Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,655 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ερασιτεχνικές πωλήσεις μέσω ίντερνετ

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:06, 01-03-10:

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιος ξέρει να μου πει το πόσο "νόμιμο" και εφικτό είναι να γίνονται πωλήσεις μέσω ίντερνετ.

Ενδιαφέρομαι να κάνω πώλησεις χειροποίητων κοσμημάτων και δεν γνωρίζω τί μπορώ να κάνω. Όσοι ξέρετε ας μου πείτε και κάποιες ιστοσελίδες με τέτοια δυνατότητα.

Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:56, 01-03-10:

Σύμφωνα με την νομοθεσία έμπορος είναι εκείνος που όχι μόνο ασκεί εμπορικές δραστηριότητες αλλά συγχρόνως δεν πρέπει να γίνεται με τρόπο τυχαίο ή συμπτωματικό. Ο ρυθμός άσκησης των δραστηριοτήτων αυτών θα πρέπει να είναι τέτοιος που να συνιστά βιοποριστικό επάγγελμα και μάλιστα "σύνηθες".

Ωστόσο υπάρχουν δυο προβλήματα εδώ. Η έννοια του επαγγέλματος δεν έχει καθορισθεί από τον νόμο, δηλαδή είναι θέμα ερμηνείας των πραγμάτων και συγκεκριμένων στοιχείων από τον δικαστή που δικάζει.

Το κυριότερο πρόβλημα είναι ο όρος σύνηθες. Στην αρχή οι νομοθέτες έκαναν κακή μετράφραση του αντίστοιχου Γαλλικού Εμπορικού κώδικα με αποτέλεσμα το "Profession habituelle" να το μεταφράσουν ως "κύριο επάγγελμα", ευτυχώς η αστοχία της μετάφρασης εντοπίστηκε γρήγορα γιατί σε διαφορετική περίπτωση δεν θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε κάποιον γιατρό ή δικηγόρο ως έμπορο αν ασκούσε παράλληλα εμπορία.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μπορείς να αποφύγεις όλη την γραφειοκρατία αν έχεις σκοπό να δοκιμάσεις αυτή την εμπειρία. Ωστόσο σίγουρα αργά ή γρήγορα θα πρέπει κάνεις έναρξη κτλ. Ωστόσο για 1-2 μήνες μπορείς απλά να "δοκιμάσεις". Έτσι και αλλιώς, το 95% όσων ξεκινούν την εμπορία σαν hobby την εγκαταλείπουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 21:02, 01-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Σύμφωνα με την νομοθεσία έμπορος είναι εκείνος που όχι μόνο ασκεί εμπορικές δραστηριότητες αλλά συγχρόνως δεν πρέπει να γίνεται με τρόπο τυχαίο ή συμπτωματικό. Ο ρυθμός άσκησης των δραστηριοτήτων αυτών θα πρέπει να είναι τέτοιος που να συνιστά βιοποριστικό επάγγελμα και μάλιστα "σύνηθες".

Ωστόσο υπάρχουν δυο προβλήματα εδώ. Η έννοια του επαγγέλματος δεν έχει καθορισθεί από τον νόμο, δηλαδή είναι θέμα ερμηνείας των πραγμάτων και συγκεκριμένων στοιχείων από τον δικαστή που δικάζει.

Το κυριότερο πρόβλημα είναι ο όρος σύνηθες. Στην αρχή οι νομοθέτες έκαναν κακή μετράφραση του αντίστοιχου Γαλλικού Εμπορικού κώδικα με αποτέλεσμα το "Profession habituelle" να το μεταφράσουν ως "κύριο επάγγελμα", ευτυχώς η αστοχία της μετάφρασης εντοπίστηκε γρήγορα γιατί σε διαφορετική περίπτωση δεν θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε κάποιον γιατρό ή δικηγόρο ως έμπορο αν ασκούσε παράλληλα εμπορία.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μπορείς να αποφύγεις όλη την γραφειοκρατία αν έχεις σκοπό να δοκιμάσεις αυτή την εμπειρία. Ωστόσο σίγουρα αργά ή γρήγορα θα πρέπει κάνεις έναρξη κτλ. Ωστόσο για 1-2 μήνες μπορείς απλά να "δοκιμάσεις". Έτσι και αλλιώς, το 95% όσων ξεκινούν την εμπορία σαν hobby την εγκαταλείπουν
Αρα μπορώ αν το δοκιμάσω χωρίς να διατρέχω κάποιον νομικό προβλημα.

Μήπως γνωρίζεις κάποιο site που μπορώ να ξεκινήσω?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 11:03, 02-03-10:

όταν λες "ένα site" τι εννοείς;
Κατά πάσα πιθάνότητα θες κάτι του τύπου ebay αλλά εδώ στην Ελλάδα. Το fleamarket που είχε αντίστοιχο έκλεισε, το emarket.gr που πήρε τη θέση του έχει διαφορετική φιλοσοφία λίγο , αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις (disclaimer: δεν ξέρω κάτι άλλο για το emarket πέρα από την ύπαρξή του, ούτε αν είναι καλό ούτε πόσο αξιόπιστο είναι, ούτε αν ζητά προμήθειες).

Η άλλη λύση είναι να πιάσεις το www.thsmarwstakosmimata.com (checking... είναι ελεύθερο) και να πάρεις κι ένα e-shop software και να αρχίσεις δουλειά μόνη σου. Έχει ψηλότερο κόστος αυτό βέβαια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 11:21, 02-03-10:

Το άλλο που έχει πάρει το μάτι μου είναι το myspace...κάνεις έναν λογαριασμό και δουλεύεις από 'κει. Αρχίζεις και addάρεις μουσικούς και κόσμο που πιστεύεις οτι ταιριάζει στην αισθητική σου και αφήνεις Bannerάκια ή σχόλια στα προφίλ τους για να μαζέψεις και άλλον κόσμο. Αν τους αρέσουν τα κοσμήματα σου, όλο και κάτι καλό θα βγει...

π.χ. http://www.myspace.com/g_creations

Από το συγκεκριμένο έχω αγοράσει αρκετές φορές και έχει αρκετα εύχρηστο προφίλ για να πάρεις ιδέες...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 11:36, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Το άλλο που έχει πάρει το μάτι μου είναι το myspace...κάνεις έναν λογαριασμό και δουλεύεις από 'κει. Αρχίζεις και addάρεις μουσικούς και κόσμο που πιστεύεις οτι ταιριάζει στην αισθητική σου και αφήνεις Bannerάκια ή σχόλια στα προφίλ τους για να μαζέψεις και άλλον κόσμο. Αν τους αρέσουν τα κοσμήματα σου, όλο και κάτι καλό θα βγει...

π.χ. http://www.myspace.com/g_creations

Από το συγκεκριμένο έχω αγοράσει αρκετές φορές και έχει αρκετα εύχρηστο προφίλ για να πάρεις ιδέες...
Ναιιιιιιι και γω κατι τέτοια κοσμήματα φτιάχνω. Να σου πω...Τα έξοδα αποστολής τα πληρώνει εκείνη?Επίσης κάτι είδα και στο facebook

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 11:45, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Ναιιιιιιι και γω κατι τέτοια κοσμήματα φτιάχνω. Να σου πω...Τα έξοδα αποστολής τα πληρώνει εκείνη?Επίσης κάτι είδα και στο facebook
Tα έξοδα αποστολής τα πληρώνω εγώ αλλά έτσι και αλλιώς είναι μικρό το ποσό -δες μια τους τρόπους πληρωμής και τα faq.

Για facebook δεν ξέρω γιατί έτσι και αλλιώς δεν το δουλεύω αλλά φαντάζομαι οτι οποιαδήποτε μορφή social networking μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να προωθείς την δουλειά σου. Από όσο ξέρω είναι και τζάμπα οπότε σε βγάζει και από έξοδα...

π.ςς Τι κοσμήματα φτάχνεις ωρέ;;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:03, 02-03-10:

Πολύ οργανωμένη η τύπισσα!Μπράβο της!

Ναι και εγώ έτσι πιστεύω...Ανετα προωθείς την δουλειά σου!Ευχαριστώ μάρα_κουταμάρα!

Υ.Γ: Φτιάχνω μαζι με την κολλητη μου κοσμήματα με πυλο και χάντρες...Πολύ happy και περίεργα σχεδιάκια, γεωμετρικά (εγώ πιο πολύ) παραμυθένια και της καθημερινότητας πραγματα η φίλη μου (και οχι gothic οπως η κοπέλα)....Και το σκεφτόμαστε να το προωθήσουμε λιγο. Λεγαμε αρχικα σε μαγαζιά αλλά είναι δύσκολο. Γι'αυτο μεχρι να μας κατσει το μαγαζι της προτείνω το ίντερνετ ως εναλλακτική λύση.
Θα οργανωθούμε περισσότερο και θα ανεβάσω φωτογραφίες των κοσμημάτων στο αλμπουμ του στεκιού να δείτε!

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

H Ophelia έγραψε στις 12:05, 02-03-10:

Νομίζω οτι μόλις βρήκες την πρώτη σου υποψήφια πελάτισσα...
Keep us updated πάντως, να δούμε πως πήγε το όλο εγχείρημα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:28, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Νομίζω οτι μόλις βρήκες την πρώτη σου υποψήφια πελάτισσα...
Keep us updated πάντως, να δούμε πως πήγε το όλο εγχείρημα.
Αυτά είναι!

Θα σας ενημερώσω!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:47, 02-03-10:

Mάρω ένας φίλος μου έχει φτιάξει ένα site για κοσμήματα εδώ και καιρό και θυμάμαι ότι έψαχνε άτομα που φτιάχνουν κοσμήματα.
Δεν έχω κάποιο update. Θα ρωτήσω και θα σου πω.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:49, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Mάρω ένας φίλος μου έχει φτιάξει ένα site για κοσμήματα εδώ και καιρό και θυμάμαι ότι έψαχνε άτομα που φτιάχνουν κοσμήματα.
Δεν έχω κάποιο update. Θα ρωτήσω και θα σου πω.

Πολύ ευχαρίστως!Ρώτα και τί είδος κοσμημάτων ψάχνει.
Ευχαριστώ!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:01, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Πολύ οργανωμένη η τύπισσα!Μπράβο της!

Ναι και εγώ έτσι πιστεύω...Ανετα προωθείς την δουλειά σου!Ευχαριστώ μάρα_κουταμάρα!

Υ.Γ: Φτιάχνω μαζι με την κολλητη μου κοσμήματα με πυλο και χάντρες...Πολύ happy και περίεργα σχεδιάκια, γεωμετρικά (εγώ πιο πολύ) παραμυθένια και της καθημερινότητας πραγματα η φίλη μου (και οχι gothic οπως η κοπέλα)....Και το σκεφτόμαστε να το προωθήσουμε λιγο. Λεγαμε αρχικα σε μαγαζιά αλλά είναι δύσκολο. Γι'αυτο μεχρι να μας κατσει το μαγαζι της προτείνω το ίντερνετ ως εναλλακτική λύση.
Θα οργανωθούμε περισσότερο και θα ανεβάσω φωτογραφίες των κοσμημάτων στο αλμπουμ του στεκιού να δείτε!
Δοκίμαστε το ebay.gr (το γνωστό ebay είναι)

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 13:14, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Δοκίμαστε το ebay.gr (το γνωστό ebay είναι)
Θα το ψάξω!

πωπω...ευχαριστώ πολύ πολύ παιδιά!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:49, 02-03-10:

και γω ενδιαφερομαι μαρω!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:53, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
και γω ενδιαφερομαι μαρω!
Μήπως να το κάνω μέσω στέκι..???

Θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες να δείτε!

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 02:02, 14-11-12:

καλησπερα παιδια!
λιγο παλιο το θεματακι αλλα το επαναφερω γιατι θελω να σας ρωτησω εκ μερους στενης μου φιλης...επιτρεπεται να πουλαμε μικροαντικειμενα μεσω κοινωνικων μεσων, μπλογκ κλπ?
πως μπορουμε να το "νομιμιποιησουμε" χωρις εναρξη, φπα κλπ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 10:37, 14-11-12:

Ανάλογα τα μικροαντικείμενα, αν είναι μεταχειρισμένα ας πούμε μπορείς νομιμότατα να τα πουλάς (όπως γίνεται ήδη εδώ και χρόνια με τις αγγελίες). Αν είναι καινούρια αλλά σε μικρές ποσότητες, πάλι μπορείς νόμιμα γιατί τα έχεις αγοράσει λιανική και έχεις πληρώσει τον ΦΠΑ (απλά αποφάσισες πως δεν τα θέλεις και το κατάστημα δεν τα παίρνει πίσω, οπότε τα πουλάς σε κάποιον άλλο). Για χειροποίητα αντικείμενα δεν ξέρω ακριβώς τι προβλέπει ο νόμος (έργα τέχνης, ρούχα, κοσμήματα, αξεσουάρ, κλπ), μιας και πάλι τις πρώτες ύλες τις αγοράζεις λιανική και πληρώνεις τον φόρο, όμως τις μεταποιείς.
Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά και να κάνεις κάποια επένδυση ώστε να γίνουν όλα νόμιμα και επίσημα (πράγμα που θα σου φέρει αρκετούς πελάτες βέβαια), μπορείς απλά να το κάνεις σε πολύ μικρή κλίμακα μέσω sites δημοπρασιών και προώθηση μέσω social networks.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 13:15, 14-11-12:

α, οποτε δεν ειναι παρανομο μεσω fb για παραδειγμα?ναι για χειροποιητα μιλαω....αυτο που μπορω να το επιβεβαιαωσω 100%?
σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 13:40, 14-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Freya
α, οποτε δεν ειναι παρανομο μεσω fb για παραδειγμα?ναι για χειροποιητα μιλαω....αυτο που μπορω να το επιβεβαιαωσω 100%?
σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
Δεν νομίζω ότι είναι παράνομο! Υπάρχουν ήδη πάρα πολλά e shop στο fb με άτομα που πουλάνε χειροποίητα πράγματα.
Έχω δεί κυρίως κοσμήματα και σαπούνια/lotion. Έχω πάρει κιόλας λόγω των πολύ καλών τιμών. Ιδιώτες τα έχουν,άτομα που ασχολούνται ως hobby και δείχνουν τις δημιουργίες τους. Eπίσης τα στέλνουν κυρίως με το απλό ταχυδρομείο,λόγω χαμηλής χρέωσης. Αλλά υπάρχουν πάρα πολλά και δεν νομίζω να τίθεται θέμα απαγόρευσης από τον νόμο. Άσε που συμφέρουν κιόλας τον πελάτη περισσότερο,λόγω του ότι δεν επιβαρύνεται με ΦΠΑ,κλπ.

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 15:57, 14-11-12:

μωρε ναι αλλα η φιλη μου θελει να το εξασφαλισει πριν ξεκινησει...βρε λες να αρχισω να βγαζω κι εγω τα δικα μου?
πλακα θα χει...δεν το ειχα σκεφτει μεχρι τωρα....

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:59, 14-11-12:

Εγω σκέφτομαι να πουλήσω πράγματα και ρούχα που έχω αγοράσει αλλά δεν χρησιμοποίησα ποτέ (παρορμητικές αγορές).

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:19, 14-11-12:

Ξαναλέω πως δεν ξέρω αν είναι 100% νόμιμο να πουλας χειροποίητα. Ναι μεν οι πρώτες ύλες είναι αγορασμένες μέσω λιανικής, αρα έχεις πληρώσει τον ΦΠΑ, αλλά η μεταποίησή τους ίσως παρουσιάζει πρόβλημα. Βάσει λογικής τα λέω αυτά, δεν είμαι του αντικειμένου.
Ομως αν θέλει κάποιος να το κάνει σε μικρή κλίμακα ως χόμπι, μπορεί να ξεκινήσει "μαύρα" και αν τσουλάει η δουλειά να κάνει όλες τις νόμιμες διαδικασίες αργότερα. Αν είναι να πουλάς 10 κοσμήματα το μήνα, δεν νομίζω κανείς να σε βρει για να σε κυνηγήσει...Αν όμως κάνεις πολλές πωλήσεις, θα πρέπει να βγάλεις άδεια, να γραφτείς στο ΤΕΒΕ, κλπ.

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 23:55, 15-11-12:

σωστα...ευχαριστω...τις πληροφοριες αυτες μπορει να μου τις δωσει εγκυρα ενας λογιστης η δικηγορος να φανταστω?
καλη η ιδεα να πουλαμε οτι δεν εχουμε χρησιμοποιησει...κι εχω πολλααααααααααααααααααα

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:00, 16-11-12:

Να πουλας μεταχειρισμενα πραγματα (εστω και αν ειναι παρορμιτικες αγορες και δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε) ειναι νομιμο. Να αγοραζεις πρωτες υλες (εστω και λιανικης) και να τις μεταποιεις και να πουλας δεν ειναι νομιμο. Η λογικη οτι ο ΦΠΑ εχει ηδη πληρωθει δεν ισχυει γιατι δεν ειναι το μοναδικο προβλημα. Προκειπτει εισοδημα, ακομα και αν αυτο ειναι μολις 1 ευρο, πρεπει να δηλωθει, πρεπει να κοπει αποδειξει αγορας κλπ, πραγματα τα οποια φυσικα δεν γινονται.
Σαφως, αν μιλαμε για μερικα κομματια που και που κανεις δεν θα ασχολιθει με το νομιμο η μη τις υποθεσης, αν ομως αρχισει να περνει διαστασεις θα εχει προβλημα αν δεν νομιμοποιησει αυτο που κανει.

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 22:22, 16-11-12:

κατατοπιστικοτατος!

Παράθεση

KaterinaMp90

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KaterinaMp90
H KaterinaMp90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H KaterinaMp90 έγραψε στις 13:21, 20-06-14:

Γεια σας! Θέλω να πουλήσω μια συσκευή αποτρίχωσης laser, μήπως ξέρετε κάποιο site χωρίς χρέωση που να μπορώ να το πουλήσω;
Και αν ξέρετε πως είναι η διαδικασία, γιατί είναι η πρώτη φορά που θα το δοκιμάσω.
Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

NightOwl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη NightOwl
H NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H NightOwl έγραψε στις 23:13, 16-10-15:

Έχω ένα psp το οποίο δεν το χρειάζομαι πια και θα ήθελα να το πουλήσω μέσω internet...
Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να το κάνω?
Αν όχι μέσω internet, μήπως ξέρει κανείς, κάποιο κατάστημα που να αγοράζει μεταχειρισμένα psp, κινητά κλπ....?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 11:19, 17-10-15:

Κοιτα γενικα παιχνιδομηχανη ειναι δυσκολο να φυγει. Προσπαθησε να την πουλησεις απο καποιο σαιτ με αγγελιες, xe, aggeliopolis κλπ. Αν πας σε μαγαζι, εστω οτι βρισκεις, θα στην αγορασουν πολυ φθηνοτερα γιατι μετα αυτοι θα πρεπει να την ξαναπουλησουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

NightOwl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη NightOwl
H NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H NightOwl έγραψε στις 14:50, 17-10-15:

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 19:01, 24-09-16:

Γεια σας,γεια σας. Λοιπον,βλέποντας ότι όλο και περισσότεροι δημιουργούν χειροποιητα αντικείμενα,κοσμήματα,πίνακες,κτλ και τα πουλάνε στο ίντερνετ, σκεφτόμουν εδώ και καιρό αν συμφέρει και αν θα μπορούσα να κάνω και εγώ κάτι παρόμοιο.Μια φίλη μου είχε επίσης παρόμοια ιδέα, οπότε άρχισα να το σκέφτομαι πιο πολύ τώρα τελευταία. Συγκεκριμένα, έχουμε βάλει στο μάτι το etsy όπου μπορεί οποιοσδήποτε να ανοιξει online μαγαζάκι και να πουλήσει αντικείμενα που έχει φτιάξει. Είναι κάποιος που έχει προσπαθήσει να κάνει κάτι παρόμοιο; Αξίζει τελικά; Έχω διαβάσει για άτομα που ξεκίνησαν με απλά αντικείμενα, με κακές photos για προώθηση και όλα τα σχετικά, αλλά τελικά έγιναν γνωστοί και είχαν μεγάλο κέρδος. Προφανώς θέλει να ασχοληθείς αρκετά και οχι, δεν είναι ότι με ενδιαφέρει να γίνω γνωστή ή να βγάλω πολλά χρήματα, απλά αναρωτιέμαι αν όντως θα αξίζει η προσπάθεια και ο χρόνος που θα πρέπει να αφιερώσoυμε και θα ήθελα να βαλω αυτο το σχεδιο μπροστα καποια στιγμη. Επίσης αναρωτιέμαι αν υπάρχουν παγίδες σε όλη αυτή τη διαδικασία ή ψιλά γράμματα που αγνοώ Κάποιος που να γνωρίζει;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 24-09-16 στις 19:17.
Παράθεση

nansy.agel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nansy.agel
H nansy.agel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H nansy.agel έγραψε στις 00:56, 23-10-16:

Καλησπέρα σε όλους!
Δημιουργώ διάφορα πλεκτά και θέλω να ξεκινήσω να τα πουλάω στο etsy. Ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει πως είναι η όλη διαδικασία; (γτ δεν έχω ιδέα).Τα μεταφορικά έξοδα απ ότι είδα στον τιμοκατάλογο του ελτα, είναι πολλά από Ελλάδα (γύρο στα 20€), θα υπάρχει ενδιαφέρον ή δεν συμφέρει; Η αποστολή πως γίνετε; Θα μπλέξω με τελωνεία ή όχι; Με την εφορία θα υπάρξει πρόβλημα; Είναι κάποιος που κάνει ή έκανε στο παρελθόν πωλήσεις με το etsy να μου πει την εμπειρία του;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:47, 23-10-16:

Τι ειναι το etsy ;;;
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 23:50, 23-10-16:

Etsy is a peer-to-peer (P2P) e-commerce website focused on handmade or vintage items and supplies, as well as unique factory-manufactured items. These items cover a wide range, including art, photography, clothing, jewelry, food, bath and beauty products, quilts, knick-knacks, and toys. Many sellers also sell craft supplies such as beads, wire and jewelry-making tools. All vintage items must be at least 20 years old.[2] The site follows in the tradition of open craft fairs, giving sellers personal storefronts where they list their goods for a fee of US$0.20 per item.[3]
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:55, 23-10-16:

Α
Μερσί!
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,751 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 11:32, 24-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Γεια σας,γεια σας. Λοιπον,βλέποντας ότι όλο και περισσότεροι δημιουργούν χειροποιητα αντικείμενα,κοσμήματα,πίνακες,κτλ και τα πουλάνε στο ίντερνετ, σκεφτόμουν εδώ και καιρό αν συμφέρει και αν θα μπορούσα να κάνω και εγώ κάτι παρόμοιο.Μια φίλη μου είχε επίσης παρόμοια ιδέα, οπότε άρχισα να το σκέφτομαι πιο πολύ τώρα τελευταία. Συγκεκριμένα, έχουμε βάλει στο μάτι το etsy όπου μπορεί οποιοσδήποτε να ανοιξει online μαγαζάκι και να πουλήσει αντικείμενα που έχει φτιάξει. Είναι κάποιος που έχει προσπαθήσει να κάνει κάτι παρόμοιο; Αξίζει τελικά; Έχω διαβάσει για άτομα που ξεκίνησαν με απλά αντικείμενα, με κακές photos για προώθηση και όλα τα σχετικά, αλλά τελικά έγιναν γνωστοί και είχαν μεγάλο κέρδος. Προφανώς θέλει να ασχοληθείς αρκετά και οχι, δεν είναι ότι με ενδιαφέρει να γίνω γνωστή ή να βγάλω πολλά χρήματα, απλά αναρωτιέμαι αν όντως θα αξίζει η προσπάθεια και ο χρόνος που θα πρέπει να αφιερώσoυμε και θα ήθελα να βαλω αυτο το σχεδιο μπροστα καποια στιγμη. Επίσης αναρωτιέμαι αν υπάρχουν παγίδες σε όλη αυτή τη διαδικασία ή ψιλά γράμματα που αγνοώ Κάποιος που να γνωρίζει;
Από τη στιγμή που πουλάς νέο προιόν που έχεις δημιουργήσει πρέπει να πληρώνεις ΟΑΕΕ, να προσθέτεις στο προιόν σου ΦΠΑ (φορολογία του καταναλωτεί) που θα το αποδίδεις κάθε τρίμηνο. Αλλιώς είναι παράνομη δραστηριότητα.

Αν θέλεις να πουλήσεις προιόν που έχεις αγοράσει με λιανική τιμή (μεταχειρισμένο) μπορείς να το πουλήσεις χωρίς να το εκποιήσεις σε άλλον ιδιώτη νόμιμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 24-10-16 στις 12:15.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:46, 24-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Από τη στιγμή που πουλάς νέο προιόν που έχεις δημιουργήσει πρέπει να πληρώνεις ΟΑΕΕ, να προσθέτεις στο προιόν σου ΦΠΑ (φορολογία του καταναλωτεί) που θα το αποδίδεις κάθε τρίμηνο. Αλλιώς είναι παράνομη δραστηριότητα.

Αν θέλεις να πουλήσεις προιόν που έχεις αγοράσει με λιανική τιμή (μεταχειρισμένο) μπορείς να το πουλήσεις χωρίς να το εκποιήσεις σε άλλον ιδιώτη νόμιμα.
Από μηδενικό εισόδημα πρέπει να τα κάνεις όλα αυτά; Δηλαδή αν φτιάξω 1 σάιτ για κάποιον θα πρέπει να κάνω όλα τα παραπάνω ακόμα και αν δεν ασχολούμαι με αυτό τακτικά;
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,751 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 16:54, 24-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Από μηδενικό εισόδημα πρέπει να τα κάνεις όλα αυτά; Δηλαδή αν φτιάξω 1 σάιτ για κάποιον θα πρέπει να κάνω όλα τα παραπάνω ακόμα και αν δεν ασχολούμαι με αυτό τακτικά;
Αν θες να είσαι νόμιμος ναι. Αμοίβεσαι για μια υπηρεσία και πρέπει να μπει ΦΠΑ και να φορολογηθεί το υπόλοιπο.

Αλλά γιατί να θες να είσαι νόμιμος....
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 17:18, 24-10-16:

Κλάφτα Χαράλαμπε λοιπόν Νάνσυ, θα πάρεις άδεια και θα πας στο Θησείο με τη παραγκούλα σου. Μη μπλέκεις τώρα με ένα σωρό, να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Πάντως θα μπορούσες να πας και σε μικρά μαγαζάκια που πουλάνε παρόμοια με αυτά που θες να πουλήσεις και εσύ. Αν δεν έχουν, ρώτα αν θα θέλανε να συνεργαστείτε. Να κάνεις μερικά δείγματα να τα πουλήσει, να δείτε πως θα πάει η δουλειά και που ξέρεις ίσως να θελήσει και άλλα κομμάτια. Δεν έχεις να χάσεις κάτι αν το προσπαθήσεις.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:41, 24-10-16:

Για να μην πληρώνετε εφορία σε online πωλήσεις ψαχτείτε λίγο με το bitcoin.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 18:35, 24-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Αν θες να είσαι νόμιμος ναι. Αμοίβεσαι για μια υπηρεσία και πρέπει να μπει ΦΠΑ και να φορολογηθεί το υπόλοιπο.

Αλλά γιατί να θες να είσαι νόμιμος....
Μεταξύ μας, δεν θέλω. Απλά ρώτησα.
Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Για να μην πληρώνετε εφορία σε online πωλήσεις ψαχτείτε λίγο με το bitcoin.
Να πληρωθείς σε bitcoin δηλαδή;
Παράθεση

ΝΜαριτάκης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΝΜαριτάκης
Ο ΝΜαριτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O ΝΜαριτάκης έγραψε στις 19:46, 25-10-16:

Καλή ιδέα το bitcoin. Αλλά αν κάνεις πληρωμές με bitcoin είναι σίγουρο ότι καθαρίζεις με την εφορία?
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 20:36, 25-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΜαριτάκης
Καλή ιδέα το bitcoin. Αλλά αν κάνεις πληρωμές με bitcoin είναι σίγουρο ότι καθαρίζεις με την εφορία?
Δεν ελέγχεται εύκολα το ψηφιακό νόμισμα γιατί είναι κρυπτογραφημένο οπότε είναι πολύ δύσκολο να δούν τι ποσό έχεις στο wallet του account σου.Η τιμή επίσης είναι ανοδική οπότε ο λογαριασμός σου συνεχώς θα αυξάνεται
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 25-10-16 στις 20:50.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:56, 25-10-16:

λήγει η προπληρωμένη κάρτα μου που είχα για να κάνω αγορές από το ebay και δε μπορώ να πάω τράπεζα αν περάσει η ημερομηνία λήξης χάνω τε λεφτά που είχα μέσα;
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 21:48, 25-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Να πληρωθείς σε bitcoin δηλαδή;
Ναι. Μετά βγάζεις μία τέτοια

και τραβάς τα bitcoin σου κανονικά από το ATM σαν ευρώ. Μπορείς επίσης να την δώσεις και online για να αγοράσεις πράγματα σε καταστήματα που δεν δέχονται bitcoin. Α ναι επίσης κάνεις ανάληψη όσα χρήματα θες (Τσίπρα πάρε τα @@ μου κι εσύ τα capital control σου).

Αρχική Δημοσίευση από ΝΜαριτάκης
Εξαρτάται τι πληρωμές θα κάνεις. Αν έχεις π.χ. μια μικροεπιχείρηση online και βγάζεις μερικά χρήματα μπορείς να τα τραβάς από το ATM με την παραπάνω κάρτα και να καλύπτεις τις πάγιες ανάγκες σου. Τώρα οκ άμα πας και αγοράσεις αυτοκίνητο ή σπίτι θα μπλεχτείς με το πόθεν έσχες. Για μικρά ποσά μια χαρά αποφεύγεις την εφορία. Για μεγαλύτερα ψάξου αλλιώς, υπάρχουν τρόποι.

Αρχική Δημοσίευση από xristaras12345
Δεν ελέγχεται εύκολα το ψηφιακό νόμισμα γιατί είναι κρυπτογραφημένο οπότε είναι πολύ δύσκολο να δούν τι ποσό έχεις στο wallet του account σου.Η τιμή επίσης είναι ανοδική οπότε ο λογαριασμός σου συνεχώς θα αυξάνεται
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να δει ακριβώς πόσα χρήματα έχεις στο wallet σου, καθώς όλες οι διευθύνσεις είναι public και μένα απλό κλικ μπορείς να δεις τι περιέχει η κάθε μία. Αυτό που δεν μπορείς να ξέρεις είναι ποιανού είναι η κάθε διεύθυνση και αν δεν έχεις το wallet σου online σε κάποια εταιρία αλλά το έχεις ας πούμε σε ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο κανείς ποτέ δεν θα ξέρει τίποτα.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 23:01, 25-10-16:

Δεν μπορείς να του πεις του άλλου να ανοίξει λογαριασμος bitcoins για να σε πληρώσει. Επίσης θα χάνεις από τη μετατροπή και από bitcoin se ευρώ και το αντίστροφο.

Καλύτερα να στα δώσει μετρητά σε ευρώ. Η εφορία από την στιγμή που δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος κ.λπ. δεν σε πιάνει. Μόνο αν γίνει εις βάρος σου καταγγελία θα μπλέξεις ανεξάρτητα από το τρόπο πληρωμής σου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους