Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,931 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,207 μηνύματα σε 95,586 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 529 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 178)
Ναι, σίγουρα.
51
28,65%
Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.
71
39,89%
Όχι, δεν θέλω καθόλου.
28
15,73%
Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.
16
8,99%
Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.
12
6,74%

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στρουφιτα
H Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Στρουφιτα ΒΑΡΙΈΜΑΙ... έγραψε στις 12:53, 27-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
όοοοοχι το κοριτσάκι πρεπει να ειναι μεγαλύτερο γιατι αλλιώς θα το δέρνει το αγοράκι όταν θα ειναι μικρα!

Το ιδανικό για μένα πάντως θα ήταν να κάνω δίδυμα ενα αγόρι κ ενα κορίτσι. Ξέω όμως οτι ειναι πολυ μικρές οι πιθανότητες για κατι τέτοιο.
Και εγώ θα ηθελα να κανω διδυμα !!!Ενα αγορι κι ενα κορίτσι!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,976 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 13:08, 27-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Στρουφιτα
Και εγώ θα ηθελα να κανω διδυμα !!!Ενα αγορι κι ενα κορίτσι!!
ρε κοπελια ποσο χρονων εισαι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,773 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:33, 27-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
ρε κοπελια ποσο χρονων εισαι?
Μπορεί να το σκέφτεται μελλοντικά το κορίτσι βρε γιατί τέτοιο σοκ;

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,976 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 14:26, 27-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Μπορεί να το σκέφτεται μελλοντικά το κορίτσι βρε γιατί τέτοιο σοκ;
δεν σοκαριστηκα αλλα ενταξει μου φαινεται λιγο χαζο και παραλληλα αστειο ενα κοριτσακι, μαθητρια ακομη, να σκεφτεται γαμους και παιδακια (γενικα μιλαω οχι για την συγκεκριμενη)

Παράθεση

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Στρουφιτα ΒΑΡΙΈΜΑΙ... έγραψε στις 16:20, 27-06-14:

Ενταξει βρε παιδια μια σκεψη για το μελλον εκανα!!
Τωρα πια ολα πρεπει να τα σκεφτώμαστε!!

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 16:25, 27-06-14:

Καλα κανεις στρουφιτα παιδι μου.
Σκοπος της γυναικας ειναι να γινει μανα στο στρουμφοχωριο!

Παπαστρουμφ

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Στρουφιτα ΒΑΡΙΈΜΑΙ... έγραψε στις 16:33, 27-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Καλα κανεις στρουφιτα παιδι μου.
Σκοπος της γυναικας ειναι να γινει μανα στο στρουμφοχωριο!

Παπαστρουμφ
Πολλη ειρωνία εχει πεσει εδώ μεσα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 16:36, 27-06-14:

Χαχα οχι ρε πλακα κανω αλλα ετσι ειναι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Στρουφιτα ΒΑΡΙΈΜΑΙ... έγραψε στις 16:42, 27-06-14:

Οκ!!
Ισως και να εχεις δικιο,
απο πολύ μικρη εκανα μεγαλα ονειρα για το μελλον
που μπορεί να μην βγουν ποτέ πραγματικότητα *-*

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:01, 27-06-14:

Δεν ξέρω το σκέφτομαι. Κάποιοι πιστεύουν πως θα ήταν έγκλημα κατά της ανθρωπότητας να αναπαραχθώ.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,245 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 20:55, 27-06-14:

Θα ηθελα στο μέλλον να έχω κι εγώ τους απογόνους μου, αλλά διστάζω γιατί έχω νεύρα και ξεσπάσματα με απρόβλεπτες συνέπειες

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:47, 27-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Θα ηθελα στο μέλλον να έχω κι εγώ τους απογόνους μου, αλλά διστάζω γιατί έχω νεύρα και ξεσπάσματα με απρόβλεπτες συνέπειες
Δηλαδή τι κάνεις; Μήπως παίζεις στον Κόκκινο Κύκλο; Στάνκογλου, Αντωνίου φάση; χαχα

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,245 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 01:28, 28-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Δηλαδή τι κάνεις; Μήπως παίζεις στον Κόκκινο Κύκλο; Στάνκογλου, Αντωνίου φάση; χαχα
Μπα δεν θα το λεγα... Μάλλον, αφού έχω σχέση με χώρους έστιασης, για δεκατη εντολη στο επεισόδιο Η μετάλειψη, με Νικο Ψαρα με κοβω Οπότε δεν είμαι και το κατάλληλο πρότυπο πατέρα θα έλεγα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,605 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 05:35, 28-06-14:

Οχι

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 07:53, 28-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Μπα δεν θα το λεγα... Μάλλον, αφού έχω σχέση με χώρους έστιασης, για δεκατη εντολη στο επεισόδιο Η μετάλειψη, με Νικο Ψαρα με κοβω Οπότε δεν είμαι και το κατάλληλο πρότυπο πατέρα θα έλεγα...
Ά έχεις και γκόμενα μια ανάλογη κυβισμού...Κάτια Νικολαϊδου; Πέρα από την πλάκα, είναι άσχημο να μην ελέγχεις τα νεύρα σου και να ξεσπάς βίαια. Σκέψου ότι το εύκολο είναι να εκδηλώνεσαι έτσι. Το δύσκολο είναι να κερδίζεις την αγάπη και τον σεβασμό ενός ανθρώπου.

Παράθεση

Hephaestus

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,426 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 10:18, 28-06-14:

Αν και πολυ μικρος ακομα, θα ηθελα...οχι πολλα, ομως..δυο

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 10:58, 28-06-14:

Λογικά, οι περισσότεροι κάποτε θα κάνουμε παιδιά. Όμως, τώρα είναι μάλλον πρόωρο να απαντήσουμε σοβαρά στο ερώτημα, καθώς οι πιο πολλοί είμαστε πολύ νέοι, ίσως και παιδιά, που πώς να σκεφτούμε αν θα κάνουμε ...άλλα παιδιά; Το σίγουρο πάντως είναι ότι προς το παρόν, προσέχουμε για να μην κάνουμε...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 20:09, 10-07-14:

Κάποια στιγμή στον καθένας καθένα θα γεννηθεί η επιθυμία για να δημιουργήσει την δική του οικογένεια. Άλλοι με παιδιά και άλλοι χωρίς. Εγώ προσωπικά θα ήθελα δίδυμα αγοράκια και μετά από ένα δυο χρόνια και ένα κοριτσάκι. Μέχρι όμως να βρεθεί ο κατάλληλος έχουμε αρκετά χρόνια μπροστά μας. Ωσπου να έρθει η στιγμή αυτή ας ζήσουμε την ζωή μας και ας μην βιαζόμαστε να μεγαλώσουμε.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,663 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 20:48, 10-07-14:

Θέλω και μάλιστα σύντομα.
(Εννοώ πριν τα 30, για να είμαι νέα μητέρα ρε παιδάκιμ)
Και σίγουρα πάνω από ένα.
Ίσως 2 ή 3. Και σίγουρα και αγόρι και κορίτσι.

*αντρες_τρεχουν_μακρια*

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

O GiorgosAsi έγραψε στις 21:42, 10-07-14:

Θα ηθελα να κανω πολλα με πολλες γυναικες αλλα δεν γινεται.
Εσεις γυναικες δεν θα θελατε παιδια με πολλους αντρεςς?
(σιγα μην απαντησει καμια ναι..τι με περασες??)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 10-07-14 στις 23:01.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:58, 11-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Δεν ξέρω το σκέφτομαι. Κάποιοι πιστεύουν πως θα ήταν έγκλημα κατά της ανθρωπότητας να αναπαραχθώ.
Τι σύμπτωση; Και για μένα πιστεύουν το ίδιο.
Αν και λατρεύω τα παιδιά, δυστυχώς τα στερούμαι διότι είμαι κατά του γάμου. Δεν θα ήθελα να υιοθετήσω ένα παιδί και να το μεγαλώσω μόνη μου, διότι ως άνθρωπος νιώθω ανασφάλεια μήπως πάθω κάτι και μείνει το παιδί ορφανό.

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 23:09, 11-07-14:

η υιοθεσία κ μένα μου περνάει από το μυαλό, περισσότερες φορές από το ερώτημα αν θέλετε να κάνετε παιδιά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:13, 14-07-14:

Πιστευω πως τα μωρακια ειναι ευλογια και κανουν την ζωη μας πολυ ομορφοτερη!
Δε βιαζομαι και ποτε δε βιαστηκα στην ζωη μου. Καθημερινα δοκιμαζω να γινομαι καλυτερος ανθρωπος και να γεμιζω συναισθηματα και γνωσεις. Πιστευω πως ολα γινονται στην ωρα τους!
Ενα μωρο ειναι ευλογια, μια καινουρια ζωη ειναι θαυμα της φυσης!
Αρκει οι γονεις να ειναι ανθρωποι γεματοι αγαπη και ισορροπημενοι!
Δεν κανεις παιδι για πλακα και προηγομενωσ εχεισ φροντισει να βαλεισ τα γερα θεμελια!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 14-07-14 στις 02:17.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:38, 16-07-14:

Βασικα, νομιζω πως αμα κανω μωρο, θα αποτρελαθω

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 11:48, 24-07-14:

Δε ξέρω, ειλικρινά δε ξέρω αν θέλω να κάνω παιδιά.

Όταν ήμουν μικρή έλεγα "θα κάνω πολλά παιδιά" και τώρα που είδα τη γλύκα με το πως είναι να μεγαλώνεις ένα παιδί, έχω κόψει πέρα.

Ίσως στο μέλλον, μετά απο χρόνια, να θέλω να κάνω παιδιά, και να τα μεγαλώσω με κάποιον που θα με κάνει πολύ ευτυχισμένη και θα είναι γερό πρότυπο για αυτά.

Παράθεση

notis_19 (Παναγιώτης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη notis_19
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,094 μηνύματα.

O notis_19 έγραψε στις 12:06, 24-07-14:

Εγώ θα ήθελα να κάνω με την γυναίκα της ζωής μου ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι.

Όταν έρθει εκείνη η ευλογημένη στιγμή θα είμαι ο πιο χαρούμενος άνθρωπος στον κόσμο..Τα παιδάκια είναι για μένα το πιο ιερό δώρο που έχει δώσει ο Θεός σε εμάς τους ανθρώπους και πρέπει να το δεχόμαστε. Θεωρώ την γυναίκα ως το πιο ευλογημένο ων στον πλανήτη μόνο και μόνο γιατί μπορεί να φέρει στον κόσμο ένα αγγελάκι..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:21, 24-07-14:

Προς μητερες και ωριμες γυναικες-φυσικα και των υπολοιπων ευπροσδεκτες οι απαντησεις-
Και πες πως εχεις βρει τον ανθρωπο της ζωης σου..
Και πες πως εισαι στην καταλληλη ηλικια..
Και πες πως πληρεις ολες τις προδιαγραφες και οι συνθηκες ειναι οι πιο καταλληλες...

Πως καταλαβαινεις οτι εισαι ετοιμη;
Εισαι ποτε ετοιμη;
Ο φοβος ειναι φυσιολογικα συναισθηματα;
"θα το μεγαλωσω σωστα; Θα ειμαι καλη μανα; Ειμαι αρκετα ωριμη για αυτο; Κι αν του συμβει κατι; Δεν τα ξερω ολα, θα τα καταφερω; Κι αν αλλαξει η σχεση μας; Η δουλεια μου;"

Αυτες οι σκεψεις σημαινουν πως δεν εισαι ετοιμος; Η ειναι απολυτα φυσιολογικες σκεψεις; Μηπως τελικα ποτε καμμια γυναικα δεν ειναι ετοιμη και γινεται, οταν ερθει πια στον κοσμο το μωρο;

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 12:27, 24-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Προς μητερες και ωριμες γυναικες-φυσικα και των υπολοιπων ευπροσδεκτες οι απαντησεις-
Και πες πως εχεις βρει τον ανθρωπο της ζωης σου..
Και πες πως εισαι στην καταλληλη ηλικια..
Και πες πως πληρεις ολες τις προδιαγραφες και οι συνθηκες ειναι οι πιο καταλληλες...

Πως καταλαβαινεις οτι εισαι ετοιμη;
Εισαι ποτε ετοιμη;
Ο φοβος ειναι φυσιολογικα συναισθηματα;
"θα το μεγαλωσω σωστα; Θα ειμαι καλη μανα; Ειμαι αρκετα ωριμη για αυτο; Κι αν του συμβει κατι; Δεν τα ξερω ολα, θα τα καταφερω; Κι αν αλλαξει η σχεση μας; Η δουλεια μου;"

Αυτες οι σκεψεις σημαινουν πως δεν εισαι ετοιμος; Η ειναι απολυτα φυσιολογικες σκεψεις; Μηπως τελικα ποτε καμμια γυναικα δεν ειναι ετοιμη και γινεται, οταν ερθει πια στον κοσμο το μωρο;
Θεωρώ πως είναι απόλυτα φυσιολογικές οι σκέψεις και το άγχος. Απλά, μην είσαι πολύ υπερπροστατευτική με το παιδί.
Ναι, να το προστατεύεις, να του δίνεις τα κατάλληλα ερεθίσματα, να του δείχνεις αγάπη και στοργή.
Επίσης, η δουλειά είναι ένα προβληματάκι στα πρώτα χρόνια του παιδιού γιατί θέλει πολλή προσοχή το παιδί-αν το αφήσεις σε νταντάδες θεωρώ πως παίζει να αποκτήσει εντελώς λάθος ερεθίσματα οπότε καλό είναι να παρατήσεις την δουλειά για κάποιο διάστημα ή να μειώσεις τις ώρες. Θεωρητικά, όλες οι γυναίκες έτοιμες είναι, στην πράξη δεν έχω ιδέα τι γίνεται.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:36, 24-07-14:

Ειναι ενα σοβαρο θεμα η υπερπροστασια.. Πρεπει να υπαρχουν ορια και νομιζω ειναι πολυ λεπτα, παρα πολυ λεπτα κι εξαρταται και το καθε παιδι...
Καθομαι και παρατηρω μητερες πως τα μεγαλωσαν και τι λαθη διαπιστωνω. Ομολογω πως φαινεται βουνο να μεγαλωνεις παιδι. Μηπως ομως τελικα δεν ειναι ετσι και μολις ερθει αισθανεσαι πιο σιγουρη και πιο δυνατη? Καποιες μητερες αυτο λενε. Σκληραινουν απεναντι στους αλλους και γινονται ακομα πιο τρυφερες με τον συζυγο και το παιδι. Ισχυουν αυτα? Η για καθε γυναικα ειναι διαφορετικα?

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 12:47, 24-07-14:

Δεν φαίνεται, είναι όντως βουνό. Σαν μεγάλη αδερφή σε βεβαιώνω. Έχω έναν αδερφό 12-13 χρόνια μικρότερο και νιώθω σαν να τον μεγαλώνω εγώ που περνάμε όλη τη μέρα μαζί. Με έχει όλο απο κοντά.

Εγώ βέβαια, στην ανατροφή δεν έχω καμία σχέση με τον αδερφό μου γιατί για κάποιους λόγους, πέρασα ένα διάστημα με τις γιαγιάδες μου και τον θείο μου και έτσι πιο πολύ με διαμόρφωσαν αυτοί, νομίζω, παρά η μάνα μου, και είναι δύσκολο πλέον να με κοντρολλάρει.
Θεωρώ πως ισχύουν αυτά που λες, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Παράθεση

Stavri_

Moderator

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,486 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 12:52, 24-07-14:

Εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, μου άρεσε να νταντεύω μωρά. Γενικά με τα παιδάκια έχω αναπτύξει σχέση λατρείας. Και εκείνα βέβαια είναι πολύ δοτικά απέναντί μου. Το να σου γελάει ένα μικρό πλασματάκι είναι όλα τα λεφτά! Τα παιδιά είναι ευτυχία για μένα. Ίσως και ο ορισμός της.
Ναι λοιπόν, πάντα ήθελα και θέλω να κάνω παιδιά (όταν έρθει εκείνη η ώρα), αλλά δε το λέω παραέξω πλέον, γιατί με κοιτάζουν οι περισσότεροι σαν εξωγήινο. Ειδικά η κολλητή μου
.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:20, 24-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Αν και λατρεύω τα παιδιά, δυστυχώς τα στερούμαι διότι είμαι κατά του γάμου. Δεν θα ήθελα να υιοθετήσω ένα παιδί και να το μεγαλώσω μόνη μου, διότι ως άνθρωπος νιώθω ανασφάλεια μήπως πάθω κάτι και μείνει το παιδί ορφανό.
Δε χρειάζεται να είσαι παντρεμένη για να κάνεις παιδί με κάποιον.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:28, 24-07-14:

Το παιδακι το υπολογισες;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,482 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 14:44, 24-07-14:

Γιατί, τι θα πάθει; Αν οι γονείς του ζουν μαζί κι απλώς δεν έχουν παντρευτεί λόγω αντιλήψεων το ίδιο θα αποτελούν οικογένεια. Όχι πως οι μονογονεϊκές οικογένειες βγάζουν ανισόρροπα πλάσματα, αλλά έστω ότι δεν είναι και ιδανικό το σενάριο αυτό.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:19, 24-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Totaled
Γιατί, τι θα πάθει; Αν οι γονείς του ζουν μαζί κι απλώς δεν έχουν παντρευτεί λόγω αντιλήψεων το ίδιο θα αποτελούν οικογένεια. Όχι πως οι μονογονεϊκές οικογένειες βγάζουν ανισόρροπα πλάσματα, αλλά έστω ότι δεν είναι και ιδανικό το σενάριο αυτό.
Θεωρείται λίγο πιο "υγιής" η ανατροφή αν οι γονείς είναι παντρεμένοι κτλ.

Αν και δεν συμφωνώ τόσο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,773 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:49, 24-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Θεωρείται λίγο πιο "υγιής" η ανατροφή αν οι γονείς είναι παντρεμένοι κτλ.

Αν και δεν συμφωνώ τόσο.
Ειδικά κάτι γονείς που σκοτώνονται μέρα-νύχτα είναι για διαζύγιο και δεν χωρίζουν για το παιδί και για το τι θα πει ο κόσμος. Μιλάμε για τελείως υγιές περιβάλλον.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:51, 24-07-14:

Το παιδι μες στο σπιτι, τιποτα δε θα παθει.
Το εξω απο το σπιτι ειναι το προβλημα.
Ζουμε στην ελλαδα. Καποια πραγματα αργουν να ρθουν
σε εμας. Εχουμε περισσοτερο ανατολιτικη γευση, παρα ευρωπαικη..
Ασχημο. Αλλα περα για περα αληθινο...
:S

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 19:39, 24-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Θα μπορούσες να κάνεις παιδί εκτός γάμου,απλά να το αναγνωρίσει και να ζείτε μαζί (και εννοείται να είσαι έτοιμη με το σύντροφό σου.
α γεια σου
νομίζω ότι είσαι λιγάκι υπερβολική .ο γάμος σαν πράξη δεν σημαίνει κάτι (το θέμα είναι όλα τα από πίσω,να ζείτε μαζί να αγαπιέστε κλπ κλπ).
απλά υπάρχει μεγαλύτερη χαρτούρα,δεν έχεις ασφάλεια (όταν κάνεις παιδί χάνεις την ασφάλεια από τον πατέρα,δεν έχεις από το σύζυγο και αν δεν έχεις δική σου κλαφτα χαραλαμπε),και γενικά πιο πολλή γραφειοκρατία.
Πχ εμένα οι γονείς μιας φίλης μου δεν έχουν παντρευτεί.Κάτι γινόταν όλο κάποιοι πέθαιναν και δεν το θεωρούσαν σωστό να παντρευτούν και δεν παντρεύτηκαν.Και αποφάσισαν σε κάποια φάση ότι πλέον δεν έχει νόημα και δεν παντρεύτηκαν,Βέβαια αν αυτό έχει σχέση με την πίστη οκ αλλά λέω γενικά το γάμο ως απλή υπογραφή δύο χαρτιώn

Το παιδι μες στο σπιτι, τιποτα δε θα παθει.
Το εξω απο το σπιτι ειναι το προβλημα.
Ζουμε στην ελλαδα. Καποια πραγματα αργουν να ρθουν
σε εμας. Εχουμε περισσοτερο ανατολιτικη γευση, παρα ευρωπαικη..
Ασχημο. Αλλα περα για περα αληθινο...
:S
Άμα σου πω ότι κανένας δεν το παρατηρεί; (βλέπε την υπόθεση της φίλης μου από πάνω) .Άμα σου πω ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται να ψάξει;
Η μόνη περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο (σε παιδί εκτός γάμου),δηλαδή να σε κρ΄νουν φέρνοντας το παιδί σε δύσκολη θέση είναι να πάς μόνος σου και να τους πεις "Δεν έχω παντρευτεί με το Γιώργο ελάτε κράξτε με". Και το παιδί δεν νιώθει τόσο άσχημα όσο μπορεί να φαντάζεσαι ξέροντας ότι οι γονείς δεν έχουν παντρευτεί (έτσι τουλάχιστον έχει πει η φίλη μου).
Τέλος,όντως δεν είμαστε τόσο δύση όσο θα έπρεπε/θέλαμε να είμαστε αλλά δεν είμαστε τελείως Ανατολή.Καθυστερούμε μερικά χρόνια μόνο όχι πολλά έτη φωτός.

υγ Δεν ξέρω αν θέλω παιδιά.Το σίγουρο είναι ότι θέλω να σπουδάσω,να πάρω πτυχίο,μεταπτυχιακό ίσως και διδακτορικό και δεν θέλω να τρέχω στα πανεπιστήμια με ένα μωρό στο σπίτι.Ίσως κι αυτή η επιθυμία μου να μη με καθιστά κατάλληλη για μάνα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:50, 24-07-14:

Ειδικά κάτι γονείς που σκοτώνονται μέρα-νύχτα είναι για διαζύγιο και δεν χωρίζουν για το παιδί και για το τι θα πει ο κόσμος. Μιλάμε για τελείως υγιές περιβάλλον.
Η αλήθεια είναι, οτι, το να χωρίσουν είναι χειρότερο γιατί έτσι επιβαρύνονται τα παιδιά περισσότερο και όχι οι γονείς.
Αλλά και μαζί να είναι, τα παιδιά γίνονται επιθετικά και απότομα κυρίως.

Παράθεση

laurentides

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη laurentides
H laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H laurentides έγραψε στις 19:52, 24-07-14:

Αν μπορέσω ναι (σωματικά εννοώ και δεν έχω κάποια μορφή στειρότητας εγώ ή ο άντρας μου) αν δεν μπορέσω δεν πειράζει θα το αποδεχτώ

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 20:10, 24-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από laurentides
Αν μπορέσω ναι (σωματικά εννοώ και δεν έχω κάποια μορφή στειρότητας εγώ ή ο άντρας μου) αν δεν μπορέσω δεν πειράζει θα το αποδεχτώ
Υπάρχει και η υιοθεσία!

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:13, 24-07-14:

Η αλήθεια είναι, οτι, το να χωρίσουν είναι χειρότερο γιατί έτσι επιβαρύνονται τα παιδιά περισσότερο και όχι οι γονείς.
Αλλά και μαζί να είναι, τα παιδιά γίνονται επιθετικά και απότομα κυρίως.
Σίγουρα θα είναι χίλιες φορές καλύτερα ένα διαζύγιο που οκ ηρεμούν συνήθως τα πράγματα από ένα σημείο και μετά παρά να ζει ένα παιδί μέσα σε μια οικογένεια που έχει πολύ άσχημο περιβάλλον.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 23:47, 24-07-14:

Σίγουρα θα είναι χίλιες φορές καλύτερα ένα διαζύγιο που οκ ηρεμούν συνήθως τα πράγματα από ένα σημείο και μετά παρά να ζει ένα παιδί μέσα σε μια οικογένεια που έχει πολύ άσχημο περιβάλλον.

Κοίτα, οι απόψεις διαφέρουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο.
Το σίγουρο είναι οτι και τα δύο αφήνουν συνήθως βαθιά τραύματα στην ψυχή των παιδιών.
Γιατί και εγώ που μεγάλωσα ως επί το πλείστον σε περιβάλλον με καβγάδες είμαι καβγατζού και απότομη, ας πούμε, αλλά ξέρω και άτομα που είναι παιδιά χωρισμένων γονιών που είτε βγήκαν εσωστρεφή, απότομα και δύσκολα βγάζουν λέξη, είτε απέκτησαν χαμηλή αυτοεκτίμηση και ξεσπάνε σε άλλους.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:59, 24-07-14:

Καντε παιδια,αλλα πρωτα φροντιστε να τους ανηκει ο κοσμος.Να εναι ελευθεροι κ οχι δουλοι.Να μην γενναμε δουλους.Η ελευθερια ηταν η μεγιστη αρετη στον Ελληνα.Εμεις οι ρωμιοι ειμαστε γεννημενοι δουλοι.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 00:01, 25-07-14:

Κοίτα, οι απόψεις διαφέρουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο.
Το σίγουρο είναι οτι και τα δύο αφήνουν συνήθως βαθιά τραύματα στην ψυχή των παιδιών.
Γιατί και εγώ που μεγάλωσα ως επί το πλείστον σε περιβάλλον με καβγάδες είμαι καβγατζού και απότομη, ας πούμε, αλλά ξέρω και άτομα που είναι παιδιά χωρισμένων γονιών που είτε βγήκαν εσωστρεφή, απότομα και δύσκολα βγάζουν λέξη, είτε απέκτησαν χαμηλή αυτοεκτίμηση και ξεσπάνε σε άλλους.
Δεν μιλάω για απλούς καβγάδες όμως. Όταν είναι δυο άνθρωποι ουσιαστικά χωρισμένοι και ζουν μαζί "για το παιδί" το μόνο που καταφέρνουν είναι τα νεύρα τους από την κατάσταση που βρίσκονται να τα ξεσπούν ο ένας στον άλλον ή και πάνω στα παιδιά τους ακόμα και με σωματική βία. Αν οι γονείς είναι ευσυνείδητοι και χωρίσουν πολιτισμένα δεν θα έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα τα παιδιά τους, ίσα ίσα θα είναι σε ένα πιο καλό κλίμα μεταξύ των γονιών τους. Ξέρω παιδιά με χωρισμένους γονείς που είναι μια χαρά (εφόσον τα έχουν καλά οι γονείς τους) και άλλα άτομα που παρακαλάνε να χωρίσουν οι γονείς τους λόγω των άσχημων συνθηκών μέσα στην οικογένεια που ανέφερα πιο πριν. Ένα διαζύγιο δεν σημαίνει ότι το παιδί θα καταστραφεί ψυχολογικά (οκ θα το πάρει κάπως αλλά αν οι γονείς του είναι εντάξει δεν θα έχει πρόβλημα στο τέλος) σε αντίθεση με μια άσχημη καθημερινότητα μέσα στο σπίτι του. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.

Παράθεση

Φάννυ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φάννυ
H Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Φάννυ έγραψε στις 08:12, 25-07-14:

1 κοριτσακι στα 37 με τα μικρα αγορακια δεν το'χω είναι ζωηρα!

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 11:50, 25-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Καντε παιδια,αλλα πρωτα φροντιστε να τους ανηκει ο κοσμος.Να εναι ελευθεροι κ οχι δουλοι.Να μην γενναμε δουλους.Η ελευθερια ηταν η μεγιστη αρετη στον Ελληνα.Εμεις οι ρωμιοι ειμαστε γεννημενοι δουλοι.
Σωστό μου ακούγεται αλλά θεωρώ πως είναι όπως τα μαθαίνεις τα παιδιά.
Τα μαθαίνεις να είναι επαναστάτες; Θα παλέψουν για την ελευθερία τους.
Τα μαθαίνεις το αντίθετο; Μάλλον θα βλέπουν τους αγώνες των άλλων απ'τη τηλεόραση με τον φραπέ αγκαλιά...

Δεν μιλάω για απλούς καβγάδες όμως. Όταν είναι δυο άνθρωποι ουσιαστικά χωρισμένοι και ζουν μαζί "για το παιδί" το μόνο που καταφέρνουν είναι τα νεύρα τους από την κατάσταση που βρίσκονται να τα ξεσπούν ο ένας στον άλλον ή και πάνω στα παιδιά τους ακόμα και με σωματική βία. Αν οι γονείς είναι ευσυνείδητοι και χωρίσουν πολιτισμένα δεν θα έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα τα παιδιά τους, ίσα ίσα θα είναι σε ένα πιο καλό κλίμα μεταξύ των γονιών τους. Ξέρω παιδιά με χωρισμένους γονείς που είναι μια χαρά (εφόσον τα έχουν καλά οι γονείς τους) και άλλα άτομα που παρακαλάνε να χωρίσουν οι γονείς τους λόγω των άσχημων συνθηκών μέσα στην οικογένεια που ανέφερα πιο πριν. Ένα διαζύγιο δεν σημαίνει ότι το παιδί θα καταστραφεί ψυχολογικά (οκ θα το πάρει κάπως αλλά αν οι γονείς του είναι εντάξει δεν θα έχει πρόβλημα στο τέλος) σε αντίθεση με μια άσχημη καθημερινότητα μέσα στο σπίτι του. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.
Κοίτα, αν δε τα ζεις εκ των έσω δεν μπορείς να δώσεις σίγουρα άποψη.
Γιατί υπάρχουν παιδιά που θέλουν τους γονείς τους μαζί. Είτε αυτό είναι καλό είτε όχι.
Και ποιος ο λόγος να δημιουργούμε οικογένειες ενώ τις καταστρέφουμε οι ίδιοι;

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:29, 25-07-14:

Κοίτα, αν δε τα ζεις εκ των έσω δεν μπορείς να δώσεις σίγουρα άποψη.
Γιατί υπάρχουν παιδιά που θέλουν τους γονείς τους μαζί. Είτε αυτό είναι καλό είτε όχι.
Και ποιος ο λόγος να δημιουργούμε οικογένειες ενώ τις καταστρέφουμε οι ίδιοι;
Ρένια ξαναλέω ότι δεν είναι υγιές περιβάλλον για ένα παιδί μια οικογένεια που δεν λειτουργεί σωστά. Πως να το κάνουμε; Μη το λες σε μένα το τελευταίο κάποιοι άνθρωποι είναι ας πούμε επιπόλαιοι ή έχουν διάφορα προβλήματα που δεν τους επιτρέπουν να είναι μαζί οπότε χωρίζουν. Και μη με λες ότι είναι ωραίο για ένα παιδί να βλέπει κάθε μέρα τους γονείς του να μαλώνουν άσχημα και να ξεσπάνε πάνω του. Ξέρω πολλά παιδιά που έχουν χωρίσει η γονείς τους (και μάλιστα ήταν σε ηλικία που το κατάλαβαν) και το προτιμούν χίλιες φορές από το να ζούσαν όλοι μαζί χωρίς να υπάρχει λόγος.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 23:03, 25-07-14:

Ρένια ξαναλέω ότι δεν είναι υγιές περιβάλλον για ένα παιδί μια οικογένεια που δεν λειτουργεί σωστά. Πως να το κάνουμε; Μη το λες σε μένα το τελευταίο κάποιοι άνθρωποι είναι ας πούμε επιπόλαιοι ή έχουν διάφορα προβλήματα που δεν τους επιτρέπουν να είναι μαζί οπότε χωρίζουν. Και μη με λες ότι είναι ωραίο για ένα παιδί να βλέπει κάθε μέρα τους γονείς του να μαλώνουν άσχημα και να ξεσπάνε πάνω του. Ξέρω πολλά παιδιά που έχουν χωρίσει η γονείς τους (και μάλιστα ήταν σε ηλικία που το κατάλαβαν) και το προτιμούν χίλιες φορές από το να ζούσαν όλοι μαζί χωρίς να υπάρχει λόγος.
Μα, σήμερα όλες οι οικογένειες λίγο ή πολύ, δυσλειτουργικές θεωρούνται.
Σου είπα πως είναι ωραίο; Όχι, σου είπα πως είναι να τα βλέπεις εκ των έσω όπως εγώ. Γιατί τα βλέπω απο πολύ μέσα, ευτυχώς ή δυστυχώς.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:15, 25-07-14:

Λοιπον εγω θα ηθελα 3 παιδια να κανω και να υιοθετησω 2.
Ονειρα μας δε λεμε? Ε αυτο κανω!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους