Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,032 μέλη και 2,416,494 μηνύματα σε 75,355 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 195 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 178)
Ναι, σίγουρα.
51
28,65%
Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.
71
39,89%
Όχι, δεν θέλω καθόλου.
28
15,73%
Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.
16
8,99%
Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.
12
6,74%

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 14:43, 25-11-06:

ναι αλλα εγω ειμαι αγορακι:p
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 01:22, 29-12-09:

θελω πολλααααααααααααα παιδια!! πολλα ομως! 3-4 αν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να τα συντηρησω χωρις να τους λειψει τιποτα, θα ηταν το τελειο για μενα. κοριτσακια θελω κυριως! να τα ντυνω να τα χτενιω να μου κανου ναζακια! αχου τα!!

θελω να εχω τουλαχιστον ενα παιδι πριν απο τα 30 παντως.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Turok έγραψε: στις 03:46, 29-12-09:

Ναι δεν ειμαι αρνητικος στην ιδεα αν και καποιες φορες σκεφτομαι σε τι κοσμο θα ερθουν και αν αξιζει ολο αυτο. Σκεφτομαι και τους τοσους κινδυνους που παραμονευουν. Ειναι μεγαλη ευθυνη αλλα θα ελεγα ναι "υπο προυποθεσεις".
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 11:43, 18-02-10:

Καλημερούδια!!!!

Όποιος είδε πριν από λίγο mega θα μπορούσε να καταλάβει γιατί δεν μπορώ τα παιδάκια...
(αναφορά σε όσα λέγαμε χτες!)

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 12:51, 18-02-10:

τα παιδια ειναι ευτυχια!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 12:56, 18-02-10:

Ναι αμα γελανε...Αλλα αν κλαινε?Πεινανε?Γκρινιαζουν?
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 13:06, 18-02-10:

η ξαδερφουλα μου οταν γκρινιαζει νιαουριζει και το κανει με τετοιο τροπο που θελω να τη ζουληξωωω!! τρελαινομαι!

γενικα μαρω μου ολα τα πραγματα στη ζωη εχουν καλες και κακες στιγμες.

και με το συντροφο σου δεν ειναι παντα ολα μελι γαλα. υπαρχουν και δυσκολες στιγμες. με τη μητροτητα και με τη πατροτητα υπαρχει η εξης διαφορα. οτι και να συμβει το παιδι θα ναι παιδι σου. θα σαι παντα διπλα του και θα σαγαπαει παντα. ενας γκομενος χελοο σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,271 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε: στις 13:07, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Ναι αμα γελανε...Αλλα αν κλαινε?Πεινανε?Γκρινιαζουν?
Μάρω μου... εσύ αν έχεις κάποια ανάγκη μπορείς και αυτοεξυπηρετείσαι (ή όπως τεσπα γράφεται). Εκείνα που δεν μπορούν, δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να το δείξουν; Το κλάμμα δεν είναι τίποτε άλλο από μια ένδειξη ότι το παιδί κάτι χρειάζεται εκείνη τη στιγμή: φαγητό, νερό, μια αγκαλιά, οτιδήποτε!

Και προς Θεού αυτό δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας απο το να κάνες παιδί! Έτσι δεν είναι;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 13:16, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Marmaths
Μάρω μου... εσύ αν έχεις κάποια ανάγκη μπορείς και αυτοεξυπηρετείσαι (ή όπως τεσπα γράφεται). Εκείνα που δεν μπορούν, δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να το δείξουν; Το κλάμμα δεν είναι τίποτε άλλο από μια ένδειξη ότι το παιδί κάτι χρειάζεται εκείνη τη στιγμή: φαγητό, νερό, μια αγκαλιά, οτιδήποτε!

Και προς Θεού αυτό δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας απο το να κάνες παιδί! Έτσι δεν είναι;
Ισως να ειναι αλλα σε μικροτερο βαθμο...αλλα παιζουν ρολο...πιο σημαντικα!

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
η ξαδερφουλα μου οταν γκρινιαζει νιαουριζει και το κανει με τετοιο τροπο που θελω να τη ζουληξωωω!! τρελαινομαι!

γενικα μαρω μου ολα τα πραγματα στη ζωη εχουν καλες και κακες στιγμες.

και με το συντροφο σου δεν ειναι παντα ολα μελι γαλα. υπαρχουν και δυσκολες στιγμες. με τη μητροτητα και με τη πατροτητα υπαρχει η εξης διαφορα. οτι και να συμβει το παιδι θα ναι παιδι σου. θα σαι παντα διπλα του και θα σαγαπαει παντα. ενας γκομενος χελοο σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.
Συμφωνώ σε ολα οσα ειπες εκτος απο το τελευταιο...Δεν ειναι γκομενος αυτος που εχεις επιλεξει να ειναι ο ανθρωπος σου και ακομα να κανεις ενα παιδι μαζι του!!!!Δεν θα το κανεις με τον πρωτο που θα τυχει...μονο και μονο για να γινεις μανα!
Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,271 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε: στις 13:22, 18-02-10:

Κοίτα! Το να τα αποφεύγεις μέχρι κάποια ηλικία έως ότου να είσαι έτοιμη να τα αναθρέψεις σωστά σε όλους τους τομείς συμφωνώ! Αλλά να τα αποφεύγεις γενικώς επειδή κλαίνε (ή οτιδήποτε άλλο έχεις στο μυαλό σου) είναι λίγο κάπως...

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολη η ανατροφή τους αλλά ποια πράγματα που αξίζουν στη ζωή είναι εύκολα; Εμένα πάντως δεν μου έρχεται κανένα στο μυαλό αυτή τη στιγμή!

Συμφωνώ σε ολα οσα ειπες εκτος απο το τελευταιο...Δεν ειναι γκομενος αυτος που εχεις επιλεξει να ειναι ο ανθρωπος σου και ακομα να κανεις ενα παιδι μαζι του!!!!Δεν θα το κανεις με τον πρωτο που θα τυχει...μονο και μονο για να γινεις μανα!
Αν κατάλαβα καλά δεν κάνει σύγκριση ανάμεσα στον άντρα-σύζυγο και στο παιδί... Αλλά ανάμεσα σε μια οποιαδήποτε σχέση και στη σχέση μάνας-παιδιού...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 13:22, 18-02-10:

γιατι αλλοιωνεις αυτο που ειπα??
δεν ειπα οτι θα κανω παιδι με τον οποιοδηποτε.
η τελευταια προταση πηγαινε σε σενα που δες να κανεις παιδια. ακομα και συντροφος να ναι κανεις δε σου υπογραφει οτι δε θα χορισετε. ισα ισα, θεωρω οτι χωρις παιδι πιο δυσκολα δενεται το ζευγαρι φιλη μου.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 13:25, 18-02-10:

Κοίτα! Το να τα αποφεύγεις μέχρι κάποια ηλικία έως ότου να είσαι έτοιμη να τα αναθρέψεις σωστά σε όλους τους τομείς συμφωνώ! Αλλά να τα αποφεύγεις γενικώς επειδή κλαίνε (ή οτιδήποτε άλλο έχεις στο μυαλό σου) είναι λίγο κάπως...

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολη η ανατροφή τους αλλά ποια πράγματα που αξίζουν στη ζωή είναι εύκολα; Εμένα πάντως δεν μου έρχεται κανένα στο μυαλό αυτή τη στιγμή!

Αν κατάλαβα καλά δεν κάνει σύγκριση ανάμεσα στον άντρα-σύζυγο και στο παιδί... Αλλά ανάμεσα σε μια οποιαδήποτε σχέση και στη σχέση μάνας-παιδιού...
Αναφέρεται στον συντροφο. Δεν αναφερεται στην οποιαδηποτε σχεση.

Φυσικα και δεν ειναι τιποτα ευκολο στην ζωη...αλλα ειναι ο λιγοτερος παραγοντας αυτος.Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που συμβαλλουν στην γνωμη που εχω σχηματισει και δεν ειναι η παρουσα στιγμη καταλληλη για να αναλυθουν.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 13:32, 18-02-10:

Θέλω σαν τρελή να κάνω παιδιά και να τα μεγαλώσω. Είναι ο σκοπός της ζωής μου...
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 13:33, 18-02-10:

πιο σημαντικο απο το παιδιιιιι σου?? τι θα μπορουσε να ναι πιο σημαντικο??
για μενα η ευκαιρια να αποκτησει καποιος παιδι ειναι το μεγαλυτερο αγαθο στην ανθρωποτητα.

εδιτ: εχει δικιο η μανιατοπουλα μου. αναφερομαι στις σχεσεις γενικοτερα.

Υ.Γ.:μετεφερα τα μηνυματα στο καταλληλο θεμα.
Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε: στις 13:34, 18-02-10:

Αναφέρεται στον συντροφο. Δεν αναφερεται στην οποιαδηποτε σχεση.

Φυσικα και δεν ειναι τιποτα ευκολο στην ζωη...αλλα ειναι ο λιγοτερος παραγοντας αυτος.Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που συμβαλλουν στην γνωμη που εχω σχηματισει και δεν ειναι η παρουσα στιγμη καταλληλη για να αναλυθουν.
Έστω... και στον σύντροφο να αναφέρεται δεν έχει άδικο έτσι που το θέτει! Λίγα είναι τα ζευγάρια που παρόλο που ήταν πολύ αγαπημένα αρχικά καταλήγουν στον χωρισμό; Ενώ η μάνα με το παιδί δεν χωρίζει ποτέ (εκτός κι αν η ίδια η μάνα το θελήσει... ναι γίνεται κι αυτό)!

Από την άλλη, καλά κάνεις κι έχεις αυτή την άποψη στην ηλικία που είσαι τουλάχιστον! Με τον καιρό πιστεύω ότι θα αρχίσεις να έχεις διαφορετικές ανάγκες και ίσως και να αλλάξεις γνώμη επί του θέματος!

Μην ξεχνάμε και το βιολογικό ρολόι που κάποια στιγμή χτυπάει σε όλες μας (σε άλλες νωρίς, σε άλλες αργά...)
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 14:15, 18-02-10:

Εγώ κατηγορηματικά όχι, και καμμία γυναίκα που γνώρισα και είχα κάτι, από λίγο έως πολύ, δεν ονειρευόταν παιδιά, αλλά ούτε και γάμο, και το είχαν πει δημόσια ότι δεν θα παντρεύονταν κι ούτε θα ήθελαν παιδιά με οποιονδήποτε άντρα κι αν είχαν σχέση κι ήταν ένας από τους λόγους που μου άρεσαν.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:17, 18-02-10:

Μπορείς να εξηγήσεις το λόγο που δε θες παιδιά και σου άρεσαν αυτές που δεν ήθελαν παιδιά; Αν θες βέβαια.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 14:30, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
πιο σημαντικο απο το παιδιιιιι σου?? τι θα μπορουσε να ναι πιο σημαντικο??
για μενα η ευκαιρια να αποκτησει καποιος παιδι ειναι το μεγαλυτερο αγαθο στην ανθρωποτητα.

εδιτ: εχει δικιο η μανιατοπουλα μου. αναφερομαι στις σχεσεις γενικοτερα.

Υ.Γ.:μετεφερα τα μηνυματα στο καταλληλο θεμα.
Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρεσαι στις σχεσεις γενικοτερα την στιγμη που μιλαμε για τον συντροφο(οπως τον χαρακτηρισες) με τον οποιο κανεις παιδι...το παιδι σου μενει...ενω μετα οπως ειπες "χελοου ο γκομενος φευγει"....τι να συμπερανει κανεις?
Τελος παντων....

Έστω... και στον σύντροφο να αναφέρεται δεν έχει άδικο έτσι που το θέτει! Λίγα είναι τα ζευγάρια που παρόλο που ήταν πολύ αγαπημένα αρχικά καταλήγουν στον χωρισμό; Ενώ η μάνα με το παιδί δεν χωρίζει ποτέ (εκτός κι αν η ίδια η μάνα το θελήσει... ναι γίνεται κι αυτό)!

Από την άλλη, καλά κάνεις κι έχεις αυτή την άποψη στην ηλικία που είσαι τουλάχιστον! Με τον καιρό πιστεύω ότι θα αρχίσεις να έχεις διαφορετικές ανάγκες και ίσως και να αλλάξεις γνώμη επί του θέματος!

Μην ξεχνάμε και το βιολογικό ρολόι που κάποια στιγμή χτυπάει σε όλες μας (σε άλλες νωρίς, σε άλλες αργά...)
Και επειδη ειναι λιγα τα ζευγαρια που μενουν μαζι μετα απο πολλα χρονια αυτο σημαινει οτι πρεπει να κανουμε παιδι ωστε να εχουμε καποιον να μας αγαπαει για ολη μας την ζωη??Και μετα λετε εμενα εγωιστρια....

Υπο πολυ συγκεκριμενες συνθηκες θα τολμουσα να εκανα παιδι...και επειδη αυτες ειναι καπως δυσκολες στην πραγματοποίηση μαλλον δεν θα διαιωνήσω το είδος μου

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Εγώ κατηγορηματικά όχι, και καμμία γυναίκα που γνώρισα και είχα κάτι, από λίγο έως πολύ, δεν ονειρευόταν παιδιά, αλλά ούτε και γάμο, και το είχαν πει δημόσια ότι δεν θα παντρεύονταν κι ούτε θα ήθελαν παιδιά με οποιονδήποτε άντρα κι αν είχαν σχέση κι ήταν ένας από τους λόγους που μου άρεσαν.
Επιτέλους και ενας ανθρωπος που εχει και μια διαφορετικη αποψη!!!!
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 14:40, 18-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μπορείς να εξηγήσεις το λόγο που δε θες παιδιά και σου άρεσαν αυτές που δεν ήθελαν παιδιά; Αν θες βέβαια.
Δεν ξέρω, απλά δεν είμαι ο τύπος του πατέρα. 'Εχω κρατήσει στην αγκαλιά μου μωρά και δεν έχω νοιώσει το παραμικρό. Βλέπω μωρά και δεν λέω ποτέ "θα ήθελα κι εγώ ένα". Εκείνες δεν θέλουν επίσης για τους ίδιους λόγους, δεν το έχουν ονειρευτεί ποτέ αυτό μου έχουν εξομολογηθεί, νοιώθουν ότι θα περιορίσει την ανεξαρτησία τους, εξάλου ο τρόπος της ζωής τους είναι πολύ έντονος που τους το απαγορεύει. Ούτε με τους γονείς μας δεν έχουμε πολλές επαφές, δηλαδή συγγενείς, γονείς κλπ μακρυά κι αγαπημένοι. Τα βαριόμαστε όλα αυτά.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:42, 18-02-10:

Περίεργο αλλά σεβαστό.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος