Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,075 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,178 μηνύματα σε 92,200 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 926 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 177)
Ναι, σίγουρα.
50
28,25%
Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.
71
40,11%
Όχι, δεν θέλω καθόλου.
27
15,25%
Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.
16
9,04%
Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.
13
7,34%

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:25, 20-02-10:

"Κάντε τα πράγματα όσο πιο απλά γίνεται, αλλά όχι απλούστερα" - A. Einstein

Εν προκειμένω, μάλλον τα λες τόσο απλά που καταλήγεις να μην λες τίποτα.

Όσο για τη γλώσσα, είμαι απόλυτα βέβαιη ότι δεν αποτελεί αυτή πρόβλημα στο να καταλάβεις τι γράφω παραπάνω, διότι εν προκειμένω, ακόμα και αν διαγράψεις κάθε μη ελληνική έκφραση, στέκεται μια χαρα νοηματικά. Οπότε καλύτερα κράτα τις εθνικ(ιστικ)ές κορώνες για κανένα άλλο ποστ.

Φιλικά, πάντα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thanosf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanosf
Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O thanosf έγραψε στις 12:43, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
"Κάντε τα πράγματα όσο πιο απλά γίνεται, αλλά όχι απλούστερα" - A. Einstein

Εν προκειμένω, μάλλον τα λες τόσο απλά που καταλήγεις να μην λες τίποτα.

Όσο για τη γλώσσα, είμαι απόλυτα βέβαιη ότι δεν αποτελεί αυτή πρόβλημα στο να καταλάβεις τι γράφω παραπάνω, διότι εν προκειμένω, ακόμα και αν διαγράψεις κάθε μη ελληνική έκφραση, στέκεται μια χαρα νοηματικά. Οπότε καλύτερα κράτα τις εθνικ(ιστικ)ές κορώνες για κανένα άλλο ποστ.

Φιλικά, πάντα.
Ηρέμησε!
Νομίζω ότι έχασες την ψυχραιμία σου...
Τέλος πάντων, επειδή η συζήτηση εκτροχιάστηκε και έτσι κι αλλιώς η αντιπαράθεση μαζί σου δεν μου προσφέρει τίποτα το σταματάω εδώ...
Καλή συνέχεια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,032 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 13:25, 20-02-10:

Κάτι που έχει συμβεί δισεκατομμύρια φορές ως τώρα δεν αποτελεί θαύμα, by definition.
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι σκοπός ζωής κάθε ανθρώπου το να γεννήσει και να μεγαλώσει παιδιά και αυτό ίσως να είναι και το σωστότερο (κυρίως για τα ίδια)! Τα παιδιά δεν είναι κούκλες γι'αυτό και δεν αξίζουν να έρχονται στα χέρια ακατάλληλων ανθρώπων, που δεν έχουν ούτε τη νοητική ικανοτητα, ούτε τα απαραίτητα αποθεματα αγάπης για να τα μεγαλώσουν όπως πρέπει!

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα! Κάθε γέννηση, κάθε ανθρώπου είναι ένα θαύμα! Όσα δισεκατομμύρια φορές κι αν επαναληφθεί ανά τους αιώνες! Επιχείρημα γι'αυτό μπορώ να δώσω αλλά φαντάζομαι ότι θα το αντιληφθούν μόνο όσοι πιστεύουν κάπου, σε κάποιο Θεό που (κατά τη δική μου προσωπική άποψη) δημιούργησε τον κόσμο!

Κάθε γέννηση λοιπόν είναι συνδημιουργία! Ο Θεός δίνει στον άνθρωπο την (αποκλειστικά δική του) ικανότητα να δημιουργήσει ένα νέο πλάσμα που όμως δεν θα είναι η συνέχειά του, ούτε ένα μέρος του εαυτού του αλλά ένας ξεχωριστός και μοναδικός άνθρωπος που μπορεί μόνος του να σκεφτεί, να προοδεύσει και να δημιουργήσει! Και ναι, για μένα αυτό είναι ένα επαναλαμβανόμενο θαύμα...

Ίσως να μην μπορούν όλοι να το συνειδητοποιήσουν, αλλά αν κάποιος ζήσει από κοντά μία πολύτεκνη οικογένεια, που μπορεί να μην είναι ιδιαιτέρως πλούσια, αλλά οι γονείς έχουν κάποιες αξίες και κάποια ιδανικά με τις οποίες και μεγαλώνουν τα παιδιά τους, τότε ίσως καταφέρει να συνειδητοποιήσει το θαυμαστό αυτό γεγονός της γέννησης ενός ανθρώπου!

Α! Και για να μην βγω οφτόπικ: Φυσικά και θα ήθελα να κάνω παιδιά, όταν θα είμαι έτοιμη σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς να τους δώσω ό,τι χρειάζονται (όχι υλικά αλλά κυρίως πνευματικά)!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:35, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Marmaths
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα! Κάθε γέννηση, κάθε ανθρώπου είναι ένα θαύμα! Όσα δισεκατομμύρια φορές κι αν επαναληφθεί ανά τους αιώνες! Επιχείρημα γι'αυτό μπορώ να δώσω αλλά φαντάζομαι ότι θα το αντιληφθούν μόνο όσοι πιστεύουν κάπου, σε κάποιο Θεό που (κατά τη δική μου προσωπική άποψη) δημιούργησε τον κόσμο!
E, προφανώς γι'αυτό δεν το αντιλαμβάνομαι.
Υποθέτω ότι εμπίπτει και αυτό στα διάφορα πιστεύω των ανθρώπων που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, οπότε δεν έχει νόημα οποιαδήποτε συζήτηση επ'αυτού, δεδομένου ότι ξεκινάμε από εντελώς διαφορετικό αξιωματικό σύστημα όσον αφορά τον κόσμο γύρω μας. Οπότε, ας συμφωνήσουμε απλά ότι ...διαφωνούμε.

Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,032 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 13:51, 20-02-10:

Υποθέτω ότι εμπίπτει και αυτό στα διάφορα πιστεύω των ανθρώπων που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, οπότε δεν έχει νόημα οποιαδήποτε συζήτηση επ'αυτού, δεδομένου ότι ξεκινάμε από εντελώς διαφορετικό αξιωματικό σύστημα όσον αφορά τον κόσμο γύρω μας. Οπότε, ας συμφωνήσουμε απλά ότι ...διαφωνούμε.
Σαφώς! Η πρόθεσή μου δεν ήταν να σε πείσω ότι αυτό που λέω εγώ είναι το σωστό, παρά μόνο να ακουστεί και η αντίθετη άποψη ούτως ώστε ο καθένας που θα διαβάσει αυτό το thread να μην ακούει απόψεις από τη μία τους μόνο πλευρά! Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις (και κάποιες φορές έχει και περισσότερες!).

Απλά όταν εκφράζουμε κάποιες "ισοπεδωτικές" απόψεις ας διευκρινίζουμε ότι είναι προσωπική και μόνο άποψη!

Φιλικά (πάντα!)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:53, 20-02-10:

Ισοπεδωτική και ακραία είναι η άποψη που δεν βασίζεται σε υπερφυσικές δυνάμεις αλλά μόνο στην ορθή λογική, και οφείλει να εκφράζεται με ...disclaimer;

Πραγματικά, ζω σε λάθος κόσμο...

PS: Πάντως προφανώς ο καθένας εκφράζει την άποψη του, όπως έχω ξαναπεί το βρίσκω εντελώς άσκοπο να προσθέτω σε κάθετι που γράφω κάτι του στυλ "αλλά αυτή είναι απλώς η άποψη μου" απλά για να ακουστεί πιο μετριοπαθές.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 13:59, 20-02-10:

Ισοπεδωτική και ακραία είναι η άποψη που δεν βασίζεται σε υπερφυσικές δυνάμεις αλλά μόνο στην ορθή λογική και οφείλει να εκφράζεται με ...disclaimer;

Πραγματικά, ζω σε λάθος κόσμο...
Ακραία δεν είναι, αλλά είναι ισοπεδωτική από τη στιγμή που είναι κάθετη και αναιρεί τα πιστεύω ή ακόμα και τη στάση ζωής πολλών ανθρώπων!

Ως προσωπική άποψη βέβαια θα ήταν απολύτως αποδεκτή από τη στιγμή που ο κάθε άνθρωπος είναι νοήμων ον και μπορεί να εκφράζει ελεύθερα την άποψή του όποια κι αν είναι αυτή!

edit: Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να εννοείται το ότι είναι η προσωπική σου άποψη, αλλά όταν λαμβάνεις μέρος σε μια συζήτηση με διαφορετικούς ανθρώπους και γνώμες καλό είναι να διευκρινίζεται, όχι για να ακουστεί πιο μετριοπαθές αλλά για να μπορεί ο διάλογος να γίνεται γονιμότερος και να μην επηρεάζονται οι κρίσεις και οι απόψεις των υπολοίπων... Και προτού μου απαντήσεις ότι ο καθένας μπορεί να σκεφτεί μόνος του και να δημιουργήσει την άποψή του, σου θυμίζω ότι μας διαβάζουν παιδιά που ακόμα χτίζουν τις προσωπικότητές τους ακόμα και μέσα από διάφορα φόρουμς...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:01, 20-02-10:

Με την ίδια λογική, εξίσου ισοπεδωτική είναι και η δική σου. Επίσης αναιρεί τα πιστεύω πολλών ανθρώπων.

Επίσης, πρόσθεσα ένα PS παραπάνω, ρίξε μια ματιά.

Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 14:15, 20-02-10:

Με την ίδια λογική, εξίσου ισοπεδωτική είναι και η δική σου. Επίσης αναιρεί τα πιστεύω πολλών ανθρώπων.

Επίσης, πρόσθεσα ένα PS παραπάνω, ρίξε μια ματιά.
Η διαφορά της δικής μου άποψης σε σχέση με τη δική σου είναι ότι διευκρίνισα ότι λέω απλώς την προσωπική μου άποψη και σεβάστηκα την γνώμη όσων είπαν ότι δεν θεωρούν απαραίτητο αλλά ούτε καν ουσιώδες το να αποκτούν παιδιά!

Εξάλλου εγώ δεν σχολίασα τίποτα παραπάνω από τη συγκεκριμένη φράση που είπες την οποία έχω ξαναδιαβάσει εδώ μέσα (αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ήταν από σένα ή από κάποιον άλλον). Δεν μπορείς λοιπόν να λες σε μια μητέρα που έχει αφιερώσει τη ζωή της στα παιδιά της και θυσιάζεται μέρα και νύχτα γι'αυτά ότι αυτό που κάνει δεν έχει και πολύ νόημα γιατί το ίδιο έχουν κάνει δισεκατομμύρια μητέρες στον κόσμο... Ακριβώς όπως κι εγώ δεν μπορώ να σε αναγκάσω να κάνεις παιδιά γιατί εγώ πιστεύω ότι έτσι μόνο θα ολοκληρωθείς ως άνθρωπος ή ο,τιδήποτε άλλο από τη στιγμή που εσύ δεν νιώθεις αυτή την ανάγκη!

(Απάντησα στο ps σου. Κοίτα λίγο το πρηγούμενο ποστ μου)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:19, 20-02-10:

Δεν είπα ότι δεν έχει νόημα, είπα ότι δεν είναι θαύμα.

Πρέπει να είναι θαύμα δηλαδή για να έχει νόημα; Τι ματαιοδοξία είναι αυτή;

Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 14:22, 20-02-10:

Δεν είπα ότι δεν έχει νόημα, είπα ότι δεν είναι θαύμα.

Πρέπει να είναι θαύμα δηλαδή για να έχει νόημα; Τι ματαιοδοξία είναι αυτή;
Μα θαύμα το θεωρούν αυτές οι γυναίκες (ή οι άντρες)! Αλλιώς πως θα έβρισκαν τόση δύναμη; Και πραγματικά χρειάζεται πολύ!

υγ: Τι ορίζεις αλήθεια εσύ θαύμα; Ρωτάω γιατί η λέξη "θαύμα" για μένα παραπέμπει σε κάτι θεολογικό, σε κάτι πέρα από τα ανθρώπινα... οπότε ίσως η διαφωνία μας να έγκειται απλά στον ορισμό της λέξης και άρα να είναι ανούσια!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:28, 20-02-10:

Ok.

Η αποτρίχωση στο μπικίνι είναι ένα θαύμα.

(πραγματικά δεν μπορώ να απαντήσω κάτι πιο σοβαρό σε μια δήλωση του στυλ "είναι θαύμα γιατί έτσι πρέπει να πιστεψω για βρω τη δύναμη να το κάνω". Ε μην το κάνεις τότε! )

Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 14:33, 20-02-10:

Ok.

Η αποτρίχωση στο μπικίνι είναι ένα θαύμα.

(πραγματικά δεν μπορώ να απαντήσω κάτι πιο σοβαρό σε μια δήλωση του στυλ "είναι θαύμα γιατί έτσι πρέπει να πιστεψω για να το κάνω". Ε μην το κάνεις τότε! )
Χμμμ... μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε! Εγώ δεν εννοούσα ότι πείθουν τον εαυτό τους ότι είναι θαύμα γιατί αυτό πρέπει να πιστέψουν για να το κάνουν!

Αυτό που είπα είναι ότι επειδή το θεωρούν θαύμα (το ίδιο το παιδί και τον ερχομό του στη ζωή τους) το αντιμετωπίζουν ως τέτοιο... Ως κάτι, δηλαδή, που αξίζει ολοκληρωτική αφοσίωση και προσοχή και αξίζει να περάσουν πάρα πολλές δυσκολίες γι'αυτό! Και αν έχεις ποτέ σου νιώσει την έννοια της λέξης θυσία πιστεύω ότι θα μπορέσεις να καταλάβεις αυτό που λέω! Ελπίζω τουλάχιστον...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:35, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Marmaths
υγ: Τι ορίζεις αλήθεια εσύ θαύμα; Ρωτάω γιατί η λέξη "θαύμα" για μένα παραπέμπει σε κάτι θεολογικό, σε κάτι πέρα από τα ανθρώπινα... οπότε ίσως η διαφωνία μας να έγκειται απλά στον ορισμό της λέξης και άρα να είναι ανούσια!
Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο ...δεσμό με τη λέξη, οπότε με καλύπτει ο ορισμός που δίνει το λεξικό:
(Ενδεικτικά: http://www.greek-language.gr/greekLa...%CE%B1&sin=all )

Εν προκειμένω, ούτε ανεξήγητο είναι, ούτε αναπάντεχο, ούτε πέρα από τα ανθρώπινα. Το έχει εξηγήσει πλήρως η επιστήμη, είναι εντελώς αναμενόμενο, και είναι ο,τι πιο ανθρώπινο.

ΥΓ: Πάντως οφείλω να σου αναγνωρίσω ότι δεν χάνεις την ψυχραιμία σου όπως αρκετοί όταν συζητούν με κάποιον με τον οποίο υπάρχει τέτοια διάσταση απόψεων. Μπράβο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 20-02-10 στις 14:42. Αιτία: προσθήκη ΥΓ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 14:43, 20-02-10:

Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο ...δεσμό με τη λέξη, οπότε με καλύπτει ο ορισμός που δίνει το λεξικό:

Εν προκειμένω, ούτε ανεξήγητο είναι, ούτε αναπάντεχο, ούτε πέρα από τα ανθρώπινα. Το έχει εξηγήσει πλήρως η επιστήμη, είναι εντελώς αναμενόμενο, και είναι ο,τι πιο ανθρώπινο.
θαύμα : καθετί που γίνεται παρά τους φυσικούς νόμους, που δεν μπορεί να το εξηγήσει ο ανθρώπινος νους και που συνήθ. αποδίδεται σε θεϊκή παρέμβαση

Εκεί είναι οι λέξεις κλειδιά: αποδίδεται σε θεική παρέμβαση! Αυτός ακριβώς είναι και ο δικός μου ορισμός λοιπόν για τη συγκεκριμένη λέξη, πέρα από ιδιαίτερους δεσμούς! Και με βάση αυτόν τον ορισμό και το δικό μου πιστεύω για τη γέννηση ενός ανθρώπου, όντως κάθε γέννηση είναι ένα θαύμα γιατί όντως οφείλεται σε θεική παρέμβαση κατά την άποψή μου όπως ακριβώς εξήγησα και σε προηγούμενο ποστ!

Όσο για το τι έχει εξηγήσει η επιστήμη και τι προσπαθεί ακόμα να εξηγήσει μέσω διάφορων θεωριών αποτελεί θέμα άλλης συζήτησης η οποία δεν είναι της παρούσης... Θεωρίες υπάρχουν πολλές, αλλά αποδείξεις λίγες... κι έτσι οι θεωρίες έρχονται και παρέρχονται...

Υγ: Ξέρεις χαίρομαι να γνωρίζω διαφορετικές απόψεις κι εκτιμώ τους ανθρώπους που μπορούν να τις υποστηρίξουν έχοντας γνώσεις αλλά και ταυτόχρονα μιλώντας πολιτισμένα! Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε για να χάσω την ψυχραιμία μου και καμμία μας δεν προσπαθεί να πείσει την άλλη! Έχουμε απλώς μια αντιπαράθεση απόψεων... οπότε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 20-02-10 στις 14:45. Αιτία: απάντηση στην προσθήκη υγ
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:29, 20-02-10:

Τελικά, πάνω απ'όλα, σοφία είναι να μπορείς να καταλάβεις και να αποδεχτείς ότι υπάρχουν άνθρωποι εντελώς διαφορετικοί από σένα. Και ότι αυτό δεν σημαίνει ότι είναι προβληματικοί κατά οποιοδήποτε τρόπο.

Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω κατακτήσει τη σοφία, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ. Κάποιοι βλέπω ότι δεν έχουν καν ξεκινήσει. How sad.

δεν ειναι οτι δε μπορεις να δεχθεις οτι καποιοι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι. απλα επετρεψε μου αυτους που εχουν παιδια να τους θαυμαζω σε αντιθεση με αυτους που δεν εχουν. για να το φερω στα δικα σου δεδομενα, εσυ θαυμαζεις μια γυναικα που εχει μεγαλη καριερα και στοχους πανω σε αυτη την καριερα. για μενα αξια θαυμασμου ειναι αυτη που εχει γεννησει και μεγαλωνει σωστα και με αγαπη τα παιδια της.

γενικα εχω σε μεγαλη εκτιμηση και σεβασμο ανθρωπους που εχουν πολλα παιδια και τα εχουν αναθρεψει σωστα. γιατι θεωρω οτι αυτος ειναι ο σκοπος που ερχεται καθε ανθρωπος στη γη.

μαρμαθς +1 σε ολα τα ποστς σου.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 15:41, 20-02-10:

Τελικά, πάνω απ'όλα, σοφία είναι να μπορείς να καταλάβεις και να αποδεχτείς ότι υπάρχουν άνθρωποι εντελώς διαφορετικοί από σένα. Και ότι αυτό δεν σημαίνει ότι είναι προβληματικοί κατά οποιοδήποτε τρόπο.
Παντως το να μπορεσεις να αποδεχτεις και να καταλαβεις την διαφορετικοτητα ενος ανθρωπου ειναι και το μεγαλυτερο θεμελιο για την σωστη διαπαιδαγωγηση και εξελιξη ενος παιδιου!! Γι'αυτο και ο λογος της θετικης μου..

Περαν της ολης συζητησης η λια μολις εδωσε το πιο ισχυρο προσον που πρεπει να εχει ενας σωστος γονιος(και δεν ξερω αν εγινε αθελα της)!!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:51, 20-02-10:

Και εγώ θέλω παιδάκια!

Είναι απλά τέλεια
Ξεχνάς όλα τα προβλήματα της καθημερινότητας και γενικά νιώθεις άλλος άνθρωπος!
Ήρθαν τα ανιψάκια μου για 4 μέρες και δεν μπορώ να τα βγάλω από την σκέψη μου!
Είναι ναζιάρικααααααααααααααα

Παράθεση

Burp

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Burp
H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp aldri glemme έγραψε στις 16:01, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
ξεχνάς τα μέχρι τότε προβλήματα σου μέχρι να έρθουν αυτά και να σου δημιουργήσουν άλλα

καλά σκάω

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,261 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:06, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Και εγώ θέλω παιδάκια!

Είναι απλά τέλεια
Ήρθαν τα ανιψάκια μου για 4 μέρες και δεν μπορώ να τα βγάλω από την σκέψη μου!
Είναι ναζιάρικααααααααααααααα
Μόνη σου είπες τις μαγικές λέξεις:
"ανιψάκια" και "4 μέρες"

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 16:10, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Burp
ξεχνάς τα μέχρι τότε προβλήματα σου μέχρι να έρθουν αυτά και να σου δημιουργήσουν άλλα

καλά σκάω
και καλα κανεις

Πέρα απο την πλακα οι χαρες και οι ξεγνοιασες σε κανουν να ξεχνας τα οποια προβληματα ανακυπτουν..

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Μόνη σου είπες τις μαγικές λέξεις:
"ανιψάκια" και "4 μέρες"
Πιστεψε με,θα εδινα τα παντα για να τα ειχα κοντα μου!
Μπορω να πω οτι ηταν οι καλυτερες μου μερες!
Να θελουν να σου ζητησουν κατι και να σου κανουν ναζακια
ΤΑ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 17:08, 20-02-10:

Χμμ γύρω στα 30 θα ήθελα να κάνω παιδιά ..! Κοριτσάκια κατά προτίμηση

Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 17:18, 20-02-10:

ennoeitai! ενα αγορι και ενα κοριτσι.-το αγορι μεγαλητερο κατα 1-2 χρονια-

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:04, 20-02-10:

Υποθέτω ότι εμπίπτει και αυτό στα διάφορα πιστεύω των ανθρώπων που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, οπότε δεν έχει νόημα οποιαδήποτε συζήτηση επ'αυτού, δεδομένου ότι ξεκινάμε από εντελώς διαφορετικό αξιωματικό σύστημα όσον αφορά τον κόσμο γύρω μας.
Σε βιολογικό επίπεδο πάντως, έχω την εντύπωση ότι είναι όντως αξιοπερίεργο γεγονός γιατί κανονικά θα αναμέναμε ο οργανισμός της γυναίκας να αποβάλλει το παιδί ως ξένο σώμα. Still, τόσα χρόνια συμβαίνει κατά κόρον το ανάποδο.

Δε ξέρω αν ευσταθεί αυτό που λέω, παρακαλώ όποιον έχει σχετικές γνώσεις να μας διαφωτίσει.

Για το θρησκευτικό επίπεδο συμφωνώ ότι δεν έχει και μεγάλο νόημα συζήτησης, ο καθένας πιστεύει σε άλλα πράματα.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 19:07, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Σε βιολογικό επίπεδο πάντως, έχω την εντύπωση ότι είναι όντως αξιοπερίεργο γεγονός γιατί κανονικά θα αναμέναμε ο οργανισμός της γυναίκας να αποβάλλει το παιδί ως ξένο σώμα. Still, τόσα χρόνια συμβαίνει κατά κόρον το ανάποδο.
Κάπου το έχω ακούσει και εγώ αυτό...και αν κανω λαθος διορθώστε με...ισως και γι'αυτο τους πρωτους μηνες παρατηρουνται κάποιες αδιαθεσιες στις εγκύους!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,032 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:44, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Θέλω σαν τρελή να κάνω παιδιά και να τα μεγαλώσω. Είναι ο σκοπός της ζωής μου...
Εγώ πάλι γιατί θεωρώ ότι αυτό είναι το πιο επικίνδυνο απ' όλα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα;Μάλλον για κάποια απ' τις πολλές παραξενιές μου θα πρόκειται...

Ίσως πάλι να οφείλεται στο ότι ως γονέας αναγκάστηκα να γνωρίσω πολλούς άλλους γονείς κι έτσι κατέληξα εκ της παρατηρήσεως στο συμπέρασμα ότι εκείνοι οι οποίοι είχαν ως κύριο σκοπό της ζωής τους το να κάνουν παιδιά, είναι συνήθως αυτοί που καταστρέφουν τα παιδιά που τελικά κατάφεραν να κάνουν, περισσότερο απ' όλους. Ίσως επειδή μια ζωή που δεν έχει αλλού ν' απευθυνθεί, η οποία δεν βρίσκει τίποτε ενδιαφέρον να διηγηθεί από τα προηγούμενα, η οποία δεν έχει άλλο τρόπο δικαίωσης και ολοκλήρωσης, γραπώνεται από τους απογόνους της, όπως ο πνιγμένος που πιάνεται από τα μαλλιά του και φυσικά τους τραβάει μαζί της στον βύθουλα του προσωπικού της τέλματος. BEWARE!!!

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge

Η διαιώνιση του είδους?
Η αναγνώριση του γεγονότος ότι ζούμε σε έναν κόσμο στον οποίο αξίζει να ζήσουν κι άλλοι? (εδώ κολλάει απόσπασμα από βιβλίο, αλλά κόλλησα κι εγώ οπότε με την άδειά σας θα επανέλθω)
Αυτό είναι το επιχείρημα εναντίον της τεκνοποίησης, το οποίο δεν έχω καταφέρει ποτέ να κατανοήσω. Λες και υπήρξε κάποια στιγμή στον πλανήτη μας κάποια εποχή μυθικής και ουτοπικής τελειότητας, έτσι ώστε μόνο τότε θα έπρεπε να κάνουμε παιδιά, ενώ σήμερα τα πράγματα είναι χειρότερα απ' ό,τι ας πούμε στις παραμονές του Α' ή του Β' παγκοσμίου πολέμου, ή την εποχή των Περσικών πολέμων, ή ...(βάλτε όποια εποχή σας έρθει πρώτη στο νου).

Εάν κάτι τέτοιο αποτελούσε εύλογο αντικίνητρο, θα έπρεπε η ζωή να μην έχει συνεχιστεί μετά την έξοδο των ανθρώπων από τον υποτιθέμενο παράδεισο και τότε εμείς δεν θα είμασταν εδώ να συζητάμε περί τεκνοποίησης. Πρόκειται δηλαδή για ένα επιχείρημα δίκην ουροβόρου όφεος, ουσιαστικότατα άτοπο. Επίσης, εφόσον αμφισβητεί τη σκοπιμότητα συνέχισης της ύπαρξης του ανθρώπινου είδους, πρόκειται για ένα επιχείρημα κατά τη γνώμη μου βαθύτατα μισανθρωπικό, δηλαδή ακραία ρατσιστικό, αφού ένας άνθρωπος ανυψώνει τον εαυτό του και την προσωπική του κρίση υπεράνω των υπόλοιπων και θεωρεί ότι εκείνος σκέπτεται άρα υπάρχει, ενώ οι υπόλοιποι έχουν κάτι το εκ φύσεως κατώτερο και ποταπό, συνεπώς αποτελούν άχθος αρούρης.

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Είναι μάλλον επειδή θέλω να μάθω από αυτά, να θυμηθώ και να ζήσω κοντά τους τα χρόνια της αθωότητας, αυτήν την καινούρια ζωή που χτίζεται μέρα με τη μέρα από την αρχή.
Χαίρομαι που το συγκεκριμένο σημείο είσαι σε θέση να το διανοηθείς, ενώ δεν έχεις την ανάλογη εμπειρία. Πραγματικά πρόκειται για ένα από τα πλέον θετικά στοιχεία της περιπέτειας της τεκνοποίησης. Η παρακολούθηση της ανάπτυξης ενός παιδιού, μέσα από τα διάφορα στάδια που περνάει, βοηθάει αφάνταστα εμάς στο να θυμηθούμε τους εαυτούς μας στις ίδιες ηλικίες, μνήμες που οι περισσότεροι έχουμε απωθήσει, έτσι ώστε να επανανακαλύψουμε το σημείο απ' το οποίο ξεκινήσαμε και να κατανοήσουμε βαθύτερα τους λόγους και τις συνθήκες που μας έφτασαν εδώ που είμαστε σήμερα. Μακάρι να έχεις πάντοτε αθώα καρδιά, ώστε να μπορείς να διδαχθείς απ' το παιδί σου αγαπητή μου...

Αρχική Δημοσίευση από thanosf
Η διαφορά είναι ότι η συγκεκριμένη μορφή δημιουργικότητας είναι μέσα μας βαθειά!
Άλλο αν κάποιοι προσπαθουν κυρίως λόγω ψυχολογικών κυρίως δυσλειτουργιών να πείσουν τον εαυτό τους οτι δεν...
Κάθε μορφή δημιουργικότητας έχει τις ρίζες της μέσα μας βαθιά, αφού αποτελεί ζωτική εσωτερική ανάγκη. Ειλικρινά δεν το κατάλαβα καθόλου αυτό το επιχείρημα...
Επίσης, έχω γνωρίσει τόσους και τόσους γονείς οι οποίοι έκαναν παιδιά, ακριβώς για να μεταβιβάσουν ή να προβάλλουν εάν θέλετε τις δικές τους ψυχολογικές δυσλειτουργίες, που το δεύτερο επιχείρημα της παράθεσης αυτής, καταλήγει να είναι εξοργιστικό, με την έννοια της μονομέρειας και της ηθελημένης άγνοιας...

Αντιγράφω από τον ορισμό του λεξικού που εσύ παραθέτεις: 3. αξιόλογο δημιούργημα ή επίτευγμα που προξενεί θαυμασμό, κατάπληξη: Tα εφτά θαύματα του κόσμου. Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι ένα (θαύμα) της φύσης.

Μπορεί λοιπόν η διαδικασία της σύλληψης και τα όσα ακολουθούν μέχρι τη γέννηση, αλλά και μετά απ' αυτήν, να είναι κάτι το οποίο συμβαίνει καθημερινά ώστε να μη μας κάνει πλέον ιδιαίτερη εντύπωση, δεν παύει όμως να προκαλεί τον θαυμασμό για την υψηλή οργάνωση, την δυναμική του ζωντανού συστήματος, την ανθεκτικότητα και την ικανότητα να αναπτύσσεται και να εξελίσσεται. Πρόκειται δηλαδή για "θαύμα", με την έννοια του θαυμάσιου ή του θαυμαστού.

Όσο για το εάν το έχει εξηγήσει η επιστήμη, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω εντελώς μαζί σου σε τούτο το σημείο. Η διαδικασία κατά την οποία ένα κύτταρο, με μόνο του εξοπλισμό μερικές δεκάδες χιλιάδες γονίδια, καταλήγει στη δημιουργία ενός βιώσιμου οργανισμού, αποτελούμενου από περίπου δέκα τρις κύτταρα, τα οποία το καθένα έχει το δικό του ρόλο και εκτελεί διαφορετικές λειτουργίες, με θαυμαστή οργάνωση και με άνω του 99% αξιοπιστία, έχει προκαλέσει το δέος και το θαυμασμό σε όλους τους μέχρι σήμερα βιολόγους. Η κατανόηση δε της διαδικασίας της κυτταρικής διαφοροποίησης, με τον χαοτικό τρόπο αλληλεπίδρασης του δυναμικού συστήματος των γονιδίων, να καταλήγει να γεννά τάξη, όπως και ευρύτερα της ανάπτυξης, παρά τις προόδους που έχουν μέχρι σήμερα επιτευχθεί, αποτελεί το "Ιερό Δισκοπότηρο" της επιστήμης της βιολογίας και οι σχετικές επιστημονικές ανακαλύψεις, έχουν μονοπωλήσει τα τελευταία χρόνια τα σχετικά Νόμπελ. Ακόμη, το ίδιο το φαινόμενο της ζωής δεν είναι καλά κατανοητό από την επιστήμη αφού, όπως μας έγραψε και ο Πέτρος Αργυρίου, δεν υπάρχει καν κοινώς αποδεκτός ή έστω ικανοποιητικός ορισμός για τη ζωή.

Τέλος, ο άνθρωπος κατά την τεκνοποίηση βιώνει και άλλο ένα "θαύμα": Την ξαφνική υλοποίηση κι ενσάρκωση ενός ανθρώπινου "προσώπου", με την έννοια που το έχει θέσει ο Νωεύς σε άλλη συζήτηση, δηλαδή μιας νοητικής μορφής, ενός πλάσματος του ανθρώπινου πνεύματος, μέσα από μια απλή "μάζα κυττάρων". Αυτό το θαύμα δεν οφείλεται σε θεϊκή παρέμβαση, αλλά υπογραμμίζει την θεϊκή ικανότητα της ανθρώπινης νόησης να νοηματοδοτεί (η ετυμολογική συγγένεια των λέξεων νόηση και νόημα είναι χαρακτηριστική και καθόλου τυχαία) το σύμπαν, εξώτερο κι εσώτερο, υλικό και πνευματικό.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 20:08, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος

Δε ξέρω αν ευσταθεί αυτό που λέω, παρακαλώ όποιον έχει σχετικές γνώσεις να μας διαφωτίσει.

Για το θρησκευτικό επίπεδο συμφωνώ ότι δεν έχει και μεγάλο νόημα συζήτησης, ο καθένας πιστεύει σε άλλα πράματα.
Λοιπόν... όσον αφορά το θέμα του 'ξένου σώματος': γιατί συμβαίνει το 'αντίθετο';
Όταν υπάρξει γονιμοποίηση ωαρίου και σπερματοζωαρίου, τότε το ζυγωτό, αφού διαιρεθεί και κατόπιν κάποιου καιρού, μεταφέρεται από την αναμενόμενη θέση γονιμοποίησης στη λύκηθο, προς τη μήτρα. Εκεί, προσκολλάται στο τοίχωμα της μήτρας και για να το πω απλοϊκά κάποια κύτταρά του διεισδύουν στο τοίχωμα της μήτρας. Στο σημείο της εμφύτευσης δημιουργείται θρόμβος. Μετά, καλύπτεται πλήρως από επιθήλιο.
Όλα αυτά είναι φυσικά υποστηριζόμενα ορμονικώς. Εάν δε διατηρηθεί το ωχρό σωμάτιο στην ωοθήκη της εγκύου, το οποίο αναπτύσσεται από τη μέρα της ωορρηξίας (και εκφυλίζεται κατόπιν δεκαημέρου εάν δεν επέλθει γονιμοποίηση) εκκρίνει ορμόνες όπως η χοριακή γοναδοτροπίνη, δηλαδή αν πάμε και βγάλουμε το ωχρό σωμάτιο, η κύηση θα τερματιστεί, διότι ο οργανισμός θα αντιδράσει σ'αυτήν την έκκρυθμη κατάσταση καθώς θα υπάρχει ορμονική ανεπάρκεια για την υποστήριξη της κύησης.
Εφ'όσον το έμβρυο είναι ζωντανό και καθώς αναπτύσσεται, δημιουργείται ο πλακούντας, ενώ παράλληλα το ωχρό σωμάτιο εκφυλίζεται. Έτσι, ο πλακούς αναλαμβάνει σε μεγάλο βαθμό την αρμοδιότητα της 'ορμονικής υποστήριξης' της εγκυμοσύνης, εκκρίνοντας διάφορες ορμόνες.

Στην κύηση λειτουργεί ένα σύστημα ανάδρομης ρύθμισης, με την έννοια ότι όταν δεν υπάρχει ιστοσυμβατότητα, σε φυσιολογικές δηλαδή συνθήκες, και ενώ θα έπρεπε το έμβρυο να αποβάλλεται, τα πατρικά αντιγόνα αναγνωρίζονται και παράγονται αντισώματα τέτοια που έχουν προστατευτική δράση (κατασταλτική).

Επομένως όχι, δεν αναμένουμε το έμβρυο να αναγνωρίζεται ως ξένο σώμα,
διότι υπάρχει η ορμονολογική και ανοσολογική προετοιμασία γι'αυτό.
Όταν δεν υπάρχει, τότε δεν επέρχεται εμφύτευση ή η εγκυμοσύνη έχει αυτόματο τερματισμό. (π.χ. γυναίκα με χαμηλά επίπεδα ορμονών, περίπτωση ιστοσυμβατών γονέων, πολύ μικρής ή πολύ μεγάλης ηλικίας μητέρα, υποσιτισμένη μητέρα κτλ.)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όχι, δεν είναι το αναμενόμενο ο μητρικός οργανισμός να αποβάλλει το έμβρυο.
Ο μητρικός οργανισμός υφίσταται για να κυοφορεί το έμβρυο μέχρι τον τοκετό, όταν όλα βαίνουν καλώς (φυσιολογικώς). Ο κύκλος των γυναικών είναι αυτό: προετοιμασία του ενδομητρίου και των επιπέδων ορμονών για γονιμοποίηση, εμφύτευση και κύηση.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:31, 20-02-10:

Εγώ πάλι γιατί θεωρώ ότι αυτό είναι το πιο επικίνδυνο απ' όλα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα;Μάλλον για κάποια απ' τις πολλές παραξενιές μου θα πρόκειται...

Ίσως πάλι να οφείλεται στο ότι ως γονέας αναγκάστηκα να γνωρίσω πολλούς άλλους γονείς κι έτσι κατέληξα εκ της παρατηρήσεως στο συμπέρασμα ότι εκείνοι οι οποίοι είχαν ως κύριο σκοπό της ζωής τους το να κάνουν παιδιά, είναι συνήθως αυτοί που καταστρέφουν τα παιδιά που τελικά κατάφεραν να κάνουν, περισσότερο απ' όλους. Ίσως επειδή μια ζωή που δεν έχει αλλού ν' απευθυνθεί, η οποία δεν βρίσκει τίποτε ενδιαφέρον να διηγηθεί από τα προηγούμενα, η οποία δεν έχει άλλο τρόπο δικαίωσης και ολοκλήρωσης, γραπώνεται από τους απογόνους της, όπως ο πνιγμένος που πιάνεται από τα μαλλιά του και φυσικά τους τραβάει μαζί της στον βύθουλα του προσωπικού της τέλματος. BEWARE!!!
Καταλαβαίνω το φόβο σου και σε ευχαριστώ που το επισημαίνεις. Δε θα γίνει τίποτα από όλα αυτά που περιγράφεις αν με αξιώσει ο Θεός να κάνω κάποτε παιδιά.

Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,084 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 20:59, 20-02-10:

Εγώ θα ήθελα να κάνω πολλά παιδιά γιατί πιστεύω ότι τα παιδιά είναι ζωή!!!!Πολλά,πολλά παιδάκια....ε,εντάξει, όχι να γίνω και κουνέλα,αλλά 4 παιδιά θα τα ήθελα πολύ....κατά προτίμηση 2 αγόρια και 2 κορίτσια!

Παράθεση

black mamba (Φανή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη black mamba
H Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H black mamba έγραψε στις 01:20, 21-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από ~~~Melania~~~
Εγώ θα ήθελα να κάνω πολλά παιδιά γιατί πιστεύω ότι τα παιδιά είναι ζωή!!!!Πολλά,πολλά παιδάκια....ε,εντάξει, όχι να γίνω και κουνέλα,αλλά 4 παιδιά θα τα ήθελα πολύ....κατά προτίμηση 2 αγόρια και 2 κορίτσια!
Κι εγώ 4 θα ήθελα!Οχι βεβαια 2 αγορακια 2 κοριτσακια!Ομως 4 θα ηθελα!Επισης θα ήθελα το πρώτο να είναι αγοράκι αν γινόταν!Θα προσέξω στην παραγγελία να μην κανω λάθος ( )!!
Επίσης πιστεύω οτι μια καλή ηλικία ειναι τα 26-30(για το πρωτο)!!!

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,951 μηνύματα.

H Imadlak και εσύ φρικάρεις που σου λέω σ'αγαπώ... έγραψε στις 21:36, 08-04-11:

Δεν θα ηθελα να κανω παιδια...... ειναι βεβαια νωρις,αλλα δεν νομιζω να αλλαξω γνωμη στο μελλον!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 21:45, 08-04-11:

Φυσικά και θέλω απλά όχι τώρα...στο μέλλον...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:01, 09-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
Δεν θα ηθελα να κανω παιδια...... ειναι βεβαια νωρις,αλλα δεν νομιζω να αλλαξω γνωμη στο μελλον!!
Και τι θα κάνεις στη ζωή σου;

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 11:08, 09-04-11:

Τα παιδιά δεν είναι το μοναδικό σημαντικό πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος στη ζωή του.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 46,378 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:11, 09-04-11:

Αγαπημενη μου Συλβια...δεν εχουν ΟΛΟΙ τα ιδια ΘΕΛΩ.Καποιοι...δεν το θελουν,για πολλους και διαφορους λογους.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχουν να κανουν τιποτα στη ζωη τους.Μην κρινεις απο τα δικα σου δεδομενα...δηλαδη τα παιδια τα κανουμε,για να εχουμε με κατι να ασχολουμαστε;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 12:09, 09-04-11:

Τα παιδιά είναι ό,τι πιο όμορφο, συμφωνώ,όχι το μοναδικό όμορφο ,ωστόσο, και σημαντικό πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος στη ζωή του...
Για σκέψου το ενδεχόμενο να μην μπορείς να κάνεις παιδιά... Έχοντας αφομοιωμένη αυτή την αντίληψη, θα νιώσεις -ίσως- μία άχρηστη οντότητα και θα τραβήξεις μεγάλη ακύρωση και κατάθλιψη ενδεχομένως...

Θα ήθελα να έβλεπα γύρω μου περισσότερους γονείς που δεν βλέπουν τα παιδιά σαν ιδιοκτησία τους και σαν προέκταση του εαυτού τους, θα ήθελα να έβλεπα όλο και περισσότερους γονείς που δεν προβάλλουν ψυχαναγκαστικά στα παιδιά τους τις απωθημένες επιθυμίες τους και τα ανεκπλήρωτά τους, γονείς συνειδητοποιημένους με μια απαραίτητη γόνιμη ανασφάλεια,γονείς που δεν μπαίνουν στη διαδικασία απόκτησης παιδιού επειδή έτσι θέλει ο περίγυρος και η κοινωνία της πλειοψηφίας και των status γύρω τους, γονείς που δεν ξεχνάνε τον εαυτό τους και την δική τους ζωή και ύπαρξη, ή τον σύντροφό τους με την απόκτηση ενός παιδιού....γονείς που δεν βλέπουν τα παιδιά σαν ένα τρικ για να ¨δέσει η σχέση τους¨...και άλλα πολλά...
Είναι όμορφη και δύσκολη διαδικασία το μεγάλωμα ενός παιδιού... όλες οι εποχές προέβαλλαν δυσκολίες για διαφορετικούς λόγους η καθεμία στο μεγάλωμά ενός παιδιού, και θεωρώ την εποχή μας, επίσης , μια πολύ δύσκολη εποχή για έναν ευσυνείδητο και σκεπτόμενο γονιό...
Όταν κάποιος μου λέει ¨δεν θέλω να κάνω παιδί¨, πριν βιαστώ να τον πω ανεύθυνο ή ¨καλοπερασάκια¨, θα ξεκινήσω έχοντας ως αφετηρία ότι μπορεί να είναι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος, που ζυγίζει, μετρά και αξιολογεί το μέσα του και το γύρω του με διαφορετικό τρόπο... Διαφορετικό, όχι απαραίτητα λανθασμένο!Γιατί λανθασμένο;;; επειδή δεν συναδει με τις επιταγές της πλειοψηφίας;;; Καλύτερα ένας συνειδητοποιημένος μη γονιός, παρά ένας κακός γονιός....

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:23, 09-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Τα παιδιά δεν είναι το μοναδικό σημαντικό πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος στη ζωή του.
Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Αγαπημενη μου Συλβια...δεν εχουν ΟΛΟΙ τα ιδια ΘΕΛΩ.Καποιοι...δεν το θελουν,για πολλους και διαφορους λογους.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχουν να κανουν τιποτα στη ζωη τους.Μην κρινεις απο τα δικα σου δεδομενα...δηλαδη τα παιδια τα κανουμε,για να εχουμε με κατι να ασχολουμαστε;
Όχι δεν ήταν ειρωνική η ερώτησή μου, αλήθεια μου έκανε εντύπωση και σκέφτηκα, εγώ σαν στόχο έχω να κάνω παιδιά κι οικογένεια, μια 17χρονη που δηλώνει οτι δε θέλει να κάνει παιδιά ποτέ τι σκοπό έχει στη ζωή της; Στα 17 μας τείνουμε να νομίζουμε οτι θα μείνουμε πάντα νέοι με τις ίδιες αντοχές και τρέχουμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε. Όταν μεγαλώνεις όμως θες κάπου να κατασταλάξεις, να κουρνιάσεις, να δεις τι άλλο θα κάνεις εκτός από τη διασκέδαση. Δεν είναι έτσι;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 18:28, 09-04-11:

Όχι δεν ήταν ειρωνική η ερώτησή μου, αλήθεια μου έκανε εντύπωση και σκέφτηκα, εγώ σαν στόχο έχω να κάνω παιδιά κι οικογένεια, μια 17χρονη που δηλώνει οτι δε θέλει να κάνει παιδιά ποτέ τι σκοπό έχει στη ζωή της; Στα 17 μας τείνουμε να νομίζουμε οτι θα μείνουμε πάντα νέοι με τις ίδιες αντοχές και τρέχουμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε. Όταν μεγαλώνεις όμως θες κάπου να κατασταλάξεις, να κουρνιάσεις, να δεις τι άλλο θα κάνεις εκτός από τη διασκέδαση. Δεν είναι έτσι;
Υπάρχουν άνθρωποι που είναι κατά του γάμου, κατά των παιδιών, που φοβούνται το μόνιμο.
Άρα, δεν είναι έτσι.
Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ευτυχώς.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 18:29, 09-04-11:

Όχι δεν ήταν ειρωνική η ερώτησή μου, αλήθεια μου έκανε εντύπωση και σκέφτηκα, εγώ σαν στόχο έχω να κάνω παιδιά κι οικογένεια, μια 17χρονη που δηλώνει οτι δε θέλει να κάνει παιδιά ποτέ τι σκοπό έχει στη ζωή της;
Και πάλι, ο μοναδικός σκοπός που θα μπορούσε να έχει δηλαδή είναι να κάνει παιδιά; Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι όσο θες εσύ παιδιά, τόσο μπορεί να θέλει κάποιος άλλος να κάνει κάτι άλλο π.χ. να ασχοληθεί με την επιστήμη/τέχνη; Άλλωστε είναι μικρή ακόμη, οπότε το όλο θέμα με το βιολογικό ρολόι δεν έχει ξεκινήσει ακόμη

Στα 17 μας τείνουμε να νομίζουμε οτι θα μείνουμε πάντα νέοι με τις ίδιες αντοχές και τρέχουμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε.
Όταν μεγαλώνεις όμως θες κάπου να κατασταλάξεις, να κουρνιάσεις, να δεις τι άλλο θα κάνεις εκτός από τη διασκέδαση. Δεν είναι έτσι;
Δηλαδή ή θα κάνεις παιδιά ή θα διασκεδάζεις;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Roben twn Xazwn
Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O Roben twn Xazwn έγραψε στις 18:35, 09-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
λοιπόν , μια και ρωτάς , λέω να παραμείνω παιδί

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:12, 09-04-11:

Όταν μεγαλώνεις όμως θες κάπου να κατασταλάξεις, να κουρνιάσεις, να δεις τι άλλο θα κάνεις εκτός από τη διασκέδαση. Δεν είναι έτσι;
+ 20 θετικές, αλλά λογάριαζε ότι τα παιδιά δεν θα σε αφήσουν να κουρνιάσεις.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 19:22, 09-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
+ 20 θετικές, αλλά λογάριαζε ότι τα παιδιά δεν θα σε αφήσουν να κουρνιάσεις.
Ε όχι από τη μία να θέλεις να κάνεις παιδιά και από την άλλη να τα θεωρείς και βάρος.
Άκου εκεί, δε θα σε αφήσουν να κουρνιάσεις.
Το παιδί θέλει υπευθυνότητα και χρόνο.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:53, 09-04-11:

Eπίσης το θεωρώ εγωκεντρικό να κάνουμε παιδιά με το σκεπτικό να έχουμε να κουρνιάσουμε κάπου στα γεράματα....

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:36, 09-04-11:

Η απόρριψη της μητρότητας από μια γυναίκα δείχνει δύο πράγματα, είτε ότι αυτή η γυναίκα νοιώθει υπερβολική επάρκεια με τον σύντροφό της και στο πρόσωπο του συντρόφου της εμπεριέχεται και το παιδί εκτός από τον σύντροφο, είτε έχει έντονα αρσενικά στοιχεία η ψυχοσύνθεσή της. Την ανευθυνότητα ως λόγο άρνησης της μητρότητας την αποκλείω γιατί έχω δει αρκετές πολύ υπεύθυνες γυναίκες στη δουλειά τους που αναλαμβάνουν μεγάλες ευθύνες, αλλά παιδί δεν θέλουν. 'Οσο για τους άντρες, είναι ελάχιστοι αυτοί που ονειρεύονται να έχουν ένα παιδί. Δεν έχω ακούσει κανέναν άντρα να λέει ότι θέλει κάνει σχέση για να αποκτήσει ένα παιδί, ενώ γυναίκες πάρα πολλές. Αυτό δείχνει ότι ο άντρας είναι πιο ειλικρινής σε αυτό. Σπάνια έως ποτέ θα χρησιμοποιούσε μια γυναίκα για να του χαρίσει την πατρότητα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,632 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 21:13, 09-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Θελετε παιδια; Αν ναι σε τι ηλικια; Ποσα; Καπια προτιμησει σε φυλο;
Ναι.
Εεεε ηλικία δε ξέρωωω, αλλά σε 10 χρόνια ξέρω γω από τώρα; Καλά δε θα το βάλω και υπενθύμιση στο κινητό.
Και θέλω 2.
Ένα κορίτσι κι ένα αγόρι. Το κορίτσι να είναι μεγαλύτερο για να μην την κάνει ό,τι θέλει ο μεγάλος αδερφός.
Βέβαια, με το κορίτσι έχεις και ασχολείσαι με μαλλάκια, και ρουχαλάκια, και όταν μεγαλώνει θα πηγαίνετε μαζί για ψώνια κτλ. και έχω μια πώρωση μπορώ να πω.
Αλλά υγεία να' χουν βασικά.

Καλά η μόνη είμαι που απάντησα σοβαρά;

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 21:22, 09-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Όχι βέβαια. Το άλλο σημαντικό είναι να φροντίζει παιδιά που δεν έκανε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 09-04-11 στις 21:33.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 46,378 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:25, 09-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Η απόρριψη της μητρότητας από μια γυναίκα δείχνει δύο πράγματα, είτε ότι αυτή η γυναίκα νοιώθει υπερβολική επάρκεια με τον σύντροφό της και στο πρόσωπο του συντρόφου της εμπεριέχεται και το παιδί εκτός από τον σύντροφο, είτε έχει έντονα αρσενικά στοιχεία η ψυχοσύνθεσή της. Την ανευθυνότητα ως λόγο άρνησης της μητρότητας την αποκλείω γιατί έχω δει αρκετές πολύ υπεύθυνες γυναίκες στη δουλειά τους που αναλαμβάνουν μεγάλες ευθύνες, αλλά παιδί δεν θέλουν. 'Οσο για τους άντρες, είναι ελάχιστοι αυτοί που ονειρεύονται να έχουν ένα παιδί. Δεν έχω ακούσει κανέναν άντρα να λέει ότι θέλει κάνει σχέση για να αποκτήσει ένα παιδί, ενώ γυναίκες πάρα πολλές. Αυτό δείχνει ότι ο άντρας είναι πιο ειλικρινής σε αυτό. Σπάνια έως ποτέ θα χρησιμοποιούσε μια γυναίκα για να του χαρίσει την πατρότητα.
Αυτο...ποιος το λεει; Δηλαδη..αυτα τα δυο ειναι; ή το ενα,΄ή το αλλο;Γιατι;; Απο που και ως που;Και ποιος σου ειπε οτι οταν μια γυναικα δεν θελει να κανει παιδι,εχει απαρνηθει το ενστικτο της μητροτητας; Αυταπατασαι αν νομιζεις οτι την μητροτητα τη νιωθουμε και την βγαζουμε μονο στα ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,και μονο σε παιδια.Η μητροτητα μπορει να βγει σε πολλα πραγματα..δεν με ενδιαφερει να επεκταθω τωρα στο θεμα.Ομως αυτα τα αυθαιρετα συμεπρασματα,ειναι τουλαχιστον προχηραντζες..με το συμπαθειο,δεν το λεω υποτιμητικα...

Αυτη η συνηθεια,να βγαζουμε ταμπελακια,συμπερασματακια..οταν κατι δεν πηγαινει με τα δικα μας δεδομενα...τη σημερινη εποχη βρε παιδια;

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 02:03, 10-04-11:

τα παιδια ειναι μια αποφαση που πρεπει να παρει καποιος ωριμα σκεπτομενος
οποτε για αυτο ειναι ο γαμος και η οικογενεια ..
φυσικα και σκεφτομαι να κανω παιδια αλλα τα θελω με μια κοπελα που να :
1. να την λατρευω (οπως εχω σε αλλα ποστ μου να ειναι ο παραδεισος μου )
2. να εχει πανω κατω ιδιες αντιληψεις με εμενα περι οικογενειας κλπ..

δεν δεχομαι παιδια εκτος γαμου . και με τιποτα την εκτρωση δεν την δεχομαι
προτιμω παιδια εκτος γαμου ( με καλες προθεσεις με την μαμα του παιδιου με καλη συνενοηση και τετοια) παρα την εκτρωση

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Eπίσης το θεωρώ εγωκεντρικό να κάνουμε παιδιά με το σκεπτικό να έχουμε να κουρνιάσουμε κάπου στα γεράματα....
συμφωνω με την μαρινα... βασικα παντα συμφωνω με τις αποψεις σου ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 10-04-11 στις 02:24. Αιτία: merge
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 03:24, 10-04-11:

μια 17χρονη που δηλώνει οτι δε θέλει να κάνει παιδιά ποτέ τι σκοπό έχει στη ζωή της;
Να γίνει πετυχημένη στον επαγγελματικό της κλάδο, να βοηθήσει στην έρευνα ή και να πάρει το Νόμπελ. Μερικά παραδείγματα από το τι lifetime wishes (SIMS 3 alert!) μπορεί να έχει.

Όλοι οι στόχοι είναι - γενικά - σημαντικοί, απλώς κάθε ένας βάζει διαφορετικά βάρη σε αυτούς. Και τα βάρη αυτά (ή προτεραιότητες) μπορεί να αλλάζουν με τον καιρό. Για παράδειγμα, μπορεί άνετα να έχει στην αρχή ως σκοπό να βοηθήσει στην έρευνα και στα 30 της να πει "ας κάνω και ένα πανέξυπνο παιδί να συνεχίσει το έργο μου".

Κάθε ένας έχει διαφορετικά πράγματα που τον γεμίζουν. Και τα παιδιά είναι συνήθως ένας παράγοντας, ανάλογα με το άτομο και τις προτεραιότητές του. Ωστόσο, όχι ο μοναδικός. Μπορεί να αποτελεί π.χ. το 25%, 50% ή 75% των στόχων μιας κοπέλας.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:48, 10-04-11:

Κάνοντας ένα παιδί θέλεις να του προσφέρεις έναν κόσμο καλύτερο.
Υπάρχει μεγαλύτερο κίνητρο για προσφορά?

…στον εαυτό σας να δώσετε 150 πτυχία, 150 000 υλικά αγαθά, 1 500 000 καλές στιγμές με φίλους. Κάποια στιγμή θα σας λείπει (έστω και υποσυνείδητα) η ανιδιοτελή αγάπη που μπορεί να δώσει μόνο ένα παιδί.

…δεν τρομάζω όμως όταν ακούω «δεν θέλω να κάνω παιδί» και ψιλό διασκεδάζω με τα «κατά» επιχειρήματα. Ξέρω ότι είναι απλά ζήτημα χρόνου. (με ελάχιστες εξαιρέσεις).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους