Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,081 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,338 μηνύματα σε 92,210 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 975 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 177)
Ναι, σίγουρα.
50
28,25%
Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.
71
40,11%
Όχι, δεν θέλω καθόλου.
27
15,25%
Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.
16
9,04%
Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.
13
7,34%

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:04, 03-11-06:

Τόσα, ώστε να έχω την οικονομική δυνατότητα να μην τους λείψει κάτι, αλλά και να μπορώ να τους αφιερώσω, όσο χρόνο μου απομένει απο την δουλειά. Τώρα για το φύλο, προς το παρόν νιώθω ότι δεν θα μπορούσαν να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου σαν πατέρας, αν είχα κόρη, αλλά είμαι σίγουρος ότι, ό,τι και να βγει θα το χαρώ το ίδιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:16, 03-11-06:

ρε σεις όλοι που θέλετε κόρες (και γω μέσα μαζί) έχετε σκεφτεί το τι προικα και κακό έχετε να ετοιμάσετε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:21, 07-11-06:

Nαι βρε Κουέ μου, σιγά μην τους δώσουμε και παραπάνω προίκα επειδή είναι κορίτσια.. Πάνε αυτά.. ό,τι παίρνει το αγοράκι, τα ίδια πλέον παίρνει και το κοριτσάκι.. (εκτός κι αν μιλάμε για κανένα χωριό..)

Και για να απαντήσω.. Βασικά μου αρκεί ένα παιδί, κατά προτίμηση κοριτσάκι, αλλά το ιδανικό μου θα ήταν να κάνω δύο, για να είναι αδέρφια (είμαι μοναχοπαίδι και βλέπω τις φίλες μου που έχουν αδερφούς/ές και ζηλεύω..). Αν πάντως είναι να κάνω δύο, προτιμώ το μεγαλύτερο να είναι αγόρι και το μικρότερο κορίτσι..

Επειδή όμως έχω μπλέξει με άντρα του οποίου όλο το σόϊ κάνει αγοράκια μονίμως, το βλέπω χλωμό να αγοράζω ποτέ τα παιδικά φουστανάκια που βλέπω και λιμπίζομαι.. :p

Βασικά και πέρα από την πλάκα.. γερό να είναι και ας είναι ό,τι θέλει! Ας κατουράει κι όρθιο, τι να κάνουμε! :p

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:25, 19-11-06:

Μου αρέσουν τόσο πολύ τα παιδάκια! Θα μου άρεσε να κάνω 2 βιολογικά και να υιοθετήσω και 1 αν μπορώ να τα βγάλω πέρα οικονομικά. Είναι τόσα τα παιδιά σε ιδρύματα ρε γ@μ.! Νομίζω μια καλή ηλικία για τεκνοποίηση είναι τα 30, αλλά και λίγο πιο πριν δεν πειράζει όπως το βλέπω πια.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:43, 19-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από BReaTHeR
Πώς και μου είχε ξεφύγει αυτό το θέμα; Λοιπόν Vkey θυμάσαι που μου είχες βάλει ένα + σε άλλο θέμα επειδή είχα πει ότι μ΄αρέσουν τα παιδιά; Λοιπόν είδα κι αυτό εδώ που έχεις γράψει και γέλασα αρκετά... Οκ ταιριάζουν οι απόψεις μας περί παιδιών .

Λοιπόν κι εγώ 3 σκέφτομαι. 2 κορίτσια και 1 αγόρι, ή όπως θέλουν, όμως ένα σίγουρα κορίτσι! Θα προτιμούσα πρώτο ένα κοριτσάκι. Εγώ θα ήθελα ήδη να έχω κάνει ένα τουλάχιστον, όμως πρέπει πρώτα να έχω βρει και την βασίλισσά μου, έτσι δεν πάει; Επομένως το βλέπω κι εγώ για μετά τα 30. Επίσης θα πρέπει η βασίλισσα να συμφωνεί με τη άποψή μου περί παιδιών. Τέλος θα πρέπει να υπάρχει και μια σχετική οικονομική άνεση για τα 3 παιδιά! Πάντως μέχρι τώρα (και φίλες και σχέσεις) η άποψή τους είναι: 1) ένα παιδί και πολύ είναι, 2) ένα ή το πολύ δύο, 3) είπες κάτι για τρία παιδιά; Μόνο αν η μια από τις δύο γέννες είναι δίδυμα!

Οπότε δύσκολα τα πράγματα για μένα! Πρέπει να συνεχίσω το ψάξιμο
Aν και το είδα τώρα σου ξαναβάζω + 1000

Οκ κι εγώ γέλασα....Ειδικά με του οτι θες 2 κορίτσακια και ένα αγόρι...και γενικά οτι θες τουλάχιστον ένα κορίτσι...Αχ...κι εγώ.... Εύχομαι να βρεις την βασιλισσά σου και αν δεν την βρεις εδώ γύρω θα ειμαι εγώ Ψάξε και θα με βρείς

Τώρα αν πω οτι κι εγώ θα ήθελα να έχω ήδη ένα παιδάκι θα ακούσω ότι είμαι μικρή να σκέφτομαι τα παιζάκια ε; Ζεν πειράζει... ΄Εχω τα παιδάκια του δημοτικού να ασχολούμαι μέχρι στιγμής

Παράθεση

Dalia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dalia
H Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Dalia έγραψε στις 01:12, 25-11-06:

παιδάκια... ευλογία

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 12:39, 25-11-06:

Παλιότερα έλεγα πως η καλύτερη ηλικία για μια γυναίκα είναι μεταξύ 25 και 35 και αυτό γιατί τότε κυρίως ο οργανισμός είναι πιο δυνατός και μπορεί να προσφέρει τα καλύτερα σε ένα παιδί. Τώρα έχω αλλάξει γνώμη πιστεύω πως η καλύτερη στιγμή είναι όταν νιώσεις έτοιμη γι αυτό και έχεις βρεί και τον κατάληλο(για'σένα) σύντροφο. Το θέμα να είσαι πάαααρα πολύ καλά με τον άλλο, να αγαπιέστε τρελά και να έχετε και οικονομικές βάσεις(σταθερή δουλειά!) για αυτό το βήμα το θεωρώ αυτονόητο! Για τους άντρες πιστεύω πως 30+ είναι η ιδανική περίοδος, ίσως γιατί τότε αρχίζουν να ηρεμούν από την έντονη ζωή και έχουν κατασταλλάξει στο τι θέλουν, τι ψάχνουν από την ζωή τους και συνήθως τότε έχουν αποκατασταθεί και επαγγελματικά(βασικό για να κάνεις οικογένεια)!
Τώρα για το φύλο ε? Για να είμαι ειλικρηνής πάντα ήθελα γιούς,ή έστω ένα κι ένα όχι για το θέμα προίκας ή κάτι τέτοιο αλλά γιατί φοβόμουν πως σε ένα κορίτσι, επειδή εγώ έκανα πολύ άστατη ζωή από μικρή, θα ήμουν πολύ αυστηρή και υπεπροστατευτική σαν μάνα. Βέβαια τώρα που έχω είδη 2 γιους κατά έναν τρόπο (εγώ παιδιά μου τα νιώθω κι ας είναι από προηγούμενο γάμο του άντρα μου) ήθελα κορίτσι. Είχαμε πεί εξ αρχής πως θα κάνουμε μόνο 1 παιδί καθώς τα έξοδα είναι πολλά, και το εισόδημά μας δεν ευνωεί για περισσότερα. Κι έτσι θέλαμε κορίτσι για να είμαστε "πλήρεις". Δεν έκατσε αλλά το σίγουρο είναι πως το λατρεύουμε το ίδιο! Πάντως δεν ήθελα ποτέ πολλά παιδιά. Ηθελα μέχρι 2 ωστε να μπορώ να τα ανθρέψω σωστά χωρίς να τους λείψει κάτι και να έχω χρόνο και διάθεση να είμαι εξίσου καλή μάνα αλλά και σύζηγος! Προέρχομαι από πολύτεκνη οικογένεια και ναι μεν μ'αρέσουν πολύ τα παιδιά αλλά όταν είναι πολλά δεν προλαβαίνεις να τα χαρείς ούτε να σε χαρούν! Οσο για προσωπικό χρόνο τον ξεχνάς!! Και δεν θα ήθελα ποτέ να τα φορτώνω σε γιαγιάδες ή σε άλλους για να μπορώ να πάω έστω στο super market! Αλλο να τα κρατάνε γιατί θέλουν και γιατί έχουν την άνεση κι άλλο να φορτώνεις στους άλλους ευθήνες δικές σου!

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 13:24, 25-11-06:

γιατι θελετε ολες να κανετε κοριτσακια?

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:41, 25-11-06:

γιατι θελετε ολες να κανετε κοριτσακια?
και εγω κοριτσακι θελω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 13:53, 25-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
και εγω κοριτσακι θελω.
ε ναι αυτο λεω

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 14:43, 25-11-06:

ναι αλλα εγω ειμαι αγορακι:p

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 01:22, 29-12-09:

θελω πολλααααααααααααα παιδια!! πολλα ομως! 3-4 αν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να τα συντηρησω χωρις να τους λειψει τιποτα, θα ηταν το τελειο για μενα. κοριτσακια θελω κυριως! να τα ντυνω να τα χτενιω να μου κανου ναζακια! αχου τα!!

θελω να εχω τουλαχιστον ενα παιδι πριν απο τα 30 παντως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Turok

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Turok
Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Turok έγραψε στις 03:46, 29-12-09:

Ναι δεν ειμαι αρνητικος στην ιδεα αν και καποιες φορες σκεφτομαι σε τι κοσμο θα ερθουν και αν αξιζει ολο αυτο. Σκεφτομαι και τους τοσους κινδυνους που παραμονευουν. Ειναι μεγαλη ευθυνη αλλα θα ελεγα ναι "υπο προυποθεσεις".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 11:43, 18-02-10:

Καλημερούδια!!!!

Όποιος είδε πριν από λίγο mega θα μπορούσε να καταλάβει γιατί δεν μπορώ τα παιδάκια...
(αναφορά σε όσα λέγαμε χτες!)

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:51, 18-02-10:

τα παιδια ειναι ευτυχια!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:56, 18-02-10:

Ναι αμα γελανε...Αλλα αν κλαινε?Πεινανε?Γκρινιαζουν?

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:06, 18-02-10:

η ξαδερφουλα μου οταν γκρινιαζει νιαουριζει και το κανει με τετοιο τροπο που θελω να τη ζουληξωωω!! τρελαινομαι!

γενικα μαρω μου ολα τα πραγματα στη ζωη εχουν καλες και κακες στιγμες.

και με το συντροφο σου δεν ειναι παντα ολα μελι γαλα. υπαρχουν και δυσκολες στιγμες. με τη μητροτητα και με τη πατροτητα υπαρχει η εξης διαφορα. οτι και να συμβει το παιδι θα ναι παιδι σου. θα σαι παντα διπλα του και θα σαγαπαει παντα. ενας γκομενος χελοο σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,032 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 13:07, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Ναι αμα γελανε...Αλλα αν κλαινε?Πεινανε?Γκρινιαζουν?
Μάρω μου... εσύ αν έχεις κάποια ανάγκη μπορείς και αυτοεξυπηρετείσαι (ή όπως τεσπα γράφεται). Εκείνα που δεν μπορούν, δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να το δείξουν; Το κλάμμα δεν είναι τίποτε άλλο από μια ένδειξη ότι το παιδί κάτι χρειάζεται εκείνη τη στιγμή: φαγητό, νερό, μια αγκαλιά, οτιδήποτε!

Και προς Θεού αυτό δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας απο το να κάνες παιδί! Έτσι δεν είναι;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 13:16, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Marmaths
Μάρω μου... εσύ αν έχεις κάποια ανάγκη μπορείς και αυτοεξυπηρετείσαι (ή όπως τεσπα γράφεται). Εκείνα που δεν μπορούν, δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να το δείξουν; Το κλάμμα δεν είναι τίποτε άλλο από μια ένδειξη ότι το παιδί κάτι χρειάζεται εκείνη τη στιγμή: φαγητό, νερό, μια αγκαλιά, οτιδήποτε!

Και προς Θεού αυτό δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας απο το να κάνες παιδί! Έτσι δεν είναι;
Ισως να ειναι αλλα σε μικροτερο βαθμο...αλλα παιζουν ρολο...πιο σημαντικα!

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
η ξαδερφουλα μου οταν γκρινιαζει νιαουριζει και το κανει με τετοιο τροπο που θελω να τη ζουληξωωω!! τρελαινομαι!

γενικα μαρω μου ολα τα πραγματα στη ζωη εχουν καλες και κακες στιγμες.

και με το συντροφο σου δεν ειναι παντα ολα μελι γαλα. υπαρχουν και δυσκολες στιγμες. με τη μητροτητα και με τη πατροτητα υπαρχει η εξης διαφορα. οτι και να συμβει το παιδι θα ναι παιδι σου. θα σαι παντα διπλα του και θα σαγαπαει παντα. ενας γκομενος χελοο σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.
Συμφωνώ σε ολα οσα ειπες εκτος απο το τελευταιο...Δεν ειναι γκομενος αυτος που εχεις επιλεξει να ειναι ο ανθρωπος σου και ακομα να κανεις ενα παιδι μαζι του!!!!Δεν θα το κανεις με τον πρωτο που θα τυχει...μονο και μονο για να γινεις μανα!

Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,032 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 13:22, 18-02-10:

Κοίτα! Το να τα αποφεύγεις μέχρι κάποια ηλικία έως ότου να είσαι έτοιμη να τα αναθρέψεις σωστά σε όλους τους τομείς συμφωνώ! Αλλά να τα αποφεύγεις γενικώς επειδή κλαίνε (ή οτιδήποτε άλλο έχεις στο μυαλό σου) είναι λίγο κάπως...

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολη η ανατροφή τους αλλά ποια πράγματα που αξίζουν στη ζωή είναι εύκολα; Εμένα πάντως δεν μου έρχεται κανένα στο μυαλό αυτή τη στιγμή!

Συμφωνώ σε ολα οσα ειπες εκτος απο το τελευταιο...Δεν ειναι γκομενος αυτος που εχεις επιλεξει να ειναι ο ανθρωπος σου και ακομα να κανεις ενα παιδι μαζι του!!!!Δεν θα το κανεις με τον πρωτο που θα τυχει...μονο και μονο για να γινεις μανα!
Αν κατάλαβα καλά δεν κάνει σύγκριση ανάμεσα στον άντρα-σύζυγο και στο παιδί... Αλλά ανάμεσα σε μια οποιαδήποτε σχέση και στη σχέση μάνας-παιδιού...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:22, 18-02-10:

γιατι αλλοιωνεις αυτο που ειπα??
δεν ειπα οτι θα κανω παιδι με τον οποιοδηποτε.
η τελευταια προταση πηγαινε σε σενα που δες να κανεις παιδια. ακομα και συντροφος να ναι κανεις δε σου υπογραφει οτι δε θα χορισετε. ισα ισα, θεωρω οτι χωρις παιδι πιο δυσκολα δενεται το ζευγαρι φιλη μου.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 13:25, 18-02-10:

Κοίτα! Το να τα αποφεύγεις μέχρι κάποια ηλικία έως ότου να είσαι έτοιμη να τα αναθρέψεις σωστά σε όλους τους τομείς συμφωνώ! Αλλά να τα αποφεύγεις γενικώς επειδή κλαίνε (ή οτιδήποτε άλλο έχεις στο μυαλό σου) είναι λίγο κάπως...

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολη η ανατροφή τους αλλά ποια πράγματα που αξίζουν στη ζωή είναι εύκολα; Εμένα πάντως δεν μου έρχεται κανένα στο μυαλό αυτή τη στιγμή!

Αν κατάλαβα καλά δεν κάνει σύγκριση ανάμεσα στον άντρα-σύζυγο και στο παιδί... Αλλά ανάμεσα σε μια οποιαδήποτε σχέση και στη σχέση μάνας-παιδιού...
Αναφέρεται στον συντροφο. Δεν αναφερεται στην οποιαδηποτε σχεση.

Φυσικα και δεν ειναι τιποτα ευκολο στην ζωη...αλλα ειναι ο λιγοτερος παραγοντας αυτος.Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που συμβαλλουν στην γνωμη που εχω σχηματισει και δεν ειναι η παρουσα στιγμη καταλληλη για να αναλυθουν.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:32, 18-02-10:

Θέλω σαν τρελή να κάνω παιδιά και να τα μεγαλώσω. Είναι ο σκοπός της ζωής μου...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:33, 18-02-10:

πιο σημαντικο απο το παιδιιιιι σου?? τι θα μπορουσε να ναι πιο σημαντικο??
για μενα η ευκαιρια να αποκτησει καποιος παιδι ειναι το μεγαλυτερο αγαθο στην ανθρωποτητα.

εδιτ: εχει δικιο η μανιατοπουλα μου. αναφερομαι στις σχεσεις γενικοτερα.

Υ.Γ.:μετεφερα τα μηνυματα στο καταλληλο θεμα.

Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 13:34, 18-02-10:

Αναφέρεται στον συντροφο. Δεν αναφερεται στην οποιαδηποτε σχεση.

Φυσικα και δεν ειναι τιποτα ευκολο στην ζωη...αλλα ειναι ο λιγοτερος παραγοντας αυτος.Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που συμβαλλουν στην γνωμη που εχω σχηματισει και δεν ειναι η παρουσα στιγμη καταλληλη για να αναλυθουν.
Έστω... και στον σύντροφο να αναφέρεται δεν έχει άδικο έτσι που το θέτει! Λίγα είναι τα ζευγάρια που παρόλο που ήταν πολύ αγαπημένα αρχικά καταλήγουν στον χωρισμό; Ενώ η μάνα με το παιδί δεν χωρίζει ποτέ (εκτός κι αν η ίδια η μάνα το θελήσει... ναι γίνεται κι αυτό)!

Από την άλλη, καλά κάνεις κι έχεις αυτή την άποψη στην ηλικία που είσαι τουλάχιστον! Με τον καιρό πιστεύω ότι θα αρχίσεις να έχεις διαφορετικές ανάγκες και ίσως και να αλλάξεις γνώμη επί του θέματος!

Μην ξεχνάμε και το βιολογικό ρολόι που κάποια στιγμή χτυπάει σε όλες μας (σε άλλες νωρίς, σε άλλες αργά...)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:15, 18-02-10:

Εγώ κατηγορηματικά όχι, και καμμία γυναίκα που γνώρισα και είχα κάτι, από λίγο έως πολύ, δεν ονειρευόταν παιδιά, αλλά ούτε και γάμο, και το είχαν πει δημόσια ότι δεν θα παντρεύονταν κι ούτε θα ήθελαν παιδιά με οποιονδήποτε άντρα κι αν είχαν σχέση κι ήταν ένας από τους λόγους που μου άρεσαν.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:17, 18-02-10:

Μπορείς να εξηγήσεις το λόγο που δε θες παιδιά και σου άρεσαν αυτές που δεν ήθελαν παιδιά; Αν θες βέβαια.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:30, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
πιο σημαντικο απο το παιδιιιιι σου?? τι θα μπορουσε να ναι πιο σημαντικο??
για μενα η ευκαιρια να αποκτησει καποιος παιδι ειναι το μεγαλυτερο αγαθο στην ανθρωποτητα.

εδιτ: εχει δικιο η μανιατοπουλα μου. αναφερομαι στις σχεσεις γενικοτερα.

Υ.Γ.:μετεφερα τα μηνυματα στο καταλληλο θεμα.
Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρεσαι στις σχεσεις γενικοτερα την στιγμη που μιλαμε για τον συντροφο(οπως τον χαρακτηρισες) με τον οποιο κανεις παιδι...το παιδι σου μενει...ενω μετα οπως ειπες "χελοου ο γκομενος φευγει"....τι να συμπερανει κανεις?
Τελος παντων....

Έστω... και στον σύντροφο να αναφέρεται δεν έχει άδικο έτσι που το θέτει! Λίγα είναι τα ζευγάρια που παρόλο που ήταν πολύ αγαπημένα αρχικά καταλήγουν στον χωρισμό; Ενώ η μάνα με το παιδί δεν χωρίζει ποτέ (εκτός κι αν η ίδια η μάνα το θελήσει... ναι γίνεται κι αυτό)!

Από την άλλη, καλά κάνεις κι έχεις αυτή την άποψη στην ηλικία που είσαι τουλάχιστον! Με τον καιρό πιστεύω ότι θα αρχίσεις να έχεις διαφορετικές ανάγκες και ίσως και να αλλάξεις γνώμη επί του θέματος!

Μην ξεχνάμε και το βιολογικό ρολόι που κάποια στιγμή χτυπάει σε όλες μας (σε άλλες νωρίς, σε άλλες αργά...)
Και επειδη ειναι λιγα τα ζευγαρια που μενουν μαζι μετα απο πολλα χρονια αυτο σημαινει οτι πρεπει να κανουμε παιδι ωστε να εχουμε καποιον να μας αγαπαει για ολη μας την ζωη??Και μετα λετε εμενα εγωιστρια....

Υπο πολυ συγκεκριμενες συνθηκες θα τολμουσα να εκανα παιδι...και επειδη αυτες ειναι καπως δυσκολες στην πραγματοποίηση μαλλον δεν θα διαιωνήσω το είδος μου

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Εγώ κατηγορηματικά όχι, και καμμία γυναίκα που γνώρισα και είχα κάτι, από λίγο έως πολύ, δεν ονειρευόταν παιδιά, αλλά ούτε και γάμο, και το είχαν πει δημόσια ότι δεν θα παντρεύονταν κι ούτε θα ήθελαν παιδιά με οποιονδήποτε άντρα κι αν είχαν σχέση κι ήταν ένας από τους λόγους που μου άρεσαν.
Επιτέλους και ενας ανθρωπος που εχει και μια διαφορετικη αποψη!!!!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:40, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μπορείς να εξηγήσεις το λόγο που δε θες παιδιά και σου άρεσαν αυτές που δεν ήθελαν παιδιά; Αν θες βέβαια.
Δεν ξέρω, απλά δεν είμαι ο τύπος του πατέρα. 'Εχω κρατήσει στην αγκαλιά μου μωρά και δεν έχω νοιώσει το παραμικρό. Βλέπω μωρά και δεν λέω ποτέ "θα ήθελα κι εγώ ένα". Εκείνες δεν θέλουν επίσης για τους ίδιους λόγους, δεν το έχουν ονειρευτεί ποτέ αυτό μου έχουν εξομολογηθεί, νοιώθουν ότι θα περιορίσει την ανεξαρτησία τους, εξάλου ο τρόπος της ζωής τους είναι πολύ έντονος που τους το απαγορεύει. Ούτε με τους γονείς μας δεν έχουμε πολλές επαφές, δηλαδή συγγενείς, γονείς κλπ μακρυά κι αγαπημένοι. Τα βαριόμαστε όλα αυτά.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:42, 18-02-10:

Περίεργο αλλά σεβαστό.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,261 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:47, 18-02-10:

Περίεργο αλλά σεβαστό.
Περίεργο? Δεν θα το έλεγα...
Άλλωστε ποιά είναι τα επιχειρήματα υπέρ της απόκτησης παιδιών?

Η ολοκλήρωση μιας σχέσης, ενός γάμου?
Αν περιμένουν από μια τρίτη κατάσταση να ολοκληρώσει τη σχέση τους 2 άνθρωποι, τότε μπορεί και να ψάχνουν δεκανίκι. Κι αυτοί που αν δεν υπήρχαν τα παιδιά θα το σκέφτονταν να έμεναν μαζί...

Η δημιουργία οικογένειας?
Η οικογένεια είναι έννοια, όχι πληθυσμιακή ομάδα, πυρηνική, διευρυμένη, μονογονεϊκή κλπ.παρά τις κοινωνιολογικές ταξινομήσεις και τους ορισμούς.Οικογένεια σχηματίζουν και 2 μόνο άνθρωποι που βιώνουν τη συμβίωση τους την αρμονική και δημιουργική συνύπαρξη και την ατμόσφαιρά της, και που δεν συνίσταται απαραίτητα στην παρουσία κι άλλων ατόμων.

Η συνέχιση της οικογένειας?
Σύμφωνοι, αν θεωρήσουμε ότι η όποια περιουσία θα πρέπει να έχει ονοματεπώνυμο. Και ότι το ονοματεπώνυμο είναι τόσο γοητευτικό που αξίζει να διαιωνιστεί. Εναλλακτικά ο δικηγόρος μας φροντίζει μετά θάνατον την διάθεση κινητών και ακινήτων ανάλογα με τις επιθυμίες μας, σε σκοπούς που έχουμε προεπιλέξει υπό το πρίσμα πάντα της καλής χρήσης και αξιοποίησης τους.

Η διαιώνιση του είδους?
Η αναγνώριση του γεγονότος ότι ζούμε σε έναν κόσμο στον οποίο αξίζει να ζήσουν κι άλλοι? (εδώ κολλάει απόσπασμα από βιβλίο, αλλά κόλλησα κι εγώ οπότε με την άδειά σας θα επανέλθω)

Γιατί λοιπόν κάποιος χαρακτηρίζεται "φυσιολογικός" μόνο αν τα όνειρα του είναι ροζογάλαζα σε λευκά συννεφάκια από πάνες?

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:55, 18-02-10:

Άλλωστε ποιά είναι τα επιχειρήματα υπέρ της απόκτησης παιδιών?
Θα μιλήσω για μένα. Έχω κάνει διάφορα πράγματα στη ζωή μου πάρε επαγγελματικά, ερωτικά, διασκέδαση, φιλίες, ταξίδια, λάθη, σωστά, χαζές εμπειρίες, σοβαρές εμπειρίες και πάει λέγοντας. Νιώθω οτι αυτό για το οποίο γεννήθηκα είναι να κάνω και να μεγαλώνω παιδιά, να τους μεταδώσω αυτά που έχω αποκομίσει από τη ζωή, να τα διδάξω, να τα μάθω να γίνουν σωστοί και χρήσιμοι άνθρωποι, να είμαι δίπλα τους στα ωραία και τα άσχημα. Δεν μπορώ να το πω με άλλα λόγια. Νιώθω οτι αν δεν το κάνω αυτό στη ζωή μου δε θα είμαι ολοκληρωμένος άνθρωπος.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 17:00, 18-02-10:

Θα μιλήσω για μένα. Έχω κάνει διάφορα πράγματα στη ζωή μου πάρε επαγγελματικά, ερωτικά, διασκέδαση, φιλίες, ταξίδια, λάθη, σωστά, χαζές εμπειρίες, σοβαρές εμπειρίες και πάει λέγοντας. Νιώθω οτι αυτό για το οποίο γεννήθηκα είναι να κάνω και να μεγαλώνω παιδιά, να τους μεταδώσω αυτά που έχω αποκομίσει από τη ζωή, να τα διδάξω, να τα μάθω να γίνουν σωστοί και χρήσιμοι άνθρωποι, να είμαι δίπλα τους στα ωραία και τα άσχημα. Δεν μπορώ να το πω με άλλα λόγια. Νιώθω οτι αν δεν το κάνω αυτό στη ζωή μου δε θα είμαι ολοκληρωμένος άνθρωπος.
εγώ νοιώθω ότι ολοκληρώνομαι μόνο από το ντουέτο και μάλιστα παράξενο ντουέτο. Εσύ από την τριάδα, άλλος από την ομάδα, άλλος από τη σχέση του με το θεό αποκλειστικά, άλλος με τον καθρέφτη του. 'Ετσι είναι η ζωή.

Οι αρνητικές ψήφοι 'αρέσουν. Πολύ γέλιο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:03, 18-02-10:

Ναι,αν είναι "προϊόν" ενός δυνατού έρωτα, μιας μεγάλης αγάπης.

Δεν είναι ότι θέλω να διδάξω στα παιδιά μου κάτι, δεν είναι ότι θέλω να τους κάνω ενάρετα, τίμια, μορφωμένα και δεν ξέρω και ΄γω τι άλλο. Αυτή την ανάγκη δεν την έχω, γιατί ακόμα στον εαυτό μου δεν μπορώ να το εφαρμόσω
Είναι μάλλον επειδή θέλω να μάθω από αυτά, να θυμηθώ και να ζήσω κοντά τους τα χρόνια της αθωότητας, αυτήν την καινούρια ζωή που χτίζεται μέρα με τη μέρα από την αρχή.

Μερικές φορές αισθάνομαι ότι γίνομαι ένα με τον αγαπημένο μου ψυχικά, πνευματικά, σωματικά κι εκείνη τη στιγμή νιώθω ότι δε θέλω να σταματήσει ποτέ αυτή η αίσθηση. Το να έχουμε ένα παιδί, απόλυτη ένωση των δεσοξυριβονουκλεϊκών μας οξέων, που θα περιέχει τις μισές μας γενετικές πληροφορίες διασταυρωμένες με συναρπάζει!
Ένα παιδί για το οποίο θα μοιραζόμαστε τις ίδιες ανησυχίες, την ίδια αγάπη, που θα πιανόμαστε από το χέρι και θα το καμαρώνουμε, θα μας απογοητεύει, θα μας κάνει περήφανους, θα του προσφέρουμε όσες γνώσεις είμαστε ικανοί, που θα μας θυμίζει τη νιότη μας, τα χρόνια που περάσαμε μαζί και τα χρόνια που θα ΄ρθουν.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 19:15, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
εγώ νοιώθω ότι ολοκληρώνομαι μόνο από το ντουέτο και μάλιστα παράξενο ντουέτο. Εσύ από την τριάδα, άλλος από την ομάδα, άλλος από τη σχέση του με το θεό αποκλειστικά, άλλος με τον καθρέφτη του. 'Ετσι είναι η ζωή.

Οι αρνητικές ψήφοι 'αρέσουν. Πολύ γέλιο.
Τα λές πολυ σωστα και δεν βρισκω λογο να μπει αρνητικη ψηφος.Τέσπα δεν ειναι εκει το θεμα...
Δεν γινεται να μην γινεται αποδεκτη μία αποψη μιας και σε αυτο που ειπε ο Δοκτωρας συμπεριλαμβάνονται και αυτο που λενε τα κοριτσια με τα παιδια...Ο καθένας αισθανεται διαφορετικα..Δεν γινεται να μπουμε σε καλουπια!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 19:59, 18-02-10:

Θέλω αλλά με προβληματίζει το θέμα με τα παπούτσια των επισκεπτών...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:05, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Γιατί λοιπόν κάποιος χαρακτηρίζεται "φυσιολογικός" μόνο αν τα όνειρα του είναι ροζογάλαζα σε λευκά συννεφάκια από πάνες?
Όποιος δεν νιώθει την ανάγκη να κάνει παιδιά, να μην κάνει.

Για τη φύση που στόχο έχει τη διαιώνιση του είδους, αυτό μπορεί να είναι "περίεργο" ή ...αφύσικο, ωστόσο ακόμη πιο περίεργο είναι να υποχρεώσεις τον εαυτό σου (ως νοήμον ον) να κάνει κάτι χωρίς να το θέλει.

Προσωπικά πιστεύω ότι ένα παιδί είναι η μόνη ευκαιρία που μας δίνεται σ' αυτή τη ζωή, να αγαπήσουμε κάποιον περισσότερο από τον εαυτό μας.

edit: Για να ισχύει το παραπάνω, δεν θεωρώ απαραίτητο το παιδί αυτό να έχει και το DNA μας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 18-02-10 στις 20:24.
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 21:12, 18-02-10:

Οικογένεια σχηματίζουν και 2 μόνο άνθρωποι που βιώνουν τη συμβίωση τους την αρμονική και δημιουργική συνύπαρξη και την ατμόσφαιρά της, και που δεν συνίσταται απαραίτητα στην παρουσία κι άλλων ατόμων.
εδώ δεν συμφωνώ, θεωρώ ότι 2 άνθρωποι είναι ζευγάρι, η οικογένεια δημιουργείται με τον ερχομό του παιδιού
Η διαιώνιση του είδους?
Η αναγνώριση του γεγονότος ότι ζούμε σε έναν κόσμο στον οποίο αξίζει να ζήσουν κι άλλοι? (εδώ κολλάει απόσπασμα από βιβλίο, αλλά κόλλησα κι εγώ οπότε με την άδειά σας θα επανέλθω)

Ναι, από καθαρά βιολογική άποψη, ο σκοπός όλων των ζώων είναι η διαιώνιση του είδους τους.
Εφ'όσον βέβαια ο άνθρωπος έχει λογική, και αρέσκεται να μην θεωρεί τον εαυτό του ζώο, συμφωνώ με την Ίσι ότι:
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Όποιος δεν νιώθει την ανάγκη να κάνει παιδιά, να μην κάνει.

Για τη φύση που στόχο έχει τη διαιώνιση του είδους, αυτό μπορεί να είναι "περίεργο" ή ...αφύσικο, ωστόσο ακόμη πιο περίεργο είναι να υποχρεώσεις τον εαυτό σου (ως νοήμον ον) να κάνει κάτι χωρίς να το θέλει.

Προσωπικά πιστεύω ότι ένα παιδί είναι η μόνη ευκαιρία που μας δίνεται σ' αυτή τη ζωή, να αγαπήσουμε κάποιον περισσότερο από τον εαυτό μας.

edit: Για να ισχύει το παραπάνω, δεν θεωρώ απαραίτητο το παιδί αυτό να έχει και το DNA μας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Palladin : 18-02-10 στις 21:42.
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:42, 19-02-10:

Δεν πιστεύω ότι το να κάνεις παιδί είναι must, και όλοι οι μη θέλοντες εγωισταράδες. Όπως δεν είναι και must το μπολνταρισμένο για όσους θέλουν να κάνουν παιδιά, να είναι δηλαδή χαζοχαρούμενοι ονειροβατούντες.
Όσοι αποφασίζουν να κάνουν παιδιά συνεπακόλουθα θα βιώσουν μια πραγματικότητα που τους δίνει την δυνατότητα να ανοιχτούν ακόμα περισσότερο ψυχικά, να δουν τον κόσμο και τον εαυτό τους από πολλές άλλες οπτικές γωνίες, να χάσουν και να κερδίσουν στιγμές, να αγαπήσουν και να αγαπηθούν με τελείως διαφορετικό τρόπο από τους υπόλοιπους. Κι αυτό γιατί η σχέση γονέα παιδιού είναι μια μοναδική σχέση που δεν επιλέγεις (μόνο την στιγμή της αποδοχής της εγκυμοσύνης) την θέση που κατέχεις σε αυτήν αλλά είναι δεδομένη από την ιδιότητα... Καλός ή κακός είσαι γονέας, δηλαδή φορέας ασφάλειας (υπαρξιακής και συναισθηματικής), κουλτούρας, κανόνων κλπ κλπ Και για όλη σου τη ζωή θα είσαι και αυτό.Όλες οι άλλες σου σχέσεις μπορούν να πάψουν να είναι, αυτή όχι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thanosf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanosf
Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O thanosf έγραψε στις 11:14, 19-02-10:

Τί πιο δημιουργικό από αυτό?

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:06, 19-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από thanosf
Τί πιο δημιουργικό από αυτό?
Όμως η δημιουργικότητα δεν εκφράζεται σε όλους το ίδιο. Όπως κάποιος μπορεί να είναι γλύπτης αλλά όχι ζωγράφος, άλλος μπορεί να νοιώθει να ασχολείται με τον κήπο, ενώ κάποιου άλλου να του αρέσει να μαστορεύει, έτσι και σε κάποιους μπορεί να μην τους λέει τίποτα να γίνουν γονείς...........

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 16:03, 19-02-10:

μου επιτρέπετε να αντιγράψω εδώ το ποίημα του Χαλίλ Γκιμπράν;
Περιγράφει και την δική μου θεώρηση για τα παιδιά

Τα παιδιά σου δεν είναι παιδιά σου
Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τη Ζωή.
Δημιουργούνται διαμέσου εσένα, αλλά όχι από σένα
Κι αν και βρίσκονται μαζί σου, δε σου ανήκουν.
Μπορείς να τους δώσεις την αγάπη σου, αλλά όχι τις σκέψεις σου
Αφού ιδέες έχουν δικές τους.
Μπορείς να δίνεις μια στέγη στο σώμα τους, αλλά όχι και στις ψυχές τους
Αφού οι ψυχές τους κατοικούν στο σπίτι του αύριο
που εσύ δεν πρόκειται να επισκεφτείς ούτε και στα όνειρά σου.
Μπορείς να προσπαθήσεις να τους μοιάσεις
αλλά μη γυρέψεις να τα κάνεις σαν εσένα
Αφού η ζωή δεν πάει προς τα πίσω ούτε ακολουθεί στο δρόμο του το χτες
Είσαι το τόξο από το οποίο τα παιδιά σου
ωσάν ζωντανά βέλη ξεκινάνε για να πάνε μπροστά.
Ο τοξότης βλέπει το ίχνος της τροχιάς προς το άπειρο
και κομπάζει ότι με τη δύναμή του
τα βέλη του μπορούν να πάνε γρήγορα και μακριά.
Άς χαροποιεί τον τοξοτή ο κομπασμός του
Αφού ακόμα κι αν αγαπάει το βέλος που πετάει
έτσι αγαπά και το βέλος που μένει στάσιμο.”

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 16:09, 19-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
μου επιτρέπετε να αντιγράψω εδώ το ποίημα του Χαλίλ Γκιμπράν;
Περιγράφει και την δική μου θεώρηση για τα παιδιά

Τα παιδιά σου δεν είναι παιδιά σου
Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τη Ζωή.
Δημιουργούνται διαμέσου εσένα, αλλά όχι από σένα
Κι αν και βρίσκονται μαζί σου, δε σου ανήκουν.
Μπορείς να τους δώσεις την αγάπη σου, αλλά όχι τις σκέψεις σου
Αφού ιδέες έχουν δικές τους.
Μπορείς να δίνεις μια στέγη στο σώμα τους, αλλά όχι και στις ψυχές τους
Αφού οι ψυχές τους κατοικούν στο σπίτι του αύριο
που εσύ δεν πρόκειται να επισκεφτείς ούτε και στα όνειρά σου.
Μπορείς να προσπαθήσεις να τους μοιάσεις
αλλά μη γυρέψεις να τα κάνεις σαν εσένα
Αφού η ζωή δεν πάει προς τα πίσω ούτε ακολουθεί στο δρόμο του το χτες
Είσαι το τόξο από το οποίο τα παιδιά σου
ωσάν ζωντανά βέλη ξεκινάνε για να πάνε μπροστά.
Ο τοξότης βλέπει το ίχνος της τροχιάς προς το άπειρο
και κομπάζει ότι με τη δύναμή του
τα βέλη του μπορούν να πάνε γρήγορα και μακριά.
Άς χαροποιεί τον τοξοτή ο κομπασμός του
Αφού ακόμα κι αν αγαπάει το βέλος που πετάει
έτσι αγαπά και το βέλος που μένει στάσιμο.”

Εγραψε!!!!!!!

Και πρεπει να εχει κανεις μεγαλα @@ για να το κανει αυτο. Και μια τεραστια αγκαλια να δωσει!!

Υγ Οταν η ποιηση εχει νοημα και οχι υμνους για χασις!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:45, 19-02-10:

ναι,δυο με βουλες και ενα κανελλί..

Παράθεση

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O thanosf έγραψε στις 10:59, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Όμως η δημιουργικότητα δεν εκφράζεται σε όλους το ίδιο. Όπως κάποιος μπορεί να είναι γλύπτης αλλά όχι ζωγράφος, άλλος μπορεί να νοιώθει να ασχολείται με τον κήπο, ενώ κάποιου άλλου να του αρέσει να μαστορεύει, έτσι και σε κάποιους μπορεί να μην τους λέει τίποτα να γίνουν γονείς...........

Η διαφορά είναι ότι η συγκεκριμένη μορφή δημιουργικότητας είναι μέσα μας βαθειά!
Άλλο αν κάποιοι προσπαθουν κυρίως λόγω ψυχολογικών κυρίως δυσλειτουργιών να πείσουν τον εαυτό τους οτι δεν...

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:07, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από thanosf
Η διαφορά είναι ότι η συγκεκριμένη μορφή δημιουργικότητας είναι μέσα μας βαθειά!
Άλλο αν κάποιοι προσπαθουν κυρίως λόγω ψυχολογικών κυρίως δυσλειτουργιών να πείσουν τον εαυτό τους οτι δεν...
Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για να γίνουν γονείς. Και ευτυχώς που τη σήμερον ημέρα ο κόσμος μπορεί να επιλέξει πότε και αν θα κάνει παιδί.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:11, 20-02-10:

Τελικά, πάνω απ'όλα, σοφία είναι να μπορείς να καταλάβεις και να αποδεχτείς ότι υπάρχουν άνθρωποι εντελώς διαφορετικοί από σένα. Και ότι αυτό δεν σημαίνει ότι είναι προβληματικοί κατά οποιοδήποτε τρόπο.

Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω κατακτήσει τη σοφία, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ. Κάποιοι βλέπω ότι δεν έχουν καν ξεκινήσει. How sad.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thanosf

Νεοφερμένος

O thanosf έγραψε στις 11:48, 20-02-10:

Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για να γίνουν γονείς. Και ευτυχώς που τη σήμερον ημέρα ο κόσμος μπορεί να επιλέξει πότε και αν θα κάνει παιδί.
Γιατί πότε δεν μπορούσε να το επιλέξει αυτό?

Πάντως, παρότι βλέπω ότι μπορεί να αποτελώ έναν κουτό στον κόσμο των σοφών, έχω να πω ότι στις μέρες μας είναι δυσκολότερο από ποτέ το να γίνει αυτό το θαύμα... Όλο και περισσότερα ζευγάρια που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα έχουμε... Και το 99% δεν πάσχουν από καμία σωματική "ανωμαλία - δυσλειτουργία". Κυρίως το πρόβλημα οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες... Το 1% ευτυχώς έχει τους σοφούς που τους συμπονούν... Το 99% έχει έναν ασφυκτικό κλοιό μέσα από τον προσπαθεί να διαφύγει και γνωρίζοντας οτι μπορεί να το κάνει αυτό ο κλοιός αυτός όλο και περισσότερο στενεύει...
Και υπάρχουν και αυτοί που έχουν την δυνατότητα αλλά δηλώνουν ότι δεν θέλουν... Γι αυτούς λέω ότι απλά έχουν πείσει τον εαυτό τους οτι δεν θέλουν γιατί απλά φοβούνται!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:08, 20-02-10:

Κάτι που έχει συμβεί δισεκατομμύρια φορές ως τώρα δεν αποτελεί θαύμα, by definition.

Πέρα από αυτό, τελικά δεν κατάλαβα ποιό είναι το επιχείρημα σου. Ότι πρέπει να κάνουμε όλοι παιδιά για να ξεφύγουμε από τον ασφυκτικό κλοιο του 99% της κοινωνίας που πνίγει όσους δεν κάνουν; Ότι πρέπει να κάνουμε παιδιά γιατι πλέον κάνουν λίγοι; Ότι πρέπει να κάνουμε για να δείξουμε ότι δεν ...φοβόμαστε;

Ακριβώς τέτοια κίνητρα είναι που οδηγούν σε δυστυχισμένα παιδιά by the way.

Παράθεση

thanosf

Νεοφερμένος

O thanosf έγραψε στις 12:19, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Κάτι που έχει συμβεί δισεκατομμύρια φορές ως τώρα δεν αποτελεί θαύμα, by definition.

Πέρα από αυτό, τελικά δεν κατάλαβα ποιό είναι το επιχείρημα σου. Ότι πρέπει να κάνουμε όλοι παιδιά για να ξεφύγουμε από τον ασφυκτικό κλοιο του 99% της κοινωνίας που πνίγει όσους δεν κάνουν; Ότι πρέπει να κάνουμε παιδιά γιατι πλέον κάνουν λίγοι; Ότι πρέπει να κάνουμε για να δείξουμε ότι δεν ...φοβόμαστε;

Ακριβώς τέτοια κίνητρα είναι που οδηγούν σε δυστυχισμένα παιδιά by the way.

Δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί τα λέω πιο απλά απ' όσο έχεις συνηθίσει....
Άσε που χρησιμοποιώ μόνο Ελληνικά...

Φιλικά!

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους