Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,798 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα βαφτίσετε τα παιδιά σας;

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:23, 26-02-10:

Όσοι είστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι τυπικά και πιστεύετε, θα βαφτίσετε τα παιδιά σας; Για ποιους λόγους;
Όσοι είστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι τυπικά και δεν πιστεύετε, θα τα βαφτίσετε; Γιατί ναι; Γιατί όχι;

Ένα αβάπτιστο παιδί τι επιπτώσεις έχει κοινωνικά, νομικά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:34, 26-02-10:

το παιδι παιρνει το ονομα απο οτι εχω καταλαβει κανονικα απο το ληξιαρχειο.
οποτε η βαφτιση ειναι καθαρα και μονο η ενταξη του παιδιου σε καποια θρησκεια..
μια σκεψη ειναι ,οτι δεν βαζεις σε θρησκεια το παιδι,και το αφηνεις να αποφασισει μετα οταν μεγαλωσει μονο του το τι θελει..
εγω ειμαι σκεφτικος..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 13:05, 26-02-10:

Όπως έχει τώρα η κατάσταση ναι. Αν αυξηθεί μέχρι τότε ο βαθμός κοινωνικής αποδοχής της πρακτικής (εννοώ του να μην το βαφτίσω) ίσως όχι.
Εδώ να σημειώσω ότι δεν υπάρχει θέμα πίστης, θεωρώ ότι ο νηπιοβαπτισμός είναι αντίθετος με το πνεύμα του χριστιανισμού (αν και σύμφωνος με το πνεύμα της εκκλησίας).

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:16, 26-02-10:

θεωρώ ότι ο νηπιοβαπτισμός είναι αντίθετος με το πνεύμα του χριστιανισμού
εχεις δικιο..
Ελευθερη βουληση ηθελε και ο Ιησους,να πιστευεις οταν καταλαβαινεις..οχι μωρα ,που κανουν μπλουμ στην κολυμβηθρα..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,015 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:00, 26-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Όπως έχει τώρα η κατάσταση ναι. Αν αυξηθεί μέχρι τότε ο βαθμός κοινωνικής αποδοχής της πρακτικής (εννοώ του να μην το βαφτίσω) ίσως όχι.
Πως θα αλλάξει ο ΒΚΑ (Βαθμός Κοινωνικής Αποδοχής ) αν δεν αρχίσουν σιγά σιγά οι γονείς να μη βαπτίζουν τα παιδιά τους;

Btw υπάρχει πράγματι μη αποδοχή των αβάφτιστων παιδιών;

-petros

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:01, 26-02-10:

εγω προσωπικα θα τα βαφτησω...
με αυτα τα προτυπα μεγαλωσα καλως ή κακως. θα ενταχτει και πιο ευκολα στην κοινωνια μας νομιζω.
και αν στη πορεια μεγαλωνοντας αποφασισει να μην ακολουθησει το χριτιανισμο, ε δε νομιζω να του χει μεινει και κανα ψυχολογικο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:58, 26-02-10:

εγω δεν θα τα βαφτισω γιατι δεν θελω να τους επιβαλλω ενα θρησκευμα με το ετσι θελω. Οσο για το τι θα λενε οι αλλοι; Θα βαλω τον γατο μου να κλαιει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:53, 26-02-10:

Πω πω έχω δει σε βιντεοκάμερα τον εαυτό μου μωρό την ώρα που τον βάφτιζαν. Δεν σας λέω τίποτα, ένα πρησμένο πρόσωπο σαν τούμπανα να ουρλιάζει. Με λυπήθηκα πραγματικά, δεν θα θελα να πάθει το ίδιο το παιδί μου, αν είχα κάποτε, λέμε τώρα. Είναι το πρώτο μεγάλο ψυχικό τραύμα συνήθως μετά αυτό της ίδιας της γέννησης μας.

Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 22:01, 26-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Πω πω έχω δει σε βιντεοκάμερα τον εαυτό μου μωρό την ώρα που τον βάφτιζαν. Δεν σας λέω τίποτα, ένα πρησμένο πρόσωπο σαν τούμπανα να ουρλιάζει. Με λυπήθηκα πραγματικά, δεν θα θελα να πάθει το ίδιο το παιδί μου, αν είχα κάποτε, λέμε τώρα. Είναι το πρώτο μεγάλο ψυχικό τραύμα συνήθως μετά αυτό της ίδιας της γέννησης μας.
Ψυχικό τραύμα;
Πώς το εννοείς;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:42, 26-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από chronis_25
Ψυχικό τραύμα;
Πώς το εννοείς;
To μωρό δεν έχει επίγνωση όπως εμείς. Βλέπει έναν άγριο άντρα με μούσια και να το βουτάνε βίαια στο νερό. Νοιώθει αυτό ως πολύ άσχημη αίσθηση και κλαίει. 'Εχει ψυχή κι αυτό. Νοιώθει γύρω του ένα αλόκοτο περιβάλλον αφύσικο όπως η Εκκλησία, θορύβους, λιβάνια, λόγια που τι νόημα έχει να τα ακούσει ; Η βάπτιση είναι κι αυτή μια μύηση, αλλά όταν δεν έχεις επίγνωση τι είδους μύηση είναι αυτή ; Μια μύηση που στην επιβάλλουν, δεν την διαλέγεις συνειδητά, και σε ένα ναό που επίσης δεν διαλέγεις όπως δεν διάλέξες την θρησκεία σου. Είναι και ψυχολογικό το θέμα. 'Ενας φίλος μας ξύρισε τα μούσια του λίγο πριν γίνει πατέρας για να μην τον βλέπει το παιδί και αγριεύεται. Η γέννηση είναι η πρώτη τραυματική εμπειρία. Το μωρό βγαίνει σε έναν άγνωστο κόσμο χωρίς επίγνωση κλαίγοντας. Από την θαλπωρή της μητέρας στο χάος. Από την φύση σε ένα τεχνητό περιβάλλον. Το πρώτο σοκ της ψυχής.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 22:44, 26-02-10:

To μωρό δεν έχει επίγνωση όπως εμείς. Βλέπει έναν άγριο άντρα με μούσια και να το βουτάνε βίαια στο νερό. Νοιώθει αυτό ως πολύ άσχημη αίσθηση και κλαίει. 'Εχει ψυχή κι αυτό. Νοιώθει γύρω του ένα αλόκοτο περιβάλλον αφύσικο όπως η Εκκλησία, θορύβους, λιβάνια, λόγια που τι νόημα έχει να τα ακούσει ; Η βάπτιση είναι κι αυτή μια μύηση, αλλά όταν δεν έχεις επίγνωση τι είδους μύηση είναι αυτή ; Μια μύηση που στην επιβάλλουν, δεν την διαλέγεις συνειδητά, και σε ένα ναό που επίσης δεν διαλέγεις όπως δεν διάλέξες την θρησκεία σου. Είναι και ψυχολογικό το θέμα. 'Ενας φίλος μας ξύρισε τα μούσια του λίγο πριν γίνει πατέρας για να μην τον βλέπει το παιδί και αγριεύεται. Η γέννηση είναι η πρώτη τραυματική εμπειρία. Το μωρό βγαίνει σε έναν άγνωστο κόσμο χωρίς επίγνωση κλαίγοντας. Από την θαλπωρή της μητέρας στο χάος. Από την φύση σε ένα τεχνητό περιβάλλον. Το πρώτο σοκ της ψυχής.
Ναι σίγουρα αλλά δε νομίζω να δημιουργεί αυτό ψυχολογικά προβλήματα στο νήπιο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 23:00, 26-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από chronis_25
Ναι σίγουρα αλλά δε νομίζω να δημιουργεί αυτό ψυχολογικά προβλήματα στο νήπιο.
όχι ψυχολογικά προβλήματα. Ψυχικό σοκ. 'Ολες αυτές οι στιγμές είναι αφύσικες για την παρθένα ψυχή, και ξένες προς την αληθινή μας φύση, αφορούν μόνο τα καπρίτσια της Εκκλησίας και την βλακεία του χριστεπώνυμου πλήθους (πατεράδων, μανάδων μας) που από γενιά σε γενιά τα τηρούν αδιαμαρτύρητα και μας κληροδοτούν τα βίαια και αντιαισθητικά έθιμα ενός πολιτισμού ματαιόδοξου και κωμικοτραγικού. Ο γάμος είναι όμορφο γεγονός, η τελετή έχει και λίγο χαβαλέ, αλλά μπορείς να ακούσεις και να καταλάβεις και τα λόγια του ιερέα, αν είσαι συνειδητός, αλλά η βάπτιση είναι άγριο έθιμο, και το επιβάλλεις σε μια ψυχή που δεν είναι σε θέση να αντισταθεί. Το ίδιο που συμβαίνει με τις κηδείες δηλαδή, που οι περισσότεροι δεν αποφασίζουμε πώς θα είναι γιατί έχουμε πια φύγει. 'Αμα οι χριστιανοί πιστεύουν ότι η ψυχή υπάρχει και πρέπει να την σεβόμαστε, και ότι είναι αθάνατη, τότε πρέπει να σέβονται και τις μετά θάνατον τελετές και να μην δείχνουν τόση αγριότητα. Αυτά τα μαύρα ρούχα γιατί ; Γιατί όχι λευκά ; Και γιατί τόση κακογουστιά γενικά και βαναυσότητα ; Γιατί να μην είναι επιβεβλημένη η σιωπή για παράδειγμα στις κηδείες ; Απλά γιατί εμείς οι ίδιοι φταίμε, το χριστεπώνυμο πλήθος που δεν έχει συνείδηση ψυχής και στοιχειώδη κουλτούρα θανάτου, και γι'αυτό τα δεχόμαστε όλα αδιαμαρτύρητα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 23:06, 26-02-10:

όχι ψυχολογικά προβλήματα. Ψυχικό σοκ. 'Ολες αυτές οι στιγμές είναι αφύσικες για την παρθένα ψυχή, και ξένες προς την αληθινή μας φύση, αφορούν μόνο τα καπρίτσια της Εκκλησίας και την βλακεία του χριστεπώνυμου πλήθους (πατεράδων, μανάδων μας) που από γενιά σε γενιά τα τηρούν αδιαμαρτύρητα και μας κληροδοτούν τα βίαια και αντιαισθητικά έθιμα ενός πολιτισμού ματαιόδοξου και κωμικοτραγικού. Ο γάμος είναι όμορφο γεγονός, η τελετή έχει και λίγο χαβαλέ, αλλά μπορείς να ακούσεις και να καταλάβεις και τα λόγια του ιερέα, αν είσαι συνειδητός, αλλά η βάπτιση είναι άγριο έθιμο, και το επιβάλλεις σε μια ψυχή που δεν είναι σε θέση να αντισταθεί. Το ίδιο που συμβαίνει με τις κηδείες δηλαδή, που οι περισσότεροι δεν αποφασίζουμε πώς θα είναι γιατί έχουμε πια φύγει. 'Αμα οι χριστιανοί πιστεύουν ότι η ψυχή υπάρχει και πρέπει να την σεβόμαστε, και ότι είναι αθάνατη, τότε πρέπει να σέβονται και τις μετά θάνατον τελετές και να μην δείχνουν τόση αγριότητα. Αυτά τα μαύρα ρούχα γιατί ; Γιατί όχι λευκά ; Και γιατί τόση κακογουστιά γενικά και βαναυσότητα ; Γιατί να μην είναι επιβεβλημένη η σιωπή για παράδειγμα στις κηδείες ; Απλά γιατί εμείς οι ίδιοι φταίμε, το χριστεπώνυμο πλήθος που δεν έχει συνείδηση ψυχής και στοιχειώδη κουλτούρα θανάτου, και γι'αυτό τα δεχόμαστε όλα αδιαμαρτύρητα.
Αξίζει να αναφέρω αυτό.
Οι πρώτοι Χριστιανοί βαπτίζονταν όταν ενηλικιώνονταν όπως και ο ίδιος ο Ιησούς.
Όμως το έθιμο του νηπιοβαπτισμού ξεκίνησε από τους Εθνικούς οι οποίοι από τη χαρά τους έτρεξαν να βαφτίσουν και τα μωρά τους αφότου ο Μέγας Κωνσταντίνος εξέδωσε το Διάταγμα των Μεδιολάνων.
Από εκεί και ύστερα συνεχίσαμε το έθιμο αυτό και κατέληξε όπως κατέληξε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:27, 27-02-10:

Οι πρώτοι Χριστιανοί βαπτίζονταν όταν ενηλικιώνονταν όπως και ο ίδιος ο Ιησούς.
Όμως το έθιμο του νηπιοβαπτισμού ξεκίνησε από τους Εθνικούς οι οποίοι από τη χαρά τους έτρεξαν να βαφτίσουν και τα μωρά τους αφότου ο Μέγας Κωνσταντίνος εξέδωσε το Διάταγμα των Μεδιολάνων.
καλο ,αυτο..!δεν το ηξερα..
ας επιστρεψουμε τοτε στον παλιο ,αγνο χριστιανισμο..
γιατι οχι?

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 19:07, 28-02-10:

Τις πρώτες μου θρησκευτικές αναζητήσεις τις έκανα όταν πήγαινα γυμνάσιο,τότε είχα αγοράσει μια σειρά βιβλίων με τίτλο "Πίστη και Λογική" στις οποίες εκπρόσωπος της εκκλησίας καλουνταν να δώσει απαντήσεις σε μερικά επικαιρα τότε(αλλά και τώρα τι ειρωνεια) ερωτήματα.
Το παρακάτω είναι απόσπασμα για τον νηπιοβαφτισμό, επειδή φυσικά δεν υπάρχει στο web και δεν μπορώ να το αντιγράψω όλο έχω παραλείψει μερικά κομμάτια, τα οποία όμως δεν αλλοιώνουν την άποψη του ιερέα αφού κυρίως αποτελούν αναφορές σε γραφές.

"Δ-Θα σας θυμίσω ότι κάποιοι δεν θεωρούν σωστό να βαπτίζονται τα παιδιά χωρίς να ρωτουνται
Ι.Κ.-Όταν πηγαίνουν να τα εμβολιάσουν τα ρωτάνε μήπως?Τα ρωτάνε όταν αντικαθιστούν το γάλα με στερεά τροφή?Γιατί εκεί το θεωρούν αυτονόητο?
Δ-Θα ισχυριστούν ότι το παιδί δεν μπορεί να ζήσει χωρίς την φυσική τροφή.
Ι.Κ.-Πολύ περισσότερο δεν μπορεί να ζήσει χωρίς την πνευματική τροφη.Με το βάπτισμα απαλλάσεται ο άνθρωπος απο το προπατορικό αμάρτημα.Αλλά το βάπτισμα δεν είναι μόνο αφαίρεση του ρύπου του προπατορικού αμαρτήματος είναι και αναγέννηση,απο τότε αρχίζει να τρέφεται πραγματικά η ψυχή.Γιατί να στερήσουμε αυτήν την ευεργεσία απο το παιδί?Αγνοουμε επιτελους τον κίνδυνο να πεθάνει?............................................Η ψυχή εκ φύσεως είναι χριστιανή, δεν αποκρούει το βάπτισμα.Το κλάμα του παιδιού κατά το βάπτισμα είναι πειρασμικό......Και στο κάτω-κάτω όταν μεγαλώσει ένα παιδί ποιος το εμποδίζει να απαρνηθεί το χριστιανισμό?......................Γιατί να κλωτσάνε και να μην το βλέπουν λοιπόν σαν μια απλή κοινωνική τελετή στην οποία με ευχαρίστηση όπου θα συμμετέχουν οι συγγενοίς του παιδιού Εγώ ως χριστιανός δεν δέχομαι ότι στο ληξιαρχείο γίνεται κάτι στον ψυχισμό ή στο σώμα του παιδιού, οι άπιστοι όμως οι οποίοι πολεμούν τον νηπιοβαπτισμό ενδόμυχα δέχονται ότι κατέρχεται η χάρις του θεού μόνο που δεν θέλουν να έχει το παιδί σχέσεις με αυτήν. "

Θα προσπαθήσω να είναι οι παρατηρήσεις μου σύντομες ένω έχω τονίσει τα σημεία που με εκνεύρισαν(ναι με εκνεύρισαν κι ας ήμουν μόνο 14).Καταρχήν ο Ιωάννης Κοστώφ εκτός απο αρχιμανδρίτης ήταν και θεολόγος-φυσικός, δλδ άνηκε επισήμως και στην επιστημονική κοινότητα, μόνο που όλες του οι απαντήσεις σε όλα τα θέματα μόνο επιστημονική σκέψη δεν φανέρωσαν.
Σημείο 1, ακόμη δεν έχω καταλάβει τι εννοεί να πεθάνει.Να πεθάνει και να μην μπορεί να ταφεί ως αβάπτιστο ή να πεθάνει επειδή οι γονείς του στέρησαν την "θεία χάρη".Όπως και να χει σαν απειλή και μόνο μου ακούγεται.
Σημείο 2, το μωρό κλαίει γιατί φεύγουν απο μέσα του τα δαιμόνια, το γεγονός ότι το βρέφος μπορεί να κρυώνει,φοβάται δεν το εξετάζει ο επιστήμονας, όσο πιο πολύ πλαντάξει τόσο το καλύτερο δηλαδή.
Εφόσον η ψυχή είναι απο την φύση της χριστιανή τότε τι το χρειάζεται το βάπτισμα, τότε γιατί δεν ενταφιάζονται τα αβάπτιστα και η εκκλησία προτρέπει να τα πετάμε στα σκουπίδια ή να τα θάβουμε στις αυλές μας σαν γάτες?
Σημείο 3, με την ίδια λογική δεν θα μπορούσε να ασπαστεί και τον χριστιανισμό όταν μεγαλώσει και θα είναι σε θέση να κρίνει.Γιατί πρέπει πρώτα να κατοχυρωθεί ως χριστιανός και αν δεν του αρέσει να αλλάξει?
Σημείο 4, αφού το βάπτισμα είναι τόσο αναγκαίο γιατί να μην γίνεται δωρεάν και να κοστίζει το λιγότερο 1000 ευρώ αυτή η σεμνή κοινωνική τελετή?
Τέλος αφού είμαστε ελεύθεροι να αποφασίσουμε για το αν θα το βαφτίσουμε ή όχι τότε γιατί πρέπει να υπάρχουν όλες αυτές οι κοινωνικές "κυρώσεις" αλλά και οι ψυχολογικές πιέσεις του τύπου "είναι αμαρτωλό" και οι γονείς να προσφωνόνται ως "άπιστοι".
Κι εγώ ως ενήλικας έστω πως αποφασίζω πως δεν θέλω να κάνω το παιδί μου χριστιανό με το ζόρι, αυτό τι φταίει να φορτωθεί για μια ζωή το παραπλανητικό κοινωνικό "στίγμα" που δημιουργεί η εκκλησία και συντηρεί με επιτυχία η πολιτεία για όσα παιδιά δεν βαφτίζονται?
Έχω στην πραγματικότητα επιλογή?

Πηγή:Επιλεγμένο απόσπασμα απο το βιβλίο "Πίστη και λογική-Το τρένο της λογικής στις ράγες του θεού" απο το εκδοτήριο Μανώλης Μελινός ετ. 1993

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleftra : 28-02-10 στις 20:00. Αιτία: άνωθεν εντολές....
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:47, 28-02-10:

Πάντως το επιχείρημα του τι θα πει ο κόσμος κι ότι πώς να μην βαφτίσουμε το παιδί όταν έχουμε να κάνουμε με τόσο συντηρητική κοινωνία της οποίας, θέλοντας και μη, αποτελούμε μέρος, δεν το κατάλαβα ποτέ . Δεν θυμάμαι σαν παιδί να συζητώ με τους συμμαθητές μου για το πότε και πώς βαφτιστήκαμε, δεν θυμάμαι κανένα να με ρωτά όταν μιλούσα για το τάδε άλλο παιδί "Είναι βαφτισμένο?'' και για να μην μακρυγορώ δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεται η κοινωνική κατακραυγή. Θα τσινήσουν κάποιες ηλικιωμένες συγγενείς, το ξέρω, αλλά δε νομίζω ότι θα υπάρξει κάποια άλλη κριτική. Οπότε δε βρίσκω λόγο να βαφτίσω το παιδί μου κι αν αποφασίσω να κάνω κάποιο "πάρτυ γνωριμίας" προτιμώ να είναι γενεθλίων (θα έχει και λιγότερα έξοδα) .

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:08, 28-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
(...) Θα τσινήσουν κάποιες ηλικιωμένες συγγενείς, το ξέρω, αλλά δε νομίζω ότι θα υπάρξει κάποια άλλη κριτική. Οπότε δε βρίσκω λόγο να βαφτίσω το παιδί μου κι αν αποφασίσω να κάνω κάποιο "πάρτυ γνωριμίας" προτιμώ να είναι γενεθλίων (θα έχει και λιγότερα έξοδα) .
Σου εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις να κάνεις σεβαστή αυτή σου την επιθυμία.
Κι αυτό γιατί πέρα από τη δική σου άποψη, θα πρέπει να σταθεί δίπλα σου και ο σύντροφος σου εφόσον θα έχετε απέναντι σας τα ηλικιωμένα μέλη των 2 "φυλών". Και όταν λέω δίπλα σου εννοώ συνειδητά, με διάθεση να δώσει τη μάχη του αν είναι να "κόψετε τον αέρα" σε μαμάδες κλπ, καθώς η μεγαλύτερη απειλή είναι το "δε βαριέσαι, ας τους κάνουμε το χατήρι τώρα, μεγάλοι άνθρωποι είναι, αυτό περιμένουν για να χαρούν, ..."
Όσο για το παιδί, από κάποια ηλικία και μετά θα πρέπει να είσαι έτοιμη να μιλήσεις μαζί του και να του εξηγήσεις κάποια πράγματα καθώς τα όποια σχόλια μπορεί να μην έρθουν από τον κύκλο των συμμαθητών του αλλά στη σχολική του "καριέρα" κάποιος "πατρίς-θρησκεία-οικογένεια" εκπαιδευτικός θα βρεθεί στο δρόμο του. Και το λέω αυτό έχοντας δει νέους σε ηλικία εκπαιδευτικούς να συναγωνίζονται σε αναχρονιστικές αντιλήψεις αρκετά μεγαλύτερους τους...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:08, 28-02-10:

βασικα μπορει να μην ξερει κανεις αν καποιος δεν εχει βαφτιστει...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 20:16, 28-02-10:

Είναι εκπληκτικό που το 2010 οι ανθρωποι καραφλιάζουν όταν τους μιλάς για ανεξιθρησκεία.

Αν θέλετε να σώσετε την κομη σας υπάρχει και το -1.
Κρατήστε λοιπόν εσείς τα μαλλιά σας κι αφηστέ εμένα να κρατήσω την αποψή μου πως είναι παράλογο να πιστεύω πως ένα αθώο βρέφος θα καεί στην κόλαση αν δεν το ευλογήσει το πιο σαθρό ανθρώπινο κατασκεύασμα στην ιστορία της ανθρωπότητας.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 21:14, 28-02-10:

με αυτα τα προτυπα μεγαλωσα καλως ή κακως. θα ενταχτει και πιο ευκολα στην κοινωνια μας νομιζω.
πιο ευκολα στην κοινωνια; πως αυτο;

αν ισχυει το αποπανω παντως, με χαρα μου ΔΕ θα το βαφτιζα, γιατι θα θελα να ειναι σε θεση να μπορει να κρινει πριν να αντεχθαει σε μια τετοια κοινωνια. κατι που πολλοι απο εμας δεν μπορουν να το κανουν

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dianechristy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dianechristy
H dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H dianechristy έγραψε στις 21:38, 28-02-10:

Εγώ προσωπικά τα παιδιά μου δεν θέλω να τα βαφτίσω.. γιατί τώρα απορώ με τους γονείς μου γιατί με βάφτισαν.. Ακόμα ψάχνομαι γύρω από αυτό το θέμα και δεν θέλω να φτάσει το παιδί μου στην ηλικία μου και να απορεί και αυτό γιατί το βάφτισα χωρίς να το ρωτήσω... Τώρα για το τι θα πει η κοινωνία δεν με ενδιαφέρει και τόσο... και πιστεύω μέχρι να φτάσει η ώρα να κάνω παιδιά θα έχουν αλλάξει τα πράγματα..

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pote ksana
H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 11:21, 09-03-10:

Δε νομίζω να υπαρχουν και πολλές επιλογές.
Προτείνετε δηλαδή να το αφήσω αβάπτιστο μέχρι ν'αποφασίσει; Γελοιότητες. Κατ'αρχήν όταν θα πάει 16 χρονών, θα αναρωτηθεί, αφού εσύ είσαι χριστιανή γιατί θές το παιδί σου να είναι άθεο (και η αθεία είναι θρήσκευμα), και αφού μεγαλώνοντας σε οικογένεια χριστιανών κατά 99% θα γινόμουν χριστιανός, γιατί τόση φασαρία; Ερήμην.

Από χριστιανός γίνεσαι μουσουλμάνος. Από άθεος γίνεσαι άθεος, γιατί πλέον δεν σε απασχολεί το αντικείμενο.
Σαν να λές, το Αντρέας είναι πολύ συνηθισμένο όνομα, το Αγαθαρχίδας πολύ ασυνήθιστο,έ.. ας τον βαφτίσουμε Καλλιόπη.

Το να βαφτίσεις έναν χριστιανό δεν είναι το έγκλημα καθαυτό. Κι εγώ χριστιανή είμαι αλλά δεν έπαθα κάτι. Το έγκλημα είναι να του πασπαλίσεις το μυαλό οτι υπήρξε Αβραάμ,Σάρρα και Μαθουσάλας.

Κατα τ'άλλα, εγώ πιστεύω οτι υπήρξε Χριστός και θα το βαπτίσω χριστιανό στο όνομα του Χριστού, όχι του Νώε. Κι αν αλλάξει γνώμη στα 20, γούστο του και καπέλο του. Ή μήπως δεν είναι αναστρέψιμη η βάπτιση; Αλλά το θεωρώ βλακεία απ'τη στιγμή που εγώ είμαι χ, να του πώ εσύ γίνε ψ. Σαν να λές, νίπτω τας χείρας μου, γίνε καμπαλιστής, σατανιστής, είναι καλό θα σε ωφελήσει.
Μέχρι να αποκτήσει αντίληψη, του προτείνεις κάτι και το παιδί μπορεί πάντα να αμφισβητήσει. Αυτό είναι το νόημα της διδασκαλίας, κάθε είδους. Ο προβληματισμός.

Κι εμείς που γίναμε χριστιανοί απ'τους γονείς μας, αμφισβητούμε το ένα και κριτικάρουμε το άλλο. Όμως ως χριστιανός κριτικάρεις από μια βάση. Ώς άθεος, ξεκινάς απ'το μηδέν και φτάνεις στο μηδέν.
Και πως έλεγε ο Σωκράτης, ό,τι δεν ξέρουμε, υπάρχει παρ'όλ'αυτά.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 02:36, 10-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από pote ksana
(και η αθεία είναι θρήσκευμα)
Εμ..δεν νομίζω.Άσχετα που για τυπικούς λόγους εχουμε συνηθίσει να αναγράφουμε θρησκεία:άθεος.

Υ.Γ.Το -1 στο έβαλα εγώ για την λέξη "γελοιότητες".
Δεν μου αρέσουν να αποκαλούν έτσι τις απόψεις των άλλων(και δη τις δικές μου).Υπερβολές ναι,λάθος ναι,αστήριχτες ναι,γελοιότητες όχι.Ακόμη κι αν έτσι σου φαντάζουν μια πιο προσεχτική επιλογή λέξεων δεν θα έβλαπτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 04:19, 10-03-10:

Κατ'αρχήν όταν θα πάει 16 χρονών, θα αναρωτηθεί, αφού εσύ είσαι χριστιανή γιατί θές το παιδί σου να είναι άθεο
Ένας άνθρωπος (ανεξαρτήτως θρησκεύματος) που θέλει το παιδί του να αποφασίσει αν θέλει να ενταχθεί σε οποιαδήποτε ομάδα και να μην το εντάξει ο ίδιος με το ζόρι, σίγουρα δεν θα το ανέθρεφε με τέτοιο τρόπο ώστε να αναρωτηθεί όντως για το παραπάνω.

(και η αθεία είναι θρήσκευμα)
"If atheism is a religion then my not collecting stamps is a hobby"

Από χριστιανός γίνεσαι μουσουλμάνος. Από άθεος γίνεσαι άθεος, γιατί πλέον δεν σε απασχολεί το αντικείμενο.
Και ένα παιδί δεν το απασχολεί η επιστήμη αλλά να παίξει με τους φίλους του έξω, να υποθέσω ότι δεν παίζει να γίνει επιστήμονας;
Σαν να λές, το Αντρέας είναι πολύ συνηθισμένο όνομα, το Αγαθαρχίδας πολύ ασυνήθιστο,έ.. ας τον βαφτίσουμε Καλλιόπη.
Πέραν του ότι δεν κατάλαβα ποιό είναι το point σου, παρατηρήρησε κανείς τη λεπτή ειρωνεία της χρήσης της λέξης "βαφτίσουμε" στο εν λόγω context?
Το να βαφτίσεις έναν χριστιανό δεν είναι το έγκλημα καθαυτό. Κι εγώ χριστιανή είμαι αλλά δεν έπαθα κάτι. Το έγκλημα είναι να του πασπαλίσεις το μυαλό οτι υπήρξε Αβραάμ,Σάρρα και Μαθουσάλας.
Για χίλια δύο πράγματα θα μπορούσες να πείς "Κι εγώ είμαι και δεν έπαθα κάτι". Δεν είναι αυτό επιχείρημα για να τα κάνουμε. Πρέπει να υπάρχει και λόγος, όχι απλά να μην υπάρχει κίνδυνος.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:54, 10-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από dianechristy
... Τώρα για το τι θα πει η κοινωνία δεν με ενδιαφέρει και τόσο... και πιστεύω μέχρι να φτάσει η ώρα να κάνω παιδιά θα έχουν αλλάξει τα πράγματα..
Δηλαδή πιστεύεις, πως θα χαθεί παντελώς απ' την ανθρώπινη ύπαρξη το ...μυστήριο;

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
...Πρέπει να υπάρχει και λόγος, όχι απλά να μην υπάρχει κίνδυνος.
Ο μόνος λόγος είναι, πως άνθρωπος και μυστήριο, μέχρι του νυν, πάνε μαζί. Είναι λίγο; Και τούτο δεν ενέχει κινδύνους; Αγαπητή μου, το μυστήριο της βάπτισης, που δεν υπήρξε ιστορικά πρωτοτυπία και αποκλειστικότητα των Χριστιανών, μεταξύ άλλων αποτελεί και μύηση του ανθρώπου στο γεγονός, ότι πάντα καραδοκεί ο έσχατος κίνδυνος του απροσδόκητου θανάτου. Εκεί που θα μπορούσε να υπάρξει ίσως σοβαρή επιχειρηματολογία είναι κατά του νηπιοβαπτισμού. Εδώ, σεβαστες όλες οι απόψεις και αντίστοιχες επιλογές. Αλλά, καλή μου φίλη, θαρρώ πως χωρίς μύηση γενικά στη ζωή μας, όλα θα ήταν επίπεδα και χωρίς "βάθος", "ύψος" και Τέχνη!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:40, 10-03-10:

"If atheism is a religion then my not collecting stamps is a hobby"
η αθεια ειναι η -υπερλογη οπως παντα- πίστη στην μη υπαρξη Θεου... αν σ εενοχλει ο ορος θρησκεια χρησιμοποιησε αλλη λεξη
ας πουμε φιλοσοφια..παντως ειναι εκτος λογικης -οπως καθε πιστη-και δεν αποδεικνυεται λογικα..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 11:31, 10-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
η αθεια ειναι η -υπερλογη οπως παντα- πίστη στην μη υπαρξη Θεου... αν σ εενοχλει ο ορος θρησκεια χρησιμοποιησε αλλη λεξη
ας πουμε φιλοσοφια..παντως ειναι εκτος λογικης -οπως καθε πιστη-και δεν αποδεικνυεται λογικα..
Συνεπώς κάποιος που δεν πιστεύει στο Δία (αδίας ), δεν πιστεύει στην Αφροδίτη (αναφρόδιτος ) αλλά και στις Έρπουσες_Χέστρες (άχεστρος ) είναι μέλος ταυτόχρονα σε 3 θρησκείες. Θα κλατάρει ο άνθρωπος

Μάλλον η λέξη άθρησκος εκφράζει καλύτερα κάποιους ανθρώπους, που σημαίνει "αυτός που δεν είναι μέλος σε κάποιο μαντρί"

Τα πράγματα περιπλέκει η προσπάθεια για την δημιουργία αθειστικού μαντριού (λες και δεν έφτανε ο κομμουνισμός).

Χάρη στο Dawkins (τα βιβλία του οποίου κάποιοι τα διαβάζουν λες και διαβάζουν την Βίβλο ) έχουμε κάποιες ανησυχητικές εξελίξεις π.χ. από εδώ καταλαβαίνω ότι τα παιδιά στην Αγγλία είναι αδύνατον να πάνε σε κατασκήνωση που να περιορίζεται σε κανόε, κολύμπι, στήσιμο σκηνών, και 24 είδη κόμπων(δηλαδή τα awesome πράγματα της κατασκήνωσης) αλλά πρέπει οπωσδήποτε να ανεχτούν και ηθικουλιάρικη εγκεφαλόπλυση

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zutmazut : 10-03-10 στις 11:55. Αιτία: συντακτικό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:26, 10-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
εγω δεν θα τα βαφτισω γιατι δεν θελω να τους επιβαλλω ενα θρησκευμα με το ετσι θελω. Οσο για το τι θα λενε οι αλλοι; Θα βαλω τον γατο μου να κλαιει.

je suis d'accord avec vous ... ελπίζω να το είπα σωστά...(κοντευω να τα ξεχασω τα γαλλικά)!!!!!

ναρουτο και μαγια θα κλαινε μαζι!

και εγώ δεν θέλω να το βαπτίσω.

όταν και όποτε θελήσει θα επιλέξει αν θέλει να πιστεψει σε κάτι ή όχι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zanin : 10-03-10 στις 14:49.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:33, 10-03-10:

Μάλλον η λέξη άθρησκος εκφράζει καλύτερα κάποιους ανθρώπους, που σημαίνει "αυτός που δεν είναι μέλος σε κάποιο μαντρί"
μην ξεφευγουμε..αθεος εννοουμε.οτι δεν πιστευεις σε καμια νωτερη δυναμη στον κοσμο που πχ τον δημιουργησε...ακομα και αν το πιστευεις μονο εσυ και κανεις αλλος στον κοσμο. και τετοιοι αθεοι πιστευω οτι ειναι εξαιρεση και πολυ λιγοι για να μην πω κανενας..

σαν τους κομμουνιστες ,που δεν πιστευαν στο θεο αλλα στο υπερτατο ον

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 15:18, 12-03-10:

Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να ρωτήσω τα παιδιά μου τι θα επιθυμούσαν και να μου απαντήσουν... Αλλά εφ'όσον αυτό δεν είναι εφικτό, πιστεύω πως θα συζητούσα το θέμα με τον άντρα μου πρώτα. Προσωπικά δεν πιστεύω, αλλά θα βάφτιζα τα παιδιά μου. Μετά, όταν μεγάλωναν περισσότερο θα τους εξηγούσα ποια είναι η δική μου θέση στο θέμα θρησκεία. Και αν ήθελαν θα μπορούσαν να αποβαπτιστούν (γίνεται, έτσι δεν είναι?). Πάντως, θα τα βάφτιζα σε πρώτη φάση, τουλάχιστον.

Παράθεση

dianechristy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dianechristy
H dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H dianechristy έγραψε στις 20:58, 13-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Δηλαδή πιστεύεις, πως θα χαθεί παντελώς απ' την ανθρώπινη ύπαρξη το ...μυστήριο;
δεν εννοούσα αυτο.. Απλα πιστευω πως μεχρι τοτε οι κοινωνιες δεν θα ειναι τοσο "κολλημενες" οπως τωρα.. αν καποιος σημερα εχει διαφορετικη θρησκεία ειναι δακτυλοδικτουμενος.. θελω να πιστευω πως σε μερικα χρονια δεν θα γινεται αυτο...

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 12:53, 15-03-10:

Λές;
Απαπαπα...
Εμείς θα Βαπτίσουμε 9 Μάιου....

Είσαστε όλοι καλεσμένοι.... χαχαχαχαχαχαχα

Θέλω θέμα με βαπτιστικά ποιηματάκια...!!!!
Βοήθεια και ιδέες..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:13, 15-03-10:

Έχουμε θέμα με τίτλο:
Βάφτιση και οργάνωση

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 22:05, 23-03-10:

Ευχαριστώ.... Φιλάκια!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους