Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,931 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,207 μηνύματα σε 95,586 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 531 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 178)
Ναι, σίγουρα.
51
28,65%
Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.
71
39,89%
Όχι, δεν θέλω καθόλου.
28
15,73%
Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.
16
8,99%
Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.
12
6,74%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:28, 16-08-11:

Σίγουρος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:51, 16-08-11:

κοιτα,,η γνωστη γκρινια των παντρεμενων,συγκρινει συνηθως λαθος,την τωρινη κατασταση-πχ 40-50-60 χρονων- με αυτη που ηταν στα νιατα τους ελευθεροι-ες.

δεν γινεται με την κατασταση που θα ηταν στην ιδια μεγαλη ηλικια χωρις μονιμο συντροφο και ή παιδια..

ειναι ουσιωδης η διαφορα..και ανουσια συνηθως η καθιερωμενη γκρινια..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 297 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 22:29, 16-08-11:

Η φράση που έκανα με υπογράμμιση, είναι πολύ σωστή. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν μάθει να το κάνουν αυτό. Δεν μπορώ να τους κρίνω αρνητικά διότι το τελευταίο διάστημα βλέπω φίλες μου να ακολουθούν αυτό τον τρόπο ζωής. Επιλογές είναι αυτές και είναι σεβαστές. Είναι καλύτερα να είναι ένας άνθρωπος συνηδειτοποιημένος για το τι θέλει και το τι όχι και έτσι να πράττει, παρά να παντρεύεται χωρίς να το επιθυμεί ή ακόμη χειρότερο να κάνει παιδιά χωρίς να τα θέλει. Αρκετά εγκαταλελειμένα και δυστυχισμένα υπάρχουν ήδη, δεν χρειάζονται περισσότερα. Οπότε μπράβο στους ανθρώπους που έχουν την ωριμότητα να το παραδέχονται πως δεν μπορούν να αναλάβουν τέτοιες ευθύνες. Είναι πολύ σημαντική απόφαση για να την πάρεις βιαστικά, θέλει ωριμότητα και σκέψη. Τα παιδιά (παλιά έλεγαν θέλουν μόνο αγάπη) σήμερα θέλουν αγάπη αλλά και χρήματα (δυστυχώς). Διότι όλα έχουν το δικαίωμα στην παιδεία και στην υγεία και αυτά πρέπει να μπορείς να τους τα προσφέρεις. Όσο για το άδειο σπίτι, είμαι κι εγώ από αυτές που κυνηγούσα την δουλειά και έχασα πολλά, θα μπορούσα να τα είχα κάνει νωρίτερα, αλλά και τώρα είμαι ικανοποιημένη, άλλες προσπαθούν μια ζωή για ένα παιδάκι και εμένα μου δόθηκαν δύο.
πολυ ωραιο ποστ πραγματικα με εβαλε σε σκεψεις......οταν εγραφα το δικο μου ειχα βγαλει απο το μυαλο μου την κατηγορια των ανθρωπων που δεν αισθανονται ετοιμοι και ωριμοι για να κανουν οικογενεια.......και ας μην ξεχναμε πως για να δωσεις (στο παιδι σου ) το οτιδηποτε ειτε χρηματα ειτε συναιασθηματα πρεπει να εχεις. Οντως δεν πρεπει να κατηγορουμε τους ανθρωπους που καταλαβαν νωρις οτι δεν εχουν γεννηθει για τετοια αλλα εγω εκνευριζομαι με τους αλλους,εκεινους που θελουν αλλα για καποιιο λογο δεν προσπαθουν!
εγω με αυτην την κατηγορια ανθρωπων θυμωνω και με αφορμη αυτους εγραψα το ποστ....και παραγματικα θλιβομαι οταν βλεπω ανθρωπους που δεν κανουν οικογενεια οχι επειδη δεν τους αρεσει αλλα ισως επειδη δεν ηταν ιδιαιτερα κοινωνικοι , δεν κανουν ευκολα σχεσεις ,ειναι κλειστοι κτλπ
αυτο ειναι πραγματικα κριμα γιατι λογω ντροπης μενουν μοναχικοι και διωχνουν ετσι μια μεγαλη ευκαιρια για κοινωνικοποιηση και χαρα!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eileen : 16-08-11 στις 22:53. Αιτία: διόρθωση quote
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

himemar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη himemar
H himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H himemar έγραψε στις 01:06, 21-08-11:

Εννοειται, ειναι σκοπος ζωης για μενα!Γυρω στα 27-28 νομιζω ειναι καλη ηλικια.

Παράθεση

pauline

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pauline
H pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H pauline έγραψε στις 03:28, 21-08-11:

3 παιδάκια θα 'θελα!! έναν γιο και 2 κοριτσάκια maybe! α και κατά προτίμηση γύρω στα 30 μου χρόνια να έρθει το πρώτο καλά είναι

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:30, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
4. Πλάκα έχει πόσο βέβαοι είναι ότι η καριέρα δεν μπορεί να ολοκληρώσει κανέναν, άνθρωποι που σχεδόν πάντα καριέρα κάνουν μόνο το βράδυ στα όνειρα τους (if at all). Εκτός αν ορίζετε την καριέρα όπως το Cosmopolitan και οποιαδήποτε δουλειά γραφείου θεωρείται "καριέρα".
Έχει περάσει από το μυαλό σου οτι υπάρχουν άνθρωποι που δε νιώθουν ολοκληρωμένοι με την καριέρα που λες εσύ; Που θέλουν να δημιουργήσουν και να επενδύσουν σε ανθρώπους κι όχι σε υλικά πράγματα; Που παίρνουν ικανοποίηση με συναισθήματα που σου βγάζει ένας άνθρωπος κι όχι μια εργασιακή επιτυχία; Σημαίνει οτι αυτοί οι άνθρωποι έχουν κρυφό σκοπό να κάνουν καριέρα αλλά είναι ανίκανοι κι είπαν να κάνουν ένα παιδί να βρίσκεται;

Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 13:33, 22-08-11:

Ναι θέλω 3.
Είμαι ον τόπικ

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:42, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Έχει περάσει από το μυαλό σου οτι υπάρχουν άνθρωποι που δε νιώθουν ολοκληρωμένοι με την καριέρα που λες εσύ; Που θέλουν να δημιουργήσουν και να επενδύσουν σε ανθρώπους κι όχι σε υλικά πράγματα; Που παίρνουν ικανοποίηση με συναισθήματα που σου βγάζει ένας άνθρωπος κι όχι μια εργασιακή επιτυχία; Σημαίνει οτι αυτοί οι άνθρωποι έχουν κρυφό σκοπό να κάνουν καριέρα αλλά είναι ανίκανοι κι είπαν να κάνουν ένα παιδί να βρίσκεται;
Μα η καριέρα δεν σου προσφέρει μόνο υλικά αγαθά!
Είναι η αίσθηση της επιτυχίας, της δημιουργικότητας, της προσφοράς! Είναι η ενέργεια που σε πλημμυρίζει, η ικανοποίηση που έχεις με το να ασχολείσαι και να αφοσιώνεσαι σε κάτι που αγαπάς! Άλλωστε, το κάνω καριέρα δεν σημαίνει ότι αποξενώνομαι από την κοινωνία, ότι παύω να είμαι άνθρωπος. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που το εργασιακό περιβάλλον δημιουργεί δεσμούς φιλίας μεταξύ των συναδέρφων, επομένως όλα αυτά που περιγράφεις με τα ανθρώπινα συναισθήματα, ισχύει!

Αυτή τη στιγμή μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι δεν θέλω παιδιά!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:38, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Μα η καριέρα δεν σου προσφέρει μόνο υλικά αγαθά!
Είναι η αίσθηση της επιτυχίας, της δημιουργικότητας, της προσφοράς! Είναι η ενέργεια που σε πλημμυρίζει, η ικανοποίηση που έχεις με το να ασχολείσαι και να αφοσιώνεσαι σε κάτι που αγαπάς! Άλλωστε, το κάνω καριέρα δεν σημαίνει ότι αποξενώνομαι από την κοινωνία, ότι παύω να είμαι άνθρωπος. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που το εργασιακό περιβάλλον δημιουργεί δεσμούς φιλίας μεταξύ των συναδέρφων, επομένως όλα αυτά που περιγράφεις με τα ανθρώπινα συναισθήματα, ισχύει!

Αυτή τη στιγμή μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι δεν θέλω παιδιά!!
Αυτό που μεγάλωσα τα γράμματα τα λέει όλα: κάτι κάποιος

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:46, 22-08-11:

Προστέθηκε δημοσκόπηση

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:18, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Κάθε άλλο. Σε αντίθεση με τις περισσότερες γυναίκες που ονειρεύονται βλαστάρια, δεν θεωρώ ότι ο μόνος τρόπος να είναι κανείς ευτυχής είναι ο δικός μου (που παρεμπιπτόντως ΔΕΝ είναι μόνο η καριέρα. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να διαλέξω, μόνο και μόνο επειδή είμαι γυναίκα. Κανένας άντρας δεν θεωρεί ότι πρέπει να διαλέξει, γιατί να το θεωρώ εγώ; ). Αλλά με εκνευρίζουν δηλώσεις του στυλ "η καριέρα δεν ολοκληρώνει ΚΑΝΕΝΑΝ". Ειδικά δεδομένου ότι πάντα γίνονται από άτομα που είτε δεν έκαναν ποτέ καριέρα (επειδή δεν ήθελαν ή επειδή δεν τα κατάφεραν, το γιατί δεν το εξετάζω εδώ) είτε που έκαναν αλλά βρίσκεται στη δύση της.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 07:55, 26-08-11:

Δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να διαλέξω, μόνο και μόνο επειδή είμαι γυναίκα.
σωστα,,ο συνδιασμος ειναι το καλυτερο,,για καλυτερη ψυχολογικη υγεια..δεν ειναι ευκολο,αλλα αξιζει..το σημειο ισορροπιας..

"η καριέρα δεν ολοκληρώνει ΚΑΝΕΝΑΝ"
η καριερα μόνη της χωρις μια συναιθηματικη ζωη,,μπορει να ολοκληρωσει?ασε το γαμο..

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 197 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 10:30, 26-08-11:

χμμμμ...προς το παρον δεν συμπαθω καθολου τα παιδακια...τις περισσοτερες φορες με εκνευριζουν...συμπαθω ομως τα σκυλακια...
ετσι δεν ξερω ακομη αν θελα παιδια...σκυλια ομως ναι....ποτε δεν ξερεις....
αν ειναι να ερθει παντως θα θελα να ερθει σε μια ηλικια που θα εχω ζησει καποια πραγματα και θα εχω καταφερει καποια αλλα σχετικα με την δουλεια μου(ποτε δεν σκεφτηκα ομως να αφοσιωθω πληρως στη δουλεια....υπαρχουν πολλα αλλα που θα θελα να ζησω και το να γινω workaholic δεν νομιζω να με αφηνε...)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:00, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
η καριερα μόνη της χωρις μια συναιθηματικη ζωη,,μπορει να ολοκληρωσει?ασε το γαμο..
Φυσικά. Για πολλούς ανθρώπους η καριέρα τους τους γεμίζει τόσο που δεν χρειάζονται τίποτα άλλο. Παθιασμένοι επιστήμονες που κάνουν έρευνα, καλλιτέχνες που θέλουν να δημιουργούν όλη μέρα κτλ. Γενικά, ο περισσότερος κόσμος έχει εντελώς παραμορφωμένη άποψη για το τι εστί καριέρα. Οι περισσότεροι πραγματικά επιτυχημένοι άνθρωποι δεν κάνουν καριέρα ούτε για τα λεφτά, ουτε για την επιτυχία (πρωτίστως), αλλά γιατί πραγματικά έχουν πάθος με κάτι και η επιτυχία είναι αναπόφευκτο side effect. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η ενασχόληση με το αντικείμενο σε κάνει να νιώθεις το ίδιο με έναν ερωτευμένο που περνάει χρόνο με το αντικείμενο του πόθου του. Γιατί ουσιαστικά αυτό είναι, ο έρωτας δεν είναι πάντα σεξουαλικός.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 12:08, 26-08-11:

Φυσικά. Για πολλούς ανθρώπους η καριέρα τους τους γεμίζει τόσο που δεν χρειάζονται τίποτα άλλο. Παθιασμένοι επιστήμονες που κάνουν έρευνα, καλλιτέχνες που θέλουν να δημιουργούν όλη μέρα κτλ. Γενικά, ο περισσότερος κόσμος έχει εντελώς παραμορφωμένη άποψη για το τι εστί καριέρα. Οι περισσότεροι πραγματικά επιτυχημένοι άνθρωποι δεν κάνουν καριέρα ούτε για τα λεφτά, ουτε για την επιτυχία (πρωτίστως), αλλά γιατί πραγματικά έχουν πάθος με κάτι και η επιτυχία είναι αναπόφευκτο side effect. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η ενασχόληση με το αντικείμενο σε κάνει να νιώθεις το ίδιο με έναν ερωτευμένο που περνάει χρόνο με το αντικείμενο του πόθου του. Γιατί ουσιαστικά αυτό είναι, ο έρωτας δεν είναι πάντα σεξουαλικός.
Αυτό μου θυμίζει τον Καθηγητή Νευρολογίας που μας διδάσκει. Είναι ερωτευμένος με το ηλεκτρονικό του μικροσκόπιο, πάνω από το οποίο έχει περάσει ατελείωτες ώρες με αγάπη, υπομονή και αφοσίωση (και έχει ανακαλύψει πολλά πράγματα).
Βέβαια αυτός έχει και οικογένεια (4 παιδιά αν θυμάμαι καλά).

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:14, 26-08-11:

Παθιασμένοι επιστήμονες που κάνουν έρευνα, καλλιτέχνες που θέλουν να δημιουργούν όλη μέρα κτλ.
καταλαβαινω,,και γω το εχω σκεφτει..

να εισαι μεσα στους υπολογιστες ή σε ενα εργαστηριο απο το πρωι ως το βραδυ,,και να ειναι αυτη η ζωη σου..

ομως και οι ευφυεις ανθρωποι ,συνηθως ειχανε μια γυναικα πισω τους,,για συναισθηματικη στηριξη,,οχι γνωστη συχνα..

αμα εχεις ενα ταιρι,,οχι μονο δεν σε κραταει μακρια απο τη δουλεια και το παθος σου,αλλα σε στηριζει και βοηθα..

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 12:16, 26-08-11:

Καριέρα είναι περισσότερο κάτι που "κουβαλάς" (εννοιολογικός συσχετισμός career - carrier), που το ξεκινάς απ' το Α, το πηγαίνεις στο Β, στο Γ και το φορτώνεσαι μια ζωή. Σίγουρα αν κάνεις κάτι που αισθάνεσαι "ταγμένος" προς αυτό, λογικό είναι να σε ολοκληρώνει. Αν όμως μετράς την καριέρα σου με βάση την εξέλιξή της (το αποτέλεσμα δηλαδή) τότε πολύ αμφιβάλω ότι θα μπορέσεις ποτέ να νιώθεις ολοκληρωμένος. Έχουμε ακούσει άλλωστε πολλές ιστορίες για golden boys & girls με κατεστραμμένες ζωές (διαζύγια, πρέζα, όργια, κ.ο.κ) κάτι που αποδεικνύει συνεχώς ότι η καριέρα με στόχο το χρήμα και την εξουσία, βρωμίζει την ψυχή.

Το ερώτημα είναι, μπορείς να συνδυάσεις καριέρα και παιδιά; Αν, ναι σε τι βαθμό; Με ποιες προϋποθέσεις;

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 12:21, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Καριέρα είναι περισσότερο κάτι που "κουβαλάς" (εννοιολογικός συσχετισμός career - carrier), που το ξεκινάς απ' το Α, το πηγαίνεις στο Β, στο Γ και το φορτώνεσαι μια ζωή. Σίγουρα αν κάνεις κάτι που αισθάνεσαι "ταγμένος" προς αυτό, λογικό είναι να σε ολοκληρώνει. Αν όμως μετράς την καριέρα σου με βάση την εξέλιξή της (το αποτέλεσμα δηλαδή) τότε πολύ αμφιβάλω ότι θα μπορέσεις ποτέ να νιώθεις ολοκληρωμένος. Έχουμε ακούσει άλλωστε πολλές ιστορίες για golden boys & girls με κατεστραμμένες ζωές (διαζύγια, πρέζα, όργια, κ.ο.κ) κάτι που αποδεικνύει συνεχώς ότι η καριέρα με στόχο το χρήμα και την εξουσία, βρωμίζει την ψυχή.
Διάβασε ξανά αυτό (η έμφαση δική μου):

Γενικά, ο περισσότερος κόσμος έχει εντελώς παραμορφωμένη άποψη για το τι εστί καριέρα. Οι περισσότεροι πραγματικά επιτυχημένοι άνθρωποι δεν κάνουν καριέρα ούτε για τα λεφτά, ουτε για την επιτυχία (πρωτίστως), αλλά γιατί πραγματικά έχουν πάθος με κάτι και η επιτυχία είναι αναπόφευκτο side effect. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η ενασχόληση με το αντικείμενο σε κάνει να νιώθεις το ίδιο με έναν ερωτευμένο που περνάει χρόνο με το αντικείμενο του πόθου του. Γιατί ουσιαστικά αυτό είναι, ο έρωτας δεν είναι πάντα σεξουαλικός.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:22, 26-08-11:

Σε αυτές τις περιπτώσεις, η ενασχόληση με το αντικείμενο σε κάνει να νιώθεις το ίδιο με έναν ερωτευμένο που περνάει χρόνο με το αντικείμενο του πόθου του. Γιατί ουσιαστικά αυτό είναι, ο έρωτας δεν είναι πάντα σεξουαλικός.
Ο έρωτας όμως δεν διαρκεί πάνω από 3-4 χρόνια. Οι διεργασίες που συντελούνται στον οργανισμό δεν μπορούν να διαρκέσουν περισσότερο.

ομως και οι ευφυεις ανθρωποι ,συνηθως ειχανε μια γυναικα πισω τους,,για συναισθηματικη στηριξη
Ιιιι ! Ανακάλεσε γρήγορα γιατί θα μας πάρουν με τις πέτρες. Μόλις είπες πως οι ευφυείς άνθρωποι είναι μόνο άνδρες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 12:23, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Το ερώτημα είναι, μπορείς να συνδυάσεις καριέρα και παιδιά; Αν, ναι σε τι βαθμό; Με ποιες προϋποθέσεις;
Εννοείται. Σίγουρα χρειάζεται όμως ένα σύστημα υποστήριξης (σύζυγος, πιθανώς συγγενείς/φίλοι, παιδικός σταθμός, baby sitter), διάθεση για υποχωρήσεις και θυσίες καθώς επίσης και προσπάθεια για ισορροπημένη ζωή.

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 197 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 12:39, 26-08-11:

μου ακουγεται παραλογο...πχ ειμαι ζωγραφος...δεν γινεται να ζωγραφιζω ολη την ωρα...δεν μπορει να μου δωσει η ζωγραφικη αυτα που θα μου δωσει ο συντροφος μου,η φιλη μου,το παιδι μου κλπ....η εργασια δεν ειναι το παν....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:30, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από xrisopsaro
μου ακουγεται παραλογο...πχ ειμαι ζωγραφος...δεν γινεται να ζωγραφιζω ολη την ωρα...δεν μπορει να μου δωσει η ζωγραφικη αυτα που θα μου δωσει ο συντροφος μου,η φιλη μου,το παιδι μου κλπ....η εργασια δεν ειναι το παν....
Εσύ. Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο; Άγγελε, πολλοι ήταν παντρεμένοι, ναι, αλλά πάρα πολλοί/ες ιδιοφυίες δεν παντρέυτηκαν ποτέ και ήταν μια χαρα ευτυχισμένοι μέσα στη δημιουργία τους.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 13:34, 26-08-11:

Μόνο μια απορία να εκφράσω;

Εσείς που λέτε πως ΘΕΛΕΤΕ να κάνετε παιδιά
&
εσείς που λέτε πως ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ να κάνετε παιδιά

πως είστε σίγουροι πως σε 5 ή 10 χρόνια θα έχετε τις ίδιες απόψεις;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:37, 26-08-11:

αλλά πάρα πολλοί/ες ιδιοφυίες δεν παντρέυτηκαν ποτέ και ήταν μια χαρα ευτυχισμένοι μέσα στη δημιουργία τους.
θα ειχαν σχεση μακροχρονια σιγουρα.(εκτος και αν ηταν μοναχοί τι να πω?)

μην κολλαμε στο χαρτι..

και αν για τους ανδρες ειναι πιο ευκολο αυτο,,η απολυτη προσήλωση στο παθος και δουλεια,,
γιατι γυναικα ειναι ακομη πιο δυσκολο..

Ανακάλεσε γρήγορα γιατί θα μας πάρουν με τις πέτρες. Μόλις είπες πως οι ευφυείς άνθρωποι είναι μόνο άνδρες.
οι κορυφαιοι στην ευφυια ειναι όντως ανδρες..(όπως και οι πάτοι βεβαια)

οι μελετες IQ το δειχνουν αυτο-οτι στα ακρα του IQ βρισκονται οι ανδρες,ενω οι γυναικες στη μεση.,, και οι επιστημονες που ξερουμε ολοι μας..

δεν εχω ακουσει θηλυκο Αινσταιν.

(στο πολλ ψηφισα τη δευτερη επιλογη,,που βρισκω και πιο λογικη..)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 26-08-11 στις 13:53.
-11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:10, 26-08-11:

θα ειχαν σχεση μακροχρονια σιγουρα.(εκτος και αν ηταν μοναχοί τι να πω?)

μην κολλαμε στο χαρτι..

και αν για τους ανδρες ειναι πιο ευκολο αυτο,,η απολυτη προσήλωση στο παθος και δουλεια,,
γιατι γυναικα ειναι ακομη πιο δυσκολο..
Δεν αναφερόμουν στο χαρτί. Πολλοί/ες δεν είχαν ούτε μακροχρόνια σχέση.
Το ότι δεν έχεις ακούσει, δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε. Παρ'ότι γενικά ήταν πολύ δύσκολο για τις γυναίκες να κάνουν καριέρα τότε. Αλλά και πάλι, κάποιες ξεχώρισαν, αλλά ακόμα και σήμερα πολλοί δεν ξέρουν για αυτές. Πέρα από την Κιουρί, που όλοι τη γνωρίζουν. Ας πάρουμε το πεδίο μου (Πληροφορική). Γνώριζες ότι ο πρώτος προγραμματιστής ήταν γυναίκα; (Ada Lovelace) Γνώριζες ότι ο πρώτος compiler γράφτηκε από γυναίκα; (Grace Hopper)

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:22, 26-08-11:

Σου είχα ξαναπαντήσει για το ίδιο πράγμα πριν από 3 χρόνια.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:53, 26-08-11:

Γνώριζες ότι ο πρώτος προγραμματιστής ήταν γυναίκα; (Ada Lovelace) Γνώριζες ότι ο πρώτος compiler γράφτηκε από γυναίκα; (Grace Hopper)
το ξερω..

αλλα για το steve jobs μιλαμε..
ανδρες ηταν οι πραγματικοι δημιουργοι. και οι περισσοτεροι προγραμματιστες ανδρες ειναι

απλα οι γυναικες δεν εμμενουν και επιμενουν αρκετα..τοσο απλα,,αλλα απλωνονται σε πολλα,,γιαυτο και ξεχνιουνται,,και παραπονιουνται μετα μια ζωη..

αυτα που ειπε ο steve jobs απο πανω που εβαλες,,ποσες γυναικες τα εχουν κανει..

οι γυναικες δεν πατε στα ακρα,,παραδεχτειτε το,,δεν το παλευετε μεχτι τελους..
και ισως ετσι πρεπει να ειναι..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:57, 26-08-11:

αλλα για το steve jobs μιλαμε..
ανδρες ηταν οι πραγματικοι δημιουργοι.
O Steve Jobs όσο κι αν τον εκτιμώ, δεν ήταν ακριβώς δημιουργός. Δεν έφτιαξε αυτός κάτι, απλά συντόνιζε τους υπόλοιπους και ήταν πολύ καλός στο marketing.

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,371 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 15:00, 26-08-11:

Προς το παρρον μου φτανουν τα 2 αδερφακια μου....στο μελλον αν βρεθει ο καταλληλος γιατι οχι!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:24, 26-08-11:

Δεν έφτιαξε αυτός κάτι, απλά συντόνιζε τους υπόλοιπους και ήταν πολύ καλός στο marketing.
γιατι οταν λεω αυτα στο θεμα του jobs με κοπανανε ολοι?

τι να πω,,λαθος ανθρωπος τα λεει..

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro έγραψε στις 16:52, 26-08-11:

Εσύ. Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο;
γιατι ειμαστε κοινωνικα οντα ισως?????σου λεει κατι????(βεβαια ενας μοναχος,ενας ερημιτης π.χ ζει ολομοναχος αλλα αυτο ειναι αλλη περιπτωσηας μην ανοιξω το θεμα γιατι θα τελειωσω του χρονου)εκτος αν θεωρεις πως εχουν βγει και νεα μοντελα ανθρωπων που λειτουργουν σαν ρομποτακια και περνανε φινα....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:00, 26-08-11:

γιατι ειμαστε κοινωνικα οντα ισως?????σου λεει κατι????(βεβαια ενας μοναχος,ενας ερημιτης π.χ ζει ολομοναχος αλλα αυτο ειναι αλλη περιπτωσηας μην ανοιξω το θεμα γιατι θα τελειωσω του χρονου)εκτος αν θεωρεις πως εχουν βγει και νεα μοντελα ανθρωπων που λειτουργουν σαν ρομποτακια και περνανε φινα....
Πρώτον, το να μην έχει κάποιος σχέση δεν συνεπάγεται μοναχισμό. Μπορεί να έχει φίλους, συγγενείς, συναδέλφους κτλ. Δεύτερον, οι περισσότερες μεγάλες ανακαλύψεις έγιναν ιδιωτικά. Η μοναχικότητα είναι βασική ανθρώπινη ανάγκη και απαραίτητη για σχεδόν οποιουδήποτε είδους δημιουργία. Επί του θέματος, ρίξε μια ματιά στη δουλειά της ψυχολόγου Ester Buchholz (εισαγωγικό άρθρο).

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro έγραψε στις 17:15, 26-08-11:

Πρώτον, το να μην έχει κάποιος σχέση δεν συνεπάγεται μοναχισμό. Μπορεί να έχει φίλους, συγγενείς, συναδέλφους κτλ. Δεύτερον, οι περισσότερες μεγάλες ανακαλύψεις έγιναν ιδιωτικά. Η μοναχικότητα είναι βασική ανθρώπινη ανάγκη και απαραίτητη για σχεδόν οποιουδήποτε είδους δημιουργία. Επί του θέματος, ρίξε μια ματιά στη δουλειά της ψυχολόγου Ester Buchholz (εισαγωγικό άρθρο).
δεν μπορω να δεχτω την αποψη πως η εργασια ολοκληρωνει....σιγουρα σε γεμιζει...η μοναχικοτητα φυσικα ειναι η θετικη πλευρα της μοναξιας ,ειμαι φαν....αλλα πιστευω πως η πολλη μοναχικοτητα κανει κακο(εκτος αν εχεις περασει σε αλλη φαση)...ειμαι 18 ακομη...δεν εχω ζησει τετοιες καταστασεις...αλλα υπαρχουν ομορφα πραγματα που πρεπει να ζησει καποιος...και οπως ξαναειπα πιστευω πως το παθος με την εργασια νομιζω πως ειναι ανασταλτικος παραγοντας

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:15, 26-08-11:

Η μοναχικότητα είναι βασική ανθρώπινη ανάγκη και απαραίτητη για σχεδόν οποιουδήποτε είδους δημιουργία.
μεχρι ενος οριου,,και ειναι και θεμα χαρακτηρα..

καποιοι λειτουργουν καλυτερα με κοσμο και θορυβο,,και παραγουν καλυτερα..

παντως οι ανθρωποι ειναι κοινωνικα οντα,,ουτε αρκουδες ουτε γατες ειμαστε

Παράθεση

hotlivec

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hotlivec
Ο hotlivec αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O hotlivec m. έγραψε στις 17:43, 26-08-11:

Το θέλω πάρα πολύ
Ακόμα και τώρα που είμαι 17 θα ήθελα να έχω ένα κοριτσάκι
Είναι το όνειρο μου να κάνω οικογένεια

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro έγραψε στις 09:16, 27-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από hotlivec
Το θέλω πάρα πολύ
Ακόμα και τώρα που είμαι 17 θα ήθελα να έχω ένα κοριτσάκι
Είναι το όνειρο μου να κάνω οικογένεια
με αφορμη το μυνημα σου....εχετε παρατηρησει οτι ειναι πιο πολλοι οι αντρες που τους αρεσουν τα παιδια παρα οι γυναικες?(ολοι οι φιλοι μου και οι πρωην μου λατρευουν τα παιδια και οταν ελεγα οτι με εκνευριζουν με ελεγαν κακια!) τι φταιει αραγε?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:22, 27-08-11:

με αφορμη το μυνημα σου....εχετε παρατηρησει οτι ειναι πιο πολλοι οι αντρες που τους αρεσουν τα παιδια παρα οι γυναικες?(ολοι οι φιλοι μου και οι πρωην μου λατρευουν τα παιδια και οταν ελεγα οτι με εκνευριζουν με ελεγαν κακια!) τι φταιει αραγε?
Λογικό μου φαίνεται, αφού συνήθως γι'αυτούς είναι ωραία παιχνιδάκια και τη σκατοδουλειά τη φορτώνουν στη γυναίκα τους.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:58, 27-08-11:

Λογικό μου φαίνεται, αφού συνήθως γι'αυτούς είναι ωραία παιχνιδάκια και τη σκατοδουλειά τη φορτώνουν στη γυναίκα τους.
ισως εχεις δικιο..

οι ανδρες μας αρεσουν τα παιδια.. ως παιδια,,επι ισοις οροις.. αλλα η γυναικα βλεπει αλλα και βαζει ταξη στα παιδια,,μαζι με μας....και η μανα περναει στην κοπελα αυτες τις ευθυνες..

και γω παιζω με τα παιδια,,ποτέ δεν με εκνευριζαν.. μηπως ομως οι ανδρες ειναι πιο κουλ,,ενω οι γυναικες εχουν πιο πολλα νευρα σημερα και ειναι καπως πιο μιγιαγκιχτες?

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:34, 27-08-11:

Ευτυχώς υπάρχει κι ένα "συνήθως" στην πρότασή σου που την σώζει στο απολύτως ελάχιστο.

Διαφωνώ με:

1) Ωραία παιχνιδάκια: Εγώ τα παιδιά μου δε θα τα κάνω επειδή βαρέθηκα το Crysis 2 στo PC αλλά γιατί θέλω να δημιουργήσω κάτι νέο ανεξάρτητο, που να φέρει όμως τα χαρακτηρηστικά εμού και/ή αυτής που αγαπάω.

2)Σκατοδουλειά: Καμιά δουλειά δεν είναι σκατοδουλειά όταν αγαπάς αυτό που κάνεις. Εν προκειμένω αν δεν αγαπάς το παιδί σου, ας τελείωνες απ' έξω 9 μήνες πριν σκάσει μύτη... Τώρα θα τελειώνει εκείνο τα κακάκια του και το ζευγάρι θα μαζεύει την κόπρα με το φαράσι. Έτσι πάει.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro έγραψε στις 16:41, 27-08-11:

δεν νομιζω οτι ολοι οι ανδρες σκεφτονται ετσι...αντιθετως πιστευω πως το ποσοστο τετοιου ειδους ανδρων εχει μειωθει και μειωνεται...ενταξει υπαρχουν κι αυτοι που θελουν την γυναικα στο σπιτι με τα παιδια και αυτοι να φερνουν τα λεφτα και να μην ασχολουνται με κατι αλλο...αλλα αυτο πιστευω προερχεται απο την οικογενεια... το αν βλεπουν τα παιδια σαν παιχνιδακια που ακουγεται πολυ βαρυ για να τους το προσαψουμε...

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 16:51, 27-08-11:

θέλω να κάνω παιδιά και να τα μεγαλώσουν οι οδηγοί επιβίωσης
και τα βιβλία και να συνυπάρχουν με τα ακάρεα του σπιτιού
και όσο φλέγονται να βγουν έξω και να τρέξουν με γυμνά πόδια
τόσο να τα φλομώνω στα βιβλία
μέχρι να παχύνουν τα μάτια τους.

ΦΑΤΕ ΜΑΤΙΑ ΨΑΡΙΑ, ΦΑΤΕ ΓΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ.

Θέλω να κάνω παιδιά και να μεγαλώσουν
με τον χρησμό της πεταλούδας που έγινε ροφός
και να ενσαρκωθούν στους μεγαλύτερους πεσιμιστές
που να μη νομίζουν ότι η ιδέα του έρωτα είναι η μόνη ικανή
να συμφιλιώνει κάθε άνθρωπο, στιγμιαία ή όχι, με την ιδέα της ζωής
αλλά ότι το γαμήσι το έχουμε ανάγκη πρωτίστως οργανική.

ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΣΑ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΟΥ δηλ για να αποφύγουμε
τα εκβιαστικά λόγια.

με τις σπάνιες ανεξιλέωτες αμαρτίες ακόμη νωπές στη μνήμη
να κάνουν ο,τι κάνω κι εγώ:

καλύτερα να ταράσσουν το αίμα τους με τέτοιες αμαρτίες
(πχ από νεαρές γυμνές γυναίκες που θα γλιστρούν μαζί τους πάνω στις στέγες)
παρά η επιμονή στην υστερική ησυχία να τους καταντήσει
ολοκληρωτικά νεκρούς και τρομαγμένους...

(κι οι γάτες να έχουν το μονοπώλιο στα κεραμίδια τους. λ-ο-λ)

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:39, 27-08-11:

Με κάλυψε ο Λυκούργος στο μέγιστο βαθμό, απλά θέλω να εκφράσω την απογοήτευσή μου για κάποια μορφωμένη νέα γυναίκα που δηλώνει μάλιστα οτι θέλει στο μέλλον να κάνει παιδί...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:27, 27-08-11:

Εχω την εντυπωση Himela, πως η Subject To Change ως σκατοδουλειά δεν εννοούσε πως είναι σκατοδουλειά να μεγαλώνεις παιδιά (αυτό δε νόμισες; ) αλλά την κυριολεκτική έννοια (διορθωστε με αν κατάλαβα λάθος), δηλ.:
τα κακάκια, τα τσισάκια, τα εμετάκια που μυρίζουν απο τις κρεμούλες, τα μυξάκια, τα βρωμερα χεράκια και ποδαράκια, τα απλυτα πουλάκια και πιπάκια που συγκαίγονται και τσούζουν, τις σαλτσούλες που τρέχουν απο τα στοματάκια, τα χτυπηματάκια στα ποδαράκια, το κόψιμο απο τα νυχάκια, το πλύσιμο στα δοντάκια και το κοίταγμα και ξεψάχνισμα για υπολείμματα στα δοντάκια, τα αιματάκια γύρω στα 12 που ρχεται περίοδος, η εφαρμογή σερβιετούλας για να μην κολλήσει ανάποδα, τα μαζέματα του αίματος απο τα κρεβατάκια και τα στρωματάκια (πλύσιμο στο χέρι γιατί το αιματακι θέλει κρύο νεράκι )τα σπερματάκια που πλέουν στα κρεβατάκια και κολλάνε και γενικότερα τέτοια θέματα συνήθως τα αναλαμβάνει μια μαμά. Φυσικά είναι το 3% τα παραπάνω, υπάρχει και το άλλο 97%. Φαντάσου άνδρα να καθαρίζει τα σκατουλάκια και τις πάνες που ...μυρίζουν απο την πολλή γαλατίλα και το κωλάρακι του γιου ή της κόρης, επίσης το γύρω γύρω που πιάνει το πουλάκι απο τα τσισάκια που όταν είναι μωράκι θέλει πλυσιμάτακι καλό

Θέλω να ελπίζω πως όλοι οι καλοί μπαμπάδες αφήνουν τη μανούλα να παίζει παιχνιδάκια με τα μωράκια κι αναλαμβάνουν τακτικά τα παραπάνω. Ενας μπαμπούλης οφείλει να τα γνωρίζει αυτά και σε περιπτωση που μια μανούλα δεν προλαβαίνει, να τα κάνει εκείνος

Νι; Γούτσου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 27-08-11 στις 18:38.
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro έγραψε στις 09:44, 28-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Εχω την εντυπωση Himela, πως η Subject To Change ως σκατοδουλειά δεν εννοούσε πως είναι σκατοδουλειά να μεγαλώνεις παιδιά (αυτό δε νόμισες; ) αλλά την κυριολεκτική έννοια (διορθωστε με αν κατάλαβα λάθος), δηλ.:
χαχαχαχαχαχαχα....πραγματικα με εκανες να αηδιασω και να κανω και παλι την σκεψη "παιδια???? μακρια απο 'μας αυτα!!!!!"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 28-08-11 στις 10:04. Αιτία: προσθήκη spoiler στην παράθεση
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:41, 28-08-11:

χαχαχαχαχαχαχα....πραγματικα με εκανες να αηδιασω και να κανω και παλι την σκεψη "παιδια???? μακρια απο 'μας αυτα!!!!!"

Αλήθειες είναι...
αααχ ... όπως ειν βαριά η καλογερική , έτσι είν βαριά και η μαμαδιστική
Και ένα μέτρο σε αυτά(που τόσο κηρύττω), εδώ ειδικά, δεν υπάρχει.
Αλλά όταν το μωράκι είναι δικό σου, δε σιχαίνεσαι, ίσα ίσα, χαίρεσαι να το φροντίζεις
Τουλάχιστον όσες λεύτερες χαρείτε την ελευθερία γιατί μετά.... αν κι εφόσον κάνετε παιδιά, η ''σκατοδουλειά'' πάει σύννεφο

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 08:15, 29-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Φαντάσου άνδρα να καθαρίζει τα σκατουλάκια και τις πάνες που ...μυρίζουν απο την πολλή γαλατίλα και το κωλάρακι του γιου ή της κόρης, επίσης το γύρω γύρω που πιάνει το πουλάκι απο τα τσισάκια που όταν είναι μωράκι θέλει πλυσιμάτακι καλό

Θέλω να ελπίζω πως όλοι οι καλοί μπαμπάδες αφήνουν τη μανούλα να παίζει παιχνιδάκια με τα μωράκια κι αναλαμβάνουν τακτικά τα παραπάνω. Ενας μπαμπούλης οφείλει να τα γνωρίζει αυτά και σε περιπτωση που μια μανούλα δεν προλαβαίνει, να τα κάνει εκείνος

Νι; Γούτσου!
Ψιλοπράγματα. Αν έχεις καθαρίσει χέστρα στο στρατό με οδοντόβουρτσα, τα τσισάκια γύρω απ' το πουλάκι σου μυρίζουν βιολέτα!

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:25, 29-08-11:

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι αυτό που είναι "σκατοδουλειά" στην μαμαδιστική, αν ο σύζυγος δεν βοηθά/μοιράζεται τις ευθύνες, δεν είναι η μία ή η άλλη μισοαηδιαστική δουλειά όσο η 24/7 απαίτηση όχι απλώς να είσαι stand-by αλλά να κάνεις πράγματα. Δηλαδή ότι τίποτα δεν αποφεύγεται οπότε το μυαλό σου και το κορμί σου εξαντλούνται από ένα συνδυασμό αυπνίας/δουλειάς που μπορεί να κρατήσει μήνες ή χρόνια (το 1ο μου παιδί κοιμήθηκε 6ωρο 2 μέρες στην σειρά αφού έκλεισε τα 2).
Ίσως αν σου κάτσει παιδί που είναι μαμ και νάνι να είναι ανθρώπινα για κάποιο διάστημα ή αν υπάρχει υποστήριξη από την προηγούμενη γενιά, δεν ξέρω.
Το να εκνευρίζεσαι κάτω από τέτοιες συνθήκες δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάς/χαίρεσαι τα παιδιά σου και αυτό το λέω γιατί πολλές φορές μοιάζει όποιος δεν λέει τα πράγματα "ροζ" να κρίνεται ως αναίσθητος. Άλλωστε φαντάζομαι γι'αυτό αναγκάστηκε να βάλει τόσα -ακια η mindcircus στο κείμενο της.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 21:41, 30-08-11:

Δεν θα ήθελα να κάνω παιδιά γιατί νομίζω ότι δεν θα ήμουν ιδιαίτερα καλή μάνα. Μπορεί όμως να αλλάξω γνώμη αργότερα, ποιος ξέρει.

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 18:16, 01-09-11:

ναι .

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 13:11, 28-09-11:

Θέλω πάρα πολύ να κάνω παιδιά! Ήδη κάνω σχέδια..Θα ήθελα να τα κάνω από μικρή ώστε να μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες όλων και να μην φτάσω 40 χρονών και να μην μπορώ να τα τρέχω από δω και από κει, σε παιδικές χαρές και ό,τι άλλο θέλουν..Σκέφτομαι για 3 παιδάκια, το ένα μάλιστα να το υιοθετήσω!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους