Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,264 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα παντρευόσασταν μόνο για να κάνετε παιδιά;

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:43, 01-03-10:

Επειδή ο σκοπός μου είναι να κάνω παιδιά δε θα έλεγα όχι σε κάποιο προξενιό αν περάσουν τα χρόνια απειλητικά και δεν έχω βρει κάποιον να κάνω οικογένεια. Αν και ψάχνω την αγάπη, όμως ο σκοπός μου αυτός είναι ανώτερος από την αγάπη, οπότε πιστεύω οτι θα συμβιβαζόμουν σε λιγότερη αγάπη για να πετύχω το σκοπό μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 14:29, 01-03-10:

Δεν είναι σαν να καταδικάζεις το γάμο σου εξαρχής όμως; Η μάνα μου και η γιαγιά μου π.χ. κλαίγονται συνεχώς και εγώ είμαι σε φάση "μα παντρευτήκατε για τους λάθος λόγους, πώς είχατε την απαίτηση να ΜΗΝ πάει στράφι ο γάμος;!".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:40, 01-03-10:

Προσωπικά βάζω το να είναι κάποιος σωστός πατέρας πιο πάνω από το καλός σύζυγος. Αν λοιπόν μέχρι τη Χ ηλικία δε βρω κάποιον που θα έχει και τα δύο, θα "θυσιάσω" το δεύτερο αν έχει το πρώτο.

Υποθετικά μιλωντας πάντα και κρίνοντας από την τώρα σκέψη μου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:01, 01-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Προσωπικά βάζω το να είναι κάποιος σωστός πατέρας πιο πάνω από το καλός σύζυγος. Αν λοιπόν μέχρι τη Χ ηλικία δε βρω κάποιον που θα έχει και τα δύο, θα "θυσιάσω" το δεύτερο αν έχει το πρώτο.

Υποθετικά μιλωντας πάντα και κρίνοντας από την τώρα σκέψη μου.
Οι σωστοί όμως γονείς περνάνε και την εικόνα του έρωτα και της αγάπης στο ζευγάρι... δεν θα'ναι τα στάνταρ του παιδιού σου για ζευγάρωμα χαμηλότερα, όσο χαμηλότερα βάλεις εσύ τα δικά σου?

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:10, 01-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Οι σωστοί όμως γονείς περνάνε και την εικόνα του έρωτα και της αγάπης στο ζευγάρι... δεν θα'ναι τα στάνταρ του παιδιού σου για ζευγάρωμα χαμηλότερα, όσο χαμηλότερα βάλεις εσύ τα δικά σου?
Το παιδί δε χρειάζεται να καταλάβει κάτι.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 15:41, 01-03-10:

Εμένα οι δικοί μας παντρεύτηκαν από έρωτα (σε μια εποχή που τα προξενιά ήταν πολύ διαδεδομένα). Εγώ σε γενικές γραμμές είμαι υπέρ του γάμου από έρωτα. Να σκιρτήσει η καρδιά σου για την άλλη (ή για τον άλλον αντίστοιχα). Να της κάνεις καντάδα. Να της γράψεις γράμματα ποτισμένα από το δάκρυ σου (ξέρω, είμαι τίγκα στον ρομαντισμό). Να ανταποκριθεί. Να ζήσεις αυτό το ρίγος που νιώθει κάποιος στα πρώτα ραντεβού. Να αγωνιάς για το αν θα σε πάρει τηλέφωνο. Και ο γάμος να είναι καρπός αυτού του έρωτα. Δεν θα μπορούσα να με φανταστώ να παντρεύομαι χωρίς να ερωτευθώ...

Από την άλλη βέβαια, υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι δεν λειτουργούν έτσι. Πολλοί μάλιστα αδυνατούν να ερωτευθούν! Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, συμβαίνει κι αυτό. Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι μπορεί να έχουν και πολλές σχέσεις ακόμα, αλλά επειδή τις βλέπουν τόσο ορθολογιστικά πια, αδυνατούν να ερωτευθούν πια, όταν έρχεται ο καιρός να παντρευτούν, διαλέγουν τον εύκολο δρόμο ενός προξενιού. Το ότι δεν υπήρξαν ποτέ ερωτευμένοι με αυτόν τον άνθρωπο, είναι εξόφθαλμο ακόμα και μετά από πολλά χρόνια. Υπάρχει αυτή η «ουδετερότητα» στα μάτια τους όταν κοιτάζει ο ένας τον άλλον. Παρ' όλα αυτά, δεν μπορώ να το καταδικάσω. Έτσι λειτουργούν κάποιοι άνθρωποι. Ακόμα και σήμερα όπου τα πράγματα έχουν απλουστευθεί σε σχέση με παλαιότερα.

17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:33, 01-03-10:

Πιτ, μιλώντας καθαρά προσωπικά, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αυτοί που δεν ερωτεύονται εύκολα (εγώ είχα χωρίσει με τον έρωτα μετά την εφηβεία ), όταν βρεθεί ο (α)κατάλληλος όλα αναιρούνται!

Προσωπικά, αν και στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα αυτό που έλεγε η Χιμέλα πάντα, λόγω απελπισίας; Λόγω το τι έβλεπα γύρω μου; Λόγω απογοητεύσεων, ποτέ δεν μου φάνταζε μια καλή αρχή για γάμο αλλά ένας τεράστιος συμβιβασμός στο "Θέλω να κάνω οικογένεια".
Για εμένα είναι πολύ σημαντικό να ερωτευθείς και να αγαπήσεις αυτόν με τον οποίον θα κάνεις οικογένεια....
Να ξέρεις ότι τον επέλεξες, όχι μόνο γιατί τηρεί τα "κριτήρια" για οικογένεια αλλά και γιατί η καρδιά σου το λέει.

Μου ακούγεται σαν παραίτηση το:"ε...είναι καλό παιδί, έχει καλή δουλειά, θα γίνει καλός πατέρας, τον αγαπάω σαν άνθρωπο, γιατί να μην κάνω το βήμα;". Είναι ένας συμβιβασμός...και πραγματικά σκέφτομαι...πόσο μπορεί κάποιος/α να το αντέξει;

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 22:52, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Μου ακούγεται σαν παραίτηση το:"ε...είναι καλό παιδί, έχει καλή δουλειά, θα γίνει καλός πατέρας, τον αγαπάω σαν άνθρωπο, γιατί να μην κάνω το βήμα;". Είναι ένας συμβιβασμός...και πραγματικά σκέφτομαι...πόσο μπορεί κάποιος/α να το αντέξει;
Συμφωνώ. Και παρόλο που ο φλογερός έρωτας δεν είναι απαραίτητος για να υπάρξει στοργή μεταξύ των συζύγων (αυτό χτίζεται με τα χρόνια), σκέφτομαι ότι κάτι που ξεκινάει με παραίτηση είναι πολύ πιθανό να καταλήξει σε πικρία. Επιπλέον, είναι πολύ επικίνδυνο για την οικογένεια να είναι τα παιδιά ο μόνος συνδετικός κρίκος των γονιών και νομίζω πως όλοι λίγο-πολύ έχουμε δει τι παθογένειες μπορεί να προκύψουν, ιδίως όταν τα παιδιά φτάνουν στην ηλικία που φεύγουν απ' το σπίτι. Όχι ότι αυτό δεν μπορεί να συμβεί σ' ένα γάμο από έρωτα (συμβαίνει πολύ συχνά), απλώς θεωρώ ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να συμβεί σε ένα γάμο που γίνεται από "ανάγκη". Ίσως επειδή τότε τα κριτήρια είναι αυτά που ανέφερε η Vkey πιο πάνω και όχι το αν ταιριάζουμε με τον άλλο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:01, 02-03-10:

δε θα παντρευομουν μονο και μονο για να κανω παιδια. αν ειχα τοσο πολυ αναγκη να γινω μανουλα, αλλα δεν ταιριαζα με κανεναν λογου χαρη και μου τυχαινε εγκυμοσυνη θα το μεγαλωνα μονη μου το παιδακι.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:57, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
δε θα παντρευομουν μονο και μονο για να κανω παιδια. αν ειχα τοσο πολυ αναγκη να γινω μανουλα, αλλα δεν ταιριαζα με κανεναν λογου χαρη και μου τυχαινε εγκυμοσυνη θα το μεγαλωνα μονη μου το παιδακι.
Είναι καλύτερα να μεγαλώσει το παιδί χωρίς πατέρα;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:34, 03-03-10:

Αν και μου φαίνεται κάπως, δεν θα κατηγορήσω κάποιον που παντρεύεται σε χ ηλικία χωρίς να είναι ερωτευμένος λόγω των κοινωνικών πιέσεων, οι οποίες υφίστανται και επηρεάζουν πολλούς ανθρώπους. Στην τελική παίρνει ο ίδιος κάποιο ρίσκο του στυλ "παίζει να δυστυχίσω, το προτιμώ πάντως από το να με λένε ανέραστο". Αλλά μιλώντας για παιδιά διαφωνώ με Δ κεφαλαίο. Επειδή βλέπω συνέχεια παιδιά που παρουσιάζουν πολλά προβλήματα που κατά μεγάλο ποσοστό προέρχονται από την οικογένεια, είμαι αντίθετη στους "επίπεδους" γάμους, χωρίς αγάπη. Πιθανώς να μην έχουν επιπτώσεις στον ψυχισμό του παιδιού στο επίπεδο κάποιου εκρηκτικού γάμου με καυγάδες και τεταμένη ατμόσφαιρα, αλλά, πιστέψτε με, το ουδέτερο, ψευτοτακτοποιημένο, ψυχρό κλίμα μεταξύ 2 γονέων που συνυπάρχουν χωρίς να αγαπιούνται είναι πηγή πλήθους προβλημάτων για κάποιο παιδί.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:37, 03-03-10:

είναι πηγή πλήθους προβλημάτων για κάποιο παιδί.
Αν μπορούσαμε να βάλουμε στη ζυγαριά ένα "ουδέτερο, ψευτοτακτοποιημένο, ψυχρό κλίμα μεταξύ 2 γονέων που συνυπάρχουν χωρίς να αγαπιούνται" και μια single mother, ποιο από τα δύο πιστεύεις θα δημιουργούσε περσσότερα προβλήματα στο παιδί;

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 10:40, 03-03-10:

Ένα παιδί χρειάζεται αγάπη και αποδοχή κατά τη γνώμη μου.
Ένα παιδί μέσα σε ένα συμβατικό γάμο, που κάποια στιγμή (αν όχι ευθύς εξαρχής) μετατραπεί σε κέλυφος υποχρεώσεων, συναναστροφών και τετριμμένης καθημερινότητας κενό περιεχομένου, δε νομίζω ότι παίρνει κάτι παραπάνω από ένα παιδί που μεγαλώνει σε μια μονογονεϊκή οικογένεια, που μπορεί όμως να έχει συγγενείς και φίλους και ποιοτικό χρόνο και αφοσίωση από την πλευρά του γονέα.

Στο σημείο αυτό οφείλω να πω ότι σέβομαι αλλά διαφωνώ και με την αρχική σου τοποθέτηση, καθώς δεν θεωρώ ότι ο σκοπός μιας γυναίκας είναι να κάνει παιδιά και μάλιστα να προχωρήσει σε συμβιβασμούς και παραχωρήσεις στη ζωή της για να το πετύχει.
Τα παιδιά είναι αποτέλεσμα της σχέσης, του έρωτα, της αίσθησης ότι κάποιος έχει γεμίσει αρκετά στη ζωή του για να προσφέρει πια... γιατί θα κληθεί να προσφέρει και να τα προσφέρει όλα.
Οποιαδήποτε εκ των προτέρων παραχώρηση και θυσία πριν φτάσει μια γυναίκα σε αυτό το σημείο θα μπορούσε ο αμείλικτος καθρέφτης του μέλλοντος της να την θεωρήσει ως προδοσία των ονείρων της...

...και μην ξεχνάτε... Τα Όνειρα Εκδικούνται

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 10:49, 03-03-10:

Δεν αναφερόμουν στην σύγκριση που κάνεις. Μιλούσα ότι μεταξύ παιδιού σε επίπεδη σχέση και μη γέννησης παιδιού ψηφίζω το 'β. Κάνουμε παιδιά για να γίνουν ευτυχισμένα, όχι για να ευτυχίσουμε εμείς μέσω αυτών . Όσον αφορά το τι είναι καλύτερο, ουδέτερος γάμος ή single mother, δεν μπορώ να δώσω σαφή απάντηση. Εξαρτάται από την single mother, τις συνθήκες που την έκαναν να πάρει αυτή την απόφαση, την αυτοεκτίμησή της, την ψυχική της ανθεκτικότητα. Εν γένει θεωρώ ότι αρκετές φορές κάποιο παιδί μπορεί να μεγαλώσει αρμονικά σε μονογονεϊκή οικογένεια, σε αντίθεση με το να αποτελεί μέλος κάποιας δυσλειτουργικής. Σε καμία περίπτωση δεν λέω βέβαια "κορίτσια, ξεχάστε τους άντρες, μόνες μας τα μεγαλώνουμε αποδοτικότερα", μην παρεξηγηθώ.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:55, 03-03-10:

Αν μπορούσαμε να βάλουμε στη ζυγαριά ένα "ουδέτερο, ψευτοτακτοποιημένο, ψυχρό κλίμα μεταξύ 2 γονέων που συνυπάρχουν χωρίς να αγαπιούνται" και μια single mother, ποιο από τα δύο πιστεύεις θα δημιουργούσε περσσότερα προβλήματα στο παιδί;
Να ξερεις οτι οταν δεν υπαρχει αγαπη, οι εντασεις που δημιουργουνται λογω των προβληματων που αντιμετωπιζει μια οικογενεια, ειναι εντονοτερες.
Προσωπικα θα προτιμουσα να μεγαλωνα σε μονογονεικη οικογενεια, παρα με δυο γονεις οπως στο παραδειγμα σου.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:18, 03-03-10:

Ένα παιδί μέσα σε ένα συμβατικό γάμο, που κάποια στιγμή (αν όχι ευθύς εξαρχής) μετατραπεί σε κέλυφος υποχρεώσεων, συναναστροφών και τετριμμένης καθημερινότητας κενό περιεχομένου, δε νομίζω ότι παίρνει κάτι παραπάνω από ένα παιδί που μεγαλώνει σε μια μονογονεϊκή οικογένεια, που μπορεί όμως να έχει συγγενείς και φίλους και ποιοτικό χρόνο και αφοσίωση από την πλευρά του γονέα.
Είδες που μου βάζεις κι άλλα άτομα μέσα στο πακέτο για να μπορέσεις να το κάνεις "ανεκτό";

Στο σημείο αυτό οφείλω να πω ότι σέβομαι αλλά διαφωνώ και με την αρχική σου τοποθέτηση, καθώς δεν θεωρώ ότι ο σκοπός μιας γυναίκας είναι να κάνει παιδιά και μάλιστα να προχωρήσει σε συμβιβασμούς και παραχωρήσεις στη ζωή της για να το πετύχει.
Ο δικός μου σκοπός όμως είναι αυτός. Τι μου προτείνεις να κάνω αν μετά από Χ χρόνια δε βρω τον κατάλληλο άντρα για να πετύχω το σκοπό μου;

Τα Όνειρα Εκδικούνται
Αυτό είναι σαν απειλή. Να μην προσπαθούμε να πραγματοποιήσουμε τα όνειρά μας γιατί μπορεί να μας εκδικηθούν;

Εν γένει θεωρώ ότι αρκετές φορές κάποιο παιδί μπορεί να μεγαλώσει αρμονικά σε μονογονεϊκή οικογένεια, σε αντίθεση με το να αποτελεί μέλος κάποιας δυσλειτουργικής.
Διαφωνώ. Το παιδί πρέπει να έχει και τον πατέρα του, σαν πρότυπο, σαν σύμβολο ασφάλειας, όπως θες πες το.

Εξάλλου εφόσον η "συμφωνία" μεταξύ του ζευγαριού θα γίνει για χάρη των παιδιών, θεωρώ οτι δε θα τα αφήνουν να βιώνουν άσχημες καταστάσεις. Επίσης θεωρώ οτι και οι δύο θα τα έχουν πάνω από όλα.

Προσωπικα θα προτιμουσα να μεγαλωνα σε μονογονεικη οικογενεια, παρα με δυο γονεις οπως στο παραδειγμα σου.
Το λες όντας μεγάλη κι ώριμη. Το θέμα είναι πώς το σκέφτεται ένα παιδάκι που θα το κοροϊδεύουν στο σχολείο γιατί δεν έχει πατέρα, και τόσα άλλα...

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 11:57, 03-03-10:

Διαφωνώ. Το παιδί πρέπει να έχει και τον πατέρα του, σαν πρότυπο, σαν σύμβολο ασφάλειας, όπως θες πες το.
Εννοείς ότι δέχεσαι σαν δεδομένο ότι ο πατέρας είναι πρότυπο και σύμβολο ασφάλειας σε αντίθεση με την μητέρα; Και βάζεις όρια σε αυτό ή δέχεσαι ότι ο οποιοσδήποτε άνθρωπος γένους αρσενικού που γίνει πατέρας έχει τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά;

Επειδή κάνεις αναφορά στα πρότυπα, να αναφέρω ότι για κάθε παιδί το αρχικό πρότυπο της ερωτικής σχέσης είναι αυτό των γονιών του. Και σκέφτομαι: τι θεώρηση του έρωτα θα έχει το παιδί που θα μεγαλώσει σε κάποιο επίπεδο και χωρίς συναίσθημα μεταξύ των γονιών του πλαίσιο; Πώς θα κινηθεί στις μετέπειτα σχέσεις του; Κι αν δεχτούμε ότι θεωρητικά μπορεί να δει κι άλλη πλευρά μέσω συγγενικών ζευγαριών (θείοι, παππούδες) πώς θα λειτουργήσει η σύγκριση μέσα του;

Ακόμα κι αν δούμε το θέμα ψυχαναλυτικά (έχοντας σαν βάση την σχέση μάνας-γιου σαν λανθάνουσα ερωτική) αναδύονται πάλι απορίες, όπως: τι σχέση προσκόλλησης θα δημιουργήσει κάποια συναισθηματικά στερημένη μητέρα με το παιδί της; Σε τι θέση θα τοποθετήσει το παιδί το "πρότυπο ισχύς της οικογένειας", τον πατέρα, όταν η ίδια η γυναίκα του το αντικαθιστά; Πόσο φυσιολογικά είναι αυτά για το μεγάλωμα κάποιου ισορροπημένου ατόμου;

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 14:07, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Ακόμα κι αν δούμε το θέμα ψυχαναλυτικά (έχοντας σαν βάση την σχέση μάνας-γιου σαν λανθάνουσα ερωτική) αναδύονται πάλι απορίες, όπως: τι σχέση προσκόλλησης θα δημιουργήσει κάποια συναισθηματικά στερημένη μητέρα με το παιδί της; Σε τι θέση θα τοποθετήσει το παιδί το "πρότυπο ισχύς της οικογένειας", τον πατέρα, όταν η ίδια η γυναίκα του το αντικαθιστά; Πόσο φυσιολογικά είναι αυτά για το μεγάλωμα κάποιου ισορροπημένου ατόμου;
Αυτό εδώ μου θυμίζει το φαινόμενο της συναισθηματικής αιμομιξίας, όπου δεν υφίσταται βέβαια πραγματική σεξουαλική κακοποίηση, αλλά ο γονιός του άλλου φύλου χρησιμοποιεί το παιδί σαν υποκατάστατο συντρόφου, το κάνει "εξομολόγο" για τα προσωπικά του προβλήματα, απαιτεί απ' αυτό να καλύψει τις συναισθηματικές ανάγκες του κ.λπ. Και τίποτα απ' αυτά να μη συμβαίνει φανερά, το παιδί αντιλαμβάνεται αμέσως τα προβλήματα στη σχέση των γονιών του (είναι elementary body language) και την προσκόλληση του ενός στο πρόσωπό του, οπότε η φυσική του αντίδραση είναι να ανταποκριθεί για να τον προστατέψει, με αποτέλεσμα να φορτώνεται βάρη που δεν μπορεί να σηκώσει.

Όλα αυτά μπορεί να έχουν ολέθριες συνέπειες για την ερωτική/σεξουαλική ωρίμανση του παιδιού, όπως αδυναμία σύναψης σχέσεων λόγω ρομαντικής εξιδανίκευσης του γονέα, μίσος για το γονιό του ίδιου φύλου, αστείες σκηνές ζηλοτυπίας όταν το παιδί αποκτήσει σχέση (η μητέρα που τηλεφωνεί συνέχεια τον παντρεμένο γιο της, ο πατέρας που δεν αφήνει την κόρη του να βγει με αγόρια κ.α.)

Το πρόβλημα είναι ότι όταν κάποιος δεν αισθάνεται συναισθηματική πληρότητα με το σύντροφό του είναι πολύ εύκολο να στραφεί στο next bext thing, δηλαδή το παιδί, που τον λατρεύει μόνο και μόνο επειδή υπάρχει. Και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο για έναν ενήλικο να βάλει όρια, επειδή η επιθυμία για στοργή είναι κι αυτή βασική ανάγκη, αλλά κι επειδή συχνά ο ίδιος αλλά και ο περίγυρος βλέπουν απλώς ένα γονιό με μεγάλη αδυναμία στο παιδί του και δεν αντιλαμβάνονται ότι αυτή η σχέση το βλάπτει.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:49, 03-03-10:

Απορία,

Αν δυο ανθρώποι αποφασίσουν να αποκτήσουν να κάνουν/υιοθετήσουν ένα παιδί χωρίς να είναι ζευγάρι και το περάσουν αυτό στο παιδί τους, όποτε το παιδί δεν ζει σε ψεύτικο περιβάλλον, το παιδί θα μεγαλώσει με προβλήματα;

Μήπως το παιδί αυτό που χρειάζετε είναι ειλικρίνια έτσι ώστε να μην σχηματίζει λάθος πρότυπο; Αν ξέρει την αλήθεια λογικά δεν θα μιμηθεί τους γονείς στο θέμα έρωτα, ωστόσο θα τους μιμηθεί στην φιλία.

Υ.γ.: Να μεγαλώσεις παιδί με έναν εντελώς άγνωστο το θεωρώ βλακώδες.
Υ.γ.2: Άλλο παρέα, άλλο κολλητός, άλλο φίλος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:59, 03-03-10:

Να διευκρινίσω οτι δεν είπα πουθενά οτι θα πιάσω έναν στο δρόμο και θα του πω "ρε συ καλός άνθρωπος μου φαίνεσαι, έλα να μεγαλώσουμε ένα παιδί μαζί". Μιλάω για κάποιον που γνωρίζω, αγαπώ ενδεχομένως ως άνθρωπο, εκτιμώ, αλλά για κάποιο λόγο δεν είμαι ερωτευμένη μαζί του.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:20, 03-03-10:

δε θα μεγαλωσει χωρις πατερα. αν ο ιδιος ειναι σωστος και θελει να βοηθησει στην ανατροφη του παιδιου ολα καλα. να το βλεπει καποιες μερες, να το παιρνει και σπιτι του, να με βοηθησει τελος παντων να το μεγαλωσω σωστα. αν παλι δε θελει καμια σχεση με το παιδι, δε θα πεθανω. θα στεναχωρηθω που το παιδακι μου δεν ειχε τη τυχη να μεγαλωσει και με τους δυο γονεις του, ωστοσο θα φροντισω να καλυπτω οσο μπορω και την μητρικη και την πατρικη φιγουρα για παρτυ του. σαυτο βεβαια ευχομαι να εχω και την βοηθεια των γονιων μου. ειμαι 100% σιγουρη πως ο πατερας μου σαν παππους θα σκιζει!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:25, 03-03-10:

Επειδή ο σκοπός μου είναι να κάνω παιδιά δε θα έλεγα όχι σε κάποιο προξενιό αν περάσουν τα χρόνια απειλητικά και δεν έχω βρει κάποιον να κάνω οικογένεια. Αν και ψάχνω την αγάπη, όμως ο σκοπός μου αυτός είναι ανώτερος από την αγάπη, οπότε πιστεύω οτι θα συμβιβαζόμουν σε λιγότερη αγάπη για να πετύχω το σκοπό μου.
Αν δεν έχεις βρει κάποιον όταν τα χρόνια περάσουν απειλητικά, υιοθέτησε κάποιο παιδί καλύτερα. Δεν έχει νόημα να συμβιβαστείς με κανέναν άντρα που θα σου αρέσει "στο περίπου", για κανέναν σκοπό, όσο "ιερός" κι αν είναι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:49, 03-03-10:

...OK μη γελάσετε, αλλά όταν ήμουν μικρότερη, επειδή ήθελα πάρα πολύ να μεγαλώσω ένα παιδί, σκεφτόμουν ότι αν η ζωή δεν τα έφερνε βολικά, θα πήγαινα να γίνω μητέρα σε κάποιο χωριό SOS.

(Έχω την εντύπωση πάντως ότι δεν σε παίρνουν εάν δεν έχεις δική σου οικογένεια...)

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:58, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αν δεν έχεις βρει κάποιον όταν τα χρόνια περάσουν απειλητικά, υιοθέτησε κάποιο παιδί καλύτερα. Δεν έχει νόημα να συμβιβαστείς με κανέναν άντρα που θα σου αρέσει "στο περίπου", για κανέναν σκοπό, όσο "ιερός" κι αν είναι.
Δε θέλω να το καταδικάσω να μην έχει τον πατέρα του, παρά μόνο αν τύχει.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 15:59, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Έχω την εντύπωση πάντως ότι δεν σε παίρνουν εάν δεν έχεις δική σου οικογένεια...
Το αντίθετο ισχύει. Δεν πρέπει να έχεις υποχρεώσεις αφού ζεις με αυτά τα παιδιά. Δεν πας το πρωί και φεύγεις το απόγευμα. Έχεις τον ρόλο της μαμάς.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:03, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Το αντίθετο ισχύει. Δεν πρέπει να έχεις υποχρεώσεις αφού ζεις με αυτά τα παιδιά. Δεν πας το πρωί και φεύγεις το απόγευμα. Έχεις τον ρόλο της μαμάς.
Το γνωρίζω αυτό. Έχω (είχα τουλάχιστον) την εντύπωση ότι αν έχεις μεγάλα παιδιά, άρα δεν έχεις πλέον υποχρεώσεις, σε προτιμούν [κάπου το είχα διαβάσει, ή ακούσει, αλλά ίσως κάνω λάθος].
Δεν χρειάστηκε να το ψάξω περισσότερο, πάντως το έχω πάντα σαν πιθανότητα σε μια άκρη του μυαλού μου, έστω και για πολύ αργότερα...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:17, 03-03-10:

'Αντρας που σε αγαπάει πραγματικά και απόλυτα πάντως, κατά την γνώμη μου αποκλείεται να σου αρνηθεί παιδιά, ακόμα και αν δεν το είχε σκεφτει ή δεν τα ήθελε πριν ζήσει μαζί σου, εκτός πια αν σιχαίνεται και μισεί τα παιδιά εκ φύσεως τι να πω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:19, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
'Αντρας που σε αγαπάει πραγματικά και απόλυτα πάντως, κατά την γνώμη μου αποκλείεται να σου αρνηθεί παιδιά, ακόμα και αν δεν το είχε σκεφτει ή δεν τα ήθελε πριν ζήσει μαζί σου, εκτός πια αν σιχαίνεται και μισεί τα παιδιά εκ φύσεως τι να πω.
Δε μου φτάνει να αγαπάει εμένα και να "ανεχτεί" να κάνει παιδιά για χάρη μου. Απαιτώ να είναι καλός πατέρας. Κι αυτό είναι above all στη δική μου ιεραρχία.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:23, 03-03-10:

Δε μου φτάνει να αγαπάει εμένα και να "ανεχτεί" να κάνει παιδιά για χάρη μου. Απαιτώ να είναι καλός πατέρας. Κι αυτό είναι above all στη δική μου ιεραρχία.
μα δεν σου είπα να τα ανέχεται ούτε να σου κάνει χατήρι, αλλά άντρας που αγαπάει απόλυτα μια γυναίκα, έχει προδιαγραφές να αγαπήσει το οτιδήποτε δικό της και να το θεωρήσει το ίδιο δικό του, άρα και να του φερθεί αναλόγως, προστατευτικά και με αγάπη. Μην περιμένεις να βρεις ποτέ άντρα να σου πει ότι πάντα ονειρευόταν να αποκτήσει παιδιά, γιατί θα απογοητευθείς οικτρά, οι περισσότεροι άντρες ούτε κατά διάννοια δεν ονειρεύονται αυτό εκ φύσεως. Οι περισσότερες γυναίκες γεννιούνται μητέρες, οι περισσότεροι άντρες γίνονται πατεράδες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:26, 03-03-10:

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι "καλό" να φερθεί στα παιδιά καλά επειδή αγαπάει εμένα. Δηλαδή αν αύριο δε με αγαπάει πια, τι θα γίνει με τα παιδιά;

Μην το πάρεις οτι "στη λέω", συμφωνώ μαζί σου, απλά αναρωτιέμαι, συζήτηση κάνουμε.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:32, 03-03-10:

Το γνωρίζω αυτό. Έχω (είχα τουλάχιστον) την εντύπωση ότι αν έχεις μεγάλα παιδιά, άρα δεν έχεις πλέον υποχρεώσεις, σε προτιμούν [κάπου το είχα διαβάσει, ή ακούσει, αλλά ίσως κάνω λάθος].
Δεν χρειάστηκε να το ψάξω περισσότερο, πάντως το έχω πάντα σαν πιθανότητα σε μια άκρη του μυαλού μου, έστω και για πολύ αργότερα...

Η Μητέρα SOS θα πρέπει να είναι ηλικίας 32-45 ετών, να έχει την Ελληνική ιθαγένεια, να μην έχει προσωπικές οικογενειακές υποχρεώσεις, να είναι απόλυτα υγιής σωματικά, ψυχικά και πνευματικά και να έχει ολοκληρώσει την βασική υποχρεωτική εκπαίδευση.

Η καταλληλότητα της κρίνεται βάσει συγκεκριμένης διαδικασίας αξιολόγησης όπου κρίνονται οι διανοητικές, συναισθηματικές και πρακτικές της ικανότητες μέσα στα πλαίσια της εκπαίδευσης και πρακτικής της στον χώρο του Παιδικού Χωριού SOS.

Η εκπαίδευση της γίνεται στην «Σχολή Μητέρων» όπου παρακολουθεί Θεωρητικά – Πρακτικά Μαθήματα καθώς και βιωματικές ομάδες με στόχο την εκπαίδευση, ευαισθητοποίηση και συνειδητοποίηση του ρόλου της. Μετά την «Σχολή Μητέρων» ακολουθεί δοκιμαστική φάση πρακτικής στο Παιδικό Χωριό SOS όπου όλες οι υποψήφιες θητεύουν στον ρόλο της θείας.

http://www.sos-villages.gr/mom.htm

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:37, 03-03-10:

το να χει απολυτηριο λυκειου κανει καποια καταλληλη για μητερα?αν δηλαδη δεν το εχει ειναι ακαταλληλη?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:39, 03-03-10:

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι "καλό" να φερθεί στα παιδιά καλά επειδή αγαπάει εμένα. Δηλαδή αν αύριο δε με αγαπάει πια, τι θα γίνει με τα παιδιά;

Μην το πάρεις οτι "στη λέω", συμφωνώ μαζί σου, απλά αναρωτιέμαι, συζήτηση κάνουμε.
Συγγνωμη, τι ακριβως συζητατε? Σας εχασα...
Για την περιπτωση εκεινη κατα την οποια ο πατερας των παιδιων δεν εχει αισθηματα για εκεινα?!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:40, 03-03-10:

Ηλικιακά πλέον δεν με παίρνει και έχω άλλωστε δική μου οικογένεια, πάντως τότε που το σκεφτόμουν θα το προτιμούσα 1000% από έναν συμβατικό γάμο με μόνο στόχο την απόκτηση παιδιών.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:41, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Συγγνωμη, τι ακριβως συζητατε? Σας εχασα...
Για την περιπτωση εκεινη κατα την οποια ο πατερας των παιδιων δεν εχει αισθηματα για εκεινα?!
Απλά ο Dr έλεγε οτι αν κάποιος άντρας αγαπάει εμένα θα θελήσει να κάνει και παιδιά μαζί μου.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:42, 03-03-10:

Αυτό δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανένας, εγώ ένα σου λέω μόνο,ότι κανείς άντρας δεν ονειρεύεται παιδιά όπως η γυναίκα. Μπορεί να βλέπουμε παιδιά στο δρόμο και να τα αγαπάμε και να χαιρόμαστε με τα παιδιά στις συναναστροφές μας μ'αυτά, και να μας ξυπνάνε κάποια συναισθήματα, - ένας απ'αυτούς είμαι και γω - αλλά σχεδόν κανείς μας δεν το ονειρεύεται αυτό που ονειρεύονται οι περισσότερες γυναίκες, κι ό,τι σου λένε οι άντρες σ'αυτό το θέμα, αν στο λένε, να μην το πολυπιστεύεις κιόλας.
Το πατρικό φίλτρο ξυπνάει κυρίως αφού η γυναίκα του γίνει μητέρα ή λίγο πιο πριν, μέχρι τότε η γυναίκα παίζει κορώνα γράμματα ή ρώσικη ρουλέτα την ευτυχία της και αν την έχει στηρίξει αποκλειστικά στο παιδί, τότε το ρίσκο είναι ακόμα μεγαλύτερο. Αυτά από μένα και εύχομαι καλή τύχη στην ρουλέτα. Τελευταία υπενθύμιση, άνθρωποι σαν και σένα και μένα που έχουν κόλημα με κάποια ζητήματα, πχ κυρίως παιδί αλλιώς τίποτα, κυρίως σχέση αλλιώς τίποτα, δεν έχουν και το καλύτερο μέλλον. Εγώ πάντως και μην το πάρεις προσωπικά, γιατί δεν σε γνωρίζω, δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ μια γυναίκα που βάζει τη μητρότητα πάνω από τη σχέση, γιατί με τη ίδια λογική με την δική σου, όπως εσύ μπορεί να χρησιμοποιηθείς ως γυναίκα, μπορεί κι ένας άντρας να χρησιμοποιηθεί ως πατέρας. 'Αμα αγαπάς δεν σκέφτεσαι καν τις προτεραιότητες, τουλάχιστον αυτό ισχύει για μένα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:43, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
το να χει απολυτηριο λυκειου κανει καποια καταλληλη για μητερα?αν δηλαδη δεν το εχει ειναι ακαταλληλη?
Σε δεκα χρονια θα θελουν πτυχιο τριτοβαθμιας εκπαιδευσης και σε 20 μεταπτυχιακο.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:11, 03-03-10:

αν ο σκοπός μου ήταν να κάνω παιδιά και ήξερα ότι είναι κάτι που ήθελα οπωσδήποτε, εγώ πάντως θα το έκανα ναι.
ΤΟΝΙΖΩ ότι αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που στη ζυγαριά των θέλω μου ήταν το νο1 η απόκτηση παιδιών και μόνο εφόσον ήμουν σίγουρη ότι εκ προξενιού ορμώμενος υποψήφιος θα ήταν καλός πατέρας [οκ, όσο σίγουρος μπορεί να είσαι για έναν άλλο άνθρωπο].

Ο συμβατικός γάμος με έναν άνθρωπο που εκτιμάς και αγαπάς σαν άνθρωπο δεν συνεπάγεται σώνει και ντε ότι στα παιδιά θα περάσει κάποιο περίεργο μνμ και -φυσικά- δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα δημιουργηθούν..οιδιπόδεια.

Τουλ έτσι νομίζω(!)

Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:25, 03-03-10:

Eγω δεν υπαρχει περιπτωση να παντρευτω αν δεν ειμαι ερωτευμενη με το συντροφο μου.Βαζω πανω απ'ολα την συζυγικη αγαπη γιατι αλλωστε ενα παιδι χρειαζεται ενωμενους και αγαπημενους γονεις,οχι γονεις που παντρευτηκαν απο συμβιβασμο.Αν ηθελα τοσο πολυ παιδι και δεν εβρισκα ενα ταιρι που να αγαπω θα το εκανα εκτος γαμου

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
αν ο σκοπός μου ήταν να κάνω παιδιά και ήξερα ότι είναι κάτι που ήθελα οπωσδήποτε, εγώ πάντως θα το έκανα ναι.
ΤΟΝΙΖΩ ότι αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που στη ζυγαριά των θέλω μου ήταν το νο1 η απόκτηση παιδιών και μόνο εφόσον ήμουν σίγουρη ότι εκ προξενιού ορμώμενος υποψήφιος θα ήταν καλός πατέρας [οκ, όσο σίγουρος μπορεί να είσαι για έναν άλλο άνθρωπο].

Ο συμβατικός γάμος με έναν άνθρωπο που εκτιμάς και αγαπάς σαν άνθρωπο δεν συνεπάγεται σώνει και ντε ότι στα παιδιά θα περάσει κάποιο περίεργο μνμ και -φυσικά- δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα δημιουργηθούν..οιδιπόδεια.

Τουλ έτσι νομίζω(!)
Πιστεψε με οι γονεις μου παντρευτηκαν λιγο πολυ απο συμβιβασμο και ειναι παρα πολυ ασχημο για ενα παιδακι οταν ρωταει "Πως παντρευτηκατε?" να παιρνει την απαντηση "Ε ειχαν περασει τα χρονια...Εγω ημουν 36,η μαμα σου 31.....Επρεπε να κανουμε οικογενεια!"
Εκει που περιμενεις να ακουσεις ποσο τρελλα ερωτευμενοι ητανε,να σου πουνε ρομαντικες ιστοριες απο τη γνωριμια τους να ακους αυτο το πραγμα! Οχι εγω ποτε δεν θα το εκανα!Εκτος γαμου καλυτερα!Ειναι κοροιδια!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 03-03-10 στις 19:25. Αιτία: merge
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 21:14, 03-03-10:

Rent a man, όπως rent a car... τον χρησιμοποιείτε, τον πληρώνετε με το μήνα και στα 3 χρόνια σας τον μεταβιβάζουμε!
Αυτό είναι όλο, γίνεστε μανούλες και δε πάει να καεί ο κόσμος όλος, και το άτυχο παιδί μαζί, φυσικά!
Τελικά στον αντίποδα του "σκεύους ηδονής", πάμε να δημιουργήσουμε το "σκεύος αναπαραγωγής"
Ο κόσμος όλος μια....κουζίνα!

Έλεος

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mefistofelis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mefistofelis
Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

O Mefistofelis έγραψε στις 21:38, 03-03-10:

Καλά στην θεωρία και η υδρογονοβόμβα δημιουργεί λιγότερα προβλήματα από την ατομική αλλά δεν θα ήθελα να δοκιμάσω.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:01, 03-03-10:

Χωρίς να μιλάω προσωπικά για σένα, θέλω να πω τούτο: Το έχω ακούσει τόσες πολλές φορές αυτό, μα τόσες πολλές. Ωστόσο, σε περίπτωση διαζυγίου, οι ίδιες γυναίκες κάνουν ό,τι περνάει απ' το χέρι τους για να μεγαλώσει το παιδί χωρίς πατέρα, που πλέον δεν το πιστεύω, το θεωρώ απλά μια "πολιτικώς ορθή δήλωση", για τα μάτια του κόσμου...

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Σε δεκα χρονια θα θελουν πτυχιο τριτοβαθμιας εκπαιδευσης και σε 20 μεταπτυχιακο.
Ε, σε δέκα χρόνια όλοι θα έχουν κι ένα πτυχίο τριτοβάθμιας, εξίσου άχρηστο με αυτό του γυμνασίου (υποχρεωτικής παιδείας νομίζω έλεγε). Δεν μου φαίνεται πάντως καθόλου παράλογο να θεωρείται κατάλληλη για ν' αναλάβει τόσα τραυματισμένα παιδιά, μια γυναίκα που ξέρει πέντε γράμματα. Στον 21ο αιώνα ζούμε κι αλλάξαμε και δεκαετία ήδη...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:04, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Rent a man, όπως rent a car... τον χρησιμοποιείτε, τον πληρώνετε με το μήνα και στα 3 χρόνια σας τον μεταβιβάζουμε!
Αυτό είναι όλο, γίνεστε μανούλες και δε πάει να καεί ο κόσμος όλος, και το άτυχο παιδί μαζί, φυσικά!
Τελικά στον αντίποδα του "σκεύους ηδονής", πάμε να δημιουργήσουμε το "σκεύος αναπαραγωγής"
Ο κόσμος όλος μια....κουζίνα!

Έλεος
1. Άμα χωρίσουν οι γονείς "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά"
2. Άμα οι γονείς παντρευτούν από προξενιό, "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά"
3. Άμα οι γονείς παραείναι ερωτευμένοι δεν προσέχουν αρκετά το παιδί και "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά" (αυτό δεν το άκουσα εδώ μέσα το άκουσα ως 'δικαιολογία' για τον κακό χαρακτήρα ενός γνωστού μου σε Irl συζήτηση)
4. Άμα το παιδί (δεν) έχει αρκετές ελευθερίες στην εφηβεία, "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά".

Έλεος θα πω εγώ, τελικά μήπως "μόνοι μας" τα κάνουμε βουτυρόπαιδα και με ψυχολογικά προβλήματα τα παιδιά που έχουμε καταλήξει να φοβόμαστε και να αναπνεύσουμε μην τυχόν και τα (αγέννητα ή γεννημένα) παιδιά μας πήξουν στα ψυχολογικά?

@Kounelaki: καταλαβαίνω αυτό που λες απόλυτα και σίγουρα μια ... ωραία ιστορία αγάπης είναι πολύ καλύτερη από την ... πεζή πραγματικότητα αλλά αλήθεια αναρωτιέμαι σε επηρέασε τόσο στην... κοινωνικότητα σου ή στην αναζήτηση της αγάπης αυτό το πράγμα? (δεν ξέρω, ρωτάω από περιέργεια περισσότερο)

ps... Και να σκεφτεί κανείς ότι δεν ξέρω κάν αν θέλω να κάνω παιδιά, ούτε τόχω στο πλάνο να παντρευτώ []. Φαντάσου και να με ''καιγε' το θέμα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 22:13, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
1. Άμα χωρίσουν οι γονείς "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά"
2. Άμα οι γονείς παντρευτούν από προξενιό, "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά"
3. Άμα οι γονείς παραείναι ερωτευμένοι δεν προσέχουν αρκετά το παιδί και "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά" (αυτό δεν το άκουσα εδώ μέσα το άκουσα ως 'δικαιολογία' για τον κακό χαρακτήρα ενός γνωστού μου σε Irl συζήτηση)
4. Άμα το παιδί (δεν) έχει αρκετές ελευθερίες στην εφηβεία, "το καημένο το παιδί θα πήξει στα ψυχολογικά".

Έλεος θα πω εγώ, τελικά μήπως "μόνοι μας" τα κάνουμε βουτυρόπαιδα και με ψυχολογικά προβλήματα τα παιδιά που έχουμε καταλήξει να φοβόμαστε και να αναπνεύσουμε μην τυχόν και τα (αγέννητα ή γεννημένα) παιδιά μας πήξουν στα ψυχολογικά?
Tι σχέση έχουν όλα αυτά που έγραψες με εκείνα που είπα εγώ;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:24, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Tι σχέση έχουν όλα αυτά που έγραψες με εκείνα που είπα εγώ;
Αρχική Δημοσίευση από daemon_5_post_πιο_πανω

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 22:30, 03-03-10:

Aυτό δεν είναι το point του σχόλιου μου, αλλά υποδηλώνει προσαυξητικά τον παραλογισμό του...."θέλω να γίνω μάνα πάση θυσία" !

Συγνώμη αν η αδυναμία μου να μεταφέρω σωστά τις σκέψεις μου σε έκανε να παρασυρθείς, όλα όσα έγραψες, δεν είναι εκ των ων ουκ άνευ, αλλά μη μου τα ορθώνεις σαν....αντίλογο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 03-03-10 στις 22:43.
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 22:32, 03-03-10:

Δεν πρόλαβα να διαβάσω τις απαντήσεις, αλλά έχω να πω τα εξής:

Αρχικά, ακόμα κι αν ερωτευτείς παράφορα και παντρευτείς τον πατέρα του παιδιού σου, σύμφωνα με τις στατιστικές υπάρχει σχεδόν 50% πιθανότητα να χωρίσετε. Αυτό ισχύει φυσικά και αν παντρευτείς κάποιον με τον οποίον δεν είσαι ερωτευμένη. Γενικά σχεδόν οι μισοί γάμοι, απ'όσο ξέρω τουλάχιστον, καταλήγουν σε διαζύγιο. Οπότε η πιθανότητα του single parent καλό θα είναι να υπάρχει κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μας, γιατί δεν είναι καθόλου απίθανο να μας συμβεί, ακόμα κι αν δεν το επιδιώξουμε.

Από την άλλη, τα παιδιά μένουν μαζί σου για κάποια χρόνια, μέχρι να τελειώσουν το λύκειο. Μετά τα 18 φεύγουν να σπουδάσουν, έχουν το σπίτι τους, τη ζωή τους, δεν ζουν μαζί σου. Άρα αν στα 30 σου παντρευτείς κάποιον που δεν αγαπάς, στα 48 σου θα ξεμείνεις στην ουσία μαζί του, και θα τρώτε στη μάπα ο ένας τον άλλο όλη μέρα.

Πού θέλω να καταλήξω; Δεν είναι "κακό" να παντρέυονται δύο άνθρωποι που δεν είναι φουλ ερωτευμένοι, οι γάμοι συνήθως στηρίζονται σε άλλα πράγματα. Όμως θα πρέπει θεωρώ να υπάρχουν κάποια standards ώστε να είναι ευχάριστη και ομαλή η συμβίωση: να ταιριάζετε σαν άνθρωποι, να έχετε κοινούς στόχους και φιλοδοξίες, κατανόηση, κοινά ενδιαφέροντα, ειλικρίνεια.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:39, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
να ταιριάζετε σαν άνθρωποι, να έχετε κοινούς στόχους και φιλοδοξίες, κατανόηση, κοινά ενδιαφέροντα, ειλικρίνεια.
Άμα τα βρεις όλα αυτά μαζεμένα γλυκιά μου Palladin, μάλλον θα καταλήξεις ερωτευμένη.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 22:49, 03-03-10:

Άμα τα βρεις όλα αυτά μαζεμένα γλυκιά μου Palladin, μάλλον θα καταλήξεις ερωτευμένη.
χμ σωστό κι αυτό

ε, μπορεί να τα βρεις σε κάποιον που δεν σου κάνει κλικ σεκσουαλικά, αυτό εννοώ.
Αλλά επειδή οι γυναίκες συνήθως κάνουν σεκς με το μυαλό τους, όλα είναι πιθανά

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:00, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Χωρίς να μιλάω προσωπικά για σένα, θέλω να πω τούτο: Το έχω ακούσει τόσες πολλές φορές αυτό, μα τόσες πολλές. Ωστόσο, σε περίπτωση διαζυγίου, οι ίδιες γυναίκες κάνουν ό,τι περνάει απ' το χέρι τους για να μεγαλώσει το παιδί χωρίς πατέρα, που πλέον δεν το πιστεύω, το θεωρώ απλά μια "πολιτικώς ορθή δήλωση", για τα μάτια του κόσμου...
Υπαρχουν 2 οψεις του ιδιου νομισματος...Δεν ειναι λιγες και εκεινες οι διαζευγμενες μητερες που παρακαλουν τον πρωην αντρα τους για διατηρηση μιας τουλαχιστον στοιχειωδους σχεσης με το παιδι τους...
Απ' οποια μερια και να υφισταται, ειναι λυπηρο και συναμα τραγικο.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Ε, σε δέκα χρόνια όλοι θα έχουν κι ένα πτυχίο τριτοβάθμιας, εξίσου άχρηστο με αυτό του γυμνασίου (υποχρεωτικής παιδείας νομίζω έλεγε). Δεν μου φαίνεται πάντως καθόλου παράλογο να θεωρείται κατάλληλη για ν' αναλάβει τόσα τραυματισμένα παιδιά, μια γυναίκα που ξέρει πέντε γράμματα. Στον 21ο αιώνα ζούμε κι αλλάξαμε και δεκαετία ήδη...

Προσωπικα δε θεωρω προσον για μανα τη συλλογη πτυχιων, διοτι οι απαιδευτοι πτυχιουχοι, χωρις αξιες, αρχες και ανθρωπια πολλαπλασιαζονται με ρυθμο επικινδυνο. Χωρις βεβαια να σημαινει οτι τα "πεντε γραμματα" ειναι αχρειαστα...απλα καποια αλλα πραγματα οπως προανεφερα ειναι πιο αναγκαια.
Προσωπικα αυτο που θα θεωρουσα απαραιτητο να γινει πριν επιλεχθει η οποιαδηποτε και μετα απο εναν καλο ελεγχο του "προφιλ" της, θα ηταν να περασει απο αρκετα αξιοπιστα ψυχολογικα τεστ...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους