βάζει διαρκώς σε σκέψεις ακόμα και για τα πιο συνηθισμένα πράγματα.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:57, 07-04-14:

Η υπόθεση είναι η εξής. Βρίσκεστε σε ένα κόσμο ο οποίος μαστίζετε από μια θανατηφόρα ασθένεια που σκοτώνει εκατοντάδες άτομα καθημερινώς. Γνωρίζετε έναν ιδιοφυή γιατρό ο οποίος εργάζεται πάνω σε μια θεραπεία για την ασθένεια. Γνωρίζεται όμως επίσης πως ο γιατρός είναι φρικτός άνθρωπος, που απαγάγει, βιάζει και σκοτώνει παιδιά. Τι κάνετε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 01:50, 07-04-14:

Σκοτώνουμε το γιατρό και κλέβουμε τη θεραπεία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 02:12, 07-04-14:

Δεν γνωρίζεις πόσο καιρό θα πάρει στο γιατρό να βρει τη θεραπεία

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:12, 07-04-14:

Τι ακριβως ρωτας εγω δεν καταλαβα... :/
Να βρει δλδ τη θεραπεια αλλα με ανταλλαγμα να συνεχιζει τα αισχη του;

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 23:39, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Τι ακριβως ρωτας εγω δεν καταλαβα... :/
Να βρει δλδ τη θεραπεια αλλα με ανταλλαγμα να συνεχιζει τα αισχη του;
Ναι, αν στην ουσία ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:47, 07-03-15:

μπραβο ξεχασμενε!ευθυς με εβαλες σε σκεψεις!
αφου δεν εχει βρει τη θεραπεια και δεν ξερεις αν θα τη βρει τοτε τι αγιαζει το σκοπο?

το ερωτημα παντα ειναι τι αγιαζει το σκοπο...
Και καταληγεις στο οτι ο σκοπος ειναι τα μεσα.

Ομως οταν περνας στο ειδικο,αλλαζει το πραμα
Εκει παντα πρατω κατα το ωφελιμιστικα και cost effective του σκοπου σε σχεση με τα μεσα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 08-03-15 στις 00:01.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 23:56, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
αφου δεν εχει βρει τη θεραπεια και δεν ξερεις αν θα τη βρει τοτε τι αγιαζει το σκοπο?
Γνωρίζεις ότι θα βρει την θεραπεία, απλά δεν γνωρίζεις πόσο καιρό θα τους πάρει. Όλο αυτό το καιρό βέβαια ο γιατρός κάνει πειράματα πάνω σε παιδιά για να βρει την θεραπεία.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 00:07, 08-03-15:

Κυριαρχει το ο σκοπος αγιαζει τα μεσα αλλα ειναι τοσο γενικο που χανει τα κυβικα στο τι καθε φορα οριζει και νοηματοδοτει.Η οικονομια μας τα λεει πιο καλα απο την ηθικη,οπου κυριαρχει ο ορος cost effective

Παράθεση

emmanu313 (Ονομάζομαι Εμμανουέλα αλλά μπορείς να με λες και Εμμ-α)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη emmanu313
H Ονομάζομαι Εμμανουέλα αλλά μπορείς να με λες και Εμμ-α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H emmanu313 έγραψε στις 20:49, 29-08-15:

Θα έστριβα προς τον μόνο εργάτη γιατί πιστεύω ότι είναι λιγότερο οδυνηρό να χαθεί μία ζωή από ότι πολλαπλές.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 10:13, 02-10-15:

Για να κάνουμε μία προσπάθεια για ... ξέθαμα!
Το μεταφράζω πολύ πρόχειρα και από κάτω παραθέτω το αρχικό κειμενάκι στα αγγλικά. Είναι από αυτήν την σελίδα που πόσταρε ο tsarachaf πριν κάτι χρόνια...

Η αξία μίας υπόσχεσης

Ένας φίλος σου εκμυστηρεύεται ότι έχει διαπράξει ένα συγκεκριμένο έγκλημα και εσύ υπόσχεσαι να μην το μαρτυρήσεις. Ανακαλύπτοντας ότι ένας αθώος έχει κατηγορηθεί για το έγκλημα, παρακαλείς το φίλο σου να παραδοθεί. Αυτός αρνείται και σου υπενθυμίζει την υπόσχεση που έδωσες. Τι θα έπρεπε να κάνεις; Γενικά, κάτω από ποιες προϋποθέσεις μπορούν οι υποσχέσεις να αθετηθούν;
Τον Οκτώβριο του 1990, ο Jeffry Cain σκοτώθηκε σε πυροβολισμό που ήταν αποτέλεσμα εκνευρισμού κατά την οδήγηση, στην Anchorage της Αλάσκα. Όταν ο George Kerr ενημέρωσε τις αρχές για τους φίλους που πυροβόλησαν, είπε, "Συνήθως, δε θα κάρφωνα τους φίλους μου, αλλά για κάτι τόσο σοβαρό, έπρεπε να το κάνω". Το "τόσο σοβαρό" είναι το ζήτημα. Μετά την καταδίκη τους, οι "φίλοι" κανόνισαν από την φυλακή, σε συνωμοσία που περιελάμβανε την έγγυο αδερφή ενός κατηγορούμενου, να στείλουν μία βόμβα στο σπίτι του Kerr. Ο Kerr δεν ήταν σπίτι και η βόμβα σκότωσε τον πατέρα του. Όλοι οι συνωμότες, συμπεριλαμβανομένης και της αδερφής, καταδικάστηκαν για τον φόνο. Αυτό δεν ενθαρρύνει την σκέψη στην αγνότητα της ανθρώπινης φύσης.

The Value of a Promise
A friend confides to you that he has committed a particular crime and you promise never to tell. Discovering that an innocent person has been accused of the crime, you plead with your friend to give himself up. He refuses and reminds you of your promise. What should you do? In general, under what conditions should promises be broken?
In October 1990, Jeffrey Cain was killed in a road rage shooting in Anchorage, Alaska. When George Kerr informed on the friends who had done the shooting, he said, "I usually wouldn't rat out my friends, but this is just so severe I got to do it." "Just so severe" is the issue. After their conviction, the "friends" arranged from prison, in a conspiracy including the pregnant sister of one defendant, to have a bomb sent to Kerr's house. Kerr wasn't home, and the bomb killed his father. All the conspirators, including the sister, were convicted of the murder. This does not encourage one to believe in the goodness of human nature.

Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 19:51, 02-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen

Ένας φίλος σου εκμυστηρεύεται ότι έχει διαπράξει ένα συγκεκριμένο έγκλημα και εσύ υπόσχεσαι να μην το μαρτυρήσεις. Ανακαλύπτοντας ότι ένας αθώος έχει κατηγορηθεί για το έγκλημα, παρακαλείς το φίλο σου να παραδοθεί. Αυτός αρνείται και σου υπενθυμίζει την υπόσχεση που έδωσες. Τι θα έπρεπε να κάνεις; Γενικά, κάτω από ποιες προϋποθέσεις μπορούν οι υποσχέσεις να αθετηθούν;
Εύκολο μου φαίνεται. Εαν ο φίλος δε δέχεται να παραδοθεί τον ''παραδίδεις'' εσύ. Το βάρος ενός αθώου στη φυλακή είναι μεγαλύτερο από την αθέτηση μιας υπόσχεσης η οποία έγινε όταν δεν γνώριζες πως κατηγορείται ένας αθώος.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 20:23, 02-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
Εύκολο μου φαίνεται. Εαν ο φίλος δε δέχεται να παραδοθεί τον ''παραδίδεις'' εσύ. Το βάρος ενός αθώου στη φυλακή είναι μεγαλύτερο από την αθέτηση μιας υπόσχεσης η οποία έγινε όταν δεν γνώριζες πως κατηγορείται ένας αθώος.
Εμένα πάλι δε μου φαίνεται καθόλου εύκολο
Πρώτα από όλα, το υπογραμμισμένο είναι λιγάκι αφελές, νομίζω. Αφού ο ένοχος δεν είναι στη φυλακή ... θα κατηγορείται κάποιος άλλος , κάτι απόλυτα λογικό να σκεφτείς όσο δίνεις την υπόσχεση! Αλλά ακόμη και αν δεν κατηγορείται και είναι στη φυλακή κάποιος αθώος είναι κάπως ... προσποιητό αυτό σαν λογική, αφού είτε κατηγορείται είτε όχι κάποιος αθώος, ο φίλος μας παραμένει ένοχος!
Δε γίνεται ...ξαφνικά ένοχος μόλις κατηγορείται κάποιος αθώος!

Για εμένα το δίλημμα παίρνει άλλη διάσταση: Είτε θα υποσχεθείς εξ'αρχής ότι δε θα μιλήσεις και θα το τηρήσεις - είτε θα αρνηθείς να σιωπήσεις κρατώντας το μυστικό, αφού ο φίλος είναι ένοχος.

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 20:44, 02-10-15:

Και εγω ειμαι της αποψης οτι αμα το υποσχεθηκες τελειωνει εδω το θεμα,πρεπει να κρατησεις τον λογο σου. Η ζωη ειναι αδικη ετσι και αλλιως

Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 10:53, 03-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Εμένα πάλι δε μου φαίνεται καθόλου εύκολο
Πρώτα από όλα, το υπογραμμισμένο είναι λιγάκι αφελές, νομίζω. Αφού ο ένοχος δεν είναι στη φυλακή ... θα κατηγορείται κάποιος άλλος , κάτι απόλυτα λογικό να σκεφτείς όσο δίνεις την υπόσχεση! Αλλά ακόμη και αν δεν κατηγορείται και είναι στη φυλακή κάποιος αθώος είναι κάπως ... προσποιητό αυτό σαν λογική, αφού είτε κατηγορείται είτε όχι κάποιος αθώος, ο φίλος μας παραμένει ένοχος!
Δε γίνεται ...ξαφνικά ένοχος μόλις κατηγορείται κάποιος αθώος!

Για εμένα το δίλημμα παίρνει άλλη διάσταση: Είτε θα υποσχεθείς εξ'αρχής ότι δε θα μιλήσεις και θα το τηρήσεις - είτε θα αρνηθείς να σιωπήσεις κρατώντας το μυστικό, αφού ο φίλος είναι ένοχος.
Ως διεφθαρμένος αλλά με ήθος θα πω πως διαχωρίζω την απλή κατηγορία ενός αθώου χωρίς τιμωρία(μια ανάκριση π.χ) από την τιμωρία (φυλάκιση). Με άλλα λόγια, γνωρίζοντας πως δεν θα τιμωρηθεί κάποιος αθώος θα προστατεύσω τον ένοχο φίλο μου, σε αντίθετη περίπτωση you know..

Σε κάθε περίπτωση δεν θα έδινα μια υπόσχεση που θα γνώριζα πως δεν θα μπορούσα να τηρήσω

Παράθεση

RiSe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RiSe
Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O RiSe έγραψε στις 16:53, 30-10-15:

Η αξία μίας υπόσχεσης
Ένας φίλος σου..... Τι θα έπρεπε να κάνεις;
Αχ αυτά τα υποθετικά σενάρια είναι ίδια η ζωή και εμπνέουν για παράδοξες αντιφάσεις του στιλ "τα πλούτη να 'χουν βάσανα και η φτώχεια να 'ναι ξένοιαστη". Είναι όμως έτσι?

Ανάλογα τις συνθήκες θα έλεγα. Στην παρούσα κατάσταση πχ εν Ελλάδι ισχύει, αφού οι φτωχοί τι είχαν για να χάσουν. Σε παρελθόντα χρόνο όμως οι πλούσιοι το μόνο "βάσανο" τους ήταν ποιός θα αρπάξει τα περισσότερα, με τον νομότυπο τρόπο που συνήθως και κατά κανόνα χαρακτηρίζει τον...πλουτισμό!

Έτσι και οι υποσχέσεις, δίνονται μέσα σε ένα πλαίσιο από υπάρχουσες εξωτερικές καταστάσεις, οι οποίες όμως συνήθως αλλάζουν με συνεπακόλουθο να χάσκουν ξεκρέμαστες ή ακόμα και να μοιάζουν παραλογισμός.
Αυτό σημαίνει απλά πως η "δέσμευση" μιας υπόσχεσης δεν είναι και γόρδιος δεσμός, ούτε η κατάρα της μούμιας!

Στο άλλο σκέλος του υποθετικού σεναρίου, το τι θα κάνει ο καθένας επαφίεται στον χαρακτήρα του και στο σύστημα αξιών που υποστηρίζει και όχι στην ικανότητα του να παίρνει "σωστές" αποφάσεις, επομένως δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να το αναλύσουμε.

Παρεμπιμπτόντως, θυμήθηκα τον...Βιλφόρ που άφησε τον Νταντές να σαπίσει στη φυλακή, ενώ γνώριζε πως ήταν αθώος, για να γλιτώσει τον πατέρα του!
Άρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα η υπόσχεση, το βαγονέτο τουλάχιστον είχε κάποια βάση

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους