Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,654 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Shutter Island (2010)

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 00:00, 26-02-10:

Ο αστυνόμος Teddy Daniels αναλαβμάνει να ερευνήσει την εξαφάνιση μιας ασθενούς από μια κλινική στο Shutter Island.
Κατά την διάρκεια της έρευνας του οι υπεύθυνοι του αρνούνται πρόσβαση στα αρχεία ασθενών και υπαλλήλων που ζητάει και σιγά σιγά αρχίζει να υποπτεύεται ότι έχει πέσει θύμα σε μια συνωμοσία που προσπαθεί να τον αποτρέψει από τα να βρει οποιοδήποτε στοιχείο που θα επιβεβαιώσει τις υποψίες του για τα πειράματα που γίνονται στους ασθενείς σε αυτό το νησί.
Μια θύελλα κόβει τις επικοινωνίες από το νησί, και οι η βλάβη στο σύστημα ηλεκτρισμού επιτρέπει στους "κακοποιούς" ασθενείς να αποδράσουν και από εκείνο το σημείο ο Teddy αρχίζει να αμβισβητεί όλα όσα συμβαίνουν καθώς και την μνήμη του και το συνεργάτη του, που θεωρεί ότι τον έχουν βάλει για να τον κατασκοπεύει.
Το τέλος είναι ανατρεπτικό και η εξέλιξη της πλοκής κρατάει το θεατή προσηλωμένο.

Οι ερμηνίείες είναι αρκετά καλές καθώς και του Λεονάρντο ντι Κάπριο προσωπικά μου άρεσε η ερμηνεία του ρόλου του.

Το παρακάτω είναι για όσους έχουν δει την ταινία:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 14:46, 02-03-10:

http://en.wikipedia.org/wiki/Shutter_Island_(film)

Τετερτη συνεχομενη ταινια του Σορτσεζε με πρωταγωνιστη τον Λεοναρντο Ντι Καπριο(αληθεια τι εμμονη ειναι κι αυτη; ) και η ταινια ειναι πολυ πιο τρελαμενη απο 'τι μπορει να νομισει κανεις αρχικα. Αλλα μεχρι να φτασει κανεις στο τελος και στο συμπερασμα του(γιατι θα πατε παρεα στο σινεμα και ο καθενας θα φυγει με τη δικια του εκδοχη) θα δει ενα στορυ που εχει ρυθμο εχει σωστη ροη των γεγονοτων και πολυ καλη αλληλουχια σκηνων. Η καθε σκηνη εχει παρει την προσοχη που της αξιζει. Οι ερμηνειες ειναι πολυ καλες, απ'τον πρωτο μεχρι τον τελευταιο, απ'το πιο λογικο μεχρι το πιο ψυχακια. Οι εικονες του νησιου και αυτες ομορφες!! Οι παραισθησεις ακομα πιο ομορφες. Το κυνηγητο γινεται ολο και πιο εντονο οσο τελειωνει η ταινια και ο ηρωας μας εχει πολλα περισσοτερα κινητρα να τρεξει οσο πιο μακρια γινεται απ'το "παρελθον" του. Ο Ντι καπριο δινει την καλυτερη ερμηνεια του στις σκορτσεζικες του εμφανισεις.
Ταινια που σιγουρα πρεπει να δεις αλλα.. μην τρελαινεσαι κιολας.

7/10

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:03, 02-03-10:

Την είδα παρόλο που ο πρωταγωνιστής λειτουργούσε σαν ανασταλτικός παράγοντας.
Μπορεί να ήταν ο καλύτερος Ντι Κάπριο που έχω δει, παρολαυτά ήταν λίγος σχετικά με αυτό που θα μπορούσε να δώσει κάποιος άλλος στη θέση του.
Απορώ τι βρίσκει ο Σκορτσέζε σε αυτό το γλυκανάλατο παίξιμο..

Η ταινία ήταν καλή. Θα τη χαρακτήριζα πετυχημένη γιατί κατάφερε να με επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό. Είναι από αυτές που σε κάνει να αμφιβάλλεις για τους διπλανούς σου, που στη διαδρομή για το σπίτι θα γυρίσεις απότομα πίσω να δεις αν σε ακολουθεί κανείς
Το τέλος λίγο πολύ από τις συζητήσεις μας στο διάλειμμα το είχαμε προβλέψει. (από τα αρνητικά του διαλείμματος ο χρόνος που σου αφήνει να σκεφτείς τι μπορεί να συμβεί στη συνέχεια)

Από τα αρνητικά της ένας πρωταγωνιστής που δε θυμίζει σε τίποτα ήρωα πολέμου, αδιάφορες στο σύνολό τους ερμηνείες, κάποια τεχνικά λάθη στο μοντάζ.
Από τα θετικά της η μουσική επένδυση, η φωτογραφία.

7/10 κι από μένα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:57, 02-03-10:

Ηρούδι, έκανε πολύ καλή ερμηνεία εδώ ο μαν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 12:23, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Από τα αρνητικά της ένας πρωταγωνιστής που δε θυμίζει σε τίποτα ήρωα πολέμου, αδιάφορες στο σύνολό τους ερμηνείες, κάποια τεχνικά λάθη στο μοντάζ.
Από τα θετικά της η μουσική επένδυση, η φωτογραφία.
Kατσε ρε Ηρουδι, τα τεχνικα λαθη στο μονταζ που τα ειδες;;

Και οι ηρωες πολεμου συνηθως κατι τετοιοι τσιλιμπιθρες ητανε που δεν σου γεμιζαν το ματι. Ασε που εδω δεν παιζει και κανα ηρωα. Απλα βρεθηκε στο πολεμο ειδε καποια πραγματα και τη γλιτωσε..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:15, 23-03-10:

Εξαιρετική ταινία, νόμιζα ότι θα ήταν καμία μεταφυσική ανοησία αλλά τελικά αποδείχτηκε καλοδουλεμένη και με ενδιαφέρουσα πλοκή. Χωρίς φανφάρες επιτέλους μια ενδιαφέρουσα χολιγουντιανή ανατροπή (ύστερα από τόσα ανεκδιήγητα κόπι πέιστ από τους Συνήθεις Ύποπτους τουλάχιστον κάτι σοβαρά δομημένο).

Μου άρεσε η ατάκα που είπε στο τέλος και αποδέχτηκε το τέλος του

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:57, 23-03-10:

Την είδα ευχάριστα μεν, μου φάνηκε κοινότοπη κι αναμενόμενη δε. Φοβάμαι πως τα ψυχολογικά θρίλερ έχουν κλείσει τον κύκλο τους και δεν υπάρχει κανένα σημάδι αναγέννησής τους. Νιώθω ότι αυτήν την ιστορία κάπου την έχω ξαναδεί.

6/10

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:39, 24-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
http://en.wikipedia.org/wiki/Shutter_Island_(film)

Τετερτη συνεχομενη ταινια του Σορτσεζε με πρωταγωνιστη τον Λεοναρντο Ντι Καπριο(αληθεια τι εμμονη ειναι κι αυτη; )
Δεν το έχετε ακούσει; Ο Ντι Κάπριο είναι η μούσα του Σκορτσέζε... Καλό δίδυμο πάντως.

Παράθεση

john93 (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη john93
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O john93 έγραψε στις 09:35, 03-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Την είδα παρόλο που ο πρωταγωνιστής λειτουργούσε σαν ανασταλτικός παράγοντας.
Μπορεί να ήταν ο καλύτερος Ντι Κάπριο που έχω δει, παρολαυτά ήταν λίγος σχετικά με αυτό που θα μπορούσε να δώσει κάποιος άλλος στη θέση του.
Απορώ τι βρίσκει ο Σκορτσέζε σε αυτό το γλυκανάλατο παίξιμο..
κατά τη γνώμη μου ο DiCaprio ήταν πολύ καλός όπως συνιθίζει.αν δεις και άλλες ταινίες που έχει κάνει με τον Σκορσεζε όπως Gangs Of New York,Aviator,The Departed ο DiCaprio κλέβει την παράσταση.
Γενικά και γω βρήκα την ταινία αρκετά καλή,όχι από τις καλύτερες από του Σκορσέζε αλλά σίγουρα ενδιαφέρον.
7-8/10 και από μένα..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:51, 04-04-10:

Δεν ηταν κακη, αλλα και τιποτα το ιδιαιτερο.
Ο Ντι Καπριο δε μου αρεσει σαν ηθοποιος γενικοτερα, αλλα δεν ηταν κακος.
Βεβαια δεν ξεχωρισε και καποια αλλη ερμηνεια...φλατ μου φανηκαν.

Παράθεση

Moby

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Moby
Ο Moby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Moby why does my heart feel so bad... έγραψε στις 23:24, 04-04-10:

Ενδιαφέρων σαν προτζεκτ αλλα νομιζα κάποια στιγμή οτι έβλεπα το spinderman εκει που ανεβοκατεβαίνει με τοοοοση ευκολία τους γκρεμους και τα βράχια... δεν με ενθουσίασε και τόσο, το αντιθετο θα έλεγα, έφυγα απο το σινεμα με αρνητική διάθεση για την ταινία...
Ολα τα λεφτά του έργου, είναι η τελευταία ατάκα του di caprio που απο οτι κατάλαβα συζητώντας με φιλους που και αυτοί έχουν δει την ταινία, δεν την κατάλαβε και πολύς κόσμος...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:45, 05-04-10:

Ολα τα λεφτά του έργου, είναι η τελευταία ατάκα του di caprio που απο οτι κατάλαβα συζητώντας με φιλους που και αυτοί έχουν δει την ταινία, δεν την κατάλαβε και πολύς κόσμος...
Θύμισέ τη μου σε παρακαλώ.

Σε σπόιλερ.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 17:47, 05-04-10:

Ρε παιδιά είμαι αρκετά μπερδεμένη. Τέλειωσα χθες το αντίστοιχο βιβλίο και, ενώ ήταν συναρπαστικότατο δεν είμαι σίγουρη τι έγινε. Βάσικα έχω κανά δυο εκδοχές στο μυαλό μου αλλά... Δεν έχω δει την ταινία ακόμα (θα πάω αύριο), αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω κάποια πράγματα. Λοιπόν:

Λοιπόν, εάν μπορείτε να βοηθήσετε ευχαριστώ. Ή να παραθέσετε δικές σας εκδοχές. Ή εάν στην ταινία είναι ξεκάθαρο τι συμβαίνει να μου το πείτε. Ξέρω ότι κακώς έβαλα αυτό το ποστ αφού δεν έχω δει την ταινία, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ.

Ευχαριστώ.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:53, 05-04-10:

Εν ολιγοις δεν εχεις καταληξει ακομα για το εαν ολα αυτα που εγιναν ηταν στο μυαλο του ή οχι...
Εγω θα σου προτεινα να δεις την ταινια...δεν εχω διαβασει το βιβλιο, αλλα στο τελος της ταινιας δε θα εχεις πλεον καποια αμφιβολια για το ποια απο τις δυο εκδοχες
ισχυει που ανεφερες .

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 17:57, 05-04-10:

Αυτός νομίζω είναι ο τελευταίος διάλογος. Όπως έχω ξαναπεί δεν έχω δει την ταινία αλλά το βρήκα στο imdb.

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εν ολιγοις δεν εχεις καταληξει ακομα για το εαν ολα αυτα που εγιναν ηταν στο μυαλο του ή οχι...
Εγω θα σου προτεινα να δεις την ταινια...δεν εχω διαβασει το βιβλιο, αλλα στο τελος της ταινιας δε θα εχεις πλεον καποια αμφιβολια για το ποια απο τις δυο εκδοχες ισχυει που ανεφερες .
Ναι, αυτό θα κάνω. Απλά... Δεν ξέρω. Βασίκά το βιβλίο γράφτηκε πρώτο οπότε θα περίμενα ότι θα καταλάβαινα τι παίζει διαβάζοντας το. Ή είμαι τόσο χαζή αναγνώστρια;
Αλλά αν ισχύει η πρώτη εκδοχή δεν ξέρω αν θέλω να δω την ταινία και να την επαληθέυσω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 05-04-10 στις 21:18. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:09, 05-04-10:

Για να ειμαι ειλικρινης, τωρα που το σκεφτηκα παλι, αναρωτιεμαι τι ακριβως εννοουσε ο Ντι Καπριο με
αυτο...

Μηπως τελικα δεν ισχυει η ανατροπη που πιστευουμε οτι εγινε στο τελος?!

Αληθεια Αλις στο βιβλιο υπαρχει αυτος ο διαλογος που ανεφερες?

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 22:20, 05-04-10:

Για να ειμαι ειλικρινης, τωρα που το σκεφτηκα παλι, αναρωτιεμαι τι ακριβως εννοουσε ο Ντι Καπριο με
αυτο...

Μηπως τελικα δεν ισχυει η ανατροπη που πιστευουμε οτι εγινε στο τελος?!

Αληθεια Αλις στο βιβλιο υπαρχει αυτος ο διαλογος που ανεφερες?
Λοιπόν στο βιβλίο γίνεται το εξής στο τέλος.

Τι μπέρδεμα πάντως!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:10, 06-04-10:

Μα στην ταινια εδειξε οτι

Τελος παντων, πολυ θα ηθελα να δω απο ατομα που εχουν δει την ταινια τι εχουν να γραψουν για το

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:58, 06-04-10:

Τελος παντων, πολυ θα ηθελα να δω απο ατομα που εχουν δει την ταινια τι εχουν να γραψουν για το

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:03, 06-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
γι αυτο και μπερδευομαι...
Και εαν το εννοουσε για κεινον και τον Τσακ?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:29, 06-04-10:

γι αυτο και μπερδευομαι...
Και εαν το εννοουσε για κεινον και τον Τσακ?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:33, 06-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
O γιατρος του και προφανως ο πιο "κοντινος", "δικος" του ανθρωπος εκει μεσα...

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 12:07, 06-04-10:

Μα στην ταινια εδειξε οτι

Κοίτα από όσο το καταλαβαίνω εγώ:

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:11, 06-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Κοίτα από όσο το καταλαβαίνω εγώ:
Για να ειμαι ειλικρινης, αυτη η εξηγηση στεκει...και δεν αφηνει αποριες...

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 12:18, 06-04-10:

Για να ειμαι ειλικρινης, αυτη η εξηγηση στεκει...και δεν αφηνει αποριες...
Ναι αλλά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alis : 06-04-10 στις 16:38.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 16:59, 06-04-10:

Απ'τις καλύτερες που είδα τελευταία αλλά όχι εξαιρετική. Είχε πολύ καλή φωτογραφία, η ατμόσφαιρα της ταινίας ήταν άψογη, η πλοκή σε κρατούσε στη θέση σου με ανατροπές ως το τέλος, καλές ερμηνείες με έναν αρκετά καλύτερο και ωριμότερο Ντι Κάπριο σε σχέση με το παρελθόν αλλά δεν είχε κάτι... Δεν είχε τη διαφορετική τελική ανατροπή που περιμένω να δω σε κάποια ταινία. Το συγκεκριμένο είδος ανατροπής με τον πρωταγωνιστή που ψάχνει και ψάχνεται αλλά στο τέλος είναι η πέτρα του σκανδάλου έχει γίνει καραμέλα.
Την ευχαριστήθηκα πάντως και τη συνιστώ.
Ένα 7 το έχει σίγουρα. Ίσως έβαζα και ένα 1/2 παραπάνω αλλά επειδή το σκέφτομαι δεν το βάζω .

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:03, 06-04-10:

"Ωριμοτερη" ερμηνεια δεν εντοπισα, ωριμοτερη φατσα ομως ναι.
Γενικοτερα δε μου αρεσει σαν ηθοποιος.

Παράθεση

Moby

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Moby
Ο Moby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Moby why does my heart feel so bad... έγραψε στις 17:54, 06-04-10:

Απο ότι βλέπω αρκετός κόσμος δεν είχε καταλάβει την καλύτερη στιγμή της ταινίας...

λοιπόν...

Παράθεση

ellaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ellaki
H ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H ellaki έγραψε στις 23:22, 06-04-10:

Δεν ηταν κακη, αλλα και τιποτα το ιδιαιτερο.
Ο Ντι Καπριο δε μου αρεσει σαν ηθοποιος γενικοτερα, αλλα δεν ηταν κακος.
Βεβαια δεν ξεχωρισε και καποια αλλη ερμηνεια...φλατ μου φανηκαν.
συμφωνώ και θα προσθέσω πως με κούρασε η - κατά τη γνώμη μου- τραβηγμένη διάρκεια της ταινίας, κάποια στιγμή άρχισα να χασμουριέμαι και έλεγα από μέσα μου..''αντε ρε φίλε, είσαι ή δεν είσαι τρελός''....αλλά γενικά μου άφησε καλή εντύπωση...την παρα΄κολούθησα ευχάριστα!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 19:29, 07-04-10:

Λοιπον τα πραγματα ειναι απλα.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Την είδα ευχάριστα μεν, μου φάνηκε κοινότοπη κι αναμενόμενη δε. Φοβάμαι πως τα ψυχολογικά θρίλερ έχουν κλείσει τον κύκλο τους και δεν υπάρχει κανένα σημάδι αναγέννησής τους. Νιώθω ότι αυτήν την ιστορία κάπου την έχω ξαναδεί.
Νομιζω πως κανεις λαθος. Ηταν απ'τα πιο καλοστημενα και καλογραμμενα ψυχολογικα θριλερ που εχουν βγει. Αλλα ειναι που δεν βλεπονται και δικαιολογουνται με πολυ ευκολο και ανοητο τροπο(οπως "το παραθυρο" με τζονυ ντεπ και πολλες αλλες).

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 16:55, 08-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Moby
Απο ότι βλέπω αρκετός κόσμος δεν είχε καταλάβει την καλύτερη στιγμή της ταινίας...

λοιπόν...

Προσδιόρισε το
αν θες.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 07:27, 19-04-10:

την είδα χτες χωρίς να έχω διαβάσει τπτ για αυτήν και χωρίς να περιμένω τπτ ιδιαίτερο...
Μου άρεσε!
Είχε ανατροπές, είχε καλή πλοκή αλλά είχε και κάποια αρνητικά
1. Με χάλασε λίγο που ήταν τόσο προφανές στις εξωτερικές σκηνές ότι φυτρώσανε τον κόσμο [πχ τα αυτοκινητα που κινούνταν] στον εξωτερικό χώρο. Αλλά ντάξ, i can live with that
2. Eίχα αρχίσει να ψυλλιάζομαι τι γίνεται κάπου στα μέσα της δράσης και μου φάνηκε ότι οι σκηνές στα βράχια/στα κελιά της πτέρυγας C etc κράτησαν λίγο περισσότερο από ότι θα ήθελα.

Το "κλισέ" του πράγματος για μένα ως θεατή "αποζημιώθηκε" με την ατάκα

καλή γενικά 8/10 θα έβαζα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 19-04-10 στις 09:10. Αιτία: ορθογραφία
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 19:58, 20-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil

καλή γενικά 8/10 θα έβαζα.
Nαι, έτσι έγινε. Διαβάζοντας και ψάχνοντας πολύυυυυυυυυυ, αναγκάστηκα να παραδεχτώ ότι αυτό συνέβη τελικά.

Παράθεση

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Σίμος53101
Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O Σίμος53101 έγραψε στις 16:14, 13-12-10:

Είσαι αυτή την ταινία το Σάββατο με την παρέα μου.... Πολύ ωραία ήταν αν και δεν καταλάβαμε πολύ καλά το τέλος.
Στο τέλος υποκρινόταν για να τον στείλουν στο φάρο και να το σκοτώσουν, έτσι ώστε να λυτρωθεί από την κατάστασή του; Αυτή ήταν μια εξήγηση... Ή όντως τα ξαναέχασε?

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 17:45, 19-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Σίμος
Είσαι αυτή την ταινία το Σάββατο με την παρέα μου.... Πολύ ωραία ήταν αν και δεν καταλάβαμε πολύ καλά το τέλος.
Στο τέλος υποκρινόταν για να τον στείλουν στο φάρο και να το σκοτώσουν, έτσι ώστε να λυτρωθεί από την κατάστασή του; Αυτή ήταν μια εξήγηση... Ή όντως τα ξαναέχασε?
Το πρώτο. Αλλά βάλε και κανά spoiler.

Παράθεση

soulitsa@xd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη soulitsa@xd
H soulitsa@xd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H soulitsa@xd έγραψε στις 22:59, 27-12-10:

θα συμφωνήσω με την δική σας εκδοχή που είναι και λογική αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ο Τσάκ όταν άκουσε το: Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man? αντί να τον φωνάξει με το πραγματικό του όνομα τον κάλεσε ως ΤΕΝΤΙ???

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 12:05, 06-09-11:

Aφου πρωταγωνιστουσε ο Leonardo Dicaprio θα ηταν ασχημη?
Mπραβο σε οποιον σκεφτηκε την πλοκη,τελεια!!Και τα τοπια ομως ηταν μοναδικα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kossal (Κώστας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kossal
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

O Kossal Quality. Not quantity. - Έμμα έγραψε στις 21:23, 08-09-11:

Teddy wakes up to the reality that he is actually Andrew Laeddis, though he is warned by Dr. Cawley and Dr. Sheehan that he has regressed into his fantasy world before. However, Andrew is smart: When Dr. Sheehan sits with him on the steps that next morning, Andrew knows that the doctors and Warden are observing his behavior. The thing is, his guilt and pain are still so heavy that he knows he cannot live with them; rather than live with the knowledge of his pain, he chooses to pretend that he is still Teddy Daniels and let them lobotomize him, so that he can finally be free of his burden. That’s what the line to Dr. Sheehan about ‘living as a monster, or dying as a good man,’ means – Andrew would rather be mind-wiped as “Teddy Daniels” than live with the sins of Andrew Laeddis. The End.

And... CUT!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 20:25, 15-03-12:

Την ταινία την είδα δύο φορές αφού την πρώτη την διέκοψα γιατί με ψιλοκούρασε η αρχή.
Κάτι όμως με τράβηξε να της δώσω άλλη μία ευκαιρία και τελικά είχα δίκιο.
Εξαιρετική πλοκή και ακόμα πιο ανατρεπτικό το τέλος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους