Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,620 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,421 μηνύματα σε 94,925 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 714 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 178)
Ναι, σίγουρα.
51
28,65%
Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.
71
39,89%
Όχι, δεν θέλω καθόλου.
28
15,73%
Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.
16
8,99%
Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.
12
6,74%

VAGGKALL1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη VAGGKALL1
Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 07:39, 16-04-11:

θα ηθελα να κανω ( ή καλυτερανα αποκτησω) 3 παιδια αν βεβαια καταφερω να να βρω καποια. Δε με πολυνοιαζει το φιλο και πιστευω οτι τοοικονομικο θεμα ειναι μια υπεκφυγη γιατι οσο περισσοτερα χρηματα εχει μια οικογενεια τοσο πιο κακιασμενα και εκτος πραγματικοτητας βγαινουν τα παιδια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:08, 16-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από VAGGKALL1
θα ηθελα να κανω ( ή καλυτερανα αποκτησω) 3 παιδια αν βεβαια καταφερω να να βρω καποια. ...
:Καλά, αν έχεις χρήματα, μπορείς να τ' αποκτήσεις, ή από την Αγορά ή με ... φιλανθρωπικές διαμεσολαβήσεις του τύπου "γίνε κι εσύ ανάδοχος με 0,62€ την ημέρα"!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 10:12, 16-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Χώρια που είναι τελείως εγωιστικό ή λίγο να θεωρείς ότι το μεγαλύτερο "κατόρθωμα" ή η μεγαλύτερη προσφορά που μπορείς να κάνεις στην ανθρωπότητα είναι ένα παιδί.

Αφού όλοι ξέρουμε ότι την μεγαλύτερη προσφορά στην ανθρωπότητα την έκανε η μητέρα μου, όταν με γέννησε.
λολ
+1

Κατά τα άλλα, το να κάνεις απλώς ένα παιδί δεν λέει τίποτα. Μπορεί να βγει βιαστής, εγκληματίας, πρεζάκι, αλκοολικός.
Να πεις ότι θα κάνεις ένα ΕΞΥΠΝΟ παιδί που θα προσφέρει στην ανθρωπότητα και θα συνεχίσει το λαμπρό έργο σου; Αυτό μάλιστα.
σωστα. ή το ενα ακρο θα βγει το παιδι ή το αλλο. δε ξερω για σενα αλλα εγω περισσοτερο περηφανη θα ημουν αν το παιδι μου εχε ενα φυσιολογικο αικιου αλλα ηταν καλη ψυχη και βοηθουσε εθελοντικα οσους εχουν αναγκη παρα αν δημιουργουσε το 3D κινηματογραφο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikos777

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikos777
Ο nikos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O nikos777 έγραψε στις 10:47, 16-04-11:

Τα παιδια ειναι χαρα! Ειναι το νοημα της ζωης,χωρις αυτα δεν ξερουμε τι θα πει οικογενεια! Τα παιδια ειναι ευλογια!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:10, 16-04-11:

σωστα. ή το ενα ακρο θα βγει το παιδι ή το αλλο. δε ξερω για σενα αλλα εγω περισσοτερο περηφανη θα ημουν αν το παιδι μου εχε ενα φυσιολογικο αικιου αλλα ηταν καλη ψυχη και βοηθουσε εθελοντικα οσους εχουν αναγκη παρα αν δημιουργουσε το 3D κινηματογραφο.
πρωτα απο όλα να εχει καλη ψυχη και υγιή ισορροπημενο χαρακτηρα..
και μετα να εχει νοημοσυνη και τα υπολοιπα..
δεν ειναι πανω απο ολα η εξυπναδα,,τα μεγαλυτερα εγκληματα στον κοσμο τα εκαναν διεστραμμενοι εξυπνοι..

το ιδανικο ειναι και καλο παιδι,,και εξυπνο..
οπως λεμε,,και καλος και ομορφος..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 21:45, 17-04-11:

Παλιά ήθελα, τώρα δε θέλω.
Είναι μεγάλη ευθύνη.

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 05:22, 19-04-11:

Με την οικονομική κατάσταση που υπάρχει τα τελευταία χρόνια, όχι, δεν θα το ήθελα με τίποτα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 09:28, 19-04-11:

Τα πρώτα χρόνια ως παντρεμένη δεν πολυήθελα, μετά όμως που πέρασα τα τριάντα άρχισα να το σκέφτομαι με τον άνδρα μου. Σήμερα έχουμε δύο μωράκια, ένα αγόρι και ένα κορίτσι. Είναι ωραία να σε κοιτούν στα μάτια και να σου γελάνε, να ξέρουν πως έχουν εσένα να τα φροντίσεις. Βέβαια δεν είναι και όλα ρόδινα, οι ευθύνη παραμένει ευθύνη. Αλλά όταν δεν θα έχω τις ίδιες δυνάμεις και δεν θα μπορώ ενδεχομένως ούτε τον εαυτό μου να κουμαντάρω, θα ξέρω πως θα έχω μια παρηγορία, κάποιον να μιλήσω μαζί του και θα παίρνω κουράγιο.....

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 13:09, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Αλλά όταν δεν θα έχω τις ίδιες δυνάμεις και δεν θα μπορώ ενδεχομένως ούτε τον εαυτό μου να κουμαντάρω, θα ξέρω πως θα έχω μια παρηγορία, κάποιον να μιλήσω μαζί του και θα παίρνω κουράγιο.....
Και όταν θα σου φάει τα λεφτά και θα σε πετάξει στους πέντε δρόμους να δω τι θα λες...

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:31, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Και όταν θα σου φάει τα λεφτά και θα σε πετάξει στους πέντε δρόμους να δω τι θα λες...
Πωπω...

Ας κάνουμε μια ανάλυση του τι είπες μόλις τώρα...
1)Είπες εμμέσως πλην σαφώς, ότι η συμφορουμίστριά μας είναι αρκετά χαζή, ώστε να της φάνε τα λεφτά και να την πετάξουν στους πέντε δρόμους... Θα μου πεις, πρακτικά θα τους τα δώσει η ίδια, αλλά μην γελιόμαστε... Όλοι δίνουν την περιουσία που έχουν (αν έχουν) στα παιδιά τους, αλλά φροντίζουν κιόλας να έχουν εξασφαλισμένο τον εαυτό τους...

2) Έβγαλες αυτά τα 2 παιδιά κωλοχαρακτήρες, που θα εκμεταλλευτούν τους γονείς τους για να τους βουτήξουν τα χρήματα...

Δεν λέω ότι δεν γίνονται αυτά, ούτε ότι ο κόσμος είναι άγιος και τέτοια δεν συμβαίνουν πουθενά... Αλλά το έχεις παρακάνει... Δεν είναι όλος ο κόσμος σαν καθημερινό σήριαλ στην τιβί... Παιδιά έκανε η γυναίκα όχι τέρατα...

Αυτό ήταν η απόλυτη ισοπέδωση... Στην τελική, μην μιλάς σε κανέναν, μην βγαίνεις έξω, μην έχεις καμία επαφή, γιατί ο καθένας μπορεί να σε εκμεταλλευτεί... Back to the caves!!!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 19:35, 19-04-11:

Χαχα cacofonix, διάβασα και άλλα μηνύματά σου, μου θυμίζεις έντονα έναν φίλο που είχαμε και που οι απόψεις σας ταίριαζαν, όμως κατά βάθος ήταν ένας συναισθηματικός χαρακτήρας που κρυβόταν πίσω από την κυνικότητά του.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:55, 19-04-11:

"Τι λάθος έκανα και τα παιδιά μου δεν με αγαπάνε?"

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 20:25, 19-04-11:

Δυστυχώς έχω άπειρα παραδείγματα και τα περισσότερα του συγγενικού μου περιβάλλοντος. Οι γονείς έγραψαν την περιουσία στα παιδιά είτε για φορολογικούς λόγους, είτε για οτιδήποτε άλλο και τώρα ούτε καλημέρα δεν τους λένε.

Χαχα cacofonix, διάβασα και άλλα μηνύματά σου, μου θυμίζεις έντονα έναν φίλο που είχαμε και που οι απόψεις σας ταίριαζαν, όμως κατά βάθος ήταν ένας συναισθηματικός χαρακτήρας που κρυβόταν πίσω από την κυνικότητά του.
Γενικά έχω φάει πολλά χαστούκια στη ζωή από ανθρώπινες σχέσεις. Τα περισσότερα σε σχολείο, στρατό, και από συναδέλφους. Αλλά και πολλά χαστούκια από "φίλους" και λοιπούς.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:01, 19-04-11:

Οτι προφανως εκανα πολλα λαθη οσον αφορα στη διαπαιδαγωγηση τους.

Ή θαρρεις πως ο κυριος υπαιτιος της αυτης συμπεριφορας ειναι καποιος αλλος?!
(ρητορικη)

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 22:38, 19-04-11:

Δυστυχώς έχω άπειρα παραδείγματα και τα περισσότερα του συγγενικού μου περιβάλλοντος. Οι γονείς έγραψαν την περιουσία στα παιδιά είτε για φορολογικούς λόγους, είτε για οτιδήποτε άλλο και τώρα ούτε καλημέρα δεν τους λένε.

Γενικά έχω φάει πολλά χαστούκια στη ζωή από ανθρώπινες σχέσεις. Τα περισσότερα σε σχολείο, στρατό, και από συναδέλφους. Αλλά και πολλά χαστούκια από "φίλους" και λοιπούς.

Δεκτόν, άλλωστε συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Ναι και η διαπαιδαγώγηση των παιδιών είναι ασφαλώς σημαντική, αλλά από εκεί και πέρα θεωρώ πως οι άνθρωποι γεννιούνται και με έναν χαρακτήρα. Δεν αποκλείονται αυτά που γράφεις και δικαιολογημένα, άλλωστε ποιος είπε πως οι άλλοι είναι αγγελικά πλασμένοι; Όμως αν όλοι ξεκινούμε με το σκεπτικό ότι κάποιος κάποια στιγμή "θα μας την φέρει" τότε θα φρενάρουμε διαρκώς, από φόβο μήπως δεν έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να μας επιβεβαιώσει εκ των προτέρων πως θα μας φερθούν τα παιδιά μας. Αν όλοι είχαμε τις ίδιες αμφιβολίες, εγώ και εσύ δεν θα υπήρχαμε σήμερα για να επικοινωνούμε......

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 23:07, 19-04-11:

Αν όλοι είχαμε τις ίδιες αμφιβολίες, εγώ και εσύ δεν θα υπήρχαμε σήμερα για να επικοινωνούμε......
Ααααα ρε μάνα....
αααααα ρε πατέρα...
δεν μπορούσατε να αμφιβάλλετε λίγο;;;

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 23:20, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Ααααα ρε μάνα....
αααααα ρε πατέρα...

Γιατί ρε συ Μαρίνα;;; Η ζωή είναι ωραία....., είναι και το e steki..... για ξανασκέψου.....

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 23:26, 19-04-11:

Οπως και να χει, δεν θα θελα με τίποτα να μην μπορώ να προσφέρω τα απαραίτητα στο παιδί μου. Για παιδιά ούτε λόγος. Εδώ οι δικοί μου τρώνε πλέον από τα έτοιμα, και με σχετικά καλούς μισθούς, πόσο μάλλον για κάποιον που παίρνει 600-800€. Δεν μπορείς να συντηρήσεις τον εαυτό σου και θα θρέψεις και 3ο άτομο;

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 23:56, 19-04-11:

Οπως και να χει, δεν θα θελα με τίποτα να μην μπορώ να προσφέρω τα απαραίτητα στο παιδί μου. Για παιδιά ούτε λόγος. Εδώ οι δικοί μου τρώνε πλέον από τα έτοιμα, και με σχετικά καλούς μισθούς, πόσο μάλλον για κάποιον που παίρνει 600-800€. Δεν μπορείς να συντηρήσεις τον εαυτό σου και θα θρέψεις και 3ο άτομο;
Δε νομίζω ότι οι μισθοί γενικά είναι πιο υψηλοί, οι περισσότεροι εκεί κυμαίνονται.
Άμα θες πολύ ένα παιδί, γνώμη μου είναι πως τα καταφέρνεις.
Κόβεις από 'δω, κόβεις από 'κει και όλα καλά.
Δε χρειάζεται το παιδί το super-duper υλικό αγαθό.

(Σαν μια θεία μου. Μου έλεγε ότι η ξαδέρφη μου-κόρη της, έχει υπολογιστή, τηλεόραση, κινητό και κάτι άλλα ενώ είναι δευτέρα δημοτικού και παρόλο αυτά δεν είναι χαρούμενη. ΜΑ ΓΙΑΤΙ; )

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 00:01, 20-04-11:

Φαντάσου να βγάζεις 600-800€, να μην έχεις δικό σου σπίτι, να πρέπει να δώσεις στην καλύτερη 300€ ενοίκιο το μήνα. Πώς θα ταϊσεις ένα 3ο στόμα; Δύο φίλοι μου κάνανε παιδιά και πλέον δεν βγαίνουν καθόλου από το σπίτι και βοηθάει σε όλα η οικογένεια. Δηλαδή να κάνω παιδί για να επιβαρύνω την οικογένειά μου κι άλλο;

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:06, 20-04-11:

Αυτό δείχνει ότι οι γονείς των συγκεκριμένων ατόμων, πρώτον ήταν τραγικοί γονείς, δεύτερον δεν ήξεραν καθόλου τα παιδιά τους και τρίτον ήταν και αρκετά αφελής ώστε να μην εξασφαλίσουν τους εαυτούς τους...

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Ααααα ρε μάνα....
αααααα ρε πατέρα...
Μην μιζεριάζεις!!!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 00:33, 20-04-11:

Γιατί ρε συ Μαρίνα;;; Η ζωή είναι ωραία....., είναι και το e steki..... για ξανασκέψου.....
οκ!
με πείσατε!

Παράθεση

kate_gka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kate_gka
H kate_gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H kate_gka χαρισε μου εναν κοσμο μοναχα για μας... έγραψε στις 19:09, 19-07-11:

Θελω να κανω παιδακια στα 25-26 μου αφου θα εχω τελειωσει με τις σπουδες μου..Νωρις?Ισως.Και θα θελα αγορακι και κοριτσακι.Κατα προτιμηση πρωτο το αγορακι αλλα βασικα θελω να ειναι υγιη τα παιδακια μου!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kate_gka : 19-07-11 στις 19:26. Αιτία: himela
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 19:30, 19-07-11:

Θέλω να κάνω παιδιά, 2 κατά προτίμηση και δε με νοιάζει τι φύλο θα είναι, αρκεί να είναι υγιέστατα.
Πρώτα όμως θέλω να είμαι απολύτως σίγουρη με τον σύντροφο μου, να είναι με ένα άτομο που αγαπώ, εμπιστεύομαι, να τον ξέρω χρόνια, σε όλα τα σκαμπανεβάσματα και όχι να τα κάνω γιατί έχω φτάσει στην τάδε ηλικία και πρέπει να "ολοκληρωθώ ως γυναίκα". Θέλω να είμαι καλά επαγγελματικά, να μπορώ να τα στηρίξω οικονομικά + συναισθηματικά. Το ίδιο και ο σύντροφος μου, δε θέλω να είναι από αυτούς που λόγω δουλειάς βλέπουν το παιδί τους 5-6 φορές τον χρόνο και το παιδί να τον ξέρει από φωτογραφίες. Θέλω όλο το πακέτο, σε όποια ηλικία και αν έρθει...

Παράθεση

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καραγκιόζης
Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Καραγκιόζης Ε, ρε, γλέντια! έγραψε στις 17:31, 11-08-11:

Αλλά όταν δεν θα έχω τις ίδιες δυνάμεις και δεν θα μπορώ ενδεχομένως ούτε τον εαυτό μου να κουμαντάρω, θα ξέρω πως θα έχω μια παρηγορία, κάποιον να μιλήσω μαζί του και θα παίρνω κουράγιο.....
Τέτοια ανιδιοτέλεια... μάλιστα...

Κάνεις επένδυση δηλαδή;

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ95
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ95 ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΕΟΛΕ(Ρ)Α! έγραψε στις 15:23, 12-08-11:

Εγω αν και μικος και αναποφασιστος,θελω(οχι 1 αλλα ουτε και 4 παιδια!θα προτιμουσα 2-3!)
Θα ηθελα να τα κανω(οχι εγω) στα 25 με 35!
Θελω και κοριτσια και αγορια!
Υγεια να εχουν και ας ερθουν στα 50!

Παράθεση

Provlima Megalo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Provlima Megalo
Ο Provlima Megalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Provlima Megalo έγραψε στις 15:30, 12-08-11:

εγω δεν θελω να κανω παιδια γιατι τα μισω .......!!!!!!!!!! δεν μπορω να συννενοηθω μαζι τους γιατι ολο κλαινε και με σπανε τα νευρα....!!!!

Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη natalia3807
H natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H natalia3807 έγραψε στις 20:13, 13-08-11:

βεβαια,χωρίς παιδιά ποιο είναι το νόημα ενός ανθρώπου?βεβαια όταν έρχονται και σε κατάλληλη ηλικία και περίοδο.θα ήθελα να κάνω 2 παιδιά,τώρα από φύλο νομίζω πρώτα θα ήθελα να είναι αγόρι

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 20:33, 13-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από natalia3807
βεβαια,χωρίς παιδιά ποιο είναι το νόημα ενός ανθρώπου?
Έχω βαρεθεί να το ακούω..

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jesus_facepalm_facepalm_jesus_epic_demotivational_poster_1218659828_facepalm_collection-s640x682.jpg
Εμφανίσεις:  72
Μέγεθος:  64,0 KB  
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:24, 13-08-11:

οχι

κουταβια..

Παράθεση

Kossal (Κώστας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kossal
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

O Kossal Quality. Not quantity. - Έμμα έγραψε στις 22:33, 13-08-11:

I guess so. Μετά τα 30 εννοείται.

Ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι.

PS: The girl gotta come first

Παράθεση

Mert

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mert
Ο Mert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Mert έγραψε στις 00:36, 14-08-11:

Ναι θα ήθελα μια κόρη, όμως πρώτα προφανώς θα έπρεπε να είμαι σίγουρος για την σχέση μου με την σύντροφο καθώς και το να μπορώ να την στηρίξω οικονομικά και συναισθηματικά (τι πρωτότυπη απάντηση )
Αν γίνει θα γίνει λογικά γύρω στα 30 υποθέτω, αν και ποτέ δεν ξέρεις.

Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H natalia3807 έγραψε στις 19:13, 14-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Έχω βαρεθεί να το ακούω..
και ποιο είναι το νόημα για σένα?το clubbing και το αχαλίνωτο sex?η μονο η καριέρα?η καριέρα δεν μπορεί να ολοκληρώσει κανέναν άνθρωπο,δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο από το να έχεις παιδιά,καλά όταν θα φτάσεις στα 60-70 και θα είσαι μονος δεν νομίζεις να λες αυτά...και οι φίλοι δεν μπορούν να αναπληρώσουν το κενό αυτό.απότι είδα είσαι ακόμη 18,οποτε στο μέλλον θα αλλάξεις πολλές φορες την άποψη σου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:26, 14-08-11:

καλά όταν θα φτάσεις στα 60-70 και θα είσαι μονος δεν νομίζεις να λες αυτά
1. Ηθικόν δίδαγμα: Κάντε παιδιά για να φορτώσετε σε κάποιον την αγγαρεία να σας ξεσκατίζει στα 70.
2. Αλήθεια, εσύ έχεις φτάσει στα 60-70 και διαφωτίστηκες, ή απλά πιστεύεις ό,τι σου λένε για το πότε ο καθένας αναθεωρεί απόψεις;
3. Στα 60-70 και να αλλάξεις γνώμη πάντως, λίγο δύσκολο να κάνεις παιδιά. Άρα η συμβουλή σου είναι να τα κάνεις προκαταβολικώς γιατί θα σου χρειαστούν αργότερα; Σαν τα εμβόλια ένα πράγμα;
4. Πλάκα έχει πόσο βέβαοι είναι ότι η καριέρα δεν μπορεί να ολοκληρώσει κανέναν, άνθρωποι που σχεδόν πάντα καριέρα κάνουν μόνο το βράδυ στα όνειρα τους (if at all). Εκτός αν ορίζετε την καριέρα όπως το Cosmopolitan και οποιαδήποτε δουλειά γραφείου θεωρείται "καριέρα".

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 19:26, 14-08-11:

θα ηθελα σιγουρα παιδια,θα ελεγα μετα τα 30....

τωρα σιγουρα θα ηθελα ενα αγορακι αλλα δεν θα με χαλαγε και ενα κοριτσακι.αρα,συνολο 2 παιδια ενα αγορι και ενα κοριτσι

Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H natalia3807 έγραψε στις 19:39, 14-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
1. Ηθικόν δίδαγμα: Κάντε παιδιά για να φορτώσετε σε κάποιον την αγγαρεία να σας ξεσκατίζει στα 70.
2. Αλήθεια, εσύ έχεις φτάσει στα 60-70 και διαφωτίστηκες, ή απλά πιστεύεις ό,τι σου λένε για το πότε ο καθένας αναθεωρεί απόψεις;
3. Στα 60-70 και να αλλάξεις γνώμη πάντως, λίγο δύσκολο να κάνεις παιδιά. Άρα η συμβουλή σου είναι να τα κάνεις προκαταβολικώς γιατί θα σου χρειαστούν αργότερα; Σαν τα εμβόλια ένα πράγμα;
4. Πλάκα έχει πόσο βέβαοι είναι ότι η καριέρα δεν μπορεί να ολοκληρώσει κανέναν, άνθρωποι που σχεδόν πάντα καριέρα κάνουν μόνο το βράδυ στα όνειρα τους (if at all). Εκτός αν ορίζετε την καριέρα όπως το Cosmopolitan και οποιαδήποτε δουλειά γραφείου θεωρείται "καριέρα".
όχι βεβαια δεν κανεις τα παιδιά για να σε ξεσκατίζουν και να σε φροντίζουν στα γεράματα σου,αν είναι δυνατόν!αλλα για να φτιάξεις ένα άτομο χρήσιμο για τη κοινωνία που θα έχει τη δικη του βούληση και θα αποφασίζει ο ίδιος για τη ζωή του,τα παιδιά είναι ευτυχία,και πιστεύω πως μια γυναικα όταν γίνεται μάνα δεν υπάρχει πιο όμορφο συναίσθημα από αυτό.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:38, 14-08-11:

και πιστεύω πως μια γυναικα όταν γίνεται μάνα δεν υπάρχει πιο όμορφο συναίσθημα από αυτό.
Και η βεβαιότητα αυτή προκύπτει από ... ; Το έζησες εσύ; Στο είπαν άλλοι; Στο είπε ο Πιτ Παπαδάκος; Στο είπε ο Ρούντολφ το ελαφάκι;

Γιατί αυτό το συναίσθημα ΝΤΕ και καλά να είναι το άνω φράγμα των συναισθημάτων; Για κάθε Ν υπάρχει και το Ν+1, απ' όσο ξέρω.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:54, 14-08-11:

Γιατί αυτό το συναίσθημα ΝΤΕ και καλά να είναι το άνω φράγμα των συναισθημάτων; Για κάθε Ν υπάρχει και το Ν+1, απ' όσο ξέρω.
Ανώμαλε μαθηματικέ, μην "βρομίζεις" τα συναισθήματα με τα μαθητικά.
Προφανές αναφέρεται στο ότι ολοκληρώνεται η ψυχολογία ,της μάνας, ως άνθρωπος

Υ.γ.: Καθαρά για λόγους disclaimer: Δεν πιστεύω το γονιμοποιήσουν δυο γονείς, ως μια αποκομμένη δραστηριότητα, τους "ολοκληρώνει" or something παρόμοιας μεταφυσικής "νοοτροπίας"

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 22:27, 14-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Υ.γ.: Καθαρά για λόγους disclaimer: Δεν πιστεύω το γονιμοποιήσουν δυο γονείς, ως μια αποκομμένη δραστηριότητα, τους "ολοκληρώνει" or something παρόμοιας μεταφυσικής "νοοτροπίας"
Ούτε εγώ το πιστεύω αυτό, όμως πιστεύω ότι το μεγάλωμα των παιδιών είναι αυτό που γεμίζει με ικανοποίηση τον γονέα, αφού αποτελεί ίσως την πιο ικανοποιητική και συνάμα πιο αποθαρρυντική εμπειρία που μπορεί να έχει έχει ένα ζευγάρι/γονέας.

-petros

Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H natalia3807 έγραψε στις 23:52, 14-08-11:

Και η βεβαιότητα αυτή προκύπτει από ... ; Το έζησες εσύ; Στο είπαν άλλοι; Στο είπε ο Πιτ Παπαδάκος; Στο είπε ο Ρούντολφ το ελαφάκι;

έχεις δει γυναίκες να κρατάνε αγκαλιά το νεογέννητο μωρό τους?λάμπουν από ευτυχία.εντάξει δεν έχω δει και όλες τις γυναίκες του κόσμου για να ξέρω τι νιώθει η καθεμια,αλλα έχω δει φίλες μου,ξαδέρφες,γνωστες που έχουν γεννήσει και μου έχουν πει πως ήταν η πιο ευτυχισμένη στιγμή τις ζωής τους.εξάλλου το βλέπεις στο πρόσωπο τους!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,295 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:31, 15-08-11:

Δεν θέλω να γίνω σπαστική, αλλά έχεις ακούσει για κάτι που λέγεται επιλόχεια κατάθλιψη που μπορεί να σε κάνει μέχρι και να αυτοκτονήσεις; Και όχι, δεν συμβαίνει τόσο πολύ σπάνια.

Δεν ισχυρίζομαι φυσικά πως το να κάνεις παιδιά, δεν είναι σημαντικό για την ζωή σου και δεν στην αλλάζει ριζικά. Και σίγουρα, με δεδομένο πως αυτό εξαρτάται η διαιώνιση του είδους μας, είναι λογικό κάθε γέννα να αποτελεί σημαντική εμπειρία για όποια την έχει (και για τον σύντροφό της που γίνεται πατέρας) - αλλά οπωσδήποτε ένα παιδί (ή δύο ή τρία.. δεν θα τα χαλάσουμε στο νούμερο) δεν αποτελεί τον σκοπό και την πεμπτουσία της ζωής κανενός γονιού, εκτός αν υπάρχει σοβαρό θέμα αυτοεκτίμησης και γενικότερης ανασφάλειας: ναι, πάντα θες το καλύτερο για το παιδί σου και κάνεις ό,τι μπορείς γι' αυτό, αλλά αυτό απέχει πολύ από την εξάρτηση ολόκληρης της ζωής σου από την ζωή του παιδιού σου που παρουσιάζετε εδώ μέσα ως φυσιολογική.

Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 297 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 00:44, 15-08-11:

Γιωργο θερμη παρακληση!!!!!μην τα γραφεις αποτομα.....ειδικα εκει με τον ρουντολφ το ελαφακι με ακουσε ολο το τετραγωνο απο τα γελια!!!!!!!
στο θεμα μας τωρα....... εφοσον ολα πανε καλα στην ζωη μου και υπαρχει μια καποια ασφαλεια ναι θα ηθελα να κανω καποια στιγμη παιδια!
οχι απο εγωιστικους λογους απλα ειναι ωραιο να γυριζεις στο σπιτι και να εχεις με καποιον να συζητησεις αυτα π εγιναν και να μοιραστεις τις εμπειριες σου!
και θα σκεφτει καποιος γιατι δεν τα λες απλα στον συντροφο σου? οχι δεν ειναι το ιδιο, ειναι τελειως διαφορετικο να υπαρχουν παιδια στο σπιτι ,ειναι σαν μια διαδικασια συνεχους επιμορφωσης....εσυ τους μαθαινεις καποια πραγματα και αυτα σου μαθαινουν αλλα!
και πριν με φανε οι φεμινιστριες και οι δηθεν ανεξαρτητες δηλωνω πως ΝΑΙ ολοκληρωνεσαι! ΝΑΙ εχεις εναν σκοπο στην ζωη!
ΝΑΙ δεν ενδιαφερεσαι μονο για τον εαυτο σου!!!ΚΑΙ ΝΑΙ προσφερεις με πολλους τροπους και αισθανεσαι χαρουμενος οταν βλεπεις οτι το παιδι σου ειναι ευτυχισμενο!
αφου ειναι τοσο ωραιο να μοιραζεσαι γιατι μερικοι ζουν μοναχικα?

καλοι ειναι οι φιλοι ,ο κοινωνικος περιγυρος κτλπ καλη και η καριερα αλλα οσο περνουν τα χρονια ο καθενας κοιταει την ζωη του, οι δεσμοι καλως ή κακως χαλαρωνουν και η εργασια γινεται μονοτονη,ρουτινα.....αλλαζουν οι προτεραιοτητες των ανθρωπων.
τι νοημα εχει να γυριζεις σε ενα σπιτι αδειο? πολλες ερευνες εχουν δειξει οτι οι ανθρωποι π ζουν περισσοτερο ειναι αυτοι οι οποιοι εχουν οικογενεια! τυχαιο?δεν νομιζω!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H natalia3807 έγραψε στις 01:07, 15-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Δεν θέλω να γίνω σπαστική, αλλά έχεις ακούσει για κάτι που λέγεται επιλόχεια κατάθλιψη που μπορεί να σε κάνει μέχρι και να αυτοκτονήσεις; Και όχι, δεν συμβαίνει τόσο πολύ σπάνια.

Δεν ισχυρίζομαι φυσικά πως το να κάνεις παιδιά, δεν είναι σημαντικό για την ζωή σου και δεν στην αλλάζει ριζικά. Και σίγουρα, με δεδομένο πως αυτό εξαρτάται η διαιώνιση του είδους μας, είναι λογικό κάθε γέννα να αποτελεί σημαντική εμπειρία για όποια την έχει (και για τον σύντροφό της που γίνεται πατέρας) - αλλά οπωσδήποτε ένα παιδί (ή δύο ή τρία.. δεν θα τα χαλάσουμε στο νούμερο) δεν αποτελεί τον σκοπό και την πεμπτουσία της ζωής κανενός γονιού, εκτός αν υπάρχει σοβαρό θέμα αυτοεκτίμησης και γενικότερης ανασφάλειας: ναι, πάντα θες το καλύτερο για το παιδί σου και κάνεις ό,τι μπορείς γι' αυτό, αλλά αυτό απέχει πολύ από την εξάρτηση ολόκληρης της ζωής σου από την ζωή του παιδιού σου που παρουσιάζετε εδώ μέσα ως φυσιολογική.
δεν είπα να κάνει κάποιος παιδί απότι στιγμή που δεν είναι έτοιμος,άμα είσαι και περιμένεις με ανυπομονησία τη κατάθλιψη γιατί να την πάθεις?έχω ακούσει πως η γυναικα όταν μένει έγκυος γίνεται κάπως ευαίσθητη και όταν γεννήσει η ψυχολογία τις είναι κάπως πιεσμένη γιατί αλλάζει η ζωή τις αλλα αυτό διαρκεί μερικές μέρες άντε βδομάδες.για αυτοκτονίες να πω την αλήθεια δεν έχω ακούσει.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:13, 15-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από karotenia
πολλες ερευνες εχουν δειξει οτι οι ανθρωποι π ζουν περισσοτερο ειναι αυτοι οι οποιοι εχουν οικογενεια! τυχαιο?δεν νομιζω!

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:32, 15-08-11:

αυτο που ξερω,ειναι οτι οι παντρεμενοι εχουν καλυτερη υγεια,

σε ερευνες που εχουν ακουστει διαρκως αυτο δειχνουν..

τωρα για παιδια,,δεν το εχω ακουσει..
κατι βρηκα στα γρηγορα..
Men with children live longer, Dutch study finds

(η αναπαραγωγη ειναι η βασικοτερη αξια της ζωης.πιο ισχυρη και απο το ενστικτο επιβιωσης..οποτε πιθανον να γινεται καλυτερος ενας ανθρωπος που κανει απογονους..)

αν θελεις κιαλλες ερευνες,,θα υπαρχουν σιγουρα..
http://www.baby-health.net/articles/568.html
Last researches of demographers show that presence of children in a family influences parents’ lifetime considerably. It affects both men and women equally brightly.
αρα οντως η περισσοτερες ερευνες δειχνουν οτι τα παιδια και η οικογενεια,,βελτιωνουν τον ανθρωπο..και ζει καλυτερα σε σχεση με το να ειναι μονος του σε αντιστοιχη ηλικια..(εκτος βεβαια,αν ειναι τοσο κακος ο γαμος πια)..
τωρα αν εχεις αλλα στοιχεια,,ριξτα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 15-08-11 στις 08:42.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 16:51, 15-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
ναι, πάντα θες το καλύτερο για το παιδί σου και κάνεις ό,τι μπορείς γι' αυτό, αλλά αυτό απέχει πολύ από την εξάρτηση ολόκληρης της ζωής σου από την ζωή του παιδιού σου που παρουσιάζετε εδώ μέσα ως φυσιολογική.
Αυτό είναι ένα λάθος στο οποίο υποπίπτουν πολλοί ανασφαλείς γονείς: στο να ζουν τη ζωή τους, μέσα από τη ζωή των παιδιών τους.
Αυτό όχι μόνο δε βοηθάει τα παιδιά, αλλά μπορεί να τους δημιουργήσει και πρόβλημα αν οι γονείς είναι υπερπροστατευτικοί και περιορίζουν την κοινωνική τους ζωή. Μια οικογένεια η οποία έχει πάρει τη μορφή Γονικής Μονάδας Ανατροφής Παιδιών, αντιμετωπίζει προβλήματα όταν και το τελευταίο παιδί ανεξαρτητοποιηθεί και φύγει από το σπίτι, αφού τότε οι γονείς διαπιστώνουν ότι επί δεκαετίες έχουν παραμελήσει τη σχέση τους όντας αφιερωμένοι ολοκληρωτικά στο παιδί.

-petros

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,380 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 17:29, 15-08-11:

^^ Αυτό πρέπει να το κάνω αφίσα, να το κολλήσω, να το βλέπω μπροστά μου..

Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 297 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 01:02, 16-08-11:

γιωργο αν ειχα καλη σχεση με την τεχνολογια θα την ειχες και την παραπομπη!!!!!!
λοιπον δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου..... το ειδα στην εκπομπη ολα για την υγεια μαλιστα ερευνα του εθνικου ιδρυματος ερευνων εδειξε οτι σε ολη την ελλαδα η Ικαρια εχει τους περισσοτερους μακροβιους ανθρωπους!!!! πεθανουν σε ηλικια πανω απο 100 ετη οι περισσοτεροι. Ερευνωντας λοιπον τον τροπο ζωης τους οι επιστημονες ειδαν οτι εκτος απο την μεσογειακη διατροφη π ακολουθουσαν ειχαν ολοι μεγαλες οικογενειες αλλα και πολυ καλες σχεσεις με τους συγγενεις τους.........

επισης μακροζωια δεν χαριζουν μονο τα παιδια αλλα και ο ιδιος ο γαμος! οι παντρεμενοι ανδρες ζουν περισσοτερο.....το αναδερουν χιλιαδες ερυενες π εχουν γινει σε πανεπιστημια του εξωτερικου......τωρα εχουν στραφει σε νεες ερευνες.....πιστευουν οτι δεν χαριζει καλη υγεια και μακρα ζωη μονο ο γαμος αυτος καθε αυτος αλλα και με εξυπνη γυναικα!!!!!αντε να δουμε τι θα συμπερασμα θα βγαλουν!!!!!!!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:50, 16-08-11:

ακολουθουσαν ειχαν ολοι μεγαλες οικογενειες αλλα και πολυ καλες σχεσεις με τους συγγενεις τους.
δεν το ειχα ακουσει αυτο για την Ικαρια..οτι ζουν πολυ ναι,,βεβαια..

ενδιαφερον..

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 15:29, 16-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Καραγκιόζης
Έτσι ακριβώς. Ούτε τα ίδια σου τα παιδιά δεν πρόκειται να σε αγαπήσουν έτσι όπως αγαπάει ένας σκύλος.
Αρχική Δημοσίευση από Καραγκιόζης
Τέτοια ανιδιοτέλεια... μάλιστα...

Κάνεις επένδυση δηλαδή;
Γειά σου Καραγκιόζη. Ναι κάνω επένδυση, επένδυση στην αγάπη, την ανιδιοτελή, την φροντίδα μου προς αυτά την ανιδιοτελή, το ενδιαφέρον μου να είναι καλά και να βγούν σωστοί άνθρωποι. Να τους δώσω όσα περισσότερα μπορώ και να γίνουν ευτυχισμένα και ανεξάρτητα στο μέτρο που μπορούν και τα ίδια τα παιδιά. Όσο για τους σημερινούς γονείς, δεν νομίζω πέρα από το τηλεφώνημα και την καλή κουβέντα να περιμένουν κάτι περισσότερο, όλοι μας γνωρίζουμε τι θα γίνει στο μέλλον, θα είμαστε ίσως σε κάποιο γηροκομείο (εμένα δεν με τρομάζει καθόλου η λέξη) ή με την συντροφιά κάποιας αλλοδαπής (συνηθίζεται τώρα τελευταία). Όσο για τον σκύλο δεν είναι κακός, (είχα κι εγώ) απλά δεν παύει να είναι σκύλος και δεν υπάρχει σύγκριση.

Αρχική Δημοσίευση από karotenia
Γιωργο θερμη παρακληση!!!!!μην τα γραφεις αποτομα.....ειδικα εκει με τον ρουντολφ το ελαφακι με ακουσε ολο το τετραγωνο απο τα γελια!!!!!!!
στο θεμα μας τωρα....... εφοσον ολα πανε καλα στην ζωη μου και υπαρχει μια καποια ασφαλεια ναι θα ηθελα να κανω καποια στιγμη παιδια!
οχι απο εγωιστικους λογους απλα ειναι ωραιο να γυριζεις στο σπιτι και να εχεις με καποιον να συζητησεις αυτα π εγιναν και να μοιραστεις τις εμπειριες σου!
και θα σκεφτει καποιος γιατι δεν τα λες απλα στον συντροφο σου? οχι δεν ειναι το ιδιο, ειναι τελειως διαφορετικο να υπαρχουν παιδια στο σπιτι ,ειναι σαν μια διαδικασια συνεχους επιμορφωσης....εσυ τους μαθαινεις καποια πραγματα και αυτα σου μαθαινουν αλλα!
και πριν με φανε οι φεμινιστριες και οι δηθεν ανεξαρτητες δηλωνω πως ΝΑΙ ολοκληρωνεσαι! ΝΑΙ εχεις εναν σκοπο στην ζωη!
ΝΑΙ δεν ενδιαφερεσαι μονο για τον εαυτο σου!!!ΚΑΙ ΝΑΙ προσφερεις με πολλους τροπους και αισθανεσαι χαρουμενος οταν βλεπεις οτι το παιδι σου ειναι ευτυχισμενο!
αφου ειναι τοσο ωραιο να μοιραζεσαι γιατι μερικοι ζουν μοναχικα?

καλοι ειναι οι φιλοι ,ο κοινωνικος περιγυρος κτλπ καλη και η καριερα αλλα οσο περνουν τα χρονια ο καθενας κοιταει την ζωη του, οι δεσμοι καλως ή κακως χαλαρωνουν και η εργασια γινεται μονοτονη,ρουτινα.....αλλαζουν οι προτεραιοτητες των ανθρωπων.
τι νοημα εχει να γυριζεις σε ενα σπιτι αδειο? πολλες ερευνες εχουν δειξει οτι οι ανθρωποι π ζουν περισσοτερο ειναι αυτοι οι οποιοι εχουν οικογενεια! τυχαιο?δεν νομιζω!
Η φράση που έκανα με υπογράμμιση, είναι πολύ σωστή. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν μάθει να το κάνουν αυτό. Δεν μπορώ να τους κρίνω αρνητικά διότι το τελευταίο διάστημα βλέπω φίλες μου να ακολουθούν αυτό τον τρόπο ζωής. Επιλογές είναι αυτές και είναι σεβαστές. Είναι καλύτερα να είναι ένας άνθρωπος συνηδειτοποιημένος για το τι θέλει και το τι όχι και έτσι να πράττει, παρά να παντρεύεται χωρίς να το επιθυμεί ή ακόμη χειρότερο να κάνει παιδιά χωρίς να τα θέλει. Αρκετά εγκαταλελειμένα και δυστυχισμένα υπάρχουν ήδη, δεν χρειάζονται περισσότερα. Οπότε μπράβο στους ανθρώπους που έχουν την ωριμότητα να το παραδέχονται πως δεν μπορούν να αναλάβουν τέτοιες ευθύνες. Είναι πολύ σημαντική απόφαση για να την πάρεις βιαστικά, θέλει ωριμότητα και σκέψη. Τα παιδιά (παλιά έλεγαν θέλουν μόνο αγάπη) σήμερα θέλουν αγάπη αλλά και χρήματα (δυστυχώς). Διότι όλα έχουν το δικαίωμα στην παιδεία και στην υγεία και αυτά πρέπει να μπορείς να τους τα προσφέρεις. Όσο για το άδειο σπίτι, είμαι κι εγώ από αυτές που κυνηγούσα την δουλειά και έχασα πολλά, θα μπορούσα να τα είχα κάνει νωρίτερα, αλλά και τώρα είμαι ικανοποιημένη, άλλες προσπαθούν μια ζωή για ένα παιδάκι και εμένα μου δόθηκαν δύο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους