Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,098 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,122 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κρητική ή Ποντιακή λύρα;

Κρητική ή Ποντιακή λύρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 29)
Ποντιακή Λύρα
4
13,79%
Κρητική Λύρα
17
58,62%
Μου αρέσουν εξίσου
3
10,34%
Δεν έχω άποψη
5
17,24%

kounelaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 03:35, 02-03-10:

Εγω ειμαι της αποψης λυρα να'ναι κι οτι να'ναι...Λατρευω τη λυρα μιας και ειναι συνδεδεμενη με τις παραδοσεις τση Κρητης.Αυτη συνοδευει καθε σεβντα,καθε γλεντι,καθε πανηγυρι,καθε χαρα,γαμο,λυπη ή καημο,τα τραπεζια μαζι με το γαμοπιλαφο και ντυνει τοσο ομορφα τις Κρητικες μαντιναδες!
Ωστοσω επειδη τεθηκε θεμα για το ποια λυρα εχει καλυτερο ακουσμα θα ηθελα πολυ να ακουσω τη γνωμη σας...

Ποντιακή Λύρα Vs Κρητική Λύρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kounelaki : 02-03-10 στις 03:59.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 10:15, 02-03-10:

Είμαι μισή Πόντια μισή Κρητικιά και αν και συνήθως υπερισχύει το πρώτο στοιχείο μπορώ να πω ότι προτιμώ τον ήχο της κρητικής. Ίσως γιατί έμαθα πρώτα κρητικούς χορούς, δε μπορώ να βρω άλλη εξήγηση. Βέβαια και στα δύο έχω ένα κατώφλι ανεκτικότητας, δε μπορώ να ακούσω πάρα πολλή ώρα λύρα κάτι κάνει *τινγκ* στα νεύρα μου Σε κάλυψα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 06:21, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
Είμαι μισή Πόντια μισή Κρητικιά και αν και συνήθως υπερισχύει το πρώτο στοιχείο μπορώ να πω ότι προτιμώ τον ήχο της κρητικής. Ίσως γιατί έμαθα πρώτα κρητικούς χορούς, δε μπορώ να βρω άλλη εξήγηση. Βέβαια και στα δύο έχω ένα κατώφλι ανεκτικότητας, δε μπορώ να ακούσω πάρα πολλή ώρα λύρα κάτι κάνει *τινγκ* στα νεύρα μου Σε κάλυψα?
Ω ναι!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LAZARUS (ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LAZARUS
Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O LAZARUS έγραψε στις 11:42, 03-03-10:

Έχω μεγαλώσει με τους ήχους του βιολιού της Ανατολικής Κρήτης, και της κρητικής λύρας. Και τα δύο αυτά όργανα αποδίδουν υπέροχα όλη την πλούσια γκάμα των κρητικών (και γενικά νησιώτικων) τραγουδιών. Στην κρητική λύρα άνοιξαν δρόμους μεγάλοι Μάστορες, με διαφορετικό ύφος. Παράδειγμα από τους τελευταίους ο Κώστας Μουντάκης και ο Θανάσης Σκορδαλός, που σφράγισαν το παίξιμο, ο καθένας με το ύφος του. Αν προσέξετε τους σύγχρονους λυράρηδες, που είναι χιλιάδες, ανάμεσα στα δύο αυτά παιξίματα βαδίζουν.
Ο ήχος της ποντιακής λύρας μου φαίνεται λιγότερο πλούσιος, πιο μονότονος, από την κρητική. Πιο «κλειστός» αν με εννοείτε. Θα οφείλεται στη θεματολογία των ποντιακών τραγουδιών.
Αλλά αυτή είναι η άποψή μου, που είναι επηρεασμένη σαφώς υπέρ της κρητικής λύρας.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:12, 03-03-10:

εδω υπερασπιτης της ποντιακης λυρας!!

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:18, 03-03-10:

Ψηφίζω Κρητική Λύρα καθώς μου αρέσουν καλύτερα οι Κρητικοι Χοροί και γενικά η Κρήτη.

(Δεν βρήκα άλλο επιχείρημα!)

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:40, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Ψηφίζω Κρητική Λύρα καθώς μου αρέσουν καλύτερα οι Κρητικοι Χοροί και γενικά η Κρήτη.

(Δεν βρήκα άλλο επιχείρημα!)

αν ειχες δοκιμασει ποντιακη κουζινα, το επιχειρημα θα εφτανε και θα περισσευε.

που σαι βρε γιαγιααα!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:40, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel

που σαι βρε γιαγιααα!

Γλυκιά μου Πόντια το τελευταίο τί είναι??????????

Παράθεση

Ερωφίλη (Κομπάρσα βου)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερωφίλη
H Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H Ερωφίλη έγραψε στις 20:45, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Γλυκιά μου Πόντια το τελευταίο τί είναι??????????
Πιροσκί;;

Δεν είμαι Πόντια, αλλά αυτό πρέπει να ναι.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:50, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από mpourou
Πιροσκί;;

Δεν είμαι Πόντια, αλλά αυτό πρέπει να ναι.
Χμμμ...Νομίζω πως το πιροσκί δεν είναι ετσι...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 21:36, 03-03-10:

αυτο λεγεται οτία, αυτακια δηλαδη. ειναι γλυκο αλλα τηγανητο... απο τις αγαπημενες μου λιχουδιες που φτιαχνει η γιαγια ειδικα σε γλεντια γαμων

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 21:39, 03-03-10:

αυτο λεγεται οτία, αυτακια δηλαδη. ειναι γλυκο αλλα τηγανητο... απο τις αγαπημενες μου λιχουδιες που φτιαχνει η γιαγια ειδικα σε γλεντια γαμων
εμ καλα το μυρίστηκα ότι πρόκειται για γλυκιά...αμαρτία!Να παμε βρε παιδιά τότε σε παραδοσιακό ποντιακό γάμο...

Παράθεση

Ερωφίλη (Κομπάρσα βου)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερωφίλη
H Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H Ερωφίλη έγραψε στις 21:13, 04-03-10:

Ναι είναι τέλεια!!!!!

Τώρα κατάλαβα ποια είναι... Γιάμιιιιι

Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 23:09, 04-03-10:

Κορίτσια, μήπως να μετονομάσουμε το θέμα σε κρητική ή ποντιακή κουζίνα;;;

Κρητική λύρα για μένα, γιατί προτιμώ γενικά τα παραδοσιακά κρητικά τραγούδια σε σχέση με τα ποντιακά! Είναι πιο... ξεσηκωτικά!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 03:11, 05-03-10:

Εγώ προτιμώ την Αγγλική λίρα πάντως, είναι ακόμη πιό ξεσηκωτική!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

H kounelaki <3 έγραψε στις 12:50, 05-03-10:

Ελατε να φατε γαμοπιλαφο και παραδοσιακα απακια!!!!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 14:12, 06-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Ελατε να φατε γαμοπιλαφο
Mετά χαράς, αλλά τι διαφορά έχει από το γνωστό....πιλάφι;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 15:07, 06-03-10:

Εγώ με την σειρά μου προτιμώ την Ποντιακή λύρα. Ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι έχει πιο ανατολίτικο άκουσμα. Η Πόλη, η Μικρά Ασία και ο Πόντος είναι τόποι που αγγίζουν τα όρια του μυθικού. Είναι θα λέγαμε κάτι περισσότερο από συγκεκριμένα μέρη. Είναι τα χαμένα «Ηλύσια πεδία» του Ελληνισμού. Γι'αυτό και η Ποντιακή λύρα στην καρδιά μου έχει το προβάδισμα από την Κρητική

Σ.σ.: Το γαμοπίλαφο είναι πιλάφι το οποίο φτιάχνεται με ζουμί από χοντρό κρέας (συνήθως προβατίνα) και ρύζι με λεμόνι. Τώρα για την τεχνική του, κοίτα εδώ. Γαμοπίλαφο λέγεται επειδή φτιάχνεται στους γάμους

Ενημερωτικά πάντως, στην περιοχή της Πάτρας πάντως το αντίστοιχο «γαμοπίλαφο» είναι πάλι χοντρό κρέας με κριθαράκι στο φούρνο (δηλαδή γκιουβέτσι)

Παράθεση

Audit01 (ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Audit01
Ο ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O Audit01 έγραψε στις 16:13, 06-03-10:

Ουτε Ποντιακη ουτε Κρητικη.
Καμια απο τις δυο.
Η δημοσκοπηση θα επρεπε να περιλαμβανει και μια επιλογη που να λεει ""Καποιο αλλο μουσικα οργανο""

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:26, 06-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Audit01
Ουτε Ποντιακη ουτε Κρητικη.
Καμια απο τις δυο.
Η δημοσκοπηση θα επρεπε να περιλαμβανει και μια επιλογη που να λεει ""Καποιο αλλο μουσικα οργανο""
Μα εδώ βρε Audit, συζητάμε ανάμεσα σε δύο χαρακτηριστικά όργανα της Ελληνικής μουσικής τα οποία ανήκουν στην ίδια συνομοταξία (είναι δηλαδή είδη λύρας) και έχουν ένα χαρακτηριστικό άκουσμα το οποίο αν και είναι πολύ διαφορετικό, έχει κοινά στοιχεία ώστε να μπορούμε να τα συγκρίνουμε. Αν θες, από την άλλη μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις ένα θέμα γενικά για τα μουσικά όργανα. Δεν σε εμποδίζει κάποιος

Σ.σ.: Αναρωτιέμαι πάντως ποιός έβαλε αρνητική ψήφο στο μήνυμά μου. Και θα ήμουν πολύ περίεργος να μάθω και τον λόγο...

Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

H kounelaki <3 έγραψε στις 20:23, 06-03-10:

To γαμοπιλαφο ειναι πιλαφι που γινεται απο προβατινα,αρνι συνηθως ή και κοτα ή κοκκορα.Ειναι "ζουμερο" πιλαφι,καμια σχεση με το "κλασσικο" το πιλαφι το στεγνο και ανοστο.Οποιος εχει φαει γαμοπιλαφο δεν το αλλαζει με τιποτα,ειναι κορυφαια η γευση.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 21:54, 06-03-10:

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι το ελληνικό «ριζότο» κατά κάποιον τρόπο...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:20, 06-03-10:

προτιμω το ''πλοφ''.

πιλαφι τσιγαρισμενο με κρεμυδι και καροτακι!!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 01:39, 07-03-10:

και οι δύο...ειδικά όταν χορεύεις υπό τους ήχους τους...

http://www.youtube.com/watch?v=3WqfWo96FF0
κρυστάλλινη χροιά .......................

http://www.youtube.com/watch?v=4pWXVGF9UcE
Η ποντιακή λύρα είναι από τα λίγα αυτοσυνοδευόμενα μουσικά όργανα. Τα κύρια χαρακτηριστικά της ακούσματα είναι: τα διαστήματα της 4ης και 5ης καθαρά, συνοδευόμενα από τρίλιες. Τα διαστήματα είναι αρμονικά και σε ορισμένες περιπτώσεις μελωδικά. Στα αρμονικά διαστήματα ο ισοκράτης είναι εναλλασσόμενος, ενώ στα μελωδικά είναι συνεχόμενος. Στην δεύτερη περίπτωση έχουμε, εκτός από τα προαναφερθέντα διαστήματα 4ης και 5ης καθαρά, και τα διαστήματα 6ης μικρής και μεγάλης 7ης ελαττωμένης και 8ης καθαρά. Τα διαστήματα, λόγω της ιδιομορφίας της ποντιακής μουσικής, έχουν πολλές φορές ηχομοριακή αλλοίωση.
από την ιστοσελίδα http://el-pontos.blogspot.com/2007/0...post_4985.html

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:22, 07-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
και οι δύο...ειδικά όταν χορεύεις υπό τους ήχους τους...

http://www.youtube.com/watch?v=3WqfWo96FF0
κρυστάλλινη χροιά .......................
Kαλα αυτη η εκπομπη ειναι ολα τα λεφτα,κριμα που δεν μπορειται να τη δειτε...

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
http://www.youtube.com/watch?v=4pWXVGF9UcE
Η ποντιακή λύρα είναι από τα λίγα αυτοσυνοδευόμενα μουσικά όργανα. Τα κύρια χαρακτηριστικά της ακούσματα είναι: τα διαστήματα της 4ης και 5ης καθαρά, συνοδευόμενα από τρίλιες. Τα διαστήματα είναι αρμονικά και σε ορισμένες περιπτώσεις μελωδικά. Στα αρμονικά διαστήματα ο ισοκράτης είναι εναλλασσόμενος, ενώ στα μελωδικά είναι συνεχόμενος. Στην δεύτερη περίπτωση έχουμε, εκτός από τα προαναφερθέντα διαστήματα 4ης και 5ης καθαρά, και τα διαστήματα 6ης μικρής και μεγάλης 7ης ελαττωμένης και 8ης καθαρά. Τα διαστήματα, λόγω της ιδιομορφίας της ποντιακής μουσικής, έχουν πολλές φορές ηχομοριακή αλλοίωση.
από την ιστοσελίδα http://el-pontos.blogspot.com/2007/0...post_4985.html
Πολυ ωραιος χορος!Και φαινεται και δυσκολος!
Ολιγον σκιαχτηκα παντως!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 02:58, 08-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Εγώ με την σειρά μου προτιμώ την Ποντιακή λύρα. Ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι έχει πιο ανατολίτικο άκουσμα. Η Πόλη, η Μικρά Ασία και ο Πόντος είναι τόποι που αγγίζουν τα όρια του μυθικού. Είναι θα λέγαμε κάτι περισσότερο από συγκεκριμένα μέρη. Είναι τα χαμένα «Ηλύσια πεδία» του Ελληνισμού. Γι'αυτό και η Ποντιακή λύρα στην καρδιά μου έχει το προβάδισμα από την Κρητική

Σ.σ.: Το γαμοπίλαφο είναι πιλάφι το οποίο φτιάχνεται με ζουμί από χοντρό κρέας (συνήθως προβατίνα) και ρύζι με λεμόνι. Τώρα για την τεχνική του, κοίτα εδώ. Γαμοπίλαφο λέγεται επειδή φτιάχνεται στους γάμους

Ενημερωτικά πάντως, στην περιοχή της Πάτρας πάντως το αντίστοιχο «γαμοπίλαφο» είναι πάλι χοντρό κρέας με κριθαράκι στο φούρνο (δηλαδή γκιουβέτσι)
Πέτρο, συμφωνώ με όσα είπες περί "ακουσμάτων" και ήχου που κουβαλάει η Ποντιακή λύρα, άλλοτε πονεμένο με προσμονή και κάποτε αισιόδοξο με ελπίδα, μα πάντοτε ανδρείο και περήφανο!

Και η Κρητική ωραία ακούγεται, αλλά όταν δεν την σκεπάζει ο ήχος από την κακή συνήθεια με τις μπαλωθιές!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες περί γαμοπίλαφου

Δε νομίζω να είναι άσχετο το άσμα που ακολουθεί, και σιγά μην έχανα την ευκαιρία να ποστάρω...Νότι!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:53, 12-03-10:

http://www.youtube.com/watch?v=Bim04...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=U7GKc3uIblc

κρητικη vs ποντιακη λιρα. για να δουμε ποια θα στειλουμε τελικα.

αν και μεταξυ μας αν και προτιμω του αλκαιου δε δειχνει να τη ''σεβεται'' οπως ο πυροβολακης την κρητικη.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:13, 12-03-10:

Και οι δύο.
Όποιο όργανο παίζεται με δοξάρι μου αρέσει εξίσου !

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 00:27, 13-03-10:

εχω συνηθισει πιο πολυ την κρητικη λυρα. η κρητικη λυρα εχει συνδεθει μεσα μου και με πιο τρυφερα πραγματα αλλα και δυναμικα. η ποντιακη λυρα απο την αλλη εχει συνδεθει μεσα μου με ενα συναισθημα πιο παραλογο.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 23:59, 03-04-10:

που σαι βρε γιαγιααα!
love, αυτά τα κάνει η μαμά μου!!! Τα λέμε ciurighele. [τσιουριγέλε) Εσείς πώς τα λέτε?

ον τοπικ τώρα: λύρα να 'ναι και ότι να 'ναι.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:20, 04-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
love, αυτά τα κάνει η μαμά μου!!! Τα λέμε ciurighele. [τσιουριγέλε) Εσείς πώς τα λέτε?

ον τοπικ τώρα: λύρα να 'ναι και ότι να 'ναι.
οτια τα λεμε εμεις στα ποντιακα. αυτακια δηλαδη!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 08:49, 09-11-10:

Η καλύτερη λίρα είναι η Αγγλική. Αυτή με τα μούτρα της Ελισάβετ απάνω, που γυαλίζει!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:32, 09-11-10:

Ποντιακη..
εχει πιο "βαρβαρο" ηχο...
η Κρητικη ειναι λιγο ελαφρια για μενα..

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 15:43, 09-11-10:

φυσικα ποντιακη,ε ποντια ειμαι τι να κανω.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:53, 09-11-10:

Η καλύτερη λίρα είναι η Αγγλική. Αυτή με τα μούτρα της Ελισάβετ απάνω, που γυαλίζει!
μπα,,ισα με το ευρω ειναι πια..

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 15:51, 12-11-10:

Δεν έχω άποψη

Παράθεση

Goseithor (Νότα στο Διάστημα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Goseithor
Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Goseithor να πιάνω αστέρια στο βυθό της μουσικής σ έγραψε στις 15:36, 30-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Εγω ειμαι της αποψης λυρα να'ναι κι οτι να'ναι...Λατρευω τη λυρα μιας και ειναι συνδεδεμενη με τις παραδοσεις τση Κρητης.Αυτη συνοδευει καθε σεβντα,καθε γλεντι,καθε πανηγυρι,καθε χαρα,γαμο,λυπη ή καημο,τα τραπεζια μαζι με το γαμοπιλαφο και ντυνει τοσο ομορφα τις Κρητικες μαντιναδες!
Ωστοσω επειδη τεθηκε θεμα για το ποια λυρα εχει καλυτερο ακουσμα θα ηθελα πολυ να ακουσω τη γνωμη σας...

Ποντιακή Λύρα Vs Κρητική Λύρα
δε μ αρέσει η λύρα του πόντου και μ αρέσει πλ της κρήτης...δεν έχω καμία σχέση ούτε με πόντο ούτε με κρήτη(?) αλλα παρόλα αυτά μ αρέσει πλ η κρητική λύρα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:12, 30-06-11:

Κρητική φυσικά!........
Αγαπώ την Κρήτη, τα κρητικά τραγούδια,αυτό το γενικότερο ύφος και κλίμα τους, αγαπώ την Κρητική προφορά , και όποιος δεν είναι κρητικός αλλά έχει ζήσει στην Κρήτη για να σπουδάσει ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, και ειδικά και εάν έχει τύχει να ερωτευτεί στην Κρήτη, ξέρει πολύ καλά τί εννοώ..... Απλά μαγεύεσαι...
Ένα νησί με πολύ-πολύ ιδιαίτερο χρώμα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 21:39, 30-06-11:

Συμφωνω και γω με το Γιωργο ...καλυτερη ειναι η εγγλεζικη ,παλαιας κοπης

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 21:49, 30-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Και με την Βικτώρια, και με τον Γεώργιο και με τον Εδουάρδο, όλες μα όλες είναι εξαιρετικές....

Οn topic. Προτιμώ την κρητική, επειδή ακούω κρητικά τραγούδια και μου αρέσουν πάρα πολύ ειδικά όταν συνοδεύονται από λύρα....Ποντιακά ακούσματα δεν έχω πολλά και έτσι δεν μπορώ να εκτιμήσω.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:25, 04-06-12:

Και οι δύο μ'αρέσουν! Περισσότερο προτιμώ τον ήχο της Ποντιακής όμως!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:33, 04-06-12:

Καρπαθικη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 13,225 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 12:45, 04-06-12:

Συμφωνώ με τα χίλια!!!
Υπάρχει όμως και η θρακιώτικη και η δραμινή!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους