Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,462 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,706 μηνύματα σε 92,668 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 626 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 178)
Ναι, σίγουρα.
51
28,65%
Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.
71
39,89%
Όχι, δεν θέλω καθόλου.
27
15,17%
Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.
16
8,99%
Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.
13
7,30%

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 47,063 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:45, 10-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
…δεν τρομάζω όμως όταν ακούω «δεν θέλω να κάνω παιδί» και ψιλό διασκεδάζω με τα «κατά» επιχειρήματα. Ξέρω ότι είναι απλά ζήτημα χρόνου. (με ελάχιστες εξαιρέσεις).
Πως θα μπορουσες να τρομαξεις,με την αποφαση αλλου ανθρωπου,για την προσωπικη του ζωη;..με τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ θελω;Και ποιος σου ειπε οτι ειναι ζητημα χρονου;Παλι σκεφτεστε συμφωνα με τα δικα σας δεδομενα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 10-04-11 στις 10:31. Αιτία: quote tag
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:07, 10-04-11:

Κάνοντας ένα παιδί θέλεις να του προσφέρεις έναν κόσμο καλύτερο.
Υπάρχει μεγαλύτερο κίνητρο για προσφορά?

…στον εαυτό σας να δώσετε 150 πτυχία, 150 000 υλικά αγαθά, 1 500 000 καλές στιγμές με φίλους. Κάποια στιγμή θα σας λείπει (έστω και υποσυνείδητα) η ανιδιοτελή αγάπη που μπορεί να δώσει μόνο ένα παιδί.

…δεν τρομάζω όμως όταν ακούω «δεν θέλω να κάνω παιδί» και ψιλό διασκεδάζω με τα «κατά» επιχειρήματα. Ξέρω ότι είναι απλά ζήτημα χρόνου. (με ελάχιστες εξαιρέσεις).
Συμφωνούμε ότι η μητρότητα-πατρότητα-γονεϊκότητα είναι κάτι μαγικό, κάτι υπερόχο, κάτι εξαιρετικά όμορφο... ...εαν και εφόσον έχεις να κάνεις με γονείς ευσυνείδητους ,γονείς μερακλήδες, γονείς υπεύθυνους, γονείς εμπνευσμένους, γονείς που ξεχυλίζουν αγάπη...
Συχνά νιώθω ανθρώπους που δεν θέλουν να κάνουν παιδιά, να έχουν αντιληφθεί πολύ περισσότερο το μεγαλείο και την ευθύνη της ανατροφής ενός παιδιού και τί αυτό προϋποθέτει, από ανθρώπους που κάνουν παιδιά...
Τα ¨υπερ¨ επιχειρήματα είναι εξίσου ψιλοδιασκεδαστικά να σου πω.... ¨ένα παιδί ¨ολοκληρώνει¨ μια γυναίκα¨ , ¨ένα παιδί ¨δένει¨ τον άντρα και ¨δένει¨ τη σχέση και το γάμο¨, ¨τότε ποιος ο λόγος να ζεις;;;ένα παιδί θα δώσει νόημα στη ζωή σου¨, ¨το παιδί θα σου δώσει και ένα ποτήρι νερό στα γεράματα¨, ....κτλ, κτλ... άντε να τα πεις αυτά σε μια γυναίκα ή έναν άντρα που, πολύ απλά δεν μπορούν να κάνουν παιδιά....-σαν να της/του λες ¨θηλιά στο λαιμό και κρεμάλα...δεν έχεις λόγο να ζεις και να υπάρχεις...¨
Αν δεν νιώσεις ήδη ολοκληρωμένος σαν άνθρωπος πριν κάνεις ένα παιδί, μην περιμένεις από το παιδί να το κάνει για σενα...
Απλά δεν έχεις μάλλον αρκετή άνεση χρόνου για να επισημάνεις τις δικές σου ελλείψεις, μιας και το βάρος και το ενδιαφέρον μετατοπίζεται αποκλειστικά στο μεγάλωμα του παιδιού...που και εδώ αν θες έχω ενστάσεις, θα ήθελα μια μητέρα να μην καταργεί τόσο πολύ τον εαυτό της και τη γυναικεία φύση της...για καλό -και- δικό της, -και- του παιδιού της...
Απ'την άλλη, νιώθω λίγο άσχημα να χαλάω ροζ σύννεφα, αλλά δεν είναι αξίωμα ότι η αγάπη ενός παιδιού είναι ανιδιοτελής.... δυστυχώς.... Αν δεις τί μοναξιά υπάρχει στα ΚΑΠΗ,ή στους οίκους ευγηρίας, πόσοι και πόσοι άνθρωποι (σοκαριστικά πολλοί για μενα αν θες) λένε με παράπονο ότι έχουν να δουν το παιδί τους 1,2,3,4 χρόνια.... ή παιδιά που μένουν στο απο πάνω διαμέρισμα και θεωρούν χάσιμο χρόνου μια ¨καλημέρα, μπαμπά τί κάνεις; μαμά θέλεις κάτι;;;¨ Φυσικά και δεν έχω την αφέλεια να το χρεώνω όλο αυτό στα ¨κακά παιδιά¨...αφού πολλοί γονείς θυμούνται ότι είναι γονείς και ότι έχουν παιδιά, όταν αρχίζουν να γερνάνε, δεν νιώθουν πλέον τόσο άτρωτοι και τους χτυπάνε την πόρτα διαφόρων ειδών ανασφάλειες...
Το καλοκαίρι δούλευα σε σουβλατζίδικο σαν σερβιτόρα... οκ, και από επαγγελματική διαστροφή δική μου αν θες, έχω μια τάση να παρατηρώ συμπεριφορές... Χωρίς να γενικεύω, τα συμπεράσματα ενθαρρυντικά και απογοητευτικά συγχρόνως... Οι νέοι μπαμπάδες πολύ πιο ενεργοί και κοινωνοί στο μεγάλωμα του παιδιού τους σε σχέση με τους μπαμπάδες του παρελθόντος...αυτό μου έκανε πολύ θετική εντύπωση!Πιο στοργικοί, πιο συμμετέχοντες,πιο,πιο,πιο! Το μείον ήταν οι μαμάδες, ήταν αισθητά πιο αποστασιοποιημένες από τις μαμάδες του παρελθόντος... είναι οι πολλοί ρόλοι που κουβαλάνε στην πλάτη τους;;; δεν ξέρω! Τα παιδιά έτρεχαν στη πλατεία, απομακρύνονταν, η λεωφόρος παραδίπλα απειλητική,τα έβλεπα και μου ερχόταν να τρέξω να τα αρπάξω εγώ πριν βγουν στη λεωφόρο, και αναρωτιόμουν ¨τόόόση αναισθησία;;;¨ η μαμά τσιγάρο και κουβέντα, και ο μπαμπάς τρέξιμο και επίβλεψη, ο μπαμπάς να τα πάει στα αλογάκια, ο μπαμπάς να με ρωτήσει τί έχει το μαγαζί και να επιληφθεί να δώσει παραγγελία για το τί θα φάνε τα μικρά... Σου λέω , δεν θέλω να γενικεύω, αλλά μου έκανε εντύπωση! Συνέβαινε συχνά!
Σέβομαι τους ανθρώπους που επιλέγουν να μην κάνουν παιδιά, γιατί οι κακοί γονείς -επειδή πρέπει να γίνεις γονιός εθιμοτυπικά και χωρίς πολλές δεύτερες και τρίτες σκέψεις- έχουν γίνει μάστιγα...
Όπως όλα τα πράγματα, και αυτό είναι ένα νόμισμα με δύο όψεις... μια γυναίκα που δεν θέλει να κάνει παιδιά, μπορεί να είναι ανεύθυνη και να θέλει την καλοπέρασή της -και αυτό δεν το προσάπτω απαραίτητα σαν αρνητικό, οκ, ο καθένας έχει δικαίωμα να επιλέξει και να διαμορφώσει όπως θέλει τη ζωή του, γιατί όχι; - ή μια γυναίκα πολύ υπεύθυνη, που έχει αντιληφθεί το μεγαλείο του πράγματος... Άπ'την άλλη, το να είσαι ¨ανεύθυνη¨ και να το αναγνωρίζεις, για μενα έκφραση υπευθυνότητας είναι και αυτό...
Μια γυναίκα που λέει ¨δεν θέλω να κάνω παιδί, δεν μπορώ τις ευθύνες¨, οκ, θα την σεβαστώ γιατί πολυ απλά έχει επίγνωση των θέλω της, του ποια είναι και το μέχρι που μπορεί να ανταποκριθεί... Μια γυναίκα που γίνεται μάνα, και το αντιλαμβάνεται αυτό κατόπιν εορτής, ε,.... με εξοργίζει να βλέπει το παιδί της βαρίδι και τροχοπέδι... -πολλές τέτοιες ¨μητέρες¨ σε πληροφορώ και το ξέρεις υποθέτω...
Αν και θεωρώ ότι συνήθως αυτοί που επιλέγουν να μμην κάνουν παιδί, το κάνουν από αυξημένη υπευθυνότητα και συναίσθηση των γύρω πραγμάτων...
Το έργο ενός γονιού είναι πολύ δύσκολο, ειδικά στις μέρες μας που πρέπει να διεκπεραιώσει ακόμα πιο αντισταθμιστικό ρόλο... να αντισταθμίσει το κακό εκπαιδευτικό σύστημα, τα ποικίλλα φαινόμενα κοινωνικής παθογένειας, τα, τα, τα, τα....
Αντί να σκέφτονται υπεύθυνα αυτοί που επιλέγουν τελικά να μην κάνουν παιδιά -που έτσι τους θεωρώ στην πλειοψηφία τους-, θα προτιμούσα να το πράττουν όσοι επιλέγουν τελικά να κάνουν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassonoff

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vassonoff
H vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 302 μηνύματα.

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 10:44, 10-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Όχι δεν ήταν ειρωνική η ερώτησή μου, αλήθεια μου έκανε εντύπωση και σκέφτηκα, εγώ σαν στόχο έχω να κάνω παιδιά κι οικογένεια, μια 17χρονη που δηλώνει οτι δε θέλει να κάνει παιδιά ποτέ τι σκοπό έχει στη ζωή της; Στα 17 μας τείνουμε να νομίζουμε οτι θα μείνουμε πάντα νέοι με τις ίδιες αντοχές και τρέχουμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε. Όταν μεγαλώνεις όμως θες κάπου να κατασταλάξεις, να κουρνιάσεις, να δεις τι άλλο θα κάνεις εκτός από τη διασκέδαση. Δεν είναι έτσι;
Νομιζω οτι η δικη σου αποψη ειναι επιπολαια...Δηλαδη ή κανεις παιδια ή παιρνας ολη σου την ζωη διασκεδαζοντας???Δεν υπαρχει μονο ασπρο και μαυρο!Επειδη μας εχουν μεγαλωσει οι γονεις και οι παππουδες μας στο ιδιο μοτιβο ολους..''σπουδασε,αρραβωνιασου,παντρεψου και μετα κανε 3 παιδακια...''δεν σημαινει οτι ολοι θα το κανουν...Ισως αυτη η 17χρονη εχει αλλα σχεδια για το μελλον της...και οπως ανεφερε δεν γνωριζει με σιγουρια απλως λεει τι νιωθει αυτη την δεδομενη χρονικη στιγμη...Να προσθεσω οτι δεν κανουμε παιδια για να εχουμε καπου να κουρνιασουμε...η να μας φερουν ενα ποτηρι νερο στα γεραματα μας....

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:25, 10-04-11:

Χωρίς να γενικεύω, τα συμπεράσματα ενθαρρυντικά και απογοητευτικά συγχρόνως... Οι νέοι μπαμπάδες πολύ πιο ενεργοί και κοινωνοί στο μεγάλωμα του παιδιού τους σε σχέση με τους μπαμπάδες του παρελθόντος...αυτό μου έκανε πολύ θετική εντύπωση!Πιο στοργικοί, πιο συμμετέχοντες,πιο,πιο,πιο! Το μείον ήταν οι μαμάδες, ήταν αισθητά πιο αποστασιοποιημένες από τις μαμάδες του παρελθόντος... είναι οι πολλοί ρόλοι που κουβαλάνε στην πλάτη τους;;; δεν ξέρω! Τα παιδιά έτρεχαν στη πλατεία, απομακρύνονταν, η λεωφόρος παραδίπλα απειλητική,τα έβλεπα και μου ερχόταν να τρέξω να τα αρπάξω εγώ πριν βγουν στη λεωφόρο, και αναρωτιόμουν ¨τόόόση αναισθησία;;;¨ η μαμά τσιγάρο και κουβέντα, και ο μπαμπάς τρέξιμο και επίβλεψη, ο μπαμπάς να τα πάει στα αλογάκια, ο μπαμπάς να με ρωτήσει τί έχει το μαγαζί και να επιληφθεί να δώσει παραγγελία για το τί θα φάνε τα μικρά... Σου λέω , δεν θέλω να γενικεύω, αλλά μου έκανε εντύπωση! Συνέβαινε συχνά!
η διαστροφη των ρολων αρσενικου και θηλυκου..

εκει καταντησαμε..

ο πατερας βεβαια,,επρεπε να πλησιασει τα παιδια σε σχεση με παλιοτερα που τα παιδια μιλουσαν στον πληθυντικο στον πατερα,,και τον φοβουνταν μιλαμε..

αλλα εχσαν οι γυναικες λογω κακως εννοουμενης χειραφετησης κομματι της στοργικοτητας ως μητερες..

ελπιζω να ισορροπησουν τα πραγματα,, στο μελλον..
για το καλο των μελλοντικων παιδιων τουλαχιστον..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,951 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 11:58, 10-04-11:

Και τι θα κάνεις στη ζωή σου;
Δεν νομιζω οτι ο κυριος στοχος ολων των ανθρωπων ειναι να κανει παιδια....... εμενα παντως ο δικος μου δεν ειναι!!!! Νοημα στη ζωη δεν εχει μονο να κανεις οικογενεια και παιδια......

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 20:42, 10-04-11:

…στον εαυτό σας να δώσετε 150 πτυχία, 150 000 υλικά αγαθά, 1 500 000 καλές στιγμές με φίλους. Κάποια στιγμή θα σας λείπει (έστω και υποσυνείδητα) η ανιδιοτελή αγάπη που μπορεί να δώσει μόνο ένα παιδί.
Το μόνο ζωντανό που μπορεί να σε αγαπά (σχεδόν) ανιδιοτελώς είναι ο σκύλος. Οπότε, αν θέλω ανιδιοτελή αγάπη, αν χρειάζομαι κάποιον να με αγαπάει όσο κακιά/στριμμένη/λυπημένη κι αν γίνω, θα πάρω έναν σκύλο.

P.S. Θέλω να κάνω παιδιά. Δεν φαίνεται ε;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 20:44, 10-04-11:

βεβαια θα ηθεα να κανω παιδια,τα λατρευω,μετα τα 26 παντως,γερα να ειναι και δεν με που νοιαζει το φυλο....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:58, 10-04-11:

Μαρίνα σου έβαλα θετική γιατί μ’ αρέσουν οι ομιλητές που παθιάζονται, επομένως, νοιάζονται.

Τώρα…
Δεν θα μιλήσω για τα επιχειρήματα υπέρ ή κατά γιατί ο καθένας ξέρει καλύτερα τι θέλει και τι ανάγκες έχει σε μια συγκεκριμένη στιγμή της ζωής του.

Θα ήθελα να μιλήσω για την τάση που γεννιέται, στην οποία θα ενσωματωθούν πολλές και πολλοί.

Λέγε - λέγε, στο τέλος θα πιστέψουνε ότι μια καριέρα, μια πισίνα, ένας σκύλος αντικαθιστούν την χαρά του να μεγαλώνεις ένα παιδί.
Απόλυτα δεχτώ, υγιέστατη κίνηση να αναγνωρίσει μια γυναίκα πως δεν είναι έτοιμη να γίνει μάνα. Ταυτόχρονα όμως, τα πράγματα πρέπει να είναι ξεκάθαρα στο μυαλό της: η καριέρα, η πισίνα, ο σκύλος δεν είχαν και δεν μπορούν να έχουν την ίδια σημαντικότητα και αξία με ένα παιδί.
Μην κάνεις (υιοθετείς) ποτέ παιδί αν δεν είσαι έτοιμη. Αναγνώρισε όμως ότι είναι ζήτημα βαθμού ωριμότητας όπου δέχεσαι ή όχι να θυσιάζεσαι για κάποιον άλλον.

(Ελπίζω στο κείμενο να είναι εντελώς ξεκάθαρο το γενικό πρόσωπο …έτσι?)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 10-04-11 στις 22:49.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,835 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 21:05, 10-04-11:

Δεν ξέρω ακόμα, δεν έχω σχηματίσει άποψη.
Αλλά με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι αν κάνω θα κάνω γιατί θα πιστεύω ότι είμαι ικανή να προσφέρω σε ένα πλάσμα 5-10 καλά "πραγματάκια" και δε θα βλάψω την ψυχούλα του.
Αν καταλήξω να είμαι "γυναίκα-καριέρας" νομίζω πως δε θα κάνω γιατί δε θα είμαι καλή μητέρα και αργότερα θα έχω τύψεις.Δε θα μου φταίει και σε τίποτα το παιδάκι να μεγαλώνει με τις νταντάδες και να με βλέπει μόνο 1-2 ώρες τη μέρα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:08, 10-04-11:

Μαρίνα σου έβαλα θετική γιατί μ’ αρέσουν οι ομιλητές που παθιάζονται, επομένως, νοιάζονται.

Τώρα…
Δεν θα μιλήσω για τα επιχειρήματα υπέρ ή κατά γιατί ο καθένας ξέρει καλύτερα τι θέλει και τι ανάγκες έχει σε μια συγκεκριμένη στιγμή της ζωής του.

Θα ήθελα να μιλήσω για την τάση που γεννιέται, στην οποία θα ενσωματωθούν πολλές και πολλοί.

Λέγε - λέγε, στο τέλος θα πιστέψουνε ότι μια καριέρα, μια πισίνα, ένας σκύλος αντικαθιστούν την χαρά του να μεγαλώνεις ένα παιδί.
Απόλυτα δεχτώ, υγιέστατη κίνηση να αναγνωρίσει μια γυναίκα πως δεν είναι έτοιμη να γίνει μάνα. Ταυτόχρονα όμως, τα πράγματα πρέπει να είναι ξεκάθαρα στο μυαλό της: η καριέρα, η πισίνα, ο σκύλος δεν είχαν και δεν μπορούν να έχουν την ίδια σημαντικότητα και αξία με ένα παιδί.
Μην κάνεις (υιοθετείς) ποτέ παιδί αν δεν είσαι έτοιμη. Δεν είναι κατακριτέα η αυτογνωσία, αντιθέτως. Αναγνώρισε όμως ότι είναι ζήτημα βαθμού ωριμότητας όπου δέχεσαι ή όχι να θυσιάζεσαι για κάποιον άλλον.
Δεν πιστεύω ότι τίποτα (θα τολμήσω να χρησιμοποιήσω την απόλυτη αυτή λέξη) μπορεί να αντικαταστήσει το συναίσθημα μιας μάνας όταν γεννάει το μωρό της.... Η μητρότητα -έτσι εξιδανικευμένα που την έχω στο μυαλό μου- είναι για μενα από τα λίγα απόλυτα συναισθήματα...(όταν εκφράζεται και βιώνεται σωστά...) Το συναίσθημα ενός πατέρα όταν του σφίγγει αντανακλαστικά το δάχτυλο το μωάκι του...δεν νομίζω ότι μπορεί να το αλλάξει κανείς με κάτι στον κόσμο... Το να είσαι γονιός είναι ΜΕΓΑΛΕΙΟ... τύχη και ευλογία... Ελπίζω πραγματικά οι γονείς να το βλέπουν και να το βιώνουν κάπως έτσι...
υγ. σημειωτεόν το ¨επάγγελμα¨ που αναγράφεται ως ¨γονιός-οικοκυρικά¨ το σέβομαι και το αναγνωρίζω ως το πλέον δύσκολο και όμορφο ¨επάγγελμα¨....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:00, 11-04-11:

Και τι θα κάνεις στη ζωή σου;
Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Τα παιδιά δεν είναι το μοναδικό σημαντικό πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος στη ζωή του.
Ωραία διάβασα τις απαντήσεις σας, είδα κάποια πράγματα για επιστήμες, έρευνες, βραβεία νόμπελ κλπ κλπ, και επιμένω στην ερώτησή μου: όλες όσες δηλώνουν οτι δεν θα κάνουν παιδιά θα γίνουν επιστήμονες και νομπελίστες; Μπράβο βρε παιδιά, άντε και μας λείπουν κάποια πράγματα να ανακαλυφθούν. Πολύ χαίρομαι που η νέα γενιά σκοπεύει να γίνει κάτι σημαντικό σε αυτήν την κοινωνία. Εγώ πάντως επιμένω οτι σε μικρή ηλικία θεωρούμε οτι έχουμε τη ζωή μπροστά μας κατά τη διάρκεια της οποίας θα παραμείνουμε κι εμείς αναλοίωτοι στο χρόνο αλλά κι οι αντοχές και τα θέλω μας δε θα αλλάξουν. Well guess what, εγώ στα 18 μου δεν είχα ιδέα οτι θα έρθει στιγμή που θα βαρεθώ και τα διαβάσματα και τη μάθηση και τα ξενύχτια και τη διασκέδαση, ούτε που φανταζόμουν οτι στα 30 μου δε θα έχω τις ίδιες δυνάμεις όπως τότε. Αλλά τι τα λέω, εκεί που είστε ήμουνα κι εδώ που είμαι θα έρθετε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:37, 11-04-11:

Ωραία διάβασα τις απαντήσεις σας, είδα κάποια πράγματα για επιστήμες, έρευνες, βραβεία νόμπελ κλπ κλπ, και επιμένω στην ερώτησή μου: όλες όσες δηλώνουν οτι δεν θα κάνουν παιδιά θα γίνουν επιστήμονες και νομπελίστες; Μπράβο βρε παιδιά, άντε και μας λείπουν κάποια πράγματα να ανακαλυφθούν. Πολύ χαίρομαι που η νέα γενιά σκοπεύει να γίνει κάτι σημαντικό σε αυτήν την κοινωνία. Εγώ πάντως επιμένω οτι σε μικρή ηλικία θεωρούμε οτι έχουμε τη ζωή μπροστά μας κατά τη διάρκεια της οποίας θα παραμείνουμε κι εμείς αναλοίωτοι στο χρόνο αλλά κι οι αντοχές και τα θέλω μας δε θα αλλάξουν. Well guess what, εγώ στα 18 μου δεν είχα ιδέα οτι θα έρθει στιγμή που θα βαρεθώ και τα διαβάσματα και τη μάθηση και τα ξενύχτια και τη διασκέδαση, ούτε που φανταζόμουν οτι στα 30 μου δε θα έχω τις ίδιες δυνάμεις όπως τότε. Αλλά τι τα λέω, εκεί που είστε ήμουνα κι εδώ που είμαι θα έρθετε.
Παρόλο που σε καταλαβαίνω σε αυτά που λες, και δεν έχεις άδικο σε πολλά θα σου πω το εξής:
Εγώ δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να κάνω παιδιά. Για διάφορους λόγους. Ενδεικτικά αναφέρω (και δεν κάνουν όλοι apply σε μένα αλλά είναι απολύτως valid λόγοι, κάποιοι για μένα, κάποιοι για φίλες μου):
1. Αγαπώ τον άνθρωπό μου και αυτός δεν θέλει/δεν μπορεί να κάνει παιδιά. Επιλέγω να μείνω μαζί του.
2. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα -και ούτε προβλέπεται στο μέλλον να την αποκτήσω- να προσφέρω τίποτα στο παιδί μου. Από το να το ΄καταδικάσω' σε ανέχεια ή να το "σπρώξω" να γίνει....τζούλια για να επιβιώσει ας μην το κάνω καθόλου.
3. Ι am not mother material--όταν βλέπω μωρό δεν σκέφτομαι "αχ, τι γλυκούλι που είναι" σκέφτομαι "αχ, πόσες βρωμερές πάνες γεμίζει?"

Υπάρχουν κι άλλα, αυτά μου έρχονται "στα γρήγορα". Αυτό ουδεμία σχέση έχει με τον θέλει κάποιος να κάνει "πάρτυ" όλη μέρα, ούτε να θέλει να κερδίσει το νόμπελ. Δεν είναι όλοι mother/father material.Έτσι απλά. Ή βάζουν άλλες προτεραιότητες. Ή δεν μπορούν. Ή δεν μπορούν οι σύντροφοι. Ή έχουν κάποιον άλλο λόγο που δεν μπορώ να σκεφτώ.

-Και επειδή είμαι πολύ πιο κοντά στην ηλικία σου από ότι είμαι στην ηλικία των 18, και παρόλαυτα...καταλαβαίνω αυτούς που δηλώνουν ότι δεν θέλουν να κάνουν παιδιά, απλώς αναλογίσου ότι υπάρχουν άνθρωποι που...απλώς δεν θέλουν, με τον ίδιο τρόπο που εσύ... απλώς θέλεις.
Το να μην κάνει/θέλει κάποιος αυτό που οι περισσότεροι κάνουν/θέλουν γιατί *πρέπει* να τον/την βάζει στη διαδικασία να "απολογηθεί" για αυτό? Γιατί πρέπει να έχει κάτι άλλο ("να πάρει το Νόμπελ") κατα νου, ώστε να "δικαιολογείται" αυτή η .... "δυστροπία" του?

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:28, 11-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Παρόλο που σε καταλαβαίνω σε αυτά που λες, και δεν έχεις άδικο σε πολλά θα σου πω το εξής:
Εγώ δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να κάνω παιδιά. Για διάφορους λόγους. Ενδεικτικά αναφέρω (και δεν κάνουν όλοι apply σε μένα αλλά είναι απολύτως valid λόγοι, κάποιοι για μένα, κάποιοι για φίλες μου):
1. Αγαπώ τον άνθρωπό μου και αυτός δεν θέλει/δεν μπορεί να κάνει παιδιά. Επιλέγω να μείνω μαζί του.
2. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα -και ούτε προβλέπεται στο μέλλον να την αποκτήσω- να προσφέρω τίποτα στο παιδί μου. Από το να το ΄καταδικάσω' σε ανέχεια ή να το "σπρώξω" να γίνει....τζούλια για να επιβιώσει ας μην το κάνω καθόλου.
3. Ι am not mother material--όταν βλέπω μωρό δεν σκέφτομαι "αχ, τι γλυκούλι που είναι" σκέφτομαι "αχ, πόσες βρωμερές πάνες γεμίζει?"

Υπάρχουν κι άλλα, αυτά μου έρχονται "στα γρήγορα". Αυτό ουδεμία σχέση έχει με τον θέλει κάποιος να κάνει "πάρτυ" όλη μέρα, ούτε να θέλει να κερδίσει το νόμπελ. Δεν είναι όλοι mother/father material.Έτσι απλά. Ή βάζουν άλλες προτεραιότητες. Ή δεν μπορούν. Ή δεν μπορούν οι σύντροφοι. Ή έχουν κάποιον άλλο λόγο που δεν μπορώ να σκεφτώ.

-Και επειδή είμαι πολύ πιο κοντά στην ηλικία σου από ότι είμαι στην ηλικία των 18, και παρόλαυτα...καταλαβαίνω αυτούς που δηλώνουν ότι δεν θέλουν να κάνουν παιδιά, απλώς αναλογίσου ότι υπάρχουν άνθρωποι που...απλώς δεν θέλουν, με τον ίδιο τρόπο που εσύ... απλώς θέλεις.
Σέβομαι πάρα πολύ αυτούς τους σοβαρούς λόγους που αναφέρεις (κι όλους τους σοβαρούς κι υπεύθυνους λόγους) για τους οποίους κάποια δε θέλει παιδί. Διερωτώμαι όμως εδώ και μέρες, τι θα κάνει αυτή η κοπέλα στη ζωή της μετά τα 40, τα 50, τα 60 που καλώς ή κακώς οι δυνάμεις δεν είναι πια οι ίδιες. Τι θα σκέφτεται οτι προσέφερε στη ζωή της, με τι θα ασχολείται τότε, δε θα νιώθει μοναξιά, δε θα νιώθει περίεργα που όλοι γύρω της θα έχουν παιδιά κι αυτή όχι; Δεν ξέρω, μπορεί να τα βλέπω κάπως αλλά βλέπω τη μαμά μου, τη γιαγιά μου, την προγιαγιά μου ακόμα πριν λίγα χρόνια που ακόμα είχε τα λογικά της, και λέω, τι θα έκαναν αυτές οι γυναίκες αν δεν είχαν τώρα ένα παιδί να νοιάζονται γι' αυτό, να το φροντίζουν, να το παίρνουν ένα τηλέφωνο να ακούσουν τα νέα του, να χαρούν με τις χαρές του και να ανησυχήσουν με τις στεναχώριες του....; Και μην αρχίσετε να μου λέτε οτι το παιδί δεν το κάνεις για να ασχολείσαι γιατί εγώ πρώτη τα ξέρω αυτά και τα έχω πει πολλάκις (κουραστικά πολλάκις ). Αλλά ρε παιδιά, τα νιάτα φεύγουν κάποια στιγμή, ακόμα κι οι συγγενείς, οι φίλοι, κάποια στιγμή ασχολούνται με τα δικά τους (εδώ το βιώνω αυτό στα 30 μου που οι φίλες μου έχουν παιδιά και μεγαλώνουν και δεν προλαβαίνουν πια....). Τι θα κάνει αυτή η γυναίκα; Αυτό ρωτάω.

Το να μην κάνει/θέλει κάποιος αυτό που οι περισσότεροι κάνουν/θέλουν γιατί *πρέπει* να τον/την βάζει στη διαδικασία να "απολογηθεί" για αυτό? Γιατί πρέπει να έχει κάτι άλλο ("να πάρει το Νόμπελ") κατα νου, ώστε να "δικαιολογείται" αυτή η .... "δυστροπία" του?
Δε ζήτησα από κανέναν να απολογηθεί, προς Θεού. Να καταλάβω προσπαθώ...

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 16:10, 11-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Το καλοκαίρι δούλευα σε σουβλατζίδικο σαν σερβιτόρα... οκ, και από επαγγελματική διαστροφή δική μου αν θες, έχω μια τάση να παρατηρώ συμπεριφορές... Χωρίς να γενικεύω, τα συμπεράσματα ενθαρρυντικά και απογοητευτικά συγχρόνως... Οι νέοι μπαμπάδες πολύ πιο ενεργοί και κοινωνοί στο μεγάλωμα του παιδιού τους σε σχέση με τους μπαμπάδες του παρελθόντος...αυτό μου έκανε πολύ θετική εντύπωση!Πιο στοργικοί, πιο συμμετέχοντες,πιο,πιο,πιο! Το μείον ήταν οι μαμάδες, ήταν αισθητά πιο αποστασιοποιημένες από τις μαμάδες του παρελθόντος... είναι οι πολλοί ρόλοι που κουβαλάνε στην πλάτη τους;;; δεν ξέρω! Τα παιδιά έτρεχαν στη πλατεία, απομακρύνονταν, η λεωφόρος παραδίπλα απειλητική,τα έβλεπα και μου ερχόταν να τρέξω να τα αρπάξω εγώ πριν βγουν στη λεωφόρο, και αναρωτιόμουν ¨τόόόση αναισθησία;;;¨ η μαμά τσιγάρο και κουβέντα, και ο μπαμπάς τρέξιμο και επίβλεψη, ο μπαμπάς να τα πάει στα αλογάκια, ο μπαμπάς να με ρωτήσει τί έχει το μαγαζί και να επιληφθεί να δώσει παραγγελία για το τί θα φάνε τα μικρά... Σου λέω , δεν θέλω να γενικεύω, αλλά μου έκανε εντύπωση! Συνέβαινε συχνά!
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
η διαστροφη των ρολων αρσενικου και θηλυκου..

εκει καταντησαμε..
ο πατερας βεβαια,,επρεπε να πλησιασει τα παιδια σε σχεση με παλιοτερα που τα παιδια μιλουσαν στον πληθυντικο στον πατερα,,και τον φοβουνταν μιλαμε..
αλλα εχσαν οι γυναικες λογω κακως εννοουμενης χειραφετησης κομματι της στοργικοτητας ως μητερες..
ελπιζω να ισορροπησουν τα πραγματα,, στο μελλον..
για το καλο των μελλοντικων παιδιων τουλαχιστον..
Δεν άντεξα να μην το σχολιάσω. Αυτό το τρέξιμο του πατέρα μπορεί και να είναι τα "αντισταθμιστικά οφέλη" από τις υπόλοιπες ώρες, μέρες κλπ που η γυναίκα είναι περισσότερο με τα παιδιά... μην το ξεχνάτε.
Μην κάνεις (υιοθετείς) ποτέ παιδί αν δεν είσαι έτοιμη. Αναγνώρισε όμως ότι είναι ζήτημα βαθμού ωριμότητας όπου δέχεσαι ή όχι να θυσιάζεσαι για κάποιον άλλον.
(Ελπίζω στο κείμενο να είναι εντελώς ξεκάθαρο το γενικό πρόσωπο …έτσι?)
Ωραία διάβασα τις απαντήσεις σας, είδα κάποια πράγματα για επιστήμες, έρευνες, βραβεία νόμπελ κλπ κλπ, και επιμένω στην ερώτησή μου: όλες όσες δηλώνουν οτι δεν θα κάνουν παιδιά θα γίνουν επιστήμονες και νομπελίστες; Μπράβο βρε παιδιά, άντε και μας λείπουν κάποια πράγματα να ανακαλυφθούν.
Τι θα σκέφτεται οτι προσέφερε στη ζωή της, με τι θα ασχολείται τότε, δε θα νιώθει μοναξιά, δε θα νιώθει περίεργα που όλοι γύρω της θα έχουν παιδιά κι αυτή όχι; ......Τι θα κάνει αυτή η γυναίκα; Αυτό ρωτάω.
Το να κάνεις παιδιά πρέπει να ξεκινάει σαν μια χαρά... ούτε σαν μια ικανότητα προς θυσία ούτε σαν μια εικόνα για το τι θα κάνεις στα 60 σου.
Αν δεν βλέπεις την χαρά του να μοιραστείς την ζωή σου με ένα πλάσμα που θα μεγαλώνει, θα διαμορφώνεται, θα ανεξαρτητοποιηθεί, θα ΦΥΓΕΙ,
αν περιμένεις να σου γεμίσει τον χρόνο σου στα 80 σου όταν θα πετάγεται για 10 λεπτά μετά την δουλειά και πριν τα δικά του παιδιά
ασ'το... δεν έχει νόημα.
Ναι, υπάρχουν άνθρωποι που δεν νοιώθουν ότι θέλουν να κάνουν παιδί, δεν το έχουν ανάγκη... δεν έχουν λύσει θέματα με τους δικούς τους γονείς και νοιώθουν ότι απλώς θα μοιράσουν απωθημένα... δεν θέλουν την ευθύνη... έχουν αλλού να διοχετεύσουν την αγάπη τους... προτιμούν τις ισότιμες σχέσεις... ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Ωριμότητα δεν είναι να θέλεις να θυσιαστείς... ωριμότητα είναι να ξέρεις τι θέλεις.
Και Σύλβια δεν είναι ή παιδί ή Νόμπελ... στο κάτω κάτω νόμπελ παίρνουν 10 άνθρωποι το χρόνο παιδιά κάνουν δισεκαττομύρια άνθρωποι. Το να είσαι γονιός δεν είναι η απόλυτη δικαιολογία για όλα... Το να είσαι όμως καλός γονιός είναι μεγάλο εύσημο.

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:47, 11-04-11:

Σέβομαι πάρα πολύ αυτούς τους σοβαρούς λόγους που αναφέρεις (κι όλους τους σοβαρούς κι υπεύθυνους λόγους) για τους οποίους κάποια δε θέλει παιδί. Διερωτώμαι όμως εδώ και μέρες, τι θα κάνει αυτή η κοπέλα στη ζωή της μετά τα 40, τα 50, τα 60 που καλώς ή κακώς οι δυνάμεις δεν είναι πια οι ίδιες. Τι θα σκέφτεται οτι προσέφερε στη ζωή της, με τι θα ασχολείται τότε, δε θα νιώθει μοναξιά, δε θα νιώθει περίεργα που όλοι γύρω της θα έχουν παιδιά κι αυτή όχι; Δεν ξέρω, μπορεί να τα βλέπω κάπως αλλά βλέπω τη μαμά μου, τη γιαγιά μου, την προγιαγιά μου ακόμα πριν λίγα χρόνια που ακόμα είχε τα λογικά της, και λέω, τι θα έκαναν αυτές οι γυναίκες αν δεν είχαν τώρα ένα παιδί να νοιάζονται γι' αυτό, να το φροντίζουν, να το παίρνουν ένα τηλέφωνο να ακούσουν τα νέα του, να χαρούν με τις χαρές του και να ανησυχήσουν με τις στεναχώριες του....; Και μην αρχίσετε να μου λέτε οτι το παιδί δεν το κάνεις για να ασχολείσαι γιατί εγώ πρώτη τα ξέρω αυτά και τα έχω πει πολλάκις (κουραστικά πολλάκις ). Αλλά ρε παιδιά, τα νιάτα φεύγουν κάποια στιγμή, ακόμα κι οι συγγενείς, οι φίλοι, κάποια στιγμή ασχολούνται με τα δικά τους (εδώ το βιώνω αυτό στα 30 μου που οι φίλες μου έχουν παιδιά και μεγαλώνουν και δεν προλαβαίνουν πια....). Τι θα κάνει αυτή η γυναίκα; Αυτό ρωτάω.
Τι κάνει μια γυναίκα λοιπόν μετά τα 40 (),50,60 ..φεύγα, χωρίς παιδιά: Γιόγκα, εκδρομές, βόλτες με τα ΚΑΠΗ, εθελοντική εργασία σε κοινωφελή ιδρύματα, παρέα με φίλες και χίλια δύο άλλα που δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή.
Όσα ανέφερα είναι αυτά που κάνει η δική μου μάνα η οποία είναι χήρα και το παιδί της (καθώς και το εγγόνι της) πολύ μακριά για ν' ασχολείται μαζί τους. (Ευτυχώς δηλαδή που δεν ασχολείται περισσότερο, διότι καλή χρυσή και άγια, αλλά ...δεν παίζεται ).

Προσωπικά χαίρομαι πάρα πολύ που έχει τα ενδιαφέροντά της και δεν είναι προσκολλημένη επάνω μου, εδώ και αρκετά χρόνια.
(Μάλλον εγώ υπήρξα προσκολλημένη επάνω της πολλάααα περισσότερα χρόνια απ' όσα έπρεπε, αφού βρέθηκα χωρισμένη και μόνη μου με ένα παιδί και έπρεπε να εργαστώ.)

Από μικρό παιδάκι, επειδή ο πατέρας μου πέρασε πολλά χρόνια στο εξωτερικό, η μάνα μου με είχε παρέα της. Μαζί πηγαίναμε θέατρο, σινεμά, βόλτες, ταξίδια, διακοπές. Όταν όμως έφτασα στα 14-15, γύρισα (όπως λέει η ίδια, διότι εγώ δεν το θυμάμαι) και της είπα: "Κοίτα να δεις μαμά, εγώ έχω τις παρέες μου και θέλω να βγαίνω μαζί τους. Βρες κι εσύ δικά σου πράγματα ν' ασχολείσαι". Τότε (λέει) συνειδητοποίησε ότι έπρεπε πράγματι ν' απαγκιστρωθεί από πάνω μου και να με βοηθήσει κι εμένα να ανεξαρτητοποιηθώ, όπως οφείλει να κάνει κάθε γονιός σε αυτές (πάνω-κάτω) τις ηλικίες.

Και τα παιδιά "φεύγουν" κάποια στιγμή κι όποιος δεν μάθει από νωρίς να περνάει καλά και μόνος, δεν πρόκειται ούτε τα παιδιά, ούτε τίποτα να του γεμίσει το κενό.
Κοινώς όχι, δεν είναι καλός λόγος αυτός για ν' αποκτήσει κανείς παιδιά.

20 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:02, 11-04-11:

Νομίζω πάντως πως υπάρχει πολύ υποτίμηση προς την 3η ηλικία. Οι απόψεις της Himela αντανακλούν ευρύτερες και πολύ συνηθισμένες απόψεις πάνω στο όλο ζήτημα. Και μπορώ να καταλάβω ότι μέχρι κάποιου χ σημείου είναι δικαιολογημένες (όντως, οι μεγάλοι άνθρωποι βγάζουν "παραξενιές", συχνά σχετιζόμενες με την έκπτωση κάποιων λειτουργιών), αλλά στάνταρ τείνουμε να τις μεγαλοποιήσουμε, ταυτίζοντας ουσιαστικά τον ηλικιωμένο άνθρωπο με το μωρό παιδί που έχει απόλυτη εξάρτηση από την οικογένειά του.

Δε νομίζω ότι είναι έτσι. Οι ηλικιωμένοι δεν είναι "γιαγιούλες" και "παππούδες" με μόνη, έμμεση χαρά εκείνη που πηγάζει από την ζωή των παιδιών και των εγγονιών τους. Μπορούν να πάρουν χαρά και από πολλά άλλα ερεθίσματα. Δεν είσαι αυτόφωτο, ανεξάρτητο και πνευματώδες άτομο ως τα 50 και αυτόματα μετά ξεμωραίνεσαι. Εκτός κι αν ήσουν πάντα έτσι, αν δηλ. έπαιρνες χαρά αποκλειστικά από τα πρόσωπα που αγαπούσες επειδή δεν είχες άλλο ενδιαφέρον στην καθημερινότητά σου.

Φυσικά το να αρρωστήσει κάποιος στα γεράματα και να μην έχει κάποιον να τον φροντίσει δεν είναι ευχάριστο. Αλλά το να κάνει παιδιά για τον συγκεκριμένο λόγο προσωπικά μου φαίνεται χαζό. Ας μην ξεχνάμε ότι τόσοι και τόσοι έχουν παιδιά, μολαταύτα δεν τους γηροκομούν εκείνα, αλλά οι νοσοκόμοι του οίκου ευεργηρίας.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:49, 12-04-11:

Σε καμία περίπτωση δεν είπα οτι ο λόγος για να κάνω παιδί είναι να με πηγαίνει βόλτα στα γεράματα... Σχολιάζετε το κατακάθι αυτών που γράφω κι όχι την ουσία. Κι επειδή βαριέμαι να τα ξαναλέω, ας μου απαντήσει κάποια που δε θέλει παιδιά: τι θα κάνει στα γεράματα; Αν η απάντηση είναι

Γιόγκα, εκδρομές, βόλτες με τα ΚΑΠΗ, εθελοντική εργασία σε κοινωφελή ιδρύματα, παρέα με φίλες και χίλια δύο άλλα που δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή
καλώς, δε θέλω να ασχοληθώ καν με αυτή τη γυναίκα που δεν έκανε παιδί. Μου φαίνονται πολύ επιφανειακά όλα αυτά και συγνώμη.

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 47,063 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:56, 12-04-11:

Σε καμία περίπτωση δεν είπα οτι ο λόγος για να κάνω παιδί είναι να με πηγαίνει βόλτα στα γεράματα... Σχολιάζετε το κατακάθι αυτών που γράφω κι όχι την ουσία. Κι επειδή βαριέμαι να τα ξαναλέω, ας μου απαντήσει κάποια που δε θέλει παιδιά: τι θα κάνει στα γεράματα; Αν η απάντηση είναι

καλώς, δε θέλω να ασχοληθώ καν με αυτή τη γυναίκα που δεν έκανε παιδί. Μου φαίνονται πολύ επιφανειακά όλα αυτά και συγνώμη.
Ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα να πουμε και να χαρακτηρισουμε κατι επιφανειακο.Στην τελικη,θα μπορουσα και εγω να πω οτι ειναι πολυ επιφανειακο να θελει να κανει καποιος παιδια...με τετοιο ζοφερο μελλον για την ανθρωποτητα...μην το αναλυσουμε τωρα...Για να μην με παρεξηγησετε,δεν πιστευω οτι δεν πρεπει να κανει παιδια ο κοσμος,λογο αυτου που εγραψα...απλα απαντω στα περι επιφανειακου.
Επισης θα μπορουσαμε να απαντησουμε οτι καθολου επιφανειακο δεν ειναι οταν ο αλλος αφιερωνει χρονο απο τη ζωη του,προς ανακουφιση αλλων ανθρωπων ή ζωων..κατι που για εσενα ειναι επιφανειακο,για αλλον μπορει να ειναι πολυ ουσιωδες..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:09, 12-04-11:

...ας μου απαντήσει κάποια που δε θέλει παιδιά: τι θα κάνει στα γεράματα; Αν η απάντηση είναι [...]
Μα... αυτά είναι όσα κάνει μια (συγκεκριμένη) γυναίκα που ΕΚΑΝΕ παιδί και τώρα είναι στα 60

Δεν ξέρω πόσο επιφανειακά τα βρίσκεις εσύ, εκείνη πάντως έχει γεμίσει τη ζωή της με πράγματα που την ενδιαφέρουν και την ευχαριστούν και είναι πολύ ζωντανή και ανεξάρτητη, κάτι που μου επέτρεψε κι εμένα να συνεχίσω τη ζωή μου στη Θεσσαλονίκη όταν παρουσιάστηκε η ευκαιρία, και την ευχαριστώ γι' αυτό. Αν ήταν μια κακομοίρα γριούλα που ζούσε αποκλειστικά για μένα, μόνο καλό δεν θα μου είχε κάνει και ευτυχώς που δεν με έκανε (μόνο) για να την γηροκομήσω...

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:15, 12-04-11:

Επειδή θεωρώ, ότι η γέννηση κάθε ανθρώπου είναι κατά το μάλλον ή ήττον ζήτημα πιθανοτήτων (ακόμη κι όταν παρεμβάλλεται ο "σωλήνας"!), το "θέλω " η "δεν θέλω", απλά συντείνουν, ή στο άγχος ή στη σκληροκαρδία. Γι' αυτό (μάλλον; ) οι παλιότεροι συνηθιζαν να λένε σχετικά: "Ό,τι θέλει ο Θεός!"...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:18, 12-04-11:

Θα απαντήσω στην ερώτησή σου χωρίς να λέω ούτε ότι θέλω να κάνω παιδιά, ούτε ότι δε θέλω.
Και στις δύο περιπτώσεις είτε έχω παιδιά, είτε δεν έχω το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Με τα παιδιά μου θα μοιράζομαι κάποιες από τις γιορτές, αν μένουν κοντά μου θα μοιράζομαι και κάποια σαββατοκύριακα. Αν δεν έχω προσωπική ζωή και κρέμομαι όλη την ώρα πάνω από το τηλέφωνο για να γεμίσει η ζωή μου με εμπειρίες άλλων θα είμαι νεκρή.
Θα τρώω τη σύνταξή μου σε ταξίδια και όταν δεν ταξιδεύω θα οργανώνω το επόμενο ταξίδι, θα παίζω μπιρίμπα με υπόλοιπους παππούδες και γιαγιάδες που είτε έχουν παιδιά είτε δεν έχουν θα είναι στην ίδια κατάσταση με εμένα. Αν μένω στην επαρχία θα ασχολούμαι με τον αμπελώνα μου. Θα φτιάχνω το κρασί μου, θα έχω τον κήπο μου.
Αν τα παιδιά μου με χρειαστούν θα είμαι εκεί. Αυτό μπορεί να συμπεριλαμβάνει από babysitting μέχρι κάτι σοβαρό.
Αν πάθω κάτι και δεν έχω παιδιά, φαντάζομαι ότι στη ζωή μου θα έχω επενδύσει στις σχέσεις με τον σύντροφό μου, με φίλους, με συγγενείς. Φαντάζομαι ότι δε θα πάω σαν την καλαμιά στον κάμπο χωρίς να έχω κάποιον να μου κρατά το χέρι. Θα πρέπει να έχω σπείρει μεγάλο κακό για να συμβεί κάτι τέτοιο

Είμαι ρηχή ε; Γουατέβερ!

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:31, 12-04-11:

Δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι σε αυτό το θέμα είναι τόσο πολωμένοι: Ή φανατικά κατά των παιδιών ή πεπεισμένοι ότι ένα παιδί είναι ο,τι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί και η μεγαλύτερη προσφορά που μπορείς να κάνεις στην ανθρωπότητα (σκέψη που την βρίσκω τρομερά ανασφαλή: Πόσο μέτριο πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου για να πιστεύεις ότι η μεγαλύτερη προσφορά που μπορείς να δώσεις είναι κάτι που κάνουν 250 ζευγάρια το λεπτό; Και μη μου πείτε "ναι αλλά εγώ θα το μεγαλώσω καλύτερα", γιατί οι περισσότεροι νέοι γονείς αυτό πιστεύουν).

Προσωπικά θέλω να κάνω παιδιά κάποια στιγμή, σε 5-15 χρόνια, ούτως ή άλλως η δουλειά μου είναι τέτοια που μπορώ να την κάνω άνετα και από το σπίτι, όσο είμαι έγκυος ή θηλάζω ή είναι πολύ μικρό ακόμα. Απλά θα έπρεπε να ακυρώσω για ένα διάστημα μερικές ομιλίες, big deal. Ωστόσο και να μην κάνω, δεν θα τα βάψω και μαύρα, δεν θεωρώ το παιδί απαραίτητο κομμάτι της προσωπικής μου αυτο-ολοκλήρωσης, περισσότερο σαν κερασάκι στην τούρτα το βλέπω. Και σίγουρα πιστεύω ότι ένας άνθρωπος πρέπει να έχει κι άλλους στόχους και να επιδιώξει να τους επιτύχει, έστω εν μέρει, ΠΡΙΝ κάνει παιδί. Αν δεν έχεις προσωπικότητα και όλη σου η ύπαρξη περιστρέφεται γύρω από το βλαστάρι σου, τι ακριβώς θα του μεταδώσεις; Τι προσωπικότητα θα αποκτήσει το ίδιο; Τι θα του διδάξεις; Να είναι ετεροπροσδιοριζόμενο και να κρέμεται η ζωή του ολόκληρη από άλλους;
Σόρρυ για όποιους από εδώ αφορά, αλλά πιστεύω ότι οι άνθρωποι που έχουν τα παιδιά ως αυτοσκοπό, κάνουν στην πλειονότητα τους δυστυχισμένα παιδιά. Και τελικά καταλήγουν και οι ίδιοι δυστυχείς, γιατί αν η ευτυχία σου κρέμεται εξ ολοκλήρου από άλλους ανθρώπους, πάντα θα απογοητεύεσαι γιατί θα περιμένεις πολύ περισσότερα απο όσα μπορούν να σου δώσουν.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:51, 12-04-11:

Ωριμότητα δεν είναι να θέλεις να θυσιαστείς... ωριμότητα είναι να ξέρεις τι θέλεις.
Αν κάνεις παιδί είναι δεδομένο ότι θα πρέπει να θυσιάσεις κάποια πράγματα. Ωριμότητα δεν είναι μόνο να ξέρεις τι θέλεις, αλλά να έχεις και δυνατότητα να μοιράζεσαι. Δεν θεωρώ οτι ειναι ώριμος κάποιος που δεν θελέι παιδί για να μη χαλάσει την γαλήνη του.Και ας ξερει πολυ καλα τι θελει. Δεν κρίνω, μην παρεξηγηθώ. Απλά, μην βαφτίσουμε την ανωριμότητα με χίλια δυο ονόματα. Ή είσαι ώριμος να κάνεις παιδί ή δεν είσαι.

Όσο για το παιδί, η ύπαρξη του και μόνο είναι η απόλυτη χαρά. Για μένα τουλάχιστον.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:00, 12-04-11:

Είμαι τρομερά περήφανη που ο σκοπός της ζωής μου είναι όχι να κάνω παιδί (τι ρηχά που τα λες βρε Λία....) αλλά να μεγαλώσω σωστά ένα παιδί και να του προσφέρω πράγματα. Καθόλου δε με προσβάλλει κάποιος αν μου πει οτι δεν έχω προσωπικότητα ή στόχους ή οτιδήποτε. Είναι το μοναδικό πράγμα στον κόσμο για το οποίο μπορώ να θυσιάσω τα πάντα και για το οποίο είμαι τόσο απόλυτη. Λυπάμαι για τις νέες κοπέλες μόνο που έχοντας τόσες ΕΠΙΛΟΓΕΣ στη ζωή δε βρίσκουν πια τι τις κάνει ευτυχισμένες. Κάναμε την ευτυχία τόσο αυτοσκοπό που χάσαμε το δρόμο προς αυτήν...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:03, 12-04-11:

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα, αλλά προσωπικά ξέρω πολύ καλά τι με κάνει ευτυχισμένη, και το έχω ήδη κατά μεγάλο βαθμό.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:07, 12-04-11:

Όχι δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένα. Αν ήθελα να αναφερθώ σε σένα θα στο έλεγα κατάμουτρα.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:08, 12-04-11:

χαχαχχα... βρε Λια... να γραψω σε καθε κειμενο οτι δεν αναφερομαι πρωσοπικα σε κανεναν?

later edit: καλα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:11, 12-04-11:

χαχαχχα... βρε Λια... να γραψω σε καθε κειμενο οτι δεν αναφερομαι πρωσοπικα σε κανεναν?

later edit: καλα.
Στη Himela απαντούσα, που αναφερόταν στις νέες κοπέλες με πολλές επιλογές κτλ κτλ

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:11, 12-04-11:

αλλά να μεγαλώσω σωστά ένα παιδί
...όπου αυτό το σωστά ποιος θα το έχει ορίσει;

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Maria (^_^)*

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,003 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 15:43, 12-04-11:

Θέλω να κάνω παιδάκια..μετά την ηλικία των 27...θα ήθελα πολύ να κάνω δίδυμα!!! Τα λατρεύω και μου αρέσει να ασχολούμαι μαζί τους...

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:51, 12-04-11:

Αν κάνεις παιδί είναι δεδομένο ότι θα πρέπει να θυσιάσεις κάποια πράγματα. Ωριμότητα δεν είναι μόνο να ξέρεις τι θέλεις, αλλά να έχεις και δυνατότητα να μοιράζεσαι. Δεν θεωρώ οτι ειναι ώριμος κάποιος που δεν θελέι παιδί για να μη χαλάσει την γαλήνη του.Και ας ξερει πολυ καλα τι θελει. Δεν κρίνω, μην παρεξηγηθώ. Απλά, μην βαφτίσουμε την ανωριμότητα με χίλια δυο ονόματα. Ή είσαι ώριμος να κάνεις παιδί ή δεν είσαι.

Όσο για το παιδί, η ύπαρξη του και μόνο είναι η απόλυτη χαρά. Για μένα τουλάχιστον.
Κατ'αρχήν είναι τελείως διαφορετικό το "να θυσιάσεις κάποια πράγματα" από το να "θυσιαστείς" όπως το είχες θέσει πρωτύτερα. Θυσιάζεις πράγματα για πολλούς ανθρώπους που αγαπάς, για την δουλειά σου, για τα όνειρα σου.
Είναι εντυπωσιακό πως όποιος λέει ότι δεν θέλει παιδί του κολλάμε την έννοια του παρτάκια: . Δηλαδή πρέπει να να φέρει εύσημα ότι κάνει κάτι αρκετά σοβαρό στη ζωή του... Νόμπελ.... εθελοντική εργασία στους "γιατρούς χωρίς σύνορα"... να φροντίζει κακοποιημένα παιδιά... τι πρέπει να πει για να γλιτώσει την ρετσινιά.Δεν κρίνεις αλλά οι φράσεις"για να μη χαλάσει την γαλήνη του",και "μην βαφτίσουμε την ανωριμότητα με χίλια δυο ονόματα"απαξιώνειτις προθέσεις του άλλου.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας άνθρωπος που δεν μπορεί τώρα ή όποτε να δει τον εαυτό του ως γονέα πρέπει να απαξιώνεται. Και να σου πω και κάτι, με διάφορους γονείς που έχω δει θα μπορούσα κι εγώ να πω "Ή είσαι ώριμος να μην κάνεις παιδί ή δεν είσαι".
Αν λοιπόν για κάποιον η πιθανή ύπαρξη ενός παιδιού δεν είναι η απόλυτη χαρά θα'πρεπε ή δεν θα'πρεπε να κάνει παιδιά?

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:09, 12-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Και να σου πω και κάτι, με διάφορους γονείς που έχω δει θα μπορούσα κι εγώ να πω "Ή είσαι ώριμος να μην κάνεις παιδί ή δεν είσαι".
Πόσο δίκιο έχεις!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:35, 12-04-11:

αλλά προσωπικά ξέρω πολύ καλά τι με κάνει ευτυχισμένη, και το έχω ήδη κατά μεγάλο βαθμό.
ωω.μεγαλα λογια..

και συνηθως τα μεγαλα λογια δεν βγαινουν αληθινα..

βασικα το παιδι ιδιως για μια γυναικα ειναι πιστευω αναγκαιος πυρηνας για τη πραγματικη ευτυχια,,μεσα μας..

αλλα δεν φτανει μονο του,,αφου πρεπει να αναθραφει καλα,,απο γονεις που δημιουργουν και κανουν πραγματα που τους αρεσουν στην κοινωνια,,ετσι παραδειγματιζουν το παιδι..

Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 18:10, 12-04-11:

Σίγουρα πιστεύω πως κάποια στιγμή θα θελήσω! Συγκεκριμένα θα ήθελα ένα αγόρι και ένα κορίτσι Αν πάρουν βέβαια τα παιδιά από εμένα τρέμε κόσμε...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:13, 12-04-11:

Απ' όλη αυτή τη συζήτηση με πιάνει ένα παράπονο για τους ανθρώπους που για χ,ψ λόγους δεν μπορούν να αποκτήσουν παιδιά με κανέναν τρόπο, είτε επειδή δεν ήρθε στη ζωή τους η σχέση που περίμεναν, είτε λόγω κάποιου ιατρικού, κοινωνικού ή οικονομικού προβλήματος. (Όχι δεν αρκεί πάντα η επιστήμη και δεν είναι τόσο απλό να υιοθετήσεις [1],[2]).

Σύμφωνα με κάποιους από εσάς, αυτοί οι άνθρωποι είναι καταδικασμένοι να μην νιώσουν ποτέ ευτυχία και με κανέναν τρόπο, αφού ο μοναδικός αξιόλογος τρόπος περνάει μέσα από τα παιδιά.
Αλίμονο αν ήταν πράγματι έτσι...

Την έννοια της προσφοράς, ο Τόνι Ρόμπινς την τοποθετεί πράγματι μέσα στις 6 βασικές ανθρώπινες ανάγκες, όμως μπορεί να καλυφθεί και με άλλους τρόπους, μέσα από την εργασία ή την φιλανθρωπία.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:42, 12-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Κατ'αρχήν είναι τελείως διαφορετικό το "να θυσιάσεις κάποια πράγματα" από το να "θυσιαστείς" όπως το είχες θέσει πρωτύτερα.
θυσιάζω
ρ μετβ θυσιάζω [θisi'azo]
στερούμαι ενός αγαθού
ρ μεσοπαθ θυσιάζομαι [θisi'azome]
προσφέρω ό,τι καλύτερο έχω για το καλό κάποιου

Με αυτή την έννοια το είπα. Και την πρώτη φορά και την δεύτερη.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας άνθρωπος που δεν μπορεί τώρα ή όποτε να δει τον εαυτό του ως γονέα πρέπει να απαξιώνεται. Και να σου πω και κάτι, με διάφορους γονείς που έχω δει θα μπορούσα κι εγώ να πω "Ή είσαι ώριμος να μην κάνεις παιδί ή δεν είσαι".
Λουγκαρ, δεν είχα, δεν έχω και δεν θα έχω πρόθεση να μειώσω κανέναν ποτέ. Αν ακούστηκε έτσι, δεν θα οφείλεται στην πρόθεση αλλά στην αδυναμία μου να πετύχω την ορθολογια που τόσο ζηλεύω σε μερικούς εδώ μέσα. Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι ήμουν ξεκάθαρη και ότι βγάζετε συμπεράσματα τελείως άσχετα με τα λεγόμενα μου.

Μιλάμε για το αν θέλουμε ή δεν θέλουμε παιδιά και ο καθένας λέει το γιατί «ναι» και το γιατί «όχι». Και τα "υπέρ" και τα "κατά" είναι σεβαστά και σε καμία περίπτωση δεν θα τολμούσα να τα κρίνω ΕΓΩ.
Και λέω:
Το να μην μπορείς να «θυσιαστείς» είναι δήγμα ανωριμότητας. Είτε μιλάμε για παιδί, είτε για φίλους, είτε για την κοινωνία γενικώς. Αυτή είναι μια γνώμη, δεν διάβασα σοβαρά αντιεπιχειρήματα επί αυτού, αλλά διάφορα συγκινητικά για τους άτυχους που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά ή για τους άτυχους που δεν έπρεπε να κάνουν παιδιά.

…πάω να δω Λαζόπουλος.

...love you.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 13-04-11 στις 04:45.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:35, 12-04-11:

Το να μην μπορείς να «θυσιαστείς» είναι δήγμα ανωριμότητας. Είτε μιλάμε για παιδί, είτε για φίλους, είτε για την κοινωνία γενικός. Αυτή είναι μια γνώμη, δεν διάβασα σοβαρά αντιεπιχειρήματα επί αυτού, αλλά διάφορα συγκινητικά για τους άτυχους που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά ή για τους άτυχους που δεν έπρεπε να κάνουν παιδιά.
Μα το λες και μόνη σου, "αυτή είναι μια γνώμη", για μένα αυθαίρετη, αν και σεβαστή.
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς συνδέεται η ωριμότητα με τη θυσία -μια έννοια που προσωπικά μου είναι απεχθής μέσα στο συγκεκριμένο εννοιολογικό πλαίσιο.

Για να ακριβολογώ, τη διαχωρίζω από την έννοια της προσφοράς επειδή, όπως το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον, η θυσία εμπεριέχει την έννοια της στέρησης (το λέει και ο ορισμός σου), ενώ εγώ δεν νιώθω να στερούμαι (ή να στερήθηκα) τίποτα όταν προσφέρω στα αγαπημένα μου πρόσωπα. Αντιθέτως, νιώθω ότι λαμβάνω πολύ περισσότερα ίσως, απ' όσα δίνω, μέσω της προσφοράς. Γι' αυτό και δεν περιμένω να αναγνωριστεί η προσφορά μου ή να μου επιστραφεί με τόκο. Δεν νιώθω την ανάγκη να πω στην κόρη μου "Εγώ που θυσίασα τα καλύτερά μου χρόνια για σένα, που θυσίασα το σώμα μου, που θυσίασα <βάλε εδώ ό,τι θέλεις>" διότι δεν το ένιωσα ποτέ έτσι. Δεν μου χρωστάει τίποτα, εγώ της χρωστάω αφού η αλληλεπίδρασή μας μου έμαθε την υπομονή, τη φροντίδα, τη συμπόνοια και κυρίως πώς ν' αγαπώ κάποιον, περισσότερο από τον εαυτό μου.

Η ωριμότητα τώρα, σύμφωνα με το λεξικό μου, ορίζει αυτόν που βρίσκεται στην ακμή της ηλικίας του ή της πνευματικής του συγκρότησης. Μπορεί για σένα αυτό να προϋποθέτει την ικανότητα της θυσίας, αλλά για μένα δεν είναι αναγκαίο.
Ανέφερα παραπάνω τον Ρόμπινς, επειδή καταλαβαίνω από τον εαυτό μου ότι έχει δίκιο να τοποθετεί στις βασικές ανάγκες την ανάγκη μας για προσφορά, επειδή είναι κάτι που μας γεμίζει και μας ολοκληρώνει.
Δεν είναι ανάγκη να το ονομάσουμε όμως θυσία, για να νιώσουμε ήρωες...

Μπορεί τελικά η διαφορά μας (;) να βρίσκεται στις λέξεις.

Δεν ξέρω αν περιμένεις κάτι παραπάνω, πάντως με τη σειρά μου περιμένω κι εγώ απάντηση ως προς το αν μπορεί να νιώσει μια έστω αντάξια ευτυχία, κάποιος που δεν μπορεί να αποκτήσει δικά του, ή να φροντίσει άλλα παιδιά και γενικά να σχετιστεί με παιδιά για οποιονδήποτε λόγο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 12-04-11 στις 22:03. Αιτία: είχα ξεχάσει ένα "μου"
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lautreamont
Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O Lautreamont έγραψε στις 22:11, 12-04-11:

Το να μην μπορείς να «θυσιαστείς» είναι δήγμα ανωριμότητας.
σιγά μην είναι και δειγματάκι από φιδίσιο δόντι
η ανορθογραφία σου είναι δαγκωνιάρικη, για αυτό και
άκρως σεξουλιάρικη.

Το να μη θυσιάζεσαι είναι και δείγμα αυτοπροστασίας όσο και προστασίας
αυτού για τον οποίο πας να θυσιαστείς, όταν οι συνθήκες μετά τη θυσία
είναι από μόνες τους βωμός.

Δύο θυσίες πέφτουν πολλές όταν η εξουθενωτική μονομαχία
προϋποθέτει ότι τα καλά θα έρθουν κάποτε και αποσπασματικά.

Δεν είναι κουτό να καταδικάζεσαι επειδή έφερες ένα παιδί
και για δικαιολογητικό να λες στο δικαστήριο
"κύριε πρόεδρε, αγαπητό ακροατήριο, εγώ έγινα θυσία για τα παιδιά μου,
αλλά δεν υπολόγισα σωστά στο ψυχόδραμα της κοινωνίας όπου θα μεγαλώσουνε" ????

Κι αν πάλι δε νοιώθεις καμία καταδίκη αλλά απεναντίας, αθωώνεσαι εφάπαξ
και τριαντάφυλλα κοσμούν το βάζο στο τραπεζάκι της κουζίνας σου
και κάθε πέταλο κι από μια καλή οικογενειακή στιγμή με τα παιδιά σου,
θα πει πως όσοι δεν έχουν ή δε θέλουν παιδιά, θα πρέπει να αρχίσουν
να σπάνε πιάτα, βάζα, κι όλα τα θορυβώδη κουζινικά ως ένα πρόχειρο δείγμα
ανωριμότητας γιατί ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΘΥΣΙΑΣΤΕΙ,
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΗΜΙΘΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΤΥΦΛΟΜΥΓΑ
ΣΕ Ο,ΤΙ ΚΑΙΕΙ ΤΟΥΣ ΚΩΛΟΥΣ ΤΟΥΣ
(για να πάρουν τη σφραγίδα ανωριμότητας, σα τα πασχαλινά ερίφια)???

Μου κάνει λίγο σα να θες να χειροκροτηθείς που αξιώθηκες να βγάλεις
από τα σωθικά σου δυο γοητευτικά πλάσματα που σε κάνουν ευτυχισμένη
και παρασυρμένη από το "ΜΑ ΠΟΣΑ ΧΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ" στήνεις μανιφέστα
κατηγοριοποίησης
(ώριμος (γινωμένο σύκο)ο μελλοντικός γονιός,
ρηχή ψυχή ο μοναχικός πορευτής).

Δεν είναι ούτε καλότροπο ούτε και σχετικό με κάποιο απαιτούμενο ψυχικό σθένος.

πάω να δω Λαζόπουλος
πάω να θυσιαστώ μη με πεις ανώριμο
και χάσω τη δάγκα σου, ρου-μάνα μου

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Roben twn Xazwn
Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O Roben twn Xazwn έγραψε στις 22:18, 12-04-11:

έτσι όπως τα παρέθεσες , φαίνεται σαν η ρουμάνα να μιλάει δεσμωτιανά

αλλόκοτο , δεν είναι ;

οντόπικ :

η ρεζ είπε ότι κάποιος που δεν θέλει να κάνει παιδιά , δεν χρειάζεται να κάνει κάτι άλλο σαν <<αντιστάθμισμα>> +1
η ρούμι συνόψισε όλη τη χαρά της μητρότητας χωρίς τους μελοδραματικούς εκβιασμούς κάποιων-κάποιων (γκου χου) +1
η ισί αγαπάει το παιδί της αλλά συνόψισε την χαρά του να αγαπάς τον εαυτό σου , όχι με την αηδιαστική έννοια αλλά με την λυτρωτική +1
ο νώευς ζητάει δανεικά , προδέρμ και προστασία και όλοι τσακώνονται αντί να τον υιοθετήσουν και να τον κάνουν αγκαλίτσα -1

π.σ. ρούμυ , λαζόπουλο ; δεν το περίμενα από σένα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:40, 12-04-11:

Το να μην θελεις να κανεις παιδι,δεν σημαινει αναγκαστικα οτι ειναι δειγμα ανωριμοτητας.Μπορει να σημαινει και το αντιθετο..οτι ειναι δειγμα ωριμοτητας.Εγω παλι..πολυ απλα,γιατι δεν εχω και πολυ καλο λεγειν γμτ....λεω το εξης;Απο το να κανω ενα παιδι,που θα τρεχω ολη την ωρα απο πισω του,διοτι ειμαι αφανταστα αγχωδης τυπος( μην ρωτατε το γιατι..ειναι αλλου παπα ευαγγελιο αυτο..)και να καταντησω δυστυχισμενη..αλλα πρωτιστως δυστυχισμενο αυτο..προτιμω να μην το κανω.Δεν εχω την ταση να θελω να αφησω εναν απογονο απο μενα..δεν ειναι αυτο το ζητουμενο μου.
Οσο για το με τι θα ασχολουμαι..μην αγχωνεστε..εχω παρα πολλα να ασχοληθω..που με γεμιζουν,και το καλο ειναι γεμιζουν και τους υπολοιπους..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 12-04-11 στις 22:50.
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,035 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 23:44, 12-04-11:

θελω να κανω...δεν ξερω κατα ποσο θα ειμαι ικανη να το μεγαλωσω...τεσπα εχω χρονια μπροστα μ γ να δω...

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 00:48, 13-04-11:

Τις προάλλες πήγα στο εμπορικό για μερικά μικροψώνια. Όπως κάθε φορά που πηγαίνω σε πολυσύχναστα μέρη με πολλά ζευγάρια, οικογένειες και καρότσια, επιβεβαίωσα την παρακάτω παραδοχή μου: Ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη ούτε να παντρευτώ ούτε να κάνω παιδί .. ίσως γιατί είμαι πολύ εγωκεντρική και δε θέλω να θυσιάσω κομμάτια του εαυτού και της ελευθερίας μου. Ίσως είναι και θέμα οικογένειας, ίσως παίζουν ρόλο οι συνθήκες και το περιβάλλον που μεγαλώνει κανείς. Ίσως είμαι η ίδια ακόμη παιδί. Δεν είναι παιχνίδι το παιδί ούτε μαριονέτα. Απαιτείται να'χεις μέσα σου ωριμότητα, υπευθυνότητα, χρήματα, αγάπη και ψυχική ισορροπία.

Παρ'όλα αυτά, περιμένοντας 20' στη στάση με τις σακούλες στο χέρι (ντιπ στόκος, δεν τις άφησα κάτω) και χαζεύοντας ένα αεροπλάνο ν'απογειώνεται, περίμενε μαζί μου κι ένας (απείθαρχος) λόχος από 13χρονα παιδιά. Ανοιξιάτικες σχολικές εκδρομές. Είχα πολύ καιρό να βρεθώ ανάμεσα σε τόσα παιδιά. Τα παρατηρούσα προσεκτικά όπως συνηθίζω να κάνω με τους ανθρώπους: ήταν όλα περίπου στο ίδιο στυλ ντυσίματος, ο χώρος είχε γεμίσει με γέλια, με φωνές, με ντροπαλά ζευγαράκια χέρι-χέρι, παιδιά με περίεργα μαλλιά, παιδιά που βρίζανε σε κάθε φράση τους .. στεκόσουν και τα κοιτούσες κι έβλεπες όλες τις ανασφάλειές τους έκδηλες, την προσπάθεια για να πετάξουν την πιο έξυπνη ατάκα, ήταν τόσο περίεργο και απολαυστικό θέαμα.

Το βράδυ της προηγούμενης μέρας και ενώ αράζαμε με έναν φίλο σ'ένα παγκάκι ενός πεζοδρόμου στο κέντρο συζητώντας σοβαρά, πετάχτηκαν 2 κορίτσια που προπορεύονταν μιας παρέας και κρύφτηκαν σ'ένα τειχάκι για να τρομάξουν τους επόμενους. Κρυφοκοιτούσαν πότε θα έρθουν και τους τρόμαξαν την κατάλληλη στιγμή. Περπατούσαν μαζικά κοιτάζοντας αριστερά δεξιά τα μη οικεία τοπία και ένιωθαν ελεύθερα, ευτυχισμένα. Κόλλησε το βλέμμα μου στα παιδιά που προχωρούσαν και θυμήθηκα τα σχολικά μου χρόνια. Αχχχ νιάτα.. έτσι λοιπόν μου ήρθε στο νου αυτό:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Είναι μάλλον επειδή θέλω να μάθω από αυτά, να θυμηθώ και να ζήσω κοντά τους τα χρόνια της αθωότητας, αυτήν την καινούρια ζωή που χτίζεται μέρα με τη μέρα από την αρχή.
Ίσως τελικά να σου δίνει ξανά ζωή ένα παιδί! Φυσικά αυτό από μόνο του δεν αποτελεί ικανή αιτία για τεκνοποίηση.

Όσο για'μένα ... ίσως να είμαι ακατάλληλη για μάνα .

Ίσως χρειάζεται να τα βρω πρώτα με τον εαυτό μου. Αν δε μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου πώς θα βοηθήσεις κι άλλους;
Ελπίζω τουλάχιστον αν τα βρω, να γίνει πριν τα 30 lol lol lol

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 02:48, 13-04-11:

Θέλω να κάνω.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 06:03, 13-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μπορεί τελικά η διαφορά μας να βρίσκεται στις λέξεις.
ναι...
Δεν ξέρω αν περιμένεις κάτι παραπάνω, πάντως με τη σειρά μου περιμένω κι εγώ απάντηση ως προς το αν μπορεί να νιώσει μια έστω αντάξια ευτυχία, κάποιος που δεν μπορεί να αποκτήσει δικά του, ή να φροντίσει άλλα παιδιά και γενικά να σχετιστεί με παιδιά για οποιονδήποτε λόγο.
Δεν είναι δυνατόν να απαντήσοω με βεβαιότητα σε μια τέτοια ερώτηση, έτσι δεν είναι? Μόνο οι ίδιοι μπορούν να μιλήσουν για το πώς είναι η ευτυχία χωρίς να σχετιστείς με παιδιά για οποιονδήποτε λόγο.

Αρχική Δημοσίευση από Lautreamont
σιγά μην είναι και δειγματάκι από φιδίσιο δόντι
η ανορθογραφία σου είναι δαγκωνιάρικη, για αυτό και
άκρως σεξουλιάρικη.
Τι πρέπει να κάνω η χριστιανή για λίγα μαθήματα γλώσσας?

Υγ1: Οχ... στον Lucien έκανα αυτη την ερώτηση? Την πάτησα.
Υγ2: ναι, μετάνιωσα που παραμέλησα τα μαθήματα.
Μου κάνει λίγο σα να θες να χειροκροτηθείς που αξιώθηκες να βγάλεις
από τα σωθικά σου δυο γοητευτικά πλάσματα που σε κάνουν ευτυχισμένη
και παρασυρμένη από το "ΜΑ ΠΟΣΑ ΧΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ" στήνεις μανιφέστα
κατηγοριοποίησης
(ώριμος (γινωμένο σύκο)ο μελλοντικός γονιός,
ρηχή ψυχή ο μοναχικός πορευτής).
Δεν είναι ούτε καλότροπο ούτε και σχετικό με κάποιο απαιτούμενο ψυχικό σθένος.
Πόσο πολύ ήθελα να μιλάμε στην γλώσσα μου… αλλά να, θα βολευτείς με μια ανορθόγραφη, τις περισσότερες φορές, απάντηση στην γλώσσα σου. Τυχερή είμαι και όχι άξια. Μισώ την προβολή και τα παράσημα… δεν με ξέρεις λοιπόν τόσο καλά ώστε να βγάλεις συμπεράσματα για τον λόγο που γράφω ό’τι γράφω.
ρηχή ψυχή ο μοναχικός πορευτής
Ωραία που ακούγεται… «μοναχικός πορευτείς» … είσαι εσύ λεξοζογκλέρ αλλά το «δεν θέλω να φροντίζω παιδιά» δεν έχει τίποτα, μα τίποτα το ποιητικό.
Αρχική Δημοσίευση από r3mk3ft3s
π.σ. ρούμυ , λαζόπουλο ; δεν το περίμενα από σένα
Λάθος εικόνα σας έδωσα για μένα. Είμαι πολύ πιο μοναχικός πορευτείς απ ‘ότι φαίνομαι.

Παράθεση

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καραγκιόζης
Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Καραγκιόζης Ε, ρε, γλέντια! έγραψε στις 13:36, 15-04-11:

Εγώ δεν έχω, ούτε θέλω.

Όμως, από τότε που γεννήθηκε η ανιψάρα μου, πριν τρία χρόνια, σκέφτομαι ότι αν ποτέ αλλάξω γνώμη, δεν θέλω γιούς. Μόνο κόρες.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:05, 15-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Καραγκιόζης
Εγώ δεν έχω, ούτε θέλω.

Όμως, από τότε που γεννήθηκε η ανιψάρα μου, πριν τρία χρόνια, σκέφτομαι ότι αν ποτέ αλλάξω γνώμη, δεν θέλω γιούς. Μόνο κόρες.
Μ'αρέσει να ακούω ανθρώπους να λένε πχ ¨δεν θέλω κόρη¨ (το επιχείρημα του αδελφού μου ¨θα μου τη @αμάνε....¨ το έχω ακούσει αυτό από τον αδελφό μου,τον κωστόπουλο, τον θέμο και τον ¨ακάλυπτο¨...¨ )
Οι τρεις τελευταίοι τελικά απέκτησαν κόρες...
Παρακαλάω ,λοιπόν, να αποκτήσει και ο αδελφός μου κόρη, για να τον δω να το αναιρεί σε χρόνο d/t , και να τον μπεγλερίζει καραμπινάτα και απροκάλυπτα η τσούπρα...και εγώ να γελάω...
Κάποιοι έχουν μια προτίμηση σε κάποιο φύλο, ώσπου να αποκτήσουν το αντίθετο φύλο από αυτό της προτίμησής τους!
Και τότε..... εεεε ρε γλέντιααα!!!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:56, 15-04-11:

θελω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ να κανω παιδακια και ευχομαι μια μερα ο Θεος να μου δωσει την ευκαιρια να γινω μανουλα! οχι ακομα, σε 6-7 χρονακια, πρωτα ο Θεος, με το καλο, και θελω να ειμαι παντρεμενη και ευτυχισμενη για να μπορω να προσφερω στην οικογενεια μου και μεσω της καλης ψυχολογιας μου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 15-04-11 στις 21:31.
Παράθεση

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καραγκιόζης
Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Καραγκιόζης Ε, ρε, γλέντια! έγραψε στις 16:06, 15-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Το μόνο ζωντανό που μπορεί να σε αγαπά (σχεδόν) ανιδιοτελώς είναι ο σκύλος. Οπότε, αν θέλω ανιδιοτελή αγάπη, αν χρειάζομαι κάποιον να με αγαπάει όσο κακιά/στριμμένη/λυπημένη κι αν γίνω, θα πάρω έναν σκύλο.
Έτσι ακριβώς. Ούτε τα ίδια σου τα παιδιά δεν πρόκειται να σε αγαπήσουν έτσι όπως αγαπάει ένας σκύλος.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:15, 15-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Καραγκιόζης
Έτσι ακριβώς. Ούτε τα ίδια σου τα παιδιά δεν πρόκειται να σε αγαπήσουν έτσι όπως αγαπάει ένας σκύλος.
Catαρχήν δεν νομίζω και εσύ ο ίδιος να ήθελες τα παιδιά σου τόσο υποτελή, τόσο υποτακτικά και με τόση αυταπάρνηση όσο ένας σκύλος...
Αν θέλεις σκύλο που θα σου κουνάει την ουρίτσα , θα σε κοιτάει στα μάτια σαν ερωτευμένος και θα σου φέρνει τις παντόφλες,οκ, πάρε σκύλο...Είναι παροιμιώδης η αφοσίωσή του, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς...
Αλλά αλλο σκύλος, άλλο παιδιά... δεν είναι συγκρίσιμα...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,637 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:38, 16-04-11:

Αλλά τι τα λέω, εκεί που είστε ήμουνα κι εδώ που είμαι θα έρθετε.
Ευχαριστούμε που μας προδιαγράφεις το μέλλον μας, Σύλβια. Ελπίζω να μην σε πειράξει που θα κάνω redirect το post σου στο /dev/null.

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
ή πεπεισμένοι ότι ένα παιδί είναι ο,τι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί και η μεγαλύτερη προσφορά που μπορείς να κάνεις στην ανθρωπότητα (σκέψη που την βρίσκω τρομερά ανασφαλή: Πόσο μέτριο πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου για να πιστεύεις ότι η μεγαλύτερη προσφορά που μπορείς να δώσεις είναι κάτι που κάνουν 250 ζευγάρια το λεπτό; Και μη μου πείτε "ναι αλλά εγώ θα το μεγαλώσω καλύτερα", γιατί οι περισσότεροι νέοι γονείς αυτό πιστεύουν).
Χώρια που είναι τελείως εγωιστικό ή λίγο να θεωρείς ότι το μεγαλύτερο "κατόρθωμα" ή η μεγαλύτερη προσφορά που μπορείς να κάνεις στην ανθρωπότητα είναι ένα παιδί.

Αφού όλοι ξέρουμε ότι την μεγαλύτερη προσφορά στην ανθρωπότητα την έκανε η μητέρα μου, όταν με γέννησε.

Κατά τα άλλα, το να κάνεις απλώς ένα παιδί δεν λέει τίποτα. Μπορεί να βγει βιαστής, εγκληματίας, πρεζάκι, αλκοολικός.
Να πεις ότι θα κάνεις ένα ΕΞΥΠΝΟ παιδί που θα προσφέρει στην ανθρωπότητα και θα συνεχίσει το λαμπρό έργο σου; Αυτό μάλιστα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    stefaniat

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους